22 maja 2019

Nowe uwagi, opinia OPZZ



Kochani

        Zaktualizowałam ilość uwag do projektu ustawy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

       W rozdziale „Opinie instytucji i organizacji” ukazała się opinia OPZZ, pozytywnie oceniająca projekt ustawy.

"Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
                                                                     Warszawa, 21 maja 2019 r.
OPZZ/AR/MK/422/2019
                                                                       Pan
                                                                       Stanisław Gogacz
                                                                       Przewodniczący Komisji Ustawodawczej
                                                                       Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Dot. Pisma nr BPS.DKS.KU.0401.7.2019 z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 1175).

     Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pozytywnie opiniuje przedłożony projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

         W opinii OPZZ dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt P 20/16, dotyczącego sytuacji prawnej kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejsze emerytury na podstawie art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: „ustawa o e.r. z FUS”), jest konieczne.

    Mając na uwadze, że niekonstytucyjny mechanizm zawarty w art. 25 ust. 1b ustawy o e.r. z FUS został zastosowany do szerszej grupy osób – przechodziły one na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 46, art. 50, art. 50a, art. 50e, art. 184 ustawy o e.r. z FUS lub art. 88 ustawy z dni 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela  – których nie dotyczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przyjęcie przedmiotowego aktu normatywnego pozwoli kompleksowo rozwiązać omawiany problem.

                                        Wiceprzewodniczący OPZZ
                                        Andrzej Radzikowski"


Drodzy Państwo

    Musimy jeszcze mocniej się zmobilizować i wysłać listy, e-maile do kolejnych osób i organizacji.

       Trzeba koniecznie pisać do OPZZ, aby wyjaśnić, że ustawa powinna być poszerzona o jednakowe traktowanie wszystkich emerytów.

       Trzeba również pisać do Pana Dariusza Kucharskiego, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” (można pisać również na facebooku – Darius Kucharski  https://www.facebook.com/darius.kucharski )

     Również konieczne jest wysłanie pism do Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana Adama Bodnara, który na spotkaniu w Elblągu prosił o przesłanie informacji o sytuacji kobiet 53.
Spotkanie regionalne RPO w Elblągu
Data: 
2019-05-21

O problemach z emeryturami

Sytuacja emerytek z rocznika 1953. ZUS odmówił przeliczenia emerytury, co teraz można zrobić?
RPO: Mamy kompleksoweopracowanie. Prośba do każdego, kto ma taki problem – żeby przesłać opis sprawy do Biura RPO wraz z kopią dokumentów.






  

ul. Kopernika 36/40

00-924 Warszawa

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Tel. 022 551 55 00
Fax: 022 551 55 01
e-mail: opzz@opzz.org.pl


Dariusz kucharski
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów w: NSZZ Solidarność
Krajowy Sekretariat Emerytów i Rencistów
NSZZ „Solidarność”
90-229 Łódź
ulica Kamińskiego 18
Sekretariat Przewodniczącego Rady - tel./fax. (42) 678-74-36
Przewodniczący Rady - tel. 602 257 899





Przypominam
termin na konsultacje społeczne mija 17 czerwca 2019 r.


INICJATYWY USTAWODAWCZE


Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Sygn. akt P 20/16. Projekt ustawy ma na celu przywrócenie większej podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonym, którzy pobrali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną
·        15 maja 2019

Wniesienie projektu

przedstawiciel wnioskodawcy senator Marek Borowski   Druk nr 1175

·        17 maja 2019

Skierowanie projektu do:

– Komisji Ustawodawczej
– Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
Termin na przygotowanie sprawozdania upływa 1 lipca 2019
·         

197 komentarzy:

  1. Artykuł w dzisiejszej Gazecie Prawnej pod tytułem: Rocznik 1953. Jest szansa na wyższe emerytury

    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1413866,rocznik-1953-szansa-na-wyzsze-emerytury.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba podnosić nie tylko sprawę ur. 1953

      "Nasz projekt jest przy tym szerszy niż wyrok Trybunału Konstytucyjnego" – wyjaśnia DGP senator Marek Borowski, przedstawiciel wnioskodawcy

      Usuń
    2. Termin 3 miesiące jest za krótki, zanim wszystkie zainteresowane się dowiedzą, to on już minie

      Usuń
    3. Artytuł w gazecie prawnejświadczy o tym ze nie mają pojęcia o naszych problemach .Niech przeczytają nasze uwagi do projektu ustawy

      Usuń
    4. Jeżeli przeliczenie emerytur ma wyglądać tak jak w tej chwili to szkoda czasu na ustawy bo i tak wcześniejsza bedzie wyższa od powszechnej.A rząd oznajmi,że dał jednakową szanse r 53.Chyba,że będzie ustawa która pozwoli przeliczyć emeryturę tak jak dla pierwszakom.

      Usuń
    5. Niektóre Panie znają sie na przepisach emerytalnych i piszą mądrze to może napisać do Pani Minister Rafslskiej żeby nas przedawnionych potraktować jak pierwszakow przy przeliczeniu emerytur

      Usuń
  2. Koniecznie trzeba podkreślać sposób przeliczenie emerytury , potrzeba szczegółów bo zazwyczaj posłowie, senatorowie i inne osoby postronne nie znają szczegółów naszego problemu. Waloryzacja kapitału i stawek na 2019 r oraz wskaźnik przeżycia z 2019 r, wtedy przeliczenia mogą być korzystne.
    B. Gdańsk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. koniecznie trzeba, abyś to zgłosiła do senatu, bo tutaj senat tego nie znajdzie

      Usuń
    2. Oczywiście ,że zgłosiłam. Ale jeden wniosek to za mało, wszystkie osoby piszące do senatu, senatorów powinny sprecyzować o co chodzi.

      Usuń
  3. Witam. Proszę pisać do OPZZ solidarności i związku emerytów niech nie przyklepuja senackie go projektu. Niech czytają nasze uwagi
    To co nspisał OPZZ to kpina. Oni nadal nic nie rozumieją. Wszystkie przepisy emerytalne rocznika 53 to masakra i bagno.

    OdpowiedzUsuń
  4. Poniżej moje uwagi wniesione w ramach konsultacji, to jest okazja podnieść i inne problemy, bo następna nie wiadomo kiedy się nadarzy. Jeśli nie teraz to może takie uwagi będą motywem dla kolejnych inicjatyw ustawodawczych, ale trzeba dużo głosów emerytów

    Emerytura wcześniejsza, jak sama nazwa wskazuje, jest wcześniej, przed prawdziwą emeryturą po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Uprawnia to do myślenia, że jako wcześniejsza, o charakterze tymczasowym jest niższa, od tej prawdziwej emerytury, która dopiero będzie.

    Tymczasem jest całkiem odwrotnie, okazuje się, że jest wyższa nie tylko od emerytury powszechnej, ale nawet od aktualnego wynagrodzenia, i to jest dopiero paradoks!

    Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że przeciętne wynagrodzenia są na poziomie co najwyżej 60-70% średniej krajowej, nie są godziwymi wynagrodzeniami. Jaki kapitał można naskładać jak się pracuje za psie pieniądze?! Jaki kapitał, taka potem emerytura powszechna. Wcześniejszą liczy się inaczej i dlatego wychodzi korzystniejsza.

    Bulwersuje fakt, że po wstępnym ustaleniu emerytury powszechnej i jej zawieszeniu z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia i nie rozwiązanie umowy pracę, kapitał początkowy został na koncie wyzerowany i nie podlega bieżącej waloryzacji.

    Jest to krzywdzące tym bardziej, że nie można w takiej sytuacji mówić o ostatecznej wysokości emerytury powszechnej, tylko o zaliczkowej.

    Wyzerowanie kapitału powinno dotyczyć tylko sytuacji, gdy emerytura powszechna jest ustalona w ostatecznej wysokości i faktycznie wypłacana przez organ rentowy, gdy emeryt rzeczywiście ja pobiera.

    Ustalenie wstępne emerytury powszechnej, dla orientacji, nie kończy sprawy, właściwe ustalenie dopiero nastąpi po przedstawieniu świadectwa pracy. Sprawy w toku nie można przecież traktować jako ostatecznie załatwionej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co z tego że jestem pierwszakiem, otrzymałam decyzję ZUS, wktorej jest kilka golych liczb i stwierdzenie że emerytura powszechna jest niższa od obecnie pobieranej. Zmienione zostało tylko E na ENP żadnej informacji na temat przyjętej średniej długości życia. W czasie rozmowy z pracownikiem ZUS usłyszałam stwierdzenie że w przypadku pani, emerytura powszechna jest trochę wyższa od wcześniejszej ale to nie jest istotne. Oczywiście odwołuje się do sądu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy na pewno jesteś pierwszakiem ??? Czyżby ZUS zmienił obliczanie ? coś tu nie gra.

      Usuń
    2. Tak jestem pierwszakiem na pewno nigdy się nieodwolywalam i to jeszcze nie przedawnionym. Na emeryturę odeszłam 1 maja 2014.Dostaje emeryturę Z ZUS Nowy Sącz.

      Usuń
    3. Pierwszak to taki ktoś, kto do tej pory w ogóle wniosku o emeryturę powszechną nie składał. Z twego opisu to pierwszakiem nie jesteś.

      Usuń
  6. Poczytaj wpis powyżej z 10:58, to zrozumiesz, że emerytura powszechna tylko dla nielicznej grupy jest wyższa od wcześniejszej, masz niewielką różnicę na korzyść, więc jeżeli nie pracujesz to przejdź na powszechną.
    Te gołe liczby należałoby przeanalizować, tam jest odpowiedź na twoje pytanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. komentarz dotyczy Unknown 23 maja 2019 14:03

      Usuń
  7. Po lekturze obu blogów mam nieodparte wrażenie, że wcześniejsze emerytki uparły się być na emeryturze powszechnej, chociaż ta, nawet po przeliczeniu bez pomniejszania kapitału, wychodzi niższa. I walczą jak lwice, bo ktoś zyskał.
    Jest to dla mnie niezrozumiałe, zyskał, bo lepiej zarabiał, głową muru nie przebije sam człowiek, manipulowanie sposobem liczenia też na nic się nie zda, bo należałoby wszystkim emerytom, z całej i Polski, i nawet świata, co mają emeryturę z polskiego ZUSu, ze wszystkich roczników, przeliczać emerytury według tego wymyślanego teraz sposobu, bo wychodzi lepiej. Niech sobie będzie i emerytura wcześniejsza, byleby była odpowiednio wysoka. To cały system trzeba by zmieniać, to jest niewykonalne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po co ta złośliwość?
      Manipulowanie sposobem liczenia....?
      Lepszy zarobek akurat nie ma nic do rzeczy.
      Życzę miłego dnia.

      Usuń
    2. Po co system zmieniać. Naprawić dla kobiet rocznik 1953. Jest przecież orzeczenie TK i tego się trzymajmy, a nie jakiegoś wynagrodzenia. Ono już nas nie dotyczy.

      Usuń
    3. Nie rozumię co to znaczy uparły się. Niezyskała prawie zadna pani a nie kto lepiej zarabiał. Ten kto lepiej zarabiał już ma lepsza emeryturę wczesniejszą. Emerytura powszechna jest niższa z innego powodu, poniewaz wpadłyśmy w pułapkę zmian które w sposób niekorzystny dla nas wyliczał nowe emerytury. I to jest oszustwo.Pan Tusk delikatnie mówiąc nas okradł w sposob niezgodny z konstytucją,o ktorej teraz mówi że jest świętością i należy ja przestrzegać a szczególnie przez władzę.W momencie przejścia na emer. powszech. świętym obowiązkiem służ państwowych /organu rentowego/ było poinstruować emerytów jakie sa skutki przejścia na emeryturę ewent. jej wycofania.

      Usuń
    4. A cóż to za bzdury napisał Anonimowy z godz.14:25 chyba w ogóle nie rozumie o co tutaj chodzi. A jak się nie rozumie to się bzdur nie pisze.

      Usuń
    5. mm 16:25 polecam czytanie ze zrozumieniem :)

      Usuń
    6. przedawniona 16;13
      Wyrok TK pułapkę naprawił, przedawnione skorzystają z ustawy, natomiast nieprzedawnionym ustawa nie ma czego naprawiać, bo zus już im przeliczył, ale nie są zadowolone z wyliczeń bez pułapki, chciałyby na datę wniosku dane z 2019 r. Tak się nie da, emerytura jest obliczana na datę wniosku bez pomniejszenia, następnie waloryzowana do obecnej wysokości, już nie ma pułapki, tylko realne wyliczenie na datę wniosku, tyle by było bez pomniejszania. Daj komu palec to chce rękę.
      To nie mój wymysł, tak stanowią przepisy

      Usuń
    7. Aonimowi 15:28 i 15:34
      Tu naprawdę nie ma złośliwości, a jeśli ktoś je widzi, to w takim razie złośliwe są przepisy. Ustawa trzyma się wyroku, nawet go korzystnie rozszerza na pozostałe osoby z rocznika 1953.
      To, że ktoś zwraca uwagę na inne okoliczności sprawy nie oznacza, że pisze bzdury

      Usuń
    8. Do anonimowy 16:51
      Co zyskają przedawnione ?

      Usuń
    9. Znajdą się w sytuacji jakby przedawnionymi nie były, zyskają mozliwość przeliczenia według wyroku TK

      Usuń
    10. Wg wyroku TK czyli jak...

      Usuń
    11. Bez pomniejszania kapitału, reszta bez zmian na tamtą datę i waloryzacja narastająca przez kolejne lata do aktualnej wysokości

      Usuń
  8. Nikt mnie nie przekona, że emerytura wcześniejszą ma być korzystniejsza od powszechnej. Po 10 latach pracy emerytura jest niższa od wcześniejszej. To jakiś kosmos. Ustawa tak nas wpasowali, że już 6 lat mamy do tyłu. Brak było przepisów przejściowych i teraz mamy to co mamy. Mam nadzieję, że ustawa zostanie korzystnie dla nas zmieniona. Pozdrawiam serdecznie Halina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę tak jak Halina.
      To niepojęte, że emerytura wcześniejsza ma być korzystniejsza od powszechnej. Po 10 latach pracy powinna być bezspornie wyższa i kropka.
      Ja złożyłam odwołanie do Sądu z prośbą o powołanie biegłego sądowego, aby zweryfikował wyliczenie mojej emerytury przez ZUS. Jest niższa od wsześniejszej o 350 zł. A ja ciągle pracuję

      Irena

      Usuń
    2. Zgadzam się z Irena. 10 lat składek i nic? Bzdura totalna!!!! Pozdrawiam i życzę powodzenia. Bogna

      Usuń
    3. Według nazwy nie powinna być wcześniejsza korzystniejsza od powszechnej, ale według sposobu liczenia - tak, jest korzystniejsza, bo bierze pod uwagę długość stażu, najlepsze lata, okresy składkowe i nieskładkowe. Natomiast powszechna tylko kapitał i dane z tabeli, przy małych zarobkach kapitału co kot napłakał, to skąd się weźmie korzystna emerytura powszechna?
      Może i powinna być wyższa, ale nie jest, wyliczenia matematyczne nie pozostawiają złudzeń

      Usuń
  9. Wynagrodzenie nasze ma wpływ na wysokość emerytury im większe wynagrodzenie tym większy kapitał i większe odprowadzane skladki


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie w tej chwili wynagrodzenie jest nieistotne, ponieważ jestem na emeryturze.

      Usuń
    2. To co dostajesz na emeryturze wynika z tego ile zarabiałaś

      Usuń
    3. A jaki wpływ ma wynagrodzenie na sposób przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechną ? Chyba żaden.

      Usuń
    4. A czy jest soc takiego jak przeliczenie emerytury wczesniejszej na powszechną? Z tego wiem odrębnie ustala się wcześniejszą i odrębnie powszechną, każdą według innych zasad, a uzyskane wyniki porównuje się z sobą

      Usuń
  10. Przeczytalam art.z Gazety Prawnej i nic. Tylko nie pomniejsza nam o pobrane świadczenia na emeryturze. Czyli wcześniejszą wyższa od powszechnej. A miało być tak pięknie.... Przykre jest

    OdpowiedzUsuń
  11. Nikt nie mówił, że będzie tak pięknie, wręcz przeciwnie, prognozy zawsze wskazywały na coraz niższe emerytury obliczane według zgromadzonego kapitału, piękne to były emerytury wcześniejsze, to se ne wrati
    Naprawią to, co zostało zmienione na niekorzyść czyli pomniejszenie kapitału, reszta bez zmian, tak jak było przed pomniejszaniem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz ani jednej ani drugiej nie można przeliczyć. Kapitał i składki zamrożone a tutaj kwota bazowa i lata pracy zamrożone. Kpiny

      Usuń
    2. Z latami pracy można pokombinować, jeśli się pracowało po przejściu na wcześniejszą, trzeba Rp-7 i wybrać inne lata, albo chociaż jeden rok inny, aby wskaźnik podstawy wymiaru zwiększył się chociaż o 0,01%, wtedy można przeliczyć według aktualnej kwoty bazowej :)

      Kapitał i składki wyzerowany, ale jeśli nigdy emerytura nie była pobierana, tylko ustalona po raz pierwszy i zawieszona, to po przedłożeniu świadectwa pracy cały kapitał i składki wszystkie są waloryzowane od nowa i dopiero wtedy będzie ustalona ostateczna wysokość emerytury powszechnej, warunki: zawieszenie i niepobieranie, brak choćby jednej wypłaty

      Usuń
    3. Anonimowy z 18.54 Jestem przedawniona, cały czas pracowałam do stycznia 2019r,po zakończeniu pracy nie wystepowalam do zus o żadne przeliczenia ani nie dawałam świadectwa pracy proszę mnie uświadomić co teraz mam robic

      Usuń
    4. Ja mam uświadomić? Pochlebia mi to, ale też czuję ciężar odpowiedzialności, bezpieczniej byłoby powtórzyć za Owsiakiem: Róbta, co chceta!

      Ale ad rem, do rzeczy. Jesteś przedawniona, tzn. masz decyzję o ustaleniu emerytury powszechnej z 2013 albo 2014 r.
      Pracowałaś do stycznia 2019 r. będąc na emeryturze wcześniejszej.
      Biorąc pod uwagę te dwa fakty to decyzja o ustaleniu emerytury powszechnej jest zaliczkowa.
      Zakończyłaś pracę, nigdzie nie występowałaś, nic nie przeliczałaś, nie dawałaś świadectwa pracy do zusu, co oznacza że jesteś nadal na emeryturze wcześniejszej.
      I mogłoby tak sobie dalej być, tylko pytanie czy to optymalne rozwiązanie, no to trzeba to sprawdzić
      Według mnie możesz uchodzić za pierwszaka, bo dopiero jak dasz świadectwo pracy ustalą ci emeryturę w ostatecznej wysokości. Wszyscy na blogu marzą, aby być pierwszakiem, że to najkorzystniej i wszystko co najlepsze pierwszak ma brane pod uwagę. Póki co z komentarzy tak to wynika.
      Wychodzi na to, że możesz poprzeliczać obydwie emerytury, a potem wybrać, lepszą oczywiście.
      Tak jak w moim komentarzu z 18:54, nie chcę się powtarzać.
      Jako pierwszakowi masz przywilej wycofania wniosku i wystąpić ponownie, jak po raz pierwszy, w innym czasie, jak kapitału jeszcze z waloryzacji trochę kapnie, w tablicach będzie do wyliczeń lepszy mianownik. Masz ten przywilej przechodzenia z jednej emerytury na drugą, w zależności która wychodzi lepsza, można przechodzić dowolną ilość razy. Krótko mówiąc, jest super!
      A, jeszcze jedno, potwierdź w zusie te moje porady zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, czy ze wszystkim dobrze poradziłam, bo może teraz coś się zmieniło, a ja zatrzymałem się z wiedzą w ubiegłym stuleciu

      Usuń
    5. Decyzja o ustalenie emerytury powszechnej nie jest zaliczkowa,więc nie mogę być pierwszakiem. Potwierdzam, że mam decyzję o ustaleniu emerytury powszechnej z 2013r.Jestem przedawniona ichyba nic nie wywalcze. Czy mimo to udać się do zus.

      Usuń
    6. Bogusiu, koniecznie idż do ZUS, wyjaśnij sprawę swojej emerytury. Dokładnie przeczytaj powyższe porady. Myślę, że w ZUS-ie też poradzą Ci, co powinnaś zrobić.

      Usuń
  12. Mam przeczucie,że ta ustawa nic nie zmieni pozwoli r53 przeliczyć stara zakurzona decyzje,ale i tak pozostaniemy na wcześniejszej.Tu chodzi o pieniądze,kogo to obchodzi rewaloryzacja albo wskaźnik dożycia 253 .Zadanie zostanie wykonane,a my robimy sobie tylko nadzieję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że gdyby nawet przepis art. 25 ust. 1b nie był wprowadzony, to też byś została na wcześniejszej. Obecne przeliczenie zakurzonej decyzji przywraca stan sprzed 1 stycznia 2013, kiedy nie było potrąceń. W ogóle nie wiem, skąd się wzięły oczekiwania nie mające potwierdzenia w ustawach. Dobrze, że masz wybór, inni i tego nie mają.

      Usuń
    2. Wygląda na to, że jedynym wyjściem dla większości z nas jest anulowanie decyzji o emeryturze powszechnej, wydanej w 2013, bądż w 2014 r. Czy to jest możliwe?

      Usuń
    3. Nie jest możliwe.

      Usuń
    4. Jeżeli art 25.1b jest niekonstytucyjny czyli wszystko to co "powstało " na tej podstawie powinno być anulowane. Ech, pomarzyć można....

      Usuń
    5. Jest anulowane w sensie "uchylane", dotyczy to decyzji przeliczeniowych wydanych na podstawie pierwszej decyzji, w której zastosowano art. 25 ust. 1b.
      Jeśli ktoś miał taką sytuację, i jest nieprzedawniony, to obecnie uchylane są obydwie te decyzje. Natomiast powrót do stanu sprzed złożenia pierwszego wniosku był możliwy do 30 dni od daty pierwszej decyzji, mam na myśli możliwość wycofanie wniosku, tylko mało kto przeczytał napisane małym drukiem pouczenie na wniosku Rp-1 i o tym wiedział.
      Po uchyleniu obu decyzji (pierwszej i przeliczeniowej - jeśli była wydana) następuje ponowne obliczenie wysokości emerytury według zasad i trybu określonych w ustawie emerytalnej. Jak widać z komentarzy interpretacje sposobu liczenia po wznowieniu postępowania są bardzo różne, ale w razie niezadowolenia można się odwołać.

      Takie totalne anulowanie w sensie skasowanie, powrót do stanu jakby tego nie było, to może mieć miejsce w przypadku umorzenia postępowania, gdy postępowanie z jakiegoś powodu staje się bezprzedmiotowe (art. 105 kpa), tu jednak przedmiot sprawy jest.

      Jeśli się mylę, to proszę poprawić.

      Usuń
    6. Panie i Panowie, może jednak napisalibyśmy jedno solidne pismo do wszystkich ważnych dla sprawy vip-ów, niezależnie od tych uwag, czy też innych pism, pisanych przez emerytki.
      Nasi mądrzejsi doradcy, pomóżcie ułożyć takie pismo!

      Usuń
    7. do Jolka K 23 maja 2019 18:43
      No to już napisaliśmy, i zostało nawet rozpatrzone
      Odpowiedzi udzielił sam RPO

      Usuń
    8. do Jolki K. Wcześniej była już taka propozycja pisma , wypunktowane problemy. Można ją wykozrystać.

      Usuń
    9. To prawda, pismo jest. Czy jeszcze coś dopisać?
      Zastanawiam się, czy ktoś umiałby napisać, np zamiast punktu x, proponujemy następujący zapis...I tu zapisać "fachowo", jak powinien brzmieć punkt ustawy, który spowodowałby inne możliwości przeliczenia emerytury z dużą korzyścią dla pań z prawomocną decyzją.

      Usuń
    10. Może tak ? Jednoznaczne określenie sposobu wyliczenia emerytury aby nie było wątpliwości ani do metody ani do terminu składania nowych wniosków. Jednolite dla wszystkich.
      Sprecyzować na jaką datę należy przyjąć waloryzacje kapitału początkowego i składek oraz jaką ustalić datę z tablicy średniego dalszego trwania życia (GUS).
      Proponuję aby ZUS przy przeliczaniu emerytury po wyroku TK i zmianie Ustawy brał wskaźnik trwania dalszego życia z 2019 r.
      Powinno to dotyczyć wszystkich osób , zarówno tych z decyzjami z 2013 r jak i osób składających wniosek o przeliczenie po raz pierwszy w 2019 r.
      W chwili obecnej duża grupa kobiet , które złożyły wniosek o przeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną i wniosku nie wycofała , ma teraz przeliczane emerytury wg starego klucza bez waloryzacji kapitału i wg wskaźnika średniego trwania życia z 2013 r (253) a nie wg 2019 r (204). Jest to niekorzystne i w niczym nie zmienia obecnej sytuacji kobiet, emerytury wyliczone są nadal niższe od pobieranych.

      Usuń
    11. Właśnie chodziło mi o uwypuklenie różnicy w emeryturach pierwszaków i pozostałych pań.

      Usuń
    12. Może to też się przyda. Ponadto nie powinien być stosowany przez ZUS art 145, 146 kpa.
      ZUS odmawia ponownego przeliczenia emerytur osobom , którym upłynął ponad 5-letni termin złożenia wniosku. Większość kobiet z rocznika 1953 złożyła wnioski o emeryturę powszechną w 2013 r lub na początku 2014 r.
      Nie ma przedawnienia , zawinił ustawodawca w 2012 r zmieniając na niekorzyść osób już będących na emeryturze przepisy ustawy , dodatkowo brak na formularzach ZUS-u w 2013 r informacji o możliwości wycofania wniosku .
      Panie w ZUS-ie też nie informowały o takiej możliwości , owszem są odpowiednie art w ustawie ale może nie należy wymagać aż takiej dociekliwości od zwykłych emerytek bo dojdzie do paradoksu ,że do ZUS-u należy iść z prawnikiem .

      Usuń
    13. Jeszcze proponuje podkreślenie aby zmiany w nowej Ustawie dotyczyły wszystkich emerytów z artykułow zawartych w art 25.1b.(tym niekonstytucyjnym) Nie tylko art 46 tak jak jest w wyroku TK ale art 50 (kolejarze ) , nauczyciele.

      Usuń
    14. i może tez dopisać osoby, które przeszły na emeryturę wcześniejszą ze względu na szkodliwe warunki pracy

      Usuń
    15. A z jakiego attykuly przeszły te osoby? Zawiera się on w art 25.1 b , tym niekonstytucyjnym? B.Gdańsk.

      Usuń
    16. Państwo zawiniło - naprawa (ponowne wyliczenie ep) z URZĘDU!!! a nie na ponowny, kolejny wniosek w ograniczonym terminie!

      Usuń
  13. Na Facebooku jest zarejestr.Ministerstwo Rodziny Pracy i Pilityki społecznej i jest możliwość tez pisania nawet przez aplikacje mesengera,chyba spróbuje,ha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzisiaj wysłałam do Ministerstwa Pracy, do Senatu i do minister Rafalskiej. Piszmy i walczmy wszędzie gdzie tylko można Pozdrawiam

      Usuń
  14. Przeczytajcie artykuł ,,Rzecznik Praw Obywatelskich Wysłuchał problemów olsztynian,, jest odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na pytanie kobiety rocznika 1953,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytalam i kolejne nic. Rząd będzie tak konstruowal ustawę aby nie uszczuplic budżetu. Szkoda fatygi tych Pan. Pozdrawiam

      Usuń
  15. a gdzie znajdę ten artykuł,proszę namiary, dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.rpo.gov.pl/pl/content/spotkanie-regionalne-w-olsztynie

      Usuń
    2. http://www.olsztyn.com.pl/artykul,rzecznik-praw-obywatelskich-wysluchal-problemow-olsztynian,27235.html

      Usuń
  16. Proszę w Google wpisać rzecznik praw obywatelskich w Olsztynie

    OdpowiedzUsuń
  17. Należę do kobiet, w stosunku do których nie działa przedawnienie. To rocznik 1953 został podzielony na kilka grup, do przeliczenia emerytury. Nie godzimy się na takie traktowanie. W tej chwili powstaje projekt ustawy o zmianie przepisów emerytalnych. Wiem, że RPO prowadził tę sprawę. Prosimy o pomoc – powiedziała.

    Rzecznik Praw Obywatelskich odparł, że w biurze tymi tematami zajmuje się dyrektor Lesław Nawacki, szef Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Zaznaczył, że na stronie rzecznika znajduje się analiza podsumowująca to, co się dzieje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W dodatku cały czas monitorowane są zmiany ustawowe w tej sprawie.

    – Ta sprawa była bardzo ważna. Próbowano różnych sposobów, jak ten problem rozwiązać. Ostatecznie skończyło się szczęśliwie tym, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na korzyść osób z 1953 roku. Obawiamy się tego, że rząd wykonując wyrok będzie szukał różnych sposobów, aby nie spowodowało to nadmiernych konsekwencji dla budżetu – dodał Adam Bodnar.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzecznik Praw Obywatelskich w Olsztynie.M

      Usuń
  18. Napiszę i do Rzecznika Praw Obywatelskich, pod koniec strony są dane mailowe do kontaktu https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kontakt-przyjmujemy-sprawy-do-rpo

    OdpowiedzUsuń
  19. Aby nie uszczuplić budżetu ustawodawca dąży do tego,aby ponownie przeliczyć stare niekonstytucyjne decyzje ze wsk.dozycia dla 60 latki z 2013 r,bez waloryzacji i w konsekwencji znajdziemy się w tym punkcie w którym jesteśmy.Nadzieja na wyższą emeryturę pryśnie jak bańka mydlana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I po co to wszystko? Zyskały Panie tzw. Pierwszaki. Dobre i to

      Usuń
  20. W jakim terminie zus powinien poinformować o przekazaniu skargi do sadu pracy czy taka informacja jest?

    OdpowiedzUsuń
  21. Chyba ZUS nie informuje o przekazaniu odwołania do sądu pracy. Przepisy mówią tylko o tym, że ZUS ma 30 dni na załatwienie sprawy odwołania lub 30 dni na przekazanie odwołania do sądu pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wczoraj byłam w Zusie (jestem przedawniona) z odwołaniem do sądu, i zapytałam panią czy będą jeszcze rozpatrywali moją skargę przed wysłaniem do sądu,a pani mi odpowiedziała że nie mają czego rozpatrywać i od razu odsyłają do sądu. Jak będę się chciała czegoś dowiedzieć na temat ewentualnej rozprawy czy wycofania skargi to mam się kontaktować z sądem nie z Zusem no i tyle w temacie

      Usuń
    2. Nie musisz kontaktować się z sądem. Sąd przyśle Ci wezwanie na rozprawę.
      Właśnie dzisiaj ja otrzymałam takie zaproszenie z sądu na 17 czerwca. Szybciutko się ZUS uwinął, 15 maja składałam odwołanie na wznowienie postępowania do sądu. ZUS w opinii do mojego zaskarżenia napisał, że art. 114 jest bezpodstawny.

      Usuń
    3. A czy jest napisane na tym zaproszeniu że stawiennictwo obowiązkowe?

      Usuń
    4. Stawiennictwo nieobowiązkowe.
      Ale za to pani Gertruda Uścińska upoważnia 10 pracowników ZUS Białystok do reprezentowania ZUS przed sądami (same panie)

      Usuń
    5. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

      Usuń
  22. W 2013 moja emerytura wynosiła 1200 zl netto Jestem przedawniona czy jest sens odwołania do sądu Od 2008 już nie pracowlam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w 2014 roku miałam na wcześniejszej 1220 zł netto, teraz wystąpiłam o przeliczenie ponieważ jestem nieprzedawniona i nic nie zyskałam bo liczą wskażnikiem z 2014r. Sama nie wiem co mam robić bo nie chce mi się włóczyć po sądach. Z wpisów wynika, że zyskają tylko pierwszaki i te panie, które miały wyższą emeryturę

      Usuń
    2. Czy w przeliczeniu w 2019 nadal odejmowane są emerytury pobrane?

      Usuń
    3. Nie, nie są odejmowane. Decyzje wydawane obecnie po wznowieniu postępowania nie przeliczają, tylko ustalają wysokość emerytury bez odejmowania pobranych kwot.

      Usuń
  23. Droga Pani Jolu,
    wiem, że jest Pani bardzo zajęta ale czy mogłabym prosić aby zerknęła Pani na moją decyzję i wskazała co robić, mam już niedużo czasu, decyzję dostałam 9 maja. Będę ogromnie wdzięczna.

    Decyzja o przyznaniu emerytury
    "W wyniku wznowienia postępowania w sprawie emerytury ZUS -na podstawie art.151 paragr.1 pkt.2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks post. admin. (Dz. U. 2018r poz.2096, z późn. zm .) w związku z art.124 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o em. i rent.(t.j. Dz. U. z 2018r, poz. 1270 ze zm.) - uchyla decyzję z dnia 8 czerwca 2015 r. , znak ENP/..... oraz przyznaje Pani emeryturę od dnia 20 czerwca 2013r. i oblicza jej wysokość od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wcześniejszej emerytury przysługującej na podstawie art.46 w związku z art.29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o em. i rentach z FUS (Dz. U. z 2018r. poz. 1270 z późn. zm.)

    Wysokość emerytury od dnia 1 marca 2019r wynosi .... zł.

    Podstawę obliczenia emer. stanowi kwota składek na ubezp. emeryt. z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz zwaloryzowany kapitał początkowy.
    Podstawa obliczenia emerytury wynosi ......,.. zł (......,..zł + ......,..zł)

    Przy ustalaniu wysokości emerytury d dnia 1 marca 2019r Zakład uwzględnił wszystkie zmiany w wysokości świadczenia, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania do dnia 28 lutego 2019r. oraz zmiany wynikające ze zgłoszonych przez Panią wniosków.

    Emerytura ustalona w tej decyzji nadal jest świadczeniem mniej korzystnym od dotychczas pobieranej wcześniejszej emerytury przyznanej decyzją z dnia10 czerwca 2008r. wobec czego zakład będzie kontynuował wypłatę wcześniejszej emerytury.

    Pouczenie
    Od decyzji może Pani wnieść odwołanie do właściwego ze względu na Pani miejsce zamieszk. sądu okręg. - sądu pracy i ubezp. społ. Odwołanie w terminie miesiąca.....itd.

    Jest jeszcze drugie pismo: Postanowienie o wznowieniu postępowania

    Chciałam dodać, że moja emerytura wcześniejsza jest wyższa od powsz. o ok. 600 zł.

    Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję
    Anna, Łódzkie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, takie decyzje otrzymuje wiele pań. Przeczytaj w komentarzach odpowiedż naszej cudownej doradczyni pod poprzednim postem "Anonimowy22 maja 2019 16:19". Mam nadzieję, że i Tobie i innym Paniom, które też napisały o podobnych decyzjach, odpowie ta nasza Pani.
      Powinnaś też króciutko opisać swoją sytuację w uwagach do projektu ustawy (patrz poprzedni posty).
      No i trzeba składać odwołanie do sądu pracy (wzory są na blogu).
      Tylko tyle możemy teraz zrobić i warto podjąć te działania.

      Usuń
    2. Anonimowy23 maja 2019 22:29
      Jolka K 24 maja 2019 07:38

      Dziwnym trafem w obu komentarzach: z dnia Anonimowy 23 maja 2019 22:29 i z dnia Anonimowy 22 maja 2019 16:19 zgadzają się wszystkie informacje, więc i odpowiedź-porada może być tylko jedna, taka sama w obu przypadkach.
      W wyniku złożonej przez Panią skargi po wyroku TK o wznowienie postępowania ZUS uchylił decyzję z dnia 8 czerwca 2015 i ustalił nową wysokość emerytury powszechnej od 20 marca 2013 r. bez pomniejszania zgromadzonego kapitału
      Nasuwa się pytanie, dlaczego tak orzekł, otóż prawdopodobnie dlatego, że zostały Pani poprzednio wydane dwie decyzje dotyczące emerytury powszechnej:
      1) z dnia 20 czerwca 2013 r. – o przyznaniu
      emerytury powszechnej
      2) z dnia 8 czerwca 2015 r. – o przeliczeniu
      emerytury powszechnej.
      Według mnie ZUS powinien wyraźnie stwierdzić, że uchyla obydwie decyzje, a nie pozostawiać w domyśle, że uchylenie dotyczy także decyzji pierwszej, głównej, o przyznaniu emerytury z dnia 20 marca 2013. Dopiero po uchyleniu obydwu decyzji powinna być przyznana prawidłowa wysokość emerytury od 20 marca 2013 r. No, ale to są takie szczegóły prawne, które praktycznie dla Pani nie mają znaczenia.
      Została Pani przyznana emerytura od dnia 20 czerwca 2013r. [czyli od daty wydania pierwszej decyzji, która po wyroku TK okazała się decyzją wadliwą], a nowa wysokość emerytury została obliczona bez pomniejszania kapitału [o kwoty pobranej wcześniejszej emerytury].
      Z uzasadnienia decyzji wynika, że obliczona nowa wysokość emerytury na dzień 20 marca 2013 r. została przez ZUS w kolejnych latach zwaloryzowana i w ten sposób została ustalona wysokość tej emerytury na dzień 28 lutego 2019 r.
      Porównując wysokość obu emerytur na dzień 28 lutego 2019 r. wyraźnie widać, która lepsza. Lepsza jest emerytura wcześniejsza, przyznana 10 czerwca 2008 r. o kwotę 600 zł, więc wybór nie nastręcza trudności.
      Od decyzji doręczonej 9 maja służy odwołanie do Sądu pracy w terminie 30 dni od daty doręczenia, tzn. do 10 czerwca 2019 r. Wprawdzie 30-tym dniem jest 9 czerwca 2019, ale wypada on w niedzielę, dlatego termin przesuwa się na pierwszy roboczy dzień, to jest na poniedziałek 10 czerwca 2019 r.
      Składając odwołanie niczym Pani nie ryzykuje, nawet jeżeli Sąd odwołanie rozpatrzy negatywnie, to niczego Pani nie traci. Emerytura będzie w takiej samej wysokości jak ustalił obecnie ZUS. Poza tym ma Pani wybór pomiędzy emeryturą powszechną, a emeryturą wcześniejszą, wiele osób takiego wyboru nie ma.
      Myślę, że warto się odwołać, choćby z tego względu, aby decyzja się nie uprawomocniła, bo nie wiadomo jakie zasady nowych obliczeń emerytur po wyroku TK zostaną przyjęte w przygotowywanej przez Senat RP ustawie, może korzystniejsze niż zastosował ZUS. W konsultacjach społecznych do tej ustawy wiele osób o to apeluje.

      Usuń
    3. jeszcze małe uzupełnienie odnośnie otrzymanego przez Panią postanowienia o wznowieniu postępowania. takie postanowienie sygnalizuje stronie czyli pani, że czynności w sprawie rozpatrzenia skargi o wznowienie zostały podjęte. I tylko tyle. Można powiedzieć to jest taka czynność techniczna, dlatego od takiego postanowienia nie służy zażalenia, bo na co strona miałaby się żalić, że organ rentowy zaczął robić to, o co ona wniosła? Najpierw trzeba wznowić, a dopiero potem właściwie rozpatrzeć. Tak jak w życiu, aby coś zrobić, trzeba się najpierw do tego zabrać. Pozdrawiam

      Usuń
    4. PANI JOLU, WIELKIE DZIĘKI :)
      Jest Pani wspaniałą osobą!!!
      Wszystko szczegółowo wytłumaczone i opisane jak postępować. Poświęciła Pani tyle swojego cennego czasu na odpowiedź, bardzo, bardzo dziękuję :)
      Mam teraz jasność co dalej robić!
      Oczywiście przeglądałam bloga, jest tutaj mnóstwo informacji odnośnie wydanych różnych decyzji ale nie mając zbyt dużej wiedzy w sprawach emerytalnych, występuje obawa, żeby czegoś nie przegapić, dobrze zrozumieć, szuka się potwierdzenia!
      Teraz wiem co robić!
      Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!!!
      Pozdrawiam serdecznie
      Anna

      Usuń
    5. Aniu, to nie mi dziękuj, tylko naszej doradczyni. Że znalazła ten komentarz, że i Tobie, i innym paniom odpowiada. Poświęca bardzo dużo czasu na porady. I ma wielką wiedzę w tym gąszczu przepisów.
      Ja jestem ogromnie wdzięczna i Jej i innym doradcom.
      Ja mam bardzo niewielką wiedzę.
      Jeszcze raz, bardzo, bardzo dziękuję w imieniu swoim i tych wszystkich zagubionych emerytów, szukających rady.

      Usuń
    6. WIELKIE DZIĘKI WSZYSTKIM!!!, którzy pomogli mnie i pomagają nam w tym bardzo trudnym dla nas czasie, kiedy trzeba decydować co robić dalej odnośnie wydanych decyzji i wogóle teraz we wszyskich sprawach dotyczących tego rocznika a wiedza emerytalna bardzo niewielka! albo źadna!
      To naprawdę olbrzymia pomoc!!!
      DZIĘKUJĘ BARDZO :)
      Anna

      Usuń
  24. Też będę miała podobnie. Policzyłem i wcześniejszą jest wyższa od powszechnej o 450zl. Czytałam już to Panie pisały. Brak przepisów przejściowych dla naszego rocznika. Teraz to wszystko wychodzi. Emerytura wszesniejsza z 2008r jest wyższa od powszechnej dziesięć lat później. Dziesięć lat składek, które do niczego nie służą. Bubel nie ustawa. Cieszylysmy się, a tu....... Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  25. Jest jeszcze jedna sprawa co prawda nie związana z realizacją wyroku TK. ale generalnie nasze roczniki miały pensje dużo niższe od obecnych, stałyśmy się odbiorcami świadczeń takich że można to nazwać " stary portfel" i tu powinno być wyrównanie Państwa i dopasowanie do aktualnych czasów. Przecież przez wiele lat nie było podwyżek, a najniższa płaca była około 1 tyś, to jak miałyśmy mieć dobrą , choć godziwą emeryturę na dziś.

    OdpowiedzUsuń
  26. Tablice dożycia powinny być zgodne z wiekiem na dzień dzisiejszy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z tym całkowicie. Jak można wydawać decyzję w 2019 r. biorąc czas dożycia z 2013 r.? Takie przepisy ma ZUS. Nie przeskoczy się tego. Tylko ustawa może coś zmienić.

      Usuń
    2. Nie można zapominać, że te decyzje w 2019 są wydawane w trybie wznowienia postępowania a nie w trybie zwykłym.

      Wznowienie postępowania administracyjnego pozwala na ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy administracyjnej zakończonej decyzją ostateczną. Jest to możliwe, jeżeli postępowanie prowadzące do wydania decyzji było obarczone poważnymi wadami – wskazanymi wprost w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego. W przypadku pań ur. 1953 jest to art. 145a kpa, wyrok TK uznający przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej za niekonstytucyjny.
      Orzekając w trybie wznowienia postępowania organ bierze pod uwagę przepisy obowiązujące w dniu orzekania, a więc po wyroku TK oblicza ponownie wysokość emerytury bez pomniejszania kapitału. Strona nie składa nowego wniosku o emeryturę, gdyż taki wniosek został już złożony w 2013, albo 2014 itd. Dane podstawiane do wzoru do obliczenia emerytury, według ustawy emerytalnej, uzależnione są od daty wniosku, dlatego są przyjmowane do obliczeń takie, jakie wynikają z daty wniosku. Z komentarzy wynika, że właśnie w ten sposób zus wydaje teraz decyzje dla rocznika pań 1953.

      W postępowaniu zwykłym, czyli po złożeniu wniosku [ktoś do tej pory nie miał w ogóle przyznanej emerytury, osiągnął już wiek emerytalny, spełnił inne warunki i chce przejść na emeryturę] pierwszego, o przyznanie emerytury np. w 2019 do obliczeń przyjmowane są dane z 2019 r. Wydana decyzja jest pierwszą decyzją, służy na nią odwołanie. Gdy stanie się ostateczna i w przyszłości zaistniałyby przesłanki z art. 145 kpa to w trybie wznowienia postępowania będzie można ją ewentualnie zmienić.

      Takie zasady ponownego obliczania emerytury w trybie wznowienia postępowania obowiązują także przy innych przesłankach z art. 145 kpa w stosunku do wszystkich emerytów, nie tylko do pań ur. 1953.

      Usuń
    3. To wszystko prawda, takie obowiązują przepisy.
      Ale jak bardzo podzielone zostały emerytki. Kilka pań opisywało "śmieszne" przypadki. Dwie z trzech znajomych pań mają decyzje prawomocne, trzecia nie złożyła wniosku z powodów kłopotów rodzinnych. Efekt końcowy: jedna z pań ma wysoką podwyżkę, pozostałe dwie pozostają nadal na emeryturze wcześniejszej. Paradoks.

      Usuń
    4. Istotą wznowionego postępowania i uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej jest powrót sprawy do odpowiedniego stanu zwykłego postępowania instancyjnego.Nowa decyzję rozstrzygającą zatem o istocie sprawy,wydaje się,jak gdyby sprawa nie była w danej instancji rozstrzygana.Wobec tego organ administracji państwowej wydający nowa decyzję stosuje przepisy prawa materialnego,które obowiązuja w dniu orzekania.

      Usuń
    5. Sytuacja hipotetyczna. Jest Pani senatorem, posłem, dostaje Pani informacje o takich przypadkach i o wielu innych o niekorzystnych przeliczeniach emerytury. Co powinien uczynić parlamentarzysta?

      Usuń
    6. W parlamencie są odpowiednie procedury, parlamentarzyści wiedzą co robić w takich przypadkach.

      Usuń
  27. Czy Panie oddają sprawy do sądu mimo że emerytura wczesniejsza wychodzi wyższa bo nie wiadomo jak będzie w ustawie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Zusie powiedziano że trzeba się odwołać do sądu.

      Usuń
  28. Jeżli będzie ustawa to obejmie chyba wszystkich pokrzywdzonych i będzie można wystąpić o ponowne przeliczenie. A do sądu można oddać. Ja mam napisane odwołanie ,ale nie oddam bo jeżeli nie zmienią ustawy odnośnie przeliczenia, to zostanę na wcześniejszej bo wychodzi wyższa. A art.114ust.1 nic nie daje ,bo zus odmawia ,że nie zaistniały nowe dowody.

    OdpowiedzUsuń
  29. Zus odmawia z art 114 ale sąd może zdecydować inaczej

    OdpowiedzUsuń
  30. Oby tak było, ale myślę,że nie będzie problemu kiedy będzie ustawa pomimo że decyzja o odmowie przez zus się uprawomocni o ponowne przeliczenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy będzie problem, czy nie będzie, tego nie wie teraz nikt. Brak odwołania oznacza zadowolenie z wydanej decyzji, oczywiście mogą być inne obiektywne powody.
      W moim rozumieniu projektu ustawy, to dotyczyć ona będzie osób przedawnionych, którym zus nie miał możliwości przeliczenia emerytur tak jak nieprzedawnionym.
      Nieprzedawnieni już mają takie przeliczenia, jakie przedawnionym umożliwi ustawa.
      Jeśli jesteś nieprzedawniona i niezadowolona z obliczeń to odwołanie wskazane.

      Usuń
    2. A jeśli jesteś przedawniona, a chyba tak, bo piszesz o decyzji odmownej, to chyba tym bardziej jako osoba niezadowolona z odmowy to przygotowane już odwołanie należałoby złożyć. Jeżeli w trakcie rozpatrywania odwołania przez sąd wejdzie w życie ustawa to, w zależności od jej treści, przed wydaniem wyroku można odwołanie wycofać.

      Usuń
  31. Sprawę w sądzie można zawiesić do momentu ustawy A później po wejściu wycofac

    OdpowiedzUsuń
  32. jak znalesc wzory odwołan do sadu,prosze o pomoc znalazłam tylko dla przedawnionych,wiem ,ze sa ale nie umiem znalesc,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dla nieprzedawnionych jest w następnym poście, po przedawnionych

      Usuń
  33. Witajcie, ja jestem nieprzedawniona, na otrzymanej teraz decyzji powtarzają się kwoty składek,kapitału i wskaźnik dożycia z decyzji o przyznaniu emerytury z 2015 r. Poniżej piszą że zwaloryzowano składki i kapitał, emerytura wzrosła o 140 zł. Wcześniej była zawieszona gdyż była, mniej korzystna od wcześniejszej. Nie pracuje od 2014 r, czy w takiej sytuacji powinnam wystąpić z odwołaniem do sądu z prośbą o zastosowanie do przeliczenia bieżącego wskaźnika dożycia czyli około 208. W ZUSie twierdzą że jeżeli nie pracowałam po przyznaniu emerytury to nie mogą zastosować bieżącego wskaźnika dożycia. Pozdrawiam Ela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z odwołaniem wystąpić, sąd rozstrzygnie

      Usuń
    2. Głupoty wygaduje ZUS.Składaj wniosek ERPO o ponowne obliczenie świadczenia(druk ZUS)i zaznacz kwadrat 2 i 4. A jeżeli byłaś na wychowawczym to przy pkt.4 dopisz- ,,obliczenie opieki nad dziećmi wskaźnikiem 1,3%,, Na kopii druku ERPO niech ZUS postawi pieczątkę wpływu wniosku.Składaj wniosek po dniu urodzin i czekaj na decyzję. Jeżeli ZUS odmówi ponownego obliczenia emerytury to wtedy odwołasz się do sądu.
      Pozdrawiam Danuta z Mazur.

      Usuń
    3. Ale już przeliczałam z tytułu urlopu wychowawczego w 2015 r.

      Usuń
    4. Lepiej złożyć odwołanie, niezaleznie od odwołania można złożyć i ERPO, ale odpowiedź na ERPO może nie być w formie decyzji, a co za tym idzie - może nie być szansy na złożenie odwołania. Z tego co się czyta na blogu zusy odmawiają przeliczenia na ERPO po wyroku TK, odpisują, że ten temat już załatwiła wydana wcześniej decyzja

      Usuń
    5. Do ,,anonimowy,, z 24 maja 2019 godz. 14:49,,
      Złóż wniosek ERPO i zaznacz tylko kwadrat 2-,,ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem najkorzystniejszego średniego dalszego trwania życia,,
      Nie napisałaś, czy ZUS przeliczając opiekę nad dziećmi wskaźnikiem 1,3% przeliczył kapitał uwzględniając wszystkie zmiany, jakie były od 2011 roku? Jeżeli nie to zaznacz jeszcze kwadrat 4 bez dopisku o dzieciach.

      Usuń
  34. Witam

    Jestem przedawniona, muszę odwołać się do Sądu.List polecony z Zusu otrzymała 6 maja na piśmie jest data 29 kwiecień.Czy odwołanie do Sądu mogę złożyć 5 czerwca czy lepiej na koniec maja.
    13 maja złożyłam druk ERPO zaznaczyłam że dot.TK i urlopu macierzyńskiego nie wiem czy dobrze zrobiłam czy może wycofać ten wniosek.
    Proszę o podpowiedż w tej sprawie z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być i na koniec maja, 5 czerwca to ostatni dzień terminu, lepiej troszkę wcześniej
      Jeśli chodzi o złożony druk ERPO, to może być odmownie, bo przeliczenie z powodu wyroku TK już załatwione zostało decyzją z dnia 29 kwietnia
      2019 r., natomiast co do urlopu, to może być pozytywnie, o ile wcześniej nie było przeliczenia z tego tytułu. Uwazam, że nie ma potrzeby wycofywania wniosku

      Usuń
  35. to w końcu te 5 lat w sprawie wznowienia liczy się od daty decyzji o przyznaniu czy późniejszej o przeliczeniu tej powszechnej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o przyznaniu, ale uchyla się obie

      Usuń
    2. to czemu kilka postów temu uchylono decyzję z 2015 r o przeliczeniu jak o ustaleniu była z 2013 r. i winno się odmówić wznowienia a ubezpieczonej wznowiono?

      Usuń
    3. Anonimowy24 maja 2019 09:35

      Anonimowy23 maja 2019 22:29
      Jolka K 24 maja 2019 07:38

      Dziwnym trafem w obu komentarzach: z dnia Anonimowy 23 maja 2019 22:29 i z dnia Anonimowy 22 maja 2019 16:19 zgadzają się wszystkie informacje, więc i odpowiedź-porada może być tylko jedna, taka sama w obu przypadkach.
      W wyniku złożonej przez Panią skargi po wyroku TK o wznowienie postępowania ZUS uchylił decyzję z dnia 8 czerwca 2015 i ustalił nową wysokość emerytury powszechnej od 20 marca 2013 r. bez pomniejszania zgromadzonego kapitału
      Nasuwa się pytanie, dlaczego tak orzekł, otóż prawdopodobnie dlatego, że zostały Pani poprzednio wydane dwie decyzje dotyczące emerytury powszechnej:
      1) z dnia 20 czerwca 2013 r. – o przyznaniu
      emerytury powszechnej
      2) z dnia 8 czerwca 2015 r. – o przeliczeniu
      emerytury powszechnej.

      Usuń
    4. Nie ulega wątpliwości, że zostały uchylone obie, to nie ma aż takiego znaczenia która jest wymieniona do uchylenia jako pierwsza, a która jako druga, zależy jak to się sformułuje, np. uchyla się decyzję z 2015 r. wydaną w wyniku przeliczenia decyzji z 2013 r., ale można też napisać: uchyla się decyzję z 2013 i wydaną po jej przeliczeniu decyzję z 2015 r.

      Usuń
    5. ale upłynęło 5 lat od wydania decyzji o ustaleniu to czemu wznowiono

      Usuń
    6. Za mało danych w komentarzu, aby coś na ten temat powiedzieć, po prostu trzeba przyjąć takie daty, jak zostały podane

      Usuń
  36. W 2015 r.emerytura ENP ,odpowiedz ZUSU na skargę w kwiettniu ,emerytura niższa /wszystkie cyferki identyczne jak w 2015r,Na początku maja złżyłam wniosek ERPO w którym zaznaczyłam 1 i 2 kwadracik .czyli o doliczenie stażu bo ciągle pracuję i dożycie na dzień złożenia wniosku.Dzisiaj otrzymałam nową decyzję ENP jest wyższa od wcześniejszej o 29 zł. ,dalej jest napisane -na poczet należności od 1 maja do 30 czerwca w kwocie 4637 zakład zalicza kwotę 2297 z tytułu wypłaconej emerytury wcześniejszej .Napiszę jak mi to policzono przyrost składek 19900zł. dodano do emerytury wcześniejszej i podzielono na dalsze trwanie 208,8 miesięcy .zyskałam aż 29 zł.Bardzo proszę o radę co ma dalej robić ,czy odwołać się do Sądu pracy ,jeśli tak to proszę naświetlić co pisać Milutko pozdrawiam i czekam na podpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy24 maja 2019 18:54
      Odwołać się, niech sąd wskaże jak powinno być

      Usuń
  37. Dziękuję bardzo ,żle wyżej napisałam tylko kwotę przyrostu skladek 19000 podzielono 208,8 miesięcy i dodano do emerytury wcześniejszej.przepraszam !

    OdpowiedzUsuń
  38. Malutka maj2019 19:36
    Ja mam podobniePo ponownym ustaleniu wysokości emerytury od 1.04.2019r.wynosi : 2172,18+(33639,08 zł, to jest kwota składek zewidencjonowanych na koncie po dniu ponownego ustalenia emerytury : przez średnie trwanie życia w wysokości 206,70)=2334,92 zł

    OdpowiedzUsuń
  39. Jestem przedawniona W 2015 dałam do przeliczenia emeryture ze względu na urlopy wychowawcze Kapital poczatkowy wzrósł ale emerytura pozostała taka sama tylko zwaloryzowanajak każdemu co roku czy urlopy wychowawcze były brane pod uwagę przy wcześniejszej emeryturze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urlopy wychowawcze przy wcześniejszej emeryturze są brane pod uwagę jako okresy nieskładkowe ze wskaźnikiem 0,7%, natomiast przy kapitale początkowym te same urlopy są traktowane jako okresy składkowe ze współczynnikiem 1,3%

      Usuń
    2. Niestety, ale urlopy są nadal okresami nieskładkowymi tylko ze współczynnikiem 1,3%.
      Różnica polega tylko i wyłącznie na stosowaniu innego współczynnika.

      Usuń
  40. Jestem przedawniona złożyłam skargę i druk ERPO do Zusu dostalam postanowienie i decyzję odmowna że minelo 5 lat, o tym druku nic.To czyżby po wejsciu w życie ustawy będę musiała jeszcze drugi raz składać druk ERPO?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ustawy jeszcze nie ma i nie wiadomo co trzeba będzie składać, na pewno przyjdzie odpowiedź i na złożony druk ERPO, a w razie, gdyby ta odpowiedź długo nie przychodziła, to można zapytać o przyczynę, być może druk ERPO został rozpatrzony łącznie ze skargą i na obydwie te rzeczy jest jedna odpowiedź w odmownej decyzji

      Usuń
  41. Do Anonimowy24 maja 2019 19:57

    Jakie zmiany od 2011 r masz na myśli?

    OdpowiedzUsuń
  42. Projekt z jednej strony rozszerza krąg uprawnionych na nauczycieli, kolejarzy itd. a z drugiej strony wyklucza niektóre osoby. Proszę zwrócić uwagę na zapis Ar.2 ubezpieczony, który pobrał emeryturę na podstawie art.46, art.50a, 50e, w oparci o wniosek złożony przed dniem 6.06.2012 może wystąpić o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem art. 1ba. Jeżeli są panie, które wystąpiły o emeryturę wcześniejsza po tej magicznej dacie to nie skorzystają z tej ustawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy25 maja 2019 01:56
      Ciekawe spostrzeżenie, należy zatem postawić pytanie: do kiedy możliwe było przechodzenie na wcześniejszą emeryturę?

      Usuń
    2. Nie jestem prawnikiem ale art 1b mówi o odliczeniach emerytur pobranych . Art 1ab wyłącza art 1b dla osób , które prawo do emerytury zgodnie z art 24 nabyły po 2012 r. A z kolei art 24 mówi o wieku emerytalnym 60 lat. Wiec to chyba dobrze?

      Usuń
    3. Ja też nie jestem prawnikiem, wszystko co pani napisała jest prawdą. Ale mnie zastanawia dlaczego ustawodawca w projekcie pisze "1ba' - przepisu ustawy 1b nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 6.06.2012 a uprawnienie do emerytury o której mowa w art.24 uzyskali po 2012. Chodzi mi konkretnie o datę 6.06,2012. Co ta data według pani oznacza? Według mnie ta data właśnie wyklucza osoby które złożyły wnioski o emeryturę wcześniejszą po tej dacie. Ale może moja interpretacja jest błędna.
      6.06.2012 to dzień, w którym ukazała się w Dzienniku Ustaw ta nieszczęsna dla nas ustawa emerytalna.

      Usuń
    4. Tak, 6.06.2012 to data publikacji. Ale przecież są na forum osoby nieprzedawnione , które złozyly wniosek o wczesniejsza nawet w 2014 roku. Trudno laikom rozeznac się w przepisach. Może dobrze było aby prawnik to ocenił.

      Usuń
    5. Osoby nieprzedawnione to panie, które mają decyzje o emeryturze powszechnej a nie wcześniejszej. Ta data 6.06.2012 odnosi się do wcześniejszej emerytury.

      Usuń
    6. dlaczego pani pisze,że osoby nieprzedawnione to te które mają emeryturę powszechną a nie wcześniejszą , przecież ja jestem nieprzedawniona i pobieram cały czas emeryturę wcześniejszą

      Usuń
    7. Pobiera pani emeryturę wcześniejszą bo pewnie była korzystniejsza od powszechnej. Jeżeli pani pisze że jest pani nieprzedawniona to ma pani decyzję o emeryturze powszechnej ale jest zawieszona i od wydania tej decyzji nie upłynęło 5 lat.

      Usuń
    8. Mnie też zastanowiła data 6.06.2012 r. W wyroku TK mówi się o dacie 1 stycznia 2013 r. Tym bardziej dziwi data czerwcowa,że wiadomość o zastosowaniu art. 25 u 1b ukazała się na stronach ZUS na początku stycznia 2013 r. Czyżby taki zapis sugerował, że panie, które wystąpiły o emeryturę wcześniejszą po 6 czerwca 2012 r. powinny wiedzieć, co je czeka w przyszłości?
      Może ktoś bardziej zorientowany w przepisach prawnych wyjaśni te niuanse.

      Usuń
    9. do Jolka K26 maja 2019 07:43
      Tak, od 6 czerwca 2012 r. wprowadzono tzw.uszczuplenie kapitału i jeżeli ktoś po tej dacie wystąpił o em.wcześn. musiał się godzić na to, że będzie miał potrącenia.

      Usuń
    10. Wyrok TK brzmi: "Art. 25 ust. 1b ustawy (...) w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".
      Zawarty w projekcie ustawy zapis: "Przepisu ust. 1b nie stosuje się do ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed dniem 6 czerwca 2012 r." jest sprzeczny z wyrokiem TK - w wyroku TK jest mowa o nabyciu prawa a nie o złożeniu wniosku.

      Usuń
    11. do Anonimowy 26 maja 2019 16:08

      No, właśnie, w projekcie tak zredagowano, by było zawężenie kręgu beneficjentów (na uwadze mają oszczędności).

      Usuń
  43. Ciekawe spostrzeżenie, należy zatem postawić pytanie: do kiedy możliwe było przechodzenie na wcześniejszą emeryturę?

    OdpowiedzUsuń
  44. Czy skłdając wniosek o emeryture powszechną piewszy raz mogę po otrzymaniu decyzji 07.05.2019r ten wniosek wycofać i złożyć w lipcu ze względu na wysoką waloryzację.Czy mogą być dla mnie jakieś niekorzystne konsekwecje wycofania wnioku / związane z wyrokiem TK /. Na moje pytanie w ZUS nie dostałam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  45. Wniosek możesz wycofać. Decyzję musisz podjąć sama.
    Najwcześniej w lipcu może być uchwalona ustawa. Potem cała "wędrówka" legislacyjna i ok. 2 tygodni czkania na publikację w Dzienniku Ustaw.

    OdpowiedzUsuń
  46. Jestem mało kumata w przepisach ,moze mi ktoś wyjaśni ja to jest w 2015 roku w decyzji kwota skłaek +kapitał -suma pobranych emerytur :dalsze trwanie życia .w odpowiedzi po skardze -suma składek+kapitał:dalsze trwanie życia /wszystkie cyferki identyczne/i dalej napisane oblicza jej wysokoścod podstawyobliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wczesniejszej emerytury .nie wiem czy dobrze myslę ale skoro w 2015 r. odjęto kwotę pobranych emerytur to teraz chyba powinno się dodać te kwoty ? proszę rozjaśnić mi w głowie bo nic nie rozumiem !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dodaje sie.to sie omija podczas obliczania.

      Usuń
    2. Kapitał też taki sam w obu decyzjach? W decyzji po skardze powinien być wyższy właśnie o kwotę odjętych w 2013 emerytur wcześniejszych, pozostałe dane bez zmian, nie ma tam przecież
      "- suma pobranych emerytur".
      Jeżeli faktycznie wysokość kapitału faktycznie bez korzystnej zmiany w decyzji po skardze, to może to być zwykła pomyłka. W takim przypadku trzeba napisać odwołanie.

      Usuń
  47. Malutka 25 maj 10:07
    cyt Jolkę K(...) "Składki się waloryzuje do 2019 r. Natomiast kapitał początkowy nie jest waloryzowany. Wsakaźnik dożycia" przyjmuje się z roku 2013."
    Mnie wyzerowano kapitał początkowy zwaloryzowano jedynie składki i współczynnik dożycia przyjęto z marca 2019 r. w wysokości 206,70. Widać,że ne jednakowo liczą wszystkie Inspektoraty ZUS.

    OdpowiedzUsuń
  48. Emeryture Z 2013 po odliczeniu porównuje się z dzisiejszą?

    OdpowiedzUsuń
  49. Witan . Chciałam zapytać kiedy i w jaki sposób składac papiery do ZUS , po uchwaleniu tej ustawy czy wczesniej. W interi piszą - "że trzy miesiące na złożenie wniosku o przeliczenie emerytury zaproponowane przez senatorów umożliwią wszystkim zainteresowanym złożenie niezbędnych dokumentów.

    OdpowiedzUsuń
  50. Co tu gdybać jak jeszcze nie ma ustawy ,najpierw to trzeba zgłaszać uwagi obywatelskie do projektu ,bo za dużo ich nie ma jak piszących na blogach. No chyba ,że nie wszystkie zostaną umieszczone .

    OdpowiedzUsuń
  51. Czy wyliczajac emeryture bez odejmowania kwot pobranych dodaje się je do skladek

    OdpowiedzUsuń
  52. Czy ktoś był już w sądzie pracy Bo ja będę pierwszy raz czy trzeba się przyģotowac z przepisów emerytalnych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prosze nam napisać jak już będzie po sprawie a na kiedy ma pani termin?

      Usuń
    2. Wkrótce napiszę, jak należy zachować się w sądzie pracy. Pod którymś z wcześniejszych postów ktoś już pisał o tym.

      Usuń
    3. Trzeba się przygotować ze swojej sprawy i w tym kontekście z przepisów, aby umieć obronić swoje odwołanie

      Usuń
  53. https://pomorska.pl/ponad-70-tys-kobiet-z-szansa-na-wyzsze-emerytury-senacki-projekt-zmian-w-sprawie-emerytek-1953-rocznika/ar/c1-14159423

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem jak rozumieć napisane w powyższej gazecie cytuje"Emerytura w ponownie ustalonej wysokości ma im przysługiwać od dnia, w którym spełniły warunki do uzyskania emerytury powszechnej"

      Usuń
    2. Panie z rocznika 53 spełniły warunki do uzyskania emerytury powszechnej w 2013 roku, a zatem wyrównanie za lata 13-19 ? Chyba ,że dodatkowym warunkiem będzie fakt złożenia wniosku o przyznanie em.powszechnej. W takim przypadku od dnia złożenia wniosku - oczywiście jeżeli powszechna będzie choć trochę wyższa.

      Usuń
  54. Przeczytałam ten projekt senacki na ww. stronie i wyraźnie pisze że zostanie ucholon cza 5-ciu lat i emerytura zostanie przeliczona bez potrąceń wcześniejszych emerytur na dzień przrejścia na emeryturę , czyli współczynnik dożycia taki jaki obowiązywał w chwili przejścia na emeryturę.

    OdpowiedzUsuń
  55. Czy konsultacje społeczne tak naprawdę będą brane pod uwagę?

    OdpowiedzUsuń
  56. Pani Jolu czy można zawiesić sprawę w sądzie do momentu uchwalenia ustawy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początku rozprawy można zgłosić wniosek o zawieszenie postępowania w związku z przygotowywaną ustawą.
      Zawieszenie postępowania jest możliwe wyłącznie na wniosek strony, na żądanie której postępowanie zostało wszczęte. Jeżeli w postępowaniu występuje więcej niż jedna strona, to wszystkie muszą wyrazić zgodę na zawieszenie postępowania.

      Usuń
  57. Nie wiem jak wyliczyc emeryture powszechna jak cały czas jestem na wcześniejszej , bo jest wyzsza

    OdpowiedzUsuń
  58. WITAM p.JOLU MAM PYTANIE CZY JEST taka możliwość we wniosku odwoławczym wnieść zawieszenie postępowania do chwili uchwalenia ustawy proszę o odpowiedż .pozdrawiam hel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wniosek o zawieszenie postępowania można wnieść na każdym etapie sprawy w sądzie.
      Odwołanie od decyzji ZUS jeszcze nie przesądza, czy trafi ono do sądu. W większości spraw ZUS podtrzymuje swoją opinię i przekazuj pismo do sądu.
      Sąd otrzymuje dokumenty w sprawie, ocenia je pod względem formalnym i wtedy decyduje, czy sprawa będzie rozpatrywana. Wysyła wezwanie/powiadomienie o rozprawie wraz z opinią ZUS o odwołaniu (jeśli ZUS takie napisze).
      I wtedy można w piśmie procesowym zgłosić wniosek o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia ustawy.

      Usuń
    2. Drobna poprawka do tekstu:
      "Wysyła wezwanie/powiadomienie o rozprawie wraz z opinią ZUS o odwołaniu (jeśli ZUS takie napisze)."
      Powinno być:
      Wysyła wezwanie/powiadomienie o rozprawie wraz z opinią ZUS o odwołaniu (jeśli ZUS taką napisze).

      Usuń
    3. BArdzo dziękuję i pozdrawiam

      Usuń
  59. A czy masz decyzje emerytury powszechnej?

    OdpowiedzUsuń
  60. dot anonimowy z godz.17:25
    Ja już nic z tego nie rozumiem w 2014 r.kiedy złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury wcześniejszej na powszechną to wydali mi decyzję ze znakiem ENP mimo że ją zawiesili bo była niższa od wcześniejszej, a teraz w kwietniu po wydaniu wyroku TK na mój wniosek znowu przeliczyli i wydali decyzję ze znakiem E bo też wyszła niższa od wcześniejszej.Moim zdaniem obydwie powinny być ze znakiem E, bo pobieram cały czas wcześniejszą. Czytam te wypowiedzi pań na tym blogu ale to wszystko jest tak zawiłe że trzeba mieć naprawdę dobrego prawnika żeby iść do sądu

    OdpowiedzUsuń
  61. ,Ja też nic nie rozumiem bo W 2013 miałam emeryture E A w 2015 po przeliczeniu już ENP emerytura nadal jest zawieszona bo jest nizsza od wczesniejszej*

    OdpowiedzUsuń
  62. ENP tj emerytura emerytura nowa powszechna,a E wszesniejsza.Dlatego masz literkę E bo jesteś na wcześniejszej,a ENP jest zawieszona ponieważ jest niższa od wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
  63. Czy wycofanie wniosku pierwszorazowego z maja 2019 i wystąpienie o emeryture w lipcu jest oplacalne ,czy coś się zyska w związku z waloryzacją? Czy jest jakieś ryzyko i nie warto tego robić.Prosze napisac co Panie o tym sądzą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę sobie przeczytać odpowiedź na takie samo pytanie Jolki K z 25 maj godz 8.15

      Usuń
  64. Na interii ukazał się artykuł odnośnie kobiet rocznika 53 ,że 70tys.kobiet będzie miało wyższe emerytury wypowiada się senator Borowski o ustawie w senacie i będzie trzy miesiące po uchwaleniu ustawy o ponowne przeliczenie. Oby było korzystne ,bo inni piszą o przeliczeniach od pierwszej decyzji z 2013r ,jeżeli tego nie zmienią w ustawie to liczba 70tys kobiet jest nie prawdą. Może to tak przed wyborami obiecują.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponowne przeliczenie starej decyzji wielka łaska tzw masło maślane szkoda pracy zusu i tak pozostaniemy na wcześniejszej.Chyba,że będzie ustawa taka jak dla pierwszaków.

      Usuń
  65. Kwota składek Plus kapital poczatkowy podzielony średnie dalszetrwanie życia to wynik brutto czy net

    OdpowiedzUsuń
  66. Myślę że dla przedawnionych nie pracujących na wcześniejszej emeryturze nic się nie zmieni nadal ona będzie wyższa od powszechnej

    OdpowiedzUsuń
  67. Jeżeli emerytura będzie przeliczana z danych 2013'2014 to każde przeliczenie będzie niższe od wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
  68. Trzeba jednak składać skargę do sądów żeby decyzja Z zus sie nie uprawomocniła bo nigdy nie wiadomo co będzie

    OdpowiedzUsuń
  69. Przecież ZUS wszystko podaje brutto

    OdpowiedzUsuń
  70. To emerytura brutto

    OdpowiedzUsuń