18 stycznia 2015

"Bój" o emerytury 53

             Wspólnie udało się nam już wygrać najważniejszą sprawę, nasze zawieszone emerytury. O następne ważne sprawy /podatki, zwrot odszkodowań dla osób, które odeszły na emerytury po ich zawieszeniu, waloryzacja/ toczą się dyskusje, interpelacje, procesy sądowe.
                   Pozostaje ciągle do wygrania sprawa pań z rocznika 53 i innych osób, których dotyczą niekorzystne nowe przepisy emerytalne.
W tej kwestii wiele osób nieustannie próbuje działać, zasługują one na wielkie uznanie i szacunek. Jednakże pojedyncze, czy grupowe próby nie dają rezultatu. Zatem zorganizujmy się ponownie w silną grupę i zawalczmy razem.
                Wiele, głównie zainteresowanych problemem, osób dobrze orientuje się na czym polega dyskryminacja pań z rocznika 53 i innych osób, których dotyczą nowe przepisy emerytalne. Na ten temat toczy się dyskusja na naszym blogu w zakładkach „ROCZNIK 53”.
Jednakże jest wiele osób, które nie wiedzą o co chodzi, zatem przenoszę dyskusję na temat dyskryminacji pań 53 na stronę główną bloga.
                 Spróbuję w skrócie wyjaśnić, na czym rzecz polega. Będę tu posługiwała się terminem „rocznik 53”, gdyż to głównie panie z tego rocznika zostały pokrzywdzone.
Panie z rocznika 53 jako ostatnie otrzymały przywilej „ wcześniejszej emerytury”, oczywiście po spełnieniu warunków do przyznania takowej. Po uzyskaniu pełnego wieku emerytalnego, czyli najwcześniej w 2013 r., mogły przejść na emeryturę „powszechną” naliczaną tak, jak innym wcześniejszym emerytom. Okazało się jednak, że stare przepisy emerytalne obowiązywały tylko do końca roku 2012.
Obowiązująca od stycznia 2013r.  ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) wprowadziła ograniczenie czasowe możliwości obliczania emerytury powszechnej na starych zasadach do 31 grudnia 2012 roku.
                       Wprowadzono także zmiany w treści -  Art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z 11 maja 2012, dodający art. 25 1b do ustawy o e. i r. z FUS.    Zastosowane zostały wobec pań 53  nowe restrykcyjne zasady wyliczania emerytury powszechnej pomniejszające zgromadzony  kapitał początkowy o kwoty brutto wszystkich wypłaconych wcześniejszych emerytur.
Jest to błąd  legislacyjny dyskryminujący kobiety z rocznika 1953. I jako błąd powinna być ta sprawa potraktowana, czyli należało błąd poprawić.  Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej według zasad obowiązujących do roku 2008.
Wiele osób, które skorzystały z wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów 2008, pozostaje nadal na wcześniejszej emeryturze.
            I tym osobom powinno przysługiwać prawo wyboru emerytury w powszechnym wieku emerytalnym albo na podstawie przepisów ustawy, na zasadach której przyznano im świadczenia albo na podstawie nowych zasad z pominięciem art. 25 ust. 1b.


                        Sukcesywnie będą pojawiać się posty rozszerzające informacje na temat powyższych problemów jak i działań, jakie zostały podjęte do tej pory.

Bardzo proszę wszystkich o uzupełnianie powyższych informacji i pomysły, jak dalej działać. Szczególnie proszę, w imieniu pań 53, Pana Mariana o pomoc w tej sprawie, przedstawienie panom posłom i senatorom dyskryminujących zasad emerytalnych. 

12 komentarzy:

 1. Już miałam nie zaglądać tutaj, ale zmieniam zdanie. Bardzo dziękuję za zajęcie się pokrzywdzonymi przez rząd po-psl kobietami z rocznika 53 i nie tylko. Panie Marianie prosimy o pomoc i pokierowanie nami, zjednoczenie nas we wspólnym działaniu. Maria z rocznika 53..

  OdpowiedzUsuń
 2. Nooooo.Jestem pod wrażeniem.Myślałam,że to już koniec emeryckiej,solidarnej aktywności.A przecież to co dzieje w naszym kraju,dobitnie świadczy o tym,że o swoje trzeba walczyć wszystkimi środkami.Fakt,że my emeryci nie jesteśmy tak silni jak górnicy,ale może warto powrócić do próby tworzenie stowarzyszenia,bo w tym kraju jeszcze nie jeden raz mogą emerytom zrobić krzywdę.Wtedy będziemy już zjednoczeni i gotowi do obrony.
  E

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pożyjemy, zobaczymy. Dotychczasowe doświadczenia nie napawają optymizmem.

   Usuń
 3. To dobrze, że temat rocznika 53 jest ciągle aktualny na tym blogu. Wspólnie może nam się udać. Jeżeli w sprawę zaangażuje się nasz Pan Marian, a może też nieceniona Pani Daniela, to może sprawiedliwość znów zatryumfuje. W pojedynkę próbujemy, ale to głos na pustyni. Zróbmy znów coś dobrego razem.
  I bardzo proszę, nie dokopujmy sobie nawzajem.
  Szczęśliwego Nowego Roku dla nas wszystkich.
  Irena53

  OdpowiedzUsuń
 4. Łabędzi śpiew.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z takim podejściem tj. braku wiary w sukces to nic nie ma sensu.
  Tu są potrzebne osoby które czują się pokrzywdzone i chcą wspólnie walczyć i te osoby które bezinteresownie chcą im pomóc. Reszta nie powinna wpisywać nic nie znaczących komentarzy, a już na pewno niegrzecznych.
  Jeszcze raz zapraszam do dyskusji głównie Panie z rocznika 53 i tych którzy mają naprawdę coś istotnego i ważnego do powiedzenia. .
  Irena53

  OdpowiedzUsuń
 6. A co Ty masz do powiedzenia poza tym, że jesteś z rocznika 53 i czekasz na pomoc naiwnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I po co te złośliwości . Z anonimem nie będę dyskutować o swoich działaniach. A pomocy owszem potrzebuję, ale nie od naiwnych ale od osób kompetentnych i życzliwych.
   Proszę darować sobie tego typu komentarze.
   Irena53

   Usuń
  2. Popieram panią p. Ireno53 z całego serca, ludzie pomocni i kompetentni którzy zechcą nam pomóc znajdą się z pewnością, tylko trzeba się zjednoczyć. Z anonimem proszę nie dyskutować i nie przejmować się jego złośliwościami. Musimy zwyciężyć. Ninaw

   Usuń
 7. Ja też jestem zainteresowana bojem o "podatek 32 % " bo to przecież teraz najpilniejsza dla nas sprawa. Gdzieś po drodze przeczytałam, że p.Marian tym się zajął. Czy to prawda, a jeżeli tak co udało się w tej sprawie osiągnąć. Bo przecież prawda jest taka. Kwiecień szybko przyjdzie i trzeba będzie go zapłacić. Będziemy kolejny raz pokrzywdzeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inni już skutecznie zadziałali i należy czekać na odpowiedź na złożoną interpelację poselską
   Tu treść
   http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i30256/$File/i30256.pdf

   Usuń
 8. Ela - rocznik 1951 Brawo wcześniejsze emerytki rocznika 1953.Ja walczę o zmianę przepisów już ponad 2,5 roku.Raczej jestem już osamotniona po odpowiedziach do mnie i do moich koleżanek od RPO,Kancelarii Senatu i innych państwowych instytucji.Wszystkie są negatywne.Ja jednak dalej będę dochodziła prawdy ponieważ ZUS w 2012 roku złamał prawo/ nie wypełnił swoich ustawowych obiwiązków/.Obrońcą tej instytucji jest pan Bucior, który udziela prywatnych odpowiedzi / nie jest prawnikiem/. Dlatego w ciągu 7 -10 dni opublikuję na blogu przykładowe moje dwa pisma, które przesłałam w tej sprawie w ostatnim czasie/ przez dwa lata przesłałam 25 pism, w tym petycję do Senatu i otrzymałam 24 odpowiedzi. Pozdrawiam bardzo aktywny rocznik 1953 i trzymam za Was kciuki.

  OdpowiedzUsuń