14 kwietnia 2015

Ustawa z dnia 5 marca 2015 r. podpisana.

„Prezydent jest strażnikiem konstytucji i ładu prawnego, dlatego jego priorytetem są działania służące podniesieniu jakości uchwalanego w Polsce prawa. 
Lepsze prawo ma służyć ochronie swobód obywatelskich, rozwojowi firm, przyczyniając się do wzmocnienia konkurencyjności Polski.

Pan Prezydent RP, Bronisław Komorowski, podpisał ustawę budzącą wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP – Ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa gładko przeszła przez Sejm (425. posłów opowiedziało się za uchwaleniem projektu, 1 osoba wstrzymała się od głosu) i Senat (80. senatorów, bez głosów sprzeciwu, opowiedziało się za projektem ustawy bez poprawek).

Jest to kolejna ustawa( dotycząca emerytur),  niezgodna z Konstytucją RP, którą podpisuje Pan Prezydent RP , wcześniej była ustawa o zawieszeniu emerytur (Ustawa z dnia 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - podpisana 23 grudnia 2010r.).

  Dnia 1 czerwca 2012 r. Pan Prezydent podpisał Ustawę  z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw  budzącą wątpliwości o do zgodności z Konstytucją RP.

 " Tworzeniu dobrego prawa służy zainicjowany przez Prezydenta RP model pozytywnego zaangażowania głowy państwa w proces legislacyjny, obejmujący m.in.: oprócz własnych inicjatyw ustawodawczych, wczesne sygnalizowanie wątpliwości do projektów ustaw czy organizowanie konsultacji ws. kluczowych ustaw."
www.prezydent.pl

                            Czy rzeczywiście Pan Prezydent stoi na straży Konstytucji RP?
22 komentarze:

 1. Kolejna ustawa o emeryturach bedzie musiala być zgloszona do TK.
  Poki co, Adminko, zgloś te ustawę do Muzeum Zgody

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację inaczej nic nie ugramy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo skrótowe listy do Prezydenta od kilku, może kilkunastu osób, nie są wystarczającym powodem do skierowania ustawy do TK, a już z pewnością nie są powodem do jej zawetowania. Ci nieliczni, którzy wysłali list z pewnością powiadomią pozostałych o otrzymanej odpowiedzi z Kancelarii Prezydenta.
  Przepis o zawieszeniu emerytur wzbudził znacznie większe protesty, głównie dlatego, że ODBIERAŁ prawa nabyte. Ustawa z 5 marca 2015 r. niczego nie odbiera, lecz DAJE. Jeśli uważacie to za niesprawiedliwie, to teraz podejmijcie poważne działania w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sadzę, żeby potrzebny był bardziej szczegółowy list do Prezydenta. Komplet dokumentów dolączonych do ustawy dokladnie wyjasnia wszystko. Zapewne i wieksza ilość listow też nie wpłynęłaby na zmianę decyzji Prezydenta. Prawie bez protestów przemknęła ustawa przez parlament. W każdym razie zasygnalizowany został problem niezgodności z Konstytucja.

   Usuń
 4. Ten prezydent nigdy nie stał na straży Konstytucji.Stał tylko na straży interesów swojej partii.Jak zostanie prezydentem na drugą kadencję dalej będzie lekceważył Konstytucje i na dodatek zapadnie w pięcioletni sen.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdyby istniało stowarzyszenie "Emeryt to brzmi dumnie" można byłoby bezpośrednio zaskarżyć ustawę do TK. Jednak niestety, niektórym się nie chciało, bo swoje osiągnęli.....

  OdpowiedzUsuń
 6. ZUS bez prezesa. Katarzyna Kalata nie przeszła rozmowy kwalifikacyjnej. "Od początku było wiadomo, że mam nie zdać"

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/865306,zus-bez-prezesa-katarzyna-kalata-nie-przeszla-rozmowy-kwalifikacyjnej-od-poczatku-bylo-wiadomo-ze-mam-nie-zdac.html

  OdpowiedzUsuń
 7. W świetle obowiązującej od 1 stycznia 1983 r. ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, która w rozdz. 2. art. 11 ust. 2 pkt 11 zaliczyła okresy urlopu wychowawczego do okresów równorzędnych z okresami zatrudnienia. WW Ustawa jasno precyzuje zapis do jakich świadczeń pieniężnych zalicza się urlop wychowawczy jako równorzędny z okresem zatrudnienia. ( rozdz.2 art. 7 ustawy).
  Dopiero obowiązująca od 15 listopada 1991 r. ustawa z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw, zaliczyła między innymi okresy urlopów wychowawczych do okresów nieskładkowych. (Artykuł 4.1 punkt 6 ww ustawy). Jest to równocześnie pierwszy akt prawny dzielący okresy zatrudnienia na składkowe i nie składkowe. W powyższej ustawie brak jest zapisu, że okresami nieskładkowymi są urlopy wychowawcze udzielone przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 17 października 1991 roku. Jedną z podstaw demokratycznego państwa jest zasada lex retro non agit, (prawo nie działa wstecz), czyli Ustawodawca nie może ustanawiać przepisów prawa, które wiązałyby skutki prawne ze zdarzeniami prawnymi mającymi miejsce w przeszłości. W prawie polskim zasadę tę wyraża np. art. 3 k.c.
  Ale ZUS miał to wszystko gdzieś i przeliczał Kapitał początkowy po swojemu, czyli łamiąc konstytucję i KC. Dopiero ta nowela ustawy podpisana w dniu 13.04.br odkręca to wszystko. Tysiące kobiet korzystających z urlopu wychowawczego w latach 80 było pokrzywdzonych - jak - dowiedziałyby się na rok-dwa przed przejściem na emeryturę, gdy ZUS wysłałby im pismo o braku potrzebnych lat pracy aby otrzymać świadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziewczyno, napisz podstawy prawne do kwestionowania podpisanej ustawy. ja nie jestem za Prezydentem, ale akurat ta uchwała pomoże tysiącom kobiet będących na urlopach wychowawczych w latach 80, najpewniej twojej mamie również.

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy fakt, że ta nowa ustawa jest niezgodna z Konstytucją, to za mało?
  Rozumiem, że przygotowując tę ustawę do TK trzeb będzie powołać się na zapisy w dawnej ustawie i bezprawiu, jakie zaistniało i istniało przez wiele lat. Ani posłowie ani senatorowie nie zaglębili się w tresc glosowanej ustawy a przeciez maja rożnych swoich fachowców od ubezpieczen spolecznych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. O tym, czy to fakt, czy nie fakt rozstrzygnie dopieroTK.

   Usuń
 10. Szkoda, że nie wiedzielismy wczesniej o tych dawnych ustawach dotyczacych urlopow wychowawczych.
  Na jakiej podstawie Zus obliczał te urlopy jako nieskladkowe? Czy ktoś wie?
  W świetle powyzszego wpisu o ustawach nieprawdą jest, że nowo podpisana ustawa nic nam nie zabiera. Zbrała nam możliwość liczenia urlopow wychowawczych jako składkowe, na rowni z okresami pracy.
  To znaczy, że mozemy upominać sie o ponowne przliczenie kapitalu poczatkowego tak, żeby bylo zgodne z ustawą obowiązującą w latach dotyczących kapitalu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okresy ubezieczenia spolecznego nie sa tozsame z okresami skladkowymi. Rozstrzygaja o tym wyroki SN.

   Usuń
 11. Są 2 główne niekonstytucyjnosci:
  1.urlopy wychowawcze,
  2. wiek dożycia.
  Jaskrawe przykłady:
  1. Kobieta ma wyliczoną emeryturę mieszaną w latach 2009-2014. Częściowo ze "starego", częściowo z "nowego" systemu. W części starej, jej urlop wychowawczy jest nieskładkowy (0,7), w części nowej ( w kapitale początkowym) TEN SAM URLOP jest składkowy (1,3).
  2. Kobieta ma dziś 61 lat (obecny wiek dozycia wynosi 82 lata), ale nie przechodzi na emeryturę, tylko pracuje dalej, do 2021r i mając 67 lat ma obliczoną emeryturę z wieku dożycia 82 lata obowiązującą w 2015r. Również w 2021r odchodzi na emeryturę mężczyzna, też mając 67 lat i taki sam zapis kapitału w ZUS, ale on ma wyliczoną emeryturę w oparciu o wiek dożycia 83 lata. W efekcie końcowym - przy tym samym kapitale i tym samym wieku i terminie odejścia na emeryturę - maja emerytury w różnej wysokosci.
  Takiego to bałaganu narobiła Bańkowska i przyklaskujący jej wszyscy po kolei - od urzędników MPiPS, przez posłów, senatorów - aż do Prezydenta RP....

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem rocznik 53 kobieta. Na urlopie wychowawczym przebywałam od lipiec 1981 do 04.10.1986 w międzyczasie trochę pracowałam w tym samym zakładzie, więc urlop wychowawczy 4 lata 9 m-cy. Jestem na emeryturze wcześniejszej bo jest korzystniejsza od powszechnej. Kto jest zorientowany w tym przypadku, czy warto do ZUS składać o ponowne przeliczenie emerytury wcześniejszej z uwzględnieniem 1,7% zawsze parę złotych byłoby więcej do tej cienkiej emerytury.Czy też to mnie nie dotyczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotyczy tylko kapitału początkowego, więc nie ma sensu

   Usuń
 13. "FAKT" pisze. SLD-wskie brednie wyborczo-podatkowe. Do 1750zł ma nie być podatku od świadczenia ZUS. A od 1751zł - normalnie 18%. A więc ci, co mają o 1zł brutto więcej będą mieli ok. 1488zł (efektywnie o ok. 15 mniej i bez uwzględniania składki NFZ). Dwie emerytury różniące się teraz o 1 zł będą różnić się o 263zł.

  OdpowiedzUsuń
 14. Sprostowanie do postu Adminki : ustawa " o zawieszeniu emerytur" to ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010 nr 257 poz. 1726)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dziękuję - już poprawione

  OdpowiedzUsuń
 16. skoro ustwa nie zrównuje prawa emerytalne matki, która była w PRLu 4 lata na wychowawczym i ma dzisiaj 1100zł emerytury, z prawem jej córek obecnie korzystających z dobrodziejstwa rocznego płatnego urlopu, a jedynie z prawem do wliczenia urlopu wychowawczego do okresu skłądkowego, to istotnie prezydent popełnił delikt konstytucyjny. Chyba o to Ci chodzi :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam. Przepraszam że nie na temat ale bardzo nurtuje mnie pytanie i nie wiem gdzie je zadać. Moja mama wlasnie przechodzi na emeryture ze względu na wiek. Ma przepracowane 13 lat w warunkach szkodliwych (kopalnia-sortownia) czy przysługuje jej jakiś dodatek bądź rekompensata za te lata? Będę wdzieczna za odpowiedź bo panie w zusie praktycznie nic mi nie odpowiedzialy tylko zmieniła temat. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Rekompensata przysługuje za 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze przepracowanych do 31-12-2008r.

  OdpowiedzUsuń