23 lutego 2015

Działajmy

Drodzy Państwo!
Otrzymałam poniższy tekst w e mailu z prośbą o zamieszczenie.
Tekst zamieszczam bez poprawek i ingerencji w treść. 

"Jest mi przykro to pisać ale prawda jest taka, że w sprawie podatku 32% próby podejmowane do tej pory nie przyniosły oczekiwanych przez nas rezultatów. I raczej trudno będzie obecnie oczekiwać na satysfakcjonujące nas rozwiązania. Na interpelacje poselskie minister finansów ma gotowe odpowiedzi. A i posłowie poprzestają na tych odpowiedziach, dalej już nic znaczącego nie robią. Tyle innych ważnych rzeczy się dzieje, posłowie mają wiele różnych spraw. Nie można opierać się tylko na poselskich interpelacjach. Ruszmy sami głowami, tylu mądrych ludzi jest wśród nas, razem coś wymyślimy. Na początek mój pomysł, metoda stosowana przez nas od dawna – zmasowany atak listów do ministra finansów. Proszę mądre głowy o przygotowanie dobrego listu. A może ktoś ma inne propozycje. Zdaję sobie sprawę z tego, że wysyłka listów to może być za mało. Niedawno setki listów wysłaliśmy do senatu i do wszystkich możliwych osób w sprawie petycji. Wszyscy liczyliśmy, ze wygramy. A petycja poniosła klęskę. Petycja była słuszna ale dotyczyła niewielkiej grupy ludzi dobrze zarabiających, większości z nas nie dawała dodatkowych pieniędzy. I tu dopatrywałabym się niepowodzenia, petycja była źle skonstruowana. Należało upominać się głównie o przywrócenie starego sposobu naliczania emerytury a w drugiej kolejności usunięcia fragmentu ustawy o odliczaniu pobranych pieniędzy od kapitału. Konstruktorzy tej petycji nie przemyśleli chyba do końca jej treści. A może przemyśleli...Czyżby głównie dla siebie walczyli o przeforsowanie petycji? Ile z nas może się pochwalić wskaźnikiem 140-150%? W każdym razie „wybiegli przed szereg”. Większość z nas oczekuje innego rozwiązania rocznika 53. Ale tu niewiele teraz można zrobić. Korespondowałam z Panem Marianem o tych sprawach. W czasie, gdy do senatu, sejmu i wszystkich VIP-ów docierały setki naszych listów, nie można było wyjść z kolejną słuszną inicjatywą rocznika 53. Droga do innych działań była chwilowo zamknięta. Jeszcze długo po ostatnim posiedzeniu komisji senackiej brzmiała sprawa naszej petycji. I tak minęło parę miesięcy. Wiem, że Pan Marian pracuje nad sprawami rocznika 53 i podatku 32% po swojemu ale też wiem, że w tej chwili wszelkie działania podejmowane przez niego wymagają czasu. Niedługo będą wybory, trudno teraz podejmować senatorom inicjatywy, jeśli nie wiadomo, czy zdążą je zrealizować. Sprawa rocznika 53 musi prawdopodobnie oprzeć się o TK. Może zadbajmy o to, żeby w senacie i sejmie znaleźli się ludzie, dzięki którym odzyskaliśmy nasze emerytury i wiadomo, że nie odmówią nam pomocy przy kolejnych naszych sprawach. W sprawie większego podatku senator Pan Skurkiewicz przypomniał Panu Marianowi o korzystaniu przez nas z zapisu , że wypłata zawieszonej emerytury następuje na wniosek zainteresowanego.

Pracująca emerytka z rocznika 53"

63 komentarze:

 1. Może zasypać listami i telefonami Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Ubezpieczonych ? Przecież emerytury są wypłacane z ubezpieczenia emerytalnego ! Niech ruszą się tam te setki urzędników !

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest nowa interpelacja poselska wniesiona do Sejmu dn. 19.02.2015r. 31307: Lidia Gądek, Józef Lassota, Anna Nemś /do ministra pracy i polityki społecznej - Interpelacja w sprawie opodatkowania wypłacanych przez ZUS zaległych kwot świadczeń emerytalnych. Czy będzie inna odpowiedź niż dotychczas?

  OdpowiedzUsuń
 3. Można zasypać ich listami i telefonami, tylko nie ma co liczyć na podjęcie jakichkolwiek działań w naszej sprawie. Bądźmy realistami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorko postu piszesz głupoty, których czytać sie nie da. Kto to niby "wybiegł przed szereg"? Jak ktoś pisał petycję w Twoim imieniu to było dobrze?
  Wymyśl coś mądrego i podziel sie z innymi.Może władza Cie posłucha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się z autorką postu zgadzam - należy walczyć o przywrócenie starych zasad. Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Trudno mi się do tego przyznać ale wysyłając petycję nie rozumiałam w pełni jej treści. Nie wiedziałam, że dotyczy małej grupy ludzi. Z różnych wpisów wynika, że nie tylko ja o tym nie widziałam. Uważam, że petycja jest słuszna ale w pierwszej kolejności trzeba było walczyć o przywrócenie starego sposobu naliczania emerytury. Ta sprawa dotyczy większości z nas pozostających na wcześniejszej emeryturze. Poparłam petycję ale ona nie wniesie nic do mojej emerytury. Przy tak wielkiej liczbie listów, jakie wtedy były wysyłane w sprawie usunięcia p.1b nie było sensu ruszać kolejnej sprawy i robić mętlik.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Izabelo, jaki cel miało zamieszczenie wpisu zawierającego insynuacje i pomówienia? Takie metody coś mi przypominają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Izo- dziękujemy za zamieszczenie tego wpisu - zdecydowanej większości chodziło o przywrócenie starych zasad, bezprawnie ograbiono nas z tej ostatniej możliwości podwyższenia nieco emerytury. Ten art. jest ważny tylko dla dobrze zarabiających, ja w żadnym roku pracy nie miałam wsk. 140%.

   Usuń
 7. Wedlug mnie to dobry post. Ciagle trwa walka o ten nieszczesny artykul 24 chyba juz bedzie z poltorej roku. Moze trzeba poczakac na efekty a nie dalej tylko o to sie bic. Moze wartalo by zjednoczyc wszystkie sily i wystapic o powrot do dawnego obliczania emerytury dla kobiet z 53 roku. Czas ucieka, my ciagle na wczesniejszych emeryturach. Ile z nas już nie doczeka pelnej emerytury. Moza i nam biedniejszym wartalo by pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę, niech mi ktoś pomoże zrozumieć jak były obliczane emerytury powszechne po 60 roku życia przed 1 stycznia 2013 r. Też nie rozumiem co to znaczy "dawne obliczanie emerytury". Dawniej obliczano tylko po staremu, kwota bazowa, wpw, 24% w części socjalnej. W 2009 weszła ustawa o emeryturach kapitałowych, to się zmieniło obliczanie czy nie zmieniło się? Proszę, aby napisały osoby, które miały emeryturę wcześniejszą od 2007 roku albo wcześniej i zdążyły obliczyć powszechną w 2012 roku. W jaki sposób były obliczane emerytury powszechne w 2012 roku? "Po dawnemu" czy po nowemu tylko bez odliczania pobranych? Bez zrozumienia jak były obliczane emerytury powszechne od 2009 roku będziemy przekonywać się do nie wiadomo czego.

   Usuń
  2. 19:46,
   jak to się stało, że nie znasz przepisów emerytalnych? Czy nie jesteś emerytką?

   Usuń
  3. Czy wszyscy, którzy są emerytami znają przepisy? Czy to wstyd przyznać się, że się czegoś nie rozumie i prosi się o pomoc? Znasz przepisy, to się podziel informacją. Czy coś Ci się stanie?

   Usuń
  4. Z tego, co wcześniej napisałaś wynika, że świetnie poradzisz sobie sama i że masz informacje, o które pytasz.

   Usuń
  5. Nadal proszę o pomoc osoby, które miały obliczoną emeryturę powszechną w 2012 roku. Jak miały obliczoną? Po dawnemu czy po nowemu tylko bez odliczania pobranych? Naprawdę chciałabym wiedzieć co straciłam, bo po wpisach można myśleć różnie.

   Usuń
  6. Emeryturę wcześniejszą miałam naliczoną w 2009. W grudniu 2012 naliczono mi (oczywiście na mój wniosek) emeryturę "powszechną" po nowemu - bez odliczania pobranych emerytur.Okazała się o 400 zł (brutto) wyższa od wcześniejszej , ale ze względu na to, że nie zwolniłam się z pracy emerytura jest zawieszona, a pobieram wcześniejszą, która trochę rośnie ( na razie nadal jest niższa niż ta kapitałowa). Być może gdyby mój wskaźnik wzrósł (niestety moje zarobki są na tym samym poziomie, czyli wskaźnik maleje, a doliczanie lat pracy i waloryzacja to wzrost emerytury niewielki) to emerytura wcześniejsza po przeliczaniu byłaby już taka jak kapitałowa.

   Usuń
  7. Dziękuję za odpowiedź. To bardzo ważne informacje.

   Usuń
  8. Aby zrozumieć sposób obliczania emerytur przyznawanych w latach 2009-2014 należy wpisać w wyszukiwarce "emerytura mieszana z ZUS" i przeczytac.

   Usuń
  9. Emerytury "po nowemu" przyznawane od 1 stycznia 2009 też nie są jednolite. W latach 2009-2015 są "mieszane" ze zmiennym co rok i malejącym udziałem emerytury "po staremu" od 80% do 20% całości emerytury wyliczanej. Emerytura "po nowemu" od 2009r ma dwa składniki: kapitał początkowy do 1999, obliczany jak emerytura "po staremu" i kapitał "nowy" od 1999. Wyliczana emerytura "po nowemu" ma malejący z roku na rok udział kapitału początkowego na rzecz kapitału "nowego". Zarówno kapitał początkowy, jak i "nowy" są waloryzowane co roku, ale w inny sposób, niż waloryzacja emerytury i rent.

   Usuń
  10. Do 25 lutego 13:36. A to jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze dodatek do kapitału początkowego za conajmniej15 lat pracy w warunkach szkodliwych lub szczególnych przed 2009r. Ogólnie mówiąc, emerytury do końca 2008r były liczone jako suma 2 składników: 24% kwoty bazowej w danym roku (od marca do marca) oraz wynagrodzeń, wybranych 10 lub 20 lat składkowych i lat nieskładkowych i kwoty bazowej w danym roku. Co jest najkorzystniejsze ? Prawie zawsze emerytura liczona "po staremu", czyli wg przepisów do końca 2008r.

   Usuń
  11. Dzięki wszystkim za wyjasnienia. Najważniejsza sprawa dla pań 53 i innych zainteresowanych to wlasnie bój o obliczanie emerytury powszechnej wg systemu z 2008r. No i o te procenty podatkowe.

   Usuń
  12. Wg. systemu do 2008 roku czyli wg. starych zasad z aktualną kwotą bazową w chwili przejścia na emeryturę powszechną .

   Usuń
  13. To se juz ne vrati... ;)
   Poniższa Uchwała Sądu Najwyższego z 2009 roku całkowicie przekreśliła twoje marzenia.

   http://sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/I%20UZP%206-09.pdf

   Co najwyżej możesz spróbować powalczyć w sądzie o ustalenie "emerytury po emeryturze" z nową częścią socjalną, wynikającą z aktualnej kwoty bazowej. Ale póki co szanse na to masz tylko w sądach wrocławskich.

   Usuń
 8. Ja nie widzę na tym blogu ani walki ani rywalizacji. Adminka prowadzi ten blog jak zawsze. Nie zamieszcza reklam swojego bloga na cudzych stronach, nie przyjęla intratnych propozycji reklamowych /jak chocby lekow dla starszych/, mowila o tym na zlocie. Patrzac obiektywnie, trudno się dziwic, że nie chce zamieszczać cudzych reklam, pakowanych bez liku i to bez uzgodnienia.
  Rzeczywiscie, brak jest wspólpracy, glownie między osobami, ktore chca pomagać emerytom. Czy glówni autorzy petycji rozmawiali z Panem Marianem? Czy chociaz poinformowali go o planowanych akcjach? Czy w ogóle kontaktowali sie z nim w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej emerytow? Od razu odcieli się od niego i innych. Dlaczego? Pan Marian jest bardzo rozważny, dokladnie sprawdza wszystkie sprawy, czy rzeczywiście są najlepsze dla nas. Zaufalismy mu i dobrze na tym wyszlismy.
  Brak wspolpracy rzeczywiscie odbija sie na emerytach. Moze czas to zmienic, polaczyc sily, bo jak widać osobno nie wszystko idzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. skumulowanie wypłat nastąpiło nie z winy emerytów a teraz emeryci mają zapłacić z tego powodu podatek wg wyższej stawki. Będziemy pisać skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich i do Prezydenta RP.

  OdpowiedzUsuń
 10. Może ktoś przygotuje odpowiednie pismo? Ja nie bardzo potrafię pisać takie pisma ale jutro sprobuję cos sklecic

  OdpowiedzUsuń
 11. Niech Pan Marian dziala, jak uwaza za stosowne ale nie zaszkodzi i nam probować coś zrobić. Szanse pewnie mamy niewielkie ale probujmy.
  Przedstawiam roboczą wersję pisma do ministra finansow. Proszę o uzupelnienie go i ewentualne poprawki.
  Jestem jedną/jednym z emerytek/emerytów, które/których objęła stawka 32% podatku dochodowego od osób fizycznych na skutek jednorazowej wypłaty z tytułu zawieszonej emerytury za okres od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. Nie ma wobec mnie zastosowanie ustawy „rekompensacyjnej” /ustawa z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur/ - nie mogłam wybrać korzystnego dla mnie terminu wypłaty zaległych świadczeń, a tym samym uniknąć wejścia w próg podatkowy 32%. Ustawa „rekompensacyjna” postawiła mnie w gorszej sytuacji niż emerytów, którzy przegrali procesy sądowe lub otrzymali zaległe świadczenia bez procesów. Z mocy ustawy są oni w sytuacji uprzywilejowanej. Za skuteczne dochodzenie swoich praw na drodze sądowej zostałam pozbawiona ustawowej możliwości złożenia do ZUS wniosku o wypłatę zaległych świadczeń w korzystnym dla mnie terminie.

  OdpowiedzUsuń
 12. II czesc
  Gdyby nie błąd ustawodawcy z 2010 r. (ustawa z 16 grudnia 2010 r.; Dz. U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1726), powodujący wstrzymanie wypłat świadczeń emerytalnych, to nie doszłoby do kumulacji zaległej emerytury ze świadczeniami bieżącymi, w związku z czym do przekroczenia pierwszego progu podatkowego. Jednorazowa wypłata zaległej emerytury spowodowała zwiększenie obciążeń podatkowych w stosunku do wypłaty świadczeń emerytalnych w okresach, za które były należne. Uważam, iż występuje tutaj ważny, uzasadniony interes podatników i interes publiczny. W takim przypadku podatników szef resortu może zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których to dotyczy. Zwracam się zatem do Pana Ministra z prośbą o wydanie rozporządzenia dotyczącego zaniechania poboru podatku dochodowego ponad stawkę 18% od kwoty wypłaconych zaległych świadczeń emerytalnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,17474606,Ministerstwo_Finansow_domaga_sie_od_swoich_urzednikow.html?biznes=local#BoxBizImg

   Usuń
 13. 6 wiersz od dolu - trzeba wykreslic slowo podatnikow.

  OdpowiedzUsuń
 14. Może ja napiszę o swiojej sprawie (niektórzy będą się cieszyc). W 2014 roku otrzymałam duże pieniądze: zawieszoną emeryturę, jubileusz (40 lat pracy) i pełną emeryturę. Poniewaz jestem rocz. 1953 to 60 lat skończyłam 01.10/2013 ale pełną emeryturę otrzymałam dopiero w lutym 2014, co skutkuje tym, że muszę zwrócic emeryturę za m-c styczeń/2014 poniewaz w styczniu otrzymałam 13- stke i moje dochody przekroczyły 130% śr. (tu chciałabym wspomniec, że dzięki nowym przepisom obowiązującym od stycznia 2013 roku wydłuzono mi wiek, czyli 60 lat skończyłam w lutym 2014 roku-parodia!!!). W związku z w/w świadczeniami jakie otrzymałam przekroczyłam kwote opodatkowania 18% więc bedę musiała zapłacic podatek 32%.No i tak na tyle lat (ledwo dawniej wiązałam koniec z końcem będąc sama z dzieckiem przy jednej pensyjce, wreszcie trochę odzyłam, jak widać na niedługo ) gdzie mogło byc cos więcej to muszę oddac i ZUS i fiskusowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jesteś infantylna. Kto niby i z jakiego powodu ma się cieszyć?

   Usuń
  2. Chyba nie infantylna, tylko fatalna...

   Usuń
 15. To w końcu kiedy skończyłaś te 60 lat? 01/10/2013 czy w lutym 2014r.
  Ci którzy wygrywali wyroki sądowe w sprawie zawieszonych emerytur to wcale nie myśleli o tych którzy je przegrywali. Cieszyli się z wygranych a teraz jest źle bo Ci którzy byli "gorszymi" są w lepszej sytuacji. Ciekawe jak zachowywaliby się gdyby nie wprowadzono ustawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście 01/10/2013 ale na skutek wydłużenia wieku emerytalnego i przepisów ze stycznia 2013 roku, nie mogłam otrzymać pełnej emerytury w październiku 2013 r.(tak jak było to wcześniej) i otrzymałam dopiero w lutym 2014, Jeszce jedno- cały czs pracuję.

   Usuń
  2. Rozumiem, że zwrot zawieszonej emerytury ZUS wypłacił ci na podstawie wyroku sądowego i nie mogłaś skorzystać z dobrodziejstwa ustawy i złożyć wniosek o wypłatę w dogodnym momencie?

   Usuń
  3. Sąd po prostu wykonał prawomocny wyrok, czyli postąpił zgodnie z obowiązującym prawem, więc w czym problem. Rozumiem, że chciałabyś aby go nie wykonał do momentu gdy podejmiesz decyzję. Przecież to paranoja.

   Usuń
 16. Dlaczego obudziliście się dopiero teraz? Przecież rok podatkowy 2014 już się zakończył. Na co czekaliście?

  OdpowiedzUsuń
 17. Proszę uprzejmie o wyjaśnienie mi następującego problemu za co z góry serdecznie dziękuję: pobieram emeryturę wcześniejszą i jeszcze pracuję , jestem rocznik 1947. Po skończeniu 65 lat w 2012r zwróciłem się do ZUS o przeliczenie emerytury - nie przeliczono mi . w 2014r zwróciłem się z wnioskiem o przeliczenie emerytury według nowych zreformowanych zasad - tj. ukończone 65lat, 25lat okres składkowy, i nadal pracuję - decyzja odmowna, następny wniosek o przeliczenie metodą kapitałową również decyzja odmowna.Czy faktycznie nie przysługuje mi zadne przeliczenie? Nadmieniam że co roku przeliczam świadczenie na podstawie rp-7 i stażowe. Czy na emeryturę powszechną nie mogę przeliczyć.Z jakiego przeliczeni mogę skorzystać? cz ZUS słusznie odmawia mi przeliczenia? Jan. Dziękuję za wszelaką pomoc. Jan

  OdpowiedzUsuń
 18. Dodam jeszcze że pierwszy wniosek o emeryturę złożyłem w pażdzierniku 2009roku.Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy poczytać ten artykuł;
   http://prawo.rp.pl/artykul/1111320-Idz-do-ZUS-po-podwyzke–zanim-zmienia-sie-przepisy.html

   Teraz koniecznie odwołać się od ostatniej,negatywnej decyzji, albo "ekspresowo" złożyć kolejny wniosek o emeryturę kapitałową i jeżeli odmówią - też się odwołać do sądu.
   Tempo wskazane, bo zmiany na niekorzyść już się szykują.

   Usuń
 19. Już nic nie ,rozumiem .wygrana zwrot z odsetkami .To sukces ,czy porazka ???? ,Zaplace chetnie 5 tys zwrotu ,ale do tego nie ,,dorosłam,,zostanie mi wiecej ,niz tym co nie weszli w prog 32% ,ekonomistka

  OdpowiedzUsuń
 20. Trochę czasu zajeło mi przemyslenie ostatniego postu i wpisów pod nim. Przyznaję tej pani rację, myslę, że duzo z nas wykorzystano a przynajmniej ja czuję się wykorzystana do skladania petycji. Też myslałam ze petycja będzi dla mnie korzystna. Nadal do walki o usunię cie art 24 wykorzystuje się fakt dużej ilosci wysłanych listów. Ja mam wskażnik niewieele ponad 103%, dla mnie petycja nic nie niesie, nie będzie wyższej emerytury. Zarobią bardzo dobrze zarabiający z wysokimi emeryturami. Dla mnie potrzebne jest przywrucenie naliczania z 2008roku. A o to nie wystapili. Dlaczego nikt nie skontaktował się z Marianem z Radomiaw tak ważnych sprawach. tylko za jego plecami szykowali akcję.
  Wszędzie piszą, pchaja się z puktem 1B a nic nie robią o przywrucenie starego liczenia emerytury. Widac maja sówj interes w tym. Smutne to bbardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy możesz napisać na czym polega to naliczanie z 2008 roku i ile na nim możesz zyskać?

   Usuń
 21. An. z 9:51
  Gdybyś podzieliła sie swoim problemem z piszącymi petycję na pewno by go ujęli. Przywrócili by dla Ciebie stare liczenie emerytury. Tak bardzo mi Ciebie żal... ale z innego powodu. Nieładnie dzialać poza plecami osób których darzy się zaufaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za cynik i podburzacz to pisze, problem przywrócenia starych zasad dla uprawnionych, których okradziono był poruszany wielokrotnie, m.in Maria 53 o to walczyła, ale przekonano nas nie mamy racji, sprawę trzeba ująć szeroko i zawrzeć w petycji wszystko - stare zasady zgineły....

   Usuń
  2. Co rozumiesz przez "stare zasady"?

   Usuń
  3. Adminka zamieściła list "pracującej emerytki z rocznika 53". Z pewnością wcześniej dowiedziała się o co może tej pani chodzić. O jakie stare zasady? Co jeszcze zabrano tej pani 1 stycznia 2013 r. poza możliwością wystąpienia o emeryturę kapitałową, która i tak jej nie interesuje, bo jest w jej przypadku niższa od wczesniejszej?

   Usuń
 22. Chcę zdementować jakoby art. 25 ust. 1b krzywdzi tylko wcześniejsze emerytki z wysokim wskaźnikiem. Przy ustalaniu kapitału początkowego na koniec roku 1998 był brany pod uwagę także staż pracy oraz długość okresów składkowych i nieskładkowych. Nawet przy stosunkowo niewysokim wpw (minimalnie ponad 100%) i długim stażu pracy liczonym do końca roku 1998 zwaloryzowany kapitał początkowy mógł dać wcześniejszej emerytce z rocznika 1953 emeryturę kapitałową wyższą o około 300 zł, gdyby w 2013 r. możliwa była zamiana jej emerytury wcześniejszej (ustalonej w 2008 r. i pobieranej przez 5 lat) na kapitałową. To realny przykład mojej znajomej.
  Na art. 25 ust. 1b tracą nie tylko "bogate" wcześniejsze emerytki, ale i te "niebogate", ale pracowite. ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Adminko, P, Marianie wcześniejsze emerytki z rocznika 1953 proszą o pomoc w przejściu z emerytury wcześniejszej na powszechną wg. starych zasad - nie było dla nas żadnego okresu przejściowego (mundurowi mają 15 lat), zrobiono to przy okazji i po cichu, złamano konstytucję (prawa nabyte). spełniałyśmy warunki do przejścia wg. starych zasad, prosimy o pomoc i pokierowanie nami co dalej robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co masz na myśli pisząc: według "starych zasad"?

   PS. Proś tylko w swoim imieniu!

   Usuń
  2. Witam, jestem tego samego zdania co
   Anonimowy26 lutego 2015 15:57 i ja również zwracam się z gorącą prośbą do Adminki i Pana Mariana o pomoc dla rocznika 53 ponieważ nasz rocznik został najbardziej pokrzywdzony. Raz przez złą ustawę w 2008 roku, dwa przez to płacimy podatek 32 % i jeszcze jesteśmy stratni na przejściu z wcześniejszej emerytury na powszechną.
   Chcę zaznaczyć że w 2008 roku umożliwiając nam pobieranie emerytury i etat NIKT nam nie powiedział że przy przejściu na powszechną emeryturę będziemy mieli potrącone to co już dostaliśmy. Dlatego nasz rocznik 53 został BARDZO POKRZYWDZONY przez RZĄD, ZUS i US.
   Panie Marianie i Adminko bardzo proszę o pomoc za co SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.
   Pozdrawiam. Krystyna

   Usuń
 24. To se zobaczy.....rocznik 53 musi walczyć o swoje, tak jak walczyliśmy o zawieszone emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że uważasz tak pomimo uważnego przeczytania linkowanej w powyższym komentarzu Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego, I UZP 6/09, z 10 września 2009 r.?

   Usuń
 25. Króciutko podaję, o co chodzi w obliczaniu emerytur dla różnych emerytów zależnie od ich wieku.
  Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, więc jeśli gdzieś się mylę, proszę o poprawienie wpisu.
  1. Starszyy system emerytalny dotyczy obliczenia wcześniejszej emerytury /tak też oblicza się emerytury dla urodzonych przed 1949 r./
  Jest to suma:
  - części socjalnej świadczenia, jednakowej dla wszystkich, równej 24% kwoty bazowej podanej przez ZUS roku zgłoszenia wniosku o emeryturę
  - części świadczenia zależnej od długości okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu (stażu pracy)
  – (okresy składkowe x 1,3%) / 12 x podstawa wymiaru
  - (okresy nieskładkowe x 0,7%) / 12 x podstawa wymiaru
  Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się wskaźnik wysokości podstawy wymiaru /liczony jako średnia zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub z okresu 20 lat kalendarzowych wybranych dowolnie z całego okresu podlegania ubezpieczeniu/.
  Podstawę wymiaru oblicza się jako iloczyn wskaźnika wysokości podstawy wymiaru /zwykle 100-130%/ i kwoty bazowej w roku zgłoszenia wniosku o emeryturę.
  Po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego /wcześniejszemu emerytowi, który przepracował jakiś okres czasu/ ZUS przeliczy emeryturę według nowej kwoty bazowej, obowiązującej w roku osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy z 11:26 napisał/a:
   "Po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego /wcześniejszemu emerytowi, który przepracował jakiś okres czasu/ ZUS przeliczy emeryturę według nowej kwoty bazowej, obowiązującej w roku osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego."

   1. Nie jakiś okres czasu, ale co najmniej 30 miesięcy.

   2. ZUS nie przeliczy według nowej kwoty bazowej, ale jedynie z nową częścią socjalną wynikającą z aktualnej kwoty bazowej.

   Usuń
  2. Emerytura na starych zasadach oznacza emeryturę, w której wszystkie jej składniki liczone są według nowej aktualnej kwoty bazowej.
   Wysokość kwoty bazowej jest bardzo istotna dla kwoty emerytury liczonej na starych zasadach.
   Po pierwsze, decyduje o wysokości podstawy jej wymiaru. Ustala się ją bowiem jako iloczyn kwoty bazowej oraz wskaźnika wysokości podstawy – czyli wypadkowej zarobków oraz przeciętnych płac z wybranych lat.
   Po drugie, wpływa na tzw. część socjalną świadczenia. „Stara” emerytura to suma trzech części:
   • socjalnej, czyli 24 proc. kwoty bazowej,
   • należnej za okresy składkowe – po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok,
   • należnej za okresy nieskładkowe – po 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok.
   Czyli wyższa kwota bazowa zwiększy każdy z tych trzech składników. Sama jej część socjalna będzie wyższa. Do tego każdy rok okresów składkowych i nieskładkowych zostanie pomnożony o odpowiednią część podwyższonej podstawy wymiaru świadczenia.

   Usuń
  3. 16:03,
   Piszesz i piszesz i niewiele z tego wynika.
   Pamiętaj, że prawo do zastosowania nowej kwoty bazowej przy ustalaniu wysokości nowej emerytury nabywa się pod pewnymi warunkami. "Walczące" kobiety z rocznika 53 tych warunków nie spełniają. Gdyby spełniały, nie musiałby walczyć. Wystarczyłoby im złożenie wniosku do ZUS.

   Usuń
 26. 2. Osoby urodzone po 31.12.1948 r. a przed 01.01.1953 r. uprawnione do świadczenia z ZUS po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego mogły ubiegać się o emeryturę powszechną do końca 2012 r. obliczoną na nowo uwzględniającą:
  - bieżącą kwotę składek (włącznie z podwyżkami), zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS
  - aktualną wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego
  - średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na świadczenie.
  Kapitał początkowy jest to zbiór składek społecznych ubezpieczonego odprowadzany przez płatnika do ZUS obliczony według wzoru.
  Kapitał początkowy wyliczany jest każdej osobie na dzień 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie i kiedy zostanie wydana decyzja ustalająca jego wysokość.
  Większość z nas ma obliczony przez ZUS kapitał początkowy.
  Świadczenie emerytalne to wynik podzielenia sumy składek i kapitału (podstawy jej obliczenia) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku zakończenia aktywności zawodowej.
  Jest to tzw. stara emerytura, o którą walczą głównie emerytki z rocznika 53.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 11:38
   To nie jest tzw. "stara emerytura", lecz "nowa emerytura". Inaczej - emerytura kapitałowa lub emerytura "na nowych zasadach"

   Usuń
 27. 3. Od 1 stycznia 2013 r. zasady wyliczania emerytury powszechnej uległy zmianie. Niestety na niekorzyść świadczeniobiorców. Podstawa obliczenia wysokości wypłat będzie w każdym przypadku pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur, przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  Znacznego pomniejszenia podstawy obliczenia emerytury nie zrekompensuję nawet niższe średnie dalsze trwanie życia, które ZUS zastosuje w razie późniejszego zgłoszenia wniosku o emeryturę, ani też dodatkowe waloryzacje składek i kapitału początkowego.

  OdpowiedzUsuń
 28. Emerytura mieszana dotyczy osób, które nie korzystały z emerytury wcześniejszej.

  OdpowiedzUsuń
 29. Jestem z rocznika 1948. Na emeryturę powszechną przeszłam od 01.03.2009 r. dalej pracując u tego samego pracodawcy. Wówczas skorzystałam z zarządzenia minister Fedak, że pracujące osoby mogą jednocześnie pobierać emeryturę. Miałam też zawieszoną i po dwóch sprawach sądowych odwieszoną tak wszyscy.
  Prawidłowo powinnam iść na emeryturę od stycznia 2008 r. ale postanowiłam wtedy, że będę pracować. Płaciłam składki ZUS i przepracowałam 45 lat. Obecnie jestem od 1 stycznia już na emeryturze. Czy ktoś z Państwa, kto się zna na sprawach ZUS-owskich może mi napisać czy mogę coś wywalczyć z ZUS za ten 1 rok, który podarowałam nie przechodząc na emeryturę, może jakieś przeliczenie mi się należy.
  Pozdrawiam serdecznie, Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nowaemerytka3 marca 2015 19:01

   Złóż pisemny wniosek/prośbę o wyjaśnienie do swojego o/Zus,który ma zas.. ,święty obowiązek oświecić Cię.Nie krępuj się.Wyślij priorytetem list za" potwierdzeniem odbioru" i czekaj na odpowiedź około 2-3 tygodni. Na pewno wyjaśnią. Trzymaj się!

   Usuń