Strony

24 marca 2019

Wyrok TK w sprawie pań 53 - co dalej?


                            W związku z opublikowaniem wyroku sprawy P20/16 Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w Dzienniku Ustaw warto podsumować sprawy pań urodzonych w 1953 roku, które pobierają  świadczenia z emerytury „wcześniejszej”

(DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 21 marca 2019 r. Poz. 539 WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 6 marca 2019 r. sygn. akt P 20/16  http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2019/539/1)

             Pierwsza ważna sprawa to dokładne sprawdzenie dokumentów, pism, decyzji otrzymanych z ZUS. Wiele pań ma wątpliwości co do rodzaju emerytury, którą mają przyznaną.

              Całkowicie jasna jest sytuacja pań, które nie składały wniosku do ZUS o emeryturę powszechną lub taki wniosek wycofały (gdy okazało się, że emerytura wcześniejsza jest wyższa, niż nowa, kapitałowa).
Panie te powinny złożyć wniosek o emeryturę powszechną. Najkorzystniej jest złożyć taki wniosek w marcu, kwietniu lub w lipcu (absolutnie nie powinno składać się wniosku w czerwcu).

            Panie, które mają decyzję o emeryturze powszechnej z końca marca 2014 i póżniejsze powinny złożyć wniosek do ZUS o wznowienie postępowania, uchylenie decyzji i wydanie decyzji zgodnej z wyrokiem TK (skargę musi złożyć najpóźniej w ciągu 30 dni od opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw).
      Panie, które mają decyzje z końca marca 2014 r., powinny szybciutko składać wnioski do ZUS.

Proszę pamiętać, że w przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ZUS, można wycofać wniosek w ciągu 30 dni od jej otrzymania.

          Również jasna jest sytuacja pań, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu. Te panie mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania do odpowiedniego sądu.

           Najtrudniejsza jest sytuacja pań, które mają prawomocne decyzje o emeryturze powszechnej z roku 2013 i początku 2014. Wznowienie postępowania po wyroku TK jest możliwe w przypadku decyzji wydanej przez organ administracyjny poniżej 5 lat.  ZUS odmawia wszczęcia postępowania w sprawach kobiet ur. w 1953 r., które mają decyzje o emeryturze powszechnej, wydane ponad 5 lat temu.

Proszę o jeszcze troszkę cierpliwości. W najbliższych dniach ukaże się zapewne wiele informacji od prawników. Podpowiedzą nam, co możemy zrobić, żeby powalczyć o wyższe emerytury. Jak mi wiadomo, niektórzy dziennikarze zwrócili się do prawników w tej sprawie.

      Póki co, czytajmy artykuły prasowe, które już się ukazały. Dziękuję Pani Paulinie i innym Paniom za podane linki do artykułów prasowych.

Jak podaje „Gazeta Pomorska”:


 „Lesław Nawacki: - Mogą wystąpić o unieważnienie tej decyzji i otworzyć sobie drogę dochodzenia odszkodowania na podstawie przepisów prawa cywilnego. Jeżeli nie jest możliwe wznowienie postępowania, bo upłynęło więcej niż 5 lat od doręczenia decyzji, organ stwierdza wydanie zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa i wskazuje okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji. Chodzi o art. 151 par. 2 Kpa. To otwiera możliwość dochodzenia odszkodowania na podstawie Kpc.
Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby uchwalenie jednolitych zasad wypłaty odszkodowania czy wstecznych wypłat emerytury dla wszystkich osób dotkniętych tym wyrokiem. - Takie rozwiązanie Trybunał sugerował w ustnym uzasadnieniu - przypomina dyrektor.”


Z komentarzy:

„Wydaje się, że najpierw warto podjąć próbę wykorzystania art. 114 ust. 1 p. 1 w związku z ust. 1f p. 1 Ustawy emerytalnej (a jeśli ktoś ma wyrok sądu, to art. 114 ust. 2 p. 1) i złożyć do ZUS wniosek o zmianę decyzji w części dotyczącej wysokości emerytury kapitałowej w związku z ujawnieniem nowej okoliczności – niezgodności z Konstytucją normy prawnej zastosowanej do wyliczenia wysokości emerytury. 
Por.: R. Babińska, Wzruszalność prawomocnych decyzji rentowych, Kraków 2007, s. 109: "Okolicznością istniejącą przed wydaniem decyzji rentowych jest także niezgodność z konstytucją normy prawnej będącej podstawą wydania prawomocnych decyzji rentowych. Oparcie decyzji rentowych na normie prawnej, którą później Trybunał Konstytucyjny uchylił z powodu jej niekonstytucyjności, stanowić powinno, zgodnie z przepisem art. 190 ust. 4 Konstytucji RP, okoliczność uzasadniającą ich uchylenie lub zmianę".


50 komentarzy:

  1. Art.114 u.e.r jest najsensowniejszym trybem na zmianę decyzji o zawieszonej emeryturze powszechnej, a to ze względu na to, że bez określenia terminu i na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu (czego po ZUS nie należy się spodziewać!).
    Życzę powodzenia!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dlaczego nie wspomina o tym sposobie żaden z prawników komentujących w mediach skutki wyroku P 20/16?

      Usuń
    2. A to pytanie to do NICH! ;-)
      Być może się zasugerowali wytycznymi przedstawionymi w ustnym uzasadnieniu wyroku TK ...

      Usuń
  2. Witam, właśnie wyszłam z ZUS gdzie złożyłam "Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego". Takie wnioski są od dziś w ZUS.Są proste w wypełnieniu. Trzeba w nim napisać że jest to "Skarga w związku z wyrokiem TK z dnia 6 marca 2019 r. dot.sprawy P20/16.
    Pani z ZUS była miła i wszystko mi podpowiadała. Może dlatego, że jej mama to rocznik 53.
    Mam nadzieję ,że mój wpis przyda się wielu Paniom :)
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten wniosek to ERPO dostępny w ZUS od dość dawna:

      https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/przeliczenie-emerytury/renty/-/publisher/details/1/wniosek-erpo/277545

      Usuń
  3. Kolejny artykuł o skutkach P 20/16 w „Gazecie Prawnej”. Tym razem autorstwa red. Bożeny Wiktorowskiej. Niestety, dla osób bez abonamentu dostęp do całego tekstu jest płatny…
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1404706,emerytki-1953-znow-beda-musialy-isc-do-sadow.html

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję Pani Ireno za dobrą wiadomość.A ja do Zusu wybieram się w piątek.
    Gdyby Pani zechciała napisać jaki wniosek złożyła, dziękuję i pozdrawiam,jolanta

    OdpowiedzUsuń
  5. "Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego" ERPO
    Pozdrawiam
    Irena

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam mam pytanie sprawdziłem dziś mamy decyzji z ZUS z 25 stycznia 2013 i jest na niej symbol E stego co tu przeczytałem jest na świadczeniu a nie pobiera emeryturę powszechna ? Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co dalej z tym zrobić ??? Z tego co się orientuje to mama składała w 2013 roku o przeliczenie ale zys powiedział ze emerytura będzie niższe i zostaje naliczona ta na która przechodziła w wieku 55 lat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poczytaj artykuły na blogu i wpisy innych emerytek.
      Wszystko jest wyjaśnione. Nie zadawajcie ciągle tych samych pytań. Przecież tu nikt nie siedzi w okienku w celu udzielania tych samych odpowiedzi.

      Usuń
  7. Witam mam pytanie sprawdziłem dziś mamy decyzji z ZUS z 25 stycznia 2013 i jest na niej symbol E stego co tu przeczytałem jest na świadczeniu a nie pobiera emeryturę powszechna ? Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co dalej z tym zrobić ??? Z tego co się orientuje to mama składała w 2013 roku o przeliczenie ale zys powiedział ze emerytura będzie niższe i zostaje naliczona ta na która przechodziła w wieku 55 lat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Złóż pilnie "Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego" ERPO
      Pozdrawiam
      Irena

      Usuń
  8. jeżeli teraz zawnioskuję o emeryturę powszechną to na jaki dzień będzie liczona/data wniosku czy ukończenia 60 lat, czy to będzie liczona z kapitału czy po staremu z kwoty bazowej i lat pracy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emerytura będzie liczona z kapitału (bez kwoty bazowej, lata pracy wpłyną na kapitał początkowy, który z urzędu może być na nowo przeliczony np. z uwzględnieniem okresów składkowych wychowania dzieci) na dzień złożenia wniosku (a nie wstecznie) z zastosowaniem tablicy trwania życia z 2013 roku (bo tamta tablica korzystniejsze od aktualnej).

      Usuń
    2. dzięki za odpowiedź

      Usuń
    3. Z tymi tablicami to trzeba sprawdzić, dla mnie obecna tablica jest korzystniejsza.

      Usuń
    4. Na dzień (dzisiejszy) złożenia wniosku to wiek 65-66 lat, a dla jakiego wieku ma być zastosowana tablica z 2013 r., żeby być "korzystniejszą"?

      Usuń
  9. Dzień dobry
    Właśnie dzwoniłam do Zusu w Warszawie III Oddział i uzyskałam informacje że przy składaniu wniosku o ponowne przeliczenie emerytury należy tylko powołać się na TK z 6 marca 2019 dot.sprawy P20/16.
    Życzę wszystkim Panią 53 rocznik powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  10. W moim ZUS powiedziano mi, że mam napisać wniosek o wydanie nowej decyzji o przyznaniu emerytury, w której emerytura zostanie obliczona bez zastosowania przepisu art. 25 ust. 1b. Czy to prawidłowy zapis dot. tej sprawy kobiet 53r.?

    OdpowiedzUsuń
  11. Grażyna 26 marca 2019 r.
    Witam wszystkie Panie z rocznika 1953.
    Przed chwilą wróciłam z ZUS i złożyłam "skargę".
    ZUS nie ma specjalnych druków, ale dysponuje "ściągą", z której pracownik dyktuje pismo- skargę.
    Podaję wzór pisma, który wymaga ZUS:

    Imię i nazwisko Miejscowość i data
    Adres
    PESEL

    ZUS
    w ...........

    Na podstawie art.145A, ustawy z dnia 14.06.1960 r., Kodeks Postępowania Administracyjnego, wnoszę skargę o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury i jej obliczeniu wg artykułu 25, ust. 1B, ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
    Wnoszę o wydanie nowej decyzji, w której emerytura będzie obliczona bez zastosowania ww. przepisu.
    Podpis

    Proszę podpisać i złożyć jeszcze w marcu, gdyż gdy rzeczywiście ZUS zdecyduje się na wypłatę przeliczonej emerytury zgodnie z TK, to liczy się m-c złożenia wniosku, a nie wydania decyzji, która będzie prawdopodobnie wydana dopiero po paru miesiącach.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia (sobie też).

    OdpowiedzUsuń
  12. wydaje mi się, że od daty złożenia wniosku i od kapitalu

    OdpowiedzUsuń
  13. Grażyna 1953
    Dzisiaj byłam w ZUS-ie i złożyłam wniosek-skargę dotyczącą przeliczenia emerytury zgodnie z wyrokiem TK. W ZUS-ie nie mają specjalnych druków, ale pracownicy mają "ściągę" i dyktują treść wniosku, który wygląda, jak poniżej:

    Imię i nazwisko Miejscowość, data
    Adres
    PESEL
    ZUS
    w ..............
    Na podstawie art.145A, ustawy z dnia 14.06.1960r.,Kodeks Postępowania Administracyjnego, wnoszę skargę o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury i jej obliczeniu wg art.25, ust.1B, ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
    Wnoszę o wydanie nowej decyzji, w której emerytura będzie obliczona bez zastosowania ww.przepisu.
    Podpis
    Pozdrawiam i życzę powodzenia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Graszka12 (też byłaś zawieszona-pamiętam nick) w jakim mieście jest Twój ZUS?. Byłam wczoraj i dostałam "ściągę" o takiej samej treści. Jestem z Radomia
      Pozdrawiam

      Usuń
  14. Ponieważ w ZUS czekają na uzasadnienie wyroku TK , jaki jest jego termin?

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy ma w końcu powołać się na Tk z 6 marca 2019 dot.sprawy P 20/16
    czy napisać wniosek skargę tak jak zrobiła P.Grażyna która udostępniła na blogu swój wpis.Proszę o pomoc .Wielkie dzięki

    OdpowiedzUsuń
  16. Jest wypowiedz rzecznika zusu, wiadomo że komu minęlo 5lat nie będzie miał przeliczonej emerytury. Zostaje tylko sąd i kolejne lata udręki.

    OdpowiedzUsuń
  17. Czas na złożenie skargi jest do 23.04 br. (30 dni od opublikowania wyroku w Dz.U.) z tym, że w przypadku upływu 5 lat od wydania decyzji o zawieszeniu emerytury powszechnej, odpowiedź ZUS będzie negatywna (art.146 k.p.a.) - zostaje otwarta droga do sądu, ale niestety cywilnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest 30 dniowy termin lecz miesięczny. Ponieważ publikacja była 21 marca to miesiąc upływa 21 kwietnia. Ponieważ 21 i 22.04 to święta, dlatego termin wniesienia skargi upływa 23 kwietnia.

      Usuń
  18. Odsłuchajcie wywiad z rzecznikiem ZUS-u: https://moneyv.wp.pl/gospodarka/emerytury-kobiet-ktos-musialby-skierowac-do-tk-wniosek-o-zbadanie-konstytucyjnosci-artykulu-146-kpa-6363216167487105v.html

    Z wywiadu tego wynika, że osoby z prawomocną decyzją mogą składać skargę o wznowienie postepowania, jednakże ZUS wyda decyzję odmowną-wówczas czeka nas droga sądowa.

    OdpowiedzUsuń
  19. W tej sprawie komentarz rzecznika ZUS:

    https://moneyv.wp.pl/gospodarka/emerytury-kobiet-ktos-musialby-skierowac-do-tk-wniosek-o-zbadanie-konstytucyjnosci-artykulu-146-kpa-6363216167487105v.html

    OdpowiedzUsuń
  20. Pani Jolu, może poprosimy prawnika z zakresu prawa administracyjnego o poradę na temat cytowanego przez Panią art. 114 ust. 1 p. 1 w związku z ust. 1f p. 1 Ustawy emerytalnej? Może wówczas złożyć dwa wnioski tj. z art.145 a kpa i art. 114 ust. 1 p.1 ustwy emerytalnej? Jaki to może mieć skutek prawny?

    OdpowiedzUsuń
  21. Komentarz OPZZ:
    http://www.opzz.org.pl/opinie-i-analizy/polityka-spoleczna/skomplikowana-sytuacja-kobiet-po-wyroku-tk

    OdpowiedzUsuń
  22. Czy propozycja pisma - skargi, którą podaje ZUS jest jednoznaczna z propozycją Anonimowa z dnia 23 marca 2019 19:21
    Propozycja wniosku do ZUS:
    W związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16 (Dz. U. z 2019 r. poz. 539), na podstawie art. 190 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. w powiązaniu z art. 124 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. wnoszę o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem decyzji z .... 2014 r., uchylenie pkt II. OBLICZENIE WYSOKOŚCI EMERYTURY tej decyzji z ... 2014 r., właściwe ustalenie podstawy przeliczenia emerytury, jej przeliczenie oraz ponowne ustalenie wysokości emerytury.
    Proszę także o uwzględnienie wszystkich przepracowanych do chwili obecnej okresów składkowych i nieskładkowych.
    Ponadto wnoszę o wypłatę wyrównania wypłacanego mi świadczenia za okres od osiągnięcia wieku emerytalnego do wydania nowej decyzji będącej przedmiotem niniejszego wniosku.
    Czy ktoś mądrzejszy ode mnie to ogarnie?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. Wpis z dnia 24 marca 2019 (Wyrok TK w sprawie pań 53 - co dalej?) zawiera małe "przejęzyczenie", które może utrudniać zrozumienie treści.
    Jest:
    "Proszę pamiętać, że w przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ZUS, można wycofać wniosek w ciągu 30 dni od jego otrzymania."
    Powinno być:
    "Proszę pamiętać, że w przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ZUS, można wycofać wniosek w ciągu 30 dni od jej otrzymania."

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo dziękuję za czujność. Już poprawiłam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  25. Proszę pamiętać, że ponowne przeliczenie nie powoduje przyznania spłaty wstecz. Polecam więc złożyć również skargę o wznowienie odnośnie dotychczas wypłaconych świadczeń. Nawet po przekroczeniu 5 lat od daty doręczenia decyzji ZUS będzie musiał wskazać w niej, że wydanie decyzji o przyznaniu wcześniejszej emerytury nastąpiło z naruszeniem prawa, co otwiera drogę do żądania odszkodowania w wysokości kwoty obniżenia powiększonej o wskaźnik inflacji + odsetki od daty późniejszego wezwania ZUS do zapłaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żądania odszkodowania przed sądem cywilnym.
      Powodzenia :-(

      Usuń
    2. Ale przeliczenie wg stanu na dzień dzisiejszy powoduje, że wysokość emerytury jest kilkaset złotych wyższa od wyliczenia wstecznego. Wg moich kalkulacji wysokość emerytury wyliczonej na dziś jest wyższa o kilkaset złotych od wysokości emerytury wyliczonej na rok 2013,14,15. Co lepsze? Wyższa emerytura wyliczona na dziś czy niższa ale z wyrównaniem za stracone lata? Według moich kalkulacji kwota zysku/straty wyrówna się za około 2 lata. Do 2021 roku będzie się stratną przez brak wyrównania, ale potem będzie się zyskiwać.

      Usuń
  26. Co w sytuacji, gdy decyzja o emeryturze była z czerwca 2013r. ( z adnotacja, że pozostajemy na emeryturze wcześniejszej - bardziej korzystnej ) opatrzona dopiskiem "Jednocześnie informujemy, że decyzja ostateczna zostanie wydana po rozliczeniu świadczenia ( numer świadczenia ) za 2013r. "
    Kolejne pismo Decyzja o przeliczeniu emerytury z września 2014 ( mama cały czas dorabiała do emerytury ) jest opatrzone dopiskiem "Jednocześnie informujemy, że nieniejsza decyzja jest decyzja ostateczną po rozliczeniu świadczenia ( numer świadczenia ) za 2013.
    Czy w takim razie zgodnie z powyższym decyzję z września 2014 traktować jako ostateczną?
    W 2016 r. Mama składała ponownie wsniosek o ustalenie kapitału początkowego ze względu na przeliczenie z 0,7 na 1,3 okresów nieskładkowych, i tamta decyzja jest z 2016 r.
    Składając wniosek do ZUS powołać się na decyzję z 2014 r czy 2016?

    OdpowiedzUsuń
  27. Złożyc wniosek o przeliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK dot.pytania P/20/16 a ostatnia decyzja z 2016r jest aktualna

    OdpowiedzUsuń
  28. proszę o wyjaśnienie ,która data mówi o przedawnieniu, czy data otrzymania decyzji emerytury wcześniejszej ,czy data otrzymania decyzji emerytury powszechnej ,rocznik 1953

    OdpowiedzUsuń
  29. Liczy się data otrzymania decyzji o emeryturze powszechnej.
    Jeśli ktoś ma wątpliwości, o do rodzaju posiadanej decyzji o emeryturze, najlepiej sprawdzić to w ZUS.

    OdpowiedzUsuń
  30. emerytura wcześniejszą 2008 rocznik 1953 nie składałam wniosku o emeryturę powszechna czy wniosek złożony teraz może być odrzucony przez zus

    OdpowiedzUsuń
  31. Janeczko, Ty możesz złożyć wniosek o emeryturę powszechną, kiedy zechcesz (byle nie w czerwcu, bo wychodzi zaniżona emerytura), na druku zusowskim. Twojego wniosku nikt nie odrzuci.
    Emeryturę będziesz miała naliczoną "po nowemu", kapitałową, z uwzględnieniem wyroku TK.
    Najkorzystniej złożyć wniosek w kwietniu, przed świętami.

    OdpowiedzUsuń
  32. ja poszłam na emer. wczesniejszą od 1 grudnia 2009 roku ze względu na szczegolne warunki,rocznik 54 i nie wiem jak brzmi ta ustawa, nie mogę znależć ,proszę o pomoc bo jestem na wcześniejszej emeryturze,dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten wyrok dotyczy tylko rocznika 1953

      Usuń
  33. Której grupie kobiet rocznika 1953 zus musi przeliczyć świadczenie bez odwoływania się do sadu

    OdpowiedzUsuń
  34. Ja i trzy moje koleżanki rocznik 53 postanowiliśmy w 2013 złożyć wnioski do zus o em.pow. One to zrobiły ja ze względu na chorobę mamy nie miałam do tego głowy za Mc dostały odpowiedź że to niekorzystne ,więc ja już nic nie skladalam. Teraz znowu skldalysmy wnioski do zus ja jako pierwsza dostałam 940 netto ,a koleżanki ni bo minęło 5 lat'. Czy to SPRAWIEDLIWE? Przecież to dzięki takim osobom pierwsza ki maja duże przeliczenie gdyby nie one nikt by się ta sprawa nie zajal.powinnam się cieszyć bo zyskałam,a jednak pozostaje niesmak .w dalszym ciągu żyjemy w państwie z dykty czyli ch.d.i kamieni kupa RZĄDZĄ NAMI NIEUDACZNICY KTÓRZY MÓWIĄ NAM SIĘ NALEZY
    .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Janeczko, mam prośbę do Ciebie. Kiedy opublikują projekt ustawy, napisz proszę w konsultacjach społecznych o sprawie emerytur Twoich koleżanek i Twojej. Po prostu opisz tę sytuację. Przykłady działają najbardziej na wyobrażnię. O projekcie ustawy napiszę na blogu, podam też e-mail do wpisów.

      Usuń
  35. Skorzystaliśmy z usług Kancelarii Notarialnej Adama Żaby www.kancelaria-notariusz-debica.pl/> i jestem zachwycony poziomem usług!

    OdpowiedzUsuń