3 września 2014

UWAGA


Adwokat Konrad Giedrojć informuje, że przygotowany został specjalny

formularz w celu zgłoszenia chęci udziału w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa i/lub 
ZUS o naprawienie szkody poniesionej w związku z wybraniem emerytury po tym, jak ZUS zastosował niekonstytucyjne przepisy o zakazie łączenia łącznego pobierania wynagrodzenia ze stosunku pracy i emerytury.
Pozew będzie opiewał na żądanie ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa i/lub ZUS za szkodę wyrażającą się
w utraconym wynagrodzeniu ze stosunku pracy.
W osobnej informacji poinformuję o sposobie pobrania formularza z internetu

34 komentarze:

 1. Niespełna dwa miesiące temu Sąd Okręgowy w Bydgoszczy oddalił moją apelację od niekorzystnego dla mnie wyroku Sądu Rejonowego w sprawie o odszkodowanie w wysokości 28 tys zł, za utraconą częsć wynagrodzenia wynikłą ze zmiany stosunku pracy na mniej korzystny, spowodowaną niekonstytucyjną ustawą orzeczoną przez TK 13. listopada 2012 r. Obecnie oczekuję na pisemne uzasadnienie tego wyroku apelacyjnego. Natomiast ustne jako powód oddalenia apelacji uznało to, że TK odroczył działanie tej ustawy w czasie, co moim zdaniem jest niedorzeczne, gdyż to odroczenie dla ustawy nie może trwać dłużej niz 18 miesięcy. A od wyroku TK do dnia mojej apelacyjnej rozprawy minęło dużo więcej czasu. Wobec tego jestem w rozterce. Nie wiem jakie mam możliwości dalszego działania. Mam więc pytanie, czy w przypadku braku dalszych możliwosci odwoławczych mogę przystąpić do pozwu zbiorowego Mecenasa Gedrojcia, do którego się deklaruję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie Mecenasie,
   doceniam Pana zaangażowanie i efekty dla tak dużej grupy emerytów. Mam takie marzenie (jeżeli w ogóle to możliwe) żeby Panu udało się obronić wszystkich zawieszonych emerytów do 2013r., którzy w dalszym ciągu pracują i mają zawieszoną emeryturę, ponieważ w odpowiednim czasie nie złożyli wniosku o wcześniejszą emeryturę z różnych przyczyn (ZUS nie poinformował oficjalnie, strach przed konsekwencjami, brak zaufania do odpowiednich osób, oraz w niektórych przypadkach mobbing w pracy). To jest naprawdę wielka niesprawiedliwość obywateli wobec Państwa Prawa, gdzie o tym samym wieku i stażu jedni nie muszą się zwalniać z pracy i mogą pobierać emeryturę pracując a inni tego nie mogą i mają zawieszoną emeryturę. Marzy się Prawo wobec Konstytucji równe dla wszystkich bez wyjątku, które nie dyskryminuje obywateli o tym samym wieku i stażu.

   Usuń
 2. Ja mogę ,powiedziec tylko to, ze mec Konrad Giedrojc jest z nami od poczatku .Dzieki Jemu ,wygralismy ,,wyczul ,,wszystko.I jak cos pisze to wie ze ma racje . ,marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzasadnienie, które opiera się na rzekomym "odroczeniu przez TK działania ustawy w czasie" jest niedorzeczne. Orzeczenie TK z 13 listopada 2012 r., żadnego odroczenie w czasie, ustawy zabierającej emerytom możliwość pracowania i jednocześnie pobierania emerytury, nie zawiera Takie odroczenie musiałoby zawierać się w sentencji postanowienia, a ta mówi tylko o niezgodności ustawy z Konstytucją. Gzie skład orzekający SO znalazł to "odroczenie w czasie"? - chyba tylko w jakiejś swojej pokrętnej interpretacji uzasadnienia TK. Moim zdaniem należy wziąć dobrego prawnika i składać kasację do SN. Radzę też skontaktować się z adwokatem Giedrojciem
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 3. Życzę powodzenia, ale nie było przymusu zwolnienia się się z pracy, nikt nas nie przymusił, jeżeli ktoś wybrał emeryturę to o co chodzi. AM, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mów za siebie, na blogu było wiele wypowiedzi, że jednak naciski były, bardzo często wybór emerytury był przymusowo "dobrowolny".

   Usuń
  2. Żadnych nacisków w pracy nie było. Wszystkim gwarantowano, że będą pobierali i wynagrodzenie i emeryturę. Ci co z tego skorzystali byli wówczas szczęśliwi i dziwili się tym, którzy nie zrobili tak jak oni i dla których przyjemniejsze było chodzenie po sądach. Nie wiedzieli jednak jak długo to będzie trwało. Przestało się im to podobać wtedy gdy pracodawca zaczął zachowywać sie niezgodnie z ich "marzeniami".

   Usuń
  3. 11:44 Chyba jesteś pracodawcą, nie mów za wszystkich, tylko za siebie. Każda sytuacja jest inna, takie uogólnienia, jak twoje, nie odpowiadaja prawdzie i wielu krzywdzą.

   Usuń
 4. Panie Mecenasie,
  jakie szanse mają kobiety z rocznika 1953,które niezgodnie z prawem zostały wciągnięte w nowe przepisy - jest to ostatni rocznik który obowiązywały stare zasady przejścia na emeryturę - prawo zadziałało wstecz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Mecenasie prosze pomyslec o 32% podatku zaplaconym jak odzyskac?Małzenstwa rozliczyli sie razem podzial na po 50% a wdowy? co? wolne co? 32% wina czyja? Poadrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam Wszystkich Blogowiczów! Mam pytanie ? na jakie koszty trzeba się przygotować.
  Ja jestem rocznik 52 ale z powodu złej informacji ZUS nie załapałam się na stare przepisy obowiązujące do końca 201`2r. Wniosek dałam po zakończeniu pracy w maju 2013.
  Gabik

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanie, jak powinien być traktowany pracujący emeryt w swoim zakładzie pracy? Jak pracownik, czy jak emeryt?
  Moim zdaniem skoro pracuje to jak pracownik, a co za tym idzie nie powinien byc wyłączony z nagród, podwyżek. A ponoć takie praktyki są stosowane wobec aktywnych zawodowo emerytów, aby nie zachęcać ich do kontynuowania zatrudnienia. Jednocześnie tolerowane jest zarobkowanie z dwóch lub więcej źródeł młodszych pracowników, którzy nie mają jeszcze prawa do emerytury. Może coś na ten temat zechciałby mecenas sie wypowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pracującym emerytem w budżetówce i zostałam ze strony dyrekcji gorzej potraktowana.Najpierw pozbawiono mnie dodatku motywacyjnego a potem obniżono wymiar etatu-nie zgodziłam się na zwolnienie z odpowiednią odprawą. Kolega,który nie ma jeszcze prawa do emerytury oprócz etatu dostał nadgodziny pomimo tego,że pełni funkcję radnego i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.

   Usuń
  2. Prosze poczytać
   "Zaszczuli legendarnego aktora. Odchodzi z teatru"

   http://www.fakt.pl/gwiazdy/franciszek-pieczka-odchodzi-z-teatru-zaszczuli-pieczke,artykuly,489088.html

   Usuń
 8. Panie Mecenasie,
  Również dołączam się do pytania, przypuszczam, że pani z 05. września godz. 16,20. Czy my kobiety z rocznika 53, którym zabrano należne nam pieniądze, mamy szanse na ich odzyskanie tak jak "zawieszeni"?
  Basia z B.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam i poniżej przedstawię mój problem. Dzięki sugestiom otrzymanym na blogu (za które dziękuję) wystąpiłam z wnioskiem do ZUS-u o przeliczenie mojej emerytury zg. z art. 55 w odniesieniu do art.26 ustawy emerytalnej. Wczoraj otrzymałam z ZUS-u decyzję odmowną z poniższym uzasadnieniem: "...W przypadku gdy wniosek o emeryturę został złożony po raz pierwszy przed 31.12.2008 - ubezpieczonemu, który kontynuował ubezpieczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego lecz nie pobrał wcześniej przyznanej emerytury choćby za jeden miesiąc - może zostać obliczona emerytura na wniosek na pdst. art. 26 ustawy emerytalnej.
  Wniosek zostaje załatwiony odmownie, z uwagi na pobieranie przez Panią emerytury przyznanej decyzją z dnia 12.12.2003r., na wniosek złożony w dniu 26.11.2003r.
  Zatem brak jest podstaw do zastosowania przepisu art.55 ustawy i ustalenia emerytury wg zrefomowanych zasad w myśl art.26, tj.na podstawie zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wartości kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne..."
  Bardzo proszę osoby biegłe w przepisach prawa o pomoc i poinformowanie czy warto odwoływać się od tej decyzji, ponieważ wniosek z 2003 roku dotyczył naliczenia i zawieszenia emerytury, gdyż kontynuowałam zatrudnienie. Dopiero w styczniu 2009 roku wystąpiłam do ZUS-u o przeliczenie emerytury i jej odwieszenie (w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających pracującym emerytom jej pobieranie. Zatem nie pobierałam emerytury wcześniej.
  Bardzo więc proszę osoby kompetentne o podpowiedź co mam robić - pozdrawiam wszystkich Blogowiczów - Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w bliżniaczej sytuacji. Złożyłam odwołanie do Sądu Okręgowego w Gdańsku, czekam na termin. Agumenty zaczerpnęłam z wyroków sądowych. Nie przegap terminu na wniesienie odwołania (30 dni) od dnia doręczenia decyzji ZUS. Składaj odwołanie, nic nie stracisz a możesz wygrać. Przejrzyj wcześniesze posty a znajdziesz sygnatury interesujących Cię wyroków.
   KT

   Usuń
 10. Chciałabym zwrócić uwagę że niedługo kończy się rok i będziemy rozliczać się przed fiskusem z dochodów. Dlaczego zawieszeni którzy otrzymali zwrot niesłusznie wstrzymanej emerytury muszą zapłacić od nadwyżki 32% podatku.Przecież jeśliby dostawali na bieżąco emeryturę nadwyżka by nie wystąpiła.Nikt nie chciał nagle stać się bogatym ,to się należało i był to zwrot zaległości a nie darowizna .Prawnicy powinni wziąć te sprawę pod rozwagę i z tego co wiem to Minister Finansów ma możliwość jednorazowego zwolnienia z tak wysokiego podatku grupę emerytów odwieszonych. Przecież dla emeryta każda złotówka jest na wagę złota. Pozdrawiam Tyszanka

  OdpowiedzUsuń
 11. czy odchodząc na emeryturę składam wypowiedzenie.Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypowiedzenie czy wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron?

   Usuń
  2. Przykładowo: Data. ...31 sierpień 2014r.
   Wniosek
   W związku z odejściem na emeryturę rozwiązuję stosunek pracy z dniem 1 grudnia 2014r. z zachowaniem ustawowego wypowiedzenia.

   Usuń
  3. Jeżeli poprosisz o porozumienie,to data rozwiązania umowy o pracę będzie dowolna, wspólnie uzgodniona. Jeżeli wypowiesz umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę, to 3-miesięczny termin wypowiedzenia zacznie biec od pierszego dnia miesiąca po miesiącu w którym złożyłaś wypowiedzenie. Np. jeżeli złożysz wniosek 1 października czy też 31 październia - wypowiedzenie rozpocznie bieg 1 listopada a zakończy się ostatniego dnia stycznia.
   km

   Usuń
  4. A czy to ma jakieś znaczenie?

   Usuń
  5. Jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. To najszybszy, a jednocześnie najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?
   Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę można zawrzeć w dowolnym momencie, niezależnie od obowiązujących w umowie terminów i okresów wypowiedzenia. Dodatkowo dokonanie tego jest możliwe w przypadku każdego rodzaju umowy o pracę, jak również niezależnie od przysługującej niektórym pracownikom ochrony. Zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę z inicjatywy pracownika określa się mianem „rozwiązania umowy o pracę na prośbę pracownika”.
   Do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę konieczne jest złożenie zgodnego oświadczenia woli obu stron. Dojść do tego może dojść z inicjatywy każdej ze stron stosunku pracy. Przepisy nie precyzują treści porozumienia, ani jego wymaganej formy co oznacza, że może być ono zawarte również w formie ustnej. Forma pisemna porozumienia może jednak być przydatna w razie ewentualnej konieczności udowodnienia przed sądem jego zawarcia.
   Nieuzyskanie zgody drugiej strony stosunku pracy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie oznacza, że rozwiązuje się ona za wypowiedzeniem. Aby do tego doszło, konieczne jest wyraźne zaznaczenie takiego skutku w przedstawionej drugiej stronie propozycji porozumienia.
   Zgoda na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może rodzić dla niego negatywne konsekwencje. Skutkuje ono bowiem m.in. brakiem możliwości skorzystania z dodatkowych wolnych dni na szukanie pracy, które przysługują mu w przypadku rozwiązania umowy przez wypowiedzenie. Porozumienie stron nie wymaga także podania przyczyny rozwiązania umowy, co w przypadku ewentualnej późniejszej zmiany zdania przez pracownika utrudni mu udowodnienie w sądzie tego, że został zwolniony niesłusznie.
   Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy w omawianym trybie. Jeżeli pracodawca zaproponuje pracownikowi podpisanie porozumienia rozwiązującego, w którego treści nie zaznaczono daty rozwiązania umowy o pracę, lecz pracodawca będzie chciał wskazać ją w dowolnie wybranym przez niego terminie, będzie to niezgodne z prawem.
   W treści zawartego porozumienia powinny zostać określone uprawnienia pracownika związane ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Podkreślić należy, że pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje Pani prawo do wynagrodzenia za okres do dnia rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę nie może pozbawiać pracownika prawa do przysługującego mu wynagrodzenia.

   Usuń
 12. Zapytanie - czy przegapiłam wzór formularza w sprawie dochodzenia swoich roszczeń? Pozdrawiam Dorota z Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy12 września 2014 11:25 ma racje.
  Dlaczego mamy w dalszym ciągu cierpieć za bubel stworzony przez rządzących.Jestem sama i dla mnie 32 % podatku to jest bardzo duża kwota. Jestem pewna, że gdyby to dotyczyło ich to szybko by wprowadzili takie przepisy i nic by nie stracili. Tak jak w ciągu kilkunastu dni powstała uchwała w sprawie kredytów pobranych we frankach.
  Nas to się gnębi na każdym kroku. Sytuacja kobiet z 53 rocznika też nikogo nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba zacząć sprawę nagłaśniać bo koniec roku już niedługo i faktycznie dlaczego znowu mamy być poszkodowani za bubel . Ci rządzący i tak maja dużo i dla nich 32 % to nic bo odbiją sobie w darowiznach itp. A emeryt dostał raz w życiu większą kwotę zwrotu to co się należało i jeszcze z tego straci , z powodu nieudolności pewnych pożal się Boże ministrów. Trzeba coś pomyśleć ,może jakieś zbiorowe odwołanie. Czy stowarzyszenie które powstaje nie mogłoby się tą sprawą zająć? Pozdrawiam Tyszanka

   Usuń
  2. Minister finansów ma kompetencje w zakresie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów podatników. Podstawą prawną do zwolnienie przez ministra finansów z płacenia podatku jest art.22 par.1 ust 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U z 2012r. poz.749 z późn.zm.) Na jego podstawie szef resortu może w drodze rozporządzenia ,w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków ,określając rodzaj,okres, w którym następuje zaniechanie ,i grupy podatników , których to dotyczy. W związku z tym ,iż jednorazowa wypłata zaległych emerytur może prowadzić do znacznie większych obciążeń podatkowych niż w przypadku wypłaty emerytur w okresach ,za które były należne istnieją podstawy do uznania,iż w takim przypadku występuje ważny interes podatników. Dlatego trzeba zacząć walczyć o to aby minister zrobił pożytek ze swoich kompetencji na rzecz emerytów. Nie wiem od czego zacząć , może stowarzyszenie ma jakiś pomysł . Pozdrawiam Tyszanka

   Usuń
 14. Mam pytanie, czy osoby, które wybrały emeryturę i teraz chcą przystąpić do pozwu zbiorowego prowadzonego przez P. mec. K. Giedrojcia będą to mogły zrobić po publikacji prasowej po 30 września?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc STOWARZYSZENIE, p. Mariana, p.Krzysztofa
  w imieniu swoim oraz Anonimów z:12 września 2014 g. 11:25 ; z 16 września 2014 g.19:34; z 18 września 2014 g.13:30 i WIELU pokrzywdzonych emerytów którzy kolejny raz są w stresie. Proszę wierzyć, że dla osób samotnych rozliczenie się z podatku 32 % jest bardzo krzywdzące. Wiele osób jak wiadomo jest w trakcie spłacania też kredytów które pobrały wcześniej bo rząd im umożliwił pobieranie emerytury i etat. Co z tego że dostaliśmy zwrot zawieszonych pieniędzy jak nas nie stać teraz na podatek. Bo albo podatek albo kredyt i znowu większość popadnie w długi.

  Jeszcze raz bardzo proszę STOWARZYSZENIE o pomoc za co BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.

  pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod prośbą o pomoc ze strony STOWARZYSZENIA w sprawie 32% podatku . Krystyna 2008 ma rację. Trzeba sprawę nagłośnić bo koniec roku już niedługo. Pozdrawiam Joanna z Tychów

   Usuń
 16. Mi po zwrocie zaległej emerytury przekroczyło próg podatkowy i ZUS od września potrąca mi podatek 32%. Byłam w ZUSie i powiedziano m i że nie ma żadnych możliwości abym płaciła 18%. W przyszłym roku jak będę rozliczać się z mężem to otrzymam zwrot nadpłaconego podatku,ale nastąpi to dopiero w maju, czerwcu albo w lipcu. ZUS z oddaniem się nie spieszy.
  Pozdrawiam - Rzeszowianka

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam...jestem rocznik 1951..i prosze o informacje gdzie mozna dostac formularz o odszkodowanie w zwiazku z odejsciem na emeryture..jestem w trudnej sytuacji materialnej przez utrate pracy..pozdrawiam Aleksandra z Kujaw

  OdpowiedzUsuń