12 lipca 2019

Senackie poprawki do projektu ustawy emerytalnej


             Poniżej przedstawiam sprawozdanie z obrad dwóch komisji senackich w sprawie poprawek do projektu ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego



Data publikacji: 12-07-2019


                                    SENAT   RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IX KADENCJA


Warszawa, dnia 12 lipca 2019 r.                             Druk nr 1175 X





DODATKOWE  SPRAWOZDANIE

                                                         KOMISJI USTAWODAWCZEJ
oraz
KOMISJI RODZINY, POLITYKI SENIORALNEJ I SPOŁECZNEJ
(wraz z zestawieniem wszystkich wniosków)

o projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


Senat na 82. posiedzeniu w dniu 11 lipca 2019 r. – po przeprowadzonym drugim czytaniu – zgodnie z art. 81 ust. 3 i 4 Regulaminu Senatu skierował projekt ustawy do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.
Komisje na wspólnym posiedzeniu w dniu 12 lipca 2019 r. ustosunkowały się do zgłoszonych w toku dyskusji wniosków.
 Komisje poparły wnioski zawarte w pkt 1 i 2 zestawienia wniosków i wnoszą o ich przyjęcie  przez  Senat   wraz  z   jednolitym  projektem  ustawy   o   zmianie  ustawy   o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy, zawartymi w druku    nr 1175 S.


Przewodniczący Komisji                                                       Przewodniczący Komisji Ustawodawczej                                              Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
(-) Stanisław Gogacz                                                          (-) Mieczysław Augustyn


Z E S T A W I E N I E  W N I O S K Ó W


do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych



Uwaga:
Poprawki nr 1 i 2 należy głosować łącznie.


1)

w art. 1, art. 194i i art. 194j otrzymują brzmienie:
„Art. 194i. Przepisu art. 25 ust. 1b nie stosuje się do ubezpieczonych urodzonych w roku 1953, którzy pobrali emerytury wymienione w tym przepisie na podstawie wniosku złożonego przed dniem 6 czerwca 2012 r., pod warunkiem złożenia wniosku
o emeryturę, o której mowa w art. 24, w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu.
Art. 194j. 1. Ubezpieczony urodzony w roku 1953, który pobrał emeryturę na podstawie  przepisów art. 46, art. 50, art. 50a,  art. 50e  i art. 184 niniejszej ustawy lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia  1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2203 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730), w oparciu o wniosek złożony przed dniem   6 czerwca 2012 r., może wystąpić o ponowne ustalenie emerytury przyznanej   na   podstawie    art.    24,    od    podstawy    ustalonej   z zastosowaniem art. 194i, w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu.
2.   Przeliczeniu podlega podstawa obliczenia emerytury ostatnio przyjęta do ustalenia kwoty świadczenia, a następnie uwzględnia się kolejne zmiany wysokości świadczenia.
3.   Emerytura w ponownie ustalonej wysokości przysługuje od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury przyznanej na podstawie art. 24, a w przypadku, gdy prawo do tej emerytury było zawieszone
– od dnia, od którego mogłaby być podjęta jej wypłata.
4. Jeżeli ponownie ustalona wysokość emerytury przyznanej na podstawie art. 24 jest wyższa od wypłacanej dotychczas, emerytowi

Poprawka sen.
M. Borowskiego poparta przez
połączone komisje


wypłaca się wyrównanie. Kwotę wyrównania stanowi różnica pomiędzy sumą kwot emerytur, jakie przysługiwałyby w okresie,
o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem ich waloryzacji, a sumą kwot wypłaconych w tym okresie.
5. Przepisy ust. 1–4 stosuje się do ponownego ustalenia wysokości renty rodzinnej.”;


2)

po art. 1 dodaje się w art. 1a i art. 1b w brzmieniu:

„Art. 1a. 1 Z dniem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie podstawy obliczenia emerytury, o którym mowa w art. 194j ustawy zmienianej w art. 1, postępowanie w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej z pominięciem przepisu art. 25 ust.  1b  ustawy  zmienianej  w  art.  1,  wszczęte  przez  organ  rentowy   w wyniku skargi o wznowienie postępowania złożonej w trybie art. 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, z późn. zm.) lub przez sąd w wyniku skargi o wznowienie postępowania złożonej w trybie art. 4011 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego  (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360, z późn. zm.), podlega zawieszeniu z mocy prawa do czasu wydania przez organ rentowy decyzji w sprawie tego wniosku.
2.          Organ rentowy zawiadamia sąd o złożeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, oraz o wydaniu decyzji.
3.         W przypadku wydania przez organ rentowy decyzji o odmowie ponownego ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 194j ustawy zmienianej w art. 1, organ rentowy lub sąd z urzędu podejmuje zawieszone postępowanie, o którym mowa w ust. 1.
4.          Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, umarza się z dniem wydania przez organ rentowy decyzji zaspokajającej roszczenie w całości.
Art. 1b. Przepisów art. 194j ustawy zmienianej w art. 1 nie stosuje się do spraw, w których wskutek wznowienia postępowania, o którym mowa
w art. 1a, nastąpiło zaspokojenie roszczeń w całości.”.




Poprawka sen.
M. Borowskiego poparta przez
połączone komisje


                           INICJATYWY USTAWODAWCZE


Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Sygn. akt P 20/16. Projekt ustawy ma na celu przywrócenie większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobrali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną



220 komentarzy:

  1. Pani Jolu mam pytanie czy toczące się sprawy Sadowe zawieszac i czekać na ustawę czy dalej się sądzić ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Można złożyć wniosek o zawieszenie, jeżeli ktoś tego nie zrobił do tej pory. Nie wiadomo, kiedy ustawa wejdzie w życie. Nie zawsze ZUS się zgadza na zawieszenie postępowania.
    Jeśli postępowanie jest zawieszone, to nic na razie nie trzeba robić, ustawy jeszcze nie ma

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytałam w komentarzach ze niektóre Panie kiedy otrzymują pismo z Sądu ze będą pokrywać koszta zastepstwa procesowego to cofaja sprawę

      Usuń
    2. A co wtedy zrobić jak zus nie zgodzi się na zawieszenie postępowania
      Pytanie do P.JolkiK

      Usuń
    3. Sądzić się lub cofać sprawę innego wyjścia nie ma

      Usuń
    4. Jak do tej pory, okręgowy sąd pracy nikomu nie zasądził zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Nie ma się czego obawiać.

      Usuń
    5. Jeśli ZUS nie zgodzi się na zawieszenie postępowania, warto iść na rozprawę. W sądzie można powiedzieć tylko, że się podtrzymuje swoje stanowisko, wyrażone w odwołaniu. Można tez napisać odpowiedż na odpowiedż ZUS na odwołanie emerytki do sądu i wręczyć ją sądowi (w dwóch egzemplarzach). I tyle.

      Usuń
    6. Patrząc na to w jakim kierunku idą prace nad ustawą wydaje mi się że sytuacja przedawnionych i nieprzedawnionych w sądzie jest inna. Nieprzedawnione maja uzasadnione prawo podtrzymywać swoje stanowisko, wygrają przynajmniej w zakresie prawa do ponownego przeliczenia. A nieprzedawnione które odwolywaly się z uwagi na sposób przeliczenia ENP, chyba już nie mają podstaw podtrzymywać stanowiska bo ustawodawca tez się z nim nie zgadza. I uprzedzajac zbędna fale krytyki wyjaśniam, że moje rozważania wynikają z dotychczasowego zakresu o który walczyliśmy.

      Usuń
    7. Błąd, miało być:"Przedawnione maja uzasadnione prawo..."

      Usuń
  3. My spóźnione dalej pokrzydzone,już nikt sie o nas nie upomni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spóźnił e czy przedawnione? Bo to jest roznica

      Usuń
    2. Jest napisane wyraźnie, że chodzi o spóźnione. Pokrzywdzone podlegać będą pod działanie ustawy ustawy naprawczej a spóźnione - nie, bo nie są z 1953 r.

      Usuń
    3. Zamiast "pokrzywdzone" ma być: "przedawnione".

      Usuń
  4. Co z przedawnionymi ? Nie ma w projekcie ustawy , czyli nic sie nie zmieni ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to nie ma, to głównie z myślą o nich jest ustawa, aby zlikwidować skutki przedawnienia.

      Usuń
  5. Do p. Joli K
    Jesteśmy na ostatniej prostej i musimy zmobilizować siły. Ustawa może być w sejmie jeszcze w tym miesiącu. Co możemy jeszcze zrobić? Może wysyłać naszą petycję do wszystkich posłów żeby nie przyjęli ustawy w takim kształcie, z nadzeją że co któryś ją przeczyta? Tylko jak to technicznie zrobić? Trzeba by każda z nas wysłała 460 maili, a to byłoby bardzo trudne. Co Pani proponuje? Czas nas goni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do p.Joli cd.
      A może wysłać naszą petycję do Kancelarii Sejmu i na biuro podawcze sejmu z prośbą o jej przesłanie do wszystkich posłów jeszcze przed najbliższym posiedzeniem sejmu. Bo jeżeli posłowie nie będą wiedzieli, że my nie chcemy ustawy w takim kształcie, to będą wszyscy głosować za jej przyjęciem, myśląc że naprawiają nasze krzywdy i chcąc się nam przypodobać przed wyborami. Na chodzenie po biurach poselskich, jak to proponują niektóre panie, już nie ma czasu.

      Usuń
  6. Czy ja mam szansę na wyższą emeryturę mając bardzo niskie skladkibo kwota składek wynosi 33476,33 kapital 350603,12 suma kwot po br 77708,15 i sred przeżycie 254,50 emerytura 1203,,82 to w 2013 rób jestem przedawniona dzisiaj mam 1628 zl bardzo proszę jeśli ktoś wie i może mi pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli kwota 1203.82 zł to emerytura wczesniejsza brutto to teraz po wyroku TK wyjdzie pani 305 zł wiecej za m-c brutto plus waloryzacja plus rekompensata za 6 lat.

      Usuń
    2. Co oznacza, że wysokość podwyżki nie zależy od wysokości emerytury.

      Usuń
    3. (33476,33+350603,12)/254,5=1509,15. Porównanie na 2013r:wczesniejsza 1203,82 a powszechna 1509,15 i jest ona na wejsciu wyzsza od wczesniejszej o 350 zł ,to biorąc pod uwagę dalsze waloryzacje a także jeśli była Pani na urlopie wychowawczym to także waloryzacja kapitału początkowego z tego tytułu w 2015r ma Pani szanse na wyższą ememryturę>Pozdrawiam.Grazyna

      Usuń
    4. sory za pomyłke powinno byc< a nie o 350 jak napisałam wcześniej. Grazyna

      Usuń
    5. Jeszcze raz ja ze sprostowaniem :powinno być o 305,33zł więcej a nie jak napisałam o 350zł.Grażyna

      Usuń
    6. emerytura 1203 zł to jest chyba netto/na rękę/ bo brutto wychodzi 1509 więc te rachunki się nie zgadzają Prośba do wszystkich pań, jezeli podajecie kwoty emerytur to zaznaczajcie czy to jestt brutto czy netto bo wtedy wyliczenia mają sens

      Usuń
  7. P. Jolu Może warto by było zredagować pismo do przedstawicieli sejmu i my każda w swoim mieście zaniosła by petycję .przecież napewno nas przyjmą .Myślę że wtedy każdy przeczyta i się zapozna z trescią. To by mogła być taka petycja mniej więcej jak..Możemy nawet nasze uwagi nasza poprzednia.Może ktoś to napisze ale czas nas goni .Trzeba się umówić w biurze poselskim i każdy poseł nas przyjmie Możemy nawet coć dopowiedzieć ustnie, Do posłów z PIS PO i jeszcze do innych.A jak Wy panie uwazacie? Bo ja pójde napewno.Tylko ile mamy czasu.?przynajmniej sie zapoznają z naszą sprawą .Jestem przedawniona.My nic nie skorzystamy.Moja koleżanka ma przeliczone jako pierwszak dostała 700zł podwyżki.Na emeryturze byłyśmy równo.Dlaczego nie mamy być potraktowane tak samo .To jest wybitnie nie sprawiedliwe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytasz dlaczego nie macie być traktowane tak samo a no dlatego że nie tak samo składałyście wniosek!

      Usuń
    2. Do Anonimowej z godz 9.05 ma Pani szansę na 1814 zł na 2013r czyli wyższą niż pobierana teraz Barbara czego życzę i pozdrawiam.

      Usuń
    3. Z godz 9,48 jeżeli po przeliczeniu niekorzystnym em kapitałowej wszystkie nadal pobieramy em wcześniejszą natomiast em kapitałowa jest zawieszana wiec dlaczego nie mamy być przeliczanie tak jak te które składają wniosek po raz pierwszy? A w ogóle to nie rozumiem dlaczego niekorzystna em kapitałowa jest zawieszana (dziwne okreslenie) a nie z.urzędu od razu umarzana

      Usuń
    4. Do z godz,9,48 -Wy panie też byście nie skorzystały gdyby nie wyrok TK .Pani jest zapewne w tej grupie bardzirj zadowolonych i nie jest pani przychylna nam przedawnionym A NO jednak po wyroku szybko pani wniosek złozyła.Ma pani szczęście.GRATULUJĘ.

      Usuń
    5. Pani z Godz. 9,48 bardzo teraz się przemadrza ciekawe czy taką wiedzę miała wcześniej no i po co pisać takie głupie komentarze.

      Usuń
  8. Prosimy p. JOLE o wypowiedź, myślę, że jest to dobry pomysł. Pani Jolu czy mamy się już poddać. Ja np po wczorajszym dniu jestem smutna i już nic mi się nie chce gdziekolwiek pisać o cokolwiek prosic bo co ta da.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kochane panie nie wiem czy coś wskóramy, dlatego że oni trzymają się ściśle wyroku TK t, nie potrącenia ze skladek i kapitału wczesniej pobranych emerytur a na dodatek tylko kobiety 53. Przecież inne osoby też poszły na wcześniejszą eme. i tez zostały im potrącone ale to już nie ma o tym mowy. a nawet zaznaczone jest tylko do 06.06.2012r, Dl mnie to jest wogóle bzdura bo kto czyta Dz. Ust.a powinno być od dna wejścia w zycie ustawy. Stąd wniosek trzymają sie ścisle formuły braku wiedzy w momenie wejścia na wcześniejszą emer. i zaufanie do państwa. Nic poza to nie wychodzą.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jaka jest różnica między wcześniejszą emerytką z 1952r /nie pracujacą na wcześniejszej emryturze, a emerytką z 1953 roku też nie pracującą na wczśniejszej emeryturze.Zakładam,że zarówno jedna jak i druga występując o emeryturę powszechną po 60-tce zyskałyby 100-200zł.Dziś jedna nie ma prawa nawet do tych skromnych 100zł / według starych zasad /druga,może mieć i 800zł / po nowmu/.Obie dowiedziały się o nowej ustawie pomniejszającej emryturę powszechną w 2013 roku lub o wiele,wiele później.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. emerytka z 1952 roku maiła kilkumiesięczną szansę na złożenie wniosku a ta z 1953 r takiej szansy nie miała nawet jednego dnia i stąd wyrok TK

      Usuń
  11. Popieram pomysł z godz.09.19, w naszym mieście zaniosę petycję,
    może tylko warto wykreślić rocznik 1949-52, bo ustawa dotyczy tylko rocznika 1953 i skupić się na tym a pozatym to chyba nam należy się jakieś zadośćuczynienie za tyle lat walki i takiego
    traktowania. W naszym wieku zamiast spokojnie żyć to musimy walczyć z Naszym kochanych rządem. Przecież ustalili już pracownicze plany kapitałowe, co możemy poradzić naszym dzieciom, następny niewypał. Chciałam powiedzieć, że również jest mi smutno ale jestem również zła że nic nie możemy zrobić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całym sercem popierałam od kilku lat waszą petycję i nie, tylko ja ze spóźnionych roczników,skoro jednak pani uważa,że spóźnione warto wykreślić,to nie macie już mojego wsparcia.

      Usuń
    2. A mnie jest smutno, że tak łatwo emerytki '53 dały się "podpuścić" i same dzielą się coraz bardziej...Jestem ur. 26.12.52., tzw. spózniona, też Was popierałam pisząc wszędzie. Po wyroku TK liczyłam na uczciwą ustawę naprawczą. Art. 25/1b powinien pozostać, ale tylko jako dot. emerytur częściowych, które wprowadzono z dniem 01.01.13.

      Usuń
  12. Ja uważam że powinno to dotyczyć wszystkich będących na wczesniejszej emeryturze którym potrącona te wcześniejsze emerytury.i nie tylko do 06,06,2012 ale od chwili wejścia w żyxcie ustawy tj. 01,01,2013r. i to było by sprawieddliwe dla wszystkich. Przeciez ustawa nie może być tylko dla wybranych ludzi. Głupota.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka sama "głupota" jak wyrok TK dotyczący tylko wybranych ludzi, tylko kobiet '53.

      Usuń
  13. Przepraszam, jeżeli uraziłam to jest tylko moje zdanie, ale tu już nic nie można zrobić, trzymają się TK, i wszystkiego by jak najmniej wydać z budżetu, Wam czepnęli się by liczyć od chwili złożenia wniosku a w przypadku rocznika 1953 od osiągnięcia wieku emerytalnego, kombinacja wedle potrzeby i tu możecie również mieć argument. Sprawa Wasza jest w sądzie najwyższym i to może być na Waszą korzyść. Rocznik 1953 już nic nie zyska i sprawa będzie zamknięta a my dożywotnio na emeryturze wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślałam,że komisja senacka znajdzie "salomonowe wyjście" z tego problemu gdzie jedni i drudzy będą choć w części zadowoleni.Na, to jednak potrzeba głębokiej mądrości i chęci,a tego zabrakło u senatorów.Wszak, to nie my narobiłysmy tego bałaganu w ustawie z 2013r.

      Usuń
  14. Może by ktoś potrafił przeliczyć przykładowo ile by wynosiła podwyżka od kwoty np.1270 zł-emerytura wczesniejsza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę podać kwotę kapitału składek lata przezycia i kwote brutto wczesniejszej emerytury z pierwsze decyzji co pani dostała to wylicze.

      Usuń
    2. Decyzja lipiec2008r-1067zł -do wypł-899zł92 gr
      25 lat-8 miesięcy okres składkowy tj.-308 m 8lat 1 m okres nieskładkowy tj. 97 m wskażnik wys podstawy 58,65% kwota bazowa 1334,50 kapitał początkowy 29.03.2006--614,84 zł. To spisałam z pierwszej decyzji.6 Może nadmienieę że 6 lat byłam na urlopie wychowawczym.Będe bardzo wdzieczna za wyliczenie, bardzo dziekuje.

      Usuń
    3. Niestety z tych danych nie wylicze,chodzi o decyzje wydaną w latach 2013-2014 i tam jest kwota kapitału składek i wysokość emerytury wczesniejszej.Jeżeli pani jest rocznik 1953 i nie składała pani wniosku w latach 2013-2014 o emeryturę powszechna to jest pani pierwszorazowa i należy teraz złożyć wniosek do Zus o emeryturę.

      Usuń
    4. Składałam w 2013r.Iwcześniejsza była niższa 0 20 zł
      peześle z 2013 r.

      Usuń
    5. sierpień 2013--kwota składek -48508,27zł kwota zwalorzowanego kapitału 286842,38zł śr trwanie życia 253,70 miesięcy wyliczona kwota emerytury 1029,50zł Emerytura brutto 1343,71zł

      Usuń
    6. Jeśli jesteś na kapitałowej to już nic nie wskurasz

      Usuń
    7. Jestem na wcześniejszej

      Usuń
    8. Jeżeli jest pani na wczesniejszej brutto 1343.71 w 2013 r to po wyroku TK niestety nic pani już nie zyska.

      Usuń
    9. Tak też myślałam,NO to panie przedawnione taka mamy ustawę naprawczą,moja koleżanka mi przesłała jako nie przedawniona ksero swojej decyzji jako pierwszak bo poszłyśmy równoczesnie na wcześniejszą i miałyśmy te zupełnie podobne kwoty, Ona zyskała o 650 zł więcej.

      Usuń
    10. Ta kwota wcześniejszej 1343zł to brutto z 2013 roku, czy brutto z 2019 roku?
      Bo trzeba porównywać kwoty z tego samego miesiąca i roku.

      Usuń
    11. To kwota z decyzji lipiec 2013r

      Usuń
    12. Więc nowa emerytura wyjdzie 1321 zł, a więc mniej niż wcześniejsza. Nie będzie zysku. Chyba że przeliczy się urlopy wychowawcze (o ile je Pani miała) i w ten sposób wzrośnie kapitał początkowy, a więc i nowa emerytura. Wtedy jest szansa, że nowa przewyższy wcześniejszą.

      Usuń
    13. urlop wychowawczy 6 lat. Ale też nie wiadomo czy doliczą

      Usuń
    14. Przeliczą urlopy wychowawcze. Nie robią tego przy emeryturach wcześniejszych, ale przy nowych emeryturach i kapitale początkowym - tak.

      Usuń
    15. CZy pani moze może się orientuje ile może być więcej za 6 lat.?

      Usuń
  15. W 2008 roku złożyłam wniosek o emeryturę wcześniejszą ,którą zawiesiłam.Ponownie złożyłam wniosek we wrześniu 2012 roku. Czy te nowe przepisy będą mnie dotyczyły?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu chodzi o rocznik 53 który jako ostatni skorzystał z szansy przejścia na em wcześniejszą lecz jak się okazuje na niekorzystnych dla nich warunkach w roku 2008 pozdrawiam

      Usuń
    2. To zależy w którym miesiącu pani złożyła, bo jeżeli do dnia 06.06.2012 to tak a jeżeli później to nie.

      Usuń
  16. To ja już całkiem zglupialam robicie juz wyliczanki ile która skorzysta na przeliczeniu a poprawki waszym zdaniem są niekorzystne dla emerytek 53 może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi?

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo dziękuję Pani lub paniom z godz 10,13 i10,44 za pomoc w odliczeniu jeszcze raz dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  18. Drogie koleżanki ja wszystkim życzę żeby dostały to co im się należy i się nie m artwily i denerwowaly przecież musimy być silne chociażby dla naszych dzieci i ukochanych wnukow

    OdpowiedzUsuń
  19. Czy składki Plus kapital podzielone przez długość przezycia wynosi brutto czy netto

    OdpowiedzUsuń
  20. kwota składek plus kapitał dzielone przez miesiące dożycia wychodzi emerytura brutto,proszę powiedzieć czy tą kwotę od 2013 r. rewaloryzować przez te wszystkie lata do 2019r ? proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  21. Prosze o pomoc .65021,37 + 324674,62 ÷ 253. Emerytura tz.decyzja 2014r wynosila 1195. Z gory dziekuje.Marysia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po ustawie będzie 1540zł na rok 2014. Jeśli to jest więcej niż wcześniejsza brutto na rok 2014, to będzie nowa emerytura + rekompensata. Jeśli nie - nic się nie zyska.

      Usuń
  22. Czy bedziemy mialy doliczony urlop wychowawczy na dzieci..bo w 2015 r zostalam na wskazniku 0,7 nie przeliczono mi na 1,3..Przedawniona Marysia

    OdpowiedzUsuń
  23. Wyliczone emerytury z kwoty składek Plus kapital podzielony przez dozycie jest chyba brutto jeśli się mylę to proszę panią z godz 12,12 o sprostowanie

    OdpowiedzUsuń
  24. Prosze dokładnie sprawdzić jeżeli ta kwota 1195 zł to emerytura wczesniejsza z decyzji z 2014 r to po wyroku TK zyskuje pani miesięcznie 345 zł brutto plus waloryzacja za 5 lat plus ewentualnie za urlop wychowawczy no i rekompensata za 5 lat.Alicja

    OdpowiedzUsuń
  25. A ja miałam w 2015 przeliczone urlopy wychow po 1,3 dodane do kapitału ale nie do emerytury

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo dziekuje za pomoc.Tak to emerytura wczesniejsza zawieszona z decyzji 2014r ze stycznia.

    OdpowiedzUsuń
  27. Żeby dobrze sie zrozumieć ta kwota 1195 zł to nie zawieszona tylko emerytura wczesniejsza która pani pobierała przez cały 2014 r.Jeżeli tak to powyższe moje wyliczenie jest prawidlowe.Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak.. To emerytura ktora pobieralam przez caly 2014r.bardzo dziekuje.Marysia

      Usuń
  28. Szanowne Panie jeszcze nie ma ustawy a wy już liczycie, a swoją drogą niektóre wyliczenia są rodem z Księzyca wzięte.

    OdpowiedzUsuń
  29. To proszę wyliczyc poprawnie na danym przykładzie nie z księżyca pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  30. Takie to proste wyliczyć emeryturę powszechną bez pomiejszenia i porówną z emeryturą wcześniejsząz tego samego roku co emerytura powszechna i wyjdzie nam jakas kwota którą później należy zwaloryszować zgodnie rewaloryzacją w danym roku i do dzisiaj. A jeżeli wyjdzie mniejsza od tej wcześniejszej z tego roku co emer. powszechna to klapa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest takie proste, w większości przypadków różnica kwotowa między emeryturą wcześniejszą a powszechną jest różna w poszczególnych latach

      Usuń
    2. Prawidłowy tok myślenia to naprawdę proste i prawidłowe.
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dokładnie, zapytana pani w ZUS powiedziała, że bez ich tabel ciężko jest to wyliczyć.

      Usuń
    4. Porównuje się kwotę emerytury z decyzji em wcześniejszej do tej która wyjdzie nam z obliczenia bez odejmowania em .

      Usuń
  31. Może ktoś przeliczy na przykładzie np. p. ELŻBIETY żeby choć jakieś pojęcie mieć. Przecież nie wszystkie potrafimy przeliczac .Chociaz wiadomo że to jakoś szacunkowo,

    OdpowiedzUsuń
  32. HANIU TO PROSZE O POMOC W PRZELICZENIU MOZE WLASNIE NA PRZYKLADZIE BRDZO BYS POMOGLA

    OdpowiedzUsuń
  33. proszę o pomoc ponieważ w ZUS uzyskuje informację ,że po każdym przeliczeniu em.wcześniejsza jest wyższa poddaje dane rok 2014 kap.pocz.351839,93 SKL.ubezp.178064,59 pobrane emerytury 152939,65 dalsze do życie 253 m-ce emerytura wynosi 1489,98 bardzo proszę prżeliczcie bo nie wiem co dalej złozyłam odwołanie do sadu czy wycofać dziękuje bardzo i pozdrawiam madre głowy rcznik53 wiesia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brakuje istotnej wartości - wysokości brutto emerytury wcześniejszej z tego samego miesiąca 2014 roku.

      Usuń
    2. To proste. Pomija się kwotę pobranych emerytur. Czyli:
      351839,91+178064,59=529904,50
      529904,50:253=2094,48
      Wysokość nowej emerytury na rok 2014 wynosi zatem 2094,48 zł.
      Jeśli uwzględni się przeliczenie urlopów wychowawczych, nowa emerytura będzie nieco wyższa.
      Tak wyliczoną nową emeryturę trzeba porównać z dawną wysokością emerytury wcześniejszej (aktualną na miesiąc wydania dawnej decyzji ZUS) - w Pani przypadku z 2014 roku.

      Usuń
    3. np kap.pocz.351839,93
      skl 178064,59
      wskaż doż 253 miesięcy
      Po dadodaniu wychodzi 529903,93 i dzielimy przez 253= 2094,48.
      To jest emerytura bez odliczeń pobranych em czyli ta nowa.
      Teraz nalezy ją porównać z em wcześ z 2014 jeżeli okaże się większa to super, to wtedy będzie wyrównanie.
      Mam nadzieję że wytłumaczyłam jasno,jak czegoś jeszcze nie rozumiesz to pytaj sie az do skutku.
      serdecznie pozdrawiam

      Usuń
    4. Kobietki, a gdzie się podziewa kwota pobranej emerytury- której teraz nie odliczają. Czy ona powinna zwiększać kapitał czy ulatnia się w nieokreślonej przestrzeni???

      Usuń
    5. Jest w kapitale

      Usuń
  34. Jeżeli mamy być równo i sprawiedliwie traktowane to osoby które po raz pierwszy składają wniosek powinny mieć parametry do wyliczenia dla 60 lat z 2013 r

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tk chyba chodziło o rowne traktowanie czyli żeby cały rocznik 53 bez wzgledu czy minęło 5 lat czy nie mógł złożyć ponownie wniosek o em powsz bez odliczeń. Podobniez wniosek o em powsz składa się tylko raz.to dotyczy rowniez przeliczenia kap początkowego.jezeli by odstąpił od tej decyzji to musieli by wszystkim przeliczyć jak pirwszorazowym ale jak twierdzą nie ma pieniędzy. Ja też bym tak chciała być przeliczone.Jestem przedawniona i też dostanę grosze.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Z tym składaniem tylko raz to jest nie tak jak powinno być tylko w przypadku kiedy przeliczenia em kapit jest pobierana więcej przeliczać nie można ale kiedy cały czas pobiera się em wczesn a kapitałowa sobie wisi na suficie to prawo powinno zezwalac na złożenie wniosku o em kapit

      Usuń
    3. do Unknown13 lipca 2019 15:42

      Tak by było, gdyby przechodzenie na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego było obowiązkowe.

      Ale emerytura to nie obowiązek, tylko prawo, z którego ktoś chce skorzystać, a ktoś inny nie chce.
      Decyzja o momencie przejścia na emeryturę jest zawsze indywidualna, nikogo nie wolno zmuszać do przejścia na emeryturę, ani nikomu nie można zabraniać. Z tego powodu o wysokości emerytury decyduje data złożenia wniosku.

      Usuń
    4. do Unknown13 lipca 2019 16:48
      we wpisie poniżej jest odpowiedź

      Andrzej Goły
      Poniedziałek, 8 Lipiec 2019 o 11:40

      Dzień dobry

      Mimo że nie jestem adresatem odniosę się do wpisu Pani Mari SM z dnia 7.07.2019 godz 12:53 ponieważ więcej osób może ta kwestia zainteresować.

      “do Kibica.
      Ja byłam w Toruniu w ZUS z zapytaniem dlaczego nie mogę zobaczyć zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek a pani mi odpowiedziała ,ze mam złożyć wniosek a potem wycofać, to będę mogła zobaczyć ,chyba to coś nie tak……?Ja rocznik 1954 a mam wcześniejszą emeryture z uwagi na szczególne warunki.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam wszystkich.”

      Jak rozumiem chciałaby Pani dowiedzieć się jak będzie wyglądała podstawa emerytury czyli zwaloryzowany kapitał początkowy I składki, gdyby teraz złożyła Pani wniosek o emeryturę.
      Jeśli chodzi o kapitał początkowy sprawa jest prosta – jest on ustalany na 31.12.1998 a następnie jest waloryzowany do końca miesiąca od kiedy przysługuje wypłata emerytury. Wyliczenie jest dość proste : zwaloryzowany kapitał początkowy = kapitał początkowy x wskaźniki waloryzacji. Natomiast problemem jest dokładne wyliczenie zwaloryzowanych składek, ponieważ składki spływały do ZUS w okresie 01.01.1999 do zakończenia Pani kariery zawodowej. Pracownicy ZUS aby oszacować zwaloryzowane składki używają tzw. kalkulatorów składek, ale są to jedynie szacunki i wartości przybliżone. Jeśli zależy Pani na dokładnym wyliczeniu emerytury proszę skorzystać z rady Pani z ZUS i złożyć wniosek o emeryturę. ZUS wyliczy Pani dokładną wysokość podstawy emerytury i samą emeryturę (w formie decyzji przyznającej emeryturę). Proszę tylko pamiętać o wycofaniu wniosku przed uprawomocnieniem się decyzji.

      Pozdrawiam Andrzej Goły

      Usuń
  35. Nie zgadzam się.

    OdpowiedzUsuń
  36. Odwrotna sytuacja: Pani majac 66lat jeszcze pracuje a ja już od 60 roku zycia odpoczywam to bedzie dla pani sprawiedliwe

    OdpowiedzUsuń
  37. Przeliczajac nam emerytury z chwilą uzyskania wieku powinni wszystkim brać tabele życia z roku 2013 ale dla wieku jaki obecnie mamy 65+ 66+ bo obecnie ZUS żarty sobie robi przeliczajac emeryturę nieprzedawnionym stosuje tabele życia dla 60lat

    OdpowiedzUsuń
  38. HANIU JESZCZE JEDNO PYTANIE EMERYTURA WCZESNIEJSZA WYLICZONA Z POMIEJSZENIEM składek jest brutto czy netto np skladki Plus kapital minus skladki podzielone przez wskaznik

    OdpowiedzUsuń
  39. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  40. Ja mam na decyzji Z 2013 obliczona / skladki Plus kapital minus skladki podzielone przez przeżycie równa się wyliczona emerytura tylko nie wiem czy TO brutto czy netto po potrącenia składek na ubezpieczi podatek

    OdpowiedzUsuń
  41. To jest brutto dopiero później do wypłaty odliczaja podatek i składki i to jest wtedy em netto.

    OdpowiedzUsuń
  42. HANIU JESTES WIELKA BARDZO DZIEKUJĘ

    OdpowiedzUsuń
  43. Ja nie mam na decyzji napisane ze emerytura brutto czy do wypłaty tylko wyliczona ze składek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pojęcia "brutto", "netto" są tylko umowne. Wysokość emerytury jest ustalona w jakiejś wysokości, od tej emerytury są odliczone składki i podatek, a reszta do wypłaty.
      To co do wypłaty to umowne netto, a obliczona kwota emerytury w decyzji, jeszcze bez potrąceń, to 'brutto".

      Usuń
  44. To jest brutto,jeżeli to jest wyliczenie

    OdpowiedzUsuń
  45. Czy jest pewne że ZUS policzy wskaźnik trwania zycia kiedy miałyśmy 60 lat a może policzy niższy dla 66 lat,czy juz jest wiadomo,że niekorzystnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS zastosuje ten sam wskaźnik dożycia, co w pierwszej decyzji wyliczenia nowej emerytury.

      Usuń
    2. Jeszcze nic nie wiadomo co zrobi ZUS a wy już wszystko wiecie ile kto dostanie jaka będzie miał tablice obyscie się nie rozczarowali

      Usuń
    3. Przecież wiemy że nie ma ustawy ale chyba nie zaszkodzi policzyć sobie żeby zorientować się gdyż każda z nas ma inne kwoty kapitału i składek oraz nie każda z nas jest taka biegła w obliczeniach więc co paniom żałować informacji.

      Usuń
    4. To nawet szkoły podstawowej nie ukończyły, skoro nie umieją (nie nauczyły się) dodawać i dzielić.
      Wstydziłyby się przyznać do tego, że nie potrafią liczyć - nie są biegłe w podstawowych rachunkach.
      Żenada.

      Usuń
  46. do Hani z 16,01 nie mam decyzji wcześniej z tego terminu ale mam z 2012.06.01 decyzje prżeliczeniowa em wcześniejszą wynosi brutto 2641.00 nie wiem dlaczego mam zawsze wcześniejszą wyższą pozdrawiam wiesia

    OdpowiedzUsuń
  47. Ja nie mam podane na wniosku czy wyliczona emeryt ze składek po pomniejszeniu jest brutto czy do wyplatybo np mam wyliczona 1200 zl A w decyzji o rewaloryzacji1400

    OdpowiedzUsuń
  48. Nie znam twojej sytuacji chyba jesteś wcześniejszy rocznik

    OdpowiedzUsuń
  49. Hani jestem rocznik 53 skladki33476,33 kapital 350603,12 objęte skał 77708,15 dozycie 254,50 równa się 1203,03 i to wszystko świadczenie mniej korzystne i nie wiem czy to brutto bo w decyzji o rewaloryzacja z 2013 mam1441

    OdpowiedzUsuń
  50. Do 17.39 kwota NETTO to jest ta którą dostajesz do wypłaty

    OdpowiedzUsuń
  51. A co będzie jeżeli emerytka cały czas pracuje za małe pieniądze i ma co trzy m-c doliczany staż,emerytura teraz wypłacana jest wyższa bo większy staż.Jak zostanie przeliczona? Co będzie brane pod uwagę. Dostałam z ZUSu odpowiedz że pozostaje na obecnej/wcześniejsza/bo przeliczona po nowemu jest mniejsza.

    OdpowiedzUsuń
  52. Czy zadowolone panie z wyliczonych na blogu emerytur?

    OdpowiedzUsuń
  53. Z takimi skomplikowanymi pytaniami to proszę do ZUS a nie na blog.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nam już pomógł żeby się nie martwić bo zostaniemy na wczesniejszej.Więc daruj sobie ta złośliwość

      Usuń
  54. Panie juz spokojne mają naliczone wyższe emerytury

    OdpowiedzUsuń
  55. Panie zadowolone,spokojne i juz nie mają pytań ani wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  56. Pochwalom nie ma końca oby tak do końca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ela. Mnie wyszło 50 zł więcej. waloryzacja od tego prawie żadna. Nie wiem czy przeliczą urlopy wychowawcze, z jakiego to przepisu wynika.

      Usuń
    2. Uchwała o urlopach wych.weszla w życie w maju 2015 r.Te osoby które mają em kap.moga przeliczyć sobie em.

      Usuń
    3. To jak to jest?z powodu wejscia w zycie uchwały o urlopach można przeliczyć a jak ja przedawniona i wraz ze skarga wyslalam do ZUS ERPO i zaznaczylam że w związku z wyrokiem Tk to juz nie można przeliczyc

      Usuń
    4. Spokojnie trzeba najpier poczekac na uchwałę będziesz miała em kapitałową to wtedy mozna doliczyc urlopy wychowawcze tz. przeliczyć em powszechną.

      Usuń
    5. Na podstawie UCHWAŁY nic nie będzie przeliczane.

      Usuń
    6. Do Anonimowy 21.33 . To dot. osób które przeszły na emeryturę powszechną przed 2015r. Miały kapitał policzony po staremu, czyli urlopy wych. jako nieskładkowe. Przeliczenie urlopu wych. z 0,7 na 1,3 podwyższało kapitał początkowy a to po przeliczeniu zwiększało emeryturę.

      Usuń
  57. Zawsze są wątpliwości przecież nie wszyskiebeda zadowolone po co ten sarkazm każdy zdaje sobie sprawę ze niewiadomo jeszcze com z ustawą życzę zdrowia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro tyle pań miało przeliczane emerytury z 2014 r. i nie było to dla nich korzystne, to dla przedawnionych też nie będzie wesoło. Zresztą jeszcze nie wiadomo jak to będzie.

      Usuń
    2. ZUS już podawał, że przeszło 40% emerytek nie skorzysta na przeliczeniu.

      Usuń
  58. Własne nie wiadomo co za cudo to pisze

    OdpowiedzUsuń
  59. pozdrawiam rocznik 1953 barbara

    OdpowiedzUsuń
  60. do Hania, ja składałam wniosek o przeliczenie urlopu wychowawczego w 2015 r. ale nic mi nie doliczyli. Pani w ZUS stwierdziła, że to nic nie daje. Czy teraz to wezmą pod uwagę, czy muszę znów się upominać.

    OdpowiedzUsuń
  61. Mnie tez ZUS nie przeliczył bo jestem ba em wcz.esniejszej,a nie na kap.
    PO uchwale jak bedziemy składały wnioski ponownie to ZUS powinien doliczyć urlopy wychowawcze

    OdpowiedzUsuń
  62. Ja miałam doliczone w 2015 do kapitału urlop wych ale do emerytury już nie myślę ze teraz dodają

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodadzą moja znajoma miała przeliczna emeryturę od roku 2015 kiedy przelicza la urlop wychowawczy wyszło jej 150 zł więcej zawsze to coś pozdrawiam



      Usuń
    2. A kwota pobranej emerytury gdzie teraz się podziewa?? Czy zwiększa kapitał?

      Usuń
    3. Dobre pytanie również chciałabym wiedzieć ale. Zobaczcie.jakie.to czary.mary emerytura z odliczanymikwotami i obecnie bez tych kwot w ogóle. Się. Nie zmieniła

      Usuń
    4. Kwota pobranych emerytur nie zwiększa kapitału.Przy obliczeniu emerytury po prostu się jej nie dodaje.
      Dodaje sie kapitał plus składki i dzieli przez wskażnik dożycia i to wszystko.

      Usuń
    5. Po co tyle kropek w twoim komentarzu? Wystarczy na końcu zdania, poszczególnych słów nie oddziela się kropkami, do szkoły nie chodziłaś, czy co?

      Usuń
    6. Haniu, co ty opowiadasz? Kwota pobranych emerytur nie zwiększa kapitału? To po co była ta cała batalia i lament że odejmują, jak to nie zwiększa kapitału?!

      Usuń
    7. Wyraźne nie pobrane emerytury znikają nie wiadomo gdzie. Przecież wskaźniki kapitału z roku 2013 i 2019 są te same lub nieznacznie większe ale nie tule i wynosi pobrana emerytura. Gdzie te środki się walają oszukali nas na tabeli dożycia i nie dodali do kapitału pobranych środków
      pisałyśmy o tym w petycjach ale nasze państwo tak załatwiło rocznik 53 że najpierw nie mogliśmy na wcześniejszą, potem rzutem na taśmę, później odebrane emerytury sądy, trybunał,przywrócone,zwrócone i teraz ze wszystkim powtórka z rozrywki.
      Jakich argumentów używać teraz w Sądach przy odwołaniach ?

      Usuń
    8. przepraszam za literówki

      Usuń
    9. do 21,49
      a co ja napisałam to samo co TY mówisz kwota pobranaych emerytur nie zwiększa kapitału, po prostu przy wyliczeniach jej się nie bierze pod uwagę .

      Usuń
    10. Przecież to proste: jeżeli nie odejmujemy już pobranych emerytur, to nie musimy ich też dodawać. Na przykładzie: kapitał 1000 + składki 500 - pobrane emerytury 200 dzielili przez ilość m-cy do przeżycia powiedzmy 13, to wychodziło 1000+500-200:13=100 czyli emerytura była 100. Teraz kapitał 1000 + składki 500 dzielimy przez 13 m-cy dożycia to 1000+500:13=115,38 czyli emerytura to 115,38. To prosty przykład jak liczyć, szystko zależy jakie były kwoty kapitału i składek oraz ile było m-cy do przeżycia, a jest na decyzjach ZUS, które otrzymywaliśmy 2013/2014.

      Usuń
    11. jasne-dzięki

      Usuń
    12. Pobrane emerytury zniknęły w żołądka i następnie wysr ...
      Takie czary-mary.

      Usuń
    13. Ten zapis jest błędny: 1000+500:13≠115,38

      Nie nauczyli w szkole o kolejności wykonywania działań matematycznych?!

      Jakie tłumaczenie, takie błędne obliczenia!

      Usuń
    14. Anonimowy 22.57 Czary mary -życzymy kolorowych snów - idz spać, może rano będziesz milsza...

      Usuń
    15. Anonimowy 23.05 Nauczyli, dodaj sobie nawiasy i ok. To miało być takie "na chłopski rozum" i pewnie kto potrzebował, zrozumiał.

      Usuń
    16. Nie na chłopski rozum, tylko na babskie bezmózgowie.

      Usuń
    17. Na babskim portalu powiększasz swoje ego czy ...coś innego?

      Usuń
  63. Napiszcie mi w końcu czy te poprawki do ustawy to są dla korzystne? Bo widzę. Ze juz nic się o nich tu nie pisze tylko wyliczacie ile kto dostanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wg mnie wcale korzystne, powinne zawierrac wszystkich emerytów którzy są na wcześniejszej do 31.12.2012 roku a nie tylko rok 53 , ponadto nic wiele nie ustalono oprócz nie potrącanie wcześniejszych emerytur kobietom 53 i tylko dla tych co przrszły na emeryturę do 6,06,2012 r .Bzdura

      Usuń
  64. HANIU JESZCZE RAZ BARDZO CI DZIEKUJE IPRZEPRASZAM ZA NADUZYWANIE CIERPLIWOSCI przedawniona z godz 17,39

    OdpowiedzUsuń
  65. piękny wpis na Jotowni, ten wyrok TK to tylko zasługa pani sędzi ze Szczecina, nasze prośby, pisma, petycje na nic się zdały. Są osoby wśród nas, które skorzystały na emeryturze powszechnej i ja do nich należę. Wszystkim paniom wojującym o sprawę emerytek 1953 serdeczne dzięki , życzę powodzenia w słusznej sprawie ala pol

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Który wpis na Jotowni taki piękny?

      Usuń
  66. HANIU JESZCZE RAZ BARDZO CI DZIEKUJE PRZEDAWNIONA Z GODZ 17 39 I PRZEPRASZAM ZA NADUZYCIE CIERPLIWOSCI

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z wpisu wynika że coś się chyba rozjaśniło, miło mi
      pozdrawiam

      Usuń
  67. Zagadka?kto zasiada w radzie nadzorczej zus

    OdpowiedzUsuń
  68. Bardzo proszę o pomoc ,mam sprawę w sadzie ma początku sierpnia .Dane na 2015 rok składki 138872zł. kapitał 348158zł. pobrane emerytury148164zł. dalsze trwanie życia 234,8 .emerytura 1443,21 wczesniejsza brutto 1667,7zł .proszę policzyć czy coś zyskam ,na chwile obecną myślę o zrezygnowaniu chdzenia po sądach .proszę i dziękuję ,pozdrawiam cały rocznik 1953 !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 138872 + 348158 : 234,8 = 2074,23 brutto /bb/

      Usuń
    2. Błędny zapis!!!!
      Z takiego wyliczenia wynik wynosi: 140354,78535

      Prawidłowo jest tak:
      (138872+348158)/234,8=2074,23

      Usuń
  69. Kochani
    Musimy w trybie pilnym skonstruować kolejne pismo do posłów.
    Kochani, pomóżcie napisać takie pismo. Może Pani Kasia podejmie się tej roli...

    Póżniej przedstawię moją propozycję dalszego działania. Czy ktoś wie, czy można zwrócić się do biura Kancelarii Sejmu z prośbą o przesłanie pisma wszystkim posłom ? Czy jest taka możliwość?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest jeszcze jakiś sens?
      Pozdrawiam
      Przedawniona53

      Usuń
    2. Uważa że trzeba działać szybko .Może p. Kasia lub ktoś inny bardziej biegły pomoże napisać petycje tak jak p. Jola proponuje.A tak nawiasem to na JOTOWNI jest link kto jest w radzie nadzorczej ZUS - oczywiscie p. min. Marcin Zieleniecki.No to wszystko jasne musi bronic ZUS.Dlatego tez nie możemy miec przeliczane tak jak pierwszaki bo Zus by za dużo stracił. Ajak Wy panie uwazacie? Myślę że nasza sprawę trzeba przedstawić posłom z opozycji żeby nagłośnili naszą sprawe Kpiny z nas sobie robią.

      Usuń
    3. Przecież poprawki zgłoszone przez Borowskiego zostały opracowane przez ministerstwo i ZUS (tak to zostało uzgodnione na posiedzeniu połączonych senackich komisji).

      Usuń
    4. P.BOROWSKI w pierwszym czytaniu mówiłtrochę inaczej spodziewałysmy się czegos innego a teraz na otarcie łez wyrównanie zktórego skorzystaja jednostki.Wcześniejsza i tak będzie wyższa .ministerstwo iZUS pilnuje swoich interesów nie naszych

      Usuń
    5. p. JOLU czekamy z niecierpliwością na pani propozycję.

      Usuń
  70. Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo już się pogubiłam.
    Kapital początkowy w decyzji pierwszrazowej 140 145 zł.
    Kapitał początkowy w decyzji z 2013r 420.567.zl.
    Kapitał początkowy z decyzji z 2015r 142.245 zł.
    Czy ten z 2013r do wyliczenia emerytury kapitałowej jest po waloryzacji?
    W 2015r jest po przeliczeniu urlopu wychowawczego i ta kwota jest widoczna po zalogowaniu do pue.
    Jeżeli teraz będą brać pod uwagę wysokość kapitału z decyzji z 2013r, gdy występowałam o emeryturę powszechną to powinni też uwzględnić wzrost kapitału po przeliczeniu urlopu wychowawczego? Janka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a gdzie doliczysz kwotę pobranej emerytury?

      Usuń
    2. Pobrane emerytury to kwota 115.9,68 ale chodziło mi o ten kapitał początkowy, bo liczyłam po waloryzacji od 2000r i nie wychodzi mi tak wysoki jak mam w decyzji z 2013r. A potem mam ponownie ustalony w 2015r. Czy powinnam go zwaloryzować od 2000r aby wiedzieć jaki jest na dzień 2013r. Janka

      Usuń
    3. Kapitał musisz zwaloryzować od 1999r./było 115.60%/, składki waloryzuje się od roku 2000. Do wyliczenia emerytury znaczenie ma w którym kwartale 2013 roku złożyłaś wniosek, bo k.p. i składki waloryzuje się dodatkowo także kwartalnie.

      Usuń
  71. Do 21.46
    do kogo był ten komentarz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. do tego komentarza nad twoim:

      Dobre pytanie również chciałabym wiedzieć ale. Zobaczcie.jakie.to czary.mary emerytura z odliczanymikwotami i obecnie bez tych kwot w ogóle. Się. Nie zmieniła

      Usuń
    2. Jeżeli jesteś taka wykształcona to powinnaś wiedzieć,że twoim pisze się z dużej litery.Przepraszam jeżeli Cię uraziłam,ale nie wytykajmy sobie takich błędów interpunkcyjnych,ważny jest tok myślenia.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    3. Do Hani:Jak nie wytykajmy to nie tykaj

      Usuń
  72. Myślę, że kapitał początkowy /z 2015/ zwaloryzują do 2013 r.- /czyli będzie wyższy niż 420.567/ - dodadzą składki /są na decyzji z 2013r/ i podzielą przez ilość m-cy dożycia /też na decyzji z 2013/. Nie dolicza się pobranych, bo przecież bierze się CAŁY KAPITAŁ + SKŁADKI/nie odejmuje się nic!/.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Ja też tak myślę, tylko nie wiem jak oni waloryzuja, bo licząc wg wskaźników podanych dla waloryzacji nie wychodzi mi ta kwota z decyzji 2013r, ale sprawdzę jeszcze raz. Janka

      Usuń
  73. Tak piszcie panie do posłów szczególnie opozycji a to dzięki nim mamy ten bałagan myślicie że pomogą zrozumcie ze nikt nam nie pomoże to co przewiduje ustawa tak będzie czego jeszcze chcecie

    OdpowiedzUsuń
  74. Bo Ty już jesteś zadowolona!!!

    OdpowiedzUsuń
  75. Tak czytam wpisy i widzę że nie wszystkie ale jest sporo pan które mają nie małe emerytury wcześniejsze lub powszechne i o co wam chodzi ciągle mało źle ile sobie uzbieralyscie tyle macie a dzieci z wnukami zamiast wpadać na obiadki niech przyjadą z gotowym obiadem

    OdpowiedzUsuń
  76. Nie nie jestem zadowolona czeka mnie sprawa w sadzie i może jeszcze obciąża mnie kosztami sądowym ale liczę ze po wprowadzeniu nowej ustawy będę miała troszkę wyższa emeryturę

    OdpowiedzUsuń
  77. A może należałoby wycofywać odwołania?? Będzie to nas kosztowało..

    OdpowiedzUsuń
  78. Najpierw obrażasz potem przepraszasz zdecyduj się księgowo Haniu

    OdpowiedzUsuń
  79. Do opozycji i do rządzących trzeba dotrzeć,bo jak nie będą wiedzieć o co chodzi to podniosą rękę do góry i już po wszystkim. Ustawa ma byc sprawiedliwa. Sprawdziłam na stronie ZUS p. Marcin Zieleniecki jest w Radzie Nadzorczej ZUS .Panie nie przeliczajcie bo naprawdę małokto z nas skorzysta z tych przeliczeń.Wiele pan myśli o wyrównaniach ale ich nie będzie bo większość zostanie na wcześniejszej emeryturze.Trochę więcej będą miały tylko jednostki.Nie ma się co łudzić.Szkoda tylko że już parę walczymy.

    OdpowiedzUsuń
  80. Do Hani:jeśli wytykasz mi pisownię to słowo źle napisane należy ująć w cudzysłów żeby wiadomo było o co chodzi

    OdpowiedzUsuń
  81. Opozycja ma w sejmie mniejszość to nawet jak wszyscy podniosą rękę to i tak nic nie da a rządzący zagłosują tak jak im każą

    OdpowiedzUsuń