Strony

22 września 2020

Ustawa naprawcza - dyskusji dalszy ciąg

 Zapraszam do dalszej dyskusji w sprawie emerytalnej ustawy naprawczej

204 komentarze:

  1. Nowy projekt ustawy naprawczej - dla roczników innych niż 1953, został skierowany do opiniowania m.in. do Rady Dialogu Społecznego.

    Rada zbiera się dzisiaj o godz. 11.00 i ciekawe, czy zajmie się także tą opinią?

    "Posiedzenie Zespołu RDS ds. ubezpieczeń społecznych
    2020-09-22 11:00
    Miejsce: CPS "Dialog" Limanowskiego 23, sala A
    Udział: Bezpłatny
    Przewodniczący Zespołu - Waldemar Lutkowski

    Proponowany porządek obrad:

    1. Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wszystkich świadczących lub wykonujących pracę oraz prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą proporcjonalnie takimi samymi obciążeniami składkowymi.

    2. Uchylenie wygaszania emerytur pomostowych.

    3. Rozpoczęcie dyskusji nt. emerytur stażowych.

    4. Sprawy różne."

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień Dobry, jestem z rocznika 1953 i mam pytanie: Czy któraś z Pań składając wniosek w 2008 roku o wcześniejszą emeryturę dostała do wypełnienia druk - wniosek ...."w związku ze złożonym wnioskiem o emeryturę wnoszę o wykreślenie mnie z rejestru członów otwartych funduszy emerytalnych i jednocześnie przekazanie do budżetu państwa środków pieniężnych zgromadzonych na moim rachunku w OFE? Ja coś takiego dostałam i głupia podpisałam gdyż powiedziano mi wtedy, że to jest warunek abym mogła ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Czy to jest zgodne z prawem??? Podstępnie mnie podeszli i w ten sposób straciłam wszystkie nagromadzone przez lata w OFE składki, pieniądze. Będę wdzięczna za jakikolwiek komentarz. Pozdrawiam serdecznie Zofia

    OdpowiedzUsuń
  3. Art. 46. 1. Prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29, 32, 33 i 39 przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

    1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;

    2) warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.
    art. 184 ustawy:
    3. Przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, który złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w Zakładzie, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w Zakładzie.
    Przy ustalaniu emerytury powszechnej po emeryturze wcześniejszej osoby które były w OFE powinny upewnić się, że ich składki zostały skorygowane zgodnie z art 184 ust 3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień Dobry,z powyższego komentarza wynika, że składając w lipcu 2008 roku wniosek o wcześniejszą emeryturę musiałam podpisać wniosek o wykreślenie mnie z członkostwa w OFE i przekazanie moich nagromadzonych składek do budżetu państwa? NIE ROZUMIEM!? Skoro kobiety urodzone w roku 1953 ustawowo mogły udać się na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat , to co miały wspólnego moje składki w OFE i dlaczego musiałam się ich zrzec aby "zasilić budżet państwa"? Pozdrawiam

      Usuń
    2. Czy ja powinnam teraz zwrócić się do ZUS zanim zacznie mnie na nowo naliczać, i upewnić się czy moje składki faktycznie zostały skorygowane zgodnie z art 184 ust 3

      Usuń
  4. Mam propozycję aby właścicielka bloga lub osoba która ma największą wiedzę w sprawie emerytur rocznik 53, w oparciu o informacje przekazywane przez uczestników, stworzyła zestawienie reguł, które będą wskazówką jak mają postępować osoby uprawnione: z podziałem na te, które powinny składać wnioski do ZUS i takie za których ZUS wykona sam przeliczenia z urzędu. Może wtedy będzie jeszcze pole do dyskusji i dodatkowych wyjaśnień.
    Bo na pewno jest jeszcze wiele osób dla których temat jest niezrozumiały. Proponuję pominąć tzw. pierwszaki, bo dla nich sprawa jest oczywista.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Popieram ta prośbę.Rzeczywiscie nie wszyscy wiedzą jak postąpić? Czas szybko mija a ustawa nie jest dla wszystkich zrozumiała.Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Te panie r 1953 ktorenigdy nie składały wniosku o emeryturę powszechna tylko są na wcześniejszej muszą do 11 stycznia złożyć wniosek o powszechna reszcie przelicza z urzędu w styczniu tym paniom,którym od daty wejścia ustawy zawieszono sprawy będą miały przeliczone w styczniu jeśli przeliczenie w pełni nie będzie satysfakcjonujące można ponownie oddać sprawę do sadu

      Usuń
    3. A te Panie nieprzedawnione, które do wyroku TK były wa wczesniejszej bo powszechna w 2013r wyszła niższa a od wyroku TK po skardze sa obecnie na powszechnej.Maja sprawy w Sadach.Jak dalej te Panie mają postąpić?

      Usuń
  5. Nie wiem czy ktoś podejmie się takiego zadania. Tym bardziej, że sprawa każdej z Nas jest indywidualna o czym świadczą mnożące się zapytania. Może metoda małych kroczków będzie korzystniejsza i bardziej zrozumiała.
    Proponuje bazować na omówieniu uzasadnienia wprowadzającego tzw. Ustawę naprawczą lub też na początek podzielić je na fragmenty. Być może to bardziej uporządkuje Nasze wypowiedzi.
    Oto pierwszy fragment ( druk 418 )
    Celem projektowanej ustawy jest realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
    z dnia 6 marca 2019 r., sygn. P 20/16, stwierdzającego niezgodność art. 25 ust. 1b ustawy
    z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
    (Dz. U. z 2020 r. poz. 53, 252 i 568) w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w roku 1953 kobiet, które przed dniem 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury wcześniejszej na podstawie art. 46 w związku z art. 29 tej ustawy, z art. 2 Konstytucji RP.
    Proponowane przepisy mają umożliwić wszystkim ubezpieczonym urodzonym w roku 1953, pobierającym emeryturę wcześniejszą na podstawie przepisów ustawy emerytalnej oraz art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215), wystąpienie o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszyc
    Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej, oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.




































































    OdpowiedzUsuń
  6. Znalazłam odpowiedź w tym fragmencie kto może wystąpić z wnioskiem do ZUS.
    Napisano,że taka możliwość dotyczy Nas wszystkich, a ZUS na swoich stronach umieścił informację kto musi a za kogo zrobi to organ.
    Pytanie jak jest zwyczajowo, a może ktoś zna przepis z ustawowy, bo w ustawie naprawczej takiego zapisu brak.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jedyny zapis o tym, że ZUS z urzędu podejmuje działania jest w przypadku gdy po wniesionej skardze po wyroku TK sąd zawiesi z mocy prawa sprawę ( Art. 2.1. ustawy naprawczej.
    Powiem więcej, nie jestem przedawniona, złożyłam do ZUS o zmianę mojej decyzji w trybie art. 114 i od czerwca nie mam żadnej odpowiedzi z ZUS.Pofatygowałam się osobiście do oddziału ZUS. Pani zajmująca się moją sprawą poinformowała mnie, że teraz są zarobieni sprawami , które są zawieszone przez sąd. Oczywiście wygłosiła regułkę, że sprawy nie są proste, każda sprawa jest indywidualna, obiecała,że pochyli się nad moją sprawą. Na marginesie wspomniała, że cały czas jeszcze się szkolą. Z grzeczności współczułem, ale co to mnie obchodziło. Jak wydano mi decyzję w wieku powszechnym i zawieszono wypłatę tej emerytury zwykłej, to złożyłam wniosek o wycofaniu się ze starań o to świadczenie z miesięcznym opóźnieniem, to na piśmie uzyskałem odpowiedź, że nie zmieściłem się w czasie. ZUS jako instytucja zaufania publicznego ma również urzędowy termin na tak sprawę i co z tego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie ustala prawa do emerytury powszrchnej. Prawo to powstaje z mocy ustawy po spelnieniu uwarunkowan określonych w art. 100 ustawy. Jeżeli osiągnie się powszechny wiek emerytalny i ma sie wymagany staż takie prawo powstaje. Po jego osiągnięciu można złożyć wniosek o realizację swiadczenia. Organ oblicza wówczas wysokość swiadczenia i zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy wypłaca świadczenie wyższe. Znaczy to tyle, że będąc na emeryturze powszechnej można pobierać świadczenie ustalone na emeryturze wcześniejszej ale nie znaczy to, że jesteśmy na emeryturze wcześniejszej.

      Usuń
    2. Mnie sąd okręgowy napisał w swoim uzasadnieniu, że ZUS w decyzji stwierdza prawo do emerytury powszechnej. W inny miejscu pisze, że ZUS decyzją nr...przyznaje prawo do emerytury powszechnej.

      Usuń
    3. ZUS tylko potwierdza, ze cos zostalo spelnione albo nie. Jego decyzje mają przecież charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny. Stwierdzanie lub przyznawanie prawa to cecha decyzji konstytutywnych.

      Usuń
    4. Prawo do emerytury powszechnej powstaje z mocy prawa po spelnieniu warunkow o których mowa w art. 100 ustawy. Po złożeniu wniosku o realizację nabytego prawa ZUS sprawdza czy warunki zostaly spełnione. W przypadku gdy prawo zostalo nabyte przelicza naszą emeryture i zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy wypłaca tę, którą jest wyższa. Jezeli wyższa jest powszechna wydaje decyzję o ustaleniu emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - art. 24 ustawy.

      Usuń
  8. Warto zadawać pytania "na piśmie" konsultantom ZUS i podzielić się na blogu odpowiedziami, udzielonymi także "na piśmie".

    Poniżej cytuję informację na ten temat ze strony ZUS:

    "Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem formularza
    Formularz kontaktowy zapytania ogólnego

    Jako potwierdzenie, że Twoje pytanie dotarło do Centrum Obsługi Telefonicznej, na podany w formularzu adres e-mail dostaniesz od nas wiadomość, w której będzie przytoczona pełna treść Twojego pytania. Upewnij się, że adres który wpisałeś w formularzu jest prawidłowy. Odpowiedź na pytanie otrzymasz z adresu cot@zus.pl. Będzie ona zawierała informacje ogólne, bez danych szczegółowych z Twojego konta.

    Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje w swojej sprawie zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych i skorzystaj z opcji „Zadaj pytanie ZUS”. Swoje zapytania oraz odpowiedzi konsultantów COT będziesz mógł przeglądać na swoim profilu w zakładce Komunikaty. Jeśli nie masz jeszcze swojego profilu na PUE, zarejestruj się.

    Zadaj pytanie pracownikowi ZUS
    Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail,
    adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl
    Za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail należy kierować wszelkie pytania ogólne z zakresu działalności ZUS.

    Poczta elektroniczna e-mail nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazywanych informacji, dlatego nie należy za jej pośrednictwem przekazywać informacji osobistych."

    Link do tej informacji:

    https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/centrum-obslugi-telefonicznej-cot-

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobra rada, ale podejrzewam,że wiele z Nas doświadczyło wymijających odpowiedzi lub nawet niewiedzy konsultantów telefonicznych, którzy na szczegółowe pytania, muszą się konsultować z innymi konsultantami. Ja to już przerabiałam Dlatego wysyłam pisma do ZUS aby mieć to na piśmie, co może okazać się pomocne w dalszej kolejności gdy sprawa odbędzie się przed sądem. Jakość odpowiedzi nie zmieniła się.
    To,że ZUS wprowadził nowoczesne formy komunikowania to nie oznacza od razu wyższego poziomu obsługi interesantów - merytorycznych odpowiedzi. Ten element jeszcze długo pozostawiał będzie wiele do życzenia. Informacja Anonimowy z 23 września 2020 12:11 jest tego dowodem. cyt"Oczywiście wygłosiła regułkę, że sprawy nie są proste, każda sprawa jest indywidualna, obiecała,że pochyli się nad moją sprawą. Na marginesie wspomniała, że cały czas jeszcze się szkolą. Z grzeczności współczułam, ale co to mnie obchodziło." Dopóki szybkość udzielanych informacji nie ulegnie poprawie będziemy w kręgu błędnego koła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS ostatnio organizuje specjalne dyżury telefoniczne w oddziałach dla rocznika 1953, dotyczące realizacji ustawy "naprawczej".
      Bliższe informacje można znaleźć pod tym linkiem:

      https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1538130203033420&id=475712439275207&

      Usuń
  10. Oto następny fragment odnoszący się do ustawy.

    "Projekt ustawy umożliwia zatem realizację wytycznych zawartych w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wszystkim ubezpieczonym z rocznika 1953, w sprawach których nie istnieje możliwość wznowienia postępowania administracyjnego przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz sądowego przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych
    z uwagi na upływ ustawowych terminów".

    Czyli mówiąc potocznym językiem, ustawa reguluje wszystkich przedawnionych.
    Z treści informacji na tym blogu wynika,że takich osób jest najwięcej. Osoby te walczyły przed sądami. Swoją niezłomną postawą doprowadziły, że sprawa trafiła do TK a teraz z powodu niemożności wzruszenia jej, bo wyczerpały się im podstawy prawne ma to uregulować ustawa. Osoby te nadal czują się pokrzywdzone, bo przedawnienie nie było ich udziałem. Mimo to konsekwencjami obdarowane zostały właśnie One.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tytułem sprostowania - "przedawnione" nie walczyły w sądach.
      Przed wyrokiem TK, P 20/16 do sądów odwołało się od decyzji ZUS zaledwie około 170 osób z rocznika 1953. Tak więc w sądach walczyła garstka pokrzywdzonych.
      Te nieliczne osoby, które walczyły w sądach mogły po wyroku TK złożyć skargę do sądu o wznowienie postępowania - i z całą pewnością nie stały się "przedawnionymi".

      Usuń
  11. To trzeci fragment uzasadnienia do ustawy naprawczej.

    "Objęcie natomiast przepisami proponowanego aktu prawnego ubezpieczonych pobierających emeryturę na podstawie innych przepisów prawa, niż te, do których bezpośrednio odniósł się Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu, ma źródło w konstytucyjnej zasadzie równości wobec prawa. Ubezpieczeni urodzeni w roku 1953, pobierający emerytury wcześniejsze w oparciu o inne podstawy prawne, w momencie wejścia w życie art. 25 ust. 1b znaleźli się w takiej samej sytuacji prawnej, jak grupa kobiet urodzonych w roku 1953 pobierających emeryturę wcześniejszą na podstawie art. 46 w związku z art. 29 ustawy emerytalnej."

    To najbardziej znacząca zmiana przepisów w ustawie zasadniczej FUS.
    Myślę, ze jest to najbardziej zdecydowana i słuszna decyzja z uzasadnieniem znajdującym oparcie w konstytucyjnej równości wobec prawa.Oczywiście wszystko konsekwentnie w ramach rocznika 53 z zachowaniem podstawowego warunku, że osoby takie musiały mieć przyznane świadczenie wcześniejsze na podstawie wniosku złożonego przed 1.01.2013r.

    OdpowiedzUsuń
  12. Pozwolę sobie przedstawić odpowiedzi eksperta ZUS z dyżuru
    telefonicznego. Nie tylko ustawa ale zasady na stronach ZUS mówi, że ustawa dotyczy osób którzy mają ustalone prawo do wcześniejszej na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013r.
    A Pani z ZUS co gada. Włos się jeży.
    Oto dowód odpowiedzi na piśmie, która chwali się swoją wiedzą. Myślę, że tak tą panią wyszkolono, nie podejrzewam, że nie umie czytać. Nie może być mowy o przejęzyczeniu bo takich podpowiedzi jest więcej.
    Emeryci 1953 rocznika - kto skorzysta na przeliczeniu emerytury i dostanie wyrównanie - relacja z dyżuru
    Jolanta Zielazna
    Jolanta Zielazna19 września
    Laurencja Sinkowska z oddziału ZUS w Bydgoszczy odpowiadała na pytania dotyczące przeliczenia emerytur przez emerytów 1953 rocznika
    Laurencja Sinkowska z oddziału ZUS w Bydgoszczy odpowiadała na pytania dotyczące przeliczenia emerytur przez emerytów 1953 rocznika Jolanta Zielazna
    Bardzo duże zainteresowanie wcześniejszych emerytów z 1953 rocznika budzi uchwalona w czerwcu ustawa, dotycząca przeliczenia emerytur bez pomniejszania podstawy. Dotyczy ona tylko tego jednego rocznika, ponadto trzeba spełnić jeszcze inne warunki.
    Reklama

    Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2020, poz. 1222) realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r. Dzięki niej osoby urodzone w 1953 roku mogą ustalić wysokość emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Jednak by z tego rozwiązania móc skorzystać trzeba spełnić jeszcze inne warunki.

    Ustawie i warunkom, które trzeba spełnić, by z niej skorzystać poświęcony był dyżur ZUS. Publikujemy relację z niego.
    Na pytania odpowiadała Laurencja Sinkowska z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy.
    Gdy w 2013 roku skończyłem 60 lat, przeszedłem na wcześniejszą emeryturę ze względu na prace w szczególnych warunkach. Na emeryturze już nie pracowałem. Nie składałem też żadnych wniosków o przeliczenie. Czy teraz dostanę wyrównanie wcześniejszej emerytury? Czy muszę składać wniosek?
    Reklama

    Ustawa dotyczy osób urodzonych w 1953 roku, którzy emeryturę wcześniejszą mieli przyznaną przed 1 stycznia 2013 roku. Ponieważ od stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące naliczania emerytur i emerytura w wieku powszechnym była pomniejszona o kwoty wypłaconych wcześniej emerytur.



    Reklama
    Dla emerytów z rocznika 1953 dyżur we wtorek

    W związku z bardzo dużym zainteresowaniem sprawą przeliczenia emerytur przez wcześniejszych emerytów 1953 rocznika, ZUS organizuje kolejne dyżury telefoniczne. Odbędą się one we wtorek, 22 września w godz. 10-12:

    w oddziale ZUS w Toruniu, tel. 56 610 93 63
    w Inspektoracie ZUS we Włocławku, tel. 54 230 73 00
    w Inspektoracie ZUS w Lipnie, tel. 54 288 61 58
    w Biurze Terenowym ZUS w Golubiu- Dobrzyniu, tel. 600 178 886.

    Wideo

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    emerytury 1953wcześniejsze emerytu...wyrok tk

    Komentarze
    Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
    Zaloguj się lub załóż konto

    Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
    Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.

    OdpowiedzUsuń
  13. zn skorzystają na tym ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach opisanych w wykazie B rozporządzenia, oraz m.in. górnicy, kolejarze, nauczyciele, twórcy - oni mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat, czyli przed 1 stycznia 2013 r.

    Natomiast panowie z 1953 rocznika, którzy tak jak pan wykonywali prace wymienione w wykazie A i na wcześniejszą emeryturę mogli przejść po ukończeniu 60 lat - nie są objęci ustawą, bo 60 lat kończyli w 2013 roku. Ustawa mówi, że wcześniejsza emerytura musi być przyznana przed 1 stycznia 2013.

    W sierpniu 2013 r., gdy skończyłem 60 lat przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, ponieważ pracowałem w szkodliwych warunkach. Cały czas jestem na wcześniejszej. Czy obejmuje mnie to przeliczenie dla 1953 rocznika?
    Może pan złożyć do ZUS wniosek o emeryturę z wieku powszechnego, ponieważ ma już pan ukończone 65 lat. Wyliczymy ją i jeśli będzie korzystniejsza - będziemy wypłacać. Jeśli nie - nic pan nie straci, bo dalej będziemy wypłacać emeryturę w dotychczasowej wysokości.

    Wyrównanie dotyczy osób z 1953 rocznika, które prawo do wcześniejszej emerytury uzyskały przed 1 stycznia 2013 r., po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego złożyły wniosek o emeryturę powszechną i miały ja obliczoną z pomniejszeniem podstawy o wcześniej wypłacone świadczenia. Teraz wyrównujemy im to pomniejszenie.
    Pan prawo do emerytury wcześniejszej uzyskał po 1 stycznia 2013 r., a nie przed, więc pana ustawa nie obejmuje. Poza tym nie ma pan obliczonej emerytury z wieku powszechnego pomniejszonej o wcześniej wypłacone świadczenia, bo ciągle jest pan na emeryturze wcześniejszej.

    Jestem rocznik 1953, od 2 lat jestem na emeryturze, wcześniej byłem 5 lat na rencie. Czy przysługuje mi wyrównanie?
    Nie przysługuje. Jeśli był pan na rencie, to nie ma pan podstawy obliczenia emerytury pomniejszonej o wypłacone renty.

    Jestem nauczycielem z 1953 rocznika, w 2012 roku, na podstawie Karty nauczyciela, mając 59 lat, przeszedłem na wcześniejszą emeryturę. Gdy skończyłem 65 lat, w 2018 roku poprosiłem o przeliczenie emerytury. ZUS mi wyliczył, ale była mniej korzystna i wypłaca emeryturę wcześniejszą. Czy teraz obejmuje mnie to wyrównanie?
    Tak, ponieważ spełnia pan warunki ustawy: rocznik 1953, przyznana wcześniejsza emerytura przed 1 stycznia 2013 roku. Gdy ZUS obliczał panu emeryturę z wieku powszechnego to pomniejszył podstawę o wypłacone wcześniejsze emerytury. Teraz obliczymy emeryturę powszechną bez tego pomniejszania i jeśli kwota będzie korzystniejsza - wypłacimy wyrównanie od 2018 roku. Zrobimy to z urzędu, więc nie musi pan składać wniosku, ale nie wcześniej niż po 11 stycznia 2021 r., bo dopiero po tej dacie możemy wydawać decyzje.
    Cała informacja się nie zmieściła.
    Zobaczcie co można spodziewać się po konsultantach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Artykuł jest ciekawy. Warto przeczytać i ocenić, czy rzeczywiście jest się do czego przyczepić.

      https://pomorska.pl/emeryci-1953-rocznika-kto-skorzysta-na-przeliczeniu-emerytury-i-dostanie-wyrownanie-relacja-z-dyzuru/ar/c1-15186076

      Usuń
  14. Proszę dzwońcie pod podane numery aby ZUS w tych ośrodkach doszkolił doradców.
    czy Anonimowy23 września 2020 14:27 jest usatysfakcjonowana, przecież rozmowy są nagrywane. To wygląda jak ustawka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak rozumiem, w komentarzu z 14:27 była mowa nie o rozmowach telefonicznych tylko o pytaniach i odpowiedziach mailowych.

      Usuń
  15. https://www.prawo.pl/kadry/ponowne-przeliczenie-emerytur-kiedy-i-jak-zus-przeliczy,502959.html

    OdpowiedzUsuń
  16. Polecam artykuł red. Jolanty Zielaznej z "Gazety Pomorskiej" - relację z dyżuru telefonicznego w ZUS w sprawie ustawy dla rocznika 1953.
    Warto przeczytać samemu i wyrobić sobie własne zdanie, bo pani z godz. 19:38 i 19:43 nierzetelnie przytoczyła ten artykuł.

    https://pomorska.pl/emeryci-1953-rocznika-kto-skorzysta-na-przeliczeniu-emerytury-i-dostanie-wyrownanie-relacja-z-dyzuru/ar/c1-15186076

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest też dostępny wcześniejszy artykuł, w którym podano m.in. terminy wypłat emerytur i wyrównań.

      "Zgodnie z ustawą emerytury i renty zostaną przeliczone po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia jej w życie, czyli po 11 stycznia 2021 r. Jak dowiedzieliśmy się od Krystyny Michałek, regionalnej rzeczniczki prasowej ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, w praktyce oznacza to, że w styczniu 2021 świadczenia w nowej wysokości dostaną emeryci 1953 rocznika (lub osoby pobierające po nich rentę rodzinną), którzy mają termin wypłat po 11 dniu miesiąca. Ci, którzy dostają emeryturę na początku miesiąca (np. 1., 5, czy 10. dnia) - wyższe emerytury dostaną w lutym."

      https://pomorska.pl/emerytury-rocznik-1953-najnowsze-wiadomosci-emeryci-1953-rocznika-od-stycznia-dostana-wiecej/ar/c1-15172112

      Usuń
  17. A kiedy otrzymają wyższą emeryturę osoby z rocznika 1953,które przegrały w SO i nie odwoływały się do SA?Po wyroku TK po raz pierwszy złożyłam wniosek o emeryturę powszechną.Wyszła wyższa o kilka złotych,mimo że potrącono wcześniej pobrane świadczenia.Od tej decyzji złożyłam odwołanie i przegrałam,zabrakło sił i nerwów,by kontynuować walkę.Co dalej?

    OdpowiedzUsuń
  18. Wszystkie osoby które chciały pomóc osobom zagubionym w meandrach przepisów ustawy podające adres internetowy zamieszczanych artykułów są szkodnikami. A pani redaktor artykułu, bez zachowania rzetelności dziennikarskiej, bo powielając odpowiedź, konsultanta, o przepraszam,wysokiej rangi urzędnika z Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy nie pofatygowała się zapoznać z zapisami ustawy naprawczej. Otóż szanowna Pani redaktor w ustawie napisano , że " prawo do emerytury przed osiągnięciem wieku emerytalnego( wcześniejszej emerytury ) ma ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013r. Jeszcze dodam, z własnego przykładu, wniosek do ZUS złożyłam w grudniu 2013r a ZUS dział tak sprawnie, że decyzję otrzymał w lipcu 2013r. Było to zwykłe zaniedbanie ZUS, ale się zdarzyło. To w/g informacji z Pani art. sprawa by mnie nie dotyczyła.
    Dla porównania cyt.

    Ustawa mówi, że wcześniejsza emerytura musi być przyznana przed 1 stycznia 2013.

    z odpowiedzi urzędnika ZUS, który wprowadza osobę pytającą w błąd.
    Jeszcze raz proszę o rzetelność informacji dziennikarskiej.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisze pani niejasno. Proszę dokładnie zacytować pełne pytanie oraz pełną odpowiedź konsultantki z artukułu red. Zielaznej, do której ma pani zastrzeżenia. Gdy pani to zrobi, to uda się ustalić, o co pani dokładnie chodzi. Przypuszczam, że przeczytała pani tekst nieuważnie.

      Usuń
    2. Oto pytanie i odpowiedź z artykułu zamieszczonego w pod podanym adresem internetowym.

      Poszedłem w 2013 roku na wcześniejszą emeryturę, bo pracowałem w szkodliwych warunkach. W 2019 roku pisałem o przeliczenie emerytury, bo już miałem 66 lat, ale dostałem odpowiedź, że ta emerytura byłaby niższa, bo podstawa jest pomniejszona o wypłacone wcześniej emerytury. Dlatego dalej mam wypłacaną wcześniejszą. Czy teraz dostanę wyrównanie?
      Niestety nie, bo przeliczenie dotyczy osób z 1953 rocznika, które na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 roku. W przypadku mężczyzn skorzystają na tym ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach opisanych w wykazie B rozporządzenia, oraz m.in. górnicy, kolejarze, nauczyciele, twórcy - oni mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat, czyli przed 1 stycznia 2013 r.

      Natomiast panowie z 1953 rocznika, którzy tak jak pan wykonywali prace wymienione w wykazie A i na wcześniejszą emeryturę mogli przejść po ukończeniu 60 lat - nie są objęci ustawą, bo 60 lat kończyli w 2013 roku. Ustawa mówi, że wcześniejsza emerytura musi być przyznana przed 1 stycznia 2013.

      Usuń
    3. Nie widzę niczego nierzetelnego w tej odpowiedzi.

      Ale rozumiem, że pani przeszkadza sformułowanie konsultantki "Ustawa mówi, że wcześniejsza emerytura musi być przyznana przed 1 stycznia 2013", a więc nie jest literalnym zacytowaniem tekstu ustawy: "pod warunkiem że prawo do emerytury przed osiągnięciem
      wieku emerytalnego ma ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013 r.".

      Przecież nawet jeśli decyzja ZUS dotycząca wcześniejszej emerytury została - tak jak w pani przypadku - wydana po 31 grudnia 2012 na wniosek z grudnia 2012 r. (co jest częste i naturalne w przypadku wniosków "grudniowych") to przecież jest oczywiste, że w takiej decyzji wypłata emerytury wcześniejszej została przyznana od początku grudnia 2012 r.

      Czy według pani, sformułowanie użyte przez konsultantkę zniekształciło istotę zapisu ustawy i czy pytający został wprowadzony tym sformułowaniem w błąd?

      Usuń
  19. sprostowanie Anonimowy24 września 2020 09:17,
    oczywiście w emocjach podałam złą date złożenia wniosku winno być nie w grudniu 2013 tylko 2012.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, emocje są złym doradcą...
      Rozumiem, że jest pani wcześniejszą emerytką z rocznika 1953 i wniosek o emeryturę wcześniejszą złożyła pani w grudniu 2012 r., a więc przed 1 stycznia 2013 roku, a więc ustawa panią obejmuje? Rozumiem także, że spóźniona decyzja ZUS z lipca 2013 roku ustalała pani emeryturę wcześniejszą począwszy od grudnia 2012 roku? Nie dodała pani, czy, a jeśli tak, to kiedy złożyła pani wniosek o emeryturę powszechną.

      Usuń
  20. Te4rmin złożenia wniosku jest bez znaczenia, bo można być pierwszakiem, uzyskać decyzję do emerytury powszechnej później lub tak jak ja po ukończeniu 60 lat i 4 miesięcy.
    Sprawa dotyczy mężczyzny, który 60 lat kończy do 30 stycznia 2013. Właśnie tylko mężczyźni kończący 60 lat do końca 31.01.2013r pracujący w warunkach szkodliwych mogli złożyć wniosek na miesiąc przed tym uprawnieniem. Ci którzy tak postąpili nie czekając na styczeń 2013 r nabyli uprawnienia do ustawy naprawczej. Fakt,że w artykule takiej informacji brak. ZUS wydając nam decyzję zaznacza kiedy złożono wniosek o to świadczenie. Taka sytuacja nie dotyczy Pań bo ZUS wydaje tak jak dla mnie wypłatę świadczenia od dnia złożenia wniosku. Ten szczegół robi różnicę, tylko w tym przypadku na korzyść również mężczyzn. Proszę sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że pani podała te wyjaśnienia, bo z wcześniejszych komentarzy nie wynikało na czym polegały pani zastrzeżenia.
      Wobec tego, bardzo proszę także o wyjaśnienie, czy według pani - jeśli mężczyzna taki jak jak w podanym przykładzie złożyłby wniosek o emeryturę "wcześniejszą" w grudniu 2012 roku, przed ukończeniem 60 lat w styczniu 2013 roku, to takie świadczenie zostałoby mu przyznane przez ZUS od 1 stycznia 2013 roku, czy od 1 grudnia 2012 roku? Inaczej mówiąc - czy rzeczywiście spełniłby łącznie oba warunki wymienione w ustawie "naprawczej" ("pod warunkiem że prawo do emerytury przed osiągnięciem wieku emerytalnego ma ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013 r."):

      1/ wniosek złożyłby przed 1 stycznia 2013 roku (TAK, jeśli ustawa emerytalna to rzeczywiście według pani dopuszczała);

      2/ prawo do emerytury wcześniejszej nabyłby przed 1 stycznia 2013 roku (NIE, bo 60 lat skończyłby jednak w styczniu 2013 r., a nie w grudniu 2012 r).

      Bardzo proszę o wyjaśnienie tej ciekawej sytuacji, na której opiera pani zarzut niekompetencji konsultantki ZUS.

      Usuń
    2. do pani z 10:48
      skąd pani wie, że "sprawa dotyczy mężczyzny, który 60 lat kończy do 30 stycznia 2013."? W zacytowanym fragmencie artykułu ten pan nie pisze, że skończył 60 lat do 30 stycznia 2013 roku, tylko, że "Poszedłem w 2013 roku na wcześniejszą emeryturę, bo pracowałem w szkodliwych warunkach."

      Usuń
    3. Przecież w wpisie Anonimowy24 września 2020zaznaczyłam taką wątpliwość, to fragment w którym wyraziłem swoją wątpliwość,nie jestem jasnowidzącą. Założyłam że tak było ale jeszcze raz zaznaczę, nie to było wadliwe ale to,że Pani - konsultant ZUS zmaniła- wprowadziła własną interpretację, która powoduje, że osoby składający wniosek do końca 2012 byłyby poza zasięgiem ustawy naprawczej.

      Usuń
    4. Pani konsultant miała rację.
      Jeśli nawet mężczyzna z rocznika 1953 złożył wniosek o emeryturę wcześniejszą przed 1 stycznia 2013 roku, ale warunek "wiekowy" (60 lat) uprawniający do takiej szczególnej emerytury spełnił dopiero po 31 grudnia 2012 (a więc już w roku 2013), to pozostaje poza zasięgiem ustawy "naprawczej".

      Usuń
  21. Jak wiadomo ludzie mają swoje daty urodzenia. Nawiązując do rozpatrywanego przykładu autorstwa Pani redaktor.
    Przepisy ustawy zasadniczej nie regulują kiedy należy składać wniosek. Uprawnienia nabywa się z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia prawa. Prawo to istnieje niezależnie od decyzji organu rentowego, a tylko jego realizacja w postaci wypłaty świadczenia wymaga potwierdzenia decyzją. Wszystkie wnioski o świadczenia na miesiąc przed nabyciem prawa są przez ZUS rozpatrywane. Ten Pan nabył uprawnienia do emerytury wcześniejszej z art.184 w zw. art.32. i musiał spełnić drugi warunek tj. dostarczyć od pracodawcy termin potwierdzający rozwiązanie umowy o pracę. tylko wtedy ZUS mógł potwierdzić w wydanej decyzji datę złożenia wniosku. W wydanej decyzji ZUS po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia .... przyznaje emeryturę od ..... tj. od osiągnięcia wieku emerytalnego.

    OdpowiedzUsuń
  22. W uzupełnieniu od Anonimowy24 września 2020 11:51. Takie były zasady dla tej grupy ubezpieczonych do końca 2012r. Wraz z ustawą podwyższającą wiek emerytalny warunek ten zniesiono dla wszystkich. Wystąpienie z wnioskiem traktowano jako zapytanie o wysokość świadczenia. Realizacja następowała dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Panie nad którymi pochylił się TK mogły pracować i pobierać świadczenie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Dzień dobry, ja urodziłam się w marcu 1953 roku , w marcu 2008 r skończyłam 55 lat i nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury. Wniosek o wcześniejszą emeryturę złożyłam jednak dopiero w lipcu 2008 roku, od kiedy zatem prawidłowo powinnam mieć naliczaną emeryturę? Od daty mojego urodzenia czy od daty złożenia wniosku? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  24. Wnioski złożone po dacie urodzenia naliczane są od daty złożenia tego wniosku a te złożone na miesiąc lub na dzień urodzenia od daty urodzenia. To jest oczywiste, chyba że na etapie nabycia in concreto prawa nie można ustalić, że zostały spełnione warunki. W każdym innym następuje konkretyzacja w drodze decyzji.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  25. Oto kolejny zapis z uzasadnienia ustawy naprawczej.

    "W celu zniwelowania negatywnych skutków niekonstytucyjnej regulacji przepisy projektu przewidują ponowne ustalenie emerytury z urzędu przez organ rentowy w sprawach tych ubezpieczonych z rocznika 1953, którzy pobierając emeryturę wcześniejszą, z wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego występowali jeszcze przed wydaniem orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny i którym przed wydaniem wyroku organ rentowy wydawał stosowną decyzję. Przy ponownym ustalaniu kwoty emerytury uwzględniana będzie podstawa obliczenia emerytury oraz średnie dalsze trwanie życia przyjęte w pierwszej decyzji o ustaleniu prawa do emerytury, a następnie kolejne zmiany wysokości świadczenia. Natomiast w stosunku do ubezpieczonych urodzonych w roku 1953, którzy pobierają emeryturę wcześniejszą na podstawie wniosku złożonego przed dniem
    1 stycznia 2013, zaś o emeryturę powszechną występować będą po raz pierwszy po wejściu przepisów projektowanej ustawy w życie, proponuje się wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wystąpienie o przyznanie emerytury powszechnej bez zastosowania reguły potrącania."
    W uzasadnieniu proszę zwrócić uwagę na ten ważny zapis
    "W celu zniwelowania negatywnych skutków niekonstytucyjnej regulacji".
    Czy dopuszczalne jest niwelowanie zapisów niekonstytucyjnych a zaraz po tym różnicuje się osoby z rocznika 53.
    W ostatnim art. gazety prawnej w tym temacie wypowiedziała się Pani adwokat cyt.
    "Zasada równości nie ma charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach różnicowanie sytuacji prawnej podmiotów podobnych jest dopuszczalne, musi być jednak uzasadnione. Jednak w tym przypadku takiego motywu brak" Co można moim należy bezwzględnie wykorzystać na drodze odwołania na odpowiedź po złożonym wniosku do ZUS. Ta sytuacja potwierdza,że nie czekajmy na ZUS tylko piszmy wnioski o wydanie decyzji Sami.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  26. Jestem na Emeryturze wcześniejszej od 2008r nadal pracuję, nie składałam wniosku o EP, czy po wejściu przepisów projektowanej ustawy w życie muszę rozwiązać umowę o pracę w styczniu,zeby nie zastosowano reguły potrącania? Jeśli przejdę w lipcu 2021r to potrącą wcześniej pobraną EW?

    OdpowiedzUsuń
  27. Do dnia 11.01.2021r musisz wystąpić o emeryturę powszechną, jeżeli zrobisz to po tej dacie ZUS będzie stosował już potrącenia, Czy wystąpisz o EP przed 11.01.2021r czy po tej dacie ZUS wypłaci Ci świadczenie dopiero jak rozwiążesz umowę o pracę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem w/w odpowiedź, ale nie mogę zrozumieć dlaczego proponowana ustawa uniemożliwiła wcześniejszym emerytom z rocznika 53 kontynuowania dalszej pracy,(zaprzestania waloryzacji kapitału początkowego). Przecież tyle piszą i zachęcają "pracuj dłużej,będziesz miał wyższą emeryturę". Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Co ciekawe, jeśli chodzi o te osoby, które w 2019 r. - po wyroku TK - złożyły skargi o wznowienie postępowania w ZUS i otrzymały korzystne decyzje o podwyższeniu świadczenia, to na podstawie obecnej nowelizacji otrzymają wyrównanie wcześniejszych niedopłat (za okres sprzed decyzji wydanej po wyroku TK).
      Czy to obejmuje : "pierwszaki" ....

      ZUS przyzna im i wypłaci wyrównania z urzędu, bez konieczności składania wniosku, po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy.
      Infolinia ZUS czeka na wszystkich: zadawajcie szczegółowe pytania telefonicznie lub mailowo

      Usuń
  28. Na Facebooku Jotowni podawane są na bieżąco informacje o kolejnych konsultacjach telefonicznych ZUS dla wcześniejszych emerytów z rocznika 1953 w związku z ustawą "naprawczą".
    Wiadomości można przeczytać bez konieczności logowania się na Facebooku.

    https://www.facebook.com/Jotownia-475712439275207/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na razie tylko "Gazeta Pomorska"zamieściła relację z dyżuru konsultantki ZUS, ale może w jej ślad pójdą następne redakcje. Jeśli nie, to dobrze by było, aby zainteresowani sami informowali tutaj inne osoby o zadanym przez siebie pytaniu i uzyskanej odpowiedzi. Z ciekawości i dla potwierdzenia informacji można to samo pytanie zadawać dzwoniąc na konsultacje zapowiadane w różnych oddziałach ZUS.

      Usuń
    2. Właśnie tak zrobiłam. I uzyskałam dwie całkiem różne odpowiedzi.

      Usuń
    3. Jeśli rzeczywiście miało to miejsce, to byłoby z pożytkiem dla wszystkich, gdybyś zechciała przekazać twoje pytanie i te "dwie całkiem różne odpowiedzi", które uzyskałaś, wraz z nazwiskami konsultantów, którzy ich udzielili oraz oddziałami ZUS. Dzięki temu będzie można zgłosić reklamacje co do rzetelności ekspertów do poszczególnych oddziałów ZUS.
      Sama też możesz zgłosić skargę na udzielanie rozbieżnych informacji przez konsultantów, oczywiście z podaniem swojego imienia i nazwiska.

      https://bip.zus.pl/obsluga-klienta/ogolne-zasady-zalatwiania-spraw/zasady-przyjmowania-rozpatrywania-i-zalatwiania-skarg-i-wnioskow-w-zus

      Usuń
    4. Jeżeli inne gazety zamieszczą relację wprowadzającą w błąd to lepiej niech nie tworzą fejk niusów. Niech to robią z większą starannością, chyba że taki jest cel. Statystyki będą się zgadzały tylko niezadowolonych przybędzie. Duża rola jest dla redaktorów puszczających takie informacje. Nawet przed sądem nie można to wykorzystać jako błąd organu rentowego. Kierujmy się intuicją. Zawsze statystyczny wynik będzie odtrąbiony.

      Usuń
    5. Do anonimowej z godz. 17.02

      "Gazeta Pomorska" nie zamieściła informacji wprowadzających w błąd. To, że ty źle zrozumiałaś tekst nie oznacza, że inni nie potrafią przeczytać go ze zrozumieniem.
      Każdy sam zdecyduje z jakich informacji korzystać, a w razie wątpliwości może zażądać od ZUS odpowiedzi na piśmie.
      Twoje anonimowe blogowe rady nie dają przecież żadnej gwarancji poprawności.

      Usuń
    6. Ja już przestałam się dziwić różnym interpretacjom przepisów przez ZUS, skoro sądy wydają różne wyroki w takich samych sprawach na podstawie tych samych przepisów. Mamy szereg takich przykładów na tym blogu. Niektóre sądy orzekały na naszą korzyść, a inne wprost przeciwnie. I każdy sąd potrafił uzasadnić swoją decyzję, choć wyroki były skrajnie różne.

      Usuń
    7. Do pani z 18.05

      To prawda, sądy powszechne orzekały bardzo niejednolicie.
      W związku z tym, jeden z sądów, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, postanowił w sprawie "przedawnionej" emerytki 1953 uzyskać interpretację prawa od Sądu Najwyższego, kierując tam zagadnienie prawne III UZP 4/20:

      "Czy art.114 us.1 pkt 1 u.e.r.f.u.s. może stanowić podstawę wzruszenia prawomocnej decyzji organu rentowego wydanej w oparciu o akt normatywny uznany orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego za niezgody z Konstytucją:" a jeżeli tak, to; "czy jest to w tym wypadku jedyny dopuszczalny tryb postępowania czy też konkurencyjny wobec tego przewidzianego w art.145 a k.p.a. ( pod jakimi warunkami)"

      Orzeczenie w tej sprawie ma zostać wydane przez 3-osobowy skład sędziowski na rozprawie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w dniu 29 października 2020 roku.

      http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/e-Sprawa.aspx?ItemSID=4301-bf64e294-b9ca-4518-b9cd-2b8c7295f4de&ListName=esprawa2020&Search=III%20UZP%204/20

      Usuń
  29. Jesli ,ktoś dostanie wyrownanie w styczniu to od tego wyrownania potrącony będzie podatek i skladki zd4owotne za cały okres od daty przyznania emerytury powszechnej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście. Dostanie przecież te kwoty brutto, tak, jak dostawałby emerytury co miesiąc. Moze niektórym się zaświeci,że wysokość emerytury to nie kwota w bankomacie czy przynoszona przez listonosza.

      Usuń
    2. A osoby, które otrzymają wyrównanie przed styczniem 2021r. nie zostaną obciążone podatkiem?Rozumiem,że też bez odsetek?Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Przed styczniem emeryturę dostaną pierwszaki.Jakie wyrownanie? Skoro skladki i kapitał będą mieć warolizowane do obecnej chwili.Czyli bardzo duże podwyżki.

      Usuń
    4. Niektórym emerytura plus wyrównanie przekroczą I próg podatkowy.... Od nadwyżki - 32% PIT.....

      Usuń
    5. Dlatego od całej sumy pobrany będzie podatek

      Usuń
    6. Możemy zadawać pytania.
      Podobno wystarczy skontaktować się z ZUS za pośrednictwem formularza.
      Skpro tak, to może zapytajmy się, co zrobić, żeby ZUS
      w styczniu 2021 razem z ODSZKODOWANIEM
      ( a nie eufemiistycznie nazywanym wyrównaniem ) wypłacił odsetki rocznikowi 1953.
      Tak właśnie , odsetki, skoro na posiedzeniu Senatu Pan St. Szwed powiedział, cyt.:
      "Zatem można to potraktować tak, że w tej kwocie mieszczą się też odsetki.".

      Różnica pomiędzy WYRÓWNANIEM a ODSZKDOWANIEM jest taka, że od wyrównania można potrącić podatek, a od odszkodowania NIE POTRĄCA SIE PODATKU.

      Pozdrawiam serdecznie, zwłaszcza nieobecnych aktualnie nablogu.

      GRACE

      Usuń
    7. A co jeszcze ciekawego wymyśli senator Szwed? Jeżeli obywatel ma zaległości to z chwilą ich zaplaty, po terminie, naliczane są odsetki. Jezeli panstwo spłaca zaległości to nalezy sie domyslac, że tam już są odsetki.
      W jakiej to szkole nauczono senatora Szweda takiego myślenia. Wstyd Panie senatorze.

      Usuń
  30. Są już wyliczenia ile pieniędzy wpłynie do budżetu państwa z tytułu potrąconych nam podatków.Nie znam się ale dlaczego mamy płacić składkę zdrowotną od wyrownan zaległych emerytur ,podatek PIT to niech tam ,od każdego przychodu wszyscy płacą .

    OdpowiedzUsuń
  31. A składkę zdrowotną od wypłacanej emerytury płacisz?

    OdpowiedzUsuń
  32. Otrzymałam dzisiaj następne pismo z SA. Pierwsze dotyczyło że postępowanie ulega zawieszeniu z mocy prawa. Dzisiejsze że w imieniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddz. w W -wie informuje, że że swiadczenie ubezpieczonej zostanie przeliczone z urzędu po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 19.06.2020 r o zmianie ustawy o em i rentach z FUS (Dz.U z 2020 r.,poz 1222), zgodnie z art 3 ust.2 tego aktu prawnego. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania i doręczenie decyzji nastąpi niezwłocznie, zgodnie z art.2 ust 2 ustawy zmieniającej.
    Podpis Radcy Prawnego.
    Przypomnę że jestem przedawniona od 2013 r.
    Poczekamy zatem sobie trochę i zobaczymy jaka będzie decyzja.
    Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  33. Natomiast ja nieprzedawniona,otrzymałam postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie VII Wydz.Pracy,Ubezpieczeń Społecznych treści następującej "po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym mojej sprawy przeciwko ZUS o uchylenie decyzji w przedmiocie przyznanej emerytury na skutek mojego odwołania od decyzji ZUS z dnia 10 mają 2019r.postanawia zawiesić postępowanie z mocy prawa na podst.art.2 ust.1 ustawy z 19 czerwca 2020r.Nie zlozylam zażalenia do sądu drugiej instancji.Czy ja jeszcze dostanę jakaś decyzję, sama jestem ciekawa.W odwołaniu domagałam się przeliczenia emerytury z aktualnymi wskaźnikami tak jak pierwszakom.

    OdpowiedzUsuń
  34. Sprawy osób, które mają zawieszone postępowanie z mocy prawa są w Ustawie najbardziej dokładnie zapisane przez ustawodawcę. Wiem z osobistej wizyty w ZUS, że te sprawy są dla organu priorytetem. Natomiast inni czekają w kolejce. Ja jestem nieprzedawniona i ZUS od momentu wejścia ustawy tj. od 10 lipca nie wypowiedział się do chwili obecnej. Jeszcze trwają szkolenia i Panie z ZUS tłumaczą,że sprawy nie są proste.

    OdpowiedzUsuń
  35. Dziękuję za informacje.W mojej sprawie ZUS nie wypowiedział się od 16 lipca do chwili obecnej.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  36. Do Anonimowy28 września 2020 15:33, jakich argumentów użyłaś.
    Jeżeli chciałaś być potraktowana jak pierwszaki to powinnaś złożyć wniosek o emeryturę EMP. Czy spełniłaś warunki z ustawy naprawczej, bo opis sprawy jest chaotyczny.

    OdpowiedzUsuń
  37. Nie mogę przytoczyć tutaj wszystkich argumentów które użyłam pisząc odwołanie w maju 2019r.Korzystalam z rad pan na tym blogu.Nawet jedno pismo pani doradczymi sama mi napisała.Nie rozumiem o jaki chaos chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  38. Do Anonimowy28 września 2020 16:11. Mając na myśli argumenty mam na myśli podstawę prawną, na którą się powołałaś. Czy korzystałaś ze skargi po wyroku TK. itp. Tak jak Basia. Czy było to odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS od wydanej decyzji przed jej uprawomocnieniem.

    OdpowiedzUsuń
  39. Tak korzystałam że skargi po wyroku TK.Bylo to odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS od wydanej decyzji przed jej uprawomocnieniem.

    OdpowiedzUsuń
  40. Do Anonimowy28 września 2020 17:04. Sąd po zawieszeniu sprawy z mocy prawa winien wydać pouczenie, że zawieszenie będzie trwać do czasu wydania przez organ rentowy decyzji na podstawie art.194j ust.1ustawy zmienianej w art.1.
    Jeżeli ZUS poinformuje Cię, że świadczenie ubezpieczonej zostanie przeliczone z urzędu po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 19.06.2020 r o zmianie ustawy o em i rentach z FUS (Dz.U z 2020 r.,poz 1222), zgodnie z art 3 ust.2 tego aktu prawnego, napisz, że nie zgadzasz się ich decyzją.
    I wtedy użyj argumentu, że przytoczona podstawa prawna nie dotyczy Ciebie. Domyślam się,że ZUS tak jak w przypadku Basi powoła się na art 3 ust.2 tego aktu prawnego.
    Powołaj się na uzasadnienie ze strony Prezydenta Andrzeja Dudy, który tzw. w łańcuszku ustawodawczym jest osobą wprowadzającą ustawę przyjętą przez sejm i senat w życie.
    Uzasadnienie to powołuje się na Ustawę tzw. naprawczą i mówi cyt" że osoby urodzone w 1953r, które pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną w oparciu o wniosek złożony przed 2013r. będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu art.25 ust.1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS, nakazującego odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur, pod warunkiem że wniosek o emeryturę złożą w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy"
    Nic nie tracisz a możesz i chcesz zyskać więcej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale informacja o ustawie na stronie internetowej prezydenta nie ma żadnej mocy prawnej. ZUS i sądy działają na podstawie ustawy, a nie na podstawie informacji o ustawie, którą emeryci interpretują tak, jak im wygodniej.

      Usuń
    2. Informacja nie. Ale jest to dowód na to, że ustawa jest tak napisana, że przez analogię do decyzji ZUS przyznającej emeryturę powszechną, a później jej zawieszenie ZUS wypłaca to wyższe świadczenie z urzędu. Jest okazja aby powołać się na art. 95. Ponieważ dzięki zapisom ustawy istnieją w tym momencie uprawnienia do dwóch świadczeń wyższego i niższego. Tym razem ZUS nie wskaże za Nas tego wyższego. Rozumując tym tokiem to informacja na stronach ZUS również nie ma mocy prawnej. Rożnica polega na tym, że PAD jest od stanowienia prawa, ą ZUS od jego stosowania. Nie ZUS tylko sąd będzie o tym rozstrzygał. Informacja na stronie PAD nie wymaga uzasadnienia, a ta na stronie ZUS oczywiście uzasadnienia brak.

      Usuń
    3. Do wpisu z 18.02. Nie mogę zupełnie pojąć Twojego toku rozumowania. Pani, która prosiła o poradę napisała, że jest nieprzedawniona, co oznacza, że ma już ustaloną emeryturę powszechną bez potrąceń, a do sądu odwołała się, bo chciała walczyć o przeliczenie na aktualnych wskaźnikach. Sąd najprawdopodobniej potraktował ją omyłkowo jako przedawnioną i zawiesił postępowanie. I teraz powstał problem jak dalej postępować.

      Usuń
    4. 18:41 jestem nieprzedawniona ale nadal na emeryturze wcześniejszej, wyszła wyższa od powszechnej i ma ja znów zawieszona.

      Usuń
    5. Do Anonimowy28 września 2020 18:41, to ja po wpisie
      Anonimowy28 września 2020 15:33 podjęłam próbę wyjaśnienia jej sytuacji. Od początku miałam wątpliwości do przedstawionej sytuacji. Po kilku pytaniach pomocniczych pozwoliłam sobie na wskazówki. Ja z osobami, które wszystko wiedzą nie wchodzę w polemikę. To dlaczego nie podpowiedziałaś tego tej osobie bezpośrednio. Czmychając aby sobie poużywać. Ja nie podjęła bym się zgadywać na jakim etapie jest sprawa osoby nieprzedawnionej w sądzie. Jeżeli twierdzisz że sąd się pomylił to ZUS, który jest zobowiązany do wydania decyzji winien to w przesłanej do sądu w terminie niezwłocznym wyjaśnić.
      Pani która ma problem tj. Anonimowy28 września 2020 15:33 musi wyczekiwać na stanowisko ZUS. Przecież ja pisałam jeśli ZUS postąpi tak jak w przypadku Pani Basi to ......Jest to tryb przypuszczający,który nie może mieć innej odpowiedzi. Jak ZUS wychwyci ta pomyłkę to i tak sąd przed wydaniem wyroku to skoryguje lub nie.I osoba wnosząca skargę będzie mogła odwołać się do do sądu wyższej instancji. Sprawa się odsunie w czasie.Skąd to znamy

      Usuń
    6. Dziękuję Anonimowej 28 września 2020 19:23, że wyjaśniła do końca swoją sprawę. Trzeba było tak od początku.
      18:41 jestem nieprzedawniona ale nadal na emeryturze wcześniejszej, wyszła wyższa od powszechnej i ma ja znów zawieszona.
      Jeżeli jesteś tak jak to wyjaśniłaś jasnowidzącej. To sprawa wygląda na to,że ZUS już Ci to przeliczył, to teraz sąd wyda wyrok.
      Wtedy możesz się odwołać do sądu wyższej instancji używając argumentów, które Ci zaproponowałam.
      Pozdrawiam

      Usuń
    7. Do anonimowy z 28 września godz 17:40.
      Mętlik w głowie mam znowu. Czyli co ? Powinnam z SA otrzymać już po zawieszeniu które otrzymałam wczesniej w dniu dzisiejszym pouczenie że zawieszenie będzie trwać do czasu wydania przez organ rentowy decyzji na podstawie art.194j ust.1 ustawy zmienianej w art.1. Już nic nie rozumie. Nie powinnam się na to zgodzić ? W piśmie procesowym dzisiejszym napisane jest że przeliczenie z urzędu po 6 miesiącach..zgodnie z art.3 ust.2 tego aktu prawnego. A zawiadomienie o wszczęciu postępowania i doręczenie decyzji nastąpi niezwłocznie, zgodnie z art.2 ust.2 ustawy zmieniającej.
      Coś jest nie tak ? Możesz mi to wytłumaczyć? Przez to wszystko łatwo dostac dola. Pozdrawiam Basia

      Usuń
  41. Bardzo dziękuję za poradę.Wlasciwie to już spasowalam, ale zrobię tak jak mi radzisz.

    OdpowiedzUsuń
  42. W uzupełnieniu nie ma nic, prawo takie mają tylko tzw. pierwszaki, tylko takie osoby pobierają emeryturę wcześniejszą. Pozdrawiam i trzymam kciuki, ze moją poradę wykorzystasz z powodzeniem dla Siebie. Widzę że jesteś zdeterminowana. Będziesz miała satysfakcję, że tak jak pani Sędzia ze Szczecina odwołująca się do TK, Ty wskażesz drogę innym uprawnionym - pokrzywdzonym.

    OdpowiedzUsuń
  43. Wielkie dzięki za te słowa .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym na pani miejscu wzięła wszystkie decyzje i pisma z sądu i osobiście wyjaśniła to w ZUS i nie polegała na doradztwie nternetowym ,ale to Pani wybór

      Usuń
    2. Mieszkam w Krakowie a Oddział ZUS mam na Śląsku.Nie będę się tam fatygowac ze względu na epidemie.Moze powinnam napisać pismo do Zusu dlaczego Sąd zawiesił moje postępowanie ?

      Usuń
    3. Zrobić to jak najszybciej listem poleconym ,ZUS powinien odpowiedzieć w ciągu miesiaca

      Usuń
  44. Bardzo dobra podpowiedź. Nic tylko działać. Oddając sprawę do Sądu trzeba działać w ramach tego co sąd ustali. Nie można podróżować między sądem a ZUS-em jak się podoba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawy w sądach są zawieszone do 11 stycznia ,więc trzeba wyjaśnić w ZUS?swoją sytuację

      Usuń
  45. Drogie panie doradczynie, przegladnelam jeszcze raz Postanowienie Sądu z 16 lipca 2020r.i załącznikiem jest odpis pisma ZUS z 04.03.20r.W tym piśmie ZUS Wydział obsługi prawnej informuje sąd że jestem nieprzedawniona .Że ZUS nie zna daty doręczenia mi decyzji o przyznaniu emerytury z 29.10.2015r.ale od dnia wysłania decyzji do dnia złożenia skargi po wyroku TK tj.27marca 2019r nie upłynęło 5 lat.Dlatego ZUS wydal mi 10.05.2019 decyzję o przyznaniu emerytury ,podaje to wyliczenie .wysokość emerytury powszechnej bez pomniejszania jest niższa od wysokości emerytury wcześniejszej.ale w razie zbiegu u jednej osoby prawa do dwóch świadczeń wypłaca sie wyższe.Tutaj ZUS podaje pkt VI.1 jako pouczenie decyzji z 29.10.2015r.Jak to należy rozumieć ,że mimo dokładnego wyjaśnienia ZUS, Sąd nadal uznał że jestem przedawniona ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym Ci radziła zadzwonić do sądu i zapytać czy można odwiesić postępowanie na Twoją prośbę. Wydaje mi się, że powinna istnieć taka możliwość. Jeżeli w sądzie to potwierdzą, to w piśmie uzasadniającym prośbę o odwieszenie napisz, że masz już ustaloną emeryturę powszechną bez odliczeń i chodzi Ci tylko o przeliczenie jej na aktualnych wartościach.

      Usuń
    2. Zadzwonić do sądu można ,sprawy w sądzie są zawieszone wyjaśnić trzeba w za czy jest Pani przedawniona czy nie w ZUS,ponieważ nie zawsze po przeliczeniu emerytura powszechna jest wyższa od wszesniejszej

      Usuń
    3. Zadzwonię do Sądu z zapytaniem czy można odwiesic postępowanie na moją prośbę .

      Usuń
    4. Czy można odwiesić sprawę w sądzie do 11 stycznia?

      Usuń
  46. Jeszcze do Pani anonimowej z 28 września 2020 18:51 proszę wskazać, że tylko PAD jest osobą od stanowienia prawa.
    Przytaczam fragment, ze tak nie jest wprost.
    Powołaj się na uzasadnienie ze strony Prezydenta Andrzeja Dudy, który tzw. w łańcuszku ustawodawczym jest osobą wprowadzającą ustawę przyjętą przez sejm i senat w życie.

    OdpowiedzUsuń
  47. Dla zainteresowanych. Dziś tj. 29 09.2020 w ZUS Piotrków Trybunalski będzie możliwość konsultowania spraw rocznik 53. Dyżur będzie trwał od godz. 9:00 do 12:00 pod specjalnym numerem 446 468 513. Można zgłosić swój problem i w oparciu o udzieloną informację podjąć działanie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  48. Zgłosiłam swój problem pani z ZUS w Piotrkowie Trybunalskim i dowiedziałam się że wszystkie sprawy w Sądach są zawieszone.Ja również muszę czekać na ponowne przeliczenie emerytury powszechnej.W moim przypadku mogą cofnąć się wstecz ,bo mam przeliczenie w 2015r.ale to też raczej nie będzie korzystne.Po 11 stycznia 2020r.beda wydawane decyzje. Czy ja będę mogła znow odwołać się nie wiadomo .To Sąd zdecyduje.Dziekuje paniom za porady i czekam do stycznia 2020r.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście,że tak, nikt tego nie może pani zabronić.
      Ja również dzwoniłam ZUS, który ma dyżur. Pani potwierdziła,że ustawa w swoich zapisach jest precyzyjna (art. 194i oraz art. 194j) nie dają podstaw do innej interpretacji, ale w mojej sprawie uzyskały jeszcze świeżą interpretację z centrali i taką przedstawiają. ZUS naraża mnie na dochodzenie swoich racji przed sądem. One, mówiła Pani z dyżuru, są podporządkowane centrali ZUS.
      art. 194i bez art.194j mógłby wprowadzić taką wątpliwość, ale art. 194j uszczegóławia precyzuje kto jest adresatem Ustawy naprawczej.

      Usuń
    2. Sprawy w sądach są zawieszane, ale tylko dla osób przedawnionych, ponieważ nowa ustawa reguluje to, o co sądzą się osoby przedawnione, czyli obliczenie emerytury bez potrąceń.
      Jeżeli chodzi o osoby nieprzedawnione, to miały one ustalone emerytury powszechne bez potrąceń i w sądach sądzą się o korzystniejsze przeliczenie, albo o wycofanie wniosku i sądy dla tych osób nie zawieszają postępowania, bo nie ma powodu do jego zawieszenia.

      Usuń
    3. Nieprzedawnione tzn które osoby są nieprzedawnione i mogą sobie przeliczać jeśli mają ustalone emerytury powszechne bez potrąceń.

      Usuń
    4. Nieprzedawniona, dzwoniłam do Sadu i przedstawiłam swoją sytuację.Powiedzialam, że nie wiem dlaczego sąd zawiesił moje postępowanie skoro ja mam już przeliczona emeryturę bez potrąceń.Ja się domagałam w odwołaniu od decyzji ZUS korzystniejszego przeliczenia.Ustawa naprawcza dotyczy emerytek przedawnionych a nie mnie.Pani z Biura obsługi powiedziała że mogę napisać pismo do Sądu o odwieszenie mojego postępowania z takim uzasadnieniem jak powiedziałam.Ale jaka decyzję podejmie Sędzia ona nie wie.Pytala mnie jeszcze ,czy składałam zażalenie do Sądu drugiej instancji.Nie składałam.Powiedziala też że ona nie udziela porad prawnych ale zawsze można napisać pismo do sądu czy pozew.

      Usuń
    5. Chyba jednak nie wystapie do sądu o odwieszenie mojego postępowania skoro sąd zawiesił je z mocy prawa na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 19 czerwca 2020r.i konsultantka z ZUS te informacje potwierdziła .Dochodzę do wniosku, że to walka z wiatrakami.

      Usuń
    6. To oczywiście Twoją decyzja, ale przemyśl to jeszcze. Gdybyś napisała do sądu o odwieszenie sprawy i podała stosowne argumenty, że masz już ustaloną emeryturę powszechną bez odliczenia i że domagasz się tylko korzystnego przeliczenia, to może sąd zrozumie swój błąd i sytuacja się szybciej wyjaśni. A tak będziesz żyła w niepewności do stycznia i nie wiadomo jak to wszystko się zakończy.

      Usuń
    7. Obawiam się ,że sąd podtrzyma swoja decyzję o zawieszeniu mojego postępowania.Nawet ZUS powołuje się na jakieś zarządzenie Sądu z 08.01.2020r.w przesłanej do sadu informacji o przeliczeniu mojej emerytury.

      Usuń
  49. Czekam do stycznia 2021 roku ,pomyłka .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na wszelki wypadek niech Pani wyśle pismo do ZUS z,e prosi o przeliczenie emerytury ,zgodnie z ustawa listem poleconym .ZUS da pani odpowiedź być może przyda sie

      Usuń
  50. Ja również dzwoniłam do ZUS i muszę czekać do lutego ponieważ emeryturę pobieram 10-go każdego miesiąca.
    W pierwszej kolejności będą rozpatrywane te osoby które pobierają emer.na początku miesiaca czyli w styczniu itd.
    Sprawy sądowe są zawieszone. ZUS przysle decyzję i wyrownanie i wtedy możemy zdecydować cz się zgadzamy.
    Jestem nieprzedawniona.

    OdpowiedzUsuń
  51. Można sprawdzać na stronie sejmu, bo niedługo powinien zostać zamieszczony plik z tekstem odpowiedzi wiceministra Szweda na interpelację nr 10535 posła Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica) "w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".

    http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?documentId=9274FAE568B1D266C12585D800494D80

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedź już została opublikowana

      Usuń
    2. Poniżej fragment odpowiedzi istotny dla tych, którzy występują o zastosowanie aktualnych wskaźników.

      "[...] Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku obu wymienionych wyżej grup, przeliczenie będzie dokonywane bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy obliczenia emerytury powszechnej o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych, według parametrów z dnia złożenia wniosku – zgodnie z generalną zasadą prawa emerytalno-rentowego, tj. zasadą wnioskowości wyrażoną w art. 116 ust. 1 ustawy emerytalnej.

      Należy zauważyć, że część ubezpieczonych z rocznika 1953 występowała z wnioskami o emeryturę powszechną w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (w odniesieniu do znacznej grupy kobiet były to lata 2013 – 2014). Zatem do ustalenia podstawy emerytury, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyjęte zostaną parametry (kapitał początkowy, kwota składek na ubezpieczenie, średnie dalsze trwanie życia) obowiązujące w chwili składania wniosku.

      Natomiast w przypadku tych ubezpieczonych, którzy wystąpią o emeryturę powszechną po raz pierwszy po wejściu w życie nowych przepisów, parametry do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zostaną przyjęte również na dzień złożenia wniosku, lecz będzie to już dzień przypadający w okresie między 10 lipca br. a 10 stycznia 2021 r.

      Zróżnicowanie to wynika jedynie z terminu, w którym osoba zainteresowana wystąpiła, bądź wystąpi, z wnioskiem po raz pierwszy, jednakże same zasady ustalenia podstawy obliczenia emerytury będą jednolite na gruncie prawnym. Ponadto należy zauważyć, że ubezpieczonym, którzy po dokonaniu ponownego przeliczenia emerytury powszechnej otrzymają świadczenie wyższe od pobieranej dotychczas emerytury wcześniejszej bądź emerytury powszechnej (wyliczonej - tytułem przykładu - w latach 2013-2014, wypłacanej lub zawieszonej ze względu na fakt, iż pobierana emerytura wcześniejsza była świadczeniem korzystniejszym) – organ rentowy wypłaci stosowne wyrównanie. Kwotę wyrównania stanowić będzie różnica między sumą kwot emerytur, jakie przysługiwałyby w okresie od zawieszenia emerytury lub od dnia podjęcia jej wypłaty (w każdym przypadku z uwzględnieniem ich waloryzacji) do dnia wydania decyzji o ponownym przeliczeniu a sumą kwot wypłaconych w tym okresie.

      Z uwagi na powyższe nie są prowadzone w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prace nad zmianą przepisów w przedstawionej sprawie.

      Z poważaniem

      MINISTER

      z up. Stanisław Szwed
      Sekretarz Stanu"

      Usuń
  52. To już wiadomo,dlaczego sady zawiesiły nieprzedawnionym postępowania o korzystniejsze przeliczenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ten Art.116 ust1 nic nie mówi o sposobie wyliczenia emerytury. Nie wiem dlaczego się na niego powołują w kontekście nieprzedawnionych.

      Usuń
  53. Kochani dajcie sobie spokój z ta odpowiedzią. Ważny urzędnik państwowy pisze takie bzdury.
    Oto ten fragment, którego anonimowa z15:56 pominęła.

    "Osoby uprawnione, które będą występowały po raz pierwszy o przyznanie emerytury powszechnej, mogą w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć do organu rentowego wniosek o jej przeliczenie. Natomiast te osoby uprawnione, które przed wydaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego składały do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury powszechnej, a następnie skutecznie go nie wycofały, skorzystają z przeliczenia emerytury powszechnej z urzędu przez organ rentowy po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ustawy."
    Jest to dowód na to jak Nas traktują, ale i wybranego posła przez naród. Wstyd , do dymisji z takim urzędasem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natomiast te osoby uprawnione, które przed wydaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego składały do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury powszechnej, a następnie skutecznie go nie wycofały, skorzystają z przeliczenia emerytury powszechnej z urzędu przez organ rentowy po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ustawy."
      To ten fragment kompromituje urząd tego Pana.
      Przecież wszyscy stali uczestnicy tego bloga wiedzą, że skuteczne wycofanie wniosku, który spowodował,że przyznana emerytura powszechna była zawieszona kwalifikuje te osoby do grupy pierwszaków.
      Ale moim zdaniem jest to bez znaczenia bo najważniejsze są zapisy ustawowe.
      Wszyscy nieprzedawnieni mają również prawo do ustalenia podstawy wymiaru emerytury na dzień złożenia wniosku w okresie między 10 lipca br. a 10 stycznia 2021 r. Z uwagi na cechę wspólną tj. obie te grupy nadal są i pobierają emeryturę wcześniejszą.

      Usuń
    2. Z tym fragmentem odpowiedzi jest wszystko w porządku.
      Opisywane w nim osoby NIE SĄ pierwszakami, ponieważ skutecznie NIE WYCOFAŁY WNIOSKU.

      "[...] osoby uprawnione, które przed wydaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego składały do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury powszechnej, a następnie skutecznie go NIE WYCOFAŁY, skorzystają z przeliczenia emerytury powszechnej z urzędu przez organ rentowy po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ustawy."

      Usuń
  54. Dla zainteresowanych podaję, że jutro tj. 30 09.2020 w oddziale krakowskim ZUS będzie dyżurować ekspert, który będzie odpowiadał na pytania zainteresowanych ustawą naprawczą dla rocznika 53.
    Dyżur trwał będzie od godz. 10:00 do 12:00 , pod telefonem
    124246269

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy ktoś się dodzwonil do tego krakowskiego oddziału ZUS ?

      Usuń
    2. Tak ja dodzwonilam się i napisałam . Anonimowy 22:22

      Usuń
  55. Jestem nowa na tym blogu i chciałam prosić jeśli to możliwe o pomoc. Jestem z rocznika 53 na emeryturę wcześniejszą przeszłam w 2009r korzystając z ustawy która pozwalała pobierać emeryturę bez zwalniania się z pracy. Pracuje nadal i pobieram emeryturę wcześniejszą odpowiednio przeliczana co roku Nigdy nie składałam wniosku o emeryturę powszechna. Czy teraz jeśli odejdę z pracy w przyszłym roku w kwietniu będę miała przeliczona emeryturę bez pomniejszania. Czy muszę odejść w tym roku. Emerytura powszechna będzie dla mnie korzystniejsza.

    OdpowiedzUsuń
  56. Wniosek o emeryturę powszechna trzeba złożyć do 11 stycznia później nadal będą potracac

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Acha dziękuję ale tzn ze musze się zwolnić z pracy.

      Usuń
  57. Ja już nie wiem kogo mam się pytać.
    Jestem nieprzedawniona w tej chwili jestem na EP po TK 2019r wyszła mi wyższa złożyłam odwołanie do Sądu o niekorzystne przeliczenie i o wyrównanie. Sprawa jest w Sądzie.
    Wczoraj dzwonilam na dwa nr. Powiedziano mi ze nic nie muszę robić tylko czekać na załatwienie sprawy z urzędu po 11 stycznia.
    Dzisiaj dodzwonilam się na dyżur i Pani mi powiedziała jak mam sprawę w Sądzie to teraz muszę iść do ZUS ido Sądu zadzwonić i wyjaśnić ta sprawę.
    Zaznaczam z Sądu żadne zawiadomienie mi nie przyszło o zawieszeniu sprawy.
    Mam problem bo z tego co zrozumiałam od tej Pani z ZUS to moje papiery są w Sądzie i nie wiem czy ZUS mi obiczy wyrównanie czy nie skoro papiery są w Sądzie. Nie wiem czy mam zawiesić sprawę w Sądzie żeby przymajmiej dostać wyrównanie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem w podobnej sytuacji. Ja również dzwoniłam na dyżur konsultanta ZUS i uzyskałam odpowiedź, że gdybym wygrała w sądzie korzystne przeliczenie, to wyrównanie nie będzie mi przysługiwać i nawet, gdy mi je wypłacą, to będę musiała je zwrócić. Dlatego nie zamierzam nic w tej sprawie robić i czekam, że po wyroku sama sprawa się rozwiąże. Nie chcę dostać pieniędzy i później je zwracać.

      Usuń
    2. I jeszcze jedna uwaga. W czasie zawieszenia sprawy dokumenty cały czas są w sądzie.

      Usuń
    3. Sprawy są zawieszone ,styczniu ZUS przeliczy emeryturę tak jak mówi ustawa ,jeśli nie będą zaspokojone w pełni oczekiwania emeryta trzeba będzie odwiesić sprawę w sadzie

      Usuń
    4. O każdym zawieszeniu sprawy ZUS informuję powoda. Pani z 22.22 nie ma zawieszonej sprawy.

      Usuń
    5. Mnie poinformował Sąd o zawieszeniu sprawy, ZUS nie .

      Usuń
    6. Mnie o zawieszeniu sprawy poinformował Sąd a nie ZUS.

      Usuń
    7. Moja pomyłka. Oczywiście, że o zawieszeniu sprawy informuję sąd.

      Usuń
    8. Sąd wysyła akta zusowskie do ZUS-u, tak przynajmniej było u mnie. Na rozprawie pełnomocnik ZUS-u prosił o akta aby wyliczyć emeryturę i sąd wypożyczył je na ten czas. Pozdrawiam. Ina

      Usuń
  58. I jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Jeżeli jesteś zdeterminowana, aby dostać wyrównanie w styczniu, opisz swoją sytuację na piśmie lub zgłoś osobiście w ZUS, a oni powinni wypożyczyć twoją dokumentację z sądu i na jej podstawie zrobią wyliczenie i otrzymasz wyrównanie w termine.

    OdpowiedzUsuń
  59. Nowy senacki projekt ustawy "naprawczej" dla roczników innych niż 1953 (oprócz roczników 1949-52) otrzymał już w sejmie numer druku: 647.

    OdpowiedzUsuń
  60. Przepraszam, ma być: oprócz roczników KOBIET 1949-52. Mężczyźni z tych roczników są uwzględnieni w projekcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=2AA2AA3A19564C64C12585F40036FE34

      Usuń
    2. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Termin I czytania nie jest znany.

      Usuń
  61. Super ! Mężczyżni też tylko dlaczego tak póżno .Jeszcze Sejm przd nami ???

    OdpowiedzUsuń
  62. Nie bardzo orientuję się w tym wszystkim co się dzieje. Może ktoś pomoże mi zrozumieć. Jestem z rocznika 53 na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2009r i pracowałam do 2015. Nic nie przeliczałam bo emerytura powszechna bez potrąceń wychodziła mi niższa jak wczesniejsza. Czy teraz dostanę wyrównanie i za jaki okres. No i kiedy powinnam składać wniosek o podwyżkę i wyrównanie.

    OdpowiedzUsuń
  63. JeśliPani nie przeliczała nigdy emerytury wcześniejszej na powszechna to trzeba do stycznia złożyć wniosek i będzie podwyżka niestety bez wyrownana

    OdpowiedzUsuń
  64. Proszę się nie martwić,że będzie podwyżka emerytury bez wyrównania. Teraz będzie miała wyliczoną emeryturę po aktualnych wskaźnikach. Im wyższe były Pani dochody, tym wyższa będzie emerytura powszechna. Wiele z nas chciałoby mieć taką sytuację. To co uzyska pani jednorazowo to pozostanie przy Pani na zawsze, a wyrównanie jest jednorazowe ( pod warunkiem, że z obliczeń by wyszło ).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak tylko z czego mi przelicza skoro od 2015 nie pracuje jestem na wcześniejszej, a w 2015 moja powszechna bya nizsza od wcześniejszej. Nic z tego nie rozumiem.

      Usuń
    2. Skąd wiesz, że w 2015 r. miałaś emeryturę powszechną niższą od wcześniejszej? Czy w 2015 r. składałaś wniosek o emeryturę powszechną?

      Usuń
    3. Składałam i wycofałam wniosek sama też liczyłam wg. zgromadzonych składek i zwaloryzowanego kapitału i dalszego trwania życia wychodziła niższa. Ale to było w 2015 w tym roku byłaby wyższa powszechna. Bo kapitał i składki są corocznie waloryzowane.

      Usuń
    4. Czyli jesteś pierwszakiem i najwięcej zyskasz. Jesteś w najkorzystniejszej sytuacj. Możesz tylko się cieszyć. Biegnij szybko do ZUSu i składaj wniosek EMP. Wyrównania nie będzie, ale za to dostaniesz dużą podwyżkę.

      Usuń
  65. Proszę o pomoc.Jestem rocznik 53 na emeryturze wcześniejszej.W 2014 r przeliczyłam emeryturę powszechną która jak się okazało wyszła niższa niż wcześniejsza na któtej jestem do dziś.W 2015 przeliczyłam urlopy wychowawcze co zmieniło mój Kapitał Początkowy.
    W 2015r podjęłam pracę na umowę zlecenie i dalej pracuję.
    Czy jak Zus przeliczy mi emeryturę w styczniu 2021 to porówna mi emerytutę na wiek 60 lat czy ma chwilę obecną.

    OdpowiedzUsuń
  66. Jestem w takiej samej sytuacji,po wyroku przeliczył na chwilę obecną tzn.dalej jestem na wcześniejszej

    OdpowiedzUsuń
  67. Co to znaczy? Po wyroku przeliczyl na chwile obecna tzn. dalej jestem na wczesniejszej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To znaczy że po wyroku TK odliczono mi potrącone kwoty,ale wcześniejsza wyszła wyższa ponieważ porównano do obecnie pobieranej.Ja cały czas pracowałam więc emerytura rosła.Czy teraz jest jasne to co napisałam?

      Usuń
    2. Po wyroku doliczono pani potrącone emerytury wcześniejsze ale i tak emerytura wcześniejszą wyszła wyższa od powszechnej jak u mnie .I już zostaniemy na tych emeryturach wcześniejszych.W sądzie też nie wygramy .

      Usuń
    3. Drogie emerytki zrozumcie,że nie każdej emerytce z roczników wcześniejszych, które składały wnioski o emeryturę powszechną, emerytura wychodziła wyższa i dalej pobierają emeryturę wcześniejszą. Miałyśmy ,to szczęście ,że mogłyśmy wybrać 10 najkorzystniejszych lat do wyliczenia emerytury,a nie z całego okresu zatrudnienia. Naszym niskim emeryturom winne są.tylko niskie wynagrodzenia za jakie część z nas pracowała. Szkoda ,że w nowym systemie emerytalnym nie ma części socjalnej /24% aktualnej kwot bazowej /, która te niskie emerytury by podnosiła.

      Usuń
  68. Jeśli komus z rocznika 53 lub innego emerytura w wieku powszechnym bez potrąceń wychodziła niższa niż wczesniejsza a później nie pracował już w wieku powszechnym to żadnego wyrównania ani podwyżki nie dostanie bo niby na jakiej podstawie. Dostaną tylko ci którym emerytura powszechna wyszła niższa z powodu potrącenia wcześniejszych.

    OdpowiedzUsuń
  69. Rząd PO PSL wydawał absurdalne ustawy emerytalne. Ustawa z 8 stycznia 2009 która pozwalała łączyć emeryturę i prace bez konieczności zwalniania się z pracy została wydana po to by zmobilizowac do dłuższego pozostania w pracy. Ta ustawa była pułapka bo w zasadzie był to po prostu udzielony kredyt do spłacenia w latach późniejszych. Tylko dlaczego nie dla wszystkich bo już rocznikowi 53 nie tylko wyrównuje się straty ale bezpodstawnie wręcz obdarowuje. Dlaczego osoba z r 53 która nie składała wniosku o emeryturę powszechna we wcześniejszych latach będzie miała teraz podwyżkę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwazam, że sprawiedliwiej byłoby obliczac emeryturę powszechną po wczesniejszej - na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego (kapitał i wiek dożycia). Gdyby była wyższa (bez odliczeń) to taką wypłacać i z tego poziomu wyliczać rekompensatę. Natomiast zastrzeżenie mam co do mnożnika 209 (ilość miesiecy do przeżycia w 1999r) w kapitale początkowym. Powinien być taki, jak w momencie wyliczania emerytury z całości zapisu kapitału, czyli ze składek plus kapitał początkowy.

      Usuń
    2. Wszystkie emerytki przedawnione,nieprzedawnione i te, które nigdy nie składały wniosku po wyroku TK powinny mieć przeliczone emerytury wcześniejsze bez,zastosowania art.2 ust.1b na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego.Na ten moment ustalamy czy e.wcześniejsza jest wyższa ,czy niższa od e.powszechnej. Jesli jest wyższa ,to waloryzujemy / waloryzacją marcową/ do dnia wyroku TK + odsetki. W ten sposób przeliczając emeryturę cały rocznik jest traktowany jednakowo. W tej chwili po wyroku TK jest część emerytek pierwszorazowych dla których emerytura przeliczona w wieku powszechnym nie byłaby wyższa od e.zwykłej,a otrzymują wysokie podwyżki przy nieuszczuplonym kapitale do 2019/2020r.

      Usuń
    3. To by było jednolite i sprawiedliwe przeliczenie dla całego rocznika 53r.Wysokie podwyżki dla pierwszownioskowych nie mają żadnego uzasadnienia i to jest bezprawie!

      Usuń
    4. Ustawodawca popełnił błąd, wskazany w orzeczeniu TK. Emerytki, które składają wnioski po wyroku TK podlegają ustawie emerytalnej bez zastosowania art. 25 ust. 1b, w tym także przepisowi o ustalaniu wysokości emerytury powszechnej na dzień złożenia wniosku, a nie na dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Tego nie da się zmienić.
      Analogicznie, emerytki, które nie wycofały wniosku o emeryturę powszechną złożonego przed wyrokiem TK mają, lub będą miały, ustaloną skorygowaną wysokość świadczenia według parametrów obowiązujących na dzień wskazany w ówczesnej decyzji.

      Usuń
    5. Proszę mi przytoczyć zdanie z wyroku TK w, którym jest mowa o ustaleniu wysokości emerytury na dzień ukończenia np.66 lat.Cały czas tam jest mowa o e.powszechnej, którą każdy z nas nabywa w wieku 60 lat. Wyrok TK mógłby brzmieć np. Wszystkim emerytkom z rocznika 1953 przyznajemy prawo do przeliczenia emerytury w wieku powszechnym do końca IV/2014r bez zastosowania art.25 ust.1b. Na wniosek złożony w 2019r i dalej tak jak brzmi ustawa z 01.01.2013r wszystkie pobrane e.wcześniejsze są potrącane.

      Usuń
    6. Do 20:10
      Wyobraźmy sobie, że wszystkie panie z rocznika 1953 przed wyrokiem TK nie złożyły wniosków o emeryturę powszechną, albo po ich złożeniu je wycofały, czyli - że wszystkie były "pierwszakami". Czy wtedy także kwestionowałaby pani wysokość emerytur przyznanych "pierwszakom" bez pomniejszenia na wniosek złożony po wyroku TK, czyli po 6 marca 2019 roku?

      Usuń
    7. Tak,bo wyrok dotyczy utraconych korzyści finansowych ,tylko do nabycia praw do emerytury w wieku powszechnym.Inaczej sytuacja przedstawiała by się,gdyby utawy z 01.01.2013r nie było. Porównywanie emerytur z dwóch systemów dla każdego rocznika powinno się odbywać w jednakowym czasie.Tym czasem nie jest wniosek o emeryture powszechną z 2019r,ale wiek uprawniajacy do przejścia z emerytury wcześniejszej na powszechną.Nadmienię jeszcze,że wsród emerytek wcześniejszych są też takie, które były na świadczeniu przedemerytalny przez 5 lat,później na wcześniejszej emeryturze też przez 5 lat i na końcu jako pierwszaki pobierają najkorzystniejszą emeryturę.

      Usuń
    8. I są jeszcze takie, które w dalszym ciągu pracują na wyższą emeryturę!!!

      Usuń
  70. Ja też tego nie rozumiem, nieprzedawniona na emeryturze wcześniejszej już do końca życia.

    OdpowiedzUsuń
  71. Anonimowy 4 października 2020 12:55

    Mam pytanie do emerytek 53, które już mają otrzymały wyrównanie z ZUS i mają naliczoną em.powszechną bez potrąceń...czy są takie panie, które wystąpiły do sądu o odsetki?

    OdpowiedzUsuń
  72. Niestety odsetek ZUS nie wypłaci bo nie ma w ustawie zapisu o odsetkach ,sąd nie pomoże bo to ustawa z 2013 r zawiniła a nie zus

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gazeta Wyborcza pisze dzisiaj, że od wyrównania będzie pobierany podatek dochodowy.

      https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,26357947,przed-wyborami-rzad-obiecal-polkom-wyrownanie-bezprawnie-obnizonych.html

      Usuń
    2. Fragmenty:

      "Według rządu średnia podwyżka emerytur to ok. 200 zł. Z kolei przeciętne wyrównanie to już 12 tys. 786 zł brutto. I właśnie od tego wyrównania kobiety będą musiały zapłacić ok. 2,3 tys. zł (ok. 2,1 tys. zł to podatek, reszta to składka zdrowotna).
      - A wystarczyło, aby rząd uznał, że zamiast "rekompensaty" wprowadza "odszkodowania". Ta forma prawna co do zasady zwolniona jest z opodatkowania i nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Emeryci więc by zyskali - dodaje Antoni Kolek."

      "Dlaczego kobiety, które nie ze swojej winy miały zaniżone emerytury, muszą teraz płacić od należnego im wyrównania podatek, zapytaliśmy kancelarię premiera. Odpowiedź dostaliśmy z Ministerstwa Finansów. - Brak jest uzasadnienia dla zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego wyrównania - napisał resort."

      Usuń
  73. Minister Stanisław Swed, odpowiadając na interpelację poselską lakonicznie uzasadniał podział na pierwszaków i tych którzy nie skutecznie wycofały wnioski.
    To teraz przedstawię inną informację, zadając pytanie co mieli skutecznie niby wycofać.

    Na podstawie materiału poniżej,ZUS świadomie wprowadzał Nas w błąd, ponieważ zamiast egzekwować od Nas wniosek o ponowne przeliczenia świadczenia po ukończeniu wieku zwykłego ( druk ERPO )Pani w okienku ZUS wydawała do wypełnienia druk EMP. Nie potrzeba by było zawieszać przyznanego świadczenia i wszystko byłoby zgodne z prawem obowiązującym. Takie działanie jak się okazało naraziło Nas na straty. Teraz urzędnicy obciążają Nas, że nie zadbaliśmy o to.
    Ja stwierdzam to na podstawie osobistego doświadczenia. Na kopii, którą udało mi się wyciągnąć z ZUS jest podpis z pieczątką Pani z okienka. Mam potwierdzenie,że tą czynność wykonałem osobiście, bez znaczenia jest czy wniosek pozyskałam z internetu czy ten wniosek wydała Pani z okienka. Ja osobiście udałam się do ZUS i po otrzymaniu druku wypełniałam go na miejscu, ponieważ miałam świadomość ponownego oczekiwania w kolejce, bo druk był napisany dla mnie bardzo niezrozumiale, myślę, że dla wielu z Was również, a tak miałam pewność, że Pani w okienku poprawi ewentualne błędy.Koleżanka chciała być lepsza i postanowiła pozyskany druk z internetu po wypełnieniu oddać osobiście do ZUS. Pani z okienka po sprawdzeniu wniosku wydała nowy druk i pod jej nadzorem wniosek udało się złożyć. Dopiero po latach przyznała się do tego i podzieliła się jakie to dla niej było upokarzające. Jesteśmy mieszkankami niewielkiej miejscowości, gdzie osoby zajmujące kierownicze stanowiska są znane dla społeczeństwa.

    ZUS wydając decyzję o przyznaniu nowej emerytury w wieku powszechnym popełnił błąd, ponieważ:
    Prawo do emerytury nabywa się tylko raz w ciągu życia. ( por. uzas. wyr. TK z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12, Dz. U. 2012.1285). Dotyczy to także emerytury, tzw. wcześniejszej. Emerytura przyznana wnioskodawcy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, w sytuacji gdy był on uprawniony do wcześniejszej emerytury, nie stanowi nowego świadczenia. Prawo do emerytury wcześniejszej nie wygasa, a w związku ze spełnieniem warunku osiągnięcia wieku emerytalnego następuje jedynie ustalenie na nowo podstawy emerytury, tzw. przeliczenie (por. wyrok SA w Lublinie III AUa 1120/12, Lex nr 1271914).
    Z wnioskiem o przeliczenie świadczenia emerytalnego można zwracać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wielokrotnie i z różnych powodów dających podstawę do przeliczenia wysokości świadczenia. Wiek powszechny jest jednym z powodów. Jednak decyzja o wysokości świadczenia emerytalnego, wydana po jego przeliczeniu, nie stanowi nabycia prawa do emerytury. Wyrok Sadu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r III Aua 174/14).
    Prawidłowa decyzja organu ubezpieczeniowego w światle przedstawionych faktów winna być decyzją o przeliczeniu emerytury z dniem 19.01.2018r., pomimo,że wniosek był składany na druku EMP, bo taki został mi wydany gdy zgłosiłem się w dniu 22.01.2018r. W związku z tym, że wszystkie dokumenty były już w posiadaniu ZUS postanowiłem wypełnić otrzymany druk na miejscu i w tym samym dniu tj. 22.01.2018r wniosek po niewielkich korektach Pani z okienka udało się złożyć.

    ZUS na ten wniosek dokonując ponownego przeliczenia świadczenia po ukończeniu 65 lat z zastosowaniu art. 25 ust.1b naruszył prawo, ponieważ decyzja o wysokości świadczenia emerytalnego, wydana po jego przeliczeniu, nie stanowi nabycia prawa do emerytury. Wyrok Sadu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r III Aua 174/14).
    ZUS popełnił błąd, a zatem art. 114 ust.1 pkt 6 ustawy o e.r.f.u.s. Jest pełnowartościową podstawą pozwalającą na merytoryczne rozstrzygnięcie o prawie strony do przeliczenia nieprawidłowo obliczonej emerytury i to za okres 3 lat zgodnie z art. 133 ust.1 pkt2 ustawy o e.r.f.u.s. Wobec stwierdzenia błędu organu rentowego ( uchwała sn Z 26.11.1997R. SYGN.AKT zp 40/97 )
    Proszę o komentarz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry chciałbym się z Państwem skontaktować. Proszę o informację jak mogę to zrobić. Z góry dziękuję

      Usuń
  74. W uzupełnieniu, Przepraszam Panie, mój wpis z 9:27 jest kopią pisma które opracował mój mąż do ZUS w swoim imieniu ponieważ też jak ja jest z 1953r. I dlatego po zmianach powinno być:

    ZUS na ten wniosek dokonując ponownego przeliczenia świadczenia po ukończeniu 60 lat i zastosowaniu art. 25 ust.1b naruszył prawo, ponieważ decyzja o wysokości świadczenia emerytalnego, wydana po jego przeliczeniu, nie stanowi nabycia prawa do emerytury.Nie dlatego, że zastosował art. 25 ust.1b.tylko dlatego, że nazwał to nowym świadczeniem. Wyrok Sadu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r III Aua 174/14).
    ZUS popełnił błąd, a zatem art. 114 ust.1 pkt 6 ustawy o e.r.f.u.s. Jest pełnowartościową podstawą pozwalającą na merytoryczne rozstrzygnięcie o prawie strony do przeliczenia nieprawidłowo obliczonej emerytury i to za okres 3 lat zgodnie z art. 133 ust.1 pkt2 ustawy o e.r.f.u.s. Wobec stwierdzenia błędu organu rentowego ( uchwała sn Z 26.11.1997R. SYGN.AKT zp 40/97 )
    Proszę o komentarz.

    OdpowiedzUsuń
  75. Zgodnie z tym co zamieszczono na stronie ZUS i podano do publicznej wiadomości w dniu 9.lipca 2020r. można wystąpić o emeryturę powszechną i jeżeli zrobi się to w okresie od 10.07. 2020r. do 11.01.2021r. to ZUS powinien potraktować Nas, że robimy to po raz pierwszy, ponieważ na podstawie Anonimowej z 9:27, nadal jesteśmy na emeryturze wcześniejszej a ponowne przeliczenie nie stanowi nabycia prawa do emerytury. Wyrok Sadu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r III Aua 174/14). w wieku powszechnym ZUS dokonał tylko przeliczenia już raz przyznanego Nam świadczenia.
    Zgodnie z tym co zamieszczono na stronie ZUS i podano do publicznej wiadomości w dniu 9.lipca 2020r. można wystąpić o emeryturę powszechną i jeżeli zrobi się to w okresie od 10.07. 2020r. do 11.01.2021r. to ZUS powinien potraktować Nas, że robimy to po raz pierwszy.
    Wygląda na to, że dotychczasowe przepisy na to nie pozwalały, dopiero po wprowadzeniu ustawy naprawczej wolno jest nam wystąpić o nową emeryturę powszechną.
    Kto może skorzystać?

    Osoby urodzone w 1953 roku, które prawo do emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. oraz:

    wystąpią po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę powszechną w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy, albo
    mają ustalone prawo do emerytury powszechnej w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych lub mają ustalone prawo do renty rodzinnej po tych osobach (w tym przypadku ponowne ustalenie emerytury lub renty rodzinnej nastąpi z urzędu, po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy).

    Ustawa przewiduje także wyrównanie różnicy między ponownie obliczoną wysokością świadczenia a dotychczas pobieranym świadczeniem.

    Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

    Kto może skorzystać?

    Osoby urodzone w 1953 roku, które prawo do emerytury wcześniejszej mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r. oraz:

    wystąpią po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę powszechną w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy, albo
    mają ustalone prawo do emerytury powszechnej w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych lub mają ustalone prawo do renty rodzinnej po tych osobach (w tym przypadku ponowne ustalenie emerytury lub renty rodzinnej nastąpi z urzędu, po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy).

    Ustawa przewiduje także wyrównanie różnicy między ponownie obliczoną wysokością świadczenia a dotychczas pobieranym świadczeniem.
    Czy tak to należy interpretować, jeżeli tak to byłaby rewelacja, ale to zbyt piękne aby było prawdziwe.
    Piszcie !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlaczego pani wprowadza w błąd?

      Usuń
    2. Do Anonimowy 14:11
      To proszę uzasadnić, że ta Pani wprowadza w błąd.

      Usuń
    3. Ustawa "naprawcza" jest jednoznaczna.

      Usuń
    4. Z Facebooka mecenasa Giedrojcia

      https://pl-pl.facebook.com/adwokatKonradGiedrojc/posts/1145775779122004?__tn__=-R

      Kancelaria Adwokacka adwokat Konrad Giedrojć
      9 lipca ·
      Często zadawane mi są pytania, co ze sprawami dotyczącymi rocznika '53, które są w sądach w kontekście nowej ustawy z 19.06.2020 r., która ma wprowadzić w życie wyrok TK.

      Podstawowe pytanie to, czy sprawa w sądzie ulega zawieszeniu. Z przepisów wynika, że tak. Po to, aby ZUS mógł wydać decyzję na podstawie tej ustawy. Jeżeli decyzja będzie negatywna, to sąd podejmie postępowanie i rozpatrzy to wcześniejsze odwołanie od decyzji wydanej jeszcze przed uchwaleniem ustawy.

      Oczywiście od nowej decyzji też służy odwołanie, bo nie ma pewności, że ZUS będzie ją poprawnie stosował i na pewno będą przypadki budzące wątpliwości, w tym kwestie wyrównania.

      Więc mamy wtedy jakby dwie szanse (dotychczasowe postępowanie - "bez ustawy"; i nowe postępowanie sądowe z odwołania od nowej decyzji "na podstawie ustawy").

      Inna kwestia dotyczy tego, czy jeżeli ktoś przed wejściem w życie ustawy wygrał w sądzie i jego sprawa została prawomocnie zakończona, to czy może skorzystać z ustawy, która daje wprost pewne uprawnienia (wyrównanie).

      Przepis art. 3 ust. 1 tej ustawy daje odpowiedź, mówiąc o "zaspokojeniu roszczeń w całości". Więc jeżeli wygraliśmy na podstawie dotychczasowych przepisów (np. wznowienie z k.p.a. lub 114 ustawy o emeryturach i rentach), ale nie otrzymaliśmy wyrównania (i odsetek w mojej ocenie, które powinny być przyznane, choć temat jest sporny - pisałem o tym wcześniej), to nadal możemy o to wnosić do ZUS na podstawie nowej ustawy.

      W końcu kwestia najważniejsza. Nie rozumiem, czemu nadal różnicuje się emerytów w oparciu o zupełnie nieistotne kryterium. Z ustawy wynika bowiem, że Ci, którzy dopiero teraz złożą pierwszy wniosek o emeryturę w wieku powszechnym (art. 194i), otrzymają ją bez potrąceń i z nowymi wskaźnikami. Wiadomo: nie składali wcześniej, w 2013, 2014, bo wiedzieli, że to nie ma sensu, często na skutek porady pracownika ZUS.

      Z kolei inni, bez tej cennej porady, złożyli wnioski w 2013, 2014 itd., otrzymując tylko decyzję (papier), ale bez faktycznej wypłaty, skoro ta emerytura była niższa niż wcześniejsza. Ci drudzy są nadal jednak traktowani tak (przez nową ustawę), jakby otrzymali emeryturę już wtedy, choć była obliczona błędnie (bo z potrąceniami). Dopiero teraz zatem przyznaje im się właściwą emeryturę.

      Nie zatem zgodne z Konstytucją RP różnicowanie emerytów tylko w zależności od tego, czy ktoś wystąpił z mało istotnym wnioskiem, czy nie, skoro i tak tej niższej emerytury nie pobierał. W tym zakresie do ustawy mam poważne zastrzeżenia i nadal uważam, że warto próbować przekonywać sądy, że skoro ZUS uchylił decyzję z 2013 (2014 itd.), bo wznowił postępowanie, to można ten wniosek wycofać i złożyć po raz pierwszy w istocie nowy wniosek dopiero teraz.

      Temat będzie kontynuowany.

      Usuń
  76. Do Anonimowy5 października 2020 14:11, jesteś pracownikiem ZUS. Udowodni, że ja popełniam błąd.
    Przeczytaj podane wyroki. Jeżeli się nie zachowały to napisz o tym a jeżeli nie wypowiadaj się. Przecież ten blog jest aby sobie pomagać. Nie przeszło mi nawet przez myśl aby wprowadzać w błąd. Podyskutuj merytorycznie.
    Dlaczego tylko ZUS może mieć rację, wiele osób z tego bloga przekonało się, że tak nie jest. Inaczej by tyle spraw nie było w sądach. Są osoby które wygrywają z tym organem państwa.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  77. Dajcie już spokój kto chce niech wam wierzy jest ustawa i nikt jej nie zmieni

    OdpowiedzUsuń
  78. Jeżeli Pani zZUS pisze na blogu to mogłaby anonimowo coś nam podpowiedzieć. Miałaby duży plus u góry.
    Trzeba pomagać i robić dobre uczynki tu na ziemi.

    OdpowiedzUsuń
  79. Mam prośbę,czy wyrównanie należy się od 2013 jeśli ep wyższa od ew,czy od 2019r po wyroku TK.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrównanie należy się od chwili złożenia wniosku o emeryturę powszechną

      Usuń
    2. To jest bardzo dobre pytanie...
      Można byłoby je rozpatrywać na przykładzie Pani, rocznik 53, która po wyroku TK ( 2019 rok) otrzymała podwyżkę świadczenia emerytalnego o 50 zł.
      Czy otrzyma ta osoba wyrównanie i za jaki okres...

      Parokrotnie juz padały takie pytania na tym blogu, ale jak dotąd, nie było wyczerpującej odpowiedzi.

      Czy to zmiana retoryki na blogu stała się przyczyną tak niewielkiej wymiany wiadomości...

      Usuń
  80. Do Anonimowy5 października 2020 16:18
    Zamieszczanie tej treści wpisów charakteryzuje osoby znudzone już dyskusją. A jak pojawi się wpis anonimowej np. z 9:27 to te osoby, które są na bieżąco muszą z tym się zapoznać ( przeczytanie 3 wyroków sądowych wymaga dla wielu z nas dłuższego czasu )aby podjąć merytoryczną dyskusję.
    A znudzeni lub przypadkowi zadają nadal podstawowe pytania, które już na tym blogu zostały omówione.
    Ustawy już nikt nie zmieni. Wpis anonimowej z 9:27 daje impuls, aby można było znaleźć podstawę prawną do walki o swoje. Myślę, że dociekliwych ubywa z tego blogu.

    OdpowiedzUsuń
  81. Dla dociekliwych polecam ciekawy artykuł na temat wcześniejszych emerytów, aby zorientowali się jaka jest ich sytuacja prawna.
    https://www.rp.pl/artykul/106075-Prawo-do-wczesniejszej-emerytury--czyli-o-maceniu-ludziom-w-glowach.html

    OdpowiedzUsuń
  82. Zobaczcie,że jak ZUS przegrywa apelację,to się pisze,że to przypadki jednostkowe,a może włśnie te przypadki wskazują na ułomność interpretacji ZUS.Nie można ,przecież uznać zasadności apelacji wbrew prawu.

    OdpowiedzUsuń
  83. Odpowiadam Anonimowej z 4.10 godz. 19.35....moje pytanie było, czy jest emerytka występująca o odsetki a nie czy ZUS wypłaci, czy ma wypłacić orzeknie sąd, a ustawa w 2013 była błędem ustawodawcy a ZUS ma obowiązek stosować się do ustaw a stosując ustawę nie zgodną z Konstytucją popełnił błąd tzw. niezawiniony...ale popełnił za co jako organ państwowy powinien odpowiedzieć, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiedź można znaleźć na Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych. Dla przykładu proszę przeczytać ten wyrok z uzasadnieniem:

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$0022P$002020$002f16$0022$0020i$0020$0022odsetki$0022/154510000003521_VII_U_003670_2019_Uz_2020-01-15_002


      Usuń
  84. Proszę zauważyć kogo, zgodnie z celem wprowadzenia ustawy naprawczej - druk 647, ma dotyczyć ta nowelizacja.
    "Celem ustawy jest przywrócenie emerytom urodzonym także w innym roku niż 1953 pełnej podstawy obliczenia emerytury w 2012 r. w sposób zaskakujący niezgodny z Konstytucją o kwoty pobranych tzw. emerytur wcześniejszych (pod warunkiem, że nie spełniały warunków na nabycie prawa do emerytury powszechnej na podstawie art.24 przed 1 stycznia 2013 r.".
    Ponieważ nie mogła zaistnieć taka sytuacja, że ktoś nie nabywszy prawa do emerytury powszechnej na podstawie art. 24 przed 1 stycznia 2013 r. miał w 2012 r. pomniejszoną emeryturę o pobrane tzw. emerytury wcześniejsze i to jeszcze miało się odbyć w sposób zaskakujący niezgodny z Konstytucją.
    Zgodnie z tym zapisem cel tej ustawy jest celem nieistniejącym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba zauważyć, że są emerytury wcześniejsze (czyli najczęściej 5 lat) przed wiekiem emerytalnym (65/60 lat) oraz emerytury w obniżonym wieku emerytalnym (np. nauczycielskie, górnicze w innym wieku niż 65/60 lat). Przy przeliczeniu ZUS odmawia nieodliczania składek w obu przypadkach. Czy obecna propozycja Senatu obejmuje obie powyższe grupy, czy tylko grupę "emerytów wcześniejszych" ? Oto jest pytanie. W związku z tym, czy ustawa z 2012r o odliczaniu obejmuje obie grupy, czy może tylko właśnie "emerytów wcześniejszych" ? Takie są moje wnioski po przeczytaniu artykułu w poście z 22,18. Jak uważacie ?

      Usuń
    2. Zarówno ustawa "naprawcza" dla rocznika 1953 z 19 czerwca 2020 roku, jak i senacki projekt ustawy "naprawczej" z sejmowego druku nr 647 dla roczników innych niż 1953 (poza kobiecymi rocznikami 1949-52) obejmuje wszystkie rodzaje emerytur wymienione w art. 25 ust. 1b, poza tzw. "emeryturą częściową", która została wprowadzona dopiero od 1 stycznia 2013 roku. Ci, którzy decydowali się na emeryturę częściową byli świadomi tego, że po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego przy ustalaniu wysokości ich emerytury powszechnej od jej podstawy zostaną odliczone wszystkie wcześniej pobrane przez nich świadczenia.

      Usuń
  85. Słuszna uwaga.Tylko jednego nie rozumiem,dlaczego nie ma naszych roczników w poponowanej ustawie.Tylko dla nas prawo zadziałało wstecz,a miałyśmy zagwarantowane prawo do nie odejmowania emerytur wcześniejszych w momencie nabycia praw do emerytury powszechnej nie mylić z momentem złożenia wniosku w dowolnym czasie.

    OdpowiedzUsuń
  86. Przecież nikt w 2012 r. nie miał odliczanych wcześniejszych emerytur.
    Celem tej ustawy jest sytuacja niedotycząca ani rocznika 1953 ani innych roczników.
    Przeczytaj 1 akapit opisu celu ustawy.

    OdpowiedzUsuń
  87. A ja mam pytanie czy jest na blogu jakąś kobieta z rocznika 52 lub wcześniejszych która złożyła wniosek o emeryturę powszechna w 2012 r i dalej pracowała po prostu chciała dluzej pracować. Czy po złożeniu wniosku konieczne było rozwiązanie umowy o pracę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, nie bylo konieczne.

      Usuń
    2. Tzn jak można było złożyć wniosek i pracować. Przecież emerytura powszechna przysługuje po ukończeniu pełnego wieku emerytalnego i zwolnieniu się z pracy.

      Usuń
    3. Niestety żeby wystąpić o emeryturę powszechna obowiązywało zwolnienie się z pracy.

      Usuń
  88. zainteresowanym z roczników 49-52 polecam grupę na facebooku : emerytury roczników 49-52

    OdpowiedzUsuń
  89. Interpelacja nr 12162 posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie świadczeń emerytalnych osób urodzonych w 1953 r.

    Zgłaszający:
    Zofia Czernow
    Joanna Frydrych
    Ewa Kołodziej
    Killion Munyama

    Adresat: minister rodziny i polityki społecznej
    Data wpływu: 07-10-2020

    http://sejm.gov.pl/sejm9.nsf/interpelacja.xsp?documentId=E329F3BECAB3C5EBC12585FB0049682B&view=6

    OdpowiedzUsuń