28 maja 2019

Wniosek o zawieszenie postępowania


Warto odwoływać się od decyzji ZUS !

W uzasadnieniu wyroku TK dokładnie zapisano:

Pozostawiają (przepisy) tym samym znaczny margines dowolności organom i sądom w ocenie i rozstrzygnięciu następstw wyroku TK w konkretnych wypadkach. W celu zagwarantowania jednolitych zasad zawrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie. 

Trybunał pragnie jednocześnie podkreślić, że niewydanie takiej regulacji przez ustawodawcę nie zamyka drogi do wznowienia postępowania. Oznacza to również, że do czasu wydania takiej regulacji osoby uprawnione mogą występować z wnioskami o wznowienie postępowania.

Trybunał Konstytucyjny sugeruje ustawodawcy wprowadzenie zmian w przepisach, oraz zachęca wszystkich uprawnionych do występowania z wnioskami o wznowienie postępowania.
Z tego wynika, że Trybunał zachęca również do składania odwołań od odmownych decyzji ZUS (decyzji o odmowie uchylenia decyzji ZUS).



Przebieg postępowania po wniesieniu odwołania

                        Po wniesieniu odwołania organ rentowy ponownie analizuje przedmiot sprawy. W ciągu 30 dni od dnia wniesienia odwołania musi albo przekazać odwołanie wraz z aktami albo zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W drugim wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu, takie sytuacje zdarzają się zupełnie wyjątkowo.
Organ rentowy przekazuje odwołanie do sądu, a emeryt jedynie kieruje je do sądu ale za pośrednictwem właściwego oddziału ZUS.
                    Akta z ZUS przekazane zostają do sądu, nadaje się sprawie odpowiednią sygnaturę i zakłada się akta sprawy. Odwołanie podlega też badaniu pod względem warunków formalnych przewidzianych dla pism procesowych, tj. czy jest podpisane, zawiera oznaczenie sądu, imię i nazwisko lub nazwę stron, numer PESEL itp. Jeżeli odwołanie od decyzji ZUS zawiera takie błędy lub braki, to emeryt zostaje wezwany do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym pod rygorem zwrotu.
                        Jeżeli odwołanie będzie kompletne to otrzymasz z sądu zawiadomienie o terminie posiedzenia sądu wraz z odpowiedzią ZUS na odwołanie (jeśli ZUS takie sporządzi). 
            Po zapoznaniu się z treścią opinii ZUS zawsze trzeba się zastanowić czy nie należałoby napisać do sądu pisma procesowego, w którym m. in. podtrzyma się swoje roszczenie, wnioski dowodowe i twierdzenia, a co do stanowiska ZUS w tej sprawie, że „nie zasługują na uwagę”.

                  Co do obecności na posiedzeniu sądowym, to w zasadzie nie jest ona obowiązkowa. Jednakże to skarżący jest najbardziej zainteresowany wynikiem całego postępowania, więc obecność byłaby wskazana, zwłaszcza, że dzięki temu będzie mógł bezpośrednio przed sądem przedstawić swoje racje.

     Może okazać się, że zamiast zawiadomienia skarżący otrzyma wezwanie do osobistego stawiennictwa pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania w charakterze strony. W takim wypadku, jeżeli nie stawi się na rozprawę, będzie pozbawiony w późniejszym terminie skorzystania z tego dowodu, który może być znaczący dla rozstrzygnięcia całej sprawy.

                     Często w sprawach dotyczących ubezpieczeń społecznych konieczny jest dowód z opinii biegłego. Jeżeli w odwołaniu zawarty jest wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego, to co do zasady, od woli sądu zależy jego dopuszczenie, ale w rzeczywistości przeważnie jest uwzględniany. Wynika to przede wszystkim z potrzeby skorzystania z wiedzy specjalistycznej oraz bogatego orzecznictwa sądowego na ten temat. Warto się na nie powołać w treści odwołania.
W tym przypadku stawiennictwo jest obowiązkowe.
                   Biegły wyda pisemną opinię, którą bezpośrednio wyśle do sądu. Z kolei sąd odpis opinii prześle do skarżącego, wyznaczając jednocześnie np. 14-o dniowy termin do wniesienia ewentualnych zarzutów. Przy czym zarzuty to nic innego jak kolejne pismo procesowe, w którym można oświadczyć, że z opinią biegłego się zgadzamy lub wręcz przeciwnie i wówczas powinno się szczegółowo opisać zauważone niezgodności. Można też wnioskować o przesłuchanie biegłego na rozprawie lub o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego.
                       Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sąd zamyka rozprawę i wydaje wyrok. Ogłoszenie wyroku zawsze odbywa się na posiedzeniu jawnym poprzez odczytanie jego sentencji. Po tym podawane są jeszcze ustne motywy rozstrzygnięcia.

Na tym kończy się postępowanie sądowe w I instancji. Dalej istnieje możliwość wniesienia apelacji dla obu stron – postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne.


Zawieszenie postępowania


             Zawieszenie postępowania jest możliwe wyłącznie na wniosek strony, na żądanie której postępowanie zostało wszczęte. Jeżeli w postępowaniu występuje więcej niż jedna strona, to wszystkie muszą wyrazić zgodę na zawieszenie postępowania.
         Możliwość zawieszenia postępowania uzależniona jest od braku sprzeciwu pozostałych stron postępowania. Takie osoby należy wezwać do ustosunkowania się do wniosku w wyznaczonym przez organ terminie. Sprzeciw można zgłosić w dowolnej formie, np. ustnie do protokołu.
           Jeżeli zachodzą wszelkie przesłanki zawieszenia postępowania sąd zawiesza postępowanie. Nie bada on zasadności żądania zawieszenia postępowania (innych przyczyn, na podstawie których mógłby odmówić zawieszenia postępowania).


                            Drogie Panie, jeśli chcecie, by Wasz wniosek o zawieszenie postępowania został szybko rozpatrzony, to wraz z króciutkim pismem przewodnim, wyślijcie/zanieście go do ZUS.
Pismo: 
„W załączeniu składam duplikat (kopię) mojego wniosku o zawieszenie postępowania w sprawie...(sygn.akt), jaki przesłałam do sądu pracy w….
Zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się do powyższego wniosku.”

          Oba pisma, wniosek o zawieszenie postępowania i odpowiedź do sądu (ewentualnie) trzeba złożyć w trzech egzemplarzach. Pamiętajcie o podpisaniu wszystkich pism.

Oczywiście, można napisać i wysłać tylko wniosek o zawieszenie postępowania (w trzech egzemplarzach)
Pisma kierujemy bezpośrednio do sądu, wysyłamy listem poleconym.
Drogie Panie nieprzedawnione                                                                                                                    Napiszcie, co jest zawarte w piśmie „Odpowiedź ZUS’, jakie otrzymacie w załączeniu do wezwania na sprawę sądową. Żeby napisać odpowiedź na odpowiedź ZUS muszę poznać tę odpowiedź zusowską.
                         
Jak zachować się w sądzie?

        Po otrzymaniu zawiadomienia/wezwania z sądu można wysłać pismo procesowe wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania, w 3 egzemplarzach, bezpośrednio do sądu, na adres podany na zawiadomieniu/wezwaniu. Można wysłać do sądu tylko wniosek o zawieszenie postępowania. Pismo procesowe jest dobrowolne. Nie ma obowiązku odpowiadania na odpowiedż ZUS na nasze odwołanie.

             Jeżeli odpowiedź z sądu na te pisma przyjdzie przed terminem posiedzenia sądu, będzie wiadomo, co dalej czynić: iść/jechać do sądu, czy nie. Jeśli w piśmie sądowym będzie postanowienie o zawieszeniu postępowania, to nie trzeba iść/jechać do sądu.

           Jeżeli odpowiedź nie zdąży przyjść przed rozprawa, to zawsze warto iść na rozprawę. W przypadku stawiennictwa obowiązkowego trzeba koniecznie iść/jechać. Bez usprawiedliwienia sąd może ukarać grzywną.

Nie trzeba się stresować idąc na rozprawę. Należy jednak przygotować się w swojej sprawie. Można sobie zapisać na kartce treść swojego wystąpienia i poprosić sąd o możliwość przeczytania tego pisma. Może to być treść odwołania, czy też pisma procesowego.

                Na początku rozprawy sędzia zapyta, czy podtrzymuje Pani swoje stanowisko wyrażone w odwołaniu do sądu i we wniosku do ZUS. Trzeba potwierdzić. I to jest dobry moment na złożenie ustnego wniosku o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia przez parlament ustawy po wyroku TK. Można też dołączyć wniosek pisemny (jeśli wcześniej nie wysłałaś go do sądu). Jeśli już wcześniej wysłałaś wniosek o zawieszenie postępowania do sądu, a sąd go jeszcze nie otrzymał, to powiedz o tym i ustnie poproś o zawieszenie postępowania.

                  Sąd na pewno zna sprawę projektu ustawy, może sam zaproponować zawieszenie postępowania. Do wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania potrzebna będzie zgoda przedstawiciela ZUS, który na rozprawie może ją wyrazić.

    Jeśli jednak dojdzie do rozprawy, to trzeba zwiężle odpowiadać na pytania sądu. Jeśli nie rozumie się pytania sędziego, trzeba to powiedzieć. 
Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sędzia wydaje wyrok, zwykle po krótkiej przerwie. 

              Trzeba być przygotowanym na to, że przegra się sprawę, sąd oddali nasze odwołanie od decyzji ZUS.
W tym przypadku trzeba  zgłosić, po odczytaniu wyroku przez sędziego, wniosek o uzasadnienie oddalenia na piśmie. Być może, sąd poleci nam zgłoszenie tego wniosku na piśmie w biurze podawczym. Znajdują się tam gotowe druki do wypełnienia. Uzasadnienie wyroku oddalającego będzie potrzebne do złożenia apelacji od wyroku. 






Wzory pism




Imię i nazwisko                                                              Miejscowość, data
Adres
PESEL
Sygn.akt ………….
                                                                 Sąd Okręgowy w ………….
                                                              Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
                                                               Adres

                                                                            WNIOSEK 
O  ZAWIESZENIE  POSTĘPOWANIA  W  SPRAWIE  ODWOŁANIA  OD  DECYZJI  ODMOWNEJ  ZUS

Tekst dla przedawnionych

                                         Wnoszę o zawieszenie wszczętego na mój wniosek postępowania w sprawie mojego odwołania od odmownej decyzji ZUS z dnia …. (data kwietniowa lub majowa 2019 r.), dotyczącej uchylenia decyzji z dnia …..2013 r. (2014) (znak ENP/ …………), wydanej z naruszeniem prawa.
                         W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16 senacka Komisja Ustawodawcza podjęła inicjatywę w sprawie przygotowania i uchwalenia ustawy dotyczącej postanowień  TK.
                  Sprawa „przedawnienia” decyzji dotyczących emerytur powszechnych wydanych ponad 5 lat temu, w związku z art. 146 k.p.a., znajduje się w projekcie ustawy. Problem ten ma zostać usunięty, art. 146 k.p.a. nie będzie dotyczył decyzji o emeryturach powszechnych wydanych w roku 2013 i początku roku 2014. Emerytki będą mogły wystąpić o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury.
                    Wobec powyższego wnoszę o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia przez parlament ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
                                                        Podpis






Tekst dla nieprzedawnionych

                                                                            WNIOSEK 
O  ZAWIESZENIE  POSTĘPOWANIA  W  SPRAWIE  ODWOŁANIA  OD  DECYZJI  ZUS

                                         Wnoszę o zawieszenie wszczętego na mój wniosek postępowania w sprawie mojego odwołania od decyzji odmownej ZUS z dnia … (data kwietniowa lub majowa 2019 r.), dotyczącej odmowy korzystniejszego dla mnie przeliczenia emerytury powszechnej przyznanej mi dnia …..2015 r. (znak ENP/ …………). Wniosek o wznowienie postępowania i przeliczenie emerytury złożyłam po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16.
                         W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16 senacka Komisja Ustawodawcza podjęła inicjatywę w sprawie przygotowania i uchwalenia ustawy dotyczącej postanowień TK.
Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy, gdzie w wielu uwagach do projektu ustawy wielokrotnie podnoszony jest sposób przeliczenia emerytur, stosowany przez ZUS.
                    Wobec powyższego wnoszę o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia przez parlament ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
                                                                podpis






Wzór odpowiedzi do sądu dla pań przedawnionych.



                Imię i nazwisko                                                              Miejscowość, data
Adres
PESEL
Sygn.akt ………….
                                                                 Sąd Okręgowy w ………….
                                                              Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
                                                               Adres

                                                                          ODPOWIEDŹ
na „Odpowiedź ZUS na odwołanie od decyzji  z dnia ….(data kwietniowa lub majowa 2019 r. odwołania do sądu)”, przesłana do sądu z dnia …(data odpowiedzi ZUS z maja 2019 r.)

                                W odpowiedzi na przesłaną przez ZUS…Oddział w …….”Odpowiedż na odwołanie od decyzji z dnia ….(data odwołania złożonego do sądu pracy przez ZUS) „ podtrzymuję w całości moje stanowisko, wyrażone w odwołaniu z dnia … (data odwołania , kwietniowa lub majowa) o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury i uchylenie decyzji  z dnia ….. (data z 2013 r. lub 2014 r. o przyznaniu ENP) zawarte we wniosku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie  P 20/16.


Uzasadnienie

                     ZUS odmówił mi wznowienia postępowania w sprawie przeliczenia  emerytury  po wyroku TK i uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej z dnia …..(data  z 2013 r. lub 2014 r.) z powodu przekroczenia pięcioletniego okresu od doręczenia decyzji oraz niemożności zastosowania art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Decyzja z dnia … (data z 2013 r. lub 2014 r.) została wydana z naruszeniem prawa.

Nie ma przeszkód, aby ZUS obliczył mi emeryturę na podstawie art. 114 ustawy emerytalnej.

           Z art. 114 ustawy wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, jeżeli: 
           1) po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość;
           6) przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego.

           Zmiana może nastąpić bez względu na upływ jakichkolwiek terminów, skoro z przepisu art.
114 ust. 1f wynika, że przepisu ust. 1e nie stosuje się, jeżeli w wyniku zmiany decyzji osoba zainteresowana nabędzie prawo do świadczenia w wyższej wysokości.

          Wyrokiem z 6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 25 ust. 1b ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

           Wyrok ten wszedł w życie, został opublikowany w Dzienniku Ustaw, a przepis ten, przynajmniej w opisanym wyżej zakresie, stracił moc obowiązującą.
Co więcej, Trybunał Konstytucyjny deklaratoryjnym wyrokiem potwierdził, że norma prawna wynikająca z tego przepisu nigdy nie obowiązywała, jako niezgodna z Konstytucją RP. TK nie postanowił, co również bardzo ważne, o odroczeniu wejścia w życie swojego wyroku.

             Decyzją z dnia (data z 2013 r. lub 2014 r. o decyzji ENP) organ rentowy przyznał/ustalił wysokość emerytury, stosując przepis art. 25 ust. 1b ustawy, błędnie odliczając od podstawy obliczenia emerytury kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur.

             Skoro zatem wydanie przedmiotowej decyzji nastąpiło na skutek błędu organu rentowego w stosowaniu prawa materialnego, a nadto ujawniły się nowe okoliczności, wnoszę o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury i uchylenie decyzji  z dnia ….. (data z 2013 r. lub 2014 r. o przyznaniu ENP).


                                                                      Podpis





29.05.2019 r.

Podaję tutaj link do strony NSZZ "Solidarność", proszą o przysyłanie uwag do projektu ustawy. Piszmy wszyscy!
Wystarczy kliknąć w podany adres i strona otworzy się w nowym oknie.

http://www.solidarnosc.org.pl/video-lists/projekty-aktow-prawnych2/item/18659-projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych-druk-senacki-1175


222 komentarze:

  1. Wzór pisma procesowego i wskazówki, jak zachować się w sądzie zamieszczę niebawem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Jolu bardzo dziękujemy za wielkie zaangażowanie.Z tego blogu dowiedzialam się bardzo dużo na nasz temat i wielka szkoda, że takiej wiedzy nie miałam w 2013r.Przyznam się szczerze, że pracowałam do stycznia 2019r i nie interesowałam się sprawami emerytalnym i bardzo tego żałuję. Złożyłam wniosek w 2013 r. tylko dlatego, że koleżanka mi powiedziała, że taki wniosek trzeba złożyć gdy się kończy 60 lat. Byłam tak niewiadomą przepisów, że wniosek złożyłam w czerwcu 2013r.Pozdrawiam wszystkie emerytki 53

      Usuń
    2. Ja też podpisuję się pod wpisem Bogny dziękując Joli i wszystkim innym koleżankom z naszego rocznika za udzielone informacje.Nie miałam żadnej wiedzy do tej pory .Jestem optymistką i wierzę że to nie był daremny trud tych osób. Tylko trzeba tu być i coś robić nic z nieba nie spadnie. Pozdrawiam Wszystkich z rocznika 53.

      Usuń
    3. Dziewczyny, przeczytajcie powyższy post dokładnie. Dopisałam tam sporo informacji.
      Może ktoś ma jakieś uwagi do wzorów pism, może coś trzeba dopisać, czy zmienić. Piszcie.

      Usuń
    4. Drogie Panie, jeśli chcecie, by Wasz wniosek o zawieszenie postępowania został szybko rozpatrzony, to wraz z króciutkim pismem przewodnim, wyślijcie/zanieście go do ZUS.
      Pismo:
      W załączeniu składam duplikat (kopię) mojego wniosku o zawieszenie postępowania w sprawie...(sygn.akt), jaki przesłałam do sądu pracy w ......

      Usuń
    5. Trzeba jeszcze dopisać: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się do powyższego wniosku"

      Usuń
  2. A ja wciąż nie mam decyzji. Jeszcze mam pytanie czy jak mam ZUS w Opolu A mieszkam na Mazowszu to gdzie mam składać wnioski do sądu jak już dostanę decyzję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już dostaniesz decyzję, to będzie tam adres odpowiedniego dla Ciebie ZUS.
      Może warto przenieść swoje konto do ZUS na Mazowszu. Wystarczy wizyta w mazowieckim ZUS.

      Usuń
    2. W razie przedłużającego się braku decyzji z ZUS, spróbuj dowiedzieć się w ZUS, co się dzieje.

      Usuń
    3. Chyba jutro pójdę do Zusu w swojej miejscowości bo moja już 2 miesiące od czasu złożenia wniosku. Na pewno dotarł do Opola bo dostałam Uzasadnienie i postanowienie że podlegam ponownemu przeliczeniu. A to czy mogę przenieść sie do ZUS w swojej miejscowości to chyba nie. Pracowałam trochę w Niemczech dostaję stamtąd emeryturę i chyba muszę tam pozostać. Teraz będę miała już pełną z Niemiec w 2019 sami mi przeliczą z urzędu pełną. Nie sa to duże pieniądze bo byłam 3 lata ale wszystko dostałam jak powinno być. Bez problemów jak u nas. Wystarczy że podam numer swojej sprawy i zrobili mi przeliczenie. Nawet przed pójściem na emeryturę zorganizowali nam spotkanie co o jak mamy robić. Przyjechali przedstawiciele z Niemiec i zostaliśmy pouczeni co robić gdy skończyłam 63 lata.Ja byłam w Zus Toruń.

      Usuń
  3. Wnioski, ZUS, sąd, odwołania, wycofania. Ale się dzieje. Chwilowo wszystkie mamy nadzieję, że zmienią ustawę. Kobietki coś mi się zdaje, że to skończy się kolejną porażką. Złożyłam odwołanie do sądu, jestem przedawniona. A przedawniona, bo urodziłam się w pierwszym półroczu 1953 r. Wszystko w naszym życiu jest tak pogmatwane, że i orzeczenie TK nic nie pomogło. Jeszcze bardziej wszystko jest skomplikowane. ZUS nas podzielił na grupy. Natomiast ustawodawca wszystko podtrzymuje. Szkoda się łudzić i jeździć po sądach. Pesymistyczne nastawiona do sprawy. Miłego dnia życzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prosze powiedzieć czy pani będzie zawieszać postępowanie w sądzie, ja tez jestem przedawniona z marca 53 i niewiem co robić

      Usuń
    2. Wiadomo, że sąd podtrzyma decyzję ZUS. Przecież sąd nie zmieni ustawy. Jak otrzymam pismo z sądu to zawiesze postepowanie. Będę czekała na zmianę ustawy. Diabli mnie biorą, bo jestem na wcześniejszej po 40 latach pracy. Co z moimi składka i od 2010 do 2014r,?

      Usuń
    3. Witam, drogie emerytki 1953 nie poddawajcie się, nie badźcie pesymistkami, walczcie jak tylko możecie, wszelkimi dostepnymi środkami w postępowaniu administracyjnym jakie mamy na dziś. Jestem weteranka tego bloga, obecna tu od 7 lat. Pamiętam dobrze nasza wspólna walka o przywrócenie cofniętych w 2012r emerytur wcześniejszych a później o wypłatę zaległych pieniędzy za okres wstecz kiedy wstrzymano wypłatę z naruszeniem prawa. Pamiętam beznadzieję, że się nie uda, że coś wywalczymy, pamiętam nasze wędrówki miedzy ZUS-em a Sadami Pracy, które na poczatku orzekały na korzyść ZUS i wydawały emerytom wyroki odmowne. Trochę to trwało ale się udało!!! Co prawda było nas wówczas, zainteresowanych spraw, więcej ale to nic, walczmy, piszmy do naszych senatorów, twórzmy tym samym wspólnie z nimi korzystna dla nas ustawę, badźmy twarde, odporne na porażki, jeżeli nie możemy poradzić sobie same, prośmy o pomoc bliskich, znajomych, ludzi młodszych,którym to nie sprawi kłopotu a na pewno będzie sukces taki jak chcemy, pozdrawiam serdecznie, Basia53

      Usuń
    4. Wysokość emerytury zaniża współ. dożycia wcześniejsza była liczona ze wspoł 209 a powszechna ze współ. ponad 250 , czy czówiek starszy tym dłużej ma życ jakaś paranoja . Te współ. podaje GUS nie wiem czy nam sądy coś pomogą.

      Usuń
    5. Myślę, że pierwotnie nie było w planie dzielenia emerytek i stąd te miliardy dla rocznika 53 wyliczone dla 140 tys emerytek. Potem nastąpiły podział a wszystko to aby sklocic, a przede wszystkim opóźnić pojęcie decyzji. Gdyby naprawdę chciano rozwiązać problem to TK by nie zwlekal tyle, albo poprostu rozwiązano by sprawę. Wszystkie te konsultacje służą opóźnieniu sprawy, denerwowaniu i wykruszaniu się emerytek i naturalnym rozwiązaniu problemu.

      Usuń
    6. Aby rozwiązać problemy wystarczy wrócić do stanu prawnego sprzed ustawy z dnia 6 czerwca 2012 r., do takiego jaki był do końca 2012 roku.

      Usuń
    7. Dzięki "Nocny Marku" za wszystkie odpowiedzi. Jak dobrze, że jesteś.

      Usuń
    8. Basia53, a pamiętasz, jak dzielili emerytki? Ile było zawiedzenia, pesymizmu, a ile jednak woli walki?
      Teraz podobnie. Deja vu jakieś, czy co.

      Usuń
  4. Proszę o radę. Jestem nieprzedawniona. Decyzję dostałam z ZUS 16.05. Ale i tak mniejsza emerytura. Czy mam skladac odwołanie do sądu.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem tak ja składam odwołanie w tym tygodniu tylko muszę odebrać dokumenty ponieważ przegląda je prawnik w biurze senator P. Lidii Staron. To jest ostatnia lub przedostatnia szansa. Dziękuję za wzory pism i podpowiedzi. Jagoda

      Usuń
    2. Pani Jolu, dziękuję za wszystkie cenne wskazówki :)
      Jestem też nieprzedawniona. Decyzja z ZUS niekorzystna, nadal pozostaję na wcześniejszej. Emerytura mniejsza o 350 zł. Dziś złożyłam odwołanie do Sądu w ZUS (2 egz.)
      Nie mogę zgodzić się z decyzją ZUS. Od 2013 r. nadal pracuję, a mimo to moja emerytura jest mniejsza. To jakiś absurd, nie możemy na to pozwolić. Odwołujemy się koniecznie
      Pozdrawiam
      Irena

      Usuń
    3. Żaden absurd, tylko zwykła matematyka!
      Inaczej były liczone ew, a inaczej są liczone ep kapitałowe.
      Mało środków na koncie, to mała ep, mniejsza niż ew.
      Cała filozofia, cała prawda!!! ��

      Usuń
    4. Do Anonimowej z godz.23:44 - Myślę,że jednak tu nie chodzi o matematykę,em.kapitałowa to jest absurd.Przecież środków na koncie nie ubyło. Trzeba było wobec nas zastosować okres przejściowy , przez przeliczenie emerytury starym sposobem lub nowym , jeśli dla kogoś jest korzystny i nie byłoby problemu, a nie pozostawienie wcześniejszej emerytury nie przeliczonej i wypłacanie jej przez 6 lat,ponieważ kapitałowa jest niższa . Ja np. mam bardzo dużo środków na koncie i co z tego , jak mi je przeliczają wskaźnikiem 254,10 . Miałam ograniczenie do 250% kwoty bazowej a em.kapitałową mam ciągle niższą od wcześniejszej. I to jest cała prawda !!!

      Usuń
  5. Gdzie trzeba złożyć odwołanie do ZUS- u czy sądu.Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  6. Pomyliło mi się chciałam zapytać gdzie złożyć zawieszenie postępowania w ZUSie czu bezpośrednio do sądu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pismo procesowe - odpowiedż Twoją na odpowiedż ZUS i wniosek o zawieszenie postępowania wyślij listem poleconym w 3 egzemplarzach (oba pisma po 3 sztuki) bezpośrednio do sądu, jak otrzymasz wezwanie/zawiadomienie na sprawę.

      Usuń
    2. Czy sam wniosek do sądu z prośbą o zawieszenie postępowania nie wystarczy, musi być jeszcze pismo procesowe wyjaśniające? Ja już to opisałam w tej wysłanej skardze do sądu więc myślę że to powinno wystarczyć.

      Usuń
    3. Wystarczy.
      Pismo procesowe nie jest obowiązkowe. Można wysłać sam wniosek o zawieszenie.

      Usuń
    4. Pismo procesowe to jest ustosunkowanie się do kwestii podnoszonych przez ZUS przesłanych do sądu w odpowiedzi na odwołanie od decyzji.

      Usuń
    5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    6. Dzięki za apel o sprawdzeniu wyliczeń naszych emerytur.
      Jesteś bardzo aktywna w sprawie swojej emerytury. I pomysłowa.
      W lipcu sąd prawdopodobnie przywróci Ci możliwość wznowienia postępowania i możliwość przeliczenia emerytury po wyroku TK.

      Usuń
    7. Ajaj, zgubiłam początek Twojego wpisu. Już masz decyzję o wznowieniu.
      Co będzie na rozprawie w lipcu?

      Usuń
  7. Mam uwagę do pisma o zawieszeniu postępowania dla nieprzedawnionych. Decyzja ZUS nie dotyczy odmowy korzystniejszego przeliczenia emerytury. Nie podoba nam się sposób tego przeliczenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaproponuj nowy zapis, jak to napisać.

      Usuń
    2. Nie mam chwilowo koncepcji, aby zmienić fragment pisma o zawieszeniu postępowania dla nieprzedawnionych.
      Może ktoś ułoży ten fragment

      Usuń
    3. Pani Jolu bardzo dziękujemy za wzory pism. Emerytka zawieszone z Lubania, Zgorzelca i Szklarskiej Poręby. Pozdrawiamy serdecznie

      Usuń
  8. Szanowna Pani Jolu jest Pani Wielka Bardzo dziękuję za wzoryRobi Pani tyle dobrego wielkie dzięki

    OdpowiedzUsuń
  9. Dorota.
    JOLU potrzebuję pomocy , jestem nie przedawniona .
    Wznowiłam postępowanie ,otrzymałam decyzję ZUS
    niekorzystną .Odwołałam się od decyzji do sądu pracy i
    ubezpieczeń społecznych.
    Analizując dokumenty stwierdziłam ,że w wyliczeniu
    kapitału początkowego mam pominięte 2 miesiące okres
    składkowy zatrudnienia.Złożyłam do ZUS o ponowne
    przeliczenie kapitału i emerytury.
    O TYM WSZYSTKIM PISAŁAM WCZEŚNIEJ DO PANI I DZIĘKUJĘ
    ZA ODPOWIEDZ.
    ALE TERAZ ZROBIŁ SIĘ DUŻY PROBLEM ,Z KTÓRYM NIE UMIEM
    SOBIE PORADZIĆ A MIANOWICIE.
    26.05.2019 WYSŁAŁAM dokumenty do ZUS o przeliczenie
    kapitału i emerytury, a 27.05.2019 otrzymałam decyzję
    odmowną z ZUS .
    Wniosek jest jeden ze ZUS nie skierował mojego
    odwołania do sądu ,odwołanie napisałam wzorując się
    na odwołaniu z blogu,
    Przytoczę zapis na decyzji:


    ZUS po rozpatrzeniu wniosku z 14.05.2019 odmawia prawa
    do przeliczenia emerytury z przyczyn podanych w uzasadnieniu.
    UZASADNIENIE:
    zgodnie z art.26ust.6 wyżej powołanej ustawy wysokość emerytury podlega ponownemu ustaleniu,jeżeli w miesiącu
    przejścia na emeryturę obowiązywała inna tabela niz w miesiącu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
    Zakład odmawia ponownego ustalenia wysokości emerytury ponieważ:
    emerytura Pani została obliczona z zastosowaniem tej samej tablicy średniego dalszego trwania życia, które obowiązywało osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego252,3.
    W pouczeniu jest zapis ,że mogę wnieść odwołanie za pośrednictwem ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy w terminie miesiąca.
    MAM PROBLEM CZYM TERAZ UZASADNIĆ ODWOŁANIE, JAK TO ODWOŁANIE MA WYGLĄDAĆ PROSZĘ O POMOC .
    POZDRAWIAM DOROTA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, Dorotko. ZUS ma obowiązek przekazania odwołania do sądu pracy.
      Twoje pismo z dnia 26.05.2019 r. nie ma nic wspólnego z odpowiedzią, jaką otrzymałaś z ZUS 27.05.2019 r.
      Sprawdż dokładnie, jakie pismo wysłałaś do ZUS 14 maja 2019 r.
      No i trzeba prosić Panią Anię, naszego dobrego duszka, o poradę. Chyba napiszę specjalny post o pomoc.

      Usuń
    2. Dorota
      JOLU 14,05,02019r wysłałam pismo do ZUS
      z tyt. nagłówkowym ,,Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w.....................

      o treści:
      Odwołuję się od decyzji ENP.......z 18.04.2019
      wydanej przez ZUS po wznowieniu postępowania
      po wyroku TK z 6.03.2019r/syg P20/16/ w kwestii dotyczącej przeliczenia mojej emerytury. i td.
      tak jak było na blogu.
      pozdrawiam Dorota

      Usuń
    3. Wygląda na to, że Twoje odwołanie ZUS potraktował jak wniosek.
      Tu trzeba mądrzejszych osób do porady. Na pewno ktoś się odezwie.
      Masz miesiąc na odwołanie do sądu, więc jest trochę czasu.

      Usuń
    4. Opis w komentarzu wskazuje, że 18 kwietnia 2019 r. nie została wydana decyzja, tylko zostało wydane postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie wznowienia po wyroku TK. Od tego postanowienia nie służyło zażalenie.
      Dlatego pismo z dnia 14 maja 2019 r., określane przez Dorotę jako odwołanie, faktycznie odwołaniem nie było, tylko wnioskiem, który został włączony do akt sprawy do łącznego rozpatrzenia skargi o wznowienie. Skarga ta została załatwiona poprzez wydanie decyzji doręczonej Dorocie 27 maja 2019 r.
      Zgodnie z pouczeniem służy od niej odwołanie.
      Wzór odwołania dla nieprzedawnionych jest na blogu pod postem z dnia 10 maja 2019 r.

      Z porównania dat wynika, że otrzymana w dniu 27 maja 2019 decyzja odmowna nie jest odpowiedzią na wysłane 26 maja 2019 [niedziela] dokumenty o przeliczenie emerytury. Jest fizyczną niemożliwością, aby na wysłane w niedzielę dokumenty już w poniedziałek była doręczona odpowiedź.

      Usuń
    5. Dorota
      JOLU - JESZCZE RAZ PRZYTOCZĘ FAKTY I DATAMI JAKIE
      SĄ NA DOKUMENTACH A NIE DATY POD JAKIMI OTRZYMAŁAM
      I WYSŁAŁAM PISMA A WIĘC:

      19.03.2019R - SKARGA DO ZUS O WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA
      18.04.2019 - DECYZJA ZUS W PKT.1 ZUS PO ROZPOZNANIU PANI WNIOSKU Z DNIA 19.03.2019
      PONOWNIE USTALA WYSOKOŚĆ EMERYTURY /TAK JAK U WSZYSTKICH NIEKORZYSTNA
      14.05.2019 - ODWOŁANIE OD DECYZJI Z DNIA 18.04.2019 KIEROWANE SĄD OKRĘGOWY -SĄD PRACY I
      UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH W ....................
      25.05.2019/WYSŁANE 26.05.2019/ PISMO O PRZELICZENIE KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO I PRZELICZENIA
      EMERYTURY/DOTYCZ TYCH 2 MIESIĘCY W KAPITALE/

      22.05.2019 DECYZJA ZUS ODMOWNA ,KTÓRĄ OTRZYMAŁAM 26.05,2019 . W PKT. 1 ZUS PO ROZPOZNANIU WNIOSKU
      Z 14.05.2019 R ODMAWIA PRAWA DO PRZELICZENIA EMERYTURY Z PRZYCZYN PODANYCH W UZASADNIENIU
      WCZEŚNIEJ PRZYTOCZYŁAM UZASADNIENIE
      POZDRAWIAM DOROTA.

      Usuń
  10. Witam,

    mama jest nieprzedawniona, rocznik 1953. Złożyliśmy skargę o wznowienie postępowania. Wznowiono postępowanie. Przeliczono emeryturę wg kapitału początkowego i wyszła niższa od aktualnie pobieranej liczonej na podstawie 10 lat pracy.
    Chcemy się odwołać, ale nie bardzo wiemy jak, jakie podnieść zarzuty. Sprawa dotyczy ZUS Częstochowa. Podobno dużo ludzi dostaje tu równie niekorzystne decyzje.
    I jeszcze takie pytanie, czy jak mama pobierała emeryturę liczoną na podstawie 10 lat, to czy ona też była pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury, czy też dotyczy to tylko emerytur liczonych wg kapitału początkowego.
    Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiemy co napisać w odwołaniu.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzór odwołania na blogu z 10 maja. Emerytura mamy jest wyliczona wg starych zasad. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Wzór wniosku dla nieprzedawnionych znajduje się na blogu w poście "10 maja 2019
      Składamy wnioski o przeliczenie emerytury. Wzór odwołania dla "nieprzedawnionych".
      https://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/05/skadamy-wnioski-o-przeliczenie.html
      Kapitał początkowy liczony był na podstawie 10 kolejnych lat lub 20 wybranych z całego okresu pracy. I to on został pomniejszony o pobrane świadczenia (emerytury wcześniejsze). W oparciu o taki kapitał została naliczona emerytura powszechna nowa ENP, która została zawieszona, bo emerytura wcześniejsza, liczona wg tzw "starych zasad" była wyższa.

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Piszemy odwołanie ja na stronie.

      Pozdrawiam,
      Łukasz

      Usuń
  11. KASIAM - bardzo proszę o radę
    mama i teściowa przedawnione rocznik 1953 i obie z sierpnia, sytuacja emerytalna dokładnie taka sama (ZUS Szczecin), złożyłyśmy skargi i obie dostały odmowę bo przedawnione, następnie złożyłyśmy wnioski z art. 114 i tu dziwna sytuacja: teściowa dostała decyzję odmowną bo przedawniona a mama nie dostała jeszcze odpowiedzi. Bojąc się że decyzja zaginęła na poczcie, pojechała wczoraj do ZUS i pani powiedziała, że jej sprawę przekazała do wydziału obsługi prawnej bo nie wiedziała co z tym zrobić i ma cierpliwie czekać na decyzję z ZUS.
    Co teraz mamy zrobić? Złożyłyśmy również w między czasie wniosek o przeliczenie przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu i odwołanie do sądu od tej pierwszej decyzji ZUS. Przygotowałam drugie odwołanie do sądu od drugiej odmownej decyzji na art. 114. Czy powinnam złożyć to drugie odwołanie teściowej z art 114 do sądu czy lepiej wycofać wniosek? Z mamą to chyba musimy jeszcze czekać aż odpiszą na art. 114?

    OdpowiedzUsuń
  12. Kasiu, napisz dwa odwołania (dla obu pań) do sądu na decyzje ZUS odmawiające wznowienia postępowania z powodu przedawnienia decyzji o emeryturze powszechnej (wzór jest na blogu). Złóż je przed upływem 30 dni od dania otrzymanych decyzji odmownych z ZUS.
    W sprawie odwołania do sądu odmowy ZUS na wniosek z art. 114, czy też wycofania wniosku z ZUS (sprawa teściowej) to jeśli możesz, poczekaj z działaniem w tej sprawie. Masz na to też 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Na razie nikt, kto otrzymał taką odmowę, nie zaskarża jej do sądu. Odwołanie wymagałoby udowodnienia, że art. 114 jednak daje możliwość wznowienia postępowania w świetle wyroku TK.
    Jeśli znajdę trochę czasu, spróbuję "sklecić" takie pismo. Chyba, że ktoś inny pokusi się o napisanie tego odwołania.
    Piszesz, że już sama napisałaś odwołanie na odmowę wniosku z art. 114, może pokaż go na blogu.
    W sprawie wniosku mamy, poczekajcie spokojnie na decyzję z ZUS. Może odmowa będzie inaczej wyglądała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W wzorze odwołania dla przedawnionych są powołane dwa wyroki sądowe, zgodnie z którymi art. 114 ustawy daje możliwość wznowienia po wyroku TK

      Usuń
    2. Wczytam się w nie i spróbuję napisać odwołanie. Bardzo dziękuję.

      Usuń
  13. KASIAM
    Pani Jolu bardzo dziękuję za odpowiedź. Wrzucam w takim razie odwołanie do sądu na art. 114 , które sama napisałam (nie wiem czy jest dobrze, bo nigdy nie pisałam odwołań do sądu,ale może coś się z tego przyda)

    ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

    Odwołuję się od decyzji ZUS z dnia ……………. r. znak ……………………. .
    W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. (sygn. akt. P20/16) złożyłam skargę do ZUS o wznowienie postępowania, uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury i jej obliczeniu wg art. 25 u 1b. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Wniosłam również o wydanie nowej decyzji, w której emerytura miała być obliczona bez zastosowania w/w przepisu i byłaby zgodna z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. W odpowiedzi organ rentowy odmówił mi uchylenia zaskarżonej decyzji i ponownego, poprawnego obliczenia mojej emerytury, bez potrąceń z kapitału początkowego.
    Poprzez wydanie decyzji odmownej z dnia …………….. zostałam finansowo ukarana z powodu wadliwych przepisów i długiego oczekiwania, ponad 2,5 roku, na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Tak długi okres spowodował upływ 5-letniego terminu określonego w art. 146 kpa.
    W dniu ……………….. r. , powołując się na art. 114 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: „ustawa”), wniosłam do organu rentowego o zmianę decyzji z dnia ………………. r. , znak ……………….. i o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalnego z uwzględnieniem tego, że art. 25 ust. 1b ustawy stracił moc na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt P 20/16.
    Z art. 114 ustawy wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, jeżeli:
    1) po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość;
    6) przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego,
    ponadto zmiana tej decyzji może nastąpić bez względu na upływ jakichkolwiek terminów, ponieważ z przepisu art. 114 ust. 1f wynika, że przepisu ust. 1e nie stosuje się, jeżeli w wyniku zmiany decyzji osoba zainteresowana nabyłaby prawo do świadczenia w wyższej wysokości.
    Na zasadność stosowania w takich przypadkach art. 114 ustawy emerytalnej wskazuje orzecznictwo, m.in. wyroki Sądu Apelacyjnego w Łodzi, III AUa 1750/12, Sądu Okręgowego w Kaliszu, sygn. akt V U 1017/13, a także przywołane w 119 akp. uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego postanowienie TK z 14 kwietnia 2004 r., sygn. SK 32/01, OTK ZU nr 4/A/2004, poz. 35, zgodnie z którym do przywrócenia stanu konstytucyjności należy wykorzystać ustawy zwykłe. Taką ustawą zwykłą jest właśnie ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z art. 114.
    Pomimo, że organ rentowy był do tego zobowiązany na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej, odmówił uchylenia decyzji z dnia ………….. r. znak ………………. i przyznał, że została wydana z naruszeniem prawa.
    Skoro zatem wydanie decyzji o emeryturze powszechnej z dnia …….. .2013, znak ENP/.. /……… nastąpiło na skutek błędu organu rentowego w stosowaniu prawa materialnego oraz ujawniły się nowe okoliczności, a nadto jako osoba zainteresowana nabyłabym prawo do świadczenia w wyższej wysokości, organ rentowy powinien przychylić się do mojego wniosku na podstawie art. 114. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
    Konstytucja RP gwarantuje równe traktowanie wszystkich obywateli, a ja zostałam potraktowana gorzej niż inni, w wyniku czego poniosłam wymierną szkodę finansową.
    Wnoszę o uchylenie odmownej decyzji organu rentowego z dnia ……….. r. znak …………. i orzeczenie co do istoty sprawy, ewentualnie przekazanie sprawy organowi rentowemu do ponownego rozpatrzenia.

    Z poważaniem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego, co napisałaś wcześniej, wynika, że złożyłaś po 3 wnioski do ZUS:skargę o wznowienie postępowania, wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury wg art. 114, wniosek o przeliczenie emerytury.
      W zamieszczonym odwołaniu łączysz dwa wnioski, może to dobry pomysł.

      Napisałaś świetne odwołanie. Dziękuję za zamieszczenie go na blogu. Na pewno wiele osób skorzysta z niego.

      Usuń
    2. Tak, najpierw skargi o wznowienie, po odmownej decyzji wysłałam wnioski z art. 114, później wnioski o przeliczenie z zastosowaniem korzystniejszego wariantu i odwołania do sądu na pierwszą odmowną decyzję bo już czas mijał. I teraz odwołanie do sądu na odmowę z art. 114, ale jak Pani radziła jeszcze poczekam z wysyłką.
      A mam jeszcze pytanie, jeżeli mamie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku z art. 114 ZUS jeszcze nie odpisał to nie martwić się tym i czekać, bo z tego co wiem zus ma 30 dni na odpisanie a my złożyłyśmy wniosek 24 kwietnia?

      Usuń
    3. Nie martwcie się. Trzeba poczekać na decyzję. Jeśli to nie jest wielkim kłopotem, to można dowiadywać się w ZUS, czy już podjęli decyzję.
      Widocznie wniosek Twojej mamy trafił do innego zespołu ZUS niż wniosek teściowej i potrzebują w ZUS więcej czasu na odpowiedż. Może to pierwszy taki wniosek w tym oddziale ZUS.
      W sprawach zawiłych ZUS ma 2 miesiące na odpowiedż.

      Usuń
    4. KASIAM
      Pani Jolu Wczoraj przyszła do mamy odpowiedź z zus. Połączyli wszystkie moje pisma:

      "sygnatura sprawy ...
      Dotyczy pisma z 23.04 (art.114) oraz 13.05 (odwołanie do sądu i wniosek o przeliczenie)
      informujemy że pani odwołanie z 13.05 oraz akta emerytalne zostały przekazane do sądu.
      Ponadto wyjaśniamy że decyzją z 12.04 (odmowna na skargę) zrealizowaliśmy pani wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z TK.
      W związku z powyższym brak możliwości aby ponowne pani wnioski z 23.04 (art.114) i z 13.05 (o przeliczenie)były realizowane ponieważ sprawa będzie podlegała rozpatrzeniu przez sąd w szczecinie."

      Dobrze rozumiem, że już odwołania do sądu z art 114 nie wysyłać ani też nie wycofywać tego wniosku z zus bo go nawet nie rozpatrzyli?
      Mamy czekać na wezwanie z sądu i dopiero wtedy złożyć o zawieszenie i pismo procesowe?

      Usuń
    5. KASIAM
      A teściowej wysłać odwołanie do sądu na odmowną decyzję z art.114? Już sama nie wiem co robić :(

      Usuń
    6. W sprawie mamy nic nie rób, czekajcie na zawiadomienie/wezwanie z sądu. Będzie tam zapewne odpowiedż ZUS na wszystkie pisma.
      W sprawie teściowej. Rozumiem, że już wcześniej złożyłaś odwołanie do sądu w sprawie odmownej decyzji na skargę o wznowienie postępowania.
      Ja bym złożyła odwołanie (co też zrobię, jak otrzymam odmowę z ZUS) w sprawie z art. 114. Być może sąd połączy oba odwołania.
      Może nasza doradczyni przyjrzy się sprawom Twoich mam.

      Usuń
    7. KASIAM
      Bardzo dziękuję! Tak te pierwsze odwołania do skargi wysłałyśmy 13 maja. A poczekać jeszcze z tym odwołaniem do sądu z art.114 teściowej(mam czas do 7 czerwca) czy wysłać jak najszybciej żeby rzeczywiście połączyli sprawy?

      Usuń
    8. Poczekaj. Myślę, że i tak odwołanie dotrze do sądu przed rozprawą z odwołania na odmowę skargi o wznowienie. W odwołaniu powołujesz się zapewne na art. 114. Więc wykażesz się, a raczej Twoja teściowa, wielką troską o czas pracy sądu i sama połączy na rozprawie oba odwołania.
      I tu mam problem z Twoimi mamami, który jest też moim problemem (choć ja jeszcze nie otrzymałam odmowy na art. 114). Można wnieść wniosek o zawieszenie obu postępowań albo jednak pokusić się o to, by rozprawa jednak się odbyła.
      Argumenty na obronę art. 114 są mocne, ale trzeba się liczyć z przegraną (już się przekonałam, że sędziowie od moich spraw w sądzie okręgowym są zachowawczy) i odwoływać się do apelacji, która odbędzie się prawdopodobnie za kilka miesięcy. A wtedy wejdzie już zapewne ustawa i problem przedawnienia się rozwiąże.

      Decyzję musicie podjąć same.

      Kasiu, koniecznie przeczytaj moją odpowiedż na pytania Anonimowy 29 maja 2019 21:54 w sprawie art. 114, zaczerpniętą z orzeczenia sądowego w Kaliszu.

      Usuń
    9. Dziękuję, przeczytam obowiązkowo
      Niestety odnoszę wrażenie, że pomimo tych mocnych argumentów na art 114, lepiej zawiesić te odwołania i poczekać na ustawę.

      Usuń
  14. Na Jotowni jest informaja, że do 6 czerwca mozna na podany tam email pisać uwagi do Komisji NSZZ Solidarność w sprawie ustawy nsprawczej,później napiszę,pozdrawiam wszystkie Panie na blogu.Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://www.solidarnosc.org.pl/video-lists/projekty-aktow-prawnych2/item/18659-projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych-druk-senacki-1175

      Usuń
    2. Wrzucam link w post, przylinkuję. Będzie można po kliknięciu w adres - link otworzyć w nowym oknie.
      Piszmy wszyscy do :Solidarności".
      Można też pisać do Dariusza Kucharskiego, szefa senioralnego zespołu w "Solidarności", dane podane we wcześniejszym poście.

      Usuń
    3. Pismo przed chwilą wysłałam

      Usuń
  15. Jestem przedawniona W 2013 otrzymałam decyzję E o przyznaniu emerytury oczywiście była niższa od wcześniejszej A 2015 dałam o przeliczenie ze względu na urlop wychowawczy io otrzymałam decyzję już ENP ZAWIESZONA BO JEST NIZSZA NIZ WCZESNIEJSZA CHODZI MI O TO KTÓRA JEST JEST BRANA DO PRZEDAWNIENIA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro jesteś przedawniona, to decyzję o emeryturze powszechnej masz prawdopodobnie z 2013 r. Wypłacana jest Tobie emerytura wcześniejsza E, gdyż była wyższa od powszechnej.
      W 2015 r. nastąpiło przeliczenie emerytury powszechnej z uwagi na urlop wychowawczy (po 1,3) w emeryturze powszechnej, bo tylko w tego typie emeryturze możliwe było zaliczenie okresów wychowawczych ze wskażnikiem 1,3. I ta emerytura była nadal niższa od wcześniejszej, więc masz wypłacaną wcześniejszą.
      Do przedawnienia jest brana decyzja o emeryturze powszechnej z 2013 r., gdyż minęło więcej niż 5 lat od jej przyznania do ogłoszenia wyroku TK.

      Usuń
  16. Pani Jolu serdecznie dziękuję życzę duźo zdrowia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i wzajemnie. Wszystkim nam życzę dużo zdrowia , cierpliwości i wytrwałości.

      Usuń
  17. Pierwszaki!!! zastanawiam się co mozemy zrobić i jak dochodzić pieniędzy które zostały zabrane z OFE na Skarb Państwa,przez to otrzymywałyśmy od razu mniejsze emerytury wcześniejsze wypłacane przez 11 lat a teraz jeszcze mamy liczony kapitał początkowy bez uwzględnienia tych środków. Przecież to były nasze DOCHODY NA PRZYSZŁA EMERYTURĘ GROMADZONE .Zostały nam po prostu ukradzione

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcześniejsze emerytury nie miały nic wspólnego z kapitałem emerytalnym. Chyba znasz tzw. "stare zasady", na których były wyliczane?

      Usuń
    2. Napewno nie zna, skoro wypisuje takie bzdury.
      Jednym z warunków uzyskania ew było wyrażenie dobrowolnej zgody o przekazaniu za pośrednictwem ZUS zgromadzonych środków w OFE na dochody budżetu państwa, a nie na Skarb Państwa.
      Nie ma mowy o żadnej kradzieży - decyzja dobrowolna, nikt nikogo do tego nie zmuszał! ��

      Usuń
  18. 5 lat przedawnienia jest liczone nie do daty ogłoszenia wyroku TK a do daty złożenia skargi o ponowne przeliczenie. Zresztą ZUS liczy sobie jak mu wygodnie i nie trzyma się żadnych zasad, aby tylko wyszło na jego.Moja decyzja była wydana 5 marca 2014, skargę złożyłam 1 kwietnia 2019 i też przedawniona. G.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Matematyka to nie była chyba mocna strona wiedzy i jak widać tak pozostało to do dzisiaj! ��

      Usuń
  19. Przez tysiące przepisów sam zus już nie ogarnia tego wszystkiego liczą jak chcą A można było wprowadzić tylko okres przejściowy dla r 1953

    OdpowiedzUsuń
  20. Basia
    Witam
    Drogie Panie śledzę blog, nie do końca się w tym wszystkim orientuje. Nurtuje mnie pytanie, dlaczego osoby które składały już odwołanie do sądu na niekorzystną decyzję ZUS zastosowanie wyższego wskaźnika dożycia przy przeliczaniu emerytur, składają wnioski o zawieszenie postępowania w sądzie. Ja również złożyłam odwołanie do sądu w dniu wczorajszym i mam teraz mentlik w głowie, Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana Basiu,ZUS przelicza emerytury według przepisów, jakie go obecnie obowiązują, choć zdarzają się błędy w wyliczeniach (tak piszą na blogu panie), zwłaszcza przy doliczeniach okresów pracy na emeryturze wcześniejszej (może to być spowodowane brakiem dokumentów, czy jakichś wniosków).
      Obliczenia w ZUS wykonują systemy, komputery.
      W świetle panujących przepisów sprawy odwołań do sądów będą raczej przegrane, sąd oddali odwołania. Żeby wyrok się nie uprawomocnił, nadal trzeba się sądzić, zaskarżać do sądu apelacyjnego.
      A zawieszając teraz postępowanie do czasu uchwalenia ustawy mamy szanse uniknąć dalszego biegania (póki co) po sądach.
      Mamy wielką nadzieję, że ustawa rozwiąże wiele problemów i sprawy sądowe będą umarzane.

      Usuń
    2. Dziękuję Jolu, za wyjaśnienie Pozdrawiam Basia.

      Usuń
  21. Malutka 29 maj2019
    Moja znajoma wysłała do ZUS po Wyroku TK ( zmieściła sie w czasiE} pismoprzewodnie o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK i załączyła wniosek ERPO, nie wystąpiła natomiast o uchylenie decyzji wydanej z naruszeniem prawa.Dostała przeliczenie Emerytury powszechnej, która jest niekorzystna Zadzwoniła na infolinię ZUS i bardzo miła pani doradziła co ma zrobić. Powiedziała aby wystąpić do ZUS przed uprawomocnieniem sie decyzji i napisać
    Na podstawie art.145 a ustawy z dnia 14.06.1960 r. KPA wnoszę skargę o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji o emeryturze powszechnej wydanej z naruszeniem prawa obliczonej na podstawie art.25 ust 1b o emeryturach i rentach z ZUS.
    Wnoszę o wydanie nowej decyzji , której emerytura zostanie obliczona bez zastosowania w/w przepisu. Proszę również o przywrócenie terminu. Wniosek , który złożyłam 23 kwietnia 2019 r. stanowił moim zdaniem skargę, w piśmie przewodnim powołałam się bowiem na wyrok TK z dnia 6.03.2019 r.

    Uzasadnienie:

    Nie zrozumiałam, że należy złożyć pismo w formie skargi. Myślałam , że wniosek ERPO załatwia wszystko.
    Wyrok TK w sprawie rocznika 1953 nie był nagłaśniany w mediach. Dowiedziałam się o nim dopiero 22.04.2019 r. dlatego nie miałam czasu aby dokładnie zapoznać się z tematem.
    Proszę zatem uprzejmie o wznowienie postępowania i przywrócenie terminu oraz uchylenie decyzji o emeryturze powszechnej wydanej z naruszeniem prawa po wyroku TK P20/16 z dnia 6.03.2019

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Troszkę tu pomieszania z poplątaniem.
      Wiele pań za radą doradców w ZUS złożyło tylko wnioski ERPO (o przeliczenie emerytury) z dopiskiem "w związku z wyrokiem TK". Wnioski te były traktowane jak skargi o wznowienie postępowania.
      Twojej znajomej przeliczono prawdopodobnie emeryturę bez odliczeń, należy zapewne do grupy osób nieprzedawnionych. Być może ma decyzję o emeryturze powszechnej z roku 2015 r. (wtedy panie składały wnioski o zaliczenie okresów urlopów wychowawczych). Wysokość emerytury nadal jest niska, albowiem do obliczeń przyjęto lata dożycia z roku 2015. Poza tym kapitał przestał być waloryzowany w roku 2015, w momencie przyznania emerytury powszechnej.
      Przywrócenie terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania w niektórych ZUS-ach jest trudne, trzymają się sztywno przepisów. a te mówią o szczególnych powodach (pobyt w szpitalu, pobyt za granicą).
      Poza tym zastosowanie art. 145 mówi o miesięcznym (30-dniowym?) okresie na wniesienie skargi o wznowienie.
      Być może, jak mówi pani z infolinii, okres uprawomocniania się decyzji z ZUS pozwala na zastosowanie art. 145.
      Twoja znajoma powinna udać się do ZUS i sprawdzić, jaka jest sytuacja Jej emerytury.
      Proszę, może ktoś z naszych cudownych doradców przyjrzy się mojej odpowiedzi, czy jest prawidłowa.

      Usuń
  22. Chciałam wysłać swoje uwagi do Senatu na link konsultacji społecznych. Czy w moim piśmie zamieszczam imię i nazwisko czy tylko inicjały.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Imię i nazwisko, a inicjały pod uwagami.Twoje nazwisko nie pojawi się.

      Usuń
    2. Wejdż na stronę konsultacji społecznych, popatrz, co trzeba wpisać, będziesz miała rubryki do wypełnienia.

      Usuń
  23. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  24. Malutka 29 majCzy ktoś miał taki przypadek jak w moim poście z 29 maja 2019 13:51

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba nie, do tej pory nikt nie napisał o przeliczeniu emerytury przedawnionej.

      Usuń
    2. Czyżbym coś pokręciła?

      Usuń
  25. Witam właśnie dziś dostałam decyzję i z korzyścią dla mnie. Nie są to takie sumy jak pisały dziewczyny wcześniej 600 i więcej ale myślę i że mając taki kapitał początkowy jaki na tamten okres miałam jak odchodziłam w 2008 dostałam zadowalającà podwyżkę. Mniej więcej tyle dostałam co koleżanki z mojej grupy zawodowej z rocznika 1952.Nie byłam przedawniona i nie doliczyli mi okresu który pracowałam 2 lata po emeryturze nie złożyłam wniosku że względu bo nie miałam 30 miesięcy tylko 24.Dziś dostałam pierwszą decyzję ENP do tej pory zawsze były E. Jestem usatysfakcjonowana kwotą zaznaczam że nie z kosmosu.Bo dla minie te sumy wysokie były nie osiągalne liczyłam na 200 dostałam trochę więcej. Z wyrównaniem od marca bo tak skladałam wniosek po wyroku TK. Na dzień dzisiejszy chyba nie musze juz pisać do sądu ale chce być tu z Wami i wspierać dziewczyny pokrzywdzone. Myślę że dojdzie do takiej sytuacji że wszystkie będziemy zadowolone. Mnie już niech nic nie dają może tyłko powinni zwrócić to co przez 5 lat nam nie dawali. Ale to chyba będzie osobna sprawa. Czy dadzą wyrównanie tego nie wie nikt. Niech najpierw wszystkie dziewczyny dostaną podwyżki. Dziękuję po raz koleiny Wam kochane dziewczęta co tu od początku jesteście bo żeby nie wy dalej bym nie wiedziała że zostałam oszukana. To Joli zasługa i innych że kolejna emerytka 53 może być zadowolona. Trzymam kciuki za Was i będę tu zaglądać w spierać bo jak inaczej. Myślę że nie mam po co pisać do sądu.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję i cieszę się razem z Tobą. Jesteś pierwszakiem, dobrze, że chociaż jedna grupa 53-roczniaczek jest zadowolona.
      Jolu, nie obowiązuje już 30-miesięczny okres zatrudnienia, czy masz doliczony staż pracy, te 24 miesiące?
      Poczytaj komentarze na blogu dotyczące wycofania pierwszorazowego wniosku o emeryturę powszechną (w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji ENP) i złożenia ponownie wniosku na początku lipca.

      Usuń
    2. Nie skladałam za ten okres miesięcy pracy wniosku. Bo mnie poinformowano w Zusie że powinnam przepracować 30 miesięcy. A za każdy kwartał dopisywał mi 7 zł.to przez 2xlata moja emerytura wzrosła o 56zl i to tak miało być. A ja znów posłuszna niedoinformowana nic nie złożyłam.

      Usuń
  26. Do Jolanta 53 z 28 maja. Ja też mieszkam na Mazowszu a ZUS mam w Nowym Saczu że względu na pracę w w Czechach, rozumiem, że pracowałas w dawnym NRD. Dostałam już decyzje ZUS 20 maja i niestety decyzja jest taka, że wcześniejsza emrytura jest wyższa od powszechnej. Oczywiście odwołuje się do sadu
    W decyzji jest napisane, że mogę odwołać się do sądu pracy właściwego dla miejsca zamieszkania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pracowałam w Niemczech w latach 90 to nie było już NRD.A moją decyzją z Przepracowanych lat w Polsce 38 jest korzystna. Ja naprawdę nie wiem czym się Zus kieruje. Tyle tu czytam rożnych wydanych decyzji i naprawdę nie rozumiem tego dlaczego tak jest. Można powiedzieć że nie ma podobnych przypadków. Jakieś to wszystko pogmatwane. Ja wniosek o przeliczenie złożyłam później nie zaraz jak skończyłam 60 lat. Może dlatego korzystniejsze decyzja. Nie wiem naprawdę nie wiem...pójdę z tą decyzją do porwniaka znajomego moze mi powie co mam robić. Ale jak dostałam podwyżkę to po co nam iść do sądu. Myślę że tylko się cieszyć. Wkurzona jestem ze jest tyle zamieszania. To wszystko powinno iść z urzędu. TK orzekł niezgodność wydanych decyzji. Zus obligatoryjnie oblicza wszystkim emerytury zwraca zaległe potrącenia i po kłopocie a nie tyle zachodu że mozna kręćka dostać. I takie jest moje zdanie. Wszystkie powinnyśmy dostać podwyżki i bez takich problemów jak teraz. Dziewczyny walczyły 6 lat TK zatwierdził że należy mam się wyrównanie emerytur a tu co nerwy i walka. Oki już nic nie pisze bo ja laik ale trzymam kciuki za pomyślny koniec naszych zmagań o pieniądze które mam zabrali.

      Usuń
    2. Wyliczyli więcej ep, bo na koncie było zgromadzonych odpowiednio dużo więcej środków niż w przypadku liczenia ew z zarobków z 10 lat.
      Ale ta oczywista prawda do tutaj zgromadzonych nie dociera do ich świadomości i oczekują, że z małego KP i małych składek naliczą im większe ep od ew.
      To jest niewykonalne!!!
      Żadne sądy tego nie zmienią i spec ustawa naprawcza też tego nie odmieni!!!
      No chyba, że ktoś mocno wierzy w cuda, ale to w kościele a nie w ZUS-ie.

      Usuń
  27. Zawiesza się sprawę do momentu uchwalenia ustawy jeśli będzie dla nas przedawnionych niekorzystna toodwieszamy sprawę i walczymy dalej

    OdpowiedzUsuń
  28. Proszę o radę. Czy wniosek o zawieszenie postępowania do sądu wysłać dopiero po otrzymaniu zawiadomienia z sądu na rozprawę, czy można wcześniej nie czekając na powiadomienie z sądu. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dopiero po otrzymaniu zawiadomienia z sądu. Są nie ma Twoich dokumentów, są w ZUS-ie. Twojego pisma nie miałby do czego dołączyć, odesłałby.
      Jeśli chcesz przyspieszyć sprawę zawieszenia postępowania, równocześnie wyślij wniosek do sądu i drugi (kopię) do ZUS z króciutkim pismem przewodnim (patrz na górze, w poście).

      Usuń
  29. Jestem przedawniona czy jedynym ratunkiem jest odwołanie się do sądu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma innego wyjścia, na decyzję odmowną z ZUS pisz odwołanie do sądu. Wzór jest na blogu, przepisz go, skseruj i zanieś 2 egzemplarze do ZUS, trzeci zostaw sobie (potwierdż w ZUS złożenie pisma).
      Ustawa prawdopodobnie zniesie okres przedawnienia, ale być może trzeba będzie dochodzić w sądzie odszkodowania za zwrot odliczanych kwot od emerytury. Wtedy przyda się fakt, że walczyłaś wcześniej.

      Usuń
  30. Szanowne Panie proszę o pomoc jak napisać podanie do Sądu Pracy w sprawie o naprawienie szkody wyrządzonej poprzez wydanie decyzji z naruszeniem prawa .Otóz dzisiaj otrzymałam zawiadomienie z ZUS że oni rozpatrzyli skargę natomiast w sprawie naprawienia szkody należy zwrócić się do Sądu Pracy.

    Grejs

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy Ty jesteś tą dawną Grejs z czasów zawieszenia emerytury?
      No cóż, w sprawie odszkodowania trzeba będzie zwrócić się do sądu cywilnego.
      Czy naprawienie szkody wyrządzonej poprzez wydanie decyzji z naruszeniem prawa to to samo co odszkodowanie?

      Usuń
  31. Pismo do sadu pracy jest na tym blogu z 8 maja..prosze popatrzec.

    OdpowiedzUsuń
  32. Czy warto składać odwolanie do sądu pracy Przez te osoby co są przedawnione i nigdy nie pracowały już na emeryturze wczesniejszej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba skladac..ja tez przedawniona i nie pracowalam po 55 roku zycia i skladam..trzeba walczyc do konca.

      Usuń
    2. Najpierw trzeba było sprawdzić stan konta w ZUS, bo może się okazać, że środków jest super mało, aby z wyliczenia ep byłaby większa od ew.
      I wtedy cała walka do końca jest bezcelowa, inaczej dosłownie mówiąc "o kant d...".
      Ale to są świadome wybory - widocznie większość traktuje "zabawę" sądową jako rozrywkę. ��

      Usuń
  33. Boże nie myślałam , że na stare lata będę po sądach chodzić i tego wszystkiego się uczyć co robić, bo przy mojej bogatej emeryturze nie mogę wynająć prawnika. Pozdrawiam rocznik 53

    OdpowiedzUsuń
  34. Prawo jest tylko dla bogatych biednemu zawsze wiatr W oczy wieje ale kobietki r 1953 głową do góry i nie poddawać sie

    OdpowiedzUsuń
  35. Jestem 1953 nieprzedawnione. Otrzymałam decyzję pozytywną. Pracowałam do 31.12.2018. Wysokość mojej emerytury powszechnej nie zadawala mnie. Ponadto wyliczenie jest w decyzji bardzo ubogie. Dostałam wyrównanie za 2 miesiące tj od marca 2019. Spodziewałam się rekompensaty od roku 2016 wtedy złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury powszechnej.Czy mogę złożyć wniosek do sądu o wypłatę rekompensaty a także rzetelną informację ZUS o trybie naliczenia emerytury powszechnej. Mam czas do 10 czerwca by złożyć wniosek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam analogiczną sytuację składałam wniosek do ZUS o wypłatę zaległych, zaniżonych emerytur i cisza. Pani doradca stwierdziła, że to przecież duża kwota,ale wniosek przyjęła. Dodała, że ZUS wyrównuje jeśli sam błędnie wyliczy kwotę.

      Usuń
    2. Możesz złożyć wniosek do ZUS o podanie szczegółowych wyliczeń.
      Możesz też napisać odwołanie do sądu pracy na sposób przeliczania emerytury, wzór jest na blogu.
      Może ustawa naprawi błędy, miejmy nadzieję, walczmy o to, piszmy uwagi do projektu ustawy.

      Usuń
  36. Witam Pani Jolu
    Mam pytanie,jeżeli pracowałam będąc na emeryturze wcześniejszej 5 lat(2008-2013)czy należy się jakieś przeliczenie emerytury wcześniejszej.ZUS doliczał mi tylko staż pracy i chyba składki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy masz decyzję o emeryturze powszechnej, czy jesteś cały czas na wcześniejszej?
      Jeśli jesteś na wcześniejszej, złóż wniosek o emeryturę powszechną.
      Najlepiej udaj się do ZUS i dowiedz się więcej o swojej emeryturze. Odezwij się potem na blogu.

      Usuń
  37. Witam proszę o pomoc nieprzedawniona otrzymałam decyzję po wznowieniu postępowania TK jest taka sama jak decyzja z roku 2015 oczywiście niekorzystna pytam czy mam odwołać się do ZUS o uchylenie decyzji w całości i wyliczenie ponownej, czy do sądu. w decyzji kap,+Skł,zwaloryzowane są do ²015r, wskaźnik dalszego do życia jest liczony ²30
    pozdrawiam Wiesia z Gorzowa



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele pań ma taką sytuację, jak Ty.
      Koniecznie odwołaj się do sądu. Będzie to odwołanie od decyzji ZUS, wydanej w kwietniu (maju) 2019 r.
      Wzór odwołania jest na blogu, chyba z dnia 10 maja

      Usuń
  38. Do pani Joli i Malutkiej z godz.13:51
    Ja miałam podobną sytuację jak Malutka opisuje o swojej znajomej ale nie składałam wniosku ERPO, bo nawet o takim nie słyszałam.Opiszę jak było.
    Otóż po ogłoszeniu wyroku TK napisałam odręcznie wniosek o przeliczenie emerytury powołując się na wyrok TK dotyczący sprawy P20/16 i ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej. Okazało się, że należę do nieprzedawnionych i ZUS na moje żądanie w oparciu o art.145a i art.147,art.149 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.KPA w związku z art.124 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r.postanowił wznowić postępowanie administracyjne.Uznał mój wniosek jako skargę , bo w uzasadnieniu pisze iż w związku ze zgłoszoną przeze mnie skargą o wznowienie postępowania w sprawie ponownego obliczenia wysokości emerytury na podstawie art.25 ust.1b z dnia 18 grudnia 1998r.wznawia postępowanie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną na podstawie art.145a KPA Wobec powyższego wydał mi nową decyzję ze znakiem E oczywiście niekorzystną, bo podzielono mi dalsze trwanie życia wskażnikiem z 2014r.252,30 a wszystkie inne cyferki są dokładnie przepisane z 2014r.tylko nie odjęto wcześniej pobranych emerytur. Decyzja z 2014r.została uchylona. Dodam, że nie pracowałam po przejściu na emeryturę wcześniejszą, więc nie liczyłam na wiele, ale gdyby przeliczali tak jak pierwszakom to zawsze bym coś zyskała.Chciałam jeszcze zapytać, czym się różni złożony wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury, a czym skarga o wznowienie postępowania, bo ja już nie wiem jak mnie potraktował ZUS i czy nie powinnam złożyć jeszcze wniosku na druku ORPO ale chyba nie bo i tak nic nie zyskam, bo co mieli napisać to napisali.I jeszcze jedno, jeżeli moja decyzja się uprawomocni i wyjdzie ustawa z korzyścią dla nas to czy ja mogę jeszcze występować o przeliczenie tej zawieszonej emerytury?

    OdpowiedzUsuń
  39. Czytam i dochodzę do wniosku, że jeżeli nie zmienią ustawy tak aby przeliczono nam powszechną tak jak pierwszaki, to szkoda naszych nerwów. Po co te skargi, sądy i uwagi do projektu ustawy. Należę do przedawnionych, złożyłam odwołanie do sądu i wysłałam siedem uwag pod różne adresy. Nie wiem czy ktoś to czyta. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru Wanda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wando, czytają, czytają. Jak już pisałaś do różnych osób, to masz gotowe pisma. Napisz do "Solidarności", adres i link są na samym dol tego posta. Czekają na uwagi emerytek

      Usuń
  40. Druk ERPO, czy też odręcznie napisany wniosek o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK, ZUS potraktował jak skargę o wznowienie postępowania i je wznowił, przeliczył emeryturę na datę decyzji o emeryturze powszechnej.
    Ty nie musisz już składać nowego wniosku ERPO, o przeliczenie emerytury, bo już masz emeryturę przeliczoną.
    Na razie, w projekcie ustawy, nie ma korzystnych zapisów na temat sposobu przeliczania emerytury. Walczymy o ten korzystny dla nas zapis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedż dla Pani Anonimowy29 maja 2019 20:24

      Usuń
    2. dziękuję bardzo za odpowiedż

      Usuń
  41. Do Joli.Jestem na em wcześniejszej 2008 r ,przedawniona Jak wszystkie panie 53 dostałam z Zus odmowę (dwa egz) pism.27 maja złożyłam odwołanie do Sądu Pracy i muszę czekać może wreszcie będzie ustawa to będę pisała o zawieszenie sprawy.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia ustawy piszemy po otrzymaniu zawiadomienia z sądu. I czekamy na ustawę

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za informację.
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dziękuję

      Usuń
  42. Pani Jolu jestem przedawniona nie wiem co zrobić Czy oddać sprawę do sądu ponieważ otrzymując emeryture w 2013 miałam małe składki wskaźnik dalszego życia254,50 i pozostaje na wczesniejszej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Udaj się do ZUS. Niech doradca sprawdzi stan Twojego konta. Nawet, gdybyś była nieprzedawniona, to obecnie przeliczenie emerytury nie podwyższy Twojej emerytury. Ale, jeżeli wywalczymy inny sposób przeliczania emerytury (wskażnik dożycia z 2019 r., np. 209, zwaloryzowany kapitał), to emerytura może być wyższa.
      Dlatego może warto napisać odwołanie do sądu. Wzór jest na blogu, chyba z 8 maja.

      Usuń
  43. Witam, Pani Jolu czytam, czytam, czytam i już mi się płakać chce.
    Dlatego błagam o pomoc. Jestem z rocznika 53 i z Pań nieprzedawnionych (dni mnie przed tym uchroniły) ale co z tego…. W okresie ogłoszenia wyroku TK przebywałam za granica i nic o tym nie wiedziałam. Zaraz po powrocie przygotowałam wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury wraz z pismem o przywrócenie terminu złożenia skargi z uwagi na pobyt za granicą zachowując ustawowe 7 dni od ustania przyczyny (czyli powrotu do kraju). Niestety ZUS napisał iż moja skarga wpłynęła 07.05.2019 po terminie oraz wskazał iż nieuprawdopodobniłam iż niedotrzymanie terminu nastąpiło nie z mojej winy dlatego ZUS odmawia przywrócenia terminu złożenia skargi.
    Proszę o pomoc co mam teraz robić.....
    Odwołać się do sądu w zakresie przywrócenia terminu.
    Skąd ten termin 1 m-ca??? Ja rozumiem że ZUS wysłałby do nas pismo informujące o wyroku TK i od tego terminu 1 m-c.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Troszkę się skomplikowało, ale na wszystko jest metoda.
      Składając wniosek o przywrócenie terminu na złożenie skargi o wznowienie postępowania trzeba uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak jego winy w niedotrzymaniu terminu. W Twoim przypadku trzeba było dołączyć jakieś dowody na to, że byłaś w tym czasie za granicą. Samo napisanie, że nie było Cię w kraju nie wystarczy. Pismo wysłane w terminie 7-dniowym jest ważne, jeśli je w takim terminie wysłałaś (pokwitowanie z poczty). Nie jest istotne, kiedy pismo dotarło do ZUS.
      Na pewno masz w odmowie z ZUS środek zaskarżenia tej odmowy, odwołanie do sądu. Jest to dosyć skomplikowane. Trzeba dwukrotnie zaskarżać postanowienie sądu, bo za pierwszym razem sąd musi oddalić Twoje odwołanie.
      Wymaga to często pomocy prawnika, choć pewnie dalibyśmy radę i my, korzystając z pomocy doradców blogowych.
      Myślę, że można sobie darować zaskarżenie odmowy ZUS.
      Teraz możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia (warto dopisać tę formułę na wniosku, mimo, iż ZUS tak powinien przeliczyć emeryturę), w związku z wyrokiem TK,
      Wniosek taki może złożyć każda emerytka 53 (której dotyczy wyrok TK) i to w każdym momencie.
      Przypominam, każdy wniosek złożony do ZUS, można wycofać w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji z ZUS-u, jeśli się okaże, że przeliczenie nie jest korzystne.
      Na pewno przeliczenie emerytury będzie możliwe po uchwaleniu ustawy. W projekcie ustawy jest zapis o trzymiesięcznym terminie od uchwalenia ustawy na przeliczenie emerytury. Więc będzie Ciebie też dotyczył wyrok TK.
      O terminie miesięcznym na złożenie skargi o wznowienie postępowania mówi art 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn.zm.), dalej k.p.a. - skargę o wznowienie postępowania wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

      Usuń
    2. Wniosek o przeliczenie emerytury możesz złożyć na druku ERPO, zakreślając odpowiednie okienka.

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. Widzę też dla Ciebie inną drogę, niezależną od złożenia wniosku ERPO.
      Możesz odwołać się do sądu. I to nie o przywrócenie terminu, ale o to, że ZUS powinien potraktować Twój wniosek o wznowienie postępowania, złożony po terminie, jako wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy z art. 114 ust 1.

      Przeczytaj dokładnie wyrok sądu w Kaliszu http://orzeczenia.kalisz.so.gov.pl/content/$N/152505000002521_V_U_001017_2013_Uz_2015-02-19_001

      Przytaczam fragment z tego wyroku. Można go użyć w odwołaniu, pisząc własnymi słowami.
      " stwierdzić należy, że błędnie organ rentowy stoi na stanowisku, że ubezpieczony, który został pozbawiony świadczenia na podstawie decyzji, od której nie wniósł odwołania do Sądu, musi po powołanym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, skierować do ZUS skargę o wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145a k.p.a. w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie wyroku. W sprawie chodzi o decyzję emerytalną, zatem do ponownego rozpoznania sprawy w ogóle nie stosuje się skargi o wznowienie postępowania administracyjnego a strona żadnym terminem ograniczona nie jest. Oznacza to, że strona w każdym czasie może wystąpić do organu rentowego o ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 114 ust. 1. Wznawiać postępowanie rentowe można wielokrotnie i w każdym czasie. Jest to instytucja prawa ubezpieczenia społecznego, która reguluje w sposób odrębny – szczególny i korzystający z pierwszeństwa w stosunku do przepisów k.p.c. i k.p.a. – przesłanki ponownego ustalania prawa do emerytury i jej wysokości. (por. Inetta Jędrasik – Jankowska, Karina Jankowska „Prawo do emerytury”, LexisNexis, Warszawa 2011). W uchwale z dnia 10 czerwca 2011r., III UZP 1/11 (OSNP 2012/5-6/68), Sąd Najwyższy stwierdził, że wydanie postanowienia o wznowieniu postępowania administracyjnego jest prawnie indyferentne dla sądu rozpatrującego odwołanie, bo art. 114 zawiera autonomiczną i odrębną regulację instytucji ponownego rozpoznania sprawy, która nie jest instytucją wznowienia postępowania administracyjnego. Instytucja ponownego rozpoznania uprawnień, którą w odróżnieniu od „wznowienia postępowania" posługuje się ustawodawca tylko w odniesieniu do postępowania przed organem ubezpieczeń społecznych, i to bez względu na to, czy okoliczności powodujące takie rozpoznanie sprawy wystąpiły przed rozstrzygnięciem sprawy, czy po jej rozstrzygnięciu, została wprowadzona zamiast wznowienia postępowania administracyjnego."

      Usuń
  44. Malutka maj 29
    Moja znajoma dostała dwie decyzje z ZUS. Jedną o emeryturze wcześniejszej .Podana kwota emerytury jaka obecnie pobiera, drugą o emeryturze powszechnej , która jest nadal niekorzystna mimo , że przyjmują współczynnik wieku dożycia 206 ale odejmują wszystkie pobrane emerytury od składek i kapitału początkowego.Wychodzi kwota X,KTÓRA JEST ZWALORYZOWANA i dalej liczą w/g wzoru X + (ZWALORYZOWANE SKŁADKI , Kapitału początkowego w ogóle nie ma dzielone : PRZEZ WSP.206) = EMERYTURA POWSZECHNA NA DZIŃ 1.04.2019 R.

    OdpowiedzUsuń
  45. Malutka maj 2019
    Nie napisałam, że jest przedawniona.

    OdpowiedzUsuń
  46. Pani Jolu dziękuję za dobrą raďę zloze skargę do sądu może ta nowa ustawa będzie dla mnie szczęśliwa Jeszcze raz d ziękujęi życzę zdrowia

    OdpowiedzUsuń
  47. Wysłałam dzisiaj pisma do Solidarności., do Rzecznika Praw Obywatelskich i do OPZZ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super. Dziewczyny wysyłajcie wszędzie tam, gdzie tylko powinno się informować odpowiedzialnych za prawo, pisma, uwagi.

      Usuń
  48. mam pytanie bo w zasadzie na przygotowanych wzorach nie ma wniosku o bii]egłego czy można po wniesieniu odwołania w sądzie jeszcze złożyć ten wniosek i nie będzie on spóźniony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O powołanie biegłego można też wystąpić na sprawie.
      Więcej na ten temat napiszę wieczorem

      Usuń
    2. Powołania biegłego można domagać się już w odwołaniu od decyzji ZUS lub w odpowiedzi na odpowiedż ZUS, albo złożyć taki wniosek w piśmie procesowym już w trakcie toczącej się sprawy lub ustnie na rozprawie. Trzeba wskazać, na jaką okoliczność powinien on sporządzić opinię oraz uzasadnić, dlaczego jest ona konieczna. O dopuszczeniu dowodu z biegłych sąd postanawia, gdy do właściwego rozpoznania sprawy wymagane są wiadomości fachowe z różnych dziedzin .

      Usuń
  49. Jeśli nie odwolam się do sądu to po uchwaleniu ustawy zus nie przelicza mi emerytury?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę, że po uchwaleniu ustawy wszystkie sprawy będą, jakby umorzone.
      Chyba trzeba będzie ponownie składać wnioski albo ZUS rozpatrzy je od nowa.
      Zaskarżenie do sądu może być przydatne do sprawy o odszkodowanie. Sąd cywilny zauważy, że wyczerpałaś wcześniej możliwe środki.

      Usuń
  50. Kochane Panie,18 czerwca bede miała sprawę w sądzie Okręgowym w Suwałkach,wezwania nie mam ale dzwonilam i Pani mi powiedziała ze na dniach dostanę zawiadomienie.Zapytałam ,czy moge wniesc wniosek o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia ustawy,powiedziała jak najbardziej,najlepiej wysłać przed sprawą,żeby już na sprawie było wiadomo.Podala sygnaturke i juz moge pisac.Poinformowala ze obecnosc nie obowiązkowa ,ale jeżeli nie przyjadę to powiadomić.Biegłego nie bedzie.Mam juz stracha co i jak,jakos będzie,Pozdrawiam wszystkie blogowiczki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a wnosiłaś o biegłego w odwołaniu?

      Usuń
    2. Nie wnosilam,ale zapytalam Pani o biegłego powiedziała ,ze nie będzie i nic nie mówiła że można.Kochane podajcie wzór jak napisać wniosek do sądu o zawieszenie postępowania do czasu kiedy będzie uchwalona ustawa,dziękuję

      Usuń
    3. Kochana, przeczytaj ten post pod którym piszesz. Jest własnie o wnioskach o zawieszenie postępowania.

      Usuń
  51. wzór dostępny powyżej, o biegłego trzeba wnosić bo sąd sam nie przeliczy nam emerytury jeśli uzna odwołanie za zasadne chyba że sąd może z urzędu dopuścić dowód z biegłego, nie wiem

    OdpowiedzUsuń
  52. A była pani z przedawnionych czy nie korzystne przeliczenie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem przedawniona decyzja powszechn.emerytury z 18.02.2014r

      Usuń
  53. Droga Jolu
    Proszę o pomoc wpis 29.05.2019 godz.15,03
    nie wiem co mam dalej robić.

    Pozdrawiam Dorota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jola robit teraz obiad.

      Usuń
    2. Pudło. Ja pracuję codziennie od rana do wieczora.

      Usuń
    3. Dorotko, otrzymałaś radę od naszego dobrego duszka. Powinnaś złożyć odwołanie do sądu dla nieprzedawnionych. Wzór jest na blogu, chyba z 10 maja.

      Usuń
  54. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono informację z analiza wyroku P20/16,w której stwierdzono, że wyrok może, ale nie musi być wykonany!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krystyna Ostróda.
      Witam serdecznie.
      Na stronie Senatu przeczytałam,że termin na przygotowanie sprawozdania w naszej sprawie upływa 1 lipca 2019 r. Jednocześnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest informacja ( 29.05.2019 r. )- brak konieczności podjęcia prac legislacyjnych. Nic nie rozumiem. Mamy pozamiatane?

      Usuń
    2. Prac legislacyjnych nie musi (ale może) podejmować Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Inicjatywa ustawodawcza Senatu to inna sprawa i właśnie została podjęta w celu zapewnienia właściwej realizacji wyroku TK, według zaleceń z uzasadnienia wyroku.

      Usuń
    3. Inicjatywa ustawodawcza Senatu właśnie została podjęta, ale nie ma pewności, że dojdzie do skutku - zostanie w ogóle uchwalona.

      Usuń
  55. Alicji , o co chodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alicja źle zrozumiała.

      https://jotownia.wordpress.com/2019/05/17/projekt-ustawy-naprawczej-po-wyroku-tk-konsultacje/comment-page-1/#comment-11173

      Usuń
  56. Piszę odwołanie do sądu jako nieprzedawniona i mam duże wątpliwości czy wnioskować o powołanie biegłego. Czy taki biegły mi nie zaszkodzi, jeżeli stanie po stronie ZUS-u, a tak przecież może być. Poza tym mam duże wątpliwości, co do fachowości takich biegłych.

    OdpowiedzUsuń
  57. Pisałam wyżej,że mam sprawę w Suwałkach dnia 18.06.br,dostałam dzisiaj zawiadomienie, obecnosc nieobowiązkowa.napisalam już wniosek do sądu o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia ustawy,wzor wyzej znalazłam, serdecznie dziękuję.Prosze jeszcze o informację,podany jest rowniez wyżej wzór odpowiedzi do sądu dla pań przedawnionych ,czy ja mam tez wysylac ,czy nie jest konieczne,dzięki,pozdrawiam. Natalia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niekoniecznie. Odpowiedż jest dobrowolna, jest to ustosunkowanie się do kwestii znajdujących się w odpowiedzi ZUS.
      Wyślij też kopię wniosku do ZUS z krótkim pismem przewodnim (jest w tym poście). ZUS musi ustosunkować się do wniosku. Zgoda ZUS jest konieczna do zawieszenia postępowania.

      Usuń
    2. Ślicznie dziękuję,buziaki pozdrawiam,

      Usuń
  58. Malutka 30 maj

    Skarga o wznowienie postępowania wysłana listem poleconym 23 kwietnia.ZUS odpowiedział, że skarga wniesiona w dniu 24 kwietnia(bo wtedy wpłynęła do ZUS), po ustawowym terminie i nie zwrócono się z wnioskiem o przywrócenie terminu na złożenie skargi o wznowienie postępowania.Zakład odmawia wznowienie postępowania.Przecież data liczy się od nadania a nie otrzymania przez ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Malutka, udaj się do ZUS z potwierdzeniem z poczty o wysłaniu listu. Liczy się data wysłania pisma, a nie data dotarcia do ZUS. To jest zwykły błąd, ZUS powinien sam to naprawić.

      Usuń
  59. Chyba od daty otrzymania /Data stempla pocztowego/Jesli znów się mylę, proszę mnie poprawić. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze ważna jest data nadania listu.

      Usuń
    2. Należy rozróżniać kierunki listów!
      To jest list do ZUS (polecony), a nie z ZUS-u (zwykły)!

      Usuń
  60. Malutka 30 maj 2019

    Czy wysłanie skargi o wznowienie postępowania po wyroku TK w dniu 23.04.2019r.listem poleconym można traktować, że skarga wpłynęła po ustawowym terminie , tak pisze ZUS , który otrzymał skargę w dniu 24.04.2019r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedziałam Ci wyżej, obowiązuje data wysłania listu. 23 kwietnia to był ostatni dzień terminu

      Usuń
    2. Malutka 30 maj

      Dziękuję Joli K.Tak zrobię pojadę z moim potwierdzeniem do ZUS.Chciałam się jednak upewnić , bo czytałam par.57 KPA i trochę się zorientowałam.

      Usuń
  61. Pani Jolu proszę mi wyjaśnić co mam zrobić. Pracowałam na emeryturze 10 lat i nie wiedziałam że trzeba oddać do ZUS druk RP 7 i teraz mam ten RP 7 i nie wiem czy razem wysłać z ERPO teraz o przeliczanie czy dopiero po 1 lipca czy w moim przypadku ma to jakieś znaczenie jestem nieprzedawniona odwołanie do sądu składam 9 czerwca pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim powinnaś sprawdzić swoje konto w ZUS i dowiedzieć się, jaka jest sytuacja Twojej emerytury.
      ZUS prowadzi indywidualne konto ubezpieczonego, na którym ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia danej osoby poczynając od 1 stycznia 1999 r.
      W obecnej sytuacji, kiedy już ZUS wznowił postępowanie w sprawie przeliczenia emerytury (jesteś nieprzedawniona), jest ono niekorzystne i będziesz składała odwołanie do sądu, sprawę doniesienia druku Rp-7 zostaw do lipca, najlepiej po rozprawie w sądzie (możesz złożyć wniosek o zawieszenie postępowania w sądzie po otrzymaniu zawiadomienia z sądu).
      Nie składaj też wniosku ERPO o przeliczenie emerytury. Po dołączeniu Rp-7 ZUS przeliczy Ci emeryturę.
      A poza tym, w czerwcu ZUS trzeba omijać szerokim łukiem.

      Usuń
    2. Dziękuję za informację i z tego co widzę na tym druku RP to najlepsze lata do przeliczenia emerytury będę miała z tego RP bo tam są lata powyżej średniej dziękuję i pozdrawiam Gienia

      Usuń
  62. Witam wszystkich a w szczególności P.Jolę czy może są już jakieś informacje o sprawach w sądzie śledząc wszystkie wpisy któraś z pań przyobiecała napisać a sprawa miała odbyć się 30.05 pozdrawiam .hel

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może wygrała i świętuje a swoją drogą ciekawe jak się ukształtuje orzecznictwo w sprawie rocznika 1953

      Usuń
  63. Ukazała się opinia Związku Emerytów na stronie Senatu. No ręce opadają.

    OdpowiedzUsuń
  64. Nie można otworzyć tych opinii Związku Emerytów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może zablokowali, bo kompletnie nie dotyczyło to naszej sprawy.

      Usuń
  65. https://finanse.wp.pl/745-tys-kobiet-moze-dostac-wyzsza-emeryture-senatorowie-spiesza-z-pomoca-6386813151880833a

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Spiesza z pomocą"jak ustawa ma polegać na przeliczeniu starych decyzji z 2013'2014 ze wsk.dozycia 250 i tak zostaniemy na wcześniejszej.

      Usuń
    2. Też tego się obawiam,jestem przedawniona,moją sprawę ZUS przekazał już do Sądu Pracy,ale co mam robić siąść i płakać?Czytam i śledzę wszystko i działam wg.wskazówek z blogu bo na adwokata mnie nie stać.Dziękuję za wszystkie podpowiedzi,korzystam z nich i robię wszystko żeby póżniej nie żałować że nic nie robiłam w tym kierunku.Pozdrawiam wszystkie walczące emerytki53.

      Usuń
    3. Zastanawiam się,czy adwokat przy tych niekorzystnych dla nas ustawach coś zmienił?

      Usuń
  66. Jest w senacie opinia Sądu Najwyższego , Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów tylko te załączniki nie otwierają się i "klops"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Juz przeczytałam,polski związek rencistów emerytów i inwalidów pisze wg mnie to nie na temat.A sąd najwyższy nie ma uwag do projektu ustawy

      Usuń
    2. Ha ha ha ktos się pomylił, opinia związku rencistów emerytów i inwalidów dot.druku 11750 a nie naszego 1175 ,no najlepiej

      Usuń
  67. PANI Jolu Czy w duplikacie do zus o zawieszeniu w sądzie podaje się sygnatura moich akt czy sadowych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie pisma kierowane do sądu sporządza się w dwóch egzemplarzach, jeden dla sądu, drugi dla strony przeciwnej, czyli zusu. Treść jest identyczna. W biurze podawczym sądu sprawdzają czy jest drugi egz. Jeśli się wysyła do sądu pocztą to do koperty wkłada się dwa egz. tego samego pisma, a sąd przekazuje zusowi. Podaje się sygn. akt sądowych, z tych akt wynika, o jaką sprawę zusu chodzi. Można dla pewności podać obie sygnatury.

      Usuń
  68. Bardzo dziękuję życzę zdrowia

    OdpowiedzUsuń
  69. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/emerytury-dla-kobiet-z-rocznika-1953-dostana-wyzsze-swiadczenie-od-zus/gkbzsnf

    OdpowiedzUsuń
  70. Witam ! proszę o radę jestem nieprzedawniona ,pisałam skargę o wznowienie postępowania z 2015 roku ,po przeliczeniu emerytura niższa ,był dołączony druk ERPO ,złożyłam go i zaznaczyłam 1 i 2 krateczkę ,dzisiaj otrzymałam odpowiedz -ZUS przelicz emeryturę od 01.05.2019 ,doliczone składki /ciągle pracuje / emerytura wyszła o 98 zł. brutto wyższa od wcześniejszej decyzja znak ENP.Nie wiem co teraz zrobić ,mam przygotowane papiery do sądu w/g wzoru na blogu.Proszę mi podpowiedzieć ,mam termin do 5 czerwca.Pozdrawiam milutko!

    OdpowiedzUsuń
  71. Witam. Przeczytałam dzisiaj w internecie w wiadomościach na wirtualnej , że emerytki 53 dostaną średnio 550 zł . I myślę sobie, że pomimo tylu pism do senatorów w sprawie projektu ustawy nadal oni nie wiedzą o co chodzi . Kto dostanie srednio 550 zł wyższej emerytury. Kpina Myślę że te przedawnione i nie przedawnione nie dostaną nic, nadal zostaną na wcześniejszej emeryturze.Skorzystają tylko te panie które wycofały. Szkoda naszego czasu. Obym się myliła.

    OdpowiedzUsuń
  72. Pochwala się,że cały rocznik 53 miał równe prawa do przeliczenia.Szkoda tylko naszego zdrowia i zszarganych nerwów.

    OdpowiedzUsuń
  73. Witam Serdecznie!! Jestem przedawniona .Złożyłam odwołanie od Decyzji ZUS do Sądu. Nic jeszcze nie otrzymałam - czekam. Bardzo proszę o pomoc ,czy mam już napisać o zawieszeniu postępowania, tylko gdzie to wysłać do ZUS czy do Sądu tylko nie wiem gdzie ZUS przekazał moje odwołanie nie znam adresu Sądu. Co mam dalej robić...proszę o informacje - Dziękuję Pozdrawiam Wszystkie Panie.Ewa.

    OdpowiedzUsuń
  74. Zadzwon do zusu gdzie złożyłas odwolanie podaj PESEL i powiedzą kiedy i gdzie przekazali,do jakiego sądu okręgowego a jak nie nie to poszukaj w internecie pod jaki sąd okręgowy podlega Twoja miejscowość.A później zadzwon do tego sądu i zapytaj czy trafilo odwołanie i poinformuja.A jak nie to czekaj na zawiadomienie,spokojnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki - chyba poczekam - Pozdrawiam:):)Ewa

      Usuń
  75. Ja wysłałam odwołanie 13 maja a zawiadomienie z sądu na rozprawę dostałam 30 maja, rozprawa 18 czerwca,pozdrawiam również, N.

    OdpowiedzUsuń