Strony
▼
29 listopada 2012
Oficjalne stanowisko ZUS-u
Informacja ze strony Serwis ZUS
Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych 29 listopada 2012 r.
WAŻNE: Komunikat w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. 1
Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011 r. mogą - w terminie do 22 grudnia 2012 r. - zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.2
Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować właśnie do sądu. Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.
WAŻNE!
Emerytury, które zostały przyznane przez ZUS począwszy od 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli nie został rozwiązany stosunek pracy zawarty przed dniem nabycia prawa do tej emerytury3 (data ta wskazana jest w decyzji o przyznaniu emerytury). Podjęcie wypłaty następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, począwszy od miesiąca zgłoszenia wniosku do ZUS w tej sprawie.
UWAGA!
Przypominamy, że emerytura przysługująca osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego podlega zawieszeniu, jeżeli osiągane zarobki przekraczają 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, albo zmniejszeniu, gdy zarobki te przekraczają 70 proc. tego wynagrodzenia. Świadczeniobiorca jest zobowiązany poinformować Zakład o wysokości osiąganego przychodu.
1 Dz. U. z 2012 r., poz. 1285
2 Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.
3 art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS - Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227
UWAGA!!!!!!!
OdpowiedzUsuńW komunikacie jest błąd albo niedopatrzenie, jeśli chodzi o tych co się odwoływali. Przez
"zapadł wyrok Sądu" należy rozumieć prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego, a jeśli sprawa w Apelacji jeszcze się nie odbyła to żaden wyrok nie zapadł, nieprawomocne orzeczenie Sądu Okręgowego nie jest wyrokiem. Wszyscy którzy nie mają zakończonej sprawy w Apelacji muszą
w trybie administracyjnym w terminie 30 dni złożyć w ZUS wniosek o wznowienie wypłaty
emerytury.Tylko ci co przegrali w Apelacji
muszą składać do Sądu o wznowienie sprawy
Krzysztof
Krzysztof a co z tymi,którzy mają sprawę KASACJI w Sądzie Najwyższym i czekają na termin rozpatrzenia.??
UsuńNo i jeszcze ci, co poprzestali na etapie SO, odpuszczając apelację. Jak np. ja... ;)
UsuńPzdr. :)
Sławek
Wniesienie kasacji nie anuluje prawomocności wyroku Apelacji, trzeba wznawiać postępowanie w Apelacyjnym
Usuńa kasację wycofać z SN
Krzysztof
Ja sprawę w Sądzie Okręgowym przegrałam (ZOSTAŁA ODDALONA) I już NIE ODWOŁYWAŁAM SIĘ - proszę o radę - co mam robić ?
UsuńA są jeszcze osoby,które mają prawomocny wyrok sądu okręgowego a nie składali apelacji.Co z nimi?
OdpowiedzUsuńZnam ten ból. To samo z "prawomocnymi apelacyjnymi" - czyli skarga do SO o wznowienie postępowania na podstawie art.401(1) kpc.
UsuńPzdr. :)
Sławek
To ma być wniosek a nie skarga i na podstawie wskazanego przez Pana przepisu prawnego. Pan wnosi o wznowienie postępowania a nie skarży się na nie.
UsuńCZY ZUS WYPŁACI TEŻ ZALEGŁE EMERYTURY CZY CZEKA DROGA SĄDOWA TYCH CO NIE ODWOŁALI SIE W PAŻDZIERNIKU 2011 POZDRAWIAM
OdpowiedzUsuńCi co nie odwoływali się do sądów składją wnioski do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń i czekają na decyzje ZUS. Sądzę że świadczenia będą wypłacone bez odwoływania sie do sądów.
UsuńPozdrawiam
przeciez ZUS zajal oficjalne stanowisko,to chyba juz nie zmieni
UsuńW świetle tego wszystkiego co tu czytam to NIE
OdpowiedzUsuńPanie Krzysztofie, proszę o poradę, mam wyrok Sądu Okręgowego oddalający roszczenie, czy zatem - w świetle w/w Komunikatu ZUS - składam skargę do S.O. na wznowienie postępowania, JANUSZ
OdpowiedzUsuńNa to pytanie odpowiada p.Sławek wpis 16:55
UsuńPatrycja Proszę o wzór wznowienia postępowania do sądu okręgowego gdzie zapadł wyrok i dalej się nie odwoływałam
OdpowiedzUsuńOsoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować właśnie do sądu. Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.- jestem w tej grupie osób. Czy ktoś ma wzór wniosku o wznowienie postępowania , który należy złożyć do Sądu . A swoja drogą to ironia :) Ci co się nie odwoływali wyszli na tym lepiej . Pozdrawiam wszystkich serdecznie Danuta H :))
OdpowiedzUsuńAle wyrok musi być prawomocny więc albo wyrok SO i brak apelacji do SA albo wyrok SA podtrzymujący wyrok SO
UsuńDanuto, mimo wszystko pomyśl jednak o nas co się odwoływali.Bo to wszystko dzięki nam.GŁOWA DO GÓRY JEST DOBRZE a BĘDZIE JESZCZE LEPIEJ tylko trochę pózniej.
OdpowiedzUsuńJedni już stracą a my będziemy mieli./hahahaha/.
Pozdrawiam
Okazuje się, że w naszym kraju nigdy nie będzie normalnie.Nie mamy spokoju od 2010 r. Większość z nas walczyła i przyczyniła się do wyroku TK. Proszę aby pamiętali ci co nic w tym zakresie nie zrobili a skorzystali. Pozdrawiam wszystkich co są w takiej samej sytuacji jak ja tj.po wyroku SA i czeka nas wznowienie postępowania. Cóż los dzieli nierówno. T
OdpowiedzUsuńCzy to "wznowienie postępowania" w takim przypadku jak Pani, czyli przegranej apelacji trzeba wnieść do Sądu Apelacyjnego, czy Sądu Okręgowego I instancji.
UsuńMoże ktoś z tej porady skorzysta.
Ja czekam na sprawę w Sądzie Apelacyjnym od kwietnia tego roku i jest cisza.
Wniosek o wznowienie wypłaty emerytury oraz zaległych świadczeń złożyłam do ZUS.
Po przegranej apelacji wniosek o wznowienie postępowania składa się w Sądzie Apelacyjnym i jest to informacja pewna - otrzymałam ją w sądzie.
UsuńDziwne! przecież TK jest wyzsza instancją niz sąd, więc nie rozumiem dlaczego niektórzy emeryci którzy maja sprawe w sadzie musza sie odwoływać do sądu. ZUS kombinuje jak koń pod górę.
OdpowiedzUsuńChyba chodzi o to że urząd nie może zmienić, czy podjąć decyzji sprzecznej z wyrokiem sądu w tejże sprawie. Prawo ma swoje procedury i my musimy się do nich dostosować
UsuńWniosek z tego taki,że Sądy Apelacyjne- wiedząc że sprawa jest skierowana do TK, nie powinny orzekać tyko odroczyć sprawy, tak postąpiły niektóre SA np w Krakowie. Sądy "niezawisłe", widać też mało kompetentne i powstało zamieszanie. Trzeba spokojnie robić to co musimy zrobić. Należne pieniądze dostaniemy .
OdpowiedzUsuńŚledzę te blogi o zawieszonej emeryturze i się zastanawiam po co i kto podjął taką decyzję zeby zawieszeni odwoływali się do Sądu. Myślę, że jest to logiczne, że ustawę podpisaną przez głowę Państwa zaden sąd nie podważy. Ponadto ZUS sam sobie nie wymyślił, aby zawiesić emerytury. Teraz widzę ,że ci co założyli sprawę mają problem i muszą sprawę doprowadzić do końca. Sprawa była w TK i trzeba było czekać na jej zakończenie. Życzę wszystkim zdrowia i cierpliwości, a wszystko jest na dobrej drodze. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńwitam czy zus będzie wypłacał emerytury na bieżąco i zaległe jeżeli wniosek o odwiwszenie i wypłatę zaległych nadmieniam,,że jestem na etacie i nie odwołałam się od decyzji zus w pażdzierniku 2011 pozdrawiam i proszę o komentarz GENOWEFA
OdpowiedzUsuńskoro jest już oficjalne stanowisko ZUs to o co chodzi z tymi wypłatami,po m-cu powinny być
OdpowiedzUsuń