2 lipca 2020

Emerytalny projekt ustawy "naprawczej" - nowe wiadomości

       2 lipca  2020 r.  Senat RP przyjął bez poprawek rządowy projekt emerytalnej ustawy naprawczej

220 komentarzy:

  1. To już nie "projekt", ale uchwalona ustawa. Teraz tylko podpis Prezydenta, publikacja w Dzienniku Ustaw i nazajutrz wejście w życie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie koniecznie. Prezydent może ustawę zawetować lub skierować do Trybunału jeżeli oceni, że może być niekonstytucyjna. Prezydent nie może uznać ją za konstytucyjną skoro już, jako poseł, w swojej interpelacji miał konkretną opinię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgadzam sie z Tobą. Podpisze i to w try miga - jeszcze przed II turą. Liczących na nie wiadomo co z 1953 r. jest wiele. Ale studzę oczekiwania. Jestem 53 r. nieprzedawniona, ZUS przeliczył jeszcze raz ep wychodzi mniejsza od pobieranej wcześniejszej. Senator Borowski na komisji wyraźnie powiedział, że ZUS ma to już dokładnie policzone i wie kto i ile. A min. Szwed stwierdził że tylko 60 % populacji rocznika 1953 będzie objętych różną podwyżką pozostałe 40 % zostaje na wcześniejszej. Weźcie to kobietki pod uwagę, bo rozczarowanie boli. Ja już wiem że jestem w 40%. Pracowałam 48 lat. Pozdrawiam wszystkie Panie niezależnie od spodziewanych kwot podwyżek, ale apeluję o chłodny umysł

      Usuń
  3. Pani Jolu, sąd apelacyjny odrzucił apelację zus dokumenty z wyrokiem wróciły do zusi powinni lada dzień wydać decyzję o przeliczeniu ,czy wobec uchwalenia ustawy wyrok ten nie będzie wykonany trzeba będzie czekać do stycznia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poczekajmy teraz na informacje z ZUS. Na pewno niedługo ukaże się komunikat, o dalej będzie się działo

      Usuń
    2. Czy pisałaś wniosek o uzasadnienie wyroku?

      Usuń
    3. Mam wyrok z uzasadnieniem

      Usuń
    4. Jolu!Otrzymałam wyrok Sądu.Sąd zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób,że przyznaje mi prawo do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 14.05.2013r.z pominięciem art.25 ust.1b ustawy z 17.12.1998r.Odwołanie od decyzji ZUS składała 10.12.2019r.

      Usuń
  4. Niech w końcu Prezydent tą ustawę podpisze i będzie załatwiona sprawa emerytur 53 , która ciągnie się tyle lat. Wiadomo że nie każdy na niej skorzysta ,a inne roczniki niech dalej walczą. To było do przewidzenia że senat nic nie zrobi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Do anonimowy z 22:06 i 22:22. Podejrzewam że to ta sama osoba.
    Co masz z tego że tak macisz? Zdrowszy lub zdrowsza będziesz? Zastanów się i logicznie pomysl. W którym roku obecny prezydent był posłem, a w którym trafiło do TK ?
    Jak może znowu skierować do TK, jeżeli ten stwierdził że jest konstytucyjna. Co ciebie tak zżera. Współczuję tej zawistnosci. Nie twierdzę że ustawa jest dobra. Ale ona od początku dotyczyła rocznika 1953. To było rozpatrywane w TK.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @Basia 13;
      Przecież ta ustawa jest w trakcie uchwalania. Musi najpierw trafić do Marszałka Sejmu , który przekazuje prezydentowi do podpisania. Jeżeli prezydent uzna, że jest ona niekonstytucyjna wówczas ją skieruje do TK o stwierdzenie jej konstytucjonalności. Jest to zgodne z obowiązującym procesem legislacyjnym. Trybunał stwierdził , w tej sprawie, że niekonstytucyjny jest art. 25 ust.1 b ustawy emerytalnej a nie ustalana ustawa dla rocznika 1953. Chyba nie rozróżniasz tych dwóch kwestii. Ta ustawa od początku to dotyczyła tylko pań z tego rocznika i wyrok TK jest tego dowodem.

      Usuń
  6. Szanowni forumowicze,
    jestem przedawniona,miałam termin w Sądzie ale wcześniej odbyło się posiedzenie niejawne, po którym dostałam wyrok Sądu Okręgowego w Opolu."zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje wnioskodawczyni prawo do przeliczenia emerytury przyznanej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego bez dokonywania potrąceń sumy kwot pobranych emerytur, poczynając od 21 marca 2019 r.".
    Dotychczas sobie radziłam ale aktualnie mam wątpliwości, co powinnam zrobić? Poprosiłam o pisemne uzasadnienie wyroku i czy teraz wycofać stary wniosek z ZUS, składać apelację czy się cieszyć, trochę się pogubiłam. Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wycofać stary wniosek chyba się jeszcze nikomu nie udało. Rozumiem że ZUS powinien wykonać wyrok, przeliczyć emeryturę od marca 2019 bez potrąceń,a jeśli wyjdzie wyższa to po wejściu ustawy dodatkowo naliczy wyrównanie na cały okres do marca 2019. Tak to rozumiem. Pozdrawiam

      Usuń
    2. na pewno nalezy prosic Sad o uzasadnienie wyroku

      Usuń
    3. Jako przedawniona nie masz uchylonej decyzji z 2013 r., nie możesz składać wniosku o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną.
      Teraz trzeba poczekać na komunikat ZUS w związku z ustawą naprawczą

      Usuń
  7. Weszłam na stronę sejmową na projekt rządowy i w procesie legislacyjnym pisze, że prace nad ustawą nie zakończone co to znaczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prace zakończone.Przeszedl rządowy projekt. To samo jest z bonem turystycznym. Wejdź jeszcze raz na stronę sejmu.

      Usuń
    2. Anonimowy 3 lipca 15:41.
      Tak jak napisano proces legislacyjny nie został zakończony. Teraz uchwala senatu trafia do marszałka sejmu, który ustawę przekazuje do podpisu prezydenta. Może tego dokonać do końca kadencji sejmu ponieważ ten termin nie jest określony.

      Usuń
    3. Do anonimowego z 15:17

      Nie masz racji. Na podstawie art. 56 Regulaminu Sejmu"

      NIEZWŁOCZNIE [...] po uzyskaniu informacji o przyjęciu ustawy przez Senat [...] Marszałek Sejmu przesyła Prezydentowi tekst ustawy, potwierdzony swoim podpisem.

      Usuń
    4. Anonimowy z 22:23;
      Racja Twoja tkwi tylko w przywołaniu przepisu prawnego Regulaminu Sejmu. W przepisie tym jest właśnie zapis "Niezwłocznie po ustaleniu tekstu ustawy w wyniku rozpatrzenia uchwały Senatu (...). Najpierw musi być rozpatrzona uchwała Senatu i tutaj zakres czasowy nie jest podany i to on może trwać aż do zakończenia kadencji tego Sejmu. A gdy już dojdzie do rozpatrzenia tej uchwały to wówczas Marszałek Sejmu skieruje ustawę do prezydenta. Taka jest procedura poprawnego procesu legislacyjnego. Wszystko zależy teraz od tego kiedy zostanie rozpatrzona uchwała Senatu.

      Usuń
    5. anonimowy z 22:58

      Pełne brzmienie art. 56 wyjaśni tobie i innym, dlaczego NIE MASZ RACJI.

      Art. 56 Regulaminu Sejmu

      "Niezwłocznie po ustaleniu tekstu ustawy w wyniku rozpatrzenia uchwały Senatu albo po uzyskaniu informacji o przyjęciu ustawy przez Senat bądź po bezskutecznym upływie terminu do podjęcia uchwały Senatu Marszałek Sejmu przesyła Prezydentowi tekst ustawy, potwierdzony swoim podpisem."

      Uchwała Senatu jest rozpatrywana przez Sejm wyłącznie wówczas, gdy Senat wniesie poprawki. Jednak w przypadku ustawy "naprawczej" ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek.
      W tej sytuacji, z którą własnie mamy do czynienia, Marszałek Sejmu NIEZWŁOCZNIE przesyła Prezydentowi tekst ustawy potwierdzony swoim podpisem.

      Usuń
    6. Pierwsze zdanie tego przepisu informuje, że uchwala Senatu musi być rozpatrzona. Senat nie złożył wniosku o przedstawienie uchwały bez jego rozpatrzenia. Senat tylko przedstawił swoją uchwałę, czyli proces legislacyjny musi być przeprowadzony.
      Jest to zgodne z ogólnie przyjętą procedurą i taka jest wykładnia tego przepisu prawnego.
      Po drugie, ze względu na rozszerzenie wyroku TK P20/16 do mężczyzn z rocznika 1953, narusza prawo do równego traktowania zagwarantowane w Konstytucji. Gdyby Pan prezydent ja podpisał to art. 32 Konstytucji zostałby naruszony.

      Usuń
    7. Anonimowy z 6 lipca godz 9:18
      Przypomnieć nalezy, że termin "NIEZWŁOCZNY" nie posiada ustawowego określenia. Terminu tego, zgodnie z orzecznictwem SN nie należy utożsamiać z terminem "natychmiast". W sytuacji gdy nie jest określany termin wykonania uwzględnia się wszystkie okoliczności miejsca i czasu. Nie jest określone kiedy Marszałek Sejmu powinna tę ustawę prezydentowi przekazać.

      Usuń
  8. Ciekawy wyrok SA w Szczecinie dla nieprzedawnionej na Jotowni

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytałam ten wyrok i dochodzę do wniosku, że na podstawie tych samych przepisów prawa można różne rzeczy udowodnić. I rozrzut orzeczeń może być bardzo duży i rozciągać się od tego, że coś się komuś należy, do tego że nie należy się nic. Zależnie jak będziemy te przepisy interpretować.

      Usuń
  9. Dziękuję za informację Anonimowy z 21:51, czyli po prostu czekać i z apelacją dać sobie już spokój?
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czekaj na komunikat ZUS. Mam nadzieję, że ukaże się wcześniej, niż minie termin na wniesienie apelacji.

      Usuń
  10. A czy mozna wiedziec gdzie znalezc ten wyrok? tzn.na Jotowni, o którym Pani pisze, wyrok SA w SZczecinie dla nieprzedawnionej < Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://jotownia.wordpress.com/2015/12/12/wymiana-informacji/comment-page-3/#comment-14614
      Wyrok z uzasadnieniem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 19 marca 2020 r., III AUa 599/19

      Usuń
  11. Przedawniona rocznik 1953 nadal na wcześniejszej, bo była wyższa – czy będę musiała złożyć wniosek, czy ZUS przeliczy sam po upływie 6 m-cy. Przyznam szczerze, że czytając zmianę do ustawy nadal nie rozumiem tego, kto będzie musiał złożyć wniosek, a komu ZUS przeliczy emeryturę z urzędu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest pani przedawniona to ZUS sam przeliczyć styczniu składa wniosek ta pani,która po raz pierwszy będzie składała o emeryturę powszechna

      Usuń
    2. Nie wiem, jaką masz sytuację emerytalną. Czy składałaś wniosek/skargę o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego? Czy miałaś sprawę w sądzie? Czy masz aktualnie sprawę w sądzie?
      Trzeba poczekać na komunikat ZUS.
      Jeśli nie składałaś wniosku po wyroku TK, to zapewne będziesz musiała złożyć wniosek w ZUS po uprawomocnieniu się ustawy.

      Usuń
    3. Jeżeli nie składałam wniosku o em powszechna to chyba musze go złożyć w terminie do 6 mies po uprawomocnieniu się ustawyTak to rozumiem.Proszę o potwierdzenie czy dobrze.

      Usuń
    4. Tak - jest 6 miesięcy na złożenie wniosku

      Usuń
  12. Do Joli,dostałam wyrok z SO,rozprawa odbyła się niejawnie 30 czerwca.Sąd oddala odwołanie,mam kochana pytanko, czy wystąpić o uzasdnienie wyroku w całości i czy odwoływać się do SA,Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalio, chyba miałaś tym razem pecha i sądził Cię sędzia mężczyzna.
      Koniecznie pisz wniosek o uzasadnienie wyroku w całości.
      Mam nadzieję, że zanim upłynie termin do wniesienia apelacji, ukaże się komunikat ZUS o dalszym postępowaniu po uprawomocnieniu się ustawy.

      Usuń
    2. Witaj Jolu, tak przewodniczącym był mężczyzna,dzisiaj wysłałam wniosek o wydanie i doręczenie mi uzasadnienia orzeczenia w całości ,Natalia

      Usuń
  13. Bardzo dziękuję Pani Joli i forumowiczom za fachową informację. Dostałam już uzasadnienie wyroku i mam nadzieje, że do 17 lipca sytuacja dot. dalszego postępowania wyjaśni się?

    OdpowiedzUsuń
  14. Krystyna.
    Jestem rocznik 1953 - nieprzedawniona, na wcześniejszej emeryturze. Po wyroku TK złożyłam wniosek do ZUS o przeliczenie mojej emerytury. Niestety została b/z.
    W SO w Elblągu przegrałam. Czytałam projekt "naprawczy", ale chyba bez zrozumienia. Mam pytanie : podobno tylko około 60% kobiet może coś zyskać, reszta nic - dlaczego? O co chodzi?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Marszałek Sejmu dotąd nie przesłała ustawy prezydentowi do podpisu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Przedawniona rocznik 1953 nadal na wcześniejszej z 6 lipca 2020 13:37 to Helena - a nie pytałam o sprawy w sądzie, tylko o to, że nie rozumiem zapisów ustawy naprawczej. Jedni dziennikarze piszą - wszędzie bardzo enigmatycznie, a większość artykułów to kopiuj wklej - że jeżeli się kiedykolwiek złożyło wniosek o emeryturę powszechną (i nie jest ważne czy się przeszło na tę emeryturę powszechną, czy nie przeszło, bo wcześniejsza była wyższa), to teraz ponownie trzeba będzie złożyć wniosek i będziemy mieć małą podwyżkę+wyrównanie (oczywiście jeżeli taka podwyższa zostanie wyliczona, bo sporo emerytów nawet bez odliczeń emeryturę wcześniejszą nadal będzie mieć wyższą), a kto nie złożył jeszcze żadnego wniosku, to za pół roku będzie mieć tylko dużą podwyżkę z urzędu. Ale wczoraj w Fakcie napisano https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/przeliczenie-emerytur-gigantyczne-wyrownania-dla-emerytek/k69m51w, że jak ktoś nadal na wcześniejszej, to musi złożyć wniosek (duża podwyżka), a jak ktoś już przeszedł na powszechną to za pół roku z urzędu mała podwyżka+wyrównanie. Więc ja już zgłupiałam, wczytuję się w tę ustawę i im dłużej się wczytuję, tym bardziej nic nie rozumiem, dlatego prosiłam, żeby ktoś prosto odpowiedział: kto będzie musiał złożyć wniosek, a komu ZUS przeliczy emeryturę z urzędu za pół roku. Tylko informacyjnie: Ja mam od ponad miesiąca wyrok sądu apelacyjnego (należy się przeliczenie od kwietnia 2019r. – więc generalnie lipa, ale żadnej decyzji/pieniędzy z ZUS na ten moment nie otrzymałam), więc zakładając, że p. Prezydent wkrótce ustawę naprawczą podpisze, to nie wiem czy mam w końcu składać ten „nowy” wniosek, czy dopiero za pół roku ZUS z urzędu mi tę emeryturę przeliczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie czytac gazety Fakt, przeciez wiadomo kto jest mocodawca.Wiele nieprawdy i wprowadzanie emerytek w bład.

      Usuń
  17. Może ktoś ma jakiś pomysł dlaczego sąd nie ogłasza od razu wyroku, tylko bez podania przyczyny mówi, że wyrok zostanie ogłoszony za dwa tygodnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego, że ogłoszenie wyroku w następnym terminie liczy się jak rozprawa i opłacona jak rozprawa. Moja droga kasa i tylko kasa.

      Usuń
  18. Natalio podobnie jak u mnie. Posiedzenie SO niejawne. Sąd oddalił odwołanie. Przewodniczącym był meszczyzna. Szybko otrzymałam uzasadnienie wyroku w całości. Nie miałam wyjścia. Jestem przedawniona. 2 czerwca dzięki pomocy Joli zaskarżyłam wyrok SO do SA. Teraz tylko czekać. Może Ty nie będziesz musiała. Z całego serca ci tego życzę. Dużo pisania i wyliczania by ciebie ominęło. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam taką samą sytuację,jak dostanę uzasadnienie wyroku z SO to się odwołam do SA tylko będę prosić kochanych koleżanek o pomoc w pisaniu odwołania,pozdrawiam,Natalia

      Usuń
  19. Jestem roczni 53 nieprzedawniona cały czas na na wcześniejszej emeryturze.× ponieważ 2016 chciałam przejść na emeryturę powszechną, jednsk okazała się ona niższa niż wcześniejsza. Po wyroku TK złożyłam wniosek do ZUS o przeliczenie mojej emerytury. Niestety została b/z.
    Do sądu nie składałam wniosku.
    Może ktoś się orientuję czy mam składać ponownie wniosek do ZUS , czy już nie ma sensu i nadal będę musiała pozostać na wcześniejszej emeryturze.
    Pozdrawiam .Dorota.

    OdpowiedzUsuń
  20. Czy jest jakaś opłata przy wnoszeniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem?

    OdpowiedzUsuń
  21. Helena - przeczytałam właśnie informację ze strony Prezydenta (załącznik pod wiadomością o podpisaniu przez Prezydenta ustawy naprawczej) i wygląda na to, że Fakt się nie mylił, gdyż "Ustawa zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną w oparciu o wniosek złożony przed 2013 r., będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nakazującego odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur, pod warunkiem, że wniosek o emeryturę złożą w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.
    Z kolei emeryci urodzeni w 1953 r., którzy przeszli z emerytury wcześniejszej na zwykłą, będą mieli ponownie przeliczoną emeryturę (z pominięciem art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona przeliczenia z urzędu, po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą emeryturę (zaniżoną w wyniku zastosowania art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), otrzyma on wyrównanie."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przed 2013 rokiem kobiety z rocznika 1953 nie składały wniosku o emeryturę powszechna bo nie ukończyły 60 lat. Nie bardzo rozumie początku pani wypowiedzi. Bardzo proszę o wyjaśnienie tego, poniewaz ja składałam wniosek o emeryturę powszechna w sierpniu 2013 roku. To jak mi przeliczy ZUS z urzędu czy musze składać wniosek. Zaznaczam ze nadal jestem na wcześniejszej bo wyższa od powszechnej .

      Usuń
    2. ZUS z urzędu przeliczy pani emeryturę.

      Usuń
    3. Informację, o której pisze Helena w dniu 08.07.2020r. moim zdaniem jest podstawą-wzorcem, bo gdyby było inaczej to świadczyłoby źle o Prezydencie, któremu można byłoby zarzucić, że nie wiedział co podpisuje. Myślę, że doradcy nie korzystali z gotowych artykułów, bo byłby to skandal. To należy
      wykluczyć zdecydowanie. Pan Marek Borowski senator RP, autor projektu senackiego odczytał zapisy na etapie projektu Ustawy z 19 czerwca 2020 r. A senat nie wprowadził żadnych poprawek do projektu rządowego, co wyklucza, że opinie dotyczą dwóch różnych wersji. Wszystkie inne informacje, również te na stronie ZUS stanowią interpretację zapisanego prawa. Jak będzie inaczej, to spór rozsądzić może tylko sąd. I będzie znów lawina odwołań. Nie uważacie, że komuś na tym zależy. Z prostej sprawy można stworzyć nowy problem. Problem przedłuży się o kolejne dwa lata, minimum. Ile osób tego nie doczeka i odpadnie w walce o sprawiedliwość.

      Usuń
  22. Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj ustawę „naprawczą”.

    https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1862,nowelizacja-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych.html

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam!Rocznik 53. Czy pozytywnie przeliczona, po orzeczeniu TK w 2019r, może ubiegać się o zwrot zaniżonej emerytury za poprzednie lata? Kaska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem ciekawa

      Usuń
    2. Może o ile nie składała wniosku o emeryturę po raz pierwszy już po orzeczeniu TK.

      Usuń
    3. też jestem w takiej sytuacji , dzisiaj składam wniosek o naliczenie wyrównania, zobaczymy,jestem pierwszakiem

      Usuń
    4. Składaj wniosek, najwyżej odpowiedzą ,że Ci się nie należy,jestem w tej samej sytuacji i dzisiaj złożyłam wniosek o wypłatę zaniżanej emerytury.Danuta

      Usuń
    5. W jakiej formie to Pani zrobiła? czy jest jakiś druk?

      Usuń
  24. Ciekawe co teraz zrobią sądy po podpisaniu ustawy przez prezydenta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądy umorzą toczące się sprawy. Zgodnie z ustawą.

      Usuń
    2. Prawdopodobnie sąd zawiesi sprawę,a w przypadku gdy ZUS odmówi przeliczenia,to postępowanie sądowe zostanie wznowione.

      Usuń
    3. Sądy umorzą toczące się sprawy tylko w przypadku Gdy ZUS dokona przeliczenia bez potrąceń o czym poinformuje sąd jako strona pozwana.Do tego czasu sąd może zawiesić sprawę.W przypadku gdy ZUS odmówi przeliczenia zgodnie z ustawą naprawczą,to sąd podejmie zawieszone postępowanie i po jego rozpoznaniu wyda stosowne orzeczenie.

      Usuń
  25. Ile czasu jest na publikację ustawy o kiedy będzie można składać wniosek o przeliczenie em.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ustawa została już dzisiaj opublikowana w Dzienniku Ustaw

      Usuń
    2. Tu:
      http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1222

      A tu ZUS:
      https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ustawa-w-sprawie-ustalania-wysokosci-emerytury-osobom-urodzonym-w-1953-r_-z-tytulu-osiagniecia-powszechnego-wieku-emerytalnego-z-podpisem-prezydenta/3475993

      Usuń
  26. Jestem na wcześniejszej emeryturze od czerwca 2013 roku .Czy ta ustawa coś u mnie zmieni.Proszę o odpowiedż

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uprawnione są soby urodzone w 1953 roku, które prawo do emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r.

      Usuń
  27. Jest również komunikat na stronie ZUS.

    OdpowiedzUsuń
  28. Maria. Sąd Okręgowy zobowiązał mnie do wskazania daty, od której wnoszę o przeliczenie emerytury powszechnej-pod rygorem przyjęcia, ze wnoszę o przeliczenie emerytury powszechnej od 01.04.2019r. Do ZUS o Em.powsz. składałam 25.03.2013r. Odpowiedz muszę wysłać do jutra-sobota. Pytanie-która data jest dla mnie korzystniejsza do przeliczenia. A może już wcale nie muszę wysyłać, skoro ustawa została opublikowana. Bardzo proszę o informacje .

    OdpowiedzUsuń
  29. Komunikat na str. ZUS nie jest realizacją uchwalonej ustawy z dnia 19 czerwca 2020r. ZUS wprowadził interpretację zapisów ustawowych do czego nie miał prawa.
    Interwencja w sprawie zamieszczonej informacji na str. ZUS po długich oczekiwaniach zakończyła się niczym. Pani z infolinii nie potrafiła nic w tej sprawie odpowiedzieć odsyłając do centrali ZUS proponując wystąpienie na piśmie. o co w tym wszystkim chodzi

    OdpowiedzUsuń
  30. A czy będzie można się dowiedzieć w Zusie czy cokolwiek będzie się należalo z przeliczenia czy trzeba czekać aż do nowego roku.

    OdpowiedzUsuń
  31. ZUS juz się przygotowuje jak obejść Ustawę i nie płacić, chyba znowu czekają nas odwołania do Sadow.

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam. Wczoraj otrzymałam decyzję z ZUS o przeliczeniu emerytury na dzień 1.04.2019r. w wyniku wyroku Sadu Apelacyjnego. Konkluzja:" Emerytura ustalona niniejsza decyzją zostaje zawieszona, ponieważ jest świadczeniem mniej korzystnym". Mam pytanie : czy ustawa coś w tym zakresie zmieni ? Dziwi mnie, że emerytura wcześniejsza jest wyższa od powszechnej ( sądziłam , że ta druga jest zawsze korzystniejsza) Zaznaczam, że jestem na emeryturze wcześniejszej od 2008 roku, pracowałam jednocześnie nieprzerwanie do września 2012r. Po ukończeniu 60 lat i 4 miesięcy( w grudniu 2013r) złożyłam wniosek o emeryturę powszechną, nie wycofałam go. Po wyroku TK złożyłam ponownie wniosek o EP, odwołałam się do SO - moja wygrana, potem ZUS odwołał się do SA- ten podtrzymał decyzję SO, stąd wyliczenie ZUS ( bez szczegółów). I co dalej? Pozdrawiam wszystkie Panie z rocznika 53

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wg danych ZUS tylko u 60% osób z rocznika 1953 emerytura kapitałowa przeliczona już bez pomniejszeń będzie wyższa od wcześniejszej.
      Nie wszyscy więc skorzystają na przeliczeniach.
      40% pozostanie na wcześniejszej jako korzystniejszej.

      Usuń
    2. Czy to nie jest dziene,że emerytka prawie 70letnia nie może przejść na emeryturę powszechną?Bo jest muejsza od wczesniejszej. Coś tu nie tak jest z naszym prawem.

      Usuń
  33. Z tego co wyczytałam to nieprzedawnione co otrzymały po wyroku TK trochę wyższą EP i od 2019r pobierają to im nic nie bedzie się należeć nawet wyrównanie
    Bardzo proszę Jolu i inne mądre głowy o wytłumaczenie. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A niby dlaczego? A co z nauczycielami?

      Usuń
    2. A co ma być też przelicza podlegają pod ustawę.

      Usuń
  34. Ja z tej Ustawy nic nie rozumiem. Napisane tak ogólnie,że ZUS znowu będzie interpretowal po swojemu. Nie ma sposobu przeliczania emerytury a właśnie na tym nam najbardziej zależy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wedlug mnie to są takie kroczki że my nieprzedawnione nic nie zyskamy dlatego ze przeszlysmy na EP po wyroku TK opare złoty wyższą

      Usuń
  35. Znowu trzeba będzie wyjaśniać w sądach. Same ogólniki.

    OdpowiedzUsuń
  36. Art. 3.1 obowiązującej ustawy wyjaśnia, że przepisów art. 194j ustawy zmienianej w art.1 nie stosuje się do spraw,w których wskutek wznowienia postępowania, o którym mowa w art2, nastąpiło zaspokojenie w całości. Przekładając to na język wprost dotyczy to osób które po odwołaniu do ZUS lub sądów uzyskały niewielką podwyżkę świadczeń, to już w informacji ZUS są wykluczeni.
    Natomiast senator Marek Borowski na ponownej debacie w senacie nad projektem ustawy odniósł się do tego zapisu tj.art.194j wyraził się w sposób następujący cyt"Natomiast ci z ubezpieczonych, którzy w międzyczasie przeszli z emerytury wcześniejszej na zwykłą, będą mieli ją przeliczoną ponownie ( z pominięciem mechanizmu). ZUS zrobi to z urzędu, jednak dopiero po upływie 6 miesięcy...." Należy postawić pytanie, czy senatorowie wiedzieli za czym głosują

    OdpowiedzUsuń
  37. Jak mam rozumieć to przeliczanie na nowo emerytur? Kogo to dotyczy? Ktoś coś wie na ten temat? Bo ta Ustawa wszystko mówi i nic nie mówi.

    OdpowiedzUsuń
  38. Dzień dobry!! Jestem wcześniejszą emerytką , urodzoną w 1953 roku.W 2013 roku złożyłam wniosek o emeryturę powszechną. Przeliczyli, była niekorzystna, pozostałam na wcześniejszej. Po wyroku TK postąpiłam, jak większość z Was, potem sąd, który kazał przeliczyć,ZUS się ociągał,bo wynajdywał jakieś przeszkody, a to nie ten artykuł, a to, że nie podlegam pod wyrok TK, ostatecznie wszytko zostało wyprowadzone na prostą i już " lis był w ogródku, już witał się z gąską", bo ukazała się ustawa naprawcza, na horyzoncie "wielka"forsa i...kicha. ZUS przeliczył bez odejmowania, podzielił przez dożycie, wszytko na dzień złożenia wniosku w 2013 roku i w rezultacie, to , co biorę, jest wyższe, od tego, co mogłabym brać. Ot, takie są uroki starego systemu emerytalnego. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jak w przypadku mojej sytuacji. Przeliczenie ZUS na podstawie wniosku z 2013 roku , emerytura wcześniejsza ( dotychczasowa ) wyższa od powszechnej. Czyli nas ustawa nie dotyczy?

      Usuń
    2. Dotyczy całego rocznika 1953 - ZUS przeliczy emeryturę wszystkim bez pomniejszeń, zgodnie z datą złożenia wniosku. Nie u wszystkich jednak em. kapitałowa wyjdzie wyższa. Wynik zależy od środków zgromadzonych na indywidualnym koncie, czyli od kapitału początkowego i składek, i tablicy dalszego trwania życia.

      Usuń
  39. Znowu chyba trzeba będzie wędrować po sądach,przecież w wyroku TK z 6.03.2019 wyraźnie napisane że ustawa powinna być tak sformułowana że przeliczenia powinny być jednakowe

    OdpowiedzUsuń
  40. A sądy będą rozstrzygać jak do tej pory.

    OdpowiedzUsuń
  41. Ta Ustawa dot jedynie przedawnionych które obecnie będą miały możliwość przeliczenia em pow jeżeli im wyjdzie większa to dobrze a jeżeli nadal będzie mniej korzystna to nic nie dostaną. I co dalej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A gdzie tak jest napisane! Proszę nie mącić tylko przeczytać ustawę!

      Usuń
  42. Kobietki co wypisujcie zestawy skorzystają panie przedawnione i nieprzedawnione i pierwszaki.Tylko chodzi o wyrównanie otrzymają je osoby których emerytura wcześniejszą będzie niższa od powszechnej wyliczonej bez potrąceń

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Składki + kapitał : rok dożycia to emerytura bez potrąceń jeśli jest wyższa od wypłacanej w roku 2013 to należy się wyrownanie

      Usuń
  43. Ustawodawca przesadził z okresem 6 m-cy to jest moje zdanie jest to długi okres a nie które z nas chorują ustalając ten termin nikt nie pomyślał o tym do tego dochodzi wiek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już możesz składać do ZUS wniosek o przeliczenie. Po miesiącu Ci przeliczą, nie czekaj 6 miesiecy, bo po 6 miesiacach oni przelicza z urzędu. Pozdrawiam

      Usuń
  44. Skorzystają panowie dla których ta ustawa powstała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słusznie

      Usuń
    2. Zdaje się, że chodziło tylko o jednego pana,reżysera, męża pani MKB

      Usuń
  45. Witam. Mam pytanie , czy przy przeliczeniu emerytury w 2015 r w związku urlopami wychowawczymi zostaje przeliczony kapitał poczatkowy i składki i czy , jezeli tak to rewaloryzacja wmerytur nie jest już liczona.już nie jest liczona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli w 2015 roku składałaś pierwszy raz wniosek o emeryturę powszechną to waloryzacja kapitału będzie do czasu włożenia wniosku czyli 2015 roku i wszystko będzie tak jak było liczone w 2015 r.( sprawdź w decyzji z 2015 roku.)tylko nie odejmuj pobranych emerytur, następnie waloryzacje trzeba policzyć co rok tak jak waloryzowano emerytury i wyjdzie emerytura powszechna, którą teraz możesz pobierać jeżeli będzie wyższa od wcześniejszej. Myślę, że wyrównają nam też tylko od 2015 roku, skoro będą wyrównywać od 2013 roku tym którzy wówczas składali.

      Usuń
  46. Jeśli w 2013 składała wniosek o powszechna a w 2015 wniosek z powodu urlopu wychowawczego to tylko za ulpwychowawcy został zrewaloryzowany kapital

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do przeliczenia emerytury powszechnej będą brane wyliczenia z 2015 r.

      Usuń
  47. Najwięcej zyskają osoby z pierwszorazowymi wnioskami o em powszechna i długo pracowały na em wczesniejszej,na złożenie wniosku mają już niecałe 6 miesięcy.

    OdpowiedzUsuń
  48. Mnie ZUS przysłał takie wyliczenie do sądu, przeliczając emeyturę w 2015 w związku z urlopem wychowawczym i porównał do emerytury wcześniejszej z roku 2020 i oczywiście była mniejsza bez rewaloryzacji, i napisał że wcześniejsza jest i tak większa. Ja przeliczajac emer. uwzgledniając rewaloryzację wyszła mi większa. Wysłałam do sądu zobaczymy co będzie dalej.

    OdpowiedzUsuń
  49. Witam,od 2015r. mam emeryturę powszechną,po wyroku w 2019 r.złożyłam wniosek o przeliczenie ,emerytura wyszła wyższa o 32zł. Wciągu miesiąca wycofałam ten wniosek i dalej jestem na wczesniejszej .Proszę podpowiedzieć co teraz mam zrobic.Czy mam złożyć w Zusie wniosek ERPO .Dziękuję za podpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
  50. Wniosek o powszechną złożyłam w 013 r a z powodu ulropu wychowawczego 2015, czyli rewaloryzacje nalezą się od 2013 roku, jeżeli dobrze to rozumie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak dobrze rozumiesz i możesz sobie przeliczyć dokładne tak jak w decyzji z 2013 bez odliczenia pobranych emerytur + coroczna waloryzacja emerytury do 2020 roku.

      Usuń
  51. W 2013roku złożyłam wniosek o powszechna i wyszło że będę miała mniejsza emeryturę.. I napisali że mam zawieszona emeryturę... Wychodziło mi na stare 2400brutto. A dostałam niecałe 1600brutto..i do dziś mam. Zawieszona. Więc dostanę coś? I wyrównanie jakieś? Proszę o odp

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odszukaj sobie decyzji z 2013 roku, na której masz wyliczenie i sama policz, ile Ci się należy bez odliczania pobranych emerytur. Składki + kapitał : dożycie = emerytura brutto.

      Usuń
    2. Mam podzielić przez dożycie z roku 2013?jak tak to jakie było wtedy dożycie....?????

      Usuń
    3. https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-tablicy-sredniego-dalszego-trwania-zycia-kobiet-i-mezczyzn,30,1.html

      Usuń
    4. Jeśli składałaś w niosek o przeliczenie w 2013 roku, to na pewno, otrzymałaś z ZUS-u wyliczenie emerytury powszechnej. Tam był kapitał początkowy, składki i lata dożycia. Musisz to odszukać. U mnie to 253 (2013 r).:)

      Usuń
  52. Witam, jestem przedawniona.
    Aktualnie na początek sierpnia mam wyznaczoną datę rozprawy w sądzie w związku z moim odwołaniem od decyzji ZUS. ZUS przed podpisaniem ustawy przez prezydenta złożył wniosek o zawieszenie postępowania. Ja się do tego wniosku nie odniosłam. I teraz się zastanawiam, czy w związku z podpisaną ustawą Sąd zawiesi postępowanie sam do czasu przeliczenia przez ZUS? Czy może ja powinnam złożyć jakiś wniosek do ZUS lub sądu? Prosze o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  53. Witam. Dzwoniłam wczoraj na infolinię do Zusu. Trochę to trwało. Telefon na głośno mówiący i prawie cztery godz czekania. Sama rozmowa też ok pół godz. Pani musiała się z kimś skonsultowac. Udzieliła mi wyczerpujących informacji. Jestem przedawniona. 2008 em wcz 2013 przeliczona ponownie. 2015 urlop wychowawczy. 2019 ZUS odmówił przeliczenia (przedawnienie) następnie SO (niejawne posiedzenie) oddalające. 2 czerwca zaskarżyłam wyrok do SO. Sprawa w SA. Pani wytłumaczyła że liczy się rok 2008 i 2013. 2015 nie ma z tym nic wspólnego. W związku z tym że zaskarżyłam ZUS nie muszę w tym przypadku nic robić. Muszę czekać na decyzję, którą mogę otrzymać w niedługim czasie. Może to być miesiac, dwa lub trzy. ZUS z sądami załatwia to sam. Chciałam dowiedzieć się jak to jest dokładnie kiedy sprawy są jeszcze w sądach a podpisana została ustawa.
    JOLU co u ciebie ?
    Co to znaczy że wiadomość zostanie opublikowana po zatwierdzeniu. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  54. Moje drogie Panie, wg mnie nasza emerytura będzie liczona inaczej w inny sposób po ustawie. Takie inf wyczytałam zaraz po uchwaleniu. Wyliczenia z 2013 nas nie obowiązują podobno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bzdura proszę podać źródło informacji

      Usuń
    2. A Jake obowiązują przedawnione z 2013 r. Przejdę sięga do ZUS Legionowo i się dowiem w przyszłym tygodniu. Chyba jak dzwoniłam na infolinię to powiedzieli prawdę. Mam prawnika w rodzinie. Nie chcę mu na razie zawracać głowy sprawami emerytalnymi bo takimi się nie zajmuje. Chyba że naprawdę będzie trzeba. Na infolini ZUS odpowiedz otrzymałam na wszystkie nurtujące mnie pytania. Przecież nie oszukiwali by.
      Jolu dlaczego tyle czasu milczysz. W Tobie nadzieja i wsparcie. Prawdę powiedziawszy trzeba żyć dalej. Mam już dosyć.4 sierpnia Przewieź k. Augustowa a 16 sierpnia dobre buty,plecak i tak od 20 lat moje ukochane Tatry. Cóż nam zostało. Cieszmy się z życia. Pozdrawiam Basia. I napewno nic z tej ustawy nie przepuszczę.


      Usuń
  55. Witam,jestem przedawniona.
    W roku 2013 złożyłam wniosek o przeliczenie ew na ep. Oczywiście ep wyszła dużo mniejsza i jestem na ew. W roku 2015 złożyłam wniosek w związku z urlopem wychowawczym. Oczywiście dostałam decyzję odmowną. Teram przeliczyłam sobie wg decyzji z 2013 i ew wyszła mi większa o 4 zł. Proszę o odpowiedź czy coś skorzystam na przeliczeniu wg ustawy naprawczej, czy nic.
    Za odpowiedź z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  56. Osoby, którym ZUS niebawem przeliczy emerytury, powinny przed tym poprosić o wgląd do swoich akt i możliwość zrobienia ich fotokopii, żeby się upewnić, czy nic nie pominięto przy ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego. Czy sprzed 1999 roku mają zaliczone:
    -wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne,
    -wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłaconych po 28 lutego 1995 r. na podstawie Kodeksu pracy (lub innych przepisów),
    -zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze i wyrównawcze,
    -świadczenie wyrównawcze lub dodatek wyrównawczy,
    -świadczenie rehabilitacyjne,
    -rekompensaty z tytułu podwyżki cen artykułów żywnościowych wypłacane od 1 września 1981 r. do 30 czerwca 1987 r.,
    -wartość rekompensaty pieniężnej z tytułu zrekompensowania okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej,
    -zasiłki dla bezrobotnych (zasiłki szkoleniowe lub stypendia) bądź kwoty zasiłku wypłaconego za okres udokumentowanej niezdolności do pracy,
    -zasiłki stałe z pomocy społecznej, od których opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne.

    W interesie emerytów jest wszystko dokładnie sprawdzić.

    https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kapital-poczatkowy/jakie-sa-zasady-ustalania-podstawy-wymiaru

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W jaki sposób sprawdzić czy zaliczone są do kapitału początkowego rekompensaty z tytułu podwyżki cen artykułów żywnościowych wypłacane od września 1981 do czerwca 1987.Czy wszystkim pracownikom je wypłacano.

      Usuń
    2. Podanie do pracodawcy o wyszczególnienie na druku Rp-7 ZUS osobno kwot wynagrodzenia i rekompensaty lub łącznie i sprawdzenie z kwotami wziętymi przez ZUS do obliczenia KP.

      Usuń
  57. Witam,jestem pierwszakiem.Prosze o podpowiedź na koncie mam zwaloryzowany kapitał i składki, które ZUS podał w czerwcu, czy teraz składając wniosek o em.powszechna będą dodatkowo zwaloryzowane składki i kapitał za 1 kwartał 2020r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w odpowiedzi pierwszakowi. Z wnioskiem należy poczekać do stycznia 2021r,ale koniecznie przed 09.01.2021. wtedy waloryzacja roczna będzie za rok 2019 i kwartalna za I i II kw. 2020r.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Wg mnie składki będą waloryzowane.Waloryzacja za pierwszy kwartał 2020 r.wynosi 112,68%.Też jestem ,,pierwszakiem,, i na emeryturę powszechną wybieram sie w pazdzierniku licząc jeszcze na drugą waloryzację kwartalną.
      Pozdrawiam
      Krystyna

      Usuń
    3. Jak wybierasz się w pazdzierniku to możesz liczyć tylko na waloryzację za I kwartał.

      Usuń
    4. Aninimowy z 16 lipca 2020 napisał prawidłowo,ostatnia waloryzacja dla wniosku złożonego w III kwartale ( październik ) kończy się na drugiej waloryzacji roku bieżącego ( 2020). Anonimowy mija się z prawdą.

      Usuń
  58. Zus odmawia prawa do ponownego przeliczenia emerytury powszechnej , ponieważ zdaniem organu podstaw do przeliczenia nie daje zastosowany przepis art. 114 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy emerytalnej.Jak zakładałam sprawę w sądzie, nie było innego przepisu , na który można się było powołać. Obecnie nie ma okresu 5-cio letniego przedawnienia i można się na podstawie ostatniej Ustawy starać o przeliczenie . Czy mam zgodzić się z odpowiedzą ZUS,i zakończyć sprawę, czy w odwołaniu dopisać to co zawiera ustawa naprawcza.Proszę o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zgodnie z ustawą naprawczą wszystkie sprawy w sądach są zawieszone, ja juz otrzymałam pismo o zawieszeniu, ty też zapewne takie pismo dostaniesz

      Usuń
  59. Pani Jolu, bardzo proszę o pomoc, doradztwo w sprawie.
    Piszę w imieniu Siostry ur w 1953r -przedawniona.
    Od 2008r na em wcześniejszej. W 2013r wystąpiła o em powszechną, była niższa, pozostała na em wcześniejszej.
    W kwietniu 2019r, po wyroku TK złożyła skargę do ZUS-u. Oczywiście decyzja odmowna. Odwołanie do SO, który 17.06.20r wydał wyrok "zmienia zaskarżoną decyzję ZUS z dnia 16 kwietnia 2019r., znak ENP/.... o tyle, że dodatkowo ustala prawo wnioskodawczyni Elżbiety J do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 11 kwietnia 2013 r. znak:ENP/... bez pomniejszania jej wysokości o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur przyznanych przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego poczynając od 1 kwietnia 2019 r., oddalając dalej idące odwołanie." W całym uzasadnieniu Sędzia nie odnosi się do art.114 ustawy em., tylko do wyroku TK z 6.03.2019r.Zarzuca organowi rentowemu, że "wydając zaskarżone decyzje, potraktował pisma wnioskodawczyń jedynie jako skarga o wznowienie postępowania i nie odniósł się do kwestii ponownego przeliczenia ich emerytur."
    Pisząc siostrze, w odwołaniu do SO wnosiłam o uchylenie decyzji z 2013r oraz nakazanie organowi rentowemu wydania nowej decyzji ustalającej wysokość świadczenia z pominięciem art. 25 ust.1b, uwzględniając zwaloryzowany kapitał i składki na datę skargi tj 1.04.2019r.oraz wskaźnik dożycia dla wieku 66 lat. Powołałam się na art. 114 ustawy em.
    Dzisiaj siostra otrzymała wyrok z uzasadnieniem. Na rozprawie,przed ogłoszeniem wyroku, Pani Sędzia zapytała siostrę od jakiej daty wnosi o przeliczenie emerytury. Siostra oświadczyła, że od 2013r. Po ogłoszeniu wyroku Pani Sędzia wręcz zasugerowała aby składać Apelację domagając się o wyrównanie od 2013r.
    To było jeszcze przed uchwaleniem ustawy "naprawczej".
    Obecnie mam wątpliwość czy siostra powinna składać apelację. Czy jest taka potrzeba i sens. Co Pani by mi doradziła. Mam wątpliwość czy dam radę wyliczyć tą wartość przedmiotu zaskarżenia oraz o co wnosić w apelacji. Mam b mało czasu, bo za 10 dni idę na operację.
    Nie jestem też przekonana, czy nowa ustawa daje prawo siostrze na wyrównanie od lutego 2013r do marca 2019r.
    Bardzo proszę o radę, jak najlepiej postąpić, aby nie zamykać sobie drogi, a potem żałować. Pisząc do sądu korzystałam z wzorów, zamieszczanych na blogu za co bardzo, bardzo dziękuję. Pozdrawiam i liczę na pomoc. Barbara

    OdpowiedzUsuń
  60. cd.do mojego wpisu z 23:50
    Prośbę o poradę skierowałam do Pani Joli,która już jakiś czas nie udziela się na blogu.
    Może któraś z Pań mogłaby mi pomóc, doradzić, byłabym bardzo wdzięczna. Z pozdrowieniami Barbara

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, sprawę przeliczenia emerytury od 2013 r. "załatwia" ustawa naprawcza.
      Gdyby tylko o to chodziło, to mogłabyś nie wnosić apelacji.
      Jednak wnosiłaś w odwołaniu od decyzji ZUS także o inne sprawy i sąd oddalił Twoje (siostry) żądanie, nie podając uzasadnienia tego oddalenia (czy jednak w uzasadnieniu podał?).
      No i od tego trzeba wnieść apelację. W tym przypadku trzeba wnieść również apelację od tej daty 1 marca 2019 r., to już za jednym zamachem. Czyli apelacja będzie dotyczyć całości wyroku Sądu Okręgowego.
      Od otrzymania wyroku z uzasadnieniem masz 2 tygodnie na wniesienie apelacji. Kiedy otrzymałaś to pismo z sądu? Ile masz czasu na napisanie apelacji?
      Postaram się napisać Ci wzór takiej apelacji.
      Uważam, że jest sens składania apelacji, bo tylko nasza walka o przeliczenie emerytury z korzystniejszymi wskażnikami i waloryzacją zebranych środków, czyli sądzenie się w dalszym ciągu, daje szansę o staranie się o nowelizację ustawy naprawczej.
      Oczywiście, musisz liczyć się z przegraną w Sądzie Apelacyjnym, jak chyba my wszystkie.
      Niestety, Panie "nieprzedawnione", jak i "przedawnione", przegrywamy sprawy sądowe.
      Ciekawe, jak jedyna wiadoma nam sprawa korzystniejszego przeliczenia emerytury (z dobrą opinia biegłego), ma dalszy ciąg.
      Prośba do Pani, która podała tę informację o opinii biegłego, o napisanie, co z Jej sprawą. Czy sąd uwzględnił opinie biegłego?

      Usuń
    2. Basiu, czy Sąd Okręgowy napisał w uzasadnieniu, dlaczego oddala odwołanie w pozostałych częściach?
      "w odwołaniu do SO wnosiłam o uchylenie decyzji z 2013 r. oraz nakazanie organowi rentowemu wydania nowej decyzji ustalającej wysokość świadczenia z pominięciem art. 25 ust. 1b, uwzględniając zwaloryzowany kapitał i składki na datę skargi tj 1.04.2019 r.oraz wskaźnik dożycia dla wieku 66 lat".

      Usuń
    3. Żądając obliczenia emerytury z waloryzacją kapitału i składek do 2019 r., dobrze by było podać, w przybliżeniu, wartość emerytury hipotetycznej.
      Można ją obliczyć korzystając z wpisu na blogu "Liczymy emeryturę hipotetyczną" ze stycznia br.

      Usuń
    4. Witam milutko wszystkich Jolu odnosnie opinii bueglego to mam sprawe w dniu 22.07. We Wroclawiu a opinia bieglego dityczyla innej sprawy dot.przeliczenia emerytury ze wskaznikami korzystniejszymi I wiekiem jaki obecnie mamy,wiec ta opinie wyslalam jako dowod w sprawie obecnosc nieobowiazkowa wiec w zwiazku z obecna sytuacja nie bede uczestniczyla .pozdrawiam wszystkie kobietki pokrzywdzone I nie moge zrozumiec jak mozna tak pidzielic nas z skrzywdzony rocznik.

      Usuń
    5. Do Pani z godz.11
      Domyślam się, że będzie to sprawa w SA, co oznaczałoby, że mimo korzystnej opinii biegłego, przegrałaś w pierwszej instancji. Czy dobrze myślę?

      Usuń
    6. Mam dwie sprawy opinia Biegłego dot.przeliczenia emerytury z najkorzystniejszymi składnikami i ta sprawa jest w toku, duda sprawa dot.wycofania starego wniosku z 2014 SO wydał zaocznie wyrok dla mnie niekorzystny wiec złożyłam apelacje i właśnie rozprawa w SA dot. Wycofania wnioski. Do tej sprawy dołączyła opinie Biegłego ponieważ w tej opinii jest uwzględniona możliwość wycofania starego wniosku.

      Usuń
  61. Jest już ustawa podpisana i wszystkie nasze sprawy toczące się w Sądach będą z mocy ustawy zawieszone i ZUS będzie wydawał decyzję, dla przedawnionych dopiero w styczniu 2021 r. Myślę, że wtedy będziemy się odwoływały i zaczną się od nowa sprawy w SĄDZIE 😁. To jest moje zdanie, jeśli się mylę to proszę mnie sprostować. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli siostra ma pozytywny wyrok SO, przeliczenie od kwietnia 2019r,to zastanawiam się czy nie składać apelacji, licząc, że ZUS wykona decyzję sądu w ciągu 30 dni.Natomiast z ustawy,ZUS wyrówna jej od lutego 2013r do marca 2019r.Czy myślę? Mam problem z wyliczeniem kwoty zaskarżenia. Siostra wczoraj była w tutejszym Inspektoracie, aby Pani podała jej tą kwotę. Dostała odpowiedź, żeby podała kwotę 12.786,-zł. Jest to średnia kwota wyrównania poszkodowanym, podana chyba przez ZUS do procesu legislacji ustawy "naprawczej. Natomiast wytyczne z centrali ZUS co do procedury postępowania odnośnie nowej ustawy mają być nie wcześniej niż w październiku 2020r. Teraz mają bon turystyczny itp. Co Pani sądzi o tej kwocie zaskarżenia? Z pozdrowieniami Barbara

      Usuń
    2. Basiu szkoda że nie mogę skontaktować z tobą telefonicznie. Ja osobiście nie brała bym tej kwoty podanej przez ZUS. Spróbuj wyliczyć ja sama. Każdemu wychodzi inaczej. Twojej siostrze napewno też. Może pomogę ci wyliczyć na podstawie swojej. Weź decyzję z 2013 r. Wszystko tam jest. Zrobię to na przykładzie swojej.
      Kwota składek zwaloryzowanych 101339,94
      Kwota zwaloryzowanego kap pocz 302997,11
      Suma kwot pobr emer po uwzględnieniu kwoty wypłaconego wyrównania 84939,48
      Dr dalsze trwanie życia 253,70
      Emerytura 1258,96
      Powinno byc (1+2-3:253,70) co daje 1593,76
      Różnica 334,80.
      Wartość przedmiotu zaskarżenia 84939 zł(kwota odliczonych pobranych świadczeń wg niekonstytucyjnego przepisu)
      4018 (334,80 x 12 mięs.)
      Podałam tylko za rok do SA
      Na blogu jest bardzo dobre pismo do Apelacyjnego.chyba z 31 mają. Spróbuj je przeczytać i dopasować.pamietaj w 2 egz.
      Pozdrawiam Basia

      Usuń
    3. Basiu13, emerytura wychodzi taka jak ci podał ZUS, tzn. 1258,96. Zrobiłaś błąd w obliczeniach.

      Usuń
    4. Obie macie rację. Emerytura powszechna obliczona przez ZUS w 2013 r. uwzględniająca art. 25 u 1 ustawy emerytalnej wynosi 1258,96 zł.
      Basia policzyła emeryturę powszechną bez tego artykułu (tak mówi wyrok TK i ustawa) i wynosi ona 1593,76 zł.
      Niestety, dzielimy przez wskażnik z 2013 r., czyli 253,7 miesięcy "dożycia".

      Emerytura powszechna z odliczeniem pobranych świadczeń
      ((101339,94 + 302997,11) - 84939,48)): 253,7 = 1258,96

      Emerytura powszechna ez odliczenia pobranych świadczeń
      (101339,94 + 302997,11): 253,7 = 1593,76

      Wartość przedmiotu zaskarżenia można podać jako całość, czyli 84939,48 zł.

      Usuń
    5. Widzisz . I tu się mylisz. 1258,96 to jest emerytura z 2013 r.taka decyzję otrzymałam. Napisane świadczenie mniej korzystne. Zostałam na wcześniejszej z 2008 r. Gdybym wiedziała napewno bym ją wycofała.1593,76 taką powinnam mieć w 2013. Bez zastosowania art 25 ust 1 . Liczyło mi to kilka osób. Dlatego odwołałam się do SA. SO w orzeczeniu wyroku podtrzymał stanowisko ZUS jako przedawnienie 5 letnie. W 2015 też nic nie uzyskałam z tytułu opieki nad dzieckiem. Wyliczenia napewno są dobre. Pozdrawiam Basia.

      Usuń
    6. Moja odpowiedź dotyczyła osoby z 18 lipca godz.01:43.
      JOLU dzięki że znowu jesteś. Jakoś nikt nie chce teraz pomagać. Zastanawiałam się jak pomóc tej Basi która chce odwołać się do Sądu A w sprawie swojej siostry Eli. Dlatego podałam wzór swojego wyliczenia i wartość zaskarżenia. Jestem ci dozgonnie wdzięczna za to co dla mnie zrobiłaś. Naprawdę wszystko dzięki Tobie. Napewno nie poradziła bym sobie z tym apelacyjnym i wyliczeniami. Dużo, dużo zdrówka Ci życzę. Ono najważniejsze. Pozdrawiam Basia

      Usuń
    7. Moja odpowiedź z 6:51 była odpowiedzią do 01:43 nie na Twoją Jolu. Basia

      Usuń
    8. Trzeba liczyć emeryturemeryture wszesniejsza brutto już po rewaloryzacji

      Usuń
    9. Decyzja z 2013 po waloryzacji marcowej emerytury wczesńejszej brutto

      Usuń
    10. Nie chce się czepiać, ale Basia13 napisała dosłownie - przytaczam:
      "Powinno być (1+2-3:253,70) co daje 1593,76"
      A to jest wersja obliczenia z pomniejszeniem o pobrane świadczenia. Dla przytoczonego przez Basię13 równania nie ma dwóch różnych wyników, tylko jeden: 1258,96 ;)))

      Usuń
    11. Do Basia13 z 17.07.20r 21:58
      Ogromnie jestem Pani wdzięczna za podany sposób wyliczeń. Też nie zgadzałam się na kwotę podaną z ZUS. Wczoraj wróciłam do postu z 22.01.20r "Liczymy em. hipotetycznie" i mnie "olśniło". Wyliczyłam siostrze kwotę zaskarżenia w identyczny sposób, tak jak podała Pani. Dziękuję i pozdrawiam Barbara

      Usuń
    12. Mnie się wydaje że emryturę powszechną bez potrąceń trzeba porównać z emerytura wcześniejszą ktorą sie pobierało bo była korzystniejsza i dopiro tę różnice można egzekwować. Tak mi się wydaję. Czekam na odpowiedź.

      Usuń
    13. przedawniona, masz rację. Porównujemy obie emerytury z tego samego roku (miesiąca). Jeśli emerytura powszechna będzie wyższa, to będzie wyrównanie.
      Jednak do sądu apelacyjnego trzeba podać jako wartość przedmiotu zaskarżenia różnicę między emeryturą powszechną bez odliczeń a emeryturą powszechną z odliczeniem pobranych świadczeń. Można policzyć wpz rocznie lub w całości podać wartość odliczonej kwoty.
      Jeśli emerytura wcześniejsza jest niższa niż emerytura powszechna bez odliczenia pobranych świadczeń, to można podać jako punkt drugi tę różnicę pomnożoną przez 12 (rok). wpz podaje się w pełnych złotówkach.

      Usuń
  62. Witam. Tak jak pisałam 15 lipca 12:06. Pani na infolini udzieliła mi bardzo wyczerpującej odpowiedzi. Sprawy w sądach zostają zawieszone z mocy ustawy a decyzję dla osób przedawnionych będą wydawane jeszcze w tym roku. Podejrzewam że odpowiadając na moje pytanie konsultowała się z kimś. Prosiła abym zaczekała na lini. Trwało to ponad 15 min. Trzeba czekać. Basia

    OdpowiedzUsuń
  63. Dzisiaj otrzymałam postanowienie Sądu okręgowego o zawieszeniu postępowania do czasu wydania decyzji organu rentowego zgodnie z ustawą naprawczą

    OdpowiedzUsuń
  64. Przedawniona.Dzisiaj również otrzymałam pismo z Sądu Okręgowego o zawieszeniu postępowania.

    OdpowiedzUsuń
  65. Do Basia 13. Szeroko odpisałaś Basiu jaką emeryturę miałaś wyliczona w 2013 roku i w jakiej powinna być wysokości bez odliczeń. Nie podałaś jaka miałaś faktycznie wysokość emerytury brutto w 2013 roku. Jest to ważne, bo jeżeli Twoja emerytura była wyższa niż ta bez odliczeń tj. 1593,76 to nic się nie bedzie nalezalo niestety.

    OdpowiedzUsuń
  66. A ja czekam na wykonanie wyroku czy też przesuną na styczeń?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawomocne wyroki wydane przed wejściem w życie ustawy naprawczej muszą zostać wykonane bez czekania do stycznia 2021. Należy się o to upominać. Jeśli natomiast nie zostało zasądzone wyrównanie, albo zostało zasądzone wyrównanie tylko za 3 lata wstecz, to po wejściu w życie ustawy zostanie ono przyznane przez ZUS z urzędu i wypłacone po 1 stycznia 2021.

      Usuń
  67. Beneficjenci.... beneficjenci....
    Czy reżyser JKB, małżonek Pani MKB jest beneficjentem ustawy o roczniku 1953 ??? Ponownie zadaję to pytanie nawet i retoryczne, bo doszukałem się nowych informacji. Oto, kogo uznaje się za artystę i twórcę: „Za twórcę uważa się osobę, która tworzy dzieła w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego, oraz sztuki ludowej, będące przedmiotem prawa autorskiego.
    Za artystę uważa się osobę wykonującą zarobkowo działalność artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii, a także w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów i kaskaderów”.
    W dodatku, twórcy i artyści to jedyna grupa ubezpieczonych, która może skorzystać ze wstecznego objęcia ubezpieczeniem i uregulowania zaległych składek.
    „Obecnie, czasami w mediach możemy przeczytać o niskich emeryturach znanych i lubianych artystów, ale taka wysokość świadczenia jest konsekwencją niskich składek opłacanych przez artystów i twórców – także od 1999 roku. Składki odprowadzane są z reguły od minimalnej podstawy wymiaru; rzadko się zdarza, by ktoś opłacał ją w wyższej wysokości. Gdyby składki były ustalone od wyższej podstawy wymiaru, wówczas świadczenie też byłoby wyższe.
    A i tak schemat obliczania kapitału początkowego w korzystniejszej sytuacji stawia artystów i twórców niż zwykłych pracowników, bo mimo że opłacali niższe składki, to sytuację wyjściową do obliczenia kapitału początkowego mają taką samą jak pracownicy, opłacający wyższe składki.
    Po zgłoszeniu się do ubezpieczeń i uregulowaniu zaległych składek w ustawowym terminie, okres ten będzie brany pod uwagę przy wyliczeniu kapitału początkowego jako okres składkowy, a kwoty, od których zostaną odprowadzone składki, zostaną włączone do podstawy wymiaru kapitału początkowego. Dlatego warto jest odtworzyć ten okres ubezpieczenia sprzed 1999 roku, bo liczy się go na innych, korzystniejszych zasadach i docelowo ma on wpływ na wysokość samej emerytury”.
    Czy pan reżyser i scenarzysta przebywał na wcześniejszej emeryturze przed ukończeniem 60 lat? Oto jest pytanie. I drugie pytanie - był lobbing, czy go nie było?
    Korzystałem ze stron:
    https://plus.dzienniklodzki.pl/emerytury-dla-artystow-na-zasadach-ogolnych/ar/12303493;
    https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1939,tworcy-i-artysci-tez-moga-przejsc-na-wczesniejsza-emeryture.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest.

      Usuń
    2. Do 11:32
      Raczej jak zwykle skorzystają górnicy. Tym razem nie wszyscy, ale chociaż niektórzy, tzn. z rocznika 1953.
      Zobacz sobie mapę emerytur

      https://www.money.pl/gospodarka/emerytalna-mapa-polski-slask-dostaje-najwiecej-wschod-kraju-wciaz-cierpi-za-niskie-pensje-6533079674975873a.html

      Usuń
    3. Judzenie.Spycha się szkodliwe działanie art 25ust1b25 na dalszy plan, aby móc "dzielić podzielonych na drobne".

      Usuń
  68. Do Joli jak pani wyliczyła wartość sporu prawie 85.000 zł dopytuje bo też mnie dotyczy dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to kwota odliczonych świadczeń w decyzji z 2013 r. Basi.

      Usuń
  69. Proszę mi wytłumaczyć jestem nieprzedawniona.Po wyroku TK 2019r otrzymałam kilkanaście zł wiecej i w tej chwili jestem na EP.Sprawe mam w Sądzie o niekorzystne przeliczenie.
    Nie wiem czy coś zyskam?
    Czy będę miała wyrównanie?
    Czy mam teraz składać do ZUS wniosek?
    Oile tak to jaki wniosek i co w tym wniosku zaznaczyć?
    Jolu i wszystkie kochane doradczynie proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  70. Basia13, to nieprawda, że nikt nie pomaga na blogu. Popatrz na odpowiedzi do komentarzy, prawie zawsze pytający otrzymuje odpowiedż. I wielkie dzięki za wszystkie rady i porady.

    OdpowiedzUsuń
  71. Pani Jolu od kwietnia 2019r.po złożeniu skargi do ZUS otrzymuje kilka złotych więcej emerytury proszę powiedzieć czy otrzymam wyrównanie od 2014_2019r.czytam ustawę i nic nie rozumiem o takiej sytuacji jak moja nie jest jasno napisane

    OdpowiedzUsuń
  72. Jeżeli otrzymała Pani emeryturę bez potrąceń wcześniejszych świadczeń, to zgodnie z art. 3.1 nastąpiło zaspokojenie roszczeń w całości. Dlatego zgodnie z przepisami jeżeli nie wycofała Pani wniosku w terminie 30 dni od uzyskanej decyzji, to nic więcej się nie uzyska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ustawa przewiduje wyrównanie z urzędu. Tak będzie także w przypadku Pani z 18 lipca z 23:01.

      Usuń
  73. Witam . Mama pytanie ,Wyliczając emeryturę p. w listopadzie 2013 r bez potrącen, nalwży do tej kwoty doliczyć waloryzację i porównać ją wtedy z emeryturą wcześniejszą.

    OdpowiedzUsuń
  74. Witam wszystkie wspaniałe doradczynie
    Po wyroku TK od kwietnia 2019r pobieram EP bo wyszła mi wyższa. Jestem nieprzedawniona. Sprawe mam w Sądzie o niekorzystne przeliczenie emerytury czyli moja decyzja nie jest prawomocna.
    Czy obecnie mogę wycofać skargę po wyroku TK i stać się emerytka na wczesniejszej.I w tym momencie tak samo mi przelicza ale zyskam wyrownanie.
    Jolu kochana iwszystkie wspaniałe dziewczyny pomóżcie jak mam postąpić.
    Wszystkim serdecznie dziękuję.Mery

    OdpowiedzUsuń
  75. Czytam i czytam ustawę naprawczą, jednak nie jestem pewna, czy przeliczenie emerytury bez potrącenia z art. 25 nastąpi z urzędu w sytuacji, gdy pierwszy wniosek o emeryturę kapitałową z art. 24 złożyłam w lipcu 2019 roku, ZUS odliczył kwoty pobranych świadczeń (mimo, że już po wyroku TK), złożyłam odwołanie, była sprawa, odroczona do 27 lipca.
    Do dzisiaj nie ma żadnych zmian, na stronie sądu widnieje
    ,, sprawa w toku, posiedzenie 27.07 br''.
    Nie jestem pewna co zrobić, jechać na sprawę i oczekiwać przeliczenia i wyrównania zgodnie z wyrokiem TK?
    A może wycofać wniosek sprzed roku i skorzystać z ustawy składając teraz wniosek jako pierwszorazowy?
    Jeśli ktoś może mi wyjaśnić, czy ustawa naprawi z urzędu przedstawioną sytuację, będę wdzięczna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można poczekać jeszcze te siedem dni i udać się na rozprawę.Po wydanym przez sąd orzeczeniu,można przed uprawomocnieniem się tego orzeczenia złożyć wniosek do ZUS i wycofać wniosek o emeryturę powszechną.Obecnie jesteś dalej na wcześniejszej bo decyzja nie jest prawomocna.Ponowny nowy wniosek o emeryturę powszechna trzeba złożyć przed upływem sześciu miesięcy od ogłoszenia treści ustawy naprawczej,najlepiej na początku stycznia.Po upływie sześciu miesięcy ZUS z urzędu przeliczy emerytury wcześniejsze.Wniosek o wycofanie można złożyć do ZUS przed rozprawą.Sąd w dniu 22.07.2020 r.może postanowić o zawieszeniu sprawy lub nawet umorzeniu jej w związku z wejściem w życie ustawy naprawczej.Nie masz nic do stracenia,czy wniosek złożysz przed czy po rozprawie.W pierwszym przypadku,czyli po rozprawie trzeba to zrobić przed uprawomocnieniem się wyroku(postanowienia sądu).

      Usuń
  76. Witam serdecznie .jestem nieprzedawniona ,w 2019r.złożyłam skargę do ZUS emerytura wyższa o 23 zł,od razu wycofałam wniosek i dalej jestem na wczesniejszej.Bardzo proszę o podpowiedz ,cz teraz mam złożyć wniosek o emeryturę powszechną ERPO ?Mam mętlik w głowie i zastanawiam się czy dobrze zrobiłam że wycofałam wniosek w 2019r.,nie znam się na przepisach ,bardzo proszę o poradę ,z góry dziekuje .Serdecznie pozdrawiam wszystkie doradczynie.

    OdpowiedzUsuń
  77. A co z odsetkami na zaległe nie wypłacone emerytury,czy bedzie można się ubiegać,przecież przez siedem lat obracali naszymi należnymi pieniędzmi

    OdpowiedzUsuń
  78. Szanowni Państwo,jestem przedawniona. W 2013 złożyłam wniosek o EP i go nie wycofałam ( z braku wiedzy). EP okazała się niższa (decyzji ZUS nie skarżyłam też z braku wiedzy),więc jestem na wcześniejszej. Po wyroku TK poszłam do sądu. W pismach korzystałam z informacji na blogu i tu stokrotne dzięki( przede wszystkim Jolce K.- dziękuje imienniczka Jolka R.)za pomoc,gdyż sama bym sobie nie poradziła. Mam wyrok SO z 5 czerwca 2020,który odebrałam 22 czerwca, nakazujący ZUS-owi ponowne przeliczenie emerytury bez odliczeń od kwietnia 2016, tj. zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. ZUS chciał się odwołać, sędzia napisał uzasadnienie, które sąd wysłał do ZUS 8 lipca i na razie cisza, ale weszła w życie ustawa naprawcza. Jeżeli ZUS przeliczy mi zgodnie z wyrokiem od kwietnia 2016, to będę stratna, bo zgodnie z ustawą przeliczenie powinno być o 2013 r. Co powinnam zrobić? joter 53

    OdpowiedzUsuń
  79. Jestem na EP. od marca 2019 roku zgodnie z wyrokiem TK.Byłam nieprzedawniona i wyszło mi 149 zł. więcej. Nie składałam skargi do sądu. Uznałam, że jeżeli ustawy nie poprawią to żaden sąd nie wyda korzystnego wyroku. Zastanawiam się czy teraz po ustawie naprawczej otrzymam wyrównanie od 2015 roku bo wtedy składałam po raz pierwszy o przeliczenie w związku z ustawą o zasiłkach wychowawczych oczywiście wtedy wyszło mniej. Co myśli o tym Pani Jola ?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z art. 3.1 ustawy doszło do zaspokojenia roszczeń w całości. Dostałaś EP wyliczoną bez zastosowania art. 25 ust 1b ustawy.

      Usuń
    2. http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/5982BB9E54989BDBC125858900532AAF/%24File/418.pdf

      Art. 3. 1. Przepisów art. 194j ustawy zmienianej w art. 1 nie stosuje się do spraw,w których wskutek wznowienia postępowania, o którym mowa w art. 2, nastąpiło zaspokojenie roszczeń w całości.
      Czy ZUS zaspokoił Pani roszczenie w całości?

      Usuń
    3. Skoro ZUS obliczyl w 2019r nieprzedawnionym po wyroku TK bez potrąceń emerytury wczesniejszej to dlaczego nie wypłaci wyrównania od 2014 lub 2015r?
      Przedawnione Panie będą miały preeliczenie i wyrównanie

      Usuń
    4. Anonimowy22 lipca 2020 09:01
      Roszczenie w całości obejmuje również wyrównanie. Przeczytaj dokładnie ustawę.

      Usuń
    5. Dziękuję za odpowiedź mam nadzieję, że ZUS wypłaci wyrównanie. W piśmie o wznowienie postępowania zaznaczyłam " Proszę o wyrównanie świadczenia".

      Usuń
    6. Jeżeli po wyroku TK zostalo przeliczone swiadczenie i emerytura powszechna ustalona została jako świadczenie wyższe a my nie wystąpiliśmy o wyrownanie świadczenia to wyrazilismy na to zgodę. Czyli nasze roszczenie zostalo zaspokojone w całości.

      Usuń
  80. Nie ma szans na ustalenie wysokości emerytury powszechnej na podstawie kapitału zwaloryzowanego na dzień złożenia wniosku po wyroku TK oraz na podstawie tablic "dożycia" dla aktualnego wieku.

    Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$0022art.$002025$0020ust.$00201b$0022/155500000001521_III_AUa_000605_2019_Uz_2020-04-23_001

    OdpowiedzUsuń
  81. Jolu! 16 lipca otrzymałam odpis wyroku Sądu z 7.07.20r. Sąd na posiedzeniu niejawnym postanowił:zmienia zaskarżoną przeze mnie decyzję w ten sposób, że przyznaje mi prawo do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z dnia 14.05.2013r.z pominięciem art.25 ust.1b ustawy z dnia 17.12.1998r.o emeryturach i rentach z FUS. Odwołanie od decyzji ZUS składałam 10.12.2019r.Napisałam o uzasadnienie wyroku.

    OdpowiedzUsuń
  82. Wydaje mi się, że SA nie odniósł się wcale do kwestii przeliczenia na korzystnych wskaźnikach, bo nie było to przedmiotem jego rozpatrywania. Przeliczenie to zostało potraktowane przez SO jako nowy wniosek i ten nowy wniosek nie był rozpatrywany przez SA.

    OdpowiedzUsuń
  83. ZUS przeliczył emeryturę bez odliczeń i nic więcej bez wyrównania po przeliczeniu mam 90zl.wiecej emerytury .Czy to jest zaspokojenie roszczeń w całości?

    OdpowiedzUsuń
  84. Czyli ZUS zaspokoił Twoje roszczenia w całości. Czy kwestionowalas te przeliczenia ZUS?

    OdpowiedzUsuń
  85. Jadwiga mialam wyrok sadu ZUS przeliczyl od marca 2019 _do sierpnia 2020ri wyrownal .Teraz trzeba zlozyc wniosek o przeliczenie zgodnie z ustawa.Od 2013 roku .

    OdpowiedzUsuń
  86. Nie rozumiem ustawy ale w 2019r.zus wykonał wyrok TK przeliczył emeryturę powszechna bez potrąceń i mam wyższa o 90 zł a jeśli chodzi o wyrównanie to odpowiedź brzmiała że nie ma podstaw .Teraz jest ustawa i liczę że dostanę wyrównanie wiele pań jest w takiej sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  87. Dzisiaj dzwoniłam na info ZUS powiedziano mi że odnośnie ustawy naprawczej jeszcze nie mają wytycznych

    OdpowiedzUsuń
  88. Wydaje mi się wyrok TK nie zakładał wyrównania emerytury od2013r.i dlatego ZUS tylko przeliczył emeryturę byłoby nie sprawiedliwe gdybym nie otrzymała wyrównania znowu będę skrzywdzona ?

    OdpowiedzUsuń
  89. Wyrównanie dotyczy tylko tych osób, które były na zwykłej emeryturze tj. powszechnej ale z zastosowaniem art. 25 ust1b. Czyli mimo odjęć o wcześniej pobrane świadczenia emerytura wyszła na plus. Te osoby, a właściwie dotyczy to kobiet będących na wcześniejszej emeryturze z art. 46 mają tylko jedną możliwość z art. 190 ust.4 Konstytucji RP ( Panie przedawnione) takiego wyrównania nie zobaczą, będą na plusie lub nie poprawią swojego wcześniejszego świadczenia.

    OdpowiedzUsuń
  90. Czyli skoro jestem po wyroku TK od kwietnia 2019r na emeryturze powszechnej o parę zł wyższą to nie mam prawa do wyrownania? W tej chwili sprawę mam w Sądzie o niekorzystne przeliczenie po wyroku TK io wyrównanie
    Nie wiem czy mam wycofać bo decyzja z2019 r jeszcze nie jest prawomocna. Bardzo proszę o pomoc bo nic z tej ustawy nie rozumie. Jestem nieprzedawniona

    OdpowiedzUsuń
  91. Pani z 9:53 coś pomyliła nie wiem o co chodzi .Ja też jestem nieprzedawnione i TK mam wyższa emeryturę i myślą że otrzymam wyrównanie.Do pani z 21:15 trudno mi doradzić co ma pani zrobić ja nie odwolywalam się do sądu ale nie rozumiem ustawy mimo to wydaje mi się że ponownie nas nie skrzywdzą i otrzymamy wyrównanie może niech pani nie wycofuje odwołania z sądu bo sad będzie umarzał sprawy bo jest ustawa ostateczna decyzja należy do pani pozdrawiam a wyrównanie dostaniemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Pani.Ja myślałem o wycofaniu skargi z 2019r bo skoro mam sprawę w Sadzie to decyzja z 2019r jeszcze nie jest prawomocna.
      Dzwoniłam do ZUS na połączenie czekalam bardzo długo pani powiedziała ze jeszcze nie mają wytycznych . Pozdrawiam

      Usuń
  92. Jestem autorką wpisu z 27.07.2020 godz. 9:35. Postaram się wyjaśnić co napisałam.
    Panie, które wznowiły postępowanie po wyroku TK i otrzymały wyższą emeryturę powszechną i nie wycofały swojego wniosku o emeryturę powszechną a wyrok się uprawomocnił, to zgodnie z zapisami w art.194j. ust. 2 przeliczeniu uległa podstawa o wcześniej wypłacone świadczenia, które teraz zostały dodane i to określa zaspokojenie roszczeń bez względu na wynik. Powtórzę należy być czujnym i podejmować decyzję o wycofaniu wniosku jeżeli ustawa z 19 czerwca 2020r. może przynieść dodatkową korzyść w postaci wyrównania.

    OdpowiedzUsuń
  93. Jestem rocznik 1953 nieprzedawniona,mam zgromadzone środki emeryt.juz nie pracuje,ostatnia waloryzacja roczna czerwiec 2020,złożyłam wniosek 27.07 o emeryturę powszechną,czekam.Interesuje mnie czy moje składki i kapitał będą jeszcze waloryzowane za pierwszy kwartał 2020r,czy waloryzowane są tylko nowe składki tych co pracują i chcą przejść na emeryt.

    OdpowiedzUsuń