Kochani
Zamieszczam fragment dyskusji, jaka toczyła
się na blogu w sprawie wycofania wniosków o emeryturę powszechną.
Niestety,
dla wielu pań, które nie złożyły apelacji po niekorzystnym wyroku sądowym w
sprawie odwołania do sądu od decyzji ZUS o wznowienie postępowania, termin miesięczny
na złożenie wniosku o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną już minął.
Z drugiej strony, jeżeli decyzja o emeryturze
powszechnej z odliczeniem pobranych świadczeń jest po wyroku TK uchylona, nie
ma jej już w obrocie prawnym, więc wniosek o emeryturę powszechną staje się
bezprzedmiotowy, powinien być obligatoryjnie z mocy prawa unieważniony.
Na Druku wniosku EMP o emeryturę
powszechną na str. 1 z 6 informacji do wniosku o emeryturę w punkcie 4 jest
zapis dużymi literami: "jak wycofać wniosek".
Wniosek możesz wycofać pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać;
- jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie
- w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję
Wycofanie nie dotyczy decyzji, bo od decyzji można się tylko odwołać, tylko złożonego wniosku o przyznanie e.p.
Wniosek możesz wycofać pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać;
- jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie
- w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję
Wycofanie nie dotyczy decyzji, bo od decyzji można się tylko odwołać, tylko złożonego wniosku o przyznanie e.p.
Gdy po raz pierwszy przeczytałam
ustawę, to nie zauważyłam takiej możliwości z wycofaniem wniosku. Ale
faktycznie taka możliwość jest, co otwiera nam drzwi do walki o wycofanie
wniosku, jeżeli decyzja jest wciąż nieprawomocna.
Tylko zastanawia mnie to, dlaczego na wniosku
nie jest przytoczony dokładny zapis z ustawy. Bo przecież to jest zasadnicza
różnica, czy możemy wycofać wniosek w ciągu miesiąca, czy w terminie do
uprawomocnienia się decyzji. Chyba ważniejszy jest zapis w ustawie. Jak
myślisz? Bardzo dziękuję Ci za tę podpowiedź. Chociaż z tego blogu wiem, że ZUS
nie zgadza się na wycofanie wniosku osób, które o to wystąpiły w ciągu miesiąca
od wydania decyzji. Ale wtedy pozostaje sąd.
Wycofanie wniosku pozwala nam na ponowne jego złożenie w nowym dowolnym terminie. Może być to korzystne dla tych, co złożyły wniosek przed lipcem a po odwołaniu, sąd przyznał rację odwołującej, a ZUS złożył apelację.
Można to uczynić także, gdy sąd podtrzymał decyzję ZUS-u. Warunek, zdążyć
złożyć taki wniosek o wycofanie przed uprawomocnieniem się wyroku sądu I czy II
instancji.
Dotyczy wniosków o przyznania em. powsz. po wydanym wyroku TK. Także tych, które po ukończeniu 60 lat złożyły wnioski, które następnie wycofały.
Dotyczy wniosków o przyznania em. powsz. po wydanym wyroku TK. Także tych, które po ukończeniu 60 lat złożyły wnioski, które następnie wycofały.
W
przypadku pozostałych, które w odwołaniu do sądu przywołują, że nie były
informowane o możliwości wycofania wniosku, dlatego niekorzystna decyzja się
uprawomocniła, mogą zarzucić ZUS, że świadomie i celowo nie podaje tej podstawy
prawnej. Niemniej jednak ocena tego zarzutu należeć będzie do sądu. Sąd może
powołać się na jedną z podstawowych zasad prawa, że nieznajomość prawa szkodzi.
Wklejam wpis pani spod poprzedniego posta, gdyż tam staje siedla wielu osób niewidoczny
OdpowiedzUsuń"teresa195315 sierpnia 2019 08:19
Do Pani G z 14.08. godz. 15.01. Witam, Mogłaby mi Pani wyjaśnić jak to jest możliwe matematycznie. Wracamy do roku 2013. Kapitał + składki podzielone przez wskaz = emerytura powsz. Przyrównuje sie do emerytury obecnej powiększonej o waloryzację, a dla pracujących emerytów o okresy składkowe. Czy ZUS nie ma kłopotów z matematyką?"
Ja to cały czas studiuje to przeliczanie i im dłużej to robie to coraz bardziej tego nie rozumiem jest tak bardzo pogmatwane ze chyba i ZUS często z tym wyliczanie ma problemy bo jak się czyta tu komentarze to sposoby przeliczania emerytur są różne a już po wyroku TK to ZUS tak poleciał na łatwiznę ze tylko po ksero wal stare decyzję bez jakichkolwiek wyliczeń i to zdaniem ZUS było ponowne przeliczenie emerytury czy tak to powinni się odbywać?
UsuńZUS wyliczoną z danych z 2013r.(ale bez odliczania pobranych) emeryturę powszechną waloryzuje rocznym wskaznikiem waloryzacji emerytur (tym marcowym) do roku 2019 i dopiero wtedy porównuje z emeryturą wcześniejszą pobieraną obecnie. Można także porównać obliczoną na 2013 r.emeryturę powszechną z emeryturą wcześniejszą wypłacaną w tym samym 2013r. - bedzie ten sam efekt. Jeśli pracownik ZUS porównał em. pow. z 2013 i em. wcz. z 2019, to zwyczajnie zrobił błąd i należy się odwołać, wskazując na nieprawidłowość obliczenia.
UsuńPrzeciez my nie siedzimy w przepisach tak jak ZUS skad moge wiedziec ze porownania sa zle? Napisze.Czego ZUS emeryture z 2013 nie powinien pirownywac do obecnaj wczesniejszej I'm dkuzej tu suedze to Corazon mniej wiem pozdrawiam
UsuńBardzo dziękuje Paniom, muszę to przegryźć i popatrzeć na decyzje. Nie wiem czy to nie jest przyczyna wyższych em wcześniejszych od powszechnych szczegolnie dla pracujących emerytów.
UsuńDo nieznajpmej z 15.08.2019 z 10:34.
UsuńPrawidłowy sposób porównania wcześniejszej i powzechnej podała anoninowa z godz.09:55.
Jeżeli emeryturę powszechną wyliczono w oparciu o wskazniki z 2013r.,to kwota brutto tej wyliczonej emerytury powinna być porównana z kwotą brutto wcześniejszej emerytury jaką wypłacono w 2013 r.To,że ZUS porównał emeryturę powszechną z emeryturą wcześniejszą nieprawidłowo,można ustalić porównując wyliczenia emerytury powszechnej z kwotami emerytury wcześniejzej,jakie znajdują się w decyzjach o waloryzacji o em.wcz.jaką co roku otzymujemy.
Emerytura powszechna wliczona na rok 2013 zależna od zwaloryzowanych składek i zwaloryzowanego kapitału będzie niższa w 2019 r.pomimo jej waloryzacji,od emerytury powszechnej wyliczonej w 2019 roku w oparciu o zwaloryzowane składki i kapitał.Przyczyną tego jest to,że emerytura jest waloryzowana inaczej( mniejszy % przelicznik) niż kapitał początkowy i składki(większy przelicznik).
Bardzo Paniom dziękuje, żaba mi dzisiaj siedzi na mózgu postaram się ogarnąć to jutro. Pozdrawiam
UsuńDodam jeszcze do mojego wpisu z 9.55, że jeśli emeryt pracował po 2013 r. to będzie to ujęte w obu emeryturach. ZUS, na wniosek osoby pracującej przelicza emeryturę wcześniejszą, przez cały okres zatrudnienia co kwartał. W przypadku em. pow. obliczonej z danych 2013, ZUS zaprzestaje waloryzowania kapitału i składek za lata 1999-2013r,(bo weszły do obliczenia),natomiast waloryzując obliczoną emeryturę wskaznikiem rocznym dla emerytur (do 2019) doliczy za każdy rok kwotę stosowną do odprowadzanych przez te lata (2013-2019) składek. Dopiero po takich obliczeniach dokona porównia em. pow. wyliczonej na 2019 z wypłacaną w tym roku em.wcz.
UsuńPani Jolu serdecznie dziękuje, o mojej pechowej emeryturze dowiedziałam się od Pani. No i teraz blog. Wyrazy szacunku i uznania. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńze strony:
OdpowiedzUsuńhttp://www.vademecumkadrowego.pl/artykul_narzedziowa,755,0,11476,wycofanie-wniosku-o-swiadczenie-emerytaln.html
według stanu prawnego na 28.04.2018
ale chyba nic się nie zmieniło
Termin na wycofanie wniosku
Wniosek o emeryturę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS. Tak stanowi art. 116 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Nie ulega wątpliwości, że nie będzie miał problemów z obliczeniem wymienionego terminu tylko ten ubezpieczony, którego żądanie nie zostało rozpoznane przez organ rentowy. W nieco innej sytuacji będzie jednak zainteresowany dysponujący decyzją ZUS wydaną w sprawie złożonego wniosku.
Decyzja organu rentowego staje się prawomocna, jeżeli upłynął termin przewidziany przez ustawodawcę na jej zaskarżenie. Odwołanie od decyzji ZUS można złożyć w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od jej otrzymania. Co ważne, ewentualne złożenie odwołania powoduje, iż decyzja staje się prawomocna z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Oznacza to, że do skutecznego wycofania złożonego wniosku może dojść nawet na etapie postępowania odwoławczego (sądowego) wszczętego z inicjatywy samego ubezpieczonego. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.
Umorzenie postępowania pozwala na przyjęcie, że w przypadku ewentualnego ponownego wystąpienia z wnioskiem o świadczenie, prawo do niego oraz jego wysokość zostaną ustalone według kryteriów oraz parametrów obowiązujących w dacie złożenia powtórnego żądania.
Świadczeniobiorca, który z jakiegokolwiek powodu chciałby wycofać wcześniej złożony wniosek o emeryturę ma do tego prawo. Wycofanie wniosku nie wymaga wskazania przyczyny.
według stanu prawnego na 28.04.2016
Usuńale chyba nic się nie zmieniło
Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku EWS wniosek można wycofać w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
UsuńCzy ktoś wie na jakim przepisie opiera się taki
zapis?
Według mnie wyjaśnienie we wniosku EWS i brzmienie art. 116 ust. 2 ustawy emerytalnej pozostają w pewnej sprzeczności, bo nie każda decyzja staje się prawomocna w ciągu miesiąca od jej otrzymania przez emeryta
Pani Jolka K napisała tak o możliwości wycofania wniosku:
Usuń"Można to uczynić także, gdy sąd podtrzymał decyzję ZUS-u. Warunek, zdążyć złożyć taki wniosek o wycofanie przed uprawomocnieniem się wyroku sądu I czy II instancji."
Czy jest pani pewna, że wniosek można wycofać także na etapie postępowania sądowego w II instancji?
Mnie się wydaje, że wycofanie wniosku, gdy sprawa jest już w sądzie apelacyjnym nie jest już możliwe, bo automatycznie prawomocny staje się wyrok sądu I instancji, tzn. decyzja ZUS, poparta wyrokiem sądu I instancji stanie się prawomocna.
Trzeba próbować
UsuńDo Anonimowy z 15.08.2019 10:32.
UsuńZgodnie z obowiązującym prawem wyrok(orzeczenie)sądu I instancji jest nieprawomocny,do czasu wydania orzeczenia przez sąd apelacyjny,gdy wniesiono apelację.Automatycznie wyrok I instancji staje się prwomocny,gdy się od niego nie odwołamy w przewidzianym terminie do Sądu Apelacyjnego.Ponadto wyrok staje się prawomocny po upływie co najmniej 14 dni,lub 21 dni pod pewnymi warunkami określonymi w prawie.Gdy wyrok nie jest prawomocny,to decyzja ZUS na podstawie takiego wyroku też nie jest prawomocna.
Bardzo ważne: wniosek można wycofać z ZUS także na etapie toczącego się procesu sądowego – nie ma wniosku, nie ma decyzji (uchylona), więc nie ma sprawy. Aby uniknąć brzemiennego w skutki nieporozumienia, lepiej zrobić to w ZUS-ie niż w sądzie; w sądzie może to być zrozumiane jako… wycofanie odwołania (skargi do sądu), a w takiej sytuacji decyzja ZUS stałaby się prawomocna.
OdpowiedzUsuńhttps://jotownia.wordpress.com/2016/07/20/wycofanie-wniosku-zlozonego-w-zus/
Jednej waznej sprawy nie piruszacie ze te wszystkie komentarze o wycofaniu wniosku dotycza tych ktorzy po zlozeniu wniosku o emeryture w 2013-2014 po itrzymaniu decyzji z ZUS wycifali wniosek I obecnie odwolali sie od decyzji z ZUS ok wyroku TK lub wczesniej I nie maja jeszcze prawomocnych wyrokow nie dotyczy to tych ktorzy nie wiedzieli o wycofaniu wniosku I go nie wycofali moze ma Ktos rozeznany w przepisach rade dla tych osoby? Jest komentarz w tej sprawie we wczesniejsxym temacie anonima z 17,45
UsuńAle po co pierwszaki bo o nich tu mowa mieliby się odwoływać przecież właśnie oni wyszli na przeliczeniach najlepuej
UsuńMusimy mocno podkreślać temat możliwości wycofania wniosku, bo bardzo często panie w ZUS doradzają złożenie wniosku o emeryturę, gdy pracująca wciąż osoba pyta tylko o możliwość szczegółowego wyliczenia - chodzi tylko o informację, a nie wystąpienie o wyliczenie i przyznanie świadczenia - panie "zapominają" poinformować, że trzeba wtedy wycofać wniosek.
UsuńNo tak, bo bez konkretnego wyliczenia nie wiadomo jaka ta emerytura jest, a to może być tylko w decyzji.
UsuńSkoro nie ma innej możliwości dowiedzieć się to trzeba złożyć wniosek o emeryturę, a po otrzymaniu decyzji zapoznać się z wysokością emerytury i zaraz wycofać wniosek.
Do 10:57
UsuńNie rozgłaszaj plotek,bo ZUS wydaje im niekorzystne decyzje.Również z urzędu uchyla wcześniej wydane decyzja korzystne.
Uzasadnia to tym,że wyrok TK dotyczy tylko kobiet rocznik'53,które przeszły na świadczenia na podstawie art.46 w zw.z art.29.Robi tak pomimo,że w pytaniu prawnym sądu jak też orzeczeniu TK ściśle związanym z tym pytaniem widnieje tylko podstawa art.46 ustawy o FUS.
Dodam,że w maju 2019 roku jako piewszak otrzymałam decyzję,gdzie nie zastosowano orzeczenia TK.Po odwołaniu się od tej decyzji,w lipcu otrzymałam wezwanie do sądu na pażdziernik,wraz z odpowiedzą ZUS.
W odpowiedzi tej ZUS wnosi o oddalenie mojego odwołania.W uzasadnieniu jest napisane"zdaniem organu emerytalno rentowego,wyrok TK mnie nie dotyczy gdyż przeszłam na wcz.em na podstawie art.46 w w.z art.32.
Ja jestem pierwszakiem i też dostałam identyczną decyzje.Ale po złożeniu ponownie wniosku EMP i obliczeniu zyskałam 550zł na PE.
UsuńDo Unknown z 15.08.2019 r. z 15:06.
UsuńPo otrzymaniu decyzji udałam się zaraz do Inspektoratu ZUS celem zapytania,dlaczego nie uwzględniono przy wyliczeniu em.powsz.wyroku TK.Doradca nie wiedziała tego i udała się prawdopodobnie do swego przełożonego.Po około 15 min.powróciła i poinformowa mnie,że muszę złożyć odwołanie do sądu.Poinformowałam ją,że nie chcę odwoływać się do sądu,dlatego złożę wniosek EWS o wycofanie mojego wniosku.Zapewniła mnie,że nie ma takiej potrzeby.Oświadczyła,że Oddział ZUS nie skieruje mojego odwołania do sądu,tylko wyda nowa decyzję z uwzględnieniem orzeczenia TK.Po prawie dwóch miesiącach okazało się,że nie ma nowej decyzji tylko sprawę skierowano jednak do sądu i dostałam wezwanie.
Z tego powodu o ile sąd wyda korzystny lub nie wyrok,przed jego uprawomocnieniem złożeę wniosek do ZUS o wycowanie wniosku o em.powsz.Zrobię to w tym celu aby złożyć ponownie wniosek EMP w korzstniejszym okresie wyliczenia czyli po lipcu.
W związku z powyższym proszę podać,czy Twoja em.wcz.przyznana była na podstawie art.46 w związku z art.32.czyli takiego jak mój.Będę wtedy bardziej pewna siebie.
Anonimowa z 15.08.2019 z 14:08
Pytanie prawne zadane przez SO w Szczecinie zwiazane bylo z postepowaniem w sprawie emerytki urodzonej w 1953 r.,ktora prawo do emerytury wczesniejszej nabyla na podstawie art. 46 w zw. z art. 29. Sąd wsksazal jeszcze art. 50 ktory nie mial zastosowania w jej przypadku. Zadne inne przepisy nie byly zawarte w pytaniu prawnym.
Usuń18:22
UsuńPewnie dlatego nauczycielkom, podpadajacym pod art. 46 w zw. z 32, potrąca się pobrane emerytury
Do 18:22.
UsuńJak już pisałam,w pytaniu prawnym był art.46 i 50.W orzeczeniu TK tylko art.46,bez 50.Żadne inne przepisy(artykuły) nie były zawarte w pytaniu jak też w orzeczeniu.
do 22:06
Usuńale ten art. 46 jest pojemny, daje pole do interpretacji
Ale pytanie prawne Sad zadal w zwiazku z postepowaniem emerytki ktora nabyla prawo na podstawie art. 46 w zw. z art. 29. Jak stwierdzil TK ustawodawca powinien wydac ustawe ale nie zostal do tego zobowiazany. Znaczy to tyle, ze nie musi jej wydac. Dlatego jest teraz "piekna zabawa". W takiej samej sytuacji jak kobiety z rocznika 1953 są inni obywatele tego kraju. Dlatego zabawiac beda sie bardzo dlugo.
UsuńDo Anonimowy z 15.08.2019, 23:52.
UsuńPozwolę sobie przywołać wypowiedz byłego Prezesa TK prof.M.Safiana(sędzia TSUE i profesor prawa).
"Jeśli zaś odmowa zastosowania przepisu niezgodnego z Konstytucją,następuje w ramach postępowania,w którym postawiono pytanie prawne,to identycznie powinien postąpić każdy inny sąd rozpoznający podobną sprawę,w której pojawia się problem stosowania niekonstytucyjnego przepisu.Taki przepis nie może już być stosowany w żadnym postępowaniu.
Z wypowiedzi innego sędziego wynika,że w przypadku gdy wyroki sądu czy TK są niekorzystne dla ZUS,to używa on argumentu,że wyrok dotyczy sprawy jaenostkowej a nie całości problemu i innych osób.Orzeczenia TK mają powszechny obowiązujący charakter i rozstrzygają nie tylko o indywidualnych realacjach prawnych pomiędzy stronami procesu,ale zawierają treść adresowaną do niekreślonego kręgu adresatów-czyli tak jak w przypadku każdej innej normy prawnej.To pokazuje,że ZUS stawia się ponad prawem.
Czy dotyczy przedawnionych bo już nie wiem
OdpowiedzUsuńzdania są podzielone, według organu rentowego - nie, natomiast niektórzy tak doradzają, a rozstrzygnie sąd
UsuńDo Jolki K, Kochana mam niejasność i pytanie.Znasz moją sprawę, jestem Natalia z Sejn.Rozprawa w Sądzie na moją korzyść, dostałam z Sądu Okręgowego pismo że ZUS się odwołał, dalej nic nie wiem i cicho sza. W jakim momencie i czy w ogóle mogę wystąpić o wycofanie wniosku o emeryturę powsz. ze stycznia 2014 roku.Dziękuję, uściski i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNatalia nie Mozesz.no decyzja juz sie uptawomocnila ja rowniez mam z tego roku I zlizylam wniosek o wycofanie wniosku z 2014 motywujac to uchyleniem decyzji wystawionej na podstawie tamtego wniosku po wznowieniu postepowania po wyroku TK ZUS eucalyptus odmowna decyzje motywujac przepisem art 116ust2 o FUS oraz tym ze ta uchylona decyzja nie jest prawomocna bo odwolalam sie od decyzji po wyroku TK do Sadu Boze jakie to wszystko jest pigmatwane pizdrawiam
UsuńDo Anonimowej z godz 10.55 ,a jezeli w Apelacyjnym zostanie dalej korzystny wyrok dla mnie i dostanę nową decyzję z Zusu z przelyczeniem nie korzystnym dla mnie tzn. nic nie zyskam to czy wtedy mogę wystąpić o wycofanie wniosku z 2014roku,Natalia
UsuńAnonimowy z 11,41 nie szkoda ci czasu takie pisanie dobrze wiesz.o co chodzi pisze z tel a mam dosyć grube palce mam je poobcinac? i do tego jeszcze jak pisze to nie zawsze sprawdzam pisownie słownika jak wyrównana mi emeryturę to już sobie powiedziałam ze laptopa sobie kupię z dużym ekranem i sukcesywnie śledzić będę prawo rentowe bo zielonego pojęcia nie miałam ze to prawo takie nie z tej planety chyba teraz wszystko napisane dobrze
UsuńDo Unknown/anonimowej z 15:40
UsuńTak, teraz napisane dobrze, a więc jak się chce, to można.
Dziękuję za starania:)
A z tymi grubymi palcami to oczywiście ściema, prawda, bo chyba ci nagle nie schudły? ;)
Nie rozumiem na jakiej podstawie chcesz wycofywac wniosek z 2014 r. skoro decyzja wydana do tego wniosku zostala uchylona. Jezeli zostala uchylona to znaczy, ze wszystkie czynnosci majace z nią zwiazek traktuje sie jako nie majace znaczenia. Art. 116 nie moze wiec miec zastosowania. I tak napisz dla ZUS.
UsuńJa tak zrobiłam i ZUS mi napisał w decyzji odmownej że ta uchylona decyzja wyrokiem TK nie jest jeszcze prawomocna i z tym muszę się zgodzić bo czekam na sprawę bo odwołałam się od decyzji po wznowione pistepieaniu po wyroku TK ale również odwolalam się do Sądu od tej decyzji odnośnie wycofania wniosku bo innej możliwości nie mialam
UsuńZ tymi palcami to nie zarty mam zwyrodnienia palce powykrzywiane niestety ale to z ciężkiej fizycznej pracy i bardzo mnie boli jak tu wchodzą niektóre kobietki po to aby nam dokuczac przecież nie chcemy gwiazdki z nieba
UsuńNatalio, wybacz, że wcześniej nie pisałam o Twoim wyroku. Jest oczywiście korzystny dla Ciebie. Zgodnie z art. 114 przeliczenie przysługuje Ci tylko za okres 3 lat.
UsuńPonieważ ZUS wniósł apelację, Twój wyrok nie jest prawomocny. Powinnaś dostać z sądu pismo ZUS z jego apelacją. Dobrze by było przygotować sobie pismo procesowe - odpowiedż na tę apelację zusowską. Napisz, co ZUS wnosi do apelacji. Na pewno nasi blogowi doradcy i nasze panie redagujące świetne pisma pomogą napisać odpowiedż na apelację ZUS.
Ponieważ wyrok jest nieprawomocny, to masz czas na złożenie wniosku do ZUS o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną.
Niestety nie przeczytaj komentarz anonima z 17,45 w poprzednim temacie
OdpowiedzUsuńCzy o to chodzi?
UsuńAnonimowy 14 sierpnia 2019 17:54
Do Unknown z 14.08.2019 godz.13:11.
Na druku (formularzu) na pierwszej jego stronie jest zdanie,"zanim wypełnisz formularz,zapoznaj się z załączoną do nego informacja".
Żeby się zapoznać,to taka informacja musi być faktycznie załączona.Przykładowo na stronie internetowej ZUS znajduje się taki formularz "wypełnij i wydrukuj",lecz nie ma załączonej informacji.
Po znalezieniu tej informacji na innych stronach,potwierdzam,że jest informacja o możliwości wycofania wniosku.Niemniej jednak nie zawiera ona podstawy prawnej,jaką jest art.116 ust.2 ustawy o FUS.
W informacji podaje się,że wniosek można wycofać w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.Jest to jednak półprawda,ukrywająca lub ograniczająca prawo do wycofania tego wniosku.Zgodnie z art.116 ust.2,wniosek można wycofać przed uprawomocneniem się wydanej decyzji.
Decyzja jednak nie uprawomacnia się w ciągu miesiąca,gdy się od niej odwołamy do sądu.W takim przypadku możliwość wycofania wniosku wydłuża się do czasu uprawomocnienia się wyroku sądowego.
W przypadku gdy sąd I instancji wyda orzeczenie dla nas niekorzystne,należy się odwołać do Sądu Apelacyjnego.Tym samym wydłużyć uprawomocnienie się decyzji.Przed uprawomocnieniem się wyroku sądowego,decyzja ZUS dalej jest nieprawomocna.Dlatego możemy złożyć wniosek o wycofanie wniosku o emeryturę.Wniosek taki składamy do ZUS,a nie do sądu.
Nigdy nie wycofujmy z sądu odwołania od decyzji,które zostało skierowane do sądy,gdyż wtedy decyzja stanie się prawomocna.
Anonimowy 14 sierpnia 2019 22:14
Do Unknown 18:42 i Anonimowy 19:58.
Wydłużenie terminu wycofania wniosku,dotyczy tylko osób,które złożyły odwołania do sądu od wydanych przez ZUS decyzji( w roku 2019 lub wcześniejszych)pod warunkiem,że w ich sprawie nie zapadły jeszcze prawomocne orzeczenia sądowe.Taki wniosek można złożyć zaraz po wydaniu orzeczenia(wyroku) przez sąd,gdyż wyrok się uprawomacnia po 14 lub 21 dniach.
Jeśli ZUS odmówi wycofania wniosku,musi wydać stosowną decyzję,od której się odwołujemy do sądu.
Wycofanie wniosku pozwala nam na ponowne jego złożenie w nowym dowolnym terminie.Może być to korzystne dla tych co złożyły wniosek przed lipcem a po odwołaniu,sąd przyznał rację odwołującej,a ZUS złożył apelację.Można to uczynić także,gdy sąd podtrzymał decyzję ZUS-u. Warunek,zdążyć złożyć taki wniosek o wycofanie przed uprawomocnieniem się wyroku sądu I czy II instancji.
Dotyczy wniosków o przyznania em.powsz.po wydanym wyroku TK.Także tych,które po ukończenia 60 lat złożyły wnioski,który następnie wycofały.
W przypadku pozostałych,które w odwołaniu do sądu przywołują,że nie były informowane o możliwości wycofania wniosku,dlatego niekorzystna decyzja się uprawomocniła,mogą zarzucić ZUS,że świadomie i celowo nie podaje tej podstawy prawnej.Niemniej jednak ocena tego zarzutu należeć będzie do sądu.Sąd może powołać się na jedną z podstawowych zasad prawa,że nieznajomość prawa szkodzi.
Anonim 17:54
Tylko jak to rozumieć ze nieznajomość prawa szkodzi?
UsuńNieznajomość przepisów prawnych nie powoduje, że nie musimy się do nich stosować.
UsuńTylko że Sądy zazwyczaj wydają wyroki uzasadniając właśnie przepisami
Usuń11:34 właśnie tak wynika z komentarza 11:21, podwójne przeczenie oznacza twierdzenie,
Usuńnawet jak nie znamy przepisów, to musimy się do nich stosować, chociaż nam się wydaje inaczej.
Czy są dwa różne wnioski o em kapit? Bo tu czytam ze do wniosku EMP dołączona jest informacja w której możliwość wycofania wniosku ujęta jest w pkt4 tej informacji a ja otrzymalam s Sądu JGora pismo dot potwierdzenia podtrzymania swojego odwołania z załącznikiem pisma z ZUS dot mojego przeliczenia emerytury i ZUS w tym piśmie również nadmienil że złożyłam wniosek o wycofanie wniosku z 20!4 oczywiście uzasadnia to bezzasadnoscia bo nie wycofalam wniosku zgodnie z Art 116 ust 2 o FUS i pisze ze ta informacja jest na ostatniej stronie wniosku w pkt 5
OdpowiedzUsuńWniosek jest jeden, zmieniły się formularze, był Rp-1, a jest EMP, a którym punkcie jest ten zapis w którym wniosku, to trzeba sprawdzić, może też być, że ktoś źle napisał
UsuńFormularze wniosku o emeryturę się zmieniały.
UsuńPoniżej jest przykładowy formularz wydrukowany w roku 2016, gdzie info o wycofaniu wniosku jest w punkcie 5:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=19&ved=2ahUKEwjrpOaWy4TkAhXhxoUKHVwdDBYQFjASegQIBhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.druki.gofin.pl%2Fpobierz%2C2794%2Czus-rp-1e-wniosek-o-emeryture.html&usg=AOvVaw07Oi39t9CSjKkHwJyJGPIm
Tylko usiąść i płakać za groma nie rozgryziemy tych przepisów ZUS
OdpowiedzUsuńProblem pojawia się, gdy przepisy stanowią inaczej, niż powszechne oczekiwania, wtedy zaczyna się naginanie, narzekanie, pomstowanie, pretensje etc.
UsuńUprzejmie informuję, że dwoje posłów z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny po otrzymaniu maili od emerytek przeglądało wpisy na tym blogu. Wolę nie przytaczać ich wrażeń po lekturze niektórych komentarzy.
UsuńWracając do tematu braku waloryzacji składek i kapitału w przeliczeniu emerytur po wyroku TK, to wg mnie jest to całkowicie niezgodne z ustawą emerytalna. Art. 25 wyraźnie mówi że podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego PRZYSŁUGUJE WYPŁATA emerytury oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Były na tym blogu również takie opinie, że przecież wypłata emerytury powszechnej nam przysługiwała, kiedy składałyśmy wniosek o przeliczenie i gdybyśmy tylko chciały, choć była niższa, to mogłyśmy ją pobierać i dlatego zakończono waloryzację składek i kapitału. Więc ja się pytam dlaczego ZUS, przeliczając mi emeryturę, stwierdził że wypłata przysługuje mi od kwietnia br., a nie od momentu złożenia wniosku. A jeżeli wypłata przysługuje mi od kwietnia, to zgodnie art.25 ustawy powinnam mieć zwaloryzowane składki i kapitał na tą datę, bo tak jest napisane w ustawie.
OdpowiedzUsuńTak. Jezeli ZUS tak napisal to znaczy, ze zgodnie z art. 25 masz pelne prawo do waloryzacji skladek i kapitalu do dnia od kiedy przysluguje Ci prawo do wyplaty
UsuńKobiety piszmy w konkretnych nas interesujących sprawach, po to te blog jest a nie wzajemne się opluwanie. Nie ten wiek już nie . Przecież nie wszystkie sa biegłe w pisaniu czy w gąszczu przepisó w . Pomagajmy sobie. Miłego dnia
OdpowiedzUsuńLuisa najpierw przeczytaj ustawę emerytalną ze zrozumieniem, a dopiero potem wypowiadaj się na jej temat.Wyłożyłam jasno i klarownie o co mi chodzi i nie zarzucaj mi, że napisałam coś chaotycznie. Nie moja wina, że nie rozumiesz prostych spraw.
OdpowiedzUsuńJestem nieprzedawniona po TK obliczono mi niekorzystnie czekam na sprawe w Sadzie.Czy moge wycofac wniosek prosze o pomoc bo juz sie pogubilam.Dziekuje.Mery
OdpowiedzUsuńMożesz ją tak zrobiłam ale otrzymasz decyzję odmowa i możesz się od niej odwołać do Sadu
UsuńDo Jolki K pisze Natalia, "APELACJA ORGANU RENTOWEGO od wyroku Sądu Okręgowego w.........W imieniu ZUS Oddział.... pełnomocnictwo w aktach sprawy zaskarżam powyższy wyrok w części dot. pkt 1 sentencji wyroku, zarzucając mu naruszenie: 1/ przepisów prawa materialnego, w szczególności: 1rt 25 ust1 poprzez błędne zastosowanie w sytuacji, gdy przepis ten nie ma zastosowania do przeliczenia wys. emerytury, a ma zastosowanie jedynie przy ustaleniu prawa do śswiadczenia i obliczania jego wysokości po raz pierwszy;2/ art 114 ustawy o em. i rentach poprzez oparcie na jego podstawie orzeczenia o zmianie decyzji wydanej na podstawie aktu normatywnego, uznanego orzeczeniem TK za niezgodny z Konstytucją RP w sytuacji, gdy podstawę do wznowienia postęp. stanowią przepisy KPA, pkt 3/ art 133 ust 1, zobowiązanie organu rentowego do przeliczenia wys.emerytury za okres 3 lat, nie było następstwem błędu organu rentowego, " później napisze dalej
OdpowiedzUsuńc.d. do Jolki K w powyższej sprawie apelacji organu rent.pisze Natalia." zarzuca naruszenie przepisów prawa procesowego: art 180 kodeksu post adm. w związku z art 124 ustawy z dnia 17.12.1998 o emeryturach i rentach FUZ poprzez ich niezastosowanie w niniejszej sprawie w sytuacji,gdyż przepisy dot. ubezp. spo. nie ustalają odmiennych zasad postęp.w sprawach wznowienia postępowania w związku z orzeczeniem TK stwierdzającego niezgodność aktu prawnego z Konstytucja,kolejny punkt "pisze art 477.10 paragraf 2 kpc poprzez jego niezastosowanie oraz rozstrzygniecie o nowym żądaniu, które nie było rozpoznane przez organ rentowy i nie było przedmiotem zaskarżonej decyzji, art 477.14 par. 3 poprzez jego zastosowanie w sytuacji, gdy brak podstaw do stwierdzenia,że odwołanie zostało wniesione w związku z niewydaniem decyzji przez organ rentowy. Później jest UZASADNIENIE dwie i pół strony, ach z tego kochana Jola ja już nic nie rozumiem.
UsuńDi Jolki K,przed chwilą dzwonilam do sądu apelacyjnego i Pani powiedziała że dokumenty moje wpłynęły 3
Usuń25 lipca, a termin rozprawy bedzie gdzieś za 3 lub 4 mce
Żadna sprawa kobiet z rocznika 53 nie byla jeszcze rozpatrywana,czy to Zus się odwołał czy odwolująca obywat.,pozdrawiam Ciebie i wszystkie Panie,Natalia
Z chwilą przekazania odwołania od decyzji ZUS do sądu,rozpoznawanie odwołania staje się sprawą cywilną (art 1 KPC).
UsuńW związku z tym postępowanie sądowe,skupia się na wadach wynikających z naruszenia prawa materialnego w tym przepisów jakie wynikają z ustawy emerytalnej.Ponieważ TK w swym orzeczeniu P20/16 uznał art.25ust.1b,jako niezgodny z art.2 Konstytucji RP,jego zastosowanie w decyzjach ZUS,w stosunku do określonych w orzeczeniu osób jest taką wadą.
Art.190 Konstytucji określa zasady jakie obowiązują po wyroku TK.
Przepisy wynikające z kpa dotyczą organów administracji,a sąd nie jest takim organem.Pełnomocnik ZUS sporządzający apelację,powinien dokonać analizy wydawanych przez ZUS decyzji,pod kątem stosowania(przestrzegania) kpa,przez wydającego te decyzje,zwłaszcza art 6 i 7 kpa.
Komentarz oparty między innymi na treści uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego I UK 151/09 z dnia 09.02.2009,którym przwołano inne orzeczenia w tym TK.
Coś mi się wydaje, że już sejm nie zajmie się naszą sprawą. W sądach też jak widzę przegrywamy. Jednym słowem klapa.
OdpowiedzUsuńTakie mamy prawo i sprawiedliwość( nie mam tu na myśli PiS).Najwyższy akt prawny jakim jest Konstytucja RP,określa między innymi nienaruszalne prawa obywateli.Inne akty prawne,też określają zasady praworządności,których przestrzegać powinny organy państwa.Do organów takich należą między inymi sądy,a także ZUS.
UsuńPrawo nakazuje i zobowiązuje wszystkie organy do stosowania się do orzeczeń TK,od których nie przysługuje odwołanie,bo są ostateczne.
Przepisy nie precyzują jednak dokładnie w jaki sposób mają to robić.
Wiele opracowań i opinii,oraz wyroków TK i SN,jest sprzecznych ze sobą.Spotkałem się z opiniami,że jeśli z wyroku TK wynika,że dany przepis prawny jest niekonstytucyjny w związku,lub w zakresie w jakim dotyczy,nie uchyla tego przepisu.Jest tylko wskazówką,że jest niekonstytucyjny ale tylko wtedy,gdy go zastosowano w związku,lub gdy dotyczy określonej grupy lub przepisu.
Na tej podstawie wiceminister stwierdził,że wyrok TK nie uchylił art.25 ust.1b.Z tego samego powodu ZUS ogranicza stosowanie wyroku TK w wydawanych decyzjach według własnego zdania i interpretacji.
Z chwią ogłoszenia wyroku TK,decyzje i orzeczenia wydane przed wyrokiem,które stały się prawomocne,nie stają sie z automatu nieważne,czy bezprawne.Aby takimi się stały musi to stwierdzić sąd.
Bezprawnymi stają się decyzje i orzeczenia wydane po wyroku TK,jeżeli zastosowano przepis,który TK uznał za niekonstytucyjny,ale tylko w zakresie określonym w orzeczeniu.
Im bardziej przepisy są sprzeczne czy niejasne,tym łatwiej można nimi manipulować,ze szkodą dla obywatela ale i państwa.Jeśli organy powołane do kontroli przestrzegania prawa i stosowania tego prawa,nie robią tego zgodnie z podstawowymi zasadami prawa,lekceważą prawo i obywatela.
Czy któraś z pań płaciła w Sądzie za przegraną sprawę?
OdpowiedzUsuńJeszcze nie mam terminu rozprawy, dostalam pismo z Sądu, który przekazał mi pismo ZUS. ZUS wnioskuję o zasądzenie ode mnie 180 zł zastępstwa procesowego. ZUS Świdnica
OdpowiedzUsuńNie dodałam, że jestem nieprzedawniona
UsuńMnie się wydaje to o czym panie piszą to opłaty za zastepstwo procesowe zasadzaja dla nieprzedawnionych ale może się myle
UsuńJa jestem przedawniona i mam sprawę w październiku I żadnej informacji o opłatach nie mam
UsuńDo 12,56 jeszcze sprawy nie było,a już z góry ZUS wie ,że sprawą przegrana i oczekuje zapłaty.Masakra
UsuńGdy emeryt jest reprezentowany w sądzie przez pełnomocnika, to także przy odwołaniu od decyzji ZUS lub w piśmie procesowym taki pełnomocnik wnioskuje o zwrot kosztów zastępstwa procesowego. W przypadku korzystania z zastępstwa procesowego obie strony postępowania mają takie samo prawo do zwrotu kosztów takiego zastępstwa, gdy wygrają.
Usuńdo 13:48
UsuńTo nie oznacza, że sprawa ma być przegrana, taką formułkę pisze się szablonowo
Do 18:26 i innych.
UsuńZgadzam się,że nie oznacza to przegrania sprawy.Ja uważam wręcz przeciwnie.Formułkę taką piszą szablonowo,chcąc dać do zrozumienia wnoszącej odwołanie,że sprawy nie wygra i w dodatku poniesie koszty.Chcą tym samym doprowadzić do wycofania odwołania,bo nie są tacy pewni wygranej.
Nie należy się bać tych kosztów,gdyż sąd rzadko przychyla się do takiego wniosku.W swojej odpowiedzi do sądu na pismo ZUS,należy umieścić podobny wniosek,aby kosztami ociążyć ZUS.
Podejmując decyzję o odwołuniu się do sądu,odwołująca się osoba rozważyła wszystkie przesłanki za i przeciw.Dlatego nie należy się poddawać,a po wygranej sprawie należy ZUS-owi przesłać rachunek kosztów jakie ponieśliśmy,wraz wnioskiem o ich zwrot i informcją,że w przeciwnym wypadku skierujemy sprawę na drogę sądową.
Panie,które są pewne wygranej powinny wynająć prawnika,który też zawnioskuje o zwrot poniesionych kosztów.
ZUS bardzo dobrze wie,że większoć emerytów nie odwołuje się bo obawawia się kosztów,a ci co się odwołali widząc wniosek o zwrot kosztów,odwołania wycofują.
Ja jestem przedawniona i w piśmie też jest informacja o kosztach sądowych
OdpowiedzUsuńPrawdopodobnie z uwagi na dużą ilość odwołań do sądu,ZUS chcąc ograniczyć ich ilość.Dlatego zaczął umieszczać w swych odpowiedziach dla sądu wnioski o obciążenie kosztami jakie poniósł.
Usuńdzisiaj dostałam odpowiedż pisemną z Ministerstwa Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej.Na wstępie pismapisze...." wW odpowiedzi mna Pani kolejne pismo w sprawie nierównego traktowania emerytek z rocznika 1953 w projekcieU7STAWY Senackiej Komisji Ustawodawczej..." i dalej przywołuję zapis projektu ustawy i że w dniu 15 lipca projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu , 23 lipca został przekazany do konsultacji Prokuratorowi Generalnemu i Radzie Nadzorczej ZUS, zaś 31 lipca skierowany został do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny(Druk 3720). Na końcu".... o ostatecznym kształcie wspomnianego projektu zadecyduje przebieg dyskusji parlamentarnych w Sejmie i Senacie."
OdpowiedzUsuńO kolejności procedowania projektu ustawy możemy dowiedzieć się ze strony internetowej komisji tylko kiedy ta dyskusja tylko suche fakty dobrze chociaż ze z grzeczności odpowiedzieli
UsuńMożna zadzwonić 26.08.2018 po godz. 12 do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 22 694-18-51 lub 22 694-26-58 udzielą odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam cały 1953 rocznik i życzę samych radosnych i pogodnych chwil.
Usuńluiso 16:17, pragnę zwrócić Twoja uwagę, że tryb stwierdzenia nieważności (art. 156 kpa), którego dotyczą te dwa linki, jest zupełnie innym trybem, niż tryb wznowienia postępowania na podstawie art. 145a kpa.
OdpowiedzUsuńKażdy z tych trybów może ma do rozpatrzenia całkiem inny przesłanki, wznowienie jest swego rodzaju powrotem do postępowania zwykłego, natomiast w trybie stwierdzenia nieważności nie można prowadzić żadnego postępowania zwykłego, ani gromadzić nowych dowodów, tylko na podstawie akt sprawy z postępowania zwykłego decyzja podlega ocenie, można to porównać do kasacji przed Sądem Najwyższym.
Nie trzeba odbierać nikomu nadziei, bo wyroki sądu są niezbadane
Do Luisy z 16;17. Luiso, decyzje wydawane w przeszlosci byly oparte na podstawie aktu prawnego uznanego przez TK za niekonstytucyjny. Jezeli teraz ZUS czy tez Sad uchyli tę decyzje to uchyla ja w calosci. Jezeli uchylalby tylko w czesci dotyczacej art. 25 ust. 1b to powinien to wyraznie zaznaczyc,ze wydana decyzja zostaje uchylona w czesci dotyczacej tego artykulu. Jezeli tego nie zaznaczy cala decyzja zostaje uchylona.
OdpowiedzUsuńBardzo proszę osoby zorientowane w ustawie emerytalnej o podpowiedź, który artykuł ZUS stosuje do przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechną po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
OdpowiedzUsuńBo bardzo mnie zdziwiło uzasadnienie sądu przytoczone przez Natalię z godz.23.11, które cytuję poniżej:
APELACJA ORGANU RENTOWEGO od wyroku Sądu Okręgowego w.........W imieniu ZUS Oddział.... pełnomocnictwo w aktach sprawy zaskarżam powyższy wyrok w części dot. pkt 1 sentencji wyroku, zarzucając mu naruszenie: 1/ przepisów prawa materialnego, w szczególności: 1rt 25 ust1 poprzez błędne zastosowanie w sytuacji, gdy przepis ten nie ma zastosowania do przeliczenia wys. emerytury, a ma zastosowanie jedynie przy ustaleniu prawa do świadczenia i obliczania jego wysokości po raz pierwszy
Skoro nie art. 25, to który?
O ile ja się orientuję, to nie ma czegoś takiego jak przeliczenie emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną, bo tego przeliczyć się nie da. Do ustalenia każdej z tych emerytur bierze się całkiem co innego pod uwagę.
UsuńPrzeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną to powiedzenie obiegowe, potoczne, ale faktycznie chodzi o ustalenie wysokości emerytury powszechnej i porównanie jej wysokości z wysokością emerytury wcześniejszej.
Uważam,ze , gdyby była uchylona poprzednia decyzja z 2014ri wniosek , to by miał zastosowanie ten przepis, (pisze do anonim z 18.50)ponieważ świadczenie by było liczone po raz pierwszy, o to chodzi
UsuńJa nie znam danych o tej sprawie w sądzie apelacyjnym.
UsuńW wyniku wznowienia decyzja wydana w 2014 r. zostaje uchylona w całości, zostaje wydana nowa decyzja, w której emerytura jest wyliczona na wniosek złożony w 2014 r. tak, jak po raz pierwszy prawidłowo, w świetle wyroku TK, powinna być wyliczona w 2014 r.
Decyzja zostaje uchylona, w wniosek jest ważny.To wg jakiego artykułu ustawy ZUS liczy na nowo? To jest ważne, bo w tym artykule powinno być określone, jak tą emeryturę przeliczyć. ZUS twierdzi, że nie może liczyć na podstawie art.25, bo nie odnosi się on do przeliczenia emerytur, tylko do obliczenia po raz pierwszy?
UsuńMoże p. Jola coś podpowie.
Dziewczyny, w przypadku większości z nas emerytura wcześniejsza jest wyższa od powszechnej i dlatego ZUS ustalając wysokość emerytury powszechnej utrzymał nam emerytury w kwocie emerytur wcześniejszych. Nawet przeliczenie emerytury z zastosowaniem zapisów Wyroku TK i proponowanej Ustawy jest dla nas niekorzystne! Przepisów prawa nie przeskoczymy!
OdpowiedzUsuńPrzeliczenia emerytury wczesniejszej na powszechną moze byc dokonane na wniosek pisemny lub ustny złożony do protokolu po osiagnieciu obowiazujacego, w czasie skladania wniosku, powszechnego wieku emerytalnego. Wniosek moze byc zlozony po spelnieniu warunkow o ktorych mowa w art. 100 ustawy.
OdpowiedzUsuńPrzeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną to powiedzenie obiegowe, potoczne, ale faktycznie chodzi o ustalenie wysokości emerytury powszechnej i porównanie jej wysokości z wysokością emerytury wcześniejszej.
UsuńCzy ustalenie emerytury powszechnej z I porównanie z emerytura wczesniejsza dotyczy tego samego roku?
UsuńTakie przeliczenie ZUS dokonuje tylko i wyłącznie na wniosek ubezpieczonego a porównanie obu emerytur stanowi element Decyzji ZUS o przyznaniu emerytury powszechnej. Ma je każda z nas, która wystąpiła do ZUS o emeryturę powszechną.
Usuń19.40, tak, dotyczy tego samego roku.
Usuń19:45
UsuńJest to zdanie mówiące o tym, która emerytura jako korzystniejsza będzie wypłacana.
Tak, jest to ten sam rok. Jest to moment w którym z własnej woli złożyłaś wniosek do ZUS.
UsuńDla większości z nas Wyrok TK nic nie daje, bo wyliczone emerytury wcześniejsze są znacznie wyższe od powszechnych i najlepszym rozwiązaniem jest nic nie robić i pozostać na emeryturze wcześniejszej aż do śmierci.
UsuńGdyby nie potracone mi składek to w roku 2013 powszechna bym miała o 300 zl brutto wyższa od wczesniejszej
UsuńTo w Twoim przypadku warto czekać na ustawę.
UsuńAle czy się doczekam na razie słabo to idzie A sprawa w sadzie w pazdzierniku
UsuńA nie mozesz wystapic o przeliczenie na podstawie art. 114? Byl to przeciez blad organu. Ustawa nie wiadomo czy w ogóle powstanie. Rząd musialby zwrocic pieniadze, razem z odsetkami, wszystkim pokrzywdzonym.
UsuńWłaśnie w odwołaniu do sądu P owolalam się na Art 114 zus zrobił symulację emerytury na r 2013 i powszechna wyszła wyższa niestety jestem przedawniona I muszę czekać albo na ustawę albo na wyrok sadu
UsuńAle przywolujac art. 114 mozna domagac sie przeliczenia w kazdym terminie. Nie ma tam mowy o zadnym przedawnieniu. Domagaj sie przeliczenia i wyplaty emerytury nowo ustalonej jezeli jest wyzsza od pobieranej. To jest Twoje prawo a ZUS ma obowiazek naprawic swoje błędy. Oszustwa i przeciagania spraw przez ten organ jest za wiele.
UsuńDo Anonimowy z 19:22
UsuńUrodzonych po 1949 w tym rocznika'53,dotyczy art.100 ust.3 ustawy o FUS.W związku z tym trzeba spełnić warunki określone w Dziale II,rozdziale I ustawy. emerytalnej.
Do Jolki K ,Jolu, jezeli chcesz to w poniedziałek rzucę uzasadnienie Zusu na skaner i prześlę na emaila,daj znać,Natalia
OdpowiedzUsuńDo Anonimowa 19:40. ZUS porównuje do obecnie pobieranej emerytury.Cytat z mojej Decyzji "Przy ustalaniu wysokości emerytury od dnia 1 kwietnia 2019 r. Zakład uwzględnił wszystkie zmiany w wysokości świadczenia, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019 r. oraz zmiany wynikające ze zgłoszonych przez Panią wniosków.
UsuńEmerytura ustalona w tej Decyzji nadal jest świadczeniem mniej korzystnym od dotychczas pobieranej wcześniejszej emerytury przyznanej decyzją z dnia 28.11.2008 r., wobec czego Zakład będzie kontynuował wypłatę wcześniejszej emerytury." W 2014 roku moja emerytura wcześniejsza była wyższa od powszechnej (bez zastosowania art.25 ust. 1b)o 100 zł, natomiast teraz po corocznej waloryzacji i doliczeniu stażowego (kontynuuję pracę) jest niższa o 70 zł Odwołałam się do Sądu.
Pani Natalio jestem po korzystnym dla mnie wyroku w sądzie okręgowym (rozprawa odbyła się 23 lipca) i czekam na ruch ze strony ZUSu. Mam pytanko, w ciągu ilu dni od rozprawy otrzymała Pani informacje, że ZUS złożył apelacje. Dziękuję i pozdrawiam.
UsuńDo Barbry,sprawę w Okregowym miałam 18 czerwca a o tym ze Zus sue odwołał dostałam 12 lipca powiadomienia z sądu okręg.z załącząna apelacją ZUSu.Natalia,pozdrawiam gorąco
UsuńMoże w przypadku Pani Zus się nie odwoła,daj Boże.Bywa rożnie, trzymam kciuki,Natalia
UsuńPani Natalio dziękuję ślicznie za odpowiedź. Wczoraj rozmawiałam z Panią radcą prawnym. Powiedziała, że ZUS we wszystkich przypadkach przegranych składa apelacje. Sądzę, że po niedzieli dostanę. Miłego dnia.
Usuń08:54 Zus składa apelacje, bo walczy o obronę swoich decyzji, taką widocznie przyjęto zasadę, emeryci tez tak powinni, tym bardziej, że do sądu apelacyjnego nie trzeba się stawiać
Usuń11:47 Popieram w 100%.ZUS-owi trzeba pomagać w ten sam sposób.
UsuńCały czas się zastanawiam, czy panie, które w roku 2019 zlożyły wniosek o emeryturę powszechną mają ją prawidłowo przeliczoną.Czy niestosowanie art.25a ust.1b nie powinno być ograniczone, tylko do roku 2014 kiedy nabyłyście panie wiek emerytalny.Na późniejszy wniosek emerytura już z odliczeniami ,tak jak napisane w ustawie.
OdpowiedzUsuńNo i dobrze niech chociaż te Panie mają coś z wyroku TK, bo reszta to chyba nic nie zyska. Pozdrawiam przedawniona
Usuń11:33
Usuńzapewniam, że ZUS prawidłowo stosuje wyrok TK z 6 marca 2019 r. w odniesieniu do kobiet urodzonych w roku 1953, które po raz pierwszy złożyły wniosek o emeryturę powszechną po tym wyroku TK. Trzeba się z tym pogodzić.
komentarz powyżej jest do anonima z 21:33.
UsuńWyrok TK nie może uchylic prawomocnej decyzji czy orzeczenia.Te prawomocne decyzje i orzeczenia sądu były wydane zgonie z obowiązującym prawem,czyli zgodnym z konstytucją.Niekonstytucyjnośc art.25 ust.1b została dopiero stwierdzona wyrokim TK z dnia 06.03.2019 r.i to w zakresie jaki wynika z treści orzeczenia TK.Dopiero decyzje i orzeczenia wydane po orzeczeniu TK z zastosowaniem art.25ust.1b w zakresie jaki określa orzeczenie TK,są bezprawne ponieważ zastosowano niekonstytucyjny przepis.
UsuńNa pierwszorazowe wnioski o emeryturę powszechną ZUS przyznaje wcześniejszym emerytkom z rocznika 1953 taką emeryturę na podstawie:
Usuń1/ ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.),
2/ wyroku TK z dnia 06.03.2019 r. (Dz.U. z 2019 r., poz. 539).
ZUS przyznaje emeryturę powszechną i oblicza jej wysokość od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej emerytury przysługującej na podstawie art. 46 w związku z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
I na podstawie dokładnie tych samych podstaw prawnych przelicza nieprzedawnionym? To dlaczego są takie różnice? Przedawnionym odmawia, ale robi na podstawie 146 kpa, którego anonimowy nie wymienił, a oma on zastosowanie do sprawa załatwianych na podstawie ustawy emerytalnej. Kpa to określa procedurę, czyli sposób postępowania, natomiast ustawa i wyrok TK to przepisy materialne, na podstawie których rozstrzygane jest meritum spraw
Usuń11:44
UsuńWydanie decyzji "pierwszakom" opiera się na art. 104 do 113 kpa. Anonimowy z 11:12 pisał o decyzji pierwszorazowej a nie o dopuszczalności wznowienia postępowania. Przy okazji warto się zapoznać z art. 107 kpa, który wymienia elementy decyzji.
12:09
UsuńOk, o pierwszorazowych, ale ta sama ustawa i ten sam wyrok jest podstawą dla innych przeliczeń. Co Szanowny Anonim o tym sądzi? Skąd różnice?
Anonimowy z 17.08.2019 r, 12:09
UsuńUważam jednak,że się mylisz.Podane przez Ciebie podstawy prawne z kpa określają sposób wydawanie decyzji,co powinna zawierać decyzja itp. jakie wydają
wszystkie organy administracji.Dotyczy to także ZUS,jednak konkluzja decyzji,czyli jej treść oparta być musi na przepiach wynikających z ustawy emerytalnej.W przypadku decyzji em.wydanej przez ZUS,nie można się odwołać do Sądu Administracyjnego.Wyliczenia emerytury powsz. oparta jest na tych samych podstawach prawnych wynikających ustawy o FUS.
Zapis art. 25 ust. 1b w brzmieniu obowiazujacym po 30 wrzesnia 2017 r. nie dotyczy pan z rocznika '53 dlatego, że wiek emerytalny nabyly przed ta datą. Ponadto pytanie prawne dotyczylo przepisow znajdujacych sie we wskazanym dzienniku ustaw. TK nie mogl rozciagnac tego na przepisy obowiazujace od 1 pazdziernika 2017 r ktore obnizyly wiek emerytalny. Pań z rocznika '53 obowiazywal podwyzszony wiek emerytalny. Zapis ustawy naprawczej stosowany jest do wieku emerytalnego rownego 60 lat wiec nie do Pan urodzonych w 1953 r..Zwykla zonglerka przepisami.
OdpowiedzUsuńCzy tak właśnie powiesz w sądzie? ;)))
UsuńNie, powiem to prezydentowi jezeli dojdzie do podpisania tego "bubla". Naruszanie Konstytucji? Przeciez nasz RPO dba o rownosc prawa i nienaruszanie ustawy zasadniczej. I co teraz? Dla wszystkich kobiet wiek emerytalny wynosi 60 lat?
UsuńOto chyba pracownik ZUS chce sie dowiedziec co emeryt powie w sadzie.
UsuńA gdzie to napisalas?
UsuńZ tego wynika że oprócz tego co wnosi wyrok TK czyli art 25, na nic więcej nie możemy liczyć.Po co te sądy lepiej spokojnie poczekać na ustawę.
OdpowiedzUsuńGdybyśmy były na 100 % pewne, że ustawa wejdzie w życie na pewno byśmy nie składały odwołań do Sądu tylko spokojnie czekały. Na dzień dzisiejszy to nic nie wiadomo.
UsuńMoim zdaniem wejdzie w życie. Ja odwołałam się do sądu, sąd wyznaczył mi termin na 15 10.2019 r.W związku z tak odległym terminem odroczyłam sprawę i za obopólną zgodą - sądu i ZUSu wyrażono zgodę a ZUS przysłał mi jeszcze wyliczenie emerytury zgodnie z TK - bez potrąceń wcześniejszych emerytur, i myślę Ze ZUS najlepiej wie co będzie. Tylko to wyliczenie bez potrąceń współcz. do życia jak w 2013 r i kap. począt. taki jak 2015 r. po przeliczeniu za urlop wychowawczy.
OdpowiedzUsuńW związku tak odległym terminem dotyczyła Pani jeszcze sprawe
UsuńOdroczylam
UsuńCzy przeliczenie wyszło korzystnie?Czy emerytura powszechna wieksza?
UsuńWyszła większa o około 160 zł
Usuń160 zł to żenada .pierwszaki dostały podwyżki po 700 zł i jeszcze więcej.Amy mamy sie cieszyć odliczeniem i spłatą..To są kpiny.Miało byc równo.Teraz tylko liczą się listy kandydatów do sejmu a nasze sprawy sobie czekaja.Masakra...
UsuńPierwszaki miały to szczescie,ze nie złożyły wniosku ale to jest nieliczna grupa kobiet 53 i nie przebijesz głowa muru jak mówią.Ja przedawniona realistka zyskam 150 zł i jakoś nie zazdroszcze nikomu.
Usuńnie złożyłam wniosku bo wiedziałam, że jak od podstawy wyliczenia emerytury powszechnej odjęte zostanie to co pobrałam przez 5 lat to nie ma siły żeby dostać coś więcej,o możliwości wycofania wniosku i tego że kapitał początkowy i składki przestaną być waloryzowane nie miałam pojęcia więc można mówić że miałam dużo szczęścia bo otrzymałam przeszło tysiąc złotych netto. Kobiety życzę Wam du.zo siły i wiary w dobre zakończenie Waszej walki z bezprawiem jakie Was dotknęło ala pol
Usuń> A-y 11:51
Usuń"Miało być równo."
Jakie równo?!! Skąd takie informacje?
W wyroku TK, a dokładnie w uzasadnieniu mowa jest o JEDNOLITYCH zasadach zwrotu ..., a to nie jest równoznaczne z tym, że miało być równo!!!
Równo to znaczy wyliczą na dzień złożenia wniosku i nikomu nie odejmą już pobranych emerytur/najważniejsza data wniosku/ i to są jednolite zasady zwrotu a nie wszystkim jak pierwszakom
UsuńJednolicie to znaczy w ten sam sposób równo słownik języka polskiego
Usuńnajwidoczniej ustawodawca nie posługiwał się słownikiem języka polskiego ale ZUS doskonale zna jego intencje w kwestii interpretacji przepisu i wylicza po swojemu
Usuńrówno to np. każdemu po 1000 zł emerytury obywatelskiej, jednolite zasady przeliczania a nie równo, a pierwszaki nic nie maja przeliczane, bo mają dopiero przyznawane emerytury
UsuńJa dostałam identyczne wyliczenie dla sądu i czekam na rozprawe
OdpowiedzUsuńA kiedy ma pani rozprawe
Usuń15 10 2019
UsuńJeżeli ustawa okaże się niekorzystna to mogę wznowić sprawę w sądzie. Nie wiem czy gra warta świeczki , czy my coś więcej zyskamy. Jeżeli ustawa dotyczyc będzie art 25 to sad też nie pomoże.
OdpowiedzUsuńluiso, te podrzucone przez panią dwa linki nie dotyczą wznowienia posterowania, tylko stwierdzenia nieważności, to zupełnie co innego, proszę nie mylić pojęć. Po wyroku TK skargi nie są wnioskami o stwierdzenie nieważności, tylko skargami o wznowienie postepowania
OdpowiedzUsuńJakie bonusy? Dlaczego takie a nie inne ograniczenie czasowe? Po 30 września 2017 już konstytucyjny?
OdpowiedzUsuńCzy po pozytywnym wyroku sadu trzeba złożyć wniosek do zus czy emerytura PRZELICZONA jest z urzedu
OdpowiedzUsuńJeżeli ZUS nie złoży apelacji, powinien naliczyć i wypłacić na podstawie wyroku.
UsuńPodstawą rozstrzygnięcia sądowego związanego z odwołaniem od decyzji ZUS,
OdpowiedzUsuńmogą być tylko przepisy prawa materialnego.Są to przepisy prawa,które stanowią bezpośrednio o prawach i obowiąkach,nakazach i zakazach.Są to wszystkiw przepisy,które określają sytuację mającą istotny wpływ na powstanie,zmianę lub wygaśnięcie stosunków prawnych.Przykładem jest prawo wynikające z ustawy o FUS,które określa stosunki pomiędzy ubezpieczonym a ZUS.W odwołaniu jak i w odpowiedzi na pismo ZUS skierowane do Sądu Pracy nie należy powoływać się na złamanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego przez ZUS,gdyż nie ma to żadnego wpływu na wydanie korzystnego orzeczenia.Należy wykazać,że np.zastosowano niewłaściwy przepis z ustawy em..przepis uchylony,niekonstytucyjny,nie uwzględniono wszystkich okresów zatrudnienia,żle wyliczono kapitał i jego waloryzację,a tym samym z błędem wyliczono wysokość emerytury itp.
Postępowanie przed Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych toczy się zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego i KPC.
Nic bez adwokata nie zrobimy. Ponieważ nie mamy pieniędzy, to lepiej nie idźmy do sądu. Po co ten wyrok TK, jak i tak będziemy na wcześniejszej. Taki szum zrobili po orzeczeniu TK, że to chyba o to w tym wszystkim chodziło.
Usuń22:16
UsuńWygrana sprawa wcale nie jest uzależniona od obecności adwokata.
Jeżeli przepisy pozwalają na pozytywne załatwienie to sprawa wygrana i bez adwokata, a jeżeli nie pozwalają to i adwokat nie pomoże. Adwokat zawsze jest wygrany, bo jego honorarium nie zależy od tego, czy sprawa wygrana czy nie, on wygrywa zawsze, honorarium jest za jego udział w sprawie, niezależnie od wyniku.
Do anonimowego 22:16 w mediach TVP niestety cisza. Najważniejsza sprawa, to jak uzasadniliśmy wniosek do Sądu w odwołaniu.Jeżeli przepisy nie pozwalają na pozytywne załatwienie sprawy to i adwokat nie pomoże. Po co ten wyrok? żeby prawidłowo była wyliczona emerytura powszechna (bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat). Część Pań na pewno dostanie podwyżkę,np pisze przedawniona 17 sierpnia 2019 23:43 Pozdrawiam.
UsuńJa też myślę ze sad pomyślnie przychyli się do mojej sprawy jestem przedawniona i emerytura powszechna wyszła wyższa niż wczesniejsza cięć po co adwokat ,a w końcu będzie co bedzie
UsuńA niech ktoś napisze ,że ktoś wygrał z adwokatem odnośnie tej sprawy.Ewa
OdpowiedzUsuńCzy są jakieś panie wcześniejsze emerytki z roczników 1949-1952, które PRZED MAJEM 2012 ROKU nie wycofały wniosku o emeryturę powszechną wyliczoną jeszcze BEZ POMNIEJSZENIA, gdy taka emerytura okazała się niższa od wcześniejszej? Czy ZUS wtedy (przed majem 2012 roku) informował, że nie warto wycofywać wniosku, bo przecież będą nadal pobierały emeryturę wcześniejszą, czyli nic nie stracą?
OdpowiedzUsuńZUS o niczym nie informuje tak jakby były to tajne informacje trzeba samemu wychodzić dowiedzieć się tak było z r 53
Usuń12:42
UsuńNie tego dotyczyło moje pytanie
Chyba nie jest trudno zrozumieć, że moje pytanie dotyczyło tego, czy PRZED MAJEM 2012 panie z roczników 1949-1952 wycofywały wnioski, gdy ich emerytura powszechna okazywała się niższa od emerytury wcześniejszej.
UsuńNIE WYCOFYWAŁY CZY WYCOFYWAŁY i ponownie składały, gdy emerytura powszechna stawała się wyższa od wcześniejszej?
Na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko same emerytki z roczników 1949-52 i do nich je kieruję.
Jaka była sytuacja przed majem 2012 nie powiem, ale mogę napisać o sobie. Jestem z listopada 1952, od września do 29.12.12. nie było mnie w Polsce. Przed wyjazdem pytałam kiedy złożyć wniosek, bo wracamy od syna pod koniec roku - odpowiedz: można po powrocie, najwyżej stracę na przeliczeniu 2 m-ce.O zmianie w ustawie ani mru mru, a ja o tych zmianach czytałam i słyszałam jedynie w kotekście podniesienia wieku emerytalnego, ale mnie to przecież nie dotyczyło. Wniosek złożyłam po powrocie, w pierwszych dniach stycznia 2013 i już w tym momencie usłyszłam o odliczeniach. Wniosek wycofałam po rozmowie z koleżanką pracującą w księgowości, która służbowo często kontaktowała się z ZUS,wstępnie wyliczyła mi świadczenie i wyszło mi sporo mniej niż miałam. Pani w ZUS / ale z działu zwolnień lekarskich/ powiedziała jej, że niewiadomo co jeszcze może się zmienić i lepiej wycofać. Wniosek wycofałam po kilku dniach, nie otrzymałam nawet decyzji o emeryturze powszechnej, tylko pismo o ponownym podjęciu wypłaty emer. wcześniejszej ze względu na wycofanie wniosku. W 2015r. sama wstępnie przeliczyłam kapitał, nadal em. wcześniejsza wychodziła wyższa, ale od tego czasu już wiedziałąm o blogach w internecie /od koleżanki r.53/. Ponieważ ewntualna zmiana w ustawie /ta w sejmie/ dot. tylko r.53, przeliczyłyśmy moja emer. powszechną w przybliżeniu - nie jestem na 100% pewna, ale mimo odjęcia emer. wcz. pobranych za około 12 lat wychodzi chyba trochę wyższa od wcześniejszej. Nie mam jak sprawdzić dokładnie, więc w lipcu 2019 złożyłam wniosek o emeryturę powszechną - będę miała dokłądne wyliczenie. Będzie więcej - bardzo dobrze, jak się pózniej coś zmieni na korzyść, to będę walczyć jak np. przedawnione lub nieprzedawnione r.53, jeśli będzie mniej- wycofam wniosek i będe czekała na dalszy rozwój sytuacji. Po otrzymaniu decyzji podzielę się wynikiem na blogu.
UsuńWitam.W marcu 2012r złożyłem wniosek o emeryturę wcześniejszą z tytułu pracy w warunkach szkodliwych.W marcu 2019r złożyłem wniosek o emeryturę powszechną.Otrzymałem decyzję z której wynikało ,że em.powszechna wzrosła o 89 zł netto w stosunku do e,wcz. Z em.powszechnej odjęto wcześniej pobrane świadczenie emerytalne. Wniosek o em.powszechną wycofałem i ponownie złożyłem go w lipcu 2019r. Emerytura powszechna wzrosła ok. 300 zł netto. Pozdrawiam koleżankę z godz. 16.53
UsuńDziękuję i pozdrawiam wzajemnie, a przede wszystkim szczerze gratuluję koledze z godz.20.01. Również czekałam do lipca, aby złożyć wniosek - może tym razem będe miała więcej szczęścia - koleżanka z 16.53
UsuńDo anonimowy z 16:53 Czy nie mogło być tak, że miano potrącać wcześniejsze emerytury ,ale od momentu wejscia ustawy tzn.01.01.2013r i ,tylko miesiąc lub dwa miałaby pani odjęte,a później ZUS dostał wytyczne ,aby u pani potrącać od 2007roku.Na początku niektóre sądy orzekały potrącenia od momentu wejścia w życie ustawy,ale były apelacje ZUS.
Usuńdo: 22.40 To, co napisałam o godz. 16.53: o stracie 2 m-cy, to pani w ZUS mówiła nie o odejmowaniu pobranych emerytur, tylko o tym, że jeśli złożę wniosek o przeliczenie wcześniejszej na powszechną w styczniu 2013 a nie w pazdzierniku lub listopadzie 2012, to emeryturę powszechną ZUS zacznie wypłacać od stycznia, 2 m-ce po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale przepisowo z datą złożenia wniosku. NIe było nawet słowa informacji o art.25/1b.
UsuńTroche nie na temat,ale według informacji prasowych z tego roku z rocznikow 1949-1952 ponad 228 tys kobiet jest dalej na wcześniejszej emeryturze.Mniemam,że jedne panie do tej pory nie występowały o emeryture powszechną wiedząc w tamtym czasie, że będzie lepsza emerytura wcześniejsza po ukończeniu 60 lat, inne nic nie wiedzialy o możliwości zamiany wcześniejszej na powszechną / dzisiaj spóźnione z wnioskami/.Mogę ,tylko napisać od siebie,że należę do tych co nie wiedziały.W 2018r po przeliczeniu i odjęciu pobranych wcześniejsza dalej lepsza,może w 2021r wyjdzie na + ,tak jak powiedział senator Borowski w wieku 70 lat.
OdpowiedzUsuńU W A G A dziewczyny propozycja spotykają się Krysie Spotykają się misie a czy rocznik 53 nie spotkalbysie np pielgrzymka Gienia
OdpowiedzUsuńNajlepiej u Tadka.Był kiedyś taki program w TV"Jerbatka u Tadka".
UsuńTo niezła myśl wspólne sprawy łączą ludzi. Myślę, ze Sejm byłby najlepszym miejscem w obecnym czasie. Pozdreawiam
UsuńEmerytura poszechna jest na wniosek,to fakt,ale panie składajace pierwszy raz wniosek po wyroku TK jeśli emerytura ma być bez odliczeń wcześniejszych powinna być obliczona najpóźniej na dzień 31.XII.2014r. Zobaczcie panie , że wtedy wasze emerytury miałyby podobne wzrosty. Te ,które będą czekały na większą kapitalizację ,to niestety, ale już z odliczeniami jak inne roczniki będące na wcześniejszej emeryturze.Na stronie ZUS jest jeszcze wiadomość , że pierwszaki o emeryture powszechną mogą składać wnioski bezterminowo,czyli do 202....roku?
OdpowiedzUsuńPrzykład wzrostu emerytury pani "pierwszaka" z rocznika 1953 (nie kontynuującej zatrudnienia) przy zachowaniu możliwości bezterminowego składania wniosku o emeryturę powszechną.
OdpowiedzUsuń2013: emerytura powszechna BEZ POMNIEJSZENIA niższa o kilkaset złotych od emerytury wcześniejszej
2019 (wniosek w lipcu): emerytura powszechna wyższa od emerytury wcześniejszej o 1500 zł
2020 (wniosek w lipcu przy podobnej waloryzacji kapitału i składek jak w roku 2019): emerytura powszechna wyższa od emerytury wcześniejszej o około 2600 zł
2021 (wniosek w lipcu, przy podobnej waloryzacji kapitału jak w roku 2019): emerytura powszechna wyższa od wcześniejszej o około 4000 zł
itd. itd...
Jeśli sytuacja będzie bez zmian, to chyba warto poczekać z wnioskiem ;)
Kogoś tu chyba poniosło, podaj konkretne liczby, które prowadzą do takich wyliczeń, szczególnie z roku 2013 i z 2019
UsuńAle po co komu wyższa emerytura w niebie? Przydałaby się teraz, zwłaszcza że ceny coraz wyższe.
Usuń2039 - cel osiągnięty! Wcześniejsza emerytka umiera milionerką! W chwili śmierci zalogowana na PUE ogląda swoje wirtualne miliony zapisane na indywidualnym koncie w ZUS i przepełnia ją szczęście. Happy end.
UsuńGdybym czekała do 2020 roku mnie by wyszła powszechna większa od tej z 2019r o 970 zł brutto,a w 2021r o 2140 zł brutto.
UsuńDo anonimowego z 00:04
Usuńjedyna przesada z mojej strony może dotyczyć przyjęcia zbyt optymistycznych prognoz waloryzacji kapitału na lata 2020 i 2021. Jeśli chcesz się pobawić liczbami, to podam ci tylko jedną - wysokość wcześniejszej emerytury w lipcu 2019: 2800 zł brutto. Resztę możesz odtworzyć na podstawie danych z komentarza z 19.08, godz. 15:48. Porównania emerytury powszechnej z wcześniejszą to także wielkości brutto. Podpowiem też, żeby zastosować korzystniejsze tablice "dożycia" obowiązujące od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013. Przy prognozowaniu pamiętaj nie tylko o waloryzacji kapitału, ale także o corocznej (szacunkowej) waloryzacji emerytury wcześniejszej. Miłej zabawy.
Do anonimowego z 10.20. Liczyłam i uważam, że mooocno zaokrągliłeś w górę kwoty podwyżek, szczególnie za lata 2020 i 2021 - moje wyliczenia na te lata to około 1980 zł i 2580 zł oczywiście brutto. Jeśli mamy Ci uwierzyć, przedstaw swój sposób liczenia na konkretnych liczbach - może ja cos pomyliłam.
Usuń19:17
UsuńMasz rację, twoje wyliczenia dotyczące roku 2020 i 2021 są poprawne.
Symulacja w moim komentarzu z 19 sierpnia w zamierzeniu miała dotyczyć dotyczyć co drugiego roku: 2021 i 2023, ale przez roztargnienie pomyłkowo zostały zapisane dwa kolejne lata: 2020 (zamiast 2021) i 2021 (zamiast 2023). Przepraszam za niezamierzone wprowadzenie w błąd.
https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-waloryzacji-kapitalu-poczatkowego,12.html
UsuńPotencjalna emerytura przy wysokiej waloryzacji kapitału i składek, jak w ostatnich latach, wzrasta rok do roku o najwyżej kilkanaście procent. Gdyby to były takie bajońskie sumy to większość decydowałaby się przechodzić na emeryturę znacznie później niż po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Usuńanonimowy z 22:35, 7 tys. zł brutto emki na 70 urodziny piechotą nie chodzi. Niejedna emerytka 53 chętnie przytuli taką "bzdurę" ;)))
UsuńNie wiem kto zleca pisanie takich informacji, ale nikt trzeźwo myślący nie uwierzy, że emerytura jaką ma tu większość 1500-2500 zł wzrośnie w ciągu 4 lat (do siedemdziesiątki) o kilkaset procent.
Usuń22:59, może masz rację, gdy chodzi o emeryturę przyznawaną po raz pierwszy, jednak gdy się już ma emeryturę wcześniejszą to można poczekać z jej zamianą na emeryturę powszechną.
UsuńDo anonimowy z 22:59
UsuńTe kilkanaście procent , to przy mojej emeryturze z 2019 roku to 17,7% w 2020r / zakładajac waloryzacje kapitału na poziomie tegorocznej /.
Do anonimowy z 15:48 Na podanym przez Ciebie przykładzie, emerytura wcześniejsza 2800zł brutto w 2019 r., powszechna w 2019 r. o 1500 zł wyższa. Zysk całoroczny przy przejściu na emeryturę powszechną w 2019 r. 1500zł x 12 miesięcy = 18000 zł brutto. Emeryt czeka rok do 2020r., zyskuje 480 zł brutto(1980zł - 1500zł). Kiedy zwrócą mu się te niepobrane przez rok 18000zł? Policzmy 18000:480= 37,5. Po 37,5 miesiącach czyli ok.3 latach. Naprawdę czekanie się tak bardzo opłaca? Nie wspominam już o tym, że traci marcową waloryzację emerytury z 2020r. Pewnie, że to marne ok. 3% w porównaniu z waloryzacją kapitału i składek na poziomie ok. 11,84%, ale okazuje się, że nie zyskałby 480 zł, ale najwyżej 350 zł brutto w 2020. 18000:350=51 miesięcy. Pewnie warto czekać ponad 4 lata do 70tki żeby zyskać tyle ile można mieć już w 2019?
UsuńLudzie co wam chodzi po głowie,my walczymy o200,300 zł a wy chyba pierwszaki,piszecie o tysiącach i denerwujące nas .Co nas obchodzą matematyczne wyliczenia ,zagadki.Lepiej pomyślcie jak pomoc
OdpowiedzUsuńpowtarzać do skutku, że mała grupka mogła nie wycofać wniosku po niekorzystnej decyzji, ale nie dziesiątki tysięcy normalnych kobiet. Brak właściwej informacji ze strony ZUS o skutkach niewycofania wniosku a nawet zapewnianie, że nie ma potrzeby go wycofywać, bo i tak będzie wypłacana dotychczasowa emerytura to poważne naruszenie reguł działania instytucji zaufania publicznego.
UsuńLudzie dowiadują się o przysługującym im prawie przypadkowo. ZUS tłumaczy się, że nie ma takiego obowiązku, aby o każdorazowej zmianie w prawie zawiadamiać indywidualnie swoich klientów.
UsuńWiele osób, którym się nie przelewa, nie wiedziało, że jest szansa na podreperowanie budżetu.Nie ma możliwości, żebyśmy każdego emeryta informowali o tym, że ma prawo zgłosić się do ZUS-u i przeliczyć sobie świadczenie. Ponieważ wtedy być może zabrakłoby pieniędzy na te świadczenia - poinformował rzecznik urzędu Przemysław Przybylski.
Od lat istnieje takie niepisane porozumienie pomiędzy rządem a ZUS-em. Rząd to jest ten dobry, a ZUS to jest ten zły. W związku z powyższym to na ZUS spada obowiązek obcinania różnego rodzaju świadczeń - twierdzi Gwiazdowski.
Tym razem dogadali się w ten sposób, że obaj i ZUS i rząd są źli i niestety nie przeliczają korzystnie emerytek 53. Sądy też nie stają po stronie pokrzywdzonych i jak dotychczas chyba nie ma korzystnego wyroku odnośnie przeliczenia emerytury po wyroku. Wygląda na to , że wyrok był nagroda dla tych dobrze poinformowanych, a więc pracowników zusu i ich bliskich, którzy wycofali wnioski lub ich nie składali i są pierwszorazowymi.pozostali są wyautowani.
UsuńDlaczego nasza sprawa nie jest nagłasniana w mediach ,nie ma przebicia. A może jeszcze trzeba napisac list z podpisami do premiera Morawieckiego a by pomógł w tej sprawie.Ewa
OdpowiedzUsuń