Drodzy Państwo!
W dniu dzisiejszym to jest 4 lutego 2014 roku w Dzienniku Ustaw pozycja 169 ukazała się Ustawa z dnia 13 grudnia 2013
r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu
w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.
W związku z tym od 19 lutego 2014roku można spokojnie składać wnioski o wypłatę świadczeń i odsetek.
czy od jutra czy od wejścia w życie ustawy?
OdpowiedzUsuńOd wejścia w życie, czyli 14 dni od dnia publikacji ustawy.
UsuńDziękuję, nareszcie doczekaliśmy się końca procesu legislacyjnego.
OdpowiedzUsuńOby tylko dożyć....... A jak nie, to się chociaż Dzieci pocieszą. ( jak zdążymy wnieść wniosek). Cieszmy się Każdym Dniem!
OdpowiedzUsuńUWAGA!
OdpowiedzUsuńAby spotkać się i wspólnie, radośnie spędzić kilka dni z naszymi dobrodziejami, którzy walnie przyczynili się do naszego zwycięstwa i spowodowali, że już w niedługim czasie odzyskamy nasze zaległe emerytury z ustawowymi odsetkami oraz należną waloryzacją,
z Panem MARIANEM, z ADMINKĄ, z Panem KRZYSZTOFEM, z Panią DANIELĄ, z Panią WIGĄ, z Panią BASZKĄ, z Panią MARIĄ i wieloma innymi zawieszonymi emerytami ( szczegóły Zlotu po lewej u dołu strony głównej), powinni bezzwłocznie nawiązać kontakt z Panią Marią i zapisać się na listę, bo ilość wolnych miejsc na Zlot jest już ograniczona.
zgłoszenia: spotkanieaugustow@wp.pl
a następnie:
wpłacić zadatek w kwocie 200 zł, podając: imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania oraz adres poczty e-mailowej i nr tel w terminie do 15 lutego, co będzie wiarygodnym potwierdzeniem uczestnictwa w Zlocie.
Konto
20 1240 5598 1111 0010 5599 4676
Maria Gubicz
Olsztyn
Tytułem:
Zadatek na Zlot Augustów
Wszystkim bardzo dziękuję !
OdpowiedzUsuńAnna z Zielonej Góry
Tobie też dziękuję!
Usuńpozdrawiam
Daniela
Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Irena z Lubuskiego.
UsuńProszę o wzór wniosku o wypłatę zaległości. A za Augustów gratulacje.
OdpowiedzUsuńAn.17:49 proszę bardzo
UsuńNazwisko i imię
adres ZUS
Nr emerytury Oddział w
………………………..
Wniosek
Na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z ….lutego 2014 r., poz. ….) zwracam się z uprzejmą prośbą o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z ustawowymi odsetkami za okres od1 października 2011r.do.......
Załączniki: odpis wyroku syg.akt itd..
Pozdrawiam Wiga
projekt wniosku dla 17:49
UsuńW związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. 2014, poz, 169) niniejszym wnoszę o wypłatę należnej mi emerytury zawieszonej od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. wraz z przysługującymi mi odsetkami.
Powinniśmy teraz pomyśleć o założeniu Partii albo Stowarzyszenia, które to zawsze będzą nas reprezentować.
OdpowiedzUsuńNIECH ŻYJE SYNERGIA. To dzięki zaangażowaniu wszystkich taki finał. Może tak nazwać stowarzyszenie?
OdpowiedzUsuńBardzo dobra nazwa "Synergia". Jestem za!. B.N.
UsuńProponuję:
UsuńStowarzyszenie Emerytów 2011!
A co to znaczy "SYNERGIA" ???????????????????
UsuńWpisz w goole to się dowiesz.
UsuńWedług mnie pasuje to akcji współdziałania przy odzyskiwaniu zawieszonych emerytur.
Synergiczność działań, 2+2=5, efekt organizacyjny – wspólne działanie dające większe, lepsze efekty; działania uzupełniają się poprzez kooperację (współpracę) i synchronizację. Efekt zorganizowanej pracy zespołowej, który jest wyższy niż suma efektów działań indywidualnych. W wyniku synergii powstaje efekt organizacyjny będący przeciętną nadwyżką korzyści przypadającą na członka zespołu współdziałającego z pozostałymi osobami, w porównaniu z korzyścią możliwą do osiągnięcia w działaniu indywidualnym. Na przykład: Dwie osoby działając razem, są w stanie przesunąć ciężką szafę o 10 metrów. Każda z nich osobno mogłaby przesunąć ją nie więcej niż np. 3 metry. Zatem maksymalna suma działań indywidualnych jest równa 2 x 3 m = 6 m, natomiast efekt działań wspólnych wynosi 10 m i jest większy niż suma działań indywidualnych.
Usuń18:49
UsuńWedług "Słownika języka polskiego":
synergizm
1. «współdziałanie różnych czynników, skuteczniejsze niż suma ich oddzielnych działań»
2. «wzajemne potęgowanie działania farmakologicznego dwu lub więcej leków zastosowanych jednocześnie»
3. «współdziałanie dwu lub więcej elementów organizmu w wykonywaniu określonej czynności»
4. «doktryna teologiczna, według której do zbawienia człowieka niezbędne jest współdziałanie łaski bożej i woli ludzkiej»
Jako chemik (nie jeden na tym forum) jestem za SYNERGIĄ -bo to jest jak działanie katalizatora - potrzeba trochę energii, aby zainicjować reakcję, a później już samo (prawie) idzie do przodu (postęp reakcji), a katalizator się z powrotem odnawia. A nazwa pasuje do nowoczesnych emerytów. Dlaczego mają nas, czyli emerytów kojarzyć z moherami?
UsuńBo my mamy energię !!!. Jestem za SYNERGIĄ.
UsuńDo 20.08. Drogi Chemiku mnie nic niemiłego nie kojarzy się z moherami poza pogardliwym określeniem wymyślonym przez Pana z długim nosem. Więc może zostawmy te niewybredne epitety czemu mają nas kojarzyć z lemingami? Filolog
UsuńMoim zdaniem stowarzyszenie powinno się nazywać tak jak blog aby było kojarzone z wojowniczymi emerytami, którzy bez walki się nie poddają.
Usuńdo chemika z 20:08
Usuńa kto to jest moher , dlaczego ty czujesz się lepszy od niego , że tak pogardliwie się o nim wyrażasz ? Dlaczego nazwa synergia ma świadczyć o jakiejś bliżej nie sprecyzowanej nowoczesności , tylko dlatego , że brzmi obco. Nic nie mówi przeciętnemu człowiekowi i nie określa celu działania prócz wydumanego brzmienia. Nazwa może być dziwolągiem, tylko czy o to chodzi? Na koniec , proszę o trochę szacunku dla wszystkich ludzi nie wyłączając nawet najbardziej "prostych" ludzi , czy mniej wykształconych.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
UsuńPracowałam przez 20 lat w dużym banku, gdzie ciagle podejmowane były "działania synergiczne", przynoszące "korzyści synergiczne" itd itp, działania doprowadziły do obcego kraju a korzyści wynikały z redukcji zatrudnienia. Modne słowo, bo nawet stare budynki z biurami, knajpami i innymi lokalami nazywane są "Synergia".
UsuńWszystkim bardzo dziękuję.
OdpowiedzUsuńAlicja z Jeleniej Góry
Alicjo,
UsuńTobie też dziękuję
pozdrawiam
Daniela
Nie wiem czy się komuś przyda ale mogę podzielić się wnioskiem do ZUS jaki zamierzam sama złożyć.
OdpowiedzUsuńOsoby, które otrzymały już zaległą emeryturę w punkcie a) powinny napisać tylko o waloryzacji .
Imię i nazwisko
(adres)
strona lewa pisma
strona prawa: Miejscowość, data .............
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w/we .............................
(adres)
WNIOSEK
W związku z wejściem w życie, w dniu 28 lutego 2014r., ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011r. do dnia 21 listopada 2012r.(Dz. U. z 2014r. poz.169)
wnoszę o wypłatę:
a) kwoty zawieszonej emerytury jaka przysługiwałaby w okresie o jakim mowa w art. 1 cytowanej ustawy, to jest od dnia 1 października 2011r. do dnia ...................................(każdy wpisuje miesiąc i rok zakończenia działalności zawodowej) z uwzględnieniem jej waloryzacji;
b) odsetek ustalonych w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego od kwoty zwaloryzowanej, zawieszonej emerytury za okres wskazany w punkcie "a"
czytelny podpis (strona prawa)
W załączeniu: kopia prawomocnego wyroku (SO lub SA) o sygn. akt ...... wydanego w /we ........................ w dniu .................................
Ula05
Chyba nie 29 lutego????
UsuńMa być 19 lutego !
"chochliki się ujawniły"
Jeżeli sprawy były przegrane to po co kopie prawomocnego wyroku, sadze, że to dotyczy wygranych ?
Usuńx
Pod koniec 2013 r dostałam zwrot zawieszonej emerytury , jak mogę sprawdzić czy z uwzględnieniem waloryzacji ? Jeżeli odsetki SO podał do decyzji ZUS / oczywiście nie wypłacone / czy należy powoływać się na kopie wyroku ? Dziękuję za podpowiedź .
UsuńTeż dostałam niedawno zawieszoną emeryturę. Razem z decyzją o wypłacie dostałam tabelkę, w której przedstawiono kwoty emerytury za każdy miesiąc, w tym za listopad 2012 - tyko do 22 listopada. z tabeli wyraźnie widać,kiedy emerytura wzrosła. Uwzględniono waloryzację,nie uwzględniono - słusznie- kwoty zmniejszenia podatku. Nie uwzględniono też odsetek.
Usuńan. 19:44,
UsuńPrawomocny wyrok świadczy o tym, że masz zakończona drogę sądową.
Ulu 05 , może Pani Iza umieściłaby Twój wzór u góry aby osoby nie pytały się co chwila o taki wzór. Trzeba tylko poprawić datę wejścia w życie ustawy .... Pozdrawiam Wiga
UsuńUla a może taki ładny wniosek ( projekt) zamieścisz dla takich jak ja, tzn, sprawa w SO zawieszona i będę wysyłała wniosek o wycofanie pozwu z Sądu. Czyli wzór pisma do ZUS poprostu o wypłatę z odsetkami i waloryzacją.
UsuńA mi się podoba wzór z godz. 19:07
UsuńEmeryt nie musi znać konkretnych paragrafów, wystarczy jak napisze o co mu chodzi. Powołanie samej ustawy w zupełności wystarczy. Oni są tam tak zawaleni robotą, że nie widać ich zza sterty akt, po co im zabierać czas na czytanie długich pism, kluczowe własciwie są trzy słowa: zwrot emerytur i odsetek. Reszta wynika z akt:)
Są dwa wzory z 19:07, miałam na myśli ten:
UsuńAnonimowy 4 lutego 2014 19:07
projekt wniosku dla 17:49
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. 2014, poz, 169) niniejszym wnoszę o wypłatę należnej mi emerytury zawieszonej od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. wraz z przysługującymi mi odsetkami.
i należna waloryzacją.
Usuń20:33 A czym się różni jeden od drugiego , moim zdaniem niczym
UsuńWigo,
UsuńDzieki za poprawienie daty w zamieszczonym przeze mnie wniosku. Nie wiem jak te rachunki mi wyszły ale chyba najtrudniejszymi są najłatwiejsze rachunki.
Jeżeli jest taka wola i pismo przydałoby się innym to nie wnoszę sprzeciwu do umieszczenia go w miejscu dostępnych dla wszystkich.
pozdrawiam
Ula05
20:31
UsuńMasz rację.
Najlepszy jest wzór bez zbędnego popisywania się wiedzą prawniczą.
Skromnie, czytelnie i na temat.
projekt wniosku dla 17:49
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. 2014, poz, 169) niniejszym wnoszę o wypłatę należnej mi emerytury zawieszonej od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. wraz z przysługującymi mi odsetkami.
Decyzja należy do Pani Izy , miejmy nadzieję, że to uczyni po poprawieniu daty.Pozdrawiam Wiga
Usuń20:41
UsuńWaloryzacja jest z urzędu, nie ma potrzeby o nią wnioskować, tak jak nie wnioskuje się o zwaloryzowanie od 1 marca normalnie wypłacanej emerytury
20:20;
UsuńChętnie Ci pomogę ale nie bardzo rozumiem Twojej sytuacji.
Masz sprawę zawieszoną w SO - czy to znaczy, że ją wycofasz? czy ją odwiesisz?
Napisz dokładniej.
Ula05
21:05
UsuńNie ma wzoru z godz. 17:49, osoba w komentarzu z 17:49 prosiła o wzór.
Są dwa wzory z godziny 19:07, jeden WIGI, drugi Anonimowy:
Wiga4 lutego 2014 19:07
An.17:49 proszę bardzo
Nazwisko i imię
adres ZUS
Nr emerytury Oddział w
………………………..
Wniosek
Na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z ….lutego 2014 r., poz. ….) zwracam się z uprzejmą prośbą o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z ustawowymi odsetkami za okres od1 października 2011r.do.......
Załączniki: odpis wyroku syg.akt itd..
Pozdrawiam Wiga
Anonimowy4 lutego 2014 19:07
projekt wniosku dla 17:49
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. 2014, poz, 169) niniejszym wnoszę o wypłatę należnej mi emerytury zawieszonej od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. wraz z przysługującymi mi odsetkami.
Poza tym jest wzór z 19;26
Ula mam sprawę zawieszoną i w obecnej sytuacji myślę że trzeba wycofać pozew.? Więc wzór o wycofanie pozwu w związku z wejściem w życie ustawy
UsuńWiga popraw ,jaka uprzejma prosba ? REALIZACJA USTAWY STARY styl.
Usuń21:18;
UsuńWzór o wycofanie pozwu już w komentarzach się znajduje.
Odszukałam we wcześniejszych wpisach i możesz go znaleźć w komentarzach z 14 grudnia 2013r.
Ula05
We wniosku zgłaszamy swoje żądanie oparte na prawie, a prośba dotyczy sytuacji "co łaska pańska"
Usuń22:49
UsuńMasz rację, jeśli wniosek jest sformułoany tak, że nie wiadomo o co chodzi, to nawet sam organ wzywa klienta do sprecyzowania swego żądania, a nie do wyrażenia swojej prośby.
Użycie słowa "żądam" wypłaty itd. może zabrzmieć zbyt katgorycznie, dlatego lepiej jest napisać "wnoszę"
(składam wniosek, więc o coś wnoszę).
Dlaczego podajesię kopię wyroku? B.
OdpowiedzUsuńB;
UsuńPo to by dopełnić formalności.
Ula05
Dziękuję bardzo za wzór wmiosku Uli05 myślę, że jest fachowo sformułowany i dotyczy osób,które miały sprawy w sądach.Musimy też czekać do 18.02.2014, nie możemy już składać wniosków? ?
OdpowiedzUsuńWszyscy bez wyjątku , wnioski składają dopiero po 18 lutym 2014r.
UsuńNieprawda ci co mają pozytywne prawomocne wyroki jak ja to mogą wcześniej składać stosowne pisma zaś ZUS i tak je rozpozna ,jak mi odpowiedział gdy dostanie akta .Nie ma potrzeby składać ponownych wniosków o wypłatę wydając nową decyzję odsetki ZUS naliczy do 18.02.2014r.
UsuńZUS chyba posiada wszystkie wyroki, skoro wszystko odbywało się poprzez ZUS? Te wyroki są zupełnie zbędne skoro ustawa znosi wszystkie poprzedzające ją decyzje.
OdpowiedzUsuńPoczytaj ustawę...) a później zabieraj głos
UsuńW ustawie nie ma mowy o dołączaniu wyroków sądowych.
UsuńTo nadinterpretacja domorosłych doradców prawnych.
W moim ZUS mają wszystkie wyroki w aktach.
ZUS doskonale wie czyje sprawy są już zakończone - posiadają prawomocne wyroki i tym po złożeniu wniosku zobowiązani są wypłacić. Wiedzą również doskonale czyje sprawy nie są zakończone - te osoby będą musiały dostarczyć z sadu informacje o ich zakończeniu postępowania.
Usuńx
Anonimowy z 20:37;
UsuńJeżeli podałam, że załaczamy to nie znaczy, że musisz tego dokonywać jeżeli nie chcesz tego robić.
Osobiście zawsze dołaczam kopie dokumentów tych dokumentów które w mojej ocenie są istotne i chciałabym by zostały wzięte pod uwagę.
Ula05
Ma być oczywiście - "kopie tych dokumentów, które...
UsuńUla05
Bez zbędnych komplikacji.
UsuńNajlepszy jest wzór bez zbędnego popisywania się wiedzą prawniczą.
Skromnie, czytelnie i na temat.
projekt wniosku dla 17:49
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz. U. 2014, poz, 169) niniejszym wnoszę o wypłatę należnej mi emerytury zawieszonej od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. wraz z przysługującymi mi odsetkami.
Ula 05 ma rację! Należy dołączyć do wniosku wszystko co ma wpływ na szybkie załatwienie sprawy , ale każdy niech robi jak chce. Wiga
Usuńdo Ula05 z 20:50
UsuńMój komentarz z 20:37 odnosi się do wpisu z godz. 20;22, który odsyła do czytania ustawy, tak jakby w ustawie były zapisy o konieczności dołaczania wyroków. Tymczasem w ustawie niczego takiego nie ma.
Też uważam, ze zbędne są wyroki sadów, ponieważ wszystkie orzeczenia sądów ZUS dostaje. A poza tym, jakie to ma znaczenie. Jest ustawa i ZUS na wniosek emeryta powinien zwrócić zaległe emerytury. Przecież wyrok sadu nie ma znaczenia.
UsuńSzanowni blogowicze;
UsuńJa tylko przedstawiłam swój wzór, który ja wyślę do ZUS.
Uważam, że każdy napisze swój własny i w sposób taki jaki będzie uważal za stosowny.
Wtedy gdy zaczynałam pisać swój wzór na blogu nie było innego wzoru wniosku.
.
MOIM zdaniem Wiga i Ula05 mają rację. Przekonałam się o tym, kiedy nie dołączyłam wysokości zarobków, bo ZUS je przecież miał, w odpowiedzi otrzymałam pismo że sprawa będzie rozpatrywana po dostarczeniu wysokości zarobków. Dostarczyłam ( a właściwie mój zakład pracy) z pytaniem dlaczego potrzebne jest drugie takie samo wyliczenie i usłyszałam odpowiedź " bo może się coś zmieniło". /a niby co się mogło zmienić w zarobkach 2 lata wstecz ?/
UsuńW efekcie wypłata świadczenia opóźniła się o ok. 3 tygodnie.
Zgodnie z ustawą ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie mojego wniosku ,po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności - to spieszył się nie będzie, zwłaszcza że ZUS będzie miał nie tylko MÓJ wniosek, a odsetki mają sztywny termin. Skoro więc mam komputer to nie ma problemu wrzucić wyrok do skanera...
Pozdrawiam wszystkich bez względu na stan i rodzaj emocji. Sara
Sara 21:29
UsuńSkąd ZUS miał Twoje zarobki? Mój zakład pracy nie wysyła moich zarobków do ZUS, każdorazowo zwracam sie do pracodawcy, a nastepnie dostarczam do ZUS
Anonimowy z 21:37
UsuńMoże niedokładnie się wyraziłam - ZUS miał moje zarobki w dokumentach kiedy występowałam o emeryturę. Dwa lata później zwracałam się o ponowne przeliczenie emerytury. ZUS wystąpił z pismem do zakładu z pracy i do mnie "do wiadomości" /chodziło o podanie wysokości i podstawy prawnej przyznanej mi nagrody uznaniowej, wykazanej w zarobkach/ Nie pracuję już na etacie, ale od czasu do czasu wykonuję zlecane mi prace przez mój były zakład pracy.
Proszę uprzejmie o informacje na temat regulacji emerytur (czy korzystniej jest złożyć do końca lutego, czy dopiero w marcu).
OdpowiedzUsuńJestem rocznik 49. Pracuj. Moje pytanie dotyczy sposobów przeliczeń przez ZUS.
1 - jak mogę sama sprawdzić wcześniej, gdybym chciała złożyć do końca lutego? (może jakiś wzór).
2 - Jak mi przeliczą (jakie składniki), gdybym złożyła w marcu?
Chciałabym się przymierzyć, co będzie dla mnie najkorzystniejsze.
Serdecznie pozdrawiam. Maria
11 lutego ukaże się komunikat GUS na temat wysokości kwoty bazowej. Od tego dnia także ZUS będzie ci mógł doradzić, kiedy składać wniosek - przed, czy po 1 marca.
UsuńNo i wskaźnik waloryzacji też będzie znany już 11 lutego, bo będzie komunikat GUS o wysokości realnego wzrostu wynagrodzenia, czyli o drugim składniku wskaźnika waloryzacji (20% realnego wzrostu wynagrodzenia). Pierwszy, inflacja "emerycka", jest już znany i wynosi 1,1% (lub inaczej: 101,1).
UsuńPytanie chyba przedwczesne, bo nie jest jeszcze znana ani nowa kwota bazowa, ani wysokość waloryzacji.
UsuńNa stronie www.zus.pl sa kalkulatory emerytalne, tam poszukaj, nie znając konkretnych danych trudno jest odpowiedzieć.
Kochani czy do sądu już wysłać wniosek o wycofanie pozwu? ( sprawa w SO zawieszona) Czy mam czekać również do uprawomocnienia się ustawy?
OdpowiedzUsuńKR
Już było dużo odpowiedzi na ten temat, wycofanie wniosku nie jest "od ręki", że zaraz możesz iść z wnioskiem do ZUS
Usuń21:34
Usuńzaraz można iśc do ZUS, tylko że do czasu zakończenia sprawy w sądzie ZUS zawiesi postepowanie
a jak napisać ? ot tak poprostu że w zwiazku z podpisaną ustawą wnosze o zwrot pozwu?
OdpowiedzUsuńKR
Czy ktoś z Państwa może mi uprzejmie odpowiedzieć na pytania 1 Czy odsetki będą obliczane od kwoty brutto ,czy netto? .2. mam dostać zawieszonę świadczenia z emeryturą lutową /6 luty/ Jaką granicę dla odsetek mam napisać we wniosku /w ustawie jest do dnia wypłaty/ Nie mam pewności . Chcę wcześniej przygotować sobie tekst wniosku . Proszę o poradę .B
OdpowiedzUsuńBrutto.
Usuń6 lutego 2014, dzień wypłaty (przed wejściem w życie ustawy)
Usuńmyślę,że ZUS będzie wiedział od kiedy ,do kiedy odsetki,bez wpisywania konkretnej daty przez emeryta
UsuńW ustawie jest odsetki do dnia wejścia w życie ustawy
OdpowiedzUsuńAle w przypadku wygranej w sądzie do dnia wypłaty
UsuńA jeszcze we wniosku chyba trzeba upomniec się o zwrot kosztów zastępstwa procesowego, dotyczy tych co mieli sprawy w sądzie wygrane.!!
OdpowiedzUsuńA co mają zrobić osoby,które przegrały sprawę w SO i nie otrzymały żadnej wypłaty zaległej emerytury?
OdpowiedzUsuńAnonimowy4 lutego 2014 22:55
UsuńZłożyć wniosek do ZUS o jej wypłatę gdy ustawa wejdzie w życie
Dziękuję za podpowiedż!
UsuńNajpierw jeszcze wystąp do SO o odpis wyroku z klauzulą prawomocności.Będzie potrzebny przy składaniu wniosku do ZUS
UsuńKochani a ja dzisiaj dostałam zawiadomienie, że 13 lutego mam sprawę w SA - apelacja złożona przez ZUS , oczywiście pójdę na sprawę pozdrawiam Inka
OdpowiedzUsuńale po co
UsuńZłożyć wniosek do ZUS o jej wypłatę gdy ustawa wejdzie w życie
OdpowiedzUsuńEmeryci ! dyskutyjecie klekacie na kolana wg mnie pismo ,wniosek powinien byc taki ,dane osobowe emerytura n ri wnosze o wyplate zaleglej emerytury od dnia do dnia wraz z odsetkami wg zusu tz 13,5 % do dnia nie wiem czy 4 czy 18 lutego i koniec ,to jest swoista lista OBECNOSCI nie ma wniosku nie ma emeryta ,Jasne
OdpowiedzUsuńJasne, z tym że odsetki 13%
Usuńi do dnia 19 lutego 2014 r. (data wejścia ustawy w życie),
ale ZUSowi nie trzeba pisać wysokości odsetek, ani daty, bo on to wie
sa odsetki ZUS 13,5% ale dla płatników, którzy spóźniają sie z opłąta składek. To nas nie dotyczy - dla nas ustawowe 135
Usuńdzieki! Mam nadzieje, ze ZUS wypłaci. Bo p.w sądzie powiedziała mi,skoro przegrałam w sądzie to już chyba mam zamkniętą drogę do wypłaty!!!
OdpowiedzUsuńJestem tzw. emerytką "sprzed". Czy Ustawa, którą podpisał Pan Prezydent mnie również dotyczy? Nie rozumiem prawniczego języka! Przegrałam sprawę w Sądzie Okręgowym, więc wniosłąm apelację. Do tej pory SA nic mi nie odpisał. Czy teraz mam do nich napisać, że wycofują apelację? Proszę kogoś kto to wszystko ogarnia o odpowiedź na moje pytania.
OdpowiedzUsuńUstawa też Ciebie dotyczy. Po wejściu w życie ustawy możesz złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zaległej emerytury. Wystąp o wycofanie apelacji, wzory były przytaczane w komentarzach chyba 14 grudnia 2013r..
UsuńDziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Tak zrobię, zaraz zabiorę się do napisania pisma do SA o wycofanie mojego pozwu i jutro zaniosę. Czy Sąd przyśle mi odpowiedź, że zawiesza sprawę na mój wniosek?
UsuńJeżeli masz złożoną apelację to składasz do sądu o wycofanie apelacji a nie pozwu. SA umorzy postępowanie i wyda postanowienie w tej sprawie.Powinnaś to postanowienie otrzymać do domu.Możesz to postanowienie dołączyć do wniosku gdy będziesz składać o wypłatę zaległych. Może wystarczy.
UsuńWycofując apelację możesz skorzystać ze wzoru:
………………, dnia ………………..
Sąd Apelacyjny
Wydział….Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
ul……………………………
…………………………….
Powódka :
adres
Pozwany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w…
Sygn. akt z SA ………/…
Cofnięcie apelacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego w ………. z dnia …….……….. roku sygn. akt… dot. SO……../……
W imieniu własnym cofam apelację wniesioną dnia …………… roku od wskazanego wyżej wyroku.
Wnoszę także o zawiadomienie o tym stron postępowania jak również odwołanie rozprawy wyznaczonej na dzień……(jeżeli termin rozprawy jest ustalony)
Uzasadnienie
W związku z tym , iż ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. ogłoszona w Dz. U. z 4 lutego 2014, poz, 169 wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia i zapewnia mi zwrot zaległej emerytury za okres zawieszenia cofnięcie apelacji przez powoda jest zasadne.
podpis
Załączniki: odpis pisma.
Dziękuję bardzo. Masz rację nie pozew a..... apelację. Dzięki.
UsuńMam nietypowe pytanie:
OdpowiedzUsuńPrzy zwrocie zaległości emerytura zawieszona październik - grudzień 2011 powinna być u mnie pomniejszona z racji osiąganego przychodu z pracy (nie miałam 60 l).
Natomiast od stycznia do marca 2012 r. (oczywiście też zawieszona) w skali miesięcznej emerytura mogłaby być pomniejszona, gdyby ZUS rozliczył mi ją w skali miesięcznej. Umowę o pracę miałam rozwiązaną w kwietniu 2012 r (na 60 urodziny). Na mój wniosek ZUS wypłacił mi już pełna emeryturę. Wg RP-7 za cały 2012 roczny przychód (później w czerwcu były jeszcze premie) jest niższy niż najniższy próg dorabiania. Czy wobec powyższego ZUS powinien policzyć mi w skali rocznej (bez pomniejszenia) czy za styczeń, luty i marzec 2012 z pomniejszeniem zwracane zaległości. Zaznaczam, że na takie pytanie "panie z okienka" bardzo się denerwują i aż 3 odpowiadały co innego (przede wszystkim, że się nic nie należy)
LMM
To pytanie do prawnika polecicam zus i na pismie .
Usuń23:25
UsuńJa właściwie nie rozumiem Twojej wypowiedzi, czy Tobie ZUS wypłacił pełna emeryturę za styczen, luty i marzec 2012 w pełnej wysokość, bez pomniejszania?
Ale na jakiej podstawie?
Na Twój wniosek?
Z chwilą ukończenia 60 lat ZUS wypłaca sam, z urzędu pełną emeryturę.
Nie wiem co masz na myśli „najniższy próg dorabiania”
Emerytura jest pomniejszana do czasu ukonczenia powszechnego wieku emerytalnego, i tylko za ten okres do ukończenia 60 lat rozliczasz swoje roczne przychody.
ZUS zawsze przyjmuje wariant korzystniejszy dla klienta, albo w rozbiciu na miesiące, albo rocznie.
Dzieki za podpowiedź, że ZUS zawsze przyjmie korzystniejszy wariant. Nie jestem tego pewna. Jak wyżej napisałam, styczeń - marzec 2012 emerytura też była zawieszona; wniosek moj był z kwietnia 2012 o doliczenie stażu za te 3 m-ce roku 2012 wraz ze świadectwem pracy i informacją o rozwiązaniu umowy, z automatu, rzeczywiście, wypłacono mi pełną emeryturę (chociaż do połowy kwietnia pracowałam, ale wynagrodzenie było o 1/2 niższe). Rozliczanie każdego z 3-ch m-cy jest dla mnie mniej korzystne, gdyż ZUS pomniejszy mi świadczenie, natomiast w skali całego 2012 r. (wg RP-7) łączny przychód jest niższy od progu dorabiania
UsuńO pomniejszaniu emerytury decyduje kryterium wieku, a nie kryterium dochodu.
UsuńNa jakiej podstawie uważasz, że w 2012 r. od stycznia do marca powinnas dostać pełną emeryturę? Przepisy mówia wyraźnie, że jest pomniejszana o kwotę pomniejszenia. Może zasadnym byłoby rozważenie dokonanie wpłaty na FUS? Jeśli przekroczyłaś 70 % sredniego wynagrodzenia to potrącali ci ponad 500 zł, ale nie zawsze o te 500 zł przekroczyłaś, tylko np. o 50 zł. Przy wpłacie na FUS dostałabyś zwrot różnicy 500-50 = 450 zł dla ciebie do zwrotu.
cd.
Usuńmusiałabys dostarczyc zusowi zaświadczenie o wysokości zarobków w poszcególnych miesiącach, bo Rp 7 to chyba tylko za cały rok łacznie
23:25
UsuńChyba jednak nie ma podstaw do rozliczenia Twoich dochodów w skali roku, bo w kwietniu ukończyłas 60 lat i od kwietnia Twoje dochody nie muszą byc rozliczane.
Rozlicza sie tylko do ukończenia 60 lat.
Wpłata na FUS myślę, że jest warta do rozważenia. Poczytaj sobie na temet na stronie ZUS, tam sa podane przykłady, jeśli uznasz, że to dla Ciebie korzystne, i jesli ZUS sam nie zaproponuje Ci takiego sposbu rozliczenia, to wystąp z o to z wnioskiem.
Udzieliłam odpowiedzi, ale dalej nie jestem pewna, czy o to Ci chodziło.
A co to znaczy :wpłata na FUS?
UsuńCo to znaczy przekroczenie 70 %średniego wynagrodzenia?
Pezpraszam, może dla niektórych są to pytania naiwne ale przyznam się szczerze że jestem zielona w tych tematach.
Pomniejszano mi wypłatę emerytury do momentu osiągnięcia 60 lat ale nigdy się nie dopytywałam dlaczego.
Uważałam że tak musi być skoro pracuję i pobieram emeryturę....nie pytałam....
Nie jestem biegła w tych wszystkich kruczkach ZUS.
No widzisz, każdy czegos nie rozumie, ja nie wiem co to jest najniższy próg dorabiania.
UsuńA może to jest to samo, co 70 % sredniego wynagrodzenia?
Pomniejszano do 60 lat, bo taki jest ustawowy zapis,
-jeśli dochody emeryta były nizsze od 70 % sredniej krajowej (wg komunikatów GUS) to emerytura była w pełnej wysokości,
- jeśli dochody były wyższe niż 70 % sredniego wynagrodzenia ale niższe niż 130 % średniego wynagrodzenia emerytura była pomniejszana o kwote pomniejszenia (ostatnio ponad 500 zł)
- jesli dochód przekraczał 130 % - emerytura była zawieszona do czasu ukończenia 60 lat (jesli w ogóle była wyliczona, bo nie kazdy zt ego pzredziału wystepował o to).
Emeryci z tego drugiego punktu (70%-130%) muszą swoje dochody rozliczyć, tzn. musi ustalic, czy emerytura była im wypłacona w nalezytej wysokosci.
Rozliczenia mozna dokonać na dwa sposby: w skali roku, albo w rozbiciu na poszczególne miesiące,
FUS to Fundusz Ubezpieczen Społecznych, z tego Funduszu wypłacane są nasze emerytury.
Zasada wpłat to tak jak we wpisie drugim z godz. 00:05.
Na stronie ZUS są dostepne dane ile wynosiły w jakich miesiącach i lat kwoty wynagrodzenia równe 70% i 130 %, a także roczne do celoów rozliczeń.
Emeytura była pomniejszana o kwote powiedzmy 500 zł, z urzedu, ale wysokośc przekroczenia 70% była albo wyzsza albo nizsza od 500 zł. Przy wariancie rozliczenia z wpłatą na FUS mozna w niektorych przypadkach odzyskać troche pieniedzy, ale to trzeba pokalkulować na konkretnych kwotach.
To tak w skrócie.
Dzięki :)
Usuń01:07
UsuńLiczę na to, że może ktoś jeszcze zabierze głos w tej sprawie, zaczekaj narazie z tym rozliczaniem
23:25, 00:07
Usuńhttp://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3678
Na tej stronie sa informacje:
ROZLICZENIE EMERYTUR I RENT
Wprowadzenie
Przed przystąpieniem do rozliczenia emerytury lub renty organ rentowy musi ustalić szereg okoliczności, które zadecydują o ostatecznym wyniku tego rozliczenia. Konieczne jest więc ustalenie:
czy korzystniejsze jest rozliczenie roczne czy miesięczne,
czy opłacalne jest dokonanie tzw. dobrowolnej wpłaty na FUS,
czy emeryt kontynuuje zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, co przed przejściem na emeryturę,
kiedy został osiągnięty powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie - w zależności od daty urodzenia,
czy w odniesieniu do emeryta, który ukończył tzw. powszechny wiek emerytalny nie jest korzystniejsze rozliczenie przewidziane dla ogółu emerytów,
w jakiej wysokości była wypłacana emerytura lub renta,
kwot granicznych w przypadku, gdy prawo do świadczenia powstało lub ustało w rozliczanym roku.
Dokumentacja niezbędna do rozliczenia
Zasada rocznego rozliczenia świadczeń
Zasada miesięcznego rozliczania świadczeń
a na tej
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3749
Dobrowolna wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych
Graniczne kwoty przychodu ( z wynagrodzenia) wpływajace na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury lub renty (jeśli nieukończony wiek emerytalny) czyli tzw "progi", "limity dolne, górne" dorabiania zmieniają się (rosną, maleją) kwartalnie co roku od 1 marca, 1 czerwca, 1 września, 1 grudnia, co oznacza, że aby dostać emeryturę pomniejszoną trzeba zmieścić się w progach 70-130% przeciętnego wynagrodzenia krajowego podanego przez GUS za poprzedni kwartał. Oczywiście poniżej dolnego progu dorabiania (tu wynagrodzenie) emerytura wypłacana będzie w pełnej kwocie a powyżej - zawieszona. Ale GUS podaje też roczne progi dorabiania, np. za cały 2011 r. mozna było dorobić (w pracy), pomiędzy 28440,40 zł a 52482,48 zł , co średnio dało 2370,10 a 4402,10 zł /m-c; w 2012 r. wyglądały następująco: 1) od 1 grudnia 2011 do 28.02.2012 limity 70-130 % to: 2391,20 zł - 4440,80 zł; 2) od 1 marca 2012 do 31 maja 2012 to: 2510, 80 zł do 4662,80 zł; 3) od 1 czerwcaq 2012 r do 31 sierpnia 2012 r. to: 2552,30 zł do 4740 zł; 4) od 1 września 2012 do 30 listopada 2012 to: 2447,80 zł do 4545,90 zł; 5) od 1 grudnia 2012 do 28.02.2013 to: 2457,20 zł do 4563,30 zł. Czasami więc można w skali miesięcznej zarabiać tyle, że Zus nam pomniejszy świadczenie ale w skali rocznej nie zarobimy tyle, ile wyniesie górny nawet dolny limit (bo zakończymy pracę i warto prosić ZUS o roczne roliczenie
UsuńIle zus ma p Ministrze spraw w sadach tysiace moze to NIK zbada !!!!
OdpowiedzUsuńMoi kochani blogowicze.Wygraliśmy z naszym państwem to o co walczylismy, niestety musimy jeszcze zmusić Centrale ZUS do jak najszybszych wypłat a w Centrali ZUS teraz jest "akcja" przejmowania pieniędzy z Funduszy i w nosie będą mieć pośpiech związany z opracowywaniem "procedur" do wypłaty naszych świadczeń. Oddziały Terenowe będą czekać na wytyczne z "góry" i nasze wnioski będą sobie leżeć, leżeć, leżec.
OdpowiedzUsuńDlatego pomyślałam abyśmy zalali Centrale ZUS w Warszawie mailami upominającymi się o naszą sprawę.
Może osoby z bloga mające dar pisania pism do urzędów pomyślą nad treścią takich pism a my już wykonamy resztę roboty - "przypomnimy" o sobie i może tym sposobem ktoś tam na górze weźmie się "z kopyta" za sporządzenie wytycznych jak to ma wszystko przebiegać aby nie było problemów.
Myślę o apelacjach które składał ZUS do SA w sprawach w których przegrał w SO oraz o innych przypadkach.
Co wy na to?
00:21
UsuńZUS nie musi opracowywać żadnych procedur do wypłaty, bo je ma opracowane, przecież na bieżąco wypłaca emerytury, a wypłata zaległych bedzie się różnic tylko kwotą, zus ma programy komputerowe, jedno "klik" i po sprawie.
W tym pomysle z zalaniem Centarli ZUS mailami to wylazła z Ciebie cała pieniacza natura, co to mysli, że jak tupnie i pokrzyczy to już pan obsłużony. Jak maile zablokują srwis zus, to dopiero poczekasz na wypłatę.
Z tym OFE to tez "klik" i przejete, to nie dawne czasy, że forsę nosili w workach i liczyli na piechotę.
Z apelacjami to także narazie przyhamuj, masz na to czas, jak zus nie bedzie wycofywał.
Witam Wszystkich :)
OdpowiedzUsuńMam nietypowe pytanie. Emeryturę przynosi mi listonosz. Czy jeśli złoże wniosek to całą kwotę przyniesie mi listonosz czy będę musiała udać się do Zusu po tą wypłatę sama? Będzie to spora kwota i nie wiem czy listonosz może takie sumy nosić. Konta nie posiadam i nie chce zakładać specjalnie na tą okoliczność. Wie ktoś może jakie w takim wypadku są procedury?
Bedziesz musiala Ulu udac sie na poczte -listonosz do domu przyniesie ci tylko awizo Ale przed udaniem na poczte zadzwon ze chcesz odebrac pieniadze aby panie z oienka mogly odlozyc tobie ta kwote Ja na twoim miejscu zalozylabym konto -nie ryzykowala odbioru na poczcie tak wysokij kwoty
Usuń10;44
UsuńWypłata takiej wiekszej kwoty powinna być chyba w specjalnym pomieszczeniu, a nie przy okienku.
Jeżeli przy okienku, to powinna byc wypłacona dyskretnie, policzona pod biurkiem urzędniczki i przekazana odbiorcy w kopercie. Taka praktyka, ze względów bezpieczenstwa, jest w niektórych bankach.
Najlepsze wyjście założyć konto, będzie bezpieczniej i bez stresów
UsuńUla, nie do wiary,że nie masz konta.Ale zakładam,że nie masz.Powiedz,gdzie będziesz trzymała tę sporą kwotę jak piszesz po bezpiecznym doręczeniu przez listonosza?
UsuńRadzę założyć konto i powiadomić ZUS,że je posiadasz i spokojnie czekać na kasę po spełnieniu formalności.
Pani Ulu, odpowiada, jako były pracownik banku. Jesli mieszka Pani w mieście, gdzie są oddziały róznych banków, to proszę sie zorientować, czy któryś z nim ma bezpłatne konto, bezpłatną kartę lub najtańszą (miesięcznie) np. Alior, Pocztowy. ZUS za darmo zrobi przelew na konto w Pani banku (przy wniosku o zwrot zaległości proszę od razu podać nr konta), przekazy na pocztę są przecież odpłatne (i tu Poczta może sobie pobrać z Pani emerytury całkiem sporą %-tową kwote pobrać), podobnie też płaci się Poczcie, jak urząd skarbowy zwraca nam jakąś nadpłatę podatku. A jesli jest to mała miejscowość, to musi być jakaś Ajencja Banku PKO BP i tam Pani ktoś doradzi. Ploty roznoszą się wszędzie i zaraz ktoś będzie chciał od Pani coś pożyczać. Wypłaty nie będzie Pani chyba trzymać w domu
UsuńDziękuje za wszystkie odpowiedzi, wypłatę będę trzymać u córki na koncie od razu wpłaciłabym jej na konto w banku tego samego dnia. We wniosku mogłabym podać córki konto od razu ale czy jest pewność, że jeśli zaznaczę że tylko ten zwrot ma być na jej konto to czy ZUS nie pójdzie na łatwiznę i nie będzie zawsze przelewał całej emerytury co miesiąc?
Usuńdo Pani z godz 15;45Pisze pani bzdury Poczta nie pobiera oplat od emerytur wyplacanych w urzedach pocztowych taka oplate placi tylko ZUS ale tez nie jest to oplata pobierana z emerytury Prosze najpierw sie w tym zorjetowac a potem udzielac rad Ulu jezeli nie masz wspolnego konta z corka to zus ci nie przeleje na jej konto pieniazkow Mozesz jenak zrobic tak ze jak dostaniesz awizo po odbior to zamiast wziasc te pieniazki mozesz od razu na poczcie przelac na konto corki i sprawa zalatwiona
UsuńDo anonima z 00.40? Dlaczego my mamy "hamować" drogę wycofywania apelacji przez ZUS? Nie rozumiem, jeżeli wygrałam w SO, apelację składał ZUS - to na co mam czekać? Myślę, że należy pisać do centrali ZUS o szybkie podjęcie kroków w tej sprawie. Wniosek nasz nie zostanie rozpatrzony w ustawowym 60 dniowym okresie, gdyż sprawa w sądzie nie została zakończona. Ale z czyjego powodu???
OdpowiedzUsuńOczywiście , też tak uważam, że to problem ZUS-u.
UsuńZnając już trochę podejście ZUS do załatwiania petentów myślę że możemy się rozczarować - wystarczy że dostaniesz pismi z ZUS o dostarczenie jakiegoś świstka np. oświadczenia o zarobkach za 2011, 2012 którego nie składali niektórzy bo nie pobierali emerytury w np.50 dniu od złożenia swojego wniosku i znów ZUS będzie miał 60 dni do załatwienia sprawy bo "ostatnia okoliczność"wyniknęłą.....
Usuń10:38
UsuńJeśli opisana przez Ciebie sytuacja miałaby miejsce to chyba na własne życzenie emeryta.
Świadomy wcześniejszy emeryt wie, że swoje roczne przychody musi rozliczyć, Ze ZUS musi Mu wydać w tym zakresie, czy emerytura była Mu wypłacana w prawidłowej wysokości, to obowiązywało także przed zawieszeniem.
Poza tym art. 7 ustawy wyraźnie określa, kto powinien do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o dochodach za lata 2011 i 2012.
Powiem wiecej, takie zaświadczenie powinno byc już dawno w posiadaniu emeryta i tylko czekać na przedłożenie w ZUS.
10:53
UsuńPowiem jeszcze więcej, takie zaświadczenie powinno być już dawno w ZUS przekazywane na bieżąco.
Tak robię od momentu zawieszenia.
A co z odsetkami od odsetek ? Czy można liczyć na wypłatę odsetek od odsetek, które mogą też stanowić znaczną kwotę?
OdpowiedzUsuńZastanawiaja sie, podwyzsza procentowo, albo kwotowo, tylko najgorzej dla tych co maja duzo.
UsuńOdsetki od odsetek znane są w praktyce dochodzenia na drodze windykacji. Nie ma odsetek od odsetek przy sprawach dotyczących świadczeń z FUS
UsuńNie ma takiej możliwości, już wyjaśniał tę kwestię na blogu chyba Pan Krzysztof.
OdpowiedzUsuńjutro mam sprawę w SO ,muszę być obecna bo obecność obowiązkowa, jak mam się zachować, czy przed rozprawą można wycofać pozew
OdpowiedzUsuńWitam, śledzę ten blog i szczerze podziwiam Państwa wiedzę i zaangażowanie - dobrze że są jeszcze w tym kraju ludzie, chętni do bezinteresownej pomocy :-)
OdpowiedzUsuńMam tylko jedno pytanie - tak dla pewności -
CZY ZGODNIE Z NOWĄ USTAWĄ WSZYSCY EMERYCI DOSTANĄ ZWROT EMERYTUR? TJ. TAKŻE CI, KTÓRZY NABYLI PRAWO DO EMERYTURY (WCZESNIEJSZEJ) PRZED 8 STYCZNIA 2009?
Nie wiem skąd się tacy ludzie biorą jak ty. No ile jeszcze takich pytań padnie ? Odnoszę wrażenie , że z niektórymi jest coś nie tak. Masz dostęp do internetu , odszukaj sobie ustawę i przeczytaj jej treść. Piszesz ,że śledzisz bloga , no to jak go śledzisz, że nie wiesz ? Te wszystkie pojawiające się po stokroć pytania świadczą o braku szacunku dla innych blogowiczów i wykorzystywaniu i nadużywaniu cierpliwości tych , którzy stale w kółko o i w kółko ciągle odpowiadają . Emerycie ,nie zachowuj się jakbyś był z księżyca , poczytaj trochę to naprawdę nie boli.
UsuńPytanie normalne, jesli dopiero teraz ktoś wszedł na blog. Ustawa przewiduje zwrot dla wszystkich, ale oczywiście zawieszonych, bez podziału na "sprzed" i "po", czyli trzeba było choć przez parę miesięcy tę emeryture pobierać po 9 stycznia 2009 r i mieć jej wypłatę ustawowo zawieszoną od 1 października 2011 r. Byli przecież emeryci, którzy nabyli prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009 r i wcale tej emerytury nie pobrali
UsuńTo nie jest pytanie normalne tylko śmieszne. Twoje tłumaczenie jeszcze śmieszniejsze. Jak emeryt ma wystąpić o zwrot zawieszonej emerytury skoro nie miał jej zawieszonej. Zastanów się co napisałaś stając w obronie pytającego .Powtórzę, treść ustawy do , której odesłałam mówi wszystko- czytać , czytać i przyswajać wiedzę . Nie chodzi tu o żadną mądrość , tylko o podstawową wiedzę , którą każdy rozgarnięty człowiek powinien posiadać będąc już trochę lat na tej ziemi. Nie można stale oglądać się na innych , samemu też trzeba wykazać jakąś inicjatywę. Wpieniają mnie , a myślę , że nie tylko mnie te pytania , na które odpowiedzi łatwo znależć przy odrobinie dobrej woli i chęci.
Usuń16:57,
Usuńpytający wcale nie informuje, że nie miał zawieszonej emerytury, lecz, że nabył prawo do wcześniejszej emerytury przed 8 stycznia 2009.
Tak, wszyscy zawieszeni z "przed" i "po" 9.01.2009
UsuńLudzie, bądźcie milsi. Przecież u nas nic nie jest takie pewne.
Dzisiaj w Kurierze Lubelskim wyczytałam np., że odsetki będą liczone od dzisiaj, czyli od 19.02.2014. Jak żyć ??? :)
Barbara z Lublina
tak
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńwszyscy pisza o zalegle emerytury i odsetki a nic sie nie mowi o rewaloryzacji ,jak pisac wnioski do ZUS. Prosze niech mi ktos szczerze odpisze. Wielkie dzieki
imię nazwisko miasto dn ......
Usuńadres
pesel
nr decyzji przyznającej emeryturę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
adres
Wniosek o wypłatę zaległych świadczeń wraz z należnymi odsetkami.
Zwracam się z wnioskiem o wypłatę zaległych świadczeń wraz z należnymi odsetkami na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. która ukazała się w Dzienniku Ustaw dnia 4 lutego 2014 roku, pozycja 169.
ZUS z Urzędu powinien doliczyć waloryzację
OdpowiedzUsuń