Strony

PORADNIK EMERYTA


Zakładka będzie zawierała informacje na temat przeliczania emerytur.
Bardzo serdecznie zapraszam do współpracy w powyższej zakładce wszystkich państwa mających wiadomości w kwestii liczenia emerytur.

W  szczególności do współpracy zapraszam:

Panią Jot.
Panią Jadwigę z Aleksandrowa Łódzkiego
Panią Kris
Pana Krzysztofa
Pana Z.K

222 komentarze:

  1. Dziękuję za zakładkę " poradnik emeryta"
    na pewno uporządkuje wpisy pozdrawiam Irena z Lubuskiego

    OdpowiedzUsuń
  2. Jot z Pomorza21 marca 2013 15:57

    Skoro zostałam wywołana do tablicy :-), a zaoferowałam, że zbiorę wcześniejsze wpisy na podany temat, zatem zaczynajmy.

    Na wstępie wyjaśnienie kwestii technicznej.
    Stali Blogowicze wiedzą, że na tym blogu adresy internetowe nie są automatycznie przerabiane na linki (hiperłącza).
    Trzeba zatem używać odpowiednich znaczników HTML, aby adres wpisany w komentarz działał jako link. Zawsze staram się tak pisać komentarze, ale przy wklejaniu niżej treści komentarzy poprzestanę na prostym sposobie kopiowania.

    Jot

    OdpowiedzUsuń
  3. Jot z Pomorza21 marca 2013 16:11

    8 grudnia 2012 22:10
    O PRZELICZENIE z tytułu wyższego wskaźnika mogę złożyć w grudniu, mogłam też np. rok temu, tak jak można co kwartał złożyć wniosek o przeliczenie z tytułu wypracowania nowego okresu.
    Może nie jest zbyt jasne to, co poprzednio napisałam (mało popularne?), ale zaznaczyłam, że ja zastanawiam się nad PRZELICZENIEM. Mylące jest natomiast potoczne nazywanie „przeliczeniem” faktycznego OBLICZENIA NOWEGO ŚWIADCZENIA - po ukończeniu 60/65 lat i >60/65.
    Jot

    9 grudnia 2012 14:35
    Pawle, masz rację pisząc „NAJPRAWDOPODOBNIEJ emeryturą powszechną nikt sobie świadczenia nie podwyższy.” i dlatego sugeruję (tymczasem dociekam), aby jeszcze PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU o naliczenie emerytury powszechnej (po wcześniejszej) wykorzystywać wszystkie możliwości na PODWYŻSZENIE świadczenia.
    O dostarczaniu do ZUS-u kwitów po przepracowanym kwartale wiedzą raczej wszyscy (art. 113 uoe z FUS). Nie mówi się natomiast o PRZELICZENIU PODSTAWY WYMIARU z NOWĄ KWOTĄ BAZOWĄ - po osiągnięciu wyższego wskaźnika podstawy wymiaru (art. 110).
    Wiem, nie dotyczy to wszystkich donoszących kwity po przepracowanym kwartale (jedni mają wskaźnik na maksa, inni teraz zarabiają mniej), ale zapewne wielu może skorzystać z tej dodatkowej możliwości podwyższenia emerytury.
    Jot


    10 grudnia 2012 09:51
    Pisałam o PRZELICZENIU podstawy wymiaru emerytury (z wyższym niż dotychczasowy wskaźnikiem podstawy) na podst. art. 110 uoe z FUS, nie o NALICZENIU nowego świadczenia.
    Nadal sugeruję przeliczać z tego tytułu, a nie tylko z tytułu przepracowania dodatkowego kwartału. Przynajmniej sprawdzać czy da się skorzystać z tego sposobu.
    W marcu 2011 złożyłam taki wniosek, opłaciło się chociaż wskaźnik podrósł mi tylko odrobinę, w Rp-7 wykazałam tylko rok 2009, bo razem z rokiem 2010 wskaźnik by nie wzrósł (miałam niższe zarobki).
    Jot


    10 grudnia 2012 19:31
    Małga, można nie znać swojego wskaźnika, ZUS policzy. Można też naprawdę w prosty sposób samemu obliczyć.
    JAK OBLICZYĆ WSKAŹNIK wysokości podstawy wymiaru emerytury?
    Jeśli masz druk Rp-7, to podziel kwotę (łączną) swojego wynagrodzenia w danym roku przez „przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej” w tym samym roku.
    Źródło danych: GUS - dane w mies. http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1630_PLK_HTML.htm
    ZUS - gotowe dane w latach
    http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3381

    np. w 2011 wynagrodzenie Twoje 44.444,44 : 40.794,24 przec. wynagr. Wskaźnik wynosi 108,95%

    Jot


    13 grudnia 2012 00:02
    Z.K. mam naiwne pytanie, ale proszę o wyjaśnienie. Co to znaczy „przeliczać podstawę jej wymiaru na podstawie dodatkowego Rp-7 PO KAŻDYM ROKU KALENDARZOWYM”? Czy to znaczy „po upływie roku od daty złożenia poprzedniego wniosku o przeliczenie”? Czy „po uwzględnieniu w Rp-7 kolejnego roku”?
    Konkretnie: czy złożenie w marcu 2013 wniosku o przeliczenie podstawy z Rp-7 z rokiem 2012 będzie złożeniem wniosku PO ROKU KALENDARZOWYM, gdy taki wniosek został złożony w grudniu 2012 z Rp-7 z rokiem 2011?
    Z góry dziękuję za odpowiedź na to „kalendarzowe” pytanie.
    Pozdrawiam
    Jot


    13 grudnia 2012 06:25
    Witam
    P. Jot
    Żadne pytanie nie jest naiwne - świadczy o wnikliwości pytającego
    Użyte w mojej wypowiedzi słowa „na podstawie DODATKOWEGO Rp-7” znaczą: wnoszącego zarobki z nowego roku w stosunku do wniosku złożonego w poprzednim roku kalendarzowym, czyli np. w powyższej konkretnej sytuacji, kiedy Rp-7 z zarobkami za 2011 r. został złożony nawet w grudniu roku 2012 r. i wykorzystany do przeliczenia dał podwyżkę, to już złożenie wniosku po 31.12.2012 r. z zarobkami za 2012 r. w styczniu lub w każdym innym miesiącu (np. w marcu) - w zależności od potrzeb wnioskodawcy - będzie złożeniem wniosku „po roku kalendarzowym”, ponieważ rok KALENDARZOWY kończy się u wszystkich tak samo tj. 31 grudnia.

    Oczywiście moja wypowiedź o tym konkretnym przypadku dotyczy wcześniejszej, a nie powszechnej emerytury. To nowe Rp-7 złożone po roku kalendarzowym może naturalnie dać lub nie dać wyższej kwoty emerytury, ale to już inne zagadnienie.

    Pozdrawiam
    Z.K.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jot z Pomorza21 marca 2013 16:17


    19 grudnia 2012 21:40
    Witam!
    Odnośnie do terminu złożenia: grudzień 2012, marzec 2013. Jeśli wybierać między grudniem a marcem jako czasem złożenia wniosku - przy przeliczeniu od dnia złożenia wniosku - to raczej wybierać marzec.
    Wymaga to jednak dalszego zastanowienia i trudno wszystkie niuanse opisać. Warto wziąć pod uwagę swoje dalsze możliwości (lub ich brak). Jeśli we wniosku złożonym w marcu ma być ujęty rok 2012 (jeśli w ogóle da możliwość dalszego podwyższania wskaźnika), to z kolei nie czekać do marca, złożyć jeden wniosek w grudniu (już od grudnia korzystać z wyższej emerytury), a następny złożyć w marcu.
    Warto jednak przewidzieć swoje dalsze możliwości zarobkowe i planować składanie wniosków o przeliczenie podstawy wymiaru.
    W moim przypadku, po głębszej analizie, zarobki z roku 2012 zostawię sobie „w rezerwie”. W jednym roku, stojącym w kolejce do odpadnięcia, miałam wskaźnik znacznie wyższy od obecnie uzyskiwanych i tenże bogaty rok będzie mi trudno przeskoczyć. Dlatego rok 2012 zostawiam sobie „w rezerwie”, bo albo 2012+2013 dadzą wyższy wskaźnik niż lata z niskim+z wysokim sprzed 10 lat, albo w dowolnym marcu ;-) wykorzystam rok 2012 do przeliczenia emerytury.

    Pozdrawiam
    Jot


    29 grudnia 2012 00:55
    Czegoś tutaj ktoś nie rozumie. Jeżeli mąż miał ustaloną=przyznaną emeryturę w sierpniu 2007r. ale jej nie pobierał, bo zwyczajnie nie mógł pobierać skoro pracował, a od 09.01.2009r. można było pracować i pobierać emeryturę, to przecież logicznym jest, że mógł złożyć w ZUS zaświadczenie ZUS Rp-7 o zarobkach za cały 2007r. i za 2008r. i właśnie z uwzględnieniem tych zarobków wskaźnik podstawy wymiaru był wyższy od przyjętego do obliczenia emerytury w 2007r. i to było podstawą do przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową obowiązującą od 01.03.2009r. I takim „cudem” przeliczono mężowi emeryturę także w kolejnych latach w związku z załączeniem nowych zarobków. Zatem nieprawdą jest, że nie można przeliczać emerytury raz kiedyś naliczonej.
    Pozdrawiam Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego.


    30 grudnia 2012 01:29
    […]
    Poza tym nieprawdą także jest, że trzeba mieć „tak wysokie” zarobki aby można było wnioskować o przeliczenie emerytury, wystarczy mieć po prostu korzystniejsze zarobki niż uwzględnione we wcześniej obliczonej emeryturze, gdzie np. zarobki za 2007 i 2008r, mogą zastąpić niższe zarobki z okresu wybranych np.20 lat. Zatem „troszkę” jednak Anonimowy się myli, a jeśli myli się na korzyść to proszę niech się dalej myli, byleby wyszło to nam wszystkim na dobre.
    Myślę, że teraz już wszystko w tym temacie.
    Pozdrawiam moich zwolenników i miłych „przeciwników”
    Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego


    30 grudnia 2012 15:33
    Bardzo jasno i precyzyjnie Pani Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego wszystko objaśniła, kładąc nacisk na to, że „nieprawdą jest, że trzeba mieć „tak wysokie” zarobki aby można było wnioskować o przeliczenie emerytury”.
    Wiem (zauważyłam na tym blogu), że więcej osób mogłoby skorzystać z przeliczenia emerytury niż jest tego świadomych. Sytuacja każdego emeryta wymaga indywidualnego rozpatrzenia, więc wszystkich niuansów w blogu się nie wyartykułuje (może przydałby się oddzielny temat?), ale
    PRZELICZENIE PODSTAWY WYMIARU EMERYTURY z wyższym WSKAŹNIKIEM WYSOKOŚCI PODSTAWY WYMIARU jest dokonywane na podst. art. 110 uer z FUS z nowo wskazanego okresu. Wskaźnik WPW jest wyrażany z zaokrągleniem do setnych części procentu (art. 15).
    Jeśli emerytura była naliczona np. z lat 1999-2008, to być może w r. 2009 emeryt zarabiał choćby odrobinę więcej (w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej) niż w r. 1999 i emerytura zostanie przeliczona.

    Pisałam już o tym delikatnie ;-) w kilku tematach wierząc, że wskazówki komuś się przydadzą. Wklejałam też linki.
    Pozdrawiam
    Jot

    OdpowiedzUsuń
  5. Jot z Pomorza21 marca 2013 16:20



    13 stycznia 2013 00:09
    Droga Mario
    Podwyższenie wskaźnika z powodu wyższych dochodów czy to z racji wyższych wynagrodzeń, czy z powodu innych kwot mających wpływ na wysokość wynagrodzenia zawsze daje podstawę do przeliczenia emerytury z nowa kwotą bazową i nie ma związku z przepracowaniem 30 miesięcy.
    Z racji przepracowania 30 miesięcy na wcześniejszej emeryturze można wnioskować o na nowo obliczoną (nie przeliczoną) nową emeryturę powszechną z nową kwotą bazową obowiązującą w momencie składania wniosku o emeryturę powszechną.
    Pozdrawiam Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego


    13 stycznia 2013 19:29
    Odnośnie postu wyżej.
    Osoba, która po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu, ma prawo do ponownego przeliczenia jedynie tzw. części socjalnej emerytury, która stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Możliwość ta dotyczy osób urodzonych przed 1949 r.
    Art. 53 ust. 3–4 ustawy…
    Uchwała SN z 10 września 2009 r.I UZP 6/09

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jot z Pomorza21 marca 2013 16:27

      Z powodu zbyt dużej ilości znaków, wklejony wyżej materiał musiałam podzielić na trzy porcje. Przed dodaniem następnych wpisów muszę zrobić sobie przerwę :-)
      Pozdrawiam
      Jot

      Usuń
    2. jestem zainteresowana właśnie tym tematem, bo go w ogóle nie rozumiem. Kiedy tak naprawdę z tym Rp 7 można udać się do ZUS.Czy to może być dowolny miesiąc w roku ? np. teraz w kwietniu ? a nie w marcu, bo w marcu jest waloryzacja ? I jak to jest z tymi procentami, czy lata już "wykorzystane " przy naliczeniu emerytury wcześniejszej, mogą być ponownie użyte do obliczenia wskaźnika ? czy tylko i wyłącznie każde przepracowane lata nowe, już po naliczeniu emerytury ?
      Bardzo proszę o odpowiedź

      Usuń
    3. Pani Jot,
      jeszcze jedno pytanko z tej działki
      czy żeby ZUS obliczył emeryturę z nową kwotą bazową musi być bezwzględnie wyższy procent od tego który widnieje na decyzji przyznającej emeryturę ?
      oraz, te przepracowane 30 m-cy, czy może być w tym czasie pobierana emerytura, czy powinna być zawieszona i czy dotyczy to wszystkich wcześniejszych emerytów ?
      Pozdrawiam
      Jagoda

      Usuń
    4. Pani Jot
      a co napisać w składanym wniosku po przepracowaniu 40 m-cy ( bez dolicznia w między czasie stażu )na wcześnieszej odwieszonej -gdy wyliczony WWPW- od wyliczonego poprzednio nie jest wyższy
      Alicja II

      Usuń
  6. Pani Jot!
    Postaram się to jutro wstawić w post.
    Dziękuję ślicznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jot z Pomorza21 marca 2013 23:15

      Pani Izo, to nie było wszystko. Przed dodaniem następnych wpisów zrobiłam sobie przerwę :-) (zapowiedzianą o 16:27).
      Teraz pojawi się dyskusja z marca - przeliczenie podstawy wymiaru emerytury na wniosek w kontekście marcowej waloryzacji z urzędu.

      Jot

      Usuń
    2. Postaram się ogarnąć te wpisy w najbliższych dniach i wstawić je w post

      Usuń
  7. Jot z Pomorza21 marca 2013 23:19


    14 marca 2013 14:21
    Mnie też nie doliczono waloryzacji za 2012r, ale miałam w grudniu przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową z 2012r, więc chyba nie należy mi się ta waloryzacja, tak zrozumiałam z wcześniejszych wpisów, ale na pewno nie wiem, czy dobrze myślę? Może mi ktoś kompetentny doradzić, czy pisać wniosek o naliczenie waloryzacji?
    W


    14 marca 2013 15:22
    Waloryzacja świadczeń nie przeszkadza zupełnie w przeliczeniu emerytury z nową kwotą bazową, albowiem waloryzacja dotyczy świadczenia jakie mamy na dzień 28(29) lutego danego roku i jest przeprowadzana " z urzędu" przez ZUS, natomiast przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową (jeżeli są ku temu podstawy) jest przeliczeniem świadczenia wg wysokości na dzień 01.03.danego roku i odbywa się na wniosek świadczeniobiorcy. Zatem można spokojnie złożyć wniosek o uwzględnienie w wysokości wznowionej emerytury kwoty waloryzacji od 01.03.2012r. Wiem, ze tak jest, ponieważ mój mąż dokładnie w ten sposób miał przeliczaną i obliczaną emeryturę.
    Pozdrawiam. Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego


    14 marca 2013 17:29
    Jeśli chodzi o waloryzację za 2012 r., to ZUS musiał dokonać sprawdzenia, które ze świadczeń byłoby wyższe tj., czy zwaloryzowana od 1.03.2012 r. emerytura z lutego 2012 r., czy obliczona od nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1.03.2012 r. bez waloryzacji za 2012 r.

    w dniu odwieszenia ZUS powinien wybrać tę korzystniejszą wersję

    nie u każdego w 2012 r. w dacie wznowienia po wyroku TK zachodzą możliwości przeliczania świadczeń od nowej kwoty bazowej z 2012 r. i wtedy nie można wybierać tych wariantów - wówczas była zastosowana jedynie przysługująca za 2012 r. waloryzacja + ewentualnie na wniosek zwiększenie z racji stażu pracy

    Z.K


    14 marca 2013 20:31
    Przy jakimkolwiek wznowieniu świadczenia ZAWSZE (nawet bez wniosku) wypłaca się kwotę nie taką jaka była w dniu tego zawieszenia, ale z uwzględnieniem WSZYSTKICH należnych przez okres waloryzacji. Dlatego akurat w tej kwestii obawy Państwa o nie złożony wniosek o wsteczne waloryzacje zupełnie są niepotrzebne. Ale jeśli ktoś chce składać to zawsze może, tylko po co, jeśli to wynika z przepisu?

    Art. 93 ustawy o emeryturach i rentach:

    "Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu, a jeżeli wyplata świadczenia była wstrzymana - po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych , przypadających w okresie wstrzymania wypłaty".

    Z.K.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jot z Pomorza21 marca 2013 23:22



    14 marca 2013 23:46
    Ponieważ czytam, że dalej są różne zdania na temat: waloryzacja świadczenia a przeliczenie świadczenia z nowa kwotą bazową, pozwolę sobie wkleić poniżej pytanie jakie skierowałam do COT ZUS-u i odpowiedź konsultanta w tej sprawie:
    "Użytkowniczka portalu NPI napisała:
    Czy świadczenie emerytalne, które pobieram kontynuując zatrudnienie, może być objęte j e d n o c z e ś n i e waloryzacją od 01.03.2013r. i przeliczeniem od 01.03.2013r. z nową kwotą bazową w przypadku złożenia zaświadczenia Zus Rp-7 za 2012r. i wyliczeniem wyższego niż dotychczas WWPW?
    Korzystam z emerytury wcześniejszej.

    Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

    Dzień dobry,

    Waloryzacja świadczeń dotyczy świadczeń, do których prawo istniało na dzień 28.02-waloryzowana jest podstawa wymiaru oraz kwota świadczenia.
    Dodatkowo na wniosek ubezpieczonego organ rentowy może NA NOWO ustalić podstawę wymiaru z zastosowaniem NOWEJ kwoty bazowej, na zasadach określonych w art. 110 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity, Dz.U. z 2009, Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

    Myślę, że ta odpowiedź Konsultanta ZUS z Centrum Obsługi Telefonicznej nie wymaga już żadnej interpretacji i wyjaśnia wszystko w tej kwestii.
    Pozdrawiam.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego


    15 marca 2013 17:51
    Niestety mimo iż ZUS może wyliczyć jednocześnie dla tego samego świadczenia oba warianty to jednak nie wypłaci i tego i tego naraz - wybierze korzystniejszy z nich i będzie wypłacał tylko jedną korzystniejszą wersję.

    Nie dopytała Pani o wszystko do końca. "Objęte" może być jednocześnie dwoma, ale do wypłaty niestety pozostanie tylko jedna z tych możliwości

    Pozdrawiam
    Z.K.


    15 marca 2013 19:32
    W 2013 r. po dostarczeniu zaśw. Rp-7 np. za 2012 r. (i to niezależnie w jakim miesiącu złożenie to po 1.03.2013 r.) nastąpi, może zaistnieć - przy wyższym wskaźniku - możliwość przeliczenia od kwoty bazowej z marca 2013 r. i porównania tego wyniku do pobieranej aktualnie tej przeliczonej w grudniu emerytury. Emerytura od miesiąca złożenia wniosku o przeliczenie w 2013 r. zostanie wypłacona w wariancie wyższym finansowo. Można także wniosek ten z bieżącego roku wycofać, by złożyć go jeszcze później - po kolejnej zmianie kwot bazowych. Decyzję o wycofaniu wniosku i czekaniu na "lepsze"(?) czasy (tj.kwoty bazowe) każdy uzależnić musi sam indywidualnie na podstawie satysfakcji (lub nie) z wysokości uzyskanej po tegorocznym przeliczeniu podwyżki.

    Z.K.


    15 marca 2013 23:34
    Z.K., dziękuję za odpowiedź. Dobrze rozumiesz sytuację przedstawioną przeze mnie tak lapidarnie ;-)
    Zaznaczam, że moje rozważania są obecnie teoretyczne, w bieżącym marcu nie składam Rp-7 (zostawiam sobie w rezerwie), ale będę wdzięczna, jeśli z uczynną i fachową pomocą zrozumiem niuanse na przyszłość.

    Emeryturę miałam dotychczas przeliczaną dwa razy, przy niewielkim wzroście WWPW świadczenie wzrastało.
    Czy wyciągnęłam z tego pochopnie błędny wniosek (bez zrobienia obliczeń z różnymi danymi), że przy wyższym od poprzedniego WWPW (warunek niezbędny do przeliczenia) i wyższej kwocie bazowej (tylko w 2004 r. była niższa od poprzedniej) kwota świadczenia zawsze zwiększa się - bez względu na wysokość "marcowego" wskaźnika waloryzacji?

    Czy istnieje jakiś prosty algorytm do obliczenia o ile co najmniej musi wzrosnąć WWPW, aby kwota świadczenia była wyższa niż świadczenie zwaloryzowane? A o ile co najmniej musi wzrosną WWPW, aby podwyższyć świadczenie przy obecnym wskaźniku waloryzacji 104%?

    Pozdrawiam
    Jot

    OdpowiedzUsuń
  9. Jot z Pomorza21 marca 2013 23:39

    Drodzy Blogowicze, jak można zauważyć po wklejonych przeze mnie wypowiedziach, nie jesteśmy ekspertami, a przynajmniej ja nim nie jestem - dyskutujemy, uzupełniamy się, też zadajemy pytania. Najważniejsze, abyśmy nawzajem sobie pomagali.
    Proszę uzupełniać, jeśli w podanym wyborze pominęłam jakieś istotne dla tematu wpisy; wszyscy wiedzą, że poruszanie się w tak bogatym archiwum nie jest łatwe.
    Mam nadzieję, że zadawane w tej zakładce pytania znajdą odpowiedź pomocnych osób.

    Pozdrawiam
    Jot

    OdpowiedzUsuń
  10. ZUS po wznowieniu emerytury odmówił mi waloryzacji za 2012 rok, uzasadniając to tym, że od 1.03.2012r. miałam przeliczenie podstawy z nową kwotą bazową. ćzytam i nie wiem czy to prawidłowe ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W którym miesiącu złożyć Rp-7 żeby załapać waloryzację i przeliczenie podstawy w 2013 roku? czy wogóle to jest możliwe ?

      Usuń
    2. Do Marii:z 08:52 Dobrze ci ZUS policzył.Jezeli jest po nowej kwocie bazowej to nie ma dodatkowo waloryzacji

      Usuń
    3. Dziękuję.

      Usuń
    4. Mario,
      przeczytaj, proszę, całą część dyskusji, która zaczyna się poniżej zapowiedzi na białym tle "przeliczenie podstawy wymiaru emerytury na wniosek w kontekście marcowej waloryzacji z urzędu". Zawarte tam wyjaśnienia powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

      Pozdrawiam
      Jot

      Usuń
  11. Jaką decyzję podejmie ZUS w sprawie wniosku o emeryturę powszechną osoby która jest uprawniona do emerytury przyznanej z innego tytułu, przy czym nie rozwiązała stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do emerytury wczesniejszej?
    Przykład z wytycznych ZUS:
    "Emerytura wcześniejsza została przyznana 1 marca 2010. Emeryt kontynuuje zatrudnienie w ramach umowy o pracę zawartej w 1998 r. Prawo do emerytury zostało zawieszone od dnia 1 października 2011 r., a następnie - wskutek skargi o wznowie postępowania w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - wypłata emerytury została podjęta od dnia 22 listopada 2012. Wobec ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, w marcu 2013 r. osoba uprawniona zgłosiła wniosek o emeryturę przewidzianą w art. 24 ustawy emertalnej. Należy przyznać tę emeryturę, a następnie - zgodnie z art. 103a ustawy emertalnej - zawiesić do niej prawo"

    OdpowiedzUsuń
  12. tyle tego piszecie, jakieś wyklejanki, aż się w głowię kreci, czy ta zakładka ma na tym polegać ? dlaczego nie można normalnie pogadać, zadać pytania na które uzyska się odpowiedź?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Popieram,nie wszyscy mamy wyższe wykształcenie a jesteśmy około 60 i nie rozumiemy wszystkich artykułów,paragrafów.

      Usuń
  13. 1 marca 2013 złożyłam podanie do ZUS o naliczenie emerytury wg. nowych zasad (do lutego 2013r pobierałam wcześniejszą, naliczoną w 2008r). Wyszło o 300 zł mniej , niż stara! Oczywiście będę miała wypłacaną korzystniejszą, czyli tą starą .Ale mam pytanie. Czy należy mi się waloryzacja za 2012 rok , skoro ZUS odstąpił od wypłaty emerytury wg.nowego systemu -czyli wg nowej kwoty bazowej?Mnie się wydaje, że tak, bo zostaję przy starych wyliczeniach. A może się mylę? Aśka.

    OdpowiedzUsuń
  14. Pani Asiu, zbyt mało informacji o wcześniejszej emeryturze. Czy w ubiegłym roku miała Pani zmienianą kwotę bazową i kiedy? Czy było wznowienie wypłaty emerytury po wyroku TK i w jakim miesiącu oraz, czy do podania o wznowienie wyplaty dołączyła Pani zaświadczenie o zarobkach? Jeśli tak, to w którym miesiącu, a jeśli nie, to jaką ma Pani ostatnią kwotę bazową w swojej decyzji?

    Z.K.

    OdpowiedzUsuń
  15. Na początku 2012 r, w styczniu, nie miałam zmienionej kwoty bazowej.Doliczono mi tylko staż pracy po dostarczeniu RP-7( emerytury nie wypłacono, bo pracowałam).
    Wznowienie wypłaty emerytury po wyroku TK dokonano od 22.11.2012 r , a pieniądze wpłynęły na moje konto 6 lutego 2013 r. Oczywiście w styczniu 2013 r dostarczyłam RP-7 za 2012 rok i przeliczono mi emeryturę pod względem stażu pracy , oraz pomnożono wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przez kwotę bazową wys. 2974.69 zł. Aśka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jaką miała Pani ostatnią kwotę bazową przed 2974,69? - Z.K.

      Usuń
    2. To była kwota 2716,71 zł - powiadomienie o przeliczeniu emerytury według tej kwoty otrzymałam w marcu 2011 r.
      I tak jak już pisałam - w styczniu 2012 r było tylko przeliczenie pod względem stażu pracy.
      Dopiero w lutym 2013 r przeliczono mi emeryturę wg stażu pracy i kwoty bazowej 2974,69 zł.Aśka

      Usuń
    3. Zatem waloryzacji od 1.03.2012 r. ZUS powinien dokonać z urzędu przy wznowieniu emerytury w związku z wyrokiem TK i powinno to być widoczne i pokazane w decyzji, albo

      jeżeli decyzja o doliczeniu stażu pracy na wniosek złożony Przez Panią w styczniu 2012 została wydana po 1.03.2012 r. (mogły być opóźnienia), to możliwe, że waloryzacji po zwiększeniu stażu pracy od 1.01.2012 r. dokonano od 1.03.2012 r. już w tamtej decyzji.

      Proszę sprawdzić w jednej i w drugiej, czy są gdzieś zapisy świadczące o dokonanej waloryzacji kwoty emerytury brutto od 1.03.2012 r., a w przypadku braku wystąpić o nią do ZUS.

      Wniosek o emeryturę w myśl nowych zasad nie przekreślił u Pani prawa do waloryzacji od marca 2012 r.

      Z.K.

      Usuń
    4. Pani Asiu, jeżeli jest Pani ur. po 31.12.1048 r., to w Pani przypadku, przy pobieraniu wcześniejszej emerytury - jeśli nie jest Pani np. nauczycielem z przyznaną emeryturą przed 55 rokiem życia - "wg.nowego systemu" to nie jest od "nowej kwoty bazowej"

      Pozdrawiam Z.K.

      Usuń
    5. Dziękuję bardzo za informację !Aśka.

      Usuń
  16. Uprzejmie prosze o odpowiedź na następujące pytania:
    1) Złożyłam wniosek o przeliczenie z nowa kwotą bazowa 27.02.2013. ZUS przysłał decyzje o odmowie - za niskie zarobki. Czy celowe jest wycofanie tego wniosku przed upływem 1 miesiaca od jego złozenia?
    2)Ostatnie przeliczenie z nowa kwotą bazowa miałam w marcu 2011r. , potem juz nie (zbyt niskie zarobki ).Czy po 30 miesiącach kontynuowani pracy i opłacanie składek emerytalnych będę miała prawo do przeliczenia emerytury z nowa kwota bazową , pomimo niezmienionego "procentu"(nie pamiętam tej nazwy , jakis tam wskaxnik poddstawy wymiaru , czy cos w tym stylu)? Anna D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do udzielenia odpowiedzi potrzebny mi jest jeszcze rok Pani urodzenia - wystarczy podać: po 1948 r. czy przed 1949 r. - i czy Pani emerytura nie jest nauczycielska.

      Dobrze by byłoby także wiedzieć w miarę dokładnie, o ile zmniejszył się średni wskaźnik w bieżącym roku w stosunku do średniego wskaźnika z ostatniego przeliczenia (nie chodzi mi o podawanie na blogu konkretnych swoich wskaźników, ale o różnice w średnich) oraz, czy liczona była średnia z 10 kolejnych czy z 20 najkorzystniejszych niekolejnych lat i który rok był ostatnim rokiem uwzględnionym w tych średnich?

      Z.K.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Rok urodzenia - po 1948,NE.Do ustalania podstawy wymiaru emerytury - użyty przychód z 10 lat kalendarzowych. Nie wiem ,. czy dobrze zrozumiałam , o co chodzi z tym średnim wskaźnikiem , ale:
      1) Wziełam z ostatniego przeliczenia wskaźnik wysokości podstawy wymiaru.
      2)Dodałam srednie stosunki moich zarobków z 10 o statnich lat do średniej krajowej w tych latach , wyrazone w procentach , i podzieliłam przez 10. Tak wyliczony wskźnik wysokosci podstawy wymiaru za ostatnich 10 lat odjełam od wskaxnika wysokości podstawy wymiaru , wyliczonego przez ZUS w ostatnim przeliczeniu. Wyszła różnica 4,52% (taki ubytek).Pozdrawiam , Anna D.

      Usuń
    3. Pani Aniu, sposób obliczenia różnicy wskaźników poprawny, ale odpowiedź już nie będzie dziś. Mam nadzieję, że miesięczny termin na wycofanie wniosku u Pani jeszcze w poniedziałek nie mija?

      Z.K.

      Usuń
    4. Dziękuje za odpowiedź. Wniosek złożyłam 27.02.2013r. Nie chce , żeby sie Pan denerwował i robił cos w pośpiechu , na siłę. Jeżeli nie ma czasu , to trudno . Zrozumiem to . Jak mawiał mój Ojciec: "Wyżej tyłka nie podskoczysz." Dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi - a o dalsze prosze - w miare Pańskich mozliwosci czasowych . Pozdrawiwm , Anna D.

      Usuń
    5. Zdarza się, że osoby, które miały emeryturę obliczoną z 10 lat i pracując „przesuwały” sobie do przeliczeń dziesięciolecia w pobieranej emeryturze w stronę obejmującą rok lub kilka lat po przyznanej emeryturze , doszły do takiego momentu, że ich średni wskaźnik nie wzrastał już w stosunku do średniego wskaźnika z ostatniego przeliczenia i zaniechały przeliczeń. Przeoczyły jednak fakt możliwości sprawdzenia, czy przypadkiem po uzupełnieniu zarobkami z wcześniejszych lat, które dotąd nie były dla nich istotne - najlepiej z całego okresu pracy zawodowej ( o ile zachowały się dokumenty) - nie byłoby korzystniej przeliczyć swojej emerytury tym razem biorąc do podstawy średnią nie z 10 kolejnych ale z 20 najwyższych wskaźników (niekolejnych) i powybieranych z całego okresu pracy. Nie wszyscy o tym pamiętają a może nawet nie wiedzą.

      To, że ktoś ma ostatnio stale przeliczane z 10 kolejnych lat (w emeryturach liczonych na starych zasadach) nie odbiera mu możliwości zmiany na niekolejne 20, jeżeli to się okaże w danym roku korzystniejsze. Po roku czy po kilku latach pracy znów może zmienić na kolejne 10, gdyby ktoregoś roku „przesunięte” dziesięciolecie okazało się korzystniejsze od tego wskaźnika z 20-tu.

      Dlatego jestem raczej za wycofywaniem wniosków o przeliczenia, które nie dały podwyżki i zakończyły się decyzją odmowną – termin w jakim należy to zrobić jest podany w pouczeniu w decyzji - (szczególnie przy niedużych spadkach wskaźników). Dlaczego? Bo czasem to, co nie udało się podwyższyć w danym roku jednym dostarczonym „nowym” rokiem, może udać się skuteczniej podwyższyć zaświadczeniem z dwoma lub nawet trzema naraz składanymi latami z nowymi zarobkami - po dwóch, trzech albo kilku latach - od tej ostatniej już na całe życie kwoty bazowej

      Z.K.

      Usuń
    6. Szanowny Panie ZK ! Dziękuje za odpowiedź ,starałam sie czytać uważnie. Czy mógłby Pan jeszcze wytłumaczyć mi (odnośnie ostatniego zdania Pańskiego wpisu ) , kiedy to następuje "ostatnia już , na całe życie kwota bazowa" ? Pozdrawiam , życzę zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych , Anna D.

      Usuń
  17. Do Pani Z.K.
    bardzo proszę o wyjaśnienie mi możliwości uzyskania zmiany podstawy otrzymywanej emerytury po przedstawieniu w ZUS zaśw. Rp 7. Mój rocznik to 1951. Emeryturę miałam naliczoną jako wcześniejszą w roku 2008. Zawieszoną i odwieszoną w marcu 2009 z nową kwota bazową. Od tego czasu nie przedstawiałam w ZUS Rp 7 (dochody) tylko poświadczenia zatrudnienia i doliczanie czasu pracy, w tym roku mam 44 lat pracy. Do pierwszego obliczenia świadczenia miałam wzięte lata 1997-2007 ze wskaźnikiem 162%, w marcu 2009 zmieniono mi lata na 1998-2008 ale wskaźnik miałam mniejszy 149%, z tym że kwota bazowa wyższa to i emerytura wyższa, teraz mam Rp 7 za lata 2009-2012, z tym że na oko widać że ten wskaźnik spada i nie będzie wyższy niż 149%, ale tylko te cztery lata.
    Pani Z.K. czy można te cztery ostatnie lata łączyć z poprzednimi? wtedy wskaźnik byłby wyższy. Czy to jest możliwe ?
    Bardzo proszę o odpowiedź
    Jagoda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Jagodo - w kwestii uściślenia - widzę, że 1997-2007 to nie 10 kolejnych a 11 lat i podobnie 1998-2008 też 11 a nie 10 (jednego roku z brzegu w każdym z tych dziesięcioleci nie było w obliczeniu Pani konkretnego wskaźnika). Warto, dla przejrzystości pytania i dokładności odpowiedzi, doprecyzować dziesięciolecia.

      Dodatkowe moje pytanie - czy ma Pani wiedzę, jaki byłby Pani ŚREDNI wskaźnik z każdego z następujących dziesięcioleci: 2000-2009, 2001-2010, 2002-2011 i 2003-2012? Jeśli tak, to z którego z tych 10-leci wskaźnik jest najwyższy i o ile wyższy od tego 149 %? Te cztery ostatnie lata można łączyć z poprzednimi tak, by zachowana była ich kolejność - dokladnie tak, jak w moich przykładach. Jeżeli nie obliczała Pani jeszcze tego dokładnie, moja odpowiedź nie będzie pełna. Te wskaźniki można łatwo obliczyć, ale do całości sprawy potrzebna będzie Pani informacja o tych rocznych wskaźnikach, które wcześniej złożyła Pani w ZUS. Być może w domu ma Pani wydruki z ZUS ze wskaźnikami rocznymi albo kopie swoich zaświadczeń.

      Można naturalnie dać ZUS-owi zadanie aby wybrał sam najkorzystniejsze dziesięciolecia (a potem ewentualnie wycofać wniosek), ale nie o to chodzi, bo w Pani przypadku są jeszcze i inne możliwości, o których napiszę po uzyskaniu od Pani wyjaśnień na powyższe.

      Z.K.

      Usuń
  18. Dziękuję za to co już mi Pani powiedziała, naprawdę zupełnie nie rozumię co z tymi wskaźnikami robić, nawet nie bardzo wiem jak je obliczać, ale spróbuję się za to wziąć i liczę nadal na pomoc. Chciałabym na koniec mojej aktywności zawodowej spróbować jeszcze trochę zwiększyć świadczenie, może się to uda ?
    Jagoda

    OdpowiedzUsuń
  19. Rocznik 1948, na wcześniejszej emeryturze jestem od 2000 roku, nie pracowałem i nadal nie pracuję. W 2013 roku w styczniu skończyłem 65 lat. Moje pytanie to:
    1. czy mam szansę na wyższą emeryturę zamieniając wcześniejszą na powszechną?
    2, czy dotyczy mnie emerytura mieszana ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 1. Nie; 2. Nie - Z.K.

      Usuń
    2. Jeżeli ktoś z Państwa ma pytanie o emeryturę z innego systemu (np. wojskową) albo ze szczególnych warunków wcześniejszą (np. muzyk, nauczyciel, górnik itp.) - proszę dopisywać te szczegóły, bo inaczej odpowiedzi na blogu mogą być niepełne albo nawet błędne. - Z.K.

      Usuń
  20. Jot z Pomorza26 marca 2013 22:13

    Do Jagody 21 marca 2013 19:58 oraz Ani 23 marca 2013 21:06 pytających o możliwość przeliczenia emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy.
    Trochę wcześniej blogowicze zastanawiali się nad tym, ale wiemy, że od 1 stycznia 2013 r. dużo zmieniło się w przepisach emerytalnych, więc napisałam zapytanie do ZUS-u i dzisiaj otrzymałam odpowiedź:

    "Użytkowniczka portalu NPI, (...), napisała:

    Proszę o wyjaśnienie.
    Czy od 1 stycznia 2013 r. nadal obowiązuje przepis, na podstawie którego po przepracowaniu co najmniej 30 miesięcy można przeliczyć wcześniejszą emeryturę z nową kwotą bazową - przy zamianie emerytury wcześniejszej na emeryturę przyznaną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego?
    Jeśli nadal obowiązuje, to czy dotyczy tylko urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., czy także urodzonych po 31 grudnia 1948 r.?

    Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

    Po przepracowaniu co najmniej 30 m-cy od przyznania prawa do emerytury osobie, która spełnia warunki do przyznania prawa do innej emerytury, może zostać uwzględniona część socjalna od nowej kwoty bazowej. przy czym jeżeli ubezpieczony urodzony po 31.12.1948 r. osiągnął powszechny wiek emerytalny, jego emerytura z tego tytułu zostanie obliczona w myśl nowych zreformowanych zasad, gdzie kwota bazowa nie występuje.

    Dodatkowych informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 801 400 987 lub 22 560 16 00 oraz na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.
    W przypadku kolejnych pytań, prosimy o kontakt.
    (...)"

    Z odpowiedzi wynika, że przepracowanie 30 miesięcy i nowa kwota bazowa mają zastosowanie, ale tylko w przypadku starszych wiekiem emerytów wcześniejszych.
    Z.K. zwraca uwagę na różnice w sytuacji emerytów w zależności od różnych czynników, np. rok urodzenia. Proszę brać to pod uwagę szukając wyjaśnień w swojej sprawie.

    Pozdrawiam
    Jot

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do Pani Jot :Dziękuje Pani za informacje dotyczące mojego postu w sprawie przeliczenia emerytury. Pozdrawiam , Anna D.

      Usuń
    2. Do Pani Jot
      dziękuję za odpowiedź, wygląda na to że jestem młodszą (1951) wiekiem emerytką wcześniejszą, która te 30 m-cy przepracowała, tylko czy to ma znaczenie, że ta emerytura była pobierana a nie zawieszona ?

      Usuń
    3. Pomalutku ...

      Do tej zacytowanej odpowiedzi z ZUS mam takie oto dodatkowe pytanie?

      Czy pobierając NE przyznaną jeszcze przed 55 r. życia np. w 2006 r. (czyli tzw. emeryturę przyznaną bez względu na wiek - z Karty Nauczyciela), można po przepracowaniu minimum 30 miesięcy złożyć wniosek o przyznanie emerytury po tamtej emeryturze jeszcze przed swoimi 60-tymi urodzinami i liczyć na podwyżkę od nowej kwoty bazowej - 24% części socjalnej (a staż od starej podstawy) - jeżeli warunki do emerytury nauczycielskiej wcześniejszej ale już z wieku 55 lat życia kobieta ta spełniła do 31.12.2008 r. bo miała np. 55 lat życia + 20 lat składkowych i nieskładkowych okresów, w tym 15 lat nauczycielskiej przed tą datą i jest urodzona np. we wrześniu 1953 r. (czyli po 31.12.1948 r.) a wniosek ten złożyłaby jeszcze w tym roku - np. w lipcu? .... ?

      Co na to konsultant?

      Z.K.

      Usuń
    4. Coś odnośnie przeliczania wczesniejszej - po osiągnięciu wieku i 30 miesięcy ubezpiecz.- niby dotyczy tylko urodzonych do 1 stycznia 1949r
      Dla zainteresowanych tematem - można zapoznac się z tym:

      III AUa 699/12 Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2012 r.

      Osoby, które po przyznaniu emerytury według starego systemu emerytalnego, tj. według zasad z art. 46 u.e.r.f.u.s.,
      złożą wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i kontynuowaniem ubezpieczenia,
      mają prawo do przeliczenia świadczenia również według starych zasad.

      Zgłoszenie wniosku o emeryturę po raz pierwszy dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego spowoduje konieczność obliczenia świadczenia z zastosowaniem tzw. reguł mieszanych z art. 183 lub według nowych zasad na podstawie art. 26 ustawy. Tzw. emerytura mieszana z art. 183 dotyczyć będzie osób, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013, a jej obliczenie nastąpi w części na podstawie art. 53, a w części na podstawie art. 26 ustawy, o ile osoby te nie przystąpią do OFE.
      Sam przepis art. 183 nie obejmuje natomiast ubezpieczonych, którzy pobierali już emeryturę na podstawie art. 46 lub 50 ustawy.
      Skoro zatem przepis art. 183 wyłącza z zakresu swego obowiązywania osoby pobierające wcześniejszą emeryturę na podstawie starych zasad z mocy art. 46 lub 50, tym bardziej należy uznać za słuszną argumentację, że osobom tym nie będzie obliczana emerytura według nowych zasad z art. 26 ustawy.

      Usuń
  21. D Pani Z.K.
    była Pani tak miła,że spróbowała mi Pani pomóc w przeliczeniu mojej emerytury. Sięgnęłam głęboko do szuflady i odnalazłam dokumenty z ZUS-u.
    No i oczywiście zacznę od sprostowania.
    Pierwsze naliczenie (styczeń 2009 od.01.12.2008) z kolejnych 10 lat to 1997-2006 wskaźnik 152,27 i zawieszenie, drugie naliczenie (marzec 2009) to kolejne 10 lat 1999-2008, wskaźnik 145,51 zmiana podstawy i wypłata od 01.03.2009.
    A teraz to wygląda tak lata:
    2000-2009 141,77
    2001-2010 138,26
    2002-2011 135,61
    200,-2012 131,75
    pomimo utrzymywania moich zarobków na tym samym poziomie, a nawet nieco wyższych wskaźnik leci w dół. Przeciętne wynagrodzenie chyba jest sztucznie zawyżane.
    Co w takiej sytuacji mogę zrobić ? na co mam szansę ?
    Bardzo proszę o radę, czy mimo wszystko udać się do ZUS-u ?
    Pozdrawiam
    Jagoda

    OdpowiedzUsuń
  22. ps. teraz widzę że w obliczeniach ZUS-u został pominięty rok 1998, czy to może mieć jakieś znaczenie ? wskaźnik wtedy wynosił 162,65.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to wskaźnik z jednego tylko roku 1998 r. wynosił 162,65, czy średni z dziesięciolecia 1998-2007? - Z.K.

      Usuń
    2. tak, tylko z tego jednego roku wskaźnik wynosił 162,65
      Jagoda

      Usuń
    3. średni z dziesięciolecia 1998-2007 wynosił 149,59 czyli był wyższy od tego obliczonego na drugiej decyzji z marca 2009 r., bo tam jest 145,51
      Jagoda

      Usuń
    4. Żeby przy podejmowaniu wypłaty można było u Pani policzyć emeryturę od nowej kwoty bazowej, zarobki do przeliczenia przynajmniej w części musiały przypadać po przyznaniu emerytury a tylko jedno dziesięciolecie (1999-2008) spełniało wówczas (w 2009 r.) ten warunek. Zarobki z 2008 r. w części tj. od 1.12.2008 r. do 31.12.2008 r. przypadały po przyznaniu od 1.12.2008 r. emerytury, natomiast te z dziesięciolecia 1998-2007 niestety nie.

      Z.K.

      Usuń
  23. A czy próbowała Pani policzyć wskaźnik z 20 lat ( tych najlepszych)? H2

    OdpowiedzUsuń
  24. zrobiłabym to chętnie, ponieważ wtedy chyba moje zarobki były wyższe od tej średniej krajowej, ale nie dysponuję tymi wynagrodzeniami - jestem w posiadaniu zarobków od 1997 r. Nie wiem skąd mogłabym je wziąć ? A w ogóle to jeszcze można wykonać taki ruch, mimo że wcześniej były brane pod uwagę 10 - lecia ?
    Jagoda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Jagodo,

      o tej zmianie z 10 na 20, o której podpowiada też Pani H2, jest dzisiejsza moja wypowiedź trochę wyżej z godz. 20.22

      Pani Jot
      Dziękuję za ciekawe i rozsądne wypowiedzi na blogu - nie tylko w tym temacie.

      Z.K.

      Usuń
    2. P. Z.K., dziękuję za te słowa.
      Chciałabym napisać jakoś bardziej uprzejmie, ale mam z tym kłopot, bo nie wiem czy "Pani", czy "Pan". Jak widać po wpisach - inni też nie wiedzą. I wychodzi trochę niezręcznie, a trochę zabawnie.

      Jot

      Usuń
  25. do Pani Z.K.
    przeczytałam Pani wpis powyżej i z tego wynika, że jest możliwość wystąpienia do ZUS-su o nowe przeliczenie z wybranych 20 lat. Miałam obliczany kapitał początkowy za okres od 1984 -1994, który jest w ZUS-ie, czy ZUS może z tego wybrać lata z najwyższymi składnikami plus te którymi ja dysponuję tj. od roku 1997 do 2006 i jeszcze mogę wystąpić w moim zakładzie pracy o Rp 7 za okres 1995 1996, zakład pracy zmieniałam w połowie roku 1994.
    Bardzo proszę o ustosunkowanie eis do tego. Nie jestem nauczycielem. Jestem pracownikiem samorządowym. Mam 44 lata pracy.
    Jagoda

    OdpowiedzUsuń
  26. Tak. Proponuję właśnie to zrobić, bo tok Pani rozumowania jest bardzo poprawny. Po sprawdzeniu na decyzji (lub licząc samodzielnie w domu), przemyśleć, czy wynik będzie dla Pani (subiektywnie) satysfakcjonujący (tzn. jeśli wyższa emerytura to o ile złotych) i podjąć już po tych przemyśleniach samodzielnie decyzję, czy wykorzysta Pani to korzystne przeliczenie np. do kwoty bazowej już w tym roku, czy ewentualnie wycofa Pani wniosek (albo poczeka z jego złożeniem) np. do zakończenia pracy i na przyszłą (dzisiaj nie wiadomo jeszcze jaką) kwotę bazową, co miałoby ewentualne uzasadnienie przy spadających już średnich wskaźnikach.

    Albo można złożyć wszystkie najlepsze lata dla uzyskania podwyżki z 20 niekolejnych lat dzisiaj ale jeden rok (najlepszy) zostawić sobie na potem nie składając go z tym aktualnym wnioskiem.

    Taki jeden rok do przeliczenia trzyma sobie chyba Pani KRYS :)

    Z.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a jeżeli wybrałabym 20 lat pracy, nie koniecznie kolejnych, z najlepszymi wskaźnikami to proszę mi powiedzieć w jakim celu miałabym ten jeden rok trzymać ? do czego byłby on przydatny ?
      Jagoda

      Usuń
    2. Gdyby żaden następny rok pracy nie spowodował już u Pani podwyższenia średniego wskaźnika (ani z 10 kolejnych ani z 20 niekolejnych lat) a chciałaby Pani mieć kiedyś jeszcze "nowszą" kwotę bazową, to tylko dostarczenie wówczas zaświadczenia o zarobkach np z takim rokiem, którego wcześniej w przeliczeniach nie uwzględniano, ale którego wskaźnik spowoduje podniesienie średniego wskaźnika w stosunku do ostatniego aktualnego przeliczenia, dałby taką możliwość. - Z.K.

      Usuń
    3. tak, rozumiem i myślę, że to już raczej nie nastąpi. w tym roku jest korzystna (chyba) kwota bazowa i mogłabym ją wykorzystać. Wyżej pisałam, że średni z dziesięciolecia 1998-2007 wynosił 149,59 czyli był wyższy od tego obliczonego na drugiej decyzji z marca 2009 r., bo tam jest 145,51 - czy mogłabym np. wystąpić do ZUS o ujęcie właśnie tego 10 lecia do obliczenia nowej kwoty bazowej
      Jagoda

      Usuń
    4. Nie - moja odpowiedź w tej sprawie jest już dla Pani wyżej. Z.K.

      Usuń
  27. ZUS przyznał wcześniejszą emeryturę nauczycielską 1 marca 2010 r. ze wskaźnikiem wysokości podstawy wymiaru 180%, która została zawieszona od razu ze względu na wysokie dochody – powyżej 130%, w skutek dalszego zatrudnienia w innej jednostce.
    W czerwcu 2012 r. wystąpiłem o odwieszenie emerytury i przeliczenie jej wg obowiązującej kwoty bazowej 2012r. z doliczeniem dotychczasowych okresów składkowych z tytułu kontynuacji zatrudnienia, dostarczając niezbędne potwierdzające dokumenty.
    Proszę o odpowiedź, który z wariantów przeliczeniowych powinien zastosować ZUS:
    A. Zwaloryzować przyznane świadczenie z 1 marca 2010 r. o wskaźniki waloryzacji z uwzględnieniem dodatkowych okresów składkowych .
    B. Wyliczyć nowy wskaźnik podstawy wymiaru za lata 2002-2011 ( jest niższy – 165%) i przeliczyć świadczenie wg nowej kwoty bazowej 2012 r. z uwzględnieniem dodatkowych okresów składkowych
    C. Zgodnie z art.110 ust.2 ustawy emerytalnej (ani razu nie pobrane świadczenie), przysługującą emeryturę przeliczyć wg kwoty bazowej 2012 r. oraz wskaźnika 180% z lat 2000-2009 ?
    D. Wybrać najkorzystniejszy dla emeryta wariant w kolejności najkorzystniejsze: C – A - B

    OdpowiedzUsuń
  28. Jeśli dobrze zrozumiałam najkorzystniejszy dla Ciebie jest wariant C, tylko czy do przyjęcia przez ZUS. Będą chcieli zastosować Ci wskaźnik, oczywiście ten niższy - 165%.

    OdpowiedzUsuń
  29. Obliczy emeryturę według wariantu A i wariantu B i zapłaci w kwocie, która wyjdzie wyższa - Z.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem również na podstawie wcześniejszych wpisów, chodzi w tym przypadku o to, że do naliczenia wskaźnika muszą wchodzić zarobki chociaż w części z okresu po ostatnim, aktualnym przeliczeniu ?

      Mimo, że nie jest to dla mnie korzystna informacja bardzo dziękuję za wyjaśnienie.

      Usuń
  30. Jot z Pomorza28 marca 2013 22:28

    Właśnie chciałam napisać, że dobrze by było przeczytać opinię Z.K.
    Zastanawiałam się nad przedstawionymi wariantami.
    Z.K., czy dobrze myślę, że do zastosowania wariantu C zabrakło 3 miesięcy? Wymagane co najmniej 30 miesięcy?
    Z.K., proszę powiedzieć, dlaczego możliwy jest wariant B, gdy zainteresowany podaje nowy wskaźnik niższy od poprzedniego?

    Jot

    OdpowiedzUsuń
  31. Pani Jot :)

    brak 30 miesięcy nie ma tu nic do rzeczy, bo - jak rozumiem - pytanie dotyczy wcześniejszej emerytury, a nie jej zamiany na inną (z innych artykułów lub ustaw) - Z.K. - c.d.n.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne! Teraz to jasne, a przedtem to... chyba... zmęczenie materiału ;-)

      Jot

      Usuń
  32. Czy dobrze rozumiem, że jeśli co roku składałam rp7 i podwyższałam emeryturę, to teraz gdy moje zarobki zmniejszyły się, nie będę mogła przeliczyć emerytury z nowymi kwotami bazowymi? oj, chyba coś przespałam...

    OdpowiedzUsuń
  33. Czyli powinnam teraz przeanalizować decyzje ZUS i
    1. wynotować lata, które były uwzględniane do obliczania emerytury
    2. poszukać roku z wysokim wskaźnikiem i go sobie trzymać do dowolnych 20? (dotychczas mam zawsze 10 kolejnych, urlopy macierzyńskie i wychowawcze co 7 lat rozrywały mi zawsze ciągłe dobre, a 20 dowolnych dobrych też nie było, lepsze były ostatnie, bo już nie pauzowałam macierzyńsko;).
    Ale czy to nie pracownicy ZUS powinni informować rzetelnie obywatela o różnych możliwościach i doradzać najkorzystniejszą? Przecież to oni najlepiej znają przepisy dotyczące emerytur i w zakresie swoich obowiązków mają rzetelne informowanie...

    OdpowiedzUsuń
  34. Moje zatrudnienie ustało z dniem 31 grudnia 2012 r. W miesiącu stycniu 2013 rok wystąpiłam dom Zus o emeryturę na najorzystniejszych warukach. ZUS wyliczył:
    kwota skladek zawidencjonowanych na kącie -z uwzględnieniem waloryzacji
    - kwota zrewaloryzowanego kapitału początkowego
    -suma kwot pobranych emerytur
    Srenie dalsze trwanie życia.
    Ustalając kowtę zgromadzoną na moim konicie odjęto wypłacone emerytury.
    Nie wiem czy ZUS mógł odjąć. Powszechny wiek emerytalny uzyskałam w 2010 roku.
    Moje śiadczenie emerytalne zostało ustalone w 2009 roku.
    Pracując otrzymywałam emeryturę. Następnie ZUS z urzędu w 2011 roku zawiesił. W związku z TK ZUS odwiesił ponownie od 22 listopada 2012 roku.Złożyłam wniosek o wypłatę zaległych emerytur.
    Czekam na wypłatę zaległych emerytur- a ZUS odliczył mi co wypłacił poprzednio i zmniejszyła się emerytura?odliczył kwotę brutto tj z podatkiem i składkami zdrowotnymi. W tej kwestji nie ma zastosaowania TK,który
    twierdzi ,że było to nie zgodnie z Konstytucją. Nie wiem czy mam odwoływaąć się od tej decyzji .Prosę o pomoc.
    Tereska z podlaskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To oczywiste,że po złozeniu -w styczniu2013r- wniosku o "nową" emeryture ZUS obliczyl już z kapitału i skladek.Mieli prawo odliczyc dotychczas wybrane kwoty.
      Kto chciał tego uniknąc wniosek o nową emeryturę składał do końca 2012r, bo od 2013r obowiazuja takie przepisy.
      Emerytura nowa, jeżeli jest mniejsza, nie bedzie realizowana, będą wyplacac dotychczasową tj." wczesniejszą".
      Mozna też przed uprawomocnieniem sie dycyzji ( 30 dni) napisac do ZUS nowe pismo cofające wniosek ze stycznia 2013r i wnosic o umorzenie postepowania w tej części.
      Pozdrawiam,
      imienniczka (z przewiległej granicy kraju)

      Usuń
  35. Moja imienniczko podpowiedz co znaczy wnieść wniosek o
    umorzenie postępowania w tej częsi decyzji ,a jaka będzie pozostała część /nie bardzo rozumiem/
    Wyrok Trybunału nie ma zastosowania do emerytur wydanych na nowych zasadach.TK stwierdził,że zawieszenie emerytur było niezgodne z Konstytucją.
    Czekam na decyzję ZUS o wypłatę zawieszonych emerytur od 1 pażdziernika 2011 do 22 listopada 2012 r.Zus poinformował mnie pismem ,że spraw będzie rozstrzgnięta w póżniejszym terminie.
    Czy ta ta sprawa nie będzie powiązana z moją nową decyzja.
    To będzie odrębna sprawa.
    Ratunku pomocy.
    Tereska z podlaskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. należy przed uprawomocnieniem się decyzji o "nowej" emeryturze napisać do ZUS: cofam wniosek (ze stycznia 2013r o wyliczenie emerytury i wnoszę o umorzenie postępowania odnośnie tego wniosku. Wtedy ZUS uzna,ze takiego wniosku nie było. Nie warto pozostawiać decyzji o kapitałowej emeryturze, bo może kiedyś będzie lepsza sytuacja i zostanie do niej jeszcze otwarta droga.
      Co do "starej"emerytury będzie realizowana , jak u wszystkich,łącznie z problemem zaległych.
      Pozdr. imienniczka

      Usuń
  36. Droga imienniczko podpowiedz mi jeszcze.
    Zus wyloczł mi emeryturę po staremu i po nowemu.Kapitałowa emerytura wyszła więksa o 40 zł. Dlatego Zus uznał ,że jest korzystniejsza, ale nic nie powiedział o zaległościach.
    Rozmawiałam z Panią z Departamentu powiedziała mi,że tak ma być .Odnośnie zaległych emerytur otrzymam decyzję odmowną.Powiedziałam jej również ,że emeryci wygrywają w Sądach.Odpowiedziała mi ZUS będzie wnosił o kasację.
    Ale jak decyzja uprawomocni się zamkę sobie dorogę do zaległych emerytur/nie wiem czy dobrze myślę/.
    Bardzo proszę o podpowież.
    Tereska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cd. jeżeli decyzją przyznano emeryture "nową" od stycznia to zaleglosci do grudnia z tytułu wczesniejszej powinny byc nadal przedmiotem procesu.
      Skoro nowa jest wyższa to nie warto cofac wniosku tylko ją pobierac. Zrozumiałam,że nowa była tylko wyliczona i wyszło mniej niz tej wcześniejszej, a wypłacana jest dalej ta wcześniejsza. W tej sytuacji nie widze potrzeby cofania wniosku.
      A co do zaległosci to procesowac się.
      Pozdrawiam, imienniczka

      Usuń
    2. 40 zł to nieduża róznica . Trzeba sprawę dobrze rozeznać.

      Usuń
    3. Droga imienniczko. Wypłacana jest ta nowa Kapitałowa.Degyzja jest przyznana od stycznia.
      Zus liczuył w/g starych przepisów i nowych kapitałowych odliczając wtpłacone kwoty . Po rewaloryzacji i odliczeniu do wypłaty wyszło 40 więcej niż by było liczone po stawce bazowej z 2012 roku. Nowa emerytura liczona jest na okres życia dla kobiet 82 lata.Nadmieniam ,że moje składki były przekazywane do ZUS.Tu nie wiem co z zległymi
      eemryturami.
      Bardzo prosz,e o podpowiedż.
      Tereska.

      Usuń
    4. Co do cofnięcia wniosku - decyzja należy do Ciebie.Skoro już nie pracujesz to nic Ci nie beda doliczac. Kto chciał uniknąc odliczenia od kapitału wczesniej pobranych pieniedzy to wniosek o nową składał do końca grudnia 2012r, bo tym sposobem "nie załapac się" na zmiany w ustawie,wprowadzone od 2013r.
      No, ale się stało.
      Jeżeli mimo tych odliczeń emerytura jest wieksza (o dziwo!)to chyba nie ma co z niej rezygnowac
      Niezależnie od tego, czy decyzja o kapitałowej się uprawomocni,czy ją anulują, to i tak zaległoscią będzie "stara"emerytura - wyliczona do konca grudnia 2012r i o to można sie procesowac, ale z jakim efektem ...?
      Pozdr. imienniczka

      Usuń
    5. a jeszcze dodam:
      gdyby zostały uwzględnione zaległosci to chyba(?) sumę też odliczą od kapitału i wtedy moze świadczenie sie zmniejszyc.
      To odliczenia to nowośc, trzeba popytac w ZUS jak wypłata zaległych bedzie wpływac na ewent. odliczenie od kapitału. No tu jest sprawa niejasna. W takiej sytuacji rozważyc trzeba wycofanie sie z tej nowej i powrót do starej.
      pozdr. imienniczka

      Usuń
    6. Droga Imienniczko.
      Teraz czasu nie cofnie. Kapitałowa emerytura jest wieksa.niż stara naliczona ze stawką bazową za 2012rok.
      Bylam w kancelarii radcowskiej.Radczyni stwierdziła ,że to są dwie odrębne sprawy.Emerytura kapitałowa została wydana o przepisy od 2013 roku,natomiast zaległości powstały o stare przepisy Zus.Nowa Kapitałowa decyzja nie porusza tego tematu /temat tabu/.
      Zus powiad0omił mi pisem ,że co do zaległych wypłat powiadomi mnie-ma być wydana decyzja ,od której można odwołać się. Jak będzie rozpatrzona
      nie wiadomo. Radczyni powiedziała ,że Zus powinien oddać pieniądze.
      Pocieszyła mi mówiąc Zus zawsze wypłąca korzystniejsze emerytury- daj Boże.
      Jeżel odejmą wysadzoną zaległą kwotę-emerytura się zminejszy i będzie korzystniejsza emeruytura,którą Zus zawiesił/jestem w jej posiadaniu/.Najwyżej mogą wypłacopną różnice /40 zł - przyznną emeruyturą kapitałową/.Będąc w ZUS zostałam poinformowana,że nie bedzie odliczeń,poniważ powszechny wiek emerytalny uzyskałam w 2010 rok- a tu odliczyli. Jest to nowość.
      Ale jak wyszło więcej,niż po stawce bazowej to w tej chwili nic nie tacę.Co dalej nic nie wiadomo.Zus upiera się,że nie będzie płacił zaleglych emerytur - tak również twierdą w Departamencie.
      Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgodzić trzeba.
      Jeszce raz dziękuje Ci moja imienniczko za podjęcie tego tematu.Dużo mi pomogłaś ,uspokoiłaś,skonsultowałam się jeszcze z radczynią i jestem jakoby w kawałku.Co będzie to wielka niewiadoma.
      Pozdrawiam i życzę duzo zrowia ,pomyłśności oraz uśmiechu kazdego dnia.
      Tereska.

      Usuń
  37. Wzrosło zainteresowanie blogiem zauważyłam 125 osób wg licznika on-line

    OdpowiedzUsuń
  38. A ja (lat 62 , nadal prcuję) już w grudniu złożylam RP7 i wniosek o doliczenie stażu pracy za rok 2012 i do dziś nie mam na to odpowiedzi. Napisałam zażalenie w tej sprawie, bo przecież dawno minęły wszelkie terminy. Nadal cisza. Dostałam jedynie decyzję odnośnie marcowej waloryzacji, ale słowa nie ma o przeliczeniu, o które wnosiłam, a kwota emerytury jest powiększona tylko o 4 % waloryzacji. Czy trzeba się wybrać do ZUS z granatem, by dostać w końcu choćby odpowiedź? Macie inny pomysł? Kama

    OdpowiedzUsuń
  39. W jakim mieście ZUS ?Wzięła Pani potwierdzenie złożenia dokumentu na kserokopii ?

    OdpowiedzUsuń
  40. Basia-Rok ur.1953-pierwsze naliczenie 2010 ,nadal pracuję-bieżące odwieszone-zaległe wygrane w SO -apelacja ZUS do SA.Wynagrodzenie w ostatnich 3 latach wyższe od lat ujętych do przyznania emerytury.Moje pytanie-Czy mogę ponownie wystąpić do ZUS przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową i wyższym wskaźnikiem .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Barbaro, może Pani przy wyższym ŚREDNIM wskaźniku z uwzględnieniem tych dodatkowych 3 lat wystąpić o przeliczenie swojej wcześniejszej, liczonej na starych zasadach, emerytury.

      Kiedy warto to zrobić? W zakładce tej oraz w informacjach przeklejonych wyżej z innych wątków przez Panią Jot w tej sprawie, poddano w rozmowach kilka kwestii - nie wszystkie jeszcze – na które należałoby zwrócić dodatkowo uwagę składając swój wniosek o przeliczenie w bieżącym roku (lub nie). W wielu przypadkach podejmowanie indywidualnych decyzji w sprawach przeliczeń nie odpowiada decyzjom większości - nawet w bardzo podobnych albo bardzo zbliżonych sytuacjach - ponieważ każdy z nas miał dotąd i będzie miał w przyszłości inny od innych osób wskaźnik w różnych swoich latach i różne między tymi latami następowały i będą następować jeszcze relacje i wahania - na plus albo na minus - między rocznymi czy też średnimi (z 10 lub 20 lat) wskaźnikami. Czasami wystarczy zmienić okres albo nawet wariant (z 10-letniego na 20-letni) albo też można złożyć nie wszystkie a jedynie niektóre lata do swojego przeliczenia, a już wynik przeliczenia (a co za tym idzie i nasze plany, co do przyszłych przeliczeń w kolejnych latach) u każdego z Państwa mogą być bardzo różne.

      Z.K.

      Usuń
    2. Dodatkowe pytania w kwestii przeliczania swoich wcześniejszych emerytur od nowych kwot bazowych (lub nie) powinny sobie zadać jednocześnie osoby ur. po 31.12.1948 r., które w międzyczasie (od wejścia w życie w styczniu 2009 r. nowych przepisów) nabyły prawo do zupełnie innych, nowych emerytur o symbolu ENM albo ENP - kobiety (a ENMS – mężczyźni) i które to osoby na swój wniosek złożony po 31.12.2008 r. o ich przyznanie, miały przyznawane, pobierały a potem im zawieszono te właśnie (j.w.) emerytury.

      Dawane na tym blogu porady dotyczące przeliczeń dla jednych grup emerytów wcale nie zaskutkują tym samym mechanizmem corocznych przeliczeń - np. po zmianie zarobków od nowych kwot bazowych - u tych innych. Warto o tym także pamiętać.

      Z.K.

      Usuń
    3. Warto przy tym wspomnieć jeszcze i o tym, że w przypadku pobierania nowych emerytur ENP jako wyższej u wielu osób, nic nie stoi na przeszkodzie do przeliczania od nowych kwot bazowych tych poprzednich (liczonych na starych zasadach) wcześniejszych emerytur. Może się okazać, że po kolejnym przeliczeniu można będzie - wymiennie - przez jakiś okres czasu pobierać znowu tę pierwszą (korzystniejszą po przeliczeniu) a jednocześnie droga do kolejnych ich zamian - w przypadku corocznego dodawania składek na konto i ubywania życia (do tej drugiej) albo po przeliczeniu od nowych kwot bazowych (tej pierwszej) - nadal będzie otwarta w zależności od tego, która z tych dwóch emerytur (w miesiącu przeliczenia) wyjdzie wyższa.

      Z.K.

      Usuń
    4. A czy napewno z emerytury kapitałowej można przejść na emeryturę na starych zasadach ? Chyba to niemożliwe ?

      Usuń
    5. Najpierw trzeba było mieć przyznaną wcześniejszą na starych zasadach, potem po 31.12.2008 r. ubiegać się i mieć przyznaną emeryturę ze składek i kapitału na nowych zasadach.

      Bardzo dużo kobiet ur. między 1.10.49 a 31.12.52 r. o takie emerytury wystąpiło i odkąd były dla nich te najkorzystniejsze zasady tj. przed 31.12.2012 r. pobierają je jako wyższe do tej pory. Łatwo je odróżnić, bo to emerytury z literami ENP przy numerze na decyzji.

      Te przyznane dwie emerytury można wciąż sobie zamiennie pobierać, jeżeli w wyniku danego przeliczenia któraś z nich wyszłaby akurat wyższa od tej drugiej. Obie emerytury przelicza się na innych zasadach i w różnym czasie, stąd właśnie te możliwe zamiany na pewne okresy - do kolejnego przeliczenia którejś np. z tytułu pracy, zarobków na Rp-7 lub zgromadzonych na koncie składek z tytułu swojej pracy.

      Z.K.

      Usuń
  41. Czy w odwołaniu od decyzji ZUS do SO podajemy kwotę zaległej emerytury brutto za cały okres ?
    W innej zakładce są podpowiedzi, ale jedni piszą że podaje się kwotę inni że ZUS sam wyliczy , bardzo proszę o informację pozdrawiam Irena z Lubuskiego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja nie podaję ,bo tego nie dotyczy odwołanie do SO. Wyliczę sobie kwotę brutto i netto ( miałam zmniejszaną )i w razie ewentualnego takiego pytania w sądzie -na kartce będę miała sumę (oczywiście bez odsetek ).Jest to łatwe do wyliczenia bo wszystko jest w przysyłanych decyzjach. ( 5 x kwota za m-ce 2011/12 i 8 x kwota za 2012 ( od marca ) + 2/3 kwoty za listopad 12.)
      Alicja 2

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo

      Usuń
  42. Jestem na wcześniejszej emeryturze i nadal pracuję. Dostałamw marcu waloryzację za 2012 . W kwietniu złożę do ZUS wniosek o doliczenie I kw. 2013 roku oraz Rp-7 za 2012 rok i mam pytanie:
    czy ZUS przeliczy mi podstawę wymiaru emerytury z nową kwotą bazową (mam wyższy wskażnik) od tej już zwaloryzowanej w marcu 2013 roku emerytury ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mnie to interesuje...

      Usuń
    2. Rozumiem, że w marcu była tylko decyzja ale jakiś wniosek złożony musiał być wcześniej? W marcu b.r. zastosowano u Pani do emerytury dwie waloryzacje - z marca 2012 i z marca 2013. Co to był za wniosek i kiedy złożony? Czy dotyczył tylko wznowienia? Jaka jest w ostatniej decyzji zastosowana kwota bazowa (najlepiej byłoby podać tu tę kwotę). Jakie dziesięciolecie służyło do ostatniego przeliczenia (czy np. do 2011 włącznie)?

      Nie podejmuję się udzielać odpowiedzi w sprawach, znając jedynie kilka ich szczegółów. Po ewentualnym uzupełnieniu, dopiszę.

      Z.K.

      Usuń
    3. decyzja marcowa dotyczyła chyba waloryzacji z 2013r, a nie z 2012r.
      A poza tym nikt przecież nie składa wniosku o waloryzację, bo jest to robione "z urzędu"

      Usuń
    4. naturalnie, że waloryzacja jest z urzędu a nie na wniosek - ale ja pytam o co innego (znając życie, po wyroku można było mieć różne warianty) - były już na ten temat pytania na blogu - w czasie, kiedy waloryzacja za 2012 r. była w trakcie zawieszenia emerytur, jedni ją mieli już w 2012 r. bo np. składali wnioski o przeliczenia w czasie zawieszenia a inni nie i dopiero mają ją zastosowaną po wyroku TK pod koniec ubiegłego roku albo dopiero w tym

      pamiętajmy, że nie wszyscy pisali o wznowienie wypłaty jeszcze w ubiegłym roku - niektórzy dopiero się dowiedzieli niedawno

      wolę się zawsze upewnić o sytuacji danej osoby a potem dać pełną odpowiedź z uwagi na to, iż na blogu czytają te pytania i odpowiedzi pewnie i inni emeryci, którzy nie znając dokładnie przepisów, mogą zastosować jakąś skrótową odpowiedź do siebie w nie zawsze identycznej sytuacji

      Z.K.

      Usuń
    5. Zaszła pomyłka z mojej strony - oczywiście chodzi o waloryzację za 2013 rok, proszę o odpowiedż na poyższe pytanie:.

      Usuń
    6. Jeżeli w marcu 2013 zwaloryzowana została emerytura, która miała dotychczas kwotę bazową sprzed marca 2013 r. to na złożony po 28.02.2013 r. (czyli również w kwietniu b.r.) wniosek o przeliczenie (jeżeli tylko średni wskaźnik z 10 lub 20 lat wzrośnie), emerytura będzie przeliczona od nowej "marcowej" kwoty bazowej ale nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek taki zostanie do ZUS złożony.

      Dotyczy to emerytur liczonych na starych zasadach, do których kwota bazowa ma zastosowanie.

      Z.K.

      Usuń
    7. Bardzo dziękuę o to mi chodziło. Jestem na wcześniejszej emeryturze( powszechna w grudniu 2013 r.- doliczyli 3 miesiące).

      Usuń
  43. emerytura naliczona w 2008r, zawieszona od listopada 2011r,a teraz odwieszona, brak decyzji o zaległych - nadal pracuję.( ur,1953r ).W marcu złożyłam Rp 7 wraz z wnioskiem o waloryzację mojej emerytury i otrzymalam 75 zł netto.Też się martwiłam czy nie policzą po nowemu.Odnośnie decyzji o zaległe w ZUSie powiedzieli, że wkrótce będą decyzje odmowne, a czekam już ponad dwa miesiące.
    Magda z Płocka








    OdpowiedzUsuń
  44. Witam!
    Jestem emerytką od 2010r. - emerytura przyznana na dotychczasowych zasadach /rok ur. 1950r./ -wysokość wskaźnika z ostatnich 10 lat tj. 2000r. - 2009r. przy przyznawaniu emerytury w 2010r wynosiła WWPW- 116.16%. Nadal pracuję, emerytura zawieszona od 01.10.2011r wznowiona od 22.11.2012r.
    Analizując swoje Rp7 z lat 2010-2013r. nasuwają mi się takie przemyślenia i pytania, na które oczekuję odpowiedzi :
    1- gdybym dostarczyła Rp7 z 2010r. do ZUS to średni wskaźnik podwyższyłby się do 119,25% i czy na mój wniosek organ rentowy może na nowo przeliczyć podstawę wymiaru emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej, na zasadach określonych w art. 110 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity, Dz.U. z 2009, Nr 153, poz. 1227 ze zm.).;
    2- zarobki z roku 2011 i 2012 w moim przypadku niestety wystawione na jednym druku Rp7, po głębszej analizie, planuję zostawić sobie „w rezerwie” do przeliczenia emerytury w 2014r z nowszą kwotę bazową, bo lata 2011+ 2012+2013 podwyższą średni wskaźnik do ok.126,23% ( w 2011r wskaźnik 141,05%, w 2012r. -123,48% w 2013r prawdopodobnie 100%)
    Moje pytanie do Was – czy w moim przypadku z uwagi na wyższy średni wskaźnik WWPW ,mogę dwukrotnie składać wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z zastosowaniem nowej kwoty bazowej tj. w 2013 r i w 2014 r, czy mam złożyć RP-7 za 2010 - 2012r. tylko w 2013r. Przypuszczam, że moje wynagrodzenie w 2013 będą oscylowało w granicach średniej krajowej, stąd moja obawa że w 2013 r. średni wskaźnik będzie niższy niż w 2011 i 2012. Z tej analizy wynika, że w 2014r nie mogłabym się starać o przeliczenie podstawy wymiaru z zastosowaniem nowej kwoty bazowej.
    Dziękuję za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W momencie składania wniosku wpisuje się /podane są warianty z 10 lat, z 20 lat i najkorzystniejszy wariant/ wybiera się najkorzystniejszy.Oznacza to ,że ZUS przeliczy wszystkie warianty a ma obowiązek zastosować najkorzystniejszy dla emeryta.

      Usuń
  45. Drodzy blogowicze.
    Otrzymałam z ZUS decyzję odmowną odnośnie zawieszonej emerytury.W uzasadnieniu podano:
    Zgodnie z art.190 ust.3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i z tym dniem następuje utrata mocy obowiazującej aktu normatywnego,którego dotyczy orzeczenie Trybunału.
    Wobec powyższego Zakład odmówił uchylenia decyzji z dnia 29-09-2011 w części ,w jakiej decyzja ta dotyczy zawieszenia prawa do emeruytrury za okres od dnia 01-10-2011 do dnia
    21-11-2012r.co oznacza brak podstaw do wypłaty wyrównania emerytury zawieszonej w tym okresie.
    Pouczenie.Od decyzji służy odwolanie do Sądu Okregowego -
    Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za posrenictwem ZUS w terminie miesiaca od dnia doręczenia decyzji.
    To wszystko. Proszę o odpowiedz.
    Tereska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postąpić zgodnie z pouczeniem i pilnować terminu - 1 miesiąc.

      Usuń
  46. Pani Tereso nie jest Pani pierwszą osobą ,której tak odpowiedziano.A co robić ?- nie wiem.EWA

    OdpowiedzUsuń
  47. Postów jest tak dużo,że nie mam mozliwości ich wszystkich przeczytać.Pewnie wśród nich jest tez odpowiedż na moje pytanie,ale ..
    mam pytanie;POBIERAM WCZEŚNIEJSZĄ "ODWIESZONĄ" EMERYTURĘ,KTÓRA JEST POMIEJSZONA O KWOTĘ 528pln.W SIERPNIU OSIĄGNĘ WIEK EMERYTALNY I NIE ZAMIERZAM ROZWIĄZYWAĆ UMOWY O PRACĘ.Czy ZUS dalej będzie pomniejszał emeryturę o tą kwotę,czy mu muszę wystąpić do ZUS o zaprzestanie dokonywania potrącenia w związku osiągnięciem wieku emerytalnego?EWA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS z urzędu w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego powinien zaprzestać zmniejszania emerytury ale czy to zrobi to trzeba sprawdzić samemu.Tam pracują ludzie którzy też się mylą więc wszystko jest możliwe.HS.
      A dla pani Tereski: proszę w zakładce: wzory pism poszukać wzoru odwołania i w nim dopisać swoje dane i wysłać do Sądu Okręgowego za pośrednictwem swojego oddziału ZUS w terminie miesiąca od otrzymania odmowy

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedż.Myślę,że ZUS powinien rownież przysłać nową decyzję z ponownym wyliczeniem emerytury,ale jak zwykle trzeba wszystkiego dopilnować i ewentualnie interweniować.EWA

      Usuń
    3. EWA, ZUS nic nie zrobi za Ciebie.W miesiącu w którym kończysz 60 lat powiadom o tym fakcie ZUS.Ja tak zrobiłam i mi wyliczyli na nowo i zaczęli wypłacać pełna emeryturę było to w 2011.r.Musisz wziąć pod uwagę również to,że nie będzie to pełna emerytura od sierpnia tylko w związku z nowymi przepisami doliczą CI z tego co wiem 3 miesiące i pełną emeryturę dostaniesz 3 miesiące póżniej./reforma kobiety do 67 r./.
      Pozdrawiam
      BASIA

      Usuń
    4. BASIU,zle się wyraziłam.W sierpniu nabędę prawo do emerytury(2 m-ce doliczyłam zgodnie z nową ustawą wydłużającą wiek emerytalny). Oczywiście zawiadomię o tym ZUS,ale niepokoi mie post z godz.7:55.Autor pisze o niekorzystnym przeliczeniu,o potrącaniu z kapitału ,na ktory cały czas odprowadzam składkę.ZUS tak naprawdę duzo nie kosztuje moja emerytura,bo zostawia sobie 528pln + składka.Myślę ,że emerytura już raz wypłacona w kwocie x,nie moze być obniżona.
      Ale u nas wszystko jest możliwe..
      EWA

      Usuń
    5. EWA. Wiem ,że obojętnie kto , kiedy i jak by nie liczył to Twoja emerytura nie może być niższa niż to co masz w tej chwili,czyli emerytura wcześniejsza.
      Także jak skończysz 60 lat to ZUS przeliczy Twoją emeryturę na różne sposoby i dostaniesz opcję korzystniejszą nie mniej niż masz.
      Pozdrawiam
      BASIA

      Usuń
  48. EMERYCI DOSTANĄ ZALEGŁE WYPŁATY DZIĘKI SENATOROM
    Artykuł w Gazecie Prawnejnr 71 z dnia 11 kwietnia 2013r.
    Senat przygotuje projekt ustawy umożliwiający wypłatę świadczeń zawieszonych między 01.10.20011. a 22.11.2012r. kiedy wszedł w życie wyrok Trybunału Kostytucyjnego.To bardzo dobra wiadomość. ZUS do tej pory konsekwentnie odmawia wypłaty zaległych emerytur za okres ponad roku.- zauważa Marian Strudziński, radomski pracujący emeryt, który zainicjował ogólnopolską akcję walki w sądach z ZUS.Podkreśla, że orzecznictwo jest bardzo zróżnicowane, ale nawet jeśli świadczeniobiorca wygrywa sprawę, to i tak później trzeba się liczyć z kasacją takiego wyroku. Jeśli będzie ustawa, to wszystkie osoby otrzymają rekompensatę. Wczoraj senacka komisja ustawodawcza oceniając sposób wykonania wyroku TK z dnia 13.11.2012r. (sygn.akt K 2/12, jednogłośnie uznała, że należyprzygotować projekt ustawy, który będzieregulować zasady wypłaty rekompensaty za zawieszenia emerytur, począwszy od 01 października 2011r.aż do czasu skutecznego odwieszenia świadczenia.Chgodzi o osoby, którym ZUS wstrzymał wtedy wypłaty, bo nie zwolniły sie z pracy choćby na jeden dzień i kontynuowały zatrudnienie. Wczoraj senatorowie jeszcze nie wiedzieli w jaki sposób mają ustalić końcowy termin przekazywania rekompensat. W zależności od sposobu dochodzenia prawa do odwieszenia terminu wypłaty wypłaty świadczeń emeryci będą mieć inne daty przywrócenia uprawnień do nich. Dlatego wspomnianą datę końcową ustali senackie biuro legislacyjne. Taki projekt jest konieczny.Musimy tylkozastanowić, w jaki sposób zrekompensować utrate dochodów osobom, które rozwiązały stosunke pracy z dotychczasową firmą- zauważył senator Bogdan Paszkowski(PiS). Senacka komisja ustawodawcza postanowiła sie zająćsprawą zawieszonych emerytur ze względu na to, że do tej pory rząd nie przygotował żadnego projektu ustawy umożliwjaącej wypłaty tych świadczeń. ZUS zaś nie ma podstaw do ich przyznania. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po otrzymaniu odpowiedzi z Rządowego Centrum Legislacji, że problem świadczeń za okres wsteczny można rozwiązać tylko na drodze ustawowej, wpisało ten projekt do harmonogramu prac.Przygotowanie senackiej nowelizacji będzie jednak trwać krócej, bez konieczności przeprowadzania konsultacji.-wskazał senator Piotr Zientarski (PO),przewodniczący komisji ustawodawczej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu przeczytałam mec.Marcina Hołówki prawne uzasadnienie o konieczności wypłaty zaległych emerytur,aż tu nagle to tego potrzebna jest USTAWA."Senacka komisja ustawodawcza postanowiła sie zająćsprawą zawieszonych emerytur ze względu na to, że do tej pory rząd nie przygotował żadnego projektu ustawy umożliwjaącej wypłaty "- MOŻNA MIEĆ PRETENSJĘ DO PANA PREZYDENTA,KTORY OBIECYWAŁ PODPISUJĄC USTAWĘ BUDŻETOWĄ,REKOMPENSATĘ OSOBOM POKRZYWDZONYM.TAK BYŁO!EWA

      Usuń
  49. Mam pytanie i proszę o rozwianie moich wątpliwości: otóź moja , odwieszona po wyroku TK, emerytura nie została zwaloryzowana na dzień 28.02.2012 r.(chodzi o te 71 zł).
    20 marca 2012 roku złożyłam Rp-7 za 2011 rok i ZUS przeliczył mi podstawę wymiaru emerytury z nową kwotą bazową (od 1.03.2012r).
    Czy te 71 zł to już w tym przypadku mi nie przysługuje ? Czy nie powinno być wcześniej (przed przeliczeniem )doliczone do emerytury te 71 zł i dopiero od tej kwoty dokonane przeliczenie ? Wcześniejsze przeliczenia były po dodaniu waloryzacji, czy coś w 2012 roku się zmieniło - jeszcze zechcą zwrotu za 2009 i 2010 rok ?

    OdpowiedzUsuń
  50. Małgosia z Łodzi11 kwietnia 2013 16:01

    Pani Anno,

    Przeliczenie od 1.03.2012 z nową kwotą bazową wyklucza waloryzację w tym samym roku. Albo jedno albo drugie. Przeliczenie z nową kwotą bazową oznacza, że ma już Pani emeryturę przeliczoną "od nowa" wg najnowszego wskaźnika, jaką jest nowa kwota bazowa obowiązująca od 1.03.2012 i nie ma już czego waloryzować. Natomiast w tym roku 2013 waloryzacja 4% jak najbardziej się należy.
    Pozdrawiam

    Małgosia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, teraz mam pewność że wszystko w porządku

      Usuń
    2. Pani Małgosiu,
      ale gdyby Rp-7 z wnioskiem był złożony w kwietniu to byłoby i jedno i drugie, prawda?
      Pozdrawiam, Teresa

      Usuń
    3. Małgosia z Łodzi12 kwietnia 2013 23:35

      Pani Tereso,

      jeżeli złożymy Rp-7 w kwietniu,ale nie udało nam się podwyższyć wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, to możemy złożyć kwartalne zaświadczenie o doliczenie stażu i wtedy marcowa waloryzacja zostaje "utrzymana" a staż doliczony i emerytura trochę wzrośnie. Jeżeli zaś uda nam się podwyższyć wwpw, to wtedy emerytura jest przeliczona na nowo od nowej kwoty bazowej, zarówno część socjalna, jak i stażowa i ta "nowa" emerytura nie jest już waloryzowana. Proszę przeczytać wpisy w tej zakładce od początku.

      Pozdrawiam
      Małgosia

      Usuń
  51. To może teraz skoro emerytury zawieszone po stworzeniu przez Senat ustawy zostana wypłacone zajmiemy się nami kobietami urodzonymi w 1953 roku i przechodzacymi na emerytury powszechne w 2013 roku.Mam na mysli niekorzystnym przeliczeniu jej w zwiazku z osobami ,ktore przebywaly na wczesniejszych emeryturach co bylo im dane przywilejem a teraz potracane z kapitalu poczatkowego!!!!kiedy zmieni się ustawa i zostana nam emerytury jeszcze raz przeliczone a aktualne wycofane!!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szukali oszczędności i złodziejskim sposobem wyrwali emerytom (wczesniejszym) pieniądze z konta.Teraz emerytury wg. zreformowanych zasad będą mniejsze, choc na blogu ktoś napisał,że nawet po odliczeniu pobranych kwot wyszło mu więcej o kilkadziesiąt złotych.

      Usuń
    2. PO-PSL tę ustawę zrobili pod swoich: wyłączyli z niej posłów i senatorów, a swoi zwolnili się na jeden( fikcyjny) dzień i biorą nadal emeryturę plus diety lub pobory, Tak się kręci lody, a Ty zwykły emerycie płać podatki na ich gaże i czołgaj się po sądach....i jeszcze napuszczają na Ciebie służalcze media, które mają nas dzielić: przed czy po.

      Usuń
  52. Bardzo bardzo jestem tym zainteresowana. S 1953

    OdpowiedzUsuń
  53. Przyłączam się :)
    Też jestem z 1953r. (maj)
    pozdrawiam, Maria

    OdpowiedzUsuń
  54. Obecnie czekam na decyzje ja przechodze 25.04.2013 i bylam 38 miesiiecy na wczesniejszej i jedniczesnie pracowalam przez 16 miesiecy poki nie stracilam pracy -a stracilam ochrone.Jak otrzymam decyzje to podziele sie z wami.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  55. A o co chodzi z tym przeliczeniem emerytury po 30 miesiącach na wniosek. Ja już jestem na emeryturze ,wygrana o zaległe w SO czy mam wysłać taki wniosek.Napiszcie
    pozdrawiam Gosia

    OdpowiedzUsuń
  56. To dotyczy rocznika przed 1948 pracujac 30 miesięcy na wniosek mozna było sobie przeliczyc wg nowej kwoty bazowej.Natomiast nie dotyczy rocznikow po 1948 tak poinformowała mnie pani w ZUS-ie.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ZUS nie chce tego uznawac, ale po zaskarżonej decyzji sądy orzekają,że młodsi też mają do tego prawo!
      Można zapoznac się z tym wyrokiem:
      III AUa 699/12 Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2012 r.
      Z uzasadnienia:
      (...)
      Osoby, które po przyznaniu emerytury według starego systemu emerytalnego, tj. według zasad z art. 46 u.e.r.f.u.s., złożą wniosek o przeliczenie świadczenia w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego i kontynuowaniem ubezpieczenia, mają prawo do przeliczenia świadczenia również według starych zasad...
      pozdr. Teresa

      Usuń
    2. Jednak przez te 30 miesięcy nie wolno pobierać emerytury, a nam je odwieszono i pobieramy i już się nie załapiemy dobrze myślę ?

      Usuń
    3. Anonimowy 10:33 dobrze myślisz, praca przez 30 m-cy bez pobierania emerytury , pozdrawiam Irena z Lubuskiego










      Usuń
    4. Pisząc wyżej myślałam o tzw. prezydenckiej ustawie "Od 1 października 2011 r. obowiązuje tzw. prezydencka nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Wprowadziła ona specjalne zasady przeliczania emerytury dla osób, które od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. na podstawie wtedy obowiązujących przepisów nie rozwiązały stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcom a jednocześnie otrzymywały świadczenia z ZUS.Z nowych regulacji mogą jednak skorzystać wyłącznie ci ubezpieczeni, którzy do końca września tego roku pobierali emeryturę, łącząc ją z pracą zawodową, a dopiero od 1 października wybrali zatrudnienie. Nowe przepisy – dotyczące ponownego ustalania wysokości emerytury po przepracowaniu 18 miesięcy, tym się różnią o tych obowiązujących dla pozostałych emerytów łączących pracę zawodową z pobieraniem emerytur, że ta ostatnia grupa ma prawo wyłącznie do ponownego przeliczenia emerytury, lecz dopiero po przepracowaniu 30 miesięcy. W przypadku osób korzystających z tzw. prezydenckiej ustawy, osoby te nie mogą pobierać w tym okresie emerytury."pozdrawiam

      Usuń
    5. Moja odpowiedź dotyczyła kwestii poruszonej przez Marię (anonimowy 13 kwietnia 2013 14:44), a sprawa 18 miesiecy to inna "bajka", która w obecnej sytuacji nie ma racji bytu.
      Teresa

      Usuń
    6. Tereso, gdzie znależć ten wyrok IIIAua 699/12 Wchodzę na stronę orzeczeń sądu apelacyjnego we Wrocłąwiu i tam takiego wyroku nie ma.
      Barbara

      Usuń
    7. Tereso!
      Jesteś wielka!

      Barbaro!
      Skopiowałam sygnaturę, wkleiłam w Google, dopisałam Wrocław i... proszę nacisnąć:
      http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155000000001521_III_AUa_000699_2012_Uz_2012-08-09_001

      Jot

      Usuń
    8. Tereso,Jot dziewczyny jesteście świetne. Serdeczne dzięki.
      Pozdrawiam
      Barbara R

      Usuń
  57. Może ktoś coś wie: czy ta ustawa dot. wcześniejszych emerytów, która weszła
    1 stycznia 2013 roku (odliczenie od kapiłału pobranych od 2009 roku emerytur) jest zaskarżona, przez kogo i wogóle czy coś na szczeblu wyższym robione jest w tym kierunku ?

    OdpowiedzUsuń
  58. Z tego co czytalam art z 15.03.2013 czy niekorzystne przeliczenie emerytur trafi do TK Rzecznik Praw Obywatelskich skierowal do ponownego rozpoznania przez Ministerstwo Pracy w zwiazku z tysiacami skarg jakie złozyli emeryci ale do tej pory cisza.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  59. Czy istnieje jakieś comiesięczne dodatkowe świadczenie do emerytury w przypadku osoby, u której obecnie wystąpiła choroba zawodowa(osoba na wcześniejszej emeryturze,bez rozwiązania umowy o pracę, na pełnym etacie).

    OdpowiedzUsuń
  60. Proszę o opinię:

    1. Emerytura nauczycielska przyznana 1 marca 2010 r. - WWPW – 180%.Emerytura została zawieszona z dniem przyznania w związku z zatrudnieniem i przychodem powyżej 130%.
    2. W czerwcu 2012 r. złożyłam wniosek o odwieszenie emerytury i przeliczenie świadczenia wg kwoty bazowej 2012 r. – 2.974,69 oraz uwzględnieniem dodatkowego stażowego.
    Decyzja ZUS z dnia 22 czerwca 2012 r. odmowna- pozostawanie w zatrudnieniu, brak rozwiązania wszystkich stosunków pracy.
    3. W grudniu 2012 r. złożyłam ponownie wniosek o odwieszenie emerytury w związku z wyrokiem TK,powołując się również na wniosek z czerwca 2012r.dotyczący przeliczenia.

    Moje pytania:
    1. Dokonując przeliczenia emerytury zgodnie z art.110ustawy emerytalnej,czy konieczne jest uwzględnienie dochodów z okresu 2010-2011, a jeśli tak, to czy w całości z owych dwóch lat?
    Pierwszy WWPW z lat 2000-2009 wynosił 180%
    Przeliczony WWPW z lat 2002-2011 wyniósł 165% i jego zastosowanie powoduje poważne obniżenie przeliczonej kwoty emerytury.
    Nadmieniam, że ZUS zastosował jeszcze inne rozwiązanie: waloryzację kwoty z 1 marca 2010 r. z I decyzji – najmniej korzystną dla mnie.

    2. Czy przeliczając mi wyrównanie za listopad i grudzień powinno się wziąć pod uwagę realne dochody z tych m-cy, czy można zastosować rozwiązanie średniomiesięczne z 2012 r. ?
    W oddziale ZUS-u wzięto pod uwagę to pierwsze rozwiązanie, chociaż jest ono dla mnie mniej korzystne.

    3. Czy istnieje możliwość pobierania emerytury co miesiąc przekazując kwotę nadwyżki wynagrodzenia powyżej górnej kwoty granicznej (130%) na FUS ?
    W oddziale ZUS-u proponują mi rozliczenie na koniec roku.

    OdpowiedzUsuń
  61. A ja mam takie pytanie :
    Wyliczyłam zaległe i nie wiem, czy dobrze. Głównie dlatego, że wyszło mi strasznie dużo, ale to chyba tak jak z PITami, nigdy tyle nie widziałam na koncie, co mam naliczone...
    Policzyłam każdy miesiąc po kolei w kolumnach:
    1.wys. świadczenia z decyzji ZUS
    2.odsetki od 1. (kalkulator ZUS)
    3. razem
    4. pomniejszenie (>70%)
    5. kwota zaległa = 3-4
    Dodałam kwoty z poszczególnych miesięcy.
    Podatek będzie naliczony przy wypłacie, więc teraz go nie liczę.
    Nie wiem, czy to dobrze. Proszę o komentarz.

    OdpowiedzUsuń
  62. Baszka, zrobiłam tak samo i mam nadzieję,że dobrze.Kwota mnie za bardzo nie oszałamia ale to szczegół /hahaha/ Swojej kwoty się nie bój przecież życie przed Tobą tak do 100 lat jest jeszcze sporo.
    Pozdrawiam
    Barbara

    OdpowiedzUsuń
  63. Mam pytanie jak dalej postapić??Na dniach otrzymam nowa decyzje z ZUS o przyznaniu emerytury powszechnej .Z rozmowy wynika,że jest duzo nizsza niz obecna wczesniejsza poniewaz potracono mi za pobieranie wczesniejszej przez 38 miesiecy.Mam 30 dni na odwolanie ,ale do kogo? skoro nie ma jeszcze decyzji ministerstwa pracy o zmianie!nie wiem co robic mam 30 dni na odwolanie.Moze ktos cos doradzi-czy moze czekac????pazdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  64. Nie czekać, tylko wycofać ten wniosek.

    OdpowiedzUsuń
  65. Decyzja jest przygotowana i pozostaje przy korzystniejszym przeliczniku czyli przy obecnej wczesniejszej emeryturze .Chodzi tylko o to iz sadziląm ,ze skorzystam przy przejsciu na powszechna i skorzystalabym gdyby mi nie potracono pobranych wczesniejszych emerytur.No nic musze czekać aż coś sie zmieni dzieki naszym staraniom.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można tylko poczytać decyzję i w terminie 30 dni od doręczenia cofnąć WNIOSEK, aby umorzyli postępowanie w tej części.
      Gdyby kiedyś zmieniły się przepisy, to droga otwarta.
      Taką zamianę emerytury można zrobić tylko jeden raz, więc po przeczytaniu nowej decyzji lepiej wniosek cofnąć.

      Usuń
  66. Czy to pewne ?jak ja otrzymam to sie odezwę.Dziekuje bardzo i pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  67. Mam pytanie,może ktoś z Państawa poradzi.Moja koleżanka w wyniku redukcji etatów musiała przejść na wcześniejszą eleryturę.W tym roku w czerwcu osiągnie ustawowy wiek emerytalny .Czy powinna ten fakt zgłosiś do ZUS i poprosić o ponowne przeliczenie emerytury?Czy to przyniesie jakiś zysk?A może nie warto zawracać sobie głowy?W imieniu emerytki Basi-EWA

    OdpowiedzUsuń
  68. Samego faktu osiągnięcia wieku powszechnego nie musi zgłaszać, chyba , że chce wystąpić o tzw. emeryturę powszechną. Przeliczenie emerytury może okazać się korzystne ( tak jest w moim przypadku). Jeżeli emerytura tzw. powszechna, liczona po nowemu będzie niższa to ZUS będzie wypłacał tę korzystniejszą , czyli wcześniejszą. W każdym razie nic nie straci, a może skorzystać. H2

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. H2 -dziękuję za odpowiedz.Poradzę jej złożyła wniosek do ZUS o wyliczenie emerytury powszechnej.Może coś zyska?Pozdrawiam Ewa

      Usuń
  69. Złożyłam w kwietniu do ZUS wniosek o doliczenie I kw. 2013 r. oraz Rp-7 za 2011 i 2012 r. z prośbą o przeliczenie podstawy emerytury (mam wyższy wskażnik), ale ZUS tylko doliczył mi I kw., a z przeliczeniem mam czekać aż do zwrotu akt z sądu ( w maju mam sprawę w SA) - czy to prawidłowe ? sprawa będzie się ciągnąć i co dopiero za rok, dwa mi przeliczą ? Bardzo proszę o podpowiedż co z tym robić: pójść, złożyć jakieś pismo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje dokumenty są cały czas w sądach od października 2011 r. Na każdy mój wniosek o przeliczenie lub doliczenie stażu, dodatkowego wynagrodzenia otrzymywałam z ZUS (Łódź) informację, iż muszą wypożyczyć dokumenty z sądu, co spowoduje opóźnienie w ich decyzjach. Trzeba jednak przyznać, że po 2-3 miesiącach otrzymywałam przeliczenie lub informację, że nic te przeliczenia korzystnego nie wniosły. Akta wracały do sądów. Teraz poszły do SN (kasacja) a ja za miesiąc znowu wrzucę do ZUS kolejny kwitek z dodatkowym zarobkiem za ubiegły rok. Mam tylko satysfakcję, że ZUS się też musi nagłówkować. A te przeliczenia są tak niewielkie, że można przeżyć. Zarzucam ich co kwartał
      DL z Łodzi

      Usuń
  70. Co dalej robić ???dzisiaj otrzymalam przeliczona emetyture z wczesniejszej na powszechna -jestem 1953 rocznik i jest brutto 830 zl. mniejsza anizeli wczesniejsza.Wiem,ze pozostaje mi ta ,ktora otrzymywalam do tej pory ale dlaczego zabrano mi od kapitalu poczatkowego pobrana wczesniejsza przez 38 miesiecy!!!!!!Ten przywilej mi przyslugiwal tak jak rocznikowi 1952!!!!!!!!!!!!!!!!!!gdzie sprawiedliwość !!!!!to nie rzad tylko złodzieje mam 38 lat pracy i zapracowalam sobie aby normalnie życ.Potrzebuje mądrej rady.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witam
      jestem też rocznik 53- w czerwcu będę składać o pwszechną. Pracując cały czas ( nie w budżetówce)-nawet nie uchwyciłam tej zmiany. Dopiero z bloga się dowiedziałm, że jakaś jeszcze 3 zmiana w czasie pobierania wcześniejszj nas dotyczy! Oczywiście podzielam Pani opinię. Ale przeczytałm tu na blogu,że ta sprawa jest znana rzecznikowi so i może coś się nowego urodzi?
      Alicja 2

      Usuń
  71. O jakim przywileju Pani Pisze? Kogo ten przywilej dotyczy? Przecież wiadomo było, że od 1 stycznia 2013 r. zmienią się przepisy będą odliczane wcześniej pobrane emerytury. H2

    OdpowiedzUsuń
  72. Przywilej otrzymania wczesniejszej emerytury.To dodatkowe roczniki 1952,1953,ktore mogly skorzystac jeszcze i przejść na wczesniejsza emeryture.Obecnie nowa ustawa emerytalna pokryla stara i zamiast obowiazywac od grudnia tego roku,kiedy to w wiek emerytalny bedzie wchodzil rocznik 1954-juz bez przyslugujacego przywileju zostala ustalona od stycznia.W grudniu pierwszy raz przeczytalam o potracaniu z kapitalu poczatkowego pobranych wczesniejszych emerytur lecz rocznik 1953 musial czekac na swoj czas ,aby przejsc na powszechna.A rocznik 1952 zostal obliczony do grudnia 2012-korzystnie.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda, to jest niesprawiedliwe,bo teraz kobiety rocznik 53r nie mają praktycznie prawa z przejścia na emerytury na tzw. zreformowanych zasadach.Większośc zdążyła pobierac wczesniejszą i po potrąceniu (każdy?)będzie miec mniej.
      W pogoni za oszczędnościami dla budżetu" ugotowano" rocznik 1953r.
      Czas najwyższy,by ktoś z polityków się nad tym bublem zastanowił!
      Teresa

      Usuń
    2. I m. in. dlatego ISTNIEJE KONIECZNOŚC założenia STOWARZYSZENIA !!!! Apel do emerytów z Warszawy i okolic zgłaszajcie się do Adminki - w pojedynkę niewiele osiągniemy....już mamy kilka spraw:
      1. zwrot zaległych emerytur i bezprawne działania ZUS (mnogość sprzecznych, mylących emerytów pism, decyzji...),
      2. rocznik 1953 - zabranie ustawą PO_PSL od 1.01.2013 roku możliwości przejścia na emereyturę na tzw. zreformowanych zasadach.........

      Usuń
  73. Wczoraj wyslalam skarge do Rzecznika Praw Obywatelskich i zobacze co dalej w naszej sprawie.Chodzi o sprawiedliwość a nie ktora partia to uchwalila.Na razie nie widze dobrej patrii i mam swoj rozum.Ta strona nie sluzy wypowiadaniu sie przeciwko,ktorej partii jesteśmy tylko o naszych sprawach życiowych co dalej robimy?Stowarzyszenie przydaloby sie ,ale to musza byc osoby blisko mieszkajace i stanowcze,a my sie nie znamy i mieszkamy z dala od Warszawy.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgadzam się z Tobą, że nie ważne które partie to uchwalają, bo to świadczy o poszanowaniu przez te partie (ich członków) Konstytucji i Prawa i to jest bardzo ważne - decyduje o tym czy mamy państwo prawa czy państwo KOLESI, którzy robią dobrze tylko swoim- senatorów i posłów zawieszenie emerytury nie dotyczy, kolesi też- zolnili się na 1 dzień i dalej biorą pensję i emeryturę, a my POZA układów jesteśmy ciągani po sądach i poniżani. Tego nie robią krasnoludki tylko rządzący.

      Usuń
  74. Czy mogę mieć prośbę do Adminki? Czy można schować starsze komentarze lub jakoś je podzielić, w zakładkach "przegrane" , "wygrane", "wypłacone" bo nie sposób się dostać na ostatnie posty. Czekam i czekam na załadowanie :( Barbara

    OdpowiedzUsuń
  75. Za 10 dni uprawomocni sie decyzja wydana przez ZUS o przyznaniu mi niekorzystnej emerytury powszechnej i naprawde nie wiem co mam robic?odwołac sie czy nie?jezeli nie to czy po nowelizacji ustawy bede miala mozliwosc przeliczenia jeszcze raz emerytury?jezeli tak to w tej chwili ZUS prawidlowo mi naliczyl wg obowiazujacej ustawy.Prosze niech ktos znajacy sie doradzi.Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  76. Zmienić emeryturę wcześniejszą na kapitałową można(aktualnie) tylko raz. Jeżeli wyszło niekorzystne wyliczenie to nie ma sensu się odwoływać. Przecież wyliczono z kapitału i ze składek
    Można jednak wycofać wniosek i wnosić o umorzenie postępowania w tej części.
    Wtedy, przy kolejnych zmianach ustawowych(może lepszych) będzie otwarta droga do złożenia nowego wniosku

    OdpowiedzUsuń
  77. Czy to znaczy ,że jezeli przepisy sie w przyszlości zmienia a moja decyzja bedzie prawomocna to nie bede miala mozliwosci powtornego jej przeliczenia?Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w obecnym stanie prawnym tylko raz można skorzystać z przejścia z wcześniejszej na tę , wg. zreformowanych zasad

      Usuń
  78. Dziekuje bardzo to dzisiaj jade do ZUS i wycofam wniosek o przeliczenie na powszechna pozostajac przy wczesniejszej.Mam jeszcze jedno pytanie.Ja mialam powtornie przeliczony kapital poczatkowy i mialam miec przeliczona emeryture w zwiazku z tym kapitalem kiedy osiagne wiek emerytalny.Czy moge teraz zlozyc taki wniosek skoro zostaje na wczesniejszej?? Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
  79. kapitał początkowy to jest własnie emerytura wg.zreformowanych zasad, czyli ta"nowa"

    OdpowiedzUsuń
  80. No to ladnie zlozylam pismo o wycofanie wniosku przeliczajacego emeryture powszechna i umorzeniu go w tej czesci i jednoczenie o przeliczenie wczesniejszej emerytury wg powtornie policzonego kapitalu poczatkowego ?blad i co teraz?Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  81. Czy ktoś dysponuje pozytywnymi wyrokami w sadzie apelacyjnym tych przed 2009 r .Bardzo proszę jak ktoś ma niech poda

    OdpowiedzUsuń
  82. Złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury.ZUS zawiesił go,bo moje akta znajdują się w sądzie i toczy się sprawa.Aktualnie już sprawa w SA się zakończyła,lecz zapewne ZUS złoży kasację i akta cały czas będą w obiegu sądowym.Czy można je z sądu wypożyczyć?Kto to powinien zrobić:ja dla Zusu czy sam zus.Będę wdzięczna za podpowiedż.MM

    OdpowiedzUsuń
  83. Anonimowy26 maja 2013 14:46

    Korzystne wyroki dotyczące osób, które skutecznie nabyły prawo do emerytury (złożyły wnioski o emeryturę) przed 8 stycznia 2009 r. i zrealizowały prawo do emerytury (złożyły wnioski o wypłatę świadczeń emerytalnych ) w okresie od dnia 8 stycznia 2009r. do dnia 31 grudnia 2010 r. to :
    Sąd Apelacyjny w Szczecinie
    Sygn. akt III AUa 810/12 z dnia 6 marca 2013 r.
    Sygn. akt III AUa 670/12 z dnia 22 stycznia 2013 r.
    Sygn. akt III AUa 577/12 z dnia 6 grudnia 2012 r.
    :Sąd Apelacyjny w Katowicach
    Sygn. akt III AUa 1258/12 z dia 20 marca 2013 r.
    Orzecznictwo w/w Sądów nie dzieli emerytów na tych „sprzed 8 stycznia 2009 r. i po ….”

    Biorąc pod uwagę, iż niektóre Są okręgowe i apelacyjne mają wątpliwości co do interpretacji wyroku TK , myślę że Sąd Najwyższy powinien orzec na korzyść poszkodowanych. Jednak „ktoś chyba wcześniej” powinien mieć odwagę cywilną i wyeliminować „bubel prawny” dotyczący wszystkich emerytów, którym zabrano prawo wcześniej nabyte a nie angażować Sądy i ich cenny czas pracy.

    Paula

    OdpowiedzUsuń
  84. Czy Panstwo mowicie o emeryturach zawieszonych ?czy o emerytach 2013?

    OdpowiedzUsuń
  85. Należy zadać konkretne pytanie

    OdpowiedzUsuń
  86. Chodzi mi o przeliczanie emerytur z wczesniejszych na powszechne konkretnie rocznika 1953 ,ktorzy przechodzili na wczesniejsze do konca grudnia 2008 i zostali przeliczeni po nowemu zamiast wg starych zasad.Czy w zwiazku z tym sa prowadzone sprawy sadowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie,taki temat nie jest tu omawiany.
      Przy żądaniu emerytury po osiągnieciu powszechnego wieku emerytalnego i 30 mies. ubezpieczenia- po pobieraniu wczesniejszej nie tylko rocznik 1953 ma problemy.
      ZUS nie chce zastosowac przepisów starego systemu,informując,że o taką emeryturę mogą wystapic tylko osoby urodzone do 31 XII 1948r.
      Młodszym przysługuje wg. zreformowanych zasad, czyli kapitałowa.
      Nie chcą wydac decyzji na taki wniosek, wysyłają tylko pismo informujace, od którego nie można się odwołac.
      Wniosek często samowolnie traktują jako wniosek o emeryture kapitalową i wydaja decyzje o emeryturze kapitalowej, choc takie żądanie nie było zgłaszane. Tragedia!
      Wśród orzeczeń sądowych jednak zdarzaja sie takie,które uwzgledniają żadanie i ZUS musi naliczyc "po staremu" od aktualnej kwoty bazowej,choc tylko samą częśc socjalną.

      Usuń
  87. Czy możecie Państwo pounformować jakie zapadają w sądach wroki w sprawie wypłaty zaległych emerytur od 1 pażdaiernika 2011 do 21 listopada 2012r.Mam zawiadomienie na rozprę w Sądzie z zaznaczeniem - moja obecność nieobowiązkowa.ZUS wnosi o oddalenie odwołania od decyzji.
    Twuierdząc -Trybunał Konstytucyjny nie wskkazał ani w wyroku,ani w jego uzasadnieniu innej daty utraty mocy prawnej wskazanych przepisów.Tym samym wrok TK z dnia 13 .11.2012r. nie ma zastosowania do przypadającego przed dniem 22.11.2012r. okresu zawiesazenia emerytur na podstawie przepisu art.29 ustawy z dnia 16.12. 2010 roku w zaiązku z art; 103a ustawy z dnia 17.12. 1998r. o emeryturach i rentach z FUS.
    Zgodnie z art. 1909 ust.3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i z tym dniem
    następuje utrata mocy obowiazującej aktu normatywnego ,którego dotyczy orzeczenie Trybunału.
    Bardzo proszę o szybką podpowiedż .
    Teresa z podlaskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę zajrzeć na inne wpisy -tam są informacje Pozdrawiam Basia

      Usuń
  88. Pani Bsieńko pogubołam się zupełnie.Im więcej czytam,mam mętlik w głowie. W czerwcu mam sprawę o wypłatę zaległej emerytury w Sadzie Okręgowym.B ardzo proszę o napisanie parę zdań na ten temat.
    Nie wiem czy mam na rozprawę zabrać ze sobą pismo wyjaśniające w tej sprawie atr 190.ust.3 Konstytucji.
    Z pozdrowieniem Teresa z podlaskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy z jakiego przedziału czasowego jest emeryt.Większośc sądów dzieli emerytów na tych "sprzed" i na tych "po"
      Ci sprzed 8 stycznia 2009r raczej nie wygrywają, ci po 8 stycznia 2009r wygrywają.
      ZUS w tych sprawach generalnie składa apelacje.
      Pozdrawiam,imienniczka

      Usuń
  89. Przepraszam sa dwa rodzaje emerytow obecni z rocznika 1953 i zawieszeni o jakie sprawy w sadzie chodzi powyzej??czy emeryci 2013 zakladaja sprawy w sadzie i przegrywaja???pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To blog o emeryturach zawieszonych i odwieszonych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

      Usuń
  90. Pisze PORADNIK EMERYTA tzn wszystkich pokrzywdzonych emerytow !!!!! a nie tylko zawieszonych!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisze?!
      Nazwa blogu "zawieszenie emerytury", a w nim tylko zakładka pt.Poradnik Emeryta.




      Usuń
  91. Dotyczy jubileuszówki, pracuję w budżetówce. Wchodzę 15 września 2013 roku w 40 rok pracy , a od pażdziernika chcę przejść na emeryturę. Czy będzie mi się należała jubileuszówka za 40 lat pracy , jeśli tak to czy należy samemu się upominać ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej pilnowac własnych spraw,nie liczyc tylko na kadry.
      Do wypłaty gratyfikacji za 40 lat pracy może brakowac trochę miesięcy,ale mniej niż 12.

      Usuń
    2. trzeba przepracować przynajmniej 1 miesiąc dłużej aby wejść w 5 rok

      Usuń
    3. Zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23.12.1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Mon. Pol. nr 44, poz. 358)
      W sferze budżetowej stosują na ogół zasadę § 9 zarządzenia.
      Przewiduje on, że w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę inwalidzką w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową albo na rentę inwalidzką I lub II grupy z innych przyczyn, pracownikowi może być przyznana nagroda jubileuszowa.
      Nastąpi to pod warunkiem, że do nabycia prawa do nagrody zabraknie mu mniej niż 12 miesięcy. W takim wypadku nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy

      Usuń
  92. Moi Drodzy, w ramach porady proszę o odpowiedz na pytania.
    .
    Jestem rencistą,jak będzie wyglądała moja emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego.
    Czy mój współczynnik brany do wyliczenia renty będzie ten sam?
    Czy emerytura będzie wyliczona w/g. nowej kwoty bazowej?
    Dziękuję.
    Pozdrawiam
    gość na blogu


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rencista, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, sam może zgłosić wniosek o emeryturę, jeśli tylko spełnia warunki niezbędne do otrzymania tego świadczenia. Przejście z renty na emeryturę może okazać się korzystne finansowo - nawet gdy świadczenie zostanie wyliczone na podstawie tych samych zarobków, jakie były podane przy wyliczaniu renty. Dlaczego? Bo do obliczenia podstawy wymiaru i wysokości emerytury ZUS przyjmie wówczas wyższą kwotę bazową obowiązującą w miesiącu zgłoszenia wniosku. Należy wskazać zarobki

      z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub z dowolnych 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Mogą to być inne zarobki, tj. uzyskane w innym okresie niż te, które przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty albo te same zarobki, które zostały przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru renty, jeśli można je przyjąć także do ustalenia podstawy wymiaru emerytury (tzn. jeżeli są to zarobki z 20 dowolnych lub kolejnych 10 lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę). W większości przypadków obliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej da wyższe świadczenie.

      Usuń
    2. Wariant rzejścia z renty na emeryture "z urzędu"

      Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.
      Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny

      Usuń
    3. Witam
      Bardzo dziękuję za wyjaśnienie,wszystko jest dla mnie jasne.
      Pozdrawiam
      gość na blogu

      Usuń
  93. Kochani pomóżcie, bo nie wiem jak napisać pismo (pozew) do Sądu Okręgowego za pośrednictwem ZUS o ODSETKI od zaległej emerytury tj. od 1.10.2011 r. co napisać w uzasadnieniu ?

    OdpowiedzUsuń
  94. Mam ogromna prosbę - czy ktos może mi udzielić informacji czy pracodawca w .świetle obecnych przepisów" może z własnej woli wysłać mnie na emeryturę . Obecnie mam 61,5 roku - pracuję w sferze budzetowej gdzie poszukują oszczędności.

    OdpowiedzUsuń
  95. Pani Ulu- nie może, chyba że jest likwidacja etatu.
    WJ

    OdpowiedzUsuń
  96. MOJE PYTANIE BRZMI;KIEDY NAJLEPIEJ PRZEJŚĆ NA EMERYTURę-czy ostatniego dnia miesiąca,czy wcześniej,bardzo proszę o podpowiedż.k.l.

    OdpowiedzUsuń