Strony

6 października 2013

Kibic

Z komentarzy...



"Zacny Kibicu!
Miło mi poinformować, iż Kapituła Tytułu z własnej inicjatywy nadaje
Szanownemu Kibicowi ;)
tytuł
„MISTRZ KIBICOWANIA”.

Decyzja Kapituły jest ostateczna i nie wymaga uzasadnienia.
Stojąc na straży honoru, Kapituła przyznaje równocześnie nagrodę rzeczową
.

 z up. Kapituły
Jot"

177 komentarzy:

  1. SUPER.
    WSPANIALY POMYSL.
    DZIEKUJEMY KIBICU.
    Alicja z Czestochowy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga Jot,
    Popieram Twój pomysł nadania Szanownemu Kibicowi za trud kibicowania naszej sprawie, za przekazywanie nam - laikom z dziedziny prawa - cennych wskazówek oraz świadczonej pomocy służącej zrozumieniu zawiłości prawnych oraz nieustanne trwanie na posterunku - w pełni zasłużonego tytułu "MISTRZA KIBICOWANIA" !!!
    Moje GRATULACJE!!!
    pozdrawiam serdecznie Kibica i Ciebie
    Daniela

    OdpowiedzUsuń

  3. O nas na onet 3.10.2013 r. :
    W 2010 r. resort pracy, wtedy pod kierownictwem Jolanty Fedak (PSL), przygotował przepisy o zakazie łączenia pensji z emeryturą. Ustawa ta przywróciła od 1 stycznia 2011 r. zasadę, zgodnie z którą, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy, przynajmniej na jeden dzień. W przeciwnym razie emerytom kontynuującym zatrudnienie grozi zawieszenie prawa do emerytury.

    Na skutek tego przepisu, jeżeli ktoś po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę - choćby na jeden dzień - ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury.
    13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury. Wyrok TK nie ma zastosowania do osób, które nabyły prawo do emerytury od 1 stycznia 2011 r. lub później.

    Po wyroku Trybunału emeryci mogli złożyć do ZUS wniosek o przywrócenie im prawa do emerytury. W takiej sytuacji ZUS przywracał im emeryturę, ale dopiero od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw, czyli od 22 listopada ub. roku. ZUS nie zgadzał się bowiem na wypłatę wyrównania za okres zawieszenia, czyli od 1 października 2011 r.

    W czwartek Senat przyjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

    Zgodnie z nim emeryt, który przed 1 stycznia 2011 r. nabył prawo do emerytury, a następnie została ona zawieszona na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, może do końca 2014 r. złożyć w ZUS wniosek o wypłatę świadczeń wraz z odsetkami za okres, w czasie którego prawo do emerytury było zawieszone.

    Zgodnie z wyliczeniami ZUS kwota wypłaty zaległych świadczeń wraz z odsetkami to niespełna miliard złotych.

    Ustawa miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia.

    Ministerstwo pracy opracowało natomiast własny projekt Ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

    Wiceminister pracy, Marek Bucior wyjaśnił, że oba projekty kierunkowo zakładają to samo, przyjęte zostały jednak różne "techniki legislacyjne". "Ministerstwo pracy nie zgłaszało uwag do projektu senackiego" - powiedział PAP Bucior.

    Projekt rządowy także zakłada, że zawieszone emerytury zostaną wypłacone wraz z odsetkami - liczonymi od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Według tej propozycji na złożenie wniosku do ZUS emeryci mieliby 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, a ta miałaby wejść dwa tygodnie po ogłoszeniu.

    Jak powiedział Bucior, propozycja ministerstwa pracy czeka obecnie na akceptację Rady Ministrów, a do Sejmu może trafić jeszcze w październiku.

    Premier Donald Tusk, komentując w połowie września konieczność zwrócenia pieniędzy odebranych tym, którzy łączyli pobieranie emerytury z pracą zawodową, ocenił, że instytucjom państwa mogą zdarzać się błędy; ważne jednak, by umieć je naprawiać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I komentarz do tego arykułu ;
      ~waldek : Co to za Państwo prawa gdzie:
      - zezwala na łączenie emerytutury z pracą a w niedługim czasie każe wybierać emerytura albo praca- gdzie przestrzeganie prawnej zasady ochrony praw nabytych,
      - trwa dalsza eskalacja bezprawia po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności tego przymusowego wyboru (emerytura albo praca z konstytucją) z konstytucją bo nie wiadomo co zrobić z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego,
      - słychać tylko o próbie zobowiązania ZUS do wypłaty zaległych emerytur za okres zawieszenia a nie słychać najmniejszego odgłosu jak zrekompensować straty tym co zmuszeni przez niekonstytucyjną ustawę do wyboru, wybrali emeryturę a mogli przecież pracować i pobierać emeryturę- jak tu wygląda ochrona praw nabytych- dlaczego nie zmieniono ustawy w ten sposób że z mocy prawa osobom tym przysługuje prawo powrotu do pracy aż do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego- czy Państwo to jest instytucje tego Państwa liczy że emeryci będą w tej sytuacji dochodzić roszczeń przed sądami i opłacać adwokatów ze skromnych emrytur- wreszcie dlaczego jednym przyznaje się uprawnienia z urzędu a inni muszą dochodzić przed sadami- wreszcie dlaczego za niekonstytucyjny przepis nikt nie ponosi odpowiedzialności przed TRybunałem Konstytucyjnym.
      Dlaczego wreszcie media nie nadają rozgłosu takim sprawom zamiast poświęcać od kilkunastu dni ogromny czas na antenie pedofili dwóch księży. Nie trzeba być wnikliwym obserwatorem bo gołym okiem widać jak media są dalekie od elementarnych spraw ludzkich w wymiarze publicznym i jak są niegodne zaufania.

      Usuń
    2. Rzeczywiście MPiPS nie zgłaszało uwag do senackiego projektu ustawy podczas 3 czytania na posiedzeniu Senatu. Zgłosiło jednak bardzo wiele, bardzo poważnych uwag do pierwszej wersji tego projektu (druk 408) i nie dotyczyły one wskazanego przez Komisję Ustawodawczą grona beneficjentów ustawy, ale kwestii niekompletności projektu oraz naruszenia w nim techniki prawodawczej.
      Senatorowie nie odnieśli się do tych uwag, a MPiPS najwyraźniej się z nich wycofało, ponieważ nie podtrzymało ich przed głosowaniem w Senacie.

      Usuń
  4. Zaskoczyła mnie kompletnie kolejna niespodzianka w postaci przeniesienia jakże dla mnie zaszczytnego wpisu @Jot pod nowy post...
    Jest mi niezmiernie miło słyszeć tak ciepłe słowa pod adresem mojego kibicowania, ale proszę pamiętać, że jest ono przywilejem i przyjemnością. :)

    Na wszelki wypadek powtórzę poniżej komentarz z poprzedniego posta z dodatkową prośbą, żeby mnie nie zawstydzać nadmiernymi pochwałami ...


    Szanowna Jednoosobowa Kapituło, Szanowna Jot :)

    A to dopiero niespodzianka! Dziękuję! Kibicowanie w tak doborowym towarzystwie od dawna było przyjemne, ale od tej chwili nabrało nowego wymiaru… ;)

    Powszechnie wiadomo, czym dla kibica jest „klubowy” szalik, a więc to dla mnie największa nagroda.:)

    Dla wszystkich blogowiczów też będzie jak znalazł, gdy już powstanie stowarzyszenie „emerytów-szalikowców”. A na razie proponuję, żeby Pani Iza w swojej Galerii Bella stworzyła tekstylny pierwowzór i rozważyła wysyłkową sprzedaż zainteresowanym. Już sobie wyobrażam galerię sejmową w dniu głosowania ustawy rekompensacyjnej, powiewającą blogowymi szalikami… :)))

    Bardzo serdecznie pozdrawiam @Jot i WSZYSTKICH bardziej i mniej zaangażowanych blogowiczów
    kibic :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowny Kibicu ;)
      Praca w Kapitule Tytułu sprawiła mi dużą przyjemność, ale dopiero Twoje słowa podziękowania i plany związane z klubowym szalikiem wprawiły mnie w niepohamowaną radość.

      Dziękuję Ci i pozdrawiam
      Jot

      Usuń
    2. Szanowni Państwo,
      gdyby Pani Izie, za zgodą @Jot, rzeczywiście udało się wydziergać lub inną techniką stworzyć SZALIK EMERYTA to byłby to znakomity gadżet tego bloga. Można by pomyśleć i o innych emblematach. Nie ma wprawdzie stowarzyszenia, ale jest internetowy RUCH emerytów, ze swoim logo.

      Czy nie sądzą Państwo, że takimi symbolicznymi szalikami, po wspólnej decyzji (Kapituły Bloga?), warto podziękować gronu osób (senatorom i innym), które realnie i wymiernie zaangażowały się w działania na rzecz naprawienia błędów ustawodawcy? Z przyjemnością wrzucę coś do skarbonki przeznaczonej na taki cel. :)

      Jakie jest Państwa zdanie?
      kibic

      Usuń
    3. cd.
      Precyzując, mam na myśli przesłanie tym osobom realnych szalików "dziękczynnych", mających symboliczne znaczenie...

      Usuń
    4. Brawo, gratuluję pomysłu i chylę z szacunkiem czoło przede wszystkim za bystrość w poszukiwaniu linków, podstron itp.. nie mówiąc już o merytorycznym zaangażowaniu się w temacie zawieszonych. Nagroda zasłużona. Zamawiam 4 sztuki..)
      cicha wielbicielka

      Usuń
    5. Dołączam się do wpisu Cichej wielbicielki, gratuluję pomysłu i dziękuję Kibicowi za te wszystkie informacje niemal ze źródła.
      Kupię też kilka szalików jeśli będą do kupienia - 1 dla siebie.
      Super pomysł. Pozdrawiam.

      Usuń
    6. Podpisuję się pod inicjatywą Kapituły nadania tytułu "Mistrza Kibicowania" i nagrody rzeczowej KIBICOWI. Super pomysł pozdrawiam serdecznie Irena z Lubuskiego

      Usuń
    7. Po powyższych wppisach można wnioskować, że nasz kibic jest kobietą.

      Usuń
    8. Xenefont o/Olsztyn6 października 2013 22:16

      Anonimowy6 października 2013 18:38
      "Po powyższych wppisach można wnioskować, że nasz kibic jest kobietą."
      Czyli ... Jest CZŁOWIEKIEM.

      Usuń
    9. Owszem, i to takim co potrafi dziergać. Chociaż płeć męska też czasami dzierga, a w szczególności szaliczki bardzo kolorowe.

      Usuń
    10. Drodzy Państwo!
      Już myślę nad przeniesieniem pomysłu Pani Jot na realny przedmiot. Dla Pań już nawet mam projekt. W ciągu tygodnia przedstawię gotowy projekt.
      Natomiast dla Panów... ani szydełko, ani druty nie są mi obce więc coś udziergam .
      Prototyp poddam Państwa ocenie :)
      Pozdrawiam Izabela

      Usuń
    11. Czekam z niecierpliwością i pozdrawiam

      Usuń
  5. JOT, świetny pomysł.
    Pozdrawiam serdecznie CIEBIE i KIBICA
    Basia

    OdpowiedzUsuń
  6. ...co za mało śmieszne wygłupy, za chwilę blog zatraci pierwotny cel, wzajemnego wspierania się i wspólnej "walki" przeciw arogancji rządzących i krzywdzeniu tych, którym należy się wsparcie za lata pracy! Zamiast znaleźć konkretne informacje napotykam na jakieś bzdury, może należy utworzyć specjalną zakładkę dla tych "kibiców, wnuczków itp., aby mogli dać upust swojemu "poczuciu humoru i gdzie wyżywać się, zabijając nadmiar czasu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli Panu/Pani z 12:11 coś nie pasuje proszę zwrócić się o konkretne informacje do biura prawnego.

      A ja oczywiście popieram wspaniałą akcję zaproponowaną przez naszego "kibica". Równocześnie chcę Mu podziękować bardzo za wspaniałe wypowiedzi na blogu, które czytam z wielką przyjemnością jeszcze raz dziękuję bardzo i czekam na następne HB

      Usuń
    2. Czujesz się źle obsługiwana/y?
      Wyrobnicy zawiedli?

      Weź sprawy w swoje ręce i zamieść "konkretne informacje" w ramach twojego wkładu "we wzajemne wspieranie się i wspólną walkę przeciw arogancji rządzących i krzywdzeniu tych, którym należy się wsparcie za lata pracy!".

      Miłej niedzieli.

      Usuń
    3. Oj nieładnie anonimowy z 12:11. Mnie osobiście bardzo się podoba pomysł Jot ponieważ związany jest z docenieniem Kibica, którego uwagi na tym blogu są wprost nieocenione a dyskusja z nim to sama przyjemność. Gdybyś trochę myślał to dawno byś to zauważył. Przepraszam wszystkich, trochę mnie poniosło, pozdrawiam Wiga

      Usuń
    4. 12:11 jakie bzdury. Jest niedziela, ustawa się "produkuje" więc można poświętować. Masz problem? Zadaj pytanie, Panie napewno odpowiedzą, fachowo z kulturą. Jeżeli jesteś emerytem powinieneś wiedzieć kim dla nas emerytów jest kibic. A kulturą wypowiedzi nie dorastasz Mu do pięt. Miłej niedzieli.

      Usuń
    5. Pomysł z szalikami wspaniały. Umię szydełkować, haftować, wyszywać. Jeżeli zostanie wybrana technika ich wykonania /oprócz tkactwa/ deklaruję pomoc. Oczekuję na wiadomość na blogu. Ujawnię się. Pozdrawiam z wyrazami sympatii.

      Usuń
    6. Dzięki za propozycję pomocy.
      :)

      Usuń
    7. Do Pani z 14:28.

      W oczekiwaniu na wzór od Pani Izabeli zachęcam do zajrzenia na Jej dwa inne blogi. Z pewnością Pani doceni. :)

      http://swiatecznysal2011.blogspot.com/

      http://sal-madame.blogspot.com/

      Usuń
    8. An. 14:28 Dziękuję bardzo. Zajrzę.

      Usuń
  7. Dostalam wlasnie wypowiedzenie umowy o prace z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia od 01.11.2013r do 31.01.2014r.
    Jestem rocznik 1951r.
    Podstawa wypowiedzenia jest podyktowana
    1. przyczynami ekonomicznymi skutkujacymi koniecznoscia restrukturyzacji i racjonlizacji zatrudnienia . Pogarszajaca sie sytuacja finansowa szpitala, spowodowana zmniejszanymi kontraktami z NFZ na udzielanie swiadczen zdrowotnych itd....
    2. organizacyjnymi wynikajacymi z koniecznosci wdrozenia w zycie zapisow uchwaly Zarzadu Wojewodztwa Slaskiego itd.....
    3. Przyczyna wyboru Pani jest rowniez fakt posiadania przez Pania uprawnien emerytalnych.
    Podstawa prawna niniejszego wypowiedzenia umowy o prace jest wiec niemoznosc dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowiku pracy , spowodowanym reorganizacja i zmiejszaniem zatrudnienia z przyczyn okreslonych w Ustawie z 2003r o szczegolnych zasadach rozwiazywania z pracownikami stosunkow pracy z przyczyn nie dotyczacych pracownikow.

    Ale tak naprawde jedyna przyczyna jest osiagniecie wieku emerytalnego.

    Na moje miejsce sa juz zatrudnione 2 dziewczyny z zewnatrz, ktore mam przyuczac w okresie mojego wypowiedzenia.
    Gdyby mi nie zalezalo na 6 miesiecznej odprawie powalczylabym w Sadzie Pracy. Poniewaz emerytura jest przywilejem a nie podstawa do zwolnienia tym bardziej , ze moj bezposredni przelozony Ordynator walczyl o to zebym zostala.
    Co o tym sadzicie
    Alicja z Czestochowy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykra i trudna sytuacja. Szkoda, że jesteś w niej sama, bo rozumiem, że pan ordynator teraz już nie ma możliwości pomocy? Można by jeszcze zwrócić się do pracodawcy o wyjaśnienie, dlaczego rzekoma niezbędna racjonalizacja zatrudnienia wiąże się ze zwolnieniem ciebie i zatrudnieniem na twoje miejsce dwóch nowych osób, które teraz szkolisz...
      Tak, jak napisałaś, decyzja należy do ciebie: czy walczyć, czy zaakceptować wypowiedzenie i rozstać się z firmą bez dodatkowych emocji. Mogę tylko z sympatią ci współczuć. Pozdrawiam.

      Usuń
    2. A co na to związki zawodowe?

      Usuń
    3. Nie pomogą ani związki zawodowe ani Sąd Pracy.
      Moją koleżankę też zwolnili. Szkoda tylko zdrowia.
      Pracownik służby zdrowia.

      Usuń
    4. Moim zdaniem w Sądzie Pracy wygrałabyś, gdyż:
      1. reorganizacja i zmniejszenie zatrudnienia, jako przyczyna wypowiedzenia, była nieprawdziwa, skoro na Twoje miejsce przyjęto dwie osoby,
      2. nabycie uprawnień emerytalnych, jako przyczyna wypowiedzenia, jest dyskryminacją ze względu na wiek.
      Jak przypuszczam, uciekł Ci termin na złożenie powództwa do Sądu Pracy. Szkoda - o swoje należy zawsze wałczyć.
      MM1

      Usuń
    5. Xenefont o/Olsztyn6 października 2013 22:49

      "Dostalam wlasnie wypowiedzenie umowy o prace z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia od 01.11.2013r do 31.01.2014r.
      Jestem rocznik 1951r."
      Otóż tak, jak napisała osoba MM1, ale nie znamy konkretów dotyczących np. procedur kwalifikacji pracowników do "odstrzału". Przede wszystkim nie zapominaj,że z powodu osiągnięcia wieku em.,żaden pracodawca nie uzasadni tym powód rozwiązania stosunku pracy! Byłby na straconej pozycji w każdym Sadzie!Twoje odejście z pracy nie jest obligatoryjne i związane z Twoim stażem/wiekiem,lecz z przyczyn leżących po stronie Twojego pracodawcy. I Łachy nie robi...musi wypłacić wszystkie świadczenia pieniężne, w tym odprawy!!!A przede wszystkim niech pan Ordynator nie udaje,że jest taki,lub taki..Szwagier byłej Ordynator Pani.Nie pozwólcie na własne życzenie zastraszać się jakąś,tam sytuacją finansową,której nie spowodowałaś/łyście!!!Niech zapewni dotychczasowe warunki pracy,płacy-łącznie z wyrównaniem gdy jesteś w okresie wiadomym...Pozdrawiam...

      Usuń
    6. Xenefont o/Olsztyn6 października 2013 22:59

      Dodam...żadnych "kitów" nie podpisuj,co najwyżej, w miejscu gdzie ma być Twój podpis, napisz: "nie zgadzam się z treścią pisma i nie przyjmuję do wiadomości"!!!

      Usuń
    7. Ja czekam już tylko na wypowiedzenie umowy o pracę, bo zarządzenie o likwidacji mojego stanowiska pracy ze względu na reorganizację dyr podpisał 5 września; jestem rocznik 1953 z września i wiek osiągam 5 grudnia - myślę, że w pażdzierniku da mi wypowiedzenie - nawet nie raczył mnie o tym poinformować, dotarło to do mnie drogą okrężną. Jestem już odstrzelona, byłam zniesmaczona, ale atmosfera staje się ciężka (dyr ma 70 lat i chce jak najwięcej upchnąć swoich - robi to od początku rządów po-psl) i pewnie odejdę bez żalu.

      Usuń
    8. A ten dyrektor 70 letni /wiek em osiągnął 5 lat temu/ ma dożywocie na stanowisku , czy to jego prywatny folwark?

      Usuń
    9. Alicjo, w tej chwili właśnie w TVN24 trwa relacja o dramatycznej sytuacji Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie. Mają być jeszcze kolejne realcje w ciągu dnia.

      Usuń
    10. cd.

      http://www.tvn24.pl/katowice,51/140-lekarzy-zlozylo-wypowiedzenia-brakuje-lekow-i-dialogu,359483.html

      Usuń
  8. Nadmieniam , ze jedna dziewczyna to corka nadszego radcy prawnego a druga tez czyjas powinowata.
    Restrukturyzacja polega w naszym szpitalu nie na ograniczeniu zatrudnienia a na jego podwojeniu.
    Alicja z Czestochowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też miałam dwukrotnie "przykładany pistolet do głowy" i skończyło się do trzech razy sztuka. Od 1 października już nie pracuję. Tylko dlatego, aby inni pracownicy w moim zakładzie pracy "krzywo na mnie nie patrzyli" ponieważ mieli wpajane, że przez pracujących emerytów nie dostają podwyżek, nagród , czując, że jestem "spychana" wraziłam zgodę na odejścieza porozumieniem stron. Wcześniej 2 m-ce temu odeszło dwóch emerytów. Mimo prowadzonych konkursów na stanowiska pracy to jeszcze przed konkursem wiadomo kto będzie przjęty do pracy. I faktycznie się sprawdza kto po konkursie jest przyjęty. Poprostu "towarzystwo wzajemnej adoracji". "Góra" dzieli się stołkami, którego pociotek ma być przyjęty do pracy. Pani Alicjo sprawiedliwości nie ma, a udowodnić sprawiedliwość jest bardzo trudno. Nikt ze współpracowników za Panią się nie wstawi żeby nie narazić się szefowi, jak trzeba będzie odwrócą się plecami. Z pewnością kiedyś takiego "kumoterstwa nie było" . Aktualnie będąc na emeryturze, wyciszam się, nie widzę umizgiwania się do szefów, kablowania a co gorsza tacy mają rację bytu. Ich się nie tyka. Znam to z własnego podwórka.

      Usuń
    2. Pani Alicjo i Anonimie z16:04
      To bardzo smutne, ale niestety taka jest rzeczywistość. Pani Alicjo wszystko zależy od Pani kondycji psychicznej, czy ma Pani siłę walczyć. Może lepiej wziąć tę 6-miesięczną odprawę i dać sobie spokój. Na emeryturze człowiek czuje się wolny, bez niepotrzebnych irytacji i krzywych spojrzeń zawistnych współpracowników. Taki komfort psychiczny może być ważniejszy od tych dodatkowych pieniędzy. Ale to Pani musi dokonać wyboru.
      pozdrawiam - Daniela

      Usuń
  9. kibic rządzi!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wątpliwy "prawniku Łukaszu" czy znowu zżera cię zawiść i zazdrość. Daj już spokój - bo bardzo dużo brakuje Ci do kulturalnych i wspaniałych wypowiedzi "kibica" a także do Jego rzeczowej dyskusji na blogu.

      Usuń
  10. Można zgagrozić oddaniem sprawy do sądu -dyskryminacja ze względu na wiek - lub chociaż żądać dodat. 3 m-ej odprawy ale nie wiem czy nie jest za późno?
    Alicja 2

    OdpowiedzUsuń
  11. Do p.Wigi, Danieli oraz innych mądrzejszym osób.

    Witam, nie bardzo zrozumiałam czy to znaczy ,że "vacatio legis" nie będzie dotyczyło znowu osób SPRZED ?
    Przepraszam za zadane pytanie i dziękuję za wyjaśnienie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ad 15:55
      Rozumiem, że ustalone prawo do emerytury było przed 09.01.2009r.
      A kiedy otrzymałaś(eś) wypłatę emerytury bez konieczności zwalniania się z pracy? Jeżeli w okresie od 09.01.2009 do 31.12.2010r. - to ten problem Ciebie nie dotyczy. Gdy proponowana ustawa ( senacka lub rządowa ) wejdzie w życie, to otrzymasz zaległe świadczenia.
      Daniela

      Usuń
    2. Anonimowy z 15:55
      Vacatio legis /w naszym przypadku okres bezczynności art.28/ dla osób, które nabyły i zrealizowały swoje prawo do emerytury przed styczniem 2011r. obowiązywało od 1 stycznia 2011 do 30 września 2011r.Był to okres , w którym osoby pracujące i jednocześnie pobierające emerytury miały czas na zapoznanie się z treścią nowych unormowań i dostosowanie do nich swych przyszłych decyzji .Np. takich jak podjęcie decyzji w sprawie wyboru emerytura czy praca.Ci co wybrali pracę to po upływie vacatio legis ZUS zawiesił im emerytury. Vacatio legis dotyczyło wszystkich, tych co nabyli prawo do emerytury przed 2009r i tylko realizowali w okresie 2009-2010 jak również tych , którzy w tym okresie składali wnioski o ustalenie prawa do emerytury i jego jednoczesna realizacje.Żaden podział nie wchodzi w grę .Pozdrawiam Wiga

      Usuń
    3. Kochane dziewczyny Danielo i Wigo bardzo dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości.
      Jestem bardzo wdzięczna.
      Pozdrawiam (Anonim z 15:55) :))

      Usuń
  12. Droga Alicjo z Częstochowy
    wszystko możesz. a odprawę emerytalną i tak dostaniesz.
    Nie musisz szkolić nowych pracowników. Zakład Twój popełnił wielki błąd
    wskazując, że masz uprawnienia emerytalne i z tym możesz wystąpić do sądu. Wygraną masz jak w banku. powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że Pani Alicja miała by sprawę w Sądzie wygraną, gdyby w wypowiedzeniu umowy o pracę podany byłby jako jedyny powód - uprawnienie emerytalne.

      Usuń
  13. Serdeczne kolezanki z blogu.
    termin mi nie przepadl poniewaz wypowiedzenie otrzymalam 01.10.2013r - mam 7 dni na odwolanie. Wiem ze napewno bym wygrala i musieliby mnie przywrocic do pracy , ale czy tego chce- raczej nie. Kiedys przychodzilo sie do pracy z najwieksza przyjemnoscia , poniewaz atmosfera byla ciepla i prawie rodzinna.
    Obecnie wszechobecny mobbing i uszczypliwe uwagi , ze zajmuje sie miejsce mlodym. Mam juz dwie propozycje pracy tez w sluzbie zdrowia.
    Napewno z jednej skorzystam. Takich pracownikow jak my jestesmy nasze pokolenie powojenne powinno sie szanowac a nie upokarzac.
    Dziekuje za wparcie.
    Alicja z Czestochowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sądzie możesz żądać odszkodowania, a nie powrotu do pracy. Nie zapomnij, że należy Ci się odprawa
      (3-miesięczna) oraz odprawa emerytalna, jężeli odejdziesz na emeryturę. Należy Ci się jedno i drugie !!! Jeżeli nie odchodzisz na emeryturę należą Ci się dwa dni wolnego na poszukiwanie pracy. Nie zapomnij o "sprawach z fuduszu socjalnego" - zwrot za okulary, czy za "wczasy pod gruszą" - jeżeli to u was jest.
      MM1

      Usuń
    2. Alicja pisze o 6-miesięcznej odprawie, co chyba wiąże się ze sposobem rozwiązania z nią stosunku prawy (reorganizacja, redukacja miejsc pracy).

      Usuń
    3. Czy jeżeli zwalniają z powodu reorganizacji i ma się już uprawnienia emerytalne to można skorzystać i z odprawy i z 3 miesięcy? Czy ja dobrze rozumie?

      Usuń
    4. 6- miesięczna odprawa emerytalna przysługuje w budżetówce.

      Usuń
    5. Poniżej informacja na temat łączenia odprawy z tytułu zwolnienia z powodu reorganizacji oraz odprawy z tytułu przejścia na emeryturę:

      http://praca.gazetaprawna.pl/porady/29132,na_jaka_odprawe_moze_liczyc_zwalniany_pracownik.html

      Cytat z powyższego artykułu z GP:

      „Czy można otrzymać dwie odprawy
      W ramach reorganizacji pracodawca zamierza zlikwidować jedno z dwóch stanowisk w dziale. Do zwolnienia wytypował pracownika w wieku emerytalnym, który posiada wymagane okresy składkowe i nieskładkowe do nabycia prawa do emerytury. Czy oprócz odprawy ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownik powinien otrzymać także odprawę emerytalną?
      Tak
      Pracownik ma prawo zarówno do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych (ze względu na likwidację stanowiska pracy), jak i do odprawy emerytalnej. W ustawie nie przewidziano żadnych wyłączeń prawa do odprawy czy pozbawienia jednej z odpraw w razie ich zbiegu.
      Podstawa prawna
      • Art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).”

      Link do w/w ustawy:

      http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-03-90-844

      Usuń
    6. Kochani zwalniani emeryci !
      Nie dajcie się wykorzystywać i rezygnować z przysługjących Wam uprawnień.
      Odprawa za wypowiedzenie a odprawa emerytalna - patrz wyrok SN z dnia 25.01.2012 r. II PK 102/11. Jest w googlach
      MM1

      Usuń
    7. Dobrze rozumiesz. Odprawa za 6 miesięcy - zwolnienie z redukcji etatów oraz 3-miesięczna za to, że odchodzisz na emeryturę. Razem kasa za 9 miesięcy. Niestety podatek też niemały:). pozdrawiam.

      Usuń
    8. :) kasa za 9 miesięcy jest dla nauczycieli. Rozpędziłam się, przepraszam za wprowadzenie w błąd.pozdrawiam

      Usuń
    9. Bardzo dziękuję za tak szybkie i wyczerpujące informacje.

      Usuń
    10. W odprawie niema składek zusowski. Czyli brutto – podatek =netto do wypłaty( nie wchodzi do wysokości emerytury)

      Usuń
    11. Czy odprawa za 6 miesięcy przysługuje też nauczycielom pobierającym już emeryturę, w przypadku reorganizacji placówek ; i nie koliduje to z odprawą emerytalną?

      Usuń
    12. Koleżanka pobierająca emeryturę ( bez rozwiązywania stosunku pracy) , nauczycielka ( emerytura z przepisów ogólnych, a nie z KN) dostała odprawę emerytalną - 3 miesiące i odprawę 6- miesięczną - z tytułu likwidacji stanowiska pracy)

      Usuń
    13. ta 6 miesięczna odprawa przysługuje z art. 20 Karty Nauczyciela.Trzeba tylko poczekać do końca terminu wypowiedzenia i później złożyć wniosek o odprawę emerytalną w związku z odejściem na emeryturę

      Usuń
    14. Ta sześciomiesięczna odprawa nie uwzględnia żadnych dodatków, nadgodzin etc. , jest kwotą brutto zasadniczego wynagrodzenia i zdecydowanie jest mniejsza w przeliczeniu od 3-miesięcznej odprawy emerytalnej. Z tym trzeba się liczyć.

      Usuń
    15. Bardzo wielkie dzięki za te wszystkie informacje dotyczące odprawy!!!

      Usuń
    16. Dlaczego rozmnożyło się samo z późniejszą godziną? Przepraszam!

      Usuń
  14. Moja odprawa to 3 miesieczna z powodu zwolnienia i 3 miesieczna emerytalna po przedstawieniu decyzji o przyznaniu emerytury.
    Podobno przysluguja mi 3 dni na poszukiwanie pracy.
    Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Ireno z Biłgoraja,do soboty nie wpłynęło nic z Sądu o złożonej apelacji przez ZUS, ale to kwestia chyba kilku dni, nie żebym czekała z utęsknieniem ,ale to nieuniknione. Serdecznie pozdrawiam, jak coś będę wiedziała odezwę się Krystryna




      Usuń
    2. Dziękuję za informację. Nie wiem czy Pani wie, że SA Lublin orzeka z odsetkami. Od niedawna zmienił swoje orzecznictwo. Jesteśmy w dobrej sytuacji i to jest budujące. Pozdrawiam. Irena

      Usuń
    3. Pani Ireno ,nam SO przyznał odsetki. Tak naprawdę to nie chciałaby jechać do Sądu,na samą myśl boli mnie żołądek
      Pozdrawiam Krystyna,

      Usuń
    4. No tak, ale wcześniej SA Lublin nie zasądzał odsetek więc była obawa, że zmieniłby wyrok w części dotyczącej odsetek. Teraz takiej obawy już nie ma więc można być lekko uspokojonym. SA nawet zmienia wyroki odnośnie odsetek jeżeli SO nie zasądził a emeryt wystąpił o nie łącznie z żądaniem wypłaty zaległej emerytury. rena

      Usuń
    5. SO w Lublinie nadal orzeka bez odsetek, dzis miała sprawę znajoma

      Usuń
    6. SO może tak, ale ja piszę o SA. Jeżeli koleżanka pisała wniosek do ZUS o wypłatę wstrzymanej emerytury z odsetkami i ZUS wydał decyzję odmawiająca wypłaty zarówno emerytury jak i odsetek to SA po odwołaniu koleżance napewno zasądzi odsetki.

      Usuń
  15. Do p.kolegi p.Krzysztofa dot. wpisu 4.10 godz.20.43. Czy moge prosic o przyblizenie sensu tresci akapitu cyt."Ustawa rekompensacyjna niejako prostuje tylko bledne lub niezrozumiale uzasadnienie sentencji tegoz wyroku i NIE oczekujmy,ze moze dotyczyc wszystkich emerytow nawet tych,ktorzy nawet palcem w bucie nie kiwneli a dostawali emerytury zawieszone dzieki wyrokowi TK." Pozdr. kich

    OdpowiedzUsuń
  16. Alicjo z Częstochowy!Nie wyobrażasz sobie jak OGROMNIE Ci zazdroszczę tego wypowiedzenia!Ja pracuję w NFZ jako zwykły urzędnik.Atmosfera w tej instytucji jest BEZNADZIEJNA,pracy ciągle coraz więcej,zarobki zdecydowanie poniżej średniej krajowej,zero podwyżek od 2007r.Samej trudno mi podjąć decyzję o zwolnieniu,MARZĘ o jakiejś redukcji i 3miesięcznej odprawie z tego tytułu.Pozdrawiam-Ewa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się samemu podejmie decyzję,człowiek jest mniej upodlony:-)wiem z własnego doświadczenia:odszedłem z godnością,bez poniżenia:polecam!

      Usuń
    2. Marzenia czasem się spełniają, więc wszystko przed tobą.

      Usuń
    3. Odprawa emerytalna w służbie zdrowia jest 3 miesięczna.
      Ja również czekam na zwolnienie z powodu podwójnej odprawy.
      Podwyżki u nas również nie było od 6 lat.
      Pracownik służby zdrowia.

      Usuń
  17. Proszę , niech mi ktoś rozjaśni kwestię odsetek z projektu rzadowego. Ja to zrozumiałam, że rząd proponuje odsetki od dnia wejścia ustawy przygotowywanej. Czyli co nie dostaniemy osetek od 01.10.2011r - od momentu zawieszenia emerytur? Cyba, że ja to żle rozumuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W rządowym projekcie ustawy zaproponowano odsetki od wartości zawieszonej emerytury naliczane do dnia wejścia w życie ustawy. Jednak minister PiPS uwzględnił uwagi RCL i zgłosił autopoprawkę do tego projektu polegającą na wykreśleniu art. 4 ust.3, który to przewidywał. Jeśli ta autopoprawka zostanie przyjeta przez Radę Ministrów (a poparł ją Srały Komitet Rady Ministrów), to w ostatecznej wersji rządowego projektu ustawy będą przewidziane odsetki ustawowe, czyli do momentu wypłaty. Gdyby emeryci nie śpieszyli się ze składaniem wniosków do ZUS o wypłatę, a mają czas do końca roku 2014, to ... ;) :)))

      Usuń
    2. Paskudna literówka, przepraszam Oczywiście ma być: Stały Komitet Rady Ministrów...

      Usuń
  18. Proszę , niech mi ktoś rozjaśni kwestię odsetek z projektu rzadowego. Ja to zrozumiałam, że rząd proponuje odsetki od dnia wejścia ustawy przygotowywanej. Czyli co nie dostaniemy osetek od 01.10.2011r - od momentu zawieszenia emerytur? Cyba, że ja to żle rozumuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do dnia wejścia ustawy!

      Usuń
    2. Zob. wpis z 20:12.

      Usuń
    3. Skoro jesteśmy przy odsetkach proszę o wyjaśnienie, czy odsetki wg projektu rządowego dostaną również ci którzy otrzymali zwrot bez odsetek?

      Usuń
    4. Tak jeżeli zostaną uwzględnione proponowane poprawki.

      Usuń
    5. Czy można gdzieś znaleźć i przeczytać te poprawki. Bardzo proszę o odpowiedź

      Usuń
    6. Do 23:18(wczoraj):
      Poniższe dokumenty należy traktować łącznie. W pierwszym jest projekt ustawy, a w drugim autopoprawka MPiPS do tego projektu, która została zaakceptowana przez Stały Komitet Rady Ministrów.

      Link do projektu ustawy:

      http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/170087/170112/170113/dokument84982.pdf

      Link do autopoprawki:

      http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/170087/170112/170113/dokument85830.pdf

      Usuń
    7. Z tego wynika, że ustawowe odsetki miałyby być wypłacone nie do dnia wejścia w życie ustawy, a do momentu wypłaty zaległych emerytur. Czy dobrze rozumiem?
      B.

      Usuń
    8. Na razie na to wygląda, ale takiej hojności nie da się chyba utrzymać. Mam na myśli przewidziany w projekcie ustawy termin składania wniosków o wypłatę do końca 2014.

      Usuń
  19. Ewo my tez nie mielismy podwyzek od 2007r i nic na to nie wskazuje ze w najblizszym i odleglejszym czasie beda. Wszystko zmierza ku spolce prawa handlowego. Ale mimo tego jakos tak przykro odejsc nie z wlasnej woli. Tym bardziej , ze sposob wreczania wypowiedzenia w naszym szpitalu jest upodlajacy. Nie ma nic wspolnego z zasadami poszanowania seniorow. Emeryt wedlug naszych kadr to wcale nie brzmi dumnie.
    Pozdrawiam serdecznie. Alicja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo jest to pracownik z dodatkiem w postaci emerytury. Emerytem to Alicjo dopiero będziesz.
      Irmina

      Usuń
  20. Dziękuję za wyjaśnienie mi sprawy w/s odsetek

    OdpowiedzUsuń
  21. P.ULU 05
    Czy może Pani coś napisać o odpowiedziach ZUSu w sprawie urlopów wychowawczych? Pamiętam , że pisała Pani w tej sprawie do ZUSu.
    Może odpowie Pani w zakładce " Poradnik emeryta 2" , żeby nie blokować miejsca na tym blogu. Proszę o odpowiedz.
    Pozdrawiam Sławka

    OdpowiedzUsuń
  22. Mąz emerytki : Nie rozumiem - my ,Osiołkowi w złoby dano..... Dwa projekty Senacki ,Rządowy !!!!
    Jak zareaguje Sejm odrzuci jeden ,poprosi o wycofanie ,kto sie zgodzi na NIE ,spijanie śmietanki ,bo myslimy że sprawa przesądzona !,a połaczenie dwóch projektów ,to czas,i czas i czas! Dziwne!
    Jak to wygląda w praktyce ,chyba podobnego przypadku ,nie było w polskim Sejmie !
    A blog jest super!!,Chwała organizatorom!,sprawa kolezanki z Czestochowy ,poza tematem a ma rady ,prawnikowi zajeło by miesiąc
    Mąz emerytki mam grype czytałem cala niedziele
    Ciekawe ,a moze haczyk ale Premier Tusk powiedzial że za błedy sie ponosi konsekwencje tz w tym przypadku ,płaci,
    Naprawde podziwiam słyszalem od żony ze dostanie nie wierzyłem! Z
    Zmieniłem zdanie ale dwa projekty ?? dziwne ???
    mąz emerytki Podkarpacie

    OdpowiedzUsuń
  23. Xenefont o/Olsztyn7 października 2013 00:08

    Widzisz młody,jak to jest w grupie?!!! Zwłaszcza na Ścianie Wschodniej: od Suwałk, aż po Karpaty! A jeszcze do tego,jak dodamy WYBRZEŻE,Wielkopolskę,Kujawy,Mazowsze,Dolny i Górny Śląsk,Beskidy,...,Pieniny,..zobaczysz co Twoja w Augustowie emerytowana żona, na zjeździe niedowiarków - powie!!! Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  24. DO WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI - TU NA BLOGU
    Proszę o pomoc w adiustacji tekstu.
    W zakładce "ROCZNIK 1953 2" jest zamieszczony wzór petycji - wersja brudnopis (oczywiście, zamieszczony jest link do pliku).
    Pomóc może każdy:
    - czytający ze zrozumieniem zagmatwane przepisy - pod względem merytorycznym,
    - znający się na petycjach - pod względem stylistycznym,
    - każdy może przeczytać i stwierdzić czy rozumie "o co chodzi"; senatorowie też nie znają się na każdym przepisie, więc to dobry test na klarowność petycji.

    Sprawa nie jest bagatelna, w 2012 Marszałek skierował do Komisji 18 petycji, pism zatytułowanych „petycja” wpłynęło 151, łącznie wpłynęło pism 929!

    Gdy petycja zostanie zaakceptowana, będzie można urzeczywistniać wcześniejsze zapewnienia na blogu, że inni pomogą w ramach akcji wspierającej :)) Została napisana tak, aby każdy mógł się pod nią podpisać.
    Przepraszam, jeśli osoby młodsze, które nabyły prawo do emerytury na podst. przepisów dla jakiejś grupy zawodowej poczują się niedowartościowane. Omówienie zasadności i skuteczności działania przekracza moje możliwości tu i teraz.

    Pozdrawiam
    Jot

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy okazji przypominam, że jutro, 8 października, odbędzie się w Senacie transmitowane Wysłuchanie Publiczne w sprawie nowego senackiego projektu ustawy o petycjach. To już wprawdzie nie dla nas (procedowanie projektu potrwa), ale warto wiedzieć...
      kibic

      Usuń
    2. ADMINKO, zakładka "Rocznik 1953 2" przeładowała się w bardzo ważnym momencie! Bardzo prosimy o dodanie nowej.
      Dziękujemy.

      Usuń
    3. No to zapytam w tym miejscu:

      Czy była jakaś lepiej napisana petycja do Senatu niż ta autorstwa @Jot?

      Odpowiadam:
      NIE.
      I BARDZO DZIĘKUJĘ.

      :)

      Usuń
    4. Jot , brakuje mi słów uznania, dziękuję za ogrom włożonej pracy. Stworzona przez Ciebie petycja to perełka .Pozdrawiam Wiga.

      Usuń
    5. Szanowna Jot ,
      Miałam „wejść w artykuły „ , ale ze względu na zwiększone obowiązki w zeszłym tygodniu – przyznaje , nie dałam rady. Byłaś znacznie szybsza . Wyrazy uznania dla wielkiej pracy , którą , Jot , wykonałaś.
      Pomimo tego , pozwolę sobie jeszcze raz prosić o takie sformułowanie pisma , aby objęło ono nie tylko kobiety z rocznika 1953 , ale także inne , objęte nowo dodanym art. 25 ust . 1b , które są w identyczny sposób pokrzywdzone , jak kobiety z rocznika 1953. Oczywiście , mogę sobie pisać sama petycję , ale jakie mam szanse sama ? Wystosowałaś , Jot , apel do wszystkich na blogu o poparcie petycji – jest więc szansa na szerokie poparcie . Proszę więc , aby nie wykluczać pozostałych kobiet , objętych artykułem 25 ust. 1b z zakresu podmiotów , objętych petycją . Jestem tak samo zawieszona , i , tak samo , jak pozostałe kobiety , dotyczy mnie dyskryminacja , opisana w petycji. Tym bardziej , że , aby objąć wszystkie kobiety , pokrzywdzone art. 25 ust. 1b , nie trzeba wielkich zmian w Twoim tekście. Przygotowałam propozycje takich zmian , które nie wykluczą żadnej kobiety , i bardzo proszę o ich uwzględnienie i poparcie , a , jeżeli ktoś uważa , że należy wysłać pismo , odnoszące się tylko do rocznika 1953 , a innych , w identycznej sytuacji prawnej , zostawić „za burtą „ , to przynajmniej proszę o wysłanie i drugiego egzemplarza petycji – w wersji , która zaproponuję . Bardzo o to proszę – przecież to niewielki wysiłek , nikomu nie zaszkodzi , a może pomóc. Przygotowałam propozycje uzupełnienia wzoru petycji autorstwa Jot , ( który to wzór uważam za bardzo dobry ), tak , aby objął wszystkie dyskryminowane kobiety. Zamieszczę je poniżej.
      Pozdrawiam , nauczycielka Anna

      Usuń
    6. Do Jot , c.d. :Proponowane modyfikacje wpisałam , dla zaznaczenia , dużymi literami. Treść można umieścić w tabeli - ja nie potrafie tego zrobic . Prosze o instrukcje. Nauczycielka Anna
      DANE PODMIOTU WNOSZĄCEGO PETYCJĘ*
      Nazwisko KOWALSKI Imię JAN
      Jeśli występują
      Państwo w imieniu organizacji, stowarzyszenia, grupy osób itp., prosimy również
      o podanie ich nazwy.
      Nazwa podmiotu
      Wcześniejsi emeryci urodzeni po 31.12.1948 r. – kobiety z rocznika 1953
      z prawem do wcześniejszej emerytury na podst. art. 29 w związku z art. 46
      ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
      Społecznych ORAZ KOBIETY Z PRAWEM DO WCZESNIEJSZEJ EMERYTURY NA PODST.
      ART. 32 W ZWIĄZKU Z ART. 47 USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS
      Kod pocztowy, miasto
      Ulica,
      nr
      domu/mieszkania
      E-mail
      INFORMACJE DOTYCZACE PETYCJI
      Tytuł petycji
      Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad
      obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
      po emeryturze wcześniejszej, obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. na podst.
      art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach
      z Funduszu Ubezpieczeń
      Społecznych
      Akt prawa,
      w którym
      postulowana jest
      zmiana
      Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu
      Ubezpieczeń
      Społecznych – art. 25 ust. 1b dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy
      z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu
      Ubezpieczeń
      Społecznych oraz niektórych innych ustaw

      Usuń
    7. Do Jot , c.d. :
      Treść
      petycji

      Szanowny Panie Marszałku!
      Zwracam się
      do Pana Marszałka z gorącym apelem, aby Senat Rzeczypospolitej
      Polskiej skorzystał z uprawnień
      konstytucyjnych i podjął inicjatywę
      ustawodawczą
      w celu złagodzenia skutków zmian przepisów emerytalnych
      obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw zmian dokonanych na mocy ustawy
      z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu
      Ubezpieczeń
      Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2012 poz. 637)
      do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły trzy wnioski o zbadanie zgodności
      z Konstytucją
      niektórych zmian, sygn. K 43/12 -sprawa połączona z K 45/12,
      K 46/12, opatrzone hasłem „podwyższenie wieku uprawniającego
      do emerytury”. W żadnym z tych wniosków nie wniesiono o zbadanie nowych

      zasad obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
      po emeryturze wcześniejszej (art. 25 ust 1b ustawy o e.r. z FUS). Równolegle
      płynęły skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich od emerytów skrzywdzonych
      nową
      zasadą
      naliczania emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
      po emeryturze wcześniejszej, sygn. RPO/723180/13/III/302.3 RZ. Niestety,
      RPO oraz Minister PiPS, odpowiadający na wystąpienie RPO, pominęli
      szczególną
      sytuację
      kobiet z rocznika 1953 ORAZ PÓŻNIEJSZYCH - POZOSTAŁYCH KOBIET , OBJĘTYCH
      OD 1 STYCZNIA 2013 R. ART. 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS ,
      oraz fakt, że nie mogły one
      złożyć
      wniosku o przeliczenie świadczenia do końca 2012 r. i jednocześnie
      przed ukończeniem 60 roku życia.
      Jeżeli pozostawienie poza kręgiem zainteresowania wnioskodawców do TK
      oraz RPO i MPiPS podmiotów skrzywdzonych nowymi zasadami obliczania
      emerytury nastąpiło w wyniku niejasnych skutków art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11
      maja 2012 r. (dodającego art. 25 ust. 1b w ustawie o e.r. z FUS), to w państwie
      prawa nie powinno mieć
      miejsca tak brzemienne w skutki naruszenie reguł
      poprawnej legislacji.
      Wierząc, że Senat RP stoi na fundamentalnym stanowisku, iż
      stanowione
      przez Parlament RP prawo powinno urzeczywistniać
      zasadę
      sprawiedliwości
      społecznej oraz być
      jasno określone wobec podmiotów, których dotyczy,

      postuluję
      zmianę
      niesprawiedliwego przepisu, który najdotkliwiej ugodził
      kobiety urodzone w roku 1953 ORAZ PÓŹNIEJ -
      POZOSTAŁE KOBIETY , OBJĘTE
      OD 1 STYCZNIA 2013 R. ARTYKUŁEM 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS.

      Usuń
    8. Do Jot, c.d. :
      Uzasadnienie

      Art. 25 ust. 1b ustawy o e.r. z FUS wprowadził zasadę
      odliczania kwot
      pobranych wcześniejszych emerytur od podstawy emerytury (kapitał
      początkowy + składki na ubezpieczenie emerytalne) obliczanej w powszechnym
      wieku emerytalnym. Nowelizacja objęła różne osoby – z prawem do emerytury
      na podst. różnych przepisów, z różnych w grup zawodowych – o których mowa
      w artykułach ustawy, do których odsyłają
      art. wskazane w art. 25 ust. 1b.
      Spośród podmiotów, których dotyczy przedmiotowa regulacja,

      dyskryminujący charakter nowego przepisu dotkliwie odczuwają
      wcześniejsze emerytki, szczególnie urodzone w roku 1953 I PÓŹNIEJ - POZOSTAŁE
      KOBIETY , OBJĘTE OD 1 STYCZNIA 2013 R. ARTYKUŁEM 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH
      I RENTACH Z FUS..

      Kobiety , KTÓRE OBJĄŁ OD 1 STYCZNIA 2013 R. ART. 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH
      I RENTACH Z FUS. są
      kolejny raz krzywdzone przepisami prawa
      polskiego:
      -jeśli przebywały na urlopie wychowawczym na podstawie wcześniejszych przepisów,
      to na mocy ustaw zostały ukarane za to, że były pracownicami-matkami, mają
      niższą
      emeryturę
      i kapitał początkowy (okresy liczone po 0,7% zamiast 1,3%), mimo że okres
      urlopu wychowawczego przed 15.11.1991 r. był, obecnie w orzecznictwie jest,
      traktowany jak okres zatrudnienia,
      -gdy zaczęły pobierać
      wcześniejszą
      emeryturę, wypłatęświadczenia wstrzymano
      od 1.10.2011 r. (wyrok TK K 2/12),
      - ART. 25 UST. 1B NIWECZY , T Y L K O W ODNIESIENIU DO KOBIET , KTÓRE OBJĄŁ OD 1 STYCZNIA
      2013 R.,
      POZYTYWNE SKUTKI WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO K 2/12 .PO WSTRZYMANIU WYPŁATY
      WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY KOBIETY TE ODWOŁYWAŁY SIĘ OD DECYZJI ZUS
      DO SĄDÓW ( ZE SKARGĄ KASACYJNA DO SN WŁĄCZNIE ), PRZESZŁY CIEŻKĄ I KOSZTOWNĄ DROGĘ SĄDOWĄ ,
      ABY ODZYSKAC WSTRZYMANE EMERYTURY.
      W ŚWIETLE WPROWADZONEGO OD 1 STYCZNIA 2013 R. ART. 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH
      I RENTACH Z FUS.WSZYSTKIE TE PROCESY SĄDOWE BYŁY BEZSENSOWNE I NIEPOTRZEBNE - BOWIEM
      ODZYSKANE I WYPŁACONE PRZEZ ZUS ZALEGŁE EMERYTURY OBNIŻAJĄ TERAZ TYM KOBIETOM EMERYTURĘ
      "W POWSZECHNYM WIEKU EMERYTALNYM ". GDYBY KOBIETY WIEDZIAŁY O TYM W MOMENCIE PODEJMOWANIA
      DECYZJI O ODWOŁANIU SIĘ OD DECYZJI ZUS - MOGŁYBY ZDECYDOWAĆ O NIESKŁADANIU ODWOŁAŃ .

      Usuń
    9. Do Jot , c.d. : . :-pracowały nadal odprowadzając składki do ZUS, aby po ukończeniu 60 roku życia
      mieć
      wyższą
      emeryturę
      powszechną, obliczoną
      z nową
      kwotą
      bazową, ale przepisy
      zmieniły się
      od 1.01.2013 r., W MOMENCIE DECYDOWANIA SIE NA ROZPOCZĘCIE POBIERANIA WCZEŚNIEJSZEJ
      EMERYTURY , KOBIETY , OBJĘTE OD 1 STYCZNIA 2013 R. ARTYKUŁEM 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH
      I RENTACH Z FUS., BYŁY INFORMOWANE , ŻE JEDYNĄ NEGATYWNĄ KONSEKWENCJĄ TEJ DECYZJI BĘDZIE
      NIEMOŻNOŚĆ PRZELICZANIA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY Z NOWĄ KWOTĄ BAZOWĄ RAZ W ROKU (W PRZYPADKU
      NIŻSZYCH ZAROBKÓW ).REKOMPENSATĄ MIAŁO BYC TO , ŻE PO OSIĄGNIĘCIU POWSZECHNEGO WIEKU EMERYTALNEGO
      EMERYTURA MIAŁA IM BYC PRZELICZONA Z NOWĄ KWOTĄ BAZOWAĄ , NIEZALEZNIE OD WYSOKOŚCI ZAROBKÓW.
      GDYBY W MOMENCIE PODEJMOWANIA DECYZJI O ROZPOCZĘCIU POBIERANIA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY KOBIETY
      TE WIEDZIAŁY , ŻE KWOTY POBRANYCH EMERYTUR BĘDĄ IM ODEJMOWANE OD KAPITAŁU POCZĄTKOWEGO -
      MOGŁYBY PODJĄĆ DECYZJĘ O NIE ROZPOCZYNANIU POBIERANIA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY.KOBIETY TE JEDNAK
      DOWIEDZIAŁY SIE O TYM DOPIERO PO WIELU LATACH OD ROZPOCZECIA POBIERANIA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY.
      ZAPEWNIANO JE PRZY TYM , ŻE DŁUZSZA PRACA SPOWODUJE WZROST EMERYTURY - A ART 15 UST 1B POWODUJE
      OBNIŻENIE EMERYTURY W POWSZECHNYM WIEKU EMERYTALNYM.
      -gdy składają
      wnioski o emeryturę
      w powszechnym wieku emerytalnym (wiek
      emerytalny wydłużony), to na skutek odliczania kwot pobranych


      wcześniejszych emerytur nowa emerytura bywa mniejsza od emerytury
      wcześniejszej nawet o kilkaset złotych, a przy pozostaniu na emeryturze
      wcześniejszej możliwość
      przeliczenia świadczenia według dotychczasowych zasad
      została odebrana.

      Usuń
    10. Do Jot , c.d. ;Kobiety z rocznika 1953
      ORAZ PÓŻNIEJSZYCH - OBJĘTE ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS
      zostały drastycznie wykluczone z kręgu
      podmiotów uprawnionych do obliczenia emerytury w powszechnym wieku
      emerytalnym według tych samych zasad, według których miały naliczoną
      emeryturę
      wcześniejszą, ponieważ
      do 31.12.2012 r. nie mogły „dostosować
      się” do nowych rozwiązań
      z oczywistego powodu – nie ukończyły 60 lat.

      Spośród osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury na podst.


      art. 29 w związku z art. 46 ustawy o e.r. z FUS (K: 55 lat życia, 30 lat stażu
      ubezpieczeniowego; M: 60 lat życia, 35 lat stażu ubezp.; warunki spełnione
      do 31.12.2008 r.),ORAZ NA PODST. ART.32 W ZWIĄZKU Z ART. 47 USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS
      tylko kobietom z r. 1953 I PÓŹNIEJSZYCH ,
      - OBJĘTYM ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS kategorycznie odebrano
      możliwość
      zamiany emerytury wcześniejszej na powszechną
      według
      dotychczasowych zasad. Kobiety z rocznika 1953 I PÓŹNIEJSZYCH ,
      - OBJĘTE ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS są
      (USUNĄĆ :ostatnim rocznikiem )JEDYNĄ GRUPA UBEZPIECZONYCH ,
      ( USUNĄĆ :który ukończył 55 lat życia ) KTÓRA SPEŁNIŁA WARUNKI DO WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY
      do 31.12.2008 r.I DO 31.12.2012 R. NIE UKOŃCZYŁA 60 lat, ale
      w związku z art. 24 ust. 1a (PROPOZYCJA ;USUNĄĆ :pkt
      2-5 ) objął je restrykcyjny przepis art. 25 ust. 1b. Pozostali zachowali prawo
      do obliczenia emerytury powszechnej według dotychczasowych zasad, czyli
      kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. (art. 24 ust. 1a pkt 1) oraz mężczyźni
      urodzeni w roku 1948 (art. 27 ust 3). Tak głęboko idące zróżnicowanie uprawnień


      uchybia uniwersalnej zasadzie równego traktowania podmiotów
      podobnych.

      Usuń
    11. Do Jot , c.d. :Dyskryminacji mężczyzn ze względu na płeć
      w zakresie prawa do wcześniejszej
      emerytury kres położył wyrok TK P 10/07. Odzwierciedlona w art. 29 ust. 1 ustawy

      o e.r. z FUS równowaga między mężczyznami z 1948 r. i starszymi oraz kobietami
      z 1953 r. i starszymi trwała do 31.12.2012 r. Od 1.01.2013 r. ofiarą
      dyskryminacji
      ze względu na płeć
      padły kobiety urodzone w 1953 r I PÓŹNIEJ ,
      - OBJĘTE ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS .
      Oznacza to, że są
      dyskryminowane ze względu na wiek, gdyż
      restrykcyjny
      przepis ominął kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. oraz są
      dyskryminowane ze względu na płeć, ponieważ
      odpowiednik kobiet wcześniejszych
      emerytek z rocznika 1953, czyli mężczyźni-wcześniejsi emeryci
      z rocznika 1948 pomimo wydłużenia powszechnego wieku emerytalnego
      zachowali prawo do obliczenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym
      po emeryturze wcześniejszej według dotychczasowych zasad.

      Kobiety z rocznika 1953 I PÓŹNIEJSZYCH ,
      - OBJĘTE ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS ,
      nie kwestionując wydłużenia wieku emerytalnego –
      mężczyznom z rocznika 1948 także wydłużono wiek emerytalny – dopatrują
      się
      problemu konstytucyjnego, który wobec powyższego można w tym wypadku
      ująć
      tak:

      Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach
      z Funduszu Ubezpieczeń
      Społecznych w zakresie, w jakim znajduje
      zastosowanie do kobiet z rocznika 1953 I PÓŹNIEJSZYCH ,
      - OBJĘTYCH ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS,
      o których mowa w art. 24 ust. 1a
      (USUNĄĆ pkt 2-5), które prawo do wypłaty emerytury nabyły na podstawie art. 29
      w związku z art. 46 ORAZ NA PODST. ART. 32 W ZWIĄZKU Z ART. 47 budzi poważne
      zastrzeżenia co do zgodności z art. 32
      i art. 33 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz z zasadą
      ochrony
      zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą
      z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

      Usuń
    12. Do Jot , c.d. ;Wyjaśnienia jakoby uspokajające emerytów, iż
      po niekorzystnym wyniku
      przeliczenia można pozostać
      na emeryturze wcześniejszej, nie uwzględniają
      straty finansowej spowodowanej brakiem możliwości przeliczenia emerytury
      z nową
      kwotą
      bazową
      oraz obaw emerytów – w założeniu dozgonnych
      wcześniejszych emerytów – o dalsze losy wcześniejszych emerytur, gdy
      przepisy emerytalne są
      nowelizowane ad hoc, prawo jest niestabilne, działa
      wstecz i ma za nic prawa nabyte.
      W ostatnim czasie Senat pracował m.in. nad projektem ustawy w sprawie
      zwrotu emerytur zawieszonych od 1.10.2011 r. – wykonanie orzeczenia TK
      K 2/12. Wyrażam nadzieję, że w imię
      urzeczywistniania konstytucyjnej zasady
      sprawiedliwości społecznej Senat RP podejmie inicjatywę
      ustawodawczą
      – tym
      razem na skutek niniejszej petycji – w celu zmiany krzywdzącej regulacji
      i naprawienia błędu ustawodawcy w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r.
      o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
      Społecznych.


      *Zgodnie z wymaganiami art. 24 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)


      uprzejmie informujemy, że w Kancelarii Senatu gromadzone są
      dane osobowe – imię
      i nazwisko, adres – dobrowolnie przez Pana/Panią
      przedstawione, a także informacja o problemie przedstawionym w liście.
      Zbiór danych prowadzony jest w celach ewidencyjnych. Dane osobowe przekazywane są
      innym organom i instytucjom jedynie w zakresie
      niezbędnym do wyjaśnienia zgłoszonej sprawy. Ma Pani/Pan prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.


      Podpis

      Załączniki:

      1. Pismo RPO z 3.03.2013 r. do MPiPS wraz z odpowiedzią
      Sygnatura: RPO/723180/13/III/302.3 RZ
      http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/szczegoly.php?pismo=1706115 [dostęp on-line]

      Usuń
    13. Proponuję nie mieszać, tylko wysłać dwie oddzielne petycje - będzie prościej i klarowniej.

      Usuń
    14. Zakładki jeszcze nie ma, więc może trochę napisze tutaj.
      Anno,
      pisząc petycję naprawdę uwzględniłam Twoje wcześniejsze komentarze (na ile tylko się dało). Petycja jest o problemie trochę "wszystkich", zob. TYTUŁ , początek w polu "nazwa podmiotu". (podmiot nie musi być wpisywany; petycję można napisać w 1 os. l. poj.), trochę "wszystkich kobiet", ale szczególna, specyficzna, wyjątkowa jest sytuacja kobiet z r. 1953.

      Rozumiem Twoją sytuację (mam znajomych, b. bliską kol. nauczycielkę-emerytkę młodszą ode mnie), doceniam Twoją wolę walki. Proszę jednak, nie pisz, a nawet nie myśl , że inni są zostawiani "za burtą", gdy z Twojej strony widać starania tylko o nauczycielki, a nie martwisz się np. o kolejarki.

      Mnie osobiście i żywotnie nie interesuje przeliczenie emerytury wg starych zasad po osiągnięciu powsz. wieku emerytalnego, dzięki czemu mam dużą dozę obiektywizmu (podobnie było przy pisaniu do Senatu w spr. zawieszonych "sprzed").
      Nie można bez szkody dla przedmiotowego ;) projektu petycji załatwić sprawy "wszystkich", dodając do petycji Twoje propozycje. Gwoli usprawiedliwienia się, że nie można i aby pomóc Ci w dalszym redagowaniu wersji "uniwersalnej" kilka przykładów:

      "Nazwa podmiotu":
      Wcześniejsi emeryci urodzeni po 31.12.1948 r. – kobiety z rocznika 1953 z prawem do wcześniejszej emerytury na podst. art. 29 w związku z art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
      ORAZ KOBIETY Z PRAWEM DO WCZESNIEJSZEJ EMERYTURY NA PODST. ART. 32 W ZWIĄZKU Z ART. 47 USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS.

      komentarz:
      1. Podmiot jeden z wielu podobnych zawiera się w części początkowej,
      2. Dlaczego tylko kobiety?
      3. Dlaczego tylko nauczycielki, a nie np. kolejarki (art. 50) ?

      Zdanie:
      Niestety, RPO oraz Minister PiPS, odpowiadający na wystąpienie RPO, pominęli szczególną sytuację kobiet z rocznika 1953 ORAZ PÓŻNIEJSZYCH - POZOSTAŁYCH KOBIET , OBJĘTYCH OD 1 STYCZNIA 2013 R. ART. 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS [...]

      komentarz:
      1. Szczególną sytuację mają tylko kobiety z rocznika 1953.
      2. Dlaczego tylko późniejsze roczniki? A gdzie rocznik 1949 i późniejsze?
      3. Dlaczego pozostali to tylko kobiety?

      Zdanie:
      ART. 25 UST. 1B NIWECZY , T Y L K O W ODNIESIENIU DO KOBIET , KTÓRE OBJĄŁ OD 1 STYCZNIA 2013 R., POZYTYWNE SKUTKI WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO K 2/12 .PO WSTRZYMANIU WYPŁATY WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURY KOBIETY TE ODWOŁYWAŁY SIĘ [itd.]

      komentarz:
      Błąd! To samo dotyczy mężczyzn ur. w 1949 r. i później.

      Zdanie:
      ...równowaga między mężczyznami z 1948 r. i starszymi oraz kobietami z 1953 r. i starszymi trwała do 31.12.2012 r. Od 1.01.2013 r. ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć padły kobiety urodzone w 1953 r I PÓŹNIEJ ,- OBJĘTE ART.25 UST.1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS .

      komentarz:
      Błąd rzeczowy największego kalibru. Kobiety z rocznika 1954, 1955, itd. NIE są dyskryminowane ze względu na płeć, gdyż mężczyzn z rocznika 1949, 1950, itd. objęła ta sama regulacja.
      Przy tym ważny art. 33 Konstytucji (nie przywoływać go).

      Wszystkiego nie skomentuję, nie dam rady, np. z nauczycielami gubię się w art. 32, 47, 184 (uwaga: art. 47 nie występuje w art. 25 ust. 1b ani w nast., do których odsyła), ale jeszcze o tym:

      Kobiety obecnie 60-letnie są kolejny raz krzywdzone przepisami prawa polskiego
      KOBIETY, KTÓRE OBJĄŁ OD 1 STYCZNIA 2013 R. ART. 25 UST. 1B USTAWY O EMERYTURACH I RENTACH Z FUS

      komentarz:
      Tytuł tego podrozdziału ;) jest także dla mnie problemem(zasygnalizowałam to), gdyż większość punktów dotyczy również mężczyzn.
      Jak ten "tytuł" zredagować???

      Pozdrawiam
      Jot

      Usuń
    15. Szanowna Jot! Dziękuję za odpowiedź .Postaram się przemyśleć i odpowiedzieć na Twoje zastrzeżenia , ale w tej chwili chcę jeszcze zwrócić uwagę na fakt , że art. 25 ust. 1b , cytuję :
      " Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b, 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.3)), podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. "
      dotyczy wcześniejszych emerytur. Ale - i to jest moim zdaniem istotne - łączy emerytury nowo wprowadzone - od 1 stycznia 2013 r. , czyli emerytury częściowe (art. 26b , wymieniony w art.25 ust 1b jako pierwszy ),których przed ta data nie pobierał nikt , bo ich po prostu nie było , z emeryturami wcześniejszymi , które istniały dużo wcześniej , i które są przez emerytów pobierane od lat.
      Weźmy sytuację emeryta , który po 1 stycznia decyduje , czy skorzystać z emerytury częściowej : wie on PRZED podjęciem decyzji , że wszystkie pobrane emerytury częściowe będą mu odjęte z kapitału początkowego .
      WSZYSTKIE pozostałe artykuły , wymienione w artykule 25 ust 1b odnoszą się do "starych " wcześniejszych emerytów. Żaden emeryt z tej grupy , decydując o rozpoczęciu pobierania wcześniejszej emerytury kilka lat temu ,nie wiedział , i nie był w stanie przewidzieć , że pobieranie wcześniejszej emerytury spowoduje pomniejszenie jego emerytury w powszechnym wieku emerytalnym , albo skaże go na dożywotnie przebywanie na wcześniejszej emeryturze bez możliwości przeliczenia. NA PEWNO dotyczy to nauczycieli , którzy pobierają od kilku lat emeryturę , zwana "bez względu na wiek " - to wiem na 100 %.Nauczyciele mogli pobierać taka emeryturę niezależnie od wieku - ale musieli spełnić szereg innych , rygorystycznych warunków , musieli mieć m. in. długi staż pracy.Ponieważ zdarzało sie , że ten staz wypracowywali przed ukończeniem 55 roku życia , pobierają wcześniejsze emerytury dłużej - a więc ich emerytury " w powszechnym wieku emerytalnym " będą jeszcze niższe , niż osób , które zaczęły je pobierać po ukończeniu 55 lat.
      Dlatego , moim zdaniem , konieczne jest zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z Konstytucja CAŁEGO artykułu 25 ust. 1b uoeir z FUS. I o to przynajmniej proszę - żeby w petycji przynajmniej nie postulować badania fragmentów tego artykułu , odnoszącego się wyłacznie do art 46 , ale postulować badanie CAŁEGO art. 25 ust. 1b.
      Jot , czy mogłabyś poinstruować , jak można wprowadzić dane do formularza petycji ze strony Senatu ? Ściągnęłam to w pdf , ale formularz jest "martwy " - nie umiem tego zrobić.
      Pozdrawiam , napiszę później. Nauczycielka Anna

      Usuń
  25. Do Anonima z 5.48 Ogromnie dziękuję za te NAPRAWDĘ pokrzepiające słowa.Od DZISIAJ BĘDZIE TO MOTTO mojego życia,aż do otrzymania WYMARZONEGO przeze mnie wypowiedzenia z powodu redukcji czy czegoś w tym stylu.Serdecznie pozdrawiam -Ewa

    OdpowiedzUsuń
  26. Byłam na wcześniejszej emeryt i pracowałam. 29.11.2012r dostałam 3 m-czne wypowiedzenie w związku z likwidacją stanowiska pracy. Na moją prośbę wypowiedzenie przedłużono i prace zakończyłam się 31.03,2013r. Odprawę otrzymałam tylko emerytalną 3m-ce. Czy ZOZ postąpił prawidłowo? Proszę o odpowiedź.
    Dziękuję i pozdrawiam Maria ze Ś.

    OdpowiedzUsuń
  27. Moja sprawa była 20 września w £odzi mam wygraną zaległą emeryturę a odsetki do rozpatrzenia zusu jestem po pozdrawiam Róża

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Gratuluję.

      Usuń
    2. Gratulacje, niewiarygodne, że się łódzki sąd obudził lub dostał odgórne wytyczne; teraz kolej na łódzki o/Zus

      Usuń
    3. Moje gratulacje. Sąd łódzki przyznaje zaległe tym "po" ale "sprzed" nadal oddala.
      Pozdrawiam Iga

      Usuń
    4. Łódzki sąd dał mi pozytywny wyrok już 11 czerwca i do dziś cisza bo ZUS złożył apelacje.Gra na zwłokę.

      Usuń
    5. czy otrzymałaś z Sadu zawiadomienie o złożonej apelacji,czy należy dzwonić do Sądu

      Usuń
  28. Proszę poradzcie, jak wprowadzić swoje dane do petycji Jot i jak ją elektronicznie wysłać - czy w pdf ?

    OdpowiedzUsuń
  29. Droga Wigo,
    Szukaj mojej wypowiedzi na poruszony przez Ciebie temat pod wcześniejszym postem - godz 13:28
    pozdrawiam
    Daniela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowni Państwo,

      rządowy projekt ustawy wraz z autopoprawką trafił do Komisji Prawniczej. Ze stosownymi dokumentami (w plikach pdf) można się zapoznać na stronie RCL.
      kibic


      http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/170087/katalog/170117

      Usuń
    2. cd. Można uznać, że rządowy projekt ustawy, który trafi na Radę Ministrów ma - po poprawkach - następującą postać:

      http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/170087/170117/dokument87016.PDF

      W porządku jutrzejszych obrad RM nie zaplanowano prac nad tym projektem. Czy może się to jeszcze zmienić...?

      Usuń
    3. Dzięki Kibicu za inf, oby tak pozostało , pkt o odsetkach bez określenia czasowego tylko na podstawie ustawy tzn byłoby do dnia wypłaty. Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

      Usuń
    4. Dlaczego nie mogę otworzyć powyższych stron? Proszę o pomoc

      Usuń
    5. Jeśli sam/sama sobie nie poradzisz, to pomoc musi przyjść do domu ;) Trzeba zainstalować program do otwierania plików PDF.

      Jot

      Usuń
    6. Wspomnienie,wpisy z lipca (po imieninach P.Mariana):

      Anonimowy 2 lipca 2013 21:48
      Dzieki,mam pozytywne wiadomosci ,spelniaja sie moje zyczenia !!!jeszcze nie wiem czy dla wszystich???? wiecej wkrotce min pracy ,chyba ustapi!!!!! moze beda zamiast spraw sadowych ,jakies ,,odzkodowania ,,, zobaczymy poczekjmy 2,3 dni u nas tylko wiadomosci 100% pewne poczekajmy ,cos sie dzieje ,obojetnie co by sie nie wydarzylo idziemy swoja sciezka sady apelacje ,az do wyplaty i nie naciskajcie mnie ,,czekamy pozdrawiam bedzie ok ,NASZ BLOG TO BRON naet pisala o tym dzis gazeta wyborcza ,,i nie zapominajcie o admince !!!marian radom

      Odpowiedz
      IRENA 2 lipca 2013 23:03
      Dobre informacje od Pana Mariana i wcześniejszy wpis anonima o piśmie rozsyłanym do ZUS w sprawie nie wnoszenia przez ZUS odwołań od wygranych znaczy coś piszczy w trawie. Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

      Odpowiedz
      Anonimowy 2 lipca 2013 23:23
      cos w trawie piszczy ale ja musze miec 100% prawdy maeian

      Usuń
  30. Proponuję chwilę relaksu: http://www.youtube.com/watch?v=lreRm6J57ag
    Mam nadzieję, że się Państwu (a zwłaszcza Paniom...) pycha się po odsłuchaniu rozjaśnią ;)
    Krzyżak

    OdpowiedzUsuń
  31. Mam nadzieję, że specjalistka od ustaw, /zwłaszcza emerytalnych/ co Szanowna Pani Wiktorowska rozumie przez zapis, nabył prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011r..Moim zdaniem, Sądy, które sugerowały się art. z GP, to szkoda kasy wydawać na takich sędziów. A Gazeta Prawna zawsze byłam dość poważnym pismem, a teraz, szkoda moich słów. Oby mniej takich specjalistów jw. pozdrawiam szanownych emerytów M Antonina

    OdpowiedzUsuń
  32. Co wy chcecie od sędziów :P Przecież wiadomo, że na tę aplikację idą najsłabsi prawnicy którzy nie dostali się na aplikacje adwokacką, notarialną czy radcowską. Poziom ich znajomości prawa jest żenujący. Jeżeli nie mają wykładni SN to usłużnie orzekają politycznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Xenefont o/Olsztyn7 października 2013 18:41

      Kiedyś tam słyszałem taki oto dowcip: " komisja egzaminacyjna na wyższej uczelni przepytuje kandydata na przyszłego prawnika:
      - co skłoniło do tego, żeby zdawać na nasz wydział?!
      -hmm... TATO!, nie wygłupiaj się!!!... Pozdrawiam

      Usuń
    2. drugi z tej sejii kanydant do pracy w w zusie wychodzi z komisji konkursowej inni pytaja jakie pytania ano pytali mnie czy dreczylem w w mlodosci psy koty ,,, nie,,, to nie masz szans !!!!

      Usuń
  33. A ja mam jutro sprawę w SO. I jestem "sprzed"...więc wyrok chyba mam przesądzony... Nie idę! :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy z 18:47: Idź koniecznie i poproś sędziego o odroczenie rozprawy do np. 30 listopada 2013r. Będziesz mogła(mógł) wycofać sprawę z SO w razie wejścia w życie ustawy rekompensacyjne a nie pisać apelacji do SA. Zaoszczędzisz czasu i nerwów.

      Usuń
    2. za wcześnie, co najmniej po 15 grudnia !

      Usuń
    3. Idź i proś o odroczenie do czasu uchwalenia ustawy.

      Usuń
  34. Kochani,proszę odpowiedzcie na pytanie- Czy jeżeli odwołam się od niekorzystnego wyroku SO do SA mogę w razie wejścia w życie USTAWY wycofać odwołanie bez akceptacji ZUS-u?Czy w takiej sytuacji wyrok SO uprawomocni się i będę mogła skorzystać z Ustawy?Dziękuję.Ewa M

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewo,
      No niestety takie są przepisy prawne, że jeżeli postępowanie sądowe jest już wszczęte nie będziesz mogła zrobić nic bez zgody ZUS.
      Sąd jest zobligowany do uzyskania oceny strony przeciwnej w sytuacji wycofywania odwołania. Strona przeciwna ma na to 2 tygodnie.

      Nie przypuszczam jednak, że ZUS będzie przeciwny wycofywaniu odwołań ale należy również liczyć się z tym, że taka ewentualność może również zaistnieć.

      Jeżeli teraz wycofałabyś swoje odwołanie, czego osobiście nie sugeruję, to Twój negatywny wyrok SO się uprawomocni.
      Ewo, myślę, że ustawa "ujrzy światło dzienne" ale póki co jej nie ma.
      pozdrawiam serdecznie
      Ula05

      Usuń
    2. negatywny wyrok SO się uprawomocni,gdy będzie cofnięta apelacja, ale jeżeli będzie cofnięte odwołanie(pozew) to wtedy całe postępowania będzie umorzone.

      Usuń
    3. Anonimowy z 23:12;
      Negatywny wyrok SO uprawomocni się wówczas jeżeli nie zostanie złożona apelacja. Ewa jest już na tym etapie. Na tym etapie nie ma możliwości wycofania odwołania.
      Ula05

      Usuń
  35. Do 10:20
    ZOZ to budżetówka odprawa emerytalna w budżetówkach to 6 miesięcy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nauczyciele mają 3-miesięczną odprawę emerytalną, tylko obsługa administracyjna i techniczna ma odprawę 6-miesięczną.

      Usuń
    2. Pracuję w szkole w administracji ,szkoła podlega pod ministerstwo rolnictwa, jaka jest odprawa emerytalna, chcę iść na emeryturę. W kadrach mi powiedziano ,że nam należy się odprawa 2 miesięczna.Proszę o odpowiedz.Anna podlaskie

      Usuń
    3. Proszę sprawdzić przepisy resortowe , a w nich zapisy odnośnie jednostek podległych.

      Usuń
    4. Jeszcze jedno , zapis odnośnie odprawy powinien być w regulaminie wynagradzania

      Usuń
  36. Art.7.1 pkt.3.
    Wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury składa się do organu rentowego nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

    A kiedy będzie ustawa ....... ???????????
    Może za 3 lata?

    OdpowiedzUsuń
  37. A mnie już (3.X.)sędzia pytał czy chcę odroczenia, nie zgodziłam się, jestem "sprzed", no i oczywiście oddalono wniosek o wypłatę, co teraz?

    OdpowiedzUsuń
  38. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/dwa-projekty-ws-wyplaty-zawieszonych-emerytur-rzadowy-i-senacki/tnwd6

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ustawowe odsetki w projekcie rządowym według autorów tego artykułu mają być liczone od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy ??? Znowu jakieś przekłamanie ???
      Co o tym sądzi prawnik Łukasz ?
      pozdrawiam
      Da

      Usuń
    2. Mediom już dziękujemy.

      Projekt ustawy po autopoprawce skierowany na Radę Ministrów:

      http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/170087/170117/dokument87016.PDF

      Usuń
    3. do Rady Ministrów jeszcze etapy:
      > Komisja Prawnicza
      > Komitet do Spraw Europejskich
      > Rada Ministrów

      Usuń
    4. Jest już po Komisji Prawniczej.
      Komitet d/s Europejskich też już "załatwiono" z powodu jednoznacznej opinii MSZ o zgodności projektu z prawem europejskim.
      Teraz już TYLKO Rada Ministrów.

      Usuń
    5. Z tymi odsetkami w artykule /link powyżej/ znów jakaś wrzuta ???

      Usuń
    6. Wiedzę o zapłacie odsetek proszę czerpać z proj. ustawy a nie z "artykułów" gazetowych:) - o czym również powinien wiedzieć "prawnik" Łukasz:)

      Usuń
    7. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
      z dnia 1 lutego 1999 r.
      w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustalaniu lub
      wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
      Na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń
      społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126) zarządza się, co następuje:
      § 1.
      1. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wypłacania odsetek za opóźnienie w
      ustaleniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub w wypłaceniu
      świadczeń, do których przyznawania i wypłacania są zobowiązani Zakład Ubezpieczeń
      Społecznych, zwany dalej „Zakładem:, oraz płatnicy składek.
      2. Określenie w rozporządzeniu zasady wypłacania odsetek za opóźnienie w wypłaceniu
      świadczeń z ubezpieczeń społecznych, zwanych dalej „odsetkami”, stosuje się również
      do obliczania i wypłacania odsetek za opóźnienie w wypłaceniu przez Zakład świadczeń
      zleconych mu do wypłaty na mocy odrębnych przepisów lub umów międzynarodowych.
      § 2.
      1. Odsetki wypłaca się za okres od dnia następującego po upływie terminu na ustalenie
      prawa do świadczeń lub ich wypłaty, przewidzianego w przepisach określających zasady
      przyznawania i wypłacania świadczeń - do dnia wypłaty świadczeń, z uwzględnieniem
      ust. 2-5.
      2. Okres opóźnienia w ustaleniu prawa do świadczeń i ich wypłacie, dla których przepisy
      określające zasady ich przyznawania i wypłacania przewidują termin na wydanie decyzji,
      liczy się od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji.
      3. Okres opóźnienia w ustaleniu świadczeń zleconych Zakładowi do wypłaty z mocy umów
      międzynarodowych liczy się od dnia następującego po upływie terminu na wydanie
      decyzji, liczonego od daty wpływu z zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej pełnej
      dokumentacji oraz należności.
      4. Okres opóźnienia w wypłaceniu świadczeń okresowych liczy się od dnia następującego
      po ustalonym terminie ich płatności.
      5. Okres opóźnienia w wypłaceniu świadczeń emerytalnych lub rentowych, zleconych
      Zakładowi do wypłaty na mocy odrębnych przepisów, liczy się od dnia następującego po
      najbliższym terminie płatności tych świadczeń, przypadającym po upływie 30 dni od
      wpływu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzji zlecającej wypłatę świadczenia.
      6. Jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na
      rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się dzień przekazania należności

      Usuń
  39. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie zmienił pozytywny wyrok Sądu Okręgowego oddalając skargę o wznowienie postępowania. Biorąc pod uwagę trwające prace legislacyjne nad nową ustawą, czy wniesienie skargi kasacyjnej w mojej sytuacji bedzie zasadne, czy też rozsądniejszym będzie oczekiwanie na finalną wersję ustawy. Jestem sprzed. Bardzo proszę o niezwłoczną odpowiedź z uwagi na krótki termin do wniesienia skargi - do 24 października. Czy są na tym blogu osoby znajdujące się w podobnej sytuacji?Halina

    OdpowiedzUsuń
  40. Anonimowy z 18:.47, miałam sprawę 01.10.13 w SO w Gdańsku jestem sprzed, poprosiłam P.Sędzię o odroczenie terminu w zw. z przygotowywaną ustawą, odmówiła i poinformowała, że wniosek zostanie oddalony, wobec tego poprosiłam, żeby zaprotokołować, że wnoszę o wyrok z uzasadnieniem. Rozprawa nagrywana, trwała może 10 minut, ale uważam, że lepiej być.Danuta.

    OdpowiedzUsuń
  41. Chcę zaznaczyć że Iga,która od pewnego czasu pojawiła się na blogu,/choćby dn.7.10.g.19.46/, to nie jest ta sama Iga,która walczyła o "zawieszone" od samego początku i sprawę ma w ETPCz. Pozdrawiam. Prawdziwa Iga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem ta nowa Iga . Ponieważ na blogu jestem od niedawna nie zauważyłam,że jest już inna Iga za co bardzo przepraszam. Będę od teraz Igą 2.Moja sprawa jest dopiero w SO.Termin mam 11.10.br.
      Pozdrawiam Iga 2.

      Usuń
    2. Wiedzę o zapłacie odsetek proszę czerpać z proj. ustawy a nie z "artykułów" gazetowych:) - o czym również powinien wiedzieć "prawnik" Łukasz:)

      Usuń
  42. Proszę o opinię: Czy należy się niepokoić zapisem art. 9 ust. 2 projektu ustawy?

    Przytaczam wymieniony tam art.85 i przepisy wynikające z art. 85 ust.2 Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887) z wytłuszczonym istotnym fragmentem:

    Art. 85.
    Jeżeli Zakład – w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych – nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności.

    1a. Do odsetek, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisów o finansach publicznych.

    2. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady wypłacania odsetek.

    2a. Przepis ust. 1 stosuje się również do płatników składek zobowiązanych z mocy odrębnych przepisów do wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem, nie ma czego się obawiać.
      Zaległe emerytury mają być wypłacane z odsetkami. /art.4 ust.2/ Projekt ustawy w ar.7ust.4 reguluje termin wypłaty zawieszonej emerytury. Wypłata zawieszonej emerytury ma nastąpić w ciągu 60 dni od daty wszczęcia postępowania. /złożenia wniosku emeryta o wypłatę/ Może się jednak zdarzyć, że organ rentowy nie zmieści się w tym terminie z przyczyn nie leżących po jego stronie dlatego też nie będzie miał obowiązku uiszczenia odsetek z powodu opóźnienia wypłaty zawieszonej emerytury. Np. wszczyna postępowanie i okazuje się , że sprawa emeryta toczy się w sądzie , już w tym momencie termin 60 dni nie będzie zachowany i to nie z winy ZUS, dlatego art.85 znalazł się w art.9 pkt 2 aby nie było nieporozumień między stronami na tym tle.
      Art. 9 projektu ustawy zawiera szereg przepisów ,które będą miały odpowiednie zastosowanie przy wypłacie zaległych emerytur w spraw nieuregulowanych przygotowywaną ustawą. Nie wiem czy zrozumiale wytłumaczyłam. Pozdrawiam Wiga

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za zrozumiałe wyjaśnienie i uspokojenie. Pozdrawiam.

      Usuń
  43. Mili Blogowicze! bardzo proszę o doradzenie -w jaki sposób mogę odroczyć sprawę w SO do chwili uchwalenia Ustawy Rekompensacyjnej. Sprawę mam 22 października 2013. Czy rozsądniej będzie nie odraczać? Jestem emerytką z 2009 a umowę o pracę rozwiązałam we wrześniu 2012.
    Będę wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie M.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najszybciej przesłać do sądu pismo procesowe z prośbą o odroczenie procesu z uzasadnieniem lub na rozprawie poprosić o odroczenie również uzasadniając.
      pozdrawiam Daniela

      Usuń
    2. Przepraszam, zmieniam zdanie. Nie doczytałam, że jesteś z grupy"po". 90% - wygrana!

      Usuń
  44. Czy ktos z Państwa miał ostatnio sprawę kasacyjną w SN ? Lub może ma jakies informacje na temat wyników takich spraw ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  45. Do M.Jeżeli jesteś emerytką z 2009 r. to spokojnie idź na rozprawę ,na pewno będzie wygrana.

    OdpowiedzUsuń
  46. Bardzo a bardzo dziękuję za podpowiedź i podtrzymanie mnie na duchu! Jestem pełna uznania, podziwu i szacunku dla WSZYSTKICH WYTRWALE WSPIERAJĄCYCH walczących o swoją kasę emerytów, szczególnie dla p. Danieli, Wigi i Uli 05.Wielkie DZIĘKI! Posyłam serdeczności! M.

    OdpowiedzUsuń