Drodzy Państwo
Chcę zwrócić Państwa
uwagę na kilka spraw wartych przedyskutowania.
Pierwszą z nich jest sprawa
przerwania biegu terminu przedawnienia dla spraw kobiet „przedawnionych”.
O przerwie biegu
terminu można mówić wtedy, gdy czynność ograniczona tym terminem nie została
wykonana, lecz przed upływem terminu strony podjęły inne działania. O tym mówi
wyrok SN z dni 4 grudnia 2013 r., II CSK 161/13
Z kolei, w uzasadnieniu uchwały SN z dnia 12 maja 2017 r.
III CZP 7/17, Sąd odnosząc się do zagadnień upływu terminu zawitego zwrócił
uwagę, że analogiczne stosownie prawa, podobnie jak stosowanie odpowiednie ,
może polegać na jego stosowaniu wprost, z modyfikacjami albo niestosowaniu w
pewnym zakresie.
Skarga (pytanie prawne) kwestionująca
konstytucyjność art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej wpłynęła do Trybunału Konstytucyjnego
w 2016 r. Na tej podstawie „wcześniejsze” emerytki składały wnioski do organu
rentowego o wznowienie postępowania i ponowne ustalenie wysokości emerytury. Od
tej daty powinien liczyć się termin dla składanych wniosków po wyroku Trybunału
Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.
Analogiczne
zastosowanie art. 123 § 1 pkt 1 do terminu z art. 146 § 1 kpa oznacza, iż
złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego prowadzi do przerwania biegu
terminu przedawnienia, gdyż była to czynność podjęta przed właściwym organem
bezpośrednio w celu dochodzenia roszczeń emerytalnych.
Zatem, zgodnie z powyżej przywołanymi przepisami, termin 5 letni rozpoczął
bieg od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie P 20/16, czyli od
6 marca 2019 r.. a właściwie od daty uprawomocnienia się tego wyroku, czyli od
21.03.2019 r.
Art. 123. §
1. Bieg przedawnienia przerywa
się:
1) przez każdą czynność
przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania
roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą
bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub
zabezpieczenia roszczenia;
Drugą sprawą, o której już
wcześniej pisałam, a o której przypomniała jedna z naszych koleżanek, jest
sprawa nowych decyzji wydawanych przez ZUS Paniom „nieprzedawnionym”, tym, które mają prawomocne decyzje przyznające emerytury powszechne, wydane
mniej niż 5 lat przed wydaniem wyroku TK w sprawie P 20/16. Osobom tym uchyla
się decyzje o przyznaniu emerytury powszechnej i przelicza się emerytury według
wskaźników na dzień złożenia wniosków o emeryturę powszechną, bez odliczania
pobranych świadczeń.
Panie „nieprzedawnione” wraz z uchyleniem decyzji o emeryturę powszechną powinny otrzymać nową decyzję przyznającą emeryturę powszechną, a nie decyzję o przeliczeniu emerytury bez odliczenia pobranych świadczeń.
Panie „nieprzedawnione” wraz z uchyleniem decyzji o emeryturę powszechną powinny otrzymać nową decyzję przyznającą emeryturę powszechną, a nie decyzję o przeliczeniu emerytury bez odliczenia pobranych świadczeń.
"Panie „nieprzedawnione” wraz z uchyleniem decyzji o emeryturę powszechną powinny otrzymać nową decyzję przyznającą emeryturę powszechną, a nie decyzję o przeliczeniu emerytury bez odliczenia pobranych świadczeń"
OdpowiedzUsuńPowinny? W jakim przepisie jest tak napisane, że powinny? Emeryturę to już one mają przyznaną, a jeśli są powody, aby była wyższa, to temu służy przeliczenie, czy ponowne obliczenie, ale nie ponowne przyznanie. Każda ustawa zawiera słowniczek terminów, jak należy rozumieć użyte w treści zwroty i określenia, tutaj nie ma niczego na tzw. zdrowy chłopski rozum.
Osobom tym uchyla się decyzje o przyznaniu emerytury powszechnej i przelicza się emerytury według wskaźników na dzień złożenia wniosków o emeryturę powszechną, bez odliczania pobranych świadczeń.
UsuńPanie „nieprzedawnione” wraz z uchyleniem decyzji o emeryturę powszechną powinny otrzymać nową decyzję przyznającą emeryturę powszechną, a nie decyzję o przeliczeniu emerytury bez odliczenia pobranych świadczeń.
A czyż nie o to chodziło, aby to zmienić? Zostało zmienione, nie ma odliczeń i dalej źle?
Proponuję te wszystkie dywagacje zamieścić w odwołaniu albo apelacji, a potem na blogu zamieścić uzasadnienia wyroków.
UsuńDo 14,35 a w jakim przepisie masz napisane ze emerytura powszechna która nie jest pobierana jest zawieszana i gdzie jest napisane że przestaje się waloryzowac składki i kapitał? Na jakiej podstawie to robi Organ Rentowy? Wypracowalam sobie obie emerytury wcześniejszą i powszechna i nikt nie powinien mi którejkolwiek zawieszac powinnam mieć możliwość naprzemiennego przeliczania obu emerytur. Skoro ZUS uchyla mi w całości błędna decyzję z roku 2014 i wznawia postępowanie wiec na nowo powinien mi wyliczyc emeryturę powszechna na dzień złożenia skargi po Wyroku TK
UsuńW komentarzu Kibica na Jotowni (7 marca, 22:17) został opublikowany fragment opinii ekspertki Biura Analiz Sejmowych o tym nowym, czekającym w sejmowej zamrażarce senackim projekcie ustawy naprawczej. Jest tam napisane m.in.:
Usuń"W projekcie ustawy wskazano, że „przeliczeniu podlega podstawa obliczenia emerytury ostatnio przyjęta do ustalenia kwoty świadczenia, a następnie uwzględnia się kolejne zmiany wysokości świadczenia”. Wydaje się, że ww. norma powinna być doprecyzowana, tzn. w sposób bardziej szczegółowy określać sposób przeliczenia świadczenia ze względu na to, że przy przeliczaniu emerytury mogą być uwzględniane różne wskaźniki."
Jak to rozumiecie?
Tu nic nie potrzeba doprecyzowywac ZUS do wyliczania czy przeliczania emerytury powinien brać najkorzystniejsze dla nas wskaźniki Dlaczego tego nie robi? Jeżeli nie wiemy o co chodzi? To zawsze chodzi o pieniądze!
UsuńInny fragment tej opinii:
Usuń"Wydaje się, że w celu uniknięcia rozbieżności, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wysokość emerytury, zasadne byłoby doprecyzowanie przepisu określającego sposób przeliczenia emerytury."
Pani Jolu,
UsuńJestem nieprzedawniona i na moje odwołanie po wyroku TK w 2019 r. otrzymałam "Decyzję o przyznaniu emerytury" takiej treści "W wyniku wznowienia postępowania w sprawie emerytury ZUS uchyla decyzję z dn.11.09.2014 r. oraz przyznaje emeryturę od dnia 1.03.2014 r. i oblicza jej wysokość od podstawy obliczenia niepomniejszonej o kwoty pobranej wcześniejszej emerytury. Emerytura ustalona w tej decyzji jest mniej korzystna od dotychczas pobieranej (mniejsza o 500 zł) wcześniejszej emerytury przyznanej w 2008 r. wobec czego ZUS będzie kontynuował wypłatę wcześniejszej emerytury."
Ja wniosek o emeryturę złożyłam 7.03.2014 r. w odpowiedzi 17.04.2014 r. otrzymałam cytuję: "Decyzję odmowną do przeliczenia podstawy emerytury".
11.09 2014 r. otrzymałam ku mojemu zadziwieniu "Decyzję o przyznaniu emerytury".
Pani Jolu, ja nie wycofałam swojego wniosku o emeryturę z marca 2014 r. bo po prostu nie wiedziałam, że należy to zrobić.
Teraz nie rozumiem dlaczego w 2019 r. ZUS uchyla decyzję z dn.11.09.2014 r. oraz przyznaje emeryturę od dnia 1.03.2014 r.?
Ja od tej decyzji w maju 2019 r. odwołałam się do SO. Dwa tygodnie temu otrzymałam wyrok, gdzie na posiedzeniu niejawnym odrzucono moje odwołanie. Złożyłam o uzasadnienie wyroku w całości i czekam na odpowiedź.
Jestem cały czas na wcześniejszej, bo ta wyliczona po wyroku TK, tak jak pisałam wcześniej jest mniejsza o 500 zł. Ja nadal pracuję, obecnie na 1/2 etatu.
Irena53.
Wdzięczna będę za wszystkie wskazówki.
Nie pomyliłam dat, w maju 2019 r. ZUS uchyla decyzję z dn.11.09.2014 r. oraz przyznaje emeryturę od dnia 1.03.2014 r.?
UsuńNie od 1.03.2019 ale od 1.03.2014 r.
Trochę to dziwne, a dla mnie nie bardzo to wszystko zrozumiałe.
Irena53
Ireno, teraz trzeba poczekać na wyrok z uzasadnieniem.Czytam i nie mogę uwierzyć w to, co się zadziało z Twoją emeryturą. I w ZUS i w sądzie.
UsuńJeszce zapytam, od kiedy, od którego miesiąca miałaś przyznaną emeryturę decyzją 11.09.2014 r.?
I co napisałaś w odwołaniu do sądu?
15:45
UsuńAleż nikt nie pozbawia cię możliwości naprzemiennego przeliczania obu emerytur. Powiem więcej, masz naprzemienne prawo nie tylko do przeliczania obu emerytur, ale także przechodzenia z jednej na drugą w zależności która okaże się korzystniejsza.
Zawieszanie decyzji z niższą emeryturą wynika z zasad ogólnych prawa.
Obie decyzje dotyczą emerytury, tego samego przedmiotu, jeśli jest wykonywana jedna, to druga musi „ustąpić”, oznacza to zawieszenie. Dwóch emerytur nie można wypłacać, a tak by musiało być, gdyby nie była jedna zawieszona.
Zaprzestanie waloryzacji kapitału i składek wynika stąd, że kapitał i składki przemieniły się w emeryturę, od momentu przyznania emerytury zarówno kapitał, jak i składki, przestają istnieć, istnieje natomiast emerytura i ona właśnie jest waloryzowana według corocznych wskaźników.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli emeryt dalej pracuje.
A jakie to są ogólne prawa? możesz napisać jaki przepis to reguluje? Jeżeli em pow jest niej korzystna czy nie powinna być wstrzymana? Zapoznaj się z przepisem kiedy zawiesza się emeryturę
UsuńDo Ireny
UsuńTo co zrobił ZUS jest niezgodne z Art.133 ust.2 ustawy emerytalnej. I to powinnaś podnieść w swoim odwołaniu.
18:17
UsuńSą zawarte w kodeksach prawa.
Nie wiem co ma pani na myśli w zdaniu: "Jeżeli em pow jest niej korzystna czy nie powinna być wstrzymana?"
Korzystną to może pani wybrać do wypłaty, wstrzymać niższą.
A z czym się mam zapoznawać, to przepraszam, to moja decyzja.
Dyskusję uważam za zamkniętą.
Pani Jolu,
UsuńSprawdziłam dokładnie wszystkie dokumenty i chyba wcześniej trochę namotałam.
Dokładnie to jest tak:
Wniosek o emeryturę złożyłam 7.03.2014 r.
7.04.2014 r. dostałam ZUS zawiadomienie o przesunięciu terminu wydania decyzji powodu oczekiwania na akta z Sądu. Ja rzeczywiście 2.02 2014 r. złożyłam do SA wniosek o cofnięcie apelacji, którą złożyłam 5.07.2013 r. (chodziło o zwrot zaległych od 1.10.2011 do 21.11.2012 r.) Postanowienie (umorzenie postępowania) z SA otrzymałam 23.07.2014 r.
28.08.2014 r. rozwiązałam umowę o pracę i dostarczyłam do ZUS świadectwo pracy.
Decyzja o przyznaniu emerytury jest z dnia 11.09.2014r. Ulega też zmianie znak emerytury. Ale jest też napisane, że ZUS po rozpatrzeniu mojego wniosku 7.03.2014 r. przyznaje emeryturę od 1.03.2014 r. tj. od daty nabycia uprawnień do emerytury.
Więc może wszystko jest w porządku z tymi decyzjami, tylko ja nie dokładnie doczytałam. Strasznie dużo tych dokumentów i można się zamotać.
Pani Jolu,
W maju 2019 r. złożyłam do SO odwołanie od decyzji ZUS w kwestii dotyczącej przeliczenia mojej emerytury. Prosiłam Sąd o wyznaczenie biegłego sądowego do sprawdzenia przeliczenia emerytury i wydania opinii. Napisałam również o tym, że ZUS nie poinformował mnie o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnego dla mnie przeliczenia w 2014 r. jak również skutkach uprawomocnienia się decyzji.
Teraz jak to wszystko opisałam to wydaje mi się, że właściwie nie mam już o co walczyć, bo niby wszystko się zgadza tylko tak mi trudno pogodzić się z tym, że jest tak duża różnica między emeryturą powszechną i wcześniejszą. I że chyba pozostanę na tej wcześniejszej już zawsze, pomimo tego że cały czas pracuję. (po przeliczeniu wyszła o 500 zł niższa od wcześniejszej).
Dziękuję za wszystkie wyjaśnienia i za życzliwość.
Pozdrawiam serdecznie
Irena53
UsuńDroga Irenko, to prawda, dokumentów mamy stosy (licząc od zawieszonych emerytur), więc nic dziwnego, że się gubimy w nich.
Jak będziesz miała trochę czasu, to zrób sobie kalendarium swoich spraw emerytalnych, będziesz miała je uporządkowane, do wykorzystania w każdej chwili.
Na spokojnie porównaj sobie obie emerytury z tego samego roku, np. 2014., emeryturę powszechną bez odliczeń, oczywiście.
Piszesz, że różnica między obiema emeryturami wynosi ok. 500 zł. To jest dużo. I pewnie tak zostanie. Możesz sama przeliczyć swoją powszechną emeryturę, to nie jest trudne.
Ostatnio liczyłam jednej z Pań, różnica między moimi obliczeniami a danymi ZUS wyniosła prawie 300 zł.
A na razie spokojnie poczekaj na wyrok sądu okręgowego. I odzywaj się na blogu.
Do 16:58
OdpowiedzUsuńCo prawda piszesz do P Joli, ale ja w tej decyzji nic dziwnego nie widzę. Zapewne wystąpiła jakaś okoliczność, prawdopodobnie chodzi o doliczenie jakichś składek lub okresów ubezpieczenia nie doliczonych w pierwszej decyzji, lub jakiś inny błąd organu rentowego, który sam skorygował decyzję. ZUS ma prawo zmienić sam decyzję z urzędu, jeśli wydanie jej nastąpiło na skutek błędu organowego. Do wniosku, który złożyłaś w dniu 7-03-2014 została bowiem tylko zmieniona w dniu 11-09-2014 decyzja do tego wniosku, i teraz też liczy się data złożenia wniosku z 7-03-2014, czyli zgodnie z art.129. 1. przeliczenie tej emerytury nastąpi od od miesiąca daty złożenia wniosku o e.p. z 7-03-2014 r,. czyli przeliczenie nastąpić powinno od 1 marca 2014 r. Osobiście tez miałam dwukrotnie zmieniane przez ZUS z urzędu decyzje emerytalne. Korygowane były decyzje do pierwszego wniosku. Co dziwne, po miesiącu od wydania pierwszej decyzji, obniżyli mi wys. emerytury o kilkanaście złotych, a po następnych dwóch miesiącach podwyższyli o więcej, niż w pierwszej decyzji. U mnie chodziło o jakieś rozliczenie składek z konta firmowego.
Witam nieprzedawniona czy ktoras z Pan miala juz rozprawe w sprawie wycofania wniosku ?
OdpowiedzUsuńJuż jest kilka wyroków sądów, chyba okręgowych, w sprawie wycofania wniosku o ep. Wszystkie oddalające.
UsuńTu przytoczę jeden, który pamiętam. To wyrok SO w Częstochowie IV U 1174/19, z 30.09.2019 r.
http://orzeczenia.czestochowa.so.gov.pl/details/$N/151510000002021_IV_U_001174_2019_Uz_2019-09-30_003
Kilka Pań pisało na blogu o takich wyrokach
Pani Jolu jak to jest z tym przeliczaniem emerytury powszechnej ZUS wznawiajac postepowanie po Wyroku przeliczyl mi emeryture ze wskaznikami z 2014r bez pobranych wczesniej emerytur I przyrownal do pobieranej obecnie em wczesniejszej a ja tu czytam ze powinno przyrownac do emerytury wczesniejszej ale z tego samego roku czyli z 2014
UsuńEmerytury porównujemy z tego samego roku.
UsuńSpróbuj sama sobie policzyć, to nie jest trudne.
Po przeczytaniu posta "Liczymy emeryturę hipotetyczną" dasz radę sobie policzyć.
Ostatnio liczyła dla naszej koleżanki emeryturę powszechną, wyszła ok. 300 zł wyższa od tej, policzonej przez ZUS.
Dziewczyny, liczcie swoje emerytury!
Dlaczego wiec ZUS liczy po swojemu? Emerytura wczesniejsza byla corocznie waloryzowana a em powszechna waloryzacji kapitalu I skladek od roku 2014 nie miala wiec jak ma byc wieksza od wczesniejszej obecnie pobieranej
UsuńPiszę jeszcze raz, bo napisałam odwrotnie, niż trzeba.
UsuńW obliczeniach występują różnice, jeśli weżmie się pod uwagę emeryturę z 2014 r. bez odliczeń pobranych wcześniej świadczeń i ją zwaloryzuje do roku 2019, od tej z 2019 r. z odliczeniem pobranych świadczeń, zwaloryzowaną do 2019 r., a następnie odjęcie pobranych świadczeń i policzoną, z działania matematycznego
Dla niektórych Pań emerytura powszechna z 2014 r. bez odliczeń pobranych świadczeń bywa wyższa od wcześniejszej, też z 2014 r. I często dzieje się tak o roku 2019.
UsuńAle nie zawsze. Jeśli różnica w 2014 r. jest niewielka, a kobieta korzystała z dłuższego urlopu wychowawczego, to ep może "przeskoczyć" ew.
Przeciętnie można do emerytury powszechnej doliczyć ok. 1 - 2 zł za miesiąc urlopu wychowawczego
Jak dasz radę sama, to licz tę swoją emeryturę.
UsuńJeśli nie, to daj dane, policzymy tu na blogu
Pani Jolu proszę mnie poprawić jeżeli z moim wyliczeniem jest coś nie tak dane wzięłam z decyzji z roku 2015 po przeliczeniu kapitału ze względu na urlop na dzieci skladki-96595,75 kapital-342169,83 średnie dalsze trwanie zycia-252,30 to wyszło z wyliczenia 1739,06 pomnożylam przez 105,37 proc waloryzacji wyszła kwota 1832,45zl brutto moja emerytura wczesniejsza z tego samego roku czyli 2015 po waloryzacji od 1 marca wynosi 1863,07 zl
UsuńChyba jednak żle liczysz. Nie było tak wysokiej waloryzacji emerytury. Wzięłaś do przeliczenia waloryzację kapitału i składek.
UsuńPodaj dane z 2014 r. i z jakiego miesiąca masz decyzję o emeryturze powszechnej
UsuńDecyzja z dnia 22.04.2014 r.
UsuńSkladki_96595.75 kapital 336935.66 kwota pobranych emerytur 105623.67 dalsze zycie 252.30
UsuńPorównaj sobie emeryturę wcześniejszą, którą otrzymujesz od marca 2020 r. z emerytura powszechną wyliczoną 1982,65 zł.
UsuńNo cóż, pewnie jest wyższa. I na razie nic z tym nie można zrobić.
(336935.66 + 96595.75) : 252,3 = 433531,41 : 252,3 = 1718,32 emerytura 2014 r.
1718,32 + 36 = 1754,32 od 01.03.2015
(342169,83 + 96595,75) : 252,3 = 438765,58 : 252,3 = 1739,06 emerytura po urlopie wychowawczym wg ZUS
Według waloryzacji obliczonej przeze mnie taka emerytura - 1775,07 zł (patrz niżej)
342169,83 + 96595,75 kapitał i składki w 2015 po urlopie wychowawczym
342169,83 – 336935,66 = 5234,17 przyrost kapitału z urlopu wychowawczego
5234,17 : 252,3 = 20,75 przyrost emerytury po urlopie wychowawczym
1754,32 + 20,75 = 1775,07 emerytura po urlopie wychowawczym
(1775,07 x 100,24) : 100 = 1779,33 od 01.03.2016
1779,33 + 10 = 1789,33 od 01.03.2017
(1789,33 x 102,98) : 100 = 1842,65 od 01.03.2018
1842,65 + 70 = 1912,65 od 01.03.2019
1912,65 + 70 = 1982,65 od 01,03.2020
Pani Jolu bardzo Pani dziekuje za pomoc em wcz nieduzo ale jest wieksza wiec jezeli Ustawa nie zmieni sposobu przeliczania to nic nie zyskam muszę składać wniosek o wycofanie starego wniosku bardzo Pani raz jeszcze dziękuję i życzę zdrówka a ta kwota 342179.83 to przeliczony kapital opieki nad dziećmi
UsuńWitam ,liczę swoją emeryturę według tego wzoru ,proszę mi powiedzieć z czego wyszła kwota 342169,83 zł.bardzo dziekuję
OdpowiedzUsuńTak, jak wyżej napisała Pani, jest to kwota podana przez ZUS, w decyzji, w której przeliczono kapitał początkowy (przeliczone okresy opieki nad dziećmi przez wskażnik 1,3, a wcześniej liczono przez 0,7, i zwaloryzowano do roku złożenia wniosku o takie przeliczenie, najczęściej do 2015 r.). Odejmując od tej kwoty wartość kapitału z dnia przyznania emertury powszechnej otrzymuje się wartość doliczonego, zwaloryzowanego kapitału z urlopu wychowawczego
UsuńNie składałam wniosku o przeliczenie urlopu wychowawczego czy jeszcze mogę to zrobić? Przedawniona53.
OdpowiedzUsuńNapisz coś więcej o swojej sytuacji emerytalnej.
UsuńWniosek o przeliczenie kapitału początkowego możesz złożyć kiedy chcesz. W tym wniosku trzeba też napisać o przeliczenie emerytury z uwagi na zmianę sposobu obliczenia okresów sprawowania opieki nad dzieckiem. Podwyższona emerytura będzie przysługiwała od miesiąca, w którym złożysz wniosek.
Urlopy wychowawcze, urlopy bezpłatne udzielane matkom małoletnich dzieci lub okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dziećmi - okresy te uwzględnione do wyliczenia kapitału początkowego (czyli przypadające do końca 1998 r.) liczone są takim samym wskaźnikiem, jak okresy składkowe, czyli po 1,3 proc. zamiast dotychczasowych 0,7 proc.
Panie "nieprzedawnione", proszę o podanie, jak macie zatytułowane nowe decyzje z ZUS, po uwzględnieniu wyroku TK i uchyleniu decyzji o przyznaniu ep.
OdpowiedzUsuńDecyzja o uuchyleniu decyzji i przyznaniu emerytury z dnia 25.04.2019 Znak ENP tak jest w mojej Decyzji
UsuńU mnie decyzja o przyznaniu em z dn. 23,05,2019 r.ZUS po rozpatrzeniu skargi z dn. 26.03.2019 przyznaje emer. z zastosowaniem wyroku TK itd. Uchyla decyzje o przyznaniu emerytury z dn. 04.11.2014 r. Pozdrowienia i dużo zdrowia dla wszystkich Teresa 1953
UsuńNieprzedawniona.Nowa decyzja:Decyzja o ustaleniu wysokości i podjęciu wypłaty emerytury.Mery
OdpowiedzUsuńA nie ma Pani w decyzji ze ZUS uchyla błędna decyzję?
UsuńA nie ma Pani w decyzji o uchyleniu decyzji?
UsuńMam napisane że uchyla decyzje z dn....oraz ustala jej wysokość i podejmuje wypłatę emerytury od 1kwietnia 2019 Mery
Usuń.
Sądy odwołują rozprawy do końca marca.
OdpowiedzUsuńwcale mnie to nie dziwi wysłuchałam rozpatrywaczliwa wiadomosc Polki mieszkajacej we Wloszech przerazajace
UsuńCzy to jest blog wszystkich emerytów, czy biuro usług księgowych i porad prawnych prowadzone przez panią Jolkę K dla rocznika 1953? Dlaczego obsługiwane są na tym blogu wyłącznie emerytki urodzone w 1953 r.? To jest jakaś kasta uprzywilejowanych emerytek, a jeśli tak, to kto te przywileje im nadał? Taką działalność należałoby zarejestrować pod inną nazwą, a nie wykorzystywać do tego celu funkcję administratora blogu publicznego dla wszystkich emerytów i to jawnie dyskryminującego emerytów, którzy nie urodzili się w 1953 roku.
OdpowiedzUsuńNapisz jaki masz praktyczny problem, to pewnie ktoś postara się pomóc. Pomoc otrzymują ci, którzy o nią proszą, a ty nie zasygnalizowałaś czego konkretnie oczekujesz.
Usuń12:01
Usuńwidać, że twój problem jest najwyraźniej całkiem innej natury i pomocy powinnaś szukać gdzie indziej
Do Anonimowy 10:48
UsuńJeżeli ktoś się zwracał o pomoc z innych roczników, to również były udzielane informacje, w miarę możliwości. Proszę przeczytać wcześniejsze komentarze i nie siać tu fermentu.
To niech pani odfrunie
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPo postanowieniu TK P 11/14, w latach 2016-17 panie z roczników 1949-52 wygrywały w sądach, zyskując na emeryturze powszechnej bez pomniejszenia. Niestety, ZUS zaczął składać skargi kasacyjne ale tylko w wypadkach, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia była wyższa niż 10 tys. zł. To oznaczało emeryturę powszechną bez zastosowania art. 25 ust. 1b wyższą od wcześniejszej o co najmniej 840 zł brutto miesięcznie.
Usuń23:06
Usuńodpowiedź z 20:53 ma związek z twoim pytaniem. Pokazuje, że był czas, gdy niektóre szczęściary z roczników 1949-52 były w sytuacji obecnych pierwszaków z rocznika 1953. Wyrokami sądów też uzyskiwały emeryturę powszechną bez pomniejszenia kapitału, który był waloryzowany przez okres 9 do 13 lat (nawet od 2004 - 2007).
Zastosowany bezpośrednio wyrok P 20/16 dał "pierwszakom" z rocznika 1953 bardzo korzystną możliwość otrzymania emerytury powszechnej bez pomniejszania. Wydaje się, że większość kobiet z tej grupy już z tej możliwości skorzystała. Przypuszczam, że mając świadomość problemu, w ostatecznej wersji ustawy "naprawczej" rządzący zdecydują się na jakieś rozwiązanie ograniczające termin składania pierwszorazowych wniosków o emeryturę powszechną zarówno dla rocznika 1953, jak i dla roczników młodszych, o ile te ostatnie zostaną uwzględnione w ustawie "naprawczej" i pod warunkiem, że zostanie ona kiedyś uchwalona.
UsuńWiele wskazuje na to, że szansa na uwzględnienie w takiej ustawie wcześniejszych roczników jest bliska zeru.
Zdążyć przed północą...
OdpowiedzUsuńWszystkim Krysiom, Krystynkom, Krystynom i Bożenkom składam najlepsze życzenia imieninowe, moc zdrowia, siły i pogody ducha
Pora najwyższa wyjaśnić niektórym osobom, jaka jest sytuacja tego bloga „Emeryt to brzmi dumnie”
OdpowiedzUsuńPubliczny to może być…
Twórcą i właścicielem tego bloga jest Zyzka. Blog został stworzony dla emerytów pokrzywdzonych niesprawiedliwie zastosowanym prawem powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych.
Do współpracy zaproszeni zostali wszyscy, którzy chcieli pomóc zagubionym w gąszczu przepisów emerytom. Służyli bezinteresowną, profesjonalną pomocą wszystkim, którzy zwracali się z najróżniejszymi pytaniami. Można powiedzieć, że Oni współtworzyli blog.
I za tę kilkuletnią pomoc jesteśmy wszyscy bardzo wdzięczni . Należą się Im wielkie podziękowania.
Blog spełnił swoją rolę i jego działalność w sprawie zawieszonych emerytur została zakończona.
Wraz ze wzrostem świadomości emerytów w kwestii przepisów emerytalnych i większego rozeznania w działaniach organu rentowego i sądów, okazało się, że problemów emeryckich jest dużo więcej. Wtedy ja zdecydowałam się poprowadzić blog.
Zizia przekazała mi administrowanie blogiem, choć nadal pozostaje on Jej własnością.
Z pomocą emerytów walczyłam o zniesienie zwiększonego podatku od wypłaty zawieszonych emerytur, o uregulowanie sprawy emerytów, którzy ”wybrali” emeryturę, o wprowadzenie korzystniejszego przeliczenia urlopów wychowawczych w emeryturach wcześniejszych i wielu innych sprawach, pisaliśmy petycje, pisma w wielu różnych sprawach.
Oprócz różnych działań grupowych, blog pełni rolę doradczą w najróżniejszych problemach emerytów. To było i nadal jest możliwe dzięki wielkiej bezinteresownej, anonimowej pomocy najlepszych na świecie doradców, z ogromną wiedzą w sprawach emeryckich. Za to bardzo, bardzo dziękuję.
Jola i wszystkie doradczynie jesteście WIELKIE. Dziekujemy ze sluzycie nam pomocą. Mery
OdpowiedzUsuńOd początku jestem na blogu. Bardzo dużo uzyskałam informacji, skorzystałam z wzorów pism do sądu, porad. Jestem wdzięczna Pani Joli i innym mądrym Paniom. Nie rozumiem po co to zamieszanie. Pani Jolu bardzo dziękuję i bardzo proszę o dalej. Pozdrawiam i życzę wytrwałości i zdrowia. Przedawniona rocznik 1953
OdpowiedzUsuńWitam i ja tak uważam, że Pani Jola niejednej tu pomogla Wielki szacun dla Pani Pani Jolu ja również bardzo dużo tu się dowiedzialam i skorzystałam z porad pozdrawiam cały rocznik 53 trzymajmy się razem i piszcie kobietki o swoich problemach nie rozwiąże się ich samemu bez wsparcia innych nieprzedawniona
UsuńPrzedawniona53 też dziękuję P.Joli jest pani mądrą i ciepłą osobą- Bardzo dziękuję i pozdrawiam cieplutko!!!!!!
OdpowiedzUsuńDzięki temu blogowi,zakres mojej wiedzy poszerzył się, pokazała to moja rozmowa z urzędniczką ZUS.Bylo duże zdziwienie skąd tyle rzeczy wiem.Pani Jolu dziękuję za wszelkie wskazówki, uwagi.Serdecznie pozdrawiam.
UsuńPani Jolu, może warto przyjąć regulamin bloga? Ułatwiłoby to Pani administrowanie blogiem, a także spokojne, kulturalne realizowanie jego celów.
OdpowiedzUsuńRozprawę w Sądzie w związku z moją emer miałam mieć 30.03.2020 no to mam już z głowy odwołana. Trzeba urodzić się 13 tego. Pozdrawiam życzę dużo zdrowia Teresa 1953
OdpowiedzUsuńTereniu, więcej optymizmu. Przyjmij, że ta 13-tka, to Twój szczęśliwy dzień.
UsuńWiększość Pań, które mają sprawy w sądach, będzie miało przesunięte rozprawy.
Ja mam wyznaczona na 25 marca, o przeliczenie po 30 miesiącach pracy na emeryturze wcześniejszej
Do Tereni.
UsuńKochana nie tylko ty urodziłaś się 13. Jestem nią także ja. Na domiar wszystkiego. 13 maja godz. 13.00
To jest piękna data. Głowa do góry. Buziaczki i pozdrawiam wszystkich cieplutko. Basia
Jolus ja też pracowałam 30 m-cy na wcześniejszej,ale wyczytałam że 53 r nie podlega przeliczeniu.pozdrawiam
UsuńSprawę przeliczenia emerytury z uwagi na przepracowanie co najmniej 30 miesięcy na emeryturze wcześniejszej, kiedyś udawało się niektórym wygrać.
UsuńMy jesteśmy w trudniejszej sytuacji. Nie pracujemy już (w większości), mamy ustalone prawo do emerytury powszechnej. I to są główne zarzuty ZUS do niestosowania przeliczenia emerytury.
Mi dodatkowo napisał ZUS, że tylko urodzeni przed 1949 r. mają prawo do takiego przeliczenia. Ale ten punkt łatwy jest do obalenia.
No cóż, spróbuję zawalczyć. Na sąd w Suwałkach nie mam co liczyć.
Kiedyś w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zapadały korzystne wyroki, ale nie wiem, czy to się nie zmieniło. Oczywiście, w tych prostszych sprawach.
Jak zechcecie, to zamieszczę moje odwołanie do Sądu Okręgowego.
Wyrok SN w sprawie skargi kasacyjnej złożonej przez ZUS: III UK 134/18. Dotyczy przeliczenia emerytury "po 30 miesiącach" kobiecie urodzonej w roku 1953.
Usuńhttp://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iii%20uk%20134-18-1.pdf
W SA we Wrocławiu w sprawie o przeliczenie "po 30 miesiącach" do apelacji emerytki przystąpił RPO. Wyrok SA był jednak niekorzystny dla emerytki.
UsuńDzięki.
UsuńA dawniej i we Wrocławiu Panie wygrywały. Chyba zmienia się orzecznictwo w tej sprawie
Mnie w SO we Wrocławiu Sędzia kazał złożyć RP7 za okres który pracowałam ponad 30 m-cy a dla ZUS nakazał ponownie przeliczyć emeryturę.ZUS i tak odmawia przeliczenia uzasadniając że nie dotyczy to osób urodzonych po 1.01.1949 r.
UsuńIreno, kiedy odbyła się twoja sprawa w SO we Wrocławiu? Czy to była tylko sprawa o przeliczenie po 30 miesiącach, czy może także sprawa o przeliczenie emerytury po wyroku TK dla rocznika 1953?
UsuńDo Pani Joli i Pani Basi, dzięki za wsparcie jak dobrze mieć bratnie duszyczki. Teresa 1953
UsuńMiałam sprawę pod koniec listopada i miałam dwa wnioski; po wyroku TK dla rocznika 1953 i o przeliczenie po 30 miesiącach.Sprawę z TK przegrałam,a o przeliczenie myślałam że wygram Sędzia była miła, no ale ZUS robi po swojemu,jeszcze nie składałam wniosku o urlop wychowawczy na 2 dzieci ale na pewno też nie przeliczą
OdpowiedzUsuńO przeliczenie kapitału i emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem się nie martw. Na pewno ZUS przeliczy, to nie jest problem
UsuńPani Jolu czy to jest sens odwoływać się dalej skoro Sąd nakazuje przeliczyć a ZUS i tak odmawia przeliczeń ja nie mam siły na to wszystko.
OdpowiedzUsuńIrenko, to tylko napisanie i wysłanie pisma do sądu. Myślę, że warto. Można nie iść na rozprawę, bo w kółko to samo się wałkuje. Ale wysłać pismo? Znajdziesz siłę.
UsuńMnie, podobnie jak Natalii, po wyroku Sądu Apelacyjnego, ZUS miał przeliczyć emeryturę i odmówił.
No i trzeba znowu odwołać się do sądu. Ale też nie można już zostawić sprawy na takim etapie.
Pani Jolu bardzo dziękuję, spróbuję mam jeszcze trochę czasu od jutra będę działać.
OdpowiedzUsuńOtrzymałam apelację z ZUS,jestem przedawniona. Sąd Okregowy wydał wyrok korzystny, ale bez wyrównania za 3 lata wstecz, więc odwołałam się ja i ZUS. Odpowiedź napisać w ciągu 14 dni, podano w.p.z. 4500 zł. Górna część pisma ok, natomiast okazuje się, że miałam sprawę na drugim końcu Polski, zamiast w styczniu, to w listopadzie. ZUS napisał apelację na podstawie ściągi innego ZUS. Żąda obciążenie mnie kosztami. Zarzuca sądowi okr. brak podstawy prawnej w orzeczeniu. Zaznacza, że przepis art 114 określa przesłanki zmiany wysokości emerytury, natomiast przesłanką nie jest ani orzeczenie TK ani zmiana przepisów prawa w zakresie sposobu wyliczania świadczeń. Czy znowu mam kolejny raz pisać o art 114, czy ta " Odpowiedź" jest konieczna. Na pocztę nie mam zamiaru iść, emaila nie podano, jeszcze ta sytuacja...... Pozdrawiam Ela
OdpowiedzUsuńWidzę ze Organowi Rentowne mu zaczyna już brakować argumentów jeżeli leci na łatwiznę i korzysta z innych Wyroków wnerwia mnie to,że zarzuca Sądowi brak podstawy prawnej! A sam co robi? Gdzie jest podstawą prawną zawieszania naszych niekorzystnych emerytur powszechnych? Gdzie jest podstawa prawna wstrzymania waloryzacji składek i kapitału? Prawo jest dla.wszystkich pozdrawiam wszystkich i trzymajmy się i siedzimy w domach w tym niebezpiecznym dla nas szczególnie okresie nie dajmy się musimy wytrwać do końca
UsuńNiech Pani zadzwoni do Sądu niech poda adres e maila lub wejść na stronę Sądu tam na pewno będzie podany adres bo na pocztę lepiej się nie wybierać teraz a rezygnować nie można za dużo nas to zdrowia i nerwów kosztowało pozdrawiam
UsuńElu, już się spotkałam i z błędami w datach (u Natalii), z zarzutem, iż sąd nie wskazał przepisu do przeliczenia. Wydaje mi się, że zarzut, iż apelacja dotyczy innej sprawy niż Twoja, powinien spowodować odrzucenie apelacji. Ale jak sąd zareaguje na to, nie wiadomo.
UsuńMusisz odpowiedzieć na te apelację ZUS.
Myślę, że jak zadzwonisz do sądu, to dowiesz się, jak masz złożyć odpowiedż, albo, że termin jest przesunięty.
Odezwij się do mnie na e-mail, to podrzucę Ci ściągi do napisania odpowiedzi.
emerytura.zawieszenie@wp.pl
Dziękuję Joli i Paniom. Pomimo nieścisłości, o których pisałam wczoraj, ta apelacja dotyczy mnie, tak uważam. Uzasadnienie wyroku sądu okr. było mało konkretne. Tylko początek pisma nie mój. Jolu, napisze wieczorem maila. Już korzystałam z Twojej pomocy w połowie lutego. Ela
OdpowiedzUsuńWitam.Dziewczyny coś mi się stało w telefonie i nie mogę do Was pisać komentarzy z telefonu który zawsze mam pod ręką.Pisać pisze ale ich nie wysyła. teraz przyszłam na komputer ale nie zawsze mam dostęp .No to teraz Was mocno pozdrawiam i życzę dużo spokoju.Proszę nie przepracujcie się w tych trudnych dniach.Pozdrawiam Gienia
OdpowiedzUsuńDzięki, Gieniu. Musimy podtrzymywać się wzajemnie na duchu .
UsuńKażdy z Nas może zwrócić się do Sądu z pismem. Trzeba utworzyć profil zaufany e PUAP .Dla przykładu : https://www.zielona-gora.so.gov.pl/? mod=131 tutaj jest elektroniczna skrzynka podawcza e PUAP
OdpowiedzUsuń