PORADNIK EMERYTA 2

Zakładka będzie zawierała informacje na temat przeliczania emerytur.
Bardzo serdecznie zapraszam do współpracy w powyższej zakładce wszystkich państwa mających wiadomości w kwestii liczenia emerytur.

W  szczególności do współpracy zapraszam:

Panią Jot.
Panią Jadwigę z Aleksandrowa Łódzkiego
Panią Kris
Pana Krzysztofa
Pana Z.K

197 komentarzy:

  1. Data odpowiedzi: 2013-03-13
    Opis odpowiedzi:
    Minister Pracy i Polityki Społecznej (13.03.2013 r.) nie podzielił zastrzeżeń co do zakresu stosowania przepisu art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z ww. przepisem, podstawa obliczenia emerytury przyznanej z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego i obliczonej według nowych zasad, czyli zgodnie z art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, jest pomniejszana o kwotę stanowiącą sumę wszystkich wcześniej pobieranych emerytur (w wysokości brutto), przyznanych przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przepis ten - dodany ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - obowiązuje od dnia 1 stycznia 2013 r. i ma zastosowanie do wniosków o emeryturę zgłoszonych po dniu 31 grudnia 2012 r. Ustawa zmieniająca z dnia 11 maja 2012 r. została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z dnia 6 czerwca 2012 r., tak więc osoby zainteresowane miały wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie do końca 2012 r. wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jednocześnie Minister poinformował, że osoba, której przyznano emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie traci prawa do wcześniej przyznanej emerytury. Pobierać może wyższe z przysługujących świadczeń. Jest to odpowiedź na temat emerytury w wieku powszechnym. Niestety Minister pisząc, że wcześniejsi emeryci mieli wystarczająco dużo czasu tj do końca 2012 roku na złożenie wniosku o emeryturę powszechną, ale wyraźnie nie załapał, że rocznik 1953 nie miał takiej możliwości - musimy drążyć temat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ja z rocznika 1953 pisemnie prosilam RPO coby wutlumaczy P.Ministrowi iz rocznik 1953 kobiety nie koncza 60 lat w 2012 roku a 2013 to czy ZUS mogla ja przeliczyc w 2012?????ale mnie zbyl ,ze pozostajemu na wczesniej obliczonej emeryturze!jak mozna z nami tak postepowac i jakie mamy prawo!dlaczego powstaje nowa ustawa w trakcie trwania starej!Skoro nie RPO to moze mamy kogos z radcow prawnych kto powalczy o nas pokrzywdzonych! Pozdrawiam Maria

      Usuń
  2. Jestem z rocznika 53,emeryturę mam przyznaną od marca 2009r,pobierałam zmniejszoną a potem zawiesili. Obecnie po wygranej w SO ZUS złożył apelację Jeżeli obecnie złożę wniosek o powszechną i otrzymam decyzję to automatycznie odliczą mi to co już wypłacili. A jeżeli wygram w SA to wtedy znów odliczą te zaległe, które będą musieli wypłacić od 1.10.2011? To chyba lepiej nie składać tego wniosku o powszechną i zostać na wcześniejszej. Proszę o odpowiedz.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można sprawdzić rzeczywistą wysokość i dlatego złożyć wniosek.Wydadzą decyzję, będzie wiadomo ile wynosi nowa emerytura, przed prawomocnością decyzji(30 dni) wycofać wniosek i wtedy tę część postępowania umorzą.
      Pozostanie wówczas do realizacji dotychczasowa emerytura wcześniejsza.

      Usuń
  3. Jeżeli okazało by się że jest wyższa/ co raczej nie jest możliwe/- to po wypłaceniu zaległych pieniędzy/np. za pół roku po wygranej sprawie w SA/ ZUS znów odliczy tę kwotę i wyda nową decyzję? Ale na jakiej podstawie, ja już będę miała naliczoną powszechną-hipotetycznie wyższą i nie będę występowała z żadnym wnioskiem. To takie moje dywagacje, ale proszę o odpowiedź.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja wyszla 800 nizsza i wycofalam wniosek zanim sie uprawomocnil.Maria

      Usuń
  4. Jeżeli chodzi o rocznik 1953 to naliczenie emerytury powszechnej powinno odbyć się na zasadach tych, co naliczenie wcześniejszej. Po prostu ustawodawca zapomniał , że zasady te dotyczą też rocznika 1953. RPO pisząc do Ministra Pracy nie naświetlił jasno sprawy, a niestety trzeba było wyłożyć sprawę wprost- może wówczas mocodawcy załapią w czym tkwi problem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem tego samego zdania i wyjasnialam to RPO ale mnie zbyl twierdzac iz pozostaje na wczesniejsze ,wyzszej i to mnie ma zadowolic.No pewnie to nie chodzi o niego tylko o mnie i moje 38 lat pracy i niekorzystna dla mnie emerytura przy ktorej mam pozostac do konca mojego zycia i godnie moze życ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Maria

      Usuń
  5. Apel do rocznika 1953 zgłaszajcie się do Adminki w sprawie STOWARZYSZENIA okazuje się, że WAS dotykają 2 krzywdy zawieszenie oraz przeliczenie emerytury na nowych zasadach, dlatego trzeba walczyć ,jedyny sposób to poprzez STOWARZYSZENIE

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie będę wspierać stowarzyszenie -ale jestem z wielkopolski i jeszcze pracuję.
      Alicja 2 rocznik 53.
      pozd.

      Usuń
    2. Zofia z Bydgoszczy26 czerwca 2013 20:40

      Ja, tak samo. Pracuję i jestem z kuj.pomorskiego. Aczkolwiek, już wcześniej - jeśli to już będzie brakowało 1 osoby, to zaraz się zgłoszę, żeby toi zamknąć. Kurczę dziwię się, że trwa to, tak długo. Jest nas przecież na blogu tak dużo. Apeluję do osób, które mieszkają nieco bliżej aby zgłosiły się do Adminki. Jestem pewna, że do pełnej wygranej, czeka nas jeszcze długa droga - nie wierzę do końca w jakieś ustawy rekompensacyjne. Myślę, że jest to kolejna gra na zwłokę. Nadchodzą wakacje - przerwa naszych kochanych rządzących... Jako stowarzyszenie pokażemy jaką sił jesteśmy, także wyborców.

      Usuń
    3. pozd. Bydgoszcz. kończyłam tam tech. chem. na Łukasiewicza, a potem AT.
      Alicja 2

      Usuń
    4. Ja rowniez jestem za stworzeniem Stowarzyszenia w tej sprawie .Maria

      Usuń
  6. Rocznik 1953. Obliczona emerytura wcześniejsza w 2009. Po zakończeniu każdego roku dostarczałam dokumenty z zakładu pracy i prośbę o rozliczenie poprzedniego roku. ZUS wypłacał mi emeryturę z dołu po potrąceniu na FUS nadwyżki ponad 130% (nieznacznie przekraczałam ten pułap). Pracy nie przerwałam w 2011 r, więc ZUS za ten rok nie wypłacił mi emerytury za ostatni kwartał. W listopadzie ani grudniu 2012 r. żadnych pism do ZUS nie składałam. Teraz w 2013 r. złożyłam prośbę o rozliczenie 2012 r. i ku mojemu zdziwieniu wypłacono mi należną za cały 2012 r. emeryturę (z odliczeniami z powodu przekraczania). Piszę to bo może komuś z was się to przyda.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cos mi tu nie pasuje ,rocznik 1953 ,60 lat w tym roku osiągnął , będąc na wcześniejszej emeryturze przy przekroczeniu 130 % emerytura całkowicie została wstrzymana.

      Usuń
    2. Też jestem 1953 r., z września. ZUS rozlicza moje przychody, ale nigdy nic mi nie zwrócił - zawsze na zero.

      Usuń
    3. Jeszcze nie mam 60 lat, dopiero w listopadzie 2013. A wiek emerytalny w marcu 2014. Po corocznym rozliczeniu i wyrażeniu przeze mnie zgody na wpłacanie nadwyżki ponad 130% na FUS emeryturę wcześniejszą mi wypłacano co roku z dołu za poprzedni rok z potrąceniem kwoty do potrącenia (tej ok. 400 - 500 zł mies.) i tej nadwyżki. Widocznie mój oddział ZUS jest uczciwy.

      Usuń
  7. To tak piękne , że aż wydaje się nieprawdziwe.
    Tu emeryci toczą boje...coś mi się wydaje że to bujda.
    A który to ZUS taki święty i do przodu?
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Poznaniu

      Usuń
    2. Wracam do tematu i Twojej odpowiedzi odnośnie wypłaty emerytury (po wyrażeniu zgody na wpłacenie nadwyżki na FUS) - czy składałaś pismo na przełomie listopada i grudnia 2012 roku do ZUS o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury? Ja składałam w styczniu br. i taka wypłata mi nie przysługuje.

      Usuń
  8. Powiedzcie mi,czy w koncu powstalo to Stowarzyszenie pokrzywdzonych emerytow 2013 ?ja jestem rocznik 1953 i nowa emeryture pomniejszono mi o pobrana przez 38 miesiecy wczesniejsza emeryture i wyszlo 800 zl. brutto mniej.Wycofalam wniosek o przeliczenie emerytury powszechnej i bede czekala na zmiany .Skoro mialam wczesniejsza emeryture obliczona w grudniu 2008 roku powinna obowiazywac do grudnia 2013 i powinnam byc liczona na starych zasadach tak jak rocznik 1952!Czy jest ktos kto zajmie sie nasza sprawa?Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  9. Pisalam do RPO twierdzi iz czeka na wyroki Sadu w tej sprawie i bedzie mial moje zale na uwadze.Czy ktos z Panstwa zaskarzal decyzje ZUS w Sądzie w sprawie niekorzysnego naliczenia emerytury w 2013 roku?i jak brzmia wyroki?Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam!
    Wpisałam akapit z odrzuconej kasacji wniesionej przez ZUS, z której wynika, iż zwrot zaległych wypłat emerytur jak i jej wypłaty na bieżąco dotyczą tylko tych po 08.01.2009r. Wypłacone bieżące tym "sprzed" będą musiały być zatem zwracane.
    Walczcie o to, by Wam ich nie potrącano w ratach, bo taki będzie tego efekt!!!! ZUS nieprawidłowo zinterpretował wyrok TK!

    .... " Znaczy to, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą – jako warunek realizacji nabytego prawa do emerytury – nie będzie miał zastosowania do osób, które nabyły to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r.do 31 grudnia 2010 r. Natomiast przepis ten pozostaje nadal w obrocie prawnym i znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury w momencie jego wejścia w życie i później, tj. od 1 stycznia 2011 r.
    Ubezpieczona nabyła prawo do emerytury (według ustaleń w sprawie) 1 marca 2009 r., zatem ma do niej zastosowanie dobrodziejstwo wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ktoś upaja się tym wpisem, ponawia go z uporem maniaka. Po co? Szkoda już tłumaczyć wpisującemu ten wyrok i ustawę. Ręce opadają...na te brednie.
      Małga

      Usuń
  11. Czy to są brednie, to się przekonamy do końca roku. Należy dobrze czytać uzasadnienia tak wyroków jak i decyzji. Ja już w lutym pisałam na łamach tego blogu, że Orzeczenie TK dotyczy tylko tych "po". Ale znalazł się taki mądry co mnie wyśmiał. Chyba po to, by dać nieuzasadnioną nadzieję dla tych "sprzed". A może także proponował usługi w zakresie pisania odwołań przezznajomych. Oczywiście za odłatnością. Znam taki przypadek, gdzie ktoś poręczony napisał nawet odwołanie od decyzji ZUS i wziął za to 1000zł. A przecież wzory łatwo można było tu ściągnąć i wydane pieniądze były by w kieszeni. Przestrzegam jednak tych "sprzed", żeby nie robili kasacji od wyroków SA. Będzie Sad Najwyższy już się wypowiedział w tej sprawie w Orzeczeniu II UK 299/12 z kwietnia 2013. Zatem stracona będzie niemała opłata kasacji.

    OdpowiedzUsuń
  12. przepraszam, w 3 akapicie od dołu zdanie powinno zaczynać się od słowa "Przecież" Sąd Najwyższy już ............

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 10 lipca - komisja ustawodawcza senatu w naszej sprawie - chyba godzina 15,3o

      Usuń
  13. A może ktos sie zajmie nami emerytami 2013?:)nas rowniez brzydko potraktowano.Czy sa osoby,ktore odwolywaly sie od wydanych decyzji po niekorzystnym przeliczeniu emerytury powszechnej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wynika z wpisów na blogu większość z 53 pozostaje na wcześniejszej.Może ktoś podpowie gdzie jeszcze interweniować?
      pozd.
      Alicja 2

      Usuń
  14. Osoby z rocznika 53 po otrzymaniu decyzji o emeryturze powszechnej jeżeli była niższa od wcześniejszej , to z pewnością nie odwoływały się do SO tylko anulowały wniosek w ciągu miesiąca do jego uprawomocnienia i pozostały na wcześniejszej. Może coś się zmieni w przyszłości i znów będą mogły wystąpić o powszechną. A może jest ktoś na blogu co skarżył taką niekorzystną decyzję.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sytuacja podobna do starych odwolań od zawieszonych emerytur.Wyrok znany,sprawę przegra,bo ZUS przecież działa zgodnie z prawem!?

      Usuń
    2. Pozostaje nam tylko czekac,az TK w koncu zajmie sie nowymi emeryturami i konkretnie naszymi 2013 i wniesie nowelizacje wtedy bedziemy mogli przejsc na powszechne/o ile to nastapi /.Moze sprawiedliwosc i nas dosiegnie?czy takie przeoczenie wzgledem naszego rocznika to przeoczenie,czy specjalnie na pokrycie naszymi pieniedzmi budzetu panstwa?????

      Usuń
  15. A co z urlopami wychowawczymi przed1999r, czy są składkowe czy nieskładkowe. Orzeczenie SN z dn.18.05.2011r sygn. akt.I UZP 1/11 zaliczył je do okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, gdyż pracodawca odprowadzał za takie osoby składki zbiorowe. Powinny zatem przez ZUS być liczone jako składkowe-1,3.Czy ktoś z Państwa ma jakieś wiadomości na ten temat?
    Sławka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystąpiłam z wnioskiem do ZUS o zaliczenie urlopu wychowawczego do okresu składkowego powołując się na to orzeczenie SN - pismo składałam już w listopadzie 2012r. Niestety decyzja ZUS była negatywna.
      L.

      Usuń
    2. Pod postem " 900 złotych więcej dla emerytur" toczy się dyskusja na ten temat
      Sławka

      Usuń
  16. Ja mam problem z innej beczki chodzi o kobiety emerytki na wcześniejszej emeryturze z rocznika 1953, którym odebrana została możliwość przeliczenia emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego na starych zasadach wg. mnie ustawa ta powinna funkcjonować do końca 2013 r a nie do 2012 r. i wtedy objęła by wszystkie kobiety, które do końca 2008 r miały ukończone 55 lat i mogły przejść na wcześniejszą emeryturę , i jako ostatni rocznik mogłyśmy z tego przywileju skorzystać. Przywilej ten został w roku 2007 wydłużony o następny rok tylko dlatego że nowe przepisy nie były jeszcze gotowe. I dlatego dali możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę jeszcze jednemu rocznikowi ale możliwość przejścia na emerytuę w wieku powszechnym i przeliczenie na starych zasadach pozostawili rocznikowi 1952 i wcześniejszym. Jest to jawna niesprawiedliwość i dyskryminacja rocznika 1953. Bo choćbyśmy bardzo chciały to do końca 2012 r nie mogłyśmy skończyć 60 lat. Mam pytanie czy ktoś mi może podpowiedzieć co ja mogę teraz zrobić aby wystąpić o przeliczenie na starych zasadach. Ja chcę ponownie wystąpić do rpo o podjęcie tematu,który już raz był u rpo ale nie został w żaden sposób rozwiązany. Czy coś jeszcze mogę zrobić ? Wiem że nie jestem jedyna z takim problemem. My podobnie jak te matki z pierwszego kwatrału powinnyśmy się zebrać i zaprotestować w tej sprawie do premiera. My rocznik 1953 dostałyśmy dwa razy po tyłku nie dość ,że nie możemy przeliczyć naszych emerytur wg starych zasad to jeszcze nam wydłużono wiek emerytalny. No ładna mi wcześniejsza emerytura. To wstyd,że tak gmerają w tych przepisach emerytalnych,że człowiek nie jest pewien dnia następnego. Mery

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam podobną sprawę .Jestem na wcześniejszej emeryturze rok ur.1951.w rok.2013 marzec składam wniosek o przeliczenie emerytury (ponowne )na starych zasadach.ZUS liczy na nowych zasadach odliczając pobrane emerytury.Uzasadniając iż do roku 2012 grudzień obowiązywała.Ta ustawa już zmienia się w roku 2013zgodnie z prawem należy odjąć pobrane emerytury.(myślę że to trochę za krótko była ta ustawa(od maja do grudnia). 06.11 2013

      Usuń
  17. No wlasnie wszystko sie zgadza tylko ja pisalam dwukrotnie do RPO,ale dostalam odpowiedz iz bedzie czekal na wyroki sadow!a jakie my mamy szanse odwolujac sie do sadow?rzadnych poniewaz nie ma nowelizacji do nowej ustawy w sprawie rocznika 1953 .Mija juz 7 miesiecy odkad weszla nowa ustawa i nikt sie nami nie interesuje?Moze z tego blogu ktos madry nam doradzi co dalej mamy robic?gdzie alarmować skoro RPO wymiguje sie rowniez jak ministerstwo pracy nie wnikajac w krzywdzaca dla nas ustawe Maria

    OdpowiedzUsuń
  18. Gdybym wiedziala jak PANSTWO POLSKIE nas potraktuje dajac nam przywilej jako ostatniemu rocznikowi,a ktorego potraktowal jakby zgodzil sie oczywiscie bez podania na 5 letni urlop bezplatny/potracil cale piec lat z kapitalu poczatkowego/nikt z nas nie zgodzilby sie korzystac z tego urlopu!!!!!!!!!!!Kto madry tworzy NOWA USTAWE PODCZAS TRWANIA STAREJ!!!!!okradajac nas!!!!!!!!!!!!!!!!Maria

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja myślę ,że należy pisać do RPO i naciskać na powtórne ustosunkowanie się do tych bzdurnych odpowiedzi ministra ,że było dość czasu na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury na starych zasadach do końca 2012 r. / niech on taki mądry nie będzie/. Wystarczy do roku 2008 dodać pięć lat a wychodzi rok 2013 a nie 2012 r. Ktoś tu nie potrafi liczyć i napewno nie jest to emeryt. Ja pamiętam ten bałagan i atmosferę w czasie gdy można było skorzystać z wcześniejszej emerytury, będąc przedstawicielem OFF pzu wiedziałam jakie nowe przepisy mają wejść odnośnie emerytur kapitałowch. Wyrywałam więc na tę wcześniejszą emeryturę pędzikiem i dobrze bo mam jako taką emeryturę .Ja tej sprawy nie zostawię w spokoju będę namolna i będę pisać wnioski do zus o przeliczenie na starych zasadach ,po odmowie pewnie przegram w sądach SO i SA i na koniec wytąpię do SN z pytaniem o zgodności ustawy z konstytucją i do ETPcz. Ja mam czas mogę walczyć i innym tez radzę . Mery

    OdpowiedzUsuń
  20. Pracuję i pobieram emeryturę. Emeryturę miałam ustalona w 2007r. Przegrałam sprawę w SO i adwokat poradził mi,aby nie odwoływać się do SA - dlaczego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to proszę zapytać adwokata dziwne ,że odradzał a nie powiedział dlaczego . To znaczy ze uważał coś wiem ale nie powiem. No naprawdę fachura w swoim zawodzie, pogonić takiego.Ale pieniądze za poradę i pismo to wziął?

      Usuń
    2. Pieniądze za poradę płaci się zawsze,bez względu na to czy usłyszysz to co chcesz usłyszeć czy po prostu prawdę.
      Tak już w życiu jest.

      Usuń
  21. Może ktoś mi pomoże ustalić jak liczy się staż do emerytury.
    Wiem,że liczy się pełne miesiące.
    Swoją pracą rozpoczęłam kiedyś 16 sierpnia. Do tej pory nigdy mi tych 16 dni sierpniowych nie policzono. Chciałam w tym roku doliczyć sobie staż za ostatni kwartał i policzono mi tylko 2 miesiące, a trzeciego jakby nie było, bo w nim 7 dni byłam na l-4.
    Mam pytanie do znających się na rzeczy:
    Czy wobec takiej sytuacji sumują się dni:16+23=39 dni?
    Czy Zus miał mi doliczyć 3 m-ce stażu?
    Czy tylko 2 m-ce, a te 39 dni wisi"w próżni"?
    Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam Basia.

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam,w 2012r mam naliczoną emeryturę powszechną /rocznik 1951/ jest nieco wyższa od wcześniejszej. Czy bez rozwiązania stosunku pracy mogę pobierać emeryturę powszechną. ZUS twierdzi że nie - należy rozwiązać stosunek pracy. Do czasu rozwiązania stosunku pracy mogę pobierać wcześniejszą. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Rocznik 1952.Pracuję i pobieram emeryturę wcześniejszą.
    W moim przypadku ZUS też twierdzi,że muszę zwolnić się z pracy
    aby naliczyć emeryturę powszechną,która może być np;mniejsza od wcześniejszej.Wtedy zostaje się przy korzystniejszej.H.A

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naliczyć korzystnie można było do końca 2012r, teraz odliczają kwotę wypłaconej emerytury wcześniejszej

      Usuń
    2. Ale tak sie niefortunnie zlozylo,ze tylko odliczaja wczesniej pobrana emeryturyre kobietom z rocznika 1953,ktore pierwsze przechodza wg nowej ustawy emerytalnej na emeryture powszechna,a ktore nie mogly z przejscia skorzystac do konca 2012 poniewaz dopiero od stycznia tego roku koncza 60 lat !czy to żart!!!!

      Usuń
    3. Obecnie kobiety z rocznika od 1949r przechodzą na emeryturę -po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego- wyłącznie na nowych zasadach.
      Po 1 stycznia 2013r WSZYSTKIM potrącają z kapitału wybrane kwoty emerytury wcześniejszej. Stąd ta emerytura przeważnie jest NIŻSZA niż wcześniejsza.

      Usuń
    4. Tak wypadlo,ze wszystkim tzn.tylko kobietom rocznik 1953 poniewaz to one tylko mogly jeszcze skorzystac z przywileju przejscia na wczesniejsza emeryture.Rocznikowi 1954 nie przypisano juz takiej mozliwosci a rocznik 1952 zostal do grudnia 2012 obliczony na starych zasadach emerytallnych.Wiec walczmy o swoje ! zostalysmy bardzo pokrzywdzone i to musi rzad naprawic!!

      Usuń
  24. po przejściu na emeryturę w maja 2014 emerytura powszechna wyjdzie mniejsza od wcześniejszej, czy po rozwiązaniu umowy o pracę mogę pobierać wcześniejszą, Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  25. Chciałabym się z Państwem podzielić taką informacja ( niedotyczącą emerytur):
    Mój mąż ciężko zachorował, przebywał w szpitalu, miał zabieg chirurgiczny, po wyjściu z szpitala przyjaciółka poradziła mi bym udała się do PZU (gdzie oboje mamy ubezpieczenie na życie). Okazało się, że mężowi przysługują pieniążki za pobyt w szpitalu oraz za operację, a mnie, jako, że jestem objęta ubezpieczeniem, jako współmałżonek także należą mi się pieniążki za operację męża.
    Piszę o tym, bo czasami ktoś nie wie bądź nie pamięta, że musi się takie uprawnienia należą, będąc na emeryturze. Podpowiem także, że czasami opłaca się być ubezpieczonym u pracujących współmałżonków, bo mają ubezpieczenie grupowe. Jeżeli ktoś jest poważnie chory może wystąpić o ustalenie stopnia niepełnosprawności dla potrzeb MOPS-u ( nie mylić z orzecznikiem Zusowskim). Z tego tytułu tez ma się pewne uprawnienia.
    Pozdrawiam Marysia z Krakowa.

    OdpowiedzUsuń
  26. Wydaje mi się, że tu musi być ubezp. dodatkowe- na wypadek pobytu w szpitalu i dodat. opłaty.... Może się mylę ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak jeszcze pracowałam to w moim zakładzie też miałam takie ubezpieczenie wchodzące w składek ubezpieczenia (pobyt w szpitalu , karta apteczna, leczenie szpiatne)

      Usuń
  27. Dzwoniłam do PZU i powiedzieli mi,że pieniądze za operację przysługują ubezpieczonemu współmałżonkowi się nie należą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przejrzeć stronę PZU tam jest wyszczególnienie, za jakie operacje i komu należą się świadczenia.
      Pozdrawiam Marysia

      Usuń
  28. Ja również proszę o zakładkę "ROK 1953" i może też "WYCHOWAWCZE"?
    I proszę Mery, Marysię i osoby, które już w temat rocznika 53 się "wgryzły", aby zaproponowały na blogu wzór pisma i listę adresatów, to będziemy pisać. Tak jak w sprawie zawieszonych. Stowarzyszenie się rozpływa, nie wiadomo kto miał je stworzyć. Jak się nas zbierze grupa i porozumiemy się, to możemy dołączyć do istniejącego stowarzyszenia o podobnym profilu działania i poprosić o wsparcie. W jedności siła! Pozdrawiam serdecznie, cieszę się, że mamy tego bloga. Ale pewnie są tacy, co im on solą w oku...;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego nie wiedziałam. Proszę:
      "Pomimo wydłużenia powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn urodzonych w 1948 r. zachowali oni prawo do obliczenia emerytury według dotychczasowych zasad."

      http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=190

      Jot

      Usuń
  29. Urlopy wych.Ustawa dnia 21.06.2013 obowiązuje od 1.10/2013.

    OdpowiedzUsuń
  30. Czy ktoś ma obronę gotową do SA proszę o pomoc mam 28 sierpnia sprawę i zbieram materiały.Proszę o przesłanie na ewik52@o2.pl. Bardzo będę wdzięczna

    OdpowiedzUsuń
  31. Wszyscy prosimy o nowa zakladkę " ROCZNIK 1953 "i oczywiście fachowa pomoc.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  32. Proszę o odpowiedź na pytanie - czy przyznaną emeryturę powszechną-wyższą, otrzymam dopiero po zwolnieniu się z pracy? Koleżance wypłacają wcześniejszą chociaż ma powszechną też wyższą - dalej pracuje. Co ZUS to inna decyzja.

    OdpowiedzUsuń
  33. Chciałam dodać , że kuzynce w takiej samej sytuacji ZUS szczeciński wypłaca wyższą powszechną
    Mila

    OdpowiedzUsuń
  34. Trzeba złozyc wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury powszechnej w przypadku ukonczenia 60 lat.ZUS sam nie przelicza emerytur tylko na wniosek zainteresowanego.Moja byla duzo nizsz,ale ja korzystalam przez 38 miesiecy z wczesniejszej emerytury ,ktore przy obliczeniu powszechnej potracono z kapitalu poczatkowego.W Pani przypadku skoro Pani ciagle pracuje moze byc wieksza.Wniosek zawsze mozna wycofac w ciagu 30 dni i pozostac na wczesniejszej emeryturze.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  35. Proszę o wyjaśnienie czym różni się emerytura mieszana od powszechnej.
    Jestem na emeryturze wcześniejszej od 2009 roku, w tym roku ukończyłam w kwietniu 60 lat, czy składać wniosek o naliczenie jednej z tych emerytur? Myślę, że powszechna wyjdzie mniejsza, a mieszana? Proszę o odpowiedź.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-powszechne/293999,Z-emerytury-wczesniejszej-na-emeryture-powszechna.html

      http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-powszechne/88284,Emerytury-mieszane-czyli-obliczane-wedlug-starych-i-nowych-zasad.html

      Usuń
    2. Emerytura mieszana jest wyłącznie dla osób, które nie pobierały emerytury wcześniejszej.


      Usuń
  36. Emeryturę wcześniejszą mam od 05 maja 2009r. pracuję, zawieszoną 01.10.2011r - jak wszyscy, od 22 listopada 2012 wznowioną. W grudniu 2012r złożyłam wniosek o naliczenie emerytury powszechnej. Po naliczeniu okazała się o 50 zł wyższa i od grudnia 2012 ZUS zawiesił mi starą emeryturę a rozpoczął wypłacać powszechną. W lipcu otrzymałam decyzję, że emerytura powszechna wypłacana była nienależnie, ponieważ nie rozwiązałam stosunku pracy i naliczył mi zwrot za okres - grudzień 2012 do lipca 2013r i za ten okres naliczył mi emeryturę wcześniejszą i od sierpnia 2013 emerytura wcześniejsza. Czy rzeczywiście nie należała mi się emerytura powszechna przyznana w grudniu 2012r.Stosunku pracy nie rozwiązałam. Bardzo proszę o wyjaśnienie, za które już dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest Pani z rocznika 1952, wniosek był złożony do 31.12.2012r. , więc nie było żadnych odliczeń- emerytura jest wyższa i
      to jest jasny dowód, jak zostały skrzywdzone kobiety z rocznika 1953.
      A co do wypłaty tych emerytur, to niech wypowie się ktoś kompetentny wg. mnie należy się Pani wypłata emerytury powszechnej, ale ......

      Usuń
  37. ZUS musiał się pomylić. Ja również w grudniu miałam naliczona emeryturę powszechna(kapitałową) , wyższą wprawdzie o 8 zł ale ZUS będzie mi wypłacać wcześniejszą do chwili rozwiązania stosunku pracy.
    Takie są przepisy.
    k

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również mam taką samą sytuację - powszechna wyższa, ale zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy; nadal wypłacana wcześniejsza, Wniosek - ZUS rzeczywiście nienależenie wypłacał wyższą powszechną. H2

      Usuń
    2. Mam podobną sytuację .Jestem na wcześniejszej emeryturze , którą pobieram od marca 2009r.Własnie w sierpniu uzyskałam wiek emerytalny 60 lat i 2 miesiące .Dostałam z ZUS decyzję o wypłacie od sierpnia całej wcześniejszej emerytury .Nie wiem co zrobić ,czy przeliczyć ją na powszechną , jeżeli tak to kiedy.? Dalej pracuję u tego samego pracodawcy.

      Usuń
  38. Można dać wniosek o naliczenie powszechnej, ale gdy będzie niższa trzeba go wycofać przed uprawomocnieniem się decyzji.
    Przeważnie powszechna dla rocznika 1953 wychodzi niższa , gdyż odliczają to co już wypłacili. Może kiedyś cos się w przepisach zmieni, to ponownie będzie można dać wniosek.
    Patrz zakładka- Rocznik 1953, a także wpis z 08.sierpnia g.8.23
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za odpowiedź , ale może zrobić to przeliczenie wtedy gdy pójdę na emeryturę? czy można dwa razy.

      Usuń
    2. Dotychczas takie przeliczenie mozna zrobic tylko jeden raz!
      Mozna natomiast składac wniosek,a po wydanej decyzji( przed jej uprawomocnieniem - 30 dni) tenże wniosek cofnąc.Wtedy ZUS postępowanie umarza i w ten sposób mozna robic kilka razy :)))

      Usuń
    3. tak słyszałam ale nie miałam pewności , dziękuję za potwierdzenie

      Usuń
  39. Czy po 63 roku życia mogę przeliczyć wcześniejszą emeryturę na powszechną bez pomniejszania o wcześniejszą?60 lat skończyłam w 2010r.

    OdpowiedzUsuń
  40. W decyzji ZUS chyba źle wyliczył staż, za mało o 1 miesiąc do okresów składkowych.
    Wcześniej nigdy tego nie sprawdzałam, dopiero po przeczytaniu wpisu na blogu, że ZUS się myli, znalazłam błąd.Dotyczy to decyzji jeszcze z 2010r. Czy jest teraz jakaś szansa na sprostowanie i wyrównanie? Czy już nic nie da się z tym zrobić? Prosiłabym o podpowiedź osób znających się w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też kiedyś miałam źle policzone o 12 miesięcy /sama się doliczyłam/, oczywiście poprawili mi na moją interwencję ,ale ZUS nigdy nie płaci do tyłu/choćby to była ich wina/tylko od miesiąca złożenia wniosku.

      Usuń
  41. Witam. Czy ZUS wypłacając zaległe świadczenie od 01.10.2011 do 21.11.2012r nie nalicza waloryzacji kwotowej z marca 2012 w kwocie chyba 71 zł

    OdpowiedzUsuń
  42. chyba powinien tak na logikę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinien , ale mnie nie doliczył sama się dopatrzyłam , że nie ma , zadzwoniłam, zdziwili się kazała Pani zadzwonić za 2 dni rozpatrzyła się , że faktycznie nie ma i dostałam.Morał taki , wszystkie decyzje trzeba oglądać , i to dobrze. Pozdrawiam rocznik 53.

      Usuń
  43. Czy na emeryturę powszechną mogę także przejść w następnych latach/ kiedy zakończę pracę/ czy tylko w tym roku ?
    Nadal pracuję, rocznik 53.Gdybym ją naliczyła w tym roku i gdyby była wyższa od wcześniejszej, co raczej nie jest prawdopodobne, to i tak żeby ją otrzymać muszę się zwolnić. To po co ją naliczać ? Proszę o odpowiedź.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może pani złożyć wniosek o emeryturę kiedy zakończy pani pracę a ponieważ rocznik 53 jest już liczony tzw. systemem mieszanym o ile sie ustawa nie zmieni mało prawdopodobne aby była wyższa pozdrawiam Inka

      Usuń
    2. może pani złożyć wniosek o emeryturę kiedy zakończy pani pracę a ponieważ rocznik 53 jest już liczony tzw. systemem mieszanym o ile sie ustawa nie zmieni mało prawdopodobne aby była wyższa pozdrawiam Inka

      Usuń
    3. może pani złożyć wniosek o emeryturę kiedy zakończy pani pracę a ponieważ rocznik 53 jest już liczony tzw. systemem mieszanym o ile sie ustawa nie zmieni mało prawdopodobne aby była wyższa pozdrawiam Inka

      Usuń
  44. P.Inko
    Dziękuję za wyjaśnienie
    Wj

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety odpowiedź była błędna :(

      Usuń
  45. To proszę podać według Ciebie prawidłową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osoby które pobrały choćby jedną emeryturę wcześniejszą nie mają możliwości skorzystania z emerytury "mieszanej".
      Tylko wg zreformowanych zasad, czyli kapitałową(z pomniejszonego kapitału)

      Usuń
  46. Dziękuję za odpowiedź, ale to prawie wiedziałam. Chodzi mi tylko o to, czy jest jakiś okres czasowy w którym można powszechną naliczyć. Sprawę wygrałam w SO, ale zus się odwołał. Gdybym teraz dała naliczyć to odejmą to co już wypłacili , a kiedy wygram w SA / emer. od 05.2013/ to wydadzą nową decyzję i odliczą te zaległe wypłacone?
    Wj

    OdpowiedzUsuń
  47. Rocznik kobiet 1953 - mamy swoje miejsce na blogu - piszcie pisma.

    OdpowiedzUsuń
  48. Rocznik 1953, na wcześniejszej emeryturze z tytułu pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze (przemysł chemiczny)od 01 stycznia 2009r.
    W sierpniu 2013 roku skończyłam 60 lat. Nie pracowałam i nie pracuję.
    1.Czy zamieniać emeryturę wcześniejszą z tytułu pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze na emeryturę powszechną?
    2.Czy ZUS odliczy już wypłacane emerytury?
    Dziękuję za odpowiedź
    Joanna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odliczy!
      Od stycznia 2013r emerytura wg zreformowanych zasad jest obliczana z kapitału pomniejszonego o wybrane wcześniejsze świadczenia

      Usuń
  49. Można dać naliczyć powszechną , ale jak wyjdzie mniejsza cofnąć wniosek. Wtedy zostać na wcześniejszej. Dla naszego rocznika odliczają od kapitału to co już wypłacili-emerytura powszechna wychodzi mniejsza. Ale można sprawdzić i jeżeli naliczą i będzie mniejsza to cofnąć wniosek. Pozostać na wcześniejszej.
    Zapraszam pod zakładkę - Rocznik 1953 / na górze po prawej stronie/
    Sławka

    OdpowiedzUsuń
  50. Od 1 pazdziernika 2013 wchodzi nowa ustawa dajaca ponownie przeliczyc kapital poczatkowy na korzystniejszy czy dotyczy taka mozliwosc rocznika 1953?Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponowne przeliczenie dotyczy osoby będącej już na emeryturze, która ma obliczony kapitał początkowy za niepełny przepracowany rok w stosunku do CAŁEGO roku kalendarzowego

      Usuń
    2. Ustawa dotyczy kobiet,które były przed 1991r.na urlopach wychowawczych i liczono im dotychczas okres ten za nieskładkowy.

      Usuń
    3. Wprowadzasz w błąd.
      Ustawa dotyczy nowego sposobu liczenia kapitału.
      Od 1 października 2013 r. przepisy będą przewidywać zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru kapitału początkowego, korzystny dla osób,
      które w określonych latach kalendarzowych pozostawały w ubezpieczeniu
      jedynie przez część roku.
      ZUS będzie musiał uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie
      wyłącznie za te miesiące,
      w których pozostawały w ubezpieczeniu.

      Usuń
  51. Jeżeli ma wyliczoną emeryturę w roku 2009 z dziesięciu kolejnych lat , czy teraz mogę złożyć wniosek o naliczenie z 20 wybranych lat z całego okresu? Nadal pracuję. Czy nowy sposób liczenia kapitału, to dotyczy emerytury powszechnej?
    nie rozumiem. Bardzo proszę o odpowiedź na moje dwa pytania . Dziękuję z góry

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nowy sposób liczenia kapitału dotyczy emerytur przyznanych wg.zreformowanych zasad, czyli obliczonych z kapitału i składek

      Usuń
  52. Kończę 60 lat (ur w 1953r) czy ZUS nie będzie już pomniejszał mi emerytury, czy składać wniosek ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od daty uzyskania powszechnego wieku emerytalnego ZUS powinien 'z urzędu" wypłacać 100% świadczenia, ale różnie z tym bywa, zatem lepiej napisać pismo, że od miesiąca (??) powinien już wypłacać całe świadczenie.

      Usuń
    2. ZUS uważa, że wypłaci 100% jak osiągnę 60 lat i 3 miesiące, bo rocznikowi 1953 wydłużono wiek emerytalny - pewnie tak jest ?

      Usuń
    3. Tak,ZUS prawidłowo wyliczył POWSZECHNY wiek emerytalny

      Usuń
  53. W miesiacu kwietniu 2012 roku rozwiazałam umowe o prace i zaczęłam pobierać emeryture /wcześniejszą/. W tym samym miesiacu wystapiłam o naliczenie emerytury powszechnej. Wyszła mniejsza, pozostałam przy wczesniejszej, wniosek o powszechna wycofałam.Otrzymałam informacje o stanie zgromadzonych składek i zwaloryzowanego kapitału początkowego z całym wyliczeniem według stanu na dzień poprzedzajacy miesiac wypłaty emerytury czyli na koniec marca 2012.Jakiez było moje zdziwienie kiedy w tym roku w miesiacu sierpniu 2013 otrzymałam informacje o tychze składkach i sa one o wiele nizsze niz prawie rok temu.Po złożeniu reklamacji w ZUS dostałam odpowiedz, Cytuje:"Jest to kwota jaka była by przyjeta do obliczenia emerytury, gdyby prawo do świadczenia powstało od 01 czerwca 2013r,informacja która Pani otrzymała została wygenerowana po 01 czerwca 2013. Waloryzacja emerytur przyznanych według nowych zasad przyznanych poczawszy od miesiaca czerwca danego roku jest mniej korzystna niz świadczeń przyznanych po 01 lipca danego roku, stąd rozbiezności miedzy kwotami zwaloryzowanego kapitału poczatkowego.Czy może ktoś mi wyjaśni o co tutaj chodzi, bo ja nie pojmuję., dlaczego moje skladki zamiast wzrosnąć zmniejszyły się. Z góry dziekuję za odpowiedż.

    OdpowiedzUsuń
  54. Na wcześniejszej emeryturze jestem od 04.2009r. Kapitał początkowy obejmuje u mnie 2 lata kiedy przepracowałam po dwa miesiące w roku -tj.rok 87 i 91. Czy mam się starać się o przeliczenie kapitału, czy tez mnie to nie dotyczy, ze względu na em. wcześniejszą .Proszę o odpowiedź.
    Sławka


    dotyczy. Proszę o odpowiedz, którąś z mądrych Pań.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U osób korzystających z emerytur wcześniejszych nie ma zastosowania kapitał początkowy.
      Ten dotyczy tylko osób pobierających emerytury wg nowych zasad. Do kapitału od 1 października br inaczej liczone są lata z pojedynczymi miesiącami.ZUS uwzględni przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyłącznie za te miesiące, w których pracownik pozostawał w ubezpieczeniu.

      Usuń
  55. Przepraszam coś się poknociło!
    Sławka

    OdpowiedzUsuń
  56. Od 1 października b.r. jestem na tylko na emeryturze mając 63 lata. W sierpniu 2010 r. przeszłam na emeryturę jednocześnie pracując. Po przepracowaniu roku występowałam z wnioskiem do ZUS doliczenie stażu pracy z uwzgłędnieniem zarobków a tym samym następowałał wzrost wskaźnika i przeliczenie z nową kwotą bazową. Mam pytanie. Czy za rok 2013 po przepracowaniu na umowę o pracę 9 m-cy będę mogła wystąpić z takim wnioskiej jak poprzednio, czy można tylko wtedy jak się przepracuje pełny rok. Zaznaczam, że moje zarobki za 9 m-cy b.r. będą wyższe od 1 roku z dzisięciu z ostatnioego czasu pracy przed emeryturą. Ponadto do końca tego roku w m-cach X-XII jestem zatrudniona na umowę zlecenie objętą ubezpieczeniem społecznym lecz z niewielką kwotą wynagrodzenia. Czy mogą być dwie rózne umowy do przeliczenia emerytury? Będę wdzięczna za odpowiedź. Z poważaniem GS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku stycznia 2014r złożyć tylko WNIOSEK z zaświadczeniem o zatrudnieniu (nie zaśw.Rp-7)
      o DOLICZENIE stażu (październik ,listopad, grudzień).
      Staż za 9 miesięcy był zapewne już doliczony przy odchodzeniu na emeryt.(?)Jeżeli wtedy ten okres nie był doliczony to zrobić to teraz.
      Natomiast w marcu 2014r złożyć Wniosek (z Rp-7 za cały 2013r) i zażądać przeliczenia - na podstawie art. 110 i 111 ustawy emeryt. Jeżeli wyjdzie wyższy wskaźnik to przeliczą od nowej kwoty bazowej, a jak nie wyjdzie to wydadzą decyzję odmowną.
      Próbować można, nic się na tym nie traci.,

      Usuń
    2. Serdecznie dziękuję Anonimowi z godz. 18:15 za wyczerpującą i zrozumiałą odpowiedź.Życzę wszystkiego najlepszego. GS

      Usuń
  57. Sławko,
    Odpowiadam Ci na pytanie zadane w sprawie urlopów wychowawczych.
    Otóż - ponieważ ZUS-owi dowiodłam, że w świetle obowiązujących przepisów urlop wychowawczy powinien być traktowany jako okres składkowy więc ZUS odpowiedział:
    "Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia prawa do uznania za okresy składkowe urlopu wychowawczego ponieważ w chwili nabycia przez Panią prawa do emerytury obowiązujące przepisy nie przewidywały takiej mozliwości".
    Jednak to właśnie z ustawy o emeryturach i rentach z FUS da się przeprowadzic dowód, że okres ten powinien byc traktowany jako składkowy.
    Ponieważ ZUS nie chciał mi wydać decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury więc sprawę w tej kwestii i kwestii urlopu wychowawczego skierowałam na początku września do sądu.
    W najbliższych dniach sprawdzę w sądzie czy moje odwołanie zostało przesłane.
    pozdrawiam
    Ula05

    OdpowiedzUsuń
  58. Ulu 05,
    Dziękuję za odpowiedz, ja mam także wyjaśnienia Rzecznika Ubezpieczonych, który powołuje się w kwestii urlopów wychowawczych na uchwałę SN z dn.18.05.2011r. UZP 1/11.Na urlopie wychowawczym byłam w
    czasie od obowiązywania Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie urlopów wychowawczych z dn.17.07.1981r, a ustawą z dn.17 10 1991 /Art.4 pkt.6/ gdzie wprowadzono pojęcie okresów nieskładkowych do urlopów wychowawczych. Jednak jak zaznaczałaś w poprzednich postach urlop wychowawczy powinien być jako składkowy w związku z art.6 ust.1 pkt 19 i art. 9 ust.6a-Ustawy o systemie ubezp. społ., a także Ustawy o emeryt.i rentach z FUS art.4.pkt 13.Czy czegoś nie pomyliłam?
    Jeżeli ZUS odmawia zaliczenia okresu urlopu wychowawczego jako składkowego, to prawo znów działa wstecz . Pozdrawiam
    Sławka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Sławko a jak sie ta ustawa ma do mnie ?urodziłam córunie w marcu 1981 roku i po urlowie wychowawczym bylam na zasilku pielęgnacyjnym na nia przez 4 lata Ten okres mam przeliczony jako 0,7% czy mam szansę na zmianę?Już straciłam na przeliczeniu wyzerowanych 6 lat ponieważ zniszczono archiwa placowe i dopiero od 2009 roku na wniosek zmienili przelicznik.Maria z DG

      Usuń
  59. Informacja ze strony internetowej ZUS:

    "Zmiany w kapitale początkowym

    Z dniem 1 października 2013 r. - na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 960) - wprowadzone zostały nowe zasady ustalania wysokości kapitału początkowego. [...]

    http://zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=2167

    OdpowiedzUsuń
  60. Poszłam do ostrzału - rocznik : wrzesień 1953; jeszcze nie dostałam wypowiedzenia, ale już z przyczyn ekonomicznych dyrektor zlikwidował moje stanowisko pracy. Proszę o radę co mi się należy?, bo bez żalu odejdę na emeryturę, nawet sama miałam złożyć wniosek, ale jak tak , to czekam na ruch dyrekcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Należy się 3 miesięczna odprawa emerytalna + 3 miesięczna odprawa z tytułu wypowiedzenia.Tak jest w służbie zdrowia.H.A

      Usuń
  61. dolicz sobie jeszcze 4 miesiące od września

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chyba 3 m-ce, bo urodzona w III kwartale

      Usuń
  62. Poradźcie, proszę .W kwietniu 2012 złożyłam w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury wg nowej kwoty bazowej w związku z korzystną zmianą wskaźnika oraz dodatkowym stażem. ZUS uwzględnił tylko staż . Nową kwotę bazową uwzgledniono dopiero w listopadzie 2012 w emeryturze odwieszonej i to po moim monicie. Czy mam zwrócić się o zmianę decyzji kwietniowej? - będzie to istotne przy zwracaniu "zaleglych". Nie wiem też czy zrobić to teraz, czy prostować sprawę po wypłacie zaległych. Pozdrawiam Ula66

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy decyzja obejmująca tylko doliczenie stażu bez rozpoznania innego żądania nie była zaskarżona?
      Skoro prawomocna, to ZUS nie zrobi chyba żadnej korekty by przeliczyć świadczenie wstecz.

      Usuń
    2. Dzięki. Nic w tej sprawie wówczas nie robiłam myśląc, że ZUS przeliczenia może przeliczyć po 18 miesiącach niepobierania emerytury więc decyzji nie zaskarżyłam. Pytam o to dlatego, że być może można wystąpić jeszcze o zmianę tej decyzji lub inaczej "wyprostować" zaistniała sytuację, biorąc pod uwagę fakt, że to ZUS nie dopełnił obowiązku prawidłowego przeliczenia - myślę, że od dnia złożenia wniosku ze wszystkimi wymaganymi dokumentami powinno być przeliczenie z nową kwota bazowa. Powołałam się na ten wniosek monitując "starą" wysokość kwoty bazowej w emeryturze odwieszonej za listopad 2012. Najpierw dali decyzję ze starą kwotą bazową a tydzień później - z nową. Pozdrawiam Ula66

      Usuń
    3. Ma być w pierwszym zdaniu oczywiście bez "przeliczenia" :)
      Ula 66

      Usuń
  63. Jak to wszystko czytam to Wam zazdroszczę, że jesteście tak "rozeznane" w tych przepisach, zawiłościach, ustawach i procedurach. Jestem pracującą, wcześniejszą emerytką (lipiec 53) i od początku miałam zawieszoną emeryturę z uwagi na osiągane dochody. Po przeczytaniu części (nie da się wszystkiego w jedno popołudnie :) ) tych wszystkich Waszych mądrości (w dobrym tego słowa znaczeniu) zaczęłam zastanawiać się czy teraz od października jak skończę 60 lat i 3 miesiące to ZUS będzie mi wypłacał tą naliczoną wcześniejszą emeryturę, pomimo że nadal pracuję - od 20 lat u tego samego pracodawcy. Dla większości będzie to śmieszne pytanie, ale może znajdzie się ktoś kto mi odpowie? Do ZUS-u nie pójdę z tym pytaniem, bo mogłabym się ośmieszyć, prawda?
    Pozdrawiam Jola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapomniałam dodać, że wcześniejszą emeryturę mam naliczona w październiku 2008r.

      Jola

      Usuń
  64. Jolu-będą wypłacać całą emeryturę- tę wcześniejszą. Czy dostarczyłaś do ZUS- u zaświadczenia o przepracowanych okresach-kwartałach?/stażowe/, a może zarobki są większe, to można przeliczyć emeryturę z innych lat.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję WJ. Moja niewiedza jak się okazuje wynika ze zbyt dużego zaangażowania w pracę, a pozostawianie swoich własnych spraw gdzieś na boku.
      Tak, dostarczałam po każdym przepracowanym roku Rp 7 + zaświadczenie o dalszym zatrudnieniu i w zasadzie na tym kończyły się moje kontakty z ZUS. Z tego co tu przeczytałam to wynika, że powinnam również dostarczyć za trzy kwartały br.
      Pozdrawiam
      Jola

      Usuń
    2. Myślę ,że powinnaś spróbować naliczyć emeryturę powszechną, bo w Twoim przypadku nie pobierałaś emerytury wcześniejszej, więc ZUS nie ma co odliczać od kapitału. Można złożyć wniosek i jak powszechna okaże się wyższa to ja pobierać, jak niższa to wycofać wniosek , a wtedy to jest tak jakbyś go nie składała
      Najlepiej udaj się do ZUSu , a w pazdzierniku sprawdź kwotę emerytury!
      WJ

      Usuń
    3. Tak zrobię. Dziękuję bardzo i pozdrawiam. J.

      Usuń
  65. Jestem na wcześniejszej emeryturze ( dalej pracuję ; 1953 r) i złożyłam do ZUS wniosk o przeliczenie kapitału początkowego wg. nowych zasad - czy mam go wycofać ?

    OdpowiedzUsuń
  66. Odpowiedz pod postem z 5.10.godz 16.06
    Ponoć dotyczy.emerytów na em, powszechnej,
    Myślę jednak , że będę tym zainteresowana, gdyż do kapitału przyjęto u mnie lata przebywania na urlopie wychowawczym i tu tracę na przeliczeniu.
    / 2 lata przepracowane po 3 miesiące w danym roku/
    WJ

    OdpowiedzUsuń
  67. Zmiany od 1 X 2013r dotyczą emerytur wg zreformowanych (nowych) zasad.
    Nie istnieje termin "emerytura powszechna", choć posługują się nim blogowicze
    Jeżeli ktoś pobiera emeryturę "nową" to może na nowo przeliczyć kapitał.
    Jeżeli dopiero będzie się o taką emeryturę starał, to ZUS już prawidłowo przeliczy te miesiące.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Nie istnieje termin "emerytura powszechna", choć posługują się nim blogowicze".
      Bardzo prosty i zrozumiały termin (emerytura częściowa, pomostowa, mieszana, wcześniejsza... powszechna). Co prawda, nie w ustawie emerytalnej, ale termin "emerytura powszechna" istnieje :) i posługują się nim nie tylko blogowicze :) np.:

      http://www.infor.pl/prawo/emerytury/emerytury-powszechne

      http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/tematy/e/emerytury-powszechne

      Pozdrawiam
      Jot

      Usuń
  68. Proszę o informację- jak dolicza się okresy pracy? Pracuję nadal i co kwartał składam do ZUS wniosek o doliczenie . Do II kw 2013 r. miałam doliczane 4 m-ce , w tym 3 składkowe i 1 m-c nieskładkowy, ale już w III kwartale ZUS doliczył mi tylko 3 m-ce składkowe .Od 5 lat nie korzystam ze zwolnień lekarskich, dlaczego wcześniej był doliczany co kwartał 1 m-c nieskładkowy, a teraz nie ? - czy to prawidłowe ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wniosek o doliczenie stażu za kwartał należy składać zawsze w pierwszych dniach następnego kwartału
      (początek stycznia, kwietnia, lipca, października)
      Wtedy doliczają po trzy miesiące składkowe, jeżeli nie było zwolnień lub urlopów bezpłatnych

      Usuń
  69. ??? ...ale przecież kwartał to 3 miesiące?

    OdpowiedzUsuń
  70. W powyższym wpisie napewno chodzi o doliczanie nieskładkowych okresów pracy z ograniczeniem do 1/3 okresów składkowych i do kiedy to można odliczać (4 miesiące), bo u M.A. w III kwartale to odliczanie okresów nieskładkowych (1miesiąc) już się skończyło - czy to są okresy nieskładkowe przyjęte w obliczonym kapitale początkowym np. 114 miesięcy i to jest ta granica, a póżniej dolicza się już tylko 3 miesiące ?

    OdpowiedzUsuń
  71. A ja mam pytanie zupełnie z innej beczki i bardzo proszę o pomoc.
    Otóż w mojej instytucji pod koniec roku każdy pracownik który "teoretycznie" może odejść w następnym roku na emeryturę składa takie jak gdyby oświadczenie czy będzie odchodził w danym roku na emeryturę bo jest to potrzebne do zabezpieczenia środków pieniężnych na odprawy emerytalne / 6 - krotność poborów /. Ja zadeklarowałam chęć odejścia w grudniu 2013 r. Dzisiaj kadrowa zadzwoniła do mnie z zapytaniem czy odchodzę na emeryturę. Wpadłam w panikę bo miałam zamiar popracować jeszcze do maja 2014 . Przyczyna główna to oczywiście pieniądze - jestem osobą samotną i pobieranie emerytury i pensji to dla mnie poważny zastrzyk finansowy no i zabezpieczenie na przyszłość. Zdrowie jeszcze dopisuje a deklarację odejścia składałam w okresie gdy nie było jeszcze wyroku TK że "odwieszą " nam możliwość pobierania emerytury.
    No i moje pytanie jest następujące :
    - czy MUSZĘ odejść na emeryturę skoro planowałam???
    - jak sformuować pismo że jednak nie chcę już odchodzić na emeryturę ??
    - czy zakład pracy może mnie "zmusić" do odejścia na emeryturę skoro się jakoś tak "określiłam"??
    Proszę o pomoc, może ktoś miał też taką syruację???
    Fakt, są u nas cięcia finansowe ale nie ma zwolnień, redukcji etatów - jesteśmy "budżetówką" .
    Atmosfera w pracy nie jest zbyt fajna ale wiadomo że chciałabym w takiej sytuacji / pensja + emerytura / jeszcze popracować chociaż parę miesięcy.
    Jak już pisałam jestem samotną wdową więc każdy grosz się liczy...
    Pomóżcie jakąś sensowną radą :)
    Michalina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Michalino sama deklaracja chęci odejścia na emeryturę nie zobowiązuje Pani do złożenia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy. Nikt nie może Pani zmusić w takiej sytuacji jak Pani opisała do odejścia na emeryturę.Proszę odpowiedzieć , że chce Pani nadal pracować .

      Usuń
    2. Wszystko zależy od tego w jakiej formie złożyłaś pisemną deklarację o planowanym przejściu na emeryturę.Jeżeli była to deklaracja typu: z dniem...zamierzam przejść na emeryturę to Twoje szanse na dalszą pracę zależą tylko od dobrej woli pracodawcy.

      Usuń
    3. W zeszłym roku złożyłam taką deklarację ustną bo po ukończeniu 65 lat zmuszała mnie do tego Karta Nauczyciela. Ale od stycznia 2013 przepisy ustawy wydłużającej wiek aktywności zawodowej się zmieniły i ten wymóg został z Karty usunięty. Zapytana o plany stwierdziłam, że pracuję nadal.

      Usuń
  72. Też pracuję w budżetówce i myślę, że wcale nie musisz odchodzić na emeryturę mimo, że na początku roku zadeklarowałaś. po prostu powiedz, że chciałabyś pracować.

    OdpowiedzUsuń
  73. Nie ma żadnego przymusu formalnego, bywa przymus sytuacyjny - presja kolegów, szefostwa. Jeżeli kadrowa pytała, tzn. , że instytucja zdaje sobie sprawę, że nie ma Pani obowiązku wypełnienia wcześniejszej deklaracji. A żądanie pisemnej deklaracji to już przesada.

    OdpowiedzUsuń
  74. Michalino,
    Jeżeli nie złożyłaś deklaracji w formie pisemnej nie masz żadnego obowiązku wyjaśniania kadrowej swojej sytuacji. Jeżeli zwróci się do Ciebie z tym pytaniem jeszcze raz spytaj ją jaka podstawa prawna reguluje jej zachowanie.
    Nikt nie może zobowiązywać Cię do odejścia z pracy. Rozstrzygnij sprawę grzecznie ale stanowczo.

    OdpowiedzUsuń
  75. Michalino mnie, też w budżetówce, załatwili w białych rękawiczkach - zlikwidowali moje stanowisko pracy. Jeszcze nie mam żadnego pisma, wypowiedzenia - grobowa cisza, nikt oficjalnie mnie nie powiadomił (zarządzenie o redukcji 2 stanowisk pracy, w tym mojego podjeli we wrześniu), ja wiek emerytalny kończę na początku grudnia. Tak po 35 latach pracy traktuje się pracownika- a dyrektorem jest 70- letni człowiek z b. PZPR , takich ludzi w mojej instytucji jest ok. 30% - wszyscy na kierowniczych stanowiskach (biorą całą emeryturę i pensję). Oni nie myślą się redukować...pozdrawiam, M.Z.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oburzające, nikt nie ma prawa zwolnić Pani ze względu na wiek. Jeżeli robią jakąś reorganizację i z tego powodu chcą Panią zwolnić to oprócz odprawy emerytalnej należy się 6 miesięczna gratyfikacja.

      Usuń
    2. zawsze też można postraszyć ,że odda Pani sprawę do sądu - dyskryminacja ze względu na wiek. Proszę zrobić tak jak ktoś wyżej -odmówić stanowczo ale grzecznie i zobaczymy co się będzie działo.
      Pozd.
      Alicja 2

      Usuń
  76. Dziękuję wszystkim za wsparcie którego bardzo potrzebowałam po wczorajszym dniu.
    Nie dam się zastraszyć i za parę dni postawię sprawę na jednej szali - zostaję i pracuję dalej !.
    Niech sobie łeb urwą :))))
    Dokument jaki mi na początku roku dano do zadeklarowania się czy odejdę w 2013 r. był "związany z zabezpieczeniem funduszu na odprawę" - tak było napisane.
    Zrobiłam dzisiaj "burzę mózgów" i po opadnięciu emocji stwiedziłam że sama się nie "podłożę"- czuję się jeszcze na tyle "młoda" że nie chcę się zakleszczyć w 4 ścianach i czekać na swój koniec :)))
    Dziękuję !!!
    Michalina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Michalino ja pracowałam w budżetówce, robiąc plany wydatków na dany rok przez kolejnych 5 lat planowałam odprawę emerytalną , jednostka samorządowa nie wykorzystane środki przeniosła na inne cele, a braków było i jest wiele. Tym , że wstępnie deklarowałaś niczemu nie przeszkadza i nie obliguje Cię do odejścia na emeryturę.Pozdrawiam

      Usuń
    2. Michalino prosze podać jaki był skutek decyzji
      Alicja 2

      Usuń
    3. Swoją decyzję przekażę do kadr w poniedziałek 28.10. ustnie że nie odchodzę jeszcze na emeryturę - no i okaże się dopiero co z tego wyniknie.
      Oczywiście napiszę :)
      Michalina.

      Usuń
    4. Jeżeli nie dostałaś wypowiedzenia na piśmie lub sama nie złożyłaś na piśmie o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na em . to jakieś dziwne deklaracje stosowane w zakładach do niczego Cię nie zobowiązują pozdrawiam

      Usuń
    5. Pani Michalino proszę o informację jaka u Pani atmosfera w pracy w związku z Pani osobą? MK

      Usuń
  77. Ja byłam lojalna wobec swojej firmy ,gdzie pracowalam 24 lata i wyszlam na tym tak,że dwa lata przed osiagnięciem wieku emerytalnego zostalam bez pracy.A to dlatego,ze przyszedl kryzys i byly ciecia plac/w moim przypadku 800 zl,dlatego prezesowie zaproponowali mi przejscie na wczesniejsza emeryture i 1/2 etatu.Musiałam zwolnic sie na jeden dzien/03.2010 r.i nie mial w firmie kto doradzic-wszyscy kryli sie po katach i nawet madra kadrowka nie byla w temacie?/i stracilam ochronke.Pozniej okazało sie ,ze dostalam umowe na 8 miesięcy i drugą na osiem miesięcy i koniec!!!.Tak się dałam podejsc ;)nie było stalyych umow,trzeciej rownież nie mogląm ortzymac:) i zostałam bez pracy.Tak dalam się wykiwac bedac lojalna wobec firmy,a ci ktorzy nie byli lojalni pracuja do dniz dzisiejszego i kiedyś udawali przyjaciol ,a dzisiaj ani ich nie słychac.POLAK MADRY PO SZKODZIE -dzisiaj jestem duzo madrzejsza,ale bez pracy po 38 latach.Pozdrawiam M.z DG

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisana tu sytuacja potwierdza fakt, że do każdego trzeba mieć tylko częściowe zaufanie oraz być psychicznie odpornym na różne scenariusze. Lepiej odmówić niż się potem rozczarować. W Twoim przypadku zaufanie do tego co mówiono okazało się fikcją. Oczywiście nie ma pewności czy gdybyś się nie zgodziła to np nie zlikwidowano by Twojego stanowiska.

      Usuń
  78. Nie zlikwidowano ,po roku przyjeto na moje stanowisko młodziutka znajoma mojej szefowej:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  79. Proszę napiszcie czego mogę się spodziewać od pracodawcy (jestem pracow. samorządowym) , gdy we wrześniu zlikwidował moje stanowisko pracy z przyczyn ekonomicznych i do dzisiaj nikt oficjalnie mnie o tym nie powiadomił i nie otrzymałam żadnego pisma ? Nieoficjalnie wiem, że konkretnie chodzi o mnie - sama nie podejmuję tematu, czekam na ich ruch. Może ktoś był lub jest w takiej jak ja sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro pracodawca zlikwidował stanowisko pracy i chce zwolnić pracownika zatrudnionego na tym stanowisku to powinien go o tym poinformować na piśmie i oczywiście dać wypowiedzenie i podać przyczynę. Skoro we wrześniu zlikwidował stanowisko, a pracownik nadal pracuje to coś nie tak, a może zatrudnił na innym stanowisku tylko nie powiadomił o tym pracownika. Dziwna sprawa.?????

      Usuń
  80. Czekaj na formalne wymówienie. Może informacja o likwidacji to tylko plotka?

    OdpowiedzUsuń
  81. Rocznikowi 53 dolicza się dodatkowe miesiące do pełnoletności emeryckiej już wg nowych zasad, ale my jesteśmy na emeryturze wcześniejszej, wg starych przepisów, więc powinni nam bez zmniejszenia wypłacać od miesiąca, w którym kończymy 60 lat.

    Baszko, Kibicu, Jot i wszyscy mogący nam pomóc - co mamy zrobić ?
    Może wysłać pismo do ZUS - tylko jakiej treści, jak to ująć, którymi przepisami poprzeć nasze żądanie wypłaty ?

    OdpowiedzUsuń
  82. Prosze poczytac sobie blog "kobiety rocznik 1953" ,2 i 3.tam pani uzyska informacje co robic.Wysylamy Petycje do Senatu w naszej sprawie przeliczania wczesniejszych emerytur na powszechne.Jezeli chodzi o pelna emeryture wczesniejsza to Pani przywroca w chwili ukonczenia 60 lat pomimo,iz sie nadal pracuje.

    OdpowiedzUsuń
  83. Ale tu nie chodzi o przeliczanie, nie rozumiesz że jeżeli jesteśmy na wcześniejszej emeryturze to całość tej wcześniejszej powinni nam wypłacać w miesiącu ukończenie 60 l, a nie dodawać nam miesiące i wypłacać całość emerytury w c z e ś n i e j s z e j po nowemu. Ten przepis /dodawania miesięcy/ nie powinien nas dotyczyć, gdyż nie naliczamy emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, chyba ,że któraś z nas to zrobi . Prawo znów działa wstecz!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tu uzasadnienie:
      Art. 103. 1. Prawo do emerytur i rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103a-106.
      2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3, z zastrzeżeniem art. 103a.

      Usuń
    2. Wybaczcie moi mili - jeżeli takie wpisy tu będziecie robić to może chociaż łaskawie napiszecie co to za paragrafy i punkty i o jaka ustawę, uchwałę chodzi???
      Prawnicy raczej tego bloga nie czytają...... :)

      Usuń
    3. Dla blogowicza art 103 i art. 103a to nie nowina, ale już historia, bo przecież cały czas o tym mowa w związku z zawieszeniem emerytur i wydanym wyrokiem TK.

      Usuń
  84. Czyli tak "po chłopsku"-proszę o wyjaśnienie
    J.

    OdpowiedzUsuń
  85. Mam pytanie poniewaz mojej firmie nie wiodlo sie najlepiej i ciagle obnizali nam pensje zdecydowalam przejsc na wczesniejsza i na pol etatu.Jednak otrzymalam dwie umowy po 8 miesiecy bo okres kryzysowy i koniec na tym zostalam bez pracy po 24 latach w firmie.Nie otrzymalam rowniez stazowego rocznnego,kktory mi przyslugiwal za poprzedni przepracowany rok.Na zadane przezemnie pytanie dllaczego?otrzymalam odpowiedz tak szefowie zdecydowali.Jak to jest czy obowiazkiem firmy jest wyplacic przyslugujacy stazowy roczny i na jaki art,w pismie powolac sie?minelo w sierpniu 2 lata jak niepracuje.prosze o odpowiedz kompetentna osobe ,czy mam jeszcze jakiekolwiek szanse?Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  86. A ja zostałem zwolniony na 3 miesiace przed osiagnieciem pełnej emerytury ( rocznik 48) z uwagi na utratę zaufania polegajace na tym iz reprezentowałem stosunkowo niską jakość pracy i wypełniania dokumentacji. Oczywiscie złozyłem pozew gdyz rzeczywistym powodem prawdopodobnie jest niewypłacenie nagrody jubileuszowej ( 5 lat kolejne kończę w stczniu 2014) i odprawy emerytalnej( pracownik budżetówki) I co na to blogowicze? kaz Gdynia. Tez złozyłem list intencyjny w którym podałem że złożę wymówienie do konca b.r. z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia ( staz 45 lat w budżetówce 18 lat).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli się przechodzi na emeryturę do wypłaty kolejnej jubilatki
      wystarczą 4 lata i 1 dzień- nie musi być pełne 5 lat.

      Usuń
  87. czy można zwolnić emeryta w takiej sytuacji Adam

    OdpowiedzUsuń
  88. to wiadomo, chodziło o to żeby nie wypłacic nic albo jak najmniej, teraz okazuje się, że w przypadku wypowiedzeniua umoiwy o pracę ani jedno ani drugie sie nie należą chyba zeby wypowiedzenie nie było zasadne i o to walczę w sądzie. To tak dla przestrogi innym którzy twierdzą, że nie mozna zwolnić lub nie ma prawa. Wiele się u nas zdarza po za prawem. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  89. Zgadzam się z w/w - dyrektorzy i ich służby są perfidne i zrobią wszystko żeby przypodobać się dyrekcji i zachować pracę oraz profity, a pracownika wykiwać. Moje stanowisko zlikwidowali jeszcze we wrześniu i do dzisiaj cisza, nikt oficjalnie mnie o tym nie poinformował, nie dali wypowiedzenia - pracuję w budżetówce. Wiem, że należą mi się 2 odprawy i jubileudzówka - chyba czekają żebym sama złożyła wypowiedzenie ? coś kombinują....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro nie otrzymałeś wypowiedzenia (pewnie masz 3 miesięczne) to też udawj, że wszystko jest w porządku. Pracujesz, płacą; skąd masz wiedzieć o likwidacji (z plotek?)

      Usuń
  90. Tak też robię, udaję że nic nie wiem, a zarządzeń jako zwykły pracownik nie muszę czytać. Przyznacie, że jest to perfidne.......tacy teraz są nowi-starzy ludzie na kierowniczych stanowiskach. Wsadzić jak najwięcej swoich lub dzieci kolesiów.

    OdpowiedzUsuń
  91. Czy ktoś z forumowiczów otrzymuje emeryturę kapitałową i dokonywał jej przeliczenia? Czy w ogóle podlega ona przeliczeniu w związku z wykonywaniem pracy, np, emeryt pracuje, na jego konto wpływają składki i czy te składki wpływają na wielkość emerytury? Emerytura naliczona przed 1 stycznia 2013r, czyli nie powinny być odliczane pobierane świadczenia;aktualnie zawieszona ze względu na "niezwolnienie się" z pracy.

    OdpowiedzUsuń
  92. Mam pytanie i uprzejmie proszę o odpowiedż:
    zakład budżetowy (są 13") zlikwidował moje stanowisko pracy, jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu do 31.03.2014r. , a od 1.04.2014r. przechodzę na emeryturę - Czy należy mi się za te 3 m-ce trzynastka, jeżeli tak to kiedy powinna być wypłacona i na jakiej podstawie prawnej ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za 3 m-ce nalezy Ci się "13" , ale wypłata będzie dopiero w 2015. Na jakiej podstawie nie wiem , ale domyslam się ,że na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.Coś mi tu nie gra. Po pierwsze jesteś w okresie chronionym - 3 m-c do emerytury i mozesz rozwiazać umoweę o pracę w zwiazku z przejściem na emeryturę od dnia 1.04.2014 i powinnaś dostac 6 - m-codprawę.Jeżeli sa u Ciebie zwiazki zawodowe (obojętnie jakie) idź do nich niech Ci pomogą.
      "13' napewno dostaniesz ale po bilansie rocznym czyli w 2015

      Usuń
    2. Przy likwidacji stanowiska pracy należy się 6 miesięczna odprawa plus 3 miesięczna w związku z przejściem na emeryturę-razem 9 wypłat.

      Usuń
    3. 13 pensja należy się (w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego) w razie wystąpienia następujących okoliczności:
      (...)
      d) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
      • przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,


      Usuń
  93. A może ktoś wie czy można z umowy zlecenia opłacać składki na ZUS (dobrowolnie) jeżeli pracuję się na na etacie ( składki na ZUS obowiązkowe) i pobiera emeryturę.?

    OdpowiedzUsuń
  94. Serdecznie dziękuję za odpowiedzi w sprawie należnych odpraw i "13" przy zwolnieniu z powodu likwidacji stanowiska pracy - dzięki Wam otrzymałam wszystko, jesteście kochani i zawsze pomocni. Pozdrawiam świątecznie, Maria.

    OdpowiedzUsuń
  95. Serdeczni witam mam pytanie dzisiaj tj.19-12-2013 dostałam informację z sądu w Lublinie że dn. 23-01-2014 odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie zawieszonej emerytury ,po decyzji Sejmu jeszcze rozprawa sądowa, czy też może wycofać pozew.nie wiem co robić . Świateczne pozdrowieniaHalina

    OdpowiedzUsuń
  96. Idź na sprawę; niezależnie od jej przebiegu sprawę w sądzie będziesz mieć zakończoną: pozytywnie/negatywnie. Jeśli do tego czasu ustawa przejdzie przez senat , uzyska podpis prezydenta to nawet ciekawe będzie jak postąpi wtedy sąd. Niczym nie ryzykujesz.

    OdpowiedzUsuń
  97. Moi drodzy - jeżeli w 2014 roku wystąpię o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową, to 10 kolejnych lat to będą lata 2004-2013 ?
    czy nie może to być np 2003 - 2012 ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak może to być okres 2003-2012 ( kolejne 10 lat),. Warunkiem jest to , zeby wskaźnik za nowo wskazane 10 lat był lepszy od pooprzedniego.

      Usuń
  98. Jak najbardziej może być,trzeba zmieścić się w 20-leciu,czyli 10 kolejnych lat z okresu 1994- 2013

    OdpowiedzUsuń
  99. Zamierzam przejść na emeryturę. jestem pracownikiem budżetówki,Jaka odprawa należy mi się jeżeli sama złożę wniosek o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę a jaka jeżeli pracodawca rozwiązałby. Proszę o informację

    OdpowiedzUsuń
  100. Proszę o radę.Emeryturę od kwietnia 2009 łączyłam z pracą do września 2012/dostałam zwrot zawieszenia/.We wrześniu zostałam zwolniona z powodu likwidacji stanowiska pracy i pozostałam na emeryturze.Czy po osiągnięciu wieku 60 lat plus 3 mce w grudniu 2013 należy mi się przeliczenie części socjalnej na obowiązujące w 2013 roku.

    OdpowiedzUsuń
  101. Proszę o radę.Czy mogę przeliczyć emeryturę pobieraną od 1.04.2009 wraz z pracą,zawieszoną/mam już zwrot/,a następnie przeliczoną z nową częścią socjalną w 2012 rw związku z przejściem na emeryturę i zakończeniem pracy.W grudniu 2013 osiągnęłam 60 lat plus 3 mce.Zamierzam wystąpić o przeliczenie na starych zasadach w związku z wyrokiem SA Wrocław.Czy dobrze myślę?

    OdpowiedzUsuń
  102. Kochani czy urlopy wychowawcze w latach 1970 - 1980 liczone powinny być jako składkowe /1,30%/ czy nieskładkowe 0,7%. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

    OdpowiedzUsuń
  103. Kochani, bardzo proszę o informację czy urlop wychowawczy w latach 1970- 1980 to okres składkowy 1,30%, czy nieskładkowy 0,70%. Mam naliczoną emeryturę w 2009r i urlop wychowawczy łącznie 4 lata jako nieskładkowy 0,70%.
    Bardzo proszę o wyjaśnienie . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  104. Kochani mam sprawę w Sądzie apelacyjnym 28 stycznia 2014 roku ,tuż przed podpisaniem ustawy przez Prezydenta.
    Sąd I instancji wydał pozytywny wyrok, ZUS odwołal się od wyroku.
    Miało to miejsce w czerwcu 2013 roku.
    Teraz przed podpisaniem ustawy o wypłacie zmienia się to diametralnie .
    Nie wiem jaki będzie wyrok ,prosiłam o wypłatę wraz z należnymi odsetkami.W wyroku I instancji było - wypłacić zaległą emeryturę , a odsetki pozostawić do uznania przez ZUS.Teraz obiło mi się o uszy - wypłacić zawieszone emerytury wraz z odsetkami z uwzględniemiem waloryzacji. Pożniej coś wyczytałam , ze ZUS wycofa aoelację ,natomiast ja mam wycofać wniosek wysłany do Sądu o wypłatę ,a następnie poprosić. Sąd o umorzenie postępowania . Po tym wszystkim mam złożyć wniosek Do Zus o wypłatę korzystając z ustawy prodpisanej przez Prezydenta. Sprawa jest 28 stycznia to jest we wtorek.Nie wniem czy mam jechać na rozprawę -stawiennictwo nieobowiązkowe..Jak pojadę nie wiem jak mam się zachować- wycofać wniosek ,lub poprosić o wszystko co jest zawarte w ustawie i czekać na uprawomocn ien ie się wyroku.
    Sprawa bardzo pilna
    Czekam z niecierpliwością na odpowiedż ,za co z góry dziękuję
    Tereska z podlaskiego.

    OdpowiedzUsuń
  105. Chcialam przejsc na zasilek przedemerytalny zaklad mi wyliczyl 35l ,7miesiecy i urzad pracy a zus 33l 9miesiecy i odmownie(licza jeszceraz brakowalo swiadectwa za okr,10,05-31,08,2001r poniewaz odeszlam w marcu a w sierpniu skonczylam55l,praca od 1975 w tym ok,2,l,8m-cystatus bezrobotnego 5dzieci urlopy wych,12,0781-10,07,82*w 83r-86 3lata jako samotna matka 16,0591-21,06,92*i10,1192-10,11,95* podobo zaliczaja mi tylko 6 lat wychowawczego co jest powodem i jak to mozliwe ze tak mi wyliczaja i zostawiaja bez srodkow do zycia

    OdpowiedzUsuń
  106. dostałem prawo do emerytury prawie 3 lata temu, ale do zeszłego miesiąca nadal pracowałem. czy mogę się starać o ponowne przeliczenie emerytury? znalazłem informację, że tak - tutaj http://www.eporady24.pl/przeliczenie_emerytury_zus,pytania,16,95,11890.html ale nie mam pewności, czy mi to pomoże. ktoś tak zrobił?

    OdpowiedzUsuń