17 października 2019

Sądowe sprawy emerytów. Odwieszenie postępowania sądowego


Drodzy Państwo

             Zanim ukonstytuuje się nowy rząd, zanim nowy parlament rozpocznie pracę, minie trochę czasu.

Wykorzystajmy ten czas na opracowanie planu naszych akcji przed przygotowaniem przez rząd, sejm czy senat projektu ustawy „naprawczej” po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16. Musimy wierzyć, że taki projekt ustawy powstanie niebawem i musimy zrobić wszystko żeby powstał.
Trzeba będzie „skonstruować” pisma do premiera, marszałków sejmu i senatu, parlamentarzystów.
Wszelkie propozycje mile widziane. Mam nadzieję, że wiele osób pomoże w przygotowaniu odpowiednich pism.


          Zanim obmyślimy treść pism i plan działania, trzeba zająć się sprawami bieżącymi, sprawami w sądach.
Toczą się sprawy w okręgowych sądach pracy. Niektórzy emeryci już wnoszą apelacje. Inni, mający zawieszenie postępowania, muszą je wznowić.

             Kodeks postępowania cywilnego przewiduje szereg przesłanek, na podstawie których może (bądź musi) nastąpić zawieszenie postępowania. Zawieszenie ze swej istoty ma charakter przejściowy to znaczy wcześniej czy później postępowanie zawieszone musi zostać podjęte lub umorzone.


„Odwieszenie” postępowania przywraca ciągłość sprawie, następuje z urzędu (sąd może podjąć postępowanie, gdy ustanie przyczyna zawieszenia) lub na wniosek którejkolwiek ze stron (gdy postępowanie zawieszono na zgodny wniosek stron).  Podjęcie postępowania może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od chwili zawieszenie, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie określiły innego terminu zawieszenia.

Wniosek można złożyć nawet wtedy, gdy nie brało się udziału w poprzednim postępowaniu.

Wniosek składamy, gdy:
·                     postępowanie dotyczy twojego interesu prawnego lub obowiązków, czyli jesteś stroną postępowania,
·                     nie ma już powodu, przez który zawieszono postępowanie.

Od 21 sierpnia br.
strony postępowania cywilnego zawieszonego wcześniej na ich zgodny wniosek mają maksymalnie pół roku na podjęcie sprawy.
Terminy stosuje się nie tylko do spraw zawieszanych już na mocy nowych przepisów, ale także do tych zawieszonych jeszcze przed ich wejściem w życie.

Niepodjęte w tym czasie postępowania zostaną umorzone, co może doprowadzić nawet do utraty roszczenia.

Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie zostanie zgłoszony w ciągu 6 miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu, wówczas sąd umorzy postępowanie.

           Sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron, lub gdy bezcelowe jest dalsze prowadzenie postępowania.

          Umorzenie postępowania w I instancji oznacza, że pozew nie wywołuje żadnych skutków prawnych, a więc w szczególności nie przerywa przedawnienia roszczenia. Ponowny pozew jest dopuszczalny, ale na jego złożenie może być już za późno. Niepodjęcie postępowania w terminie może więc w praktyce oznaczać utratę roszczenia.
Jeśli postępowanie zostało zawieszone przez sąd wyższej instancji, umorzenie spowoduje, że orzeczenie wydane w I instancji stanie się prawomocne. Apelacja strony niezadowolonej z rozstrzygnięcia sądu nie wywoła więc żadnego skutku i przegra ona sprawę. 

            Przeoczenie terminu na podjęcie zawieszonego postępowania może więc mieć bardzo dotkliwe i w praktyce nieodwracalne konsekwencje a skutkiem nowelizacji może być wiele spraw zakończonych w ten sposób wbrew woli stron.

Wniosek o odwieszenie postępowania sądowego powinien zawierać:
·                     informację, które postępowanie ma być znów prowadzone,
·                     informację kto składa wniosek, aby organ mógł ustalić, czy jesteś stroną postępowania,
·                     adres osoby składającej wniosek, (możesz również podać adres do korespondencji)
·                     uzasadnienie, które umożliwi organowi prowadzącemu postępowanie ocenę, czy postępowania może być znów prowadzone,
·                     twój podpis



Informacja dodatkowa

6 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Znaczna część zmian wejdzie w życie 7 listopada 2019 r., jednak dla niektórych przepisów przewidziano 14-dniowy okres vacatio legis. W efekcie od 21 sierpnia br. strony postępowania cywilnego zawieszonego wcześniej na ich zgodny wniosek mają maksymalnie pół roku na podjęcie sprawy.



Wzór wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania


                                                 .………………, dnia ……(miejscowość i data) 

Powód: …………emeryt…………………...
zamieszkały(a) w ……………………
ul. ……………………………………
kod pocztowy………………………..
PESEL
Nr emerytury


Pozwany: …………ZUS………………...
zamieszkały(a) w ……………………
ul. ……………………………………
kod pocztowy………………………..


Sygn. akt: …………………… 
                                                                                    Sąd Okręgowy/Apelacyjny
                       Wydział ……………………
                    w …………………………..






WNIOSEK
o podjęcie zawieszonego postępowania


Wnoszę o podjęcie postępowania zawieszonego postanowieniem z dnia ………………


Uzasadnienie

                Sąd Okręgowy/Apelacyjny w …… w sprawie sygn. akt … zawiesił postępowanie postanowieniem z dnia …………….. do czasu uchwalenia emerytalnej ustawy „naprawczej” po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16/ na czas nieokreślony/na czas określony do dnia…

Ponieważ nie jest określony termin podjęcia prac nad uchwaleniem emerytalnej ustawy „naprawczej”, a termin na okres zawieszenia postępowania, zgodnie z nowymi regulacjami w tym względzie, upływa po 6 miesiącach od daty zawieszenia postępowania, niniejszy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania jest zasadny.

Lub alternatywnie

Termin na okres zawieszenia postępowania, zgodnie z nowymi regulacjami w tym względzie, upływa po 6 miesiącach od daty zawieszenia postępowania, niniejszy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania jest zasadny.
               
                                                                                        (własnoręczny podpis)

Załączniki:

1. Odpis wniosku   

193 komentarze:

  1. Wiekszosc pan pozawieszala sprawy sądach licząc że będzie ustawa ale proces legislacyjny musi zacząć się od nowa wyrok TK powinien być wykonany ale nie musiw ciągu 18 miesięcy ale czy rząd się tego podejmie nie wiadomo zostaje tylko pilnować terminu zawieszenia

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to rozumieć, czy od 21.08. mamy czas pół roku , czy od dnia mojego zawieszenia licząc pół roku. Dzięki wielkie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 21 sierpnia 2019 to data wejścia w życie nowych przepisów, które zmieniły okres zawieszenia.

      Pół roku liczy się od dnia zawieszenia w konkretnej sprawie.

      Trzeba sprawdzić, czy pół roku zawieszenia dotyczy tylko zawieszenia do spraw nowych, czy i do tych, w których zawieszenie nastąpiło na okres 1 roku przed zmianą przepisu.

      Usuń
  3. Witam wszystkich jestem nieprzedawniona I mam sprawe 28 stycznia 2020r bylo to dla mnie zaskoczenie bo wczesniej Sad chcial abym sprawe zawiesila jednak ZUS nie wyrazil na to zgody bede przesluchana w charakterze strony czytajac komentarze Panie pisza o sprawach w ktorych nie musza uczestniczyc chyba Lepiej dla strony aby wyrazila swoje zdanie na sprawie tak uwazam pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam a gdzie ma Pani sprawe tez jestem nieprzedawniona mam sprawe w Katowicach pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. SO w Jeleniej Gorze oprocz zlozonej skargi po wyroku TK zlozylam do ZUS rowniez wniosek o wycofanie wniosku z 2014r wlasnie wyslalam odp do Sadu ze podtrzymuje swoje odwolanie wiec bedzie nastepna sprawa bardzo pomocny dla mnie byl w pisaniu odp do Sadu wyrok Szczecinski pozdrawiam

      Usuń
    2. Czy wyrok Szczeciński wykorzystywała Pani do pisma w sprawie wycofania starego wniosku? Dziękuję

      Usuń
    3. witam ja też jestem nieprzedawniona mam sprawę w Katowicach już 23.10 obecność obowiązkowa pozdrawiam Wacka

      Usuń
    4. Do 18,07 tak do wniosku o wycofanie wniosku z 2014r skoro po skardze po wyroku TK ZUS wzrusza wydane decyzje z naruszeniem prawa i ja uchyla ktora eliminowana jest z obrotu prawnego wiec dlaczego nie wzrusza wniosku ktory po uchyleniu decyzji stal sie bezprzedmiotowy a z wyroku szczecinskiego pomocny byl Fla mnie fakty bezprawnego zawieszenia przeliczonej emerytury powszechnej z chwila osiagniecia wieku emerytalnego ktora okazala sie mniej korzystna I nigdy nie zostala pobrana pozdrawiam

      Usuń
    5. Do Unknow z godz 19.10 napisz mi jak mam znaleźć ten wyrok Szczeciński jaka sygnatura bardzo wielkie dzięki z góry pozdrawiam

      Usuń
    6. 20:25;
      Wyrok ze Szczecina- temat poprzedniego posta. Jest też odnośnik do wyroku.

      Usuń
    7. Witam, bardzo proszę o kontakt Panią z Jeleniej Góry. Też będę występować przed tym Sądem, więc dobrze byłoby się skonsultować.

      Usuń
  5. Na rozprawę trzeba iść bo sędzia zadaje pytania jak coś nie jest jasne i panią ZUS też odpowiada sędziemu ta że warto posłuchać zazwyczaj sędzia nie chce czytania naszych elaboratów tylko spowiedzi na pytania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiec dlaczego Sad w niektorych sprawach pisze ze obecnosc nieobowiazkowa czytanie naszych odwolan a bezposredni kontakt ze strona chyba jest bardziej korzystny I dla strony I dla Sadu

      Usuń
    2. Obecność obowiązkowa jest wtedy gdy są niejasności w dokumentach o mnie np sędzia pytany mam dcyzj o rewaloryzacji z 2014 którego Anika ani ZUS nie miał i z którego roku mam legitymację czy 2008 czy z2013

      Usuń
    3. Witam. Jak myślicie Drogie Panie z jakiego powodu sędzia pyta o legitymację? Jakie może mieć znaczenie, to że ZUS zmienił nr, wydał nową legitymację E a emerytura nadal wcześniejsza. Mam niedługo rozprawę i dobrze było by wiedzieć co w trawie piszczy. Pozdrawiam. Ina

      Usuń
    4. Do Anonimowych w sprawie pytania sędzi o legitymacje emeryta.
      Legitymację emeryta zgodnie z rozporządzeniem MPS z dnia 12.08.2004 wydaje się wraz z decyzja o przyznaniu emerytury lub renty.Jest to dokument mający istotne znaczenie w szeregu sprawach.Opisuje to Gazeta Prawna z dnia 28.03.2019rok.

      Usuń
    5. Anonimowy18 października 2019 14:54

      W sprawie dwóch legitymacji emerytalnych proszę koniecznie przeczytać artykuł red. Wiktorowskiej z marca tego roku:

      https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1405354,emeryci-powinni-oddac-legitymacje-emeryckie.html

      Usuń
    6. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)

      z dnia 12 sierpnia 2004 r.

      w sprawie wzoru legitymacji emeryta–rencisty oraz trybu jej wydawania, wymiany lub zwrotu

      § 3.
      Legitymacja jest wydawana przez terenową jednostkę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwą w sprawach wydawania decyzji dotyczących świadczeń, zwaną dalej „organem rentowym”, wraz z decyzją o przyznaniu emerytury lub renty.
      § 4.
      1. Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
      1) zmiany nazwiska, imienia, numeru PESEL, numeru lub symbolu świadczenia, numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia emeryta lub rencisty, a także w przypadku upływu terminu ważności legitymacji;

      2) uszkodzenia lub zniszczenia.

      Usuń
    7. Dlatego legitymacja jest potwierdzeniem doręczenia decyzji.Jeśli była w użyciu np.w szpitalu to zostało zarejestrowane w systemie.

      Usuń
  6. Dzień dobry, czy na blogu jest Pani Szachjolka? Też mam sprawę w Świdnicy i chciałabym się z Panią skontaktować Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam zawieszoną sprawę w Sądzie Okręgowym na podstawie art.178k.p.c z dniem 5 czerwca 2019r.co mam dalej robić czy mam odwiesić sprawę przed 5 grudnia br.jestem przedawniona.Pozdrawiam wszystkie Panie Zosia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Na początku grudnia wyślij/zanieś (list polecony lub potwierdzenie odbioru na kopii) wniosek o podjęcie postępowania w sprawie sygn. akt...

      Art. 178. Sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron.

      Usuń
  8. Czy już coś bliżej wiadomo o wyroku ze sprawy Natalii?
    ZUS swego czasu miał szkolenia, uczono pracowników jak pisać pisma językiem zrozumiałym dla ludzi. Takie szkolenia przydałyby się i pracownikom sądów, aby człowiek wiedział, czy wygrał, czy przegrał.
    Wszystkich zwrotów prawniczych nie da się przełożyć na język potoczny czy nawet literacki, ale przynajmniej mogłoby być pod wyrokiem wyjaśnienie, co ten wyrok oznacza dla danego człowieka, czy przegrał, czy wygrał.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pisałam wczoraj w poprzednim poście o 9.02 i 11.40, czekam cierpliwie na wyrok, napisałam e-maila do SA w Bialymstoku ,w przyszłym tygodniu zadzwonię i zapytam kiedy wyrok wróci do SO w Suwałkach, Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalia napisz o co chodzi z ta zmiana w tablicach zycia.z sierpnia

      Usuń
    2. Średnie trwanie życia podaje GUS,to ja rozumiem, że ile będziesz średnio żyć m-cy.Poczytaj niżej podaje link https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-tablicy-sredniego-dalszego-trwania-zycia-kobiet-i-mezczyzn,285,7.html

      Usuń
    3. Podaję drugą stronę https://www.prawo.pl/akty/m-p-2019-279,18834197.html

      Usuń
  10. Jeżeli mi wyliczą ponownie emeryturę starymi wskaźnikami,to znaczy , jeżeli tylko odejmie Zus te wypłacone emerytury i jezeli nie zwiększą kwoty zwaloryzowanego kapitalu ,składek i podzielą ten kapital plus składki pezez średnie trwanie życia( u mnie bylo srednie trwanie życia w 2014 r. 251.50,kiedy miałam 6o lat i 5 mcy.Obecnie nam 66 lat i powinno sie dzielić nie 251,50 a pewnie 208 czy mniej.Po zwaloryziwaniu składek i kapitału tez by było więcej.Jeżeli dostane nie korzystną decyzję odwołam się.N

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalia ja wlasnie odwolalam sie od niekorzystnych wskaznikow jakie ZUS przyjal przy wyliczeniu emerytury po wyroku TK ZUS nie przemeczajac sie zbytnio spisal wszystkie wskazniki jak Leci z decyzji z roku 2014 wyrucajac jedynie wcześniej pobrane emerytury czekam na sprawę pozdrawiam

      Usuń
    2. Ja w pismie procesowym do sądu apelacyjnego tylko w końcowym zdaniu zaznaczyłam, że wnoszę o przeliczenie wg aktualnych wskaźnikow,nie wiem jak będzie ZUS przeliczał.Wyrok z SA ma wrócić do SO i później do ZUS u.A zus ma miesiąc czasu na przeliczenie,to jeszcze poczekam.N

      Usuń
    3. ZUS prawdopodobnie przelicza przedawnionym w,g starych wskaźników zwyrownaniem od 1 03 2019 r jeśli powszechna była wyższa niż wczesniejsza

      Usuń
    4. Dzwoniłam do ZUSu i otrzymalam odpowiedz,że zależy jak nspisane w wyroku.Ja uważam czy przedawnionym czy nie, powinno być liczone tam samo wszystkim paniom naszego rocznika

      Usuń
    5. 16:20;
      Nigdy panie które złożyły swoje wnioski przed wydaniem wyroku TK i mialy wydane decyzje nie mogą mieć liczone w ten sam sposob jak panie które złożyły swoje wnioski po raz pierwszy dopiero po wydaniu wyroku TK.
      Można byloby oczekiwać identycznego traktowania tylko wtedy gdyby ich decyzje zostaly uchylone. Brak uchylenia decyzji skutkuje ponownym przeliczeniem emerytury bez stosowania art. 25 ust 1b.

      Usuń
    6. 20:28;
      Ale od czego się odwolasz? Wszystkie obliczenia będę zgodne z prawem. Przeciez Twoj wniosek który skladalas mając 60 lat nie zostal wycofany. Do tego wniosku zostala wydana decyzja ktora rowniez nie zostala uchylona. Po wyroku TK emerytura do wniosku z 2014 r. może (jeżeli nie minęło 5 lat) być przeliczona bez zastosowania art 25 ust 1b ustawy. I to byloby zgodne z prawem. To czy chcesz być w sądzie zależy tylko od Ciebie.

      Usuń
    7. Jestem nieprzedawniona po zlozeniu skargi ZUS uchylil poprzednia decyzje tak jest napisane na decyzji z 13 maja 2019
      Skoro tamta decyzje uchylil to dlaczego mam policzone dozycie 253 mies? pozdrawi

      Usuń
    8. Do Unknown18 października 2019 22:50
      Jak pisałaś (chyba) wyżej, sprawa jest w sądzie pracy.
      Decyzję z 2014 r. masz uchyloną, to teraz pisz wniosek do ZUS o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną z 2014 r.
      Przeczytaj post i komentarze: 15 sierpnia 2019
      "Wycofanie wniosku o emeryturę powszechną".

      ZUS zapewne napisze odpowiedz na Twoje odwołanie do sądu.
      A sąd, być może, poprosi Cię o ustosunkowanie się do tej odpowiedzi. Jeśli nie, to Ty przygotuj sobie pismo procesowe.
      Oprócz podtrzymania swojego stanowiska koniecznie porusz sprawę braku informacji o możliwości wycofania wniosku o ep właśnie w tej decyzji z 13.05.2019 r.
      Przeczytaj post i komentarze: 20 września 2019
      "Błąd organu rentowego".
      Któraś z Pań pisała też o art. 7 i 8 kpa. Może ktoś pamięta, gdzie to jest.
      I ja postaram jutro znależć Ci ten wpis.

      Usuń
    9. Znalazłam.
      W komntarzach pod postem: 17 września 2019
      "Apel Senatora Jana Rulewskiego"

      "Art. 8. Zasada pogłębiania zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej
      § 1. Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.

      Art. 9. Zasada informowania stron postępowania
      Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek."

      Usuń
    10. Art. 116. Wszczęcie postępowania

      Dz.U.2018.0.1270 t.j. - Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

      2. Wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.

      Usuń
    11. do wpisu z 22.50.
      ZUS policzył na starych wskaźnikach i to jest niezgodne z prawem. Dlatego musi się wypowiedzieć w tej sprawie sąd. Jeżeli chodzi o wycofanie wniosku, to moim zdaniem, nie trzeba wcale argumentować, że ZUS nas nie informował o takiej możliwości, ponieważ w ustawie jest wyraźny zapis, że mamy prawo do wycofania wniosku do chwili uprawomocnienia się decyzji. I to wystarczy.

      Usuń
    12. Jeżeli chodzi o naruszenie art. 8 i 9 kpa to jest istotne ale nie na tyle, żeby miało znaczenie w zaistnialej sytuacji. To jest raczej na zasadzie "tonący i brzytwy się chwyta". Istotniejsze w sprawie jest zastanowienie się nad tym czy można wnieść o wycofanie wniosku do ktorego wydana decyzja zostala uchylona. W mojej ocenie ten wniosek w dalszym ciągu istnieje poniewaz nie zostal wycofany. Uchylenie zaś decyzji znaczy tyle, że w jej miejsce zostane wydana nowa.

      Usuń
    13. Do Anonimowy19 października 2019 09:04

      O argumencie braku informacji pisałam w kontekście pisma do sądu, a ni wniosku o wycofanie wniosku

      Usuń
    14. Pisalam wczoraj o 22:50 jestem nieprzedawniona
      Po skardze w decyzji z dn 13 maja 2019 ZUS napisal:W wyniku wznowienia postepowania w sprawie emerytury ZUS -na podstawie art 151 & 1 pkt 2 ustawy z dn 14 czerwca 1960r-Kodeks postepowania adm (Dz.U.z 2018r.poz
      .2096,z pozn.zm.)-uchyla decyzje z dn 15.01.2016r.oraz ustala jej wysokosc od 1kwietnia 2019 wysokosc emerytury oblicza sie od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wczesniejszej emer przyslugujacej na podstawie art 46 w zwiazku z art 29 (Dz.U.z2018r poz 1270 z pozn.zm
      )Odwolalam sie do Sadu sprawe mam w grudniu ZUS nie zgodzil sie na zawieszenie obecnosc nieobowiazkowa Wnioslam takze przy skardze o wyrownanie poniewaz emeryt wyszla o 100 zl wyzsza ZUS odpisal:Odnoszac sie do zadania wyplaty wyzszej emerytury za lata poprzednie podniesc nalezy ze zgodnie z art 190 ust 3 KRzP orzeczenie TK wchodzi w zycie z dniem ogloszenia i z tym dniem nastepuje utrata mocy obowiazujacej aktu normatywnego ktorego dotyczy orzeczenie TK Zadanie ubezpieczonej w zakresie wyplaty wyrownania mialoby znaczenie przy zalozeniu bledu organu rentowego Trudno jednak mowic o bledzie skoro w dniu przyznania emerytury organ rentowy w sposob prawidlowy stosowal obowiazujace prawo.Pani Jolu dziekuje za tamta podpowiedz i prosze to przeanalizowac i doradzic,Z gory dziekuje pozdrawiam

      Usuń
    15. Wprawdzie pytanie jest skierowane do pani Joli, ale temat mnie interesuje, ponieważ także jestem nieprzedawniona. Wg mnie musisz się zdecydować o co występujesz do sądu. Jeżeli walczysz o przeliczenie na warunkach dla pierwszaków, to nie możesz jednocześnie domagać się wyrównania za lata poprzednie.

      Usuń
    16. Według mnie, powinny Panie występować o ponowne ustalenie emerytury z najkorzystniejszymi wskażnikami, jak dla "pierwszaków".
      W razie przegranej sprawy o to, zostanie Paniom decyzja przyznająca przeliczenie świadczenia. I wtedy zostaje sąd cywilny o odszkodowanie za utracone pieniądze.

      Usuń
    17. Chybaze nowa ustawa będzie zawierała zadoscuczynienie

      Usuń
    18. Właśnie się zastanawiam, czy potrzebne byłoby poruszenie w piśmie do sądu, lub w sądzie, sprawy wycofania wniosku o emeryturę powszechną i braku informacji ze strony ZUS o takiej możliwości.
      Może lepiej tę sprawę po prostu załatwić, a w razie odmowy ZUS, dopiero w kolejnej rozprawie podnieść sprawę nieinformowania o możliwości wycofania wniosku o ep.

      Poproszę o wypowiedzi na ten temat.

      Usuń
    19. Chcę też zwrócić uwagę na to, że niektóre Panie mogą dostać wysokie wyrównanie za poprzednie lata. Im będzie odpowiadała taka decyzja ZUS. I mogą starać się w sądzie cywilnym o wyrównanie świadczenia

      Usuń
    20. 13:27;
      Pani nie może walczyć o przeliczenie na warunkach stosowanych dla pierwszakow ponieważ swój wniosek złożyła w 2014 r..Ponieważ ZUS uznaje, że obowiązują warunki na dzień złożenia wniosku więc żadne przeliczenie takie jak dla pierwszakow nie może zaistniec. Natomiast jezeli chodzi o wiek dozycia to ZUS bierze pod uwagę tablice obowiazujace w chwili osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego albo te z dnia złożenia wniosku w zaleznosci ktore są korzystniejsze dla emeryta. Nie istnieje więc opcja przeliczenia jak dla "pierwszakow".

      Usuń
    21. Jestem przedawniona ZUS w odpowiedzi do sądu odpisał że emerytura powszechna na podstawie art 46 w związku z art 29 zgodnie z wyrrokiemTKjest wyzszai przysługiwała by od dn 1 03 2019r na rozprawie sędzia spytał czy na to się zgadzam i zgodziłam się bo myślę że na dzień dzisiejszy nic już nie wywalcze odroczono prawe o10 dniu 25 okaże się jaki będzie .Tak sobie pomyślałam że jak będzie ustawa ozystniejsza to mogę zawsze złożyć wniosek do zus

      Usuń
    22. Złóż do ZUS wniosek o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną z 2014 r.
      Po uzyskaniu postanowienia - decyzji z ZUS zastanowisz się na tą odpowiedzią i zdecydujesz co dalej.

      Pamiętaj! Zawsze możesz ten wniosek o wycofanie wniosku o ep wycofać w ciągu miesiąca od otrzymanej odpowiedzi z ZUS.

      Usuń
    23. Pszepraszam ja Unknown godz 11 33 zapomnialam sie podpisac tak bedzie latwiej.Czy mam pisac o wycofanie pierwszego wniosku? Mery

      Usuń
    24. Do Anonimowy19 października 2019 14:54

      Wyrok sądu pacy uprawomocni się po 3 tygodniach od dnia ogłoszenia

      Usuń
    25. Mery, odpowiedż była dla Pani, która jest po rozprawie sądowej.
      A Ty raczej wstrzymaj się z wnioskiem o wycofanie wniosku o ep do rozprawy sądowej do grudnia.
      Z racji odwołania do sądu, Twoja decyzja z ZUS nie jest prawomocna. I Twój nowy wniosek albo by czekał na prawomocną decyzję, albo ZUS odmówi w właśnie z powodu sprawy w toku.

      Usuń
    26. Dziewczyny, piszcie jakieś imiona, nicki czy pseudonimy, bo bardzo trudno rozmawiać

      Usuń
    27. Do Anonimowy19 października 2019 14:54

      Ty też poczekaj z wnioskiem o wycofanie wniosku o ep do 25 pażdziernika, do rozprawy.
      Jeszcze raz teraz przeczytałam Twój wpis, i doczytałam o odroczeniu.

      Usuń
    28. Pani Jolu co pani sądzi mojej decyzji pisałam o 14 54 wyrok jeszcze nie zapadła i przepraszam za utrudnienie odpowiedzi EW

      Usuń
    29. Bardzo dziekuje Pani Jolu za podpowiedz. A kiedy decyzja bedzie prawomocna? Mery

      Usuń
    30. Mery, nie wiem, o co pytasz.
      Decyzja ZUS staje się prawomocna po 30 dniach od dnia jej otrzymania. I w tym czasie można wycofać wniosek o sprawę, której ta decyzja dotyczy.
      Jeśli nie odwołasz się do sądu.
      Jeśli odwołasz się do okręgowego sądu pracy, to wyrok staje się prawomocny po 3 tygodniach od dnia ogłoszenia wyroku.
      Jeśli któraś ze stron (Ty lub ZUS) złoży apelację od wyroku sądu okręgowego (w terminie tych 3 tygodni), to wyrok stanie się prawomocny w chwili jego ogłoszenia.

      Usuń
    31. do wpisu z 14.45
      Pisze Pani że ZUS uznaje, że obowiązują warunki na dzień złożenia wniosku. ZUS może tak sobie to przyjmować, ale nie jest to zgodne z ustawą emerytalną, a tylko to się w sądzie liczy. Proszę mi wskazać przepis w ustawie, który mówi o słuszności takiego działania ZUS. To jest jakiś mit powtarzany na blogu, który nie ma oparcia w ustawie.

      Usuń
    32. EW, sądzę, że to rozsądne podejście do sprawy. Już prawie "masz wróbla w garści".
      A czy będzie coś więcej, czy to po wycofaniu wniosku o ep, czy też ustawie naprawczej, zobaczymy.

      Usuń
    33. Szanowna Pani Jolu.Bardzo jeszcze raz dziękuję że Pani nikogo nie pomija jest życzliwa dla wszystkich zyczePani dużo zdrowia EW

      Usuń
    34. 14:54;
      Napisalas, że ZUS stwierdził, ze emerytura powszechna przyznana na podstawie art. 46 w z art. 29 jest wyzsza.
      Przecież emerytura przyznana na podstawie przywolanych przepisow jest emerytura wcześniejszą a nie powszechną.
      Czy rzeczywiście ZUS tak stwierdzil?

      Usuń
    35. Mery, napisz pismo - odpowiedż na odpowiedż ZUS.
      Możesz wnosić o wyrównanie z ZUS na podstawie art. 133 fus.
      Musisz tylko uzasadnić, że ZUS popełnił błąd obiektywny (poczytaj post i komentarze pod nim "Błąd organu rentowego").

      Art. 133. Wypłata przyznanych lub podwyższonych świadczeń
      Dz.U.2018.0.1270 t.j. - Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
      1. W razie ponownego ustalenia przez organ rentowy prawa do świadczeń lub ich wysokości, przyznane lub podwyższone świadczenia wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do tych świadczeń lub do ich podwyższenia, jednak nie wcześniej niż:
      1) od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wydano decyzję z urzędu, z zastrzeżeniem art. 107a ponowne ustalenie wysokości renty rodzinnej ust. 3;
      2) za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1, jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu organu rentowego lub odwoławczego.
      2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również w razie ponownego ustalenia prawa do świadczeń lub ich wysokości wskutek wznowienia postępowania przed organami odwoławczymi albo wskutek kasacji, z tym że za miesiąc zgłoszenia wniosku przyjmuje się miesiąc wniesienia wniosku o wznowienie postępowania lub o kasację.

      Usuń
    36. EW,
      przeczytaj, co pisze Anonimowy19 października 2019 16:23.

      Jeśli powszechna emerytura jest wyższa, to od tej przyznanej na podstawie art. 46 z 29

      Usuń
    37. 15:57;
      Pelna zgoda!!! Takiego zapisu w ustawie nie ma!!! Jednakże dla wszystkich pań z roczników 1949 - 1952 które swoje wnioski złożyły po 1 stycznia 2013 r. zastosowano przepisy obowiazujace w dniu złożenia wniosku. ZUS, mimo już wydanego postanowienia TK potwierdzającego że art 25 ust 1b ustawy nie ma zastosowania w ich przypadku, pomniejszal ich emerytury i sady mu w tym wtorowaly. Jest wiele takich prawomocnych wyroków. Więc co się przed sądem liczy? Proszę sobie odpowiedzieć.

      Usuń
    38. Pisze co dokładnie ZUS opowiedział sądowi.organ rentowy dokonał przeliczenia bez pomniejszania osume kwoty pobranej przyznanej na podstawie art 46 w związku z art 29 zgodnie z wyrokiem TK z dn 6 03 2019 wysokość została obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art46 i jest ona korzystniejsza od dotychczas pobieranej wcześniejszej przyznanej na podst art 46

      Usuń
    39. "wysokość została obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art46 i jest ona korzystniejsza od dotychczas pobieranej wcześniejszej przyznanej na podst art 46"
      powinno być: " wysokość została obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art. 26 i jest ona korzystniejsza od dotychczas pobieranej wcześniejszej przyznanej na podst art 46"

      Usuń
    40. Pani Jolu oczywiście że ze została obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art 26 co za pomyłka przepraszam EW

      Usuń
    41. do 16.35
      Mam jednak nadzieję, że w sądzie będzie liczyło się prawo. Nie znam sytuacji prawnej wcześniejszych roczników i nie mogę się odnieść do Pani wypowiedzi.

      Usuń
    42. Rkzumiem, że nie czyta Pani komentarzy pan ze starszych roczników na tym blogu. Sądy wcale nie traktują inaczej pan z rocznika '53. Osobiscie uważam, że prawo jest ustanowione po to by sądy działały zgodnie z prawem. Ale nie możemy zapomniec, że poza przepisami prawa sądy stosują wykladnie prawa. Ta z kolei prowadzi do tego, że w sprawach identycznych mogą być wydane różne wyroki.

      Usuń
    43. Do Unknown z dnia 19.10.2019 r.godz.11:33
      Jeżeli ZUS uchylił decyzję z 15.01.1016r i po wznowieniu postępowania wydał nową decyzję z dnia 13.05.2019r.na podstawie której przyznał emeryturę powszechną z uwzględnieniem wyroku TK P20/16, od dnia 01.04.2019r.to wyliczenie tej emerytury powinno być przeprowadzone na podstawie sumy zwaloryzowanego kapitału i składek obowiązujących w miesiącu kwietniu lub maju br.Również średnia długość życia powinna być z tego samego okresu.Jeśli tak jest to wnoszenie o wyrównanie nie jest obecnie zasadne.
      W oparciu o wypowiedz prof.Marka Safiana byłego Prezesa TK(wypowiedz znajduje się na stronie TK),ZUS wprowadza błędną wykładnię co do obowiązywania wyroku TK.Stwierdzenie przez TK niekonstytucyjności przepisu dotyczy zawsze sytuacji prawnej,która istnieje przed wydaniem wyroku.Sprzeczność przepisu prawnego z Konstytucją jest kategorią obiektywną,niezależną od tego czy została już stwierdzona wyrokiem,czy też jeszcze to nie nastąpiło.Po wyroku dopiero pojawiają się konsekwecje oddziałowujące na stany prawne wcześniej ukształtowane,bo nastąpiły z chwilą wejscia w życie niekonstytucyjnego przepisu.

      Usuń
    44. Pismo Procesowe ZUS
      W zakresie "nowej" emerytury ZUS powoluje sie na dotychczasowa argumentacje zawarta w odpowiedzi na odwolanie Wskazano tam ze w przypadku ubezpieczonej noe mozna "wariantowac"sredniego dalszego trwania zycia poniewaz jego wartosc byla identyczna -w dniu ukonczenia powszechnego (podwyzszonego) wieku emerytalnego i w dniu ukonczenia 60 lat obowiazywala ta sama tabela sredniego dalszego trwania zycia
      Oczywiscie w 2019r obowiazuja juz inne tabele dodatkowo w tym przypadku uplyw czasu powodowalby wzrost wartosci swiadczenia Ustalenie wysokosci emerytury w sposob opisany przez ubezpieczona byloby mozliwe gdyby gdyby wniosek o jej przyznanie zostal zlozony w 2019r
      Warto w tym miejscu wskazac na niekonsekwencje ubezpieczonej ktora domaga sie wyrownania za okres od daty przyznania tej emerytury i jednoczesnie wnosi o ustalenie jej wysokosci w2019r "po nowemu" tj tak jakby prawo do swiadczenia nabyla w 2019r
      W zakresie zadania wyplaty wyrownania ZUS podtrzymuje stanowisko zawarte w odpowiedzi na odwolanie

      Pani Jolu i inni nic z tego mie rozumie juz mam metlik w glowie prosze pomozcie Mery

      Usuń
    45. Mery i inne Panie, przekazujecie fragmentami informacje o Waszej sytuacji, stąd różne odpowiedzi.
      Czy to jest drugie pismo procesowe ZUS na Twoją odpowiedż do sądu na pismo ZUS?
      Trzeba się zastanowić, jak wybrnąć z tej sytuacji.

      Usuń
    46. Napisal Sad ze moge zawiesic do ustawy Napisalam wniosek o zawieszenie dostalam odpowiedz ze ZUS nie wyrazil zgody razem z tym pismem procesowym pozdrawiam Mery

      Usuń
    47. zapomnialam napisac nie bylo mowy o ustosunkowaniu sie do pisma procesowego Mery

      Usuń
    48. Tak bywa. Nie zawsze jest obowiązek odpowiedzi na pisma procesowe.Taka odpowiedż na pismo procesowe jest głównie pomocą dla Ciebie. Jeśli będzie dobrze napisane, to tylko na rozprawie podtrzymasz swoje stanowisko. No i trzeba wysłać do sądu (a sąd do ZUS), wtedy sąd ma czas zapoznać się z Twoim stanowiskiem przed rozprawą. A rozprawy bywają różne, czasami nie jak cokolwiek powiedzieć.

      Usuń
  11. Do 18:45 Wacka Witaj.Ja tez mam sprawe w Katowicach nieprzedawniona a gdzie mieszkasz? Jak bedzie po sprawie to napisz.Pozdrawiam Mery

    OdpowiedzUsuń
  12. Mery mieszkam w Sosnowcu oczywiście napisze już po sprawie ale serce mam na ramieniu to mój debiut w sądzie pozdrawiam Wacka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zycze z calego serca wygranej trzymam kciuki pomodle sie ODWAGI pozdrawiam Mery

      Usuń
  13. WPFinanse artykuł o roczniku 53 Senator Borowski na pierwszym posiedzeniu Senatu chce wyjść z inicjatywą projektu ustawy ponieważ staratrafila do kosza i nie będzie ciągu dalszegoprocedowania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już miał okazję sprawę załatwić i co zrobil? Skompromitował się!!!! Teraz chce zaistnieć? Szkoda, że kosztem starych kobiet. Ja mu nie wierzę¡!!! Hipokryta!

      Usuń
    2. Tak czy siak senator Borowski z taką inicjatywa wystąpi. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak kontakt z senatorem i przedstawienie mu zastrzeżeń do tego wycofanego z sejmu projektu ustawy i wszelkich innych uwag. Pracownicy biura senatorskiego odbierają telefony i przekazują informacje senatorowi. Można także pisać na adres:

      biurosenatorskie@marekborowski.pl

      Usuń
    3. Trzeba koniecznie nspisac do senatora Borowskiego jak to pięknie opowiadał w wywiadzie przeprowadzonym przez osobee nieznaną o tym, ze nikt nie bedzie skrzywdzony. Miał ponad 200 opinii emerytow i nie potrafił zrozumieć sytuacji. Teraz będąc w opozycji chce się wykazac? Nie potrafił nawet słowa powiedzieć kiedy prof. Zieleniecki przedstawil "bubla" bedacego dowodem na przejawy dyskryminacji podmiotow podobnych. Jego zamiar jest tylko dowodem na odsłonięcie wlasnej osobowości. Trzeba byłoby podziękować Panu senatorowi za jego "dobre???" checi. Im wiecej dziekujacych tym lepiej.

      Usuń
  14. Przecież teraz cala procedura stanowienia ustawy zaczyna sie od początku.
    Cóż, senator Borowski już się wykazał. Co opowiadal? Że wszystkich skrzywdzonych będzie dotyczyć. A teraz myśli że jak przeszedl do opozycji to będzie mial prawo do bezprawia? NIE.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To teraz Senator Borowski się zrehabilituje i ustawa naprawcza będzie doskonala.

      Usuń
    2. Teraz Pan senator Borowski może zrobić tyle samo co w porzedniej kadencji.Pojedynczy senator czy poseł może tylko wyjść z inicjatywą ustawodawczą i apelować do pozostałych senatorów i posłów o poparcie tej inicjatywy.Koncowy efekt inicjatywy ustawodawczej jest zależny od obu izb parlamentu oraz PPD.Należy sobie przypomnieć ile od 2015 r.było inicjatyw ustawodawczych w sprawie emerytek rocznik 1953 i kto miał większość.Należy również przypomnieć kiedy wpłynęło pytanie prawne do TK,a kiedy został wydany wyrok.Wskazane by było zapoznać się z z przebiegiem rozprawy P 20/16,kto był za pozostawieniem przepisu ustawy.Ponadto należy też pamiętać,na czyj wniosek zdjęto projekt ustawy naprawczej z posiedzenia sejmu.Już jest po wyborach i propaganda polityczna jest mniej ważna niż sprawa emerytów.

      Usuń
  15. Witam
    Mam bardzo ważne pytanie, jeśli ktoś może mi udzielić odpowiedzi na pytanie:
    Czy ktoś ma dwie legitymacje emeryta. Ja mam właśnie dwie jedna z 2008, druga z 2013. Jakie to ma znaczenie w sądzie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie p sędzia też pytała którego roku mam egitymacje ja mam jedną z 2008r i też nie wiem dlaczego

      Usuń
    2. W sprawie dwóch legitymacji emerytalnych proszę koniecznie przeczytać artykuł red. Wiktorowskiej z marca tego roku:

      https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1405354,emeryci-powinni-oddac-legitymacje-emeryckie.html

      Usuń
    3. Dziękuję za link. Wraz z przeliczeniem emerytury powszechnej, która jest niższa od wcześniejszej, otrzymałam decyzję z nr E wraz z nową legitymacją z tym nowym numerem. Otrzymuję emeryturę wcześniejszą z poprzednim numerem.Po co to i po co dodatkowe koszty? Mogłam przecież mieć tamtą legitymację i tamten numer. Paranoja.Ina

      Usuń
  16. Proszę jeszcze powiedzieć mi gdzie mogę znaleźć pismo na tym blogu, pani Natalii. Ponoć jest tutaj dostępne ale ja nie potrafię tego znaleźć a muszę napisać odwołanie do sądu apelacyjnego po negatywnym dla mnie wytoku sądu okręgowego w białymstoku.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pismo Natalii to jest odpwiedż na apelację, złożoną przez ZUS. To tutaj:
      5 września 2019
      Sprawa naszej koleżanki

      O apelacji czytaj tutaj:
      29 sierpnia 2019
      Wzór apelacji do Sądu Apelacyjnego

      22 lipca 2019
      Sprawy emerytów w sądach pracy
      pismo "renpy" do sądu okręgowego, ale można skorzystać

      No cóż, najlepiej byłoby poczytać posty i komentarze od połowy lipca. Przydatne informacje skopiować do worda i wtedy pisać. Dużo tego wszystkiego jest.

      Usuń
    2. I tutaj, w komentarzach, jest bardzo dobry tekst:
      17 września 2019
      Apel Senatora Jana Rulewskiego
      Unknown20 września 2019 11:35

      Usuń
    3. Na kiedy masz termin do wniesienia apelacji?
      Spróbuj w punktach opisać wyrok sądu okręgowego.
      Przeczytaj wyrok Natalii, czy Twój podobnie brzmi?

      Usuń
    4. do WalaJ 13:09
      Czy o to pismo chodzi?

      Anonimowy 7 września 2019 18:09
      Natalia, przedstawiam Ci moją propozycję pisma


      Miejscowość, data

      Imię i nazwisko
      Adres


      Sąd Apelacyjny w Białymstoku
      III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
      ul. Mickiewicza 5
      15-950 Białystok

      Odwołujący: Natalia ........................

      Organ rentowy:
      Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku

      dot. (sygn. akt Sądu Apelacyjnego)


      Pismo procesowe

      Wnoszę o oddalenie apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku i utrzymanie w mocy wyroku Sądu Okręgowego III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Suwałkach z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. akt .......... .

      Wydany przez Sąd Okręgowy w Suwałkach wyrok z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. .............. jest uzasadniony i jako strona popieram go w całości wraz z jego uzasadnieniem.

      Złożyłam wniosek o wznowienie postępowania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku odmówił mi uchylenia decyzji, jak sam stwierdził, wydanej z naruszeniem prawa.

      Sąd Okręgowy w Suwałkach wyrokiem z dnia 18 czerwca 2019 r. ustalił mi prawo do przeliczenia emerytury przyznanej mi decyzją z dnia 18 lutego 2014 r. z pominięciem w podstawie obliczenia emerytury sumy kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

      Zawarty w apelacji organu rentowego zarzut, że w sprawie, w związku z art. 124 i art. 180 ustawy emerytalnej, powinny być stosowane przepisy kpa, a nie art. 114 ustawy, jest nie zasadny.

      Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej przepisy kpa w sprawach emerytalnych są stosowane wtedy, „jeżeli ustawa nie stanowi inaczej”. W przedmiotowej sprawie ustawa umożliwia zastosowanie przepisów art. 114 ust. 1 pkt 6. Poza tym zgodnie z art. 83a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ponowne ustalenie emerytury regulują przepisy ustaw emerytalnych. W swoim wniosku o wznowienie wnosiłam także o przeliczenie emerytury na podstawie art. 114 ustawy.


      Wnoszę o oddalenie apelacji organu rentowego, utrzymanie w mocy wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 18 czerwca 2019 r. i zobowiązanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku do przeliczenia mi emerytury z zastosowaniem aktualnych wskaźników (zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek na rok 2019 i dalszego trwania życia według tablic dla mojego aktualnego wieku 66 lat.

      Z poważaniem
      podpis

      Zał. 2 odpisy pisma

      Jest w poprzednim poście, przeniesione z pierwotnego miejsca "Sprawa naszej koleżanki"

      Usuń
    5. Dziwnie jest, gdy ktoś prosi o pismo, dostaje szereg odpowiedzi i podpowiedzi, ale z jego strony zero reakcji, czy były przydatne, czy skorzystał, czy o to mu chodziło. Przypomina mi się przypowieść o 10 uzdrowionych trędowatych, z których tylko jeden wrócił i podziękował. - Czyż nie uzdrowiłem dziesięciu? - spytał Jezus.
      Bez odzewu to jest pisanie w próżnię, skoro w próżnię,to zbyteczna robota.

      Usuń
    6. Wszystkim Bardzo Serdecznie Dziękuję

      Usuń
    7. Odpowiedź dla Pani Anonimowej z 20 października z godz 7: 41

      Odpisuję na Pani komentarz, nie zawsze mam czas usiąść do komputera, z tej racji że: choruję na jaskrę i nie mogę zbyt dużo czasu poświęcić na siedzenie przed komputerem. Poza tym moja córka ma komputer a nie ja i proszę ją jak tylko ma czas żeby napisała w moim imieniu pytanie do Pań. Odpisuję tez dziękując za wszystkie miłe odpowiedzi, które są dla mnie pomocne.

      Proszę nie oceniać ludzi zbyt pochopnie, jeśli od razu nie podziękują komuś za okazaną pomoc.

      Czas i zdrowie nie pozwalają mi usiąść przed komputerem zbyt często.

      Życzę wszystkim empatii, zdrowia i własnego komputera :)

      Pozdrawiam Wala J.

      Jeśli Pani to odczytała proszę o pozostawienie miłego komentarza, tak abym nie czuła się podle że za późno podziękowałam.

      Usuń
    8. Walu, nie zrozum nie żle, ale chodzi raczej o to, że Panie, które otrzymują bardzo profesjonalne porady, rzadko piszą, że okazały się pomocne, że skorzystały, co sąd na takie argumenty mówił, itp.
      Osoby udzielające takich fachowych rad czasem spotykają się z ostrą krytyką. Zwłaszcza wtedy, jak nas "ściągają z chmur na ziemię".
      Nie bierz, Walu, tego wszystkiego do siebie, piszę ogólnie.
      Wiadomo, że nie wszyscy mają komputery, nie wszyscy korzystają z nich, czasem na klawiaturach telefonów też trudno pisać.
      Poza tym część winy biorę na siebie. Jak jest już dużo komentarzy i muszę nowym zrobić miejsce, to suwam takie, których brak nie będzie odczuwalny.
      Napisz w punktach o swojej sytuacji emerytalnej, co masz w wyroku sądu okręgowego (chociaż spodziewam się schematycznego wyroku). Może uda się nam razem trochę Ci podpowiedzieć, jak napisać apelację.
      Życzę Ci dużo zdrowia, poprawy wzroku (może jakieś zabiegi laserowe czy inne).

      Usuń
    9. Jolu, dziękuję za podpowiedzi, tak zrobię jak dostanę wyrok z Sądu z uzasadnieniem.
      Operację na oko i laser już miałam, niestety nie pomogły i na jedno oko nie widzę.

      Pozdrawiam i dziękuję za możliwość korzystania z tego blogu.
      Walentyna

      Usuń
  17. Czy po wyroku sądu gdyby weszła nowa ustawa korzystniejsza dla nas będzie można składać nowe wnioski pytam tak toretycznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie tak.
      Nie wiem, czy będzie można się cofnąć do prawomocnej odmownej decyzji ZUS z tego roku.
      W lepszej sytuacji będą wtedy Panie, które odwoływały się do sądu.

      Usuń
    2. W przypadku zawieszenia emerytur w 2011 r. które odbyly sie z naruszeniem prawa po wejsciu w życie korzystnej ustawy wszystkie wyroki utracily swoją moc. Nawet te prawomocne, ktore były z reguly niekorzystne dla emerytów.

      Usuń
    3. Tak, ale wtedy to była "specustawa". A teraz ma być tylko "naprawcza".
      I, jak do tej pory pokazuje to projekt, nie jest on dobry

      Usuń
    4. A co mają zrobić osoby które się wogóle nie odwoływały do sądu.

      Usuń
    5. Czekać na ustawę i zrobić wszystko, żeby ustawa powstała.
      Po to, też, jest ten blog

      Usuń
  18. Zebrałam informacje od Mery. Wcześniej wymieszały się z innymi sprawami. Troszkę się pogmatwało z Jej pismami i pismami ZUS. Trzeba będzie z tego wybrnąć.
    Bardzo proszę o pomoc doradców. Trzeba tu mądrzejszych głów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Unknown18 października 2019 22:50
      Jestem nieprzedawniona po zlozeniu skargi ZUS uchylil poprzednia decyzje tak jest napisane na decyzji z 13 maja 2019
      Skoro tamta decyzje uchylil to dlaczego mam policzone dozycie 253 mies? pozdrawiam

      Unknown19 października 2019 11:33
      Pisalam wczoraj o 22:50 jestem nieprzedawniona
      Po skardze w decyzji z dn 13 maja 2019 ZUS napisal:W wyniku wznowienia postepowania w sprawie emerytury ZUS -na podstawie art 151 & 1 pkt 2 ustawy z dn 14 czerwca 1960r-Kodeks postepowania adm (Dz.U.z 2018r.poz
      .2096,z pozn.zm.)-uchyla decyzje z dn 15.01.2016r.oraz ustala jej wysokosc od 1kwietnia 2019 wysokosc emerytury oblicza sie od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wczesniejszej emer przyslugujacej na podstawie art 46 w zwiazku z art 29 (Dz.U.z2018r poz 1270 z pozn.zm
      )Odwolalam sie do Sadu sprawe mam w grudniu ZUS nie zgodzil sie na zawieszenie obecnosc nieobowiazkowa Wnioslam takze przy skardze o wyrownanie poniewaz emeryt wyszla o 100 zl wyzsza ZUS odpisal:Odnoszac sie do zadania wyplaty wyzszej emerytury za lata poprzednie podniesc nalezy ze zgodnie z art 190 ust 3 KRzP orzeczenie TK wchodzi w zycie z dniem ogloszenia i z tym dniem nastepuje utrata mocy obowiazujacej aktu normatywnego ktorego dotyczy orzeczenie TK Zadanie ubezpieczonej w zakresie wyplaty wyrownania mialoby znaczenie przy zalozeniu bledu organu rentowego Trudno jednak mowic o bledzie skoro w dniu przyznania emerytury organ rentowy w sposob prawidlowy stosowal obowiazujace prawo.Pani Jolu dziekuje za tamta podpowiedz i prosze to przeanalizowac i doradzic,Z gory dziekuje pozdrawiam

      Unknown19 października 2019 21:41
      Pismo Procesowe ZUS
      W zakresie "nowej" emerytury ZUS powoluje sie na dotychczasowa argumentacje zawarta w odpowiedzi na odwolanie Wskazano tam ze w przypadku ubezpieczonej noe mozna "wariantowac"sredniego dalszego trwania zycia poniewaz jego wartosc byla identyczna -w dniu ukonczenia powszechnego (podwyzszonego) wieku emerytalnego i w dniu ukonczenia 60 lat obowiazywala ta sama tabela sredniego dalszego trwania zycia
      Oczywiscie w 2019r obowiazuja juz inne tabele dodatkowo w tym przypadku uplyw czasu powodowalby wzrost wartosci swiadczenia Ustalenie wysokosci emerytury w sposob opisany przez ubezpieczona byloby mozliwe gdyby gdyby wniosek o jej przyznanie zostal zlozony w 2019r
      Warto w tym miejscu wskazac na niekonsekwencje ubezpieczonej ktora domaga sie wyrownania za okres od daty przyznania tej emerytury i jednoczesnie wnosi o ustalenie jej wysokosci w2019r "po nowemu" tj tak jakby prawo do swiadczenia nabyla w 2019r
      W zakresie zadania wyplaty wyrownania ZUS podtrzymuje stanowisko zawarte w odpowiedzi na odwolanie

      Pani Jolu i inni nic z tego mie rozumie juz mam metlik w glowie prosze pomozcie Mery

      Unknown19 października 2019 22:36
      Napisal Sad ze moge zawiesic do ustawy Napisalam wniosek o zawieszenie dostalam odpowiedz ze ZUS nie wyrazil zgody razem z tym pismem procesowym pozdrawiam Mery

      Unknown19 października 2019 22:41
      zapomnialam napisac nie bylo mowy o ustosunkowaniu sie do pisma procesowego Mery

      Usuń
    2. Pani Mery, proszę chronologicznie uporządkować swoje wnioski, decyzje, odwołania, wyroki sądowe itp., wszystkie pisma jakie Pani do kogo i o co składała oraz jakie na te pisma przyszły odpowiedzi, czy to były decyzje czy odpowiedzi w formie pisma, jakie były wydane ewentualne wyroki. Bez takiego uporządkowania trudno jest zobaczyć cały obraz sprawy. Danych osobowych ani nr pism nie trzeba podawać, tylko daty.

      Usuń
    3. Pani Mery;
      Proszę zawrzeć stan faktyczny sprawy w sposób informacyjny i bardzo zwięzły. Sposób opisowy, przez Panią stosowany, zniechęca do czytania i zaproponowania Pani jakiegos rozwiązania. Skoro, jak Pani napisała, ma Pani metlik w glowie to ktoś kto chcialby Pani pomoc ma spotegowany metlik.

      Usuń
    4. Dziekuje bardzo Pani Joli oraz Anonimowy 20 pazdz godz 07 32
      Przedstawiam od poczatku:
      12 08 2008 emer wczesniejsza
      11 10 2013r wniosek o emer powszechna
      18 11 2013r decyzja o emer powsz zaliczkowa "Ostateczne ustalenie wysokosci emerytury nastapi po uzgodnieniu niezgodnosci na Pani koncie "emer powsz zawieszona dalej ew
      15 01 2016r ostateczna decyzja emer powsz-zawieszona dalej ew kwota ep identyczna jak w decyzji z 18 11 2013r
      20 01 2016r decyzja o przeliczeniu emer powsz z urzedu od 01 05 2015r tj.od wejscia ustawy z 05 03 2015r(Dz.U.z2015r.poz.552) nadal emer powsz nizsza
      01 11 2017r-wniosek o przeliczenie emer powsz
      05 12 2017 decyzja o ponownym ustaleniu emerytury-odmowma
      08 04 2019r zlozylm skarge po wyroku TK oraz wyrownanie mojej emerytury od dnia uzyskania ep
      13 05 2019r otrzymalm decyzje tak jak wyzej Pani Jola napisala emer wyzsza od wczesniejszej o 100 zl.
      14 06 2019r pdwolalam sie do Sadu o niekorzystne przeliczenie emerytury i wyrownanie oraz o uchylenie niekorzystnej decyzji z dnia 13 05 2019r i prawidlowe przeliczenie emerytury
      23 08 2019r otrzymalam pismo z Sadu o terminie rozprawy w grudniu 2019r a takze pismo o zawieszenie sprawy
      09 09 2019r wyslalam pismo o zawieszenie
      13 09 2019r otrzymalam pismo z Sadu ze ZUS nie wyrazil zgody i bylo dolaczone Pismo Procesowe ZUS-tresc jak wyzej napisalam
      Prosze pomoc jak mam sie odniesc do tego pisma? Z szacunkiem Mery

      Usuń
    5. Pani Mery, a kiedy Pani rozwiązała stosunek pracy i przedłożyła w ZUS-ie świadectwo pracy?

      Usuń
    6. Pani Mery,
      art. 178 k.p.c. mówi o możliwości zawieszenia na zgodny wniosek stron.
      W Pani przypadku nie ma takiego zgodnego wniosku, bo ZUS nie wyraził zgody.
      Oznacza to, że odbędzie rozprawa w wyznaczonym terminie. Na brak zgody ZUS na zawieszenie nic Pani nie poradzi, ZUS ma prawo nie wyrazić zgody.

      Pismo procesowe ZUS odnosi do Pai odwołania. Może Pani coś napisać, ale nie ma takiego obowiązku, skoro nie ma wyraźnego wezwania do ustosunkowania się do tego pisma.

      Dla siebie samej warto taką odpowiedź sporządzić, będzie to jednocześnie przygotowaniem do rozprawy. A skoro już sporządzi pani takie pismo dla siebie, to można je złożyć do akt.

      W piśmie tym musiałaby Pani zbić argumenty ZUS wymienione w przesłanym Pani piśmie procesowym.
      Sąd oczywiście rozstrzygnie i bez Pani pisma, bo zna ustawę i przepisy.
      Czy rozstrzygnie na Pani korzyść - któż to może wiedzieć, zależy jak zinterpretuje zasady obliczania, czy tak jak ZUS, czy tak chciałaby Pani.
      W tym piśmie ZUS wytknął Pani brak konsekwencji w zakresie zgłoszonego przez Panią żądania. Z treści tego pisma wynika, ze zgłosiła Pani dwa wzajemnie wykluczające się wnioski, a mianowicie:
      domaga się Pani wyrównania za okres od daty przyznania tej emerytury i jednocześnie wnosi o ustalenie jej wysokosci w 2019 r. "po nowemu" tj. tak jakby prawo do świadczenia nabyła w 2019 r po raz pierwszy.
      Tu musi się Pani wyraźnie określić, albo jedno, albo drugie, bo nie można być jednocześnie pierwszakiem i jednocześnie żądać wyrównania, jakby się było już emerytem od kilku lat.
      Proszę to sobie dokładnie przemyśleć, bo z pewnością na rozprawie Sąd zechce tę okoliczność wyjaśnić, co ma być przedmiotem postępowania. Musi Pani dokładnie sprecyzować swoje żądanie, bo tak jak jest nie może zostać, bo to się wyklucza.
      Ewentualnie można spróbować zmodyfikować w ten sposób, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia wycofania pierwotnego wniosku i uznania Pani za "pierwszaka", to wnosi Pani o jak najkorzystniejsze przeliczenie i wyrównanie.

      Tak widzę Pani sprawę, ale może ktoś inny widzi inaczej, to bardzo proszę o wypowiedzi inne osoby.

      Usuń
    7. To rozwiązanie stosunku pracy ma znaczenie dla ustalenia emerytury w ostatecznej wysokości, bo nie przedłoży się świadectwa pracy wraz z wnioskiem o emeryturę, to emerytura ma ciągle charakter zaliczkowy.

      Usuń
    8. zgubiło się słowo "dopóki"
      "...bo dopóki nie przedłoży się ..."

      Usuń
    9. Dziekuje bardzo.Pracowalam do listopada 2003r nastepnie przedlozylam swiadectwa pracy i otrzymalam swiadczenie przedemerytalne a w 2008r przeszlm na emeryture wczesniejsza

      Jezeli w Sadzie okresle sie do ponownego obliczenia emerytury bez wyrownania za ubiegle lata i wygram to czy bede liczona jak pierwszak? pozdrawiam Mery

      Usuń
    10. W mojej ocenie w zadnym wypadku nie moze być Pani potraktowana jako "pierwszak". Pani juz miała ustaloną emeryturę powszechną. Ponadto Pani wniosła o wyrównanie tej powszechnej emerytury czyli poinformowala Pani Sąd o stanie faktycznym dotyczącym tego świadczenia.
      Może Pani wnosić o najkorzystniejsze przeliczenie i wyrownanie o ktorym mowa w art. 133 ustawy.

      Usuń
    11. Skoro tak, to dlaczego emerytura powszechna była zaliczkowa?
      Nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie.
      W uznaniu za pierwszaka komplikuje sprawę decyzja:
      15 01 2016 r ostateczna decyzja emerytura powszechna, tak wynika z Pani wykazu

      Może ktoś inny coś podpowie.

      Usuń
    12. Ale 20.01.2016 r. przeliczono emeryturę powszechną?
      Nie jest wiadomo dlaczego Pani nie składała wniosku o przeliczenie emerytury po rozwiązaniu stosunku pracy. Przecież posiadała wiedzę, że w dalszym ciągu jej emerytura powszechna jest zaliczkowa.

      Usuń
    13. Stosunek pracy rozwiazany z przyczyn ekonomicznych w 2003r to wtedy mialam 50 lat musialm zlozyc papiery zeby otrzymac swiadczenie przedemerytalne a nastepnie 2008r wniosek o ew, 2013r wniosek o ep itd.Mery

      Usuń
    14. Emerytura zaliczkowa od 01 12 2013r do 15 01 2016r poniewaz byly niejasnosci na moim koncie ZUS sprawdzal Mery

      Usuń
    15. Ale sprawdzal niejasnosci przez 3 lata? To dopiero musiał sobie nieźle "rozjaśnić". ��

      Usuń
    16. Bardzo dziekuje wszystkim za poswiecony czas i za wazne wiadomosci dla mnie a szczegolnie Pani Joli i Anonimowy.Jestescie Wielkie.
      W czwartek jestem umowiona z prawnikiem zobacze co mi doradzi.
      Serdecznie pozdrawiam rocznik 1953 i zycze wczystkim wygranych w Sadach i szybkiej sprawiedliwej ustawy.Mery

      Usuń
  19. Jestem nieprzedawniona, decyzja z dnia 20.05.2019r., zaskarżona dnia 19.06.2019r.termin rozprawy 11.12.2019r. stawiennictwo nieobowiązkowe i żadnej odpowiedzi na pismo, niewiele argumentów na obronę, wcześniejsza wyższa, wskaźniki
    z decyzji 2014r.Przygotowuje się do pisma procesowego,że podtrzymuje to co napisane w skardzę, lecz poza tym złożyłam również wniosek o zwrot wniosku z 2014r. w związku z uchyloną decyzję z 2014r. i tu mam prośbę, ponieważ obie sprawy połączono do wspólnego rozpatrzenia, sprawa 11.12.2019r.
    Podam odpowiedź ogranu rentowego na odwołanie, może ktoś będzie miał jakiś pomysł "Odnosząc się do odwołania pragniemy wskazać, iż decyzja z dnia 20.05.2019r. została wydana w wyniku skargi o wznowienie postępowania z dnia 10.04.2019r. w związku z czym żądanie wycofania wniosku z dn.17.03.2014r. jest bezzasadne, ponieważ wynikiem jego rozpatrzenia była decyzja z dn.24.04.2014r. Ponadto pragniemy wskazać, iż decyzja z dn.24.04.2014r.w sposób prawidłowy ustalona wysokość poszczególnych składników ustalających wysokość świadczenia , poza odjęciem kwot pobranych wcześniej emerytur. Mając na uwadze powyższe brak jest w obowiązującym porządku prawnym podstaw do ich zmiany, zaś wniosek o wycofanie wniosku z dnia 17.03.2014r.jest niedopuszczalny" i to wszystko, może komuś coś przyjdzie do głowy by mi podpowiedzieć gdyż zamierzam pisać pismo procesowe a zarzuty o oddalenia na odwołanie organu skromne bez podanych paragrafów, za jakąkolwiek podpowiedź z góry dziękuje. Po sprawie dam odpowiedź , będę się dalej odwoływać. Wanda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W odwołaniu od decyzji ZUS odmawiającej wycofania wniosku z 2014 r. o emeryturę powszechną powoływałyśmy się na wyrok sądu administracyjnego w Warszawie z 30.11.2010 r. Sygn akt VII SA/Wa 1649/10: "Istotą wznowionego postępowania i uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej jest powrót sprawy do odpowiedniego stadium zwykłego postępowania instancyjnego. Nową decyzję, rozstrzygającą zatem o istocie sprawy, wydaje się, jak gdyby sprawa nie była w danej instancji rozstrzygana. Por. wyrok NSA z dnia 28 czerwca 1984 r., sygn. akt I SA 86/84, ONSA 1984/1/5. Postępowanie wznowione prowadzi się tak, jakby pierwotna decyzja jeszcze nie została wydana, należy zatem, po pierwsze uwzględnić aktualny stan faktyczny sprawy, po drugie zaś obecny stan prawny.". Kasia

      Usuń
    2. Z przywolanego wyroku NSA z 28 czerwca 1984 r. że w przypadku decyzji deklaratoryjnych, z którymi mamy do czynienia, zasady te nie są stosowane.NSA stwierdził "Odstępstwo od tej zasady dotyczy tylko decyzji deklaratoryjnych to jest stwierdzajacych wyłącznie skutek prawny, ktory nastąpił z mocy prawa, a wiec z mocą ex tunc".
      Powoływanie sie na te wyroki jest calkowicie bezzasadne.

      Usuń
    3. Hmm, Mecenas Giejdrojć podpowiadał aby powoływać się na ten wyrok...

      Usuń
    4. Dobrze byłoby więc przeczytać wyrok na który się powołujemy niezależnie od tego kto sugeruje.

      Usuń
    5. Może ktoś wytłumaczy prostym językiem o co chodzi z tymi decyzjami deklaratoryjnymi

      Usuń
    6. Decyzje deklaratoryjne to są takie które tylko potwierdzają istnienie prawa. Decyzje wydawane przez ZUS są właśnie decyzjami deklaratoryjnymi.
      W wyroku przywolanym przez Panią Kasię Sąd wydał decyzję tworząca prawo - decyzję konstytutywna. W przywolanym wyroku NSA postepowanie zostało wznowione ponieważ przyznane odszkodowanie nie uwzglednialo wszystkich współwłaścicieli działki.

      Usuń
    7. Do 13:55 i 18:24.
      Nic nie stoi na przeszkodzie aby przywołać te wyroki,tym bardziej gdy proponuje to Pan Mecenas.Ponadto proponuję zapoznać się z treścią wyroku NSA II OSK 3365/14,potwierdzającego w/w wyroki.Jest tam też stwierdzenie,że uchylenie decyzji nie wyklucza jej unieważnienia zgodnie z art.156 kpa.Po zmianie kpc od 07.11.2019 r.Sądy Pracy mogą oceniać wydane decyzje pod względem przestrzegania przepisów kpa w czasie wydawania decyzji,czego do tej daty robić nie mogły.

      Usuń
    8. Przywolywac można wszystko i nie jest istotne czy Sądy Pracy mogą kontrolować przestrzeganie przepisów kpa przy wydawaniu decyzji. Istotne jest to, że przywołane wyroki, przez Panią Kasię, odnoszą się do decyzji tworzących prawo a nie decyzji potwierdzających prawo. Wznowienie postępowania w sprawach emerytur dotyczy decyzji deklaratoryjnej.

      Usuń
  20. W przypadku mojej mamy jest bardzo podobnie: obie sprawy połączono w jedną z tym, że przed połączeniem złożyłyśmy wniosek o zawieszenie postępowania dot. przeliczenia emerytury po wyroku wskaźnikami z 2014 r. Sprawy dot odwołania od odmowy wycofania wniosku nie chciałyśmy zawieszać. W przypadku odmowy wycofania ZUS tłumaczy, że decyzja z 2014 jest prawomocna. Jednakże ZUS przed wydaniem decyzji z 25.04.2019 po wyroku TK, tydzień wcześniej wydał decyzję zaliczkową (???, wg mnie błędnie, ponieważ nie zachodziły przesłanki prawne do jej wydania i ZUS zapewne wydał ją tylko dlatego, że kończył im się czas a wytyczne nie nadchodziły. Na pisemne zapytanie dlaczego ją wydali i na jakiej podstawie ZUS udzielił pokrętnej odpowiedzi), ale w tej decyzji również uchylił decyzję z 2014 r. więc argumentujemy, że decyzja z 2014 jest już skutecznie uchylona. Rozprawa w listopadzie stawiennictwo obowiązkowe. Pozdrawiam Kasia

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam Panią Pani Kasiu jestem z Olsztyna, da Pani znać jak sądy podchodzą w innym mieście w podobnych sprawach .Pozdrawiam i życzę powodzenia Wanda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, odezwę się. Nasz sąd jest w Świdnicy, o której ostatnio pisała jedna z Pań. Dziękuję pięknie i również pozdrawiam.Kasia

      Usuń
  22. Przedawniona- ZUS oddalił wznowienie postępowania ponieważ minęło 5 lat. Sąd podtrzymał decyzję ZUS. Co dalej, odwoływać się do Sądu Apelacyjnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy emerytura powszechna była wyższa niż wczesniejsza

      Usuń
    2. Nasuwa się pytanie,dlczego ZUS po wydanym wyroku przez TK na złożone wnioski o wznowienie postępowania i wydania nowej decyzji stwierdza,że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem prawa,lecz nie można jej uchylić,gdyż minęło 5lat.To dlaczego nie może jej unieważnić na podstawie art.156 KPA,a to można zrobić przed upływem 10 lat od jej wydania.

      Usuń
    3. To sa dwa różne tryby wzruszania decyzji ostatecznych:
      art. 145 kpa - wznowienie postępowania,
      art. 156 - stwierdzenie nieważności.
      Każdy z tych trybów ma swój odrębny katalog przesłanek, po wyroku TK zgodnie z art. 145a kpa - wznowienie.

      Usuń
    4. Jeszcze ma znaczenieczy emerytura w 2013 emerytura powszechna była wyższa od wczesniejszej

      Usuń
    5. Jeśli w w2013 emerytura powszechna bez odejmowanie pobranych kwot jest niższa od wcześniejszej to czy ktoś chciałby nizsza

      Usuń
  23. JESTEM przedawniona z Olsztyna. Mam sprawę 29.10
    Proszę o informację od osoby która miała sprawę w sądzie w Olsztynie jeżeli tak to jaki był wyrok. Jaga

    OdpowiedzUsuń
  24. Mam pytanie czy któraś z Pan miała rozprawę o wycofanie wniosku pozdrawiam i mocno ściskam Jagodke Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie bierze po uwagę wycofania wnioskow

      Usuń
  25. Witaj Gienia ja mam 11.12.2019r., pytanko czy pisałaś podpowiedź na zarzuty ZUS, bo ja się przymierzam ale nic mi do głowy nie przychodzi, prócz tego co napisałam . Pozdrawiam Wanda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak dziś to robię gdyż jutro mam ostatni termin jutro do Ciebie zadzwonię to Ci powiem co i jak pozdrawiam

      Usuń
  26. Jak myślicie panie kiedy i czy wogóle będzie uchwalona ustawa naprawcza.Gdy padło pytanie do premiera Morawieckiego co będzie z emerytkami 53 odpowiedział lakonicznie że zostanie tak jaki wyrok wydał TK. Z tego wynika że oprócz potrąceń wcześniejszych emerytur nie można nic więcej się spodziewać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież już była ustawa naprawcza, która jest bublem. Znalazła się w koszu i bardzo dobrze. Orzeczenie TK okazało się też też bezwartościowe,które nikt nie zamierza wprowadzić. Doprowadziło tylko do podziału kobiet z rocznika 1953. Super, ale mamy państwo prawa i sprawiedliwości? Nikt tu nic już nie zmieni. Gdyby mieli taki zamiar, to już by została nasza krzywda naprawiona. Pozdrawiam. Rozgoryczona

      Usuń
  27. Jak wiadomo , mój wyrok to ZUS ma przeliczyć emeryturę naliczaną w lutym 2014 r. Dzisiaj zadzwoniłam do SA , w chwili obecnej jest sporządzane uzasadnienie przez sędziego , o to też wystąpił ZUS. Sędzia ma 2 tyg. , tak ,że do 29 października moje akta będą w SA, a później zostaną wysłane do SO , a później do ZUS. Pan z obsługi SA powiedział,że Sąd nie zamknął mi drogi, o i ile niekorzystnie zostanie naliczona ponownie emerytura, mogę odwołać się, tylko zastanawiam się czy można będzie wycofać też wniosek z 2014 r. Pozdrawiam Panie , Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie uchyla wniosku ponieważ nie został wycofany będzie tylko naliczona emerytura bez pomniejszania

      Usuń
    2. Natalia mogę prosić sygn. akt SA i w jakim mieście. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Rozprawa apelacyjna odbyła się w Białymstoku wyrok jest dopiero uzadadniany lecz jescze nie opisany i nie opublikowany,sygn AUa 467/19

      Usuń
  28. Natalia skoro ZUS uchylił decyzję z 2014r to moim zdaniem wniosek jest bezprzedmiotowy i nie powinien być brany pod uwagę do ponownego przeliczenia em pow pozdrawiam ja nieprzedawniona i czekam na sprawę odnośnie wycofania wniosku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety Natalia ma trochę gorzej. Sądy nie uchyliły decyzji z 2014 r., tyko nakazały przeliczenie do 3 lat wstecz.
      Ważne będzie uzasadnienie sądu apelacyjnego. Jaką podstawę przeliczenia podał sąd.

      Usuń
    2. Wyżej jest napisane,że wyliczenia mają być z dec.2014 r czyli musi być uchylona,a wyrównanie za 3 lata zależy.od tego czy EP po przeliczeniu będzie wyższa od ew.
      J

      Usuń
    3. Nie.
      Z wyroku sądu okręgowego (wyrok jest na blogu w poście "sprawa naszej koleżanki"):
      zmienia zaskarżoną decyzję o (tyle, że ustala N. prawo do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 2014r. znak ENP z pominięciem w podstawie obliczenia emerytury sumy kwot pobranych emerytur w wysokości, poczynając od 1 marca 2016r.; (według art. 133 fus - mój dopisek).
      1. oddala odwołanie w pozostałym zakresie (sprawa uchylenia decyzji z 2014 r. - mój dopisek)

      Usuń
  29. Pani Jolu K 10 maja 2019 odwolalam sie do Sądu w związku z Wyrokiem Tk i odmowna decyzje z ZUS o przeliczenie emerytury,bo "minęło 5 lat" w odwołaniu powołałam się na art 114 ust 1.ale jednocześnie prosilam o wyznaczenie rozprawy po wydaniu "ustawy naprawczej przez Senat.Ustawy nie ma, niedługo minie 6 miesięcy, czy ja muszę zwrócić sie do Sądu o rozpatrzenie mojej sprawy, bez czekania na ustawę naprawczą, bo jak dotąd nie mam żadnego wezwania ani pisma z Sądu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zosiu, nie pamiętam, czy pisałaś, gdzie mieszkasz. Jeśli sąd jest w Twoim mieście, to najlepiej się tam udać i zapytać, co z Twoją sprawą.
      Ponieważ od maja minęło sporo czasu, to sąd już powinien powiadomić Cię, czy przychyla się do Twojego wniosku, czy też nie. I napisać, żebyś czekała na wyznaczenie sprawy, lub wyznaczyć termin.
      Możesz też napisać do sądu pismo z powyższym pytaniem.
      Telefonowanie odradzam, bo nie masz sygnatury akt.

      Usuń
    2. Zosiu;
      Piszesz, że prosiłaś o wyznaczenie rozprawy po wydaniu ustawy naprawczej przez senat. Teraz jesteś zdziwiona, że nie masz zadnej informacji z sądu.
      Sąd nie może przesłać Ci żadnej informacji ponieważ senat nie wydał żadnej ustawy.
      Po pierwsze senat nie wydaje ustaw a po drugie trzeba się dobrze zastanowić czego się chce przed wysłaniem pisma i to nie tylko do sądu.

      Usuń
    3. Dziękuję za zaangażowanie,mieszkam w Malborku,a Sąd Pracy mam w Gdańsku,bylam w tym Sądzie,czytalam juz przygotowane dokumenty i uzasadnienie wydane przez ZUS, oczywiście ZUS podtrzymuje decyzję, bo minęlo "5 lat".jestem zalamana,przeciez z ZUSem nie da sie wygrac

      Usuń
    4. Zosiu, głowa do góry. Jeszcze nie miałaś rozprawy. Stanowisko ZUS znałaś już z odmowy o wznowienie postępowania. Nie wiem, jak sądy orzekają w Gdańsku. Niektóre Panie "przedawnione" wygrywają, w Łomży - wszystkie wygrywają.
      W Suwałkach wygrała Natalia. W innych sądach też są wygrane.
      To prawda, większość z nas przegrywa, ale walczymy nadal

      Usuń
    5. 17:43
      Na temat wyroków SO w Bydgoszczy i Włocławku można przeczytać tutaj:

      https://pomorska.pl/emerytki-1953-czesc-wyrokow-sadow-przyznajacych-wyzsze-emerytury-jest-zaskarzana-przez-zus/ar/c1-14496673

      Usuń
  30. 12:17
    Uchylenie decyzji nie skutkuje uchyleniem wniosku. Wniosek nie został nigdy wycofany więc do tego wniosku zostanie, po wyroku SA, wydana nowa decyzja bez pomniejszania emerytury z tytułu zastosowania art. 25 ust. 1b ustawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalio, już pisałam wyżej, sąd okręgowy oddalił twoje odwołanie o uchylenie decyzji z 214 r.
      Nie wniosłaś od tego apelacji, bo za póżno o tym pomyśleliśmy.
      Pośrednio, w swojej odpowiedzi na apelację ZUS, poruszyłaś ten temat.
      Trzeba czekać na wyrok i uzasadnienie sądu apelacyjnego

      Usuń
    2. Przyjdzie pewnie na e-maila wyrok z usadnieniem i będzie dostępny w portalu orzeczeń bo o to prosiłam, Jolu ale później jeszcze mogę walczyć o korzystne przeliczenie czy to juz koniec?,N

      Usuń
    3. Pani Natalio, wniosek o uzasadnienie wyroku strona postępowania (pani albo/i ZUS) musi złożyć na piśmie w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku. Mailem nie można tego zrobić. Natomiast wniosek o przesłanie (udostępnienie) wyroku z uzasadnieniem na adres e-mail można złożyć e-mailem na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. To drugie może zrobić każdy, ale sąd udostępni uzasadnienie tylko pod warunkiem, że zostało ono wcześniej sporządzone na wniosek jednej (lub obu) ze stron. Jeśli uzasadnienie nie zostało sporządzone na wniosek stron, to sąd prześle postronnemu zainteresowanemu wyłącznie wyrok.

      Usuń
    4. Natalio, ZUS pewnie przeliczy Ci emeryturę. Zobaczymy, z jakimi wskażnikami. Najwyżej znowu odwołasz się do sądu.
      Jesteś chyba pierwszą "apelacyjną"" na blogu

      Usuń
    5. Ja też złożyłam apelacje w Poznaniu.

      Usuń
    6. Anonimowa z 21.10. 21:56 możesz coś bliżej napisać. Mam niedługo rozprawę w Poznaniu. Ina

      Usuń
    7. przegrana sprawa w SO, zlożyłam apelację do SA. Sąd milczy, ja czekam. Złożyłam drugą sprawę do Sądu Okręgowego za pośrednictwem ZUSu, ten sąd też nie daje znaku, pozdrawiam. Ja czekam, ...zdaje się że już pisałam o tym i chyba Tobie

      Usuń
    8. Dziękuję za odpowiedź.W jakiej sprawie złożyłaś drugie odwołanie? Napisz imię, to będzie łatwiej się porozumieć. Za kilka dni mam rozprawę i dzisiaj sprawdziłam ile czasu sędzia przeznaczył na rozprawę, tj. 15 min. I wszystko jasne. Pozdrawiam. Ina

      Usuń
  31. Sąd sam nie wyśle wezwania.trzeba złożyć wniosek przed upływem 6 mieiecy o wznowienie sprawy

    OdpowiedzUsuń
  32. Pani Natalio bardzo proszę o podanie namiarów umożliwiających zapoznanie się z uzasadnieniem wyroku w Pani sprawie. Ja oczekuję na rozprawę przed Sądem Apelacyjnym z wniosku ZUS w Białymstoku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natalia miała sprawę w sądzie apelacyjnym 1 pażdziernika.
      Pod postem z tą datą proszę szukać informacji o sygnaturach akt

      Usuń
    2. Dziękuję. Trochę dalsza data ale znalazłam. Pozdrawiam. Ina

      Usuń
  33. Po jakim czasie od rozprawy w sądzie okręgowym otrzymuje się wyrok na piśmie czy trzeba odebrać osobiście czy przysyłany jest poczta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy złożyłaś wniosek o wyrok z uzasadnieniem w biurze podawczym sądu?
      Sąd nie wysyła be wniosku o uzasadnienie wyroku.
      Od czasu ogłoszenia wyroku są 3 tygodnie do wniesienia apelacji.
      Na złożenie wniosku o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem jest 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku.
      Jeśli złożyłaś wniosek o wyrok z uzasadnieniem, to masz 14 dni od otrzymania pisma z sądu z wyrokiem do wniesienia apelacji

      Usuń
  34. Jestem przed rozprawa pytałam się bo nie wiem i bardzo dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po rozprawie, niezależnie od to, czy wygrasz, czy przegrasz, złóż w biurze podawczym sądu wniosek o dostarczenie wyroku z uzasadnieniem na adres domowy (w sądzie są gotowe druki).
      Jeśli przegrasz, trzeba będzie wnosić apelację.
      Jeśli Ty wygrasz, apelację na pewno łoży ZUS

      Usuń
    2. W oczekiwaniu na wznowienie postępowania w SA zajrzałam do decyzji z ZUS z 2015r. I wyraźnie jest znak E/20......
      Mimo, ze na blogu już było na ten temat,chciałam się upewnić czy moja decyzja została właściwie wydana. Proszę mi wierzyć, czasami mózg nie nadąża za gorączkowymi myślami.Bo gdy pomyślę o sytuacji w jakiej tkwimy od wielu lat, to mnie krew....
      Pozdrawiam wszystkich i dziękuję że jesteście .

      Usuń
  35. jeżeli emerytua powszechna po przeliczeniu bez odejmowania wypłaconych świadczeń będzie niższa od wcześniejszej to się nic nie należy i dalej się pobiera wcześnieejszą

    OdpowiedzUsuń
  36. Jestem przedawniona. ZUS wnosi o oddalenie wniosku: emerytura wcześniejsza wyższa od powszechnej na rok 2014.Moja obecność nieobowiązkowa. Czy Ktoś miał sprawę w Sądzie Okręgowym w Słupsku? Jak ten sąd orzeka?Będę wdzięczna za odzew.
    ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli emerytura powszechna bez odliczeń za rrok2014 była niższa od wcześniejszej to jak ma ZUS przeliczyc

      Usuń
  37. Czy zus od wyroku sądu okręgowego składa apelację już na rozprawie czy powiadamia pozniej

    OdpowiedzUsuń
  38. Obie strony zachowują te same terminy do wniesienia apelacji. Zwykle na rozprawie nawet nie informuje się czy się zamierza odwołać od wydanego wyroku.

    OdpowiedzUsuń
  39. Jutro Pani nieprzedawniona ma rozprawę w Sądzie Okręgowym w Katowicach.Trzymam za panią kciuki i jestem bardzo ciekawa jaki zapadnie wyrok.Nieprzedawniona z Krakowa, która wciąż czeka na termin rozprawy od czerwca nr.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisz jaki wyrok bo też mam sprawę w katowicach, tylko jestem przedawniona

      Usuń
    2. To dziwne,bo ja też jestem nieprzedawniona, też z Krakowa i od czerwca czekam na termin. Pozdrawiam Teresa

      Usuń
  40. Mam pytanie , przegrałam sprawę w SO jezeli nie złoże apelacji a ustawa bedzie uchwalona to zamykam sobie drogę do przeliczenia emerytury? Przedawniona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawę uważa się za zakończoną ostatecznym wyrokiem sądu apelacyjnego. Na razie właściwie nie znamy orzecznictwa sądów apelacyjnych w naszych sprawach. Może tak być, że większość spraw przegramy.
      Można zakończyć sprawę na etapie sądu okręgowego.
      Po uchwaleniu ustawy naprawczej (miejmy nadzieję, że będzie uchwalona niebawem) będzie można wznowić postępowanie od razu w sądzie. Droga będzie otwarta do przeliczenia emerytury.
      Oczywiście, w różnych sprawach będzie można składać wnioski do ZUS

      Usuń
    2. Dziekuje bardzo za odpowiedz, jezeli dobrze zrozumiałam to nie musze składać apelacji aby nie zamknąć sobie drogi do ewentualnego przeliczenia emerytury. Jestem przedawniona i tak nic nie wskóram w SA wiec nie chce sie stresować .

      Usuń
  41. Za kilka dni mam rozprawę.Dzisiaj sprawdziłam wokandę na ten dzień aby dowiedzieć się ile czasu sędzia przewidział na rozprawę. Okazało się, że 15 minut. Normalnie "łeb" urywa. Ina

    OdpowiedzUsuń