Strony

24 czerwca 2019

Projekt ustawy o emeryturach w senacie


Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 178), Komisji Ustawodawczej (nr 336)

                                           25.06.2019 r.
                          godz. 12.15, sala 176

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr1175).



https://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,163,1,komisja-ustawodawcza.html


Transmisję z posiedzenia obu komisji senackich będzie można obejrzeć w internecie, korzystając z linka
https://www.senat.gov.pl/transmisje/biezace-transmisje/




181 komentarzy:

  1. Drogie Panie, jeśli otrzymacie decyzje z ZUS (zwłaszcza niekorzystne), budzące Wasze wątpliwości, czy też z sądu pracy, piszcie o tym na blogu.
    Mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy odpowiedzi i rozwiązanie dla każdej z Pań.
    Proszę tez dobre duszki o pomoc i z góry za nią dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. KASIAM
      Pani Jolu mama dostała pismo z sądu z odpowiedzią ZUS. Co napisać do sądu, skoro ZUS nie bierze pod uwagę art.114? I uważa, że wyrok TK "nie jest nową okolicznością"? Bardzo proszę o pomoc. Poniżej uzasadnienie ZUS.

      wnoszę o: oddalenie odwołania w całości.
      UZASADNIENIE
      W związku ze skargą o wznowienie postepowania organ rentowy zaskarzona decyzją odmówil uchylenia decyzji oraz stwierdzil, ze decyzja ta wydana zostala z naruszeniem prawa. Wydane rozstrzygniecie organ rentowy opart na przepisach art. 151 § 2 w zm. Z_ art. 146 § 1. ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. — Kpa(Dz.U.z2018 r.poz. 2096zezm.),dalej jako Kpa.
      dowód:decyzja
      Wnioskodawczyni złozyła odwołanie od tej decyzji, w ktorym powoluje sie na wyrok TK i wyjasnia, dlaczego decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej jest krzywdzaca. Nadto wskazuje tryb art.114 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej jako wlasciwy do rozpatrzenia jej zadania.
      dowód: odwołanie
      Odwołanie wnioskodawczyni nie moze zostać uwzglednione.Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2019 r. (sygn.aktP20/16) orzekł, ze art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, w brzmieniu obowiazujacym do 30 wrzeSnia 2017 F., W zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, ktére przed 1 styeznia 2013 r. nabyly prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji.
      W wyniku wejscia w zycie tego wyroku kobiety urodzone w 1953 r., ktérym decyzja o przyznaniu emerytury zostata wydana z uwzglednieniem art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej (tj. w przypadku, gdy ich emerytura zostala pomniejszona o sum¢ kwot pobranych wezeSniej emerytur), moga wystapi¢ ze skargq o wznowienie postepowania — w terminie jednego miesiqca od dnia wejscia w zycie wyroku TK
      Celem wznowienia postepowania jest ustalenie, czy postepowanie zwykle byto dotknigte okreslonymi wadami i usuniecie tych ewentualnych wadliwosci.
      W wyniku wznowienia postepowania organ rentowy moze:
      . wydaé decyzje odmawiajacq uchylenia decyzji dotychezasowej ze wzgledu na brak podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1 lub art. 145a (art. 151 § 1 pkt 1K pa.),
      s albo uchylié decyzj¢ dotychczasowa, gdy stwierdzi istnienie podstaw do jej uchylenia i orzec na nowo co do istoty sprawy (art. 151 § 1 pkt2 K pa.),
      . albo stwierdzi¢, ze zaskarzona decyzja zostala wydana Z naruszeniem prawa, gdy wystepujq przestanki negatywne okreSlone w art. 146 §1i2 K pa. wylaczajace dopuszczalnosć uchylenia decyzji w trybie wznowienia postepowania (art. 151§2Kpa.).
      W tej sprawie postepowanie wznowieniowe zostało wszczete w związku z terminowo ziozoną skarga.
      W wyniku tego postepowania organ rentowy stwierdzil, ze decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej zostala wydana z naruszeniem prawa, ale jednoczesnie wystapila przesłanka negatywna okreglona w art. 146 § 1 Kpa. która kategorycznie wyłącza dopuszczalnosć uchylenia wadliwej decyzji w trybie wznowienia postępowania(art. 151§2K pa).
      Ta negatywna przestanką jest tu uplyw piecioletniego terminu. Ten termin jest terminem materialnym, a liczy sie go od dnia doreczenia decyzji przyznajacej emeryturę powszechnę do dnia zgloszenia skargi 0 wznowienie postepowania.
      Decyzja 0 przyznaniu emerytury powszechnej wydana zostala przez organ rentowy, a nastepnie wystana listem zwykłym.
      Reasumujac, w tej sprawie na etapie postepowania przedsqadowego mozna byto jedynie stwierdzié, ze decyzja wydana zostata z naruszeniem prawa, lecz nie mozna byto jej uchylié, bo uptynat pigcioletni termin od wydania i doreczenia tej decyzji. Tym samym nie mozna bylo wnioskodawezyni ponownie obliczy¢ wysokosci emerytury powszechnej od podstawy obliczenia niepomniejszonej 0 sum¢ kwot wezesniej pobranych emerytur.
      Rozstrzygniecie takie jest w pełni zgodne z zastosowanym art. 151 § 2 wzw. zart. 146 § 1 Kpa. Natomiast z braku ku temu przesłanek nie mozna byto zastosować wskazanego w odwolaniu art. 114
      ustawy emerytalnej (wyrok TK nie jest nowa okolicznoscią w rozumieniu tego przepisu).
      Wobec powyzszego wnosimy jak na wstepie.

      Usuń
    2. Na początku swojej odpowiedzi napisz, że podtrzymujesz swoje stanowisko (mamy) wyrażone w odwołaniu od decyzji odmownej ZUS w sprawie wznowienia postępowania w sprawie ponownego obliczenia emerytury i nie zgadasz się ze stanowiskiem ZUS, albowiem:

      Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 6 marca 2019 r. pisze: „ pojęcie „wznowienia postępowania”, o którym mowa w art. 190 ust. 4 Konstytucji ma szersze znaczenie niż pojęcie „wznowienia” w sensie technicznym, przewidziane w odpowiednich procedurach regulowanych w ustawach i obejmuje wszelkie instrumenty proceduralne stojące do dyspozycji stron, organów i sądów, wykorzystanie których umożliwia przywrócenie stanu konstytucyjności orzeczeń”.

      Według Sądu Apelacyjnego w Łodzi:

      „Instytucja ponownego rozpoznania uprawnień, którą w odróżnieniu od wznowienia postępowania, posługuje się ustawodawca tylko w odniesieniu do postępowania przed organem ubezpieczeń społecznych, i to bez względu na to, czy okoliczności powodujące ponowne rozpoznanie sprawy wystąpiły przed jej pierwotnym rozstrzygnięciem, czy też po nim, została wprowadzona zamiast wznowienia postępowania administracyjnego (art.145KPA)”.

      „ Pod pojęciem „okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji” o których mowa w art.114.ust.1 ustawy emerytalnej, rozumieć należy też niezgodność z Konstytucją danej normy prawnej, która stanowiła podstawę wydania decyzji.”
      „Wzruszalność na gruncie art.114 ustawy to szczególny sposób pozbawienia skutków prawnych prawomocnych decyzji emerytalno-rentowych, niweczący skutki obiektywnie wadliwych decyzji z mocą wstecz.”

      Nie ma zatem żadnych przeszkód, aby ZUS obliczył moją emeryturę na podstawie art. 114. ust. 1 ustawy emerytalnej o FUS.

      Usuń
    3. KASIAM
      Bardzo Pani dziękuję! A prosić w piśmie o zawieszenie do czasu ukazania się ustawy czy to dopiero w sądzie na rozprawie?

      Usuń
    4. Możesz równocześnie poprosić o zawieszenie postępowania. Prawdopodobnie wydłuży to czas wyznaczenia rozprawy, gdyż sąd może najpierw wysłać Twój wniosek o zawieszenie do ZUS. A to chyba dobrze

      Usuń
  2. Przeczytałam tzn ze.emerytki 53 będą mogły ponownie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury bez względu na to na jakiej podstawie pobierają emeryturę oraz czy od ostatniej wydanej lub pobranej decyzji Monako 5 lat i wsio rozumieć należy ze dalej zostawiają dla ZUS sposób przeliczania chyba nie oto nam ko ietki chodziło i dalej bezkarnie ZUS będzie ignorowal o rzetelności informowania emerytów o przepisach ich dotyczących pozdrawiam emerytka 53

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam ten projekt , nic niema na temat sposobu przeliczenia emerytury. Tylko że ZUS ponownie przeliczy i chyba decyzja należy do ZUSu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przedawniona. W projekcie nie ma noc o sposobie przeliczania. Zostanę chyba tylko odwieszona i na wcześniejszej do końca życia, pomimo 43 lat pracy. Gdzie moje składki, dlaczego nie mogę z nich skorzystać? Weszlysmy w pułapkę prawną i pomimo TK nie chcą nam tego naprawić. Aż płakać się chce, ale mamy państwo prawa!!!!

      Usuń
    2. Nie ma mowy

      Usuń
  4. Proszę o pomoc. Jestem przedawniona.Otrzymałam zawiadomienie z sądu na rozprawę z odpowiedzią z ZUS -odmowna Fakt jest taki że ja nie otrzymałam decyzji o emeryturę powszechną, poczta nie dostarczyla. W piśmie zus pisze że za datę dostarczenia przesyłki należy uznać 6 dzień roboczy od dnia nadania. Postawa prawna Dz Ustaw z 2013 poz 545 rozporządzenie ministra cyfryzacji par 3 z 29 kwietnia 2013. Pisze zus że decyzje wysłali 29 marzec 2013 Byłam w zus z pismem o odpis decyzji ale pani pisma nie przyjęła tylko wydrukowala mi ją bez podpisu. Co mam z tym zrobić,bo do piątku muszę wysłać odpowiedz do sądu. Jaga 53. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przypadku wysłania decyzji z ZUS listem zwykłym, ZUS nie dysponuje dowodem doręczenia owych decyzji, a co za tym idzie – nie wie kiedy i czy w ogóle decyzje zostały doręczone! Przyjmowane szacunkowo daty doręczenia nie są dowodami doręczenia.
      W myśl art. 39 k.p.a. organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy.
      Co do doręczenia odpisu decyzji wydanych przez organ rentowy, to kodeksowa reguła pokwitowania wyrażona w art. 39 k.p.a. została zmodyfikowana przez art. 71a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym ZUS może przesyłać pisma i decyzje listem zwykłym, jednakże w razie sporu ciężar dowodu doręczenia pisma lub decyzji, spoczywa na Zakładzie.
      Z powyższego jednoznacznie wynika, że to na organie rentowym, jako organie administracji publicznej spoczywa obowiązek wykazania daty doręczenia decyzji i od tej konkretnej daty można zacząć liczyć 5-letni termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania
      Brak dowodów doręczenia decyzji nie może powodować ujemnych konsekwencji dla adresata pisma w sytuacji, gdy kwestionuje się datę doręczenia.

      Jeżeli decyzja ZUS została doręczona listem zwykłym, Zakład nie ma dowodu na jej doręczenie, i dlatego nie przysługuje mu prawo do odmowy uchylenia decyzji wydanej z naruszeniem prawa na podstawie przepisu 146 § 1 k.p.a.
      Wynika to z faktu, że określony w art. 146 kpa okres 5-letni biegnie od daty faktycznego doręczenia decyzji, a nie od daty jej wydania.

      Wydrukowana z komputera decyzja, bez podpisu, decyzją nie jest, jest co najwyżej wydrukiem projektu decyzji. Decyzja musi być właściwie podpisana, bez podpisu nie jest dokumentem. Wręczenie takiego wydruku bez podpisu nie oznacza, że strona otrzymała.

      Z powyższych powodów w sądzie trzeba domagać się uchylenia decyzji ZUS z 2019 odmawiającej uchylenia decyzji z 2013 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez organ rentowy.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo. Jaga 53

      Usuń
  5. Dopisek do Jaga 53 w pozwie do sądu nie pisałam że nie otrzymałam decyzji. Wówczas przesłano mi decyzję o waloryzacji emerytury i myślałam że tak musi być. Jestem gapa-wiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To napisze pani teraz, w odpowiedzi na odpowiedź zus, pani odpowiedź to jednocześnie uzupełnienie i skonkretyzowanie odwołania, ważne aby to było podniesione jako główny powód do uchylenia zaskarżonej decyzji, skoro decyzja nie doręczona, to termin 5-letni z art. 146 kpa nie biegnie, dlatego należało wznowić i uchylić decyzje z 2013 i wydać nową i z prawidłowo ustaloną emeryturą ENP.

      Usuń
    2. Jeśli składałaś skargę o wznowienie postępowania, to przecież musiałaś znać decyzję, co dowodzi, że ją otrzymałaś, czyli, że została ci doręczona.

      Usuń
    3. Sprawę emerytek rocznik 53 poznałam jak zapadł wyrok TK. Napisałam skargę do zus o wznowienie postępowania.ZUS przysłał mi postanowienie i decyzje odmowna z której dowiedziałam się że wydano w 2013 roku decyzję o symbolu ENP.Właśnie tej decyzji nie otrzymałam. Jaga 53

      Usuń
    4. Jaga 53,
      moje pytanie jest: jak mogłaś składać skargę o wznowienie postępowania w sprawie decyzji ZUS z 2013 r., której, jak twierdzisz - nie dostałaś?

      Usuń
    5. Znalazłam ten blog .Zrozumiałam że na podstawie wyroku trybunału konstytucyjnego trzeba złożyć skargę aby przeliczyli emeryturę wcześniejszą. Jak pisałam skargę do zus to powolalam się na wyrok TK nie pisząc o żadnej decyzji. Moje pismo było krótkie -o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem tk. Jaga 53

      Usuń
    6. Jak czytałam ten blog to nie wiedzialam o czym piszą jeżeli chodzi o decyzje ze znaczkiem ENP.WŁAŚNIE. Czy uważasz ze to nie ma sensu o czym piszę? Jaga 53

      Usuń
    7. Ja nie oceniam czy ma sens czy nie ma sensu. Staram się tylko zrozumieć jak to możliwe, że jeśli pamiętasz, że złożyłaś wniosek o emeryturę powszechną w 2013 roku, to już cię później nie interesowało jaką decyzję wydał ZUS. A jednak skargę o wznowienie postępowania złożyłaś. Czy w takiej sytuacji sąd ci uwierzy, że nie dostałaś decyzji z ZUS?

      Usuń
    8. Jaga złożyła skargę o wznowienie postępowania od takiej decyzji, jaką miała. Dopiero z uzasadnienia decyzji odmownej dowiedziała się, że była wydana decyzja w 2013 r., której ona jednak nie otrzymała.

      Wydruk komputerowy bez podpisu to nie jest decyzja. Zus powinien jej teraz doręczyć prawidłowo brakującą jej decyzję z 2013 r.

      Według mnie sąd powinien uchylić decyzję odmowną i zobowiązać zus do doręczenia Jadze53 decyzji z 2013 r.
      Od daty doręczenia tej decyzji z 2013 r. w terminie 1 miesiąca od daty doręczenia będzie mogła złożyć wniosek EWS o wycofanie wniosku z 2013 r. na który ta decyzja została wydana, będzie też mogła w tym samym terminie od niej się odwołać.

      Usuń
    9. Decyzję o emeryturze dostaje się na wniosek zainteresowanej osoby jak Jaga 53 mogła nie interesować się brakiem odpowiedzi ZUS , bo ZUS bez wniosku napewno by nie wydał decyzji

      Usuń
    10. Dana
      Jaga złożyła wniosek w 2013 roku, ale dopiero teraz się zorientowała, że nigdy nie otrzymała z ZUS decyzji na tamten wniosek a sama nie zapytała wtedy w ZUS jaka była decyzja po jej wniosku. Dopiero teraz, po wyroku Trybunału upomniała się o tamta decyzję.

      Usuń
    11. gdzie szukać wzoru pisma do sądu, jestem nieprzedawniona

      Usuń
    12. Miała najwyraźniej zaufanie, że decyzja jest taka, jak powinna być, poza tym pewnie nie miała wtedy takiej wiedzy, jaką ma teraz, decyzje zus, szczególnie te białe ENP to na początku mało kto rozumiał

      Usuń
    13. 18:23
      jakoś mnie to nie przekonuje. Ale oczywiście to sprawa pomiędzy Jagą 53, ZUS-em i sądem. Wydawało mi się, że jak ktoś składa wniosek o coś tak ważnego jak emerytura powszechna to chce wiedzieć jaką dostał decyzję. Inaczej to po co składać wniosek?

      Usuń
    14. Nawet sobie nie wyobrażasz ile ludzi w ogóle nie rozumie dokumentów urzędowych, decyzje niebieskie dot. emerytury wcześniejszej były przejrzyste, zawierały konkretne wyliczenia i objaśnienia, a jak pojawiły się te białe, to z nich nie było wiadomo, były podane tylko gotowe liczby.

      Usuń
    15. Może to się wydać naiwne ale otrzymana w tym czasie decyzja o waloryzacji emerytury zamroczyla mój umysł i pomyślałam że skoro nic się nie zmieniło to już nie otrzymam żadnego pisma czy decyzji. JAGA

      Usuń
  6. Otrzymana decyzja z zus, krótka informacja, że przeliczono z uwzglłędnieniem wyroku TK, jednak i tak wychodzi niższa niż OBECNIE pobierana emerytura.
    Wiadomo, że będzie niższa bo od 2013 roku poprzez waloryzację oraz doliczenia ( pracuję na 1/2 etatu ) z mojej wyliczonej wtedy emerytury ( na 2013 rok ) ok 1100zł mam emeryturę ok 1550zł i zus porównuje do DZISIEJSZEJ kwoty co jest z góry skazane na niepowodzenie. Zus nie przedstawił szczegółowych wyliczeń. Doliczył tylko odliczoną w 2013 r kowtę 90.000 ( z sumy wczesniejszych wypłat )
    Chcę się odwołać do sądu, tylko czy ktoś z Państwa dysponuje wzorem co powinnam napisać? Jak to uargumentować?
    Maria. K

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszukaj w archiwum z maja tam jest wzor do Sądu dla przedawnionych i nieprzedawnionych pozdrawiam

      Usuń
  7. Kobietki ile tych czytań bedzie?

    OdpowiedzUsuń
  8. Złożyłam odwołanie do Sądu o niewłaściwe wyliczenie emerytury. Potem złożyłam wniosek o wycofanie wniosku z 2014 o e.p.otrzymalam odpowiedź z ZUS że będzie rozpatrzony po otrzymaniu akt z Sądu. Jagoda Olsztyn

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Również wysłalam pismo o wycofanie wniosku z 2014.r byłam pewna ze skoro decyzję mam uchylona po wyroku TK to i wniosek jest wycofany nic mylniejszego bo ZUS przeliczal mi emeryturę po wyroku T K właśnie wzorujac się na tym Starym wniosku a przecież ja cały czas jestem na em wcz bo em powsz jest niższa w odpowiedź z ZUS negatywna oczywiście powołał się na Art 116 ust 2 o emeryturach i rentach z FUZ a dlaczego tego Art nie podali we wniosku kiedy złożyłam.w 2014 o przeliczenie emerytury odwolam się.do Sądu podrawiam

      Usuń
  9. Sądy teraz będą zawalone

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No co z tego jak jeszcze nikt nie wygrał ,a za to płacimy wszyscy podatnicy. Dopóki nie będzie ustawy sądy pójdą za zusem.

      Usuń
  10. Kiedy ten horror się zakończy

    OdpowiedzUsuń
  11. Jutro jest posiedzenie komisji czy Może ktoś się wybiera

    OdpowiedzUsuń
  12. Napisałam do sądu swoją odpowiedź na stanowisko ZUS. Na rozprawie ma być pełnomocnik zus. W przypadku przegranej mam ponieść koszty zastępstwa procesowego. Nie wiem tylko jaka jest wartość sporu. Jestem przedawniona. Pozdrawiam Halina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zUS nawalil na Caleb linking I jescze będą ściągać kasę z ciemnego ludu to jak się zapis w pouczeniu decyzji ze postępowanie odwoławcze w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest wolne od opłat nie ma żadnej wzmianki o sprawach przegranych i poniesionych z tego tytułu kosztów

      Usuń
    2. Na całej linii ma być

      Usuń
    3. Na rozprawie zapytaj, na jakiej podstawie ZUS żąda zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, czy ustalił wartość sprawy, gdyż:

      Według uchwały Sądu Najwyższego (uchwała SN w składzie 7 sędziów z dnia 20 lipca 2016 r. sygn. akt III UZP 2/16) sprawy ubezpieczenia społecznego są sprawami majątkowymi, a zatem do kosztów sądowych zalicza się wynagrodzenie reprezentującego stronę radcy prawnego (adwokata).
      Koszty zastępstwa strony przez profesjonalnego pełnomocnika zależne są od wartości przedmiotu sporu (wartości przedmiotu zaskarżenia).
      Podjęta uchwała spowodowała konieczność wskazania przez stronę wartości sporu, sądy wzywają strony do podania tej wartości.

      Usuń
    4. Można poprosić sąd o zwolnienie od zwrotu kosztów zastępstwa procesowego

      Usuń
  13. Zastanawiam dlaczego zus przelicza emerytury r 53 nie czekając na ustawe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przelicza nieprzedawnionym zgodnie z ustawa obecnie obowiązującą oraz rozpatruje wnioski pierwszy raz zlożone o emeryturę powszechną, przedawnione czekają na nową ustawę

      Usuń
  14. Chodzi o te nieprzedawnione, widocznie w ustwie już wiedzą jak będzie i liczą. A jak liczą to wiadomo wg starych zasad z pominięciem art. 25

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy posiedzenie Komisji będzie transmitowane?

    OdpowiedzUsuń
  16. Po pierwszym czytaniu, co dalej? Moze kto jest zorientowany,jak przebiega dalsza procedura?

    OdpowiedzUsuń
  17. dalsze czytania

    OdpowiedzUsuń
  18. Dziękuję bardzo Jolu za pomoc - wzory pism do Sądu./wyjaśnienie do 14 dni i zawieszenie sprawy/ Dzisiaj otrzymałam z Sądu - postanowienie: na podstawie art 178 k.p.c. zawiesić postępowanie w sprawie. Teraz co mam dalej robić - czekać??? A kto ma wznowić sprawę jak się ukaże wyjaśnienie??? Dziękuję bardzo pozdrawiam Wszystkie Panie rocznik 53r. Ewa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewa jeżeli Nowa ustawa będzie dla ciebie korzystna to składasz do Sądu pismo o umorzenie Sprawy a do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury w zwiazku z now a ustawa a jeżeli ustaea nie bedzie dla Ciebie korzystna to składasz w Sądzie pismo o wznowienie sprawy pozdrawiam

      Usuń
    2. Witam. A jezeli będzie nie korzystna to odwołać się do sądu tylko czym argumentować.Trzeba udać się do prawnika bo samemu nie wiele się wskóra.

      Usuń
    3. Chyba jakieś argumenty do Sądu wniosłas i ich się trzymaj i poczytaj komentarze na tym blogu cofnij się do archiwum zrob notatki zawsze się one przydadzą ja tak robię pozdrawiam

      Usuń
    4. Dziękuję Unknown - tak zrobię . Pozdrawiam powodzenia wszystkim Paniom życzę Ewa.

      Usuń
  19. Musimy oddać ta ustawę do rozpatrzenia do TKUE.

    OdpowiedzUsuń
  20. Wznowić albo umorzyc po nowej ustawie

    OdpowiedzUsuń
  21. Przelicza pierwszakom i nie przedawnionym , dlatego chyba nic nie wskóramy oprócz nie potrącenia wcześniejszych emerytur ,ale nic to nie da. Zus przecież wie o tych niekorzystnych przeliczeniach ,bo panie odwołują się do sądu.

    OdpowiedzUsuń
  22. Malutka 24 czerwiec 2019

    Wcześniej pisałam , że ZUS nie uwzględnił mojej skargi gdyż otrzymali 24.04.2019.Udowodniłam date wysłania.
    Na moją skargę odnośnie uchybienia terminu w dniu dzisiejszym otrzymałam z ZUS postanowienie i decyzję
    Postanowienie
    ZUS po rozpatrzeniu Pani skargi o wznowienie postępowania z dnia 23.04.2019 r.,na podst.art.145 a i art.149§ 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. KPA (Dz.U.z 2018 r. poz.2096, z późn. zmianami postanawia wznowić postępowanie w sprawie emerytury przyznanej Pani z dnia 06.06.2013r.
    Uzasadnienie :
    W dniu 23.04.2019r. zgłosiła Pani skargę o wznowienie postępowania w sprawie emerytury.Zakład przyznał Pani prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego zgodnie z art.25ust.1b ustawy (Dz.U.z 2018r.poz 1270 z póżn .zm.) podstawa obliczenia emerytury została pomniejszona o kwoty pobranej wcześniej emerytur. Decyzja ta jest prawomocna.
    TK wyrokiem z 6 marca 2019r.orzekł, że art.25 ust.1bw/w ustawy w zakresie , w jakim dotyczy kobiet urodzonych .w 1953r., które przed 1 stycznia 2013r. nabyły prawo do emerytury na podst.qart.46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji .W związku z wyrokiem TK zakład wznawia postępowanie w sprawie emerytury.
    Pouczenie
    Zgodnie z art.83bust.2 ustawy z dnia 13 października 1998r.(Dz.U.z 2019 . poz 300, z póżń.zm.) na niniejsze postanowienie zażalenie nie przysługuje.
    Bardzo długi ten post odnośnie decyzji ,którą również dzisiaj otrzymałam napiszę w następnym poście.

    OdpowiedzUsuń
  23. Malutka 24 czerwiec 2019r. 18;31

    Ciąg dalszy mojego postu z godziny 18:05
    W dniu 24.06.2019 r. otrzymałam również decyzję z ZUS
    W związku ze skargą z 23.04.2019r. tu powołują się na KPA i dalej ZUS odmawia uchylenia decyzji i stwierdza, że decyzja o EP…. z 6.06.2019r. została wydana z naruszeniem prawa .Następnie, że decyzji nie można uchylić gdyż upłynęło 5 lat. Organ tylko może stwierdzić , że decyzja została wydana z naruszeniem prawa oraz wskazuje okoliczności z powodu , których nie uchylił tej decyzji.(upływ 5 lat i nie jest możliwe uchylenia tej decyzji). Zakład odmawia zmiany decyzji w sprawie EP – odmawia ponownego obliczenia wysokości emerytury od niepomniejszonej podstawy jej obliczenia o kwoty pobranych wcześniej emerytur ponieważ nie zaszły przesłanki zmiany decyzji określone art. 114 ust.1 ustawy emerytalnej, w szczególności nie przedłożono nowych dowodów ani nie ujawniono nowych okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji przyznającej EP. Wobec powyższego Zakład odmawia uchylenia zaskarżonej decyzji i stwierdza jej wydanie z naruszeniem prawa. Na końcu napisali: uchyla się decyzję z 24.05.2019r. to jest tą ,którą wydali , że skarga została wniesiona po terminie tj w dniu 24.04.2019 r.
    Na końcu pouczenie , że można wnieść odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak zus obliczył,że okres 5-letni minął? Pewnie na podstawie daty decyzji, a powinien na podstawie dowodu doręczenia Tobie, co do dnia, bo termin 5-letni biegnie od dnia doręczenia, a nie od dnia wydania decyzji. Jak się czyta, to niektóre osoby do tej pory nie mają jeszcze doręczonych decyzji z 2013 r. Przeanalizuj to.

      Usuń
    2. Gdzieś tu wyczytałam ze ZUS od daty wysłania 6 dni na doręczenie ale przecież są wolne soboty niedziele święta które nie powinny się liczyć

      Usuń
    3. Wg rozporządzenia ministra cyfryzacji liczy się 6 dni roboczych

      Usuń
    4. To co przewiduje rozporządzenie wcale nie oznacza, że tak faktycznie było w danym przypadku.
      To jest tylko przepis ogólny dotyczący wszystkich przesyłek zwykłych, to jest tylko przewidywany termin, szacunkowy czas doręczenia, ale np. nigdy nie dochodzą przesyłki nigdy nie wysłane.

      Zus najpierw musi udowodnić, że w ogóle decyzję wysłał, a potem udowodnić, że dawniej niż 5 lat temu ten list został doręczony. Muszą być dowody. To rozporządzenie to przepis, a nie dowód na doręczenie decyzji, reguluje jak powinno być, ale przecież nie zawsze tak jest. Tak samo jak przepisy regulują sposób obliczania emerytury a w praktyce to jest różnie.

      Usuń
  24. Powinna Pani odwolac się do sądu po miesiącu sprawa się przedawnia

    OdpowiedzUsuń
  25. A jak będzie już opublikowana ustawa i nie odwołań się do sądu to ZUS już nie przeliczy?

    OdpowiedzUsuń
  26. Miałyśmy już raz nauczkę wątpliwe żeby ustawa była w ciągu miesiaca

    OdpowiedzUsuń
  27. Coś mi się wydaje, że z ustawą nie zdążą. Wielki szum. Chyba o to chodziło rządzących. Zus ma trochę pracy w tym całym zamieszaniu. My przedawnione nic nie zyskamy. Szkoda zdrowia. Pozdrawiam Wszystkie Panie

    OdpowiedzUsuń
  28. Czekali 5 lat na TK to teraz będzie podobnie z ustawą!

    OdpowiedzUsuń
  29. Wydaje mi się że ta ustawa jeżeli będzie to tylko zniesie czas przedawnienia i art 25 tj bez pomniejszenia wczesniej pobranych emerytur i to wszystko . Coo znaczy dlanas przedawnionych i nieprzedawnionych wielkie g.... .
    Przecież tak przyjrzeć się temu wszystkiemu to nic wielkiego nie zribiono ddadzą to co zabrali. Jak można zabrać to co wcześniej dali. Wielkie oszustwo, to zrobił rząd P. Tuska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak będzie. Tylko te Panie, które pierwszy raz złożyły wniosek zyskały. My przedawnione i nieprzedawnionione nic, albo niewiele zyskamy. Złożylysmy wcześniej wnioski to dostalysmy po łapach.

      Usuń
  30. Pisac do prezesa Kaczyńskiego ,Pis potrafi przegłosować ustawę nawet w nocy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko co ta ustawa da.Odwiesi przeterminowane, a gdzie jednolite naliczanie?

      Usuń
  31. Przedawniona - Dostałam odpowiedz Sądu-Lublin na moje odwołanie w sprawie uchylenia zaskarżonej decyzji ZUS w sprawie przedawnienia.
    Mam 14 dniowy termin na złożenie pisma, w którym ustosunkuję się do treści odpowiedzi ZUS na moje odwołanie ewentualnie zgłoszę wnioski dowodowe.
    ZUS stoi na stanowisku, iż upłynęło 5 lat i w tym zakresie wyłącza stosowanie art 114 ustawy emerytalnej. Co nowego mogę pisać jak już wszystko popisałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytaj moją odpowiedż dla Kasi (w pierwszych komentarzach na tej stronie)

      Usuń
  32. Witam Panie 1953, przeczytajcie Gazetę Pomorską Emerytki 1953 chcą, by na wyroku TK wszystkie skorzystały, nareszcie napisały prawdę co My chcemy, że prawie wszystkie uwagi nasze 200 , dotyczą tego samego, waloryzacji kapitału i składek, tzn, że czytają nasze uwagi do ustawy, pozdrawiam
    Wanda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Link do tego artykułu w "Gazecie Pomorskiej":

      https://pomorska.pl/emerytki-1953-chca-by-wszystkie-skorzystaly-na-wyroku-tk-we-wtorek-senat-wraca-do-projektu-ustawy/ar/c1-14234249

      Usuń
  33. Chciałam zapytać, czy do wyroku TK doprowadziły panie które wycofały wnioski i teraz sa pierwszakami, czy te panie nieprzedawnione.Bo mi sie wydaje że skorzysta tylko jedna grupa, a miało być 100 tyś pań.

    OdpowiedzUsuń
  34. Janka z Krakowa 24 czerwiec 2019 22:15
    Też jestem przedawniona, odwołałam sie do sadu po odmownej decyzji ZUS aby decyzja sie nie uprawomocniła. Pozew do sądu napisałam wg wzoru z tutejszego bloga.Rowniez mam sie ustosunkować do opinii prawnika ZUS,który wnosi o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów postępowania , w tym kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych. W decyzji jest wyraźnie napisane że sprawy ubezpiczonego przed sądem pracy są bezpłatne, więc dlaczego zasądzenie kosztów? Czy tak można? Ponadto co jeszcze można pisać na tę opinię prawnika? Proszę madrych o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ela. Ja już pisałam dokładnie to samo 11 czerwca godz. 23.30. Może Pani wrócić do komentarzy na mój wpis, jest ich kilka. Niestety, nie wszystkie panie mają taką informację. Pomimo tego napisałam odpowiedź na pismo ZUS do sądu w ciągu 14 dni. Pozdrawiam.Ela

      Usuń
  35. Senat się może pośpieszy ale jest jeszcze sejm

    OdpowiedzUsuń
  36. Janeczko, przeczytaj moją odpowiedż dla Kasi i Haliny (na tej stronie).
    Bezpłatność nie dotyczy zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, niemniej, sąd okręgowy zwykle nie zasądza tych kosztów dla emeryta. Można też poprosić sąd o zwolnienie od kosztów zastępstwa procesowego.
    Aby ZUS mógł domagać się zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, musi podać wartość sprawy.

    W sprawie opłat za czynności radców prawnych (Dz. U. poz. 1804) stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
    1) do 500 zł – 90 zł;
    2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
    3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
    4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
    5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
    6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
    7) powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
    8) powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
    9) powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł

    OdpowiedzUsuń
  37. Janka z Krakowa
    Pani Jolu przeczytałam Pani odpowiedź dla Kasi aby powołać sie na art.145KPA , ale w opinii prawnika ZUS mojego odwołania Radca pisze że art.145 jest obwarowany warunkiem wskazanym w art.146 KPA, że nie mozna uchylić decyzji wydanej na podstawie aktu normatywnego niezgodnego z Konstytucją, jeżeli od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie piszę, aby powołać się na art. 145, ale na 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zamiast stosowania przez ZUS art. 146.
      Przeczytaj dokładnie

      Usuń
  38. Po co ZUS i sąd wysyła takie prośby o ustosunkowanie sie do opini prawnika ZUS e zmieni.jeżeli wiadomo , że upłynęło 5 lat. Czy nie lepiej poczekać do ustawy naprawczej. Przecież głównym celem było nie zamknięcie drogi do przeliczenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla Ciebie nie zamknięcie drogi a dla nich to praca z tego żyją pozdrawiam

      Usuń
  39. Ela. Czy będzie jutro transmisja z posiedzenie dwóch komisji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W poście (mój wpis główny) jest link do transmisji. Można oglądać transmisję w internecie.

      Usuń
  40. Czy ktoś z Radomia był już w sądzie? Jeśli tak, to jak było i z jakim skutkiem. Moja sprawa (przedawnienie) wyszła z ZUS do sądu i teraz czekam co dalej. G.

    OdpowiedzUsuń
  41. Jak długo czeka się za zawiadomienie z sądu bo ja 3 06 złożyłam w zus i nic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja składałam odwołanie do sądu w ZUS 21 maja a 18 czerwca otrzymałam pismo z ZUS że skierowali sprawę do sądu. Teraz czekam na wiadomość z sądu, oby jak najdłużej :-) Pozdrawiam G.

      Usuń
  42. Tu kobietki piszą ze sprawy mają nawet w październiku wakacje to coś co nasi wybawcy nie odpuszcza muszą solidnie wypocząć aby dalej o nasze prawa walczyć pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  43. Ale od pewnego czasu mało kto pisze, że był już w sądzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dana
      Ja z Radomia byłam w sądzie pod koniec maja sprawa oddona na korzyść ZUS bo to ZUS prosił o oddalenie przedawnionej decyzji

      Usuń
    2. Dana, czy oddalona na korzyść ZUS to znaczy przegrana, czy zawieszona na prośbę ZUS do czasu ustawy naprawczej?

      Usuń
  44. Czy słuchałyście panie pierwszego czytania ustawy, i jakie wrazenie .

    OdpowiedzUsuń
  45. Pozytywne wszystko na dobrej drodze do emerytury powszechnej!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak uważam..Drogie Panie tylko spokój może nas uratować...cierpliwości życzę. Może się coś pozytywnego dla nas wyklaruje...Pozdrawiam Ewa.

      Usuń
  46. Jeszcze większą dyskryminacja

    OdpowiedzUsuń
  47. Po obejrzeniu transmisji naszly mnie takie pytania:po co oni się spotkali? I tak decyzje zapadają poza spotkaniami.
    Czy naprawdę nie ma mądrych rozwiązań, które, by były satysfakcjonujące? Mają do dyspozycji sztab prawników.

    OdpowiedzUsuń
  48. Spotkanie towarzyskie przy ...

    Najważniejszy był termin na złożenie ponownie wniosku na podstawie ustawy naprawczej: czy to mają być trzy miesiące albo pół roku albo rok a może dożywotnio (propozycja ZUS).

    I do następnego razu - drugie czytanie w lipcu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dana
      Sprawa oddona tzn.nie. przywrocona przedawniona decyzja

      Usuń
  49. Ja słuchalam ale na koniec mnie przetrwało bo jestem na działce i Internet uciekł. Tak naprawde znów trzeba czekac do lipca. Myske że sprawa przedawnionych coś tam drgnęło mają zawiesić przedawnienie,ale chyba dobrze zrozumialam jak nie to minie poprawcie. Wałkowana byla sprawa przeliczenia i ten nieszczęśliwy przelucznik...czekam na wasze wypowiedzi jak to odebralyscie

    OdpowiedzUsuń
  50. Szymański chyba dwukrotnie aby naprawić trzeba by potraktować wszystkie osoby jednakowo, ujednolicić byłoby ok. Ale tego nikt nie podtrzymał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko nie bąknął ani słowem jak to proponuje zrobić!

      Usuń
  51. Nie było zainteresowania tematem. Wszyscy już myślami nad oceanem, na plazy czy gdzie tam jeszcze. Odbebniaja dniowe a my czekamy nie wiadomo na co. Nie ma woli do pozytywnego załatwienia, albo nie ma pozwolenia na pozytywne załatwienie.

    OdpowiedzUsuń
  52. Sami nie wiedza jak to przeliczać , a ZUS wie lepiej i przelicza. Czyżby już znał nową ustawę?Nawet wypłaca pierwszorazowym i nieprzedawnionym, którym em. powszechna wyszła większa od wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ZUS-ie znają obowiązującą (starą) ustawę i na jej podstawie, tak jak wszystkim innym emerytom, obliczają należne świadczenia.

      Usuń
  53. Myślę że jest jakieś światełko w tunelu. Pan Borowski przedstawił wg mnie dobrą propozycję , właściwie przedstawił dwie, ale ta jedna była by do przyjęcia a mianowicie żeby przyjąć współczynnik do życia z dnia składania drugiego wniosku o emeryture (prawde mówiąc nie wiem jaki jest w chwili obecnej, ale wydaje mi się korzystniejszy niż w 2013 r.)Pozostali mieli jakieś niewypowiedziane zastrzeżenia dlatego odłożono to do następnego czytania w lipcu. Zobaczymy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla wieku 66+ współczynnik dożycia jest korzystniejszy z 2013 r.

      Usuń
  54. Mają się zebrać 11 lipca trzeba spokojnie czekać i się nie stresować a będzie dobrze.
    Najważniejsze mogą być wyrównania odsetek a wtedy na wakacje do Grecji.👒

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zofia galewska25 czerwca 2019 14:58

      szkoda,bo w dalszym ciagu tak naprawdę tylko pan Borowski wiedzial o czym ma byc ta ustawa i o co nam chodzi,mam wrazenie,ze obliczenie emerytury wraz z odsetkami nie wczodzi w rachube,niech nam oblicza emeryture tak jak pierwszakom od chwili zlozenia wniosku z 2019 roku i bedziemy spookojne,Czy mam racje-nie wiem,ale ma nadzieję,pozdrawiam dzielne panie

      Usuń
    2. No właśnie ja też uwazam że Pan Rulewski i Borkowski mieli tylko coś do powiedzenia w naszej sprawie. Pan Borkowski bardzo przekonywujaco mówił o przeliczeniu i miesiącach przezycia jakie powinny być wzięte pod uwagę. Jestem dobrej myśli..poczekamy co bedzie dalej.

      Usuń
    3. Nie trzeba do Grecji u nas są tez super ośrodki i pogoda sprzyja hihihi obysmy nie były rozczarowane 😂

      Usuń
    4. O naiwną.Jesli emerytura kapitałowa wyjdzie niższa to z czego te odsetki?!

      Usuń
    5. Nie ma to jak żyć złudzeniami.

      Usuń
    6. Jakie wyrównanie odsetek? Od czego? Większość nic nie zyska, ja 1zl. To se mogę pojechać komunikacja miejska na końcowy, a za odsetki wrócić

      Usuń
    7. Jakie odsetki ,to jest jakaś bzdura ,odsetki od tych groszowych ,jak zostanie po staremu przeliczenie z 2013r wychodzą bardzo małe kwoty ,a wiadomo jakie to są odsetki też mały procent.

      Usuń
  55. Powiedzieli pogadanki i zrobią tak jak zleci rząd przecież ktoś z ministerstwa powiedział ze nie są przygotowani na dodatkowe koszty

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twierdzi Pani że Rząd nie jest przygotowany na dodatkowe koszty,dla nich nie ma problemu, gospodarka pnie się cały czas w górę o czy nas informują,żyjemy przecież w Państwie Prawa i Sprawiedliwości.

      Usuń
  56. Pan senator Borowski i pan Ruleski dla nich serdeczne podziękowania za zainteresowania naszymi problemami .Proszę dalej o nas walczyć -dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  57. Ja zrozumiałam tak gdbyby przeliczyli od Dnia nabycia prawa do emerytury 2013 r ze wspołczynnikiem dożycia obowiązującym wtedy to tak. Tak jA to rozumie.

    OdpowiedzUsuń
  58. A ja że wspolczynnik przezycia na dzien dzisiejszy .przeliczenie 2013 ale coś mu się wydaje że bylo jakieś przejzyczenie .Nie wiem bo.mi zaraz internet przerwało

    OdpowiedzUsuń
  59. Będzie tak jak zdecyduje ministerstwo sam p Borowski powiedział ze będzie Nowy wysyp skarg poza decyzja o przedluzeniuczasu składania wniosków to nic nie ustalili to za co dziekowac

    OdpowiedzUsuń
  60. Tak. Pan Borowski przedstawił 2 warianty. !. Jezeli przeliczyc emeryturu naa dzień nabycia prawa do emerytury wg współczynników obowiązujących w tedy z wyrównaniem odsetek.
    2, wystąpienie o decyzję i przeliczenie na dzień dzisiejszy ze współczynnikiem do życia z 2019 r, ale już bez odsetek. Jezeli chodzi o ten drugi wariantbyłby on zgodny z tą trzecią grupą tz pierwszakami.Tak ja to zrozumiałam.Cho ciaż inni nie bardzo chcieli się zgodzić. Borowski bardziej optował przy drugim warianie. Dobrze by było jeszcze raz to odsłuchać . W tym ważnym momencie ktoś mi zagadał i nie bardzo usłyszalam.

    OdpowiedzUsuń
  61. Na Jotowni ukazał się taki wpis Jeśli dobrze rozumiem, senator Borowski właśnie zatapia „pierwsza ki. O co chodzi bo nie bardzo rozumiem?

    OdpowiedzUsuń
  62. Pierwszaki już mają naliczone i wypłacone, to co? Będą im odbierać?

    OdpowiedzUsuń
  63. Myślę że chodzi o to że pierwszaki nie dostaną odsetek zaległych tak jak przedawnione

    OdpowiedzUsuń
  64. Jeżeli przedawnione będą roliczane na dzien dzisiejszy to chyba tez bez odsetek . tak zrozumiałam, ale jak mówię trzeba poczekać do nastepnego czytania, bo inni nie bardzo chcą się zgodzić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo przedawnione będą naliczone jak pierwszaki ja.tak to rozumiem.

      Usuń
    2. A co z nieprzedawnionymi?

      Usuń
  65. A jeszcze wydaje mi się że powinni wziąśc pod uwagę składki i kaitał czyli zrewaloryzować. żeby dorównać pierwszakom.

    OdpowiedzUsuń
  66. To że pierwszaki nie dostaną odsetek bylo wiadome wcześniej i one o tym zapewne wiedzą,ale nit im nic nie będzie zabierał to co dostały to ich. To dotyczy tych co mają mniejsze przeliczenia że starym wskaznikiem .Nie wiadomo jak będą teraz naliczone przedawnione moze jak pierwszaki...zobaczymy to jeszcze wielka niewiadoma ale na pewno dostaną prawo do przeliczenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co wiedziała to powiedziała!

      Usuń
    2. Co jest powodem,że tak niestosowanie komentuje Pani wpisy innych?
      Pozdrawiam.

      Usuń
  67. Dziś ogłoszono, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za I kwartał 2019 r. wynosi 111,84%. Zatem emerytura na wniosek złożony w lipcu będzie wyższa o 11,84% wobec emerytury przyznanej na wniosek w czerwcu, zaś o ponad 7,3% wobec emerytury przyznanej na wniosek złożony w maju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwzględniając tablice życia na dzień złożenia wniosku, korzyść czekania ze złożeniem wniosku o emeryturę wynosi:
      marzec - lipiec = ok. 9,5%
      kwiecień - lipiec = ok. 8,5%
      maj - lipiec = ok. 8%
      czerwiec - lipiec = ok. 12%

      Usuń
  68. Pierwszaki przedawnione nieprzedawnione czy to ważne ważne żeby było sprawiedliwie

    OdpowiedzUsuń
  69. Ela. nie bardzo zrozumiałam wersję pierwszą p. senatora Borowskiego. Chodziło chyba o przeliczenie emerytur z 2013 czy 2014 roku zgodnie z parametrami jakie obowiązywały tylko bez odliczeń wcześniej pobranych kwot. Jeżeli tak, to nie widzę tego dobrze, dalej będziemy na wcześniejszych wyliczeniach. Odsetek nie będzie, bo za co. Wersja druga bardziej nam odpowiada. Być może źle zrozumiałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie może być bez potrącen, bo to jest wyrok TK i o tym nie dyskutujemy.

      Usuń
    2. zofia galewska25 czerwca 2019 20:00

      ja tez tak chcialabym rozumiec i miec tylko wyzsza emeryture o te 500-600 zl od chwili zlozenia wniosku,z przeliczenia tak jak "pierwszaki"

      Usuń
  70. Wzięli by kila mądrych uwag odczytali jako swoje i problem emerytek byłby rozwiązany czy oni tak zawsze muszą gmatwac proste sprawy wystarczyłoby aby ktoś mądry zabrał głos i powiedział ujednolicić przeliczanie emerytur na dzień złożonych wniosków po wyroku TK a jeżeli ZUS cofa się do roku 2013 to niech bierze tabele życia dla wieku 66 lat bo tyle obecnie mamy pozdrawiam nieprzedawniona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Panią w 100%.
      Prosty sposób i w miarę sprawiedliwy.

      Usuń
  71. Oglądałam transmisję 2 razy i stwierdzam że to będzie projekt rządowy a nie senacki A opieszałość senatorów niebywala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się całkowicie. Też takie odniosła wrażenie. Większość nie zainteresowana, nie zabierali głosu. Pan Borowski się platal, nie bardzo chyba rozumiejąc co chce powiedzieć. Wydaje mi się, że to spotkanie było wogole niepotrzebne, nikt nie miał ochoty do ustalenia czegokolwiek. Jakby czekali na wytyczne. Muszą jeszcze przeliczyć ile nas jest, ile przeżyje i jak długo.

      Usuń
    2. Byli kompletnie nieprzygotowani.
      Odpierdzieli w stołki i wzięli swoje za frico.

      Usuń
  72. A ja uważam,że w lipcu zawetuja to co było dzisiaj powiedziane i zostanie tak jak ZUS do tej pory przelicza.

    OdpowiedzUsuń
  73. Lepiej mieć wyższą emeryturę niż te powiedzmy 4 tys odsetek pod warunkiem,że teraz przeliczona emerytura będzie wyższa od wcześniejszej

    OdpowiedzUsuń
  74. Ale nieprzedawnione mogą zostać pierszakami jak nie chcieli już z nami rozmawiac bo dostały podwyzki nie ważne jakie ale były 50 albo 300.Więcej nikt nie dostał naprwno z nieprzedawnionych. Bo wszystkich jednakowo liczyli wskaznik z 1913.Tylko kapitał był inny zamotane to wszystko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Człowieku 1913 co ty wypisujesz za bzdury.

      Usuń
    2. Jeżeli kapitał był inny to jak można jednakowo liczyć ,masz jakieś problemy z matematyką.

      Usuń
    3. Kobieta się pomyliła ale z twojej strony dużo złośliwości.

      Usuń
    4. Hej złosliwa kobietko chodziło mi o jednakowy wskaznik przezycia czytaj uwaznie. Kapitał każdy ma inny to wiadomo że podwyzka u kazdej będzie inna nie jestem taka tępa ...matura zaliczona w 1972 na 5😂

      Usuń
  75. I znow czekamy do 11 lipca na drugie czytanie wszystko może się zmienic

    OdpowiedzUsuń
  76. Trzebaby zmienić cały system emerytalny,wszyscy powinni być liczeni jednakowo wtedy byłoby sprawiedliwie .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zawsze jednakowo oznacza sprawiedliwie

      Usuń
    2. Chodzi o jednakowe przepisy a nie kwotę emerytury.

      Usuń
    3. Przecież senator Borowski zaproponował dwa sposoby ustalania wysokości emerytur dla wszystkich, aby zlikwidować rażące dysproporcje

      Usuń
  77. Wszystkie decyzje z 2013powinny być anulowane i liczone od wyroku tk może tak byłoby lepiej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie chodzi o to żeby wszyscy dostawali z Zusu takie sam kwoty tylko zasady i przepisy do wyliczeń emerytur były jedn akowe a na matematyce się znam wątpliwości mama co do ciebie "mądralo ".

      Usuń
  78. Uważam ,że unieważnić wszystkie decyzje ENP i przedawnionym i nieprzedawnionym i policzyc tak jak "pierwszakom",koniec kropka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli tak jak mnie.Na złożony po raz pierwszy w kwietniu b.r.wniosek,ZUS wydał w maju decyzje o przyznaniu emerytury powszechnej.Wyliczając jej wysokość w dalszym ciągu odliczył kwotę wcześniej wypłaconych emerytur.W związku z tym emerytura powszechna jest niższa od wcześniejszej.Doradca w ZUS zapaytany dlaczego nie wzięto pod uwagę wyroku TK odpowiedział,że nie wie.Dlatego udał się do swego przełożonego.Po około 20 min. powrócił i powiedział,że muszę się odwołać do sądu od tej decyzji.Kiedy został poinformowany,że nie chcę się odwoływać do sądu,bo złożę wniosek o wycofanie wcześniej złożonego wniosku o em.powszechą.Wówczas powiedział,że nie ma takiej potrzeby,bo ZUS nie będzie kierował odwołania do sądu tylko zmieni decyzję.W związku z tym złożyłam odwołanie.Po upływie dwóch miesięcy czyli w lipcu otrzymałam wezwanie i zawiadomienie z sądu.Termin rozprawy wyznaczonio na 20.X.2019 roku.Pełnomocnik prawny ZUS w swym piśmie wnosi o oddalenie mojego wniosku o poprawne wyliczenie emerytury z uwzgłędnieniem wtroku TK.Uzasadnia to tym,że wcześniejszą emeryturę w 2008 r.przyznano mi na podstawie art.46 w zw.z art.32,dlatego wyrok TK mnie nie dotyczy.
      ELA53

      Usuń
  79. Senatorowie naczytali się naszych uwag,aż zamilkł. Połączone komisje umyly ręce i zostawili wszystko niezalatwione. I tak będą przeciagac aż pomrzemy i sprawa też umrze. Ja napisze jeszcze do kancelarii Premiera i Prezydenta oraz Prezesa. Skoro są pieniądze na nowe programy, to może warto naprawić stare krzywdy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma Pani rację,popieram

      Usuń
    2. Szkoda ze nie było grupy kobiet które wyraziłyby nasze problemy

      Usuń
    3. ja też popieram, niech pani napisze

      Usuń
  80. Nie dopuścili by do głosu ,bo mieli mało czasu i tak to wszystko chaotycznie prowadzone, żeby jak najszybciej przegłosować.

    OdpowiedzUsuń
  81. Dlaczego mądre głowy jak Pani Jola czy pani Annka nie wypowiadają się teraz na temat tej ustawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie brakuje mi Drogie Panie Waszego zdania...opini...I co dalej mamy robić ? Przedawnione .Czekamy na drugie czytanie. ...Pozdrawiam Wszystkie Panie Ewa

      Usuń
    2. Jest gorąco, wręcz upał, więc nabrały wody w usta.

      Mówić z pełną gębą jest trudno, ale pisać to niekoniecznie. ��

      Usuń
  82. Graszka12
    W ZUS panuje totalny chaos. Wydają nowe decyzje tylko kobietom ur. w 1953r.,nieprzedawnionym i pierwszakom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z art.46. Z tym, że zyskują tylko pierwszaki (dzieli się przez ok.209 dni dożycia, pozostałym 259). Dwa tygodnie temu pracownicy ZUS-u dostali "prikaz", że mają wstrzymać się od wydawania decyzji i udzielania odpowiedzi na skargi, a decyzje wydane paniom,których nie dotyczy art.46, należy anulować. Mnie anulowali dzień przed uprawomocnieniem się, bez zdania wyjaśnienia.
    Słuchałam wczoraj Komisji senackiej i nie poruszono prawie żadnych spraw, o których pisały panie z rocznika 53. Wspomnieli tylko coś o 5 letnim przedawnieniu. Nie przedstawili najważniejszego co z emerytkami, które przeszły na wcześniejszą emeryturę z art.50,50a, 50e, 184 i 188. Mają naliczaną emeryturę identycznie jak z art.46, ale nie są ujęte w wyroku TK. I co z tego, że ustawa senacka ujednolici ponowne naliczanie emerytur,ale tylko dla wąskiej grupy kobiet (art.46). Ja zdaję sobie sprawę, że rząd i ZUS nie będą tyle wypłacać ile powinni. Minister finansów już zaznaczył, że odszkodowań raczej nie będzie, a ZUS wyliczył skutki finansowe podwyższonych emerytur aż do 2029 r. Zdaje się, że będziemy tułać się po sądach. Myślę, że już jest kilka tysięcy odwołań do sądu. Ale skoro nasze emerytury są naliczane niezgodnie z Konstytucją, należy nie odpuszczać.
    Pozdrawiam wszystkie wcześniejsze emerytki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeczytać uważnie projekt ustawy realizujący w zakresie rozszerzonym wyrok TK.

      Usuń
    2. Projekt ustawy jest prawie idealny, ale słuchając "pierwszego czytania" nie zauważyłam, żeby poddano pod dyskusję najważniejsze punkty projektu.
      Wcześniej nie podałam, że jestem pierwszakiem, ale pedagogiem. Stąd wniosek, że nie wszystkie pierwszaki dostają decyzje zgodnie z TK, chyba, że są emerytkami z art.46. Zaznaczam, że nie korzystałam z Karty Nauczyciela. A ZUS odmawia nauczycielkom powołując się raz na art.32 innym razem na 88 Karty Nauczyciela, w moim przypadku nie podał żadnego artykułu.
      Pozdrawiam

      Usuń
  83. Trudno zrozumiecć że pierwszakom przeliczyli korzystnie iszybko może nawet ZUS żałuje że tak się pospieszyli.Teraz się dwoją itroją bo przecież przedawnionym już tak nie przeliczą bo uważają że to jest za dużo.Pierwszaki a my przedawnione to jaka to różnica?Przecież emeryturę wcześniejszą pobierałyśmy tak samo.Ito właśnie jest najbardziej niesprawiedliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS żałuje??? ZUS miał obowiązek policzyć pierwszakom w taki sposób bo to jest zgodne z obowiązującą ustawą o emeryturach powszechnych. W tej chwili w projekcie ustawy chcą wprowadzić inny zapis, który będzie niezgodny z obowiązującym prawem.

      Usuń
  84. Może już wystarczy tych skarg na pierwszaki. Lepiej się skupić na tym żeby wypracować nowy korzystniejszy sposób obliczania również dla przedawnionych. Do 11 lipca jest jeszcze trochę czasu. W obecnym senackim projekcie sposób liczenia jest skrajnie niekorzystny. Jeśli w takim kształcie ustawa zostanie uchwalona to połowa przedawnionych nie zyska nic a większość znajdująca się w drugiej połowie zyska zaledwie po kilka-kilkanaście złotych. Ten projekt jest korzystny dla ZUS-u, nie dla emerytek.

    OdpowiedzUsuń
  85. Ja nie wierzę w dobre intencje senatora Borowskiego. To była pokazowka, z której nicne wynika. A swoją drogą oni chyba wiedzą, że przeliczając nam z przed 6 lat nie zyskujemy wcale albo bardzo niewiele idlateogadaja o odsetkach wyrownaniu

    OdpowiedzUsuń