31 lipca 2015

Ważne sprawy

Kochani
          Trochę czasu zajęło mi wyjaśnienie kilku spraw, ważnych dla wielu emerytów a poruszanych na naszym blogu.
         Sprawa pierwsza, zwrot listów emerytów wysyłanych do Prezydenta Andrzeja Dudy. Otóż okazało się, że według obowiązujących przepisów korespondencja do Prezydenta Elekta kierowana jest do biura urzędującego Prezydenta i stamtąd powinna być odesłana do kancelarii nowego Prezydenta.
Z Biura Prezydialnego PiS otrzymałam odpowiedź, iż decyzja i adnotacja o niemożności doręczenia leży wyłącznie po stronie doręczyciela, a więc Poczty Polskiej, nie zaś adresata.
Gwarancją dotarcia naszych listów do Prezydenta Andrzeja Dudy jest wysłanie pism po dniu 6 sierpnia br, po dniu zaprzysiężenia nowego Prezydenta i rozpoczęciu pracy w Kancelarii Prezydenta.
Pan Poseł z mojego okręgu obiecał mi, że zaraz po zaprzysiężeniu Pana Andrzeja Dudy przekaże do Kancelarii Prezydenta pismo przygotowane na naszym blogu.

           Drugą sprawą jest podatek 32% od przekroczenia pierwszego progu podatkowego przy skumulowaniu dochodów wskutek zwrotu zawieszonej emerytury. No cóż, w tej sprawie, w obecnej sytuacji politycznej, zwolnienie od tego podatku nie jest możliwe.
Instytucją, która ma kompetencje w tej sprawie, jest Ministerstwo Finansów. Odpowiedź na pisma wielu emerytów do ministra finansów jest odmowna.
Wielokrotnie posłowie występowali z interpelacjami poselskimi i pytaniami w sprawie podatku 32%. Odpowiedź ministra finansów jest niezmienna. Posłowie musieliby uchwalić ustawę w tej sprawie a to jest obecnie nie do zrealizowania przy większości PO-PSL w sejmie. Każda inna inicjatywa poselska polega na zwróceniu się do ministra finansów a tu odpowiedź będzie odmowna.
Ze sprawą zwolnienia emerytów od podatku 32% musimy poczekać do nowych wyborów parlamentarnych i nowego rządu. Sami musimy zadbać o to, aby w parlamencie znaleźli się ludzie, którzy zachcą naprawić błędy obecnie panującej władzy.
           Podobnie wygląda sprawa przeliczenia emerytury kobiet z rocznika 53 i innych osób skrzywdzonych niekorzystnymi przepisami emerytalnymi, którym powinny przysługiwać takie same prawa, jak osobom z wcześniejszych roczników pobierających wcześniejszą emeryturę. Zwykły błąd legislacyjny okazał się dla obecnego rządu nie do naprawienia. Zabrakło dobrej woli do wysłuchania skrzywdzonych emerytów i naprawienia błędu. Ten rząd już nic nie zrobi dla emerytów.

           Sprawa usunięcia lub zmiany art. 25 ust. 1b z ustawy emerytalnej z 2012 roku wprowadzonego po cichutku przy podwyższeniu wieku emerytalnego, o którą walczymy od kilku lat, jest możliwa przy projektowanej ustawie emerytalnej nowego Prezydenta. Jest jeszcze szansa na załatwienie tej sprawy. Miejmy nadzieję, że Prezydent Andrzej Duda wprowadzi korzystne dla nas zmiany w ustawie emerytalnej.

           Kolejna sprawa to pozew zbiorowy w sprawie odszkodowania za przymusowe wybranie emerytury dla wcześniejszych emerytów.
Chęć poprowadzenia takiej sprawy wyraził mecenas Konrad Giedrojć. Wielu emerytów pisało do pana mecenasa zgłaszając akces do pozwu zbiorowego. Wybór kancelarii prawniczej do złożenia pozwu grupowego należy do zainteresowanych.
Wstępnie grupę emerytów zgodziła się reprezentować Pani Grace z Krakowa. Pani Grace podała swój numer telefonu do kontaktu z osobami zainteresowanymi pozwem grupowym. Kilka innych osób wyraziło chęć współpracy przy zebraniu chętnych do wniesieni sprawy o odszkodowanie. Zatem proszę działać, czasu już jest niewiele. Proszę zgłaszać się do Pani Grace lub wpisywać  na blogu w zakładce „Wybraliśmy emeryturę”  (z prawej strony bloga, pod komentarzami). Proszę również o podawanie na e- maila  emerytura.zawieszenie@wp.pl swojego adresu e-mail. Te adresy przekażę Pani Grace lub paniom z Krakowa, które chcą pilotować sprawę zebrania chętnych do walki o odszkodowanie.

Bardzo proszę o informowanie na forum bloga o postępach w tej sprawie.1 VIII 1944 rok
Powstanie Warszawskie6 komentarzy:

 1. Pani Jolu jest jeszcze sprawa nirównego traktowania urlopów wychowawczych i przeliczeń emerytury po 30 m-cach pracy. Serdecznie pozdrawiam i zaraz po zaprzysiężeniu nowego Prezydenta masowo wysyLajmy nasze pisma.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jakieś mrzonki, że nowy prezydent za pomocą czarodziejskiej różdżki zmieni wszystko co uwiera emerytów. Ludzie, na jakiej ziemi Wy żyjecie?
  Niektórym się wydaje, że prezydent to Duch święty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to jest sprawiedliwe dla rocznika 1953 że kapitał początkowy jest obliczony na 209 miesięcy średniego dalszego trwania życia a zwaloryzowany kapitał na dzień odejścia na emeryturę przeliczony jest na 253 miesiące.Proszę o wyjaśnienie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 209 m-cy było w 1999r, na dzień obliczenia kapitału początkowego. 253 m-ce jest na dzień odejścia na emeryturę.

   Usuń
 4. Sądzę,że dlatego tak jest,że co rok przedłużają średnią długość trwania życia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, znów rocznik 1953 "jęczy". Dla pocieszenia - zwaloryzowany kapitał dzielony jest według AKTUALNYCH tabel średniej długości trwania życia także dla pozostałych roczników.

  OdpowiedzUsuń