10 maja 2019

Składamy wnioski o przeliczenie emerytury. Wzór odwołania dla "nieprzedawnionych"


2.05.2019 r.

Drogie Panie z rocznika 53

                Wniosek o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia (warto dopisać tę formułę na wniosku, mimo, iż ZUS tak powinien przeliczyć emeryturę), w związku z wyrokiem TK, każda emerytka 53 (której dotyczy wyrok TK) może złożyć w każdym momencie. Można się zastanowić, czy składać teraz taki wniosek, czy poczekać na ustawę i potem złożyć wniosek (może będzie wtedy jeszcze wyższa emerytura).

           Przypominam wszystkim paniom, że każdy wniosek złożony do ZUS, można wycofać w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji z ZUS-u. Więc, jeśli teraz złoży się wniosek, to w zależności od sytuacji (jeśli np. pojawi się ustawa w tym czasie), można go wycofać.



Drogie Panie rocznik 53

                Mam zasadnicze pytania do pań, które złożyły wnioski do ZUS o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK, napisane odręcznie lub na druku ERPO (nie pytam o wnioski o wznowienie postępowania). Jakie decyzje otrzymałyście? Czy przeliczono Wam emerytury według najkorzystniejszego wariantu, korzystając ze wskaźnika tabeli lat dożycia z roku 2019, czyli 210 -208 miesięcy? Czy potraktowano Wasz wniosek jak skargę o wznowienie postępowania? Odpowiedź na te pytania jest bardzo ważna, od tego zależy dalsza strategia postępowania.

Teraz po kolei o różnych grupach pań.

1.      Panie, które otrzymały korzystne decyzje o wyższych emeryturach z przelicznikiem 210 – 208 powinny się cieszyć (nareszcie) spokojną emeryturą i czekać na ustawę w związku z wyrokiem TK.

Odszkodowaniem za pomniejszoną emeryturę zajmiemy się właśnie po zapoznaniu się z projektem ustawy, jaki przedstawił Minister Marcin Zieleniecki senatorom na Komisji Ustawodawczej.

2.      Panie, których wniosek o przeliczenie emerytury (napisany odręcznie lub na druku ERPO) potraktowano jak skargę o wznowienie postępowania i wydano decyzje o wznowieniu postępowania i przeliczono emeryturę z niekorzystnym wskażnikiem
oraz panie, którym wznowiono postępowanie i przeliczono emerytury ze wskaźnikiem 254 – 238 ( w dacie złożenia pierwszego wniosku o emeryturę powszechną) powinny złożyć wniosek o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia, powołując się na nowa okoliczność, jaką jest wyrok TK.

Dotyczy to pań, które są „nieprzedawnione”, mają decyzje o emeryturze powszechnej z okresu krótszego niż 5 lat przed wyrokiem TK z dnia 6 marca 2019r. (prawomocnego od dnia 21 marca 2019 r.)


Wniosek taki można złożyć w każdej chwili, niezależnie od odwołania do sądu pracy od już otrzymanej ( albo za kilka dni) decyzji.


                     Odwołanie do sądu pracy „nieprzedawnionych” zamieszczam poniżej. Odwołanie do sądu pracy trzeba złożyć w terminie miesiąca (obowiązkowo) od otrzymanej z ZUS decyzji.

3.      Panie z grupy „przedawnionych” również powinny złożyć do ZUS wnioski o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia, w związku z wyrokiem TK, niezależnie od odwołania do sądu pracy od decyzji odmownej ZUS o wznowienie postępowania (przykładowy wzór odwołania znajduje się w poprzednim poście). 

Jeśli ZUS odmówi przeliczenia emerytury lub przeliczy ją niekorzystnie, korzystając z niekorzystnego wskaźnika, wówczas będzie można wnieść odwołanie do sądu. Sąd kierując się zasadą państwa prawa i najkorzystniejszym wariantem liczenia emerytury powinien wydać postanowienie o wyższej emeryturze.
                        
                       Można byłoby poczekać ze złożeniem wniosku o przeliczenie emerytury do uchwalenia ustawy o emeryturach, przygotowywanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, albo chociaż do poznania projektu ustawy. Istnieje jednak niebezpieczeństwo nieuchwalenia tej ustawy w obecnej kadencji parlamentu. Zaraz będą urlopy wakacyjne dla posłów i senatorów, a potem gorączka przedwyborcza.



               Wygląda na to, że jak na razie, nie ma końca nasze bieganie do ZUS-ów i sądów. Ale warto jeszcze troszkę się pofatygować. Tu chodzi o nasze wyższe emerytury i naprawienie krzywdzącego nas prawa. Zatem kobiety, składamy znowu pisma do ZUS, wnioski o przeliczenie emerytury w związku z wyrokiem TK.


                   Równocześnie czekamy na projekt ustawy emerytalnej po wyroku TK. Projekt ma być przedstawiony do konsultacji społecznych. A więc czeka nas jeszcze pisanie naszych uwag do ustawy, spotkania z posłami i senatorami.




Przykładowy wzór odwołania do sądu pracy dla kobiet, które są „nieprzedawnione", mają decyzje o emeryturze powszechnej wydaną w okresie krótszym niż 5 lat przed wyrokiem TK. Koniecznie trzeba napisać prośbę o powołanie biegłego sądowego.
Proszę o ewentualne uwagi, co do treści pisma. Sprawa pilna, bo wielu paniom niebawem kończy się termin na wniesienie odwołania.




                                                                                           Miasto, data

Imię i nazwisko
Adres

PESEL
Nr emerytury ENP


                                                Sąd Okręgowy w ……..
                                                 Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
                                                    Adres sądu
                                                  (za pośrednictwem ZUS w …….)


Odwołanie od decyzji  ZUS

                             Odwołuję się od decyzji ………. z dnia ……(data kwietniowa lub majowa 2019 r.) znak ……….wydanej przez ZUS po wznowieniu postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. (sygn. P20/16) w kwestii dotyczącej przeliczenia mojej emerytury.

               Wyrok TK mówi o jednolitych zasadach traktowania przez organ rentowy kobiet urodzonych w 1953 roku pobierających świadczenia na podstawie art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. Jednakże okazało się, że ja zostałam potraktowana w sposób niekorzystny dla mnie.

                   Moje świadczenie zostało przeliczone niekorzystnie, przez zastosowanie wskaźników z tablicy średniego dalszego trwania życia z roku  …….(proszę napisać datę przyznania pierwszej emerytury powszechnej ENP), w którym przyznano mi emeryturę powszechną. Emeryturę przeliczono mi  podając liczbę ….(wpisać liczbę miesięcy „dożycia” od 254 do 238).
Natomiast wskaźnik „dożycia” w roku 2019 r., wynosi …..(208-210).

                ZUS nie wybrał dla mnie korzystniejszego wariantu z tablicy średniego dalszego trwania życia, a jest do tego zobowiązany.


                    Moje świadczenie zostało przeliczone niekorzystnie także dlatego ,że ZUS moje zgromadzone środki(kapitał i składki) zwaloryzował tylko do 2014 r. (lub 2013 r.), kiedy naliczono mi emeryturę powszechną (tu wpisać datę naliczenia).W latach 2014-2019 środki te nie były waloryzowane, a przecież ustawowo mamy prawo do corocznej waloryzacji. Pragnę zaznaczyć , że z emerytury powszechnej nigdy nie korzystałam, gdyż była ona niższa od wcześniejszej.

                                    ZUS nie informował o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnego dla mnie przeliczenia w 2014 r. jak również o skutkach uprawomocnienia się decyzji.


            Zwracam się do Wysokiego Sądu o wyznaczenie biegłego sądowego do sprawdzenia  przeliczenia mojej emerytury i wydania opinii w tej sprawie.

               Ja, obywatelka, emerytka, osoba z jednej z najsłabszych grup społecznych, nie powinnam ponosić negatywnych skutków niekonstytucyjnych przepisów prawnych.

  
                Mając powyższe na względzie  wnoszę o uchylenie  decyzji organu rentowego z dnia ……….., znak …………..
                                                                         
                                                                          Z poważaniem
                                                                                              (podpis)

215 komentarzy:

  1. Pani Jolu.
    Serdecznie dziękuję za wskazówki i wzór odwołania .
    Nie przedawniona z Nowego Sącza

    OdpowiedzUsuń
  2. Do Pani Joli.
    Czy w odwołaniu nie należy napisać takze o walozyzacji zgromadzonych środków?Nam w obliczeniach tylko nie odejmują pobranych wcześniej emerytur.Reszta jest na rok 2014.A przecież chcemy jednolitego sposobu przeliczania dla wszystkich pań z 1953r."Pierwszaki"mają waloryzację i korzystne dozycie.Proszę to przemyśleć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na moje zapytanie do ZUS czy ustalona na nowo po wyroku emerytura powszechna (przypadek decyzji nieprzedawnionej) została zwaloryzowana ZUS odpisał że tak. W decyzji z 2019 jest punkt II gdzie wyliczono wysokość emerytury bez odejmowania kwot pobranej emerytury wcześniejszej ale z uwzględnieniem wysokości składek i kapitału oraz długości życia jak w decyzji z 2914.Kolejny punkt mówi o rozliczeniu za okres marzec - maj 2019.Natoniast punkt IV mówi o kwocie od 1.06 i ta kwota jest inna niż w punkcie II więc może faktycznie po waloryzacji? Czy macie podobnie Panie nieprzedawnione? Pozdrawiam Kasia

      Usuń
    2. W mojej decyzji z 2014 i2019 są te same kapitał składki oraz okres dozycia. Przeglądałem innej decyzję z 2015 i 2017.wiec kwoty składek i kapitału są wyższe. Czy naliczyli wyższa? Jagoda

      Usuń
  3. Powinno się tę sprawę także ująć w odwołaniu. Proszę zaproponować ten dopisek, a ja uzupełnię powyższe odwołanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pani Jolu.Czy w odwołaniu można uwzględnić sprawe naprawienia szkody za poprzednie lata np.2016_1018r .pozdrawiam Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem Jolą, ale spróbuję odpowiedzieć.
      Nawet jak w odwołaniu zostanie to podniesione, to w postępowaniu odwoławczym od decyzji wydanej w trybie wznowienia postępowania sąd nie będzie się tym zajmował, tylko w tym zakresie umorzy postępowanie.
      O naprawienie szkody trzeba wystąpić osobno z pozwem cywilnym.
      Chociaż obie sprawy należą do sądu, to jednak każda z nich dotyczy czego innego i nie mogą być prowadzone w tym samym postępowaniu.

      Usuń
  5. Nie wiem. Czy tę kwestię teraz poruszać, czy poczekać na projekt ustawy.
    Jak inne panie uważają?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę wpisywać swoje uwagi do treści odwołania dla "nieprzedawnionych", jak również do sprawy wniesienia wniosku o przeliczenie emerytury.
      Uwagi dotyczące odwołania uzupełnię wieczorem.

      Usuń
    2. Należę do "nieprzedawnionych". Skargę do ZUS Elbląg (odręczną) wysłałam 22 marca. Potwierdzenie zwrotne otrzymałam z datą 25 marca. Do tej pory nie mam decyzji.Na moje telefony, że minął termin 30 dni otrzymuję tą samą odpowiedź "ZUS ma czas 30 dni od rozpatrzenia ostatniej wątpliwości" Ciekawostka prawna?? Pozdrawiam serdecznie.
      Krystyna Ostróda

      Usuń
    3. Nie, to nie ciekawostka prawna, tak stanowią przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

      Usuń
  6. W mojej decyzji srodki na koncie sa ujete jako waloryzowane/3lata/ale wyrównania nie uwzgledniono.Alicja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Decyzja działa na przyszłość, ewentualne wyrównanie na drodze sądowej z powództwa cywilnego.

      Usuń
  7. Kto pokryje koszty związane z powołaniem biegłego i wydaniem przez niego opinii?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Miałem sprawę w sądzie pracy o kapitał początkowy, sąd powołał biegłego ,kosztami mnie nie obciążali-mslę że to koszt skarbu Państwa

      Usuń
    2. Sąd powołał biegłego z urzędu czy na Pana wniosek?

      Usuń
    3. Z urzędu i sprawę wygrałem

      Usuń
    4. Biegłego powołuje sąd, może to być powołanie na wniosek powoda, czyli nas. W sądzie pracy wszystkie koszty ponosi skarb państwa.
      Opłaty są dopiero przy apelacji.

      Usuń
  8. Należę do "nieprzedawnionych". Odręczne pismo do ZUS Radom wysłałam 11.04.".... wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z dnia 25.04.2016 r, uchylenie pkt. II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji, właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury....". Do tej pory nie mam decyzji. I pytanie do Alicji z 10 maja 08.40: proszę podaj jakie składniki liczył ZUS do Twojej decyzji. Rozumiem, że decyzja jest wydana na podstawie Twojego odwołania w wyniku wyroku TK? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Drogie Panie, a co można zrobić w sprawie emerytury wcześniejszej nauczycielskiej? Po powołaniu się na TK odpowiedź z ZUSu brzmi, że emerytura została przyznana na podstawie art. 32 a nie 46, więc wyrok TK jej nie dotyczy. Pisać odwołanie do sądu? Bo przecież emeryturę powszechna też mam pomniejszoną o pobrane wcześniej świadczenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam, że nie wiem czemu ZUS mi odpisał, że ja mam emeryturę z art. 32 - on dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1949, a ja jestem 1953

      Usuń
  10. zwracam uwagę na naruszenie w przypadku osób przedawnionych art. 146 par kpa zobacz wyrok NSA z 7 lutego 2018r., sygn. akt II OSK 937/16 w którym wskazano Ustanowione w art. 146 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego przesłanki negatywne nie pozbawiają organu właściwego w sprawie kompetencji ponownego rozpoznania sprawy, a wyłączają dopuszczalność podważenia mocy prawnej decyzji przez zastosowanie sankcji wzruszalności decyzji przez jej uchylenie. Nie jest zatem prawidłową wykładnią art. 146 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi: “Uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 1 i 2 nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło dziesięć lat, zaś z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 3-8 oraz w art. 145a i art. 145b, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat", wykładnia, która wyprowadza pozbawienie prawa jednostki do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy. Problemem jest tylko to, że postępowanie sądowe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skupia się na wadach wynikających z naruszenia prawa materialnego, kwestia wad decyzji administracyjnych spowodowanych naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego pozostaje w zasadzie poza przedmiotem tego postępowania, co za tym idzie sąd ubezpieczeń społecznych może i powinien dostrzegać jedynie te wady formalne decyzji, które ją dyskwalifikują w stopniu odbierającym jej cechy aktu administracyjnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma to zasadnicze znaczenie dla ochrony praw strony z tych względów, że decyzja stwierdzająca wydanie decyzji
      z naruszeniem prawa jest prejudykatem dla dochodzenia odszkodowania. Ograniczenie przedmiotu wznowienia postępowania wyłącznie do ustalenia wadliwości procesowej nie daje podstaw do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym. (wyrok NSA z 7 lutego 2018r., sygn. akt II OSK 937/16).

      Usuń
  11. Odp.Ana.Tak skladalam wznowienie postepowania, druk o przeliczenie em.Zus bral pod uwage skladki zewidencjonowane na koncie z uwzglednieniem waloryzacji+ kwota zwaloryzowanego kapitału dzielone przezdalsze trwanie zycia/230,10/. Prosze piszcie co w innych Zus ach.Pozdraqiam Alicja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale kwoty takie same? Chodzi o te składki i kapitał.

      Usuń
  12. Właśnie,a mnie ZUS odpowiedział tak zg. z przepisem podstawa obliczenia emerytury przyznanej w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego została pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.Przed przyznaniem emerytury z tytułu ukończenia wieku pobierała Pani emeryturę wcześniejszą przyznaną na podst. art.88 KN. Nie jest to więc emerytura wcześniejsza o której mowa w wyroku TK.Brak jest podstaw do uchylenia decyzji. Czyli w 2013 byłam kobietą 53 a w 2019 jestem nauczycielem emerytem a nie kobietą 53, bo wtedy odliczono mi jak wszystkim kobietom 53 a obecnie jestem nauczycielem emerytem ale żaden rocznik który przeszedł na wcześniejszą emeryturę z KN nie miał pomniejszanych kwot o wcześniej pobrane emerytury, więc o co chodzi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jesteśmy w podobnej sytuacji - kwoty pomniejszone jak dla kobiet z rocznika 53, ale wyrok TK nas nie dotyczy :( (u mnie nie wiem czemu napisali że miałam emeryturę z art.32). I niby jest wyrok, że to pomniejszanie niesprawiedliwe, a jednak nie obejmuje wszystkich... Co Pani dalej z tą sprawą robi? Pisze Pani odwołanie do sądu?

      Usuń
    2. Ja, jeszcze poczekam myślę, że ktoś to wyjaśni, bo w naszym przypadku prawo działa tylko w jedną stronę, odliczyć nie zg. z Konstytucją tak a naliczyć zg. z Konstytucją nie.

      Usuń
    3. Witam, jestem prawie w identycznej sytuacji. Zastanawiam się, czy się odwoływać i gdzie szukać pomocy

      Usuń
    4. Umówiłam się na poniedziałek z prawnikiem. Jak będę coś wiedzialała to dam znać

      Usuń
    5. GK - będę bardzo wdzięczna za informacje!

      Usuń
    6. ja jestem w tej samej sytuacji, dzwoniłam do ZUS do Warszawy powiedział, że TK orzekł, że dotyczy to art. 46 ,ale do Sądu można napisać.
      Rozmawiałam z p. mecenas Kmara 8i też mówiła, że do ZUS można napisać niech ZUS więcej wyjaśni. Przecież ja mogłam pójść z zasad ogólnych.
      Tylko jakiś wzór

      Usuń
  13. Jeszcze. W decyzji zwiazanej ze skarga jest zapis:Zaklad zus uchyladecyzje z dnia 3.12.2015 w części dotyczacej ustalenia wysokości emeeytury? Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No a co w tym niejasnego? Wysokość emerytury była ustalona z pomniejszonego kapitału, teraz trzeba to wyliczenie zmienić i wyliczyć bez pomniejszania, w pozostałej części jest pewnie prawidłowa.

      Usuń
  14. Dzień dobry
    We wcześniejszych wpisach była wzmianka dot.art 114.Jestem w grupie przedawnienia z odwołaniem do sądu.W piśmie do sądu jest zawarty art.114.
    Czy dodatkowo napisać pismo do Zusu w spr.tego art.Jeżeli tak to jaka powinna być treść tego pisma.Dziękuję za podpowiedż.
    Pozdrawiam emerytki 53.
    Jolka M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma potrzeby pisania 2 pism, wszystkie pisma do sądu ZUS czyta i analizuje

      Usuń
    2. Wrocilam z zus dostalam dwa drugi do sadu pracy i dwa druki trzeba zlozyc.

      Usuń
    3. Dwa egamplarze tego samego druku.Marysia

      Usuń
    4. Dwa, bo jeden dla sądu a drugi dla zus. Trzeba mieć też trzeci egzemplarz - dla siebie, na którym zus potwierdzi datę wpływu, jeżeli się wnosi osobiście na Informację Zus.

      Usuń
  15. Dodam, napisano mi, że wyrok TK dotyczy kobiet, które nabyły prawo do emerytury na podstawie art 46 w związku z art.29 a ja pobieram emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie art.88 KN i zdanie " Nie jest to emerytura wcześniejsza o której mowa w wyroku TK." To może ZUS nas nie słusznie potraktował w 2013 r i może KN mogła wtedy nas bronić, skoro teraz nas wyklucza. Powtarzam z nauczycieli tylko grupa kobiet 53 nie ma powszechnych emerytur, z tych które przeszły na wcześniejszą emeryturę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Min.Zieleniecki na posiedzeniu komisji senatu powiedział,że art.46 obejmuje swym zasięgiem art.29,art.32,który z kolei obejmuje swym zasięgiem art.88 KN-szczególny charakter pracy.To ZUS mylnie interpretuje wyrok TK(bo pani z zus tak to przedstawiała na komisji),posłuchaj przebiegu posiedzenia komisji senackiej z 8.05.Mnie decyzję wznowiono tylko nie uchylono,bo przedawniona.W.

      Usuń
    2. Czyli w przypadku odpowiedzi ZUS, że nie jest to emerytura wcześniejsza o której mowa w TK, bo przyznana z art.32 lub jak wyżej 88 KN, pisać odwołanie do sądu powołując się właśnie na to, że art.46 obejmuje swym zasięgiem art.29,art.32,który z kolei obejmuje swym zasięgiem art.88 KN-szczególny charakter pracy i że nie uwzględnienie tego jest krzywdzące? Czy jeszcze się wstrzymać, coś się może wyjaśnić w interpretacji? (czas na odwołanie mam do 25.05)

      Usuń
  16. Witam. Chciałam zapytać co mają robic wszystkie panie "przedawnione' dużo sie pisze i jakby to było dużo łatwiej domagac sie o przeliczenie, a tak mało informacji co do "przrdawnionych, czy tu niema nadzieji na uchylenie decyzji i przeliczenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadzieja na przeliczenie według najkorzystniejszych tablic jest, przysługuje każdemu, kto do pory tego nie żądał. Natomiast przedawnienie ma ten skutek, że dopóki nie ma ustawy nie można skorygować wysokości pierwotnie przyznanej emerytury kapitałowej czyli powszechnej i będzie ona bez zmiany, tak jak została wyliczona z pomniejszeniem kapitału,

      Usuń
  17. Pani Jolu K. Jestem z grupy przedawnionych.odwołanie do sądu składam 20 mają.Mam pytanie odnośnie wniosku o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem korzystniejszych tablic dozycia-kiedy i na jakim druku należałoby go złożyć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na druku ERPO z dopiskiem-,,z uwzględnieniem zastosowania wyroku TK Z 06.03.2019r. W poz.1 Wnoszę o jest 12 kratek i zaznacz kratkę 2 oraz kratkę 4 z dopiskiem ,,przeliczenie opieki nad dzieckiem po 1,3%,, jeżeli byłaś na wychowawczym a jeżeli nie to bez takiego dopisku.

      Usuń
    2. Na druku ERPO o ponowne przeliczenie emerytury jest taka pozycja do zaznaczenia.

      Usuń
  18. Szanowna Pani Jolu, zgodnie z artykułem w Gazecie Prawnej, wszystkie Panie (przedawnione i nieprzedawnione) powinny złożyć w ZUS-ie druki o ponowne przeliczenie emerytury. Jednak na zapytanie które? urzędniczki nie potrafią odpowiedzieć. Są nastepujące druki: EMP wraz z ERP-6 oraz ERPO. Jeżeli złożymy na niewłaściwym druku - dostaniemy odmowę ale później też nie wygramy w sądzie. Czy jest możliwość ustalenia prawidłowego druku? Z góry dziękujemy za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w ZUS dostałam czystą kartkę, pani podyktowała mi dwa zdania, że proszę o przeliczenie mojej emerytury zg z wyrokiem TK a odpisano mi, że w związku ze skargą o wznowienie postępowania i w związku z art. 145 a ustawy z dn.14 o6 1960 r. Kodeks post. adm.odmawia uchylenia decyzji i dalej to co już napisałam wcześniej w komentarzu o emeryturach z KN.

      Usuń
    2. Ja dostałam ten sam artykuł A napisali przemawiają przyznanie emerytury. Decyzji do dziś nie mam.

      Usuń
  19. Ja to przeszłam , Złożyłam na druku ERPO dostałam odmownie. Potem złożyłam Na druku EMP. Byłam w ZUS i powiedziano że jeszcze nie przeliczona ale lada moment Dostanę decyzję.Nie potrzebnie składałam ERPO Bo jestem pierwszakiem. Anna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak jesteś pierwszakiem to nie miałaś nic do przeliczenia, bo nie miałaś żadnej decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej.
      ERPO jest do przeliczenia, dla tych co już mają przyznaną emeryturę.
      EMP to wniosek o przyznanie emerytury. Działanie zus prawidłowe.

      Usuń
  20. Jestem przedawniona skladalam skarge do zus otrzymalam odmowe. Co dalej robic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odwołać się, możne według wzoru dla przedawnionych w poprzednim poście, można go jeszcze trochę rozwinąć, napisać cokolwiek, aby przedłużyć termin do uprawomocnienia. Będzie ustawa to wszystkich pogodzi, ale jeszcze jej nie ma, a w tej chwili właściwie co innego możesz zrobić. Można nic nie robić, decyzja się uprawomocni, nie wiadomo czy tak lepiej. Lepiej się odwołać.

      Usuń
  21. Czy wśród pan jest osoba pobierająca emeryture kolejową? Jaką Zus udzielił odpowiedź? Kolejarka z Gdańska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja jestem na kolejowej z art .50 dostałam odpowiedz odmowną ze nie jestem z art 46 a wyrok TK odnosi sie do art 46 odwoluje sie do sądu jagoda z s-ca

      Usuń
    2. Ja z art 40, też odmownie i też się odwołam. Kolejarka z Gdańska

      Usuń
  22. ma pytanie czy w przypadku osób przedawnionych w sytuacji złożenia odwołania wystąpienie następnie z wnioskiem o przeliczenie niczego nie skomplikuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie powinno. Wystąpienie o przeliczenie przysługuje każdemu

      Usuń
    2. a czy w przypadku gdy wyliczą powszechną wyższą od aktualnie pobieranej wcześniejszej to odwołanie będzie dotyczyć tylko kwestii dopłaty za lata wcześniejsze?

      Usuń
    3. Jeżeli tak wyliczą to nawet jak w odwołaniu zostanie podniesiona sprawa dopłaty za lata wcześniejsze, to sąd nie będzie się tym zajmował w postępowaniu odwoławczym.
      Odwołanie dotyczy decyzji wznowieniowej.
      Kwestia dopłaty za lata wcześniejsze też w sądzie, ale z pozwu cywilnego. Zresztą, trudno mówić za sąd , sąd zrobi jak będzie uważał, ale tak to wynika z przepisów.
      Odwołanie od decyzji i roszczenie o wypłatę wyrównania to dwie różne sprawy i dwie różne procedury załatwienia.

      Usuń
    4. problemem może być wydana po wznowieniu decyzja odmawiającą uchylenia, bo ma to istotne znaczenie z punktu widzenia celu, dla którego orzeka się o wydaniu decyzji z naruszeniem prawa – decyzje takie stanowią prejudykat przy dochodzeniu odszkodowania w postępowaniu cywilnym. Nie może zatem mieć miejsca ograniczenie treści decyzji do wskazania, iż została wydana z naruszeniem prawa, bez merytorycznego rozpatrzenia sprawy i określenia, na czym naruszenie polega oraz wyliczenia prawidłowej wysokości emerytury, jaką Ubezpieczona powinna była otrzymywać, gdyby nie przyjęto niekonstytucyjnych regulacji.spójrzcie na wyrok nsa z 7 lutego 2018r., sygn. akt II OSK 937/16
      tylko że to jest uchybienie kpa a tym sąd w odwołaniu się nie zajmie, więc pozbawia to jakichkolwiek szans na odszkodowanie

      Usuń
    5. Czy w takim razie pozostaje nam liczyć tylko na ustawę? Jakie działania czekają nas zanim ustawa się ukaże? Czy sejm uchwali ją w tej kadencji, nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że tak. Czy ustawa spełni nasze oczekiwania?

      Usuń
  23. Bardzo proszę o informację nieprzedawniona ,czy w nowej decyzji kwota pobranych emerytur powinna być dodana do składek i kapitału i podzielona przez dalsze życie ? W otrzymanej decyzji mam identyczne cyferki które miałam w 2015 roku .Oczywiscie emerytura dużo niższa .Przy ustaleniu kapitału w 2015 roku jest adnotacja ,że kobiety w wieku 62 lat dalsze trwanie życia wynosi 209 miesięcy więc dlaczego ZUS liczy mam 234.80 ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najszybciej składaj wniosek na druku ERPO z dopiskiem ,,z uwzględnieniem wyroku TK z dnia 6.03.2019,, Zaznacz 2 i 4 kwadrat w pozycji 1.Wnoszę o: i jeżeli byłaś na wychowawczym to przy 4 zaznaczonym kwadracie dopisz-,,przeliczenie opieki nad dzieckiem po 1,3%,,
      Tylko na wniosek ERPO o ponowne obliczenie emerytury, ZUS przeliczy kapitał i zastosuje najkorzystniejszy wskaźnik ,,dożycia,,

      Usuń
    2. Dzisiaj wysłałam wniosek o przeliczenia ale napisane własnoręcznie czy zmienić w ZUSie na ERPO zgodnie z Pana sugestia. Proszę o podpowiedź. Jagoda

      Usuń
    3. Jestem "przeszczęśliwa". Byłam w ZUS Radom. Jestem tzw. nieprzedawniona. Odręczne pismo do ZUS Radom wysłałam 11.04.".... wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z dnia 25.04.2016 r, uchylenie pkt. II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji, właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury....". Dowiedziałam się, że nowa decyzja jest wysłana. Policzone mam dokładnie tak, jak w pierwszej decyzji oprócz pobranych emerytur. Wszystkie kwoty i wskaźnik życia - taki sam. I wiecie co? R E W E L A C J A !!!! Mam wyższą emeryturę powszechną o 10 zł (dziesięć !!!!) Na moje pytania ZUS odpowiedziała, że taki jest wyrok TK i ZUS się do tego stosuje. Odpowiedziałam, że TK nie powiedział jak liczyć, a ona na to, że tak mają to robić a jak się nie zgadzam, to mogę skierować sprawę do Sądu. Dodała również, że jeżeli ZUS będzie miał nowe wytyczne, to wszystkim z urzędu poprawi. Coś mi się tu nie podoba. Czy niewłaściwie napisałam pismo - nie wiem. Czy któraś z Pań jest w takiej samej sytuacji?
      Pozdrawiam

      Usuń
    4. Przeczytaj ,,anonimowa,, z 10.05godz.19:11 . Najlepiej składać wniosek o ponowne obliczenie emerytury na druku ERPO. ZUS odwieszając emerytury musi zastosować wyliczenie emerytury powszechnej bez potrąceń z 2013 albo z 2014 roku. Dlatego odwieszone emerytury są albo niższe od wcześniejszej albo wyższe o grosze. Dlatego trzeba składać wniosek ERPO.

      Usuń
    5. ZUS nie informuje emerytek53 o składaniu wniosków ERPO, na podstawie którego przelicza kapitał początkowy po zmianach i co najważniejsze, przyjmuje najkorzystniejszy wskaźnik ,,dożycia,, na dzień złożenia wniosku. Nie jest waloryzowany kapitał i składki bo z chwilą naliczenia emerytury powszechnej w roku 2013 czy 2014 jest wyzerowany. Waloryzowane są tylko te składki, które pracująca emerytka przekazywała do ZUS.We wniosku ERPO też się zaznacza takie składki.Przeliczenie emerytury tylko na podstawie złożonego wniosku.

      Usuń
    6. Czy panie przedawnione po odmowie z Zus teraz jak złożą wniosek o przeliczenie emerytury z tytułu korzystniejszych tablic życia nadal będą miały potracane pobrane emerytury?

      Usuń
    7. Ja wszystkie wnioski do ZUS piszę sama, bez wypełniania druków (oprócz wniosku o EMP), nikt nie proponował mi w ZUS-ie druków do wypisania.
      Odnośnie "Anonimowy11 maja 2019 16:21", po wyroku TK ZUS kobietom 53 nie potrąca pobranych świadczeń.

      Usuń
  24. Wiecie kobietki kochane, że jak to tak czytam coraz bardzie rośnie we mnie złość do parlamentarzystów. To oni schrzanili nam ostatnie ponad 5 lat życia. Należało by zamknąć ich w sali i nie wypuścić wcześniej aż tego nie naprawią. Proszę jeszcze panią JOLĘ, naszą przewodniczącą(mam nadzieję że nie obrazi się pani) o kilka słów jak napisać znowu wniosek o przeliczenie emerytury z zastosowaniem korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego trwania życia (uprzykrzanego przez państwo i zus) Agnieszka S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie Jola, ale odpowiem
      Napisać na wniosku ERPO, tak wynika ze strony zus:
      https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent

      Usuń
    2. Bardzo, bardzo dziękuję za udzielanie informacji pogubionym emerytkom.
      Moja wiedza o przepisach emerytalnych jest bardzo ograniczona, jestem chemikiem. Lepiej radzę sobie w ogólnych sprawach niż w zawiłościach prawnych.
      Dzisiaj spotkałam panie 53, które nie korzystają z internetu, mają bardzo słabe rozeznanie w kwestii swojej emerytury. Informacje o potrzebnych działaniach czerpią z popularnych gazet (co mnie też martwi, bo często są to niepełne lub błędnie podane wiadomości) lub od znajomych. Jak dotrzeć do takich osób?
      Dziewczyny, jeśli znacie takie kobiety, pomóżcie im, informujcie o ważnych wydarzeniach, o tym, co powinny zrobić, aby podwyższyć swoje emeryturki.

      Usuń
    3. O tym skąd pozyskiwane informacje świadczy liczba złożonych skarg - niecałe 24 tys., z czego ok. 4 tys. nie dotyczyło wyroku, na ogólną liczbę uprawnionych 98 tys., czyli tylko niecała 1/5 złożyła.
      A reszta albo tkwi nadal w niewiedzy lub czeka na rozwiązanie systemowe.

      Usuń
    4. Do anonimowego z 02:21
      Te tysiące uprawnionych spoza grupy 24 tysięcy "skargowych", to emerytki, które po 1 stycznia 2013 roku nie złożyły wniosku, bo wiedziały, że to bez sensu, albo te, które go złożyły, ale potem wycofały, bo pomniejszona emerytura powszechna okazała się niższa od "wcześniejszej". Inaczej to ujmując, znakomita większość wcześniejszych emerytek 1953 to "pierwszaki", które kiedyś zachowały się racjonalnie.

      Usuń
  25. Może chodzi o to, że warunki życia lepsze to i życie się wydłuża! Proszę zauwazyć, że w tych tablicach te miesiące są na przemian niższe i wyższe. Trudno coś powiedzieć mając tak okrojone dane. Jest przepis kpa, że w razie nie zrozumienia decyzji można wystąpić do zus o wyjaśnienie jej treści. ma on obowiązek pisemnie, przystępnie wszystko wyjaśnić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Komentarz powyżej Anonimowy10 maja 2019 18:00
      dotyczy Anonimowy10 maja 2019 17:51
      W jednym czasie wskoczyły dwa inne komentarze, i ta odpowiedź znalazła się nie w tym miejscu, co powinna :)

      Usuń
  26. Długość trwania życia wg GUS ulega skróceniu - dane za 2017 i 2018 o 1,5 m-ca co jest zaskoczeniem.Skorzystają na tym przchodzący teraz na emeryturą.

    OdpowiedzUsuń
  27. Do Pani Joli.
    Proponuję aby we wzorze do sądu dla nie przedawnionych dopisac:
    Moje świadczenie zostało przeliczone niekorzystnie także dlatego ,że ZUS moje zgromadzone środki(kapitał i składki) zwaloryzował tylko do 2014 r.,kiedy naliczono mi emeryturę powszechną.(tu wpisać datę naliczenia).W latach 2014-2019 środki te nie były waloryzowane,A przecież ustawowo mamy prawo do corocznej waloryzacji.Pragnę zaznaczyć , że z emerytury powszechnej nigdy nie korzystałam,gdyż byla ona niższa od wcześniejszej.
    ZUS nie informował o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnego dla mnie przeliczenia w 2014r.jak również o skutkach uprawomocnienia się decyzji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogie Panie przeczytajcie artykuł w gazecie prawnej
      https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1411363,emerytury-dla-kobiet-z-rocznika-1953.html

      Usuń
  28. Skoro ZUS nie informował o możliwości wycofania wniosku gdy emerytura była niekorzystna ani o skutkach uprawomocnienia się decyzji czy nie istnieje jakiś paragraf,artykuł ,aby móc dziś wycofać się z tej decyzji z 2014r.i stać się Pierwszakiem ? Może ktoś ma pomysł? Moze któraś emerytka z ZUS coś podpowie?Dziewczyny pytajcie znajomych prawnikow

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to że można to załatwić tylko nową ustawą na której projekt wszystkie czekamy.

      Usuń
  29. A może wszystkie przedawnione emerytki z niekorzystną emeryturą
    z 2013 i 2014 r złożą pisma do zusu powołując się na brak wówczas informacji o możliwości wycofania wniosku o nie korzystnym przeliczeniu emerytury i skutkach uprawomocnienia się decyzji.Zus jest instytucją pañstwową i powiniem z urzędu udzielać informacji i dbać o dobro i sprawy swoich klientów, to wówczas byłybyśmy pierszakami, mogącymi teraz złożyć druk ERPO



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wariant pesymistyczy:
      Gdyby była informacja o możliwości wycofania decyzji niekorzystnej i wszstkie by z tego skorzystały, to na pewno nie byłybyście dzisiaj pierwszakami!!!
      Kto by wniósł sprawę do sądu???
      Chyba tylko ta co się zagabiła!!!
      Nie byłoby spraw w sądach, więc kto zwróciłby się w waszym imieniu zapytaniem do TK?

      Usuń
    2. Bardzo słuszne uwagi żle pomyślałam i przepraszam wszystkie osoby które od lat pilotują tą sprawę walcząc o wszystkie emerytki 53 r.

      Usuń
  30. Tak ma Pani rację , tylko ustawa zmieni naszą sytuację.
    Oby jak najkorzystniej dla każdej emerytki 53 .

    OdpowiedzUsuń
  31. Do Jolka K
    Kobietki, odpiszcie mi chociaż raz.
    Odręczne pismo do ZUS Radom wysłałam 11.04.".... wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z dnia 25.04.2016 r, uchylenie pkt. II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji, właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury....".
    Po wizycie w ZUS 11.05.dowiedziałam się, że nowa decyzja będzie z 30.04, ale jest jeszcze nie wysłana do mnie. Policzone mam dokładnie tak, jak w pierwszej decyzji oprócz pobranych emerytur. Wszystkie kwoty i wskaźnik życia - taki sam.Pani z ZUS pokrętnie tłumaczyła, że policzyli wg wyroku TK. A przecież tam nie było powiedziane jak liczyć. Nie podoba mi się to. Odniosłam wrażenie, że pani z zus nie dopowiada wszystkiego. Chodzi o to, że chyba jest jakiś myk w piśmie do ZUS i chyba to jest słowo "WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA".
    Anonimowy8 maja 2019 22:36 napisał/a: "...
    Zgodnie z procedurą wznowienia, czyli wg stanu konta....." czyli z tą datą, która jest na składanym wniosku czy otrzymanej na ten wniosek decyzji.
    WAŻNE PYTANIE: co robić teraz? Czy można nie przyjąć decyzji lub przyjąć a potem wycofać wniosek o to wznowienie, tylko czy przyjmą drugi wniosek o przeliczenie emerytury?
    BARDZO PROSZĘ: ODPISZCIE!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przedawniona i nieprzedawnione nie mogą wycofuwac decyzji ponieważ był termin tylko do 23 kwietnia pozostaje tylko odwołanie do Sądu, ja już to musiałam zrobić bo też termin 30 dni,i czekać dalej przedłużać sprawę sądową bo może w tym czasie będzie już nowa ustawa

      Usuń
    2. Ja poczytalam sobie na stronie ;adwokat-radca-prawny.pl/wznowienie-postepowania-administracyjnego-decyzja-poznan-lodz:na temat istoty wznowienia postepowania administracyjnego i jest tak że jak Zus uchyli decyzje pierwotna to stan prany jest taki jakby jej nie było a nowa decyzje zus powinien wydac stosujac te przepisy prawa materialnego ktore oboiazuja w dniu orzekania.Jesli dobrze to rozumiem,to jesli Zus wydaje decyzje uchylajaca ,to ma obowiazek wydac nowa decyzje wg stanu na dzis a nie poprawiac stara a tak to chyba czyni ,ABSOLUTNIE NIC NIE WYCOFUJ.Odwolaj sie do Sadu koniecznie .Wyglada na to ze powinni nam liczyc jak pierwszakom.Sama wczesniej tego nie zajarzyłam.Grażyna

      Usuń
    3. Dzięki Grażynko. Jestem ogłupiała taką sytuacją i cieszę się, że mogę tutaj z Wami podyskutować.Pozdrawiam.

      Usuń
    4. Nie macie pewności, że ZUS postępuje niewłaściwie, ale pomstujecie.
      Rozpiętość przyrostu ep dla nieprzedawnionych z 2014/2015 wynosi od 7,36 do 1752,47.
      Czyli wg Was kwota wzrostu wynosząca 1752,47 dotyczy stanu konta z tamtych lat i obliczenia są wykonane na tamtą datę?!
      To na dzisiaj ILE by wynosił taki przyrost?

      Usuń
    5. Do: Anonimowy11 maja 2019 21:02
      Witam w niedzielny ranek (zus i moja sytuacja śnią mi się po nocach, dlatego tak wcześnie piszę). Ma Pani rację. Nie mam pewności,że ZUS postępuje niewłaściwie, ale nie mam też pewności, że postępuje właściwie. Nie pomstuję tylko się zastanawiam i złoszczę na siebie. Bierze się to z niewiedzy przepisów, na których ja się nie znam. Czytając Pani wpis przyjmuję, że Pani lepiej to wszystko rozumie. Dlaczego zatem są takie rozbieżności? Rozumiem, że kwoty niskie są wg stanu na dzień złożenia wniosku o EP. Może to być rok 2014/2015 lub inny (w moim przypadku 2016). Natomiast te wyższe? Czy są wg stanu na dzień dzisiejszy? Jeżeli tak, to dlaczego jedne Panie mają liczone ze stanu poprzednich lat a inne korzystniej? Od czego to zależy? Bardzo proszę o wyjaśnienie. Wybieram się do ZUS w poniedziałek i nie bardzo wiem w jaki sposób rozmawiać i co dalej robić. Bardzo liczę na Pani odpowiedź i z góry dziękuję.
      Pozdrawiam

      Usuń
    6. Niech się pani przygotuje do tej wizyty w zusie, szczególnie jak należy rozumieć wznowienie postępowania, jak rozumie to zus, czy prawidłowo przyjmuje daty do obliczeń, wznowienie to swego rodzaju powrót do postępowania zwykłego, czyli tego, które zakończyło się wydaniem pierwszej decyzji o przyznaniu emerytury. Decyzja po wyroku TK jest wydawana obecnie, 2019 r., ale na wniosek złożony wtedy (2013 albo 2014 albo 2015 itd), według przepisów ustawy emerytalnej data wniosku decyduje o wielu rzeczach, jakie dane przyjmuje się do decyzji
      Ustawa emerytalna nie jest łatwa do czytania, można ją poczytać w internecie na stronie:
      http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001270/U/D20181270Lj.pdf

      Usuń
    7. No to polegnę, bo jak pisałam ni w ząb przepisów, a nawet jak się wczytam, to interpretować je może każdy jak chce.
      Już przypuszczam skąd te rozbieżności i nie wiem czy coś wywojuję. Prawdopodobnie Zus postanowił, że te panie, które w 2013 r odwołały się do sądu lub nie składały wniosku o emeryturę powszechną bądź go wycofały, będą miały emeryturę przeliczoną, te które złożyły wniosek o przeliczenie i go nie wycofały ( ja należę do tej grupy), nie będą miały emerytury przeliczonej. W uzasadnieniu wyroku Trybunału konstytucyjnego jest stwierdzenie, ze w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie, co nie zostało przez ustawodawcę wykonane. Chyba nie będę w stanie wyszukać czegoś na moją korzyść, może tylko to, że Konstytucja gwarantuje równe traktowanie obywateli a emerytki rocznika 53, zostały potraktowanie różnie.
      Dziękuję bardzo za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    8. Czy pani emerytura powszechna była ustalona jako zaliczkowa czy w ostatecznej wysokości, od tego sporo zależy. Jeśli zaliczkowa to decyzja zaliczkowa jako nieostateczna nie podlega wznowieniu, tylko uchyleniu na pani wniosek o ustalenie emerytury po wyroku TK, następnie powinna być ustalona emerytura w ostatecznej wysokości jak dla pierwszaka. Polecam na jotowni całą dyskusje na ten temat.

      Usuń
  32. Dostałam identyczną decyzję jak pani wyżej ,wszystkie cyferki takie jak w 2015 r.też nie wiem co robić proszę o poradę .POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  33. Szanowne Panie ZUS działa w oparciu o wytyczne i rodzaj złożonego druku nie ma tu żadnego znaczenia.ZUS ma obowiązek wyliczyć (przeliczyć) emeryturę w wariancie najkorzystniejszym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Informacja jest na tej stronie w punkcie o przeliczaniu emerytur przyznanych według nowych zasad:
      https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent

      Usuń
    2. jest na to przepis od 2015 r. czytałam na stronie zus zus ma obowiazek przeliczyc emeryture kapitalowa wg korzystniejszego wskaznika dozycia -albo w dacie złożenia wlub w dacie osiagniecia powszechnego wieku emerytalnego i robi to na wniosek emeryta lub sam,to zależy od sytuacji.Pozdrawiam ,Grażyna

      Usuń
    3. Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi. Czasami człowiek porusza się jak dziecko we mgle, zwłaszcza w przepisach.

      Usuń
  34. Dziękujemy za pomoc mądrym glowom. Jagoda

    OdpowiedzUsuń
  35. Do Jolki K
    Drogie Panie rocznik 53......
    W punkcie 2 radzi Pani złożyć wniosek o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia, powołując się na nowa okoliczność, jaką jest wyrok TK.
    Ale przecież miałyśmy termin do 23.04. i niektóre z nas dostały niekorzystne decyzje z przeliczeniem emerytury. Czy wobec tego zus przyjmie nowy wniosek o przeliczenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To są dwa różne przeliczenia. Przeliczenie po wyroku TK ustali emeryturę w jej wysokości pierwotnej. Natomiast przeliczenie według najkorzystniejszej tablicy jest niezależne od wyroku TK, być może niektórzy już o takie przeliczenie występowali, to więcej z tego tytułu nie mogą. Przeliczenie według najkorzystniejszych tablic może być podstawą przeliczenia dla tych, którzy o to do tej pory nie występowali.
      Po wyroku emerytura powinna być wyższa, bo nie ma potraceń z kapitału, tą ustaloną prawidłowo emeryturę można jeszcze podwyższyć przeliczeniem według tych tablic. Anna

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie muszę iść do zus złożyć wniosek z powołaniem na wyrok TK czy już niekoniecznie? Problem jest w tym, że w radomskim zusie nie dopowiadają i raczej nie radzą (przynajmniej mnie). Niby mili tylko.....
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Wszystko jest wyjaśnione w komentarzu z 16:13

      Usuń
  36. witam chciałam sie zapytać i prosić o wytłumaczenie ..skladalam w maju 2015 r o wyliczenie emerytury z racji 4 lat urlopu wychowawczego z 0.7 na 1,30 dostałam odpowiedz odmowną ze ze po wyliczeniu emerytura zostaje zawieszona.poniewaz jest swiadczeniem mniej korzystnym .pisza ze emerytura policzona zgodnie z art.26 od tej decyzji nie minelo jeszcze 5 lat czy mogę ponownie wystapic do ZUS o wyliczenie na nowo ? proszę bardzo pomóżcie mi kobiety mądre w przepisach tutaj doradzające bardzo będę wdzieczna bożena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ktos juz pani odpowiedział, ale komentarz umieścił nie tu gdzie powinien
      Anonimowy11 maja 2019 19:45
      Pani Bozeno czy skladala Pani wnpsek o wznowienie postepowania i wniosek o przeliczenie emerytury w zwiazku z orzeczeniemTK.Jesli tak,to przelicza Pani na nowo.Jatak mialam.Alicja

      Usuń
    2. Jesli pani nie składała wniosku o wznowienie to teraz, gdy minął juz termin, który był do 23 kwietnia 2019, trzeba złozyć prosbe o przywrócenie terminu do złozenia wniosku o wznowienie i jednoczesnie złożyc wniosek o wznowienie

      Usuń
  37. Czy panie przedawnione ,gdy złożą wniosek o przeliczenie emerytury ze względu na korzystniejsze tablice dożycia powołując się na TK nadal będą miały odliczone pobrane emerytury?W.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć, trzeba próbowac

      Usuń
  38. Cytuję komentarz ,,annka,,Jotownia

    http://adwokat-radca-prawny.pl/wznowienie-postepowania-administracyjnego-decyzja-poznan-lodz

    „Istotą wznowionego postępowania i uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej jest powrót sprawy do odpowiedniego stadium zwykłego postępowania instancyjnego. Nową decyzję, rozstrzygającą zatem o istocie sprawy, wydaje się jak gdyby sprawa nie była w danej instancji rozstrzygana. Wobec tego organ administracji państwowej wydający nową decyzję stosuje te przepisy prawa materialnego, które obowiązują w dniu orzekania”.

    Wniosek z tego taki, że wszystkie nieprzedwanione decyzje powinny być wydawane jak po raz pierwszy. Jeśli tak nie jest to jest gotowy zarzut do odwołania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myslę że to jest bardzo istotna informacja dla nieprzedawnionych i ja sie jej uchwyce jak dostane niekorzystna dla mnie decyzje Zus i bede sie odwolywac do sadu i domagac sie wydania nowej decyzji w miejsce "starej'poprawionej .

      Usuń
  39. https://plus.dziennikbaltycki.pl/panstwo-krzywdzi-rzesze-emerytek-z-rocznika-1953-rozmowa/ar/c1-14123191

    OdpowiedzUsuń
  40. Pani Bozeno czy skladala Pani wnpsek o wznowienie postepowania i wniosek o przeliczenie emerytury w zwiazku z orzeczeniemTK.Jesli tak,to przelicza Pani na nowo.Jatak mialam.Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Bożena chyba Pani nie znajdzie. Trzeba odpowiadać pod danym wpisem. Pisze Pani od sasa do lasa, odpowiada Pani i nie wiadomo do kogo to jest.

      Usuń
    2. p.Alicjo ja skladalam pierwszy wniosek w 1913r jak skonczylam 60 lat dostałam odmownie później w 2015 skladalam ze względu urlopu wychowawczego tez odmownie ..teraz skladalam w kwietniu 2019 po orzeczeniu TK tez odmownie bo przedawniona ale moje pytanie jest odnośnie 2015 o urlop wychowawczy czy mogę ponownie zlozyc bo jeszcze nie ma 5 lat .jestem chora po zawale i przydalo by sie pare groszy więcej jeżeli sie należy a leki drogie bożena

      Usuń
    3. Musisz wnieść odwołanie do sądu pracy (wzór jest w poprzednim poście).
      Nie trzeba składać wniosku o przeliczenie ze względu na urlop wychowawczy. Nowe obliczenie emerytury będzie zawierało to przeliczenie (po sprawach sądowych lub według ustawy).
      Złożenie w 2015 r. wniosku było tylko przeliczeniem emerytury powszechnej i nie dotyczy jej termin 5 lat.

      Usuń
    4. Odwołanie do sądu możesz wysłać pocztą, listem poleconym, w dwóch egzemplarzach. Możesz je napisać odręcznie.
      Wysłać, np dwa dni przed upływem miesiąca od dnia, w którym otrzymałaś decyzję odmowną z ZUS.

      Usuń
    5. p,JOLU bardzo dziekuje odwołam sie do sądu Trafilam tu przypadkowo i widze ze bardzo sobie pomagacie dziekuje jeszcze raz i będę tu zaglądać często pozdrawiam bozena

      Usuń
    6. Bardzo mi miło powitać Ciebie na naszym blogu.
      Dzięki bezinteresownym poradom mądrych głów radzimy sobie z gąszczem przepisów emerytalnych. i to im należą się wielkie podziękowania.

      Usuń
  41. Witam Ja jestem przedawniona. opiszę swoj przypadek. Przy obliczaniu kapitału /z dnia 13.07.2012r/ZUS przyjął srednie dalsze zycie 209 m-cy , czyli wartośc wyliczona kapitału pomnożona przez 209 m-cy i wyszła wartość kapitału początkowego na dzień j.w.
    To samo potwtórzone jest przy obliczaniu kapitau na dzien 24.1 .2013r.24.10.2013 r, chodzi mi o współcz do zycia 209 m-cy czyli pomnożone zostało przez 209 m-cy i dało wysokość kapitału początkowego. Przy obliczaniu emerytury powszechnej na dzien 12.11.2013r współczynnik do życia został wydłuzony
    na 250,8 m-cy i przy obliczeniu kwota została pomniejszona o wcześniejsze emerytury i podzielona przez 250,8 m-cy. I co dalej z tym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wartość 209 mies.dla obliczenia KP jest wartością stałą.

      Usuń
  42. Witam. Czy mogł by mi ktoś napisać czy dla pierwszaków jest jakiś termin składania wniosku o przeliczenie emerytury?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma takiego trybu jak przeliczenie emerytury dla pierwszaków!
      Wniosek EMP, termin - nieskończoność.

      Usuń
  43. Pani Bozena z21..Liczy się wniosek z2013"bobyla to emerytura powszechna.Ja skladalam pierwszy raz w 2015r. Przykro mi.zycze zdrowia Alicja

    OdpowiedzUsuń
  44. Bardzo proszę o radę. Jestem przedawniona, do Sądu za pośrednictwem ZUS już złożyłam odwołanie. Pracowałam do stycznia 2019r.Nigdy nie wystepowalam o przeliczenie emerytury według najkorzystniejszych tablic dalszego średniego trwania życia bo nie wiedziałam o tym. Proszę powiedzieć w jakim miesiącu taki wniosek złożyć a może lepiej poczekać na nową ustawę i dopiero później złożyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent
      Przeliczenie emerytury przyznanej według nowych zasad
      Moim zdaniem mozna teraz, mozna i po nowej ustawie, moze nawet lepiej po ustawie, bo emrytura ustalona bez potraceń będzie wyższa to i przeliczenie wyzszej emerytury jest korzystniejsze
      Ktos biegły w wyliczaniu emerytur może porównałby, czy byłaby jakas różnica w zależności od tego kiedy przeliczenie, teraz czy po ustawie, ciekawe co powiedzieliby w zusie

      Usuń
    2. "...teraz czy po ustawie,...." Jaką ustawę ma Pani na myśli?

      Usuń
    3. Po ustawie, której projekt wstępny zaprezentował minister Zieleniecki na posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej i na której projekt czekamy my.
      Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji ustawa zostanie uchwalona.

      Usuń
    4. Pani Jolu.
      Otrzymałam 30.04.2019 r. decyzję z pierwszego naliczenia emerytury powszechnej . Podwyżka jest nieznaczna.Czy mogę wycofać swój wniosek i złożyć go 16 lipca będe miała wówczas ukończone 66 lat i skorzystam z waloryzacji. Obawiam się tylko jak będzie z wyrokiem TK z 06.03.2019 czy mędzie miał zastosowanie w tym czasie przy obliczeniu emerytury. Teresa 1953r.

      Usuń
  45. Wszystko jedno jak się skończy nasza batalia przez 6 lat chcę Bardzo Bardzo podziękować wszystkim aktywnym 1953 rocznikom i anonimowym nie chcę wymieniać po imieniu innych osób szczególnie z jotowni z taką wiedzą już byłyby a nawet są prawnikami przedawniona POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  46. a co ta ustawa wnosi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiadomo jeszcze. Wstępny projekt ustawy poznali tylko senatorowie.
      My czekamy na publikację projektu ustawy, na opracowanie go przez biuro legislacyjne. Potem będzie miesięczny czas na konsultacje społeczne. Mam nadzieję, że wiele z nas napisze swoje opinie do niego.

      Usuń
  47. Nie znamy ustawy ale trzeba w uwagach obywatelskich zwrócić uwagę na wiek dożycia żeby był brany na 2019r od wyroku TK ,a nie z roku 2013 kiedy byliśmy młodsi o 6lat.

    OdpowiedzUsuń
  48. Jestem z grupy "przedawnionych". Chciałam poprosić o wzór odwołania do ZUSu o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy średniego trwania życia w zw. z wyrokiem TK. Z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wniosek ERPO dadzą w zus

      Usuń
    2. Można go sobie również wydrukować w domu ze strony internetowej zus:
      https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/przeliczenie-emerytury/renty/-/publisher/details/1/wniosek-erpo/277545
      a nawet wypełnić przez internet i wysłać przez PUE.

      Usuń
  49. Pani Jolu mam pytanie czy zus dobrze zastosował w 2013r tablice dożycia urodziłam się w lipcu a tablice dożycia wziął z marca 2013r czyli 253

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla Pani wiek emerytalny w 2013 wynosił 60 lat i 3 miesiące.należy pamiętać że w tym czasie został wydłużony wiek emerytalny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. tablice zastosowano prawidłowo

      Usuń
    2. Ale ta pani 60 lat ukończyła w lipcu 2013, a nie w marcu. 60 lat i 3 miesiące miała w październiku 2013

      Usuń
    3. "anonimowy z 11:07", czyli Ewa163 te same pytania zadaje na dwóch blogach i odpowiadają jej w ten sam sposób te same osoby ;)))

      Usuń
    4. nie tylko Ewa163, można znaleźć więcej takich przykładów, czy te same osoby, trudno powiedzieć, widzi się żywcem brane czyjeś wypowiedzi, albo ich fragmenty, jako swoje
      Każdy szuka pomocy gdzie może, często jest tak, że ludzie szukają potwierdzenia dla uzyskanych informacji w różnych źródłach
      Nawiasem mówiąc styl wpisu z 12:42 przypomina kogoś z jotowni

      Usuń
    5. Blogi są otwarte dla każdego, udzielanie porad odbywa się na zasadzie dobrowolności, część osób skorzysta na jednym blogu, inni na drugim, tutaj o tyle łatwiej że nie potrzeba mieć adresu mejlowego, chodzi o to aby sobie pomagać nawzajem, lepiej pomagać niż oczekiwać pomocy

      Usuń
  50. Jak zastosował dobrze czyli w chwili zastosowania nie miałam jeszcze 60lat ,wydaje mi się że powinien zastosować październik czyli 248,6

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ur we wrzesniu + 3 msc koniec pracy w grudniu i tez mam 253 przelicznik.Trzeba isc do Zus sie dowiedziec jak to jest z tym przeliczeniem wskaznika.

      Usuń
    2. Ja jestem urodzona w sierpniu 53r.też mam dalsze życie .253.Dwa lata pózniej po przeliczeniu urlopu wychowawczego też zastosowano ten sam przelicznik 253 chociaż miałam już 62 lata. jak mam to zrozumieć może mi ktoś w tym pomoże.Czy z tym mam się zwrócić do ZUS.

      Usuń
    3. "Wiek dożycia" równy 253 miesiące (z tablic obowiązujących od 1 kwietna 2013 do 31 marca 2014) dotyczy kobiet będących w wieku 60 lat i 3 miesiące w dniu złożenia wniosku o emeryturę powszechną. Pani urodzona w lipcu 1953 zapewne złożyła wniosek w październiku 2013 roku, mając wtedy 60 lat i 3 miesiące.
      Pani urodzona w sierpniu 1953 wniosek złożyła w listopadzie 2013 itd., itd.
      Można mieć różne daty urodzenia, ale tak się złożyło, że panie składały wniosek w trzy miesiące po sześćdziesiątych urodzinach i stąd wiek dożycia jest taki sam: 253 miesiące.
      Czy mam rację?

      Usuń
    4. No dobrze jeżeli chodzi o rok 2013 ,ale ja 2 lata póżniej w 2015 roku,gdy przeliczano mi wychowawczy, też miałam ten sam wskażnik 253 dalszego życia,nie wiem dlaczego przecież wiek dożycia powinien się skracać, o co tu chodzi

      Usuń
    5. Do JWzB z 07:15
      Ponieważ to było tylko przeliczenie emerytury przyznanej decyzją wcześniejszą, w wieku 60 lat i 3 miesiące, dla której wiek dożycia był 253 mies.

      Usuń
    6. Nie koniecznie ,bo oni cofnęli mój wiek o trzy miesiące i nie miałam wtedy 60 lat ale może tak ma być ,ale gdybym w wieku 58lat i 9 miesięcy wystąpiła o emeryturę to kazali by czekać aż ukończę 60lat.i 3 miesiące.

      Usuń
    7. Do 07:38
      w tabelach średniego dalszego trwania życia jest podany wiek w latach i miesiącach na dzień złożenia wniosku o emeryturę powszechną, a nie miesiące roku. 253 miesiące dożycia nie oznaczają pani wieku w marcu 2013 r. tylko oznaczają, że złożyła pani wniosek mając 60 lat i 3 miesiące. Proszę sprawdzić jak należy się posługiwać tablicami.

      Usuń
  51. WItam serdecznie wszystkich. Mam pytanie - otóż jestem z marca 1953 roku - ile miesięcy mam doliczyć? Dziękuję. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego. KZ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powszechny wiek emerytalny dla pani wynosił co najmniej 60 lat i jeden miesiąc.

      To jest fragment ustawy emerytalnej obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2017 roku:

      "Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:

      1) do dnia 31 grudnia 1952 r. wynosi co najmniej 60 lat;

      2) od dnia 1 stycznia 1953 r. do dnia 31 marca 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 1 miesiąc;

      3) od dnia 1 kwietnia 1953 r. do dnia 30 czerwca 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 2 miesiące;

      4) od dnia 1 lipca 1953 r. do dnia 30 września 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 3 miesiące;

      5) od dnia 1 października 1953 r. do dnia 31 grudnia 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 4 miesiące."

      Usuń
  52. Bardzo bardzo wszystkim Panią dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia ja tu się dużo nauczyłam i korzystam Gienia

    OdpowiedzUsuń
  53. W zamieszczonym wzorze odwołania dla nieprzedawnionych w ostatnim zdaniu wkradł się chyba błąd: należy wykreślić słowo "odmownej", ponieważ nieprzedawnione nie dostają decyzji odmownej.
    Zastanawiam się czy w odwołaniu nie wnosić (oprócz o stosowanie korzystniejszego wskaźnika długości życia adekwatnego do wieku i terminu faktycznej wypłaty świadczenia) o uchylenie decyzji w całości i wydania nowej przyznającej emeryturę od 2019 r. i świadczenie liczone jak w przypadku Pań składających wniosek pierwszy raz? Jak Panie uważacie? Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Wykreśliłam.

      Usuń
    2. Pani Kasiu ja też zamierzam w odwolaniu do sądu wnosic o uchylenie decyzji w całości i wydania nowej przyznajacej emeryture od teraz jak dla pierszaków.Czekam na decyzje Zus-u.Sąd rozstrzygnie czy Zus prawidłowo nam to przelicza i wierze że wygramy.Grażyna

      Usuń
  54. Witam.Jestem "przedawniona"dostałam dwa pisma z ZUS; odwołuje się do sądu. Dopiero z pisma zus dowiedziałam się że miałam decyzję z literka enp.Widocznie listonosz pomylił adres. Dlaczego zus wysyła tak ważne dokumenty listem zwykłym. Czy to jest zgodne z prawem. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam to samo - otrzymałam decyzję oraz pismo z ZUS - Jestem "przedawniona " Jutro zanoszę odwołanie do sądu. W piątek otrzymałam czyli w maju a pisma ZUS były z kwietnia.Takie dokumenty dostałam listem zwykłym jak im udowodnię w razie sporu kiedy otrzymałam?Na odwołanie mam 30 dni od dnia otrzymania.Czy w ZUS nie przestrzega KPA??? Pozdrawiam Ewa.

      Usuń
  55. Ja dostałam listem poleconym.

    OdpowiedzUsuń
  56. Jestem z grupy "przedawnionych". Odwołują się do Sądu poprzez ZUS; czy z tym odwołaniem razem mogę dołączyć wniosek ERPO o przeliczenie emerytury przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy średniego trwania życia w zw. z wyrokiem
    TK. Z góry
    dziękuję. Urszula

    Odpowiedz
    Odpowiedzi

    Bogna12 maja 2019 10:09
    Wniosek ERPO dadzą w zus

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ten druk ERPO dołączyłam jak składalam skargę do zus i dostałam tylko odmowę w dniu 18.04, o druku cicho sza.W piątek wysłałam w dwoch egzemp. odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS Białystok

      Usuń
  57. witam,ja tez dostalam listem zwyklym, jestem przedawniona nie przeliczono mi wg najkorzystniejszego wariantu z tablicy lecz 234, ponadto w pismie w pouczeniu napisano ze "od niniejszego postanowienia zazalenie nie przysluguje". podpis starszy aprobant. czy to jest ok ? chce wniesc odwolanie do sadu, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  58. Pracownik z Zus wyjaśnia:wskaznik do życia przelicza sie nz prośbę petenta 1raz przy pierwszym naliczeniu emeeytury powszechnej.W moim przypadku byl to rok 2015.Emerytura z roku2015 obecnie30.04.2019 zostala uchylona w części wyliczenia ,a nie w całości.Takie są wytyczne w zus. Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie! Ja też tak miałam powiedziane. Niektóre Panie piszą, że jeśli emerytura powszechna była tylko ustalona decyzją, ale w ogóle nie była nigdy pobierana to może być przeliczona, i to bardzo korzystnie, według najlepszych wariantów. ZUS wybił mi to z głowy.
      To jest link (proszę sobie przeczytać). Pani stwierdziła, że mnie to nie dotyczy i nie wie, kto zamieszcza takie informacje, a ona się trzyma przepisów. Rozumiecie to ??!!!! Jest tyle nieścisłości i niedopowiedzeń, że my jesteśmy na straconej pozycji. Wniosek o emeryturę powszechną to jest prośba o przeliczenie emerytury z bardziej korzystnym wskaźnikiem do życia? Nie chce mi się już dalej pisać, bo tylko nerwy mnie ponoszą.
      Pozdrawiam pani Alicjo

      Usuń
  59. w środę składam odwołanie jako osoba przedawniona od odmowy wznowienia, czy ostatecznie złożyć również druk erpo o ponowne przeliczenie powszechnej, którą dotychczas tylko ustalono i zawieszono nie domagałam się jej przeliczania czy czekać do ustawy żeby nie zamknąć sobie tym wnioskiem drogi do uzyskania środków

    OdpowiedzUsuń
  60. Czy Anonimowy z dn 13.5.2019 godz. 11:52 po przeliczeniu cos zyskała?. Ja jestem w takiej samej sytuacji, lecz nie mam jeszcze odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  61. Czy ktoś może wyjaśnić na czym polega różnica w obliczeniu emerytury kapitałowej w marcu 2019 i w lipcu 2019. Co się bierze konkretnie pod uwagę? Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  62. Do anonimowy z godz.11.26.Tak zyskalam 350.oozl plus wyrównanie od 1 marca1018r.

    OdpowiedzUsuń
  63. Witam wszystkie Panie
    Odebrałam decyzję w ZUS-ie i jak pisałam wcześniej policzone mam dokładnie tak, jak w pierwszej decyzji w 2016 roku oprócz pobranych emerytur. Wszystkie kwoty i wskaźnik życia - taki sam. Ponadto dodają "postanowienie", na które nie przysługuje zażalenie. Na pytanie: na jakiej podstawie liczą, odpowiedziano mi, że Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zyskają te Panie, które jeszcze nie wnioskowały o emeryt. powszechną. Koniec. Kropka. A jak się komu nie podoba może odwołać się do Sądu (sugestia ZUS).
    Teraz przeliczenie. Niektóre Panie piszą, że na tej podstawie (nie pobierania nigdy emer. powsz.)przeliczą korzystnie. ZUS wybił mi to z głowy.
    To jest link (przeczytajcie sobie). Pani stwierdziła, że mnie to nie dotyczy i nie wie, kto zamieszcza takie informacje, ona się trzyma przepisów. I w dyskusji jak korzystnie coś dla mnie w em. E, to Pani powołuje się na em. ENP, a jak korzystnie z em. ENP, to Pani z ZUS powołuje się na wcześniejszą. To jest po prostu chore!!!!!!!
    Czy ktoś obeznany może mi powiedzieć jak to ze mną jest? ur.lipiec 1953, od 2009 emerytura wcześniejsza, od kwietnia 2016 emerytura powszechna nigdy nie pobrana, bo wcześniejsza korzystniejsza.

    https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/zmiany-w-przepisach-emerytalnych-od-1-pazdziernika-2017-r_/1566586

    Wyszłam po prostu chora !!! ZUS Radom

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dodałam, że na moją dociekliwość odpowiedziała, że ZUS może mi przeliczyć, ale wg wzoru: kwota składek (dopatrzyła się, że za rok 2016 nie mam Rp7) podzieloną przez życie na dzień dzisiejszy i to dodać do wartości emerytury. Ale zaznaczyła, że to nie będzie dużo (ok. 10 zł). Wniosek ERPO

      Usuń
    2. Czy w 2016 r. była decyzja zaliczkowa czy z ostateczna wysokością emerytury?

      Usuń
    3. 25.04.-decyzja I zaliczkowa zawieszona znak ENP
      25.04. - " - zamienna E odmowa przeliczenia
      28.04. - decyzja I o ustaleniu wys. emer. - ENP
      28.04. - decyzja zamienna E (przeliczony staż)
      29.08 - decyzja zamienna E (przeliczony staż - umowa zlecenie)

      Usuń
    4. Dlaczego nie piszesz roku wydania decyzji?

      Usuń
    5. No cóż, teraz, gdy już wydana decyzja, pozostaje tylko odwołać się i zaskarżyć sposób obliczenia po wznowieniu postępowania po wyroku TK. Przepychanki słowne nic nie dadzą, liczy się wydana decyzja. z tych decyzji wynika, że już po trzech dniach zaliczkowa decyzja z 25.04.2016 została zmieniona na prawdziwą decyzję emerytalną z 28.04.2016, no ale czy taką mogła być, skoro dalej pracowałaś, doliczałaś staż do emerytury wcześniejszej, to jakim cudem znana była ostateczna wysokość emerytury powszechnej? To dalej jest decyzja zaliczkowa, tyle że przeliczona, tak mi się wydaje. Za mało wiadomo, aby radzić coś więcej poza wniesieniem odwołania. Z blogowych informacji można odnieść wrażenie, że zusy po wznowieniu nie obliczają nowej wartości emerytury powszechnej w taki sam sposób

      Usuń
    6. Wznowienie po wyroku TK decyzji zaliczkowych nie dotyczy, w takim przypadku skarga o wznowienie jest wnioskiem o emeryturę powszechna obliczona jak dla pierwszaków. Oczywiści należy wtedy załączyć wymagane dokumenty, takie jak do EMP.

      Usuń
    7. Anonimowy13 maja 2019 16:48
      Pracowałam od 1973 r do 31.03.2016 ciągle. Od 01.04.2016 byłam Na Umowę - Zlecenie do 30.06.2016. I na tym koniec mojej pracy. Teraz myślę o przeliczeniu emerytury wg tablic (wyżej podawałam link). Na co pani stwierdziła, że mnie to nie dotyczy i nie wie, kto zamieszcza takie informacje, a ona się trzyma przepisów. Mało tego powiedziała, że mnie nie obejmuje podwyższony wiek emerytalny (tez pisałam wyżej - ur. 26.07.1953). Ręce mi opadają, przecież ustawa weszła w życie 01.2013.Chociaż wyczytałam, że: "Zgodnie z ustawą możliwe będzie przejście na emeryturę kilka lat wcześniej za sprawą tzw. emerytur częściowych. Umożliwią one przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety....". Powiedziała, że mogę doliczyć składki od 04.2016 do 06.2016 (Umowa-Zlecenie), a gdzie 01.2016 do 03.2016 kiedy jeszcze z pracy nie odeszłam? Nawet nie mam Rp7 za te miesiące. Istny cyrk. Nie mam już pojęcia co mam dalej z tym robić.
      Pozdrawiam

      Usuń
    8. Gdzieś mi uciekł komentarz, a tyle się napisałam

      Usuń
    9. Anonimowy13 maja 2019 16:48
      Drugi komentarz mi już ucieka.
      Proszę napisz, co ja mam napisać, żeby sytuacja była bardziej zrozumiała?
      Pracowałam 0d 1973 do 31.03.2016 (nawet nie mam Rp7, bo ZUS nie chciał, twierdząc, że nie przepracowałam roku). Od 04.2016 Umowa-Zlecenie do 30.06.2016.(też bez zarobków) I to koniec mojej pracy.. I jeszcze to przeliczenie, które podobno mnie nie dotyczy..
      Pozdrawiam

      Usuń
  64. Kochane przyjaciółki przekażę bardzo ciekawą wiadomość jaką usłyszałam w ZUS PRUSZKÓW. Weszłam po druk EMP i , ciekawości zapytałam panią doradcę jeżeli nie składałam wcześniej wniosku o ep czy mogę składać wniosek jest wyro Trybunału odnośnie kobiet roczniksklDala 53.uzyskalam odpowiedź ,że wyrok TRYBUNAŁU mnie nie dotyczy, bo wcześniej nie składałam w wniosku i będę miała odliczone pobrane emerytury, powiedziała , że może zmieni się coś w ustawie, bo na razie to czekają na ustawę.
    co wy na to . Natasza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na podstawie jakiego przepisu przeszłaś na emeryturę wcześniejszą? Jeśli to nie był art. 46 w związku z art. 29, to wyrok TK cię nie dotyczy i pobrane dotychczas emerytury będą odliczane.

      Usuń
    2. Jako pracownik samorządowy. W decyzji jest tylko zapis ustawa , nie ma określonego żadnego artykułu Natasza

      Usuń
    3. To idź do Kierownika ZUS-u i żądaj aby Panią z okienka wysłać na szkolenie albo podziekować za pracę, którą nie umie wykonać. Byłam świadkiem, kiedy urzędniczka mówiła mi to samo, ale pojawił się kierownik i powiedział,że "przecież wysłałam Ci wytyczne ZUS-u na Twójego emaila. Czy nie zrozumiałaś wytycznych?" Otóż takich mamy niektórych urzędników w ZUS-ie.

      Usuń
  65. Witam .W dniu dzisiejszym otrzymałam decyzję na mój wniosek z dn. 01.04.2019.Obliczona emerytura zgodnia z wyrokiem TK jest o ponad 800zł.- wyższa od pobieranej wcześniejszej. Zastosowano średnie trwanie zycia 206 m-cy. Emerytura zawieszona do momentu rozwiazania stosunku pracy. Pozdrawiam. Zdzisława

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do Zdzisławy .
      Czy to jest pierwsze zaliczenie emerytury powszechnej?

      Usuń
    2. Czy po raz pierwszy naliczasz emeryturę powszechną?

      Usuń
    3. Czy po raz pierwszy naliczasz emeryturę powszechną?

      Usuń
    4. Ja również na wniosek złożony w kwietniu- rocznik 1953 otrzymałam 'piewszą" wyższą o ok. 700 zł netto. Wcześniej nie składałam, bo miałam pełną świadomość, że jesteśmy pozbawione należnego nam prawa do wypracowanej przez lata emerytury której nas pozbawiono, czekałam więc na naprawienie tej społecznej szkody. Średnie trwanie j.w.,lecz bez wskazania że zawieszona, mimo że pracuję nadal. Nie wiem, czy nie powinnyśmy złożyć pozwu zbiorowego o zadośćuczynienie za lata, kiedy Państwo pozbawiało nas wyższych emerytur? Co myślicie?

      Usuń
  66. Otrzymałam dzisiaj decyzję- jest korzystniejsza uwzględniono waloryzację ale wskaźnik dalszego trwania życia jest taki jak w decyzji niekorzystnej wydanej mi w dniu 28.09.2017 r. czyli 217 miesięcy.Pismo do ZUS napisałam jako Skarga o wznowienie postępowania i uchylenie niekorzystnej decyzji oraz dołączyłam druk ERPO. Co dalej czy czekać na Ustawę -chodzi mi o wskaźnik dalszego życia. Grażyna z Gorzowa Wlkp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno pracowałaś do sierpnia 2017 i dlatego ZUS zwaloryzował składki i nic więcej. Teraz musisz złożyć drugi wniosek ERPO zaznaczając 2 kwadrat-,,ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego życia,, i kwadrat 4-,,ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego,, i z dopiskiem przeliczenie opieki nad dziećmi po 1,3%, jeżeli byłaś na wychowawczym. ZUS nie ma prawa nie przyjąć takiego druku i aby zabezpieczyć się, na kopii niech ZUS postawi pieczątkę, w którym dniu przyjął wniosek ERPO.
      ZUS musi przeliczyć na nowo kapitał początkowy i przyjąć najkorzystniejszy wskaźnik ,,dożycia,,który z 2013 roku jest najkorzystniejszy bo brany jest wiek 65+ lub 66+

      Usuń
  67. a gdy w wyniku złożenia druku erpo otrzymam przeliczoną korzystnie emeryturę, to wtedy wycofać mam złożone odwołanie jako osoba przedawniona?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie wycofuj, bo nie wiadomo co otrzymasz

      Usuń
  68. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba przeczytać wyrok TK, który jest zamieszczony na blogu.
      Wszystko będzie jasne. ��

      Usuń
    2. Trzeba przeczytać treść wyroku TK, który jest zamieszczony tutaj na blogu.
      Na pewno wszystko będzie jasne. ��

      Usuń
  69. Bardzo proszę o wyjaśnienie na czym polega przeliczenie emerytury z wykorzystaniem korzystniejszych tablic długości życia. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgromadzony kapitał i składki po waloryzacji jest podzielony przez wskaźnik ,,długości,, życia wg tablic ogłoszonych przez GUS. W roku 2013 skończyłaś 60 lat i np. przyjęto wskaźnik 253 a w 2019 roku masz 65+ albo 66+ i ZUS przyjmie wskaźnik do obecnego wieku i zastosuje z 2013 roku np wskaźnik 206, który jest najkorzystniejszy. Czym mniejszy jest wskaźnik ,,dożycia,, tym jest większa emerytura.

      Usuń