18 sierpnia 2019

Pisma do sądów apelacyjnych


            
Drodzy Państwo

             Okręgowe sądy pracy wydają różne wyroki w sprawach wniesionych po odmownych decyzjach o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.

           Gorzej wyglądają wyroki w sprawach o przeliczenie emerytur według korzystniejszych wskaźników, z reguły odwołania są oddalone. Czy któraś z Pań otrzymała w tej sprawie korzystny wyrok?

         Warto wnieść apelację w razie otrzymania niekorzystnego wyroku, nie powinno się dopuścić do uprawomocnienia wyroku z sądu pracy. Rozprawy odbędą się za kilka miesięcy.

           Drogie Panie, podawajcie treść i uzasadnienie wyroków (w skrócie) głównie w sprawach oddalonych o przeliczenie emerytur. Przypuszczam, że uzasadnienia są bardzo podobne we wszystkich sprawach.

           I u mam prośbę do osób, które świetnie redagują pisma sądowe. Pomóżcie napisać apelacje Paniom, które zdecydują się kontynuować sprawy sądowe.

          Wiele Pań wniosło już apelację do sądów apelacyjnych. Proszę, podajcie treść tych pism, podając zarzuty odnośnie wyroku i sprawy do rozpatrzenia przez sąd apelacyjny.

            Dziękuję za dotychczasowe porady wszystkim, którzy bezinteresownie pomagają zagubionym emerytom i proszę o dalszą pomoc.

188 komentarzy:

  1. Dlaczego sądy różnie interpretują paragrafy,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakie na przykład?

      Usuń
    2. Ponieważ zgodnie z Konstytucją RP Sądy w Polsce są niezawisłe i niezależne. W jednej sprawie dwa sądy mogą wydać dwa zupełnie różne wyroki. Na tym polega demokracja...

      Usuń
    3. Jeżeli minęło 5 lat od wydania decyzji. wznowienie postępowania nie jest możliwe. Natomiast, jeżeli w odwołaniu do Sądu od decyzji ZUS dodatkowo wnosi się o przeliczenie emerytury z wyłączeniem niekonstytucyjnej regulacji, podstawą takiego przeliczenia jest art. 114 ustawy o emeryturach i rentach FUS. Wówczas Sąd wydaje wyrok o przeliczenie.

      Usuń
    4. Nie ma zadnych przedawnionych. Skorzystac z art. 114. Poniewaz ZUS zastosowal przepis uznany za niekonstytucyjny bedzie mial obowiazek przeliczyc emeryture od nowa.

      Usuń
    5. Dobrze napisane. Tylko, że jest inaczej. Sąd wydaje wyrok o przeliczenie z zastosowaniem art. 114 a ZUS składa apelacje.Pozdrawiam.

      Usuń
    6. A jaka jest podstawa apelacji ZUS. Przeciez TK uznal, ze naliczali niezgodnie z Konstytucją. Czy ZUS w dalszym ciagu uznaje, że miał rację?

      Usuń
    7. Jest post Pani Natalii. Anonimowy15 sierpnia 2019 23:11

      Usuń
    8. ZUS sklada apelację i przywoluje art. kpa. Ale tak byc moze jezeli ktos sklada skarge o wznowienie postepowania. Natomiast przepisy ustawy emerytalnej - art. 114 powinien byc zastosowany wowczas gdy emeryt sklada wniosek o ponowne ustalenie wysokosci emerytury w zwiazku z zastosowanie, przez ZUS, przy jej obliczaniu przepisu uznanego za niekonstytucyjny. Jezeli wiec organ popelnil błąd jest zobowiazany do jego naprawy i to na mocy art. 114. Wynika to z art. 190 pkt 4 ktory rozszerza wznowienie postepowania do wszystkich mozliwych postepowan prowadzacych do przywrocenia stanu zgodnego z Konstytucją.

      Usuń
    9. Niestety też ZUS odmawia przeliczenia (było sporo postów na ten temat). Pozdrawiam

      Usuń
    10. ZUS stwierdza-decyzja organu emerytalnego o ustaleniu prawa do emerytury ma charakter deklaratywny,a nie konstytutywny.Skoro nabycie prawa do świadczenia następuje z mocą ustawy,czyli z chwilą spełnienia przez ubezpieczonego wszystkich warunków,decyzja organu emerytalnego ustalająca to prawo ma charakter deklaratoryjny.Ani data złożenia wniosku,ani data wydania decyzji nie przesądza więc o stanie prawnym mającym zastosowanie do oceny istnienia po stronie wnioskodawcy prawa do dochodzonego świadczenia (por.postanowienie Sądu Najwyższego z 06września 2018 r. II UK 410/17).Tym samym zaskarżona decyzja organu rentowego jest trafna i odpowiada prawu.
      To treść wpisana do uzasadnienia przez pełnomocnika ZUS,który wnosi o oddalenie odwołania.Odwołanie dotyczy decyzji,w której pomimo wyroku TK P20/16 odliczono sumę wypłaconych wcz.em.

      Usuń
    11. Do 13:30
      Przytoczone postanowienie SN w sprawie skargi kasacyjnej organu rentowego z 6 września 2018 r. II UK 410/17 odmawia przyjęcia tej skargi do rozpoznania. Uzasadnienie postanowienia wyjaśnia powody odmowy.
      ZUS cytuje malutki fragment a warto zapoznać się z całością postanowienia niekorzystnego dla ZUS (odmowa przyjęcia do rozpatrzenia).

      Link do postanowienia:
      http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/II%20UK%20410-17.pdf

      Usuń
    12. Do 15:26
      Czytałam przed umieszczeniem treści z godz.13:30.
      Zgadzam się z przywołanym zdaniem,że ani data złożenia wniosku,ani data decyzji nie presądza o stanie prawnym,który nabyłam z chwilą ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.Uważam jednak,że data złożenia wniosku ma istotny wpływ na wysokość wyliczonej emerytury co wynika z samej ustawy emerytalnej.
      Ponadto uważam przytoczenie tego postanowienia SN za jeden z argumentów ZUS,który nie wyklucza stosowania się do orzeczeń TK przez ZUS.

      Usuń
  2. Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych: Jak uzyskać, co powinien zawierać wniosek [2019]

    dość długi artykuł z 17.08.2019 w Gazecie Prawnej

    https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1426321,zwolnienie-od-kosztow-sadowych-w-sprawach-cywilnych-oplata-od-pozwu.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale w sprawach emerytur jest postępowanie sądu administracyjnego ,a nie cywilnego. Więc opłaty kpc.nas nie interesują tylko kpa.

      Usuń
    2. 16:13
      Nie masz racji. W sprawach odwołań od decyzji ZUS dotyczących rent i emerytur postępowanie odbywa się na podstawie kodeksu postępowania cywilnego.

      Usuń
    3. Odwołanie tak jak w kpa, ale jest wnoszone do sądu za pośrednictwem zus. Od odwołania opłaty nie ma. Natomiast jeśli ktoś inicjuje postępowanie sądowe poprzez wniesienie pozwu, to wtedy opłata jest. Przy odwołaniach mogą być opłaty za zastępstwo procesowe, ale nie zawsze,w postępowaniu cywilnym są koszty sądowe, które ponosi strona przegrana, jeżeli strona przeciwna o to wystąpi.

      Usuń
  3. Rada nadzorcza zus zbiera się 28 08 o godz10 do 13

    OdpowiedzUsuń
  4. Seniorzy pozostaną na rynku pracy? Będą udogodnienia dla starszych pracowników
    Gazeta Prawna

    https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/seniorzy-pozostan%C4%85-na-rynku-pracy-b%C4%99d%C4%85-udogodnienia-dla-starszych-pracownik%C3%B3w/ar-AACt6II

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy któraś z pań nieprzedawnionych wygrała sprawę w Sądzie?pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam emeryturę wcześniejsza z art. 32, ZUS odmówił przeliczenia, odwołałam się do sądu. Sąd w Katowicach orzekł na moją korzyść – przyznał prawo do emeryt. powszechnej obliczonej na podst. art. 26 bez dokonania potrąceń sum pobranych emerytur, uzasadnił, że sam mechanizm jest niekonstytucyjny niezależnie od tego z jakiego paragrafu była wcześniejsza emerytura. ZUS złożył apelację powołując się na to, że nie ma podstaw do wznowienia postępowania, ponieważ w moim przypadku wyrok TK nie jest nową okolicznością, bo mnie nie dotyczy – otrzymałam emeryturę na podst. art. 32 a nie 46. Czekam co będzie dalej.

      Usuń
    2. Pani Mado którego miała Pani sprawę w SO , czy znany jest już termin apelacji Wera

      Usuń
    3. Sprawę miałam 26 czerwca, na razie dostałam pismo, że Zus składa apelację, wiec termin dopiero przyjdzie.

      Usuń
    4. Pani Mado termin za 3 lub 4 mce

      Usuń
    5. Dziękuję za odpowiedź jestem w podobnej sytuacji tez art 32 i ZUS odmawia naliczenia bez odejmowanie pobranych emerytur.Chyba będę czekała na ustawę tylko do kiedy???Wera

      Usuń
    6. Do Pani Mady.
      Jestem w podobnej sytuacji.ZUS odmówił mi naliczenia emerytury powszechnej bez odejmowania pobranych emerytur twierdząc,że mam emeryturę wcześniejsza przyznaną z art. 32 a powinnam mieć z art.29 (spełniłam wszystkie warunki-tzn. 55 lat życia do końca 2008 r. i 36 lat składkowych i nieskładkowych. Pracowałam jako nauczyciel i na emeryturę wcześniejszą nie przeszłam z Karty Nauczyciela. Będę się odwoływać do sądu,czy mogę prosić o wzór pisma.

      Usuń
    7. Czy swoimi doświadczeniami z Sądem może się podzielić któraś z Pań nieprzedawnionych, która nie przeszła na emeryturę z art 32?dziękuję

      Usuń
    8. Do 13:06
      Mnie natomiast na moje odwołanie ZUS w swojej odpowiedzi dla sądu stwierdził,że na emeryturę przeszłam na podstawie art.46 w zw.z art.32,a zdaniem ZUS wyrok TK dotyczy wyłącznie zasad obliczania emerytur prysługujących na podstawie art.24 ustawy o eirFUS dla kobiet urodzonych w 1953r,które przeszły na em.wcz.na podstawie art.46 w zw.z art 29.
      Czekam na rozprawę w S.O. wyznaczoną na 22.10.2019

      Usuń
  6. Czy któraś z Pań nieprzedawnionych miała już rozprawę w sądzie?

    OdpowiedzUsuń
  7. A czy jest jakaś różnica między wznowieniem postępowania (dla nieprzedawnionych) a ponownym przeliczeniem z art. 114 ustawy o FUS? G.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest. Wznowienie postępowania może mieć miejsce tylko w przypadkach określonych w art. 145 kpa i 145 kpa z literami, muszą być zachowane odpowiednie terminy, natomiast przeliczenie na podstawie 114 ustawy nie jest obwarowane żadnymi terminami, wystarczy, że są powody do przeliczenia wymienione na właściwym formularzu do przeliczenia

      Usuń
  8. Po co sobie marnować nerwy ja czekam cierpliwie na sprawę w sadzie mam ja w październiku wiem że powszechna należy mi się wyższa ale to zależy tylko od sadu i zusbo o ustawie nikt nie mówi żadnych informacji na ten temat z początku była tylko euforia że szybko rozwiążą ten problem

    OdpowiedzUsuń
  9. Na początku było dużo zapału z naszej i ze strony rządu. Teraz nasze emocje opały widząc jakie efekty przynosi to wszystko. Rząd zajmuje się listami wyborczymi a my zostaniemy ztym co mamy, nawet trudno uchwalić ustawę naprawcza odnośnie wyroku TK. Co silniejsze kobiety walczą dalej, słabsze dały sobie spokój twierdząc że szkoda zdrowia . Pozdrawiam wszystkie panie 53

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak myślę, że ustawa naprawcza nie zostanie uchwalona. Czekam na wezwanie do sądu i pojadę. Nie wiem czy coś z tego będzie. Trzeba próbować. Pozdrawiam przedawniona

      Usuń
  10. Może się komu przyda,
    Jak sprawdzić decyzje emerytalną

    http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pa&id=jak_sprawdzic

    OdpowiedzUsuń
  11. Na stronie Sejmu została zamieszczona opinia PG z dnia 12-08-2019 do druku nr 3720. http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/21D9F4B3A1998177C125845C00465AE9/%24File/3720-001.pdf

    OdpowiedzUsuń
  12. A może zorganizować delegacje do premiera, prezesa Kaczyńskiego w sprawie kobiet z rocznika 1953

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamietac jednak trzeba, że ani premier ani prezes Kaczynski nie wezmie sie za sprawe bo przepisuznany za niekonstytucyjny nie dotyczy tylko kobiet z rocznika '53. W naszym kraju jeszcze nie ma lepszych i gorszych. I zapamietaj to sobie albo czytaj art 32 Konstytucji.

      Usuń
    2. Sam art.32 Konstytucji,to za mało.Niezgodność normy prawnej z tym art.musi stwierdzić TK,który jako jedyny jest uprawniony do kontroli wydanych aktów prawnych z Konstytucją.W przypadku sprawy P20/16,TK rozpoznając zadane pytanie prawne,w którym wykazano art.2,32 i 67 Konstytucji,wydał orzeczenie że art.25 ust.1b jest niezgodny tylko z art.2 Konstytucji.

      Usuń
    3. Jezeli jest niezgodny z Konstytucją to nie moze byc niezgodny dla jednego obywatela a zgodny dla drugiego. Zaden przepis prawny nie wprowadza takich mozliwosci.

      Usuń
    4. Takie prawo daje TK,art.188 Konstytucji.
      Każdy,czyje wolności i prawo konstytucyjne zostało naruszone ma prawo na podstawie art.79 Konstytucji wnieść skargę do TK.

      Usuń
  13. Jutro zadzwonie do dyrektora OPZZ do Pana Grzybowskiego tel.22) 551 55 17 i zspytam wprost co dalej z naszą ustawą i powiem o mechznizmie przeliczenia

    OdpowiedzUsuń
  14. BARDZO WAŻNE dla wcześniejszych emerytek ur. w latach 1949-1952:

    https://jotownia.wordpress.com/2019/08/01/projekt-ustawy-naprawczej-proces-legislacyjny-w-sejmie/comment-page-1/#comment-13314

    OdpowiedzUsuń
  15. http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/i%20uk%2037-18-1.pdf

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ważne dla roczników "spóznionych" 1949-1952!! (informacja-Jotownia-niezawodny Kibic) - bardzo polecam.

      Usuń
    2. A czy moglo byc inaczej skoro jest taki zapis w ustawie. Prawnicy ZUS interpretowali art 129 ust. 1 tak jak im bylo wygodnie. Stawali wiec ponad prawem.

      Usuń
    3. Nie tylko prawnicy ZUS. Ostatnio ukształtowała się także taka linia orzecznicza Sądu Najwyższego. Z nią właśnie polemizuje skład 3 sędziów w uzasadnieniu postanowienia I UK 37/18 o skierowaniu zagadnienia prawnego do składu 7-osobowego SN.

      Usuń
  16. Dziś weszła w życie duża zmiana Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

    Wśród zmiany "cieszy" opłata za uzasadnienie wyroku (100 zł).

    Generalnie zmiany polegają na podwyżce opłat. Tak Rząd RP walczy z przewlekłością postępowań sądowych - odstraszając obywateli od korzystania z wymiaru sprawiedliwości.

    Wskazane raczej byłyby zmiany dotyczące organizacji pracy, a przede wszystkim zwiększenie nakładów na personel pomocniczy sędziów (asystenci, sekretarze), który powinien wspomagać sędziów w bieżącej pracy.

    Więcej o zmianach np. tu:

    http://wyborcza.pl/7,155287,25099723,panstwo-zarobi-na-procesach-sadowych-wysoka-podwyzka-oplat.html

    OdpowiedzUsuń
  17. Mamy cały czas pod górkę. Już od sześciu lat. Dzisiaj jest dzień optymisty i wierzę, że wszystko się dobrze skończy. Posdrawiam Panie rocznik 1953 wspaniały

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam. Czy są tu Panie przedawnione z Poznania? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. A moze jest jakas Pani z Tych lub okolic nieprzedawniona.Ja czekam na sprawe pozdrawiam. Mery

    OdpowiedzUsuń
  20. dzisiaj otrzymałam z Sądu pismo i mam się ustosunkować do wniosków Zusu . Zus wnosi aby rozpatrzenie sprawy nastąpiło na posiedzeniu niejawnym bez konieczności obecnosci pozwanego. o co chodzi. Boją się emerytki , czy to jakaś pułapka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro to ty pisałaś odwołanie do sądu od decyzji ZUS to pozwanym jest organ rentowy, czyli ZUS.

      Usuń
    2. Skoro ZUS jest pozwanym i chce rozpatrzenia sprawy bez obecności pozwanego, to po co wnosi o koszty zastępstwa procesowego, bo o takowe wnosi

      Usuń
    3. Nie napisałaś wcześniej, że wnosi o zwrot kosztów zastępstwa procesowego.
      Tak, czy inaczej, wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę, a taką jest przygotowanie odpowiedzi na twoje odwołanie i kolejnych pism procesowych.

      Usuń
    4. Mam nadzieję, ze sprawę wygram i żadnych kosztów zastępstwa nie poniosę. Zus w piśmie wskazał, ze nie wystąpiły nowe okoliczności i nowe dowody a sprawa przedawniona, więc ma pewną wygrana.Ja natomiast wnosiłam o obliczenie w oparciu o art. 114 ustawy emerytalnej i podałam orzecznictwo w podobnych sprawach. Teraz dodatkowo wskażę wyroki SO w Łomzy z czerwca tego roku, cytat "Wydanie decyzji z naruszeniem prawa, co przecież sam ZUS stwierdził w zaskarżonej decyzji, należy zakwalifikować jako błąd organu rentowego czyli podstawę przeliczenia świadczenia z art. 114 ust 1 pkt 6 ustawy emerytalnej. Za taki błąd uznaje się bowiem każdą obiektywną wadliwość decyzji (teoria tzw. obiektywnej błędności decyzji) niezależnie od tego czy jest ona skutkiem zaniedbania, pomyłki czy też np. wadliwej legislacji- patrz wyrok SN z 04.10.2018 r. III UK 153/17.
      A zatem art. 114 ust. 1 pkt 6 ustawy emerytalnej jest pełnowartościową podstawą prawną pozwalająca na merytoryczne rozstrzygniecie o prawie strony do przeliczenia nieprawidłowo obliczonej emerytury zgodnie z art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej wobec stwierdzenia błędy organu rentowego- patrz uchwała SN z 26.11.1997 r. III ZP 40/97.

      Usuń
    5. Należy przeczytać art.184 kpc.,który określa,że postępowamoe w trybie niejawnym może być przeprowadzone,gdy pozwany (ZUS) zgadza się z pozywającym.
      Mówiąc krótko,ZUS się poddaje,czyli nie sprzeciwia się żądaniu.

      Usuń
    6. Masz pelne prawo do obliczenia na nowo ustalonej emerytury na podstawie art 114 w zwiazku z uznaniem przez TK za niekonstytucyjny art. 25 ust. 1b,ktory byl podstawa obliczenia Twojej emerytury. Nie wyrazaj zgody na postepowanie niejawne. Zloz wniosek o przeprowadzenie postepowania na posiedzeniu jawnym. Masz do tego pelne prawo i z niego korzystaj. Nie boj sie ZUS-u, ktory zastrasza. Sprawa jest do wygrania.

      Usuń
    7. Nie wyrazaj zgody na żądania ZUS.Art.45 Konstytucji gwarantuje Ci prawo do jawnego procesu. Ponadto mozesz przywolac art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Czlowieka i Podstawowych Wolnosci. Złóż wniosek, przywolujac te przepisy, o przeprowadzenie rozprawy. Odwagi życzę.

      Usuń
  21. Czy Pani jest przedawniona i r 53 jaki paragraf

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jestem przedawniona, podlegam pod TK, ZUS chce żeby rozpatrzyć wg art 148/1 KPC

      Usuń
  22. Witam. Chciałam zapytać o co chodzi w tej rekompensacie za pracę przy komputerze i czy to jest już ogłoszone i wjaki sposób załatwia się.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To był narazie jednostkowy wyrok sądowy za 15 lat pracy przy monitorze informatyka.Gdzieś czytałam,że panie ksiegowe bank itp.nie mają szans bo łączą pracę papierkowa z komputerową.Tu chodzi o szczególne przypadki pracy całą dniowke przy monitorze 15 lat przed rokiem 2007.Podobno 2.30 zł za rok pracy do emerytury czyli około 35 zł na m-c do emerytury.Nie wiem czy brutto czy netto i czy było to wiarygodne źródło?

      Usuń
  23. Apeluje do pracujących emerytów, trzeba zwrócić uwagę na sposób wyliczenia emerytury, który znajduje się na decyzji. Powinny się tam znaleźć składki ZUS zwaloryzowane po roku 2013. Jeżeli ich nie ma trzeba się tym zainteresować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krystyna1953,masz rację,trzeba tego przypilnować,ja mam sprawę w Sądzie,złożyłam profesjonalnie napisane pismo procesowe przez Radce Prawnego o powołanie biegłego sądowego do przeliczenia mojej emerytury.W decyzji ,która otrzymałam po napisaniu skargi do ZUS otrzymałam właśnie przeliczenie emerytury powszechnej bez waloryzacji z takimi zaniechaniami ,że włosy na głowie stają.Proponuję wejść na swoją stronę PUE i poczytać,brak jest waloryzacji,brak jest właściwego przeliczenia emerytury powszechnej i wcześniejszej,masakra...trzeba walczyć o swoje,pozdrawiam i życzę powodzenia,Krystyna

      Usuń
    2. Chce Ci jeszcze podpowiedzieć na co zwrócić uwagę. Obecna emerytura, którą pobierasz to emerytura z waloryzacjami tymi marcowymi oraz z dodatkami za staż pracy czyli okresami składkowymi i przyrównywana jest do kap + skł ZUS z roku 2013. Musi wcześniejsza być wyższa. Dziekuje pozdrawiam Teresa

      Usuń
  24. Proszę o radę. ZUS wysyłając moją dokumentację do sądu wniósł o oddalenie odwołania i przedstawił uzasadnienie. To było pod koniec czerwca. Teraz zaczynam się zastanawiać czy powinnam odnieść się do tego, czy czekać aż sąd zwróci się do mnie, abym przedstawiła swoje stanowisko do pisma ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli sąd przysłał tylko wezwanie wraz z uzasadnieniem ZUS wnoszącym o oddalenie odwołania,to prawdopodobnie nie przyśle juz pisma zobowiązującego do zajęcia stanowiska.
      Zgodnie z prawem możesz odnieśc się na piśmie do treści odpowiedzi ZUS i radzę to zrobić.Co powinna zawierać taka odpowiedz znajdziesz na tym forum.Pisemna odpowiedz skierowana do sądu musi być w 2 egz.,gdyż jeden egz.sąd wysyła do ZUS.Sporządzenie takiej pisemnej odpowiedzi jest wygodniejsze niż słowne odnoszenie się na rozprawie.

      Usuń
    2. Z sądu jeszcze nic nie otrzymałam. To co otrzymałam było z ZUSu. Było to pismo z ZUSu skierowane do sądu, w którym wnosiił o oddalenie odwołania z uzasadnieniem.

      Usuń
    3. No i napisz odpowiedż na to pismo z ZUS, skierowane do sądu.

      Usuń
  25. Ja swoją sprawę w sądzie odroczyłam , mysląc że wcześniej będzie ustawa, a tu ani widu ani słychu i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale trudno. ZUS wyraził zgodę na odroczenie i wyliczył mi nowa emeryture bez potrąceń. Może poszłabym i by było po wszystkim bo już nie mam siły tym dalej zajmować bo widzę że wszystko się oddala.Liczą na zwłokę.Sąd w Katowicach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cCzy emerytura bez potrąceń wyszła wyższa? Ja też zawiesiłam w sądzie i ZUS się przychylił.Mam rok czasu do wznowienia ,no to moze się coś wyklaruje...Ale mi ZUS na nowo nie przeliczył.Jestem też przedawniona.

      Usuń
  26. Tak wyższa o ok 160 zł,ale nie wiem czy brutto, czy netto , ale ja nie doczytałam sie jaki czas mam na wznowienie, jeszcze raz dokładnie poczytam . Jeżeli chodzi o wysokość emer. to też dokładnie nie wiem bo podano mi dwie różne kwoty , muszę sprawdzić z decyzjami. albo przejechać się do ZUsu i wyjaśnić. W jakim sądzie ma pani sprawę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego wznowienie a nie ponowne obliczenie? Wznowienie jest na podstawie art. 145 kpa a ponowne obliczenie 114 ustawy emerytalnej.

      Usuń
    2. Jeśli postępowanie odwoławcze zostało zawieszone w sądzie, to w terminie do jednego roku od daty zawieszenia należy wnieść o jego podjęcie, w przeciwnym razie zostanie przez sąd umorzone.
      Podjęcie zawieszonego postępowania nie jest tym samym co wznowienie postępowania. Może potocznie ktoś tak mówić, ale to oznacza co innego.

      Usuń
  27. Obecnie Rząd pracuje nad projektem kompleksowej Ustawy o przekształceniu OFE w IKE. Będę tam uregulowane wszystkie kwestie emerytalne kompleksowo. Ustawa ma wejść w życie 01 maja 2020 roku. W związku z faktem, że wszystkie osoby urodzone przed 01.01.1954 osiągnęły już wiek emerytalny projekt Ustawy zakłada zniesienie z dniem 01.05.2020r. prawa do pobierania tzw. emerytur wcześniejszych. Zatem już za 9 miesięcy wszystkie z mocy prawa będziemy na emeryturach powszechnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinni wykonać wyrok tk jak najszybciej r 53

      Usuń
    2. Zrekompensować nam straty

      Usuń
    3. Jeśli to prawda, to taka ustawa byłaby niezgodna z Konstytucją, naruszałaby prawa nabyte, działałaby na niekorzyść osób, których emerytura wcześniejsza jest wyższa, chyba, ze ta wyższa wcześniejsza zostałaby nazwana powszechną,aby nie było uszczerbku finansowego.

      Usuń
    4. Przecież r 53 Już narusza prawa nabyte

      Usuń
    5. Gdzie znajdę więcej informacji na ten temat - to fragment jakiegoś atykułu, czy może wiadomości pozyskane w inny sposób? Raczej nie interesuje mnie OFE/IKE, tylko reszta tematu. Można prosić o więcej informacji lub o podanie gdzie szukać?

      Usuń
    6. https://www.prawo.pl/prawo/przeksztalcenie-ofe-w-ike-projekt-ustawy,422702.html

      Usuń
  28. Czy odpis z usasadnieniem z sadu jest platny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy w związku z wejściem w życie nowych przepisów od wczoraj jest już płatny 100 zł, niestety

      Usuń
    2. To nie ma sensu odwolywac sie do sadu apelacyjnego.Przedawniona nic nie zyskam .Czekac tylko na ustawe bo szkoda tej nedznej emerytury na sady.Pozdrawiam wszystkich.Marysia

      Usuń
  29. Powinno nas teraz interesować posiedzenie sejmu a nie komisji bo 2 czytanie projektu ustawy odbywa się na posiedzeniu sejmu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko, dopóki nie odbędzie się pierwsze czytanie w komisji to nie może być 2 czytania w Sejmie.

      Usuń
  30. Czy któraś z Pań nieprzedawnionych była już w sądzie? Proszę o informację w jakim mieście sąd i jaki wyrok w zakresie sposobu przeliczenia i wyrównania emerytury. Dziekuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  31. Sąd Okręgowy Jelenia Góra proponuje zawieszenie sprawy do czasu uchwalenia ustawy przez sejm. Nieprzedawniona. Pozdrawiam Teresa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Pani za informację, również pozdrawiam

      Usuń
  32. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał w mojej sprawie korzystne rozstrzygnięcie, ZUS ma przeliczyć, czekam na uzasadnienie, zwróćcie uwagę na nowelizację kpc, w niedługim czasie za uzasadnienie 100 zł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W jakim stopniu korzystne roztrzygnięcie, - współcz. do życia z którego roku , rewaloryzacja kapitału. Proszę napisać coś więcej , a ZUS z jakiego miasta, bo mój ZUS z Sosnowca

      Usuń
    2. przedawniona jestem, zus z chorzowa, nie byłam na rozprawie dzwoniłam tylko do sądu, nakazał przeliczyć, ale szczegółów nie znam, złożyłam wniosek o odpis wyroku z uzasadnieniem i czekam

      Usuń
  33. od wczoraj już obowiązuje 100 zł za wniosek o uzasadnienie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. strona wnosząca odwołanie i tak jest zwolniona z mocy ustawy, więc nie płaci za wniosek

      Usuń
  34. Emerytura powszechna ma znak ENP a wcześniejsza E. Skoro tak jest, to dlaczego ZUS po przeliczeniu emerytury powszechnej nadal operuje nr E i zawiesza emeryturę powszechną a wypłaca emeryturę wcześniejszą bo jest korzystniejsza. Nie jest to emerytura powszechna tylko wcześniejsza.

    OdpowiedzUsuń
  35. Luiso, znów poniosła Cię fantazja. Kobieto, przestań mieszać ludziom w głowach. Poczytaj sobie Uzasadnienie do wyroku TK z dnia z dnia 6 marca 2019 r.

    OdpowiedzUsuń
  36. Co znów wymyśli i wymąci w głowach emerytkom53 znawczyni nowych lub przyszłych przepisów luisa?

    OdpowiedzUsuń
  37. P Elzbieto53 jak tam Pani sprawy sądowe proszę napisać Wera

    OdpowiedzUsuń
  38. Przecież ta pani Luisa nic konkretnego nie pisze. Przecież to jest jeden bełkot nic nie dający.

    OdpowiedzUsuń
  39. Drogie panie, nie zabraniajmy nikomu wyrażać swojego zdania każdy ma prawo pisać na blogu a ze z tym się nie zgadzamy to już inna sprawia nie obrazajmy nikogo kto rozsądny ten pomija głupie wpisy

    OdpowiedzUsuń
  40. Jestem na tym blogu od początku i co jakiś czas ktoś pisze takie prowokujące teksty. Nie zwracajmy na nie uwagi. Dalej sobie pomagajmy. Pozdrawiam serdecznie Halina

    OdpowiedzUsuń
  41. Nie przeliczałm urlopu wychowawczego w 2015r czy mogę to zrobić teraz jestem przedawniona 53r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeliczyłem w 2015. Emerytura niższa od wcześniejszej. Też jestem przedawniona. Czekam na termin rozprawy w sądzie. Oby jak najpóźniej. Będę pisała o zawieszenie. Ale mam na to czas.

      Usuń
    2. Ja też przeliczalam w 2015 ale wtedy wzrósł tylko kapital poczatkowy I też mam wczesniejsza wyższa chociaż bez potrącenia składek miałabym wyższa powszechna A zi jestem przedawniona sprawa wyznaczona na 15 10 Ela W

      Usuń
  42. Pani Luiso niech się Pani nie przejmuje krytycznym uwagami bo na tym blogu tak jest ze jak nie napisze ktoś tego co te panie chcialyby przeczytać to tak będzie. Lepiej opowiadać bzdury to będą panią prosić wręcz błagać o pomoc.To taka zawiść ja tego doświadczyłam. Sprowadzalam te panie na ziemię za to nazywana byłam "trollem".

    OdpowiedzUsuń
  43. Jestem z Tychów a nie z Tych ktoś pytal o taką osobę nie wiem czy mogę być to ja

    OdpowiedzUsuń
  44. Mozna mowic z Tych i z Tychow to jest udowodnione byl kieďys program w TV na ten temat. serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  45. Proszę o informację, jak ZUS przeliczył decyzję z zastosowaniem korzystniejszego wskaźnika dożycia? Czy ZUS bierze wskaźnik dla wieku obecnego (65+/66+), czy dla 60+ ale z tablic z roku wcześniejszego (np. z 2013 r. a nie z 2014 r.)? Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  46. Ja skladalam wniosek o emeryture W 2013 w kwietniu a ustawa o potraceniu była od 1 01 2013 o czym nie wiedziałam i Pani z ZUS przy której wypelnialam ten wniosek słowa nie powiedziała o potraceniu składek tylko żeby się nie martwić bo wczesniejsza i tak będzie wyższa zwykle oszustwo a teraz płacę za niewiedzę jest mi przykro przecież były to wypracowane moje skladki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mieszkam w innej miejscowości i wniosek wypełniałam na miejscu w zusie, nie doczytałam o możliwości wycofania wniosku bo druk maly i nie wiedziałam, że jest pulapka. W domu czytałam pouczenie na decyzji. Nic na temat wycofania tylko o możliwości odwołania się do sądu. Specjalnie tak zrobili, żebyśmy wpadły w pułapkę. Teraz domagają się szacunku? Niech sobie dopowiedzą na co zasluzyli. ciekawe czy im się to oplaclo i czy mają wyrzuty sumienia?

      Usuń
    2. Komentarz Unknown 23 sierpnia 2019 09:23 świadczy o tym, że nie było żadnej teorii spiskowej.
      Można zrozumieć rozgoryczenie kiedy teraz okazało się, że emerytura pierwszaków jest lepsza, ale wtedy skoro ktoś przychodził z wnioskiem o emeryturę, oznaczało, że chciał emeryturę według takiego prawa jakie wtedy było, no i miał wybór wyższej na starych zasadach tzw. wcześniejszej, niektóre osoby posiadają szczególne umiejętności przerzucania swojego zaniedbania na innych, najpierw trzeba wymagać od siebie, o dopiero potem od innych. Wiele osób posiadało informację o możliwości wycofania tego wniosku, a mimo to składały, bo chciały mieć emeryturę aby mieć środki do życia, to zawsze była i jest suwerenna decyzja potencjalnego emeryta

      Usuń
    3. do 09:11
      A nie masz pretensji do siebie i wyrzutów sumienia, że ci się nie chciało wtedy założyć okularów i przeczytać dokładnie objaśnienia do składanego wniosku? W każdej informacji ZUS są stoliki, gdzie można spokojnie usiąść i przeczytać, wypełnić wniosek albo inne druki, ale najwygodniej to mieć pretensje do kogo, a nie do siebie

      Usuń
    4. Jakie pretensje do siebie ja przy stanowisku pod dyktando Pani urzędniczki wypelnialam a ona słowa nie powiedziała to tak wygląda ich praca ja zaufalam i za naiwność nie mam wyższej emerytury

      Usuń
    5. To ty tak twierdzisz, pomogła ci wypełnić i teraz jeszcze masz pretensje?

      Usuń
    6. Nie ma czego bronić bo 13 tyś emerytek zostało pokrzywdzonych zadenTrybunal konstytucyjny nie wydał by wyroku gdyby trzymali się konstytucji

      Usuń
    7. To są obiektywne stwierdzenia, a nie czyjaś obrona. Niekonstytucyjna ustawa to nie wymysł ZUS, natomiast czym innym jest własne wygodnictwo i przerzucanie winy na innych

      Usuń
    8. Mojemu znajomemu nie przyznano wcz.emerytury,bo brakło mu 2 dni,aby spełnić warunki na 31.12.2008 r.Łączny staż pracy ponad 40 lat,w tym ponad 30 w warunkach szcególnych.Pobierał swiadczenia emerytalne około 800+.Od swgo kolegi dowiedział się,że przysługuje mu em.pomostowa.Gdy ponownie udał się do ZUS i zapytał,czy może złożyć wniosek o taką emeryture,poinformowano,że tak.Kiedy zapytał,dlaczego nie poinformowano go o takiej możliwości w wydanej odmownej decyzji dot.em.wczesniejszej,otrzymał odpowiedz,jeśli chciał pan bardziej korzystną em.wcześniejszą to tak pan ma.O prawie do emerytury pomostowej nie poinformowano go również w sądzie do,którego się odwołał w związku z decyzją odmowną dot.wcz.em.Będący na rozprawie przedstawiciel ZUS stwierdził z uśmiechem i tak brakuje panu 2 dni do wymaganego stażu 25 lat na koniec 2008 roku.

      Usuń
  47. Na stronie Sejmu https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp... jest nowa interpelacja złożona w sprawie kobiet urodzonych w 1953 r. (niestety na stronie brak treści). Dobrze, że ktoś się interesuje się naszym losem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Interpelacja nr 33383
      w sprawie świadczeń emerytalnych kobiet urodzonych w 1953 r.

      Usuń
    2. Tekst tej interpelacji został wczoraj zamieszczony tutaj:

      https://jotownia.wordpress.com/2015/12/12/wymiana-informacji/comment-page-2/#comment-13328

      Usuń
  48. Mnie pani w informacji ZUS powiedziała,że nie muszę składać wniosku o emeryture powszechną, bo według nowych przepisów odejmą mi 5 lat wcześniejszych pobranych emerytur i nic nie zyskam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To miała Pani szczęście, ponieważ taką informację w ZUS powinny były otrzymywać wszystkie emerytki z rocznika 1953 przy składaniu wniosków w roku 2013 i 2014, to jest podstawowym obowiązkiem ZUS. Dlatego teraz emerytki mają uzasadnioną pretensję (po 30 lub 45 latach odprowadzania składek) do ZUS o dezinformację.

      Usuń
    2. A co mają powiedzieć emerytki z rocznkow 1949-1952 ktore prawo do emerytury nabyly gdy nie bylo jeszcze w ustawie art 25 ust 1b i ZUS zastosowal wobec nich ten przepis.To dopiero bezprawie. Dlaczego teraz uważa się, że emerytki z rocznika '53 sa takie pokrzywdzonw? RPO powinien, z urzędu, zadbac o rowne traktowanie obywateli a nie udawac, że sprawy nie ma.

      Usuń
  49. Tak to wszystko teraz się wyciszyło że aż sie boje co to będzie dalej.Na tą chwilę tylko o wyborach,same przepychanki a o ustawie zero...I to tęż ma swój cel.przecież większość posłów nawet nie wie o co chodzi.Tylko podniosą rękę do zagłosowania na ten bubel co przygotował senat.Jestem przedawniona .A moja przyjaciółka jako pierwszak podwyżka 700 zł.Ona się cieszy ,ja jej nie zazadoszczę ale też bym tak chciała...Mamy słabą siłę przebicia żeby nas przedawnione przeliczyć tak ja pierwszaki.Tylko i wyłącznie byśmy na tym przeliczeniu zyskały.AOni nas szczują spłatą.To będą jednak grosze.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam . Rzeczywiście grosze bo mnie ZUS wyliczył że dostanę grosze ok 50 zł. Dokładnie nie wiem bo przedstawił mi wszystko brutto.Pozdrawiam

      Usuń
    2. 50 zł to grosze, ale waloryzacja emerytur kilkuzłotowa to była zadowalająca.

      Usuń
  50. Dzień Dobry
    Przepraszam, że pytam, ale temat miał być o pismach procesowych, apelacyjnych, czyżbym coś przeoczyła? Został mi już doręczony wyrok z uzasadnieniem na 13 stron, z których w zasadzie nic nie wynika, oprócz tego, że moje odwołanie zostało oddalone, ale jakieś tam światełko w tunelu jest, albowiem w punkcie II cytuję:
    "Wniosek ubezpieczonej o ponowne ustalenie świadczenia zawarty we wniosku o wznowienie postępowania przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Olsztynie do merytorycznego rozpoznania".
    Uzasadnienie (13 stron) myślę, że jest szablonem ,co widać po ciut jaśniejszym druku fragmentów zawierających moje dane, numery, czy daty moich spraw. Apelację mam zamiar złożyć, dlatego też szukam sensownego pisma.
    Serdecznie pozdrawiam i miłego dnia życzę, bez zbędnych złych emocji.
    Pani Jolu K nieustający szacunek i podziw dla Pani.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. AniuK, ZUS został zobowiązany do ponownego ustalenia świadczenia, od czego się odwołujesz?
      Czy już z góry założyłaś, że ponowne przeliczenie będzie niekorzystne i już składasz odwołanie z tego powodu? Jeśli tak, to stanowczo za wcześnie, b jeszcze takiej decyzji nie ma, będzie dopiero po wydaniu decyzji przez ZUS.
      Z tego wynika, że Twoje odwołanie nie zostało oddalone, gdyby tak było, to decyzja, którą skarżyłaś do sądu pozostałaby bez zmiany

      Usuń
    2. do 09:25
      oczywiście z komentarzu 09:56 miałam na myśli z jakiego powodu chcesz składać apelację

      Usuń
  51. Maciej Masłowski
    Paweł Skutecki
    Paweł Szramka

    Interpelacja w sprawie świadczeń emerytalnych kobiet urodzonych w 1953 r.

    Szanowna Pani Minister,
    w dniu 21 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok z dnia 6 marca 2019 r., w którym orzekł, że art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2018 r. poz. 1270 oraz z 2019 r. poz. 39) w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2019 r. jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. Konsekwencje powyższego wyroku odczuły bezpośrednio kobiety z rocznika 1953, które jako ostatni rocznik miały możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy jednak osiągnęły powszechny wiek emerytalny umożliwiający przeliczenie tego świadczenia na wyższe (wypłacane do końca życia), okazało się, że zmieniły się przepisy i wypłacone świadczenia odjęto od kapitału emerytalnego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. część pań może ubiegać się o przywrócenie starych zasad. Powyższe zmiany spowodowały sytuację , w której z jednej strony świadczenie emerytalne części kobiet z powyższego rocznika wzrośnie, część jednak w konsekwencji otrzyma świadczenie niższe nawet o kilkaset złotych. Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS, ponad 13 tysięcy kobiet z rocznika 1953, zostało pozbawionych korzystniejszego przeliczenia świadczeń. Po zmianach zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny mogły co prawda przejść z emerytury wcześniejszej na klasyczną, ale ZUS potrącał z ich kapitału emerytalnego kwoty już wypłacone. Tym samym wyliczano im mniej niż przed zmianą przepisów. W celu odzyskania pieniędzy emerytki mogły złożyć skargę do ZUS o wznowienie postępowania w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia wżycie wyroku tj. do dnia 23 kwietnia 2019 roku. ZUS jednak nie powiadomił klientek o powyższej sytuacji. W ten sposób duża część kobiet z rocznika 1953 utraciła możliwość nie tylko zwiększenia kwoty emerytury, ale także straciła znaczną część kwoty przysługującego im świadczenia. Senat RP skierował 12 lipca 2019 r. projekt nowelizacji ustawy w sprawie wznowienia postępowania i przeliczenia wysokości emerytury dla kobiet z rocznika 1953 według korzystniejszych zasad. W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
    1. Dlaczego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie powiadomił kobiet urodzonych w 1953 roku, którym w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego zmniejszono kwotę świadczenia emerytalnego o możliwości wniesienia skargi do ZUS o wznowienie postępowania?
    2. Czy po wejściu w życiu skierowanego przez Senat RP projektu nowelizacji ustawy w sprawie wznowienia postępowania i przeliczenia wysokości emerytury dla kobiet z rocznika 1953 według korzystniejszych zasad, emerytki, które w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego straciły część kwoty świadczenia będą mogły wnioskować o zwrot utraconej kwoty?
    Z wyrazami szacunku,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy są takie kobiety, które w wyniku wyroku TK straciły cześć kwoty świadczenia? O co tutaj chodzi?

      Usuń
    2. Nie straciły nic z dotychczasowego świadczenia,tylko na skutek wniosku złozonego w roku 2013/2014, a nie 2019r mają dalej wcześniejszą wyższą od powszechnej nawt bez odjetych emerytur wcześniejszych.Jak dla mnie nie do ogarniecia jest przeliczenie emerytury na powszechną dla pierwszaków często juz niepracujących na wniosek z 2019r.Żaden inny rocznik nie miał i nie ma takiej możliwości,aby nie pracując mieć wyższa emeryturę często ponad 1000zł.

      Usuń
    3. To prawda. Tak wyszło. Tylko nie mogę zrozumieć, jak zus coś takiego mógł zrobić. Nie wierzę, że coś w tym temacie nie kombinują. Piszę nie dlatego, że nie jestem w grupie pierwszakow. Mam nadzieję, że ustawa zostanie zmieniona i wszyscy zostaną jednakowo potraktowani.

      Usuń
    4. To prawda,moja sąsuadka rocznik 53 nie peacuje jak skończyła 50 lat.Najpierw poszła na świadczenie przedem,a od 55 roku na wczesniejszą emeryt. Wczesniejsza emerytury jej 2100.Teraz przeliczyla po raz pierwszy i na ręke ma 3200 zl,tak to jest,jestesmy jednoroczne nawet z jednego mca.Jej staż pracy 30lat a moj 42 lata i ja mam 1890 zl na rękę,przedawniona

      Usuń
    5. powiedzcie mi Panie dlaczego składałyście wnioski o emeryturę powszechną wiedząc - zdecydowana większość wiedziała-o odliczeniu emerytur już pobranych, nawet w Zusach o tym mówiono i dość głośno było w prasie ala pol

      Usuń
    6. Jak to może tak być .Co to za prawo i jaka niesprawiedliwość .Jak można było nas tak podzielić.Jest ogromna różnica między pierwszakami a pezedawnionymi.Przecież równo poszłyśmy na emeryturę wczesniejszą w 2013 r.CZy to tak trudno zrozumieć? Powinnyśmy sie domagać my przedawnione tylko takiego samego przeliczenia jak pierwszaki.Wtedy będzie sprawiedliwie. Żadne spłaty i inne przeliczenia nam nic nie dadzą.Atyle szumu ile to my przedawnione dostaniemy
      Krzywda dla nas to wielka .Teraz tylko gra o stołki ŻENADA...

      Usuń
    7. A kto wiedział o możliwości wycofania wniosku? Kto wiedział, że wystąpienie o emeryturę będzie niekorzystne i skutkuje zaprzestaniem waloryzacji kapitału i składek? Pracownicy zusu i ich bliscy i to oni zyskują najwięcej. To jest nagroda za ich milczenie. Jeszcze parę przypadkowych osób zyskało, ale głównie nagrodzeni zostali oni i teraz siedzą na blogu i nas denerwują. Gdyby to było takie oczywiste to skąd tyle osób, które nie wycofaly wniosku? Specjalnie wprowadzali w błąd mówiąc, że nic nie tracimy na przeliczeniu, kierujac nas do sądu. Teraz też kierowali do sądu, a potem obciążają kosztami opłaty za zastępstwa i wprowadzają płaty za uzasadnienie wyroku.

      Usuń
    8. Do 14:42 i innych.
      Po wyroku TK wszystko zgodne z przepisami w tym z ustawą emerytalną.

      Usuń
    9. W lipcu spotkałyśmy z koleżankami z jednej klasy rocznik 53.-7 osób.Mieszkamy w różnych miastach wszystkie jesteśmy wcześniejsze emerytki.Okazało się że po wyroku TK tylko 1 !!! zyska bo jest pierwszakiem.Zapytana dlaczego nie przeliczyla em.powszechnej szczerze przyznała że tak poradziła jej znajoma z ZUS.Wszystkie jesteśmy po studiach długiej pracy.Kazda z nas składając wniosek usłyszała że "nic pani nie straci jeśli wyliczona em.bedzie niższa bo będzie pani brała tą dotychczasową."I tyle informacji.Widocznie ZUS taką miał odgórną informację.A myśmy zaufały tej instytucji wierząc że mas nie oszuka,że pracownicy najlepiej znają przepisy.

      Usuń
  52. Nadal jestem przedawniona. Przeliczenie dotyczy najprawdopodobnie 6 miesiecznego okresu opieki nad maloletnim, co (eureka) znalazłam dzięki Wam - dzięki. W sumie niepotrzebnie podnosiłam tą kwestię, bo jest ona do oddzielnego rozpatrzenia. Natomiast przeliczenie bez potrąceń nadal jest oddalone. W uzasadnieniu jest wspomniane, że trwają prace nad stosowną ustawą.
    Są momenty, że mam ochotę skorzystać z usług radcy prawnego.

    OdpowiedzUsuń
  53. AniuK, z jakiego miasta jest ten wyrok, jeśli można zapytać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sąd Okręgowy w Olsztynie. Apelacyjny będzie w Białymstoku.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Aniu napisz w jakiej grupie jesteś czy przedawniona o co pytali. Ja czekam na termin. Jagoda z Olsztyna

      Usuń
    3. Jestem przedawniona. W zasadzie Pan Sędzia zapytał tylko czy podtrzymujemy (ja i ZUS) swoje zdanie zawarte w pismach.
      Z terminami to jest dziwnie tzn. ponoć zależy to od losowania. Koleżanka, która składała pozew przede mną ma termin na grudzień, druga (nauczycielka) chyba tak jak Ty czeka jeszcze na termin.
      Ja odniosłam wrażenie, że wyrok był już wydany, zanim weszłam na salę, dlatego piszą, że obecność jest nieobowiązkowa. Byłam z koleżanką, która prawie sześć lat temu z dezcyzją ZUS, umiejszającą świadczenie,się nie zgodziła.
      Po rozprawie już w windzie jakaś postronna pracownica sądu od razu domyśliła się, że jesteśmy z "nieszczęsnego" 1953 roku. Myślę, że w naszym Sądzie jeszcze pozytywny dla skarżącej wyrok nie zapadł, ani wtedy ani teraz. Na Apelacyjny też za bardzo nie liczę, ale niefajNIE to jest teraz zostawić sprawę nie do końca załatwioną. Tak myślę, chociaż może się mylę.
      Pozdrawiam krajankę, może i koleżankę z dawnych lat.

      Usuń
  54. Sporzadzenie wyroku z uzasadnieniem jest bezplatne dzwonilam do sadu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, bo nie płaciłam za dostarczenie wyroku z uzasadnieniem. Ale jeśli powstała ustawa wprowadzająca koszty to musi się uprawomocnić, więc na dzisiaj opłat rzeczywiście jeszcze nie ma. A może podobnie jak z kosztów zastępstwa procesowego osoby o niskich dochodach będą mogły być zwolnione. Pożyjemy - zobaczymy. Bele ny nam zdrowia starczyło.

      Usuń
    2. Sorki...byle by tego zdrowia wyżej wymienionego nie zabrakło.

      Usuń
    3. Nowe opłaty obowiązują od 21 sierpnia.

      Usuń
    4. Do 01:06
      A dlaczego tak się spieszą?Nawet nie czekaja do na koniec miesiąca.

      Usuń
  55. A te sprawy w sądach to wcale nic nie wnoszą .Jeszcze żadnego pozytywnego wyroku nie było. Tyle rozpraw i tyle straconych pieniędzy z budżetu państwa.Przecież muszą opłacic sędziów i pełnomocników ZUS .A obecność jest nie obowiązkowa, więc zgóry wiadomo co zrobią.Tak więc na sądy też panie nie liczcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To znowu Pani z zus?

      Usuń
    2. Miałam sprawę 23.07.2019 r w Sądzie. Osobiście byłam na sprawie. Pełnomocnika z ZUSu nie było. Czekam teraz na wykonanie wyroku, lub apelację złożoną przez ZUS. ZUS ma 1 m-c czasu od otrzymania wyroku z SĄDu. Panie składajcie odwołania bo z ustawą to nic pewnego. Nie możemy się poddawać. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Aja byłam w sądzie ipani pełnomocnik była .Zawiesiłam sąd i pani z ZUS -przychylnie . Teraz mam rok czasu.Czekam czy cos się zmieni,z tego co wiem to sądy niektóre każą przeliczać ,ale to już dla nas przedawnoonych nic korzystnego.BĘDĄ GROSZE....

      Usuń
    4. Do 16:13
      Wydaje mi się,że ZUS ma taki sam termin na złożenie apelacji jak każda osoba,która złożyła pozew czy odwołanie od decyzji.

      Usuń
  56. Czy miały Panie sprawę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku?

    OdpowiedzUsuń
  57. Do Barbary Rozumiem, że miałaś sprawę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku?

    OdpowiedzUsuń
  58. Do barbra godz 16:13 Jeżeli miałaś sprawę Gdansku napisz proszę kilka słów o sprawie Rozumiem,że wyrok korzystny ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, ale mój post dotyczył Anonimowy23 sierpnia 2019 15:51 (zdanie: Tak więc na sądy też panie nie liczcie." Moja sprawa odbyła się w Sądzie w Łomży (wyrok - wniosek o przeliczenie emerytury na zasadzie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Pozdrawiam

      Usuń
    2. Przeliczą ale starymi wskaźnikami,wiem bo pytałam w ZUS ie i nic napewno nie się zyska

      Usuń
    3. Też tak uważam że przeliczą ale zysku napewno żadnego.Też taka informacje dostałam W ZUS .Proponowana ustawa tęż zakłada nowe przeliczenie ale z tego nie ma się co cieszyć.To będzie mała kwota.Przeliczenie dla nas tylko tak jak pierwszakom.To byśmy się mogły dopiero cieszyć.

      Usuń
    4. Uważam, że na dzień dzisiejszy lepsza i mała kwota jak wcale. Projekt ustawy, też zakłada przeliczenie na dzień złożenia wniosku o emeryturę. Wiem, że tracę na wyliczeniu z porównaniem do pierwszaków ale to mój błąd, że złożyłam wniosek. Zaufałam ZUSowi organowi Państwa. Przynajmniej pierwszaki skorzystały na tym "bałaganie". Pozdrawiam

      Usuń
    5. Ja też popełniłam taki sam błąd.Pewnie że dobre i pare groszy.Ale różnica między pierwszakami a przedawnionymi jest wręcz ogromna.dlatego powinniśmy się tylko tego domagać.

      Usuń
  59. Moze ktoras z pan przedawnionych pisala apelacje.Czy mogla by mi pomoc.Wyrok niekorzystny powolywalam sie na art.114.Jestem przedawniona.

    OdpowiedzUsuń
  60. Nic do P ierwszakow nie mam Ale wyrok Trybunału powinien obowiązywać jednolicie! Wszystkich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Ponadto TK zwrócił uwagę, że ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym. Czy to są jednolite zasady, które są w projekcie ustawy? Raczej nie.

      Usuń
    2. I my to rozumiemy JEDNOLITE ZASADY ZWROTU ŚWIADCZEŃ NALEŻNYCH UPRAWNIONYM-ale nasi ustawodawcy tego nie rozumieją? A sądy też nie chsą zrozumieć?

      Usuń
  61. Jak czytam te komentarze, to wybrzmiewa w nich takie podejście, że jeżeli ja nic nie zyskałam, lub zyskałam mało, to dlaczego mają zyskać pierwszaki. Drogie Panie, zostawcie pierwszaki w spokoju, niech się cieszą swoimi podwyżkami i walczcie o to, aby i wam tak przeliczono, a nie o to, żeby pierwszakom przeliczono tak jak wam. To takie charakterystyczne podejście dla naszego narodu. Jeśli ja nic nie mam, to i sąsiad też nie powinien nic mieć. W końcu doprowadzicie do tego, że i pierwszakom to zabiorą i wtedy będziecie w końcu szczęśliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. TK określił, że zwrot ma być jednolity. Chyba każdy rozumie co to znaczy. Po co te mądrości wypisywać .

      Usuń
    2. Do 21;34 -Pani zapewne jest pierwszakiem że tak to opisuje ale uwazamy i musimy otym pisać bo na emeryturę przeszłyśmy równo więc musimy się domagac sprawiedliwości. Ito jest ewidentny przykład nie równego traktowania.Apani już nie zabiorą.Może pani byc spokojna.Tylko troche wyrozumiałosci dla przedawnionych.

      Usuń
    3. Nie jestem pierwszakiem. Jestem nieprzedawniona i czekam na rozprawę, z nadzieją że ZUS uzna moje argumenty i pozwoli na przeliczenie, tak jak pierwszakom. Jeżeli zmienią zasady na niekorzystne dla pierwszaków, to nasza walka pójdzie na marne. Więc po co te sądy i cała ta nerwówka? Dlatego nie możemy kwestionować przeliczenia dla pierwszaków, skoro wszystkie o takie przeliczenia walczymy.

      Usuń
    4. Jednolicie to znaczy po równo tak samo więc po wyroku tk każdy powinien mieć policzone w ten sam sposób bez podziałów na P ierwszakow przedawnionych nieprzedawnionych i kogo tam jeszcze wymyslą

      Usuń
    5. W czasie modlitwy chłom mówi,Boże sąsiad ma krowę,która daje mu dużo mleka.
      Bóg pyta modlącego,czy chcesz mieć taką samą krowę?
      Modlący odpowiada,że nie.Chcę aby sąsiadowi ta kroa zdechła.

      Usuń
    6. Do 23:04
      Nieprawdą jest,że nie zabiorą i można być spokojnym.Art 114 ust.1 pkt 6 działa również w drugą stronę.Na podstawie tego przepisu ZUS może wydać nową decyzję,w której obniży wcześniej wyliczoną emeryturę.

      Usuń
    7. Do 23:04
      Jakiej prawiedliwośi,mamy już przecież Prawo i Sprawiedliwość."Bóg jest samą sprawiedliwością,a ludzkie wyroki mogą być niesprawiedliwe.Cokolwiek zwiążesz na ziemi,będzie związane w niebie".Jeśli pisze się w swoinm imieniu,należałoby napisać uważam.

      Usuń
  62. Jestem przedawnieniona ,wniosłam sprawę do sądu w Gdańsku.W odpowiedzi na odwołanie Radca Prawny ZUS,wniósł o dopuszczenie dowodu z przesłuchania mnie na okoliczność posiadania wiedzy o wniosku emerytalnym,o rodzaju pobieranego świadczenia emerytalnego oraz innych czynnościach podejmowanych po przyznaniu prawa do emerytury.Mam dylemat,jak się do tego ustosunkować w piśmie do Sądu .Może ktoś jest w podobnej sytuacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tez jestem z Gdanska,bylam dzisiaj w Sądzie,poczytalam sobie wszystkie dokumenty i obliczenia z ZUS,ale na samym poczatku jest przygotowane:oddalenie odwolania ubezpieczonej,powołanie się na art.146 k.p.a,o przedawnieniu,ze wzgledu na 5-cio letni termin i decyzja ostateczna nie moze byc uchylna itp

      Usuń
    2. Jezeli wnosisz o ponowne obliczenie emerytury w zwiazku,z naruszeniem art. 2 Konstytucji przez zastosowanie art. 25 ust. 1b nie maja zastosowania przepisy kpa. Przepisy kpa moga miec zastosowanie gdy nie reguluja tego przepisy szczegolne. W tym przypadku reguluje tę okolocznosc art. 114 ustawy. Żadne przywolywanie, przez ZUS, przepisow kpa i kpc nie znajduje zastosowania w sprawie.

      Usuń
    3. Przeczytaj sobie postanowienie SN - III UK 221/10 z dnia 23 listopada 2011 r..

      Usuń
    4. dziękję,jeszcze nie trace nadziei,walczę,chcialabym sie z Panią Jagoda z 21:37 skontaktować,zeby dalej powalczyć.

      Usuń
    5. Chętnie spotkam się z Panią Zofia Pozdrowienia Jagoda

      Usuń
  63. Wg mnie nie ma się co bać Trzeba uczciwie powiedzieć jak było, że się zaufało ZUS i tyle. Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To była odpowiedź dla Pani Jagody, ale źle się zamieściła

      Usuń