12 września 2014

UWAGA 2

W nawiązaniu do informacji z 3 września 2014 r. adw. Konrad Giedrojć
informuje, że pozew o odszkodowanie będzie miał charakter grupowy i sprawa
będzie się toczyć na podstawie stosunkowo nowych przepisów (m.in. stosowanych w sprawie Amber Gold) 
o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. 
Warunkiem złożenia takiego pozwu jest zebranie grupy minimum 10 osób, a następnie sąd opublikuje w prasie
zawiadomienie o takim pozwie, informując innych poszkodowanych o możliwości przystąpienia do grupy,
która w cywilnym postępowaniu grupowym będzie dochodziłć ustalenia odpowiedzialności pozwanych Skarbu Państwa i/lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za szkodę wyrażającą się w utracie osiąganego dotąd przez członków grupy wynagrodzenia ze stosunku pracy, wyrządzoną członkom grupy przez wydanie aktu normatywnego – ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (dz. u. z dnia 30 grudnia 2010 r.), której niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej została stwierdzona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r., wydanego w sprawie o sygnaturze akt K 2/12.

Po opublikowaniu ogłoszenia nowe osoby mogą przystąpić, a sprawa może przybrać duży rozmiar, gdyż przepisy nie przewidują maksymalnej liczby członków grupy.
Może się więc okazać, że poszkodowanych będzie 100 lub więcej. Oczywiście nada to sprawie stosowną rangę i rozgłos, a sąd podejdzie do niej z powagą.

Jak już wcześniej pisałem do pobrania, wkrótce, będzie specjalny formularz, który każdy zainteresowany będzie musiał uzupełnić, podając m.in. swoje dane, okoliczności zwolnienia, szacowaną stratę itp.

Dodam, że trudność sprawia obliczenie szkody, gdyż z pewnością część osób utraciła pracę nieodwracalnie, a inne mogły podjąć pracę o odwieszeniu emerytury. 
Dlatego trudno oszacować jedną kwotę odszkodowania dla każdego, a ryczałt nie wchodzi w rachubę. Stąd żądanie pozwu będzie, jak wskazano wyżej,
ograniczało się do ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa, a po ustaleniu takiej odpowiedzialności wyrokiem sądu każdy z poszkodowanych wystawi swój "rachunek",
wskazując, iż w jego konkretnym wypadku ta odpowiedzialność SP dotyczy kwoty utraconych zarobków o wysokości X. W tym wypadku SP nie będzie już
mógł kwestionować samej zasady odpowiedzialności za szkodę.

7 komentarzy:

 1. Dziękujemy za wszystko P. mec. K. Giedrojć. Mamy coraz mniej czasu na złożenie pozwu. Czy dołączenie do pozwu po ogłoszeniu w prasie będzie mogło się odbyć po 1.10. 2014? elaska12

  OdpowiedzUsuń
 2. Po dlugich oczekiwaniach i ja otrzymalam juz swoja zalegla emeryture Chcialam serdecznie podziekowac za wsparcie i pomoc pani Danieli i Teresie z Wrolawia Dzieki dziewczyny Pozdrawiam was Bozena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę Bożenko z Wrocławia, że wreszcie i Ty się doczekałaś należnych Ci pieniędzy za zaległe emerytury. Też pozdrawiam Teresę z Wrocławia i Wigę oraz wszystkich zawieszonych emerytów. Czas walki o sprawiedliwość w Waszym gronie wspominam bardzo dobrze. Było wspaniale, udało nam się pokonać cały system. Sprawdziło się powiedzenie, że tylko w grupie siła, pojedynczo niczego byśmy nie zwojowali. Oddzielne podziękowania dla Mariana Strudzińskiego - bo od jego inicjatywy wszystko się zaczęło oraz dla niestrudzonej administratorki bloga - Izabeli Drelichowskiej, której nie raz się oberwało, która jednak nie odpuściła i była z nami do końca. WSZYSTKIM WIELKIE DZIĘKI <3 <3 <3 !!! Wasza Daniela

   Usuń
  2. Pozdrawiam wszystkich zawieszonych/odwieszonych życząc dalszych sukcesów w walce o swoje. Tym, którzy jeszcze czekają (a wiem, że tacy są) życzę osiągnięcia celu.
   Teresa z Wrocławia

   Usuń
  3. Danielo dla Ciebie również należą się WIELKIE DZIĘKI. To TY Danielo odpowiadałaś niezwłocznie na zadawane pytania i rozwiewałaś wszelkie wątpliwości w trakcie toczącej się batalii o zawieszone emerytury. Serdeczne dzięki. Na długo pozostaniesz w mojej pamięci, podobnie jak wielu innych zasłużonych osób, które przyczyniły się do odzyskania należnych emerytur. A muszę tu wymienić Panów Mariana i Krzysztofa, również Panie Izabelę, Ulę, Wigę oraz wiele innych osób, które udzielały mądrych i fachowych odpowiedzi. Poza odzyskaniem pieniędzy ja osobiście przeszłam przeszkolenie w temacie procedur prawnych. Jeszcze raz życzę wszystkim ZASŁUŻONYM WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE.

   Usuń
 3. Dziękujemy Panie Mecenasie!
  Mam jedno pytanie?Czy osoby,które przeszły na emeryturę w 2012 r/z uwagi na osiągnięty wiek 60 lat kobiety/mogą też przystąpić do zbiorowego pozwu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. W odniesieniu do kobiet z rocznika 1953 ustawa zadziałała WSTECZ i nie było żadnego okresu przejściowego, tak jak jest to np. w stosunku do mundurowych.

  OdpowiedzUsuń