26 września 2012

 Listy do ETPCZ  - informacje z komentarzy


"Wszyscy Ci z Państwa co nie mają wyznaczonych rozpraw apelacyjnych są w lepszej sytuacji:
1/nie muszą na razie dalej się sądzić przed SN,
2/ być może wczesniej TK wyda korzystny wyrok to sprawy będzie można podjąć lub wznowić skargą o wznowienie postępowania jeśli wyroki sądów apelacyjnych będą trochę wczesniej niż wyrok TK,
3/inni Państwo muszą pilnować terminów:
a/ 2. miesiące na skargę kasacyjną,wcześniej konieczny wniosek o uzasadnienie niekorzystnego wyroku w terminie 7 dni,
b/ wszyscy Ci co mają za sobą wyroki sądów apelacyjnych i nie skłądali skarg kasacyjnych muszą pilnować terminu 6. miesięcznego na złożenie skargi-wcześniej listu do ETPCZ w Strasburgu,
c/ wszyscy Ci z Państwa,którzy nie wnosili apelacji muszą czekać na korzystne wyroki TK lub ETPCZ - wówczas też trzeba będzie składać odpowiednie pisma procesowe lub wczesniej wnioski do ZUS.

Odpowiadam na pytanie z godz.18.36
Jeśli ktoś ma sytuację jak w p.b,czyli ma wyrok sądu apelacyjnego i nie wnosił kasacji z róznych powodów pisze list, w którym przedstawia tematy podane w blogu z 14 sierpnia br godz,6.54.
Oczywiscie, jak każdy list musi mieć adresata czyli nazwę i adres ETPCZ- dane w wyszukiwarce po wpisaniu\; skarga do ETPCZ w Stasburgu,tam również są owe 4 punkty listu.
Proszę się zbytnio nie przejmować, bo ewentualnie kancelaria ETPCZ poprosi o uzupełnienie listu. Na pewno trzeba przedstawić krótko przedmiot sprawy, wyroki obu sądów z uzasadnieniami/ksero/,określić jakie prawa naruszono tak ogólnie prawa już legalnie nabyte, a sądy zignorowały tę konstytucyjną zasadę, a TK odroczył bez terminu wydanie swego wyroku.Można dodać, że naszynm zdaniem wyrok jest niesprawiedliwy, bowiem skoro sądy nie chciały zawiesić postępowania to dlaczego z taką stanowczościa orzekały że nowa ustawa jest zgodna z konstytucją, a mogły się z tym nie godzic itd mogły zdać pytanie prawne w tej kwestii TK a one jak wiemy w przytłaczajacej większości wydały wyroki, które nas krzywdzą-naruszyły też prawo UE protokół dodatkowy nr 1 -czyli naszą własność w postaci dochodów z emerytury....Proszę dosłownie przepisać wniosek senatorów -jest w internecie na stronie TK -K2/12.
"

"W związku z naruszeniem moim zdaniem podstawowych zasad konstytucji RP i art.6 Europejskiej Konwencji Praw
Człowieka proszę o przyjęcie mojego listu i wszczęcie procedury skargowej przeciwko Polsce>Pobierałam emerytur ns podstawie drcyzji ZUS z dnia.........
W związku z uchwaleniem ptrzez Sejm nowej ustawy w świetle art. 103 tejże musiałabym się zwolnić z pracy u tego pracodawcy, z którym naiążałam stosunek pracy w czasie gdy owy przepis nie obowiązywał. Otrzymałam kolejną decyzję zawieszającą orawo do wypłty emerytury Wprowadzenie nowych przepisów sopowodowało zadziałanie prawa
wstecz wbrew zasadzie konstytucyjnej wynikającej z art.2.
Dwa sądy, do którch wniosłam sprawę oddaliły moje odwołąnie od wymienionej niekorzystnej decyzji, a wyrok Sądu Apelacyjneg II instancji był już ostateczny i prawomocny . To tyle krótkiego wstępu i dalej poszę trzymać sie tematu z owych 4 punktów.Odpowiednio modyfikując-rozszerzając ewent. wstęp lub przytaczając inne kwestie istotne w sprawie
Przypominam o wysłaniu ksero decyzji i wyroków.Proszę specjalnie się nie przejmować i tak w odpowiedzi otrzyma Pani formularz skargi i wszystkie materiały i objaśnienia do nich.List to tylko poczatek, kancelaria ETPCZ musi wstępnie ocenić czy skarga jest zasadna, czy nie minął 6. miesięczny termin i czy wyczerpano drogę co najmniej II instancji."

22 komentarze:

 1. Po konsultacjach z bardzo dobrymi prawnikami mam wątpliwości , czy ETPC to dobra droga. Najpierw sądy I i II instancyjme, skarga kasacyjna do SN, a dopiero po tym Strasburg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poglądy prawników są różne, myślę że w naszej sytuacji, kiedy TK zajmie się sprawą nie wiadomo kiedy, a być może obecny wniosek senatorów podzieli los pierwszego wniosku -pisanie listów do ETPCz ma sens. Droga, którą wymienia w/w autor jest na pewno sprawdzona, ale i długotrwała. Czy mamy czas? A dla tych, którym minął termin kasacji jedynym środkiem odwoławczym może być ETPCz? - czy jest inna alternatywa?

   Usuń
 2. Przecież to niczego nie zmienia. Wszyscy, którzy już mogą pisać do ETPCZ, niech piszą. To nie będzie działać na niekorzyść, wręcz może te listy właśnie przyspieszą wyrok TK korzystyny dla nas. Niech Państwo piszą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A można działać na dwa fronty? Wnieść kasację i napisać do ETPCZ? Czy przyznać się tam do założenia kasacji, czy ten wątek pominąć? Liczy się przecież czas. Jeśli ETPCZ odpowie, że brakuje mu kasacji, to my już na nią będziemy tutaj w kraju czekać, albo ją zdobędziemy. Jeśli otrzymamy wyrok kasacyjny - a na pewno będzie negatywny, bo w inny już nie wierzę, podobnie jak w ten nieszczęsny TK, który będzie nadal sprawę przewlekał - to zawsze można skargę o ten trzeci wyrok uzupełnić. Co Państwo o tym sądzicie? KAT

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic już teraz nie wiem. To w końcu trzeba pisac kasację do Sadu Najwyższego czy nie? Wcześniej byla mowa, że do Starsburga wystarczy wyrok apelacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! Myślę,że to działanie na 2 fronty jest dość rozsądne i jeśli bym miała jeszcze taką możliwość zrobiła bym to samo.Jednak termin kasacji już mi uciekł z uwagi na to,że sprawa znalazła się w TK,a nie sądziłam,że TK też tym się nie zajmie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do postu 28.09.16.39
  Nasze myślenie, nadinpretacje i w efekcie tego działania, lub zaniechania prowadzą do tego,ze "uciekł nam termin kasacji", sami sobie komplikujemy. Są procedury i terminy, które należy przestrzegać , bo w przeciwnym wypadku komplikujemy sobie sprawę, pytanie po co?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że to nie na temat, ale gdyby ktoś z Państwa był jeszcze tym zainteresowany - to uprzejmie informuję, że TK zajmie się ponownie sprawą K 2/12 na rozprawie wyterminowanej na dzień 13 listopada br. godz. 9:00.

  Pzdr. :)
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Sławku.Zapewniam Pana,że ludzie są zainteresowani.Potwierdzam informację.Sprawdziłam na stronie TK.
   Dziękuję.
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
 8. Panie Sławku,
  Bardzo dziękuję. Też sprawdziłam na stronie TK. Może ta data - 13.11.2012 r. będzie dla nas szczęśliwa.

  Również pozdrawiam
  EWA

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ nie ma za co dziękować! Są Panie nader dla mnie łaskawe, ale ja przecież tylko przekazałem informację, którą bez trudu znalazłem na stronie TK (inna rzecz, że bardzo często tam zaglądałem).
  Ale cóż z tego, skoro i tak znalazła się Osoba, która wietrzy w tym podstęp...

  Pzdr. :)
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma się co licytować, ale przyśpieszenie wyznaczenia sprawy w TK może wynikać z Państwa listów do ETPcz i skarg ,które tam wpłynęły. Ja osobiście te skargi wysłałem/żony/ i swoją, po listach, do których namawiałem we wczesniejzych wpisach.
  Lecz być może sam TK uznał,ze czas na merytoryczny wyrok po prawie 2 latach od pierwszego wniosku senatorów K24/11.
  Dzisiaj Europa to globalna wioska i na pewno echa naszego protestu dotarły do decydentów, bo dotzychczasowa cisza medialna wksazywała, że komuś bardzo zależy na ukryciu problemu, by najlepisj "umarł" śmiercią naturalną. Metoda sowiecka, np w dawnym ZSRR nigdy nie było powodzi, a faktycznie bywały, ale chodziło o to by ten kraj był postrzegany jak istny raj, w którym wszystko jest piękne a ludzie żyją bez obaw w pełni szczeęśliwi-tak jak my emeryci??????Więc kto by śmiał z takiego raju pisać skargę na tak wzorowe państwo. Myślę ,że ten głos na wstępie nakłaniający do drogi donikąd to jakaś szkoła?????........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile się orientuję, to samo wysłanie skargi jeszcze nie przesądza o tym, że Trybunał uzna ją za dopuszczalną i przyjmie do dalszego procedowania.
   Więc o tym, czy ten "głos na wstępie" nakłaniał do "drogi donikąd" (czy też może istotnie wskazywał prawidłowy sposób postępowania)- będą mieli okazję się przekonać ci, którzy wysłali skargi bez wyczerpania krajowej drogi sądowej(ze skargą kasacyjną włącznie). Ale to dopiero za czas jaaaakiś...

   Pzdr. :)
   Sławek

   Usuń
  2. Słuszne spostrzeżenie herbata od samego mieszania nie staje się słodsza trzeba wsypać do niej cukier. Choć dobrze by było to trzeba wyczerpać całą drogę prawną w Polscea a nie iść na skróty bo można pobłądzić. Są terminy są procedury i działajmy powoli ale z rozmysłem.

   Usuń
  3. Odważyłam sie npisać list do ETPCZ ale potknełam sie wuszukaniu listu z bloga z dnia 14 sierpnia godz. 6.54!!!!!!!Ratujcie. Mija mi termin 6-miesieczny za tydzień!! pozdrawiam Dorota z Rzeszowa
   doryndak@op.pl

   Usuń
  4. a/krótkie przedstawienie sprawy,
   wstęp jak w podpowiedzi zawartej w informacji b/określenie które z praw zostało naruszone,
   c/informacje o wykorzystanych środkach,
   d/ zestawienie wydanych decyzji z krótką informacją o ich treści dacie wydania i organie który je podjął.Należ dołączyć kopie tych decyzji/wyroków sądów/
   Proszę pisać jak w podpowiedzi na blogu. Ja skorzystałam z podpowiedzi i wysłałam list, czekam teraz na odpowiedź. Mam wyrok SA, poinformowałam, że nie składałam kasacji. Dołączyłam również komunikaty prasowe TK.

   Usuń
 11. Mam pytanie.
  Czy jeżeli w jakiejś indywidualnej sprawie kasacyjnej SN zwróci się do TK z pytaniem prawnym co do zgodności ustawy z konstytucją (art. 3 ustawy o TK - Każdy sąd może przedstawić Trybunałowi pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawą, jeżeli od odpowiedzi na pytanie prawne zależy rozstrzygnięcie sprawy toczącej się przed sądem). To czy wtedy ewentualny korzystny wyrok będzie miał skutek erga omnes czy będzie odnosił skutek tylko w tej indywidualnej sprawie kasacyjnej ?

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam pytanie do tych osób, które wysyłały listy do ETPCz - po jakim czasie otrzymali Państwo odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
 13. ja otrzymałam w ciągu 8 dni oficjalny druk skargi i po skompletowaniu dokumentacji wysłałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo szybko, bo mija właśnie 3 tygodnie od wysłania listu do ETPCz i nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Trochę mnie to niepokoi.

   Usuń
 14. I zamilkliśmy z tej zgryzoty :{

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo proszę o podpowiedź osoby, które już wypełniały formularze skargi po otrzymaniu dokumentów z ETPCz. Otóż po trzech tygodniach otrzymałam odpowiedź z załączonym formularzem skargi i pouczeniem. Jaką techniką Państwo wypełniali? takiego formularza nie wypełni się komputerowo, nie mam możliwości napisania na maszynie, czy można to zrobić odręcznie?

  OdpowiedzUsuń