24 kwietnia 2015

Po majówce z wnioskiem do ZUS

                 Z dniem 1 maja 2015r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 5 marca 2015r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, opublikowana w Dzienniku Ustaw  poz.552.
Wprowadzono zmiany dotyczące tablic trwania życia, potrącenia pobranych świadczeń przy emeryturach kapitałowych dla urodzonych przed 1949r., zaliczenie urlopów wychowawczych jako okresy składkowe dla emerytur kapitałowych, możliwość przeliczenia emerytur z wskaźnikiem ponad 250%, możliwość zaliczenia studiów do kapitału początkowego.
                
              Mam nadzieję, że zainteresowani emeryci urodzeni przed 1949 r. już parę miesięcy temu złożyli wnioski do ZUS o przeliczenie emerytur, gdyż dla nich wprowadzone zmiany w ustawie będą niekorzystne. Na podstawie art. 55a nowej ustawy odliczone zostaną z emerytury kapitałowej wcześniej pobrane świadczenia. Emeryci, którzy zaskarżali decyzję w sądach, wygrywają korzystne przeliczenie emerytury na podstawie art. 55 
                
             Po majówce emeryci, którzy mają emerytury kapitałowe lub mieszane powinni złożyć wnioski do ZUS o przeliczenie świadczeń. Korzystne przeliczenie emerytur będzie dla osób, które będą mogły zaliczyć pełny okres studiów do okresów nieskładkowych, niezależnie od ilości lat składkowych (było ograniczenie lat studiów i urlopów wychowawczych do 1/3 okresów składkowych) no i oczywiście korzystne będzie dla kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych - opieka nad dziećmi – okresy nieskładkowe zostaną obliczone jako składkowe po 1,3% w kapitale początkowym.
Proszę przeczytać artykuły

138 komentarzy:

 1. Pozwalam sobie skopiować skróconą wersję e-maila z pytaniem od naszej stałej czytelniczki. Proszę mądre głowy o odpowiedź
  Jestem emerytką pracującą z rocznika 1947. Mam wyższe zarobki, mam ustaloną emeryturę w wieku 57 lat, którą ani raz nie podjęłam ze względu na pracę. W 2014 roku w styczniu wystąpiłam o przeliczenie emerytury na kapitałową oczywiście ZUS odmówił wypłaty. Wygrałam w Sądzie Okręgowym, ale ZUS się odwołał do Sądu Apelacyjnego. Moje pytanie brzmi czy Sąd Apelacyjny będzie stosował już znowelizowaną ustawę, która wejdzie w życie 1 maja czy też będzie się posiłkował przepisami dotychczas obowiązującymi jak również orzeczeniami Sądu Najwyższego, które są korzystne dla mnie. Nie mam ustalonej daty rozprawy może będzie to po wakacjach. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, jeśli to jest uzależnione od opłaty również jestem gotowa jej dokonać. Nadmieniam, że od samego początku bloga jestem stałą czytelniczką. Również z Panem Strudzińskim, miałam meilowe i telefoniczne kontakty.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie zgadzam się z odpowiedzią poniżej. O sposobie załatwienia sprawy i przyznania prawa do emerytury lub jej wysokości decyduje stan prawny w dniu złożenia wniosku.Zatem wniosek złożony w kwietniu 2015 r. mimo rozpatrzenia w maju 2015 /organ rentowy ma 30-60dni na wydanie decyzji/ daje prawo do obliczenia emerytury na podstawie art.55 -nowe zasady wg przepisów obowiązujących do końca kwietnia 2015 r, czyli bez odliczenia dotychczas pobranych emerytur.
   Jeśli odwołujący się wygrał sprawę w Sądzie Okręgowym, to należy przypuszczać, że SA oddali apelację ZUS i ZUS wyda decyzję po zakończeniu postępowania sądowego, wykonującą wyrok sądu prawomocny, w którym to wyroku zapewne sąd orzekł o zobowiązaniu zusu do wyliczenia emerytury na nowych zasadach od miesiąca złożenia wniosku tj.stycznia 2014 r.

   Usuń
 2. Ja mam troszke podobne pytanie teoretyczne. Jeżeli emeryt ur. przed 1949 złoży w nadchodzącym tygodniu, przed 1 maja, wniosek do ZUS-u o przeliczenie emerytury na podstawie art. 55, czyli pod rządami obecnej ustawy, to jak zostanie potraktowany w ZUS-ie? Czy uwzględnią mu ten artykuł, czy odpowiedź będzie zgodna ustawą z dnia 5 marca? Czy będzie mógl wnieść sprawę do sądu z zaskarżeniem decyzji opierając się na dacie złożenia wniosku?
  Jeśli ktos orientuje się w tym temacie, bardzo proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy wniosek we wszystkich urzędach rozpatrywany jest według stanu prawnego aktualnie obowiązującego.
   Jeśli wniosek zostałby rozpatrzony w kwietniu, to według stanu prawnego obowiązującego w kwietniu, a jeśli w maju, albo w którymś nastepnym miesiącu, to według stanu prawnego, jaki wtedy będzie obowiązywał.
   Prawo nie działa wstecz. Zgodnie z Kodeksem potępowania administracyjnego organ ma 1 miesiąc na rozpatrzenie wniosku, a w sprawach skomplikowanych 2 miesiące. Jeśli wyjaśnienia wymagają jakieś okoliczności objęte wnioskiem, to wniosek jest rozpatrzony dopiero po wyjaśnieniu tych okoliczności. Oczywiście trwa to wtedy dłużej niż 1 czy 2 miesiące, ale to jest zgodne z prawem, bo postępowanie wyjaśniające wymaga czasu, oczekiwania na odp. innych urzędów, archiwów czy organów. Natomiast jeśli organ nic by nie robił, tylko złożony wniosek leżał sobie dłużej niż 1 czy 2 miesiące - to wtedy można organowi zarzucić bezczynność. Są na to specjalne procedury prawne.
   Ja nie pracuję w zusie, moja odpowiedź zawiera tylko zasady ogólne, jak zus postąpi, to sama zobaczysz.

   Data złożenia wniosku decyduje tylko, że od miesiąca w którym był złożony wniosek, jest wypłata np. przeliczonych na nowo świadczeń.
   Do sądu służy odwołanie na każdą decyzję zus w terminie 1 miesiąca od daty jej doręczenia, zarzuty wobec decyzji formułuje każdy takie, jakie uważa, że są słuszne w danym przypadku, w opisanym przypadku byłyby to zarzuty, że zastosowano nową ustawę. Każdy ma prawo pisać w skardze/odwołaniu do sądu co tylko chce i uważa, że to zadziała na jego korzyść.

   Usuń
  2. Dziekuję bardzo. To raczej decyzje beda już wg nowej ustawy dla emeryta sprzed 1949.
   Takie same przepisy prawa pewnie obowiązują w sądach, tak, że nasza czytelniczka będzie miala sprawę wg nowej ustawy

   Usuń
  3. Dlaczego obliczanie emerytur, jej nowelizacja, a także w którym roku kto się urodził, jest taka ważna i zagmatwana. Ciągle coś innego , zawiłego trudne do zrozumienia. Jednym emerytom ZUS podwyższa emeryturę a drugim nie. Czytając na stronach internetowych, należy odwołać się do Sądu Okręgowego , a później do Apelacyjnego. A w ZUS-się nie wiedzą jak przeliczać emerytury?. Ja jestem zmęczona chodzeniem do ZUS i przekładanie moich racji. Gdyby były jasne przepisy wiedziałyby i urzędnicy w ZUS-się powiatowym. Czytam dalej w Internecie o nowelizacji ustawy emerytalnej , któraż to ustawa może obniżyć emeryturę. BRAWO USTAWODAWCY. ''Emerytka starej emerytury''

   Usuń
 3. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/242181-fakt-andrzej-duda-chce-zwolnic-emerytow-z-podatkow
  Czytajcie i dobrze głosujcie

  OdpowiedzUsuń
 4. Szanowne koleżanki i koledzy
  Jeszcze teraz spróbujemy zawalczyć o zwolnienie od 32% podatku. Mam nadzieję, że uda się jeszcze coś zrobić.Mam już przygotowane materiały na ten temat, niedługo znajdą się na blogu. Na pewno trzeba będzie wysłać je do Pana Dudy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pismami w sprawie podatku 32% można iść i pisać do posłow z róznych ugrupowań. Trzeba tylko przeredagować trochę pisma.
  Na stronie sejmowej mozna znalezć adresy mailowe posłów http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/poslowie.xsp?type=A
  Koniecznie trzeba wysyłac maile do poslów i do przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, Pana Posła Mariusza Błaszczaka Mariusz.Blaszczak@sejm.pl
  Myślę, że mozna też opisać swoją osobistą sytuację z podaniem konkretnych kwot, jak by się kształtowała kwota do opodatkowania bez jednorazowej kwoty wypłaconej zawieszonej emerytury.
  Tylko zmasowana akcja może przynieść efekty. Jeśli chcecie coś osiągnąć, to trzeba pisać. Proszę odezwać się na blogu, kto rzeczywiście wysłal pisma, czy rozmawial z posłami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem z rocznika 1953 Grudzień. Byłam na urlopie wychowawczy od 1987 roku do 1990 roku urlop wychowawczy zaliczono do okresu nieskładkowego. Czy mam szanse aby mi ZUS zaliczył do okresu składkowego.I czy mam szansę na przeliczenie swojej emerytury. Jeszcze pracuję. Serdecznie dziękuję za informację Anna

  OdpowiedzUsuń
 7. Napisz coś więcej o sobie. Czy pobierasz świadczenia z wcześniejszej emerytury? Czy składałaś wniosek do ZUS po ukończeniu 60 lat?

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak pobieram emeryturę wcześniejszą,Po ukończeniu 60 lat nie składałam wniosku do ZUS o przeliczenie. Często korzystam z naszego bloga, Zrozumiałam, .że nie będzie dla mnie korzystne przeliczenie emerytury.Na razie jeszcze pracuję,w tym samym zakładzie. Mam niską emeryturę,to mogę trochę dorobić.Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana emerytko, powinnaś bardziej wnikliwie czytać porady na blogu. Ja nie jestem fachowcem w sprawach emerytalnych ale spróbuję Ci odpowiedzieć. Może inni poprawią mnie lub dopowiedzą.
   Odpowiedź dla Ciebie jest dosyć skomplikowana.
   Według mnie koniecznie powinnaś złożyć wniosek do ZUS z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W ten sposób nie będziesz miała ograniczeń zarobków do 70%, po ukończeniu 60-tki możesz zarabiać bez ograniczeń. Przeczytaj porady z dnia 13 marca na blogu odpowiedzi dla Pani Ewy. ZUS wyliczy Ci prawdopodobnie emeryturę wcześniejszą wg nowej kwoty bazowej, jeżeli miałaś wyższe zarobki i drugie wyliczenie według nowych zasad, emeryturę kapitałową. Kapitałowa będzie prawdopodobnie niższa, bo potrącą Ci pobrane wcześniejsze świadczenia z kapitału początkowego.
   No i pewnie pozostaniesz na wcześniejszej emeryturze. Ale wtedy koniecznie wycofaj swój wniosek z ZUS, masz na to miesiąc czasu. Po wycofaniu wniosku Twój kapitał początkowy będzie nadal waloryzowany.
   A teraz ta trudniejsza część odpowiedzi. Dotychczasowa wcześniejsza emerytura została pewnie obliczona przez wybranie najwyższych zarobkowo lat pracy. Jeżeli teraz, od czasu pobierania wcześniejszej emerytury, uzyskujesz wyższe zarobki, to sama powinnaś wybrać sobie lata do przeliczenia, zostawiając jeden rok z wyższymi zarobkami. To spowoduje, że kiedy zechcesz będziesz mogła sobie przeliczyć emeryturę z wyższym wskaźnikiem wwpw.
   Większość z nas zapewne ma emerytury liczone z najkorzystniejszych lat pracy. Teraz, będąc na emeryturze powszechnej, lub nie zarabiając więcej niż wcześniej, nie może przeliczyć emerytur, bo nie ma podstaw do tego.
   Proszę lepiej zorientowanych w sprawach emerytalnym o podpowiedź, czy ten mój wywód jest prawidłowy.
   A Tobie, wcześniejsza pracująca emerytko, poradziłabym jeszcze porozmawiać z dobrym specjalistą w sprawach emerytalnych odnośnie wyboru lat pracy do przeliczenia przedstawiając swoje konkretne dane zarobkowe.
   Myślę, że niedługo trzeba będzie poruszyć tę kwestię lat do wyliczenia wskaźnika wwpw.
   Sprawa pozostawienia jednego roku z wyższymi zarobkami wyszła w trakcie mojej rozmowy w ZUS-ie, kiedy poszłam dowiedzieć się o możliwość przeliczenia mojej emerytury. Nie jestem do końca pewna, jak to ma wyglądać. Może mądrzejsi ode mnie się odezwą. Warto chyba to przedyskutować.

   Usuń
  2. Wracając do Twojego pytania o zaliczenie urlopu wychowawczego do okresu składkowego, to, raczej, niestety, nie masz szans na takie przeliczenie. Tylko przy emeryturze kapitałowej lub mieszanej opieka nad dziećmi będzie liczona jako okresy składkowe.
   Przed nami walka o zaliczenie urlopów wychowawczych jako okresy składkowe dla wszystkich kobiet, niezależnie od rodzaju pobieranej emerytury. Może to się uda zrobić.
   A poza tym, droga wcześniejsza emerytko, jest z wyjątkowego rocznika 53.

   Usuń
  3. Droga pani Jolu bardzo dziękuję za rady. Jutro będę w ZUS i złożę wniosek Anna

   Usuń
  4. Proszę bardzo.
   Proszę mi wybaczyć czasem niefachowe określenia ale nie jestem zbyt mocna w przepisach emerytalnych. Piszę raczej swoimi słowami, tak, jak ja to rozumiem. Liczę na to, że mądrzejsi ode mnie poprawią mnie i dopiszą fachowo ważne rzeczy.

   Usuń
 9. 1.06.2009r.przeszłam na emeryturę wcześniejszą na starych zasadach,ale pracowałam jeszcze do osiągnięcia 60 lat.Po osiągnięciu tego wieku wystąpiłam do ZUS z wnioskiem o emeryturę powszechną,ale okazało się,że jest niższa od poprzedniej więc pozostałam przy wcześniejszej.Do wyliczenia emerytury zaliczono mi 6 lat jako okresy nieskładkowe na wychowanie 3 dzieci.Czy mogę po 1 maja złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury o zaliczenie okresu wychowywania dzieci jako okres składkowy.Jeżeli się ktoś orjentuje,to prosiłabym o odpowiedź za co bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź na Pani pytanie jest powyżej.

   Usuń
  2. Poprawka do mojego wpisu z godz. 9:27
   Chodzi o pobieranie wcześniejszej emerytury w wysokości 70% należnej przed osiągnięciem pełnego wieku emerytlanego, a nie o 70% zarobków. Przepraszam z pomyłkę

   Usuń
 10. Witam serdecznie!-czy będąc już na "nowej emeryturze" od 2013 r.ZUS przeliczy mi kapitał początkowy i wyliczy większą emeryturę-uwzględniając fakt ,ze wymagany wiek emerytalny osiągnęłam w 2009r?Od 2005 roku do 2013 pobierałam wcześniejszą emeryturę na "starych zasadach" ale cały ten czas do dziś pracuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS przeliczy Ci kapitał początkowy, jeśli korzystałaś z okresów opieki nad dziećmi lub w przypadku, kiedy zostały Ci nie zaliczone całe lata studiów. Wchodzą jeszcze w grę tablice trwania życia z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Powinnaś zgłosić się do ZUS po informację. Wniosek możesz złożyć. Jeśli decyzja nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, po prostu wycofaj wniosek w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji.

   Usuń
  2. dziękuję-właśnie "chodzi mi" o tablice "dalszego trwania życia" w 2009 były korzystniejsze a wyliczono mi z 2013r...studia mi zaliczono ...z wychowawczego nie korzystałam...dlaczego nie jest to JASNO sprecyzowane kto może korzystać z tabli ...ten co pójdzie na emeryturę + ten co ją już ma?

   Usuń
  3. Nie wiem, czy sie nie mylę, ale chyba masz szanse na podwyżkę.
   Może mieć tu zastosowanie korzystny przepis z ustawy dnia 5 marca 2015r.
   http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2651_u.htm
   b) dodaje się ust. 6 w brzmieniu:
   „6. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny, o którym mowa w art. 24 ust.1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3.” Złóż wniosek do ZUS powołując się na ten artykuł. Pamiętaj, że w ciągu miesiąca możesz w przypadku niekorzystnej decyzji, wniosek wycofać.

   Usuń
  4. Witam serdecznie-po mozolnym dodzwanianiu się na infolinię usłyszałam od konsultata ZUS , że nie dotyczy to pobierających nową emeryturę...nie wiem gdzie to jest NAPISANE bo ja w tym punkcie takiej interpretacji przepisu nie dostrzegam-co WY na to?

   Usuń
  5. Do anonimowy 30.04 22.21
   Właśnie dotyczy to WYŁĄCZNIE pobierających nową emeryturę, no chyba, że konsultantowi chodziło o nie działanie ustawy wstecz, jeśli tak miałoby być.... Pewnie znów będą procesy sadowe z ZUS.....

   Usuń
  6. Dotyczy WYŁĄCZNIE emerytur kapitałowych, więc nie wiem, co miał na myśli konsultant - może nie działanie ustawy wstecz ?

   Usuń
  7. Witam ponownie-nadal badam sprawę i konsultuję się "gdzie mogę" :)
   Oto odpowiedzi:
   "Owa nowość z ostatniej nowelizacji Ustawy emerytalnej- czyli wyboru czy stosować tablicę aktualną czy z dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego NIE dotyczy przeliczania emerytur już pobieranych, ale po praz pierwszy przyznawanych/wyliczanych- czyli ubezpieczonych, którzy składają wniosek na tyle później niż uzyskanie ich wieku powszechnego, że obowiązuje już nowa tablica.""
   ''Szerszych opracowań tęgich głów jeszcze nie ma, bo to świeża sprawa.'' proszę o ustosunkowanie się....a może wiecie coś więcej na ten temat?

   Usuń
 11. Do emerytury kapitałowej po 2011 roku maja zastosowanie ustawy:
  1. Dz. U z 8.09. 2011 nr 187 poz. 1112
  2. Dz.U z 2013 poz.960 art. 174 ust. 3 b
  3. Dz.U z 21.04.2015 poz. 552 ( która obowiązuje od. 1.05.2015)
  Do Zusu występuje się o ponowne ustalenie kapitału początkowego w związku z ustawą …..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie -znalazłam i wydrukowałam :)

   Usuń
  2. Dołączam wzory formularzy ZUS:
   1. Ponowne przeliczenie emerytury:
   http://www.zus.pl/pliki/formularze/ER-WPS-01.pdf
   2. Ponowne obliczenie kapitału poczatkowego:
   http://www.zus.pl/pliki/formularze/kp_3.pdf

   Usuń
 12. Zosia 1954.Mam pytanie do Jolki K która może rozwiać moje wątpliwości. Czy będę mogła przeliczyć kapitał z tytułu urlopu wychowawczego 48 miesięcy w latach 1977-1981 . jeśli na emeryturę przeszłam w 2014r we wrześniu po osiągnięciu wieku 60,5 i przepracowaniu 40 lat. Od przejścia na emeryturę już nie pracuję. Emeryturę mam liczoną 20% po staremu i 80% po nowemu.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kochana Zosiu
  Przeczytaj powyższe rady, pewnie Ci się przydadzą. Wydaje mi się, że możesz złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego. Nowa ustawa jak najbardziej dotyczy emerytur mieszanych.
  Więcej o urlopach wychowawczych będziesz mogła przeczytać jeszcze dzisiaj w najnowszym poście, który chcę zamieścić za kilka godzin.
  Pamiętaj, zawsze możesz wycofać wniosek z ZUS, jeśli decyzja nie będzie dla Ciebie korzystna.
  Cieplutko pozdrawiam - Jolka

  OdpowiedzUsuń
 14. Do Joli K Bardzo dziękuję. Zosia 1954. Alem mam pytanie kiedy wycofać wniosek, jak dostanę nową decyzję i będzie nie korzystna to wtedy mogę wniosek wycofać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do miesiąca jak otrzymasz niekorzystną decyzję. Po miesiącu decyzja staje się prawomocna.

   Usuń
 15. WNIOSEK

  O ponowne przeliczenie kapitału początkowego  Za okres niewykonywania pracy związku z opieką nad dziećmi w wieku
  do 4 lat („urlop wychowawczy”).

  Oraz proszę o ponowne przeliczenie wysokości pobieranego świadczenia
  (emerytura) z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego.

  na podstawie USTAWY z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  proszę cię Jolu odpisz czy może być taki wniosek napisany odręcznie
  dziękuję Zosia1954

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zosiu, jak najbardziej możesz napisać odręcznie taki wniosek. Ustawa nowa już działa. W takiej sytuacji wystarczy prościutkie pismo o przeliczenie kapitału początkowego i emerytury w związku z Ustawą z dnia 05 marca 2015r. Tak, jak napisałaś, będzie dobrze. Napisz, jak otrzymasz decyzję. Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
  2. Na złożenie wniosku do ZUS jest cały miesiąc maj. ZUS wyda decyzję od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony. Tak, że spokojnie, zdążycie.
   Proszę poinformować też o możliwości złożenia wniosku znajomych. Niestety, ZUS nie informuje o takiej możliwości. A ile jest osób, które nie wiedzą, że w ogóle mogą składać wnioski.
   Mamy chyba następną sprawę do załatwienia. Trzeba będzie pomyśleć, żeby wpłynąć czy to na posłów, czy na rząd o ustanowienie obowiązku informowania emerytów o przysługujących im prawach.

   Usuń
  3. Lola 6 maja 2015
   Jestem 1953r. jestem na emeryturze i pracuję czy mogę wystąpić do zus o przeliczenie kapitału początkowego po 30 miesiącach?

   Usuń
  4. Wydaje mi sie, ze mozesz wystapić do ZUS-u z takim wnioskiem na podstawie art. 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227, z późn. zmianami).
   Art. 53 ust. 4 u.e.r. stanowi, iż uwzględnia się nową kwotę bazową, w sytuacji, gdy zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a nie kwotę bazową, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru.
   ZUS-y zwykle odmawiaja przeliczenia osobom urodzonym po 1948 r. Decyzje odmowną trzeba zaskarzyc do sądu. O ile mi wiadomo, to niewiele sądów wydaje korzystne dla emerytów wyroki. Do nich naleza np. sądy wrocławskie

   Usuń
 16. Na stronie internetowej ZUS opublikowano zmiany w ustawie z dnia 5 marca wraz z wyczerpującym wyjaśnieniem. Oto link:
  http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=5508

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam! Rocznik 53. Czy wcześniejsza emerytura na jaką przeszłam w wieku 55 lat (2008r.),będzie miała wpływ na ponowne przeliczenie kapitału początkowego w oparciu o nową ustawę z dnia 1.05.2015r. z uwzględnieniem urlopu wychowawczego. Wniosek o przeliczenie już złożyłam do ZUS. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nie podejmowałam żadnej pracy.
  Proszę o odpowiedz.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś na wczesniejszej emeryturze, to, niestety, ustawa obowiązujaca od 1 maja, nie dotyczy Twojej emerytury. Właśnie chcemy walczyć o to, żeby każdy mogł przeliczyć emeryturę niezależnie od jej rodzaju.
   Ale dobrze, że złożylaś wniosek. Każdy powinien sklaac wniosek do ZUS. Zobaczymy, jakie bedą decyzje.

   Usuń
 18. Witam! Powszechny wiek emerytalny osiągnęłam już w 2013r, więc nowa ustawa z dn. 1.05.2015r.dotyczy także mojej osoby. Chodzi mi o to, czy wcześniejsza emerytura będzie miała jakiś wpływ na ponowne przeliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem urlopu wychowawczego? Dziękuję za odpowiedz.
  Gorąco pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze rozumiem,jesteś na emeryturze kapitałowej. Zatem masz pełne prawo do przeliczenia kapitału początkowego. Nie ma znaczenia fakt przebywania na wcześniejszej emeryturze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
   Życzę Ci wysokiej podwyżki. Odezwij się po otrzymaniu decyzji z ZUS.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Z prośbą o przeliczenie kapitału początkowego może wystąpić każdy , trzeba tylko wpisać w rubryce powód ,,,,a ZUS , to już wam wyliczy i zrobi po swojemu i niekoniecznie zgodnie z ustawą.Akurat jest poruszany temat wcześniejszych emerytur ,,,,,,Ja PRZESZŁAM NA WCZEŚNIEJSZĄ EM,w 2008 roku , po ukończeniu 60 lat wystąpiłam z wnioskiem o przeliczenie emerytury ,,,,,zaznaczam , że już nie pracowałam ,,,! wyliczona emerytura była niższa niż pobierana , więc pozostałam przy starej. Obecnie wystąpiłam z wnioskiem wliczenie mi do stażu lata wychowawcze i ponowne przeliczenie emerytury ,,,pani jak najbardziej przyjęła wniosek i żadnych sprzeciwów nie było. Otrzymałam pismo treści ;;; OCZYWIŚCIE przeliczono mi na nowo kapitał początkowy , który był już wyższy , ale za to emerytura naliczona była niższa , niż ta którą obecnie pobieram i zawiesili naliczoną , pozostałam po staremu...nawet geniusz tego nie rozbierze , mam poprzednie naliczania kapitału i widzę wyrażnie , że jest obecnie większy , a emerytura naliczona niższa od tej którą pobieram, A może oni porównując biorą obecną już z waloryzacją ? w takim układzie kobiety , którym renty były waloryzowane i chociaż mają nowe zasady obliczania , tylko obejdą się smakiem, Własnie wybieram się do ZUS po wyjaśnienie ,,,,

   Usuń
 19. Serdecznie dziękuję za odpowiedz!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam
  a co z kobietami urodzonymi w 1950? na jakich zasadach one beda rozliczane ? bylam na urlopie wychowawczym w 1981/82
  Wg.nowej ustawy nie wszyscy zyskaja Znalazłam taką interpretację .. wpis cyt.."W przypadku osób, które pobrały wcześniejszą emeryturę (przyznaną przed ustaleniem prawa do emerytury przysługującej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego), podstawa obliczenia świadczenia ustalonego według nowych zasad podlega pomniejszeniu o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur. Przy czym pod uwagę bierze się wysokość świadczenia przed odliczeniem od niego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne" oraz „Osoby, które urodziły się w 1950 czy 1951 r., też mają szansę na przeliczenie emerytury, ale na innych zasadach.” Na jakich zasadach??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety do rocznika 52 miały szanse na korzystne przeliczenie emerytury, jeśli wniosek po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego złożyły przed końcem 2012 roku. Póżniej złożony wniosek skutkuje pomniejszeniem o wcześniej pobrane emerytury.
   W sprawie urlopów wychowawczych, tak jak inne stażowe emerytki, napisz wniosek. Przeczytaj ostatnie posty na ten temat

   Usuń
 21. Pracowalem po przyznaniu emerytury w2009 do30.06.2013r pobierajac emeryture.-czy jest podstawa do przeliczenia swiadczenia

  OdpowiedzUsuń
 22. Mało napisałeś o sobie. Ważna jest data urodzin.Czy składałeś wniosek po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.
  Odsyłam Cię do materiałów, może tu znajdziesz szerszą odpowiedż
  http://www.zus.pl/files/wywiad-eliza%20skowronska.pdf
  http://zus.pl/files/sposoby.pdf

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam, Nie byłam na urlopie wychowawczym. Jestem rocznik 1952. Na emeryturę przeszłam w 2009 roku i dalej pracowałam. W 2012 roku uzyskując 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury lecz była dla mnie niekorzystna. Czy teraz mogę złożyć wniosek o doliczenie całego okresu studiów? Ania

  OdpowiedzUsuń
 24. Jestem ur.1943,po przejsciu na emeryture pracoalem w tym samym zakladzie pracy i pobieralem emeryture[mozna bylo.w latach2009-2011.Pracowalemna emeryturze do30 06 2013-czy jest podstawa do przeliczenia emeryrury i na jakich warunkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowa ustawa z dnia 5 marca dotyczy emerytur kapitałowych, a Ty zapewne pozostajesz na stażowej.
   Jeśli w 2012r. miałaś emeryturę wg nowych zasad niższą, to teraz jeszcze odejmą Ci pobrane świadczenia. Doliczenie lat studiów nie zapełni tej dziury

   Usuń
 25. Sprawdź dokładnie w decyzji z ZUS na podstawie jakiego artykułu masz przyznaną emeryturę. Jeśli na podstawie art. 55 to zapewne jest korzystna.
  Możesz chyba złożyć wniosek o korzystne przeliczenie emerytury na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy o e. i r. z FUS dotyczącego przepracowania 30 miesięcy od daty przyznania emerytury i podlegania przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu.
  Być może dotyczy Ciebie korzystne przeliczenie, z uwagi na wiek, tablic dalszego trwania życia (to na podstawie ustawy obowiązującej od 1 maja 2015r.).
  Proszę lepiej zorientowanych o pomoc naszemu koledze.

  OdpowiedzUsuń
 26. Urodziłam się w 1948 r, w wieku 55 lat przeszłam na emeryturę, ale dalej pracuję na umowę o pracę. W latach 1983-1987 byłam na urlopie wychowawczym. Do obliczenia emerytury okresy przebywania na urlopie wychowawczym zaliczono mi jako okresy nieskładkowe. Czy zgodnie z nową ustawą z dnia 5 marca 2015r będę mogła przeliczyć swoją emeryturę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek złóż. Przeczytaj komentarz z 24 maja godz. 1:30 pod postem z 8 maja "Zmiany w emeryturach 2015"

   Usuń
 27. urodziłem się 1934r na emeryture poszedłem w 1990r przepracowałem 40 lat czy mogę składać wniosek oprzeliczenie emerytury z ustawy z dnia 5 marca 2015 r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury w związku z ustawą z dnia 5 marca 2015 r.
   ZUS powinien podwyższyć Ci emeryturę z przeczenia tablic dalszego trwania życia

   Usuń
 28. Witam wszystkich serdecznie. Pierwszy raz zawitałam u Państwa. Proszę uprzejmie o radę: urodziłam się w 1937 r., na emeryturę przeszłam w 1992 r. w wieku 55 lat. Czy mam jakąś możliwość skorzystania z przepisów ustawy z dnia 5 marca 2015 r.? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam
  Czy mogę również złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury.
  Urodziłam się w 1954 r. Na emeryturę przeszłam od 07-2014 r. tj. 60 lat i 5 m-cy. Emeryturę naliczono mi na podstawie kapitału początkowego w tym mam 3 lata nieskładkowych z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi. Czy w moim przypadku mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, czy ponowne przeliczenie byłoby dla mnie korzystne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że jak najbardziej dotyczy Ciebie ustawa majowa i będzie korzystne przeliczenie kapitału początkowego.

   Usuń
 30. Grażyna
  witam
  czy wniosek o przeliczenie kapitału poczatkowego ze względu przebywania na urlopie wychowawczym mozna składać w dowolnym terminie cz tylko do końca maja 2015r

  OdpowiedzUsuń
 31. Grażynko, wniosek o przeliczenie kapitału początkowego można składać w dowolnym terminie. Zachęcam do złożenia wniosku w maju, bo ZUS naliczy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam
  Czy przeliczenie dotyczy rent?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Renty są liczone wg starych zasad, wiec przeliczenie w zwiazku z ustawa 5 marca 2015 nie dotyczy

   Usuń
 33. Droga Jolu proszę o radę oraz jeśli to możliwe po przeczytaniu o jakąś podpowiedź co do napisania wniosku.
  Urodzony 1947. Na emeryturę przeszedłem w wieku 60. To jest już 8 lat. Jest to emerytura wcześniejsza „praca w szczególnych warunkach” i liczona na starych zasadach W trakcie pracy byłem na rencie chorobowej i międzyczasie pracowałem na godziny,(70 godzin miesięcznie x27zł ) 4 lata , była to umowa o pracę Kiedy starałem się o emeryturę nie złożyłem tego świadectwa pracy bo zapomniałem. Teraz przeglądając dokumenty zobaczyłem to świadectwo i umowę o pracę i dlatego pytam, czy mogę teraz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z dołączeniem tego świadectwa pracy . Pragnę nadmienić że nigdy nie składałem do ZUS żadnego wniosku o przeliczenie Dziękuje za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie złóż wniosek o przeliczenie emerytury z doliczeniem dodatkowych okresów pracy. Wydaje mi się, że Ciebie, drogi Blogowiczu, dotyczyć będzie więcej korzystnych przeliczeń. Postaram się znależć dla Ciebie te rozwiązania

   Usuń
  2. Przepraszam że się nie przedstawiłem, mam na imię Edward. Czekam na dalsze podpowiedzi. Z góry dziękuję.

   Usuń
  3. Przepraszam mam na imię Stanisław, Dziękuję i proszę o dalsze podpowiedzi i pomoc napisaniu wniosku.

   Usuń
 34. Witam. Moja mama była dziś w ZUSie. Otrzymała informację, że nie dotyczą jej nowe przepisy, bo urodziła się przed 1948r (ur. w 1945 r.) Czy to prawda? Czy może jednak jakoś ubiegać się o przeliczenie emerytury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według obowiązujących na dzisiaj przepisów mama nie ma możliwości przeliczenia emerytury. Zaczynamy walkę o stworzenie takich możliwości.
   Zgłoś się do urzędu miasta czy gminy, tam uzyskasz informacje, jakie mama może mieć zniżki i uprawnienia z racji wieku. Jest wiele dobrych rzeczy,np. zniżki na przejazdy komunikacyjne, ulgi na rehabilitację i inne. Niektóre urzędy wydają karty seniora na różne zniżki

   Usuń
 35. Jestem urodzony w 1949 roku i od 1994 jestem na emeryturze górniczej,póżniej nigdzie już nie pracowałem,wskażnik wysokości podstawy wynosił 308% zmniejszony do 250%,czy mam szansę na przeliczenie emerytury z ustawy z dn.5 marca 2015 r.proszę o odpowiedź. K.M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej złóż wniosek, możesz mieć badzo interesującą podwyżke emerytury. Pozdrawiam

   Usuń
 36. JESTEM URODZ. W 1947 r . NA EMERYTURE POSZŁEM MAJĄC 60 LAT ZGODNIE Z PRZEPISEM DLA ROCZNIKOW 1944-1948 O PO PRZEPRACOWANIU 35 LAT PRACWAŁEM PRAWIE 40 LAT na WCZESNIEJSZEJ EMERYTURZE .....CZY NALEZY MI SI E PRZELICZENIE EMERYTURY .........czy ktos wie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złóż wniosek o przeliczenie emerytury. Ze względu na przepracowane dodatkowe lata i powszechny wiek emerytalny powinno być korzystne przeliczenie.

   Usuń
 37. Czy urodzona w 1948r. -emerytura powszechna "stażowa"od 2009 r.może wnioskować o doliczenie za okres studiów i wychowawczego (w 1972-1973) na podstawie "nowelizacji majowej 2015"?
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podstawie nowelizacji majowej nie ma podstaw do składania wniosku o przeliczenie emerytury. Dotyczy ona tylko emerytur kapitałowych

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję, miałam przerwę informacyjną.

   Usuń
 38. Droga Jolu
  Anonimowy Zosia 54 z 4 maja 12,10 W ciągiu 3 tygodni dostałam z ZUS odpowiedź w sprawie przeliczenia kapitału i emerytury, po przeliczeniu zyskałam 48zł brutto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana Zosiu, bardzo dziękuję za wiadomość. Przy Twojej mieszanej emeryturze sprawa urlopów wychowawczych była jasna. 80% kapitałowej i tylko 48 zł brutto za 4 lata...Cieszmy się z każdej, nawet najmniejszej podwyżki.
   Zosiu, to właśnie w Twoim przypadku te same lata wychowawczego urlopu liczone są raz po 1,3% a drugi po 0,7%, czy tak?

   Usuń
 39. Jestem z rocznika 1952,pracowałam do 1986 roku i w tym czasie korzystałam urlopu wychowawczego w sumie 6 lat.W 2012 osiągnęłam 60 lat i dostałam emeryturę gdzie jest napisane że okresy nieskładkowe ograniczone do 1/3 składkowych.
  Czy mam szansę na korzystne przeliczenie urlopu wychowawczego z ustawy z dn.5.03.2015 ?...Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=387
   Ograniczenie okresu nieskładkowego
   Przy ustalaniu prawa do emerytury na zasadach dotychczasowych oraz renty, a także przy obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Analogiczna zasada obowiązuje przy ustalaniu okresu:

   uprawniającego do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej,
   uprawniającego do podwyższenia emerytury ustalanej według nowych zasad do kwoty świadczenia najniższego.
   Złoz wniosek, masz szanse na podwyzkę z przeliczenia urlopów wychowawczych

   Usuń
  2. Podstawa prawna
   Art. 5, 6, 7 i 173 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

   Usuń
 40. Witam,
  w 2008r przeszłam na wcześniejszą emeryturę/jestem 53 r/ na starych zasadach.
  Przechodząc na emeryturę rozwiązałam umowę o pracę/taki był wtedy wymóg/. Po otrzymaniu emerytury zatrudniłam się na nowo i cały czas pracuje.Mam też dwoje dzieci .Z pytań i odpowiedzi tutaj wiem już, że zaliczenie mi okresu wychowawczego na dzieci w/g nowych przepisów mi nie przysługuje.Moje pytanie dotyczy 30 tu miesięcy okresu zatrudnienia po otrzymaniu emerytury.Czy emerytura wg starych zasad podlega temu przepisowi?
  Pozdrawiam i dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś złożyć wniosek o przeliczenie emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. ZUS przeliczy Ci emeryturę - część socjalną z nową kwotą bazową. Podwyżka będzie też z racji dalszego zatrudnienia. No i nie ogranicza zarobków do 70%.
   Wniosek o przeliczenie emerytury po 30 miesiącach będzie raczej odmowny. Ale wiele osób składa taki wniosek a później zaskarża decyzję ZUS do sądu i dalej walczy. Niektóre sądy przychylają się do wygranej emerytów, ale jest ich niedużo (m.in. sądy wrocławskie). Wydaje mi się, że warto walczyć. Skonsultuj moje porady w ZUS-ie. Tam też bywają życzliwe panie.

   Usuń
  2. Witam,niestety przeliczenie emerytury na powszechną nastąpiło na nowych zasadach tzn:składki+kapitał-pobrane wcześniejsze emerytury :średnie trwanie życia=emerytura.
   Ci co pobierali wcześniejszą niestety tak mają tzn.wychodzi dużo mniej.Do wyliczenia mieszanej mają prawo Ci co nie korzystali z wcześniejszej.Okres wychowania dzieci przeliczyli 1/3%
   Podobno 30 m-cy dotyczy tylko ur.przed 1949r.Tak mi powiedziano.Pozdrawiam

   Usuń
  3. O obliczenie emerytury, po uzyskaniu powszechnego wieku,można wystąpić raz,
   Skoro taki wniosek był już złożony i jest przyznana emerytura na "nowych" zasadach - to ZUS nie rozpatrzy pozytywnie kolejnego wniosku.

   .

   Usuń
 41. Jestem ur.w 1948 r.od 2003r przeszłam na emeryturę.Mając skończone 60 lat wystąpiłam z wnioskiem o ponowne przeliczenie mi emerytury.Skorzystałam parę złotych.Nadmieniam że w dalszym ciągu pracuję na umowę o pracę gdzie korzystam co pól roku z doliczenia stażowego ,ale nie oto mi chodzi tylko mam pytanie czy ZUS ma prawo w myśl nowej Ustawy obowiązującej od 1 maja 2015 r okresy nieskładkowe z tytułu urlopu wychowawczego z którego korzystałam w 1983 r policzyć jako okresy składkowe proszę o wnikliwą odpowiedż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, okresy urlopów wychowawczych nadal należą do okresów nieskładkowych. Są tylko liczone po 1,3%

   Usuń
 42. moja mamusia urodzona jest w 1945 roku. przez długie lata brała rentę od 10 lat jest na emeryturze ile może miesięcznie dorobić do emerytury

  OdpowiedzUsuń
 43. Mama mieć zarobki bez ograniczeń. Pozdrowienia dla Mamy i życzenia dobrego zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 44. Jestem urodzona 30.11.1949 r. Po przejsciu na wczesniejsza emeryture w 2005 r. pracowałam w niepełnym wymiarze do 2009 r., do chwili obecnej na umowie-zleceniu.Cały czas były odporowadzane składki emerytalno-rentowe. Na pocz. 2010 r.t.j. po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury w/g nowej kwoty bazowej, jednak otrzymalam odmowę,(gdyz jakoby juz mi to nie przysługuje ze względu na date urodzienia) przeliczono mi tylko emeryture na nowych zasadach.Zyskałam wówczas n. niewiele. Czy obecnie mam szanse skorzystania z poprawki z marca 2015 r.-przeliczenie w/g nowej kwoty bazowej lub/i zaliczenia okresu studiów jako składkowych do kapitału początkowego? Z góry dziekuję za odpowiedż.

  OdpowiedzUsuń
 45. Złóż wniosek o przeliczenie emerytury. Studiów nie zaliczają do okresow składkowych.

  OdpowiedzUsuń
 46. Jestem ur.1948r.Od 2008r pobierałem wcześniejszą emeryturę.Cały czas do grudnia 2014 pracowałem.W marcu 2013 po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego przeszedłem na emeryturę na starych zasadach.Czy mogę obecnie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury na nowych zasadach?

  OdpowiedzUsuń
 47. Oczywiście, możesz złozyc wniosek o emeryture kapitałową. Jednakże, po nowelizacji ustawy, od 1 maja 2015r wprowadzono art. 55a w myśl którego bedziesz miał odliczone pobrane wcześniej świadczenia, Kto zdązyl złozyc wniosek do ZUS-u i sie sądzic, to wygrywał w sądzie emeryturę kapitalową bez odliczeń. Teraz jest to juz niemozliwe.
  Po otrzymaniu decyzji z ZUS-u, jesli emerytura kapitałowa będzie nizsza, wycofaj swoj wniosek z ZUS-u. Wycofanie się opłaci, kapitał bedzie waloryzowany. Masz miesiąc na wycofanie wniosku od czasu otrzymania decyzji z ZUS-u.

  OdpowiedzUsuń
 48. nikt nie odpowiedzial na moj komentarz,,,, pozdrawiam wszystkich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałaś, gdzie jest Twój komentarz. Nie wiem, na co oczekujesz odpowiedzi.

   Usuń
 49. rena.Ur. sie w 1951 r przebywalam 6 lat na urlopie bezplatnum ,zlozylam wniosek o przeliczenie kapitalu poczatkowego mam1000 zl emerytury jakiej podwyzki moge sie spodziwac.pozdrawiam wszystkich emerytow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeciętnie liczy się po 1,20 -1,50 zł za miesiąc wychowawczego. Nie piszesz, jaką masz emeryturę, przypuszczam, że kapitałową. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Po 1,20 - 1,50 zł za miesiąc wychowawczego przy emeryturze kapitałowej ? a co z okresem studiów? Anonimowy z 26 czerwca godz. 20:33 napisał iż studiów nie zaliczają do okresów składkowych ale chyba przy emeryturze stażowej. Pozdrawiam

   Usuń
  3. No, niestety, kwoty nie są duże. Przy emeryturze kapitałowej, jak napisaly na blogu panie, otrzymaly 60 (za 4 lata) - 100 ( za 6 lat) zł za urlop wychowawczy. Studia i w emeryturze kapitałowej i stażowej są liczone jako okresy nieskładkowe. Róznica z nowej ustawy polega na tym, ze studenci, którzy studiowali przed styczniem 1999 r., a mieli bardzo krótki okres opłacania składek w tym okresie, będą mieli prawo do zaliczenia całego okresu studiów do kapitału początkowego. Warunkiem jest, by osoba taka w momencie przechodzenia na emeryturę miała minimum 15 lat okresu składkowego

   Usuń
  4. Witam! W dniu 4.05.2015r złożyłam do ZUS wniosek o przeliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem urlopu wychowawczego. Jutro mija 60 dni a decyzji jeszcze nie otrzymalam.Jestem z rocznika 53. W wieku 55 lat skorzystalam z mozliwosci przejścia na wcześniejszą emeryturę.
   Pracy już żadnej nie podejmowalam.
   Proszę o rade!

   Usuń
 50. Czy wycofując wniosek o przeliczenie emerytury ze zwykłej na kapitałową /48r./ z powodu niższego świadczenia mam prawo złożyć go ponownie np.po 3 latach?Czy wtedy jest szansa na korzystniejsze świadczenie z powodu waloryzacji kapitału i innego wskaźnika dalszego trwania życia?
  Czy po przepracowaniu 2 lat po otrzymaniu emerytury na starych zasadach mogę ją przeliczyć z nową kwota bazową?

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam, mam pytanie; jestem z rocznika 1955, poszłam na emeryturę z Karty Nauczyciela w sierpniu 2010 r.bez względu na wiek .Szkoła w której pracowałam rozwiązała ze mną stosunek pracy ze względu na reorganizację.Od stycznia 2011 r pracuję na umowę zlecenie ,ale zarobki średnio 400-500 zł.Miałam prawie 4 lata urlopu wych.zal.jako okres nieskładkowy,czy mogę zwrócić się do ZUS-u o przeliczenie kapitału początkowego.Pracuję już prawie 4 lata na emeryturze ,ale to są niewielkie kwoty ,czy mogę coś zyskać na podst. art.53 ustawy 4 ? .Z góry dziękuję za odpowiedż .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam ,jeśli jestem emerytką z 2010 r... z Karty Nauczyciela -ur. 1955r.,to ustawa która weszła w maju 2015 r.mnie nie dotyczy ?, nadmieniam iż byłam prawie 4 lata na wychowawczym i mam to zal. jako okresy nieskładkowe.Z góry dziękuję za odpowiedż.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 53. 35 lat pracy w tym 16 lat w warunkach szkodliwych udokumentowanych [przed rokiem 1999]nie moge przejsc z emerytury wczesniejszej na powszechna .Rocznik 1953.Maria
  m

  OdpowiedzUsuń
 54. jestem rocznik 1953 w wieku 55 lat przeszlam na emeryture wczesniejsza .
  pracowalam 16 lat w warunkach szkodliwych [do 1999r udokumentowano]dlaczego nie moge przejsc na emeryture powszechna

  OdpowiedzUsuń
 55. witam,czy osoby ur.1944r kwalifikują się do przeliczenia emerytury i doliczenia okresu opieki nad dziećmi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli pobierasz emeryturę stażową, to niestety, nowa ustawa nie daje podstaw do przeliczenia emerytury.

   Usuń
 56. Witam, jestem ur. 15.07.1954r od 02.2015r przeszłam na emeryturę z urzędu, wcześniej byłam na rencie. Wysokość mojej emerytury została obliczona na "nowych zasadach", a przecież mój rocznik był przed wyborem sposobu pobierania emerytury, nie podpisałam żadnej umowy z OFE, chciałam żeby moja emerytura była obliczana na starych zasadach, a stało się jednak inaczej. ... Czy jest jeszcze możliwość żeby ZUS przeliczył moją emeryturę po "staremu"
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Emilia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS przyznał prawidłowo emeryturę na "nowych zasadach".
   Osobom urodzonym po 1 stycznia 1949r przysługują emerytury mieszane albo kapitałowe.
   Umowa z OFE to zupełnie inna emerytura.

   Usuń
  2. Ja jestem urodzona po 31 grudnia 1948 r. i mam emeryturę obliczoną na "starych zasadach" chociaż kapitałowa byłaby wyższa.

   Usuń
  3. @19:55
   Emerytura na starych zasadach to emerytura wcześniejsza, przyznana przed osiągnięciem powsz. wieku emer.
   Po osiągnięciu powsz. wieku można złożyć kolejny wniosek i wtedy przyznana będzie wg "nowych zasad".

   Usuń
 57. Urodziłam się w 1950 r w wieku 55 lat przeszłam na emeryture.Po osiągnięciu wieku 60 lat złazyłam wniosek o ponowne przeliczenie.Na urlopie wychowawczym byłam od 1980 roku pzez 2,5 roku.Czy mogę teraz złożyc wniosek w związku z nową ustawą o urlopach wychowawczvch.

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam. Rocznik 1957 Mam już naliczony kapitał początkowy w 2012 r. ZUS poinformował mnie, że za okres od 1.02.1985- 31.12.1986 w firmie XY zostanie rozpatrzony przy ustalaniu wartości kapitału początkowego po zakończeniu postępowania wyjaśniającego dotyczącego okresu ubezpieczenia, oraz wysokości wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Nadmienię, że sam ZUS wydał mi zaświadczenie o zarobkach za ten okres W tym okresie miałam bardzo duże zarobki.Do tej pory nie mam żadnej odpowiedzi. Czy mam sama wystąpić o ponowne naliczenie kapitału za ten okres i doliczenie urlopu wychowawczego. Dziękuję za odpowiedź.Janka.

  OdpowiedzUsuń
 59. Witam
  Bardzo proszę o pomoc. W dniu 27 marca przeszłam na emeryturę.Od 35 lat przebywałam na rencie ale też pracowałam. Ponieważ urodziłam dwoje dzieci i przebywałam na urlopie wychowawczym poprosiłam w maju o przeliczenie mojej emerytury. Po interwencji w Zus 2 września otrzymałam nową decyzję o przeliczeniu, którą to decyzją zabrano mi 60zł z emerytury( poprzednia emerytura przyznana 992 zł) W uzasadnieniu podano mi że wyliczając mi emeryturę omyłkowo dodano mi lata stażu urlopu wychowawczego który mi się nie należał bo byłam na rencie. Dowiedziałam się że gdybym nie zgłosiła przeliczenia - emerytury by mi nie pomniejszono. Nic z tego nie rozumiem - ponieważ jak byłam na urlopie wychowawczym - owszem byłam na rencie ale byłam też w stosunku pracy. Bedę odwoływać się do sądu.

  OdpowiedzUsuń
 60. Ma emeryturę przyznana na podstawie art. 26, 53 i 183 - urodziłam sie w 1950 a w 2010r. przeszłam na emeryturę w wieku 60 lat i ponad 1 miesiąca. Wystąpiłam do ZUS o zaliczenie opieki nad dziećmi przed 1999r, ( urlopy itp) o zaliczenie ich w kapitale początkowym do okresów składkowych i ZUS odmówił mi ich zaliczenia do okresów składkowych . Czy ktoś miał podobna sprawę i czy się dalej mam odwoływać proszę o podpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 61. Ponieważ urodziłaś się po 31 grudnia 1948 r. to powinnaś mieć naliczony kapitał początkowy w którym, przed wprowadzeniem ustawy z dnia 5 marca 2015 r., urlop wychowawczy był okresem nieskładkowym przeliczanym ze wskaźnikiem 0,7%. Po wejściu tej ustawy w życie z dniem 1 maja 2015 r. urlop wychowawczy jest w dalszym ciągu okresem nieskładkowym ale przeliczanym ze wskaźnikiem 1,3%.
  Złóż wniosek o przeliczenie okresu urlopu wychowawczego, wykorzystanego przez 1999 r., w związku z art. 174 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
  Drugi wniosek złóż o ustalenie emerytury z zastosowaniem przeliczonego kapitału początkowego. Dobrze byłoby gdybyś złożyła wnioski z oznaczeniem dwóch różnych dni. Jest to istotne w sytuacji gdyby ZUS pozostałby w bezczynności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież odliczą jej pobraną emeryturę wg nowych przepisów jeśli złoży o emeryurę kapitałową i czy to będzie opłacalne wtedy ?

   Usuń
 62. Mam pytanie czy kobiety rocznik 1953 bedące na wczesniejszej emeryturze,jako ostatni rocznik który mógł to zrobic ,czy mają prawo na korzystne przeliczenie okresów nieskładkowych jako składkowe chodzi o opiekę nad dziecmi ,bo nie jest to dla mnie zrozumiałe z wczesniejszych wpisów .Po przejsciu na wczesniejszą emeryturę nie pracowałam.Dziękuje za poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, przeliczenie emerytury w kwestii urlopów wychowawczych dotyczy emerytur kapitałowych.
   Walkę o liczenie urlopów wychowawczych jako okresy składkowe w emeryturach stażowych zaczęliśmy na początku maja. Poczytaj majowe wiadomości na blogu.
   Jak dotąd, od jednej pani mamy wiadomość o odmownej decyzji ZUS.
   Jak się dowiedziałam w swoim ZUS, odpowiedż na mój wniosek jest przygotowywana (sic! piąty miesiąc).

   Usuń
  2. Ja, rocznik 1953 z wcześniejszej emerytury,składałam wniosek o jej przeliczenie w związku z nową Ustawą z maja 2015, niestety otrzymałam decyzję odmowną!!!Pomnożyli,podzielili i odjęli i NIC, wielkie ZERO na końcu...

   Usuń
 63. Witam serdecznie.Urodziłam się w 1956 r. jestem na wcześniejszej emeryturze i dorabiam do emerytury. Czy należy mi się nowe przeliczenie,czy dopiero po ukończeniu 61 lat. Byłam 8 m-cy na wychowawczym,nowa ustawa weszła w maju tego roku.Ile mogę w 2015 netto dorobić do emerytury,70% tj. liczone brutto,czy netto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek o przeliczenie emerytury złóż po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 plus dodatkowe miesiące. Na wcześniejszej emeryturze nie należy się przeliczenie z powodu urlopu wychowawczego.
   Kwoty, jakie może dorobić emeryt są liczone brutto.
   W 2015 r. możesz dorobić do emerytury, bez zawieszenia świadczenia (70%) kwoty (miesięcznie):

   Zmniejszenie ---- Zawieszenie
   świadczenia ---- świadczenia ------ Obowiązuje od

   2.698,50 zł ----- 5.011,40 zł ----- 01.09.2015
   2.838,50 zł ----- 5.271,40 zł ----- 01.06.2015
   2.759,90 zł ----- 5.125,50 zł ----- 01.03.2015

   Usuń
 64. Witam,
  pytanie dotyczy emerytki z 1949 roku. Czy może się ona starać o ponowne przeliczenie emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem?? W czasie urodzenia córki nie była zatrudniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałaś o rodzaju emerytury pani z 49 r. Czy pracowała przed urodzeniem córki?
   Proszę przeczytać poradę "Anonimowy10 września 2015 21:00" (znajduje się trochę wyżej). Warto złożyć wnioski o przeliczenie.emerytury. Jeśli będą niekorzystne, to w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji z ZUS, wniosek można wycofać z ZUS.

   Usuń
 65. Od 2 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego jestem na pełnej emeryturze liczonej wg starych zasad.Do tej pory kontynuowałem zatrudnienie.Wystąpiłem do zus z wnioskiem o przeliczenie emerytury na kapitałową.Otrzymałem decyzję/z mniejszą emeryturą/ponieważ odliczono mi kwoty pobrane na wcześniejszej emeryturze.Do jej wyliczenia wzięto wszystkie dane na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego łącznie ze wskaźnikiem długości przeżycia oraz waloryzację kapitału sprzed 2 lat.Czy to prawidłowo?Czy pracy na emeryturze nie bierze się pod uwagę?Czy waloryzacja i wskaźnik przeżycia nie powinny być ustalone na dzień złożenia wniosku?

  OdpowiedzUsuń
 66. Dla mnie po przeliczeniu kapitału doliczono za urlop wychowawczy koło 30 zł

  OdpowiedzUsuń
 67. Witam. Rocznik 1952. Jestem na emeryturze od 2012 roku. Poszłam na nią po ukończeniu 60 lat, ale wybrałam wcześniejszą na tzw. starych zasadach. Teraz napisałam pismo o przeliczenie kapitału w związku z 3,9 lat - wychowanie dzieci. Było liczone po 0,7. Teraz przeliczyli mi po 1,3, ale emerytura wyszła dużo niżej. Także zostałam przy starej. Takie zawracanie głowy. Kapitał wyższy o 6 tys., a emerytura niższa o 800 zł. Po co tak wprowadzają emerytów błąd.

  OdpowiedzUsuń
 68. Przeczytałam wszystkie pytania i odpowiedzi w sprawie liczenia emerytur. Mam podobny problem. Jestem rocznik 52, w 2008r,przeszłam na wcześniejszą emeryturą, która była liczona wg,,starego systemu,, w 2012 uzyskałam emeryturę po uzyskaniu 60lat. zwróciłam się o przeliczenie i co się okazało, przeliczono mi po nowemu czyli art.26, czyli była mniejsza. Zaczęłam szukać orzeczeń Sądów Najwyższych i okazuje, się, że jeżeli naliczono ci świadczenie wg art.46 czyli po staremu,. to przeliczenie, też powinno być wg kwoty bazowej, czyli ma tu zastosowanie art.53. W dodatku Sąd tłumaczy, to tym, że wcześniejsza emerytura jest pierwszym świadczeniem, a liczenie wg nowych zasad, co mówi art.183, dotyczy nowych pierwszych emerytur. Teraz pytanie, czy w związku z tym, mogę ponownie wystąpić do zus o przeliczenie wg kwoty bazowej, powołując się, na to, że źle zinterpretowali poprzednie przeliczenie, Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 69. Co jest nie tak z rocznikiem 53 jeżeli chodzi o doliczenie urlopu wychowawczego?

  OdpowiedzUsuń
 70. Witam. Mąż przeszedł na emeryturę górniczą we wrześniu 1990, ur 1.11.1946. W zusie odmówili przeliczenia obniżonej emerytury

  OdpowiedzUsuń
 71. Ponieważ nie podaje Pani więcej danych o emeryturze męża, rozumiem, że mąż przeszedł na emeryturę górniczą po przepracowaniu 25 lat pracy i nie pracował dodatkowo na emeryturze. Nie mają też Państwo zastrzeżeń do zastosowanych przeliczników górniczych. Jedyną możliwością wystąpienia o nową emeryturę (a nie przeliczenia emerytury) był/jest fakt ukończenia pełnego wieku emerytalnego.

  OdpowiedzUsuń
 72. Witam, mąż z rocznika 1950 przeszedł na emeryturę gornicza w 2000 i już nie pracował. W trakcie pracy miał składki powyżej 300% a wyliczono mu 250%.czy ma szansę na ponowne przeliczeniu emerytury zgodnie z ustawą z 2015?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mężczyzna, uprawniony do wcześniejszej emerytury obliczonej na tzw. starych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia 65 lat może zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągniętego wieku.

   Emerytura ta zostanie obliczona według nowych zasad, tj. na bazie ustalonego i zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zebranych składek, które odłożone zostały na indywidualnym koncie od 1999 r.

   Jeżeli więc zarobki były wysokie i posiada duży kapitał początkowy, nowa emerytura może być wyższa. Nic nie ryzykuje. Jeżeli okazałoby się, że po przeliczeniu emerytura jest niższa, ZUS nadal będzie wypłacał tę poprzednią.

   Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury emeryturę powszechną, a więc przyznawaną po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego, ZUS przyznaje tylko na jej wniosek.

   Uwaga!
   Jeżeli okazałoby się, że obliczona emerytura powszechna jest niższa od pobieranej, trzeba koniecznie wycofać swój wniosek z ZUS. Wówczas będzie tak, jak by w ogóle nie składało się wniosku i za jakiś czas można ponownie taki wniosek złożyć.

   Usuń
 73. Dziekuje za odpowiedz. Emerytura zostala ponownie przeliczona po osiagnieciu wieku emerytalnego ale okazala sie ponad polowe mniejsza od obecnej. Zastanawiam sie czy jest sens prosić o ponowne przeliczenie emerytury powolujac sie na wyrok Trybunalu z 2015. Do polowy 2000 maz oplacal skladki na poziomie 3.5 a wyliczona jest do wskaznika 2.5.Jesli tak to na jaki artykuł mozemy sie powolac. Z góry dziękuję za komentarz.

  OdpowiedzUsuń