9 lipca 2015

Zniżki i ulgi dla seniorów

Artykuł z wyborcza.pl 
Autor : KRZYSZTOF AŁADOWICZ
Tańsze bilety na pociąg i komunikację miejską. Zwolnienie z opłat na abonament i zniżka na paszport. Do jakich ulg mają prawo seniorzy?
Coraz więcej samorządów wydaje karty dla osób starszych, dzięki którym mogą one taniej lub za darmo korzystać z rozrywek i atrakcji dostępnych w mieście.

Na przykład Łódź przygotowała ofertę dla osób powyżej 60 lat. To m.in. tańsze bilety w teatrach, klubach fitness, na basenach. Rabaty można też otrzymać m.in. w restauracjach, księgarniach czy szkołach języków obcych. Podobne karty obowiązują również w Szczecinie i we Wrocławiu. Z kolei w województwie małopolskim obowiązuje program "Małopolska karta seniora" i obejmuje cały region.

TANIEJ POCIĄGIEM 

W podróżach kolejowych trzeba rozróżnić ulgi ustawowe od tych, które są oferowane przez samych przewoźników (tzw. ulgi handlowe). Zacznijmy od tych drugich.

Podróżujący często pociągami PKP InterCity - czyli składami TLK i ekspresami InterCity powinni rozważyć zakup karty seniora. Przysługuje ona osobom powyżej 60 lat i kosztuje 150 zł na rok. W zamian można kupować bilety na podróż z 50-proc. zniżką. Oferta dotyczy zarówno podróży w klasie pierwszej, jak i drugiej. Uwaga! Jeśli chcemy jechać kuszetką lub wagonem sypialnym, musimy dodatkowo wykupić miejscówkę.

Z kolei REGIOkarta senior to oferta dla pasażerów: Przewozów Regionalnych, Arriva RP, Kolei Śląskich, Kolei Dolnośląskich i Kolei Wielkopolskich. Kosztuje 59 zł i dzięki niej możemy przez rok podróżować z blisko 30-proc. zniżką dla biletów jednorazowych i 15-proc. dla okresowych. Uwaga! Wydłużenie ważności karty na kolejny rok kosztuje 49 zł. REGIOkartę można zamówić na stronie www.biletyregionalne.pl.

Pamiętajmy, że niezależnie od wieku podróż pociągiem PKP InterCity warto planować z wyprzedzeniem. Jeśli kupimy co najmniej 15 dni przed przejazdem, otrzymamy 15 proc. zniżki, jeśli co najmniej tydzień przez przejazdem, przewoźnik zaoferuje nam 10-proc. upusty.

Gdy wybieramy się w podróż z wnukami, warto skorzystać z biletów rodzinnych PKP InterCity. Osoba dorosła jadąca z dziećmi otrzymuje ok. 33-proc. zniżkę. W pociągach Przewozów Regionalnych, Arrivy, Kolei Dolnośląskich i Kolei Wielkopolskich obowiązuje z kolei promocja "Ty i raz, dwa trzy": pierwszy pasażer płaci normalnie, a kolejni (maksymalnie cztery, niezależnie od wieku) otrzymują ok. 33 proc. zniżki).

TERAZ PRZYJRZYMY SIĘ ZNIŻKOM USTAWOWYM 

*Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mają prawo do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37 proc. w pociągach osobowych, REGIO, interREGIO, REGIOekspres, TLK, Express InterCity. Zaświadczenia uprawniające do tego wydają organizacje zrzeszające emerytów i rencistów (np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność" itp.).TANIEJ TEŻ AUTOBUSAMI 

Sam fakt bycia seniorem nie uprawnia nas do tańszych podróży międzymiastowymi autobusami. Na szczęście zdecydowana większość przewoźników typu PKS oferuje ulgi handlowe. Każde przedsiębiorstwo samodzielnie ustala ich zakres, ale z reguły wynosi ona ok. 20 proc.


W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ 

To, czy miasto udzieli swoim mieszkańcom zniżek na korzystanie z komunikacji miejskiej, zależy od jego władz. Z reguły osoby powyżej 70. roku życia mogą podróżować za darmo. Przykładowo, w Bydgoszczy panie po 55. roku życia i panowie po sześćdziesiątce, którzy nabyli prawo do emerytury lub renty, mogą kasować bilety ulgowe. Z kolei w Warszawie za połowę ceny mogą jeździć wszyscy emeryci i renciści do 70 lat. Ale uwaga! Emeryci często podróżujący po Warszawie i mający ponad 65 lat mogą kupić bilet seniora. Kosztuje 50 zł i pozwala na podróżowanie komunikacją miejską w stolicy przez cały rok. Z kolei np. w Szczecinie bilet seniora przysługuje osobom od 68. do 70. roku życia. Ten ważny przez pół roku kosztuje 50 zł, a przez rok 90 zł.

Szczegółowych informacji o rozwiązaniach w twoim mieście warto szukać w zarządach komunikacji miejskiej.

ZNIŻKA NA PASZPORT 

Zwykłe wyrobienie paszportu kosztuje 140 zł. Ale jeśli jesteś emerytem, rencistą, osobą niepełnosprawną (albo ich współmałżonkiem pozostającym na ich utrzymaniu), zapłacisz o połowę mniej - 70 zł. A gdy już skończysz 70 lat, to za jego wyrobienie nie płacisz wcale. Pamiętaj! Wyrobienie paszportu trwa nawet do miesiąca, więc wniosek musisz złożyć przynajmniej kilka tygodni przed planowaną podróżą.

NIE PŁAĆ ZA ABONAMENT 

Od nowego roku znów podrożał abonament. Za posiadanie tylko radioodbiornika płacić będziemy 5,9 zł miesięcznie, a jeśli mamy także telewizor to 19,3 zł.

Ale jest też grupa osób, która nie płaci wcale. Są to osoby, które:

*Skończyły 60 lat i mają ustalone prawo do emerytury (nie wchodzą w te uprawnienia np. renty rodzinne), ale jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Obecnie to 1760,84 zł brutto. *Spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, tzn. dochód na członka rodziny nie może przekraczać 539 zł, a w przypadku, gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, limit wynosi 623 zł.
Aby nie płacić abonamentu, trzeba na poczcie wypełnić wniosek o zwolnienie z opłat oraz mieć dokument potwierdzający nasze uprawnienie do zwolnienia z opłat. Przestajemy płacić od kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku.

OFERTA BANKOWA DLA SENIORÓW 

Kilka banków przygotowało dla osób starszych specjalne oferty prowadzenia kont. Wśród banków z taką ofertą są m.in.: Bank Pocztowy, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank.

7 komentarzy:

 1. Czy okres studiów zgodnie z ustawą z maja br., jest okresem nieskładkowym liczonym 1,3% tak jak urlopy wychowawcze, czy okresem nieskładkowym liczonym 0,7% w emeryturach kapitałowych. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okres studiów jest nieskładkowy liczony po 0,7%. Według nowej ustawy okres ukończonych studiów wyższych, przebytych przed 1 stycznia 1999 r. uwzględnia się w kapitale początkowym w wymiarze ograniczonym do 1/3 wszystkich udowodnionych okresów składkowych, przebytych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę.
   Wprowadzony przepis dotyczy w praktyce tych osób, których okres studiów wyższych przebytych przed 1 stycznia 1999 r. był dłuższy niż wymiar 1/3 okresów składkowych przypadających przed tą datą.

   Usuń
 2. A może zamieścić na blogu ten artykuł o "32%" z "Wyborczej"?

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18273758.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za zamieszczony link. teraz każdy może przeczytać ten artykuł. Konkluzja artykułu jest tylko w części prawdziwa, bowiem nie każdy może wybrać sobie rok odliczenia podatku od zwrotu zawieszonej emerytury. Może ktoś napisze do autora artykułu o tym posiłkując się postami, komentarzami z bloga i interpelacjami poselskimi.

   Usuń
 3. A co z pismami do Prezydenta Dudy ? Może panie 53 z takim pismem poszłyby osobiście do biura dudapomoc w Warszawie.............Zrobiłabym tak, ale mieszkam daleko i nie mam nikogo w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteście nie doinformowani od kwietnia 2015r. każdy kto ma ukończone 60 lat jeździ interCity ma 30% zniżki wystarczy dowód osobisty

  OdpowiedzUsuń
 5. To co napisane wyżej to święta prawda.
  Proszę mi napisać gdzie umieszczać sprawy do ewentualnego wyjaśnienia.
  Napisałam w zakładce dot. urlopów wychowawczych i nie ukazała się.
  Piszę tu jeszcze raz, a mianowicie: wysłałam w maju wniosek do ZUS w sprawie zaliczenia urlopu wychowawczego do okresu składkowego i do dnia dzisiejszego nie mam odpowiedzi, a odpowiedź miałam otrzymać prawdopodobnie w ciągu 2-ch m-cy. Nie chcę nachodzić ZUS-u, bo być okres udzielenia odpowiedzi został przedłużony, a może sprawa okresów wychowawczych jest już nieaktualna.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń