Strony

29 sierpnia 2019

Wzór apelacji do Sądu Apelacyjnego


Drodzy Państwo

               Poniżej zamieszczam ogólny wzór pisma do Sądu Apelacyjnego, podanego na blogu (wielkie dzięki).

         Proszę Panie, które wniosły apelacje, o pomoc i podanie treści pism apelacyjnych w sprawie  zaskarżenia wyroków sądów pracy w sprawach o oddalenie odwołań do ZUS dotyczących „przedawnionych” jak i o przeliczenie emerytur według korzystniejszych wskażników.


             
              Apelację od wyroku Okręgowego Sądu Pracy składa się  do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem  sądu , który wydał wyrok.

              W apelacji podnosi się zarzuty wobec wyroku Sądu Okręgowego.
Z tego powodu warto zwrócić się o pisemne sporządzenie i wydanie uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego (w terminie 7 dni od wydania wyroku).

         W domu po dokładnej analizie treści tego uzasadnienia łatwiej jest sformułować zarzuty, z czym się nie zgadzasz, co twoim zdaniem nie zostało wzięte pod uwagę, czy prawidłowo zastosowano przepisy prawa, dlaczego wydany wyrok jest dla ciebie krzywdzący, itp.

            Sąd wie, że nie jesteś prawnikiem, dlatego można śmiało napisać własnymi słowami, ale należy zachować właściwą formę apelacji, szczególnie na pierwszej stronie, trzeba zaadresować
Sąd Apelacyjny w ..........
za pośrednictwem Sądu Okręgowego w ........

Należy podać sygnaturę sprawy sądowej z Sądu Okręgowego.

Pod adresem podać swoje dane i dane strony przeciwnej, czyli ZUS (adresy).

          Pismo zatytułować: 

                                                       Apelacja
od wyroku Sądu Okręgowego w ............. z dnia ............, sygn. akt ............ wydanego po rozpatrzeniu odwołania od decyzji organu rentowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w .............. z dnia .........., znak: ..................


             Sąd Okręgowy w ............. wyrokiem z dnia ........., sygn. akt .............. wydał wyrok utrzymujący w mocy zaskarżoną przeze mnie decyzję organu rentowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w ................ odmawiającą mi korzystnego przeliczenia mojej emerytury powszechnej.
Wydany wyrok jest dla mnie krzywdzący.....(dalej po kolei podać swoje powody, dlaczego tak uważasz).


                        Biorąc powyższe pod uwagę wnoszę o uchylenie wydanego wyroku i orzeczenie do istoty sprawy ewentualnie o uchylenie wydanego wyroku i poprzedzającej go decyzji organu rentowego i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi rentowemu.

Zał. 2 odpisy apelacji (po dla Sadu Okręgowego i dla ZUS).


W sumie napisz w 4 egz., czwarty egz. dla ciebie.


                  Na kopercie należy napisać adres Sądu Okręgowego i tam wysłać listem rejestrowanym (poleconym), można też dołączyć zwrotne potwierdzenie odbioru, to będzie wiadomo, kiedy przesyłka dotarła (zwrotka wróci do ciebie z potwierdzeniem odbioru przez Sąd Okręgowy).
Jeśli wnosi się osobiście, to w biurze podawczym sądu poprosić o datę wpływu na swojej kopii.


Zamiast:
                        Sąd Okręgowy w ............. wyrokiem z dnia ........., sygn. akt .............. wydał wyrok utrzymujący w mocy zaskarżoną przeze mnie decyzję organu rentowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w ................ odmawiającą mi korzystnego przeliczenia mojej emerytury powszechnej.

można też napisać:

                     Sąd Okręgowy w ............. wyrokiem z dnia ........., sygn. akt .............. oddalił moje odwołanie od decyzji organu rentowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w ................ odmawiającej mi korzystnego przeliczenia mojej emerytury powszechnej.


Wersja z oddaleniem jest chyba lepsza.

24 sierpnia 2019

Dyskusja o sprawach emerytalnych - c.d.


Drodzy Państwo

         Proszę o dalszą dyskusję o emeryturach, sprawach sądowych, apelacjach pod tym postem.

         Proszę Panie, które wniosły apelacje, o pomoc i podanie treści pism apelacyjnych Paniom, które chcą zaskarżyć wyroki sądów pracy w sprawach o oddalenie odwołań do ZUS dotyczących „przedawnionych” jak i o przeliczenie emerytur według korzystniejszych wskżników.

18 sierpnia 2019

Pisma do sądów apelacyjnych


            
Drodzy Państwo

             Okręgowe sądy pracy wydają różne wyroki w sprawach wniesionych po odmownych decyzjach o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16.

           Gorzej wyglądają wyroki w sprawach o przeliczenie emerytur według korzystniejszych wskaźników, z reguły odwołania są oddalone. Czy któraś z Pań otrzymała w tej sprawie korzystny wyrok?

         Warto wnieść apelację w razie otrzymania niekorzystnego wyroku, nie powinno się dopuścić do uprawomocnienia wyroku z sądu pracy. Rozprawy odbędą się za kilka miesięcy.

           Drogie Panie, podawajcie treść i uzasadnienie wyroków (w skrócie) głównie w sprawach oddalonych o przeliczenie emerytur. Przypuszczam, że uzasadnienia są bardzo podobne we wszystkich sprawach.

           I u mam prośbę do osób, które świetnie redagują pisma sądowe. Pomóżcie napisać apelacje Paniom, które zdecydują się kontynuować sprawy sądowe.

          Wiele Pań wniosło już apelację do sądów apelacyjnych. Proszę, podajcie treść tych pism, podając zarzuty odnośnie wyroku i sprawy do rozpatrzenia przez sąd apelacyjny.

            Dziękuję za dotychczasowe porady wszystkim, którzy bezinteresownie pomagają zagubionym emerytom i proszę o dalszą pomoc.

15 sierpnia 2019

Wycofanie wniosku o emeryturę powszechną



Kochani

         Zamieszczam fragment dyskusji, jaka toczyła się na blogu w sprawie wycofania wniosków o emeryturę powszechną.

          Niestety, dla wielu pań, które nie złożyły apelacji po niekorzystnym wyroku sądowym w sprawie odwołania do sądu od decyzji ZUS o wznowienie postępowania, termin miesięczny na złożenie wniosku o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną już minął.

        Z drugiej strony, jeżeli decyzja o emeryturze powszechnej z odliczeniem pobranych świadczeń jest po wyroku TK uchylona, nie ma jej już w obrocie prawnym, więc wniosek o emeryturę powszechną staje się bezprzedmiotowy, powinien być obligatoryjnie z mocy prawa unieważniony.



           Na Druku wniosku EMP o emeryturę powszechną na str. 1 z 6 informacji do wniosku o emeryturę w punkcie 4 jest zapis dużymi literami: "jak wycofać wniosek". 
Wniosek możesz wycofać pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać;
- jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie
- w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję
Wycofanie nie dotyczy decyzji, bo od decyzji można się tylko odwołać, tylko złożonego wniosku o przyznanie e.p.



           Gdy po raz pierwszy przeczytałam ustawę, to nie zauważyłam takiej możliwości z wycofaniem wniosku. Ale faktycznie taka możliwość jest, co otwiera nam drzwi do walki o wycofanie wniosku, jeżeli decyzja jest wciąż nieprawomocna.
 Tylko zastanawia mnie to, dlaczego na wniosku nie jest przytoczony dokładny zapis z ustawy. Bo przecież to jest zasadnicza różnica, czy możemy wycofać wniosek w ciągu miesiąca, czy w terminie do uprawomocnienia się decyzji. Chyba ważniejszy jest zapis w ustawie. Jak myślisz? Bardzo dziękuję Ci za tę podpowiedź. Chociaż z tego blogu wiem, że ZUS nie zgadza się na wycofanie wniosku osób, które o to wystąpiły w ciągu miesiąca od wydania decyzji. Ale wtedy pozostaje sąd.

             

           Wycofanie wniosku pozwala nam na ponowne jego złożenie w nowym dowolnym terminie. Może być to korzystne dla tych, co złożyły wniosek przed lipcem a po odwołaniu, sąd przyznał rację odwołującej, a ZUS złożył apelację.
          Można to uczynić także, gdy sąd podtrzymał decyzję ZUS-u. Warunek, zdążyć złożyć taki wniosek o wycofanie przed uprawomocnieniem się wyroku sądu I czy II instancji.
Dotyczy wniosków o przyznania em. powsz. po wydanym wyroku TK. Także tych, które po ukończeniu 60 lat złożyły wnioski, które następnie wycofały.

             W przypadku pozostałych, które w odwołaniu do sądu przywołują, że nie były informowane o możliwości wycofania wniosku, dlatego niekorzystna decyzja się uprawomocniła, mogą zarzucić ZUS, że świadomie i celowo nie podaje tej podstawy prawnej. Niemniej jednak ocena tego zarzutu należeć będzie do sądu. Sąd może powołać się na jedną z podstawowych zasad prawa, że nieznajomość prawa szkodzi.


11 sierpnia 2019

"Ściągawka" do pism procesowych


Kochani

             Dzisiaj zamieszczam kilka wpisów naszych koleżanek, zawierających ważne informacje, których można użyć w pismach procesowych do sądów (z drobnymi moimi przeróbkami).

           Warto zrobić sobie „ściągawkę” z tymi informacjami, aby poprosić panią reprezentującą ZUS o dokładne przytoczenie artykułów, które świadczą o tym, że kapitał początkowy i składki przestały być waloryzowane w chwili przyznania emerytury powszechnej, skoro ta emerytura została od razu zawieszona i nigdy nie była wypłacana.

              Bardzo proszę nasze „blogowe redaktorki od pism sądowych” o „ubranie” poniższych wpisów w świetne pisma procesowe.

Apel Gieni

       Dziewczyny, jeżeli już zdecydowałyście się na sąd, to brońcie się. Do sądu iść trzeba, ale trzeba wręczyć pismo napisane przez siebie i tam prosić sąd:
-  o wskaźniki dożycia, bo mamy po 66 lat,
- o to, dlaczego kapitał i składki nie są waloryzowane do roku 2019, przecież nigdy emerytury powszechnej nie pobierałyśmy,
- jaki art. zastosowano, że nie waloryzują kapitału i składek,
- a w ogóle, to jak nie pobierałyśmy powszechnej emerytury, to czemu nie jesteśmy pierwszakami.
        Jest czas na to, żeby się przygotować do rozprawy, poczytać i proszę nie pisać „ ja się poddaję, ja rezygnuję”, bo to denerwuje nas, które robimy wszystko, żeby pomóc, podnieść na duchu, dodać otuchy, a radość jest wtedy, jak któraś napisze, że wygrała. Dziewczyny, weźcie się w garść i do walki!

Informacje od AniK
      „Podczas rozprawy udało mi się zadać pytanie: na jakiej podstawie mój kapitał początkowy i składki przestały być waloryzowane w 2013 roku?  Pani pełnomocnik ZUS podała: ustawa 26...,po krótkiej przerwie: 25, 26, 173, 174...zapisałam jeszcze niżej 108/ ale nie pamiętam czy dotyczyło tematu. Pan Sędzia potakująco kiwnął głową i tyle...”
           Kobiety zadawajcie na rozprawach to samo pytanie odnośnie wyzerowania kapitału i składek.
Uważnie wczytajcie się w te punkty, które podała Pani z ZUS a najlepiej napiszcie je sobie i na sprawie je odczytajcie, kiedy  Pani z ZUS „rzuci” jakieś artykuły.
  
            Art. 25 ust. 1 wyraźnie mówi, że podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24 (chodzi o warunki do przejścia na emeryturę powszechną), stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje WYPLATA EMERYTURY, zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173-175 oraz środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b oraz art. 185.
Waloryzacja jest coroczna kwartalna.
           Same widzicie, że tu nigdzie nie jest napisane o wyzerowaniu emerytury, której się nigdy nie pobrało.

Z innego komentarza: „Po obliczeniu w ten sposób emerytury kapitału już nie ma, jest wyzerowany, waloryzowana jest natomiast przyznana emerytura.”

I kolejne cenne uwagi  blogowiczki

                    Trzeba przywołać między innymi treść art. 6 i 7 kpa, które obowiązują także ZUS. Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym emerytur, jest szczególnym postępowaniem administracyjnym. W związku z tym, pełne i nieograniczone zastosowanie ma tu zasada praworządności określona w art. 6 kpa.
Z art. 7 kpa wynika rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść strony, której decyzja dotyczy.

           ZUS nie może tych wątpliwości wykorzystywać przeciwko emerytowi.
Nie może także stosować aktów wewnętrznych takich jak: rozporządzeń ministrów, uchwał, wyjaśnień, wytycznych czy zdań, w tym zdań ZUS, gdyż nie stanowią one żadnej podstawy prawnej decyzji adresowanej do obywatela, jakim jest emeryt.

         ZUS nie może zmieniać treści przepisów prawa, wyroków sądowych i TK, według własnego widzimisię. Jeżeli ma wątpliwości, to kierując odwołanie do sądu wraz ze swoją odpowiedzią, kwestię wątpliwą powinien pozostawić do rozpoznania sądowi. Może też wyjść z inicjatywą, aby sąd rozstrzygający wystąpił z pytaniem prawnym do wyższej instancji, w tym TK. Sugerowanie sądowi odrzucenie odwołania na podstawie zdania ZUS czy też wykorzystania wątpliwości prawnych interpretowanych na niekorzyść strony objętej decyzją jest łamaniem wyżej określonych zasad.


(”Takie jest moje zdanie, które między innymi przytoczę w pisemnej odpowiedzi dla sądu na zarzuty ZUS.”)

8 sierpnia 2019

Pomagajmy


Kochani

          Pomagajmy, doradzajmy pytającym, szukającym n blogu pomocy w różnych sprawach dotyczących przepisów emerytalnych. Wielu emerytów ma problemy ze zrozumieniem działań ZUS, decyzji, wyroków sądowych.

Opisujmy sytuacje w sądach, przedstawiajmy argumenty, jakich trzeba użyć w sądach, czy w napisaniu odpowiedzi do sądów. Czy sądy zawieszają postępowanie do czasu uchwalenia „naprawczej” ustawy emerytalnej, czy zaskarżacie wyroki okręgowych sądów pracy w apelacji?

               No i oczywiście, nadal trzeba pisać o własnej sytuacji emerytalnej, o tym, że zapisy w projektowanej  ustawie  dzielą emerytów,  nie obejmują wszystkich pokrzywdzonych niekonstytucyjnym przepisem ustawy z 11 maja 2012 r. (art. 25 u 1b).
Piszmy do Premiera Mateusza Morawieckiego, Pani Minister Bożeny Borys-Szopy, Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Podpisane, z adresem, pisma trzeba wysyłać pocztą, gdyż skrzynki mailowe są już zapełnione.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3
e-mail: kontakt@kprm.gov.pl 
tel. +48 22 694 60 00


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00
513 Warszawa
e
mail: info@mrpips.gov.pl 
Informacja dla Obywatela w MRPiPS: 222-500-108
Informacja dla Obywatela w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: 222-500-115

Prawo i Sprawiedliwość 

ul. Nowogrodzka 84/86

02-018 Warszawa
tel.: (+48) 22 6215035
faks: (+48) 22 6216767
e-mail: biuro@pis.org.pl

BIURO POSELSKIE POSŁA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO 

ul. Aleje Jerozolimskie 125/127

02-017 Warszawa
(+48) 226229155

4 sierpnia 2019

Pomagajmy sobie


Kochani
         W oczekiwaniu na dalsze decyzje w sprawie projektu ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca w sprawie P 20/16 informujmy się o różnych wyrokach, sprawach sądowych i pomagajmy sobie nawzajem.

      Od razu proszę o pomoc dla nauczycieli, którym ZUS nie chce przyznać prawa do skorzystania z wyroku TK, pisząc, że ten wyrok ich nie dotyczy. Jak się bronić w sądzie, jakich argumentów użyć.
Z góry dziękuję za szelką pomoc.

Znak NE
Ustawa z 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674) i ustawa z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)
Data rozpatrzenia wniosku 05.07.2007

Z uzasadnienia ZUS przesłanego do sądu z wnioskiem o oddalenie odwołania emerytki:
„Ponieważ pobierana przez wnioskodawczynię emerytura nie została przyznana na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej – wyrok TK nie znajduje zastosowania”

1 sierpnia 2019

Proces legislacyjny ustawy emerytalnej w Sejmie



Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

projekt dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16

·         15 lipca 2019
Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 3720
·         31 lipca 2019
Skierowano do I czytania w komisjach
do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Stan na 31-07-2019



3720
2019-07-15




Druk nr 3720

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Data pisma: 15-07-2019

·         3720-ustawa.docx  (31 KB)

·         3720-uzas.docx  (37 KB)

·         3720.pdf  (1508 KB)

Pełna elektroniczna wersja druku sejmowego ma postać PDF
Pliki w formacie MS WORD (DOC) pełnią rolę pomocniczą i nie zawsze zawierają komplet dokumentów



http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3720




Komisja Polityki Społecznej i Rodziny (PSR)

·         Strona główna komisji
·         Skład komisji
·         Podkomisje
·         Prace Komisji
·         Listy do Komisji
Aktualny skład Komisji   - 36 posłów



Listy do Sejmu

Formularz udostępniony w Systemie Informacyjnym służy do przesyłania korespondencji elektronicznej do Sejmu i jego organów oraz Kancelarii Sejmu.