My nie płacimy za sprawy - oczywiście indywidualnie, mam na myśli emerytów rocznik 1953. Chyba, że zus wystąpi z takim wnioskiem, to się wtedy odwołujemy. Płaci społeczeństwo! Czyli my podatnicy!
Widzę że pnie jesteście zorientowane,a jeżeli sąd oddali sprawę to też płaci emerytka ?. Ale zwołanie całego sądu to są dość duże koszty, które ponosi państwo , czyli my podatnicy.
Patrząc z boku,można zauważyć jak wiele złego spowodowało wprowadzenie art.25 ust.1b od 2013r zamiast od połowy 2014,kiedy już cały rocznik 1953 wystąpił by o emeryturę powszechną.Teraz mamy panie nieprzedawnione,przedawnione i pierwszaki oraz po wyroku TK duże rozpiętości w przyznanych emeryturach dla pań z rocznika 1953.
MERY 53 NIEPRZEDAWNIONA sprawa w Lodzi dzisiaj.Wyrok bedzie ogloszony 21.02.2020.Sprawa trwala okolo 10 min.Pani Sedzia bardzo mila i spytala tylko czy podtrzymuje swoje roszczenia.
WAŻNE Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na wystąpienie Pani Marszałek z dnia 22 stycznia 2020 r. znak: K9ZAP159, przekazujące zapytanie poselskie pani Zofii Czernow w sprawie ustawy umożliwiającej emerytom z rocznika 1953 przeliczenie ich emerytury, proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mając na uwadze wytyczną zawartą w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt P 20/16, stanowiącą o powinności wprowadzenia przez ustawodawcę regulacji gwarantujących jednolite zasady zwrotu świadczeń należnych uprawnionym oraz przerwanie prac nad projektem stosownej ustawy przygotowanym przez Senat IX kadencji (w związku z zasadą dyskontynuacji) – opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarejestrowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem: UB 1). Przepisy wymienionego projektu mają na celu umożliwienie wszystkim ubezpieczonym z rocznika 1953, pobierającym przed dniem 1 stycznia 2013 r. emeryturę wcześniejszą, ustalenia wysokości emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z uprawnienia tego będą mogli skorzystać ci ubezpieczeni urodzeni w 1953 r., którzy o przyznanie emerytury powszechnej występowali przed wydaniem orzeczenia Trybunału (w ich przypadku ponowne przeliczenie ma następować z urzędu) oraz ci, którzy ze stosownym wnioskiem wystąpią po raz pierwszy po wejściu przepisów projektu w życie. Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekuje na zgłoszenie uwag do projektu przez Ministerstwo Finansów. Po otrzymaniu stosownej opinii, projektowany akt prawny będzie procedowany zgodnie z obowiązującymi w tej materii regulacjami. Na tym etapie prac nie jest jeszcze możliwe wskazanie terminu, w którym projekt zostanie skierowany do Sejmu RP. Z poważaniem MINISTER z up. Stanisław Szwed Sekretarz Stanu
"Projekt rządowy również utknął w martwym punkcie.
– Nie mamy żadnych informacji na temat dalszych prac nad projektem zmian w ustawie. Rząd wyraźnie gra na zwłokę. Obserwujemy sprawę i negatywnie oceniamy to, że niemal rok po wyroku TK nic się nie zmieniło. Na 6 marca, czyli w rocznicę wydania przez trybunał wyroku, planowany jest protest w tej sprawie – mówi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ."
"Realny wzrost wynagrodzeń 2019/2018 wyniósł 4,8%. Przy inflacji “emeryckiej” 2,6% waloryzacja od 1 marca wyniesie 2,6% plus 0,96% co da łącznie 3,56%. JEST WIĘCEJ OD ZAŁOŻEŃ!"
Henrie. Jak zredagować pismo, Apelację od niekorzystnego wyroku Sądu Okręgowego. Jestem nieprzedawniona. ZUS przeliczył emeryturę bez odnajmowania pobranych świadczeń. Wszystkie wyliczenia na rok 2014. Nie zwaloryzowany kapitał i składki, tablice życia 253,5, stąd wysokość emerytury niższa od wcześniejszej. Na jakie przepisy powołać się pisząc apelację?
Henrie, nie chcę Cię zniechęcać, ale zastanów się, czy potrzebna jest Ci ta apelacja. Według mojego rozeznania, do tej pory żadna z Pań nie wygrała przeliczenia emerytury z korzystniejszymi wskażnikami. Zostaje nam tylko walka o zmianę zapisów w ustawie. Proponowane projekty ustawy, niestety, mówią tylko o nieodliczaniu pobranych wcześniej świadczeń, a wszystkie dane zostają takie same, jak w decyzji o emeryturze powszechnej. Jak tylko projekty ustaw uzyskają numery w sejmie, będziemy pisać uwagi. Cały czas działają dziewczyny na facebooku, pisząc do wszystkich notabli, parlamentarzystów. Można się do nich przyłączyć już teraz.
Jestem przedawniona. Sąd zawiesił moją sprawę do czasu zakończenia prac legislacyjnych dotyczących wykonania zaleceń zawartych w wyroku TK z 6 marca. Ale w międzyczasie zmieniły się przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego , i zmienił się termin umorzenia z 1 roku na 6 miesięcy. W związku z tym powinnam złożyć wniosek o podjęciu zawieszonego postępowania.I już się pogubiłam, bo nie wiem czy mam wnosić o podjęcie postępowania czy nie? A czy jak wniosę o podjecie postępowania to znowu będę zmuszona je zawiesić do zakończenia prac nad ustawą. Proszę o radę osoby zorientowane. (Jestem ze Szczecina i nie wiem jakie są tutaj wyroki dot. przedawnionych.)
Zgodnie z nowymi przepisami, musisz przed upływem 6 miesięcy "odwiesić sprawę". Po czym, po wznowieniu postępowania, możesz, ale nie musisz, spróbować ponownie złożyć wniosek o zawieszenie. Sąd albo się zgodzi na dalsze zawieszenie, albo wyznacz termin rozprawy.
Na razie pisz wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania.
Basiu, można swoimi słowami napisać. Ale odeśle Cię do posta, a tam jest odnośnik do gotowego wzoru 14 listopada 2019 Czy ustawa naprawcza uzupełni wyrok TK? Wzór pisma do władz https://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/11/czy-ustawa-naprawcza-uzupeni-wyrok-tk.html
Jolko .K.. Czytam podesłany post i mam wątpliwości bo ze mną od 24 sierpnia 2019 , wtedy gdy wysłałam pismo o zawieszenie, sąd się nie skontaktował . Nie mam żadnej informacji z sądu o zawieszeniu mojej sprawy czy o odrzuceniu mojego wniosku. Pogubiłam sie w tym wszystkim. Barbara
To wygląda na to, że postępowanie nie zostało zawieszone. Sporo czasu minęło od Twojego odwołania do sądu. Zadzwoń do sądu i wypytaj, co z Twoją sprawą
Henrie. Decyduję się na apelację. Pani Jolu, mój e-mail: hkowalska76@wp.pl Będę bardzo wdzięczna. Byłam u pani adwokat, powiedział, że nie umie mi pomóc.
OK. Nie mam gotowego wzoru, ale mam przygotowane argumenty do napisania takiego pisma, trochę chaotyczne, ale da się skorzystać. Musisz pamiętać o podaniu wartości przedmiotu zaskarżenia (wcześniej pisałam, jak to policzyć).
Zaapeluję też do janika03 o kontakt z Henrie. Janiko, odezwij się!
Do Pani z 10.02., 15.33 (pod tamtym postem już nie da się odpisać) Tak, miałam sprawę 10 lutego w Łodzi i oczywiście przegrałam, Pani sędzia niemiła, powiedziała, że przecież brałam emeryturę przez 6 lat? owszem wypowiedziałam swoje prawa ale wszystko zanegowane! Już nie wiem co dalej robić? Anna
Aniu, czy przy porównaniu emerytury powszechnej bez odliczenia pobranych wcześniej świadczeń i emerytury wcześniejszej brutto z tego samego roku, np. z 2013 czy też 2015 (po przeliczeniu ze względu na urlop wychowawczy), wychodzi Ci wyższa emerytura powszechna?
Jeśli wniesiesz apelację, to zapewne wygrasz możliwość przeliczenia emerytury. Ale to nic nie zmieni w Twojej sytuacji. Podobnie, jak proponowane projekty ustawy. W podobnej sytuacji jest większość emerytek, i to zarówno przedawnionych jak i nieprzedawnionych. Pozostaje nam tylko walczyć o zmianę zapisów w ustawie.
Jolu, wielkie dzięki i proszę o pomoc, powinnam więc złożyć teraz wniosek o uzasadnienie wyroku, czy tak? jest jakaś treść gotowa? nie zostawiać tego na tym etapie! Anna
Aniu, nic nie tracisz wnosząc apelację. Trzeba napisać dobre pismo, można nie jechać na rozprawę, obecność nie jest obowiązkowa. A teraz trzeba napisać wniosek swoimi słowami, kierując pismo tak, jak odwołanie, do Sądu Okręgowego (bez pośrednictwa ZUS): "Zwracam się z prośbą o dostarczenie wyroku z pełnym uzasadnieniem w sprawie sygn. akt ...., która odbyła się w dniu......"
Dlaczego trzeba czekać aż 2 tygodnie na wyrok ? To już druga pani z Łodzi czeka na wyrok.Ja jestem nieprzedawniona, ale nie mam nawet wyznaczonego terminu rozprawy w SO.
Do Pani z 20.40 jak będzie wyrok to proszę nam tu napisać jak to poszło. Też jestem nieprzedawniona i tak się tu pocieszamy jak czytamy pozytywne pozdrawiam
Do Pani z 11.02. godz.20.28 Trochę to trwało, multum spraw na głowie dzisiaj! przepraszam, że z dużym opóźnieniem ale mam nazwisko: Pani sędzia Barbara Kempa (jak mogłam mie zapamiętać takiego nazwiska!!!) Pozdrawiam. Anna
Pani Anno, dziękuję za podanie nazwiska sędzi i pozdrawiam :) Na e-wokandzie Sądu Okręgowego w Łodzi tylko w dniu rozpraw przy sygnaturach spraw są zamieszczane nazwiska sędziów, potem ich już nie ma.
Do 17.28 nie miałam jeszcze rozprawy i dzięki Bogu nie mam terminu. Chyba że 3 razy pisałam odpowiedzi do Sądu. Gdyż Sad zlecił do ZUS aby przeliczył moja emeryturę. ZUS przeliczał ją tak samo jak na początku, ja się z tym nie zgadzalam. Odpisałam i teraz cisza. Pozdrawiam
"Jak dodał Marek Borowski, najlepszym przykładem troski o emerytów, jaką PiS wykazuje, są losy ustawy, którą Senat przyjął jako pierwszą, o tzw. emerytkach 53 roku. - To jest taki rocznik, który dostał się w tryby przepisów i ma zaniżone emerytury. Emerytom należą się zwroty, rodzaj odszkodowań. Myśmy to przyjęli, rząd to delikatnie poparł, część PiS głosowała za tym w Senacie. W grudniu poszło do Sejmu i zginęło. Pani marszałek Witek od dwóch tygodni nie odpowiada na moje pismo w tej sprawie. To jest ponad 50 tys. osób, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale o tym Wiadomości TVP nie mówią."
6 marca br. szykuje się protes przed Sejmem w naszej sprawie.Trzeba krzyczeć..wołać...pisać..nagłaśniać nasz problem.Kto może spotkamy się 6 marca br.przed Sejmem.Pozdrawiam emerytka przedawniona 53 rocznik
– Nie mamy żadnych informacji na temat dalszych prac nad projektem zmian w ustawie. Rząd wyraźnie gra na zwłokę. Obserwujemy sprawę i negatywnie oceniamy to, że niemal rok po wyroku TK nic się nie zmieniło. Na 6 marca, czyli w rocznicę wydania przez trybunał wyroku, planowany jest protest w tej sprawie – mówi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.Tak przeczytałam w Gazecie Prawnej nic więcej nie wiem.Pozdrawiam.
Jestem przedawniona złożyłam pismo w ZUS o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku TK ...otrzymałam odpowiedż odmowną ....odwołałam się do sądu w grudniu otrzymałam zawiadomienie o rozprawie z terminem lutowym ...w związku z ustawą w sprawie rocznika 53 która jest w toku postanowiłam zawiesić sprawę wysyłając wniosek do sądu ...niestety otrzymałam odpowiedź z sądu, że ZUS nie wyraził zgody ...uzasadnieniem radcy prawnego reprezentującego ZUS cytuje " Faktem jest że Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 grudnia 2019 roku podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu Rzeczypospolitej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych a do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt ten wpłynął 20 grudnia 2019 roku. Niemniej prace nad tym projektem aktualnie są dopiero na etapie skierowania go do opinii biura legislacyjnego, Kancelarii Sejmu i Biura Analiz Sejmowych pod względem (zgodności z prawem Unii Europejskiej) oraz do konsultacji między innymi z Radą Nadzorczą ZUS i Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Brak jest terminu wyznaczonego na posiedzenie Sejmu podstawą wniosku wyżej wymienionego o zawieszenie postępowania jest zatem zdarzenie przyszłe i niepewne."- koniec cytatu Jestem bardzo zdziwiona opinią radcy reprezentującego ZUS co do niepewności projektu ustawy będącej w trakcie prac.???? dziwne
Dlatego te panie ,które mają pozawieszane sprawy w sądach powinny je podwieszać jak najszybciej bo widać granie na zwłokę z emerytami oddalanie ustawy w sejmie z braku kasy albo nie uchwalenie jej wcale
14 lutego Sejm przegłosuje budżet na rok 2020 bez zapewnienia środków na realizację ustawy naprawczej, a potem emerytki usłyszą, że trzeba na nią poczekać do kolejnego roku.
Do anonimowy z 17.41 Skad u Ciebie tyle zlosliwosci. Podejrzewam ze to chorobliwe. A moze nie masz szans na swoja wygrana. Tych Twoich uwag nikt nie czyta. Ja zrobilam to przez przypadek. Basis
Faktycznie, kobieta z 17.41 nic zlego nie napisała. Takie teksty pod jej adresem, nie jest to ładne. Jeszcze w dodatku przeprosiła. Co komu daje taka złośliwość.
Do 17:12 z 13.02. Przed upływem 6 miesięcy od dnia zawieszenia,należy złożyć wniosek o podjęcie sprawy.W przeciwnym wypadku sąd umorzy sprawę,a decyzja ZUS stanie się prawomocna.Pisał o tym Anonimowy z dnia 12.02 godz.20:58 oraz inne osoby we wcześniejszych wpisach.
Gazeta pomorska: projekt ustawy rządowej przesunięty na drugi kwartał senacki pod koniec stycznia bił czytany na posiedzeniu w ZUS niestety senacki ale nie będzie brany pod uwage
Jak państwo coś zabierze to niechętnie odda. Jeżeli było by to w drugą stronę , to przeciętny Kowalski musiał by już oddać od razu i to z odsetkami karnymi. Tak to działa. pozdrawiam. A w naszej sprawie czas rozwiąże wszystko, jeszcze kilka lat.
https://www.onet.pl/?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=e7318aa5-0715-5104-b638-6f54ce12d16d&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2#rlu-202002131039257453202271 Link do artykułu w naszej sprawie
Do Jolki K. Jolu najpozniej jutro napisze do Ciebie. Podam swoj ades e mejl a jak bedzie potrzeba to nawet nr telefonu. Czytalam ze sa osoby z W-wy ktore chcialy by jakiegos kontaktu i wsparcia. Wrocilam niedawno z sanatorium. Mieszkam w Legionowie. To bardzo bliziutko W-wy. Od sierpnia czekam na termin rozprawy w SO ul. Ciasna. Nie zawieszalam sprawy. Jestem pelna wiary ze jednak ustawa wejdzie. 6 marca jezeli bedzie potrzeba to na 100 % bede pod sejmem. Pozdrawiam cieplutko Basia.
Panie z Warszawy i okolic Warszawy, odezwijcie się! Kilka osób szuka kontaktów z Warszawiankami, więc jest okazja, żeby się porozumieć. Piszcie do mnie, podając też numer telefonu. Przekażę Wam kontakty. Mój adres: emerytura.zawieszenie@wp.pl
Mam niejasna sprawę. Jestem przedawniona, na sprawie byłam, dzisiaj otrzymałam wyrok SO z uzasadnieniem. Sąd nakazał przeliczyć ep bez potrąceń od kwietnia ub. r..O zwrocie za 3 lata nic nie pisze. Uzasadnienie 4 str, art 401 (jeszcze 1 małe) kpc oraz art 190 Konstytucji, bez 114 uer. Na końcu zdanie : " Nie było możliwości przyznania świadczenia za okres wcześniejszy, tj przypadający przed data wniosku, skoro przyznanie świadczenia w wysokości wynikającej z decyzji z dn. 12.08.2013r.nie było następstwem błędu organu rentowego" To dotyczy tych 3 lat wstecz. Zus się odwoła, może napisać później pismo procesowe do SA odnośnie tego problemu. Ela
Elu, nie wiesz na pewno, czy ZUS wniesie apelację, Masz dwa wyjścia: albo poczekasz na apelację ZUS (nie wiadomo, czy będzie), albo wnosisz apelację, bo wyrok nie jest dla Ciebie korzystny. Możesz też poczekać na nową decyzję ZUS (jeśli nie wniesie ZUS apelacji), godząc się z wyrokiem sądowym. Zastanów się, co chcesz zrobić. Jeśli zdecydujesz się wnieść apelację, pomogę napisać Ci pismo.
Natalio, jak będziesz mogła, wrzuć mi na pocztę decyzje ZUS. To, co napisałaś, to jakaś fantasmagoria. Jak długo ZUS będzie nas zwodził i z nami walczył?
Panie "nieprzedawnione", podajcie proszę, co ZUS napisał w decyzji po wyroku TK? Oprócz wznowienia postępowania na podstawie art. 145 Kpa, na jakie artykuły się powołuje uchylając decyzję o ep i jakie artykuły przywołuje do ponownego ustalenia wysokości emerytury?
ZUS wznowił postępowanie na podstawie art.145a i art.149 paragraf 1 ustawy z 14.06.1960r.KPA.Ale w decyzji o przyznaniu emerytury ZUS powołuje się na art.151 paragraf 1 pkt.2 ustawy z 14.06.1960r.uchyla decyzję z 10.2015r.i oblicza wysokość emerytury od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej em.wczesn.przyslugujacej na podst.art.46 w związku z art.29 ustawy z FUS z 17.12.1998r.
u mnie przewołana jest Ustawa z 17 grudnia 1998 r. Dz Ustaw z 2018 poz.1270. Informacja o anulowaniu decyzji z dn. 4.11.2014. Koniec informacji o paragrafach. Teresa 1953
Nie z naszych to czasów święto dzisiejsze. Mimo to składam Wam życzenia zdrowia, miłosci oraz długiego życia, żebyśmy wreszcie doczekały się wiecie czego, bo nie chcę tego nazwać zadośćuczynieniem. Mieszkam ponad 200 km od Warszawy, ale montujemy z koleżankami ekipę do jazdy pod Sejm w dniu 6 marca. Najbardziej boli, że niektórych na taką wyprawę po prostu nie stać... Miłego dnia
Wyrok został wydany i ogłoszony, roszczenie zostało zasądzone, wyrok się uprawomocnił (wskutek upływu terminu do wniesienia apelacji albo oddalenia apelacji przed sąd II instancji), a mimo to pozwany nie zastosował się do rozstrzygnięcia? W takiej sytuacji pozostaje droga egzekucji sądowej i złożenie stosownego wniosku do komornika sądowego. Podstawą egzekucji jest oczywiście tytuł wykonawczy, czyli prawomocne orzeczenie sądu (tytuł egzekucyjny) zaopatrzone w klauzulę wykonalności. O nadanie klauzuli wykonalności strona powinna się zwrócić do sądu, który wydał wyrok. Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku i nadania klauzuli wykonalności jest generalnie sąd, który rozpoznawał sprawę jako sąd I instancji. A do jakiego sądu zwrócić się, jeśli w sprawie została wniesiona apelacja? Nadal właściwym sądem pozostaje ten, przed którym toczyło się postępowanie w I instancji, jednak jeśli akta sprawy znajdują się jeszcze w sądzie II instancji, to wniosek można skierować do tego sądu i on wówczas nada klauzulę wykonalności. Sąd powinien rozpoznać wniosek w terminie 3 dni. W praktyce rzadko się zdarza, by sąd nadał klauzulę w ustawowym terminie."
Czytałam na wp, że sprawa rocznika 53 została głęboko schowana i w najbliższym czasie nikt tym zajmować się nie będzie. Czyli po ptokach, następny rok bez rowiazan
Ponieważ ustawę przygotował senat, a teraz ma większość w senacie opozycja, PIS chce pokazac kto tu rządzi i nie będzie realizował co przygotował senat. Opracuje swoją ustawe i na złość nie będzie się spieszył, a później okaże się że już po terminie i nie będzie można realizować wyroku. I pozamiatane.Pozdrawiam wszystkie panie zmęczone tym wszystkim
I pomyśleć, że interpelacje w sprawie Rocznika 1953 pisali w kadencji 2011-2015 ówcześni posłowie posłowie PiS (opozycji): 1) Andrzej Duda - obecny prezydent 2) Stanisław Szwed - obecny wiceminister MRPiPS, odpowiedzialny za rządowy projekt ustawy "naprawczej", 3) Beata Mazurek - w kadencji 2015-2019 przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a teraz europosłanka.
Obiecanki cacanki... Emerytki zagłosowały na Dudę i na PiS więc teraz już nie są potrzebne.
Jolu, ja do wpisu z 13.02.2020r. godz. 21.41. Piszesz, że mogę poczekać na apelację ZUS. 1/ Czy w tym przypadku w piśmie procesowym do SA mogę napisać odnośnie tych zaległych 3 lat, czy to będzie brane pod uwagę. Nie chciałabym się odwoływać, juz nie wiem jak sie bronic. 2/Apelacja jest chyba od wyroku, a ja w wyroku mam tylko wpis o dokonanie przeliczenia bez potrąceń, więc nie mogę negować wyroku. Cytat z 13.02 o braku przeliczenia za okres wcześniejszy to jest koniec uzasadnienia. Te apelacje - moja i ZUS- mogą sie zderzyć i mogę sobie jeszcze zaszkodzić. Nie wiem co zrobić, wszystko mi się miesza w głowie. Ela
Elu, nie masz pewności, czy ZUS się odwoła. Generalnie, to dobry wyrok dla ZUS. Wyrównanie otrzymasz dopiero po uchwaleniu ustawy. Zakładam, że emerytura powszechna wchodzi Ci wyższa niż wcześniejsza. Nic nie tracisz wnosząc apelację. Uważam, że powinnaś to zrobić. I to apelację właśnie od tego jednego zdania: " " Nie było możliwości przyznania świadczenia za okres wcześniejszy, tj przypadający przed data wniosku, skoro przyznanie świadczenia w wysokości wynikającej z decyzji z dn. 12.08.2013 r.nie było następstwem błędu organu rentowego". Błąd ustawodawcy jest błędem organu rentowego. Jak dotąd, wszystkie apelacje potwierdzają ten błąd i nakazują przeliczenie emerytury wg art. 114 ustawy emerytalnej, a to daje wyrównanie za te 3 lata wstecz. Wiele sądów okręgowych też zaleca ZUS przeliczenie za 3 lata. Inną sprawą jest fakt, że ZUS prawie wszystkim odmawia przeliczenia i dalej trzeba iść do sądu. Nie masz się czego obawiać, że dwie apelacje się zejdą razem. Nie obawiaj się apelacji. Trzeba dobrze napisać pismo, obecność nie jest obowiązkowa, a wygląda na to, że jest jedna linia orzecznicza w apelacjach. Gdzie masz Sąd Apelacyjny? Pismo procesowe będziesz mogła dopiero napisać, jak dostaniesz tekst apelacji ZUS.
"Interesujące dla osób mających własne sprawy w sądach powinno być także uzasadnienie niekorzystnego dla emerytki wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 2 października 2019 r., III AUa 873/19". http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155000000001521_III_AUa_000873_2019_Uz_2019-10-10_001
Czy emerytki będą pisać do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz do wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda i do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne podjęcie prac nad senackim i nad rządowym projektem ustawy naprawczej?
Tak, emerytki z roczników 1949-1952 napiszą na pewno. Nie pozwolą sobie by potraktowano ich inaczej niż innych obywateli. Nie posiadali wiedzy, tak jak i inni, że jak złożą wniosek o emeryturę powszechną to zastosują do nich, poza obowiązującym prawem, art. 25 ust 1b ustawy.
Pytanie brzmi: czy znowu ma działać ta sama mała grupka, która jest aktywna od ponad 7 lat, czy ruszą się też inni? Zainteresowanych (i czekających na gotowe) jest chyba sporo, ale aktywnych osób - niewiele.
Przyjęcie projektu rządowego i skierowanie go do Sejmu zostało teraz zaplanowane na II kwartał 2020, czyli może to potrwać do końca czerwca. Potem jeszcze musi nad nim pracować Sejm i Senat. Jeśli emerytki nie wezmą się do działania, to z ustawy mogą być nici. Następne wybory po prezydenckich wyborach majowych będą dopiero w roku 2023 więc PiS nie będzie musiał się już starać ;)
Szanowni Państwo, proszę o komentarze w mojej sprawie.
Moje emerytura powszechna została obliczona i zawieszona, bo nadal pracuję. Na swoim koncie PUE zauważyłam brak składek za 2017 i 2018 r. Na zadane na PUE pytanie, gdzie się podziały moje składki, dostałam pisemną odpowiedź, że składki za rok 2017 zostały zwaloryzowane i dodane do emerytury, a składki za 2018 widać, jak się kliknie na dole w "szczegóły". Przyznam, że ta odpowiedź niczego mi nie wyjaśniła, a wręcz zrodziła kolejne pytania, a mianowicie: z jakiego powodu tak zrobiono bez mojej wiedzy i zgody, dlaczego zwaloryzowano i dodano do emerytury wyrywkowo akurat rok 2017, bo składki z lat wczesniejszych widać, co takie działanie ZUS oznacza dla mnie, czy nie jest to negatywne. Nie prosiłam o to, gdyby nie konto PUE nawet bym o tym nie wiedziała. Według mojej wiedzy zawieszona emerytura powszechna podlega ponownemu obliczeniu w ostatecznie ustalonej wysokości dopiero z chwilą rozwiązania umowy o pracę.
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Czy powinnam napisać do ZUS jakieś pismo o dalsze wyjaśnienia?
Czy wniosek o emeryturę powszechną został złozony w 2018r ? Jeśli tak to prawdopodobnie doliczono składki za 2017r i wcześniejsze lata, zwaloryzowano i ta kwota JUŻ NIE BĘDZIE PODLEGAŁA WALORYZACJOM przy kolejnym obliczeniu emerytury w przyszłości. Natomiast składki za 2018r i następne - tak. Po co było składać wniosek o obliczenie emerytury, skoro nadal chce się pracować ? Prawnie - jest już Pani/Pan na emeryturze, zawieszenie nie ma tu nic do rzeczy. Zgoda ubezpieczonego nie jest do powyższych czynności potrzebna. Taka jest bolesna prawda.
10:16 Wniosek został złożony kilka lat w temu. Tu nie ma nic do rzeczy, czy był sens składania wniosku, czy nie. Każdy ma swoje powody. Moje pytanie dotyczyło wyrywkowej waloryzacji jednego roku. Emerytura ta nie była i nie jest pobierana. Dziwi fakt, że waloryzacja nie dotyczyła składek z lat wcześniejszych (sprzed 2017), a tylko wyrywkowego roku 2017 r. Nawet jeśli zgoda nie jest potrzebna, to waloryzacja tylko składek z 2017 r., bez waloryzacji składek z lat wcześniejszych jest niemożliwa do wykonania. Czegoś takiego się nie robi. W telefonicznej rozmowie pani z ZUS też była zdziwiona, dlaczego pominięto lata wcześniejsze i nie wyjaśniła mi tego.
10:16 Nie rozumiem co oznacza; "Taka jest bolesna prawda" w tym konkretnym przypadku.
Wielce Szanowna Pani Podobnie jak i Pani nadal pracuję i pobieram emeryturę.Pani wpis zmobilizował do analizy swojego stanu konta. Wg mnie wszystko się zgadza .W ,,Panelu Ubezpieczonego,,lewa strona komputera/mamy trzy zakładki w których są zawarte wszystkie nam potrzebne informacje i to od roku 2013 i tak: Zakładka pierwsza-Informacja o Podstawach i Składkach- uzyska tu Pani informację o składkach za rok 2018 i 2019. Można zamówić dane archiwalne. Zakładka druga-Stan Konta Ubezpieczonego-Uzyskuje tu Pani informację o stanie kont po waloryzacji za rok 2018. Zakładka trzecia-Informacja o Stanie Konta-Tu ma Pani kwotę zwaloryzowanych składek i zwaloryzownego kapitału od 2013 do 2018 roku. U mnie to wygląda tak. Najmocniej pozdrawiam Krystyna
Pani Krystyno, serdecznie dziękuję za te wyczerpujące informacje, ale na moim koncie tak nie ma. Nie pobieram emerytury powszechnej, ani jednej wpłaty nie pobrałam, waloryzacja kapitału zatrzymała się w momencie przyznanie tej emerytury. Kapitał został wyzerowany. Składki też nie są zwaloryzowane, oprócz tego 2017, są po prostu tylko wpisywane ile wpłynęło. Tej waloryzacji za 2017 rok, w mojej sytuacji, nie powinno być. Dopiero po rozwiązaniu umowy o prace i przedłożeniu świadectwa pracy kapitał powinien być ponownie zwaloryzowany na datę świadectwa pracy, tak samo składki. Będę drążyć w ZUS-ie ten temat, bo coś tu jest nie tak, jak być powinno. Poruszał ten temat na Jotowni pan Andrzej Goły, jego stanowisko pokrywa się z moim, a jest to były pracownik ZUS. Wiem, że moge wnioskować o dane archiwalne, ale mi chodzi o powód tej dziwnej waloryzacji. Ja mam całą dokumentację papierową składek i kapitału, więc o dane określane przez ZUS jako archiwalne nie muszę występować. Odwzajemniam pozdrowienia.
Szanowna Pani -Chcę odnieść się do zadanego przez Panią pytania ,,Taka jest bolesna prawda,, Czasami prawda boli. Wg przedstawionych przez Panią informacji jest Pani na emeryturze powszechnej choć pobiera Pani emeryturę wcześniejszą. Paradoks?-zatem , z chwilą złożenia wniosku przestano Pani waloryzować kapitał początkowy i składkowy./tak stanowi przepis ZUS/ Pani emerytura po zakończonej pracy będzie wyliczona z kapitałów zgromadzonych przed złożeniem wniosku o emeryturę powszechną, powiększoną o waloryzację roczną wynikającą z zatrudnienia i waloryzacji ogólnej wynikającej z inflacji i wzrostu płac. Składki, które zakład odprowadza po tym okresie nie są już waloryzowane .Trochę to zaboli zważywszy, że waloryzacja kapitałów w ostatnich latach jest na poziomie 10 % w skali rocznej .W przypadku dużych kapitałów , a są to kwoty 1 000 000 zł i więcej może i zaboleć. W moim przypadku kwota wzrostu emerytury z tego tytułu wynosi 586 zł za rok 2018, za rok 2019 będzie znacznie wyższa. Jestem ciągle na emeryturze wcześniejszej -zatem jest to tylko matematyka. Pozdrawiam Janka
Pani Janko, składki także podlegają waloryzacji. Jest stosowny zapis w ustawie. Nie o matematykę mi chodzi, tylko o zasadę, jaką kierował się ZUS, waloryzując wyrwany z kontekstu rok 2017. Jest to nie logiczne, poza tym ZUS na tym etapie sprawy nie miał do tego prawa. Dziękuję za zainteresowanie tematem Pozdrawiam.
Pani Janko, jeśli się kontynuuje zatrudnienie i umowa o pracę nie została rozwiązana, to emerytury powszechnej nie można pobierać, choćby była ona wyższa od wcześniejszej.
Wniosek o em powszechna nie został cofniety to znaczy ze jest ona już przyznana,a wypłacona zostanie po rozwiązaniu stosunku pracy.Czyli kapital będzie waloryzowany do daty zlozenia wniosku?
20:22 Tak, kapitał i składki, które wpłynęły po wyzerowaniu kapitału. Ta przyznana emerytura jest zaliczkowa, jeżeli nie była w ogóle pobierana z powodu zatrudnienia to waloryzacji podlegają wszystkie zgromadzone środki, emerytura zostanie wyliczona od nowa.
Przenoszę tutaj wpis EM1953 spod poprzedniego posta. Dziewczyny, nie piszcie pod postami z przepełnionymi komentarzami, nikt nie znajdzie tam Waszych pytań.
"EM195316 lutego 2020 11:24 Witam! -zmienia zaskarżoną dec. w ten sposób, że zobowiązuje ZUS do ustalenia i podjęcia emerytury ubezpieczonej od 1.12.2013 r. bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych - ZUS wniósł apelację, zatem wyrok nieprawomocny. ZUS wydał też decyzję o podjęciu wypłaty emerytury powszechnej od 1.03.2019 r. Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu wysokości emerytury na datę wydania decyzji po wyroku I instancji. Dzięki"
EM1953, zajrzyj do wcześniejszego posta ze stycznia. Dasz radę sama policzyć wysokość emerytury (w przybliżeniu).
Jeśli otrzymasz treść apelacji, powinnaś napisać odpowiedż na tę apelację w ciągu 2 tygodni od otrzymania pisma.
Koniecznie odwołaj się od nowej decyzji ZUS, ale nawiąż do sprawy w Sądzie Okręgowym, z której ZUS wniósł apelację. Żeby to nie było założenie nowej sprawy w SO.
To jakiś cyrk z tymi sądami, ZUS bawi się z nami, czy co. Końca nie widać.
Dzięki wieeeelkie. Zaskarżyłam decyzję ZUS. Sprawa apelacyjna będzie póżniej niż w Instancji. Złożyłam wniosek o odroczenie do czasu rozstrzygnięcia w Apelacji. Zus ucylił decyzję z 24.01.2014r. Od 1.12.2013 do 28.02.2019r mój wniosek o emeryturę powszechną czeka na załatwienie. Jak do tego podejść sama nie wiem. Proszę o wsparcie termin w I inst. 28.01.
EM1953, niezależnie od sprawy zawieszenia (chyba sąd przychyli się do Twojego wniosku), ZUS przekazując do sądu Twoje odwołanie, napisze odpowiedż na Twoje pismo. I na tę odpowiedż ZUS powinnaś przygotować swoją odpowiedż. Właściwie to wiadomo, co ZUS napisze. Jeśli chcesz, to wyślę Ci jakiś wzór takiej odpowiedzi, albo teraz, albo jak otrzymasz pismo ZUS.
Witam . Ja o waloryzacji emerytur w 2020 r. Osoby o emeryturze netto do 1800 zł dostają kwotę 57 zł. Żadne 3,56 % . Kolejny przekręt a wszędzie słychać jakie to ogromne podwyżki dostaną emeryci.
Szkoda słów na te ogromne podwyżki emerytur jak zwykle niesprawiedliwe natychmiast odbiorą na energię i codzienne zakupy ,.samozachwyt z podwyżek na tylko rzad
Proszę, nie wprowadzać ludzi w błąd,52 zł netto z 70 zł brutto.To jest więcej niż 3.56 procent z 1800zl,bo to jest 64zl brutto a na ręke mniej niż 52zl.
Waloryzacja emerytury związana jest z inflacją czyli wzrostem cen i kosztów utrzymania. Chleb kupuje biefny i bogaty tylko dla emeryta z niską emeryturą 5 zł to majątek a przy wysokiej emeryturze to przysłowiowe waciki.
Nie widzę powodu, żeby ktoś, kto wypracował sobie wysoką emeryturę płacąc wysokie składki miał stopniowo relatywnie ubożeć, tzn. móc kupować coraz mniej za swoje świadczenie. Niestety, waloryzacja kwotowa stopniowo zmniejsza różnice pomiędzy świadczeniami.
A dlaczego ten z niższą emeryturą ma coraz bardziej ubożeć, żeby ten z wysoką emeryturą mógł się bogacić nawet na emeryturze? Przecież z tego, co wypracował to i tak bierze wyższą emeryturę, a jego koszt utrzymania nie jest z tego powodu wyższy niż tego uboższego.
Zwolenniczki waloryzacji kwotowej, czy możecie podać, jaką emeryturę uznajecie za WYSOKĄ? Podajcie kwotę emerytury od jakiej według was zaczynają się "bogaci" emeryci i emerytki! Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Dzięki Natalio za przesłanie odmowy. Podziękowania też dla córki. Otrzymałaś niemal identyczne pismo, jakie ZUS wysyła po wyrokach sądów okręgowych. Sąd Apelacyjny na 9 stronach uzasadniał prawidłowość i konieczność za stosowania art. 114 ustawy emerytalnej, a ZUS nadal nie widzi przesłanek do jego zastosowania. Coś się musi kryć za tym. Dlaczego ZUS nie chce uznać swojego (pośrednio, jako ręka ministra i ustawodawcy) błędu? Tak bardzo się przed tym broni, że to jest zastanawiające. Czas chyba najwyższy zacząć działania w innym kierunku. Nie można tolerować „ganiania” nas bez końca po sądach w tej samej sprawie.
Pani ,Natalio czy sąd apelacyjny całkowicie odmówił przeliczenia emerytury czy przyznał od daty wyroku TK ,przed nami też sprawy w sądach apelacyjnych i czy zasądził jakieś oplaty
Dostalam Jolu decyzję 10 lutego, jeżeli postanowie się odwołać to na początku marca musze złożyć odwołanie,sama nie wiem co robić,myślę że nic nie wywalczę.Dzięki Jolu za porady,przesyłam mocne uściski.Natalia
Do amonim 16.46,SA w sprawie przeliczenia w oparciu o art 114 ustawy emerytalnej przekazał do rozpoznania dla ZUS. ZUS nie przeliczył.Żadnych opłat nie ponosiłam.Natalia
Jaki wyrok musiałby zapaść ,żeby ,ZUS się zastosował Wstyd dla rządu że nie chce uchwalić tej ustawy , niby tak dbają o emerytów .walczą dla siebie ,a nie dla nas.Na początku wierzyłam ,że po wyroku TK załatwia to ,zostało tylko rozczarowanie i smutek
Uchwała SN III UZP 5/19 sankcjonuje decyzje ZUS o zastosowaniu od 1 stycznia 2013 r. art. 25 ust. 1b wobec kobiet wcześniejszych emerytek urodzonych w latach 1949-52. Dotychczas nie ma wyroku TK w tej sprawie, bo nie można liczyć postanowienia o umorzeniu w sprawie P 11/14.
To, że władza nie chce się przyznać do "haniebnego" czynu dokonanego na własnych obywatelach. Uchwały SN nie tworzą żadnego prawa bo nie wchodzi to w zakres kompetencji władzy sadowniczej. TK wydaje wyroki tylko wówczas gdy dochodzi do naruszenia przepisów konstytucyjnych. W 2014 r. umorzył postępowanie i wydał postanowienie P 11/14 dlatego, że nie został naruszony przepis konstytucyjny tylko dovchodzilo do wadliwej interpretacji prawa. Opierając swoje postanowienie na opinii Sejmu i PG uznał, ze art. 25 ust 1b ustawy nie ma zastosowania do urodzonych w latach 1949-1952. A teraz co? Pominięcie w ustawie naprawczej kobiet z tych rocznikow? Uznanie, że ten przepis prawny ma zastosowanie w ich przypadku? To czyżby Sejm i PG świadomie wówczas wprowadzali TK w błąd?
Tak, tylko byłaby awantura i chybiona argumentacja, że niektórzy zyskają np. 800zł/mc. Tyle,że nikt nawet nie zająknie się, ze przy istnieniu podatku ci "niektórzy" stale tracą owe 800zł/mc
Do anonimowa z 18.15 To co napisałaś, to klasyczny przykład "bezinteresownej zawiści". Większość osób otrzymujących dobre emerytury, zapracowała sobie na nie. Trzeba było się uczyć, inwestować w siebie, szukać lepszej i lepiej płatnej pracy, a nie zazdrościłabyś dzisiaj innym - to nie ich wina, że TY masz mniej....
Do 00.43 Twoje myślenie szerokimi kategoriami, to bzdura, myślisz wyłącznie o sobie, bo masz niską emeryturę. Nie wciskaj tu kitu o sprawiedliwości, bo ktoś, kto pracował np. 40 lat i ma np. 2000zł brutto (ok. 1500zł netto) emerytury ma być zrównany z LENIAMI I KOMBINATORAMI, co będą mieli brutto=netto 1500zł bo nie przekroczą progu podatkowego !!!
do 19.27 To, że stajesz w obronie innych, chcesz chronić słabszych /nie deptać ich/, należy pochwalić. A co myślisz o tych, którzy sobie radzą, zarabiają na swoje potrzeby, nie wyciągają ręki po pomoc państwa? Ich można deptać? Mają płacić, bo mają trochę więcej? Kto się kryje pod Twoim określeniem "słabsi" - niepełnosprawni, starzy, bezdomni? Czy może kiepsko zarabiający bo niewykształceni albo np. pobierający niskie emerytury posiadacze dużych mieszkań własnościowych?
I tutaj właśnie tkwi problem. Tej ustawy, w zaproponowanym brzmieniu, nigdy nie będzie. To nie znaczy wcale, że ktokolwiek życzy źle kobietom z rocznika 1953. Osobiście uważam, że skrzywdzono was i państwo powinno tę krzywdę naprawić skoro ją wyrządzono. Ale... skrzywdzono również obywateli z innych roczników i rząd zdaje sobie z tego sprawę. Mają świadomość, że ustawy naprawczej, tylko dla kobiet z rocznika 1953, prezydent nigdy nie podpisze. I tej prawdzie trzeba spojrzec w oczy. Tym bardziej, że RCL, w przeszłości,potwierdzało że art 25 ust 1b ustawy znalazł bezprawne zastosowanie wobec rocznikow 1949-1953.
20:37; A ja Ci gwarantuję, że prezydent na pewno nie podpisze i niezależnie od tego kto będzie prezydentem. Zastanów się, czy ktokolwiek chciałby by mu wytknięto rażące naruszenie art. 32 Konstytucji. A na wyrównanie wszystkim nie ma kasy. Co robi ZUS? Czeka na "naturalny" odsiew. Lekceważy korzystne wyroki sądowe a art. 114 po prostu "nie lubi". I chcesz emerytko to maszeruj jeszcze raz do sądu az wreszcie stres Cię wykończy. Cel zostanie osiągnięty. Szkoda zdrowia chociaż wszystkim życzę go jak najwięcej.
Do 21:12 Informację o stanowisku Rządowego Centrum Legislacji z 2012 roku na temat projektu ustawy podwyższającej wiek emerytalny można znaleźć w uzasadnieniu pytania prawnego SO w Szczecinie do TK. Stanowisko RCL nie dotyczyło bezpośrednio art. 25 ust. 1b tylko art. 183. PS: Pan Jarentowski nie jest z RCL tylko z Biura Legislacyjnego Senatu, a więc nie napisał i nie podpisał stanowiska RCL.
Jestem nieprzedawniona. Miałam sprawę sądową w sądzie Okręgowym w Warszawie na ul.Poligonowej w dniu 4/11/19, wskutek złożonej przeze mnie skargi o wznowienie postępowania. Wyrok: "zmiana decyzji ZUS z 2013 r., czyli przeliczenie emerytury bez pomniejszania jej wysokości o sumę kwot wcześniej pobranych emerytur przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego a wypłata należna od 2016 r." ZUS złożył apelację , ponieważ uważa, że nie ma tu jego błędu. Zwracam uwagę, że wypłata od 2016 r. a nie od 2013 r. W sądzie apelacyjnym poinformowano mnie, iż do tej pory okres oczekiwania na sprawę wynosił w Warszawie ok 20 miesięcy ale obecnie ten czas z pewnością się wydłuży. Czy potrzebny komentarz? Naturalna selekcja i nadzieja, że emerytki będą zbyt zmęczone aby kontynuować walkę. Ten mój wpis jest wynikiem publikacji Jolki K z 17.02 g. 14,09. Uważam jednak, że musimy walczyć dalej. Pozdrawiam,
Do 12.00 18.02 jest to możliwe, bo sprawa była założona w 2013 i nie mogło się przedawnić. Przedawniło się tym Paniom, które decyzję z ZUS z 2013 schowały do szuflady.
Do anonima z 16:22 An. z 12:18 przedstawia tylko stan orzecznictwa. Tak długo jak twoja argumentacja jest przedstawiana tylko na blogu emerytalnym ma chyba małe szanse, żeby wpływać na wyroki sądów i na decyzje ustawodawcy. Trzeba by znaleźć jakąś bardziej skuteczną drogę.
"Interesujące dla wcześniejszych emerytek z roczników 1949-52!
Niekorzystny dla emerytki ’52 wyrok z uzasadnieniem SA w Białymstoku z 11 września 2019 r., III AUa 378/19 w sprawie skargi do sądu apelacyjnego o wznowienie postępowania sądowego zakończonego prawomocnym wyrokiem w roku 2017, złożonej po orzeczeniu TK, P 20/16."
Link do wyroku: http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150500000001521_III_AUa_000378_2019_Uz_2019-09-11_001
Państwo nie ponosi kosztów ,ponieważ za przegrane sprawy w pierwszej albo w drugiej instancji płaci emerytka
OdpowiedzUsuńA jak przegra ZUS, to też płaci emerytka, bo przecież ZUS ma nasze pieniądze ;)
UsuńMy nie płacimy za sprawy - oczywiście indywidualnie, mam na myśli emerytów rocznik 1953. Chyba, że zus wystąpi z takim wnioskiem, to się wtedy odwołujemy. Płaci społeczeństwo! Czyli my podatnicy!
UsuńPłacimy indywidualnie już panie pisały na tym blogu że mają do zapłacenia po 180 zł za zastępstwo procesowe
OdpowiedzUsuńWidzę że pnie jesteście zorientowane,a jeżeli sąd oddali sprawę to też płaci emerytka ?. Ale zwołanie całego sądu to są dość duże koszty, które ponosi państwo , czyli my podatnicy.
UsuńPatrząc z boku,można zauważyć jak wiele złego spowodowało wprowadzenie art.25 ust.1b od 2013r zamiast od połowy 2014,kiedy już cały rocznik 1953 wystąpił by o emeryturę powszechną.Teraz mamy panie nieprzedawnione,przedawnione i pierwszaki oraz po wyroku TK duże rozpiętości w przyznanych
OdpowiedzUsuńemeryturach dla pań z rocznika 1953.
A czy nie lepiej byłoby w ogóle nie wprowadzać tego artykułu ? Dlaczego znowu szukać tylko dla siebie korzyści ?
UsuńMERY 53 NIEPRZEDAWNIONA sprawa w Lodzi dzisiaj.Wyrok bedzie ogloszony 21.02.2020.Sprawa trwala okolo 10 min.Pani Sedzia bardzo mila i spytala tylko czy podtrzymuje swoje roszczenia.
OdpowiedzUsuńTo może będzie wyrok korzystny ?
OdpowiedzUsuńWAŻNE
OdpowiedzUsuńSzanowna Pani Marszałek!
W odpowiedzi na wystąpienie Pani Marszałek z dnia 22 stycznia 2020 r. znak: K9ZAP159, przekazujące zapytanie poselskie pani Zofii Czernow w sprawie ustawy umożliwiającej emerytom z rocznika 1953 przeliczenie ich emerytury, proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mając na uwadze wytyczną zawartą w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt P 20/16, stanowiącą o powinności wprowadzenia przez ustawodawcę regulacji gwarantujących jednolite zasady zwrotu świadczeń należnych uprawnionym oraz przerwanie prac nad projektem stosownej ustawy przygotowanym przez Senat IX kadencji (w związku z zasadą dyskontynuacji) – opracowało projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarejestrowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem: UB 1). Przepisy wymienionego projektu mają na celu umożliwienie wszystkim ubezpieczonym z rocznika 1953, pobierającym przed dniem 1 stycznia 2013 r. emeryturę wcześniejszą, ustalenia wysokości emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.
Z uprawnienia tego będą mogli skorzystać ci ubezpieczeni urodzeni w 1953 r., którzy o przyznanie emerytury powszechnej występowali przed wydaniem orzeczenia Trybunału (w ich przypadku ponowne przeliczenie ma następować z urzędu) oraz ci, którzy ze stosownym wnioskiem wystąpią po raz pierwszy po wejściu przepisów projektu w życie.
Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekuje na zgłoszenie uwag do projektu przez Ministerstwo Finansów. Po otrzymaniu stosownej opinii, projektowany akt prawny będzie procedowany zgodnie z obowiązującymi w tej materii regulacjami. Na tym etapie prac nie jest jeszcze możliwe wskazanie terminu, w którym projekt zostanie skierowany do Sejmu RP.
Z poważaniem
MINISTER
z up. Stanisław Szwed
Sekretarz Stanu
MarioB, ten artykuł to chyba po Pani mailu do red. Pauliny Szewioły?
UsuńKobiety z rocznika 1953 jeszcze poczekają na zmianę przepisów
https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1453360,kobiety-z-rocznika-1953-emerytury-ponowne-przeliczenie-swiadczen.html
"Projekt rządowy również utknął w martwym punkcie.
Usuń– Nie mamy żadnych informacji na temat dalszych prac nad projektem zmian w ustawie. Rząd wyraźnie gra na zwłokę. Obserwujemy sprawę i negatywnie oceniamy to, że niemal rok po wyroku TK nic się nie zmieniło. Na 6 marca, czyli w rocznicę wydania przez trybunał wyroku, planowany jest protest w tej sprawie – mówi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ."
Do anonimowy 9.21 Rzeczywiscie napisałam do redaktor Szewioły. Widać coś to daje, może inne emerytki nagłośnią temat, gdzie się da
UsuńWALORYZACJA już jest znana, wyniesie 3,56%
OdpowiedzUsuńSkąd te dane? Wszędzie piszą 3.24
OdpowiedzUsuńTak napisał Qwerty na Jotowni:
Usuń"Realny wzrost wynagrodzeń 2019/2018 wyniósł 4,8%. Przy inflacji “emeryckiej” 2,6% waloryzacja od 1 marca wyniesie 2,6% plus 0,96% co da łącznie 3,56%. JEST WIĘCEJ OD ZAŁOŻEŃ!"
https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-realnego-wzrostu-przecietnego-wynagrodzenia-w-2019-roku-w-stosunku-do-2018-roku,274,7.html
Po przeliczeniu inflacji w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów oraz realnego wzrostu płac w 2019 roku, waloryzacja 2020 wyniesie 3,56 proc.
Usuńhttps://superbiz.se.pl/wiadomosci/waloryzacja-2020-juz-jest-emerytury-i-renty-oficjalnie-w-gore-tabela-aa-3KKi-JV5g-jXJM.html
NOWA KWOTA BAZOWA wyniosła 4294,67 zł.
OdpowiedzUsuńhttps://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-kwoty-bazowej-w-2019-roku,275,7.html
Kwota bazowa wyższa o ponad 7% w stosunku do 2018r. A waloryzacja dwukrotnie niższa..... tak tworzy się stary, biedny portfel....
UsuńHenrie. Jak zredagować pismo, Apelację od niekorzystnego wyroku Sądu Okręgowego. Jestem nieprzedawniona. ZUS przeliczył emeryturę bez odnajmowania pobranych świadczeń. Wszystkie wyliczenia na rok 2014. Nie zwaloryzowany kapitał i składki, tablice życia 253,5, stąd wysokość emerytury niższa od wcześniejszej. Na jakie przepisy powołać się pisząc apelację?
OdpowiedzUsuńHenrie, nie chcę Cię zniechęcać, ale zastanów się, czy potrzebna jest Ci ta apelacja.
UsuńWedług mojego rozeznania, do tej pory żadna z Pań nie wygrała przeliczenia emerytury z korzystniejszymi wskażnikami.
Zostaje nam tylko walka o zmianę zapisów w ustawie. Proponowane projekty ustawy, niestety, mówią tylko o nieodliczaniu pobranych wcześniej świadczeń, a wszystkie dane zostają takie same, jak w decyzji o emeryturze powszechnej.
Jak tylko projekty ustaw uzyskają numery w sejmie, będziemy pisać uwagi.
Cały czas działają dziewczyny na facebooku, pisząc do wszystkich notabli, parlamentarzystów. Można się do nich przyłączyć już teraz.
Jestem przedawniona. Sąd zawiesił moją sprawę do czasu zakończenia prac legislacyjnych dotyczących wykonania zaleceń zawartych w wyroku TK z 6 marca. Ale w międzyczasie zmieniły się przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego , i zmienił się termin umorzenia z 1 roku na 6 miesięcy. W związku z tym powinnam złożyć wniosek o podjęciu zawieszonego postępowania.I już się pogubiłam, bo nie wiem czy mam wnosić o podjęcie postępowania czy nie? A czy jak wniosę o podjecie postępowania to znowu będę zmuszona je zawiesić do zakończenia prac nad ustawą. Proszę o radę osoby zorientowane. (Jestem ze Szczecina i nie wiem jakie są tutaj wyroki dot. przedawnionych.)
OdpowiedzUsuńZgodnie z nowymi przepisami, musisz przed upływem 6 miesięcy "odwiesić sprawę". Po czym, po wznowieniu postępowania, możesz, ale nie musisz, spróbować ponownie złożyć wniosek o zawieszenie. Sąd albo się zgodzi na dalsze zawieszenie, albo wyznacz termin rozprawy.
UsuńNa razie pisz wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania.
Mam podobną sytuacje jak Elka. Czy wystarczy własnymi słowami napisac wniosek czy jest może jakiś wzór? Barbara.
UsuńBasiu, można swoimi słowami napisać. Ale odeśle Cię do posta, a tam jest odnośnik do gotowego wzoru
Usuń14 listopada 2019
Czy ustawa naprawcza uzupełni wyrok TK? Wzór pisma do władz
https://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/11/czy-ustawa-naprawcza-uzupeni-wyrok-tk.html
Dziękuje. Barbara.
UsuńJolko .K..
UsuńCzytam podesłany post i mam wątpliwości bo ze mną od 24 sierpnia 2019 , wtedy gdy wysłałam pismo o zawieszenie, sąd się nie skontaktował . Nie mam żadnej informacji z sądu o zawieszeniu mojej sprawy czy o odrzuceniu mojego wniosku. Pogubiłam sie w tym wszystkim. Barbara
To wygląda na to, że postępowanie nie zostało zawieszone. Sporo czasu minęło od Twojego odwołania do sądu.
UsuńZadzwoń do sądu i wypytaj, co z Twoją sprawą
Henrie. Decyduję się na apelację. Pani Jolu, mój e-mail: hkowalska76@wp.pl
OdpowiedzUsuńBędę bardzo wdzięczna. Byłam u pani adwokat, powiedział, że nie umie mi pomóc.
OK. Nie mam gotowego wzoru, ale mam przygotowane argumenty do napisania takiego pisma, trochę chaotyczne, ale da się skorzystać.
UsuńMusisz pamiętać o podaniu wartości przedmiotu zaskarżenia (wcześniej pisałam, jak to policzyć).
Zaapeluję też do janika03 o kontakt z Henrie. Janiko, odezwij się!
Do Pani z 10.02., 15.33
OdpowiedzUsuń(pod tamtym postem już nie da się odpisać)
Tak, miałam sprawę 10 lutego w Łodzi i oczywiście przegrałam, Pani sędzia niemiła, powiedziała, że przecież brałam emeryturę przez 6 lat? owszem wypowiedziałam swoje prawa ale wszystko zanegowane! Już nie wiem co dalej robić? Anna
Jesli zechce pani wnieść apelację to trzeba w ciągu 7 dni złożyć w sądzie wniosek o uzasadnienie wyroku żeby wiedzieć do czego się odniesc
UsuńAniu, czy przy porównaniu emerytury powszechnej bez odliczenia pobranych wcześniej świadczeń i emerytury wcześniejszej brutto z tego samego roku, np. z 2013 czy też 2015 (po przeliczeniu ze względu na urlop wychowawczy), wychodzi Ci wyższa emerytura powszechna?
UsuńPorównywałam, niestety powszechna nie jest wyższa! wyższa jest wcześniejsza!
UsuńJeśli wniesiesz apelację, to zapewne wygrasz możliwość przeliczenia emerytury. Ale to nic nie zmieni w Twojej sytuacji. Podobnie, jak proponowane projekty ustawy. W podobnej sytuacji jest większość emerytek, i to zarówno przedawnionych jak i nieprzedawnionych.
UsuńPozostaje nam tylko walczyć o zmianę zapisów w ustawie.
Jolu, wielkie dzięki i proszę o pomoc, powinnam więc złożyć teraz wniosek o uzasadnienie wyroku, czy tak? jest jakaś treść gotowa? nie zostawiać tego na tym etapie! Anna
UsuńAniu, nic nie tracisz wnosząc apelację. Trzeba napisać dobre pismo, można nie jechać na rozprawę, obecność nie jest obowiązkowa.
UsuńA teraz trzeba napisać wniosek swoimi słowami, kierując pismo tak, jak odwołanie, do Sądu Okręgowego (bez pośrednictwa ZUS):
"Zwracam się z prośbą o dostarczenie wyroku z pełnym uzasadnieniem w sprawie sygn. akt ...., która odbyła się w dniu......"
Dzięki Jolu, jutro składam wniosek o uzasadnienie wyroku. Wielkie dzięki za pomoc, była mi bardzo potrzebna! Anna
UsuńZaczęłam szukać tego nazwiska bo zapisałam ale teraz nie wiem gdzie zapisałam! muszę na spokojnie!!!
OdpowiedzUsuńJa miałam dzisiaj sprawe w Łodzi,pani sędzia przesympatyczna,wyrok za 2 tygodnie jestem nieprzedawniona.
UsuńDlaczego trzeba czekać aż 2 tygodnie na wyrok ? To już druga pani z Łodzi czeka na wyrok.Ja jestem nieprzedawniona, ale nie mam nawet wyznaczonego terminu rozprawy w SO.
UsuńDo Pani z 20.40 jak będzie wyrok to proszę nam tu napisać jak to poszło. Też jestem nieprzedawniona i tak się tu pocieszamy jak czytamy pozytywne pozdrawiam
UsuńDo 15,32 A miałaś już sprawę w sądzie?
UsuńDo Pani z 11.02. godz.20.28
UsuńTrochę to trwało, multum spraw na głowie dzisiaj! przepraszam, że z dużym opóźnieniem ale mam nazwisko: Pani sędzia Barbara Kempa (jak mogłam mie zapamiętać takiego nazwiska!!!) Pozdrawiam. Anna
Pani Anno, dziękuję za podanie nazwiska sędzi i pozdrawiam :)
UsuńNa e-wokandzie Sądu Okręgowego w Łodzi tylko w dniu rozpraw przy sygnaturach spraw są zamieszczane nazwiska sędziów, potem ich już nie ma.
Tak, tylko w dniu rozpraw! Pozdrawiam
UsuńDo 17.28 nie miałam jeszcze rozprawy i dzięki Bogu nie mam terminu. Chyba że 3 razy pisałam odpowiedzi do Sądu. Gdyż Sad zlecił do ZUS aby przeliczył moja emeryturę. ZUS przeliczał ją tak samo jak na początku, ja się z tym nie zgadzalam. Odpisałam i teraz cisza. Pozdrawiam
UsuńA w jakim sądzie
UsuńGazeta Prawna
OdpowiedzUsuńhttps://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1453360,kobiety-z-rocznika-1953-emerytury-ponowne-przeliczenie-swiadczen.html
"Jak dodał Marek Borowski, najlepszym przykładem troski o emerytów, jaką PiS wykazuje, są losy ustawy, którą Senat przyjął jako pierwszą, o tzw. emerytkach 53 roku. - To jest taki rocznik, który dostał się w tryby przepisów i ma zaniżone emerytury. Emerytom należą się zwroty, rodzaj odszkodowań. Myśmy to przyjęli, rząd to delikatnie poparł, część PiS głosowała za tym w Senacie. W grudniu poszło do Sejmu i zginęło. Pani marszałek Witek od dwóch tygodni nie odpowiada na moje pismo w tej sprawie. To jest ponad 50 tys. osób, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale o tym Wiadomości TVP nie mówią."
Usuńhttp://www.marekborowski.pl/wiadomosci/wiadomosc_1702.phtml
6 marca br. szykuje się protes przed Sejmem w naszej sprawie.Trzeba krzyczeć..wołać...pisać..nagłaśniać nasz problem.Kto może spotkamy się 6 marca br.przed Sejmem.Pozdrawiam emerytka przedawniona 53 rocznik
OdpowiedzUsuńMoże podasz jakieś szczegóły?
Usuń– Nie mamy żadnych informacji na temat dalszych prac nad projektem zmian w ustawie. Rząd wyraźnie gra na zwłokę. Obserwujemy sprawę i negatywnie oceniamy to, że niemal rok po wyroku TK nic się nie zmieniło. Na 6 marca, czyli w rocznicę wydania przez trybunał wyroku, planowany jest protest w tej sprawie – mówi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.Tak przeczytałam w Gazecie Prawnej nic więcej nie wiem.Pozdrawiam.
Usuńhttps://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1343809039132205&id=475712439275207
UsuńJolu,jutro prześle Tobie decyzję,poczytasz,nie przeliczył Zus.Nie odzywałam sie wcześniej ,miałam zabieg laserowania oczu,pozdrawiam kochana i mocne uściski ode mnie.Natalia
OdpowiedzUsuńWitam Szanowne blogowiczki
OdpowiedzUsuńJestem przedawniona złożyłam pismo w ZUS o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku TK ...otrzymałam odpowiedż odmowną ....odwołałam się do sądu w grudniu otrzymałam zawiadomienie o rozprawie z terminem lutowym ...w związku z ustawą w sprawie rocznika 53 która jest w toku postanowiłam zawiesić sprawę wysyłając wniosek do sądu ...niestety otrzymałam odpowiedź z sądu, że ZUS nie wyraził zgody ...uzasadnieniem radcy prawnego reprezentującego ZUS cytuje " Faktem jest że Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 grudnia 2019 roku podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu Rzeczypospolitej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych a do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt ten wpłynął 20 grudnia 2019 roku. Niemniej prace nad tym projektem aktualnie są dopiero na etapie skierowania go do opinii biura legislacyjnego, Kancelarii Sejmu i Biura Analiz Sejmowych pod względem (zgodności z prawem Unii Europejskiej) oraz do konsultacji między innymi z Radą Nadzorczą ZUS i Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Brak jest terminu wyznaczonego na posiedzenie Sejmu podstawą wniosku wyżej wymienionego o zawieszenie postępowania jest zatem zdarzenie przyszłe i niepewne."- koniec cytatu
Jestem bardzo zdziwiona opinią radcy reprezentującego ZUS co do niepewności projektu ustawy będącej w trakcie prac.???? dziwne
Dlatego te panie ,które mają pozawieszane sprawy w sądach powinny je podwieszać jak najszybciej bo widać granie na zwłokę z emerytami oddalanie ustawy w sejmie z braku kasy albo nie uchwalenie jej wcale
Usuń14 lutego Sejm przegłosuje budżet na rok 2020 bez zapewnienia środków na realizację ustawy naprawczej, a potem emerytki usłyszą, że trzeba na nią poczekać do kolejnego roku.
Usuńhttp://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PorzadekObrad.xsp?documentId=8402E60FEF902439C12584F7002C2ACF
No co pomoże odwieszenie sprawy skoro zus się odwoluje, szkoda nerwów trzeba czekac na ustawę.
UsuńPo to ,że tej ustawy nie bedzie
UsuńDo anonimowy z 17.41
UsuńSkad u Ciebie tyle zlosliwosci. Podejrzewam ze to chorobliwe.
A moze nie masz szans na swoja wygrana. Tych Twoich uwag nikt nie czyta. Ja zrobilam to przez przypadek. Basis
Basiu przepraszam że cię uraziłam nie chciałam wzbudzać negatywnych emocji po piprostu to ja nie wierzę że emerytów potraktują poważnie,.
UsuńFaktycznie, kobieta z 17.41 nic zlego nie napisała. Takie teksty pod jej adresem, nie jest to ładne. Jeszcze w dodatku przeprosiła. Co komu daje taka złośliwość.
UsuńDo 17:12 z 13.02.
UsuńPrzed upływem 6 miesięcy od dnia zawieszenia,należy złożyć wniosek o podjęcie sprawy.W przeciwnym wypadku sąd umorzy sprawę,a decyzja ZUS stanie się prawomocna.Pisał o tym Anonimowy z dnia 12.02 godz.20:58 oraz inne osoby we wcześniejszych wpisach.
Gazeta pomorska: projekt ustawy rządowej przesunięty na drugi kwartał senacki pod koniec stycznia bił czytany na posiedzeniu w ZUS niestety senacki ale nie będzie brany pod uwage
OdpowiedzUsuńJak państwo coś zabierze to niechętnie odda. Jeżeli było by to w drugą stronę , to przeciętny Kowalski musiał by już oddać od razu i to z odsetkami karnymi. Tak to działa. pozdrawiam. A w naszej sprawie czas rozwiąże wszystko, jeszcze kilka lat.
OdpowiedzUsuńhttps://pomorska.pl/emerytki-1953-rzad-przesunal-termin-przyjecia-waznej-dla-nich-ustawy/ar/c1-14780920
OdpowiedzUsuńNowy artykuł
Brawo P.Mario myślę że to Pani artykuł i dzięki Pani go wydrukowali moze by jeszcze wysłać do innych gazet pozdrawiam anna
OdpowiedzUsuńMyślę, ze wszystkie emerytki powinny nagłaśniać sprawę, gdzie się da.
Usuńhttps://www.onet.pl/?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=e7318aa5-0715-5104-b638-6f54ce12d16d&sid=f13b499b-dba8-44e4-a9ae-cb9ebb087cc8&utm_v=2#rlu-202002131039257453202271 Link do artykułu w naszej sprawie
OdpowiedzUsuńDo Jolki K.
OdpowiedzUsuńJolu najpozniej jutro napisze do Ciebie. Podam swoj ades e mejl a jak bedzie potrzeba to nawet nr telefonu. Czytalam ze sa osoby z W-wy ktore chcialy by jakiegos kontaktu i wsparcia. Wrocilam niedawno z sanatorium. Mieszkam w Legionowie. To bardzo bliziutko W-wy. Od sierpnia czekam na termin rozprawy w SO ul. Ciasna. Nie zawieszalam sprawy. Jestem pelna wiary ze jednak ustawa wejdzie. 6 marca jezeli bedzie potrzeba to na 100 % bede pod sejmem.
Pozdrawiam cieplutko Basia.
Panie z Warszawy i okolic Warszawy, odezwijcie się!
UsuńKilka osób szuka kontaktów z Warszawiankami, więc jest okazja, żeby się porozumieć.
Piszcie do mnie, podając też numer telefonu. Przekażę Wam kontakty.
Mój adres:
emerytura.zawieszenie@wp.pl
Mam niejasna sprawę. Jestem przedawniona, na sprawie byłam, dzisiaj otrzymałam wyrok SO z uzasadnieniem. Sąd nakazał przeliczyć ep bez potrąceń od kwietnia ub. r..O zwrocie za 3 lata nic nie pisze. Uzasadnienie 4 str, art 401 (jeszcze 1 małe) kpc oraz art 190 Konstytucji, bez 114 uer. Na końcu zdanie : " Nie było możliwości przyznania świadczenia za okres wcześniejszy, tj przypadający przed data wniosku, skoro przyznanie świadczenia w wysokości wynikającej z decyzji z dn. 12.08.2013r.nie było następstwem błędu organu rentowego" To dotyczy tych 3 lat wstecz. Zus się odwoła, może napisać później pismo procesowe do SA odnośnie tego problemu. Ela
OdpowiedzUsuńElu, nie wiesz na pewno, czy ZUS wniesie apelację,
OdpowiedzUsuńMasz dwa wyjścia:
albo poczekasz na apelację ZUS (nie wiadomo, czy będzie), albo wnosisz apelację, bo wyrok nie jest dla Ciebie korzystny.
Możesz też poczekać na nową decyzję ZUS (jeśli nie wniesie ZUS apelacji), godząc się z wyrokiem sądowym.
Zastanów się, co chcesz zrobić.
Jeśli zdecydujesz się wnieść apelację, pomogę napisać Ci pismo.
Natalio, jak będziesz mogła, wrzuć mi na pocztę decyzje ZUS.
OdpowiedzUsuńTo, co napisałaś, to jakaś fantasmagoria. Jak długo ZUS będzie nas zwodził i z nami walczył?
Henrie, odezwij się. Czekam na uzupełnienie informacji od Ciebie. Mam dla Ciebie troszkę poprawione pismo.
OdpowiedzUsuńPanie "nieprzedawnione", podajcie proszę, co ZUS napisał w decyzji po wyroku TK? Oprócz wznowienia postępowania na podstawie art. 145 Kpa, na jakie artykuły się powołuje uchylając decyzję o ep i jakie artykuły przywołuje do ponownego ustalenia wysokości emerytury?
OdpowiedzUsuńZUS wznowił postępowanie na podstawie art.145a i art.149 paragraf 1 ustawy z 14.06.1960r.KPA.Ale w decyzji o przyznaniu emerytury ZUS powołuje się na art.151 paragraf 1 pkt.2 ustawy z 14.06.1960r.uchyla decyzję z 10.2015r.i oblicza wysokość emerytury od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej em.wczesn.przyslugujacej na podst.art.46 w związku z art.29 ustawy z FUS z 17.12.1998r.
UsuńPostanowienie o wznowieniu postępowania:
UsuńArt.145a i Art.149 paragraf 1 KPA
Decyzja o uchyleniu starej decyzji:
Art.151 paragraf 1 ust.2 w związku z Art.145a KPA
Nowa decyzja:
Art.46 w związku z Art.29 ustawy emerytalnej
Bardzo dziękuję
Usuńu mnie przewołana jest Ustawa z 17 grudnia 1998 r. Dz Ustaw z 2018 poz.1270. Informacja o anulowaniu decyzji z dn. 4.11.2014. Koniec informacji o paragrafach. Teresa 1953
UsuńNie z naszych to czasów święto dzisiejsze. Mimo to składam Wam życzenia zdrowia, miłosci oraz długiego życia, żebyśmy wreszcie doczekały się wiecie czego, bo nie chcę tego nazwać zadośćuczynieniem.
OdpowiedzUsuńMieszkam ponad 200 km od Warszawy, ale montujemy z koleżankami ekipę do jazdy pod Sejm w dniu 6 marca. Najbardziej boli, że niektórych na taką wyprawę po prostu nie stać...
Miłego dnia
Jakie procedury prawne należy zastosować, żeby wyegzekwować na ZUS wykonanie prawomocnego wyroku sądu, nakazującego przeliczenie i wypłatę emerytury?
OdpowiedzUsuńUdało mi się znaleźć na zasadzie samoobsługi ;)
Usuń"Jak egzekwować orzeczenie sądu?
Wyrok został wydany i ogłoszony, roszczenie zostało zasądzone, wyrok się uprawomocnił (wskutek upływu terminu do wniesienia apelacji albo oddalenia apelacji przed sąd II instancji), a mimo to pozwany nie zastosował się do rozstrzygnięcia? W takiej sytuacji pozostaje droga egzekucji sądowej i złożenie stosownego wniosku do komornika sądowego. Podstawą egzekucji jest oczywiście tytuł wykonawczy, czyli prawomocne orzeczenie sądu (tytuł egzekucyjny) zaopatrzone w klauzulę wykonalności. O nadanie klauzuli wykonalności strona powinna się zwrócić do sądu, który wydał wyrok. Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku i nadania klauzuli wykonalności jest generalnie sąd, który rozpoznawał sprawę jako sąd I instancji. A do jakiego sądu zwrócić się, jeśli w sprawie została wniesiona apelacja? Nadal właściwym sądem pozostaje ten, przed którym toczyło się postępowanie w I instancji, jednak jeśli akta sprawy znajdują się jeszcze w sądzie II instancji, to wniosek można skierować do tego sądu i on wówczas nada klauzulę wykonalności. Sąd powinien rozpoznać wniosek w terminie 3 dni. W praktyce rzadko się zdarza, by sąd nadał klauzulę w ustawowym terminie."
Do Jolki K
OdpowiedzUsuńJolu wysłałam na twoją pocztę wszystkie dane.
Może ktoś będzie chciał się ze mną skontaktować z Warszawy.
Basia
Dzięki, Basiu.
UsuńJak się zgłoszą Panie, to podam im kontakt do Ciebie.
W każdej chwili możesz do mnie się zgłosić.
Pozdrawiam
Pani Jolu, czy mogłaby Pani podać jeszcze raz sposób wyliczenia kwoty spornej, bardzo proszę.
OdpowiedzUsuńKochana,zajrzyj na ten post, na pewno zrozumiesz, jak wyliczyć
Usuń22 stycznia 2020
Liczymy wysokość emerytury hipotetycznej
http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2020/01/liczymy-wysokosc-emerytury-hipotetycznej.html
Sejm uchwalił na ten rok budżet ,czy znalazły się pieniądze na emerytury dla nas ,może ktoś coś wie
OdpowiedzUsuńNie znalazły się
UsuńCzytałam na wp, że sprawa rocznika 53 została głęboko schowana i w najbliższym czasie nikt tym zajmować się nie będzie. Czyli po ptokach, następny rok bez rowiazan
UsuńFakt tez pisze.
Usuńhttps://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/emerytki-z-rocznika-1953-przeliczenie-emerytury/fe0p10f
Ponieważ ustawę przygotował senat, a teraz ma większość w senacie opozycja, PIS chce pokazac kto tu rządzi i nie będzie realizował co przygotował senat. Opracuje swoją ustawe i na złość nie będzie się spieszył, a później okaże się że już po terminie i nie będzie można realizować wyroku. I pozamiatane.Pozdrawiam wszystkie panie zmęczone tym wszystkim
UsuńI pomyśleć, że interpelacje w sprawie Rocznika 1953 pisali w kadencji 2011-2015 ówcześni posłowie posłowie PiS (opozycji):
Usuń1) Andrzej Duda - obecny prezydent
2) Stanisław Szwed - obecny wiceminister MRPiPS, odpowiedzialny za rządowy projekt ustawy "naprawczej",
3) Beata Mazurek - w kadencji 2015-2019 przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a teraz europosłanka.
Obiecanki cacanki...
Emerytki zagłosowały na Dudę i na PiS więc teraz już nie są potrzebne.
Do tego artykułu dodali właściwą fotografię
Usuńhttps://www.money.pl/emerytury/emerytura-kobiet-z-rocznika-53-rzad-hamuje-prace-nad-ustawa-6478150853732481a.html
Do 19,50
UsuńPisali..... Po prostu zbierali punkty wyborcze, gdyby PR-owcy im polecili, że warto, to pisaliby o letnich wakacjach na biegunie
Jolu, ja do wpisu z 13.02.2020r. godz. 21.41. Piszesz, że mogę poczekać na apelację ZUS. 1/ Czy w tym przypadku w piśmie procesowym do SA mogę napisać odnośnie tych zaległych 3 lat, czy to będzie brane pod uwagę. Nie chciałabym się odwoływać, juz nie wiem jak sie bronic. 2/Apelacja jest chyba od wyroku, a ja w wyroku mam tylko wpis o dokonanie przeliczenia bez potrąceń, więc nie mogę negować wyroku. Cytat z 13.02 o braku przeliczenia za okres wcześniejszy to jest koniec uzasadnienia. Te apelacje - moja i ZUS- mogą sie zderzyć i mogę sobie jeszcze zaszkodzić. Nie wiem co zrobić, wszystko mi się miesza w głowie. Ela
OdpowiedzUsuńElu, nie masz pewności, czy ZUS się odwoła. Generalnie, to dobry wyrok dla ZUS. Wyrównanie otrzymasz dopiero po uchwaleniu ustawy. Zakładam, że emerytura powszechna wchodzi Ci wyższa niż wcześniejsza.
UsuńNic nie tracisz wnosząc apelację. Uważam, że powinnaś to zrobić. I to apelację właśnie od tego jednego zdania:
" " Nie było możliwości przyznania świadczenia za okres wcześniejszy, tj przypadający przed data wniosku, skoro przyznanie świadczenia w wysokości wynikającej z decyzji z dn. 12.08.2013 r.nie było następstwem błędu organu rentowego".
Błąd ustawodawcy jest błędem organu rentowego. Jak dotąd, wszystkie apelacje potwierdzają ten błąd i nakazują przeliczenie emerytury wg art. 114 ustawy emerytalnej, a to daje wyrównanie za te 3 lata wstecz. Wiele sądów okręgowych też zaleca ZUS przeliczenie za 3 lata.
Inną sprawą jest fakt, że ZUS prawie wszystkim odmawia przeliczenia i dalej trzeba iść do sądu.
Nie masz się czego obawiać, że dwie apelacje się zejdą razem.
Nie obawiaj się apelacji. Trzeba dobrze napisać pismo, obecność nie jest obowiązkowa, a wygląda na to, że jest jedna linia orzecznicza w apelacjach.
Gdzie masz Sąd Apelacyjny?
Pismo procesowe będziesz mogła dopiero napisać, jak dostaniesz tekst apelacji ZUS.
O ilu wyrokach w sądach apelacyjnych wiadomo?
UsuńJola ,SA Wrocław. Czy moge się z Tobą skontaktować na poczcie poprzez maila, mam małe pytanie. Ale chyba wieczorem. Ela
OdpowiedzUsuńElu, oczywiście, w każdej chwili.
UsuńOj, w tej wroclawskiej apelacji, nie jest teraz najlepiej.
UsuńCytat z Jotowni - orzeczenie SA Wrocław:
Usuń"Interesujące dla osób mających własne sprawy w sądach powinno być także uzasadnienie niekorzystnego dla emerytki wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 2 października 2019 r., III AUa 873/19".
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155000000001521_III_AUa_000873_2019_Uz_2019-10-10_001
Czy emerytki będą pisać do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz do wiceministra MRPiPS Stanisława Szweda i do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne podjęcie prac nad senackim i nad rządowym projektem ustawy naprawczej?
OdpowiedzUsuńProblem jest znany, ale pisanie na pewno nie zaszkodzi, jak w tym powiedzeniu: pros-i-ł,
Usuńpros-i-ł, i wypros-i-ł
Tak, emerytki z roczników 1949-1952 napiszą na pewno. Nie pozwolą sobie by potraktowano ich inaczej niż innych obywateli.
UsuńNie posiadali wiedzy, tak jak i inni, że jak złożą wniosek o emeryturę powszechną to zastosują do nich, poza obowiązującym prawem, art. 25 ust 1b ustawy.
Kto czuje się w obowiązku to powinien napisacdo tych osob
OdpowiedzUsuńPytanie brzmi: czy znowu ma działać ta sama mała grupka, która jest aktywna od ponad 7 lat, czy ruszą się też inni? Zainteresowanych (i czekających na gotowe) jest chyba sporo, ale aktywnych osób - niewiele.
UsuńPrzyjęcie projektu rządowego i skierowanie go do Sejmu zostało teraz zaplanowane na II kwartał 2020, czyli może to potrwać do końca czerwca. Potem jeszcze musi nad nim pracować Sejm i Senat. Jeśli emerytki nie wezmą się do działania, to z ustawy mogą być nici. Następne wybory po prezydenckich wyborach majowych będą dopiero w roku 2023 więc PiS nie będzie musiał się już starać ;)
UsuńOtóż to, należy przypominać o sprawie, przysłowie mówi: Kuj żelazo dopóki gorące!
UsuńSzanowni Państwo, proszę o komentarze w mojej sprawie.
OdpowiedzUsuńMoje emerytura powszechna została obliczona i zawieszona, bo nadal pracuję.
Na swoim koncie PUE zauważyłam brak składek za 2017 i 2018 r. Na zadane na PUE pytanie, gdzie się podziały moje składki, dostałam pisemną odpowiedź, że składki za rok 2017 zostały zwaloryzowane i dodane do emerytury, a składki za 2018 widać, jak się kliknie na dole w "szczegóły".
Przyznam, że ta odpowiedź niczego mi nie wyjaśniła, a wręcz zrodziła kolejne pytania, a mianowicie:
z jakiego powodu tak zrobiono bez mojej wiedzy i zgody, dlaczego zwaloryzowano i dodano do emerytury wyrywkowo akurat rok 2017, bo składki z lat wczesniejszych widać, co takie działanie ZUS oznacza dla mnie, czy nie jest to negatywne.
Nie prosiłam o to, gdyby nie konto PUE nawet bym o tym nie wiedziała.
Według mojej wiedzy zawieszona emerytura powszechna podlega ponownemu obliczeniu w ostatecznie ustalonej wysokości dopiero z chwilą rozwiązania umowy o pracę.
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Czy powinnam napisać do ZUS jakieś pismo o dalsze wyjaśnienia?
Czy wniosek o emeryturę powszechną został złozony w 2018r ? Jeśli tak to prawdopodobnie doliczono składki za 2017r i wcześniejsze lata, zwaloryzowano i ta kwota JUŻ NIE BĘDZIE PODLEGAŁA WALORYZACJOM przy kolejnym obliczeniu emerytury w przyszłości. Natomiast składki za 2018r i następne - tak. Po co było składać wniosek o obliczenie emerytury, skoro nadal chce się pracować ? Prawnie - jest już Pani/Pan na emeryturze, zawieszenie nie ma tu nic do rzeczy. Zgoda ubezpieczonego nie jest do powyższych czynności potrzebna. Taka jest bolesna prawda.
Usuń10:16
UsuńWniosek został złożony kilka lat w temu.
Tu nie ma nic do rzeczy, czy był sens składania wniosku, czy nie. Każdy ma swoje powody. Moje pytanie dotyczyło wyrywkowej waloryzacji jednego roku.
Emerytura ta nie była i nie jest pobierana. Dziwi fakt, że waloryzacja nie dotyczyła składek z lat wcześniejszych (sprzed 2017), a tylko wyrywkowego roku 2017 r.
Nawet jeśli zgoda nie jest potrzebna, to waloryzacja tylko składek z 2017 r., bez waloryzacji składek z lat wcześniejszych jest niemożliwa do wykonania. Czegoś takiego się nie robi.
W telefonicznej rozmowie pani z ZUS też była zdziwiona, dlaczego pominięto lata wcześniejsze i nie wyjaśniła mi tego.
10:16
Nie rozumiem co oznacza; "Taka jest bolesna prawda" w tym konkretnym przypadku.
To powinien wyjaśnić ZUS. Proszę nalegać. Jest droga skargowa w ZUS.
UsuńTrudno oczekiwać, żeby zrobili to blogowicze.
14:15
UsuńTak, powinien ZUS, ale myślałam, że może ktoś też spotkał się czymś takim
Wielce Szanowna Pani
UsuńPodobnie jak i Pani nadal pracuję i pobieram emeryturę.Pani wpis zmobilizował do analizy swojego stanu konta. Wg mnie wszystko się zgadza .W ,,Panelu Ubezpieczonego,,lewa strona komputera/mamy trzy zakładki w których są zawarte wszystkie nam potrzebne informacje i to od roku 2013 i tak:
Zakładka pierwsza-Informacja o Podstawach i Składkach-
uzyska tu Pani informację o składkach za rok 2018 i 2019. Można zamówić dane archiwalne.
Zakładka druga-Stan Konta Ubezpieczonego-Uzyskuje tu Pani informację o stanie kont po waloryzacji za rok 2018.
Zakładka trzecia-Informacja o Stanie Konta-Tu ma Pani kwotę zwaloryzowanych składek i zwaloryzownego kapitału od 2013 do 2018 roku.
U mnie to wygląda tak.
Najmocniej pozdrawiam
Krystyna
Pani Krystyno, serdecznie dziękuję za te wyczerpujące informacje, ale na moim koncie tak nie ma. Nie pobieram emerytury powszechnej, ani jednej wpłaty nie pobrałam, waloryzacja kapitału zatrzymała się w momencie przyznanie tej emerytury. Kapitał został wyzerowany. Składki też nie są zwaloryzowane, oprócz tego 2017, są po prostu tylko wpisywane ile wpłynęło.
UsuńTej waloryzacji za 2017 rok, w mojej sytuacji, nie powinno być. Dopiero po rozwiązaniu umowy o prace i przedłożeniu świadectwa pracy kapitał powinien być ponownie zwaloryzowany na datę świadectwa pracy, tak samo składki.
Będę drążyć w ZUS-ie ten temat, bo coś tu jest nie tak, jak być powinno.
Poruszał ten temat na Jotowni pan Andrzej Goły, jego stanowisko pokrywa się z moim, a jest to były pracownik ZUS.
Wiem, że moge wnioskować o dane archiwalne, ale mi chodzi o powód tej dziwnej waloryzacji.
Ja mam całą dokumentację papierową składek i kapitału, więc o dane określane przez ZUS jako archiwalne nie muszę występować.
Odwzajemniam pozdrowienia.
zamiast: ani jednej wpłaty nie pobrałam, oczywiście powinno być WYPŁATY
UsuńTrzeba ZUS-owi "patrzeć na ręce" i sprawdzać, czy wszystko dobrze robi
UsuńSzanowna Pani -Chcę odnieść się do zadanego przez Panią pytania ,,Taka jest bolesna prawda,,
UsuńCzasami prawda boli. Wg przedstawionych przez Panią informacji jest Pani na emeryturze powszechnej choć pobiera Pani emeryturę wcześniejszą. Paradoks?-zatem , z chwilą złożenia wniosku przestano Pani waloryzować kapitał początkowy i składkowy./tak stanowi przepis ZUS/ Pani emerytura po zakończonej pracy będzie wyliczona z kapitałów zgromadzonych przed złożeniem wniosku o emeryturę powszechną, powiększoną o waloryzację roczną wynikającą z zatrudnienia i waloryzacji ogólnej wynikającej z inflacji i wzrostu płac. Składki, które zakład odprowadza po tym okresie nie są już waloryzowane .Trochę to zaboli zważywszy, że waloryzacja kapitałów w ostatnich latach jest na poziomie 10 % w skali rocznej .W przypadku dużych kapitałów , a są to kwoty 1 000 000 zł i więcej może i zaboleć. W moim przypadku kwota wzrostu emerytury z tego tytułu wynosi 586 zł za rok 2018, za rok 2019 będzie znacznie wyższa. Jestem ciągle na emeryturze wcześniejszej -zatem jest to tylko matematyka.
Pozdrawiam
Janka
Pani Janko, składki także podlegają waloryzacji. Jest stosowny zapis w ustawie. Nie o matematykę mi chodzi, tylko o zasadę, jaką kierował się ZUS, waloryzując wyrwany z kontekstu rok 2017. Jest to nie logiczne, poza tym ZUS na tym etapie sprawy nie miał do tego prawa.
UsuńDziękuję za zainteresowanie tematem
Pozdrawiam.
Pani Janko, jeśli się kontynuuje zatrudnienie i umowa o pracę nie została rozwiązana, to emerytury powszechnej nie można pobierać, choćby była ona wyższa od wcześniejszej.
UsuńWniosek o em powszechna nie został cofniety to znaczy ze jest ona już przyznana,a wypłacona zostanie po rozwiązaniu stosunku pracy.Czyli kapital będzie waloryzowany do daty zlozenia wniosku?
Usuń20:22 Tak, kapitał i składki, które wpłynęły po wyzerowaniu kapitału. Ta przyznana emerytura jest zaliczkowa, jeżeli nie była w ogóle pobierana z powodu zatrudnienia to waloryzacji podlegają wszystkie zgromadzone środki, emerytura zostanie wyliczona od nowa.
UsuńPrzenoszę tutaj wpis EM1953 spod poprzedniego posta.
OdpowiedzUsuńDziewczyny, nie piszcie pod postami z przepełnionymi komentarzami, nikt nie znajdzie tam Waszych pytań.
"EM195316 lutego 2020 11:24
Witam!
-zmienia zaskarżoną dec. w ten sposób, że zobowiązuje ZUS do ustalenia i podjęcia emerytury ubezpieczonej od 1.12.2013 r. bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych - ZUS wniósł apelację, zatem wyrok nieprawomocny. ZUS wydał też decyzję o podjęciu wypłaty emerytury powszechnej od 1.03.2019 r. Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu wysokości emerytury na datę wydania decyzji po wyroku I instancji. Dzięki"
EM1953, zajrzyj do wcześniejszego posta ze stycznia. Dasz radę sama policzyć wysokość emerytury (w przybliżeniu).
UsuńJeśli otrzymasz treść apelacji, powinnaś napisać odpowiedż na tę apelację w ciągu 2 tygodni od otrzymania pisma.
Koniecznie odwołaj się od nowej decyzji ZUS, ale nawiąż do sprawy w Sądzie Okręgowym, z której ZUS wniósł apelację. Żeby to nie było założenie nowej sprawy w SO.
To jakiś cyrk z tymi sądami, ZUS bawi się z nami, czy co. Końca nie widać.
Tu o obliczeniu emerytury
Usuń22 stycznia 2020
Liczymy wysokość emerytury hipotetycznej
Dzięki wieeeelkie.
UsuńZaskarżyłam decyzję ZUS. Sprawa apelacyjna będzie póżniej niż w Instancji. Złożyłam wniosek o odroczenie do czasu rozstrzygnięcia w Apelacji.
Zus ucylił decyzję z 24.01.2014r. Od 1.12.2013 do 28.02.2019r mój wniosek o emeryturę powszechną czeka na załatwienie. Jak do tego podejść sama nie wiem. Proszę o wsparcie termin w I inst. 28.01.
EM1953, niezależnie od sprawy zawieszenia (chyba sąd przychyli się do Twojego wniosku), ZUS przekazując do sądu Twoje odwołanie, napisze odpowiedż na Twoje pismo. I na tę odpowiedż ZUS powinnaś przygotować swoją odpowiedż.
UsuńWłaściwie to wiadomo, co ZUS napisze. Jeśli chcesz, to wyślę Ci jakiś wzór takiej odpowiedzi, albo teraz, albo jak otrzymasz pismo ZUS.
Witam . Ja o waloryzacji emerytur w 2020 r. Osoby o emeryturze netto do 1800 zł dostają kwotę 57 zł. Żadne 3,56 % . Kolejny przekręt a wszędzie słychać jakie to ogromne podwyżki dostaną emeryci.
OdpowiedzUsuńSzkoda słów na te ogromne podwyżki emerytur jak zwykle niesprawiedliwe natychmiast odbiorą na energię i codzienne zakupy ,.samozachwyt z podwyżek na tylko rzad
UsuńProszę, nie wprowadzać ludzi w błąd,52 zł netto z 70 zł brutto.To jest więcej niż 3.56 procent z 1800zl,bo to jest 64zl brutto a na ręke mniej niż 52zl.
UsuńDo tych 57zł trzeba jeszcze dodać 83zł "13" co daje 140zł/mc netto więcej. A to jest niemal 8% z 1800zł. Nie uważam, że mało.
UsuńAle trzeba wpierw miec to 1800 netto emerytury. No i 13- ka nie jest wliczana do brutto branego do waloryzavji w 2021.
UsuńJedynie waloryzacja procentowa zapewnia zachowanie realnej wartości (siły nabywczej) emerytury.
UsuńWaloryzacja emerytury związana jest z inflacją czyli wzrostem cen i kosztów utrzymania. Chleb kupuje biefny i bogaty tylko dla emeryta z niską emeryturą 5 zł to majątek a przy wysokiej emeryturze to przysłowiowe waciki.
UsuńNie widzę powodu, żeby ktoś, kto wypracował sobie wysoką emeryturę płacąc wysokie składki miał stopniowo relatywnie ubożeć, tzn. móc kupować coraz mniej za swoje świadczenie. Niestety, waloryzacja kwotowa stopniowo zmniejsza różnice pomiędzy świadczeniami.
UsuńA dlaczego ten z niższą emeryturą ma coraz bardziej ubożeć, żeby ten z wysoką emeryturą mógł się bogacić nawet na emeryturze? Przecież z tego, co wypracował to i tak bierze wyższą emeryturę, a jego koszt utrzymania nie jest z tego powodu wyższy niż tego uboższego.
UsuńTo nie są takie duże pieniądze niech dostaną ,trzeba być wyrozumiałym. Tym co mają dużo nie ubędzie. Ewa
UsuńZwolenniczki waloryzacji kwotowej, czy możecie podać, jaką emeryturę uznajecie za WYSOKĄ? Podajcie kwotę emerytury od jakiej według was zaczynają się "bogaci" emeryci i emerytki!
UsuńZ góry dziękuję za odpowiedź :)
Istnieją takie pojęcia jak " emerytura przeciętna" , " emerytura powyżej /ponizej przeciętnej"
UsuńWażne kiedy pani w Witek nada nr ustawie . Może tak podsunąć myśl kandydatom na prezydenta
OdpowiedzUsuńDzięki Natalio za przesłanie odmowy. Podziękowania też dla córki.
OdpowiedzUsuńOtrzymałaś niemal identyczne pismo, jakie ZUS wysyła po wyrokach sądów okręgowych.
Sąd Apelacyjny na 9 stronach uzasadniał prawidłowość i konieczność za stosowania art. 114 ustawy emerytalnej, a ZUS nadal nie widzi przesłanek do jego zastosowania.
Coś się musi kryć za tym. Dlaczego ZUS nie chce uznać swojego (pośrednio, jako ręka ministra i ustawodawcy) błędu? Tak bardzo się przed tym broni, że to jest zastanawiające.
Czas chyba najwyższy zacząć działania w innym kierunku. Nie można tolerować „ganiania” nas bez końca po sądach w tej samej sprawie.
Pani ,Natalio czy sąd apelacyjny całkowicie odmówił przeliczenia emerytury czy przyznał od daty wyroku TK ,przed nami też sprawy w sądach apelacyjnych i czy zasądził jakieś oplaty
UsuńZUS to organ władzy wykonawczej a Sejm, Prezydent - ustawodawczej. Przecież taka jest ostra walko o trójpodział władzy....
UsuńDostalam Jolu decyzję 10 lutego, jeżeli postanowie się odwołać to na początku marca musze złożyć odwołanie,sama nie wiem co robić,myślę że nic nie wywalczę.Dzięki Jolu za porady,przesyłam mocne uściski.Natalia
UsuńDo amonim 16.46,SA w sprawie przeliczenia w oparciu o art 114 ustawy emerytalnej przekazał do rozpoznania dla ZUS. ZUS nie przeliczył.Żadnych opłat nie ponosiłam.Natalia
UsuńBardzo dziekuje
UsuńJaki wyrok musiałby zapaść ,żeby ,ZUS się zastosował Wstyd dla rządu że nie chce uchwalić tej ustawy , niby tak dbają o emerytów .walczą dla siebie ,a nie dla nas.Na początku wierzyłam ,że po wyroku TK załatwia to ,zostało tylko rozczarowanie i smutek
UsuńUchwała SN III UZP 5/19 sankcjonuje decyzje ZUS o zastosowaniu od 1 stycznia 2013 r. art. 25 ust. 1b wobec kobiet wcześniejszych emerytek urodzonych w latach 1949-52.
UsuńDotychczas nie ma wyroku TK w tej sprawie, bo nie można liczyć postanowienia o umorzeniu w sprawie P 11/14.
14:14
UsuńCo dalej w tej sytuacji?
To, że władza nie chce się przyznać do "haniebnego" czynu dokonanego na własnych obywatelach.
UsuńUchwały SN nie tworzą żadnego prawa bo nie wchodzi to w zakres kompetencji władzy sadowniczej.
TK wydaje wyroki tylko wówczas gdy dochodzi do naruszenia przepisów konstytucyjnych. W 2014 r. umorzył postępowanie i wydał postanowienie P 11/14 dlatego, że nie został naruszony przepis konstytucyjny tylko dovchodzilo do wadliwej interpretacji prawa. Opierając swoje postanowienie na opinii Sejmu i PG uznał, ze art. 25 ust 1b ustawy nie ma zastosowania do urodzonych w latach 1949-1952.
A teraz co? Pominięcie w ustawie naprawczej kobiet z tych rocznikow? Uznanie, że ten przepis prawny ma zastosowanie w ich przypadku? To czyżby Sejm i PG świadomie wówczas wprowadzali TK w błąd?
Od 13 emerytury byłyby korzystniejsze emerytury bez podatku
OdpowiedzUsuńTak, tylko byłaby awantura i chybiona argumentacja, że niektórzy zyskają np. 800zł/mc. Tyle,że nikt nawet nie zająknie się, ze przy istnieniu podatku ci "niektórzy" stale tracą owe 800zł/mc
Usuń18:15
UsuńCzy możesz rozwinąć tę dziwną opinię?
"Całe życie czerpią oni profity, które niekoniecznie idą w parze z jakimkolwiek wkładem tych osób w dobro naszego kraju."
Do anonimowa z 18.15 To co napisałaś, to klasyczny przykład "bezinteresownej zawiści". Większość osób otrzymujących dobre emerytury, zapracowała sobie na nie. Trzeba było się uczyć, inwestować w siebie, szukać lepszej i lepiej płatnej pracy, a nie zazdrościłabyś dzisiaj innym - to nie ich wina, że TY masz mniej....
UsuńDo 00.43
UsuńTwoje myślenie szerokimi kategoriami, to bzdura, myślisz wyłącznie o sobie, bo masz niską emeryturę. Nie wciskaj tu kitu o sprawiedliwości, bo ktoś, kto pracował np. 40 lat i ma np. 2000zł brutto (ok. 1500zł netto) emerytury ma być zrównany z LENIAMI I KOMBINATORAMI, co będą mieli brutto=netto 1500zł bo nie przekroczą progu podatkowego !!!
do 19.27 To, że stajesz w obronie innych, chcesz chronić słabszych /nie deptać ich/, należy pochwalić. A co myślisz o tych, którzy sobie radzą, zarabiają na swoje potrzeby, nie wyciągają ręki po pomoc państwa? Ich można deptać? Mają płacić, bo mają trochę więcej? Kto się kryje pod Twoim określeniem "słabsi" - niepełnosprawni, starzy, bezdomni? Czy może kiepsko zarabiający bo niewykształceni albo np. pobierający niskie emerytury posiadacze dużych mieszkań własnościowych?
UsuńŁatwo policzyć z ilu miesięcy podatek+skladka zdrowotna pokryje 1.000 zł. Trzynastki i to na stałe .
OdpowiedzUsuńI tutaj właśnie tkwi problem. Tej ustawy, w zaproponowanym brzmieniu, nigdy nie będzie.
OdpowiedzUsuńTo nie znaczy wcale, że ktokolwiek życzy źle kobietom z rocznika 1953.
Osobiście uważam, że skrzywdzono was i państwo powinno tę krzywdę naprawić skoro ją wyrządzono.
Ale... skrzywdzono również obywateli z innych roczników i rząd zdaje sobie z tego sprawę. Mają świadomość, że ustawy naprawczej, tylko dla kobiet z rocznika 1953, prezydent nigdy nie podpisze.
I tej prawdzie trzeba spojrzec w oczy. Tym bardziej, że RCL, w przeszłości,potwierdzało że art 25 ust 1b ustawy znalazł bezprawne zastosowanie wobec rocznikow 1949-1953.
Chciałam zapytać , czy któraś z pań przedawnionych wygrała w sądzie i ZUS wykonał wyrok sądu, Dziękuję i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńtakiej odpowiedzi się pani nie doczeka, nie ma takich osób jeszcze żadna z pań się nie pochwaliła takim sukcesem a może się mylę ?
UsuńMojej mamie?/przedawnionej/ Sąd Okręgowy w Piotrkowie Tryb -SSO Magdalena Marczyńska -oddalił odwołanie .
UsuńObecny prezydent podpisze wszystko, co mu każą, ale wybory już w maju i będzie nowy prezydent.
OdpowiedzUsuńJest na zaprzyjaznionym blogu - podpisywal pan Jarentowski.
OdpowiedzUsuń20:37;
OdpowiedzUsuńA ja Ci gwarantuję, że prezydent na pewno nie podpisze i niezależnie od tego kto będzie prezydentem.
Zastanów się, czy ktokolwiek chciałby by mu wytknięto rażące naruszenie art. 32 Konstytucji.
A na wyrównanie wszystkim nie ma kasy.
Co robi ZUS? Czeka na "naturalny" odsiew. Lekceważy korzystne wyroki sądowe a art. 114 po prostu "nie lubi". I chcesz emerytko to maszeruj jeszcze raz do sądu az wreszcie stres Cię wykończy. Cel zostanie osiągnięty.
Szkoda zdrowia chociaż wszystkim życzę go jak najwięcej.
ja jestem po sprawie w apelacyjnym i przyznano wypłatę od 2013 i wyrok prawomocny bez możliwości odwołania przez ZUS.
OdpowiedzUsuńProszę o wyjaśnienie ,jak to możliwe że jest p niepzedawniona a wypłatę przyznano po wyroku od 2013
UsuńTo była chyba skarga o wznowienie postępowania sądowego po wcześniejszym wyroku sądu, a nie skarga o wznowienie postępowania po decyzji ZUS?
UsuńCzy Pani jest przedawniona? W jakim mieście jest Sąd?
OdpowiedzUsuńJestem nie przedawniona apelacja wznowieniowa w Krakowie
OdpowiedzUsuńCzy wnosiłaś o zastosowanie aktualnych wskaźników?
UsuńNa jakiej podstawie o zmianę wskaźników? Przecież nie pracowałam 30 miesięcy, żeby żądać aktualnych wskaźników.
UsuńSory, miałam na myśli kwotę bazową, a wskaźnik też nie ma podstaw, bo dotyczy 2013 roku, wtedy wniosłam do sądu a miałam wtedy 60 lat.
UsuńDo 21:12
OdpowiedzUsuńInformację o stanowisku Rządowego Centrum Legislacji z 2012 roku na temat projektu ustawy podwyższającej wiek emerytalny można znaleźć w uzasadnieniu pytania prawnego SO w Szczecinie do TK. Stanowisko RCL nie dotyczyło bezpośrednio art. 25 ust. 1b tylko art. 183.
PS: Pan Jarentowski nie jest z RCL tylko z Biura Legislacyjnego Senatu, a więc nie napisał i nie podpisał stanowiska RCL.
Jestem nieprzedawniona. Miałam sprawę sądową w sądzie Okręgowym w Warszawie na ul.Poligonowej w dniu 4/11/19, wskutek złożonej przeze mnie skargi o wznowienie postępowania. Wyrok: "zmiana decyzji ZUS z 2013 r., czyli przeliczenie emerytury bez pomniejszania jej wysokości o sumę kwot wcześniej pobranych emerytur przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego a wypłata należna od 2016 r." ZUS złożył apelację , ponieważ uważa, że nie ma tu jego błędu. Zwracam uwagę, że wypłata od 2016 r. a nie od 2013 r. W sądzie apelacyjnym poinformowano mnie, iż do tej pory okres oczekiwania na sprawę wynosił w Warszawie ok 20 miesięcy ale obecnie ten czas z pewnością się wydłuży. Czy potrzebny komentarz? Naturalna selekcja i nadzieja, że emerytki będą zbyt zmęczone aby kontynuować walkę. Ten mój wpis jest wynikiem publikacji Jolki K z 17.02 g. 14,09.
OdpowiedzUsuńUważam jednak, że musimy walczyć dalej.
Pozdrawiam,
Jak to możliwe, że masz decyzję ZUS z 2013 roku (ponad 5 lat od wyroku TK) a jesteś nieprzedawniona?
UsuńDo 12.00 18.02 jest to możliwe, bo sprawa była założona w 2013 i nie mogło się przedawnić. Przedawniło się tym Paniom, które decyzję z ZUS z 2013 schowały do szuflady.
OdpowiedzUsuńTo znaczy, że w 2013 zaskarżyłaś decyzję ZUS do sądu, a po wyroku TK wznowiłaś postępowanie sądowe, czy tak?
UsuńTak.
UsuńDo anonima z 16:22
OdpowiedzUsuńAn. z 12:18 przedstawia tylko stan orzecznictwa.
Tak długo jak twoja argumentacja jest przedstawiana tylko na blogu emerytalnym ma chyba małe szanse, żeby wpływać na wyroki sądów i na decyzje ustawodawcy.
Trzeba by znaleźć jakąś bardziej skuteczną drogę.
Prawomocny wyrok SO w Elblągu
OdpowiedzUsuńhttp://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151010000002021_IV_U_000452_2019_Uz_2019-08-14_001
ZUS nie jest taki biedny ,najwięcej wpłynęło składek w całej historii ZUS chwali się p prezes Uscinska
OdpowiedzUsuńA bedzie jeszcze lepiej - za 3 lata 4000zł płacy minimalnej, to o ponad 40% więcej niz dziś. A składka emerytalna to 19,52% wynagrodzenia...
UsuńSkopiowane z Jotowni
OdpowiedzUsuń"Interesujące dla wcześniejszych emerytek z roczników 1949-52!
Niekorzystny dla emerytki ’52 wyrok z uzasadnieniem SA w Białymstoku z 11 września 2019 r., III AUa 378/19 w sprawie skargi do sądu apelacyjnego o wznowienie postępowania sądowego zakończonego prawomocnym wyrokiem w roku 2017, złożonej po orzeczeniu TK, P 20/16."
Link do wyroku:
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150500000001521_III_AUa_000378_2019_Uz_2019-09-11_001
https://www.wiesci24.pl/2020/01/24/skandal-w-sejmie-poslowie-pis-nie-przyszli-na-debate-w-sprawie-emerytow/?utm_campaign=shareaholic&fbclid=IwAR36E-n0A12yJ2vPsnVYZCVxKTaYgkJuIJ8SA1UI4RQ8KSCpBufgnt6gtjU
OdpowiedzUsuń