Strony

26 lipca 2019

Projekt ustawy emerytalnej - działajmy!


Drodzy Państwo

              Zastanówmy się, co jeszcze możemy zrobić, aby ustawa emerytalna była procedowana w obecnej kadencji sejmu. Na pewno trzeba rozmawiać z posłami rządzącej koalicji, wykorzystując spotkania przedwyborcze, czy dyżury posłów w biurach poselskich.

194 komentarze:

  1. Bardzo proszę, piszmy o sprawach dla nas ważnych, bez złośliwych wpisów i obrażania innych.
    Ten blog ma służyć emerytom i ich sprawom.
    Kto nie chce pomóc innym, czy merytorycznie dyskutować, proszę, niech bawi się na innych forach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzamek się z prośbą Panie ja jestem przedawniona czekam na wyznaczenie terminu sprawy i na ustawę ale chyba za dużo wymagam teraz jesteśmy przed wyborami to raczej o naszym roczniku nie będą pamiętać elzbieta z zabrza

      Usuń
  2. Obecna ustawa może być procesowana tylko i wyłącznie w tej kadecji. W przypadku gdy ona nie przejdzie nowa Komisja Ustawodawcza Senatu może lecz nie musi zająć się opracowaniem kolejnej ustawy. Obecnie Sejm jest zasypany naszą korespondencją, która musi zostać przeanalizowana. Z tego powodu ustawa nie trafiła na obrady Sejmu w dniach 15-17 lipca i nie ma jej w porządku obrad Posiedzenia Sejmu w dniu 31 lipca.

    OdpowiedzUsuń
  3. jak zobaczę na stronie sejmu, że się tym łaskawie zajmą nr sprawy MK-020-1323(2)/19-każda emerytka może sprawdzić etap procedowania projektu, następne posiedzenia do 30 sierpnia, 11,12,13 września i koniec

    OdpowiedzUsuń
  4. Przeciez nasze uwagi dotycza tylko jednego watku przeliczyc emeryture od dnia zlozenia wniosku po wyroku TK bez dzielenia nas na grupy i taki sposób powinien przyjąć ZUS ustanawiając jednolity sposób przeliczania zgodnie z wyrokiem pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli ustawa miałaby być uchwala w pośpiechu i byle jak, to może lepiej jeśli zajmie się nią następny sejm.Są jeszcze 3 grupy kobiet, których wyrok TK z 2019 roku nie obejmuje,ponieważ był odpowiedzią na konkretne zapytanie szczecińskiego sądu, a mianowicie nauczycieli, pracowników kolejnictwa i górnictwa.

      Usuń
    2. Dlaczego nie potrafią tego zrozumieć? Nie chcą? Ktoś im zabronił?
      Przecież rządzi partia, która w nazwie ma Prawo i Sprawiedliwość.
      Czyżby to była tylko nazwa?

      Usuń
    3. I tak chyba pierwotnie miało być.wszyscy jednakowo na dzień złożenia wniosku po wyroku. Dopiero później dostrzeżono furtkę aby zaoszczędzić i podzielono emerytki, bo liczą, że w tym wieku większość już się sądzić nie będzie.

      Usuń
    4. Witam ,P.Jolę i pozostałe Panie. Proszę o radę w nast. sprawie, a mianowicie, spóźniłam się 3 dni ze złożeniem skargi o wznowienie postępowania,na moja prośbę ZUS odmówił mi przywrócenia terminu, czekam na rozprawę w sądzie, ale czy niezależnie od werdyktu sądu mogę już teraz złożyć druk ERPO do ZUS-u?

      Usuń
  5. Mówią że rocznik 53 jest pechowy okres wakacji koniec kadencji ale jak by była dobra wolą ze strony rządzących to szybko by się za to wzięli nocne głosowania pamiętacie?

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak to prawda. Oficjalnie w dniach 11-13 września odbędzie się ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji. Jeżeli na etapie Sejmu ktoś zgłosi poprawkę do obecnego kształtu Ustawy to wraca ona do Senatu i całkowicie ginie, bo po 13-września już nie będzie Posiedzeń Sejmu, podczas których Sejm mógłby ją uchwalić. Zatem aby ta Ustawa przeszła nie może już być wprowadzona żadna poprawka!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to z poprawkami czy bez, ustawa trafi z sejmu do senatu. Tylko w przypadku, gdy senat nie zgłosi poprawek, to ustawa zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta. W związku z tym senat będzie pod presją. Jeśli chcą aby projekt ustawy, który powstał z ICH inicjatywy został przyjęty nie powinni już zgłaszać poprawek na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu senatu.

      Usuń
    2. Tylko gdy sejm zgłosi poprawkę ustawa wraca do senatu, następnie znów do sejmu, a po głosowaniu przez sejm, dopiero ponownie senat i podpis prezydenta.

      Usuń
    3. Do 11:18
      Poprawiona przez sejm ustawa, która następnie trafi do senatu nie musi z senatu wracać ponownie do sejmu, bo senat może przecież zaakceptować poprawi sejmowe. Wtedy po przyjęciu przez senat pójdzie już do podpisu prezydenta.

      Usuń
    4. Zasady legislacji:
      1. Każdą ustawę uchwala Sejm (nie ma znaczenia, kto składa projekt ustawy: Senat, grupa posłów, rząd itd. W Sejmie projekt może przejść dowolne poprawki).
      2. Każda uchwalona ustawa trafia do Senatu (także np. z projektu senackiego, nawet uchwalona bez poprawek).
      3. Jeśli Senat przyjmie ustawę bez poprawek, trafia od razu ona do Prezydenta. Jeśli Senat uchwali poprawki lub odrzuci ustawę, wraca ona najpierw do Sejmu, by rozpatrzył on decyzje Senatu, a następnie do Prezydenta (chyba że Sejm zgodzi się z decyzją Senatu o odrzuceniu ustawy).
      Tak - czy inaczej - nasz projekt po uchwaleniu przez Sejm MUSI trafić do Senatu, nawet jeśli Sejm nie wprowadzi poprawek.

      Usuń
  7. Rada nadzorcza zus zbiera się 28 sierpnia dopiero wszystko się ciągnie w nieskończoność tyle jest konferencji prasowych z przedstawicielami rządu i ze też nikt z dziennikarzy nigdy nie zadał pytania dotyczącego r 53 OD WYROKU TK NIE SŁYSZALAM ZEBY KTOS Z RZADZACYCH SIE WYPOWIEDZIAŁ

    OdpowiedzUsuń
  8. Jolu byłyśmy wczoraj z kolezankami w biurze poselskim pis. Posła nie zastalysmy. Koleżanka uczyła jego dzieci. Znamy go osobiście. Zastalysmy młodego człowieka którego jedna z nas uczyła 6 lat. Nie zalilysmy się. Przedstawiliśmy sprawę jasno. Słuchał i zapisywal. Ma oddzwonić w przyszłym tygodniu. Wiem że zrobi to w 100 proc. Na emeryturę przeszliśmy w 2008. W 2013 przeliczenie na powszechna. Jesteśmy przedawnione. Ja mam najwyższą bo 1700 zł. Napewno się nie poddamy. Jeszcze żadna z nas nie ma wezwania do sądu. Jesteśmy na etapie pisania odpowiedzi wniosków dowodowych do sądu. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  9. Grają na zwłokę porozsylali do różnych instytucji byle przedłużać mają w sejmiekomisje ustawodawcza gdzie powinni to rozpatrzyć do tego zmowa milczenia a przecież wie o tym rząd zus ministerstwo pracy i opieki spolecznej

    OdpowiedzUsuń
  10. Centrum informacyjne sejmu sekretariat 226942215

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tutaj kieruja na strone sejmu ewentualnie na nr 226942681 biuro konsultacji spolecznych

      Usuń
  11. Co zrobić jak nie odwołałam się w ciągu 14 dni od decyzji sądu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpierw musisz podtrzymać swoje stanowisko do sądu w ciągu 14 dni to proste do napisania. Wysyłasz w 2 EGZ.plus jedno dla siebie listem poleconym. Następnie czekasz na termin rozprawy. To trochę potrwa. Można później zawiesić do wejścia ustawy. Nie można rezygnować. Basia

      Usuń
    2. Basiu a jak sformułować to pismo,że podtrzymuje swoje stanowisko.dziekuje

      Usuń
    3. np. tak

      Miejscowość, data

      adres

      Sąd Okręgowy w .................
      Wydział Pracy



      strona przeciwna:
      Zakład Ubezpieczeń Społecznych
      Oddział w .............................


      dot. sygn. sprawy: .....................
      wezwanie z dnia .........................

      Pismo – uzupełnienie odwołania

      W związku z dcyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w ................ z dnia ..................., znak: ........................... o ...............................................
      w nawiazaniu do:
      ‑ mojego odwołania z dnia ......................... od tej decyzji
      ‑ oraz odpowiedzi organu rentowego na odwołanie z dnia ........................... podtrzymuję swoje odwołanie.

      Jednocześnie wnoszę o:
      ‑ przeprowadeznie przez organ odwołąwczy postępowania wyjasniającego w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia sprawy,
      ‑ uchylenie zaskarzonej decyzji w całości i orzeczenie co do istoty sprawy,
      ‑ ewentualnie, z ostrożności procesowej, o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi rentowemu.


      trzeba krótko odnieść się do argumentów zusu zawartych w odpowiedzi na odwołanie. Nie znając treści tej odpowiedzi trudno mi cokolwiek podpowiadać.

      Na zakończenie pisma napisać:

      Biorąc powyższe pod uwagę wnoszę jak na wstępie.

      Zał. kopia pisma dla strony przeciwnej
      Jeżeli będziesz składać jakieś inne załżczniki to też musi być kopia dla zusu

      Usuń
    4. w nawiazaniu do:
      ‑ mojego odwołania z dnia ......................... od tej decyzji
      ‑ oraz odpowiedzi organu rentowego na odwołanie z dnia ...........................

      podtrzymuję swoje odwołanie.

      Ten zwrot "podtrzymuję swoje odwołanie" ma być od nowej linijki, można go pogrubić.

      Usuń
  12. Iść na rozprawę i tam przedstawić argumenty

    OdpowiedzUsuń
  13. Ale ja dostałam odmowną decyzję z sądu i miałam przedstawić dowody i świadków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czegoś tu nie rozumiem. Jesteś przedawniona. Ja otrzymałam. Cytuję. Sąd okręgowy..... Wydział pracy ubezpieczeń sp. Doręcza odpis odpowiedzi na odwołanie udzielając 14 dniowego terminu na ustosunkowanie się do stanowiska zus i zgloszenie wniosków dowodowych. Proste do opisania. Wspominałaś o jakichś świadkach. Basia

      Usuń
    2. Można wnieść zupełnie nowy wniosek na podstawie art.114 jaki przedstawił Mecenas Gedrojć jest gdzieś na tym blogu, ale z tym proponował bym zaczekać do Września być może ta proponowana ustawa będzie uchwalona.

      Usuń
    3. Pod pojęciem okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji o których mowa w art. 114 ust 1 ustawy emerytalnej rozumieć należy też niezgodność z konstytucja danej normy prawej, która stanowiła podstawę wydania decyzji. Według mnie nie możesz czekać do września. Przecież masz tylko 14 dni na odpowiedź do sądu.

      Usuń
    4. Do Basi13 Prosze podpowiedzcie co powinny zawierac wnioski dowodowe, jestem nieprzedawniona, mam 7 dni

      Usuń
    5. Wczoraj dzwoniła do mnie koleżanka z Sopotu. O powszechna składała w lutym 2014 i teraz otrzymała 130 zł. Netto. Powinna być przedawniona. Też powinnaś podtrzymać swoje stanowisko do sądu. Powołując się na wyrok TK na art 190 ust 4 konstytucji i art 114 ust 1 ustawy emerytalnej. Ale dlaczego jeżeli nie jesteś nieprzedawniona nie przeliczyłem ci.

      Usuń
    6. Basiu13 z 11:38
      liczy się data doręczenia decyzji. Być może koleżanka nie jest przedawniona, bo decyzja została jej doręczona w marcu 2014, a więc na granicy przedawnienia.

      Usuń
  14. Przepraszam jestem przedawniona dostałam taką samą odpowiedź jak pani Basiu ale dalej się nie odwoływałam i teraz to już chyba za późno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 14 dni od otrzymania. Sprawdź datę na kopercie. Może nie minął termin. Pomogę jak będzie potrzeba w napisaniu.

      Usuń
  15. Już napewno po terminie bo ja dostałam odpowiedz na początku czerwca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie po ptakach jak to fajnie ujęłas. Pozdrawiam. A skąd jesteś. Ja z legionowa

      Usuń
    2. Ja ze Szczecina
      I również serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc

      Usuń
  16. Jedynie ustawa może chyba mnie teraz uratować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież tu sobie wszyscy pomagaja jak mogą. Szkoda że wcześniej o tym nie napisałaś. Podejrzewam że twoje akta zostały odesłanie do zusu. Może jeszcze można coś z tym zrobić. Gdyby ktoś chciał się wypowiedzieć na ten temat i pomógł naszej koleżance. Widać że się trochę pogubiła. Basia

      Usuń
  17. Jeśli w terminie 14 dniowym Pani się się nie ustosunkuje I jeśli terminu rozprawy jeszcze nie ma czekać na ten termin i na rozprawie Pani przedstawi argumenty przecież nie ma obowiązku ustosunkowania sie

    OdpowiedzUsuń
  18. Dziękuję bardzo za pomoc pani Basiu ale myślę że jak miałam termin 14 dni i się nie ustosunkowałam to już po ptakach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawy wpis anonimowy z 11.39. Jeszcze nic straconego. Trzeba czekać na wyznaczenie terminu rozprawy. A może spróbuj zadzwonić do sądu lub się przejść i dopytaj o wszystko.

      Usuń
  19. Tak zrobię tylko dopiero 8 sierpnia bo wtedy będę w polsce.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzisiaj dostałam pismo z Sądu na moje odwołania o zobowiązaniu w ciągu 14 dni pod rygorem pominięcia , 1/ Przedłożenia dowodów decyzji ZUS z dnia 20.02.2013 2/Następnie o przedłożenie wniosków dowodowych na poparcie własnych stwierdzeń /np.dowód z przesłuchania świadków,opinii biegłego ,ewentualnie dowód z dokumentów/ pod rygorem pominięcia tych wniosków dowodowych , które zostaną przedłożone w terminie późniejszym. W tym przypadku chodzi o to ,że nie złożyłam w terminie do 23.04.2019 skargi do ZUS.Złożyłam po terminie tj 21.05.2019r uzasadniając,że nie było mnie w Polsce /byłam w pracy/ dostałam pierwszą decyzję z ZUS odmowną . Odwołałam się do Sądu za pośrednictwem ZUS załączając zaświadczenie z Zakładu Pracy .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przepraszam pogubiłam się :( to Zus ma przedstawić decyzję z dnia 20.02,2013 . Ale ja nie wiem jakie ja mam jeszcze przedstawić dowody ? oprócz tych co już przedstawiłam do ZUS i Sądu ? . ZUS w odwołaniu do Sądu napisał : Zgodnie z art.59 & 1 k.p.a. w razie uchybienia terminu na prośbę zainteresowanego ,jeżeli uprawdopodobni , ŻE UCHYLENIE NASTĄPIŁO BEZ JEGO WINY . A więc jak mam jeszcze uprawdopodobnić Ręce opadają :( Proszę o komentarze

      Usuń
  21. Drogie Panie, Jestem nieprzedawniona. Em.powsz. od 2013 r. Jakich argumentów mam użyć w Sądzie, by ZUS liczył mnie jako pierwszaka z dożyciem z tego roku i waloryzacją kapitału i składek. Tylko to mnie interesuje. Projekt ustawy tego też nie załatwia.
    Obciążaja mnie kosztami 160 zł. Obecna emerytura 1560 nie upoważnia do zwolnienia kosztów.
    Poradźcie coś , czy wycofać sprawę w Sądzie. Liczę na Waszą obiektywną mądrość

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to możliwe, że mając emeryturę powszechną od 2013 roku jest pani nieprzedawniona?

      Usuń
    2. Co za bezsens!!! Jeżeli Pani decyzja jest z 2013 roku to jest Pani PRZEDAWNIONA!!! Minęło ponad 5 lat od wydania decyzji!!!

      Usuń
    3. Do 15:44 i 16:19 urodz. V 1953 wiek emerytalny listopad 2013 decyzja koniec kwietnia 2014 ZDĄŻYŁAM.
      Odpowiedzcie na moje wątpliwości a nie podważajcie faktów. Mimo waszych wątpliwości estem nadal nieprzedawniona

      Usuń
    4. W komentarzu z 13:26 sama pani napisała, że emerytura powszechna od 2013 roku, a więc wprowadziła nas pani w błąd. A teraz pani pisze, że to nie emerytura powszechna od 2013 roku tylko wiek emerytalny osiągnięty w 2013 roku, a emerytura powszechna od 2014 roku.

      Usuń
    5. Emerytura powszechną nie od wydania decyzji w 2014, a
      od daty złożenia wniosku, być może złożonym w 2013?
      Dlatego ep od 2013!

      Usuń
    6. Brawo 00:08
      Do 22:24 Dziewczyny z 1953 r. to osoby myśląco-dobrze kojarzące.

      Usuń
    7. 00:08 i 10:45
      Czas liczy się od daty doręczenia decyzji, a nie od daty złożenia wniosku! Przecież dla rocznika 1953 ta wiedza jest oczywista.

      Usuń
  22. Mam pytanie doradzcie mi .Na wezwaniu z sadu pisze ze stawiennictwo reprezentowanen strony na posiedzeniu jest nieobowiazkowe.Czy musze stawic sie na sprawe czy nie, jestem przedawniona a pismo procesowe dostarczylam do sadu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nieobecni nie mają racji bytu, przedstawiciel ZUS przedstawi swoje stanowisko (przynajmniej podtrzyma to zawarte w odpowiedzi na odwołanie) i pozamiatane.
      Cały wysiłek włożony w osiągnięcie pozytywnego rozstrzygnięcia zostanie przez nierozważny ruch bezpowrotnie zmarnowany.
      Wolna wola!

      Usuń
  23. Jeśli stawwiennictwo nieobowiązkowe to nie trzeba stawiać się na rozprawie ale ja radziłbym żeby Pani się broniła nie bać się sądu może Pani się przygotować wypisać sobie w punktach najważniejsze argumenty przeczytać w sadzieizadac uzasadnienia wyroku na piśmie ja czekam za wezwaniem do sądu i pójdę ale to już Pani wybór pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  24. Co taka cisza? Nikt nie pisze czy wszystkie Panie spokojnie czekają na pisma z sądu? Ja również czekam na sprawę jestem nieprzedawniona w sumie na dwie sprawy czekam ponieważ odwolalam się również od niewycofamia wniosku z.2014r czy ktoras z Pań nieprzedawnionych miała już sprawę? Jeżeli tak to proszę napisać pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja dostalam decyzje jako pierwszak, skladalam w lipcu, wskaznik dozycia 200,6, podwyzka 910,54 zl, tabela zycia z dnia osiagniecia 60 lat a nie z dnia zlozenia wniosku, napisano, ze jest tak korzystniej, warto bylo odczekac na wczesniejszej, walczcie dalej panie 53, bo napewno wam sie uda,,,,,

      Usuń
    2. Nikt takiej wiedzy w 2013 o wyroku TK z 2019 r. nie posiadał i ty też nie.
      Piszerz tak jakbyś taką wiedzę miała i czekałaś, to nie tak, po prostu uśmiechnęło się do Ciebie szczęście

      Usuń
    3. To spora podwyżka ,ciesze się i gratulacje napisz czy pracowałas na em. wczesniejszej i do kiedy Wera

      Usuń
    4. Do Basi I na rowniez powinno brac tabele zycia nie Fla 60 a dla 66lat I to nie jest najkorzystniejszy Fla nas wskaznik ale to jest nasze rzeczywisty wiek ZUS z nieprzedawnionych zarty sobie robi a bam wiekowym juz emerytkom scale nie do smiechu pozdrawiam

      Usuń
    5. Gratulacje dla Pani Barbary, ale gdyby nie wyrok TK to z pewnością do końca życia została by Pani na wcześniejszej. Nigdy w życiu nie uwierzę, że Panie które są pierwszakami czekały na wyrok bo to może tylko Pan Bóg wiedział. Nie składały bo wiedziały, że nie będzie wyższa emerytura oczywiście od koleżanek lub znajomych z ZUS lub po prostu z niewiedzy. Pozdrawiam wszystkie Panie, którym się udało i życzę zdrowia. Mnie też by się udało tylko byłam na wychowawczym i w 2015 roku złożyłam wniosek a z niewiedzy nie wycofałam.

      Usuń
    6. Jestem w tej samej sytuacji również mam 2 odwołania w Sądzie czekam. Pozdrawiam Jagoda

      Usuń
    7. P. Barbara nie dopisała, że wskaźnik 200,6 dotyczy aktualnego jej wieku 66 lat odczytanego właśnie z tabeli, gdy kończyła powszechny wiek 60+ (podwyższony).

      Usuń
    8. Ja na złożony po raz pierwszy wniosek o przyznanie i wyliczenie mi emerytury powszechnej z uwzględnieniem wyroku P 20/16,konćem miesiąca kwietnia otrzymałam decyzję ZUS o przyznaniu mi emerytury powszechnej od 01.04.2019r.Ponieważ wyliczenie podstawy emerytury nstąpiło,bez uwzględnienia wyroku TK,gdyż potrącono mi sumę kwot wypłaconych tytułem wcześniejszej emerytury,złożyłam odwołanie do sądu w miesiącu maju.W dniu 25.07.2019 r.otrzymałam z Sądu Okręgowego wezwanie na dzień 18.10.2019r.Wraz z wezwaniem otrzymałam odpowiedz ZUS odnoszącą się do mojego odwołania do sądu i wnioskiem o oddalenie mojego odwołania.W uzasadnieniu wniosku o oddalenie,ZUS stwierdza,że przeszłam na wcz. emeryturę na podstawie art.46 w związku z art.32 dlatego wyrok trybunału mnie nie dotyczy.W wezwaniu zaznaczono,że stawiennictwo osobiste w sądzie jest obowiązkowe.
      ezbieta rocnik 53.

      Usuń
  25. Wszystkim powinni brac ten wskaznik

    OdpowiedzUsuń
  26. Proszę o odpowiedź na pytanie :Wniosek o przyznanie em powszechną należałoby wycofać w ciągu 30 dni. czy ten termin liczy się od złożenia wniosku czy od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury. ? JAGA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jak pisze w przepisach ogolnych na wniosku?

      Usuń
    2. Jak wypelnialam wniosek to nie przeczytałam tych wskazówek i dlatego jestem przedawniona .Jaga

      Usuń
    3. Od daty doręczenia decyzji

      Usuń
    4. Jaga to ja jestem lepsza od Ciebie bo nawet nie mam kopii wniosku ponieważ do ZUS mam kawał drogi to na miejscu wniosek wypełniałam i jak tu niektóre pisały i ja ten wniosek wypełniałam na korytarzu jak coś nie wiedziałam to wchodziłam do biura i mi podpowiadadano po wypełnieniu wniosku Pani wzięła go ode mnie i powiedziała ze mam teraz czekać na decyzje wiec ślicznie się do niej uśmiechnęła podziękowałam za pomoc i poszłam mi do głowy nawet nie przyszło aby zrobić kopię a Pani z ZUS miłym uśmiechem mnie zbyła czy ta Pani sama nie powinna skierować wniosek i mi wręczyć ? przecież świadoma była tego ze nie będę miała kopii

      Usuń
    5. Moim zdaniem wniosek o emeryturę można wycofać przed uprawocnieniem się decyzji,czyli 30 dni.Jesli od decyzji się odwołamy do sądu,to dectzja nie jest prawomocna.Stanie się prawomocna gdy sąd wyda prawomocne orzeczenie podtrzymujące tą decyzję ZUS w mocy.
      Mam tu na myśli sądy wszystkich instancji,bo od orzeczenia sądu I instancji przysługuje apelacja a następnie kasacja.

      Usuń
  27. Ja pisałam prośbę o przeliczenie emerytury na powszechną i wybranie korzystniejszej dla mnie wersji odręcznie, na kartce papieru. Być może będzie to jakiś argument, jeśli w ogóle dopuszczą mnie do głosu na rozprawie, którą mam już w środę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można było nawet złożyć wniosek ustnie, do protokołu. Wtedy pracownik ZUS był zobowiązany przedstawić pouczenie, także w kwestii zasad wycofania wniosku.

      Usuń
    2. Chyba, że pracownikem ZUS była dobra znajoma ;-)
      O możliwości/kinieczności wycofania wniosku dowiedziałam się dopiero z tego forum i Jotowni. Zresztaą przez szereg lat nie wierzyłam, że jestem "okradana".

      Usuń
    3. Chyba każda z nas udała ze organ rentowym kogo jak kogo ale emerytek nie oszuka a tu prosze

      Usuń
    4. A najfajniejszy ( sarkazm ) jest aktualny przekaz: tak! "okradliśmy panią" ( decyzja wydana z naruszeniem prawa ), ale niech nas pani pocałuje w nos, bo minęło pięć lat.

      Usuń
  28. Jeśli chcemy wniosek o przyznanej decyzji wycofać, 30 dni liczy się od dnia otrzymania decyzji o przyznanej emeryturze powszechnej. Przy emeryturze wcześniejszej liczonej z najkorzystniejszych 10 lub 20 lat,nie było problemu z wycofywaniem wniosków.

    OdpowiedzUsuń
  29. Pracowalam jeszcze 10 lat I jednoczesnie pobieralam wczesniejsza emeryture, moj zgromadznony kapital i skladki to 936721,96 zl, pracowalam do 30 kwietnia 2018 roku I nie skladalam o powszechna bo byly potracenia, ustawa tk, ale wniosek zlozylam w lipcu, Bo korzystny miesiac na wieksza emeryture,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu podziwiam Twoja mądrość życzyła bym i sobie takiej lecz ja z tych ufność do ludzi i przechodząc na emeryturę wcześniejszą ufał am ze organ rentowym będzie mnie o wszystkim co dotyczy nas emerytów informował jest takie powiedzenie "naiwnych nie sieją naiwni się rodza" pożurawia Ciebie miło i troszkę zazdroszczę ze Ty teraz spokojnie spisz a ja w nerwach oczekuje pisma z Sadu

      Usuń
  30. Dobrze zrobilas bo jeszcze zwaloryzowano kapitał za 2018 r i za pierwszy kwartał 2019r zyskalas większą emeryture pozdrawiam Wera

    OdpowiedzUsuń
  31. Pogratulować wiedzy. Jest wiedza jest premia. Nie ma wiedzy są sądy i czekanie na ustawę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaka wiedza o tym że będzie korzystny wyrok TK ,który umożliwi korzystne przeliczenie emeytury powszechnej dla tzw.pierwszaków nikt nie wiedział.

      Usuń
    2. Jaka wiedza? Wiedza o tym, że skoro emerytura powszechna pomniejszona na podstawie art. 25 ust. 1b była mniej korzystna od emerytury wcześniejszej, to nie było sensu składać o nią wniosku. A jeśli się już złożyło - to że trzeba go było wycofać. Zawsze przecież mogła nastąpić jakaś kolejna zmiana przepisów, być może wycofująca pomniejszanie.

      Usuń
    3. Pani madralinsko gdybym wiedziala ze upadne polozylabym się i nie potlukla na rady.trochę za późno pozostał na wczesniejszej em powszechną zawieszona więc nic się tragicznienego nie zapowiadLo to ze obecnie znalazlysmy sie w takiej sytuacji calkowitej winy nie mozna scedowac tylko na emerytki

      Usuń
    4. Może i okazałaś się mądrością i przezornoscia. Ale zycie pokazuje, że jak nie z tej to z innej strony nawet tacy mądrzy tez dostają w dupę, więc się nie ciesz za bardzo.a ja myślę, że to raczej był cynk od znajomej z zusu, albo sama tam pracowałaś i cię sumienie gryzie i chcesz się podbudować piętnując nasza naiwność i wiarę w instytucje państwowe.

      Usuń
    5. Do Anonimowej z godz. 14:53
      A nie lepiej pogratulować Pierwszakom przytomności umysłu zamiast je oskarżać o kombinowanie, konszachty z ZUS i ogólnie źle im życzyć?

      Usuń
    6. Pani B. miała po prostu wysoką ew, co skutkowałoby dużymi odliczeniami od kapitału - czysta matematyka, więc nie składała wniosku o ep.
      Cała wiedza!

      Usuń
  32. Popieram po co ta złośliwość? Nie trzeba było mieć cynku z ZUSu ja zadzwoniłam i poinforymowano mnie ze em powszechna będzie mniejsza wiec po co wniosek składać? Zresztą na tym blogu pisano zeby wnioski wycofywac
    WJ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radzę przeczytać ķomentarz pod nr 1 Pani Joli i się głęboko zastanowić w jakim celu tu zaglądamy? Chyba w celu wspierania się wzajemnego oraz pomagania sobie w sprawach Sadowych wiec to czynmy pozdrawiam

      Usuń
    2. Miała Pani szczęście. Ja pytałam o konsekwencje to usłyszałam, że nie ma się co przejmować, zawsze płacą wyższą. I to prawda lecz informacja niepełna na moje pytanie

      Usuń
    3. Bardzo mądra uwaga i super komentarz do anonimowego z 16.29,pozdrawiam Natalia

      Usuń
  33. Serdeczne gratulacje Basiu. Ja należę do przedawnionych lecz nie tracę nadziei.Wysyłam pisma do decydentów i do tych , którzy mają wpływ na zmianę projektu ustawy. Jak nie wyjdzie nic na moją korzyść z ta ustawą to sąd a w nojgorszym razie Strasburg.

    OdpowiedzUsuń
  34. Ja również składałam wniosek o EP na podstawie odręcznego pisma.Będę si ę tłumaczy ć na rozprawie, że nie wiedziałam o możliwości wycofania wniosku..Ale jak wyjasnic dlaczego nie odwołałam sie do s ądu , bo takie podobno padają pytania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie miało sensu, wiekszość odwołań sady rozpatrywały negatywnie,więc niepotrzebnie poniosłabym koszty. Dopiero jak sad w Szczecinie dał do TK i TK orzekł na moją korzyść, jest o co walczyć.

      Usuń
    2. Powiedz ze nie znasz się na prawie i skąd mogłaś wiedzieć że masz źle naliczana emeryturę dopiero po wyroku TK i z komentarzy dowiedziała się ze z chwilą przeliczenia emerytury powszechnej masz zamrożony kapitał i ZUS emeryturę przeliczaly niezgodnie z wyrokiem i powołaj się na przepis pozdrawiam

      Usuń
    3. Unkown dzięki ,ale mam decyzję obowiązującą od 1 kwietnia 2013 roku , ludzie jeszcze nie występowali do sądów to raczej ten argument odpada.

      Usuń
    4. Anonimowy z 27 lipca 2019 22:19 napisał:

      ZUS podaje, że po wyroku TK skargi o wznowienie postępowania do sądu skierowało 265 osób, więc pewnie mniej więcej tyle było odwołań od decyzji ZUS, głównie w latach 2013 - 2015.
      Te dane można znaleźć w tabeli w artykule z Gazety Prawnej.

      https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/1423458,duze-zdjecie,2,kobiety-z-1953-emerytury-zus.html

      Tak mała liczba odwołań do sądu od decyzji ZUS pomniejszających emeryturę powinna dać sędziom do myślenia.

      Usuń
    5. W 2013r. pani w ZUS informowała, że odwołanie Sąd oddali i wyrok orzeknie na korzyść ZUS, bo takie obowiązują przepisy prawne, a przecież wypłacana będzie i tak emerytura korzystniejsza, więc czy warto tracić nerwy w Sądzie.

      Usuń
  35. do anonimowy z 26.07 z 19:39: w Tychach nie ma sadu okregowego tylko w Katowicach.ja rowniez czekam na rozprawe. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  36. Może ta petycja pana Krzysztofa Jaworskiego, która będzie rozpatrywana przez Sejmową Komisję 31.07.2019 r. o godzinie 9-tej będzie miała wpływ na naszą ustawę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli to tylko zniesie przedawnienie

      Usuń
    2. A może uchylić wadliwe decyzje i potraktowac jak pierwszaków

      Usuń
  37. Nie wiem co powiedziec w sadzie na pytanie dlaczego nie odwolalam sie dosadu w 2013 r jesli tak mialam napisan na decyzji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiedz a od czego miałaś się odwoływać myślałas ze ZUS ma takie przepisy i tak przelicza emerytury gdyby na decyzji była informacja o wycofaniu decyzji na pewno byś to zrobiła dopiero po wyroku TK dowiedziałam się że ZUS z błędem nalicza emerytury a z komentarzy ze masz zamrożone kapitał bo o tym nikt w ZUS nigdy nie mówił pozdrawiam

      Usuń
    2. Unkown.Dziękuję.To jest argumentacja.

      Usuń
  38. Do AniaK z godz. 11.21
    Anusiu dowiedziałaś się ode mnie ale wówczas twierdziłaś że państwo nie ma prawa Cię okradać bo to nie etyczne a ja może się czegoś najadłam albo napiłam i tak od 2013 r. Anusiu kocham Cię i pozdrawiam wszystkie koleżanki aż do Trybunału w Strasburgu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I vice wersal Aniu. Faktycznie we Strasburgu jeszcze nas nie było :-)
      Masz wreszcie we mnie koleżankę, która Cię rozumie.
      Powodzenia nam wszystkim w tych sądach, także zarówno w odwieszaniu spraw w Apelacyjnym ( jest to chyba ta liczba 265-ciu spraw z 2013/2014 ), jak i pomyślnych wyroków w Okręgowych. Ja wiem, że to nie Ameryka, ale są nam potrzebne precedensy, jak ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uruchomił całą machnę.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. ZUS może wnioskować do sądu o obciążenie emeryta kosztami zastępstwa procesowego, ale tylko wtedy, gdy pełnomocnikiem ZUS jest adwokat lub radca prawny. Sąd wcale nie musi przychylić się do takiego wniosku i może nie obciążać emeryta tymi kosztami i sądy często tak własnie robią.

      Usuń
  39. ZUS podaje, że po wyroku TK skargi o wznowienie postępowania do sądu skierowało 265 osób, więc pewnie mniej więcej tyle było odwołań od decyzji ZUS, głównie w latach 2013 - 2015.
    Te dane można znaleźć w tabeli w artykule z Gazety Prawnej.

    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/galerie/1423458,duze-zdjecie,2,kobiety-z-1953-emerytury-zus.html

    Tak mała liczba odwołań do sądu od decyzji ZUS pomniejszających emeryturę powinna dać sędziom do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To do myślenia to co masz na myśli?

      Usuń
    2. To, że wydaje się mało prawdopodobne, żeby nagle kilkadziesiąt tysięcy emerytek 1953 straciło zdrowy rozsądek składając wnioski o pomniejszoną emeryturę powszechną i ich nie wycofując, a więc że przyczyny należałoby szukać gdzie indziej, np. w sposobie stanowienia prawa i w polityce informacyjnej ZUS.

      Usuń
    3. Przyczyną tkwi w sposobie informowania przez ZUS bo te informacje są cząstkowe ZUS doskonale wiedział jak emerytki pocieszyć będą dalej na większej i to w zupełności emerytom wystarczało bo nikt przeciez nie chciałby pobierać emerytury mniejszej o nic więcej emeryt nie pyta a ZUS więcej nic nie mówi bo emeryt nie pyta jakby to się miało w sytuacji Lekarz-Pacjent pacjent lekarzowi nie powie na co choruje i jaka metodę leczenia lekarz ma wybrac wiec lekarz pacjenta nie leczy! Organ rentowy tak właśnie postępuje ze swoimi petentami

      Usuń
  40. 8tys przeliczonych korzystnie. 265 osób odwołała się do Sądu a gdzie reszta? Szacunek ZUS przewidywał miliard ! O co tu chodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jestem w tym 265 które odwołany się do sądu ale to faktycznie garstka a reszta co przestraszyła się sądów albo liczy na ustawę i uczciwość rządzących Elzbieta G

      Usuń
    2. Ela, czy wystąpiłaś do sądu o wznowienie przegranego postępowania sądowego z minionych lat, czy dopiero teraz odwołałaś się od decyzji ZUS na wniosek złożony po wyroku TK?

      Usuń
    3. Odwolalam się dopiero teraz bo prawdę mówiąc ze nas skrzywdzony dowiedziałam się z tvn24 rano z wiadomości i od tego momentu znam temat teraz piszę gdzie się da i czytam blogi Elzbieta G

      Usuń
    4. 265tys odwołało się do sądu i ile wygrało sprawę. Prawie nikt bo zus nie pozwoli, chyba że będzie ustawa to muszą się dostosować, nabijanie kasy dla sądów a niektóre z naszych podatków.

      Usuń
    5. do 16.32 I tak powstaje bzdura... Jakie 265 tys.? Spójrz na wpis powyżej z 13.44 ponownie i przeczytaj: 265!

      Usuń
    6. Pomyłka każdy może się pomylić masz rację 265 a nie tysęcy. Pozdrawiam

      Usuń
  41. Ja myślę, że pierwotnie zakładano korzystne przeliczenie dla wszystkich i dlatego wyliczono miliard i 4 miliardy przez 20 lat. Takie podali skutki, nie było mowy o rekompensatach. Potem wymyślili, że mogą większą część oszukać, bo nie wycofały wniosków i stąd taki podział emerytek. A na otarcie !ez dadzą rekompensaty, bo od zera rekompensaty będą zerowe, w najlepszym przypadku mierne. I tak załatwia walczące emerytki. Część się zadowoli, część już zadowolili, a reszta po prostu umrze zanim wygra w sądzie i po problemie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. święte słowe warte zapamiętania.
      Pora cofnąć odwołania póki kto ma czas przed obciążeniem kosztami. Emerytura 1560 - brak zwolnienia od kosztów 160 zł -bo dochody wysokie

      Usuń
    2. Dranstwo jak zabrać to szybko to zrobią ale jak dąc to szponami trzeba wydzietac brak słów ale w ta statystykę ZUS to niespecjalnie wierzę ZUS cały czas kręci i mataczy wymyśla jakieś opłaty a w decyzji pisze wyraźnie ze.sprawy sądowe są bez obciążeń finansowych ciekawe co jeszcze wymyśla

      Usuń
    3. A o tych opłatach i dochodach to gdzie można poczytać?

      Usuń
    4. Anonimowy28 lipca 2019 11:13
      ZUS może wnioskować do sądu o obciążenie emeryta kosztami zastępstwa procesowego, ale tylko wtedy, gdy pełnomocnikiem ZUS jest adwokat lub radca prawny. Sąd wcale nie musi przychylić się do takiego wniosku i może nie obciążać emeryta tymi kosztami i sądy często tak własnie robią.

      Usuń
    5. W sądzie w Słupsku emerytka 1953 wygrywa, a ponieważ wygrywa nie ponosi żadnych kosztów

      Usuń
    6. Przedawniona na pewno ZUS ja przeliczyć jak nieprzedawniona i co to da? I od otrzymanej decyzji powinna ponownie odwołać się do Sądu nie poddawać się pozdrawiam

      Usuń
  42. Jola jak jest z tą statystyka ZUS Petycję podpisało 500 osób niech w tym będzie jaki 100 osób spoza rocznika 53 to pozostało 400 czy to możliwe ze nasz rocznik zaczyna się poddawać i nie wierzy juz nawet w Sądy? bo uważa to za czas stracony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 265 osób po wyroku TK wniosło do sądu o wznowienie postępowania. To są te same osoby, które kiedyś (2013, 2014, 2015...) odwołały się do sądów od decyzji ZUS o pomniejszeniu emerytury powszechnej. To nie są osoby, które TERAZ odwołują się od decyzji ZUS wydanych już po wyroku TK.

      Usuń
    2. Znowu podane cząstkowe dane statystyczne ale czytając tę dane niejedna osoba będzie pewna że to dane najaktualniejsze

      Usuń
    3. Co do poddawania się rocznika 1953, to nigdy nie było jakiegoś masowego protestu. Pierwszą PETYCJĘ JOT do Senatu wysłało w roku 2013/2014 około 700 osób i to była największa jak dotąd liczba aktywnych. Mówienie o walce rocznika 1953 przed wyrokiem TK jest przesadą. Aktywna była garstka osób, a walka polegała wyłącznie na pisaniu. Teraz, po wyroku TK tysiące osób starają się uzyskać wyższe emerytury, to i aktywność w Zus-ie i sądach jest duża. Ale petycje nadal podpisuje i wysyła uwagi obywatelskie zaledwie kilkaset osób, czyli garstka.

      Usuń
    4. Nie można zapominać o aktywności kilku Pań, które reprezentowały środowisko emerytek na posiedzeniach komisji senackich i sejmowych, zabierając tam głos!

      Usuń
    5. Do Unknown z godz. 16:17
      Cały ten wywód nie ma żadnych podstaw.
      Do końca roku 2008 należało jedynie spełnić warunki do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury. Sam wniosek o taką emeryturę można było złożyć choćby dzień przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, a nie do końca roku 2008. I to wszystko było jak najbardziej zgodne z prawem.
      Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.

      Usuń
    6. do 18:04
      Bardzo ciekawy artykuł z początku roku 2008, autorstwa chyba prof. Inetty Jędrasik-Jankowskiej lub będący omówieniem jej stanowiska. Poglądy pani profesor przegrały z praktyką prawa emerytalnego i jego interpretacją przez ustawodawcę, kolejne rządy, sądy powszechne, Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny. Końcowe zdanie artykułu wyraźnie wskazuje, że kwestia możliwości składania wniosku o emeryturę wcześniejszą także po roku 2008 została przesądzona w art. 46 ustawy emerytalnej.
      Cytuję:
      "Fakt dwukrotnego przesuwania terminu działania art. 29 daje się wytłumaczyć nieodróżnieniem emerytur w niższym wieku emerytalnym, które muszą tak długo obowiązywać, dopóki nie zostaną zastąpione innym świadczeniem, od emerytur wcześniejszych, które mogą zostać wygaszone bez potrzeby zastąpienia ich innym świadczeniem, a także względami technicznymi, bowiem „przeniesienie” emerytur w niższym wieku i wcześniejszej do nowego systemu dokonane zostało tym samym przepisem (art. 46 ustawy FUS). Dokonując zatem zmiany daty zawartej w tym przepisie, przedłużono w czasie oba rodzaje emerytur jednocześnie."

      Usuń
    7. Prof. Jędrasik-Jankowska jest także zwolenniczką niełączenia pobierania emerytury z kontynuowaniem zatrudnienia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

      Usuń
    8. Dla mnie jako zwykłego zjadacza chleba,wykładnię obowiązujących przepisów podawali odpowiedni pracownicy ZUS. Rocznik 53 miał być ostatnim rocznikiem przechodzącym na emerytury wg starych zasad, pod warunkiem, że nie przekroczę 60 jako pracownik. Emeryturę powszechną wyliczyli mi wg nowych zasad i jeszcze z "-"pobranych emerytur wcześniejszych.Powiem krótko.. tylko szuler zmienia "zasady gry w trakcie jej trwania" ! BK

      Usuń
    9. Co do osób, które podpisały petycję-ja rozesłałam link do podpisu do 10 osób-żadnej z nich tematyka nie dotyczy, są to osoby młode, a wszyscy podpisali... więc tymi liczbami bym się nie sugerowała...

      Usuń
    10. Ja podobnie porozsylam do dzieci i znajomych , podpisało 13 osób spoza rocznika 53

      Usuń
  43. > U-n 16:17
    Czysta fantasmagoria!
    Jakie zioło zażywasz i gdzie je można nabyć?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie ja obrażam, ale włączę się i podpowiem niezorientowanym, że wskazany fragment publikacji BAS z 2008 roku jest częścią rozdziału napisanego także przez prof. Inettę Jędrasik-Jankowską, z tymi samymi poglądami na wcześniejszą emeryturę, jak te opisane w komentarzu z godz. 16:17.

      "Data złożenia wniosku" - to brzmi znajomo ;)))

      Usuń
  44. Mam pytanie,: może któraś z pań się orientuje czy istnieje jakiś przepis który pozwoli zmienić wsk.dozycia z EP z 2014 na niższy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wycofac wniosek I znalezc sie w grupie pierwszakow rowniez jestem nieprzedawniona I to byloby dla mnie najkorzystniejsze zastanawiawiam sie tylko nad jednym dlaczego ZUS saltiness sie na starych wnioskach jezeli studies powszechna nie byla pobrana ani razu moze Ktos wie na podstawie jakiego przepisu ZUS tak robi ?

      Usuń
    2. Ma byc wzoruje sie na starych wnioskach jezeli emerytura powszechna

      Usuń
  45. Nie wiem czy można obniżyć wsk.dozycia motywując,że jest obniżony wiek emerytalny na 60l,a my mamy liczony wsk.dla 60 plus miesiące ukończenia lat.

    OdpowiedzUsuń
  46. Np ja jestem z listopada policzyli mi wsk.z 2013 r dla 60 lat i 5 m-cy i wynosi 252,3,a gdyby policzyli 60 lat i 11 m-cy wyniósłby 247,1.Mam sprawę w sądzie i nie wiem czy tj dobry argument do obrony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kazdy argument dobry bron sie bo zdane jestesmy tylko na siebie I mamy prawo nie znac prawa ZUS wiec bronmy sie na zdrowy rozum I logike rowniez czekam na terminy z Sadu pozdrawiam

      Usuń
  47. Podobno jeden raz można składać o najkorzystniejszy wskaźnik, gdy złożyłam Erpo w tym roku to i tak zastosowano z 2014.Moze właśnie jest jakiś przepis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież tej em powsz ani razu się nie pobralo to jak to możliwe ze em powsz zawieszenona ale wszystkie konsekwencje z tym związane jak zamrażania kapitału i nie przyjmowanie korzystniejsze go wskaźnika z tabeli życia ponosimy!!!!!! No w końcu niech ktoś się weźmie za ta wolnoamerykanka w ZUS jak długo jeszcze będą okradać niewiadomego emeryta

      Usuń
    2. A podali Tobie ten przepis?

      Usuń
  48. Nie wiem czy jest jakaś różnica ja nie składałam na druku erpo tylko podanie o korzystne przeliczenie i dostałam odmowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A napisali na podstawie jakiego przepisu tego nie zrobią?

      Usuń
    2. Napisali że zastosowano najkorzystniejszy nie podając przepisow

      Usuń
    3. Informujemy,że decyzja odmowna z 12 kwietnia 2019 r. została wydana prawidłowo na podstawie obowiązujących przepisów.” Mój wniosek otrzymał nazwę pisma i odesłał do wcześniej wydanej decyzji.

      Usuń
  49. Witam,jutro mam sprawę w Sądzie z mojego odwołania, obecność nieobowiązkowa Jestem nieprzedawniona i nie wiem czy jechać bo to w innym mieście. Czy uda się coś "wskórać" bo dostałam również pismo z ZUS ( kierowane też do Sądu)na moje odwołanie i ZUS wnosi o oddalenie decyzji.Czy moja obecność i przedstawienie moich oczekiwań, żeby moja emerytura była przeliczona uwzględniająca waloryzację na rok 2019 i miesiące dożycia dla wieku 66 tak jak dla "pierwszaków" Jechać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście ze jedz i broń się a ZUS.na wszystko niech podaje przepisy i zaparcia twierdz ze zawieszona emerytura i ani razu nie pobrana nie może skutkować negatywnie na obecne przeliczanie po wyroku ja również mam Sąd e innej miejscowości ale nie zamierzam odpuszcza powodzenia i niech ZUS poda przepis na zamrażania kapitału w sytuacji kiedy emerytury powszechnej się nie pobiera

      Usuń
    2. Nie możesz się teraz wycofać, przygotuj się dobrze i jedź.Pomodlę się dzisiaj w intencji Twojej wygranej.

      Usuń
    3. Zebrałam informacje z naszego bloga oraz mojego odwołania od decyzji ZUS do Sądu i oto kilka.Powiedz ze nie znasz się na prawie i skąd mogłaś wiedzieć że masz źle naliczana emeryturę dopiero po wyroku TK i z komentarzy dowiedziała się ze z chwilą przeliczenia emerytury powszechnej masz zamrożoną waloryzację kapitału początkowego i składek. , że decyzja o EP była wydana z naruszeniem prawa co sam ZUS przyznaje w wydawanych decyzjach. Na pytanie dlaczego nie wycofałam wniosku, bo nie wiedziałam o takiej możliwości. Dowiedziałam się dopiero gdy TK ogłosił Wyrok w tej sprawie sygn. P/16/20 z dnia 19 marca 2019r.. W 2013r. pani w ZUS informowała, że Sąd oddali i moje odwołanie i wyrok będzie na korzyść ZUS, bo takie obowiązują przepisy prawne, a przecież wypłacana będzie i tak emerytura korzystniejsza, więc czy warto tracić nerwy w Sądzie.
      W myśl art. 114 ustawy prawo emerytalne zaistniały nowe okoliczności, które upoważniają mnie do ubiegania się o korzystne dla mnie przeliczenie emerytury .
      Art. 114 ustawy wynika, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ
      rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do
      świadczeń lub ich wysokość, jeżeli m.in.:. Stwierdzenie po uprawomocnieniu się decyzji organu rentowego przez Trybunał
      Konstytucyjny, że dany przepis ustawy był niekonstytucyjny jest przecież jednoznaczne z
      ujawnieniem „po fakcie” nowej okoliczności, która – jako taka (niekonstytucyjność od
      samego początku) – istniała już przed wydaniem decyzji ZUS.
      Zapoznaj się dokładnie z artykułem 114.

      Usuń
    4. A na podstawie jakiego art.czy przepisu ZUS zamroził nam kapitał i składki,Jutro mam sprawę.prosze o podpowiedz

      Usuń
    5. ZUS nie zamroził tylko w chwili wystąpienia o em. Powszechną składki i kapitał nie są nam waloryzowane

      Usuń
    6. A dlaczego nie sa waloryzowane sporo dalej pobieramy wczesniejsza? Jezeli nie korzystamy z em powszechnej bo jest zawieszona wiec wogole nie powinno sie jej brac pod uwage a na kazdej decyzji powinna byc ingormacja nie tylko dot.Sadu ale I wycofania niekorzystnej decyzji bo nie kazda emetytka ma ochote latac po Sadach Sad to juz ostatecznoesc a nie zalatwianie spraw ktorymi powinien zajac sie ZUS pozdrawiam

      Usuń
    7. A na jakiej podstawie kapitał i składki nie są waloryzowane.Czy jest jakiś art.czy przepisy?

      Usuń
    8. Zadaj to pytanie w Sadzie same jestesmy ciekawe jaką ZUS ma przygotowana odp

      Usuń
  50. No oczywiście że jechać, nieobecni nie mają racji.

    OdpowiedzUsuń
  51. Powinna Pani przygotować sobie argumenty jakie były wcześniej podane na tym blogu a najlepiej spisać to na kartce żeby nie zapomnieć bo to jednak będzie duży stres. Powodzenia życzę

    OdpowiedzUsuń
  52. Zdecydowanie jechać i czekamy na relację z rozprawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w jakim miescie masz rpzprawe?ja tez jestem nieprzedawniona narazie czekam na wiadomosc z Sadu.Zycze wygranej napisz jak bylo i o co pytali pozdrawiam

      Usuń
  53. ~Emeryt- 27.07 (22:21)
    Pokrzywdzeni są także Panowie, którzy przesli na wcześniejszą emeryturę z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych. Jestem rocznik 1950. Na emeryturę wcześniejszą przeszedłem w 2010r. Po przepracowaniu 40 lat na odlewni. Powszechny wiek emerytalny upłynął mi w 2015 r. Teraz okazuje się , że mnie wyrok TK nie dotyczy. Pytam wszystkich senatorów i parlamentarzystów: DLACZEGO? Przecież jestem w takiej samej sytuacji jak kobiety z 1953 r.!!! W projekcie ustawy już jest kolejna niezgodność z konstytucją. Gdzie mamy państwo prawa?

    OdpowiedzUsuń
  54. Jolusia i mądre głowy proszę o pomoc do ustalenia kapitału początkowego nie uwzględniono mi 6 miesięcy pracy ponieważ środek dowodowy zawierał inna datę urodzenia niż podałam w innych dokumentach dziś pocztą otrzymałam zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu z archiwum i wiem że jutro powinnam wysłać wnioskem ERPO i dołączyć te dokumenty ale który kwadracik zaznaczyć �� pomocy i dziękuję Wam Panie baaaardzo Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie jak leci, ZUS wybierze sobie "właściwy", taki jaki będzie jemu pasował.

      Usuń
    2. Nie wypełniałam dotąd żadnego druku ERPO. Myślę, że taką wskazówkę otrzymasz bez problemu w ZUS-ie.

      Usuń
    3. Wniosek ZUS EKP, a nie ERPO!

      Usuń
    4. Dzięki Wam bardzo już wyslalam do ZUS rzuciłam pismo przewodnie i poszło dzięki wielkie ja też lubię dobry humor ale 2 informacje z ZUS i każda Pani mówiła co innego pozdrawiam

      Usuń
  55. Drogie Panie czy któraś z Pan miała może sprawę w sądzie Jelenia Góra. Czakam na wezwanie, odwołanie złożyłam 14 maja i cisza. Pozdrawiam przedawniona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja będę miała właśnie napisałam odpowiedź ze podtrzymuje swoje odwolanie i przy okazji przeczytałam pismo z ZUS o odmowie ZUS jak zwykle nic nowego nie.napisał powielil wszystkie Dane z roku 2014 dokladnie jak man w otrzymanej decyzji I zakonczyl zdaniem ze przeliczenie mojej emerytury po wyroku TK jest prawidliwe dajac mi 6lat mniej jak obecnie mam a odnosnie wycofania wniosku bo od tego Tez sie idwolalam do Sadu ZUS tylko wspomnial ze wniosek Mon jest bezpodstawny bo nie wycofalam wniosku zgodnie z pkt 5 w informacjach ogolnych jaki jest inert we wniosku pozdrawiam

      Usuń
    2. Dobrze by było a nawet bardzo wskazane, aby pisać zrozumiale. Ja rozumiem, ,że klawiatura stara, albo inne przypadłości..każdemu może się zdarzyć, ale należy przeczytać co się napisało i poprawić, aby było TO zrozumiałe...komentarz z 30 lipca 7:18 jest dla mnie nie zrozumiały, to są poważne tematy i nie możemy się domyślać co miało być napisane..tak jak było napisane 265 tyś.i plota idzie w świat!

      Usuń
  56. Szanowna Pani Poseł,
    Szanowny Panie Pośle,
    Po 6 marca 2019 r.znow uwierzyłam, że prawo i sprawiedliwość sa respektowane w naszym kraju. Niestety jako emerytkę urodzoną w 1953 roku Państwo, a raczej jego instytucja zawodzi mnie znowu. ZUS nie respektuje wyroku TK z 6 marca br i odmawia mi prawa do godnej, wypracowanej przez lata emerytury. Odmawia mi godnego życia w poczuciu poszanowania mojej osoby przez ten kraj, rządzących, ustanawiających prawo i tych, którzy powinni je respektować, czyli ZUS. Organ rentowy odmawia mi prawa do emerytury w pełnej wysokości, bez potrącenia emerytury wcześniejszej zasłaniajac się upływem 5 letniego okresu przedawbienia, choć TK nie określił żadnej cezury czasowej wskazując na rażąci niesprawiedliwe traktowanie nas emerytów. TK przyznał mi prawo do sprawiedliwego, zgodnego z Konstytucją RP traktowania, ale niestety organ panstwowy, czyli ZUS nie respektuje tego prawa. Domagam się sprawiedliwości i godności, należnej osobom starszym, często schorowanym i samotnym. Domagam się godnego przeliczenia zgromadzonego przez lata pracy kapitału, zastosowania adekwatnego dla dzisiejszego wieku 65 + wskaźnika dożycia i wypłacania mi wypracowanej przeze mnie emerytury powszechnej-tak bym mogła godnie przeżyć i nie być skazana na łaskę i niełaskę ZUS. Dlatego wnoszę o uchwalenie sprawiedliwej ustawy, respektującej wyrok TK z 6.03.2019. Ustawy jasno i wyraźnie wskazującej: emerytura powszechna winna być wypłacana w pełnej wysokosci, po dokonaniu waloryzacji zgromadzonego kapitału i składek, przy uwzględnieniu najkorzystniejszego i adekwatnego do wieku wskaźnika dożycia. Z wyrazami szacunku....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Renpo, takie pismo jednoznacznie wskazuje, że skrzywdzonymi przez prawo są tylko panie z rocznika '53.Niestety nie jest to prawdą a tym samym nie jest zgodne z Konstytucja.Tworzenie takiej ustawy narusza przepisy ustawy zasadniczej. Nie moze wiec ona powstac. Żaden rząd nie strzeli sobie w nogę. Oczekiwania na jej powstanie są calkowicie bezzasadne. Wszyscy obywatele sa rowni wobec prawa.

      Usuń
    2. Moim zamiarem nie było wykluczanie kogokolwiek, powołuję się na r.1953, ponieważ dotyczy mojej mamy, ale dla jasności jak najbardziej dodam może takie zdanie: domagam się sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich emerytów, którym ZUS przed laty działajac na podstawie wadliwych przepisów pomniejsza nadal należne nam świadczenia.

      Usuń
    3. Dlaczego napisałaś: ...Organ rentowy odmawia mi ..., BEZ POTRĄCENIA EMERYTURY WCZEŚNIEJSZEJ..." Przecież obecnie ZUS r.1953 (zgodnie z TK 06.03.19.) nie odlicza pobranych emerytur wcześniejszych?

      Usuń
    4. Napisałbym "przez mój kraj"

      Usuń
    5. krotko i na temat. wysylam!

      Usuń
  57. Szanowni forumowicze, jutro, a raczej dziś będę wysyłać na podane przez Was adresy mailowe taką wiadomość...może jeszcze coś tu dodać albo zmienić? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pięknie piszesz "renpo". Trzeba nadal pisać do różnych oficjeli, uchwalenie ustawy jeszcze nie jest niemożliwe, choć wszystko wskazuje, że sejm nie zdąży odpowiednio się nią zająć.

      Usuń
    2. Szanowna Pani Jolu zgadzam się z Panią i jeśli nawet teraz nic nie zrobią z tym problemem,to liczę na to, że w obliczu wyborów zapamiętają, że jest kolejna grupa obywateli pokrzywdzona i to przez własne Państwo. Pozdrawiam serdrcznie i dziękuję ps w pierwszej kolejności wysyłam do p.Kaczyńskiego

      Usuń
    3. Do renpy Pani pismo dotyczy jedynie przedawnionych dobrze byłoby jeszcze dopisać o sposobie przeliczania nie przedawnionych bo jak wiemy nowa ustawa zajmie się przedawnionymi a problem przeliczania pozostanie ten sam czyli dalej będziemy w punkcie wyjścia pozdrawiam

      Usuń
    4. Nie doczytałam do końca jest wszystko w porządku przepraszam Panią treść jest bardzo dobra również postaram się podobnej treści powysylac pozdrawiam

      Usuń
    5. Nic się nie stało-bardzo dobrze że jest Pani czujna:) pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    6. Proszę tez na woj209@interia.pl
      Ja teraz się o tym dowiedziałam złożyłam wniosek do ZUS i po 10 dniach dostałam odmowę, wiec przepraszam ale jak walczyć to ja tez

      Usuń
  58. Ja te z wysłałam do wszystkich posłów i pana Prezesa .Część nie dotarła do adresatów.Na poprzednie maile, które wysłałam do wszystkich posłów i pana \Prezesa nie otrzymałam od nikogo odpowiedzi.

    OdpowiedzUsuń
  59. wyslalam do prezydenta, premiera i przewodniczacego. oczywiscie do poslow ( wiekszosc zwrot) i do kogo jeszcze?

    OdpowiedzUsuń
  60. Proponuję pisać do Borowskiego, bo to on pilotuje naszą sprawę, żeby miał świadomość, że to co przyjął Senat jest dla nas krzywdzące i że nie chcemy takiej ustawy, która faworyzuje pierwszaków, a my domagamy się równego traktowania wszystkich. Wypowiadał. się w prasie, że chcą naprawić krzywdy, a w rzeczywistości to krzywdzą jeszcze bardziej.

    OdpowiedzUsuń
  61. Witam, czy któraś z Pań miała sprawę w sądzie o przywrócenie terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania jeśli tak, to z jakim skutkiem?

    OdpowiedzUsuń
  62. Witam miłe panie, czy któraś z Was otrzymała już z sądu przywrócenie terminu do złożenia skargi do ZUS, który odrzucił moja prośbę (złożyłam taką skargę w dniu 26 kwietnia, 3 dni po terminie). Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń