Pani Ewa prosi o poradę
Rocznik 53
„Mam pytanie, ponieważ nie wiem co
robić, jestem z rocznika 53, nie pracuję od
października 2012 . otóż po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zwracałam
się do ZUS o przeliczenie mojej emerytury na powszechną, po prostu bałam
się,że dostanę mniej, z uwagi na mój rocznik - 1953, zresztą Panie, które
liczyły mi wypłatę zwrotu zaległej emerytury, też mi tak sugerowały.
Teraz jednak ten sposób załatwienia
nie daje mi spokoju, mam już skończone 61 lat i co dalej z tym fantem, chyba
wystąpię do ZUS o emeryturę powszechną, przecież mniej nie mogą mi dać,
poradźcie, proszę?”
Pani Ewo, proszę zwrócić się do Zus-u o przeliczenie emerytury powszechnej. Oczywiście nic Pani nie ryzykuje. ZUS będzie wypłacał emeryturę korzystniejszą, Jeżeli po przeliczeniu okaże się, że wyższa jest wcześniejsza, to ZUS poinformuje o tym Panią i nadal będzie ja wypłacał. Może się okazać, że ta powszechna będzie wyższa, to wówczas od dnia w którym Pani zgłosi wniosek przejdzie Pani na powszechną. W naszym przypadku jest to jednak bardzo mała prawdopodobne. Oszukany rocznik 53 prawie w każdym przypadku pozostaje na emeryturze wcześniejszej, bo ona jest dla nas korzystniejsza.
OdpowiedzUsuńPani Ewo, mam nadzieję że już teraz wszystko jasne :) Proszę jak najszybciej wystąpić z wnioskiem o przeliczenie powszechnej, będzie Pani spokojna. Naprawdę nic Pani nie ryzykuje.
Pozdrawiam
Irena53
...nic Pani nie ryzykuje...
UsuńPoza tym, że po złożeniu wniosku o kapitałową emeryturę powszechną i wydaniu decyzji przez ZUS "klamka zapadnie". ;)
Pani Ewo, proszę nie wierzyć w to co napisał anonim z 14:51
OdpowiedzUsuńJa z wnioskiem o emeryturę wcześniejszą wystąpiłam w czerwcu 2013 r. i pozostaję na wcześniejszej bo tą właśnie ZUS uznał dla mnie za korzystniejszą.
Najgorzej jak na blogu głos zabierają anonimy, które wprowadzają celowo chaos. Niestety komuś bardzo zależy aby wpisy na blogu przestały nas wspierać.
Pozdrawiam.
Irena53
Ja bym radziła wstrzymac sie z wnioskiem do ZUS do maja. w kwietniu bedzie waloryzowany kapital początkowy, zawsze to bdzie pare zlotych wiecej. Poza tym, prawdopodobnie Pani emerytura po przeliczeniu w pelnym wieku emerytalnym, bedzie wyzsza niz ta obecna, ale ciagle pewnie bedzie to przedluzenie wczesniejszej. Przeliczenie emerytury na powszechną niczym nie grozi. Po otrzymaniu decyzji ma Pani miesiąc czasu na wycofanie wniosku.Wszystko zalezy od odpowiedzi na Pani wniosek. Prosze sie odezwac po otrzymaniu decyzji. Zawsze tez moze Pni upewnic sie jeszcze dodatkowo w ZUS.
OdpowiedzUsuńPani Ewa jest z rocznika 1953. Z tego, że dostała zwrot zaległej (rozumiem, że zawieszonej?) emerytury wynikałoby, że pobierała emeryturę wcześniejszą. Jeśli mam rację, to oba te fakty składają się na prosty wniosek, że w momencie wystąpienia o emeryturę powszechną (kapitałową), od zgromadzonych przez p. Ewę środków zostaną odjęte wcześniej wypłacone świadczenia i taka emerytura będzie niższa od dotychczasowej. Kłania się art. 25 ust. 1b obowiązujący od 1 stycznia 2013 r. Pani Ewa prawdopodobnie jest "dozgonną" wcześniejszą emerytką. ;)
UsuńAnonimowy z 17: 12 ma rację. Dla Ewy wszystkie pobrane wcześniejsze emerytury zostana odjęte od emerytury obliczonej po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
UsuńNie ma więc sensu składania wniosku do ZUS.
Wrzucam fragment atykulu dla Pani Ewy i nie tylko. Prosze przeczytac caly http://www.regiopraca.pl/portal/porady/zus/przechodzac-na-emeryture-nie-zaczynaj-od-czerwca
OdpowiedzUsuń"W przypadku ustalania wysokości emerytury: w pierwszym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku; w drugim kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za czwarty kwartał poprzedniego roku; w trzecim kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za pierwszy kwartał danego roku; w czwartym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za drugi kwartał danego roku.
Jeśli ustalanie emerytury następuje: w I lub II kwartale (ale w okresie kwiecień - maj), np. 2015 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2013 r. zwaloryzowana za 2013 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2014 r.; w II kwartale, ale w czerwcu, np. 2015 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2014 r. zwaloryzowana za 2014 r.) nie podlega już żadnej waloryzacji kwartalnej; w III lub IV kwartale, np. 2015 r., wówczas kwota składek poddana ostatniej rocznej waloryzacji (tj. kwota składek na dzień 31 stycznia 2014 r. zwaloryzowana za 2014 r.) powinna być włączona w cykl waloryzacji kwartalnych poczynając od waloryzacji za I kwartał 2015 r.
Jak powyższe wskazuje, osobliwość czerwca wynika z braku waloryzacji kwartalnej. Innymi słowy, emerytury przyznane na wniosek złożony w czerwcu pozbawione są ważnego, dodatkowego składnika, który - i tu kryje się niespodzianka - nie jest wcale tak mało istotny, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Jeszcze większą niespodziankę może sprawić Czytelnikowi fakt, że waloryzacje kwartalne różnią się od siebie wysokością i najwyższa jest zawsze waloryzacja przeprowadzana w I kwartale. "
Mam pytanie ; jestem rocznik 1946- wcześniejsza pracująca emerytka do konca maja .W maju wykorzystuję urlop.Czy zgłaszając w ZUS o przeliczenie w czerwcu będzie to niekorzystne dla mnie ? Ja mam już emeryturę naliczoną. Z góry serdecznie za odpowiedż dziękuję. Anna
OdpowiedzUsuńAnno,
OdpowiedzUsuńJeżeli będziesz chciałą aby naliczono Ci emeryturę kapitałową z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego to odliczzą Ci wszystkie pobrane wcześniejsze emerytury. Zostawią Cię więc na emeryturze wcześniejszej.
Nie wiem, czy Ciebie, Anno, dotyczy ten artykul, ale przeczytaj go: http://prawo.rp.pl/artykul/757955,1111320-Do-ZUS-po-podwyzke-emerytury-zanim-zmienia-sie-przepisy.html?referer=redpol
UsuńAnno, skoro emeryturę kapitałową masz już naliczoną - jak piszesz i jest ona naliczona przed 2013r, to pobranych wcześniej świadczeń /wcześniejsza emerytura/ nikt Ci od kapitału nie odliczy. Możesz również złożyć wniosek o ponowne przeliczenie tej emerytury w momencie zwolnienia się z pracy. Pozdrawiam. Ewa.
OdpowiedzUsuńDo An. z 22:44
UsuńAnna jest z rocznika 1946. Gdyby miała przyznaną emeryturę kapitałową, to wyłącznie na podst. art. 55 i to na drodze sądowej, bo ZUS odmawia. Zanim zacznie się doradzać warto spytać o okoliczności. Gdyby Anna przeszła drogę sądową, to nie zadawałaby takich pytań. ;)
Moja sprawa o przeliczenie emerytury metodą kapitałową znajduje się obecnie w sądzie, nie wiem czym to się skonczy rozprawa w czerwcu, Interesuje mnie inna rzecz, ponieważ czytałam na innym blogu że przejście na emeryturę w czerwcu jest niekorzystne z innych względów /jakich?/. Ja do konca maja pracuję a w czerwcu mam zamiar zgłosić w ZUS o przeliczenie emerytury po zaprzestaniu pracy zawodowej. Czy to będzie dla mnie niekorzystne ? Jestem na wcześniejszej emeryturze rocznik 1946. Mimo że zwracałam się do ZUS o przeliczenie mi emerytury po ukończeniu 60 lat - nie przeliczono mi na powszechną i tak pozostało. Czy dlatego że nie na pisałam we wniosku dokładnie o przeliczenie na em. powszechną tylko z powodu ukonczenia 60lat i dlatego nie przeliczono. Anna
OdpowiedzUsuńAnno, troszkę wyżej /15:54/ jest fragment artykułu o przejsciu w czerwcu na emeryturę i link do tego artykulu.
OdpowiedzUsuńA pod tym linkiem znajdziesz dane o przeliczaniu emerytury http://www.zus.pl/default.asp?id=3165&p=1&idk=