21 stycznia 2021

Nowe decyzje emerytalne po ustawie "naprawczej"

           Zgodnie z zapisami Ustawy o emeryturach i rentach z dnia 19 czerwca 2020 r. wielu emerytów z rocznika 1953 otrzymało już nowe decyzje z ZUS, inni otrzymają je w lutym.

 Niektórzy emeryci otrzymali świadczenia wyższe o kilkaset złotych, inni o kilkadziesiąt, a jeszcze inni zaledwie o parę złotych. Ale już wyrównania emerytur za 6 – 8 lat stanowią zwykle dosyć pokażne kwoty. Cieszmy się ich radością.

          Niestety wielu emerytów nie otrzyma żadnej podwyżki, będą pobierali świadczenia w dotychczasowej wysokości, gdyż przeliczona emerytura powszechna bez odliczeń pobranych wcześniej świadczeń nadal jest niższa od obecnie otrzymywanej. No cóż, pozostaje nam nadal walczyć o korzystniejsze przeliczenia emerytur dla osób z rocznika 53.

         Pamiętajmy też o emerytach zarówno z roczników wcześniejszych, jak i póżniejszych niż rocznik 1953. Oni zostali pominięci w ustawie „naprawczej”, ale ciągle walczą o uwzględnienie ich prawa do korzystniejszego przeliczenia świadczeń. Powinniśmy wszyscy wzajemnie się wspierać. Wszyscy, pokrzywdzeni zastosowaniem niekonstytucyjnego przepisu, art. 25 u. 1b ustawy emerytalnej z dnia 11 maja 2012 r., powinni otrzymać zadośćuczynienie.



Kochani, trafia się okazja rzadka.

Dziś mamy Dzień Babci a jutro Dziadka.

Babcie i Dziadkowie bywają różni, lecz warto pamiętać,

że wszyscy zawsze kochają wnuczęta.

To samo je cieszy, to samo raduje:

buziaki wnucząt, uśmiech i słowo... Dziękuję!

Przyjmij, Kochana Babciu, Kochany Dziadku, z serca płynące życzenia:

dobrego zdrowia, dużo optymizmu i wszystkich marzeń spełnienia.

 

 


10 stycznia 2021

Ostatni dzień na składanie wniosków do ZUS

 

                         11 stycznia 2021 r.

 

           To jest ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o przeliczenie emerytury zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

           O przeliczenie świadczenia i wyrównanie z ZUS mogą starać się emeryci urodzeni w roku 1953 (kobiety i mężczyźni), którzy przeszli na emeryturę wcześniejszą na podstawie wniosku złożonego przed rokiem 2013.

          Wnioski o emeryturę powszechną powinny koniecznie złożyć „pierwszaki”, czyli osoby pobierające emeryturę wcześniejszą, które do tej pory nie złożyły wniosku o taką emeryturę (ani też nie składały wniosków o przeliczenie emerytury w związku z doliczeniem urlopu wychowawczego), lub taki wniosek wycofały w odpowiednim czasie. Do złożenia wniosku wystarczy standardowy formularz EMP.

          Wnioski o przeliczenie emerytury powinny złożyć też osoby przebywające na emeryturze wcześniejszej, mające naliczone emerytury powszechne, ale niewykazujące żadnej aktywności po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Chodzi tu o emerytów, którzy nie składali skargi o wznowienie postępowania po wyroku TK, czy też nie wnosili sprawy do sądów, lub wycofali skargę lub wniosek.

          Emerytom z rocznika 1953, którzy już są na emeryturze powszechnej, a pobierali wcześniej emeryturę wcześniejszą, organ rentowy automatycznie przeliczy świadczenie.

         Z urzędu, czyli bez konieczności składania teraz wniosku, ZUS przeliczy emeryturę osobom, które otrzymały decyzję odmowną w sprawie uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej (z lat 2013 – 2020) i które odwołały się od tej odmownej decyzji do sądu.

Oczywiście, jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ZUS przeliczy emeryturę, czy nie zostanie pominięty, może również złożyć wniosek. Wystarczy dosłownie jedno zdanie:

„Proszę o przeliczenie mojej emerytury zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS z dnia 19 czerwca 2020 r.”

  Taki wniosek może być napisany odręcznie. Można go zanieść do Oddziału ZUS, lub wysłać pocztą, listem poleconym. Ważne, by to nastąpiło najpóżniej 11 stycznia 2021 r.

            Emerytom, dla których obliczona na nowo, bez potrąceń pobranych wcześniej świadczeń, emerytura będzie wyższa od dotychczas pobieranej, wypłacone zostanie jednorazowe wyrównanie i to za cały okres, w którym świadczenie było pobierane w niższej wysokości.

Jeżeli emerytura powszechna będzie niższa od pobieranej emerytury wcześniejszej, organ rentowy będzie kontynuował wypłatę emerytury w kwocie dotychczasowej.


         Emerytury dla emerytów „wcześniejszych”, przyznane na podstawie wniosków po dniu 11 stycznia 2021 r., będą pomniejszone o kwoty pobranych wcześniej świadczeń, czyli będzie zastosowany art. 25 u.1b.