Strony

9 września 2019

Co dalej z ustawą "naprawczą"? Sprawa apelacji c.d.


Drodzy Państwo

             Czekamy na decyzję w sprawie procedowania „naprawczej” ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16, przygotowanej przez Senat.

             Projekt ustawy, przekazany 12 lipca do Sejmu, różni się od wcześniejszego, do którego opinie przesłali przedstawiciele organizacji i instytucji państwowych oraz do którego uwagi w ramach konsultacji społecznych przekazało wiele osób.

            Projekt ten nie spełnia oczekiwań wielu emerytów pokrzywdzonych zastosowaniem do obliczenia emerytury powszechnej art. 25 u. 1 b ustawy emerytalnej z dnia 11 maja 2012 r.

            Projekt ustawy „naprawczej” zawęża krąg osób, które objąłby wyrok TK. Ustawa powinna obejmować wszystkich emerytów urodzonych po 1948 r., którzy wystąpili o emeryturę wcześniejszą przed 1 stycznia 2013 r. i wobec których zastosowano art. 25 u. 1b.

            Projekt tej ustawy spowoduje jeszcze większy podział wśród emerytów. Co prawda, emeryci „przedawnieni” (ci, którzy mają decyzje o emeryturze powszechnej sprzed ponad pięciu lat) będą mogli składać wnioski o ponowne ustalenie emerytury bez odliczeń spowodowanych zastosowaniem art. 25 u. 1b., ale dla większości z nich nie zmieni się wysokość emerytury na nowo ustalonej lub zmieni się nieznacznie.

W podobnej sytuacji znajdują się emeryci „nieprzedawnieni”, którym ZUS przelicza emeryturę według wskaźników z dnia złożenia wniosków o przyznanie emerytury powszechnej.

 Wiele osób złożyło odwołania do Okręgowych Sądów Pracy.

 Wiele spraw zostało zawieszonych na różne okresy, wiele do czasu uchwalenia nowej ustawy.

Wiele odwołań od decyzji ZUS dotyczących wznowienia postępowania i uchylenia decyzji o emeryturze powszechnej zostało oddalonych.

Zdarzają się wyroki Okręgowych Sądów Pracy zobowiązujących ZUS do przeliczenia emerytury „przedawnionym” według art. 114 ustawy emerytalnej. Oczywiście ZUS składa apelacje od tej części wyroku. Natomiast odwołania od decyzji ZUS odmawiających uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej, wydanej z naruszeniem prawa, zostają oddalone.

Nie mamy informacji, by którakolwiek emerytka „nieprzedawniona” (osoby, które podlegają pod art. 145 i 146 kpa) wygrała sprawę w Okręgowym Sądzie Pracy o zastosowanie korzystniejszych wskaźników przeliczenia emerytury po wyroku TK.

         W innej sytuacji są „pierwszaki”, osoby, które po raz pierwszy złożyły wnioski o emeryturę powszechną dopiero po wyroku TK. Ich kapitał początkowy był waloryzowany do dnia złożenia wniosku o emeryturę powszechną (waloryzacja kapitału jest dużo wyższa niż waloryzacja emerytur). Po wyroku TK większość Pań zyskała znaczne podwyżki emerytur, chociaż nie można tutaj też generalizować.
Możemy się cieszyć, że chociaż część emerytów „wcześniejszych” może się cieszyć wyższymi świadczeniami emerytalnymi.
Niemniej, uważamy, że wszyscy emeryci, wobec których zastosowano niekonstytucyjny przepis, powinni otrzymać podobne podwyżki emerytur. Emerytury powinny być liczone podobnie jak „pierwszakom”, a decyzje o emeryturze powszechnej powinny zostać uchylone, a wnioski o tę emeryturę powinny zostać wycofane, gdyż staną się bezprzedmiotowe. Powinno to zostać przeprowadzone obligatoryjnie.

              Ważna sprawą w projektowanej ustawie jest zmiana daty wystąpienia o emeryturę wcześniejszą. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego mówi o emerytkach, które wystąpiły o emeryturę wcześniejszą przed dniem wejścia w życie ustawy emerytalnej z dnia 11 maja 2012 r., tj. 1 stycznia 2013 r. Natomiast projekt ustawy podaje datę 6 czerwca 2012 r., dzień ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Dodać należy, że na stronie internetowej ZUS komunikat o nowej ustawie pojawił się na początku stycznia 2013 r.



             Chciałabym jeszcze wrócić do sprawy naszej koleżanki (poprzedni post), która wygrała sprawę w Okręgowym Sądzie Pracy w kwestii „wznowienia postępowania” z art. 114 ustawy emerytalnej.
ZUS wniósł apelację od tej części wyroku.
Na tę chwilę sprawa N. jest zamknięta, N. wysłała już odpowiedź na pismo ZUS do Sądu Apelacyjnego, czeka na rozprawę.

               Nie została omówiona sprawa odwołania N. od decyzji ZUS w sprawie uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej z 2014 r. Sąd w tej kwestii oddalił odwołanie. I od tego postanowienia N. nie wniosła apelacji. Jest już w tej chwili za póżno, aby skarżyć tę część wyroku.
Niemniej, wydaje mi się, że warto zastanowić się, dla innych osób, nad wniesieniem apelacji od tej części wyroku. Jakich argumentów użyć w apelacji? Decyzja wydana z naruszeniem prawa nie powinna obowiązywać. ZUS powinien użyć różnych instrumentów prawnych do usunięcia takiej decyzji.

195 komentarzy:

  1. Odnośnie fragmentu "(...) warto zastanowić się, dla innych osób, nad wniesieniem apelacji od tej części wyroku. Jakich argumentów użyć w apelacji?"
    to chyba każdy sam wie dlaczego nie jest zadowolony z decyzji albo wyroku, a nie dopiero ktoś ma mu powiedzieć, że ma być niezadowolony z takiego a takiego powodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pismo N. do SA kończy się zdaniem, że wnosi ona o przeliczenie według aktualnych wskaźników, przynajmniej taka wersja jest na blogu, więc nie tak całkiem pominęła tę kwestię. Zobaczymy czy i jak SA odniesie się do tego.

      Usuń
    2. Nie rozpisywałam się szczegółowo o ponowne naliczenie emerytury tzn, od nowa zwaloryzowanymi składkami i kapitałem i stosownym wiekiem dożycia bo gdyby zapadła decyzja na moją korzyść , wyrok został podtrzymany to ZUS gdyby mi naliczył wg roku 2014 mer. to ja wtedy się odwołam od decyzji ZUS i wtedy napisze że odwołuje się od tego, że użyto starych wskaźników. Natalia

      Usuń
    3. Strona powinna tylko sformułować swoje zarzuty, natomiast organ rozpoznający odwołanie czy apelację zna przepisy i swoje stanowisko poda w uzasadnieniu, czy te zarzuty były zasadne czy nie, swoje argumenty na pewno uzasadni odpowiednimi przepisami, więc strona nie musi udawać, że doskonale zna się na prawie.

      Usuń
    4. Pytanie do Joli K. Napisałaś, że nie masz informacji by którakolwiek z nieprzedawnionych wygrała w sądzie. Czy to znaczy że przegrywają? Bo na blogu nieprzedawnione nie wypowiadają się na ten temat, więc nie wiem jak kończą się ich sprawy. Może masz jakieś informacje z innych źródeł.

      Usuń
    5. Danuta,nieprzedawniona od czerwca czekam na wyznaczenie terminu rozprawy w Sądzie w Krakowie.

      Usuń
    6. Irena. Nieprzedawniona. Ja też czekam od czerwca i jeszcze nie ma terminu rozprawy w Sądzie.

      Usuń
  2. Dzwonilam,nasza ustawa będzie rozpatrywana tylko Pani nie powiedziała którego dnia mówiła że na stronie sejmu śledzić harmonogram obrad.Teraz, pisze na stronie sejmu, że harmonogram jest w trakcie opracowywania, N.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dzwoniłam jak wyzej pisałam, do Biura Legislacyjnego pod numer
    22 6942125 i otrzymałam odpowiedź,ze nasza ustawa będzie rozpatrywana,musiałam jeszcze chwilkę zaczekać bo pani sprawdzała,to jak będzie w końcu to nie wiem

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem nieprzedawniona po wyroku TK emerytura powszechna wyyszla o 100zl wyzsza odwolalam sie do Sadu bo przelicznik byl 253 dozycia.W czerwcu skladalam dostalam odpowiedz z Sadu ze moge zawiesic w zwiazku z pracami nad ustawa. Pozdrawm

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę napisz czy zawiesiłaś.

      Usuń
    2. Tak wczoraj wyslalam do Sadu i zawiesilam do ustawy tak mi doradzil Prawnik.Sad w Katowicach wyznaczyl sprawe w grudniu. Pozdrawi

      Usuń
  5. Czyli nasza ustawa nie przepadnie może być procedurowana w październiku jeśli wygra PIS?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obowiązuje zasada dyskontynuacji, tzn. w nowej kadencji parlamentarnej prace nad projektem ustawy z poprzedniej kadencji nie są kontynuowane.

      Usuń
  6. Nieprzedawniona, rocznik 53. W 2017r. przegrałam w SA . Obecnie od kwietnia czekam na wznowienie i wyznaczenie terminu rozprawy.
    Uważam, że naszą sprawą nikt w tej kadencji nie będzie się zajmował.Jest to czas przedwyborczy i w sejmie będzie się działo...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tez uwazam ze nieprzedawnione nic nie zyskaja a przedawnione stana sie nieprzedawnionymi i zyskaja tyle co my nieprzedawnione
      Ale zycze z calego serca dla nas wszystkich wytrwalosci

      Usuń
  7. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji na najbliższym posiedzeniu
    (11 września o godz.11) rozpatrzy projekt dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany przepisów tak, aby niezależnie od terminu,
    jaki upłynął od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji, pozwalały uchylić decyzję wydaną na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją RP.

    Dezyderat ten jest efektem petycji Krzysztofa Jaworskiego związanej
    z wyrokiem TK z 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16. Tekst dezyderatu powinien niebawem zostać opublikowany na stronie Komisji do Spraw Petycji.
    http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=PETYCJA&NrPetycji=BKSP-145-552/19,powyższy tekst skopiowalam z faceboka z Jotowni

    OdpowiedzUsuń
  8. Ale w harmonogramie prac Sejmu na dzień 11 września oraz 15 i 16 października nie ma żadnej informacji na nasz temat. Teraz wszystko zależy czy do 15 października naszym projektem ustawy zajmnie się komisja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy ktoś wierzył, że moze zostac uchwalona zmiana w ustawie w odniesieniu tylko do kobiet z jednego rocznika w sytuacji gdy tyle osob z innych rocznikow została tak samo skrzywdzona? To by dopiero się działo.

      Usuń
    2. 22:52
      Ale tu chodzi o wykonanie wyroku Trybunału z 6 marca 2019 r., a nie naprawę wszelkich krzywd

      Usuń
    3. do 22:52
      Tak, to jest o wiele bardziej skomplikowane niż może się wydawać na pierwszy rzut oka

      Usuń
    4. Aby wykonać wyrok Trybunału to właściwie żadna ustawa nie jest potrzebna, bo i bez nowej ustawy są narzędzia prawne, aby go wykonać. Pierwszaków nie dotyczy, nieprzedawnionym ustawa nie jest potrzebna, a przedawnione moga dochodzić faktycznie poniesionych strat z tytułu odjęcia pobranych świadczeń na drodze cywilnej. Problem polega na tym, że wszyscy zapragnęli być pierwszakami i stąd te rozbudzone nadzieje, że ustawa im to umożliwi, a nawet musi umożliwić.
      A ustawa wcale nie musi być, aby załatwić ten problem.

      Usuń
    5. 23:25
      zauważ, że brak ustawy oznacza kilkadziesiąt tysięcy spraw sądowych "przedawnionych". O stresie skarżących nie wspomnę :(

      Usuń
    6. 23:33
      Nie sądzę, gdyż nie będzie to dotyczyć wszystkich przedawnionych, tylko tych, które poniosły FAKTYCZNĄ szkodę, a mało komu emerytura powszechna wychodzi wyższa, więc o żadnej szkodzie nie można mówić, bo jej nie było.

      Usuń
    7. 23:33
      A ustawa oznacza kilkadziesiąt tysięcy spraw w ZUS-ie, a i bez tego mają ogromne ilości, tak czy siak ktoś załatwić musi

      Usuń
    8. Wyrok TK zostal juz wykonany. Natomiast projekt senacki nie mial za wiele z nim wspolnego a ponadto byl rozny od tego ktory byl konsultowany przez obywateli. Zwyla sciema. Czy w ustawie jest jakis przepis ktory dotyczylby wybranego rocznika?

      Usuń
    9. 09:13
      Według mojego rozumienia w ustawie nie ma żadnego wybranego rocznika.

      Usuń
    10. 9:34
      Przeczytaj dobrze. Projekt ustawy dotyczy tylko kobiet urodzonych w 1953 r..

      Usuń
    11. 10:00
      Ale ja miałam na myśli ustawę o FUS, a nie tzw. naprawczą. W naprawczej tak, tylko 1953.

      Usuń
  9. TK też proponowal ustawodawcy rozwiazanie problemu. Ale tym ktorych dotyczyl wyrok przeszkadzal art. 146 kpa. Wypisywaly na tym blogu, że one sobie cos wywalczyly to inni tez niech walczą. Innych skrzywdzonych uznawano za gorszych. Poniewaz w budzecie nie ma pieniedzy na wyrownanie wszystkich szkod to teraz problemu stworzonego przez rzad PO - PSL nie byli pewnie w stanie rozwiazac.

    OdpowiedzUsuń
  10. Mamy państwo prawa i sprawiedliwości. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnego znaczenia ani rangi. Przecież to było wiadomo od początku, od pracy komisji senackiej nad projektem ustawy. Nic mnie już nie zdziwi. Głodowa emerytura po 40 latach pracy. Kosmiczne ceny i opłaty, drogie leki i ich brak.Ograniczony dostęp do służby zdrowia. Cieszmy się, że żyjemy. Tyle szumu, nadziei, stresów.... Pozdrawiam. Życzę Wam dużo zdrowia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale czy wyrok TK rzeczywiscie nie zostal wykonany? A te emerytury "pierwszorazowych" to co?

      Usuń
    2. Pierwszarazowym to spadło jak z nieba nawet nue spodziewały sie takich podwyżek emerytur

      Usuń
    3. Czy widziały gały,to co napisały.Pamiętam jak w okresie 2005-2007 rządząc mocą ustawy zobowiązały Spółdzielnie Mieszkaniowe do sprzedaży mieszkań za symboliczną złotówkę.Wówczas ci co wykupili mieszkania wcześniej za dużo wyższe kwoty byli oburzeni.Zareagował na to znany Antoni,który zapytał:"Jeżeli ktoś kupił buty w dniu wczorajszym za 200 zł.,a te same buty dziś można było kupić za 50 zł.to też będzie miał pretensję do rządzących".

      Usuń
    4. Nie wszystkie pierwszorazowe dostały i tutaj jest podział, bo kolejarki, nauczycielki, te które pracowaly w górnictwie i inne branżowe -nie! Tylko kobiety objęte art 46 w związku z art 29 zostały "przeliczone " korzystnie.Pozostałym pierwszorazowym Zus nadal potraca pobrane emerytury.

      Usuń
    5. No bo pytanie prawne zwiazane bylo z Panią ktorej emeryture naliczono na podstawie art. 46 w zw z art. 29.

      Usuń
    6. Nieprawda pytanie prawne dotyczyło tylko art 46 i art 50 wyrok TK juz tylko artykułu 46.W komunikacie Zusu z dnia 28.3 2019 tez podano tylko art 46 potem dopiero chyba w czerwcu zmieniono i zaczęto wypłacać tylko pierwszorazowym z art 46 w związku z art 29 , oczywiście od razu mniejsze koszty!

      Usuń
    7. Wyrok TK dotyczy tylko urodzonych w 1953r kobiet które nabyły prawo do emerytury na podostawie art 46 - nic więcej.Żadnych innych art nie podano

      Usuń
    8. 16:15
      Przeczytaj sobie uzasadnienie wyroku TK. Zobaczysz jaka sytuacja kobiety z rocznika '53 stala sie podstawą do zadania pytania prawnego. Byl to art 46 w zw. z art. 29.

      Usuń
    9. Co ważniejsze wyrok czy uzasadnienie?Niektóre kobiety spełniły warunki z art 29 i 32 i tez odmawia im się naliczenia emerytury bez potrącenia. Art 46 zawiera art 29 32 33 i 39 Zus tak robi żeby wyplacic jak najmniej przeczytaj komunikat z 28 03 2019r zaraz po wyrokuTK które kobiety mogą wystapić o przeliczenie podano tylko art 46. Potem to zmieniono.

      Usuń
    10. Do 16:42 i innych.
      To,że pytanie sformuowano w czasie rozpoznania sprawy związanej z odwołaniem emerytki z podstawą art.46 w zw.z art.29,wcale nie oznacza,że TK wydał orzeczenie związane tylko z tą sprawą.Przedmiotem pytania był art.25 ust.1b,który w swej treści zawiera art.46 bez wyróżnika w zw.z art.29.Pytanie prawne nie mogło,a tym samym nie musiało zawierać wyróżnika w związku z art.29.Pomimo tego,że nie zawierało tego wyróżnika pytanie spełniało wszystkie przesłanki określone prawem.W przeciwnym wypadku TK nie wydał by orzeczenia czyli odpowiedzi na to pytanie.W uzasadnieniu orzeczenia jest tylko informacja w związku z jaką sprawą zadano pytanie,dlatego wspomniano podstawę art.46 w zw.z art.29,co wcale nie oznacza,że wyrok dotyczy tylko tych ubezpieczonych.Wyrok dotyczy całokształtu problemu niekonstytucyjnego art.25 ust.1b w jakim dotyczy kobiet rocznika 53 z podstawą art.46.Zostało to wyjaśnione w uzasadnieniu tego wyroku zwłaszcza w częsci III.Art.46 w swej treści zawiera art.29,32,33 i 39.Skoro w pytaniu prawnym oraz w treści orzeczenia TK ujęto tylko art.46,to z logicznego i prawnego punktu widzenia dotyczy całości,czyli wymienionych w nim artykulów.W treści uzasadnienia nie ma,że nie dotyczy całości art.46. Ponadto w uzasadnieniu wyroku TK P 10/06 oraz w art.190 ust.1 Konstytucji,jasno wynika co to jest wyrok TK.

      Usuń
    11. 17:28
      wyrok, sentencja wyroku

      Usuń
  11. To są normalne kpiny z nas emerytek1953.Miało być pierwsze czytanie i z tego co czytam na stronie sejmu to niczego się nie dopatrzyłam więc wszystko na marne.Jeżeli w tej kadencji nic nie ustalą to w nowej kadencji wszystko od poczatku?Nie bardzo pojmuję.A za te wszystkie posiedzenia senatu to pieniążki panowie senatorowie zgarnęli...A nas mają gdzieś.Tylko do koryta się pchać.Masakra.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepszy był Kosiniak-Kamysz, Tusk, bo czkawką nam się to dzisiaj odbija. Był jeszcze Hausner to byśmy do dzisiaj jeszcze pracowały.Kiepska agitacja.

      Usuń
  12. Jest nowy wyrok SO w Łomży w sprawie "przedawnionej" emerytki '53

    https://jotownia.wordpress.com/2019/08/01/projekt-ustawy-naprawczej-proces-legislacyjny-w-sejmie/comment-page-1/#comment-13416

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. III U 195/19

      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150510000001521_III_U_000195_2019_Uz_2019-08-19_001

      Usuń
  13. Może kogo sto zainteresuje dzisiaj komisja do spraw PET uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany przepisów w sprawie przedawnienia jest taki przepis ze premier powinien odp w ciągu miesiąca na ten dezyderat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też się doczytałam. Dezyderat odwiesi przedawnione i tyle. Koniec z majstrowaniem nad ustawą. Tyle pracy a tu masz &!!

      Usuń
    2. Dezyderat nie rozwiązuje problemu, musi być ustawa.

      Usuń
    3. Według wikipedii:

      W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej dezyderaty są tworzone przez komisje sejmowe w określonych sprawach i mogą być skierowane do Rady Ministrów lub poszczególnych jej członków, Prezesa NIK, Prezesa NBP, Prokuratora Generalnego lub Głównego Inspektora Pracy - (art. 159 ust. 1 regulaminu Sejmu RP). Adresat nie ma prawnego obowiązku wykonania postulatów zawartych w dezyderacie, ale musi zająć wobec nich stanowisko w ciągu 30 dni od dnia otrzymania dezyderatu, chyba że Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustali inny termin. Odpowiedź rozpatruje komisja. W razie nieotrzymania odpowiedzi w terminie lub uznania otrzymanej odpowiedzi za niezadowalającą, komisja może ponowić dezyderat, przedłożyć Marszałkowi Sejmu RP wniosek o zwrócenie odpowiedzi jako niezadowalającej lub przedłożyć Sejmowi RP projekt odpowiedniej uchwały lub rezolucji.

      Dezyderat nie jest wiążący.

      Usuń
    4. Ze skróconej informacji o pracach Komisji do Spraw Petycji wynika, że na posiedzeniu w dniu 11 września 2019 r. Komisja uchwaliła m.in.:

      - dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany przepisów odnoszących się do uchylenia decyzji wydanej na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją RP.

      Usuń
  14. Dla Pani z Łomży przedawnionei zapadł w sadzie wynik pozytywny ale ne wiadomo czy zus nie odwołał się od decyzji sadu może ta Pani jest u nas na blogu żeby nam odpowiedzieć A może ktoś wie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Wyrok Sądu z dnia 23 lipca 2019 r w Łomży : wniosek o przeliczenie emerytury na zasadzie art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS zawarty w odwołaniu przekazuje do rozpoznania ZUS w Białymstoku.ZUS - Decyzja odmowna z dnia 02.09.2019 r: ZUS, wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Łomży z dnia 23.07.2019 r sygn...... odmawia prawa do przeliczenia emerytury z przyczyn podanych w uzasadnieniu (. W dniu wczorajszym złożyłam odwołanie do Sądu. Niestety walczymy z wiatrakami. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Do Barbry,czy też odwołałaś się do sądu apelacyjnego, a gdzie, może w Białymstoku? Natalia

      Usuń
    3. Pani Natalio odwołałam się do Sądu Okręgowego w Łomży( tak było w pouczeniu decyzji odmownej ZUSu).

      Usuń
  15. Czekam na sprawę wyznaczoną na15 października zus wyliczył do sadu ze emerytura powszechna byłaby o o157 zl wyższa od wczesniejszej z 2013 R do sadu też powlolalam się na Art 114 i boję się ze zus się od wola nie wiem co robić czy w sadzie potwierdzić ze zgadzam się z ZUS bo zus nie napisał abym ustosunkowala się do jego odpowiedzi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No raczej zgodzić się,więcej nic pani nie wywalczy.Ustawy prawdopodobnie nie bedzie tylko dezyderat,który odwiesi przedawnione.Tylko co z rekompensata za te 6 lat,ustawa miała to załatwić a tak tylko sąd cywilny.Jestem też przedawniona luty 2013r wyliczylam że zyskuje 145 zł ale ZUS mi nic sam nie wyliczył.Sprawa 10 październik.

      Usuń
    2. 19:27
      Odnośnie stwierdzenia: "bo zus nie napisał abym ustosunkowała się do jego odpowiedzi"
      wyjaśniam, że zus nie wzywa do ustosunkowania się do jego [zusu] odpowiedzi, tylko sąd.

      Strona składa odwołanie za pośrednictwem ZUS. ZUS przedstawia swoje argumenty na zarzuty wymienione w odwołaniu i swoją odpowiedź na odwołanie razem z odwołaniem i aktami sprawy przekazuje do sądu.

      Sąd jak dostanie sprawę przesyła stronie kopię odpowiedzi zusu i wzywa do ustosunkowania się do tej odpowiedzi.
      Swoje stanowisko na stanowisko zusu strona przesyła do sądu (2 egz.), już tyle razy były to wałkowane.

      Usuń
    3. Sąd nic nie napisał żebym ustosunkowala się do odpowiedzi zus na wezwaniu jest tylko stawiennictwi obowiazkoweimwyliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TO które jest kozystne

      Usuń
    4. 21:41
      Nie napisał, bo wezwał do obowiązkowego stawienia sie na rozprawę celem zadania Ci pytań
      Więc chociaż nie napisał, to napisz taką odpowiedź. Na rozprawie tylko powtórzysz i ewentualnie uzupełnisz, było już dużo poprzednio jak przygotować się do rozprawy, to nie będę do znudzenia powtarzać.

      Usuń
  16. Jeżeli dezyderat odwiesi przedawnione to dalej będą niezadowoleni.Jestem nauczycielka i my dalej będziemy poszkodowane nas mogła objąć ustawa.

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy jest Pani z Karty Nauczyciela czy z art32 bo jeżeli z art 46 w związku z 32 to jeszcze można byłoby zawalczyć a jeżeli z K N to tylko Ustawa.W

    OdpowiedzUsuń
  18. Obejmuje mnie wyrok TK art 46 w związku z29

    OdpowiedzUsuń
  19. W 2004r poszłam z karty ale pracowałam i w 2009r przeliczyłam część socjalna.Przyznano mi nową emeryturę na decyzji pisze podstawa prawna ustawa z17 grudnia 1998 guz ale jest znak NE1 Na wcześniejszej podstawa prawna było KN.Pozdrawiam i proszę o podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  20. Podstawa fus a nie guz

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy przechodząc na em wczes z K N nie trzeba było się zwolnić z pracy?

    OdpowiedzUsuń
  22. Tak zwolniłam się ale w innej szkole zaczęłam pracować na 1/2 etatu od 5 wrzesnia

    OdpowiedzUsuń
  23. Czy są panie nauczycielki które mają sprawy w sądzie i czy jest sens walczyć
    Caly czas jestem na em.wczesniejszej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogie panie nauczycielki, pod każdym komentarzem jest "Odpowiedz". Jeśli się odpowiada na komentarz, to należy użyć tego przycisku, wtedy odpowiedzi dot. tego samego wątku będą na białym polu.
      A tutaj ciurkiem dyskusja na szarych polach, tak jakby wpisy dotyczyły odrębnych wątków. Proszę nie robić nikogo na szaro i poprawnie wpisywać swoje teksty.

      Usuń
    2. Grażyna 53 nieprzedawniona nauczycielka -trzeba zawalczyc o swoje,ja mam sprawe w SO K-ce w listopadzie i powoli sie do niej przygotowywuje,oni tyko na to liczą ,ze się bedziemy wycofywać ,koleżanki nie poddawajcie sie bez walki ...Amen

      Usuń
    3. Pani Grażyno z jakiej podstawy przeszła Pani na wcześniejszą em.

      Usuń
    4. W decyzji mam ustawe FUS i Kartę Nauczyciela,na dzis wiem ,że z karty Nauczyciela,choć wczesniej nie byłam tego pewna ale to i tak nie jest istotne.Latwiej byloby gdyby to byl art 46 w nawiązaniu do art,32,przy Karcie Nauczyciela trzeba bedzie trochę glebiej poargumentować.Ja sie nie poddaje,bo przepis jest niekonstytucyjny i nie jest istotne z jakiego art.bylo przejście na e.w.

      Usuń
    5. Na blogu byla P Mada która wygrała w Sądzie Okręgowym w Katowicach podlegała pod art 46 w związku z art 32. Nie wiemy czy ZUS się odwolal z pewnością tak.Może się odezwie i napisze co dalej z jej sprawą
      Sprawa odbyła się w SO Katowice gdzieś około 26 06. Wera

      Usuń
    6. Ja nie składałam o powszechną bo wiedziałam że po odciągnięciu pobranych emerytur będzie niższa.Caly czas jestem na wczesniejszej.Do sądu nie składałam bo dowiedziałam się za późno czekałam na ustawę a teraz nie wiem co robić.Skladac o powszechną i odwołac się do sądu?

      Usuń
    7. 14:43
      A który jesteś rocznik?

      Usuń
    8. Jaka podstawe prawna ma Pani w decyzji o em wczesniejszej? Ja też miałam nadzieję że ustawa wszystko rozwiąże a teraz nie wiadomo kiedy i czy będzie. Wera

      Usuń
    9. Rocznik 1953 nauczycielka mam
      KN i po przeliczeniu części socjalnej fus.Bylam w ZUS przelicza na powszechną ale odciągną pobrane em jestem długo na em i będzie niższa.


      Usuń
    10. Do 14.43 jeżeli nie składałaś o powszechną a jesteś rocznik 53 to jesteś pierwszakiem tzw. i możesz złożyć wniosek w ZUS o em. powszechną sądy cię nie dotyczą. Ale najlepiej iść do ZUS i wyjaśnić swoją sytuację

      Usuń
    11. Do 15.07 nie wiedziałam że jesteś nauczycielką dlatego taka moja odpowiedź z 15.08

      Usuń
    12. Byłam mogę składać ale przelicza z odliczeniem

      Usuń
    13. Nie ma sensu składać, jak z góry wiadomo, że pomniejszą i to sporo. W razie zmiany przepisów będzie tylko problem, jak odkręcić całą sprawę.

      Usuń
    14. Można złożyć zobaczyć ile wynosi em powszechna z odliczeniem i bez odliczenia i do miesiąca wniosek wycofac.Chociaz będzie wiadomo czy możemy zyskać .

      Usuń
    15. Można tak zrobić, ale zus nie wyliczy bez odliczenia, bo już powiedział jak wyliczy. Bez odliczenia, dla porównania, to trzeba samemu liczyć

      Usuń
    16. Jeśli złożę wniosek i później wycofuje wniosek to składki i kapitał będą dalej waloryzowane?

      Usuń
    17. 19:15
      Moim zdaniem tak, będą waloryzowane, wycofanie wniosku powoduje umorzenie postępowania i jest taki stan, jakby wniosek wcale nie był składany, jest czyste konto, znowu można być pierwszakiem

      Usuń
    18. Do 14:06
      Od korzystnego wyroku Mady ZUS złożył apelację.Jest na ten temat informacja na tym blogu.

      Usuń
    19. W uzupełnieniu informacji z 11:53.Pisała o tym Mada 20.08.2019r.

      Usuń
  24. Witam
    Dzisiaj miałam rozprawę w sądzie okręgowym w Tarnowie
    wyrok korzystny dla mnie otrzymałam....prawo do ponownego przeliczenia... oraz ...wniosek odwołującej o wypłacenie wyrównania przeliczonej emerytury począwszy od 2013 przekazuje do ZUS celem rozpoznania - na pewno odmówią ale też będę walczyć dalej.Z informacji wiem , że ZUS zaraz składa apelację.Będę cierpliwa i zobaczymy co dalej.Zaznaczam , że jestem przedawniona.
    Chcę jeszcze wszystkim zainteresowanym panią rocznik 53
    polecić pismo które napisała do sądu kol.psd." Rempa"
    bardzo rzeczowe i sensowne art.114 ustawy z dn.17.12.1998r o em.i rent.FUS jest jedynym , który jest brany pod uwagę przez sąd oczywiście mówię o przypadku przedawnionych kobiet rocznik 53 .Chciałabym podziękować p.Joli i p."Rempie" za pomoc.Co dalej będę pisać.
    Pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie Rempa tylko renpa.
      Czy chodzi o pismo zamieszczone 24 lipca 2019
      pod postem "Projekt ustawy emerytalnej skierowany do konsultacji"?

      Usuń
  25. Wyrok Sądu Okręgowego w Łomży w sprawie emerytki „przedawnionej” z dnia 31 lipca 2019 roku, sygn. akt III U 195/19 zmienia zaskarżoną decyzję o tyle, że dodatkowo ustala prawo H. K. do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 6 sierpnia 2013 r. bez pomniejszania jej wysokości o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur przyznanych przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, poczynając od 1 marca 2016 r.

    wybrane z uzasadnienia:
    Wydanie decyzji z naruszeniem prawa, co przecież sam organ rentowy stwierdził w zaskarżonej decyzji, należy zakwalifikować jako błąd organu rentowego czyli podstawę przeliczenia świadczenia z art. 114 ust. 1 pkt 6 ustawy o e.r.f.u.s. Za taki błąd uznaje się każdą obiektywną wadliwość decyzji (teoria tzw. obiektywnej błędności decyzji), niezależnie od tego czy jest ona skutkiem zaniedbania, pomyłki czy też np. wadliwej legislacji (wyrok Sądu Najwyższego z 04.10.2018 r., sygn. akt III UK 153/17).
    Zatem art. 114 ust. 1 pkt 6 ustawy o e.r.f.u.s. jest pełnowartościową podstawą prawną pozwalającą na merytoryczne rozstrzygniecie o prawie strony do przeliczenia nieprawidłowo obliczonej emerytury i to za okres 3 lat zgodnie z art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy o e.r.f.u.s. wobec stwierdzenia błędu organu rentowego (uchwała Sądu Najwyższego z 26.11.1997 r., sygn. akt III ZP 40/97).
    Z uwagi na to, że sama treść zaskarżonej decyzji jest prawidłowa, a jedynie niekompletna, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 i 3 k.p.c., zmienił zaskarżoną decyzję o tyle, że dodatkowo (czyli ponad treść decyzji) ustalił prawo H. K. do przeliczenia emerytury przyznanej decyzją z 6 sierpnia 2013 r. bez pomniejszania jej wysokości o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur przyznanych przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, poczynając od 1 marca 2016 r., tj. do przeliczenia świadczenia z pominięciem niekonstytucyjnej regulacji.

    Całość na stronie:
    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150510000001521_III_U_000195_2019_Uz_2019-08-19_001

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ważne, że wyrok wydał inny sędzia niż w przypadku trzech wcześniejszych wyroków SO w Łomży, korzystnych dla "przedawnionych" emerytek '53. To znaczy, że SO w Łomży tworzy własną linię orzeczniczą. O jeszcze innym wyroku SO w Łomży, z 23 lipca 2019 r., nie podając sygnatury wyroku wspomniała dzisiaj @barbra w tym komentarzu:

      http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/09/co-dalej-z-ustawa-naprawcza-sprawa.html?showComment=1568221868331#c5571524578308022370

      Usuń
  26. Witam - przepraszam oczywiście kol."Renpa" i pismo z dn. 24.07.2019r

    OdpowiedzUsuń
  27. Sąd okręgowy wezwał mnie na rozprawę w październiku .stawiennictwo obowiązkowe odp zus do sądu wygląda tak W imieniu organu rentowego wykonując polecenie sądu z obowiazujace do wskazania wysokości emerytury z uwzględnieniem treści wyroku TK.organ rentowy dokonał symulacji emerytury bez pomniejszenia o sumy pobranej kwoty na podstawie art 46 w związku z art29 jest wyższa od pobieranej wcześniejszej emerytura po przeliczeni wynosilaby od 1 03 2019 wyższa od dotychczas pobieranej .zus nie chce żadnego ustosunkowania się do odpowiedzi do sadu ale ja przygotowałam sobie w punktach co mam mówić w sadzie czy dobrze zrobilam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę napisz coś bliżej Zosiu, czy może jesteś przedawniona ? Pozdrawiam

      Usuń
    2. Nie jestem Zosia lecz Ela W jestem przedawniona sprawę mam w Koninie już sama nie wiem co mam w ty M sadzie mówić skoro zus tak to przedstawil

      Usuń
    3. 10:18
      W sądzie odpowiada się na pytania zadane przez sędziego, poza tym mówi się wtedy, gdy sąd udzieli głosu. Można też samemu poprosić o udzielenie głosu, jeśli chce się coś ważnego zgłosić, po udzieleniu głosu można powiedzieć.

      ZUS tak przedstawił, jak jego zdaniem jest prawidłowo, natomiast strona albo się z tym zgadza, albo nie, jeśli się nie zgadza to powinna powiedzieć z jakiego powodu się nie zgadza.

      Sąd znając stanowiska obu stron, emeryta i zus, oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa orzeknie jak ma być.

      Warto sobie wynotować wyroki z innych sądów, które w analogicznej sytuacji były na korzyść emeryta.

      Usuń
    4. 11:16
      Na początku rozprawy sędzia przeważnie pyta stronę odwołującą się, czy podtrzymuje swoje odwołanie. Wtedy jest okazja powiedzieć np. że tak, albo że tak i jednocześnie wnieść o zawieszenie postępowania określając termin do kiedy, albo przez podanie daty, albo ogólnie do czasu uchwalenia ustawy. Można oczywiście też odwołanie wycofać.

      Usuń
    5. Teoretycznie tylko tak myślę żeby zgodzić się na odpowiedź zus do sądu bo wtedy zyskam a gdy wejdzie ustawa np o rekompensacie w co nie wierzę odwolac się do zus

      Usuń
    6. 12:46
      A czy przypadkiem zus nie orzeka o wypłacie rekompensaty 3 lata wstecz na podstawie art 133 ustawy emerytalnej? To są wpisy, gdzie panie piszą że wypłata od 1 marca 2016 r. Proszę to sprawdzić, bo ja nie wiem.

      Usuń
    7. Zapadły takie wyroki np w Łomży ale zus przeważnie odwołuje się

      Usuń
    8. Anonimowy z 13'16Dostalam decyzje z ZUS na podstawie art.133,ale nie uwzglednono wyrównania za 3 lata wstecz.Jest tylko wyliczenie em. za te poszczególne 2o16,17,18.zus twierdzi ,ze nie naeuszyl prawa.Nieprzedawniona Alicja.

      Usuń
    9. A dlaczego wyrównanie od 2016 roku,a nie od np 2013,czy 2014 od chwili otrzymania decyzji EP.

      Usuń
    10. 3 lat wstecz poczytaj art 114 ustawy emerytalnej

      Usuń
    11. Wynika to z brzmienia przepisu art. 133 ustawy emerytalnej

      Art. 133
      ust. 1. W razie ponownego ustalenia przez organ rentowy prawa do
      świadczeń lub ich wysokości, przyznane lub podwyższone świadczenia wypłaca się,
      poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do tych świadczeń lub do ich
      podwyższenia, jednak nie wcześniej niż:
      pkt 1) od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub
      wydano decyzję z urzędu, z zastrzeżeniem art. 107a ust. 3;
      pkt 2) za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, o którym mowa w pkt 1,
      jeżeli odmowa lub przyznanie niższych świadczeń były następstwem błędu
      organu rentowego lub odwoławczego.
      ust. 2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również w razie ponownego ustalenia
      prawa do świadczeń lub ich wysokości wskutek wznowienia postępowania przed
      organami odwoławczymi albo wskutek kasacji, z tym że za miesiąc zgłoszenia
      wniosku przyjmuje się miesiąc wniesienia wniosku o wznowienie postępowania lub
      o kasację.

      Usuń
    12. Tej ustawy ZUS nie stosuje,dlaczego?

      Usuń
    13. Nie stosuje? Stosuje, to jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz.U. 2018 poz. 1270 ze zm.). A jaką stosuje?

      Usuń
    14. Zus nie stsuje w ustawie wyrownania za trzylata

      Usuń
    15. 19:09
      Ten art. dotyczy wypłaty ponownie ustalonej emerytury, natomiast samo przeliczenie może być na podstawie innych artykułów, np. art. 114

      Usuń
    16. Zus nie stosujew ustwie133.punk1 podpunktu2.

      Usuń
    17. 19:41
      Sorry, chodziło mi nie o art., tylko o to, ze w ustawie niczego się nie stosuje, można natomiast stosować ustawę :)

      Usuń
    18. Sory nie stosują podpunktu ustawy-lepiej.

      Usuń
    19. 20:39
      Dużo lepiej :), tzn. stylistycznie dużo lepiej, ale chyba nie lepiej, że nie stosują, jeśli nie stosują :)

      Usuń
  28. Sprawa w Sądzie Okręgowym za kilka dni.Stawiennictwo nie obowiązkowe.Jestem przedawniona
    Nie wiem czy jechać do Sądu na sprawę czy to ma sens?proszę o pomoc może któraś z Pan mi doradzi, mam tremę przed tą sprawą.Pozdrawiam JOLKA.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz wysłać pismo ze swoim stanowiskiem, a skoro nie wzywają, to jechać nie musisz.

      Usuń
    2. Myślę,że powinnaś pojechać będziesz wiedziała jakie jest stanowisko Zusu,Walcz do końca!Przecież to nie jest sprawą karna 😀

      Usuń
    3. Proszę być na sprawie. Tremę należy zostawić w domu. Sędzia też człowiek. Sędzia od razu ogłosi wyrok. Powodzenia :)

      Usuń
    4. 19:16
      Wcale nie musi być wyrok od razu. Ogłoszenie wyroku może być w innym terminie, a jeżeli strony zgłaszają różne wnioski dowodowe to nawet może być kilka rozpraw przed wyrokiem.

      Usuń
    5. 19:16
      Jeżeli ktoś nigdy nie był w sądzie, to już samo słowo "Sąd" działa paraliżująco, a nawet jak ktoś już był, to udział w rozprawach sądowych jest stresujący, dlatego jeśli ktoś nie musi, to niech się nie stresuje

      Usuń
  29. Jeszcze czekam na wezwanie do sądu. Jestem przedawniona. Też napewno będę się stresować. Ale pójdę. Radzę i tobie to zrobić. Na blogu z 11 sierpnia jest ściągawka. Wypisz sobie to co najważniejsze na kartce. I porostu jak Sąd udzieli ci głosu to zadawaj pytania. Warto z tego skorzystać. Życzę powodzenia. Trzymam kciuki i głowa do góry. Sędzia też człowiek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 20:02
      Nie chcę kobiety denerwować, ale przede wszystkim to Sąd zadaje pytania :) Zanim zaczniesz zadawać swoje, słuchaj uważnie, co sędzia mówi

      Usuń
  30. Bardzo proszę o odpowiedź panie nieprzedawnione.Jeżeli wyszła emerytura powszechna wyższa czy ZUS oprócz przyznanej Wam wyższej emerytury zwrócił za 3 lata wstecz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nieprzedawniona.Emerytura wyszla wyzsza po TK ale zlozylam odwolanie do Sadu sprawa na grudnia i moge zawiesic do ustawy wiec zawiesilam

      Usuń
    2. ZUS nie zwrocil za 3lata wstecz nieprzedawniona pozdrawiam

      Usuń
    3. Nie wyrównał za 3 lata tylko od marca 2019

      Usuń
    4. Nie nie zwrócił.

      Usuń
  31. Ale przepraszam nie dodałam,że chodzi mi o panie które nie miały sprawy w sądzie tylko złożyły po wyroku TK wniosek do ZUS.

    OdpowiedzUsuń
  32. Może być ciekawe dla pań, którym przyznano emeryturę zaliczkową w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy:

    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1429883,emerytura-zawieszona-kontynuacja-pracy-zus.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.

      W przypadku kontynuowania stosunku pracy ZUS przyznaje emeryturę i oblicza jej wysokość. Jeśli jednak jest to emerytura ustalana według nowych zasad. Obliczona wówczas wysokość świadczenia ma charakter zaliczkowy (wstępny). Zgodnie bowiem z art. 25 i 26 ustawy emerytalnej podstawa obliczenia emerytury (suma składek i kapitału początkowego) ustalana jest na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. W przypadku gdy z góry wiadomo, że emerytura zostanie zawieszona w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy, nie można określić dnia podjęcia jej wypłaty, a co za tym idzie – brak jest również możliwości ostatecznego obliczenia jej wysokości. Może to nastąpić dopiero wraz z podjęciem wypłaty emerytury po ustaniu zatrudnienia.

      Usuń
    2. Jestem właśnie w takiej sytuacji
      Czy któraś z pań też ma decyzję zaliczkowa
      W takim przypadku nasz kapitał i składki zgodnie z art 25 ustawy podlegają waloryzacji T1953

      Usuń
    3. 17:11
      Decyzję zaliczkową mają wszystkie osoby, które kontynuują zatrudnienie i nie rozwiązały stosunku pracy.

      Usuń
  33. Witam. Mam pytanie. Czy któraś z Pan starała się może o rekompensatę za pracę przy monitorach ekranowych?, Z naszej ustawy nici, to trzeba starać się o inne dodatki do tej ubogiej emerytury. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  34. Z tego co się orientuję to musi być praca ciągła przy monitorze,a takie prace biurowe z dodatkiem monitora nie są zaliczane do rekompensaty.

    OdpowiedzUsuń
  35. Wiadomość dla p.Halinki z 12.09.2019r od Zosi53
    Przed rozprawą napisałam pismo skierowane do sądu i Zus i kopie dla siebie.Miałam podać lub przeczytać na rozprawie ale zadzwoniłam 2 dni przed rozprawą do sądu i na informacji zasugerowano, żeby jednak dostarczyć go
    przed rozprawą aby sędzia zapoznał się z treścią i tak też zrobiłam dostarczyła do sądu i zus za potwierdzeniem 2 dni przed rozprawą. Zaznaczam, że było to pismo napisane celem sprecyzowania odwołania jakie wcześniej napisałam do sądu za pośrednictwem ZUS.Takie bowiem dostałam wezwanie do sądu ze stawiennictwem obowiązkowym i właśnie w tym piśmie wykorzystałam pewne myśli kol.Renpy jak już pisałam wcześniej - też w moim odwołaniu powoływałam się na art.114 ale wykorzystałam przytoczone przez Renpe przypadki orzeczeń sądów i TK Zresztą nie miałam pojęcia jak napisać poprawnie pismo do sądu a tam to wszystko było.Skorzystałam ze wzoru tego pisma.W sądzie wszystko ok.Jak piszą inne panie to sędzia cały czas ma głos i na podstawie tego co ma od nas napisane i Zus-u odczytuje i po przerwie ogłasza wyrok.Przyznam, że próbowałam dodać jeszcze pytania odnośnie waloryzacji składek i kapitału początkowego- dlaczego mamy nienaliczaną od 2013r skoro jestem na wcześniejszej,jaki art.zastosowano,jeszcze inne ale sędzia odpowiedział,że nie było to tematem rozprawy ,musiałabym wcześnie napisać do ZUS i oni dopiero się ustosunkowują do tego.Poza tym nie było nikogo z Zus .Nie stresujcie się panie przed wizytą w sądzie też byłam pierwszy raz w życiu w sądzie ale byłam bardzo mile zaskoczona całą sytuacją.Jest to wszystko normalne i proste to przecież jest instytucja , która ma nam pomóc w walce z ZUS-em, który pomimo orzeczenia TK nadal uważa , że nie powinien naprawić tego co zrobił z nami w 2013r .Nie twierdzę ,że wbrew prawu - takie mieli wytyczne - ale teraz nadal po wyroku TK upierają się że wszystko jest zgodne z prawem.
    Zaznaczam, że jestem tzw.PRZEDAWNIONA.Wyrok jak pisałam wcześniej sąd wydał na moją korzyść .Bitwa wygrana , ale wojna trwa.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. PaniZosiu jeśli sad wydał korzystny wyrok to mogłaby Pani napisać jaki

      Usuń
    2. 10:35
      Pani Zosia napisała o tym 11 września 2019 o 21:14

      zosia53BR11 września 2019 21:14
      Witam
      Dzisiaj miałam rozprawę w sądzie okręgowym w Tarnowie
      wyrok korzystny dla mnie otrzymałam....prawo do ponownego przeliczenia... oraz ...wniosek odwołującej o wypłacenie wyrównania przeliczonej emerytury począwszy od 2013 przekazuje do ZUS celem rozpoznania - na pewno odmówią ale też będę walczyć dalej.Z informacji wiem , że ZUS zaraz składa apelację.Będę cierpliwa i zobaczymy co dalej.Zaznaczam , że jestem przedawniona.
      Chcę jeszcze wszystkim zainteresowanym panią rocznik 53
      polecić pismo które napisała do sądu kol.psd." Rempa"
      bardzo rzeczowe i sensowne art.114 ustawy z dn.17.12.1998r o em.i rent.FUS jest jedynym , który jest brany pod uwagę przez sąd oczywiście mówię o przypadku przedawnionych kobiet rocznik 53 .Chciałabym podziękować p.Joli i p."Rempie" za pomoc.Co dalej będę pisać.
      Pozdrawiam .

      Usuń
  36. Drogie Panie. Jestem przedawniona. Odwołałam się od decyzji ZUS do Sądu, korzystając z propozycji pism udostępnionych na tym blogu. Serdecznie dziękuję za pomoc. Na koniec pażdziernika mam rozprawę.Stawiennictwo obowiązkowe.ZUS w odpowiedzi na moje odwołanie powołał się na przedawnienie - ponad 5 lat.Powołuje się na nr ENP ale ja nigdy decyzji z takim numerem nie otrzymałam, tylko E. ZUS na mój wniosek przeliczył emeryturę i otrzymałam z urzędu decyzję, iż nadal wypłacać mi będą emeryturę wcześniejszą bo jest korzystniejsza i też z nr E. Jedyna nowość, to ZUS zmienił poprzedni nr emerytury wcześniejszej E na inny nr emerytury wcześniejszej E. W 2015r. przeliczał kapitał początkowy z uwagi na urlop wychowawczy i też powoływał się na obecny nr E. Jak mam to rozumieć? Jeżeli teraz powołują się na nr ENP a w żadnej decyzji go nie ma, to co mam z tym zrobić? Pozdrawiam. Ina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tez jestem pezedawniona i wtedy jak byla przeliczona emerytura tj. W lutym 2014 to dostałam decyzje o znaku ENP i juz numer inny niż bylo wcześniej później kazda kolejna decyzja tez byla z literka E ale z tym numerem co bylo podane przy ENP i pobieralam wcześniejszą em. Była korzystniejsza,powszechna zawieszona

      Usuń
    2. 7:20
      Powinnas powiedziec tak jak jest naprawdę. Że nigdy nie otrzymalas decyzji o symbolu ENP to znaczy decyzji z racji osiagnietego powszechnego wieku emerytalnego. Zgodnie z art. 110 kpa wiążące sa tylko decyzje doreczone i liczy sie data doreczenia. Jezeli ZUS bedzie twierdził, ze doreczyl to zloz wniosek o przedstawienie dowodu doreczenia. Jezeli bedzie chcial doreczyc teraz to w ciagu 30 dni od jej otrzymania, czyli do chwili jej uprawomocnienia mozesz wycofac wniosek o jej wydanie. Wniosek swoj wycofasz i zlozysz nowy jako "pierwszak". Będzie to wszystko zgodnie z prawdą i prawem.

      Usuń
    3. Odpowiedz z 16:54 jest do Pani z 22:49 a nie Pani z 7:20.

      Usuń
  37. Witam Panie
    Pisałam że mam 16 września sprawę w Sądzie Okręgowym i zastanawiałam się czy jechać na sprawę nie ukrywam że obecność na sprawie byłaby dla mnie stresująca ponieważ
    nigdy nie byłam w Sądzie.
    Ale w dniu dzisiejszym otrzymałam telefon z Sądu że sprawa zostaje zawieszona do chwili nowej ustawy.
    Sprawa w dn.16 września nie odbędzie się co mnie bardzo ucieszło.przedawniona Jolka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli sama nie wiesz czego chcesz. Ustawy nie bedzie to do kiedy Twoja sprawa bedzie zawieszona. Chyba na wieki wieków....

      Usuń
    2. 16:42
      Każda zawieszona w sądzie sprawa po 1 roku od zawieszenia zostaje umorzona, jeżeli przed upływem tego terminu, tzn. 1 roku, nie zostanie złożony wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania.
      Sędzia o tym informuje, aby pamiętać o podjęciu postępowania, bo nawet jeżeli do 1 roku byłaby ustawa, to sąd nie podejmuje zawieszonego postępowania z urzędu, (tzn. nie podejmuje sam, bez wniosku strony), tylko trzeba napisać wniosek, że w związku z ustaniem przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania (np. w związku z uchwaleniem ustawy naprawczej) wnosi się o podjęcie zawieszonego postępowania.

      Usuń
    3. Ja wiem czego chcę.
      Sąd sam zawiesił sprawę o czym mnie zawiadomi pismem na adres domowy.Sytuacja ta też jest dla mnie zaskoczeniem ale czekam na ciąg dalszy .

      Usuń
    4. 19:28
      Moim zdaniem zawieszenie jest korzystne dla Ciebie, a komentarz Anonimowego z 14 września 2019 16:42 należy zignorować.

      Usuń
  38. U przedawnionych chodzi o to aby nie były przedawnione Ja nie będę zawieszala idę na rozprawę .zus napisał do sadu ze emerytura powszechna jest wyższa niż wczesniejsza więc zgodzę przysługiwało by od 1 03 2019 i zgodzę się NATO bo jeśli wejdzie ustawa A nie wiadomo kiedy i czy ogóle to wtedy złożę wniosek do ZUS o rekompensatę jeśli taka będzie w ustawie

    OdpowiedzUsuń
  39. Nie wiadomo czy ZUS zgodzi się na taki wyrok sądu skoro nie ma jeszcze ustawy. Czy nie będzie wnosił apelacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdopodobnie zgodnie z art46 w związku z Art 29 nie wnosi apelacji być może któraś z Pan już ma wyliczone przez ZUS po wyroku sadu okręgowego To proszę o odp

      Usuń
    2. Czytałam , że wiele pań otrzymało pozytywny wyrok sadu, i nie wiadomo co dalej, czy ZUS wypłacił ,niewiadomo co dalej, częśc pisała że ZUS wniósł apelację. Te panie które otrzymały pozytywny wyrok jeżeli mogą to niech napisza co ZUS wypłacił.

      Usuń
    3. Ciekawa jestem czy ZUS przeliczajac emeryturę po wyroku Sądu Okręgowego przyjmuje najkorzystniejsze składniki i wiek obecny piszcie Panie pozdrawiam

      Usuń
    4. ZUS po wyroku sadu okręgowego przelicza emeryture od 1 03 marca 2019 r

      Usuń
    5. 17:33
      tzn. od miesiąca, w którym została złożona skarga o wznowienie postępowania.

      Usuń
    6. Tak od miesiąca złożenia skargi ale przeliczenieze wskaźnikami z2013r

      Usuń
    7. Nieprzedawnionym ZUS tez przelicza emerytury wskaźnikami z 2013r.od miesiąca złożenia skargi.Od tych decyzji dużo pan odwołało się do Sądu Okręgowego.Czekaja na wyznaczenie terminów rozpraw od czerwca.

      Usuń
    8. Ciekawe jakie zapadną wyroki w tych przypadkach, ustawy nie bedzie.Potem będą odwołania do Sądów Apelacyjnych i chyba w końcu do TSUE.

      Usuń
    9. Art.32 ust.1 Konstytucji RP mówi,że wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.Zus niekorzystnie prxeliczyl emerytury całemu rocznikowi kobiet 1953, dlaczego teraz wybiórczo przelicza korzystnie tzw.pierwszownioskowym.Trzeba się domagać w Sądach jednolitego przeliczenia emerytury powszechnej tzn.aktualnymi wskaźnikami z 2019r.bez dyskryminowania emerytek.Brak dyskryminacji i rowne prawo dla wszystkich gwarantuje nam, obywatelom Konstytucją RP.

      Usuń
    10. Tyle się tu pisze o wyrokach ale czy jakąś Pani miała już wypłacone pieniądze ZUS popozytywnych wyrokach sadu okregowego

      Usuń
    11. 20:18 pomyłka wskaźnikami z roku 2014, 2015

      Usuń
    12. Do 21.00 nie wszystkim pierwszorazowym przelicza korzystnie i wśród nich jest podzial

      Usuń
    13. Do Anonimowy 21:56, czy może Pani wyjaśnić bardziej szczegółowo jaki jest podział wśród pierwszorazowych, bo przecież wszystkim pierwszorazowym waloryzują kapitał i składki na 2019 r. oraz zastosowany jest aktualny wskaźnik dożycia, a więc jest to wyliczenie emerytury bardzo korzystne.

      Usuń
    14. 02:23
      Nie do mnie jest pytanie, ale spróbuję wyjaśnić.
      Odpowiedź jest prosta, ZUS odlicza pobrane emerytury wszystkim pierwszorazowym, których nie dotyczy wyrok TK, np. osobom z innych roczników niż 19553, osobom, które miały przyznane emerytury z innych artykułów niż w wyroku TK, np. nauczycielki, pełno jest takich wpisów na blogu

      Usuń
    15. 21:00
      Dopóki nie ma innych wyroków TK o niezgodności z Konstytucją, to wszystkie inne przepisy są zgodne i należy je stosować tak, jak stanowią

      Usuń
    16. Trzeba domagać się w Sadach sprawiedliwego wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn.6 marca 2019 sygn.P 20/16 powołując się na art.32 ust.1 Konstytucji RP

      Usuń
    17. 10:26
      Wiele pań tak właśnie się domaga, ale czy są już jakieś wyroki?

      Usuń
    18. Sprawiedliwe wykonanie wyroku TK z 6 marca 2019r.to jednolite przeliczenie emerytur od dnia złożenia wniosku po wyroku TK tzn.z uwzględnieniem waloryzacji kapitału początkowego i składek oraz aktualny wskaźnik dożycia z 2019r.Trybunal Konstytucyjny zwrócił uwagę, że Ustawodawca powinien zagwarantować jednolite zasady zwrotu świadczeń.Nie zajmował się emerytkami,które nie złożyły wnioski o emeryturę piwszechna, gdyż w ich przypadku nie można mówić o stratach.Dlaczego wobec takiego stanowiska TK, ZUS podzielił emerytki 1953 na trzy grupy i tylko pierwszownioskowym przelicza korzystnie.Takie postępowanie ZUS kwalifikuje się do rozstrzygnięcia albo przez SN w Polsce, albo sprawiedliwości trzeba szukać w TSUE.

      Usuń
    19. 10:49
      Jednolite przeliczanie polega na tym, że nie są potrącane pobrane emerytury wcześniejsze. I jest to stosowane jak najbardziej. Problem polega na tym, że nawet bez potrącenia pobranych emerytur wcześniejszych pewnej grupie osób wychodzi z obliczeń niższa emerytura powszechna od dotychczas pobieranej wczesniejszej. Ale to absolutnie nie oznacza, że wyrok TK jest źle stosowany, tylko od zgromadzonego kapitału i danych z tablic. Każda emerytka przedawniona lub nieprzedawniona była już pierwszakiem i po upływie lat jak może się zmienić w tamtego podlotka? Fakt, ze emerytury są niskie nie oznacza, że przepisy po wyroku TK są niewłaściwie stosowane, tyko wynika to z innych przyczyn. Mało kapitału, mało składek, a z pustego to i Salomon nie naleje.

      Usuń
    20. Proszę nie generalizować,Nie mam niskiej emerytury wcześniejszej.Nie mam niskiego kapitału i zgromadzonych składek.Pracowalam na emeryturze.A sprzątaczka z mojej instytucji przeszła na emeryturę w wieku 55 lat i jako pierwszak zyskała 1000 zł netto na tym sprawiedliwym przeliczeniu po wyroku.Teraz mamy porównywalne emerytury.To jest jawne faworyzowanie tej grupy emerytek i dyskryminowanie aktywnych zawodowo z wyższymi kwalifikacjami.Jestem nueprzedawnioba, Odwołałam się do Sadu i będę walczyć powołując się na art.32 ust.1 Konstytucji RP.Nie zadowoli mnie wróbel w garści.Mam 66 lat, dobre zdrowie i trzeźwo myślę czego życzę wszystkim emerytka.

      Usuń
    21. Nie całkiem prawda,ba ,biorę z przykładu z podwórka, już kiedyś pisałam.Jestem przedawniona,moja praca 40 lat(praca do stycznia 2014r.) ,ermerytura 1880 zl wczesn.
      bo powszechna wyszła niższa.Sąsiadka pracowała 30 lat ,jak miala 50 lat odeszla na swiadczenie przedemeryt,a w wieku 55 lat na em.wczesn.Jej emeryt. byla ponad 2 tys. Więc nie przeliczyla na powszechną.W lipcu po raz pierwszy złożyła wnioseek i emetytura na ręke 3200 zł, ja po 40 latach obecnie mam 1880zl.

      Usuń
    22. 11:51
      Nie ma żadnej dyskryminacji ani faworyzowania, zdecydował termin złożenia wniosku o emeryturę powszechną. Ani ustawa emerytalna, ani wyrok TK nie uzależniają wysokości emerytury od posiadania wyższych kwalifikacji, tylko od daty złożenia wniosku.

      Usuń
    23. Akuratnie w mojej sytuacji Salomon na z czego nalać tylko mu ZUS uniemożliwia.Nie mam ani niskiej emerytury ani niskiego kapitału i składek.swietnie się orientuję we wszystkich ustawach i przepisać mimo iż nam 66 lat.Ale nam dobre zdrowie i trzeźwy umysł.Problem w tym, że nie zadowala mnie wróbel w garści w sytuacji gdy nam obecnie emeryturę porównywalna że sprzątaczka że swojej instytucji.ona przeszła na emeryturę wczesniejsza w wieku 55 ,ja pracowałam jeszcze 4 lata.po wyroku ona zyskała 1000 zł netto i tym samym mamy porównywalne emerytury.To jest jawne faworyzowanie jednych i dyskryminowanie drugich.mam wyższe kwalifikacje.odwolalam się do Sądu i będę walczyć o sprawiedliwość powołując się na art.32 ust.1 Konstytucji RP.

      Usuń
    24. 11:52
      Decyduje data złożenia wniosku, reszta wynika z działań matematycznych.

      Usuń
    25. 12:32
      Trzeba było poczekać ze złożeniem wniosku, tak jak zrobiła to opisana sprzątaczka.

      Usuń
    26. Do 12:38 i innych.
      Wygląda,że ta sprzątaczka tez ma wyższe kwalifikacje i umie je wykorzystać w praktyce.To,że ktoś jest sprzątaczką nie oznacza,że nie jest osoba wykształconą.Ponadto żadna praca nie hańbi.W byłej Czechosłowacji,sprzątaczki były szanowane,nie tak jak u nas.To od nich zależało w jakich warunkach się pracowało.

      Usuń
    27. Sprzataczka o której wspomnialam, miała niskie wynagrodzenie i mały kapitał oraz składki.Nie miała pojecia o tym, że w 2013r.mogla wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury powszechnej.Dopiero w tym, roku dowiedziała się ode mnie, że może mieć dużo wyższa emeryture.To ja namówilam ja do złożenia wniosku i od niej wiem ile zyskała.Wie również o mojej sytuacji, że złożyłam odwołanie do Sądu i trzyma za mnie kciuki.Taka prawda.Nigdy nie uwazalam, że jej praca hańbi.Bardzo się lubilysmy i często rozmawiałysmy.

      Usuń
  40. Nieprzedawnionym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem pierwszakiem 1953r ale nauczyciel i nie mogę przeliczyć.Co my jesteśmy gorsze?

      Usuń
    2. 22;18
      To nie jest w kategoriach kto lepszy, a kto gorszy, tylko kogo dotyczy wyrok TK, a kogo nie dotyczy. Nauczycieli nie dotyczy.

      Usuń
    3. TO ZUS tak twierdzi i zaweżą grono beneficjentów Wyroku TK do art 46 w związku z art 29.Wyrok TK dotyczy wszystkich kobiet które mają em wczesniejesza na podst art 46. Co innego emerytura z KN to miala naprawić nowa ustawa.Więcej o em nauczycielskie było we wcześniejszych postach.Wiele Pan zaskarżylo juz niekorzystne decyzję. W

      Usuń
    4. 09:45
      Są już jakieś wyroki po rozpatrzeniu takich odwołań?

      Usuń
    5. Pytanie prawne dotyczylo emerytki ktorej emerytura byla naliczana ns podstawie art. 46 w zw. z art. 29.Taka i tylko taka jest prawda.

      Usuń
    6. W wyrokach przyznających "przedawnionym" prawo do przeliczenia na podstawie art. 114 ustawy nie ma żadnych wskazań jakimi wskaźnikami emerytura ma być przeliczona, a chyba takie zarzuty też były podnoszone w odwołaniach.

      Usuń
    7. Do 10.59 pytanie prawne dotyczyło tylko art 46 wyrok także tylko tego artykulu

      Usuń
    8. Do Pani z 9.05 wyrok TK dotyczył osoby z art.46 w zw.z art29 bo z takiego przeszła na em.ale sprawa dotyczy wszystkich pań 1953 więc powinniśmy walczyć tylko jak nie będzie ustawy naprawczej to nie wiem jak.

      Usuń
  41. Jestem przedawniona i spełniam warunek art46 w związku z29 jakie panie otrzymały wyroki z tego art

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja złożyłam odwołanie do sądu. W ubiegłym tygodniu sąd przysłał pismo abym zawiesiła sprawę do czasu uchwalenia ustawy naprawcze przez sejm. Myślę, że nic z tego nie będzie. Nawet jak będzie zmiana ustawy, to i tak mi nic to nie zmieni. Tylko nowy wniosek po TK jest dla nas korzystny, tak jak dla pierwszakow. Napiszę do sądu, że zgadzam się na zawieszenie. I tak się skończy walka o lepszy byt. Przykre, ale prawdziwe. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej niedzieli. Przedawniona Halina

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję ja mam wezwanie na 15 10 po symulacji z ZUS mam powszechna wyższa ,.obecność obowiązkowa więc pójdę na tą rozprawę .Życzę zdrowia

      Usuń
    3. 10:25
      To znaczy, że w opisanym przypadku korzystniejsza jest emerytura wcześniejsza i należy się cieszyć, że jest taki wybór.
      Gdyby nie było wyboru, to podejrzewam, że byłyby komentarze, że emerytura wcześniejsza wychodziłaby wyższa. Zresztą były już głosy na tym blogu, aby pozbawić emerytury wcześniejszej, że tylko powszechna dla wszystkich. Trzeba umieć docenić to, co się ma, lepszy wróbel w garści niż gołąbków sto na dachu!

      Usuń
    4. Przeczytaj że zrozumieniem. Po symulacji ZUS powszechna wyszła wyższa anonimowej z 10.40. 15.10 ma rozprawe. Ma o co walczyć.

      Usuń
    5. SZANOWNA Pani Basiu o to właśnie chodziło mi ElaW

      Usuń
    6. Basiu13 z 11:33, czytanie ze zrozumieniem skieruj do siebie, mój komentarz dotyczy anonimowej z 10:25, co wyraźnie zaznaczyłam.

      Usuń
  42. Chyba nie zrozumialysmysie po symulacji ZUS do sadu emerytura powszechna przyslugiwala by wyższa niż wczesniejsza od 1 03 2019 r

    OdpowiedzUsuń
  43. Mam pytanie do Pań nauczycielek,czy którejś z Pań udało się przeliczyć wcześniejszą em.bez odliczania pobranych em.lub wygrać sprawę w sądzie ,które przeszły z KN rocznik 1953.

    OdpowiedzUsuń
  44. Mam pytanie.Jaką kwotę bazową zastosowano przy obliczeniu wcześniejszej emerytury z roku 2012[po 1 marca].Dziękuję za odpowiedź.Umnie coś mi się nie zgadza.

    OdpowiedzUsuń
  45. Wysokość kwoty bazowej od 1 marca 2012 r. 2 974,69 zł (M.P.2012.68)

    OdpowiedzUsuń
  46. Przykłady opisane przez 11 51 i 11 52 to dowody na jawna niesprawiedliwosc w przeliczaniu emerytur po wyroku TK.Pierwszownioskowe mają naliczone wysokie emerytury po zwaloryzowaniu kapitału i składek wysokimi wskaźnikami waloryzacji od 2013 do 2019r.Emerytki jedna przedawniona a druga nieprzedawniona pozostają na wypracowanych przez siebie emeryturach.To są dowody jawnej dyskryminacji i stosowania przez ZUS sposobów przeliczeń nie mących nic wspólnego z przepisami prawa.Nie można działać na szkodę ubezpieczonego gdy przepisy są niejednoznaczne.

    OdpowiedzUsuń
  47. W dniu 18.02 napisałam do P.Prezydenta,dnia 06.03 otrzymałam taką odpowiedź :Szanowna Pani,

    potwierdzamy wpływ Pani listu z 18 lutego 2020 r. skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na skrzynkę poczty elektronicznej. Został on przekazany do naszego Biura upoważnionego do udzielania odpowiedzi. Z uwagą zapoznaliśmy się z przedstawioną sprawą oraz z zawartymi w nim opiniami i oczekiwaniami.

    Uprzejmie informujemy, że uwagi i postulaty dotyczące m.in. regulacji prawnych – zgłaszane w korespondencji przez obywateli i różne środowiska – są w Kancelarii Prezydenta RP wnikliwie rozpatrywane i traktowane jako istotny element dialogu społecznego.

    Jak Pani wiadomo, senacki projekt ustawy dotyczący zaniżonych emerytur kobiet urodzonych w 1953 r., umożliwiający realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r., został przez Senat przekazany do Sejmu. Pragniemy zaznaczyć, że uchwalenie tej ustawy oraz jej ostateczny kształt zależy wyłącznie od jego decyzji.

    Informacje o stanie prac legislacyjnych nad ww. projektem można uzyskać bezpośrednio w Kancelarii Sejmu RP (ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa; www.sejm.gov.pl). Tam też można kierować pytania i postulaty.

    Podając powyższe pragniemy zaznaczyć, że każdy organ, także Prezydent RP, wykonuje zadania w ramach kompetencji określonych przepisami prawa. Zgodnie z konstytucyjnym podziałem władz na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, Prezydent nie nadzoruje Sejmu i nie ingeruje w jego działalność oraz decyzje.

    Z poważaniem





    Witold Trębicki

    Kierownik Zespołu Korespondencji Obywatelskiej

    OdpowiedzUsuń