3 września 2015

Nasze sprawy

Kochani
Skończyły się wakacje, dla wielu okres wypoczynkowy, dla innych czas wytężonej pracy. Po ponad dwumiesięcznej działalności „wakacyjnej” ruszam z Państwem do naszych wielkich zadań. A ciągle jest ich bardzo dużo. Zatem weźmy się do pracy.
Na początku chcę podziękować wszystkim tym, którzy udzielają porad zagubionym emerytom. Zagmatwane przepisy emerytalne są trudne dla przeciętnego emeryta. Większość  opisywanych przez emerytów spraw wymaga indywidualnego rozpatrzenia, zastosowania różnych artykułów emerytalnych. Dlatego tak cenne są porady osób, które posiadają wiedzę w zakresie ustaw emerytalnych. Jeszcze raz bardzo dziękuję tym osobom za pomoc. Dziękuję również wszystkim tym, którzy dzielili się własnym doświadczeniem w sprawie załatwiania spraw w ZUS i opisywali swoją sytuację. Proszę, dzielcie się nadal takimi doświadczeniami.
Równocześnie proszę wszystkich, którzy mają wiedzę i potrafią pomóc emerytom, pomagajcie i doradzajcie.
Wracam do naszych wspólnych spraw, jakie mamy do załatwienia.
1.      Bardzo pilna sprawa złożenia pozwu zbiorowego w kwestii przymusowej rezygnacji z etatu na rzecz emerytury. Zostały niecałe 3 miesiące na wniesienie sprawy do sądu. Pan mecenas Konrad Giedrojć od dawna jest gotowy na złożenie pozwu zbiorowego.
Reprezentantem grupy zgodziła się zostać Pani Grace z Krakowa. Proszę z Nią kontaktować się telefonicznie lub napisać zgłoszenie na adres emerytura.zawieszenie@wp.pl. Państwa     e-maile przekażę Pani Grace.
Proszę Panią Ewę z Krakowa o skontaktowanie się z Panią Grace.
2.      Sprawa listu do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego jest PRAWIE gotowy. Prowadzone są jeszcze najróżniejsze konsultacje. Mam nadzieję, że wielu z Państwa ponownie wysłało listy do Pana Prezydenta, głównie w sprawie usunięcia lub zmiany art. 25 p.1b ustawy z 11 maja 2012 r. a także w innych sprawach nierównego traktowania wszystkich emerytów.
Jeśli ktoś jeszcze nie wysłał listu, to nadal może to zrobić. Jeszcze nie ma gotowego projektu ustawy emerytalnej a więc wszelkie uwagi powinny być przyjmowane. Bardzo ważne jest, aby jak najwięcej emerytów wysłało listy do Prezydenta. Proszę pamiętać o podaniu swojego nazwiska i adresu.
Dla tych, którzy chcą jeszcze wysłać listy, podaję dane do wysyłki:
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
Fax: (48 22) 695-22-38
Mail: listy@prezydent.pl
 Można też skontaktować się poprzez formularz kontaktowy.

3.       Sprawa naszych pism do ZUS w kwestii równego przeliczania urlopów wychowawczych niezależnie od rodzaju pobieranej emerytury.
Większość z nas złożyła w ZUS pisma na początku maja 2015 r. Chyba nikt do tej pory nie otrzymał odpowiedzi. Chyba czas najwyższy złożyć zapytania do ZUS w sprawie braku odpowiedzi. Mijają 4 miesiące, a decyzji z ZUS brak. Co mówią przepisy o czasie na odpowiedź na nasze wnioski? Zamierzam jutro dowiedzieć się w ZUS, jak wygląda sprawa odpowiedzi na mój wniosek.

Jeszcze  najnowsze informacje emerytalne.
            Pani profesor Józefa Hrynkiewicz złożyła interpelację w sprawie programu „Senior- VIGOR” (otrzymała odpowiedź) oraz 3 interpelacje poselskie, na które jeszcze odpowiedzi nie ma.

1.                  Interpelacja nr 33915
w sprawie realizacji programu "Senior-WIGOR"

2.                  Interpelacja nr 34097
w sprawie sytuacji w ubezpieczeniu społecznym pracowników w związku z licznymi niepokojami, wątpliwościami oraz zapytaniami zgłaszanymi przez wyborców
3.                  Interpelacja nr 34119
w sprawie wysokości nowych emerytur kapitałowych
4.                  Interpelacja nr 34120
w sprawie utraty lub/i nabycia prawa do emerytury w związku z wejściem w życie ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat oraz w sprawie skutków dla budżetu państwa wprowadzenia podwyższonego wieku emerytalnego w latach 2013-2025


              2 września 2015 r. w sejmowej komisji polityki senioralnej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o osobach starszych. Projekt mówi o monitorowaniu sytuacji życiowej populacji osób starszych.


36 komentarzy:

 1. Gdzie rocznik 53 waleczne kobietki ? wysyłajmy emeile do Prezydenta Dudy - ja już to zrobiłam. Dostałam odpowiedż z ZUS w sprawie url. wych (1,3 %) - nie należy mi się bo jestem na starej emeryturze , nową ZUS liczy mi od maja 2015 r., dzwoniłam to odpowiedzieli, że mają dużo pracy i liczą; jestem rocznik 53 wciąż na wcześniejszej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy, jestesmy. Czekamy. Pisać do prezydenta naturalnie można i może trzeba. Sam prezydent nie wszystko może zrobić a obecny rząd już nic dla nas nie zrobi.
   W naszych rękach leży taki wybór parlamentarzystów, ktorzy zechcą nas wysłuchac i z nami rozmawiać.
   Czas zmienić ten (nie)rząd.

   Usuń
  2. Jesteś jedną z pierwszych osob, które otrzymały odpowiedz z Zusu w sprawie urlopów wychowawczych dla m.in kobiet z 53. Trzeba się szykować do zaskarzenia decyzji Zus i wniesienia odwołnia do sądu pracy. Mamy miesiąc od otrzymania decyzji.
   Może napiszmy wspolnie odwołanie. Dziewczyny i chłopaki pomózcie zredagować takie pismo.

   Usuń
  3. szkoda mówić!

   Usuń
 2. Każdy przypadek jest w ZUS rozpatrywany indywidualnie i nie ma odwołań zbiorowych. Żeby się odwołać to trzeba mieć decyzję a ZUS jej wydać nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam w sądzie sprawę skierowaną do biegłego sądowego w związku obliczeń E po staremu i po nowemu .Prawo jest po stronie ZUS-u.Jak by nie liczył emerytury już pobrane należy potrącić ,czego wynikiem jest niska E od emerytury obliczonej na starych zasadach.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. W kwietniu 2012 r. w dniu 60-ych urodzin odeszłam "dobrowolnie" na wcześniejszą emeryturę (stażową) i nie podjęłam nigdzie nowego zatrudnienia; ZUS wyliczył mi (na mój wniosek z tegoż miesiąca i roku) również nową (kapitałową) jako tzw. powszechną, oczywiście dużo niższą. Wykonał to wg mnie prawidłowo. Jednakże już po przejściu na emeryturę miałam jeszcze w czerwcu 2012 r. wpływ premii (oskładkowanej) za I kw 2012 r. a w 2013 r. w maju otrzymałam jeszcze cząstkowy roczny bonus za 2012 r., również oskłądkowany (taki system wynagrodzeń i terminy wypłat). ZUS odpowiedział mi oczywiście, że składki z tych późniejszych wpływów nie mogą być zaliczone do stażowej emerytury tylko do kapitałowej. Problem w tym, że nawet po wszystkich najnowszych przeliczeniach moja emerytura "wcześniejsza" jest dużo wyższa niż kapitałowa nawet z tymi składkami (studiami, wychowawczymi). Co zatem stanie się z tymi zawieszonymi w próżni zusowskiej pieniędzmi (po waloryzacji mam wyliczone ponad 5 tys. zł nie do ruszenia)? Czy ktoś znalazł się w podobnej sytuacji?

  Inka z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że należałoby się udać po poradę prawną do prawnika. Skoro prawo do ponownego przeliczenia emerytury stażowej zależy od pracy na emeryturze (nie od wpływu składek), to skoro składki wpłynęły, a na wysokość emerytury nie moze mieć to wpływu, to moze dałoby się odzyskać chociaż te składki z ZUS ?

   Usuń
  2. Dziękuję za podpowiedź, zanim znajdę prawnika, napiszę do ZUS-u, aby mieć ich pisemne stanowisko (zwłaszcza teraz, gdy PO planuje "zlikwidować składki"; osobiście pamiętam pierwsze lata swojej pracy, gdy "nie było ani podatku od dochodów", ani "składek na emeryturę"; otrzymywaliśmy po prostu wynagrodzenie netto podczas gdy 41% odciągane było łącznie na te cele - tak przynajmniej kiedyś wyliczano do emerytury)
   Inka z Łodzi

   Usuń
 5. Tekst projektu ustawy emerytalnej Pana Prezydenta A. Dudy:

  http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/Projekty/7-020-1465-2015/$file/7-020-1465-2015.pdf

  W sprawie art. 25 ust. 1b proponuje się:

  art. 1 pkt 6)
  w art. 25 ust. 1a i 1b otrzymują brzmienie:
  [...]
  1b. Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2015 r., art. 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 i 1198 oraz z 2015 r. poz. 357 i 1268), podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

  OdpowiedzUsuń
 6. ZUS PRAWDOPODOBNIE ZŁAMAŁ PRAWO W 2012 R. W TEMACIE,, WCZEŚNIEJSZYCH” EMERYTÓW Z ROCZNIKA 1949 – 1952.
  Od ponad 2 lat walczę i proszę o naprawienie lub zmianę przepisu ,,Ustawy Emerytalnej 2012r.” i treści artykułu 25 ust.1b., dotyczącego wcześniejszych emerytów rocznika 1949 – 1952. Ostatnio, po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi z Senatu RP na moją petycję / w której również ujęłam bardzo aktywny rocznik 1953, zupełnie odmienny od naszego 1951 zniechęconego prawdopodobnie kolejnymi odpowiedziami p. Marka Buciora./ Myślę , że posiadając tak liczną korespondencję powinnam zaprzestać dalszych starań w tym temacie, bo powoli tracę nadzieję na zadawalające zakończenie , ale nie uczynię tego ze względu na butę i arogancję wymienionego pana.
  Ostatnio skierowałam 2 wnioski – skargi, w tym do Rzecznika Ubezpieczonych w których stwierdzam / przedstawiam w skrócie treść , może komuś się przyda/. Dziś napisałam do prezydenta RP.
  Przepis ten, wprowadzony ustawą o powszechnym wieku emerytalnym zaskoczył znaczną rzeszę osób , które pobierały,, wcześniejszą” emeryturę . Podzielił on emerytki na te, które złożyły wniosek do ZUS do dnia 31.12.2012r., oraz na te, które wniosku nie złożyły ,bo o tym po prostu nie wiedziały. Pułapka tego przepisu polega na tym, że z dniem 1.01.2013r., ZUS obliczając emeryturę powszechną pomniejsza się zgromadzony kapitał o wcześniej wypłacone świadczenia. To wyklucza podniesienie emerytury / również mojej - rocznik 1951./ Skorzystanie z prawa do wyboru emerytury kapitałowej w/g obliczeń sprzed 31.12.2012 r., dawało gwarancję, że świadczenie wzrośnie. Świadczą o tym przesyłane co roku z ZUS - ,, Imienne symulacje hipotetycznej emerytury …… ” .
  O tych zmianach, dowiedziałam się z gazety Rzeczpospolita z dnia 15.03.2013r.,czytając artykuł: ,,Czy nowe przepisy emerytalne trafią przed Trybunał ”.Wypowiedź w nim Lesława Nowackiego, Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich świadczyło o tym, że problem był znany, ale dopiero od 2013 roku.
  Również senator Mieczysław Augustyn, jak podawała Gazeta Wyborcza, obiecał włączyć się w pomoc wcześniejszym emerytom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cd do komentarza powyzej

   Z moich, kilkunasto miesięcznych wyjaśnień i analiz wynika, że akty prawne jakie powinien realizować ZUS w 2012r., to jest art. 50 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Dz. U. z 2009r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm., oraz art. 68 ust. 1 pkt. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych/ , nie wykonał.
   Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej p. Marek Bucior w piśmie numer DUS 071-20-MJ/13 – kierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich , stwierdza: ,, Ustawa zmieniająca z dnia 11 maja 2012r. została ogłoszona w Dz. U. z dnia 6 czerwca 2012 r., tak więc osoby zainteresowane miały wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie do końca 2012r. wniosku o emeryturę \z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego”. Ta wypowiedź i kolejne zdanie są ,,nieprzemyślane”, zupełnie rozbieżne z faktami , podane bez jakiejkolwiek analiz /choćby obejrzeniu kilku wykazów hipotetycznych emerytur w ,,Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS w/g stanu na dzień 31.12. 2011r.”/. Redagujący pismo ukrył zaniedbania popełnione przez ZUS w 2012 r. \ZUS nie wpisał informacji na własnej stronie internetowej , od czerwca do końca grudnia 2012 roku / miał na to wystarczająco dużo czasu - obligował go do tego art.68 ust.1 pkt. 8 Ustawy o Systemie Społecznym / co zmienia art. 25 ust.1 Ustawy o Emeryturach i Rentach z FUS w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 roku i co ten artykuł powoduje w przeliczeniach powszechnych emerytur z emerytur wcześniejszych. ZUS miał również obowiązek w 2012 r. wykonać przepis art. 50 Ustawy z 13 października 1988r./ Dz. U. z 2009r.Nr 153, poz.1227/ i przesłać ,, Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS w/g stanu na dzień 31.12.2011 ”. Ten dokument był kluczowy na pokazanie w symulacji ,,Hipotetycznej emerytury ”, informacji dotyczącej bardzo znaczącej , wręcz rewolucyjnej zmiany naliczeń emerytur powszechnych od 1.01.2013r. Tego dokumentu ZUS w 2012 r. nie przesłał . Taką informację za rok 2011 i 2012 przesłał łącznie , pod koniec 2013r., wraz z załączonym kolorowym listem od Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń i Składek, jak nowa ustawa już obowiązywała / teraz to stanowi makulaturę/. Łącząc te dwa fakty, ma się pewność, że ustawę wprowadzono po cichu i z pełną premedytacją. Ciekawie wypowiada się Rzecznik ZUS w TVN CNBC BIZNES , patrz http: /www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3 / milczacy-jak-zus,137158.htm/, który tak tłumaczy sytuację instytucji - ,,Przyjmuje się , że prawo ogłaszane w postaci ustaw jest powszechnie znane”/proponuję rzecznikowi zapoznać się z wypowiedziami profesora Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który twierdzi , że nawet niektórzy prawnicy mają kłopot w odczytywaniu i interpretowaniu ustaw ustanawianych przez Sejm RP/ . Rzecznik również stwierdza, że ,,Nie ma możliwości, żebyśmy każdego emeryta informowali o tym , że ma prawo zgłosić się do ZUS i przeliczyć sobie świadczenie. Ponieważ wtedy, być może, zabrakło by pieniędzy na te świadczenia”. Te wypowiedzi / również pikantniejsze / są dobrze znane Rzecznikowi Praw Obywatelskich , senatorowi Mieczysławowi Augustynowi oraz Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ kserokopie tych artykułów przesłałam w marcu 2013 r. do wymienionych listownie , wraz z prośbami o pomoc w opisanym temacie. Myślę, że tolerowanie takiego postępowania administracji ZUS w państwa prawa jest niedopuszczalne.
   Dlatego wnioskuję o podjęcie działań i zmianę art. 25 ust. 1b Ustawy o emeryturach i rentach z FUS po zapoznaniu się z senacką petycją P8 – 05/14.

   Usuń
 7. Dla ułatwienia wrzucam ten artykuł (ważną część)
  „Tysiące emerytów straciło prawo do przeliczenia swoich świadczeń. Kto nie złożył wniosku do końca 2012 r. nie będzie mógł skorzystać z możliwości podwyższenia emerytury - alarmuje "Rzeczpospolita".
  Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich cały czas napływają skargi od emerytów, którym ZUS odmówił korzystnego przeliczenia świadczeń. Z szacunków RPO wynika, że emeryci stracili od kilku do kilkunastu złotych z powodu ostatniej nowelizacji przepisów.

  - Zmiana sposobu przeliczania emerytury powinna jednak zostać przeprowadzona z zachowaniem praw nabytych pod rządami poprzednich przepisów - zaznacza Lesław Nawacki, dyrektor zespołuprawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze RPO.
  Nowelizacja została przeprowadzona po cichu i bez uzasadnienia. Emeryci nie mieli szans na złożenie wniosku. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się z prośbą o wyjaśnienie do ministerstwa pracy. Postępowanie w tej sprawie może skończyć się przed Trybunałem. "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam 2 pisma od RPO,nie podejmie się skierowania skargi do TK. Opiera się na odpowiedzi z Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej p.Buciora i w zasadzie przyjmuje jego prywatną interpretację.Wydaje się dość dziwne postępowanie p.Lesława Nowackiego ,który nagłośnił ten temat a zgadza się z tak naciąganą interpretacją /myślę że w przypadku wcześniejszych emerytów z rocznika 1949 - 1952 ,dzieląc ich na dwie grupy, data graniczna to 31.12.2012r.Prawdopodobnie złamano zasadę równości -art 32. ust 1. Konstytucji RP. Próbuję to udowodnić od ponad 2 lat.

   Usuń
  2. Elu 1951 (18 X 15, godz. 22.41)
   Z jakimi datami są te pisma od RPO?

   Usuń
  3. list z RPO jest z dnia 26. 04 .2013 r. oraz z dnia 07.06.2013 r.

   Usuń
  4. Ela 1951 zagalopowała się - zapomniała o wcześniejszych emerytkach z rocznika 1953. Prawo do wcześniejszej emerytury uzyskałyśmy do końca 2008 roku. Jesteśmy też pokrzywdzone wprowadzonym art.25 ust1b do ustawy o fus od 2013 r. Jeżeli walczysz , to też pomyśl o innych skrzywdzonych.

   Usuń
  5. Pisma moje skierowane w 2013 r. do RPO I RU dotyczyły również bardzo aktywnego rocznika 1953. Zresztą moja petycja do senatu również dotyczyła tego rocznika i art.25 ust.1b ustawy o FUS. Pozdrawiam

   Usuń
  6. Elu 1951. Piszesz o Twojej petycji do Senatu. Czy to była jakaś inna petycja niż ta, którą wysyłaliśmy wszyscy, czyli P8-05/14. Żadna inna petycja nie była rozpatrywana w Senacie.

   Usuń
  7. Nigdzie się nie zagalopowałam. Piszę kolejny raz ,że moje pisma do RPO I RU w 2013 roku dotyczyły wszystkich wcześniejszych emerytów /również rocznika bardzo aktywnego 1953 /. Podobnie wyglądała moja petycja do senatu RP w 2014r i dotyczyła art.25 ust.1 b ustawy o FUS.W każdym swoim wniosku do Prezydenta, Premiera,Duda pomocy,Posłów, Senatorów pisałam łącznie o wszystkich wcześniejszych emerytach.Ostatnie pisma miały na celu pobudzenie roczników 1949 - 1952 / jest ich kilka tysięcy pokrzywdzonym / do ponownego działania. Myślę ,że właśnie te roczniki po otrzymaniu odpowiedzi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz od Rzecznika Praw Obywatelskich / odpowiedzi wręcz powalające,oparte wyłącznie na prywatnych poglądach p.Buciora i udokumentowane orzeczeniami TK , które można interpretować dowolnie w/g potrzeb administracji państwowej - takie jest moje zdanie /wycofały się. Ja również po tych pismach zastanawiałam się nad tym, czy dać sobie spokój.Doszłam jednak do wniosku ,że mamy rację i w dużej zbiorowości emerytów siła. Pozdrawiam.

   Usuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  9. Elu 1951. Najwyraźniej przegapiłaś wielką akcję emerytek z rocznika 1953 oraz osób urodzonych wcześniej, która twa już od roku 2013. Z twoich komentarzy wynika, że nie wiesz o niektórych ważnych wydarzeniach w tej sprawie, np. o skierowaniu pytania prawnego P 11/14 do Trybunału Konstytucyjnego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. Dotyczy ono osób takich, jak ty, które mogły zdążyć z wnioskiem do ZUS, ale nie złożyły go przed 1 stycznia 2013. Pytanie czeka na rozpatrzenie w TK. Twój mąż i ty napisaliście list do Gazety Prawnej o interwencję, a Gazeta już to zrobiła wcześniej. Ostatni artykuł red. Bożeny Wiktorowskiej w tej sprawie ukazał się 17 lipca 2015 r. Podaję ci link:

   http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/883333,pulapka-wczesniejszej-emerytury-zus-odlicza-pieniadze.html

   Na temat art. 25 ust. 1b były też artykuły w "Rzeczpospoltej"

   Senator Augustyn nie głosował w sprawie petycji P8-05/14, ponieważ nie był członkiem senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

   Usuń
  10. Dzięki za wszystkie wiadomości,bardzo. Byłam przekonana ,że senator Augustyn był przewodniczącym tej komisji, jak również pomysłodawcą petycji. Pozdrawiam.

   Usuń
 8. obiecane pisma 1) list do redakcji Gazety Prawnej 2) ZUS PRAWDOPODOBNIE ZŁAMAŁ PRAWO W 2012 R. W TEMACIE,, WCZEŚNIEJSZYCH” EMERYTÓW Z ROCZNIKA 1949 – 1952; do znalezienia w komentarzach do wątku http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2015/09/nasze-sprawy.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 9. List Eli do redakcji Gazety Prawnej znajduje się po prawej stronie, pod stronką "Odsetki"

  OdpowiedzUsuń
 10. Wcześniejsze emerytki to również rocznik 1953...
  W.K.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy wysłałś już uwagi dotyczące urlopu wychowawczego wcześniejszych emerytek do RPO ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wysłałam dopiero 13 listopada i czekam na odpowiedź

   Usuń
 13. otrzymałam odpowiedź od rzecznika jakiś czas temu i szybko wystosowałam 4 pytania i je opłaciła. RPO jak zwykle pyta resort pracy i ZUS.Odpowiedzi są idenryczne i mowią o przeliczaniu urlopów wychowawczych jak okresy składkowe tyklo i wyłącznie w przypadku kapitału początkowego.W moim przypadku odpowiedz negatywna, bo wcześniejsza emerytura naliczona za lata 1990 - 1999. Muszę temat drążyć dalej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem łączenia lat naliczenia emerytury z Twoim prawem do naliczenia emerytury bez konieczności zastosowania art. 25 ust. 1 b ustawy.
   Masz prawo, jako rocznik urodzony po 31 grudnia 1948 r. do naliczenia Ci eemerytury kapitałowej bez pomniejszania kapitału na mocy art. 100 ust. 1 i art. 129 ust.1 ustawy. Urrlop wychowawczy jest liczony wówczas jako okres składkowy.Przeczytaj sobie uzasadnienie postanowienia TK P11/14 z dnia 3 listopada 2015 r. i wydany w oparciu o to postanowienie uzasadnienie wyroku SO w Szczecinie VI U 2161/13.
   Kobiety z rocznika '53 są w całkowicie odmiennej sytuacji.

   Usuń
 14. te 4 pytania to do prawników.1- dotyczy pozytywnych wyroków sądów w Szczcinie i Wrocławiu,2 - możliwości ukarania p. Buciora i pracowników resortu pracy za nie wypełnienie obowiązków informacyjnych w 2012r,3- czy ustawą emerytalną złamano konstytucję w naszym przypadku,o rozbieżne interpretowanie urlopu wychowawczego przy KP i bez KP/z opisem tych przypadków

  OdpowiedzUsuń
 15. jestem ,,przypadkiem"{ który może skorzystać z 2 form przeliczenia emerytury, ponieważ pracowałam na wcześniejszej emeryturze jeszcze ponad 30 miesięcy,mam duży problem z najlepszymi dochodami z lat 1988- 1989,RP-7 z tych lat archiwum przechowujące dokumenty z mojego zlikwidowanego zakładu wystawiło na podstawie świadactwa pracy/w pierwszym obliczonym kapitale początkowym nikt tego nie wychwycił,błąd ujawniono przy naliczeniu emerytury,co obniżyło współczynnik o ponad 10%,dlatego wybrałam opisane poprzednio lata/, teraz mogę przeliczyć świadczenie na podstawie kapitału początkowego i wtedy uwzględnią mi urlop wychowawczy jako lata składkowe/nie wiem czy coś zyskam ,z pierwszym kapitałem zysk ok 400 zł, z obecnym obniżonym trudno obliczyć może ze 40 zł, a może nic/,druga wersja to przeliczenie po 30 miesiącach pracy z 24% nową kwotą bazową w części socjalne i zysk w granicach 170-180 zł/tu wychowawczy jako nieskładkowy, bo uzględnione lata 1990-1999. Tak to wygłąda.to wszystko dzięki wyrokom sądowym,które podawano na blogu.Miałam już naliczoną emeryturę powszeczną w/g najkorzystniejszego wariantu,ale byłam w szoku i skorzystałam z prawa wycofania się - to dłuższa historia.Teraz jastem bardzo ostrożna , co widać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy emerytura wcześniejsz czy powszechna to jest ten sam rodzaj świadczenia i żadnych wniosków nie trzeba wycofywać ponieważ ZUS i tak będzie wypłacał korzystniejszą.
   Jako osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r. masz prawo do przeliczenia emerytury bez uszczuplania kapitału początkowego.
   Zbędna jest interwencja gdziekolwiek. TK podał wykladnię art. 129 ust. 1 i ZUS powinien to stosować czy chce czy nie.
   Jakieś niezrozumiałe to Twoje postępowanie.

   Usuń
  2. Masz rację jest niezrozumiała, bo mam pimo RPO z 22.02.2016 w którym Rzecznik opisał odpowiedz MPiPS w zakresie stosowania przepisu art.25 ust. 1b - jest niezmienna od lat, a teraz jaszcz argumentacja jest podparta decyzją Senackiej Komisji Praw człowieka, Praworządności, która odstąpiła od podejmowanie sprawy /w naliczeniu emerytury uwzględnia wcześniej pobierane świadczenia!!!/ RPO pisze również,że zwrócił się w dniu 04.02.2016r z zapytaniem do p.E.Łopacińskiej - Prezesa ZUS i do p.B.Mazurek -Przewodniczącej Kmisji Polityki Społecznej i Rodziny o analizę problemu - art.100 ust.1 oraz art.129 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach i powołał się wykładnię TK.ZUS nie stosuje się do tej wykładni,co skutkuje skierowaniem sprawy do sądu.Liczenie na to, że ZUS wybierze najkorzystniejszy wariant to fikcja.Czekam na odpowiedzi na pytania które zadał rzecznik i ewentualną zapowiedź zmian legislacyjnych. Pozdrawiam

   Usuń
 16. Czy otwiera się nowe pole walki sądowej emerytów z ZUS?

  https://finanse.wp.pl/pozwy-przeciwko-zus-zaleja-polskie-sady-tysiace-osob-moze-domagac-sie-wyzszych-emerytur-6194002261702273a

  OdpowiedzUsuń