19 stycznia 2015

Emerytury 53 - podjęte działania


              W czerwcu 2012r. pan Prezydent podpisał obowiązująca od stycznia 2013r.  Ustawę z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) dyskryminującą kobiety z rocznika 53.

Od tego czasu podjęto szereg inicjatyw mających na celu zmiany w ustawie emerytalnej:

1.       setki listów i e-maili wysyłanych do posłów, senatorów, komisji sejmowych, organizacji
       państwowych i pozarządowych, do ważnych osób administracji państwowej.

2.      wniosek do Trybunału Konstytucyjnego,  także o zbadanie zgodności całej treści art. 1 ustawy z dnia 11 maja  2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), złożony przez OPZZ. Wiadomość taką podał w odpowiedzi naszym piszącym paniom radca prawny OPZZ pan Andrzej Strębski we wrześniu 2013r.

3.      interpelacje poselskie
-          nr 20919, z 11 września 2013 pana posła Stanisława Szweda (PiS) do ministra pracy i polityki społecznej „w sprawie prawa kobiet, które pobierały wcześniejsze emerytury, do przeliczenia emerytury na starych zasadach”
-          nr 21223 pana posła Michała Tomasza Pacholskiego w sprawie niesprawiedliwego naliczania emerytur rocznika 1953 - do ministra pracy i polityki społecznej
-          nr 21933 panów posłów Bogusłwa Rzońcy i Jana Warzechy z PiS, którzy 23 października w sprawie emerytur dla kobiet urodzonych w 1953 r.
-          nr 25774 pani poseł Beaty Mazurek w sprawie art. 25 ust.1b
W czerwcu 2014r. pani Beata Mazurek w oparciu o przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zwróciła się do Premiera w sprawie art. 25 ust.1b.

4.      Petycja P8-05/14  "Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad
obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
po emeryturze wcześniejszej, obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. na podst.
art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach
z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych"
/  nie uwzględnia kwestii przywrócenia starych zasad przeliczenia emerytury „powszechnej”/ została złożona na ręce Marszałka Senatu i przekazana do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
  Do Kancelarii Senatu wpłynęło kilkaset pism wspierających tę petycję.
Petycja  była rozpatrywana /marzec 2014r. i kwiecień 2014r./ przez Komisję. Za wnioskiem o niepoddawanie Petycji pod dalszą dyskusję były 3 osoby / Aleksander Świeykowski, Jan Rulewski i Ryszard Knosala/.
        Na „tak” byli senatorowie Michał Seweryński, Bohdan Paszkowski i Robert Mamątow.
      W posiedzeniu uczestniczyło 6 osób na 9 osób Komisji

                Na wszystkie listy i e-maile oraz interpelacje poselskie podsekretarz stanu Marek Bucior odpisywał szablonowo, że nie widzi zastrzeżeń do art.25 ust.1b ustawy emerytalnej.
                Przepis art.25 ust.1b ustawy emerytalnej nie był  przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego, rozpatrywano tylko podwyższenie wieku emerytalnego.

                Tak szeroko podjęte działania w sprawie pokrzywdzonych pań z rocznika 53 dawały niemalże pewność, że przyniosą oczekiwane rezultaty. Niestety, tak się nie stało, zaangażowanie wielu osób nie spowodowało zmian w  ustawie emerytalnej. Niemniej, bardzo wiele osób już dowiedziało się o niesprawiedliwym potraktowaniu emerytek 53. Miejmy nadzieję, że nie poprzestaną na wątpliwych wyjaśnieniach Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej i będą nadal działać w naszej sprawie.

                  My nie możemy poprzestać tylko na tej nadziei i oczekiwać, że ktoś za nas wykona pracę. Trzeba podjąć kolejne próby zmiany ustawy emerytalnej

7 komentarzy:

 1. Punkt 4 zawiera błędne informacje na temat Petycji autorstwa Jot.

  Podano niepoprawny przedmiot petycji P8-05/14 do Senatu.

  Petycję adresowano i wysyłano do Marszałka Senatu, a nie do Komisji Praw Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Do Komisji petycja została przekazana przez Marszałka.

  Na dzień 6 marca Petycję podpisało i wysłało do Senatu ponad 500 osób, a nie 16 osób, a później liczba ta przekroczyła 600 osób.

  Łatwo sprawdzić, pod jakimi dokumentami znalazły się nazwiska 16 osób (podpisy zebrane w ciągu kilku godzin). Z całą pewnością nie był to tekst petycji P8-05/14.

  Nie jest prawdą, że Petycja nie była rozpatrywana przez Komisję senacką. Była rozpatrywana na dwóch posiedzeniach, ale w wyniku głosowania nie nadano jej dalszego biegu, a to zasadnicza różnica.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Nie mogę się zgodzić z powyższą opinią.Myli Pan/Pani różne petycje. Te kilkaset petycji wysyłano do Kancelarii Senatu, natomiast Petycja P8-05/14,przygotowana przez Panią Jot i inne osoby trafiła do Komisji Senackiej. W jej tytule zawarty jest art.25 ust.1b, natomiast w uzasadnieniu i uzupełnieniach podane są także inne niekorzystne dla pań 53 zasady naliczania emerytur.
   Mogę zgodzić się z ostatnim zdaniem, zabrakło w moim tekście słów, że nie będzie dalej rozpatrywana i że zakończono prace nad petycją. Wniosę poprawkę do mojego tekstu.
   W sprawie treści petycji i ilości osób podpisanych pod petycją podaję linki z naszego bloga
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/p/blog-page_17.html
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/p/rocznik-1953-9.html.
   Dziękuję za Pana/Pani uwagi.

   Usuń
  2. Poprawki zostały naniesione. Poruszone sprawy są ważne ale jednak drugorzędne. Najważniejszy w Petycji jest jej temat, czyli usunięcie art.25 ust.1b.

   Usuń
  3. Jeśli najważniejsze w petycji jest "usunięcie art.25 ust.1b", to na pewno jest mowa o innej petycji niż oznaczona w Senacie jako P8-05/14. Czy pisze Pani nową petycję o znacznie szerszym zakresie?

   Usuń
 2. Czy nie szkoda czasu i atłasu na takie dyskusje? Oj ktos tu szuka na siłe draki. Cos komus nie w smak ze chcemy nadal ratowac nasze emerytury i probuje awanturnictwa. Skonczmy juz te jałowe swary. Nie ma co dyskutowac o kwestiach formalnych petycji. Mam nadzieje ze temat emerytur 53 nadal będzie dyskutowany wsrod posłow i senatorow.
  Ostatnie dwa posty napisane są w sposob bardzo zrozumiały, ladnie zebrane wiadomosci.

  Ale wrocmy do dyskusji merytorycznej. Bardzo krzywdzący jest punkt 1b art. 25 ale dla mnie najwazniejsza jest mozliwosc przeliczenia emerytury na starych zasadach. Chyba tez dla wielu innych emerytek z 53 r i innych osob. Zastanowmy sie jak teraz dzialac aby osiagnac dobre efekty.
  Pani Danielo bardzo prosimy o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem tego samego zdania, trzeba walczyć do skutku, emerytki z rocznika 53 są bardzo pokrzywdzone, to nie podlega dyskusji i musimy dążyć do tego, aby ich emerytury były przeliczone na starych zasadach, wszystkim nam bardzo na tym zależy.
   Pani Danielo bardzo prosimy o pomoc.

   Usuń
 3. Pozdrowienia dla Pani Danieli.

  OdpowiedzUsuń