7 maja 2017

Dezyderat w sprawie odszkodowania

Na stronie sejmowej Komisji do Spraw Petycji ukazał się tekst Dezyderatu w sprawie odszkodowania dla emerytów, którzy zmuszeni zostali do rezygnacji z etatu n rzecz emeryturyDezyderat nr 32

Komisji do Spraw Petycji do Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w sprawie możliwości zadośćuczynienia tym emerytom, którzy wobec niekonstytucyjnych przepisów prawa zrezygnowali z zatrudnienia w celu zachowania świadczeń emerytalnych z dnia 20 kwietnia 2017 r.

         Komisja do Spraw Petycji, na posiedzeniu w dniu 26 stycznia 2017 r., rozpatrzyła petycję wielokrotną w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu przyznanie odszkodowania emerytom, którzy rozwiązali stosunek pracy w związku z wejściem w życie ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

        Istotą rozpatrywanej przez Komisję kwestii były konsekwencje wprowadzenia ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
W wyniku tej zmiany emeryci, którzy jednocześnie pracowali i pobierali emeryturę do dnia 30 września 2011 r., musieli podjąć decyzję, czy nadal pozostaną w stosunku pracy i ich emerytury będą zawieszone, czy też rozwiążą stosunek pracy i będą nadal pobierać emeryturę.
Regulacja ta została następnie skutecznie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z dnia 13 listopada 2012 r. orzekł, że jest ona niezgodna z Konstytucją. Konsekwencją tego wyroku TK było wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń od dnia 21 listopada 2012 r. oraz zwrot zawieszonych świadczeń wraz z odsetkami.
W odmiennej sytuacji znalazły się jednak osoby, które zdecydowały się na rozwiązanie stosunku pracy, aby utrzymać wypłatę świadczenia emerytalnego. Taka ich decyzja była często podyktowana niepewnością, co do dalszych niekorzystnych zmian w przepisach emerytalnych i obawą przed utratą nabytych uprawnień. W wielu przypadkach emerytura, którą mogli zachować była wyższa od przychodów z pracy.

          Żądaniem zawartym w omawianej petycji było systemowe zrekompensowanie poniesionych strat materialnych dla emerytów rezygnujących z pracy w celu zachowania świadczenia emerytalnego, tak jak stało się to w przypadku emerytów z zawieszoną emeryturą, którzy pozostali w stosunku pracy.
Obecnie dochodzenie naprawienia szkody przez osoby, które wówczas zrezygnowały z pracy jest możliwe jedynie w postępowaniach sądowych.

           Komisja do Spraw Petycji wychodząc z założenia, że wskazanej grupy poszkodowanych emerytów nie wolno pozostawić samym sobie, zwraca się o podjęcie prac mogących w sposób uniwersalny i sprawiedliwy naprawić krzywdy doznane na skutek uchwalenia niekonstytucyjnych przepisów.
 Nie ma bowiem wątpliwości, że również osoby, które zdecydowały się wówczas na rezygnację z pracy (jedynie dlatego, że otrzymały ograniczony wybór zachowania pracy lub świadczenia), zostały poszkodowane – potwierdzają to również wyroki sądów.                      
Nie ma też wątpliwości, że indywidualne dochodzenie swoich praw przed sądem jest w praktyce trudne do realizacji (obawy, brak wiedzy prawnej, czasochłonna procedura, dojazd etc.). W związku z tym jedynie część emerytów decyduje się na taki krok.

           Postulowany, systemowy zakres ewentualnej rekompensaty nie powinien jednak zamykać możliwości indywidualnego dochodzenia roszczenia uzupełniającego. W pewnym jednak – zasadniczym stopniu powinien zadośćuczynić poszkodowanym.

Komisja zwraca się ponadto o odpowiedź na następujące pytania:

· Jak licznej grupy emerytów dotyczy wskazany problem?

 · Ilu emerytów pod rygorem niekonstytucyjnego prawa zdecydowało się zachować świadczenie, a ilu kontynuowało pracę?

· Jaki był koszt odszkodowań wypłaconych z tytułu zwieszonego świadczenia emerytalnego?

 · Ile pozwów do sądu w sprawie odszkodowań z tytułu rezygnacji z zatrudnienia złożono do tej pory?

· Jakie jest przeciętne – zasądzone – odszkodowanie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia?

 · Z jakim szacunkowo kosztem należałoby się liczyć zakładając powszechne zadośćuczynienie dla wszystkich emerytów, którzy do 30 września 2011 r. zrezygnowali z pracy, aby zachować emeryturę?

 · Czy wszyscy emeryci, którzy zrezygnowali z pracy dla zachowania świadczenia zostali poinformowani o niekonstytucyjności poprzednich przepisów i możliwości dochodzenia swoich praw przed sądami w podobny sposób jak w 2011 r. ZUS przesyłał im „Informację w sprawie zawieszenia prawa do emerytury w przypadku kontynuowania zatrudnienia”?

Przewodniczący Komisji

 (-) Sławomir Piechota

25 komentarzy:

 1. kochane koleżanki a co z naszymi prawami nabytymi przywróconymi przez TRYBUNAŁ, czy teraz od 1 października 217r ponownie zabiorą nam emerytury jeżeli dalej będziemy pracować nie zwalniając się z pracy, czy ponownie czeka nas przeprawa z sądami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według informacji uzyskanej w ZUS, jeżeli chodzi o nasze prawa nabyte, możemy dalej pracować i pobierać emerytura, nasza sytuacja prawna nie ulega zmianie od 1 października br.

   Usuń
  2. Dziękuję za informacje ale czy będziemy mogli w dalszym ciągu przeliczac co kwartal emeryturę i Rp7.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Pani Jolu, jestem wdzieczna ze Blog istnieje tylko SZKODA, źe z kilkudniowym opóźnieniem ukazują
  sie wpisy. Proszę pomyśleć o tym. Bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich.  OdpowiedzUsuń
 3. Drogie Koleżanki! Chcę nawiązać kontakt z Osobą,która wygrała w sądzie sprawę o prawa nabyte tzn.Wyliczenie emerytury bez potrącania wcześniej pobranych.W związku z tym,że nie jestem biegła w prawie chciałabym aby Ktoś mi przesłał taki "szkielet" pisma odwoławczego od decyzji ZUS-do sądu.Pozdrawiam Wszystkie Koleżanki i Kolegów z naszego bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!
   Jestem na etapie apelacji, więc wzór odwołania mogę udostępnić.
   pozdrawiam

   Usuń
 4. Pani Gabrielo ja też jestem w takiej samej sytuacji jeśli Pani się uda coś zdobyć na ten temat to proszę o wiadomość będę bardzo wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szanowna Koleżanko! Sama napisałam pozew do sadu i myślę,że to wystarczy.Jeśli Pani Chce przykładowy szkielet mojego pisma to proszę o maila.

   Usuń
  2. Droga koleżanko jestem w tej samej sytuacji jako rocznik 53. Czy mogłabym prosić o przykładowy szkielet pisma do sądu. Będę bardzo wdzięczna.Teresa. Łączę pozdrowienia. latacwys@gmail.com

   Usuń
  3. Droga Tereso! Szkielet pozwu wysłałam na maila.Pozdrawiam i czekam na wiadomości.

   Usuń
  4. Droga Gabrielo witam bardzo serdecznie i podobnie jak Teresa proszę o szkic pisma do sądu. Dotychczasowa walka i prośby pisemne do różnych ORGANÓW nie przyniosły żadnego rezultatu. Czyżby kobiety z 1953 były naprawdę SKAZANE na DOŻYWOTNIE WCZESNE EMERYTKI którym nie należy się nawet korzystniejsze przeliczenie urlopów wychowawczych??? Takiej dyskryminacji nie ma nigdzie. Pozdrawiam. mamasztaba@wp.pl

   Usuń
 5. Witam. Miłe Panie. Mnie też interesuje wyliczenie emerytury bez potraceń wcześniej pobranych i będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam Ula

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochane koleżanki jest nas wiele w podobnej sytuacji, więc może by któraś z Koleżanek wrzuciła pozew na bloga, któremu bardzo dużo zawdzięczamy. Pozdrawiam wszystkie koleżanki .

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi drodzy czy ktos juz wie jaka bedzie nasza droga do odszkodowania, za przymusowa rezygnacje z pracy niezgodna z TK.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. W tej chwili Komisja do Spraw Petycji oczekuje na udzielenie przez Panią Minister Rafalską odpowiedzi na dezyderat. Po otrzymaniu tej odpowiedzi będzie wyznaczone kolejne posiedzenie komisji, na którym zapadnie decyzja co do odszkodowań /ewentualnie innych rozwiązań... trudno w tej chwili przewidzieć jakich - to tez zależy od odpowiedzi Pani Minister/. Na dzień dzisiejszy tak sytuacja wygląda.
  Pozdrawiam blogowiczów, a sprawę śledzę na bieżąco i będę informować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź już jest.

   Usuń
  2. Bardzo dziekuję i czekam na dalsze informacje w przedmiotowej sprawie. Pozdrawiam Basia

   Usuń
  3. Do anonima z 22 czerwca a gdzie ta odpowiedz?

   Usuń
  4. Cos Pani Minister długo zwleka z odpowiedzia na dezyderat Komisji, czyzby los odszkodowania dla emerytow jest dla Pani Minister obojętny?

   Usuń
 9. 20 kwietnia 2017 r. rozpatrywanay był dezyderat Komisji odszkodowawczej a mamy juz 21 czerwca i żadnej informacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link do odpowiedzi MRPiPS na dezyderat nr 32:

   http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/pet_20170626_d32/$file/pet_20170626_d32.pdf

   Usuń
  2. Rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat nr 32 odbędzie się 19 lipca o godz. 13.30.

   Usuń
 10. Odpowiedz Pani Minister na dyzyderat w sprawie odszkodowania
  dla emerytow, ktorzy poprzez niekonstytucyjne przepisy zrezygnowali z etatu na rzecz emerytury jest negatywna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Beda nas potrzebowac niedlugo, za 2 lata wybory bedziemy pamietali jak nas potraktowano rozgoryczona emnerytka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rozgoryczona emerytko
  Czy oczekujesz, że "zdrajcy" Ci kiedyś pomogą? Jeżeli ktoś zdradza żonę, zdradza kraj przez wzywanie zagranicy do pomocy, kiedyś Ci pomoże. Oj naiwna!!!

  OdpowiedzUsuń