21 maja 2019

Uwagi do konsultacji społecznych


Kochani

         Piszcie swoje uwagi w sprawie projektu ustawy po wyroku TK. Piszcie również do innych osób odpowiedzialnych za napisanie i uchwalenie ustawy.

                Żeby przeczytać uwagi, zamieszczone na stronie konsultacji społecznych i przeniesione na blog, trzeba kliknąć w napis np. „uwaga 1”. Następnie trzeba zapisać tekst uwagi na swoim komputerze, dopiero wtedy będzie dostępny tekst do przeczytania.

Przypominam
termin na konsultacje społeczne mija 17 czerwca 2019 r.


INICJATYWY USTAWODAWCZE


Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Sygn. akt P 20/16. Projekt ustawy ma na celu przywrócenie większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobrali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną
·         15 maja 2019

Wniesienie projektu

przedstawiciel wnioskodawcy senator Marek Borowski   Druk nr 1175

·         17 maja 2019

Skierowanie projektu do:

– Komisji Ustawodawczej
– Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
Termin na przygotowanie sprawozdania upływa 17 lipca 2019
·          
Konsultacje społeczne
1.     uwaga 16 uwaga 16
2.     uwaga 25 uwaga 25
3.     uwaga 15 uwaga 15
4.     uwaga 24 uwaga 24
5.     uwaga 23 uwaga 23
6.     uwaga 22 uwaga 22
7.     uwaga 5 uwaga 5
8.     uwaga 31 uwaga 31
9.     uwaga 30 uwaga 30
10.   uwaga 29 uwaga 29
11.   uwaga 28 uwaga 28
12.   uwaga 27 uwaga 27
13.   uwaga 26 uwaga 26
14.   uwaga 6 uwaga 6
15.   uwaga 8 uwaga 8
16.   uwaga 9 uwaga 9
17.   uwaga 10 uwaga 10
18.   uwaga 11 uwaga 11
19.   uwaga 12 uwaga 12
20.   uwaga 13 uwaga 13
21.   uwaga 14 uwaga 14
22.   uwaga 1 uwaga 1
23.   uwaga 2 uwaga 2
24.   uwaga 3 uwaga 3
25.   uwaga 4 uwaga 4
26.   uwaga 7 uwaga 7
27.   uwaga 21 uwaga 21
28.   uwaga 20 uwaga 20
29.   uwaga 19 uwaga 19
30.   uwaga 18 uwaga 18
31.   uwaga 17 uwaga 17


        Pozwolę sobie zamieścić  opinię sympatyka kibicującego sprawie pań 1953. Potraktujmy bardzo poważnie sprawę projektu ustawy. Ta ustawa pozwoli uregulować wiele spraw, taką mam nadzieję. Piszmy uwagi do projektu, a także do innych osób odpowiedzialnych za wprowadzenie ustawy w życie.


                  "Przybyło opinii w ramach konsultacji społecznych, ale to ciągle bardzo mało w porównaniu z liczbą chociażby samych pań z rocznika 1953 r, nie mówiąc o licznych sympatykach blogu, których sprawa bezpośrednio nie dotyczy. Jestem takim sympatykiem kibicującym sprawie pań 1953, wysłałam już komentarz i został on nawet umieszczony na stronie Senatu. 
To jest naprawdę szczególna okazja, aby zwrócić uwagę ustawodawcy na istotne problemy w kwestii emerytur.

Chociaż powodem podjęcia inicjatywy ustawodawczej jest znany wszystkim na tym blogu wyrok TK z dnia 6 marca 2019 r., sygn. P20/16, to ustawa nie musi zawężać się tylko do wyroku, można w niej pomieścić i inne sprawy wymagające naprawienia i załatwienia. Spotkałam się ze zdaniem, że ktoś nie będzie nic pisał, bo to i tak nic nie da. Takie myślenie jest bardzo niewskazane, odbiera wszelką energię do działania, które może przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej nie tylko pań ur. 1953."


170 komentarzy:

  1. Przybyło opinii w ramach konsultacji społecznych, ale to ciągle bardzo mało w porównaniu z liczbą chociażby samych pań z rocznika 1953 r, nie mówiąc o licznych sympatykach blogu, których sprawa bezpośrednio nie dotyczy. Jestem takim sympatykiem kibicującym sprawie pań 1953, wysłałam już komentarz i został on nawet umieszczony na stronie Senatu.
    To jest naprawdę szczególna okazja, aby zwrócić uwagę ustawodawcy na istotne problemy w kwestii emerytur.

    Chociaż powodem podjęcia inicjatywy ustawodawczej jest znany wszystkim na tym blogu wyrok TK z dnia 6 marca 2019 r., sygn. P20/16, to ustawa nie musi zawężać się tylko do wyroku, można w niej pomieścić i inne sprawy wymagające naprawienia i załatwienia. Spotkała się ze zdaniem, że ktoś nie będzie nic pisał, bo to i tak nic nie da. Takie myślenie jest bardzo niewskazane, odbiera wszelką energię do działania, które może przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej nie tylko pań ur. 1953.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowna Pani Jolu Wczoraj dostałam decyzję o orzedawniniu Jestem r 1953 i teraz nie wiem czy oddać sprawę do sadu cz zostawić aby się uprawomocnilai czekać za ustawą Emeryure mam 1300 zl netto bo od 2008 nie pracowałam z powodu choroby czy coś zyskam.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szerze radzę, niech Pani odda sprawę do sądu, za pośrednictwem ZUS,z ustawy będzie można zawsze skorzystać jak wejdzie w życie.

      Usuń
  3. Panie Przewodniczace bloga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. CD. Przeczytałam uwagi do poselskiego projektu ustawy, są pięknie napisane ale ja nie jestem w stanie tego zrobić gdyż tracę wzrok ale zdołam się podpisać pod ogólnym pismem. Pozdrawiam.Jaga 53

      Usuń
    2. To właśnie taką treść jak w komentarzu niech Pani prześle do Senatu, w zupełności wystarczy, od razu Pani wyrazi swoje poparcie dla wszystkich zgłoszonych opinii. Serdecznie pozdrawiam.

      Usuń
  4. Ja już wysłałam dwa pisma do senatu mam potwierdzenie zwrotne i mogłabym wysłać więcej ale nie wiem czy tak można

    OdpowiedzUsuń
  5. Na stronie Senatu zmieniono datę, termin na przygotowanie sprawozdania upływa 1 lipca 2019 r.
    To może oznaczać, że ustawa ma szansę na uchwalenie przed upływem bieżącej kadencji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem przeterminowana, w marcu 2009 przeszłam na emeryturę wcześniejszą a w maju 2013 przeliczałam i wyszło mniej jak pewnie wszystkim. Skargę złożyłam i dostałam odpowiedź:stwierdza się jej wydanie z naruszeniem prawa, jednak upłynęło 5 lat itd. Dzisiaj byłam w zusie zapytać czy jest sens składać odwołanie do sądu. Obliczyłam jaka byłaby moja emerytura gdyby nie zmiana od 1 stycznia 2013 czyli:kwota skł. na kącie + kwota zwalorazywanego kapitału początkowego przez dalsze trwanie życia i wyszło mi że i tak zostałabym na wcześniejszej bo na wcześniejszej miałam o ponad 100 zł. więcej brutto jak w obliczeniu. Czy tak to się liczy? W 2009 roku em. liczona była z kwotą bazową i gdyby tak była liczona dalej to ho ho ��. Naprawdę nie wiem czy składać odwołanie do sądu czy nie?
    Krystyna.


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "W 2009 roku em. liczona była z kwotą bazową i gdyby tak była liczona dalej to ho ho"
      Liczenie z kwotą bazową dotyczy emerytury wcześniejszej. Kwota bazowa jest ustalana dla każdego roku, ale aby przeliczyć emeryturę wcześniejszą według aktualnej kwoty bazowej muszą być spełnione konkretne warunki, przede wszystkim musi wzrosnąć wskaźnik podstawy wymiaru przynajmniej o 0,01 %. Niby niewiele, ale i to trudno osiągnąć, jeśli się mało zarabia na tej wcześniejszej emeryturze.

      Usuń
    2. Zrób porównanie obu emerytur na obecny rok 2019. Ile aktualnie dostajesz wcześniejszej to wiadomo, a powszechna wyliczona bez potraceń na datę 2013 trzeba rok po roku zwaloryzować, kapitał + nowe składki, narastająco o taki procent, o jaki była waloryzacja w marcu każdego roku: 2014, 2015, 2015. 2016, 2017, 2018, 2019 i wynik porównać z wcześniejszą na rok 2019. Dopiero po takim porównaniu zobaczysz która emerytura wyższa.

      Usuń
    3. Co powiedzieli w zusie o sensie składania odwołania do sądu?

      Usuń
    4. To nie ma znaczenia, co mówią w ZUS-ie. Trzeba składać odwołanie do sądu.

      Usuń
    5. Mam się zastanowić i podjąć decyzję. Mam czas do 29 maja.K.

      Usuń
    6. Tak, trzeba składać, ale ciekawa jestem stanowiska zus, czy jest takie całkiem na nie, czy powstrzymują się od doradzania

      Usuń
    7. Absolutnie nie odradzają, ja czułam życzliwość. K.

      Usuń
    8. Być może ZUS nie przekaże odwołań do sądu, sam może załatwić sprawę. Wszystko zależy od tego, jakie otrzyma wytyczne.
      ZUS wykonuje tylko polecenia, zgodne z ustawą. Czasem życzliwie, czasem mniej życzliwie.

      Usuń
  7. Szanowna Jolu 17 czerwca otrzymałam decyzję,że jestem przedawniona Nie wiem czy składać pismo do sądu Jestem zawiedziona naszym prawem boję się trochę bo nigdy nie byłam w sądzie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 17 czerwca?

      Usuń
    2. Nie bój się sądu. Złóż odwołanie. To tylko troszkę fatygi, odwołanie jest bezkosztowe.
      Ważne jest, żeby dużo osób się odwołało.
      Zapewne nie dojdzie do rozpraw sądowych. A jeśli trzeba będzie się stawić w sądzie, napiszę, jak trzeba się tam zachować,
      Pod poprzednim postem już ktoś pisał o tym.
      Głowa do gory!

      Usuń
  8. Przepraszam 17 mają to tylko nerwy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, zanim dojdzie do rozprawy z odwołania, to już będzie ustawa, sama sobie odpowiedz na pytanie, czym konkretnie tak się denerwujesz: napisaniem odwołania, sądem, rozprawą?
      Wzory odwołań są dostępne na blogu, można je ewentualnie trochę zmienić do swojej sytuacji, sędzia to też człowiek, ubrany w togę, ale togi nie ma się co bać, to tak jak służbowy strój, rozprawa, to jak rozmowa, a wynik jak będzie pozytywny to ok, a jak nie, to będzie ustawa i będzie pozytywnie.

      Usuń
    2. Trzeba pamiętać że maj ma 31 dni żeby odwołanie nie zostało złożone w czerwcu o 1 dzień zbyt późno !!!
      Danka53

      Usuń
  9. Czy liczy się data wydania decyzji przez zus czy data otrzymania początek odwolania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Termin do wniesienia odwołania liczy się od daty doręczenia decyzji, np. doręczona dzisiaj 21 maja 2019, to 30 dni liczy się od jutra, jutro pierwszy dzień, pojutrze - drugi i tak do 30 dni. Trzydziesty dzień jest jeszcze w terminie, przy wysyłaniu pocztą data stempla pocztowego trzydziestego dnia to w terminie. Jeśli termin kończy się w niedzielę (trzydziesty dzień wypada w niedzielę albo w święto) to termin przesuwa się na poniedziałek albo na pierwszy dzień po tym święcie.

      Usuń
    2. Oj chyba ZUS liczy 30 dni kalendarzowych i to od daty na piśmie, lepiej tej daty się trzymać do odwołania

      Usuń
    3. Według kpa liczy się data doręczenia

      Usuń
    4. Trzeba też pamiętać że maj ma 31 dni żeby tego nie przegapić żeby nie było o 1 dzień za późno złożone odwołanie. Danka53

      Usuń
  10. Ja już nie wiem gdzie mam pisać. Nie mam jeszcze decyzji. Dostałam tylko postanowienie uzasadnienie i pouczenie w dniu 30.kwietnia. Decyzji do dziś nie ma. Byłam w Zusie każą czekać ale jak długo mogę. Czy ktoś jest w podobnej sytuacji. Jestem nieprzedawniona. Nie wiem czy to ma znaczenie teraz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko jest ok, nigdzie nie pisać, czekać na decyzję.

      Usuń
    2. Ja również jestem nieprzedawniona, składałam skargę i przeliczenie kap. początkowego z racji urlopu wychowawczego 3 kwietnia, potem 14/05 złożyłam ERPO i nadal nie mam żadnej decyzji. Jedynie to na mojej stronie Zusu widzę że kapitał mi podwyższyli 17/05 Czekam cierpliwie na decyzję.

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź. Będę spokojna.

      Usuń
  11. Liczy się data otrzymania decyzji z ZUS. ZUS zwykle wysyła decyzje listem zwykłym, ważna jest data Twojej poczty na pieczęci. Prawdą jest, że nie można udowodnić, kiedy otrzymałaś decyzję. Zwykle dodaje się 3 dni od daty wystawienia decyzji, ale pisały panie o tym, że otrzymywały listy ok. 10-15 maja datowane na 29 kwietnia (po majówce).
    Ja składam odwołania zwykle 1 dzień przed datą wystawienia decyzji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zus dodaje 3 dni do daty wysłania, daty stempla na kopercie, bo napisana to może być wcześniej. Jak do tej pory to nie słychać było, aby zus kwestionował, że odwołanie wniesione po terminie, i słusznie, bo nie mogą udowodnić, kiedy kto faktycznie wyjął list z decyzją ze skrzynki

      Usuń
  12. Ale do kiedy jest czas składania skarg do sądu od czasu otrzymania decyzji 30 dni. Czy 23 maja mija termin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy chodzi o składanie skargi do sądu o wznowienie? 3 miesiace od daty wejścia w życie wyroku TK, tzn. od 21 marca 2019 r.

      Usuń
    2. To od dziś 3 miesiące?

      Usuń
    3. Jolu, chyba chodzi Ci o złożenie odwołania do sądu od decyzji ZUS na skargę o wznowienie. To jest 30 dni od daty otrzymania decyzji z ZUS.

      Usuń
    4. Acha to do 21 czerwca. Dziękuję teraz załapałam. To do tego czasu coś mi przyjdzie z ZUS. Dziękuję za odpowiedź.

      Usuń
    5. Data 21 czerwca 2019 nie oznacza, że do tego czasu coś przyjdzie z zusu, ta data dotyczy całkiem czego innego, a mianowicie: jeżeli po przyznaniu emerytury ktoś odwołał się do sądu pracy i sąd pracy wydał wyrok po rozpatrzeniu odwołania, to teraz po wyroku Trybunału Konstytucyjnego skargę o wznowienie na podstawie art. 145a kpa wnosi nie do zusu, tylko do tego samego sądu, który rozpatrywał jego odwołanie.
      Na złożenie takiej skargi ma termin 3 miesiące od wejścia w życie wyroku TK. Wyrok TK wszedł w życie 21 marca 2019 to termin 3 miesiące do wniesienia skargi o wznowienie do sądu jest do 21 czerwca 2019.
      Ale to wszystko ciebie nie dotyczy, bo twoja skargę rozpatruje zus. Niedługo będziesz mieć decyzję.
      Bardziej nie potrafię wytłumaczyć.

      Usuń
  13. Jolanta53, z komentarza z 20:50 wynika, że jeszcze nie masz decyzji, to od czego już chcesz się od odwoływać?!
    Co to za data 23 maja? Z czego ona niby wynika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No chyba z mojej niewiedzy .Myślałam że to miesiąc od chwili składania wniosków się liczy.to jest od 23 kwietnia do 23.maja odwołanie do sądu.

      Usuń
    2. 1. Złożyłaś skargę do zus o wznowienie
      postępowania po wyroku TK w dniu 23 kwietnia
      2019

      2. ZUS ma teraz do rozpatrzenia twoją skargę

      3. najpierw powinnaś dostać postanowienie o
      wznowieniu postępowania, na które nie służy
      zażalenie, jest to taka czynność techniczna,
      postanowienie sygnalizuje, że sprawa jest już
      rozpatrywana pod względem merytorycznym, tzn.
      zus bada, czy decyzja o przyznaniu emerytury
      jest prawidłowa, czy ma wady

      4. dostałaś wyżej opisane postanowienie

      5. niebawem dostaniesz decyzję

      6. od decyzji, która dostaniesz, służy odwołanie
      do sądu

      7. odwołanie wnosi się w terminie 30 dni od daty
      otrzymania decyzji

      8. jak się liczy termin jest w komentarzach
      powyżej

      9. skoro w zusie kazali się cieszyć, to będzie
      prawdopodobnie decyzja pozytywna

      Usuń
    3. Anonimowy 22.13.
      Bardzo dziękuję za wyjaśnienie w końcu zrozumiałam w jakiej jestem sytuacji. Czekam na decyzję a dopiero w zależności jak zostanę potraktowana odwołuje się do sądu i mam na to 30 dni.Te 3 miesiące dotyczy Pań które juz składały skargi do sądu. Ok dziękuję wszystkim co mi odpisali i wytłumaczyli tak że w końcu zrozumiałam .Dziękuję Joli K i wszystkim tym osobom co tu mają tyle cierpliwości dla takich osób jak ja. To naprawdę jest nadzwyczajna ludzka dobroć. Poświęcacie swój czas i odpowiadacie każdemu z osobna. Jeszcze raz dziękuję.Napisze jak dostanę decyzję ale dalej śledzę tu wpisy.

      Usuń
  14. Przepraszam może to głupie pytanie ale ja mało kumata jestem w tych przepisach
    .Czytam co piszecie nawet sama coś napiszę ale nawet nie wiem czy w dobrym miejscu. Wybaczcie ale te paragrafy to dla mnie czarna magia. Nawet nie rozumiem swojego pisma które dostałam z Zus. Pani mi powiedziała tyłko się cieszyć jak je zobaczyła ale z czego się cieszyć jak do tej pory nie mam decyzji zaraz będzie miesiąc. koleżanki po mnie składały wnioski i dostały dawno decyzje.

    OdpowiedzUsuń
  15. Decyzję o przedawnieniu wydano10 mają otrzymałam 17 mają kiedy złożyć odwolanie do sądu

    OdpowiedzUsuń
  16. Termin na odwołanie do sądu pracy liczy się od 18 maja, 30 dni.
    Ponieważ do lipca sytuacja z ustawą się nie zmieni, to powinnaś złożyć do sądu pracy poprzez ZUS odwołanie. Ja składam wszelkie odwołania jeden dzień przed datą wystawienia decyzji. Wtedy mam pewność, że nikt tego nie zakwestionuje, a sytuacja prawna i tak jest niezmienna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja złożyłam odwołanie do Sądu Pracy przez ZUS 16.05.2019r czekam na odpowiedz.

      Usuń
    2. Do Jolki K z 21 maja 2019 22:39
      Chyba powinno być " Ja składam wszelkie odwołania jeden dzień przed upływem 30 dni od daty wystawienia decyzji. "
      Danka53

      Usuń
    3. Oczywiście. Dziękuję za poprawkę. Odmowę z ZUS na wznowienie mam z datą 16 kwietnia 2019 r, więc odwołanie złożyłam 15 maja 2019 r.

      Usuń
  17. https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/305219933-Kobiety-z-rocznika-1953-jest-niebezpieczna-luka-w-przepisach.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Redaktor Rzemek od wielu lat pisze o emeryturach, a tu taki spóżniony artykuł dotyczący głównie pań "przedawnionych". Wygląda na to, że czyta blogi emerytalne, a pisze o bardzo korzystnym przeliczaniu emerytur. Wychodzi na to, że nie rozumie do końca, w czym tkwi obecny problem z przeliczaniem emerytur.

      Usuń
  18. Dobrze byloby aby redaktor przeczytał choć kilka wniosków z konsultacji społ.Tam jasno Panie piszą jakie mamy postulaty

    OdpowiedzUsuń
  19. Nie tylko postulaty ale opisane są problemy i przyczyny- ogólnie zatrzymana waloryzacja kapitału i składek na rok 2013 lub 2014 oraz wiek dozycia dla 60 a nie 66 lat .

    OdpowiedzUsuń
  20. Pan redaktor Rzemek dla przedawnionych proponuje odwołanie do sądu Pracy z góry zakładając że przegrasz.

    OdpowiedzUsuń
  21. dzień dobry, bardzo proszę o pomoc
    Moja mama jest z przedawnionych, złożyłyśmy do zus skargę w marcu i dostałyśmy odmowną decyzję z powodu przedawnienia.
    W kwietniu złożyłyśmy wniosek z art.114, który zus potraktował jak skargę i wydał decyzję: " zgodnie z art. 146 par.1 KPA odmawia uchylenia decyzji i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa. W uzasadnieniu jest napisany: „Zgodnie z art. 146 par. 1 KPA uchylenie decyzji z powodu orzeczenia przez TK niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją nie może nastąpić jeżeli od dnia doręczenia upłynęło 5 lat. W takim przypadku zgodnie z art. 151 par.2 KPA organ ogranicz się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazuje okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji. Od dnia doręczenia zaskarżonej decyzji minęło 5 lat, nie jest więc możliwe jej uchylenie. Wobec powyższego Zakład odmawia uchylenia i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa.” I poucza o możliwości wniesienia odwołania do Sądu.
    Zanim przyszła ta decyzja na wniosek z art. 114, w maju złożyłyśmy wniosek o przeliczenie przy zastosowaniu korzystniejszego wariantu z tablicy dalszego średniego trwania życia w związku z TK oraz odwołanie od tej pierwszej decyzji ZUS (na skargę) do Sądu Pracy.
    Czy powinnyśmy wycofać ten wniosek z art. 114? Czy może on mieć wpływ na wniosek o przeliczenie i odwołanie do Sądu? Czy wręcz przeciwnie powinnam złożyć jeszcze jedno odwołanie do Sądu od decyzji ZUS na wniosek z art. 114?
    Bardzo proszę o podpowiedź co dalej robić
    Pozdrawiam Kasia M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem w takiej samej sytuacji.wniosek wycofałam i składam odwołanie do sądu 'obawiam się że znowu może okazać że decyzja uprawomocniła się i nie będzie ponownego przeliczenia.zdumiewa mnie jednak że mam płaconą emeryturę wcześniejszą a traktowana jestem jakbym miała kapitałową która faktycznie nie weszła w życie Eliza

      Usuń
    2. Ale wycofała Pani ten wniosek z art. 114? Dziękuję za odpowiedź

      Usuń
    3. Zastanawiam się czy zamiast wycofać ten wniosek z art. 114 nie powinnyśmy złożyć drugiego odwołania do sądu...
      Kasia M

      Usuń
    4. Zabrakło mi precyzji. Na decyzję zus dot. art.114 składam skargę do sądu. Ale na wniosek o przeliczenie emerytury złożyłam wycofanie.Eliza

      Usuń
    5. Mam jeszcze pytanie. Dostała Pani już odpowiedź na wniosek o przeliczenie i jaką dostała Pani odpowiedź? Kasia M

      Usuń
    6. Dostałam decyzję o przeliczeniu emerytury oczywiście stan na 2013 r z odliczeniem pobranych emerytur a następnie dodane składki za następne lata zwaloryzowane ale bez kapitału początkowego i zastosowanie aktualnego dożycia i emerytura oczywiście mniej korzystna od wcześniejszej. Mam w sumie przepracowanych z urlopem wychow. 3.8 ponad 43 lata. To jakieś chore żeby po tylu latach gromadzenia składek lepsze były przeliczenia emerytury wcześniej.oburza mnie fakt że traktują nas jakbyśmy rzekomo były na emeryturach powszechnych a przez cały okres pracy doliczano mi staż pracy jak do emerytury wcześniejszej.emerytura kapitałowa w żadnym momencie faktycznie nie weszła w życie.poza tym w wyroku mowa jest o sanacji przepisów. Czyli chodzi o uzdrowienie. Czy można coś uzdrowić do tyłu. Chyba powinno to nastąpić z dniem wyroku. Może tak by było najlepiej. I wtedy to by rzeczywiście kosztowało ten miliard o którym wcześniej pisały media. A z tego co piszą panie mało kto dostanie chciażby podwyżkę. Eliza

      Usuń

  22. Malutka 22 maj 10:12
    Proszę również napisać uwagi do projektu Senackiej Komisji Ustawodawczej Druk 1175 z 15 maja 2019, gdyż ta Komisja bierze również udział w procesie legislacyjnym. Piszcie na adres:
    Kancelaria Senatu
    ul.Wiejska 6/8,
    00-902 Warszawa
    Komisja Rodziny i Polityk Senioralnej.
    mail:kontakt@senat.gov.pl

    OdpowiedzUsuń
  23. Ja uważam, że w pracach nad ustawą naprawczą powinien uczestniczyć przedstawiciel ZUS. Któż wie lepiej jak nie ZUS, jak zmienić ustawę, żeby sprawiedliwie potraktować wszystkie kobiety z rocznika'53. Dobrze, że kobiety kierują uwagi do ustawy do senatorów, ale często, choć pisane z serca i w poczuciu niesprawiedliwości, rozmijają się z prawdą z braku szczegółowej wiedzy o szczegółach przeliczania emerytur. Ja też jestem przedawniona i czekam na ustawę.G.P.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież uczestniczyła przedstawicielka ZUS w dniu 8.05.2019r, oni powinni najlepiej wiedziec jak liczyć , ale mi się wydaje że rocznik 53 nie będzie mówił głośno o co chodzi to nikt nie poruszy kwestii rozliczenia emerytur (waloryzacji, współ. dozycia ) tylkoo zajmą się art. 25.

      Usuń
    2. W czasie posiedzenia Komisji 8 maja Pani z ZUS zdawała relacje ile kobiet złożyło jak nas podzielono na grupy
      Jak liczą nie odliczajac pobranych świadczeń.Wiecej szczegółów nie było. Pozdrawiam

      Usuń
  24. Jak przeliczyć emeryture z roku 2013

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy19 maja 2019 16:24

      W pierwszej decyzji o emeryturze powszechnej powinny być podane wyliczenia, jaka kwota została wtedy odjęta od kapitału. Myślę, że trzeba wyliczyć bez odejmowania tej kwoty i będzie emerytura bez z pomniejszeń na tamtą datę. W latach następnych były waloryzacje emerytur w marcu każdego roku to następnie trzeba rok po roku narastająco zwaloryzować wyliczona kwotę i wyjdzie na 2019.
      Jeszcze ważne, były zmiany dotyczące ustalania kapitału początkowego, jeśli w decyzji z pomniejszeniami nie są uwzględnione to trzeba je uwzględnić.

      Anonimowy19 maja 2019 16:27



      Unknown19 maja 2019 17:30

      np. emertyt, w 2013 bez potrąceń 2.596,57 x 101,6 = 2638,12 + 36 zł = 2674,12 x 100,24 x 100,44 x 102,98 x 102,86 = 2.851,85 / em. w 2019
      i porównać z tą którą się teraz otrzymuje

      Unknown19 maja 2019 17:40

      jak ktoś miał niższą w 2013 r , to zamiast ostatniego mnoznika w 2019 dodaje 70 zł

      Anonimowy20 maja 2019 06:58

      Bardzo dziekuje..juz wiem jak obliczyc.M

      Usuń
    2. A jak przeliczyć kapitał początkowy za 3 lata urlopu wychowawczego ze wskaźnika 0,7 na 1,3 G.P.

      Usuń
    3. Ta kwota, która w decyzji o ustaleniu kapitału była pomnożona przez 0,7%, trzeba ją pomnożyć, prze 1,3%

      Usuń
  25. Kochani,
    właśnie dostałam decyzję z ZUS w odpowiedzi na moją skargę. W tej decyzji poza podaniem podstawy obliczenia emerytury nie ma żadnych wyliczeń.
    Zamierzałam wystąpić do ZUS z prośbą o wyliczenia, ale wcześniej muszę złożyć odwołanie do Sądu (zostały mi jeszcze dwa tygodnie).
    I tu mam problem, bo nie bardzo wiem co napisać w tym odwołaniu. Czy po prostu to, że nie zgadzam się z decyzją ZUS ? Czy prosić o powołanie biegłego sądowego, aby sprawdził wyliczenia ZUS ?
    Wysokość wg wyliczeń ZUS jest niższa o 350 zł od wcześniejszej.
    Pracowałam 45 lat i po przejściu na emeryturę pracuję nadal (od dwóch lat na pół etatu).
    Może ktoś mi pomoże zrozumieć, dlaczego ZUS uchylił decyzję z 11.09.2014 r., a przyznaje mi emeryturę od 1.03 2014 r.?
    DECYZJA Z ZUS :
    „W wyniku wznowienia postępowania w sprawie emerytury ZUS-na podstawie art. 151 §  1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. uchyla decyzję z dnia 11.09.2014 r., oraz przyznaje Pani emeryturę od dnia 1.03.2014 r. i oblicza jej wysokość od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wcześniej emerytury przysługującej na podstawie art. 46 w związku z art. 29 ustawy z 17.12.1998 r….
    Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz zwaloryzowany kapitał początkowy)
    Przy ustalaniu wysokości emerytury od 1 marca 2019 r. ZUS uwzględnił wszystkie zmiany w wysokości świadczenia, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019 r.
    Emerytura ustalona w tej decyzji nadal jest świadczeniem mniej korzystnym od dotychczas pobieranej wcześniejszej emerytury przyznanej decyzją z dnia 30.09.2008 r., wobec czego ZUS będzie kontynuował wypłatę wcześniejszej emerytury”
    Wdzięczna będę za jakiekolwiek wskazówki.
    Irena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To w końcu na jaką datę, 1 marca 2014 czy 1 marca 2019?
      w Komentarzu jest raz tak, a raz tak:
      "uchyla decyzję z dnia 11.09.2014 r., oraz przyznaje Pani emeryturę od dnia 1.03.2014 r."
      a parę wierszy niżej:
      "Przy ustalaniu wysokości emerytury od 1 marca 2019 r. ZUS uwzględnił wszystkie zmiany w wysokości świadczenia, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019 r."

      Usuń
    2. To nie jest pomyłka tak mam w decyzji, dokładnie przepisałam "uchyla decyzję z dnia 11.09.2014 r., oraz przyznaje Pani emeryturę od dnia 1.03.2014 r."
      Dalej jest "Przy ustaleniu wysokości emerytury od dnia 1 marca 2019 r. ... Dokładnie tak jak napisałam wcześniej.
      Irena

      Usuń
    3. Pani Ireno, końcowy fragment uzasadnienia wskazuje, że obliczoną ponownie po wyroku TK emeryturę na dzień 1 marca 2014 zus przeliczył do aktualnej wysokości na rok 2019.

      To jest ten fragment: "Przy ustalaniu wysokości emerytury od 1 marca 2019 r. [tu według mnie powinie być rok 2014, pewnie pomyłka] ZUS uwzględnił wszystkie zmiany w wysokości świadczenia, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019 r.".

      Zatem ma Pani gotowe wyliczenie i nie musi Pani sama kombinować jak waloryzować rok po roku, zus nawet porównał obie emerytury i wychodzi na to, ze wcześniejsza wyższa.
      Ma pani wybór lepszej, samym faktem, że wcześniejsza jest wyższa to bym się nie przejmowała, może się nazywać i wcześniejsza, byleby była korzystniejsza.

      Zagadką natomiast pozostaje dla mnie dlaczego obliczono od 1 marca 2014, a nie od 23 września 2014, na to naprawdę nie potrafię odpowiedzieć.

      Usuń
  26. Jeśli to nie pomyłka, to może ma związek z datą złożenia wniosku w 2014 r. Może było wtedy dużo wniosków, może kapitał nie był jeszcze ustalony. Nic innego nie przychodzi mi do głowy, chyba że jakoś to wynika z przepisów
    Wcześniej był taki okres, że na wydanie decyzji o ustaleniu kapitału początkowego trzeba było czekać nawet 2 lata od złożenia wniosku, a tutaj pół roku to i tak niedługo.
    Czy przyjecie daty 1 marca 2014 zamiast 11 września 2014 przekłada się na wyższą emeryturę, czy nie ma to znaczenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to jest komentarz dot. Anonimowy 22 maja 2019 13:40

      Usuń
    2. Czy przyjecie daty 1 marca 2014 zamiast 11 września 2014 przekłada się na wyższą emeryturę, czy nie ma to znaczenia?
      W decyzji tak jak napisałam wcześniej nie ma żadnych wyliczeń, dlatego nie wiem. Decyzję, którą umieściłam w poście przepisałam całą i dokładnie tak jak brzmi.
      Kapitał początkowy miałam już wyliczony w 2010 roku.
      Irena

      Usuń
  27. Mam dokładnie taką samą odpowiedź z ZUS jak anonimowy z 13.40, i też mam tylko 2 tyg., i u mnie em powsz. jest niższa ok. 600 zł. Nie wiem co dalej robić? Proszę również o pomoc.
    Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy daty są też tak rozbieżne?

      Usuń
    2. Pobierać korzystniejszą o 600 zł emeryturę wcześniejszą, a odwołanie złożyć swoja drogą, może ustalą w ustawie projektowanej inny sposób obliczeń i wtedy się okaże która lepsza. A czy to tak ważne jaką nazwę ma emerytura, ważne że jest wyższa

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź :) ale jeśli odwołanie składać to jaki powód tego odwołania? Proszę o podpowiedź.
      Z góry dziękuję.
      Anna

      Usuń
  28. Agata 22.05.2019
    Jestem "przedawnioną" nauczycielką. Złożyłam skargę o wznowienie. Wczoraj w ZUS dowiedziałam się ,że jest przygotowana dla mnie do wysłania odmowa. Pani dodała,że wyrok Trybunału i tak mnie nie dotyczy,bo mam emeryturę nauczycielską (ale pracowałam 32 lata i miałam 55 lat w roku 2008).To teraz nie wiem,czy jako nauczycielka powinnam odwoływać się do Sądu Pracy po otrzymaniu tej odmowy - czy nie warto.Nie śledziłam tutaj całej dyskusji Pań - może była o tym mowa?Będę wdzięczna za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To co powiedziała Pani z Zus niekoniecznie jest prawdą >TK orzekl o niezgodności z konstytucją art.46 ustawy emerytalnej.Ten artykul natomiast odnosi się w pewnym sensie także do nauczycieli,albowiem,jak go przeczytasz to ma swoje odnośniki m.in.do art.32 tej ustawy emerytalnej,gdzie jest mowa o warunkach uzyskania emerytury dla zatrudnionych w szczegolnych warunkach i w szczególnym charakterze.Ten szczególny charakter to własnie nasza praca.Ja tez jestem nauczycielem,rocznik 1953 nieprzedaniona i mnie właśnie wytoczono takie działo!!!! Bede się odwoływaC,to oczywiste>Tobie odmówia z powodu przedawnienia ale koniecznie sie odwołuj.W projekcie ustawy naprawczej ujęci są nauczyciele.Pozdrawiam.Grażyna

      Usuń
  29. Do Anonimowy z 22 maja z godz 13.40
    Czy w 2014 przeszła pani na em. Powszechna czy została na wcześniejszej to ma znaczenie. Bo może trzeba bylo złożyć wniosek o EMP i to dopiero po 23 marca a nie 1 marca proszę się dowiedzieć w ZUS o co chodzi w pani sytuacji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sierpniu 2008 przeszłam na emeryturę wcześniejszą i nadal pracowałam. 7 marca 2014 złożyłam do ZUS wniosek o emeryturę. W odpowiedzi 17 kwietnia 2014 otrzymałam Decyzję odmowną do przeliczenia podstawy wymiaru mojej emerytury z uwagi na niższy wskaźnik. Od tego czasu jestem na emeryturze wcześniejszej. Teraz po wyroku TK złożyłam Skargę o wznowienie postępowania i o przeliczenie emerytury. Dostałam Decyzję, którą zacytowałam o 13:40, w/g której nadal będę na emeryturze wcześniejszej. Muszę się odwołać do Sądu i dlatego prosiłam o jakieś wskazówki. Tak jak pisałam w decyzji nie ma żadnych wyliczeń.
      Irena

      Usuń
    2. Intryguje mnie ten fragment:
      "7 marca 2014 złożyłam do ZUS wniosek o emeryturę. W odpowiedzi 17 kwietnia 2014 otrzymałam Decyzję odmowną do przeliczenia podstawy wymiaru mojej emerytury z uwagi na niższy wskaźnik. Od tego czasu jestem na emeryturze wcześniejszej."

      Rozumiem, że wniosek z 7 marca 2014 dotyczył przyznania emerytury powszechnej.
      Natomiast odmowa przeliczenia podstawy wymiaru z uwagi na niższy wskaźnik z dnia 17 kwietnia 2014, według mnie, dotyczy emerytury wcześniejszej, tej z 2008 r., a nie powszechnej. Chyba że 7 marca 2014 występowała pani o przeliczenie emerytury wcześniejszej, to 17 kwietnia 2014 była odpowiedź na ten wniosek.

      Jeśli jednak wniosek z 7 marca 2014 dotyczył przyznania emerytury powszechnej, to naprawdę nie rozumiem odmowy z 17 kwietnia 2014 dot. emerytury wcześniejszej jako odpowiedzi na wniosek o emeryturę powszechna, musiał być jakiś wniosek, bo z urzędu zus nie wydaje czegoś takiego.
      Zorintowai się dopiero we wrzesniu że coś nie gra i wydali decyzje o emeryturze powszechnej.
      Teraz wzięli pod uwagę datę wniosku i policzyli od 1 marca 2014, cyfry 1 i 7 łatwo pomylić, nawet jak decyzja z 7. marca to emerytura jest za cały marzec, więc może to znaczenia nie ma.

      Usuń
    3. Emerytura wcześniejsza wychodzi wyższa nie tylko od emerytury powszechnej, ale nawet od aktualnego wynagrodzenia, i to jest dopiero paradoks!
      Dzieje się tak dlatego, bo przeciętne wynagrodzenia są na poziomie co najwyżej 60-70% średniej krajowej, nie są godziwymi wynagrodzeniami. Jaki kapitał można naskładać jak się pracuje za psie pieniądze?! Jaki kapitał, taka potem emerytura powszechna. Wcześniejszą liczy się inaczej i dlatego wychodzi korzystniejsza.

      Usuń
    4. Komentarz Anonimowy 22 maja 2019 20:58 umieszczony tutaj pomyłkowo

      Usuń
  30. Grażyno dziękuję za odpowiedź - Agata

    OdpowiedzUsuń
  31. U mnie mnie jest, że uchyla decyzję z dnia 8 czerwca 2015r. oraz przyznaje em od dnia 20 czerwca 2013r bez pomniejszania wcześniej pobranych świadążeń, z waloryzacją składek i zwaloryzowanym kapitałem i dalej jest, że przy ustalaniu wysokości emerytury od dnia 1 marca 2019r zakład uwzględnił wszystkie zmiany wysokości świadcz. jakie miały miejsca od dnia jej przyznania do 28 lutego 2019r, i że emerytura. jest świadczeniem mniej korzystnym.
    Nie wiem co dalej z tym robić? Proszę o pomoc ☺
    Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z opisu wynika, że pierwsza decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej została wydana 20 czerwca 2013 r. Uchylona decyzja z dnia 8 czerwca 2015 r, musiała być jakąś decyzją przeliczeniową tej 20 czerwca 2013 r.
      Skoro decyzja 20 czerwca 2013 była wadliwa, to i jej przeliczenie 8 czerwca 2015 było wadliwe, dlatego zostało uchylone, a emerytura została ustalona według wyroku TK z dniem wydania pierwszej decyzji, czyli 20 czerwca 2013 r.
      Z dalszego opisu wynika, że zus ustaloną bez potrąceń decyzję na dzień 20 czerwca 2013 r. zwaloryzował w kolejnych latach i wyliczył jej aktualną wysokość w 2019 r.
      Jednym słowem masz podane na tacy wysokości obu emerytur i widzisz, która lepsza. Zresztą zus napisał, że powszechna jest mniej korzystna.
      Co robić dalej, dalej to można złożyć odwołanie, albo nie robić nic i odwołania nie składać.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź :) ale jeśli odwołanie składać to jaki powód tego odwołania? Proszę o podpowiedź.
      Z góry dziękuję.
      Anna

      Usuń
    3. W starszych postach, może z 10 maja 2019, na poczatku postu jest wzór odwołania dla nieprzedawnionych

      Usuń
  32. Witam . Odnośnie uwag do projektu ustawy , bo na tym teraz trzeba się skupić. Powinniśmy napisać , że zostałyśmy oszukane, nie informując nas o możliwości wycofania decyzji na emeryturę powszechną co podważa zaufanie do państwa, a co umożliwiło by na rewaloryzację kapitału i składek bez względu na wyrok TK , a to zostało nam odebrane . Powinnismy domagać się o uchylenie wadliwej ze względu na art 25 jak i braku informacji odnośnie korzystniejszego wyliczenia emerytury, tak jak zrobiły to niektóre kobiety cudem zdobywając informację o wycofaniu decyzji emer.powszechnej. Taka informacja powinna być przedstawina każdej. Zgodnie z art. 114 ustawy wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość, jeżeli:
    1) po uprawomocnieniu się decyzji zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono nowe okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość;
    6) przyznanie świadczeń lub nieprawidłowe obliczenie ich wysokości nastąpiło na skutek błędu organu rentowego. Zmiana może nastąpić bez względu na upływ jakichkolwiek terminów, skoro z przepisu art. 114 ust. 1f wynika, że przepisu ust. 1e nie stosuje się, jeżeli w wyniku zmiany decyzji osoba zainteresowana nabędzie prawo do świadczenia w wyższej wysokości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prześlij ten tekst do Senatu, skopiuj stąd i wklej w formularz konsultacyjny, bo tu na blogu senat go nie znajdzie

      Usuń
  33. Miał być poradnik dla emerytek a wyszedł zbednik, bo nie wniósł NIC nowego, a porada dla przedawnionych aby powolaly się na art 114 nic nie daje, mnie zus odpowiedział , że decyzja odmowna jest zgodna z prawem tzn. art. 146 kpa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówisz o poradniku z "Rzeczypospolitej"?
      Faktycznie, żaden poradnik

      Usuń
  34. Widzę, że większość pań jest dobrze zorientowana w przepisach więc proszę powiedzieć mi czy zasiłek przedemerytalny, który brałam przed emeryturą wcześniejszą ZUS powinien policzyć jako lata składkowe czy nieskładkowe, bo policzył jako nieskładkowe po 0,7&

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak jest w ustawie emerytalnej? Na blogu to jest chyba pierwsze pytanie z tego zakresu.

      Usuń
    2. Okres pobierania świadczenia przedemerytalnego zalicza się do okresów nieskładkowych, o czym stanowi art. 7 pkt 11 ustawy o emeryturach i rentach z Fus.

      Okres nieskładkowy może zostać uwzględniony w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionego okresu składkowego (art. 5 ust. 2 ustawy emerytalnej).

      Usuń
  35. Drogie Panie według mnie orzeczenie TK wprowadziło wielki zamęt. Należę do przedawnionych i skupilam się na przeliczenia emerytury powszechnej. Nowe przepisy emerytalne, które nas objęły po osiągnięciu wieku 60 lat są nie dla nas. Nasz rocznik wpadł w pułapkę prawną. To jakaś paranoja żeby emerytura powszechna była niższa od wcześniejszej. Mój przykład po 30 iatach pracy mam wyższą emeryturę od powszechnej po 40 latach (nie odjelam tutaj potrąceń z naliczonej w 2014 r). Ustawodawca skrzywdzil nasz rocznik nie ustalając przepisów przejściowych. Mamy tego skutki. Napisałam do komisji ustawodawczej, min. RAFALSKIEJ. Tylko zmiana ustawy może naprawić naszą sytuację. Do sądu oczywiście złożyłam odwołanie, ale z góry wiadomo jak to się skończy. Piszcie Panie swoje uwagi do komisji senackiej. Może coś wywalczymy czega nam życzę. Pozdrawiam Renata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emerytura wcześniejsza wychodzi wyższa nie tylko od emerytury powszechnej, ale nawet od aktualnego wynagrodzenia, i to jest dopiero paradoks!
      Dzieje się tak dlatego, bo przeciętne wynagrodzenia są na poziomie co najwyżej 60-70% średniej krajowej, nie są godziwymi wynagrodzeniami. Jaki kapitał można naskładać jak się pracuje za psie pieniądze?! Jaki kapitał, taka potem emerytura powszechna. Wcześniejszą liczy się inaczej i dlatego wychodzi korzystniejsza.

      Usuń
    2. To jest naprawdę chore, po przejściu na emeryturę przepracowalam 33 miesiące, mając bardzo ograniczone zarobki, bo mi zawieszali emeryturę gdy trochę przekroczyła i po ukonczeniu 60 lat wystapilam o powszechna była kilkaset zł niższą i teraz po dodaniu wypłaconych emerytur jest w dalszym ciągu niższą. Wydaje misie, że sprawę zaprzestania waloryzacji konta po wystąpieniu po decyzji i nie informowania o tym wdecyzji o emeryturze należy naglasniac i kierować do Senatu i Min. Rodziny bo nas znowu oszukają. Nie wiem czy te które wiedziały o tym zdobyły te wiedzę w zusie czy jest możliwe aby ktoś się dowiedział samodzielnie i zrozumiał konsekwencje. Skoro decyzja była wydana z naruszeniem prawa to i konsekwencje jej powinny być unieważnienie. Powinno to być w uwagach do ustawy naprawczej. Może ktoś bieglejszy ładnie to ujmiei będziemy wnosić.

      Usuń
  36. Malutka maj 2019 20:11
    Przedawniona
    W kwietniu 2013r. po osiągnięciu wieku emerytalnego( w styczniu ) wystąpiłam do ZUS o przeliczenie emerytury i doliczenie 37 miesięcy pracy od otrzymania emerytury wcześniejszej.Uzyskałam decyzję ZUS o emeryturze powszechnej z obliczeniem kapitału początkowego i pomniejszeniem o pobrane emerytury .Wskaźnik dożycia 253 miesiące.Nie wycofałam decyzji z braku wiedzy o konsekwencji jakie to niesie skutki.Po uzyskaniu wieku emerytalnego przepracowałam jeszcze 21 miesięcy.W sumie 58 miesięcy, które mi nie doliczono .Czy w związku z tym (zaistniałe nowe okoliczności)mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Staż pracy, u Ciebie 58 miesięcy, dolicza się do emerytury wcześniejszej, natomiast składki z tego okresu dolicza się do stanu konta i brane są pod uwagę przy przeliczaniu emerytury powszechnej.
      Nie tylko możesz, ale powinnaś ubiegać się o ponowne przeliczenie obu emerytur aby wybrać lepszą.

      Usuń
    2. A jeszcze dopisek, jeśli w czasie tych 58 miesięcy miałaś dobre zarobki, to warto przedłożyć za ten okres Rp-7 i ewentualnie wybrać lepsze lata (10 albo 20), może wskaźnik podstawy wymiaru wyjdzie chociaż o 0,01% wyższy od dotychczasowego, to byłaby podstawa do przeliczenia emerytury wcześniejszej według aktualnej kwoty bazowej.

      Usuń
  37. Kochani proszę pomoc dostałam decyzję jak wyżej koleżanka Grażyna uchyla ZUS decyzję z dn.02.04.2014 a przyznaje em.od dnia 09.10.2013 jest napisany kapitał i składki i wys.emerytury nie sposobu wyliczenia,czyn można od takiej decyzji się odwoływać do ZUS czy sąd, nie wiem czy jestem przedawniona czy zaliczkowa pani nainfolini mówiła że to była zaliczkowa. a w 2014 ostateczna a wyliczykiczenie z 2013 zostaję na wcześniej . proszę o radę co dalej mam zrobić z tym problemem pozdrawiam wiesia

    OdpowiedzUsuń
  38. Czym więcej czytam tym bardziej jestem załamana , my chyba niewiele mozemy zrobic. Napisałam odwołanie do sądu ale niczego się nie spodziewam. W takim razie brak mi już argumentów. Myślę że pani Renata powinna wysłac do senatu to co wyżej napisała. Może ktoś z mądrych głów nam pomoże.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest tak źle, ustawa zaczyna nabierać realnych kształtów. Odwołanie ma też taką zaletę, że decyzja odmowna nie uprawomocni się po 30 dniach, choćby argumenty były nieodpowiednie, to prawomocna po 30 dniach nie będzie, czasami taka strategia tez okazuje się potrzebna

      Usuń
  39. WIDZĘ ŻE PANIE SĄ JUŻ ZMĘCZONE I MNIEJ AKTYWNE. POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ile można bez przerwy wałkować to samo? Emocje opadają, przepisy przeanalizowane na wszelkie możliwe sposoby, sytuacje indywidualne w większości omówione, czekanie na ustawę.

      Usuń
    2. Za każdym wpisem kryje się historia osób, ma na nią wpływ także wysokość otrzymywanej emerytury, dlatego warto pomagać, jeśli tylko jest się w stanie

      Usuń
    3. Ja to najpierw czekam na decyzję. Jestem ZUS Opole tam Umowy Międzynarodowe to pewnie dużo wniosków z całej Polski .Chyba kiedyś dostanę zaraz minie 2 miesiące jak czekam

      Usuń
    4. Umowy Międzynarodowe nie tylko w Opolu, w Warszawie też i pewnie w innych miastach, 2 miesiące to w terminie, szczególnie jak sprawa skomplikowana

      Usuń
    5. Tak masz rację nie tylko Opole bo każde Państwo ma swoje miasto. Ja mam Niemcy. A myślisz że 2 miesiące to nie długo? Właściwie ja mam czas ja poczekam tylko już bym chciała wiedzieć na czym stoję. Pozdrawiam.

      Usuń
  40. Wiadomości nigdy za dużo! dzięki paniom poznałam wiele cennych uwag To nie wałkowanie tylkozdobywanie wiedzy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dobrze, ale źródłem pozostają zawsze przepisy, na blogu tylko pomocniczo, pomimo dobrych chęci doradców mogą być niewłaściwe interpretacje i nietrafione porady

      Usuń
  41. Witam, jestem nieprzedawniona. Dostałam decyzję o wznowieniu postępowania z datą 02/05/2019. Emerytura wydana decyzją z Grudnia 2015 była niższa od wcześniejszej i została zawieszona. Na obecnej decyzji kwota składek,kapitału i wskaźnik dalszego życia takie jak w 2015r. Po wyliczeniach wysokość emerytury 2491,54. Poniżej informacja emerytura po waloryzacji przysługuje w kwocie 2657,14. Czy dobrze rozumiem że zarówno składki jak i kapitał zwaloryzowano tylko wsakźnik dalszego życia przyjęli z 2015 r-240,60. Czy w takiej sytuacji mogę składać wniosek do sądu. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to , że zyskałaś ok. 166 zł. Masz podobnie jak ja. Waloryzują tylko emeryturę, którą obliczyli Ci tak jak w 2015 roku tylko bez odjęcia pobranych emerytur wg. ZUS zgodnie z wyrokiem z wyrokiem TK 06.marzec 2019r. Wyliczona obecnie emerytura z 2015 roku jest zwaloryzowana do 2019roku w ten sam sposób jak co roku od 01.marca Kapitału pocz. od czasu złożenia pierwszego wniosku o emeryturę powsz. nie waloryzują i wskaźnik pozostaje też taki jak w pierwszej decyzji decyzji ( u Ciebie i u mnie z 2015) Coś zyskałyśmy ale nie wiele. Nadal jesteśmy oszukane.Już radziłam się na blogu co dalej w jaki sposób napisać odwołanie. Czy jest sens. Obawiam się, że jeżeli się nie odwołamy do 30 dni to chociaż wyrok TK zostanie poprawiony korzystnie dla 1953r. to nas już może nie dotyczyć. Może Pani Jola by coś doradziła.

      Usuń
    2. Składajcie odwołania do sądu pracy. Nawet, jeśli to odwołanie będzie niedoskonałe, to zawsze można na rozprawie lepiej wyjaśnić swoją sytuację (jeśli dojdzie do rozprawy).
      Nawet, jeśli sąd oddali odwołanie, można dalej się skarżyć w sądzie apelacyjnym.
      Ważne jest, żeby decyzja odmowna z ZUS się nie uprawomocniła.
      Ważna jest też ilość odwołań do sądu, będzie to miało wpływ na jakość ustawy.

      Usuń
    3. Dziękuję Pani Jolu złożę odwołanie. Pozdrawiam.

      Usuń
    4. Po apelacji można jeszcze wnieść o kasację do SN, następnie wnieść sprawę do TK, a jak to nie pomoże to poskarżyć się do Strasburga.
      Może przed ukończeniem stu lat życia sprawa zostanie pozytywnie załatwiona.
      Wniszuję i powodzenia. ��

      Usuń
    5. Bieganie po sądach nic nie zmieni ,jak nie zmieni się w ustawie przeliczeń od dnia wyroku TK.

      Usuń
  42. Witam, czy mógłby ktoś z Państwa zamieścić wzór wniosku do sądu dla Pań przedawnionych, Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W jednym ze starszych postów jest taki wzór dla przedawnionych, jak poniżej, pewnie trzeba go trochę dopasować do własnej sytuacji, ale jak jest wzór to łatwiej to zrobić, panie już go wykorzystywały, ale nie wiem z jakim skutkiem

      Miasto, data

      Imię i nazwisko
      Adres

      PESEL
      Nr emerytury ENP


      Sąd Okręgowy w ……..
      Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
      Adres sądu
      (za pośrednictwem ZUS w …….)


      Odwołanie od decyzji ZUS

      Odwołuję się od decyzji odmownej ZUS o wznowienie postępowania z dnia ……….( data kwietniowa lub majowa 2019 r.) znak ……….
      Odmowa uchylenia wadliwej decyzji z dnia …….. znak: …………… (ta pierwsza o przyznaniu emerytury ENP) jest dla mnie krzywdząca. Sam organ rentowy przyznał, że została wydana z naruszeniem prawa.

      Poprzez wydanie decyzji odmownej zostałam finansowo ukarana z powodu wadliwych przepisów i długiego oczekiwania, ponad 2,5 roku, na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Tak długi okres spowodował upływ 5-letniego terminu określonego w art. 146 kpa.

      Konstytucja RP gwarantuje równe traktowanie wszystkich obywateli, a ja zostałam potraktowana gorzej niż inni, w wyniku czego poniosłam wymierną szkodę finansową.
      Organ rentowy odmówił mi uchylenia zaskarżonej decyzji i ponownego, poprawnego obliczenia mojej emerytury, bez potrąceń z kapitału początkowego, pomimo, że był do tego zobowiązany na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej.


      Na zasadność stosowania w takich przypadkach art. 114 ustawy emerytalnej wskazuje orzecznictwo, m.in. wyroki Sądu Apelacyjnego w Łodzi, III AUa 1750/12, Sądu Okręgowego w Kaliszu, V U 1017/13, , a także przywołane w 119 akp. uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego postanowienie TK z 14 kwietnia 2004 r., sygn. SK 32/01, OTK ZU nr 4/A/2004, poz. 35, zgodnie z którym do przywrócenia stanu konstytucyjności należy wykorzystać ustawy zwykłe. Taką ustawą zwykłą jest własnie u.e.r. z przepisem art. 114.

      Wnoszę o uchylenie odmownej decyzji organu rentowego z dnia ……….., znak ………….. i orzeczenie co do istoty sprawy ewentualnie przekazanie sprawy organowi rentowemu do ponownego rozpatrzenia.

      Z poważaniem

      Usuń
    2. Och, nie doczytałam, zamieściłam wzór odwołania, a tobie chyba chodzi o wzór skargi do sądu o wznowienie, czy tak? Czegoś takiego na blogu nie spotkałam ale może gdzieś jest.
      Może panie, które składały takie skargi coś podpowiedzą? Jest jeszcze długi termin, do 21 czerwca 2019, ale można już pomyśleć nad tym, co się napisze

      Usuń
    3. Możesz zajrzeć na stronę z etykietą "Wzory pism" (na samej gorze strony). To są skargi do sądu o wznowienie postępowania z czasów zawieszonych emerytur
      https://emeryturazawieszenie.blogspot.com/search/label/WZORY%20%20PISM?updated-max=2013-03-20T13:04:00%2B01:00&max-results=20&start=32&by-date=false
      Ktoś na blogu niedawno podawał podobny wzór, po wyroku TK. Jak znajdę troszkę czasu, poszukam

      Usuń
    4. Udało mi się znależć od razu, post z 13 marca 2019 r.
      Wyrok TK w sprawie P20/16 - wniosek do ZUS i skarga do sądu

      Usuń
    5. Wniosek do ZUS

      imię nazwisko miasto, data
      adres

      pesel
      nr decyzji przyznającej emeryturę



      Zakład Ubezpieczeń Społecznych
      adres



      Wniosek
      o przeliczenie emerytury

      W związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. dotyczącym sprawy P 20/16 wnoszę o przeliczenie mojej emerytury oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej.
      Wnoszę również o wypłatę wyrównania mojej emerytury od dnia …
      (data faktycznego przejścia na emeryturę, zakończenia pracy
      POPRAWKA: od dnia uzyskania prawa do emerytury)

      To tak w skrócie. Można dodać także coś o swojej sytuacji. A może ktoś zaproponuje inny tekst.



      Skarga do sądu


      Imię i nazwisko miasto, dn. ………… r.
      Adres



      Sygnatura akt

      Sąd Apelacyjny –Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ………….

      III. Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

      Adres


      Powód: imię i nazwisko
      Pozwany.: Oddział ZUS w………..




      SKARGA

      o wznowienie postępowania sądowego na podstawie art.401(1) kpc


      Na podstawie art. 401(1) kpc zaskarżam postanowienie Sądu Apelacyjnego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ……………, Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia …. oddalające moją apelację od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ……………., Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia … sygn. ……………, w sprawie zastosowania art. 25 u 1b ustawy z dnia 17.12. 1998 r. do obliczenia wysokości mojej emerytury powszechnej.
      Podstawą mojej skargi jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia
      06.03.2019 r. - Dziennik Ustaw z dnia… , pozycja...
      Wobec powyższego moja skarga jest konieczna i uzasadniona. Wnoszę, zatem o wznowienie postępowania sądowego.


      Emeryci, którzy walczyli w sądzie składają skargi o wznowienie postępowania.
      Emeryci, którzy zakończyli walkę w Sądzie Okręgowym składają skargi do Sądu Okręgowego, natomiast emeryci, którzy zakończyli walkę w Sądzie Apelacyjnym składają skargi do Sądu Apelacyjnego.
      Skargę wnosimy na podstawie art. 4011 KPC .
      art. 399
      § 1. W wypadkach przewidzianych w dziale niniejszym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
      § 2. Na podstawie określonej w art. 4011 postępowanie może być wznowione również w razie zakończenia go postanowieniem.
      art. 4011
      Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

      Usuń
    6. Może uściślic sposób przeliczenia emerytury i jej ponowne ustalenie? Np .waloryzacja kapitalu i składek na 2019 rok i wskaźnik przeżycia tez z 2019 r. B. gdansk

      Usuń
    7. Można, jak najbardziej, w przypadku odmowy przeliczenia w ten sposób powinno być jakieś uzasadnienie

      Usuń
  43. Wzór na naszym blogu z 8 maja. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z 8 maja to ten zamieszczony powyżej

      Usuń
  44. Ciekawe jak zachowają się teraz sądy odnośnie wznowienia sprawy dot.wyroku TK.

    OdpowiedzUsuń
  45. Malutka 23 maj 10:35
    Serdecznie dziękuję Pani Joli i Anonimowemu.Jeszcze nie dostałam decyzji z ZUS ale zrobię tak jak mi doradzacie.Jestem bardzo Wam wdzięczna za rzeczowe porady.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  46. Malutka a mogłabym zapytać kiedy skladałaś wiosek do ZUS i czy dostałaś już Postanowienie uzasadnienie i pouczenie. Może już pisałaś ale trudno zapamiętać. Bo ja 27 marca i też nie nam decyzji. Wiem wiem mam czekać cierpliwie ale interesuje mnie też sytuacja innych kobiet 53. Pozdrawiam taki fajny rocznik a mamy tyle problemów na te nasze lata wczesniejszego wieku starczego :) To już tak żartobliwie napisałam myślę że nikogo nie obraziłam w końcu 66 na karku będziemy mieć.

    OdpowiedzUsuń
  47. Malutka 23 maj 2019 11:28
    Wniosek złożyłam 23 kwietnia .Mąż dostał informacje prasową na temat rocznika 53 w drugie święto i mi o tym powiedział.Od momentu otrzymania decyzji pomniejszającej o Emeryturze Powszechnej nie śledziłam już zapisów na tym blogu i nic nie wiedziałam.Po prostu byłam zrezygnowana,że tak zostałyśmy potraktowane. Dosłownie w ostatniej chwili udało mi się dowiedzieć o wyroku TK i składaniu wniosków do ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fajnie że jeszcze złożyłaś. Czekasz dłużej ode mnie pewnie tych decyzji skomplikowanych jest sporo. Ale są i takie ja już tu gdzieś pisałam że dostały dziewczyny już po wyroku TK decyzję jedna odmowna że minął termin 5 lat A potem dostała gdzieś za 2 tygodnie drugą i podwyżkę 100zl od kwietniu bo tak złożyła wiosek .Zmienili drcyzje bez odwołania się do sądu osóby zainteresowanej. Koleżanka mile zaskoczona ta decyzją. A była w przedawnionych.

      Usuń
  48. Malutka maj 2019
    Do Anonimowego.Decyzji jeszcze nie otrzymałam.

    OdpowiedzUsuń
  49. Malutka 23 maj 2019 11:39
    Ta odpowiedź z godziny 11:28 i 11:32 miała być do Jolanty.Myślę ,że Amnonimowy się nie obrazi.

    OdpowiedzUsuń
  50. Drogie koleżanki z rocznika 1953 ,na mysl przyszedł mi pomysł żeby naszą sprawę nagłośnić w programie PAŃSTWO W PAŃSTWIE .Pani senator Staroń może coś nam pomoże .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to muszą być Panie znające się na przepisach takie co tu u nas udzielają wspaniałych rad. Jestem za.

      Usuń
    2. Malutka 23 maj12:00
      To dobry pomysł.Oglągam programy Elżbiety Jaworowicz.Pani Senator Lidia Staroń bierze w nich czasem udział.To mądra i rzeczowa kobieta.

      Usuń
  51. zofia galewska23 maja 2019 12:38

    Jestem "przedawniona",na początku maja wysłałam do ZUS wniosek o kolejne przeliczenie mojej wcześniejszej emerytury w oparciu o art.114 ust 1 ustawy z dn.17 grudnia 1998r. ..FUS, OCZYWISCIE decyzja jest odmowna, bo nas nie dotyczy z wiadomych nam juz przyczyn,bo taka jest wola i decyzja ZUS. Brak słów.

    OdpowiedzUsuń
  52. Drogie Koleżanki rocznika 1953. Pani Jolu jestem po spotkaniu z
    Regionalnym Rzecznika Praw Obywatelskich w Olsztynie. Przedstawiłam sposób przeliczania naszych powszechnych emerytur i to że, jako grupa nieprzedawnionych jest pominięta w projekcie ustawy z dnia 15.05.2019r. druk 1175 bo ZUS nam przelicza emerytury. Myśle że znają nasz problem, nawet Pani z Biura wzięła moje dane wraz z pismem, dała swoją wizytówkę, obiecała że dostanę odpowiedź. Chociaż tyle, chciałam się z Wami podzielić i jednoczenie apelować do wysyłania pism, niech nasz będzie więcej. Bo widzę jest nasz dużo nieprzedawnione i przedawnione, jedzmy na tym samym wózku a uwag do projektu ustawy jest mało. Zawalczmy jeszcze trochę dopuki nie uchwalą ustawy. Bo później nawet sądy nam nie pomogą. Wanda z Olsztyna

    OdpowiedzUsuń
  53. Malutka maj2019
    Dzisiaj dostałam decyzję z ZUS.Moje zaskoczenie było gdyż potraktowano mnie jako nieprzedawnioną Pisałam we wczorajszym poście o mojej sytuacji.Po otrzymaniu emerytury powszechnej nie wycofałam wniosku ani się nie odwołałam.Na początku 2015 roku wystąpiłam o doliczenie stażu za ostatni kwartał 2014.Właśnie od tej decyzji liczy się bieg terminu. NIe upłynęło od niej 5 lat.Dostałam dwie decyzje.Pierwsza to, że emerytura powszechna jest niższa od wcześniejszej.
    W sentencji decyzji pisze : Po poonownym ustaleniu wysokości emerytury od 1.04.2019r.wynosi : 2172,18+(33639,08/206,70)=2334,92 zł.i dalej : do obliczenia wysokości emerytury uwzględniliśmy wartość kapitału pocz.ustalonego decyzja z 2005.(nie moge jej odszukać)
    Wartość kapit.pocz.obliczyliśmy zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.Do wniosku nie przedłożyła Pani żadnych nowych dowodów.Nie możemy przeliczyć kapitału początkowego.A ponadto wyliczenie wysokości emerytury zgodnie z zasadami okr.w art.26 ustawy emerytalnej(210416,35+357609,64/252,60=1959,14 po waloryzacji od 1.04.2019 emerytura po waloryzacjiwynosi 2172,18 zł. Tym razem od kapitału odjęto kwortę 83147,24 zł a w decyzji z 2013 54018,36.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To masz mniejszą czy ja dobrze to zrozumiałam.

      Usuń
    2. Z jakiego art. uer było przejście na ew?
      Chyba nie z art. 46 uer, skoro nadal odliczają pobrane emerytury.

      Usuń
  54. Malutka maj 2013 1846
    Odpowiedź dla Jolanty 53.Oczywiście , ze jest mniejsza ale co ciekawe wyliczona w następujący sposób:
    Emeryturę ustaloną w kwocie 2172,18 zł zwiększa się o kwotę wynikającą z podzielenia składek zewidencjonowanych na koncie po dniu ponownego ustalenia emerytury do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem ich waloryzacji przez średnie trwanie dalszego życia ustalone dla Pani wieku w dniu złożenia wniosku tj.24.04.2019r.Po ponownym ustaleniu wysokości emerytury od 1.04.2019r.wynosi : 2172,18+(33639,08 zł, to jest kwota składek zewidencjonowanych na koncie po dniu ponownego ustalenia emerytury : przez średnie trwanie życia w wysokości 206,70)=2334,92 zł.Wyzerowali składki i kapitał po wydaniu decyzji o emeryturze powszechnej i obliczyli do składek zewidencjonowanych na koncie po dniu ponownego ustalenia emerytury

    OdpowiedzUsuń
  55. nieprzedawniona-otrzymałam dzisiaj decyzje ,ze w wyniku wznowienia postepowania ZUS uchyla decyzje z2015r i ustala nowa jej wysokosc i podejmuje jej wypłate od 1 04 2019.Emerytura jest wyzsza o 200zł ,do wyliczenia wzięto dane z 2015 nie uwzgledniajac waloryzacji,dł dozycia 239,9 taka jak w 2015 i zaznaczyli,ze przyjeto te wartosc z tablic dozycia obowiazujacych w dniu osiagniecia powszechnego wieku emerytalnego poniewaz jest to dla mnie korzystniejsze.Poradzcie prosze czy wycofac wniosek i czekac do lipca,czydalej pisac do zus o waloryzacje i korzystny wskaznik.,jeszcze informacja w wyliczeniu emerytury w 2015 ,ze sr.dalsze trwanie zycia dla osob w wieku 62 l wynosi 209 miesiecy-taka wartosc przyjeto do obliczenia kapitału poczatkowego,a do obliczenia emerytury 239,9.nie jestem biegła w tym temacie ale mysle ,ze jest to nieprawidlowe wyliczenie. Jeszcze dla informacji dzwoniłam wczesniej na infolinie i uzyskałam informacje ,ze załapuje sie na obliczenie emerytury z tablic obowiazujacych obecnie na podstawie pisma z maja 2015r-zmiana dotyczaca wariantowania sredniego dalszego trwania zycia [chyba ZUS],ale pisma nie moge znalesc, moze ktos cos wie na ten temat.Pozdrawiam Wszystkich piszacych,dziekiWam juz nieco temat ogarnelam

    OdpowiedzUsuń
  56. Malutka chociaz sr trwanie zycia masz korzystne,ZUS naprawde nie wie co czyni,co oddział to inaczej

    OdpowiedzUsuń
  57. kochana Pani Jolu i koleżanki r.53 błagamm o pomoc co mam zrobić otrzymała decyzję po wznowieniu postępowania nie wiem teraz czy jestem przeterminowana czy nie decyzję o emer.powszechnej mam z dnia 02.04.2014 na emeryturę wcześniejsza poszlak 09.10…2013 ZUS uchyla decyzję z dnia 02…04…2014 przyznaje emer. od dnia 09.10.2013 oblicza jej wysokość na01.04.2019 od podstawy nie pomniejszonej.Decyzja nie zawiera rozliczenia w ogóle jest podany tylko kapitał i składki i wyliczona kwota emeryt. na dzień 02.04.2019.nie wiem czy kapitał był waloryzowany i składki jak liczono dalsze do życie,decyzja widmo nie wiem czy można uchylić decyzje późniejsza a oprzeć się na wcześniejszej , decyzja oczywiście niekorzystna nadal pozostaje na wcześniejszej proszę może ktoś mi pomoże dziękuje i pozdrawiam wina z Gorzowa miasta pani "Minister RAfalskiej" napewno w Gorzowie będzie miała głosy ha ha WIka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wklejam odpowiedż na podobny komentarz.

      Takie decyzje otrzymuje wiele pań. Przeczytaj w komentarzach odpowiedż naszej cudownej doradczyni pod tym postem "Anonimowy22 maja 2019 16:19". Mam nadzieję, że i Tobie i innym Paniom, które też napisały o podobnych decyzjach, odpowie ta nasza Pani.
      Powinnaś też króciutko opisać swoją sytuację w uwagach do projektu ustawy (patrz ten post i poprzedni).
      No i trzeba składać odwołanie do sądu pracy (wzory są na blogu).
      Tylko tyle możemy teraz zrobić i warto podjąć te działania.

      Usuń
    2. Nie jest dla mnie jasne, dlaczego po wznowieniu emerytura powszechna została obliczona od 9 października 2013 na datę decyzji o przyznaniu emerytury wcześniejszej, a nie od 2 kwietnia 2014 na datę przyznania emerytury powszechnej.

      Samo wyliczenie wydaje się poprawne, do obliczeń przyjęto kapitał bez pomniejszania i prawdopodobnie składki oraz tablice z daty pierwszej decyzji. Jak było w rzeczywistości to tylko Pani sama na podstawie swoich danych może stwierdzić [dostępne na koncie PUE].

      W ten sposób została wyliczona wysokość emerytury na datę 9 października 2013 r., następnie ta kwota została narastająco zwaloryzowana rok po roku [wskaźnikami, jakie były w marcu każdego roku] do 2 kwietnia 2019 r., czyli do aktualnej wysokości.

      Wznowienie postępowania dotyczy decyzji ostatecznej, tej pierwszej o przyznaniu emerytury, a jeśli na jej podstawie były wydawane kolejne decyzje o przeliczeniu to też podlegają uchyleniu. Wynika to z zasady, że na podstawie wadliwej decyzji zostały wydane kolejne wadliwe decyzje o przeliczeniu i wszystkie trzeba wyeliminować z obiegu prawnego, tzn. uchylić i wydać nową poprawną, co też uczyniono.

      Odwołanie oczywiście przysługuje, można podnieść te wszystkie uwagi, jakie wymieniła Pani w komentarzu, jeśli ustawa określi korzystniejszy sposób obliczania emerytury to chyba dla wszystkich. Ale póki co ustawy nie ma, obecnie można tylko się odwołać.

      Usuń
    3. Jolka K 24 maja 2019 08:14
      Chętnie odpowiem na zapytania, jeśli tylko potrafię w danej sprawie doradzić
      Nie zawsze jednak jestem w stanie na bieżąco śledzić wszystkie komentarze na rożnych starszych postach, to wymaga dużo czasu, tutaj np. trafiłam całkiem przypadkowo, z reguły większą uwagę zwraca się na komentarze bieżące

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za wszystkie porady i za czas poświęcony nam, błądzącym, jak dzieci we mgle, emerytom.
      Dobry duszek czuwa nad nami, że mamy takich doradców.

      Usuń
  58. Moze niezbyt czytelnie sformułowałam wypowiedz,Zalezy mi bardzo na Panstwa poradzie,wiec pozwole sobie na krotsza wersje. Dzisiaj dostałam decyzje,ze w wyniku wznowienia postepowaniaZUS uchyla decyzje z 2015r i ustala wysokosc emerytury ipodejmuje jej wypłate od dnia 1.04 2019r.Do obliczenia wzieto liczby z 2015r bez odliczenia pobranych emerytur i podzielono przez 239.9 sr trwanie zycia,-uzasadniajac ,ze jest to sr trw. zycia dla mnie najkorzystniejsze i wynika z tablicy obowiazujacej w dniu osiagniecia powszechnego wieku emerytalnego.Emerytura wyszła200zł wyzsza,a gdyby zastosowano 209 byłaby wyzsza o 500zł,co robic? wycofac wniosek i czekac do lipca,czy odwoływac sie do sadu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS tak wylicza emerytury, takie mają przepisy, choć okazuje się, że czasami w różnych oddziałach liczą różnie.Ale wszędzie niekorzystnie dla emerytek.
      Absolutnie nie wycofuj wniosku, bo termin na złożenie skargi minął 23 kwietnia.
      Być może po ustawie każdy będzie mógł od nowa złożyć wniosek, niezależnie od tego, czy teraz złożył czy nie. Tylko nie wiadomo, kiedy uchwalą ustawę.
      Złóż odwołanie do sądu pracy w terminie 30 dni od otrzymania decyzji odmownej z ZUS.
      I trzeba koniecznie pisać wszędzie, gdzie się da. Opisz krótko swoją sytuację w uwagach do projektu ustawy.

      Usuń
  59. Malutka 23 maj 2019 23:04
    Dotyczy mojego postu z 23 maja z godziny 15:18 i 18:46.Co sądzicie o mojej decyzji z ZUS.Współczynnik trwania życia 206,70 a powszechna wyższa tylko od tej z 2013 roku o pare złotych.

    OdpowiedzUsuń
  60. DZieki Jolu wika z 22,36 mam jeszcze pytanie czy o wyliczenie decyzji szczegółowe wystąpić z wnioskiem do zus czy wszystko opisać opisać w dawołaniu do sadu 2wnioski czy razem do sadu,pozdrawiam wika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Złóż wniosek do ZUS o podanie szczegółów wyliczeń. I to szybko, w poniedziałek. Zanim dojdzie do rozprawy, będziesz zapewne już wiedziała, jak wyglądają te obliczenia.
      Do sądu pracy poprzez ZUS złóż odwołanie w kwestii błędnego przyjęcia daty emerytury powszechnej (tu traktują Cię jak przedawnioną) i dalej napisz, jak pisały panie nieprzedawnione (obliczyli Ci emeryturę, jak na osobie, której dotyczy wyrok TK).
      Dopiero teraz odpisuję na Twoje pytanie, rano nie zdążyłam przeczytać, leciałam do pracy.

      Usuń
  61. wielkie dzięki Pani Jolu jest Pani moim balsamen na moje nerwy tak zrobię w poniedziałek ZUS i czekam do terminu i doskladam do sądu jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam Wika

    OdpowiedzUsuń
  62. Malutka 25 maj 23:34

    Piszę w imieniu koleżanki, która nie obsługuje komputera.W 2013 otrzymała decyzję o emeryturze powszechnej.Nie wycofała wniosku.W roku 2015 op zakończeniu pracy wysłała świadectwo pracy i pismo o przeliczeniu stażu za ostatni kwartał pracy.Został to doliczone decyzją z 2015r.Uzyskała teraz decyzje ZUS o ponownym przeliczeniu , czyli nie została potraktowana jak przedawniona.Od decyzji z 2013 roku upłynęło już 6 lat.Dlaczego uznano, że jest nieprzedawniona czy z powodu , że nowa decyzja o doliczeniu stażu jest z 2015r.

    OdpowiedzUsuń
  63. A może koleżanka jest nadal na emeryturze wcześniejszej z symbolem E niech sprawdzi emerytura powszechna ma symbol ENP najlepiej niech sprawdzi w ZUS. Jak ma symbol E to może złożyć wniosek jako tzw pierwszak










    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja też mam decyzję z 2014 z symbolem E to znaczy że jestem pierwszak. Teraz jeszcze wciąż czekakam .Caly czas myśle ze jestem tylko nieprzedawniona

      Usuń
    2. Jeżeli ma pani decyzję z symbolem E i nigdy nie występowała o em.powszechna to myślę że jest pierwszakiem.

      Usuń
  64. Malutka 26 maj 2019 16:04
    Owszem pozostała na wcześniejszej, bo jest korzystniejsza
    Ja pytałam cyt.(...) "Dlaczego uznano, że jest nieprzedawniona czy z powodu , że nowa decyzja o doliczeniu stażu jest z 2015r.
    Odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
  65. Uważam że koleżanka powinna zapytać w ZUS wiem na swoim przykładzie myślałam że jestem na em. powszechnej a się okazało że miałam przeliczoną em w związku ze zmianą stażu pracy. Dlatego radze isc do ZUS i zapytać




    OdpowiedzUsuń