Na stronie senatu , w ramach konsultacji społecznych, opublikowane zostały kolejne uwagi emeryckie do projektu ustawy po wyroku TK z 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.
https://www.senat.gov.pl/prace/senat/proces-legislacyjny-w-senacie/inicjatywy-ustawodawcze/inicjatywa,91.html
Drogie Panie, przeczytajcie dokładnie pod poprzednim postem komentarz - odpowiedż dla Gieni, Anonimowy6 czerwca 2019 13:14.
OdpowiedzUsuńWpis naszej "Pani od porad" jest wyczerpujący, wyjaśnia sprawę emerytur. Czytajcie, dziewczyny!
Pani Jolu, szukam i nie mogę znaleźć. Jeśli to nie problem to proszę o przekopiowanie i wklejenie tutaj.
UsuńDziękuję
Irena
Treść tej porady będzie chyba kolejnym postem. To świetny komentarz.
UsuńCałość jest dosyć długa, znajduje się poniżej połowy strony.
Wpis zaczyna się tak:
"Anonimowy6 czerwca 2019 13:14
Pani Jolu ręce mi opadają zrobiłam tak jak mi Pani radziła wysłałam pismo do ZUS z prośbą o szczegółowe wyjaśnienie jak jest obliczania moja emerytura a ..."
Wrzucam tutaj komentarz "barbry", dotyczący uwag do projektu ustawy:
OdpowiedzUsuńbarbra7 czerwca 2019 08:27
Moje uwagi, które były pisane na formularzu są opublikowane. Natomiast na wysłane pismo e-mailem otrzymałam odpowiedź pisemna z MRPiPS podpisane przez: Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Mariusz Kubzdyl. "8 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Ustawodawczej Senatu RP dotyczące realizacji wyroku TK, z uwagi na charakter posiedzenia , zapadłe w jego trakcie ustalenia nie dotyczyły szczegółowych rozwiązań legislacyjnych, które zostaną opracowane w toku dalszych prac Komisji ustawodawczej,Obecni na posiedzeniu przedstawiciele MRPiPS zadeklarowali współpracę w opracowaniu projektu ustawy wykonującej przedmiotowe orzeczenie."
Ja tez dostalam taką samą odpowiedź, widać mają uniwersalne pismo. Odpisałam Panu Dyrektorowi wyjaśniając na czym polega problem i że przygotowany projekt ustawy nie jest doskonały, ponieważ nie rozwiązuje problemu emerytek z rocznika 1953 a jedynie stwarza pozory. Odpowiedź wysłałam poleconym. Pozdrawiam wszystkie Panie
UsuńA kiedy ten dalszy tok prac komisji ustawodawczej
OdpowiedzUsuńPodobno 24 czerwca
UsuńEla do Pani Joli K. Jestem przedawniona rocznik 1953. Otrzymałam pismo z Sądu wraz z Odpowiedzią na odwołanie z ZUS. Mam ustosunkować się do Odpowiedzi w ciągu 14 dni. Brak natomiast wezwania! Wg ZUS brak przesłanek do zastosowania art. 114 uer, okoliczności takie nie wystąpiły itd . Pytanie:
OdpowiedzUsuń1. Czy to znaczy, że brak mojej odpowiedzi w ciągu 14 dni spowoduje, że sprawa nie zostanie rozpatrzona, czyli muszę wysłać pismo i dopiero otrzymam wezwanie?
2. Rozumiem, że póki nie mam wezwania nie mogę prosić o zawieszenie postępowania. Dziękuję pozdrawiam Ela
Elu, zastosuj się do żądania sądu. Rozprawa odbędzie się, jednak złożenie odpowiedzi po terminie, ewentualnie nie złożenie jej w ogóle, naraża na dalsze, poważne skutki procesowe. Otóż zgłoszone na dalszym etapie postępowania twierdzenia i dowody będą przez sąd potraktowane jako „spóźnione” i w konsekwencji pominięte, i mogą przyczynić się do niekorzystnego dla strony rozstrzygnięcia.
UsuńPrzykładową odpowiedż na odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie zamieściłam w poście o wniosku o zawieszenie postępowania.
Wezwanie zapewne otrzymasz póżniej.
Sprawdż dokładnie, czy czasem w odpowiedzi swojej ZUS czegoś dodatkowo nie wymaga. Chociaż to jest pewnie pismo standardowe, ja też takie otrzymałam.
Z odpowiedzią Twoją możesz równocześnie wysłać wniosek o zawieszenie postępowania do czasu uchwalenia ustawy.
Wygląda na to, że ZUS nie zgadza się na to zawieszenie, ale warto spróbować. Tym bardziej, że Ty masz już teraz ustosunkować się do pisma ZUS.
Chyba jesteś pierwsza, która ma taką drogę sądową.
Pani Elu to ja już nie wiem co mam robić otrzymałam identyczne pisma z Sądu i wysłałam zaraz pismo o zawieszeniu postępowania.Już się pogubiłam z tym wszystkim pozdrawiam Ewa
UsuńEwuniu, otrzymałaś wezwanie czy zawiadomienie o sprawie?
UsuńCzy tak, jak Ela, tylko odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie i prośbę o ustosunkowanie się do tej odpowiedzi?
Otrzymałam tylko ustosunkowanie się bez wezwania...co mam teraz robić wysłałam już prośbę o zawieszenie wczoraj.Dziękuję Jolu że zainteresowałaś się pozdrawiam Ewa
UsuńWysłałaś wniosek o zawieszenie postępowania, to masz już to "z głowy".
UsuńA teraz napisz swoją odpowiedż na odpowiedż ZUS na Twoje odwołanie (pismo procesowe). Wzór jest na blogu. I wyślij do sądu w 2 egzemplarzach
Kochana Jolu nie mogę znaleźć tego pisma proszę o link strony(pismo procesowe) dziękuję Pozdrawiam Ewa
UsuńEwo, odpowiedż znajduje się pod wnioskami o zawieszenie postępowania, z 28 maj 2019 r. Oparta jest na poradach mecenasa Konrada Giedrojcia.
Usuńhttp://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2019/05/wniosek-o-zawieszenie-postepowania.html
Ewuniu, jeśli korzystałaś ze wzoru odwołania z bloga, to oparłaś je na orzeczeniach sądów w Łodzi i Kaliszu (lub nie pisałaś o tych wyrokach).
UsuńMożna wykorzystać fragment orzeczenia sądu z Kalisza.
Wklejam tu go
Korzystajcie z tego argumentu w sądzie, przytaczam moją wcześniejszą odpowiedż
ZUS powinien potraktować Twój wniosek o wznowienie postępowania jako wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy z art. 114 ust 1.
Przeczytaj dokładnie wyrok sądu w Kaliszu http://orzeczenia.kalisz.so.gov.pl/content/$N/152505000002521_V_U_001017_2013_Uz_2015-02-19_001
Przytaczam fragment z tego wyroku. Można go użyć w odwołaniu, pisząc własnymi słowami.
" stwierdzić należy, że błędnie organ rentowy stoi na stanowisku, że ubezpieczony, który został pozbawiony świadczenia na podstawie decyzji, od której nie wniósł odwołania do Sądu, musi po powołanym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, skierować do ZUS skargę o wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145a k.p.a. w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie wyroku. W sprawie chodzi o decyzję emerytalną, zatem do ponownego rozpoznania sprawy w ogóle nie stosuje się skargi o wznowienie postępowania administracyjnego a strona żadnym terminem ograniczona nie jest. Oznacza to, że strona w każdym czasie może wystąpić do organu rentowego o ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 114 ust. 1. Wznawiać postępowanie rentowe można wielokrotnie i w każdym czasie. Jest to instytucja prawa ubezpieczenia społecznego, która reguluje w sposób odrębny – szczególny i korzystający z pierwszeństwa w stosunku do przepisów k.p.c. i k.p.a. – przesłanki ponownego ustalania prawa do emerytury i jej wysokości. (por. Inetta Jędrasik – Jankowska, Karina Jankowska „Prawo do emerytury”, LexisNexis, Warszawa 2011). W uchwale z dnia 10 czerwca 2011r., III UZP 1/11 (OSNP 2012/5-6/68), Sąd Najwyższy stwierdził, że wydanie postanowienia o wznowieniu postępowania administracyjnego jest prawnie indyferentne dla sądu rozpatrującego odwołanie, bo art. 114 zawiera autonomiczną i odrębną regulację instytucji ponownego rozpoznania sprawy, która nie jest instytucją wznowienia postępowania administracyjnego. Instytucja ponownego rozpoznania uprawnień, którą w odróżnieniu od „wznowienia postępowania" posługuje się ustawodawca tylko w odniesieniu do postępowania przed organem ubezpieczeń społecznych, i to bez względu na to, czy okoliczności powodujące takie rozpoznanie sprawy wystąpiły przed rozstrzygnięciem sprawy, czy po jej rozstrzygnięciu, została wprowadzona zamiast wznowienia postępowania administracyjnego."
Jolu wielkie dzięki mam przygotuję i jutro wysyłam .Jeszcze raz bardzo dziękuję ca cudowną pomoc. Serdecznie pozdrawiam Ewa.
UsuńDo Ewy i Eli.
UsuńNie przejmujcie się za bardzo sprawą w sądzie o przedawnienie. Nawet jak przegracie/my, to sprawa przedawnienia zostanie zapewne załatwiona w ustawie. Trudniejszą sprawą jest sposób obliczania emerytury po wyroku TK. I o tym trzeba pisać głównie w uwagach do projektu ustawy.
Pozdrawiam.
Jestem przedawniona Jak s kladalam w zusie odwolanie do sądu to konsultantka powiedziała ze nie będzie odpowiedzi tylko zawiadomienie z sądu czyżby sąd zawiadamial ze zus odrzuca art 114
OdpowiedzUsuńEla. Nie mam wezwania, tylko Odpowiedź ZUS przysłana z sądu. Właśnie nie wiem czy otrzymam wezwanie, czy ta odpowiedź jest ostateczna. Mam 14 dni, ale co dalej? Brak mi siły. Tak ZUS odrzuca, jak pisałam.
UsuńZUS nie odpowiada na odwołanie do sądu, tylko je przekazuje po analizie do sądu.
UsuńCzasami, bardzo rzadko, sam rozwiązuje sprawę i wtedy wydaje decyzję, w której uwzględnia żądania emeryta.
Ela 20:38
UsuńPismo z sądu -zus to jest stanowisko organu emerytalno-rentowego do którego należy się ustosunkować.Natomiast Sąd po zapoznaniu się ze stanowiskiem stron ustali termin rozprawy i na pewno dostaniesz zawiadomienie
Procedura składania odwołania wygląda tak:
UsuńOdwołanie skierowane do sądu wnosi się za pośrednictwem zusu, który wydał decyzję, od której jest odwołanie.
Jeżeli zus uzna argumenty zawarte w odwołaniu w całości za zasadne to może sam zmienić swoją decyzję.
Jeżeli nie znajdzie podstaw prawnych do zmiany swojej decyzji to odwołanie wraz z aktami sprawy i swoją odpowiedzią na odwołanie (pismem, w którym odniesie się do odwołania) przekazuje do okręgowego sądu pracy.
Sąd przysyła do strony, która wniosła odwołanie, wezwanie na rozprawę (albo wezwanie do uzupełnienia, albo jakieś inne pismo) wraz z kopią odpowiedzi zus. Odwołujący się może odnieść się do odpowiedzi zus poprzez napisanie pisma procesowego (taki ma tytuł) do sądu. Udzielanie odpowiedzi na stanowisko zus nie jest obowiązkowe, ale warto napisać, bo na rozprawie człowiek się może zdenerwować i nie powie jak należy wszystkiego, a w domu może spokojnie napisać i to będzie w aktach.
Wezwanie na rozprawę może być nieobowiązkowe albo obowiązkowe. nawet jak nieobowiązkowe to warto być na rozprawie, zawsze to działa na plus.
do Anonimowy 20:19
konsultantka dobrze powiedziała, bo z zus odpowiedzi do emeryta nie będzie, zus przekaże wszystko do sądu i sąd zawiadomi, że otrzymał odwołanie i przesle do zapoznania sie stanowisko zus. To nie jest absolutnie odrzucanie czegokolwiek przez sad, sprawa obędzie rozstrzygana na rozprawie, jednej albo kilka, na końcu zapadnie wyrok i dopiero wtedy będzie wiadomo co i jak załatwił sąd
do Anonimowy 20:38
sąd przekazał odpowiedź zusu na odwołanie, emeryt może teraz napisać swoją odpowiedź na odpowiedź zus, a sąd to wszystko razem dopiero rozważy i wyda wyrok.
ZUS odrzuca odwołanie dla zasady, po prostu broni swojej decyzji, to jest rutynowe działanie, liczy się wyrok sądu, odpowiedzi tez ważne, bo wyrok opiera się na aktach sprawy
Powodzenia!
Ale ciekawe czy sądy będą wydawać wyroki korzystne dla emerytek, czy raczej będą czekać na ustawę o ile będzie.
UsuńKochana Pani Jolusiu bardzo dziękuję Pani i tej drugiej Pani doradcy dziękuję pięknie co my bez Was byśmy zrobiły dzięki wielkie Gienia
OdpowiedzUsuńna tej stronie:
Usuńhttps://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przelic
zanie-emerytur-i-rent
są dokładne wyjaśnienia zus dotyczące przeliczania emerytur według starych zasad (wcześniejszej) i według nowych zasad (powszechnej)
po kliknięciu na zielone linki otwiera się informacja na dany temat
Witam< ElaG
OdpowiedzUsuńOd 2012 jestem na wcześniejszej emeryturze i do 2014 dodatkowo pracowałam. Po rozwiązaniu stosunku pracy wystąpiłam z wnioskiem przeliczenie na emeryturę powszechną. Jeszcze w tym samym roku otrzymałam decyzję o przyznaniu emerytury w kwocie zaliczkowej a w październiku 2015 o przyznaniu emerytury ENP. Z wyliczeń ZUS wynikało,że emerytura wcześniejsza jest wyższa i dlatego decyzja o emer.powszechnej została zawieszona. Lata dożycia zostały przyjęte z 2014 roku (243,9)
Na początku kwietnia po wyroku TK złożyłam wniosek o przeliczenie mojej emerytury. Otrzymałam decyzję o ponownym ustaleniu wysokości emerytury i różni się tylko tym,że nie pomniejsza się o sumę kwot pobranych emerytur. Pozostałe liczby są przeniesione z poprzedniej decyzji. Dalej jest niższa i zostaje zwieszona.
Proszę o poradę co mam robić czy odwołać się do Sądu.
ElaG, masz podobne wyliczenia jak większość pań nieprzedawnionych.
UsuńWiększość pań odwołuje się do sądu, żeby decyzja z ZUS o niekorzystnym przeliczeniu się nie uprawomocniła.
Wzór odwołania do sądu znajduje się na blogu w poście z dnia 10 maja 2019 r.
Masz na to 30 dni od dnia otrzymania decyzji z ZUS.
Jolka K bardzo dziękuję, poszukam wzoru pisma i odwołam się. Pozdrawiam ElaG
OdpowiedzUsuńEla. Dziękuję Pani Joli K., Pani Doradcy i Paniom udzielających fachowych rad. "Odpowiedź" na " Odpowiedź ZUS" przygotowałam wg wzoru na tym blogu. Oczywiście, pismo do Komisji Ustawodawczej wysłałam zwracając szczególną uwagę na sposób przeliczania emerytur, w tym całe sedno sprawy. Musimy walczyć, by nas nie zlekceważono. Ela
OdpowiedzUsuńWitam Wszystkie Panie,ciekawa jestem czemu nie ma opinii RPO przy tych naszych konsultacjach
OdpowiedzUsuńTermin konsultacji do 17.06.2019 r.
Usuńwyslalam uwagi do Senatu,ale szczerze,juz trace nadzieję,ostatnio otrzymalam decyzje negatywna na wniosek z art 114,pieknie opisalam wszystko,przy pomocy wskazowek mecenasa K.Giedrojcia i nic.Dziękuję serdecznie za pomoc Pani Joli i Panu Konradowi,pozdrawiam wszystkie waleczne kobiety.
UsuńWitam serdecznie . Ja też wysłałam do sądu wg wskazówek mecenasa K.Giedrojcia z art 114.Narazie czekam na wezwanie do sądu i jeżeli dostanę pójdę i powiem , że przedstawiciel ZUS -u kazał złożyć odwołanie do sądu bo takie sa proceduru, żeby nie zamknąc drogi. Poczekam na ustawę i zobaczę co będzie, na pewno będzie bez potrącenia pobranych emerytur. Jak wyjdzie zabaczę. Jeżeli ustawa niee będzie nic więcej zawierać tylko uchyli przedawnienie nie będę się dalej odwoływać bo nić nie wskuramy. Ja mam 66 lat szkoda zdrowia. Pozdrawiam rocznik 53.
UsuńRPO o nas już zapomniał opinia powinna być juź dawno bo gdzie ta równość praworządność
OdpowiedzUsuńTermin nadsyłania opinii i stanowisk w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy z druku 1175 to 17 czerwca 2019 roku.
UsuńRPO to pewnie i "wam i nam"
Usuńanonimowy z 10:06
Usuńmoże rozwiniesz tę "złotą myśl"
Szerzej pisze Urszula 8 czerwca 14.42 na Jotowni
UsuńUrszula nie zna działań RPO w sprawie art. 25 ust. 1b w odróżnieniu od emerytek z bloga Pani Jolki K, gdzie dużo o tym pisano
UsuńI znowu przepychanki i zrzucanie winy nie na tych co zawinili. Chyba nie o to chodzi wiem że wszystkie jesteśmy zdenerwowanie ale trochę się opanujmy i wymieniajmy się poradami
OdpowiedzUsuńPisać każdy może tylko pytam po co jak nie ma nic do przekazania my na blogu pomagamy sobie wzajemnie i kto tu korzysta nauczył się bardzo dużo i bez wydawania kasy Pani Jola i jej doradcy pomagają nam i nie potrzebne tu nam właśnie i głupie spory Moja babcia kiedyś mówiła jak nie masz nic konkretnego do przekazania nie otwieraj gęby pozdrawiam wszystkich
OdpowiedzUsuńA ja czytam wszystkie wpisy Szanownej Pani Kolki K i przygotowuje się do sądu Bardzo dziękuję za jej wiedzę serdecznosc
OdpowiedzUsuńPrzepraszam powinno być Pani Jolki
OdpowiedzUsuńDrogie Panie, jeśli macie konta na facebooku, zaglądajcie na stronę mecenasa Konrada Giedrojcia. Wieczorem wrzucę nowe informacje z Jego konta.
OdpowiedzUsuńhttps://www.facebook.com/adwokatKonradGiedrojc/
Bez konta też można tam zaglądać, tylko nie można pisać komentarzy
UsuńDrogie Panie, powoli mija czas konsultacji, a uwag trochę mało jak na kilkadziesiąt tysięcy pokrzywdzonych kobiet. Czytajcie uwagi i piszcie, piszcie, piszcie. Każdy głos się liczy jeżeli chcemy wygrac. Stawka jest duża.
OdpowiedzUsuńwczoraj wyslalam pisma do wszystkich senatorow z Komisji ustawodawczej i Komisji Rodziny i Polityki Senioralnej.Dzis dostalam odpowiedz od Pani Senator Grazyny Anny Sztark z Komisji Ustawodawczej, ze 25 czerwca na Komisji bedzie rozpatrywana ustawa naprawcza dla emerytek 53
UsuńO EMERYTURACH Z GAZETĄ PRAWNĄ
OdpowiedzUsuńJak sprawdzić decyzję emerytalną
http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pa&id=jak_sprawdzic
Dzień dobry
OdpowiedzUsuńŚledzę sprawę.Spotykamy się z klasą,żeby jak najwięcej osób odpowiedziało w temacie konsultacji społecznych do projektu
ustawy.Piszmy,bo jeśli nas będzie więcej,będziemy miały większą siłę przebicia.Osobiście uważam,że przejście z emerytury wcześniejszej obojetnie czy z ustawy czy z karty nauczyciela powinno być załatwione "z urzędu" tak jak z urzędu podarowano nam 888,- trzynastej emerytury.
Na stronie internetowej senatu jest rozmowa z Markiem Borowskm na temat prac nad ustawą
OdpowiedzUsuńWitam. Dziś zaniosłam do ZUS odwołanie do sądu. Pani wniosek przyjęła, była bardzo miła , powiedziała mi ze nie ma szans żebym sprawę wygrała. Chodziło mi o przelicznik dożycia, zastosowano go u mnie w 2015 roku gdy wystąpiłam o przeliczenie z 0,7 na 1,3% urlopów wychowawczych co skutkowało mi decyzja o przyznaniu mi emerytury powszechnej , która była niższa niż wcześniejsza i zostałam przy wcześniejszej. Teraz po zaskarżeniu otrzymałam przeliczenie i wyszło mi więcej niż miałam ale zastosowano mi przelicznik z 2015 co skutkowało tym ze jest niższa niż się spodziewałam. Gdyby zastosowano przelicznik z 2019 roku byłaby to kwota ok 250 zł wyższa. Pani w zusie powiedziała ze nie mam szans w sądzie , tylko powinnam się cieszyć z tego co już mi dano. Nie wiem co myśleć , coś czuje ze się ośmieszę bo wątpliwe jest ze nowa ustawa cos w tym temacie zmieni. Może jedynie dla kobiet przedawnionych cos ustalą.
OdpowiedzUsuńTak, cieszyć się z byle czego.....
UsuńKochane panie. Czy któraś z was czytała rozmowe z panem M.Borowskim . Proszę poczytajcie. Ja czytałam i z tej rozmowy wynika czego dotyczy ta ustawa. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale chodzi tylko o mozliwośc przeliczenia emerytury dla kobiet przedawnionych bez potrącenia wcześniejszych emerytur. I na tym koniec.
OdpowiedzUsuńPan Marek Borowski dzisiaj powiedział że niektóre kobiety z r 1953 zgodziły się na pomniejszone emerytury A to nie jest prawdą bo nikt w w zus nie informował o pomniejszenia nawet o możliwości wycofania wniosku
OdpowiedzUsuńMnie się wydaje, że oni nie rozumieją, albo nie chcą rozumieć, że wszystkie przedawnione i nieprzedawnione nic nie zyskaja na tym wyroku, albo bardzo mało jeżeli nie zwaloryzuja konta i nie zastosuja nowych tablic dożycia. Piszemy, tylko kto to czyta?
OdpowiedzUsuńWykosztowali się na przedwyborcze chwytliwe plusy, to znowu nas wykiwaja. Powinni nam przeliczyć emerytury powszechne takjak wcześniejsze, według tych samych zasad, bo prawo nie działa wstecz, ale kto tego przestrzega?
OdpowiedzUsuńJa mam takie pytanie.Jestem rocznik 1951 dalej na wcześniejszej emeryturze po wycofaniu wniosku w 2015r. Ponoć przywilejem dla nas było przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat,więc o 5 lat wcześniej niż wynosi wiek emerytury powszchnej.Czy zatem przy wyliczaniu emerytury powczechnej nie powinnyśmy mieć odliczane maksimum te 5 lat,a nie odejmują nam do momentu złożenia wniosku o wypłatę.To , że jestem dalej na wczesniejszej / nazwa umowna/ ale wiek mam już 68 lat nie powinien uprawniać ZUS do odejmowania mi na obwcną chwilę 13 lat emerytury wcześniejszej, a tylko 5 lat. Co panie o tym myślą ?
OdpowiedzUsuńJa też nie bardzo wierzę że ta ustawa będzie uchwalona w tej kadencji sam Pan Borowski powiedział ze nie wiadomo co zrobi sejm i jak szybko
OdpowiedzUsuńSkoro ta ustawa jak mowi senator Borowski jest pilna to sejm potrafi nawet w jedną noc uchwalić.
OdpowiedzUsuń