Strony

4 czerwca 2019

Interpelacje poselskie w sprawie wyroku TK


W sejmie pojawiły się nowe interpelacje poselskie:


1.

31389Barbara Bubulaminister rodziny, pracy i polityki społecznejInterpelacja w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.


Interpelacja nr 31389
w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.

Zgłaszający
Barbara Bubula
Data wpływu
07-05-2019
Data wysłania
13-05-2019       Odpowiedź

Data wpływu
31-05-2019


Interpelacja nr 31389

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.
Zgłaszający: Barbara Bubula
Data wpływu: 07-05-2019
6 marca Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w roku 1953 kobiet, które nabyły przed 1 stycznia 2013 r. prawo do tzw. wcześniejszej emerytury. Kobietom tym, wskutek zmiany ww. ustawy dokonanej od 1 stycznia 2013 r., podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejszono o sumę pobranych już świadczeń. W uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzono, że panie, które decydowały się na przejście na wcześniejszą emeryturę, w chwili podejmowania tej decyzji nie wiedziały, jakie negatywne dla siebie konsekwencje finansowe poniosą.
Pokrzywdzonych wskutek niekonstytucyjnego przepisu z 2013 roku jest według różnych danych od 70 do ponad 100 tys. kobiet.
Po ogłoszeniu wyroku TK tysiące kobiet złożyło do ZUS wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia. W odpowiedzi na te wnioski najpierw otrzymały z ZUS postanowienie o wznowieniu postępowania, co dawało nadzieję na pozytywne załatwienie sprawy. Następnie jednak otrzymywały decyzję o odmowie uchylenia decyzji o wysokości emerytury. ZUS uzasadnia swoje działanie tym, że według k.p.a. uchylenie decyzji z powodu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją RP nie może nastąpić, jeśli od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat.
W ten sposób dziesiątki tysięcy kobiet z rocznika 1953 znalazły się w pułapce prawnej. Z jednej strony wysokość ich emerytur została obniżona na podstawie niekonstytucyjnego przepisu, z drugiej – wskutek upłynięcia ponad 5 lat nie można na nowo przeliczyć korzystniejszej emerytury. Nie mogły jednak wcześniej zgłosić wniosku o ponowne przeliczenie, bo jeszcze nie było wyroku trybunału!
W tym stanie rzeczy proszę Panią Minister o pilną odpowiedź na pytania:
1. Kiedy i w jakiej formie poprawiony zostanie przepis zakwestionowany przez TK i możliwe będzie przeliczenie wysokości emerytur, skoro sam wyrok TK okazuje się niemożliwy do wykonania przez ZUS?
2. Czy przewiduje się wydłużenie terminów składania wniosków przez zainteresowane panie, tak by upływ czasu od ogłoszenia wyroku trybunału nie powodował utraty prawa do przeliczenia?
3. Czy ZUS zmieni interpretację przepisów k.p.a. i nie będzie odmawiał uchylenia decyzji o wyliczeniu zaniżonej emerytury?
4. W jaki sposób informacja o korzystniejszym przeliczeniu emerytur zostanie przekazana wszystkim zainteresowanym?

Odpowiedź na interpelację nr 31389

w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki
Warszawa, 31-05-2019
W związku z wystąpieniem Pana Marszałka z dnia 13 maja br., znak: K8INT31389, przekazującym interpelację poselską Barbary Bubuli w sprawie „wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego emerytur kobiet urodzonych w 1953 r.”, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu, na rozprawie w dniu 6 marca 2019 r., pytania prawnego Sądu Okręgowego w Szczecinie uznał, że art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą emerytalną”, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (sygn. P 20/16).
W pisemnym uzasadnieniu, oceniając skutki wyroku Trybunał wskazał, że dotyczy on kobiet urodzonych w 1953 r., którym przed 1 stycznia 2013 r. przyznano prawo do wcześniejszej emerytury, o której mowa w art. 29 ustawy emerytalnej. Chodzi zatem o kobiety, które do 31 grudnia 2008 r. osiągnęły wiek 55 lat oraz co najmniej 30-letni staż ubezpieczeniowy albo co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Trybunał uznał, że jedynie w przypadku tych kobiet podstawa obliczenia emerytury przyznanej z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego na wniosek złożony po 31 grudnia 2012 r. nie powinna być pomniejszona o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych.
Jednocześnie w uzasadnieniu wyroku Trybunał sprecyzował, że pojęcie „wznowienia postępowania”, o którym mowa w art. 190 ust. 4 Konstytucji RP ma szersze znaczenie niż pojęcie „wznowienia” w sensie technicznym, przewidziane w odpowiednich procedurach regulowanych w ustawach i obejmuje wszelkie instrumenty proceduralne stojące do dyspozycji stron, organów i sądów, wykorzystanie których umożliwia przywrócenie stanu konstytucyjności orzeczeń. Zdaniem Trybunału przepisy dotyczące wznowienia postępowania nie uwzględniają specyficznej sytuacji związanej z obowiązkiem sanacji konstytucyjności w sprawach dotyczących emerytury kobiet, które przed dniem 1 stycznia 2013 r. nabyły prawa do emerytury na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej. Pozostawiają tym samym znaczny margines dowolności organom i sądom w rozstrzygnięciu następstw wyroku w konkretnych wypadkach.
Ponadto Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym.
W sprawach zakończonych decyzją, od której nie zostało wniesione odwołanie do sądu można żądać wznowienia postępowania administracyjnego w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana ta decyzja zgodnie z art. 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, z późn. zm.). Skargę o wznowienie postępowania w trybie art. 145a k.p.a. wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego do organ rentowego, tj. do dnia 23 kwietnia 2019 r. W myśl art. 146 k.p.a. uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145a nie może jednak nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat. Oznacza to, że znaczna część zainteresowanych nie będzie mogła bez zmiany przepisów nabyć prawa do emerytury.
Artykuł 190 Konstytucji RP stanowi, że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Na podmiotach mających prawo inicjatywy ustawodawczej spoczywa zatem obowiązek podejmowania koniecznych działań prawodawczych w celu wyeliminowania wad systemu prawa ujawnionych w rozstrzygnięciu sądu konstytucyjnego.
W dniu 8 maja br. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Ustawodawczej Senatu RP dotyczące jego realizacji. Senacka Komisja Ustawodawcza po zapoznaniu się z sentencją orzeczenia oraz jego zakresem podmiotowym i przedmiotowym jednogłośnie przyjęła uchwałę, o podjęciu inicjatywy ustawodawczej służącej wykonaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z uwagi na charakter posiedzenia, zapadłe w jego trakcie ustalenia nie dotyczyły szczegółowych rozwiązań legislacyjnych, które zostaną opracowane w toku dalszych prac Komisji Ustawodawczej. Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowali współpracę w opracowaniu projektu ustawy wykonującej przedmiotowe orzeczenie.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, uprzejmie informuję, że o dalszych pracach dotyczących należytej realizacji przedmiotowego orzeczenia TK oraz o ostatecznym kształcie projektowanych rozwiązań zadecyduje przebieg dyskusji parlamentarnych w Sejmie i Senacie RP.

Barbara Bubula


Wybrana dnia:
25-10-2015

·         Lista:
Prawo i Sprawiedliwość

·         Okręg wyborczy:
13  Kraków

·         Staż parlamentarny:
poseł V kadencji, poseł VII kadencji

·         Klub/koło:

·         Zawód:
filolog języka polskiego

Aktywność poselska

Email:




2. 
31862Rajmund Millerminister rodziny, pracy i polityki społecznejInterpelacja w sprawie realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.


Interpelacja nr 31862
w sprawie realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.

Zgłaszający
Rajmund Miller
Adresat
minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Data wpływu
31-05-2019





Rajmund Miller


·         Wybrany dnia:
25-10-2015

·         Lista:
Platforma Obywatelska

·         Okręg wyborczy:
21  Opole

·         Staż parlamentarny:
poseł VII kadencji

·         Klub/koło:

·         Zawód:
lekarz medycyny

Aktywność poselska

·         Email:







207 komentarzy:

  1. Dzisiaj w sądzie w Radomiu odbyły się co najmniej trzy rozprawy w sprawie odwołań od decyzji ZUS.Były to rozprawy trzech Danusiek.
    Od jednej z nich otrzymałam wiadomości.
    Na zawieszenie postępowania nie zgodziła się przedstawicielka ZUS.Rozprawa się obyła. Bardzo miła pani sędzia z życzliwością rozmawiała z Danką. Więcej wyjaśniała, niż pytała.
    Danusia powiedziała, że nie zna się na przepisach emerytalnych.
    Odczytała opinię sądu kaliskiego.
    Sprawa przegrana, ale pani sędzia poinformowała o projekcie ustawy, poradziła spokojnie czekać na jej uchwalenie, a na razie złożyć wniosek o uzasadnienie na piśmie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawa przegrana, ale klient zadowolony ....
      Ok, można złożyć o uzasadnienie, ale w jakim celu? Edukacyjnym czy ewentualna apelacja miałaby coś zmienić?

      Usuń
    2. Trafne spostrzeżenie. Aż się uśmiechnęłam. Miła pani sędzia "na wszelki wypadek" odwołanie oddaliła.
      Uzasadnienie zawsze dobrze poznać.

      Usuń
    3. A były to panie przedawnione i kiedy składały wnioski o odwołanie.

      Usuń
  2. Z odpowiedzi ministra Zielenieckiego na interpelacje P Bubuli wynika ze będą rozpatrywać tylko rocznik 1953

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponadto wynika, że będzie tak, jak zostanie uchwalone :)

      Usuń
    2. Co najwyżej R'53 w wersji rozszerzonej, czyli nie tylko wcześniejsze z art. 46 uer. ��

      Usuń
  3. Moja siostra z rocznika 1953 pierwszy raz skladała po wyroku TK o emeryturę powszechną i wczoraj dostała decyzję o wzroście emerytury w stosunku do wcześniejszej o 931 zł netto.Gdyby złożyła w lipcu zyskałaby jeszcze ponad 200 zł.Obie byłyśmy na emeryturze wcześniejszej,tylko ja jako wcześniejszy rocznik 1951 /dodatkowo przepracowałam na wcześniejszej emeryturze 37 miesięcy/ nie mam do niczego juz praw co najwyżej do odjęcia pobranych emerytur.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to przykre ale takie bezsensowne mamy ustawy.Ja też jestem bardzo skrzywdzona w stosunku do pierwszorazowych dostałam parę złotych więcej. Już się nie odwołuję nie mam zdrowia po sądach chodzić, nawet na blogi mało zaglądam bo za dużo wtedy zażywam tabletek na uspokojenie nerwów. Mam nadzieję, że jak poprawią wyrok będzie można wznowić postępowanie.

      Usuń
    2. Pomyłkowo odpowiedź na komentarz została umieszczona w niewłaściwym miejscu,
      proszę spojrzeć na wpis 4 czerwca 2019 22:47

      Usuń
  4. Nie jesteśmy specjalną kastą by sądy wydały pozytywne wyroki

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba do dodania pobranych emerytur, a nie odjęcia. Jeżeli emerytura powszechna była po ustaleniu zawieszona i nigdy nie pobierana ani przeliczana, to można ją korzystnie przeliczyć (formularz ERPO), gdy zaistnieją nowe okoliczności. Nową okolicznością jest zmiana przepisów w 2015 r. dot. zmiany w traktowaniu urlopów wychowawczych, wyrok TK itp. W takim przypadku waloryzowany jest cały kapitał i składki i emerytura jest ustalana praktycznie jak po raz pierwszy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to jest odpowiedź na komentarz
      Unknown 4 czerwca 2019 22:25

      Usuń
  6. Pierwszy raz o przejście na emeryture powszechną występowałam w maju 2015 roku i niestety choć byłam na urlopie wychowawczym też mmiałam wszystkie emerytury wcześniejsze odjęte dlatego wniosek wycofałam, dzieki informacją na blogu.Razem z emerytkami z rocznika 1953 też myślałam , że dla nas spóźnionych znajdzie się sensown rowie rozwiązanie.Moje spóźnienie wynikało z bardzo dużych problemów zdrowotnych, które ustabilizowaly się po prawie 2 latach. To była walka o życie , ale nie będe się na ten temat rozpisywała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skąd taki wniosek, że w 2015 r. urlop wychowawczy miał zapobiec odjęciu emerytur wcześniejszych?

      Usuń
    2. Jeśli wycofałaś wniosek z 2015 r., to teraz złóż wniosek w lipcu, koniecznie w lipcu. W czerwcu nie wolno składać wniosków (niskie waloryzacje).
      I to znaczy, że pierwszy raz złożysz wniosek o emeryturę powszechną. To dobra wiadomość.

      Usuń
    3. Obawiam się, że pani z 23:35 (z 4 czerwca) może być z rocznika starszego niż 1953, bo pisze "też myślałam, że dla nas spóźnionych znajdzie się jakieś sensowne rozwiązanie"?
      Proszę dać znać czy mam rację.

      Usuń
    4. Chyba rzeczywiście ta pani jest z innego rocznika. Proszę się do nas odezwać.

      Usuń
    5. Ma pani rację jstem z rocznika 1951. Tak jak pisałam na skutek długiej walki o zdrowie nie było mi pisane złozyć wniosek w odpowiednim momencie.Mój wniosek z maja 2015r miał na celu zorientowanie się jaka jest wartość mojego kapitału i składek.Kapitał był spory, ale prawie 9 lat wcześniejszej emerytury odjęte, wiec wycofałam wniosek, aby nie zamykać sobie drogi na pozytywny rozwój sytuacji wszak w petycjach wzpominały panie też o spóźnionych wczesniejszych rocznikach.

      Usuń
    6. Nadzieja jest cieniutka, ale jest. Czytałam uwagi do projektu ustawy, panie piszą o takich spóżnionych, jak Ty.
      Dobrze, ze wycofałaś wniosek w 2015 r.

      Usuń
  7. Do Pani Jolki. Czy złożony wniosek ERPO można wycofać
    w każdej chwili, cz tylko po otrzymaniu decyzji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wniosek można wycofać w każdej chwili, ale lepiej poczekaj na decyzję z ZUS. Będziesz wiedziała, co Ci wyliczyli.

      Usuń
  8. Skoro zus nie wyraża zgody na zawieszenie postępowania ,to po co zus kieruje sprawy do sądu, a sąd jest po stronie zusu, kto za to płaci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My wszyscy podatnicy!!!

      Usuń
    2. ZUS jako strona w postępowaniu ma prawo nie zgodzić się na zawieszenie postępowania.
      ZUS tylko przekazuje odwołanie do sądu. Czasami (bardzo rzadko) ZUS sam rozwiązuje sprawę, nie przekazuje do sądu.

      Usuń
  9. Czy panie które miały sprawy w Radomiu i przegrały to sąd ich obciąży, bo kto pokryje koszty za odbytą sprawę,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skarb państwa, czyli my. Sprawy w sądzie pracy są dla emeryta bezpłatne.

      Usuń
  10. Chciałam zapytać czy można wycofać odwołanie do sądu Pracy w zusie ,jeżeli nie jest wyznaczony termin.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W każdej chwili można wycofać odwołanie do sądu, ale, czy warto?
      Musisz dowiedzieć się w ZUS, czy już odwołanie przekazane jest do sądu, czy jeszcze w ZUS czeka na opinię.

      Usuń
  11. Też się zastanawiam jaki jest sens takich rozpraw, skoro wynik z góry wiadomy,a sąd nie wyraża zgody na zawieszenie postępowania. O co chodzi? O koszcie chyba nie ma mowy, bo rozprawy są wliczone w etaty pracownikow.

    OdpowiedzUsuń
  12. Sprawy są za darmo w sądzie pracy

    OdpowiedzUsuń
  13. ZUS robi z nas barany najpierw każe odwoływać się do sądu później Sprawy przegrane szkoda że tak dokładnie nie pouczali W 2013 zu można wycofać wniosek jak teraz w przyslanych decyzjach

    OdpowiedzUsuń
  14. I to jest argument do uwag w projekcie ustawy dla przeterminowanych, gdybyśmy wtedy wycofały wniosek, bylybysmy pierwszorazowe a nie przeterminowane i to byłaby roznica

    OdpowiedzUsuń
  15. Komentarz do 4 czerwca 2019 21:03
    No to już wiem, że nie ma na co liczyć w sądzie w Radomiu. 21 maja złożyłam w ZUS odwołanie do sądu i teraz czekam na termin rozprawy. Ale jak widać powyżej, to wszystko na nic. Szkoda czasu, i zdrowia. Pozdrawiam. Radomianka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różni sędziowie sądzą w sądzie. Wszystko zależy od sędziego. Ale bywa i tak, że linia postępowania jest "jedna słuszna".

      Usuń
  16. Malutka 5 czerwiec 2019

    Napisałam pismo do Pani Minister Bożeny Borys Szopa.Opisałam naszą sytuację tj.kobiet z rocznika 1953 a na wstępie pogratulowałam wyboru na stanowisko ministra.
    cyt" ....W związku z wyborem Pani osoby na stanowisko Ministra w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej chciałabym pogratulować tej zaszczytnej i trudnej funkcji. Jestem z ...... z powiatu .... , gdzie PIS wygrywa miażdżącą przewagą. Wraz z całą rodziną głosujemy na Waszą partię i kibicujemy Waszym konstruktywnym działaniom.
    Wiem, że sprawy emerytalne kobiet z rocznika 1953 nie są Pani obce, gdyż podejmowała pani temat w tej sprawie. Jest Pani współautorką zapytania poselskiego nr 6990 z 2 marca 2018 r. w sprawie przepisów ustawy emerytalnej dla kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę.
    Z tego też względu widzę , że zna Pani ten problem i się nim interesuje.Dalej opisałam jak nas podzielono, jak obliczają nam współczynnik dożycia i brak waloryzacji składek itd. Napisałam też do wszystkich posłów z mojego okręgu wyborczego.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dzisiaj moja znajoma pierwszy raz przeliczyła emeryturę ,byla salową szpitalu, na reke wyszło dla niej więcej 800 zł,wskaźnik dożycia 203 widzialam decyzję,ach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszmy się, bo pewnie emeryturę do tej pory miała mizerną.

      Usuń
  18. Do pani Joli:) zus odmówił mi przeliczenia emerytury po złożeniu wniosku ERPO, gdyż wniosek o ep zgłosiłam w m-cu w którym obowiązywała ta sama tablica trwania życia, która obowiązywała w m-cu osiągnięcia wieku emerytalnego. 60 lat skończyłam w styczniu a wniosek składałam w lutym. Jestem przedawniona. Wycofam wniosek bo w sądzie nie mam szans. Agnieszka S.

    OdpowiedzUsuń
  19. Czekam teraz na wezwanie do sądu, które złożyłam 21 maja. Pozdrawiam wszystkie panie z rocznika 1953. zapomniałam zadać pytanie pani Joli czy dobrze robię wycofując z zus wniosek ERPO. Agnieszka S.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wycofuj wniosku. Już złożyłaś odwołanie do sądu. Spokojnie czekaj na zawiadmienie/wezwanie o rozprawie.

      Usuń
    2. Joleczko dziękuję. Duda obiecał że ta sprawa będzie dla niego priorytetem, ale nie za bardzo mu wierzę. Pozdrawiam wszystkie zorientowane w sprawie panie i dziękuję pani Joli za bezcenne wskazówki. Agnieszka S.

      Usuń
  20. Czy konieczne jest złożyć wniosek o zawieszenie postępowania. Czy można iści na rozprawę bez wniosku o zawieszenie. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wniosek o zawieszenie postępowania jest dobrowolny. Nie ma obowiązku go składać.
      Panie składają, żeby uniknąć rozpatrywania sprawy i, co tu dużo mówić, przedłużyć sprawę do czasu uchwalenia ustawy.
      Ale sąd z uwagi na brak zgody ze strony ZUS, oddala go.

      Usuń
  21. Jeśli sąd nie zgodzi się na zawieszenie trzeba iść na rozprawie walczyć do końca

    OdpowiedzUsuń
  22. Proszę mi powiedzieć do kiedy mam wpisać zawieszenie rozprawy i w jakim celu . Bo mi się wydaje ze ustawa zostanie uchwalona dla przedawnionych tz. można będzie przeliczyć emeryturę bez pomiejszeń jak orzekł TK. Jeżeli nic więcej nie będzie to i tak inaczej nam nie przeliczą.Traktują nas jak barany i latamy w te i nazad.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja napisałam o zawieszenie sprawy do czasu uchwalenia ustawy przez sejm,Natalia

      Usuń
    2. ni jest pewne że nowa ustawa będzie uchwalona, a do konca kadencji tego sejnu pozostało 4 miesiące.

      Usuń
    3. Przedawniona Pani z 15.07 ma rację. Odwiesza nas i przelicza jak było bez potrąceń. Czyli nadal na wcześniejszej. Szkoda naszych nerwów, zdrowia i pieniędzy na dojazdy do sądu. Napisałam uwagi pod różne adresy. Nie sądzę żeby to ktoś czytał. Biorą tylko pod uwagę opinie zus.

      Usuń
    4. do przedawniona 5 czerwca 2019 15:07
      Nikt was nie traktuje jak barany, same się tak traktujecie, jedna coś posłyszy, druga, trzecia coś przeinaczy i w rezultacie nikt nie wie po co i w jakim celu pisze do sadu, albo do zusu, pisze, bo inni piszą, bez składu i ładu, bez kompletnego zrozumienia. Jeśli ktoś nie wie, w jakim celu ma pisać o zawieszenie, to niech nie pisze, człowiek sam ma wiedzieć na czym mu zależy i proszę się nie obrażać, bo tak to z boku wygląda. jakiś owczy pęd!

      Usuń
    5. Kim Pani jest skoro nie identyfikujesz się z nami. Po co pani jest tu na blogu . Gdybym była taka mądra na pewno nie krytykowała bym innych tylko pomagała. Jeżeli co ci nie pasuje nie zaglądaj tutaj.

      Usuń
  23. Dzień dobry jestem z rocznika 1953 Mam pytanie:
    czy mogę wnieść odwołanie do sądu, jeśli nigdy nie wystąpiłam do ZUS o przeliczenie emerytury na powszechną.
    Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie do sądu tylko do zus z wnioskiem o ustalenie emerytury powszechnej

      Usuń
    2. Jeśli nigdy wcześniej nie złożyłaś wniosku o emeryturę powszechną i jesteś wcześniejszą emerytką (na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej) z rocznika 1953, to znajdujesz się w szczęśliwej sytuacji, bo ZUS przyzna ci emeryturę bez pomniejszenia jej podstawy o wcześniej pobrane świadczenia.

      Usuń
    3. Już Ci panie napisały, nic do sądu nie pisz.
      Złóż wniosek o emeryturę powszechną w ZUS, ale dopiero w lipcu, koniecznie w lipcu.

      Usuń
  24. Zawiesic rozprawe do czasu nowej ustawy a z tą jest Wielka niewiadoma

    OdpowiedzUsuń
  25. Jestem przedawniona rocz53 pójdę do sądu bo mnie dotyczy wyrok T K nic nie tracę po przegranej sprawie(nie wiadomo)będę prosiła o uzasadnienie wyroku

    OdpowiedzUsuń
  26. A ja nie wiem co robić. Mam decyzję mam podwyżkę 250 zł więcej niż myślałam że dostanę. Jestem nie przedawniona. I mam pytanie czy jak już nic nie będę pisać decyzję dostałam 20 maja. Są kwoty jest wyrównanie od marca tylko nigdzie nie ma wskaźnika przeliczenia. Myślę sobie że mogłoby tak zostać w końcu coś mi dali. Większość dziewczyn nie dostała. Ale nasuwa się pytanie czy jak wejdzie ta ustawa na którą wszystkie czekamy to już takie jak ja nie będą przeliczane z urzędu. Jak myślicie. Nie chce już pisać do sądu czytam co Was spotkało to ręce opadają. A taka radość była po ogłoszeniu wyroku TK.Tak dzielnie spisany się nasze koleżanki dzięki którym niektóre już są zadowolone. No cóż wobec prawa jesteśmy bezsilne .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kobieto,co ty jeszcze chcesz pisać i co ty jeszcze chcesz przeliczać? Dostałaś więcej niż myślałaś, to się ciesz. Przedawnione nie mają nic, to im głównie ustawa ma umożliwić to, co ty już masz! Czy naprawdę nic nie rozumiesz, czy tylko udajesz?!

      Usuń
    2. Słuszna racja kobitki muszą więcej czytać komentarzy
      Pozdrawiam

      Usuń
    3. Z którego roku ma Pani pierwszą decyzję?

      Usuń
    4. Pytanie do Jolanty 53.Jestem nie przedawniona.dzisiaj dostałam decyzje w której uwzględnili dwa skladniki:kwota składek na ubezp.emeryt.i zwaloryzowany kapitał początkowy i nie mam zielonego pojęcia skąd wyszła kwota emerytury.A u Ciebie wdecyzji jakie masz składniki.pozdrawiam

      Usuń
    5. Do Jolanty 53.Czy u Ciebie doliczyli sumę kwot pobranych emerytur?

      Usuń
    6. Nie dolicza się pobranych emerytur

      Usuń
    7. Jolanta53, co Ty teraz piszesz? Wcześniej napisałaś, że masz pierwszy raz przyznaną emeryturę powszechną, a teraz piszesz, że jesteś przedawniona.
      Jeśli jesteś przedawniona, nie wycofuj wniosku.
      Moja poprzednia rada była dla Ciebie, jak dla pierwszaka.

      Usuń
    8. Jolu nigdy nie pisałam że jestem przedawniona. W postanowieniu już wiedziałam że będę przeliczana ale moja decyzja przyszła bez wskaźnika przeliczenia emerytury dla tego pytam. Tu jedna z anonimowych też tak pisze. Że podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz zawaloryzowany kapitał początkowy. I podana podstswa emerytury. Żadnego wskaźnika nie ma. Może to tak powinno być. Ja po prostu pisze żebyście wiedziały jak to różnie jesteśmy naliczane.

      Usuń
    9. Wiem, że nie jesteś przedawniona. Troszkę niżej, pod poprzednim moim wpisem, zaraz się poprawiłam z tym błędem.

      Usuń
  27. 20czerwca decyzja staje się prawomocna

    OdpowiedzUsuń
  28. Nie rozumiem nic. I nawet nie rozumiem Ciebie skąd tyle gniewu do mnie. Ja nie chcę już o nic walczyć ale nie rozumiem pewnych wyliczeń. I pewnych decyzji A pytać każdy może. Kiedyś Jola K napisała żebym zawiesiła decyzję stąd moje pytanie odnośnie ustawy. Ja już nic nie chcę i o nic nie walczę ale interesują mnie losy wszystkich tych które nic nie dostały. A z Ty koleżanko rocznikowa nie wyżywaj się na mnie bo ja Ci życzę z całego serca żebyś dostała 3 razy tyle co ja. I pamiętaj nie piszę tego złośliwie.Jeszcze raz chcę podziękować Joli i tym koleżankom które mają tyle cierpliwości i kultury do takich mniej ogarniętych w temacie osób jak ja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kto pyta nie błądzi i słusznie
      Pozdrawiam i ciesz się z przeliczenia emerytury.

      Usuń
    2. Jolu, nie pisałam, żebyś zawiesiła wniosek. Podałaś, że dopiero teraz składasz o emeryturę powszechną.
      Jeszcze raz sprawdż, jaką masz decyzję o emeryturze. I o co składałaś wniosek do ZUS.
      Jeśli nie rozumiesz wyliczeń, przejdż się do ZUS i poproś doradcę o wyjaśnienie.

      Usuń
    3. Jolu musze iść do Zus bo mam skomplikowana sprawą.Ja mam emeryturę z Niemiec też skladałam do Opola o przeliczenie ale w Niemczech. .Chyba jestem pierwszakiem z Polski nie pisałam o przeliczenie. Wyjasnie i napiszę. Podwyżkę dostałam 250 zł to tylko się cieszyć.

      Usuń
    4. Pamiętam, pisałaś o tej emeryturze niemieckiej i sposobie jej załatwienia.
      Koniecznie idż do ZUS-u i dowiedz się wszystkiego. To ważne dla Ciebie.
      Napisz potem.
      Pozdrawiam

      Usuń
  29. Mój wpis był kierowany do Anonimowy 17.03

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jola odpowiedz mi na moje pytania zadane powyzej.

      Usuń
    2. Dziewczyny, piszcie imiona czy jakieś pseudonimy, nicki. Łatwiej rozmawiać na blogu

      Usuń
    3. Tak ja też bym prosiła o Nick bo nie wiem kto mnie o co pyta.

      Usuń
  30. Jolanta 53 nie przejmuj się, jest tu kilka takich bardzo złośliwych i ukasliwych Pan co to zjadly szystkie rozumy. Zamiast pomóc bo temu służy ten blog to cały czas krytykują.

    OdpowiedzUsuń
  31. Bogna dziękuję Ci znam Cię z wpisów i wiem że dobry człowiek z Ciebie. Jestem tu bo bliskie mi są sprawy naszego rocznika. Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jolu, sprawdż swoją emeryturę i napisz mi tu.

      Usuń
    2. Jolu sprawdziłam nie mam podanego wskaźnika przeliczenia. Mam podany dawny kapitał dodany ten co pracowałam po emeryturze i koniec. Później nigdzie nie ma podanego wskaźnika. Później podana kwota brutto ile Bedzie wynosić moją emerytura o jakie potracenia .Wyrównanie podwyżki od marca i nawet od tej kwoty
      A potem wypłata netto i koniec. Teraz 5 razy sprawdzałam nie ma wskaźnika .Musze iść fo ZUS zapytać czemu tak.

      Usuń
    3. Albo ja coś poplątałam, albo nie doczytałam o Twojej emeryturze. Dobrze, że się wyjaśniło. Jesteś przedawniona.
      Powinnaś sprawdzić w ZUS-ie, jak Ci wyliczyli emeryturę. O wszystko wypytaj, niech Ci dobrze wytłumaczą.
      O tym, czy odwoływać się do sądu zdecydujesz póżniej.

      Usuń
    4. Znowu się pomyliłam. Jesteś nieprzedawniona.
      To chyba przez ten upał.

      Usuń
  32. Pytanie do pań nie przedawnionych,które otrzymały już przeliczone decyzje.Jakie składniki wchodzą do przeliczenia emerytury i czy są dodane kwoty pobranych emerytur wcześniejszych?

    OdpowiedzUsuń
  33. Jolanta 53 Z którego roku ma Pani pierwszą decyzję?
    Myślę że z 2016. Od daty pierwszej decyzji "nieprzedawnionym" Zus nalicza emerytury bez potrącania nie informuje nas, ale wyrównuje od marca.Wskaźnik przeliczenia powinien być podany - proszę spokojnie spojrzeć jeszcze raz. W mojej decyzji jest podany 2 razy. Jak nie ma wskaźnika to jest jeszcze jeden powód do odwołania. Pozdrawiam i życzę wytrwałości. T.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Decyzje ENP mam od 2014 r otrzymałam decyzje i mam dwa składniki zwaloryzowany kapitał i kwota składek na ubezp.emeryt. bez wsk dożycia i nie wiem skąd wyszła kwota brutto emerytury.

      Usuń
    2. Do Jolanty 53 od pierwszej decyzji czyli od 2014 r?

      Usuń
    3. Ja mam decyzję z 18 luty 2014 i wskaźnik dożycia 251.50,m-cy ale chyba liczy się od stycznia 2014r. jestem przedawniona

      Usuń
    4. Ja mam decyzje z 13 lutego 2014 i też jestem przedawniona.Na decyzji jest wyliczony k.p i składki o
      Odjęte emer i podzielone przez 248.7

      Usuń
    5. Okazuje się że wstrzymali mi emeryturę z 2008 roku mialam E do dziś to chyba nie skladałam o przeliczenie w 2013

      Usuń
  34. Składki + kapitał/dożycie, pobranych emerytur nie ma

    OdpowiedzUsuń
  35. Nie stać nas na prawników każda pomoc potrzebną Ja duźo nauczyłam się od PaniJolki K za co jestem jej bardzo wdzięczna więc po co te zlośliwosci

    OdpowiedzUsuń
  36. Która z Pan przedawnionych r 53 była już w sądzie?

    OdpowiedzUsuń
  37. Do TK z 18,54 ,od daty pierwszej decyzji nieprzedawnionym" tzn od chwili otrzymania decyzji ENP np z 2014 r,która była zawieszona?

    OdpowiedzUsuń
  38. ZUS naliczył mi emeryturę bez potrąceń od marca 2019, a ENP mam z 2015 r.To jak to powinno być.Jestem nieprzedawniona. KR

    OdpowiedzUsuń
  39. No tak ja też tak mam od marca 2019, ale na ZUS PUE widzę naliczenie od pierwszej decyzji - nie wiem, ale myślę że to będzie regulowane po ustawie. T.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy masz na decyzji wskaźnik dlugosci życia bo u mnie nie ma?

      Usuń
    2. Od pierwszej to znaczy od 2008 roku

      Usuń
    3. do Jolanty 53 z 21;37
      nie od 2008 r bo wtedy były decyzje o emeryturach wcześniejszych tylko od pierwszej decyzji o emeryturze powszechnej (nieprzedawnionej)

      Usuń
    4. Tak mam napisane
      Jednocześnie wstrzymuje się z dniem 1.03.2019 wypłatę emerytury przyznanej w decyzji z dnia 18.11.2008 s kwoty wypłacone z tego tytułu po dniu 28 lutego 2019 do dnia 31 maja 2019 zalicza się na poczet emerytury ustalonej w tej decyzji.

      Usuń
  40. Mam niestety z pierwszej decyzji

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też z pierwszej.I nie dostałaś żadnej podwyżki.

      Usuń
  41. ZUS nalicza emeryture bez potrąceń czyli dodaje te składki potracane

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie potrąca pobranych emerytur , a nie składek /niczego nie dodaje/

      Usuń
  42. Nie dodaje składek bo nie składki były potrącone tylko wcześniejsze emerytury

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli nic nie dodaje,ale nie odejmuje wcześniejszych emerytur

      Usuń
  43. Proszę wytlumaczycto nie dodają tej sumy kwot pobranej emerytury po uwzględnieniu kwoty wypłaconego wyrownania

    OdpowiedzUsuń
  44. Tak nie dodają tylko rew.i dzielą przez wskaznik długosci zycia i wychodzi em brutto.

    OdpowiedzUsuń
  45. Do Pani Jolki K.
    ELŻBIETA SZ
    Proszę o pomoc.Jestem nieprzedawniona emerytura powszechna przeliczona w 2014r. współczynnik dożycia 246.9.Nie wiedziałam o mozliwosci wycofania,pamietam jak urzędniczka mówiła ze nic nie tracę gdyz wyplacana bedzie większa.W 2015 r.emerytura przeliczona ze
    względu na wychowawczy urlop-współczynnik 245.7 (czyli 1 miesiąc mniejszy) też zawieszona.W 2017 wniosek o użycie najkorzystniejszego dożycie-identycznie jak w 2015 r.Po wyroku TK złożyłam skargę ZUS przeliczył bez odejmowania pobranych emerytur nadal niższa o ok.250 zł.od wcześniejszej.Nie było napisane jaki użyto współczynnik.Dopytalam się w ZUS -246.9 czyli jak w 2014 r.Nawet nie wzięli tego mniejszego o 1 miesiąc choć to u mnie nie miałoby znaczenia.W decyzji z 2014 r. nie ma informacji ze można wycofać wniosek.Ale jest informacja .o mozliwosci wycofania wniosku na druku z 2014 który wypelnialam( mam ksero z Zus).Złożyłam skargę do sądu,Czekam na wezwanie złożę wniosek o zawieszenie.Czytam, że ZUS często nie zgadza się.I tutaj mój problem-jakich mam użyć argumentów w sądzie?Wiem czego chciałabym -waloryzacji moich środków do 2019r.i dożycia na rok 2019 ale nie wiem co mówić w sądzie.
    Proszę o radę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To, co tutaj napisałaś. I to, co masz napisane w odwołaniu do sądu.
      10 maja jest post "Składamy wnioski o przeliczenie emerytury. Wzór odwołania dla "nieprzedawnionych".
      Przeczytaj ten wpis, przeczytaj komentarze pod nim.
      Dasz sobie radę. Można sąd pytać o to, czego nie zrozumiesz.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  46. ELŻBIETA SZ
    Dziękuję bardzo.Mam małą nadzieję że ustawa pojawi się wcześniej niż termin mojej rozprawy.Oby ustawa była dla nas korzystna.Pisalam do Senatu ,senatorów ,byłam w trzech biurach poselskich w mojej miejscowości.Ogólnie jest mała orientacja w sprawie kobiet rocznika 1953.
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesteś super dziewczyna. Aktywność ogromna.
      Pozdrawiam i dobranoc

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Ok przelicze a jakim wskaznikiem dożycia?

      Usuń
    4. Annakrys10/1953,to ja
      Anonimowy 06.06.2019 09:58,
      Wskaźnik ten sam co w pierwszej decyzji o przeliczeniu emerytury powszechnej po wcześniejsze,pozdrawiam Anna

      Usuń
  47. Ja jestem nieprzedawniona. Pierwsza decyzja o EP z maja 2014. ZUS, po wyroku TK, przez dwa miesiące przeliczał moje świadczenie i w dalszym ciągu em. wcześniejsza jest wyższa niż ta nowo przeliczona powszechna. Piszą, że składki i kapitał początkowy zostały zwaloryzowane, ale te które podają w podstawie obliczenia emerytury są identyczne jak w decyzji z 2014 roku. Oczywiście wskaźnika dożycia nie podają, ale to nie problem do sobie wyliczyć. Cały czas będąc na emeryturze wcześniejszej i po osiągnięciu wieku powszechnego pracowałam i pracuję nadal, więc po otrzymaniu decyzji z 10-05-2019 byłam zaszokowana... Kreatywność ZUS przy przeliczeniach świadczeń jest porażająca. Cały czas jestem na emeryturze wcześniejszej E. Oczywiście piszę odwołanie od tej decyzji do Sądu i wnoszę o powołanie biegłego. Wysyłam też opis mojego "przypadku" do RPO.

    OdpowiedzUsuń
  48. Do Roxany mam identycznie podam Ci nr mojego tel. 500166013mozesz w wolnej chwili wieczorem zadzwonić pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
  49. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  50. Jeżeli w sądzie zapytają o art.114ust.1 czy można podać wyrok TK
    P/20/16 jako nową okoliczność ,bo wyroki sądowe z Lodzi i Kalisza podane jako przykład w odwołaniu nie dot.kobiet rocznika53

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana, te wyroki dotyczą art. 114, a więc dotyczą też kobiet 53.
      Liczy się sentencja wyroku właśnie w sprawie art. 114.
      Oczywiście wyrok TK jest nową okolicznością.
      Muszę jeszcze sprawdzić pozostałe podpunkty w art. 114, może tam jeszcze coś znajdę.

      Usuń
  51. Pani Jolu ręce mi opadają zrobiłam tak jak mi Pani radziła wysłałam pismo do ZUS z prośbą o szczegółowe wyjaśnienie jak jest obliczania moja emerytura a szczególnie chodzi mi o lata 2014 do 2018 ZUS na to wczoraj przysłał mi identyczna decyzję jak ta z 2 maja 2019 i anulowal te z 2 maja 2019 a o skaadkach które przez 10 lat wypynely na moje konto ani słowa i doliczonym do mojego konta nie są teraz czekam do 5 lipca i odwołanie do sądu w lipcu zaniosę do ZUS też moje RP 7 ale niech mi Pani podpowie ERPO nie wysyłać w lipcu pozdrawiam Gienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o pomoc nasze dobre duszki.
      Kochane "mądre głowy", pomóżcie!
      Co w tym ZUS-ie wymyślili!

      Usuń
    2. Pani Gieniu, nie znam Pani sprawy, ten komentarz to najwyraźniej ciąg dalszy czegoś, ale nie wiadomo czego. Proszę podać wszystkie istotne fakty, bo inaczej trudno coś powiedzieć, nie śledzę historii emerytur poszczególnych pań na blogu, pani wyraźnie nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń

      Usuń
    3. Odszukałam pytanie Gieni i moja odpowiedż.

      Anonimowy30 maja 2019 21:57
      Pani Jolu proszę mi wyjaśnić co mam zrobić. Pracowałam na emeryturze 10 lat i nie wiedziałam że trzeba oddać do ZUS druk RP 7 i teraz mam ten RP 7 i nie wiem czy razem wysłać z ERPO teraz o przeliczanie czy dopiero po 1 lipca czy w moim przypadku ma to jakieś znaczenie jestem nieprzedawniona odwołanie do sądu składam 9 czerwca pozdrawiam Gienia

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi

      Jolka K31 maja 2019 07:55
      Przede wszystkim powinnaś sprawdzić swoje konto w ZUS i dowiedzieć się, jaka jest sytuacja Twojej emerytury.
      ZUS prowadzi indywidualne konto ubezpieczonego, na którym ewidencjonowane są składki oraz informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia danej osoby poczynając od 1 stycznia 1999 r.
      W obecnej sytuacji, kiedy już ZUS wznowił postępowanie w sprawie przeliczenia emerytury (jesteś nieprzedawniona), jest ono niekorzystne i będziesz składała odwołanie do sądu, sprawę doniesienia druku Rp-7 zostaw do lipca, najlepiej po rozprawie w sądzie (możesz złożyć wniosek o zawieszenie postępowania w sądzie po otrzymaniu zawiadomienia z sądu).
      Nie składaj też wniosku ERPO o przeliczenie emerytury. Po dołączeniu Rp-7 ZUS przeliczy Ci emeryturę.
      A poza tym, w czerwcu ZUS trzeba omijać szerokim łukiem.

      Usuń

      Anonimowy31 maja 2019 08:51
      Dziękuję za informację i z tego co widzę na tym druku RP to najlepsze lata do przeliczenia emerytury będę miała z tego RP bo tam są lata powyżej średniej dziękuję i pozdrawiam Gienia

      Usuń
    4. Przede wszystkim należy odróżnić emeryturę wcześniejszą od emerytury powszechnej, to są dwie zupełnie inne rzeczy i od czego innego zależą. Sposób obliczania emerytury wcześniejszej jest niezwykle korzystny, brane są pod uwagę najlepsze lata (10 albo 20), okresy składkowe i nieskładkowe, długość stażu pracy. Natomiast przy wyliczaniu emerytury powszechnej brany jest pod uwagę tylko zgromadzony zwaloryzowany kapitał i składki oraz dane dotyczące statystycznej dalszej długości życia według tabel.

      Obydwie emerytury można przeliczać jeśli zaistnieją ku temu stosowne okoliczności. Druk Rp-7 (obecnie ERP-7) to nic innego jak zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Jeśli emeryt po przejściu na emeryturę wcześniejszą dalej pracował i uzyskiwał dochody to są one właśnie podane na Rp-7. Na podstawie Rp-7 można przeliczyć tylko i wyłacznie emeryturkę wcześniejszą, można spróbować samemu wybrać najlepsze finansowe lata, tak aby chociaż 1 jeden rok był z okresu po przejściu na emeryturę wcześniejszą, wybrać innych 10 albo 20 lat niż poprzednio, tak aby wskaźnik podstawy wymiaru emerytury wzrósł chociaż o 0,01%, wtedy byłaby możliwość przeliczenia emerytury według aktualnej kwoty bazowej.

      Tylko składki odprowadzone w tym 10-letnim okresie zatrudnienia maja wpływ na emeryturę powszechną. Powinny być one zapisane na koncie ubezpieczonego, po zwaloryzowaniu są doliczane do kapitału i mogą mieć wpływ na wysokość emerytury powszechnej.

      Nowa kwota bazowa dla danego roku jest ogłaszana pod koniec lutego i obowiązuje od 1 marca każdego roku. Jeśli przeliczenie emerytury wcześniejszej może być korzystne, to im wcześniej tym lepiej, najlepiej w marcu.
      Natomiast przeliczanie emerytury powszechnej najkorzystniejsze jest chyba w lipcu, wtedy jest najlepsza waloryzacja.
      Takie są zasady.

      Dochody wykazane na Rp-7 nie mają zastosowania przy przeliczeniu emerytury powszechnej, tylko przy wcześniejszej.
      W świetle tych informacji proszę skonfrontować wydane decyzje zusu.

      Usuń
    5. Formularz ERPO dotyczy przeliczania obu emerytur, ale myślę, że dla każdej emerytury należy złożyć osobne ERPO i wybrać stosowne punkty.
      Jeśli chce pani przeliczać emeryturę powszechną to trzeba złożyć ERPO i wybrać punkty dotyczące kapitału czy nowych składek itp.

      Jeśli ma być przeliczona emerytura wcześniejsza to wskazać najlepsze lata 10 albo 20 i ewentualnie inne punkty.

      Bez ERPO nie ma przeliczania, po to został opracowany, aby było czytelnie i przejrzyście, a aby każdy nie pisał po swojemu, że często nie wiadomo o co chodzi.

      Jest pani nieprzedawniona, emerytura powszechna obliczona bez potrąceń z kapitału na pewno będzie wyższa od tej z potrąceniem, ale nie oznacza to, że będzie wyższa od wcześniejszej.
      Uważam, że nie ważne jaką nazwę ma emerytura, ważne że jest wyższa, że jest wybór i można wybrać lepszą.

      Usuń
    6. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż.

      Usuń
  52. Elzbieta SZ.do AnnaKrys10 /1953.
    Zaraz po wyroku TĶ przeliczyłam sama moją ENP czyli bez odejmowania pobranych emerytur i zawsze! wychodzi niższa niż wcześniejsza z danego roku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. A czy Pani jest przedawniona,pisze do Anny Krys

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. Anonimowy 6 czerwca 2019 godz.14,17, Nie nie jestem przedawniona,pozdrawiam Anna

      Usuń
    5. Dziękuję,ja przedawniona i jak liczę bez pomniejszenia tych pobranych emerytur i wskaznikiem jakim miałam 251,50 to mi nie wychodzi wyzsza od wcześniejszej.Natalia

      Usuń
    6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    7. Jaka wysługa lat przy wyliczeniu ep (kapitałowej)?

      Usuń
    8. Wcale nie musi, w emeryturze kapitałowej tej powszechnej po 60 roku główną rolę gra zgromadzony kapitał a nie lata pracy.Jeśli ktoś miał nie za duże wynagrodzenie to tak może być ,że emerytura wcześniejsza jest wyższa

      Usuń
    9. Czysta matematyka tylko przy porównaniu dwóch ep: ep z potrąceniem < ep bez potrącenia, ale już ep bez potrącenia w porównaniu z ew NIE musi być wyższa od ew - to ze względu na dwa odrębne systemy (algorytmy) wyliczania tych emerytur ew i ep.

      Usuń
  53. Mam pytanie czy wspólczynnik dozycia podaje si e z tego miesiąca w którym sie poszło na emeryture powsz.

    OdpowiedzUsuń
  54. Zobaczcie kochane panie jaką emeryturkę dostanie arcybiskup S Głódź po 15 latach pracy jako kapelan wojskowy. ( między 10,0 a 1705 tyś brutto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po co to piszesz?aby nas denerwowac?Nie każdy może być biskupem czy wojskowym

      Usuń
  55. Coś wiem na temat emerytur wojskowych. Chyba tak będzie. Wystarczy 15 lat. Nie tak jak ja 1600 na wcześniejszej do końca życia po 40 latach pracy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po 15 latach służby należy się tylko 40% emerytury.

      Usuń
  56. Dodaj skladki bez pomniejszenia podziel przez wskaźnik do życia w r 2013 i porównaj zmwczesniejsza z 2008 r

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to na pewno porównuje się z 2008r a nie na dzień dzisiejszy 2019 może coś mi umknęło prosze odpowiedzieć
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dlaczego z wcześniejszą z 2008r, a nie z 2013r?

      Usuń
  57. Do Anny Krys,tu Natalia,kochana tak zrobiłam tylko powiedz mi czy w stosunku do wcześniejszej ,to z 2009 r.jak przeszłam czy z 2014 styczna na której potem zostałam do dzisiaj,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  58. Oczywiste, że z dzisiejszą. Będzie niższa.

    OdpowiedzUsuń
  59. To rozumiem ze trzeba brać z marca 2009 kiedy przeszlam na wcześniejszą?

    OdpowiedzUsuń
  60. Kochane panie proszę mi podpowiedzieć ,odpowiedz na skargę z ZUS po przeliczeniu emerytura mniejsza od wcześniejszej ,był dołączony druk ERPO ,wypełniłam i zaniosłam ,dzisiaj dostałam decyzję ,przyrost składek 19000tyś podzielone na dalsze trwanie ,zycia 208,8 wyszło doliczyli 95 zł. brutto .Do chwili obecnej pracuję.teraz wyszło że o 19 zł.emerytura powszechna jest większa od wcześniejszej.proszę powiedzieć czy wycofać wniosek ERPO i czy taki wniosek można składać kilka razy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I po raz kolejny proszę nasze doradczynie o pomoc. Pomóżcie!!

      Usuń
    2. Odpowiedź odnośnie składania wniosku ERPO znajduje się na formularzu tego wniosku.

      Wniosek się wypełnia starając się o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego przyznanego przez ZUS. Nie ma ograniczenia ile razy można go składać. To zależy od wystąpienia okoliczności do przeliczenia.

      Zakres wniosku podany jest na formularzu ERPO w punktach pod pozycją 1, o ile wystąpi przesłanka do ponownego przeliczenia, to można go składać. Pod wyszczególnionymi przypadkami przeliczeń jest wolne okienko do wpisania innych, nie wymienionych powodów do przeliczenia.

      Proszę zapytać w zusie, czy przypadkiem nie ma pani prawa naprzemiennego przechodzenia z jednej emerytury na drugą, tzn. z wcześniejszej na powszechna i odwrotnie, w zależności która kiedy wyższa

      Usuń
  61. Ja też myślę że emeryture z 2013 porównuje się do 2008 r ale momencie mylic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie do em. z 2008r. tylko do em.z roku w którym wydana została decyzja o emeryturze powszechnej. Wysokość em. wcześniejszej znajduje się w tej decyzji(u mnie) lub trzeba odnaleźć decyzję po waloryzacji marcowej rocznej.
      D.

      Usuń
    2. To nic nie wychodzi,dobrze Panie piszą, u mnie tez nic

      Usuń
    3. Akurat w moim przypadku, [kapitał+składki]: wsk. dalszego trwania z 2014r. jest wyższy niż em. wcześniejsza z 2014r.
      ZUS dokonał waloryzacji tej kwoty wskaźnikami waloryzacji marcowej aż do 2019r. D.

      Usuń
  62. To już nie wiem do którego roku mam porównać emeryture z 2013

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego samego roku!

      Usuń
    2. ELŻBIETA SZ.do AnnyKrys.
      Nie możemy się porozumieć.Ja mam wyliczoną wys.em.wczesniejszej z 2008r.Pracowalam do 2014r.i wtedy naliczono mi em.powszechną.Podano wys.kap.poczatkowego,składek,odjeto pobrane emerytury i podzielono przez 246,9.Była niższa od wcześniejszej w 2014( trochę zwaloryzowanej przez te kilka lat).Dzis po wyroku TK ZUS nie odejmuje pobrane emerytury ale pozostałe skladniki są takie same jak w 2014 i moja em.powszechna jest nadal niższa od tej ktorą biorę dziś.Wyliczenia są proste.Nie rozumiem dlaczego twierdzisz że powinnam mieć powszechną większą?Może w moim rozumowaniu są jakieś błędy?

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. Do Anny krys.10/1953z 7 cz. z 8.23.Kochane kobietki bardzo ciekawe wyliczenia porównując pierwsza wsz. z pierwszą powsz. Tylko ZUS tak u mnie nie stosuje ciągle wcz. mniejsza. Teraz po Erpo składki z 2016 za 4 mies. przeliczyłem wg 214 mię. Decyzja odmowna odnośnie kapitału. Wprawdzie w marcu zaczęłam przelicza waloryzoac swoje środki ale zaniechalam. Także sama muszę dojść do tego jak to ZUS mi poprzeliczali. A proszę mi podpowiedzieć skąd wiecie o tym że to jest właściwe wyliczenie. Od Dec z 7 małaja odwołała się teraz od odmownej znów przygotowuje odwołanie. Proszę o odpowiedź Jagoda Olsztyn. Pozdrawiam

      Usuń
  63. Jeżeli porównujemy emeryturyto musi dotyczyć tego samego roku, takie jest moje zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  64. Która panizprzedawnionych r 1953 była już w sądzie

    OdpowiedzUsuń
  65. Emeryturę w 2008 miałam 1102 zl w 2013po uzyskaniu wieku otrzymalam1203 zł i była niźszaod wcześniejszej czy coś na tym zyskam

    OdpowiedzUsuń
  66. Nowe uwagi do projektu ustawy zamieszczę póżniej.
    Pod tym postem toczy się dyskusja, nie chcę jej przerywać nowym postem.
    Do barbra. Twój wpis wrzucę wieczorem pod nowym postem

    OdpowiedzUsuń
  67. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  68. Jestem nieprzedawniona,ZUS przeliczył mi emeryturę:waloryzując kapitał początkowy plus składki i podzielił przez wskaźnik dożycia.Wynik tego przeliczenia porównujemy z emerytura wcześniejsza marcowa 2019.

    OdpowiedzUsuń
  69. Do Unknown z 10:30. Jest pani nieprzedawniona tz od kiedy pani ma policzoną emeryture powszecna i i jaki wskażnik dozycia z którego roku.

    OdpowiedzUsuń
  70. Jak przeliczyć emeryture powszechną z 2013 bez art 25 1b jestem przedawniona

    OdpowiedzUsuń
  71. Witam ponownie. Mnie się wydaje że na chwilę obecną ZUZ liczy panie nieprzedawnione , stosując zgodnie z wyrokiem TK art. 25 nie pomiejszając pobranych wcześniej emerytur, ale pozostałe wskaźniki do zycia takie same jak z chwilą przejścia na eme. pow. Składki i kap. początkowy też pozostał b/z.Jeżeli ktoś wycofał wniosek na em. powsz. pozostał nadal n eme. wcześniejszej wtedy ZUS rewaloryzuje kp i składki i wspoł. do życia na dzień 2019 r. Pozostałym przedawnionym narazie odmawia przeliczenia i srawy sa w sądzie. Tak to ja rozumię.

    OdpowiedzUsuń
  72. Tak dokładnie ZUS to robi jak wyżej Pani pisze i dlatego mam wątpliwości i wydaje mi się że to jest krzywdzące a potem pisze ze jest emerytura waloryzowana

    OdpowiedzUsuń
  73. Jesto krzywdzące dlatego czekamy na nową ustawę.

    OdpowiedzUsuń
  74. Proszę podpowiecie mi co ma zrobić ja przeszłam na emeryturę wcześniejszą z karty nauczyciela w 2006 roku i nie byłam przedawniona złożyłam do Zuzi o ponowne przeliczenie to w uzasadnieniu mi napisali że nie łapie się w wyroku TK ponieważ przeszłam z innej ustawy nie 146 co robić dzięki za podpowiedź skórka

    OdpowiedzUsuń
  75. Możesz zaskarżyć albo poczekać na ustawę, nauczyciele w projekcie ustawy są ujęci

    OdpowiedzUsuń
  76. Malutka 7 czerwiec
    Mnie po złożeniu skargi przeliczono wskażnikiem, dalszego życia na dzień obecny 206,7 ale wyrzucony jest cały kapitał i składki tylko te , które złożyłam po otrzymaniu emer.powszechnej, bo jeszcze pracowałam 21 miesięcy. W/ g wzoru jak już wcześniej pisałam: Ustalona emerytura po waloryzacji+( składki : 206,7) = emerytura na dzień dzisiejszy , mniejsza od wcześniejszej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w poprzedniej decyzji jaki miałaś wskaźnik?

      Usuń
    2. Dajcie spokój co ten Zus wyprawia każdy ma coś innego dlaczego nie trzymają się jakiś schematów wyliczeń. Wiadomo nie wszyscy równo kwotowo bo tak nie będzie ale chociaż niech dostaną wszyscy i to prawidłowo naliczone. Ja byłam w Zusie nie mam tego wskaźnika w obliczeniu ale Pani powiedziała że mam dobrze wyliczone i ma pewno przelicznik odpowiedni. Kazała dzwonić do Opola A tam się dodzwonić to graniczy z cudem dałam spokój bo i tak nic się nie dowiem. Ja dostałam podwyżkę to co będę walczyć jak tu tyle problemów Wy macie. Przez to że tu jestem poznałam jak to trzeba swojego pilnować. Żebym miała ta wiedzę co teraz to napewno też bym nie pisała o przeliczenie. Po skończeniu 60 lat.

      Usuń
    3. Trzeba walczyć o wskaźnik z 2019 roku dlaczego używają wskaźnika z dawnych lat czy będziemy dłużej żyć przez to że teraz na dadzą emeryturę powszechną? Pierwszorazowym zwaloryzowali składki do 2019 roku i wskaźnik też z 2019 roku, zastanówcie się jaka to jest różnica. Nie można tak traktować ludzi. Ale to są ustawy jakże bezsensowne.Tak wybieramy i tak mamy.

      Usuń
  77. Dali Ci wskaźnik zabrali kapitał i tak wyszli na swoje a my i tak mamy ......

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co to jest ten wskaźnik?

      Usuń
    2. Malutka 7 czerwiec 2019

      Wskażnik daklszego trwania życia.

      Usuń
  78. Jestem nieprzedawniona ,ZUS przeliczył zgodnie z wyrokiem TK nie pomniejszając pobranych emerytur .wcześniejsze emerytury były pomiejszone z kapitału poczatkowego .To dlaczego teraz i w 2015 roku kapitał początkowy jast taki sam ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kapitał początkowy liczy się tylko raz z chwilą przejścia na Sp chyba że będzie nowa ustawa która będzie dla nas korzystniejsze
      Pozdrawiam

      Usuń
  79. A lata dożycie jakie masz na 2019 czy takie jak w starej decyzji

    OdpowiedzUsuń
  80. do Anonimowy 7 z czerwca 2019 15:48
    dostałam nową decyzję bez potrąceń kapitał początkowy i składki identyczne jak w 2015 wskaźnik dożycia 239,90 emerytura wyliczona - na 2015 i brakuje mi waloryzacji za ten rok później:
    emerytura po waloryzacji oraz doliczeniu składek
    od 01.03.2016 -
    od 01.03.2017 -
    od 01.03.2018 -
    od 01.03.2019 -
    ale ile waloryzacji i składek czy wskaźnik dożycia - trzeba się domyślać.Odwołałam się od decyzji czy dobrze zrobiłam??

    OdpowiedzUsuń
  81. Do pani z 16:o4 ,lata dożycia z 2015 roku .

    OdpowiedzUsuń
  82. Malutka 7 czerwiec

    Odpowiadam Unknown 7 czerwca 2019 17:37 .W decyzji z 2013 roku miałam wskaźnik 253.

    OdpowiedzUsuń
  83. Do pani z 18:59 ,ja też już zaniosłam wczoraj pismo do sądu ,nie wiem czy są jakieś szanse ,zastanawiam się w jakim kraju my żyjemy ,ci z góry myślą tylko o sobie i uciekają do Brukseli a my biedne niesłusznie tylko szarpiemy sobie zdrowie .pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  84. Jestem przedawniona. 29.05.2019 złożyłam do Sądu odwołanie od decyzji ZUS. Zastanawiam się co należy zrobić na negatywne rozpatrzenie przez Sąd, składać apelację do sądu apelacyjnego, czy składać ERPO do Zusu o przeliczenie na podstawie 114 ust. 1, czy cierpliwie czekać na ustawę? Czy ktoś z urzędników mógłby wyjaśnić jak mają postępować emerytki z 1953r. Znalazłyśmy się w dziwnej i trudnej sytuacji (stres). Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Mam nadzieję, że wspólnie osiągniemy cel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba iść na rozprawę. A może wygrasz?
      Jeśli nie, to złóż wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie. Zobaczymy, co będzie dalej.
      Nie stresuj się. Sędzia też człowiek

      Usuń